ÜÏTÈW Radio-Omroep VERONICA. «'__o Bijzonderheden over de treinramp bij Achères. Onder de dooden en gewonden geen Nederlanders. In Italië wordt een communistische propaganda-organisatie ontdekt. Onder de Radio-berichten: Bijzonderheden uit het rapport der Fran- sche deskundigen. Heden beginnen de besprekingen. In verband met de staking der Antwerpsche havenarbeiders, is de stoombootdienst Harwich—Antwerpen van de North-Eastern, naar Zeebrugge verlegd. Het Engelsche Lagerhuis stelt een aanvullend crediet van drie millioen pond sterling voor, voor aankoop van buitenlandsche kolen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. Het rapport der deskundigen in Frankrijk. De staking in de Antwerpsche haven. Een crediet van drie millioen voor buitenlandsche kolen. Hét slechte weer in Zwitserland. De overstroomingen. Het geschil tusschen het Vaticaan en Mexico. KUNST EN KENNIS. Prof. Roland Holst directeur der Rijksacademie van Beeldende Kunsten. De toelating van buitenlandsche musici. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Buitenlandsch bezoek voor den landbouw. Het pachtvraagstuh. KERK EN SCHOOL. Het vertrek van de Hongaarsché Zusters. FEUILLETON. De treinramp bij Acheres. hooging krijgen het laagste loon, dat een Volgens de eerste bijzonderheden in de ondergrondsch arbeider kan halen, 8 shilling Fransche bladen was het Zaterdagavond i 6 pence per ploeg blijft, en dat van een boven- tegen acht uur, toen, even vóór het station j grondsch arbeider 8 shilling. Maisons-Laffitte, 'n geweldig lawaai dat 'n paniek deed ontstaan onder de reizigers in Mussolini aan het woord, de eerste rijtuigen van den sneltrein Havrej Mussolini heeft aan een vertegenwoordi- Parijs. ger van de Wiener Allgemeine Ztg. verklaard. De locomotief en de eerste rijtuigen waren dat hij vast geloofde aan de vitaliteit der omgekanteld door een plotselinge ontspo- Oostenrijksche republiek. Italië gelooft, dat ring. Twee hoofdambtenaren van de spoor- de onafhankelijkheid en voorspoed van Oos- wegmaatschappij, die zich in den trein be- tenrijk een waarborg zijn voor den vrede in vonden, namen dadelijk maatregelen voor Europa. Alle insinuaties betreffende een voor- hulpverleening. stel tot verdeeling van Oostenrijk zijn valsch Te elf uur, toen het al volkomen donker en {tendentieus, Italië zal streng de garantie- was, bracht een eerste hulptrein aan het j verdragen betreffende de onafhankelijkheid station Saint Lazare van Parijs zeven gedooden vfn Oostenrijk verdedigen, en een 40-tal gekwetsten aan. Tezelfder- tijd werden nog vier dooden uit de overblijf- Mussolini bezuinigt. selen te voorschijn gehaald. Aan de verhalen van geredden ontleent het „Journal" de volgende bijzonderheden van de ramp. Toen de locomotief buiten de rails omgekanteld was (de trein liep met een saaiheid van 90 km. per uur) liepen de eer st» drie tweede-klasse-rijtuigen te pletter De meeste dagbladen hebben zich neer gelegd bij Mussolini's besluit nopens de be zuinigingen en zijn sedert Vrijdag verschenen in edities van zes pagina's. De wijngaardeniers zijn niet bijster te spre ken over de nieuwe verordening daar zij een groot gedeelte van hun wijnoogst dit tegen de machine. De eerste twee werden iqar moeten afstaan voor de productie van op zp geworpen en het vierde kwam over- J eEfohol, welke zal moeten dienenter emd te staan en verpletterde met ztjn gewicht vervanging van benzine in automobielen het derde. De Iste-klasse-rijtuigen, die volgden, ontspoorden alleen. Tengevolge van het onweer was de telegrafische verbin ding met Maisons-Laffitte verbroken, waar door de komst der redders aanzienlijk werd vertraagd. De lichtgewonden verhaalden, dat zij eerst een lichten schok hadden gevoeld en toen een ontzettenden schok op het oogen blik dat, daar de trein Parijs naderde, ieder zich gereed maakte voor de aankomst. De prefect van Rome waarschuwt de wijn bouwers in Latium tegen het ontduiken