De grensregeling. Het uitbreidingsplan voor Haarlem en Omgeving. voornaamste Nieuws Verkeersongevallen. Naklanken van het Eucharistisch Congres te Chicago.*) Plaatselijk Nieuws Dinsdag 6 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16293 Jit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Een begin van uitbreiding. Bekroningen. De R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in N.-Holland. Eerste Kamerverkiezing. in dit nummer. Te bemiebroek werd gisteren op de R. K. begraafplaats liet stoffelijk overschot begraven van den bij het treurig auto-ongeval onder Heemstede zoo droevig om het leven gekomen jongeman J. J. van Maris. De „Meliskerk" in het dok. Examens H. B. S. VOOR DE „STILLE ARMEN." Een belangrijke aanbesteding. KUNST EN. KENNIS. Het Haagsch Conservatorium. Vrijbank. GEMENGD NIEUWS. Na de overstrooming. Een botsing tusschen auto en tram. De autobusramp bij het Toolsche veer. J. J. WEBER ZOON Telegraphïsch Weerbericht Een man van ijzer. VERKEER EN POSTERIJEN. De tien geboden voor den automobilist. Dat liep goed af. De Amerikaansche Kruisers. Oe abonnementsprijs bedraagt r™r Per week j 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per. kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cenfs per regel til) contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeehng, 60 ct. per regel: op de le pagina's 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 re'gels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct-, bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad rijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Q H fl f) Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met f OCtl bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cfj tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: dUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 UÜ." doodelijken afloop: 1 d«" een voet of een oog: iLil," duim of wijsvinger: wil." bij 'n breuk van f l|j m bii verlies v. een been of arm: ltfU» andere vinier. (Eigen correspondentie). .STEEK VAN WAL IN VOLLE ZEE Dien openings-Zondag van het wereldwijd Eucharistisch Congres waren er wel een mil- lioen en méér geloovigen om vijf uur naar de speciale Hoogmis, een ieder in hunne kerken gekomen. Toen kardinaal Mundelein laatst in Rome was, had hij aen H. Vader een mil- lioen H. Communies beloofd ter bizondere intentie van Z. H. als een geestelijken bloementuil voor den Paus. In ons rustige, afgelegen voorstadje Rose- land leek bet net Kerstmis! Vijf uur zomer tijd beteekent: vier uur! In het bleeke, teere morgenlicht zag men weer overal haastige kerkgangers Edbrooke Avenue, den weg naar St. Willibrordus inslaan, deuren sloegen licht, auto's schoven langs je heen, vrienden parochianen begroetten elkaar. Van buiten en van binnen was de Hollandsche kerk keurig versierd, laat dat maar aan Pastoor Van rfeertum over! Op 't priesterkoor was een troon opgericht voor Monseigneur; maar na die late lange reis van Utrecht's bejaarden aartsbisschop mocht men dien morgen aan diens pontificale Hoogmis niet denken; de openings-dag zou immers tóch al vol groote vermoeienissen zijn! Daarom had Pastoor Van Heertum pre laat Noots, uit Rome, Procurater der Nober- tijnen aldaar, verzocht in plaats van Mgr. Van de Wetering le pontificeeren. De Pastoor had er bij Mgr. op aangedrongen, dat Z. D. H. zoo lang mogelijk zou rusten om zijne krach ten toch zooveel mogelijk te sparen. En zóó werd niet de Hollandsche aartsbisschop, maar prelaat Noots ingehaald onder het speciaal- geleerde „Ecce Sscerdos Magnus.Het priesterkoor was dien dag als in een minia tuur van abdijen-presbyterium van Tongerloo en Averbode verworden; en de kanunniken van den H. Norbertus zijn de traditioneele ijveraars voor „den luister van het Huis der Heeren", terwijl de zware Pastoor Van Heer tum, hoewel „een jongen uit Gemert zooals ■nj zegt, in waardigheid, en statige plechtig-, heid waarlijk voor géén Pauselijk opper- ceremoniemeester behoeft onder te doen! Een uitstekend-geoefend koor, een eivolle kerk, als tot op middagklaarte verlicht, een gemijterde Norbertijnen-abt als celebrans en net versierde priesterkoor vól waardigheids- bekleeders ën accolieten ziedaar een beeld van de Hollandsche kerk in Chicago, dien Zondag, héél vroeg. Pastoor Van Heertum leest in 't Engelsch de Les van den 4den Zondag na Pinksteren; waarin de Apostel der Heidenen verzucht, wachtende te zijn op de aanneming van de kinderen Gods, op de verlossing van ons lichaam, door Christus Jesus onzen Heer." En het Evangelie, in 't Hollandsch gelezen, geeft Lucas verhaal van de wonderbare visch- vangst op het meer van Genesareth. Waar de Heer „aan boord ging van een der scheep jes, dat van Simon, en vroeg hem een weinig van wal te steken. En neergezeten leerde hij de scharen uit het scheepje. Zoodra hij eenter ophield met spreken zeide Hij tot Simon; „oteek van wal in volle zee, en werpt uwe netten uit ter vischvangs. En Simon ant woordde èn zeide Hem: „Meester, den ge- heelen nacht door hebben we gearbeid en mets gevangen, maar op uw woord zal ik zen net uitwerpen." En ze deden het en vin gen een groote menigte visschen.... Op dit gezicht viel Simon Petrus voor Jesus' voeten en zeide: „Ga van mij weg, want ik ben een zondig mensch, o Heer". Want ontzetting had hem bevangen, en allen die met 'hem waren, over de vischvangst die ze gedaan hadden, -veneens ook'Jacobus en Joannes, de zonen van Zebedeus, die Simon's deelgenoot waren. Ln tot Simon «zeide Jesus; „Vrees niet, van nu af zult ge menschen vangen". En ze brach ten de scheepjes aan wal ten ze verlieten alles en volgden Hem Nauwelijks zijn deze woorden verklonken, of Pastoor Van Heertum, die nog eenige woorden tot zijne parochianen spreekt, be merkt de eerbiedwaardige figuur van Utrecht's aartsbisschop achter in de kerk. Plechtig wórdt direct Z. D. H. naar voren ge- leid, naar zijn bidstoel, tusschen dc dichte rijen van rechtstaande geloovigen door. Hij, de man, die één-en-dertig jaren van zijn leven op den Zetel van den anderen Heiligen vis- scher van menschen, Willibr.ordus, gezeten heeft, of bijna deUielft van de glorierijke tijds periode na het herstel der bisschoppelijke hierachie in het koninkrijk der Nederlanden, die kerkvorst bidt nu op het priesterkoor van een H. Willibrordus-kerk, midden in Amerika, iuSschen geloovigen van Hollandsche afkomst, fie nog stééds dienzelfden Willibrordus als nun patroon-heilige aanroepen en vereeren, „Steek van wal in volle zeehoor ik uit s Heiland's lippen klinken; door alle eeuwen heen, ,over alle landen, zeeën en meren. En heden over ons eigen Meer Michigan. Want in Chicago, een goede twintig mijlen *_an ons Roseland, daar zal op 't woord des Heeren, Simon de Visscher, in den afgezant Jjns Opvolgers, het Eucharistisch Congres op het noenuur openen met alle plechtigheid en liturgischen luister der eeuwen-oude, wereld- is ijde Kerk. Er schijnt heden een warme Juni zon, waarvan de hitte getemperd wordt door zen frissche wind. De Nederlandsche aarts bisschop vertrekt al tegen negenen, andere luto s waarin wij, volgen. Alle wegen en straten zijn vol auto's. Lange iles, allemaal één en dezelfde richting hou dende; hetgeen een héél vreemden indruk maakt. Een vreemde indruk voor de zintui gen, waardoor de figuurlijke beteekenis van de groote gebeurtenissen van dezen dag een stoffelijk bewijs krijgen. Eén middelpunt schijnt, als met een magneet, uit alle straten aller voorsteden, over alle boulevards en avenues, dit ontzaglijke autoverkeer tot zich te trekken; en de menschen der viaduct- spoorwegen en trams, der buurtlijnen en van oooten. Nog pas gisterenavond is kardinaal J Connell te water uit Boston in het hartje der stad gearriveerd op zijn groote meer- stoomboot, de „South America"; wat hier véé- meer sensatie maakte, dan het