van dit voorschrift, aangezien zij kans hebben een bezoek te krijgen van belasting-ambte naren. Een Communistische pro- paganda-Organisatie ont dekt. Volgens de „Piccolo" heeft, naar een be richt uit Rome meldt, de politie te Rome en in Midden-Italië een uitgebreide communis- Te 3 uur gistermorgen waren nog slechts tische propaganda-organisatie ontdekt. Huis- 3 dooden herkend twee gedoode kinderen zoekingen bij het Kamerlid Melinelli en op een broertje en een zusje van 4^5 jaar waren andere plaatsen leidden tot de ontdekking toen nog niet geïdentificeerd. van een groote hoeveelheid propaganda- Een der geredden gat in den corridor, ter- materiaal. Er bleek uit, dat de communis- wijl zijn vrouw in cff^t coupé gebleven was. Eensklaps een vreeselijke schok, waardoor hij zich opgetild gevoelde. Hij was er zonder afgekomen, doch een schrammetje vrouw Onder de namen der dooden en gewonden die de Fransche bladen van Zondagmorgen geven, vinden wij geen Nederlanders. tische partij 40 a 50.000 lire, per maand uit gaf alleen voor Midden-Italië. Er is een on derzoek ingesteld om de herkomst der fond- zij& sen te ontdekken. Er hebben verscheidene aanhoudingen plaats gehad Nieuw-Zeeland, verschenen is. Bij deze ge legenheid is het wel van belang, een en ander te weten uit het veelbewogen leven van dezen veteraan op den bisschoppelijken troon, die nog door Paus Pius IX tot Bisschop benoemd werd. Frans Redwood werd 1839 in Engeland geboren, kwam echter reeds als driejarig kind met zijn ouders naar Nieuw-Zeeland. Daar bracht hij ook zijn jeugd door. Destijds waren er op het eiland nog zeer weinig katho lieken. Af en toe kwam er een doorreizend missionaris, die dan de Mis las en de Sacra menten toediende. Anders leefde men vaak twee jaar achtereen zonder eenige zielsverpleging. Toch was de familie Redwood bijzonder godsdienstig men hield zich regelrtjatig aan de dagelij k- sche gebeden en men vierdejgeheel bijzonder tezamen den Zondag. De eerste onderwij zeres van den kleinen Fran sjwa s zijn zuster. Eindelijk kwam de missionaris Garin naar Nieuw-Zeeland en koos Wellington tot zijn vast verblijf. Hij vestigde een school en Frans was zijn eerste leerling. 'Van den Missiona ris leerde hij naast latijn en Fransch ook nog viool spelen. En hij bleef dit instrument zijn heele leven trouw. Spoedig|voelde de jonge Redwood roeping voor het priesterschap in zich. Op zijn zestiende jaar ging hij toen naar Engeland en Frankrijk. Theologie studeerde hij in Lyon, waarop hij vervolgens naar En geland gezonden werd, om zich in het bij zonder aan de latijnsche en grieksche studies te wijden. Na een longaandoening kwam hij in 1868 tot herstel van zijn gezondheid naar Rome, waar hij door Paus Pius IX ont vangen werd. Dat was de eerstefzijner vele ontmoetingen met den Paus. Van Rome werd hij weer naar Engeland teruggezonden, waar hij in Dundalk dogmatische theologie voor droeg. In 1874 werd hij in zijn vaderland tot bisschop van Wellington benoemd. Op de „lange witte wolken", zoo noemen de in landers Nieuw-Zeeland wegens de sneeuwige alpen der zuidelijke eilande'n, die zich van zee uit als een lang uitgetrokken wolken- streep afteekenen, ontving men hem met stormachtige vreugde. Nu begon voor hem een leven vol moeizamen arbeid. Toenmaals waren er nog geen spoorwegen, geen civili satie, geen straten op Nieuw-Zeeland. Dagen en wekenlang moeit de Bisschop in het zadel zitten om zijn verspreidde kudde te bezoeken. Deze reizen waren echter zeer gevaarlijk, vooral wegens de vele verborgen moerassen. Bij de overstrooming der hooge, wilde ri vieren, vond menig ijverig missionaris zijn graf. Kwam de Bisschop na een langen rit in de nabijheid van een plaats, dan versche nen reeds een mijl tevoren de kinderen, die in§|processies hun bisschop tegemoet geijld waren. „Later ontmoetten wij," zoo vertelt de Bisschop zelf, ,;steeds meer menschen die ter begroeting vooruitgesneld waren. In