meer origineele liegen naar Amsterdam destijds van Mgr. Heylen en diens secretaris. Deze middelpuntzoekende verkeersbeweging in een ontzaglijke moderne stad als Chicago, brengt natuurlijk hare eigen problemen; problemen van „bet parken het surveilleeren der tien duizenden auto's, het leiden van de ver keersstroom. En nooit heb ik zóóveel regel matigheid in een schijnbaren chaos gezien, als rond de kathedraal van den Zoeten Naam, welke dezen Zondag letterlijk het middelpunt van Chicago, ja, van héél de Eucharistische wereld, was. En daar, in de Kathedraal, kwa men we tegen tienen binnen. Wat een licht! Wat een goud, en geel en wit, tusschen al die kleuren! Op alle altaren worden nog H. Missen gele zen. Van vijf uur af zijn twee priesters, die om het uur afgelost worden, bezig de H. Com munie uit te reiken. Ze brengen de Ciborie niet terug in het tabernakel, maar wachten aan beide uiteinden der communiebanken. En kómen doen de geloovigen; telkens weer nieuwe, naar de Tafel des Heeren,- vreemde lingen en burgers", kinderen en grijsaards, politieagenten en brandweermannen naast geestelijke zusters en de pensionaires eener meisjesschool. Zooals geschreven staat: „Brood uit den Hemel gaf Hij hun te eten..." Om half elf wordt de kerk leeggemaakt; moeten allen, die geen uitnoodigings-kaarten hebben, heengaan. Dan komen de eerste priesters, misschien ook seminaristen, in sur plices, binnen. De eigenlijke kardinalen-stoet heeft zich in het kleine, of Quigley-seminarie, een paar wijken van de kathedraal af, gaan opstellen. Daar zijn reeds Mgr. Van de Wete ring, Mgr. Dr. Eras, Mgr. Vesters, onze mis sionaris-bisschop, Mgr. Vuylsteke, de bis schop van Curacao, de Premonstreit-prelaten Noots, uit Rome, en Lamy uit Tongerloo, om maar eenige in Nederland beter bekende kerkel. autoriteiten te noemen. Muziekkorp sen rukken nu van links en rechts aan; en de Ridders van Columbus, met hooge hoeden op en bandeliers om. Het krioelt er letterlijk van kerkelijke waardigheidheidsbekleeders; uit alle deelen der aarde er, in de meest-exoti- sche kerkelijke en liturgische gewaden. Chi- neezen in donkere, zware gebloemde zijde met een kalotje op, dragen een Romcinsch pries terboordje. Er zijn Syrische en Rutheensche bisschoppen met hun turkooisblauw-fluwee- lcn koorkap en Byzantijnsche gouden kronen op 't hoofd; purpere mantels in allerlei nuan ces komen bij dozijnen, paarsche en violette bisschoppen en monsignori bij de honderden; Majthezer ridders en ccmmandeuren en rid ders van den H. Gregorius, vreemdsoortige Iersche opsmuksels, van de Hibernians of zoo wat, naast pauselijke edellieden in korte broek eu met blinkenden degen In de kathedraal heb ik mijn plaats in de pers-banken, vlak naast den preekstoel, héél vooraan. Daar is een orkest op 't koor en de zangers zijn speciaal uitgezocht. Het défilé begint. Eerst een schijnbaar eindelooze stoet priesters en seminaristen in surplice, dan een complete vertegenwoordiging van missie-congregaties, van Maryknoll en het Goddelijk Woord, een verscheidenheid van religieuze babyten in een won.derlijke kleur- schakeering van crème, geel, bruin, zwart, wit-zwart, wit-bruin, rood, zooals géén leger eens wereldvorsten kan toonen. Volgen da, violette monsignori, de abten en prelaten met schitterend borstkruis, gebaarde missiebis schoppen; daarna paarsche diocesane bis schoppen, provincialen der groote ordes, de legaties van generaal-oversten uit Rome, aartsbisschoppen en Primaten, Een pauze. Trompetten schallen, 't Orgel dreunt, 't Volk buiten brult. Van binnen staat iedereen recht. Wéér een kruis met accolieten. Daar schrijdt Z. E. Bonzano, kardinaal-legaat, omgeven door ridderschap en camarieri, gevolgd door leden van het H. College van over geheel de aarde, de kathedraal binnen. Otto Singenber- ger, Chicago's koordirecteur, heft zijn stok op. „Ecce Sacerdos Magnus" schalt langs de gewelven Hel hoogtepunt van