de plaats zelf vonden wij alles in feestdos. Vlug werden de natte regenkleeren afgelegd en in bisschoppelijk ornaat ging ik dan ter kerk. Na een korte begroeting verklaarde ik dan dat ik 's avonds preeken en biechthooren zou. Den volgenden morgen zouden de H. Communie en het H. Vormsel toegediend worden. Na het einde der toediening van het H. Vormsel, gebruikten wij het middagmaal en dan ging het weer in het zadel, om na eenige uren weer op een andere plaats alles van voren af aan te beginnen. Ik preekte maanden lang tweemaal per dag en diende de H. H. Sacramenten toe en het vermoeide mij in 't geheel niet." Heden is het Aartsdiocees Wellington voorbeeldig georganiseerd en staat bij de beste Europeesche diocesen op geen enkele wijze ten achter. De 87-jarige Aartsbisschop, die sinds 52 jaar zijn kudde- vóórgaat, regeert een heel leger van zielzorgers. Een reeks scholen, ziekenhuizen, orde-nederzettingen, een prachtig college in de stad Wellington en een goed ingericht Seminarie staan ten dienste De aartsbisschop heeft nu een hulp bisschop bij zich, toont echter nog geenszins lust om voor oud roest versleten te worden. Zijn helderheid van geest heeft hij volkomen bewaard en hij maakt nog dagelijks groote wandelingen, menigmaal zelfs over de 5 kilo meter. En zelfs liet hij zich er niet van af houden ook nog de lange en bezwaarlijke reis naar het Eucharistisch Congres van Chi cago te ondernemen. Het buitenlandsch graan in Frankrijk. Bij besluit wordt den molenaars voorge schreven hun voorraden buitenlandsch- en binnenlandsch graan vóór 8 Juli aan te ge ven alleen het buitenlandsch broodkoren dat in minimumhoe veelheden van 50 center naars wordt geimporteerd is vrijgesteld van douanerechten. De regeering zal de btjeken tontroleeren waaruit blijkt hoeveel buiten landsch graan de molens is binnengegaan en hoeveel mee! er uit is gekomen. Het geschil in de Engel sche mijnindustrie. De „Daily Chronicle" is in staat de voor waarden mede te deelên, waarop de leiders der mijnwerkers béreid zouden zijn te ad- viseeren tot de hervatting van het werk ge durende een „wapenstilstand" van zes maanden, deze houden in lo. Dat de regeering waarborgen zal ge ven voor de onmiddellijke instelling van een nationaal bureau onder openbare coat tr die voor den verkoop vyi kolen, zoowel in het binnen- als in het buitenland en van gemeen telijke instellingen voor den verkoop van kolen in het klein, alsmede vbor het uit schrijven van leeningen overeenkomstig de Trade Facilities Act voor de bevordering en verbetering van het kolenvervoer per spoor. 2o. Dat een speciale commissie van mijn eigenaars en mijnwerkers onder leiding van een neutraal voorzitter zal worden ingesteld om behulpzaam te zijn bij de uitvoering van bovenstaande regeling en daarvan geregeld rapport uit te brengen. 3o. Dat de mijnwerkersloonen gedurende de reorganisatie zullen gehandhaafd blijven op de hoogte, welke zij vóór het conflict hadden bereikt. 4o. Dat de geheele loonkwestie na zes maanden" opnieuw ter sprake zal worden ge bracht en zal worden bezien in het Jicht der .reorganisatie gedurende deze periode. De nieuwe loonvoorw^arden. Het nieuwe loonaanbod der mijneigenaars op den grondslag van den achturiam ar beidsdag is gisteren en heden in alle distric ten aangeplakt. De eerste aankondigingen, die in de mijnen van Warwickshire zijn ge publiceerd wijzen er op dat in sommige dis tricten de loonen zullen worden verhoogd inplaats van verlaagd vergeleken met de loo nen, die vóór de staking werden betaald. Terwijl ,de eigenaars aan den premier de be lofte gaven dat de nieuwe voorwaarden voor drie maanden zouden worden gewaarborgd, wordt het aanbod der mijneigenaars in War wickshire voor den duur van negen maanden gedaan. In dit aanbod worden de loonen der De politieke leiders. De Portugeesche regeering heeft de on langs aangehouden politieke leiders in vrij heid gesteld. Kemal en de oppositie. De