dezen morgen was het voorlezen van den Pauselijken brief van aan stelling van den legaat naar het XVIII Inter nationaal Eucharistisch Congres, in Latijn en Engelsch. Waarop de legaat den kansel 1 eklom en in 't Engelsch een warm woord van welkom namens den H. Vader aan de aan wezigen gebracht. En één oogenblik rond blikkende op dat onvergelijkelijke en onbe schrijfelijke kleuren-palet in deze Amerikaan- sche kathedraal, waarvan de directe afge zant des Pausen het middelpunt uitmaakt, zooals Z. H. de jPaus zelve verleden jaar het middelpunt \èas van de „Confessio" in de bint Pieter, vergelijkenderwijs, in een soort gelijke omgeving, voel ik sterk de suggestie van goddelijk gezag, van eenheüd in gezag en gezag door eenheid. Ik voet hier de suggestie van de hierachie van menschenwaarde, hierachie in alle menschelijke wijsheid en we tenschap, in bovennatuurlijke en natuurlijke openbaring. In dit land, dat prat gaat op „democratie in den zin van „„égalité", wordt hier een aanschouwelijke les gegeven van de hiërarchische maatschappij, die den knie buigt voor den Christus Eucharisticus..,. Van de voorbereiding» van het 28ste Int. Euch. Congres ontvingen wij nog ver scheidene correspondenties, welke ons uiter aard eerst na de sluiting van het congres bereikten, waarom wij ze als niet meer actueel niet hebben geplaatst. Intusscben zal er o.i. voor een beschrijving van de belang rijkste momenten van bet congres zelt onder onze lezers nog wel voldoende belangstelling beslaan,^ waarom wij bovenslaande corres pondentie hebben opgenomen en voornemens zijn nog eenige volgende te plaatsen. - Redactie. Het Communiqué van Haarlem's Gemeentebestuur. Thans is verschenen het communiqué van het Haarlemsche gemeentebestuur omtrent de in de geheime raadsvergadering van Woensdag j.l. behandelden brief van Ged, Staten van Noord-Holland inzake de aan Heemstede te betalen schadevergoeding. Veel nieuws bevatten deze mededeelingen niet na hetgeen wij over deze aangelegen heid reeds publiceerden. Het communiqué luidt als volgt: B. en W. van Haarlem hebben van Ged. Staten der provincie Noord-Holland een schrijven ontvangen, waarin werd medege deeld, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw in het aanhangige wetsontwerp tot grensuitbreiding van Haar lem nog eene bepajing wil opnemen betref fende eene door Haarlem aan Heemstede te betalen schadeloosstelling. Ged. Statpn, die door den Minister waren uitgenoodigd 'n zoodamge bepaling te ont werpen en daarover het oordeel der beide gemeentebesturen in te winnen, hadden daarbij den wenk gekregen, bij de bepaling van de schadeloosstelling uit te gaan van de cijfers vermeld op blz. 4250 van het in De cember 1925 verschenen Verweerschrift van het gemeentebestuur van Heemstede. Re kening was tevens te houden met het feit, dat de artikelen 1820 van het wetsontwerp reeds bepalingen bevatten omtrent eene vergoeding te betalen wegens bepaaldelijk daarin omschreven schade, en welke bepa lingen ook thans behouden blijven. Door Ged. Staten werd daarom bij ge noemd schrijven advies gevraagd over de volgende bepaling betreffende de schade loosstelling. Behalve de in art. 18 bedoelde schadeloos stelling, doet de gemeente Haarlem aan de gemeente Heemstede een uitkeering van 2.100,000, loopende over 20 jaren, ia dier voege, dat voor 1 Mei 1927 200.000 wordt uitgekeerd, voor 1 Mei 1928 190.000; voor 1 Mei 1929 180.000 en zoo vervolgens tel ken jare 10.000 minder totdat het laatste vóór 1 Mei 1946 wordt uitgekeerd, lp.000. Burgemeester en Wethouders hebben d.d. 5 Juli j.l. daarop geantwoord, dat hst schrijven van Gedeputeerde Staten in de besloten vergadering van den Raad van 30 Juni j.l. een punt' van eriistfge bespreking hoeft uitgemaakt. Indien inderdaad de tot standkoming der grenswijziging afhankelijk is van het betalen eener schadeloosstelling aan het verkleinde Heemstede, dan zoo was de Raad van oordcel zou een bil lijk bedrag voor Haarlem geen beletsel be hoeven te zijn, zich daarbij neer te leggen. De kennisneming van het bedrag ad 2.100.000 baarde echter teleurstelling. Evenwel heeft de Raad overwogen, dat de noodtoestand, waarin Haarlem tenge volge van de enge begrenzing verkeert, thans tot ten zoodanige hoogte is gestegen dat zelfs deze last zal moeten worden ge dragen, indien zonder dien de huidige toe stand zou worden bestendigd. Als uitvloeisel van de gehouden bespre kingen hebben Burgemeester en Wethou ders derhalve aan Gedeputeerde Staten be richt, dat in de ontworpen schaderegeling zij het zeer noode -r uit hoofde van de meer dan ooit dringende- noodzakelijkheid tot grenswijziging, zai worden berust. Wat het advies vap de gemeente Heem stede aangaat kunnen wij mededealen, dat dit nog niet is vastgesteld. Er behoeft echter wel niet aan getwijfeld, dat het afwijzend zal zijn. Sinds 1 Januari van dit jaar is aan den dienst van Openbare Werken te Haarlem als tijdelijke werkkracht een ingenieur verbon den, die speciaal belast is met de voorberei ding van de uitvoering van de plannen, neergelegd in het verkeersrapport. Zooals bekend, werd dit rapport indertijd opgemaakt door de commissie bestaande uit de heeren Mr. M. Slingenberg, Ir. L. C. Du- raont, het raadslid J. Gerritsz en de architec ten P. Berlage en Jos. P. H. Cuypers. De uitvoering van het verkeersrapport, wat betreft de eigenlijke stad Haarlem, houdt de directeur van O. W. zelf in handen, maar de uitvoering der plannen voor zoover zij het gebied buiten Haarlem betreffen, zooals de aanleg van wegen, het maken van uit breidingsplannen, enz., is opgedragen aan den tijdelijk aangestelden ingenieur hier- bovenhedoeld. Deze treedt daarvoor zoo noodig in overleg niet alleen met den Rijks waterstaat en den Provincialen Waterstaat, maar ook met de besturen van omliggende gemeenten. Voor de ontwikkeling van deze streek is deze werkwijze van groot belang en de aan stelling van den ingenieur moet dan ook, naar onze meening, als een gelukkig gevolg worden beschouwd van de instelling der commissie voor de gemeentelijke uitbrei dingsplannen. In den concert-wedstrijd, georganiseerd te Amsterdam ter gelegenheid van het eerste lustrum van bet Brandweer Muziekkorps, is in de 3e afd. Fanfare bekroond met den len prijs ,,St. Caecilia" te Heilo. Bij den nationalen muziekwedstrijd te Zaandam, ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het Zaandamsche Fanfarecorps „Excelsior" werd in de afd. Uitmuntendheid Fanfare met den eersten prijs 1100 p.) be kroond „Eensgezindheid" te Egmond-Bin nen; en in de Eere-afdeeling Fanfare, even eens met den eersten prijs „Eensgezind heid" te Halfweg. De R. K. Bond van Harmonie en Fan farecorpsen in Noord-Holland, welke eerst vorig jaar is opgericht, zal reeds op 22 Augustus a.s. zijn eerste muziekfeest houden. Alsdan zal er te Purmerend een Festival worden gehouden, waaraan verbonden een marschwedstrijd, terwijl de deelnemende vereenigingen allen eenige concertnum mers ter beoordceling zullen geven. Reeds ^hebben een twaalftal corpsen uit de Provincie zich voor deelname daaraan aangemeld, waardoor de opzet van den Jongen Roomschen Bond als geslaagd mag heelen. Voor de'jonge organisatie heeft het festi val uiteraard veel moeilijkheden, doch het bestuur van den Bond heeft daarbij gerekend op de belangstelling van Noord-Holland en verwacht van die zijde dan ook wel eenige steun. Dat kan men gemakkelijk doen, door voor dit festival een medaille of een ander eere- blijk beschikbaar te stellen. Men wende zich daarvoor tot den beer A. V. Clijkk, voorzit ter van de ondernemende organisatie, te Purmerend, Venediën, die een dergelijk blijk van belangstelling gaarne in ontvangst zal nemen. De Katholieke candidaten voor Zuid-Holland. De R. K. Statenclub van Zuid-Holland heeft de navolgende lijst van candidaten voor de a.s, verkiezing van leden der Eerste Kamer der Staten-Genezaal samengesteld: 1. J. J. B. Baron van Voorst tot Voorst, Arnhem 2. prof. dr. A. M. A. Steger, 's-Gra venhage; 3. ir. L. J. M. Feber, 's-Gravenhage; 4. F. L. D. Nivard, Rotterdam; L. F. Guit, 's-Gravénhage; 6. H. Bader, Sassenheim; 7, mevr. P. A. F- Steenberghe geb. Engeringh.i Soest; 8. Jhr, rar. L. E. M. von Fisennc, Rijs wijk (Z.