rechtbank tot verdediging der onaf hankelijkheid te Angora, heeft besloten tot de invrijheidsstelling van zes progressistisché Kamerleden en een tandarts, van wie uit de voorloopige instructie gebleken was dat zij in het geheel niet deelgenomen hadden aan het complot tegen den president der repu bliek. Een Britsch officier ver moord. Kolonel Brancbury, Britsch officier van gezondheid is door een drager vermoord. De moordenaar deed ook een aanval op den oppasser, wigns vróuw hij vermoordde. De beweegredenen van den moordenaar zijn niet bekend. De douane-conferentie. De correspondent van de „Times" te Sjanghai meldt, dat volgens telegrammen uit Peking admiraal Tsai Ting-kan zich uit de douane-conferentie heeft teruggetrokken. Hij moet op weg zijn naar Sjanghai. Aldus verdwijnt de laatste Chineesche gedelegeer den ter douane-conferentie. De heer C. T. Wang was bij de ineenstorting van de Kwo- mintsjoen naar de buitenlandsche concessie gevlucht. De heeren Yen en Wang-Tsjoeng- hoei waren oorspronkelijk benoemd, doch woonden de vergadering nimmer bij. Er is aldus niemand overgebleven met wien de buitenlandsche gedelegeerden kunnen onder handelen. Kanton en Amerika. Het bureau van buitenlandsche zaken van de regeering te Kanton publiceert een brief van den Amerikaanschen consul-generaal, waarin hij verklaart er in toe te stemmen om voortaan rechtstreeks te eorrespondeeren met het bureau van buitenlandsch zaken, doch mededeelt dat. djt geen erkenning van de regeering te Kanton inhoudt. De minister van buitenlandsche zaken antwoordt daarop, zijn regeering reéds tien jaren- bestaat en een vereenigd gebied omvat, dat gaooter is dan Frankrijk en Italië gezamenlijk, met een bevolking van zestig millioen, en eischt dat men haar met respect behandelt. UIT HET LEVEN VAN DEN OUDSTEN BISSCHOP DER WERELD. De bladen berichten, dat- op het Eucha- stukwerkers, gerekend naar het minimale dagloon, vaA 10 shilling 3 pence tot 10 shil- «stisch wereldcongres te Chicago ook nog ling 10 pence per ploeg verhoogd, terwijl ook j de oudste bisschop der wereld, de Aartsbis- een aantal andere categorieën een loonsver- schop Frans Redwood uit Wellington op Hei rapport der deskundigen beveelt diep" gaande wijzigingen aan van de budgetaire methoden, met name wat betreft het over wicht van den minister van financiën in alle financieeje quaesties, aanneming der begroo ting vóór het begin van het dienstjaar, het weder brengen op de begróoting van tal van ontvangsten, thans op de begrooting van verschillende diensten gebracht en het prijs geven voor het oogenblik door het parle ment van zijn prerogatieven nopens voor stellen tot het doen van uitgaven. Consolidatie en amortisatie zullen het creëeren van nieuwe inkomsten ten bedrage van 2500 millioen francs voor het tweede halfjaar van 1926 en voor een bedrag van bijna vijf milliard voor 1927 noodig ma-ken; er zullen hiervoor verbruiksbelastingen noo dig zijn, o, a, door herziening van de dou anerechten, van de belasting op den omzet en van de belastingen op vervoer, suiker en dranken. De openbare uitgaven moeten krachtig worden besnoeid, het „carnet de coupons moet worden opgeheven, de directe belas tingen en de successierechten- moeten op nieuw worden geregeld erf de belasting op effecten moet worden verminderd. Voorts moet er een vrijwillige en geleide lijke consolidatie plaats hebben van de bons der nationale defensie, in den dienst waarvan door een kas van beheer zou wor den voorzien. Jaarlijksche vermindering van de voorschotten der Banque de France,welke zou worden beperkt tot het bedrag der interesten ten behoeve van de amortisatie rekening. Zooveel mogelijk moeten alle uit gaven buiten de begrooting weer in de be grooting worden opgenomen. Ten einde het op het oogenblik weer heerschende gebrek aan evenwicht tusschen de inningen en de betalingen der schatkist tegen te gaan, zou de staat de bevoegdheid moeten hebben