-H.); 9. ir. H. W. Thunnissen, 's-Gra venhage; 10. F. N. V. Quant, 's-Gravenhage. Het stoomschip „Meliskerk" van de Hol land—'Oost-Afrika Lijn, dat bij het invaren van de nieuwe sluis te IJmuiden in aanvaring is gekomen met het remmingswerk, is gister middag in het Julianadok van de Amster- damsche Droogdok Maatschappij opgeno men. Van de schroef zijn drie bladen gebroken, welke vervangen moeten worden. Het schip zou hedenavond gereed komen. VELSEN, 3 Juli. (J-itt. econom. afd.) Geij slaagfl de dames: M. Bakkpr, Beverwijk en M. Coppee, IJmuiden; en de heeren G. Ver- wey, Santpoort; H. Groot en C. Haver. Be- vedwijk; T. Wagenaar, Velseroord; C. P, Smit, J. Toornvliet en J. de Waard, IJmui den. Ingekomen is voor de Stille Armen: Tot zekere intentie, mej. N10. Postchèque N. N5. Fam. L10.—. Z. B'. -5.—. De Commissie der Stille Armen betuigt baar dank aan de gevers en houdt zich voor verdere b ij dragen aanbevolen. Er zijn er nog zoovel en, die ook op ^Uwe hulp wachten. Draalt niet, geeft nu. God moge U zege nen en Uw welstand besten digen. Het adres van den penningmeester is P. J. Busé, Gasthuissingel 64. Postgiro 13543. Gistermiddag werd door den hoofdinge nieur bij de voorbereiding van den aanleg van spoorwegverbindingen met de havens- West te Amsterdam aan de Zomerluststraat 24, aanbesteed: het maken van een spoor- w'egdam tusschen Sloterdijk en dte Nieuwe Meer, met eenige kunstwerken en bijkomen de werken. Raming 2.235.000. Ingekomen waren 6 biljetten. Behalve door den laagsten inschrijver: D. Blankevoort te Bloemendaal voor 1.847.000 dien wij reeds- gisteren vermeldden was nog als volgt ingeschreven: J. P. Huner, Wassenaar, 2.225.000; D. Steynêr en A. v. d. Leur, Apeldoorn en Utrecht, 2.135.800; Amsterdamsche Ballast Mij,, Amsterdam, 2.097.000; fa. P. de Breeën van den Bout, Berg en Dal, 1.960.000; H. de Baat 1.935,000. Noodloitige val. De vrachtrijder J. te Hoofddorp bevond zich aldaar op een wagen, waarvoor een paard was gespannen. Plotseling gaf het paard een ruk en sloeg J. voorover van den wagen af; De ontboden geneesheer consta teerde dat hij een sleutelbeen gebroken had. Te Haarlemmermeer Zaterdagavond bracht de heer J. F. uit Katwijk a. d. Rijn met eenige kennissen per auto een bezoek bij den landbouwer d. K. aan den Sloterweg, in Haarlemmer meer. Nadat men eenigen tijd gezellig bij elkaar had gezeten, werd afgesproken, dat de heer K, met de echtgenoote van d. K. en twee dochters, een auto-ritje zou gaan maken. Er werd ingestapt en in een pret tige stemming weggereden. Op den hoek van den Vijfhuizerweg en Sloterweg, wilde dc bestuurder omdraaien. Bij bet achteruitrijden geraakte een der achterwielen te ver in den kant van den weg en toen de chauffeur bemerkte, dat de auto in bet water zou rijden, remde hij uit alle macht. Het was echter te laat; de auto gleed het water in en sloeg over den kop. De inzittenden, die gelukkig intijds uit hun benarde positie konden worden be vrijd, bleken door de glasscherven van de gebroken ruiten op verschillende plaatsen gewond te zijn. Dr. N. van Hoofddorp verleende de eer ste hulp. Juffrouw de K„ die vrij ernstig aan het hoofd werd verwond, werd per ziekenauto naar haa' woning vervoerd. Het motorrijtuig Werd deerlijk gehavend en werd door de firma v. D. op het droge gebracht en naar een garage gesleept. Aan het Haagsche Conservatorium zijn met ingang van 1 September benoemd: als leerares in solozang: mevrouw Elise Menagé Challa en als leeraar in declamatie en too- neelspeelkunst: de heer Louis van Gasteren, De