om vijf milliard bons uit te geven ten behoeve van de loopende uitgaven der schatkist. Van de buitenlandsche credleten zouden er 3 millioen gecrediteerd worden op de rekening der nieuWe voorschotten aan den staat. Stabilisatie van de munt, waarvan de volstrekte noodzakelijkheid zich zal voor doen zoodra het geheel der andere aanbe velingen in werking zal treden, welke dient te geschieden tegen een koers, gelegen tusschen den koers van den franc voort vloeiend uit het indexcijfer van het levens onderhoud en den koers op de wissej- markt. Het kiezen van een franckoers, gunstiger dan de huidige wordt wenschelijk geacht. De stabilisatie zal moeten worden verwezenlijkt door middel van een leening op langen termijn verkregen (het crediet van Morgan?) en nog.te verkrijgen door de regeering, door credleten te verkrijgen door de Banque de France en door particu liere en handelscredieten. De eerste twee categorieën zouden 200 millioen dollars kunnen bedragen ten be hoeve van de eerste operaties. Zoo spoedig mogelijk moet, naar het oor deel der commissie, het accoord van Was hington worden gefatificeerd en eveneens moet zoo spoedig mogelijk een definitieve regeling met Engeland getroffen worden. De wet op den uitvoer van kapitalen zou vrij spoedig kunnen worden opgeheven. In een Kabinetsraad, waaraan de minis ters en onderstaatssecretarissen deelnamen heeft Caillaux een volledige uiteenzetting gegeven van den financieelen toestand. Hij ontwikkelde in alle bijzonderheden het pro gram dat hij heden op de tribune der Ka mer zal uiteenzetten. In parlementaire kringen wordt het rap port der deskundigen als een zeer evenwich tig document beschouwd, hetwelk de regee ring kostbare aanwijzingen kan geven voor het herstel van den financieelen toestand. Raoul Péret, zoowel als de meeste leden van het centrum hebben zich gunstig over het rapport uitgelaten, Daarentegen maken de leden van de uiterste linkerzijde, de socialisten en eenige radicaal-socialisten, zich gereed om de adviezen van de com missie van deskundigen, of zij al dan niet door de regeering worden aanvaard, te be strijden. Zij protesteeren o.a. tegen de ver hooging der indirecte belastingen. Men is in parlementaire kringen van oor deel, dat de regeering op 't rapport steunend, zij gemakkelijk de aanvallen zal weerstaan van de elf interpellanten, die zich voor het debat van heden, te zamen met een twin tigtal sprekers, deden inschrijven. De staking der havenarbeiders is alge meen. Er heerscht volkomen rust. Aan het slot eener bijeenkomst van de leden der Maritieme Fedratie werd beslo- leden der Maritieme Federatie werd beslo- king'en met de arbeiders zullen pas worden hervat wanneer ook de arbeid hervat wordt. Voorts werd besloten, niet aan de bijeen komst der geschillencommissie, heden, deel te nemen. Naar wordt medegedeeld is ten gevolge van de staking der havenarbeiders te Ant werpen de stoombootdienst Harwich-Antwer- pen vaij de North Eastern, naar Zeebrugge verlegd. In het Lagerhuis heeft de regeering een wetsontwerp ingediend strekkende tot het beschikbaar stellen van een aanvullend crediet van drie millioen pd. str. voor den aankoop van buitenlandsche kolen wegens de staking in de Engelsche mijnen. De kolencommissie uit hèt kabinet Is bijeengekomen. Men meent te weten, dat de regeering de rapporten der districten afwacht, waarin de nieuwe loonen, welke door de mijneigena ren op den grondslag van den achturendag zijn voorgesteld, zijn aangeplakt. Men gelooft, dat in tal Van mijnen de arbeid zal worden hervat ten gevolge van de nieuwe aanbiedingen, doch men weet niet of de hervatting van den arbeid algemeen zal zijn of zelfs maar aanzienlijk. regeering de opening van een crediet van drie millioen pd. str. vraagt, zal worden ge bruikt voor openbare diensten èn huishoud- gebruik. De kolen zullen worden verkocht voor een prijs, die het mogelijk maakt de totale kosten te dekken; de opbrengst