Gezondheidsraad schrijft ons: Ingevolge de bepalingen van de Vleesch- keuringswet kan bii de keuring na het slach ten het vleesch worden goedgekeurd, voor waardelijk goedgekeurd of afgekeurd. Bij K. B. is aangegeven, op welke wijze voorwaar delijk goedgekeurd vleesch mag worden bruikbaar gemaakt voor voedsel. Een bij zondere vorm van voorwaardelijke goedkeu ring, o. a. ten aanzien van z.g. noodslachtin- gen, is de „verkoop in het klein onder toe zicht", de „vrijbank tengevolge waarvan het vleesch dat vooraf bacteriologisch on derzocht en kiemvrij bevonden is onder toe zicht van de gemeente in stukken van ten hoogste 3 K.G. aan particulieren, (niet aan slagers) wordt verkocht. Deze vorm van voorwaardelijke goedkeuring is gebleken een zegen te zijn in drieërlei opzicht. Ten eerste worden door het bacteriologisch onderzoek vleeschvergiftigingen voorkomen. Ten tweede ontvangt de minder kapitaalkrachtige Ne derlander voor weinig geld (in den regel bereden de helft van 't volwaardige vleesch) vleesch, dat uitnemend voedsel is, in ver- schen toestand. Ten slotte ontvangt de eige naar van de „noodslachting" thans eeel en veel meer voor zulk vleesch dan voorheen, toen de Vleeschkeuringswet er nog niet was. De aardbevingen in de omstreken van Padang; 11 millioen schade. Nog 85 dooden gevonden. Allerwege worden steuncomité'* opgericht. Het Internationaal Accountantscongres te Amsterdam geopend. Het Internationaal Congres voor het Red, dingswezen. De chauifeur van de bij het Toolsche veer verongelukte autobus door het gerechtshol te 's-Hertogenbosch vrijgesproken. Het rapport der Fransche deskundigen De besprekingen vangen heden aan. De staking in de Antwerpsche haven. Verlegging van de stoombootlijn Harwich Antwerpen naar Zeebrugge. Volgens een regeeringsdecreet zullen de kerkgoederen in Mexico worden geconfi/s- ceerd. Zie verder Laatste Nieuws. De bij de overstroommg in Januari j.l. in de dijken te Cuyk geslagen eaten, ziin thans alle hersteld en de nieuwe dijkvakken met dikke graszoden bedekt. De totale her- stelkosten worden op ongeveer 15000 gulden geschat. Bij het oversteken van den Wangenaarweg naar den Po-npstationsweg te 's-Gravenhage, is gisteravond even voor negenen een auto, waarin de heer D. M., bloemist met zijn vrouw en drie dochters gezeten was, door een tram van de N.Z.H.T.M. gegrepen. De oudste dochter bestuurde den wagen Zij zag in de schemering de uit Scheveningeti komende frarh te laat om nog tijdig te kunnen remmen. Het eenige wat h^ar te doen stond, was zooveel mogelijk gas, geven, om nog te trachten de overzijde van de rails te berei- I ken. De poging npslukte echter en de tram! reed op het achterste deel van den auto. i De heer M. werd met een zware hersen schudding opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's Gravenhage vervoerd. De 25-jarige dochter werd licht gewond,' terwijl de andere dochter en mevr. M. met den schrik vrij kwamen. Van den auto is het achterstuk vernield. Door het Gerechtshof te 's-Hertogen bosch is L. van V., de chauffeur te Stave- nisse, die terechtstond in verband met .bet bekende autobus-ongeluk aan het Toolsche veer, vrijgesproken. De advocaat-generaal had bevestiging geëischt van het,vonnis der rechtbank te Breda, dat hem tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeelde. Barometerstand 9 uur v.m.: 755 Stilstand OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haariem. Licht op. De lantaarns moeten morger worden opgestoken om 9.51. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Verwachting van den avond van 6 tot den avond van 7 Juli: Zwakke tot matigen, zuidelijken tot we- telijken wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in tem peratuur. De voerman J. V. reed gistermiddag te Rotterdam met zijn sleeperswagen waarop 7 ijzeren buizen lagen te zameu 5000 K.G. wegende door de Siieltjesstraat. Bi; de bocht van de Spoorweghaven geraakte het achter wiel in een kuil. Door den schok brak de as en tengevolge daarvan kwam de wagen in hellenden stand. De vioerman viel van den wagen en kreeg drie, ruim 700 KG. wegende buizen op het lichaam. Onmiddellijk werd de man voor een onderzoek door den Genees kundigen Dienst naar het ziekenhuis op den Coolsingel vervoerd. Daar bleek dat hij geen enkele inwendige kneuzing had bekomen en slechts licht gekwetst was. Na verbonden te zijn kon, hij huiswaarts keeren. (Msbde^ Op den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam had gisteren, aldus vertelt de „Msbd." een tramongeluk met onverwacht goeden afloop plaats. Te ongev. 4 uur kwam in de richting Delfshaven de loopknecht J. V. op zijn transportfiets aanrijden. Ter hoogte van de Mathenesserlaan wilde hij een stilstaande tram aan de linkerzijde passeeren. Op het zelfde oogenblik kwam van de tegenoverge stelde richting een tramwagen van lijn 7 en reed in volle vaarf tegen de transportfiets. De man viel door den schok van het zadel en geraakte onder de tram. Onmiddellijk stel de de bestuurder de electrische noodrem in wérking. Door de gladheid van de rails reed de tram voort- Toen de tram eindelijk tot stilstand was gebracht kwam de man, die men half ver pletterd waande, vrijwel ongedeerd onder den wagen te voorschijn. Hij had de tegen woordigheid van geest gehad, zich vast te grijpen aan de plank van de baanschuiver en had zich aldus laten meesleepen. Met een lichte ontvelling aan armen en rug kwam hij vrij. Na zijn kleeren wat afgeklopt te hebben reed hij alsof er niets gebeurd was, verder. Den bestuurder trof geen schuld. De Amerikaansche kruiser „Pittsburgh", die na het bezoek aan ons land naar Antwer pen was vertrokken, waar de Admiraal Wellis is overgegaan van dit vlaggeschip op den pas uit Amerika te Antwefpeu aangekomen kruiser „Memphis", is gisteren met de Memphis, Vlissingen gepasseerd naar zee. Het is de bedoeling, dat de „Pittsburgh" naar Amerika terugkeert en de „Memphis" verder in de Europeesche wateren zal ver blijven. f. Rijdt steeds zooveel mogelijk rechts: I rijdt in bochten altijd rechts, snijdt deze nim- mer links at. Regelt voorts uw snelheid in een bocht naar de plaatselijke gesteldhe'd. 2. Passeert een voertuig of rijwiel, dat gij inhaalt, altijd links en waakt er steeds voor. dat gij tijdens dit gebeuren een tegemoetko mend voertuig of rijwiel met hindert, even min het ingehaalde. Passeert nooit een voor u uitgaand voertuig bij wegkruisingen of bochten. 3. Rijdt bij een kruispunt komende, altijd zeer voorzichtig en geeft voorrang aan den- gene die rechts van u is. Rijdt komende van een zijweg op een hoofdweg steeds behoed zaam. 4. Rijdt vooral behoedzaam indien gij hef waarschuwingsbord zijt gepasseerd dat u zegt, dat een onbewaakte spoorwegovergang in aantocht is. Let ook terdege op andere waarschuwingsborden. 5. Geeft, bij het verundcren van richting tijdig een duidelijk zichtbaar teeken (dus buiten de auto) met arm, seinstok of aan- wijsapparaat; ook bii inhouden of stoppen. Denkt aan dengene, die achler u rijdt. Stopt nooit op hoeken van wegen, straten, bruggen of midden op den weg. mapr bij voorkeur in de richting en langs den kant van den weg, 6. Geeft steeds, indien de veiligheid van het verkeer het v ordert, een duidelijk hoor baar signaal. 7. Zorg steeds dat gi) ten allen tijde op uw motorrijtuig over minstens twee krachtig van elkaar onafhankelijke remmen kunt be schikken. 8. Rijdt in de bebouwde ko,m nimmer met verblindend licht of met dc z.g. vrije uitlaat. 9. Draagt steeds zorg dat, bij welke weers gesteldheid ook het uitzicht op den weg door uw voorruit niet wordt belemmerd. 10. Tempert bij ingevallen duisternis uw koplicht op 100 M.; rijdt langzaam tegenlig gers en wielrijders voorbij en rijdt nooit een stilstaande tram voorbij, als geen vlucht heuvel of zeer voldoende ruimte m*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1