zal voor nieuwe aankoopen dienen. Een hevig onweer heeft een groot deel van den oogst op den Zwitserschen oever van het meer van Genève verwoest. De Duitsche gezant te Bern, dr. Müller, heeft voor de slachtoffers van het slechte weer in de Zwitsersche Jura, 1000 francs In Midden-Servië is het water der zijrivier ren van de Donau eenigszins gedaald. In het Morawagebied nemen de overstroo mingen ernstiger afmetingen aan, zoodat de dienst op Simplcn-Orientbaan ernstig is ge stoord. Kardinaal Gasparri, staatssecretaris bij den Heiligen Stoel, heeft tot de vertegen woordigers van den Heiligen Stoel in alle landen een in heftige bewoordingen gestelde circulaire gericht, waarin hij den toestand op religieus gebied in Mexico uiteenzet. Hij herinnert aan de verwijdering van den nun tius Carnava en aan de onmenschelijke wijze, waarop priesters, geestelijken en zelfs religieuses verdreven Zijn, aan de bezetting van kerken en andere vervolgingen, Naar aanleiding van dezen toestand noo- digt de kardinalen uit naam van den Paus alle bisschoppen der wereld uit om voor den lsten Augustus, den naamdag van den Heiligen Petrus, speciale gebeden te ver ordenen. Bij Koninklijk besluit is thans benoemd tot hoogleeraar-directeur der Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam prof, R. N. Roland Holst, thans buitengewoon hoogleeraar aan die academie. De ministers van buitenlandsche zaken en van Arbeid hebben geantwoord op schriftelijke vragen van mevr. BakkerNort betreffende de onbeperkte toelating van buitenlandsche musici hier te lande. Het is hun bekend, dat in Duitschland en met name in Pruisen, in enkele geval len aan Nederlandsche musici betrekkin gen zijn opgezegd, doch tevens dat tus- schenkomst van een Nederlandschen con- sulairen ambtenaar tot gevolg heeft ge. had, dat de Nederlandsche musici hun werkzaamheden konden blijven voortzet ten. De ministers weten voorts, dat in vele landen bepalingen geldeq, die de tewerk stelling van vreemde arbeidskrachten, ook van Nederlandsche musici, belemmeren en tevens, dat in Nederland buitenlandsche mqsici, ook uit landen, waarin ten op zichte van Nederlanders beperkende bepa lingen gelden, onbelemmerd arbeid vin den. Voorts verklaren de ministers, dat aan vreemde arbeidskrachten, die 'n visum op hun paspoort behoeven voor verblijf hier te lande, in den regel een dergelijk visum niet verleend wordt, vóórdat een verklaring is overgelegd van een Arbeids beurs, waaruit blijkt, dat geen Nederland sche arbeidskrachten beschikbaar^ zijn, be reid en geschikt om den arbeid te verrich ten. Of het aanbeveling verdient maatre gelen te treffen, ten aanzien van het wer ken hier te lande van vreemde arbeiders die geen visum op het paspoort behoeven voor verblijf alhier, is reeds door den mi nister van Arbeid overwogen. Hij is ech ter van meening, dat de noodzakelijkheid van invoering van dergelijke bepalingen nog niet is gebleken. Zondag zijn hier te lande aangekomen een veertigtal presidenten, bestuursleden en directeuren van Pruisische Landbouw- kamers voor een studiereis. Met de voorbereiding en leiding van deze excursie zijn belast de heer Th. J. Mans- holt, Inspecteur van den landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouw-voor- lichtingsdienst en 'de Rijkstuinbouwconsu- lent de heer R. P. Bontbuis, gedetacheerd bij dien dienst. Het bestuur van den R.K. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond; heeft in de volgende conclusies zijn oordeel neergelegd betref fende de voorstellen der staatscommissie voor het pachtvraagstuk: 1. Het verdient geen aanbeveling met" het door 'de staatscommissie voorgestelde stelsel van bemideling tusschen pachter en verpachter door pachtcommissies inzake vaststelling van den pachtprijs een proef te nemen met terzijdestelling van de vast stelling van de pacht van overheidswege, daar dit practisch tot weinig of geen re sultaat kan leiden. 2. Vastlegging van het beginsel van het remissierecht voor pachter en verpachter in de wet wordt aanbevolen. WOENSDAG 7 JULI. HILVERSUM 1050 M, 12 uur en 7.30 uur Politleber. 68 uur Voor avondconcert door het H. D. O.-orkest 7.45 en 10 uur Persber. 8.10 uur Chrisetl. Omroep. Zangwedstrijd in het Gebouw van Kunst- en wetenschappen te Rotterdam, door de Ver. tot het houden van Chr. Zangwedstrijden in Zuid-Holland, Inleiding van den Voorzitter, Hr. K. Mulder, IJsselmonde, 2. Gemeenschappe lijke Zang; Soli Deo Gloria. Harmonie Leo Mens, 3. De Lofstem, Alblasserdam, Dir. H. Brouwer. Verplicht koor: Kerst zang, Koopman, Serenade van een Lands knecht, O. Lasso. 4. Polyhymnia, Rotter dam. Dir. F. R. M. Lenneman, Herfstlied, Mendelssohn, 5, Euphonia, Rotterdam, dir. M. Egberts Jz. Verplicht koor: Voorjaars- weelde, Spaandermain. Recht door zee, Spaanderman. Verplicht koor: Vooruitgang, de Vries, 6. De Lofstem, Hillegersberg, Dir. G. Kruys. Psalm 145, Möhring. 7. De Garde, Rotterdam, Dir. G. Kruys. Meizang, v. d. Linden, Verplicht koor: De Rots der Eeuwen, Zorgman. 7. (9.10) Rede door Hr. J. J. Pieterson Moens, over: „Een in lied en leven, 8. Hosanna Klundert, Dir. P. D. Visschers Kerstzang, Koopman. 9. Excelsior, Heerjansdam, Dir. T, W. Sprey, Sneeuwklokjes, Zijiderlaan 12, A, M. D. G„ Den Haag. Dir. S. P. Blom. Oogst lied, Wauer. 11, Excelsior, Barendrecht, Dir. K, Mulder, Sanctus, Palestrina, 12, Ridderkers zangkoor, Ridderkerk, Dir. W v. Leeuwen. De lijdende Heiland, Mozart. 13. Crescendo, Maassluis, Dir. G. Kouwen- hoven. Exaudi Deus, Florence, 14, Uitslag door de Jurv. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 uur Het radipkwartet en solisten (sopraan, bariton, piano) 1.202.20 uur Mu ziek van restaurant Frascati 3.35 uur Schoollezing 4.20 uur Causerie; Out of doors. 4.35 uur Orkestconcert 5,20 uur -Orgelmuziek 5.35 uur Kinderuurtje 6.20 uur Orkest muziek 7.10 uur Tuinpraatje 7.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. Lezing: The trade of the miner 7.45 uur Piano-nocturnes van Chopin 8 uur Spaansche lezing 8.20 uur Hu mor van Willie Rouse 8,50 uur le en 2e acte van Rigoletto, Verdi 9.50 uur Weerber., nieuws. Lezing: How the an cient animals were saved 10125 uur 3e en 4e acte van Rigoletto 11.2012.20 uur Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1750 M, 12.50 uur Orkestconcert Gayina 5.05 uur Concert. Pianosoli 8.50 uur Gala concert. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.50 uur „In den Bergen", gedichten uit de bergenwereld, Zithertrio, Jodeln, zang. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 uur Operfragmenten 10.20 uur Nieuws. Antwerpen 9.20 uur Vlaanische lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 uur Jazzband 4,20 uur Kinderuurtje 5.50 en 6.20 uur Lezing 78 uur Werken van Mozart 8.20 uur „De vroolijke vrouwtjes van Windsor"* opera v. Nicolai. N regeling voor vergoeding voor aangebrach te verbeteringen is aan te bevelen, 4. Het toekennen van een voorwaardelijk continuatierecht aan den pachter is nood zakelijk, omdat zonder dit recht aan den pachter geen behoorlijke rechtspositie kan worden gegeven. 5. De vraag, of de pacht moet worden ge continueerd en of wijziging van de pacht- voorwaarden redelijk en billijk is, moet worden beslist langs den weg van verplicht te arbitrage. De buitenlandsche kolen, waarvoor d» 3. De door de staatscommissie ontworpen Zondagavond te half zes, aldus vertelt de Msb„ vertrokken van het station D. P. te Rotterdam de beide Hongaarsche zusters, moeder Winfrida en zuster Amalia, die ge durende ruim 514 jaar voor de belangen der Hongaarsche kinderen in ons land werkzaam zijn geweest. Van dezen tijdver- bleven zij ongeveer 4 jaar in Rotterdam. Dat haar opofferende arbeid in ruimen kring waardeering vond en er tusschen haar en de vele pleegouders in den loop der ja ren oprechte vriendschap is ontstaan kwam bij dit afscheid nog eens duidelijk tot ui ting. Tal van belangstellenden onder wie wij de heeren H. M. Kruitwagen en P. J. v, Haaren, leden van het R.K. Huisvesting comité opmerkten, waren lang voor het vertrek van den trein, op het perron aan wezig. Zoodra de beide zusters uit de wachtkamer traden werden zij door allen op spontane wijze begroet, en drong ieder naar voren om een laatsten handdruk met hen te wisselen. In een kort gesprek dal wij met hen mochten hebben, verzochten zij ons dringend nogmaals hun groote dank baarheid tegenover katholiek Rotterdam tot uiting te willen brengen. Toen de trein zich eindelijk in beweging zette en zij in een eenvoudige derde klasse coupé wegreden, kwam aan het gewuif geen eind. Vooraan gedrongen stonden de kinderen, Hongaarsche en Hollandsche vriendjes en vriendinnetjes, en daartusschen de talrijke pleegouders, die zooveel zorgen met de zus ters hebben gtedeeld en zoovele malen hun raad hebben ingeroepen. Ook verschillende landgenooten van de zusters waren aanwe zig. Menigeen was ontroerd en niet het minst de scheidende zusters, die voor het laatst hun dank uitspraken. Na den nacht in Turnhout te hebben doorgebracht, vertrokken de zusters naar Mechelen, waar zij zich aansluiten bij een transport Hongaarsche kinderen die naar Boedapest worden teruggebracht. Vandaar zullen zij naar het Moederhuis te Sapror weerkeeren. it En toch veroordeel ik hem nie zoo scherp, als u misschien gelooft. Ik begrijp .dat, antwoordde Veronica, de liefde tot de ouders kan in het hart van het kind nooit sterven. En daarom is het beter, dat u dezen strijd met hem tracht te vermijden, doctor. Daarom niet alleen, ik geloof ook dat wij ons doel vlugger en zekerder bereiken als wij op omwegen tot den ouden man gaan. Jacob zou kunnen bemiddelen. Ik zal hem bezoeken en met hem spre ken. Stuur hem hierheen, het zal mij goed doen, den trouwen dienaar weer te zien. Willem was opgestaan en nam afscheid. Vertrouw heel en al op mij, zeide hij, morgen zal ik reeds den eersten stap doen, misschien ziet u morgenavond Jacob weer. En mag ik u verzoeken mij bericht te zenden, zoo gauw als.... Zeker, mevrouw, ik weet maar al te goed, met welke spanning en ongeduld u mijn bericht verwacht. De jonge man nam na deze woorden af scheid, zij gai hem de hand en terwijl hij deze in de zijne hield, zag hij de mooie vrouw lang en met hartelijke deelneming in de diepblauwe oogen, aan. Dan ging hij heen en droomend volgde hij de straten om naar huis terug te keeren. Nog nooit had eene vrouw foo'n diepen boeienden indruk op hein gemaakt. Was het alleen medelijden, dat hem tot haar aantrok? Hij wist het niet en hij dacht over deze vraag ook niet na, hij dacht steeds aan de mooie oogen, die hij niet vergeten kon. Zij had zijne vriendschap aangenomen enj hem haar volle vertrouwen geschonken; hij wilde dit vertrouwen rechtvaardigen en hij had vast besloten, niet te rusten, tot bij de taak, die hij op zich genomen had, tot een goed einde zou gebraeht hebben, om het even, welk offer hij daarvoor moest bren gen. HOOFDSTUK V Toen de rentenier zich dien dag gereed maakte om zijn vriend te bezpeken, be merkte hij aan het gezicht van den ouden Jacob, die hem de deur opende, terstond, dat er sedert zijn laatste bezoek iets moest gebeurd zijn, dat een ongunstig licht op hem wierp. Want er lag op dit gelaat de triomf van een lang onderdrukten haat en hij wist se dert jaren, dat deze hem tot in het diepst van zijn ziel verafschuwde. Het eerste oogenblik ontstelde hij, maar hij verloor zijn kalmte niet, hij had zich steeds weten te beheerschen en meesterlijk verstond hij de kunst om zijn gedachten en gevoelens onder een n^sker te verber gen, zoodat ook een scherp oog niet door dit masker koh dringen. Hij deed alsef hij niets bemerkte; maar toen in den gang zijn blik op den dooden kater viel, die hem klaarblijkelijk in den weg gelegd was, kon bij zich toch niet meer onthouden den bediende vragend aan. te kijken en hij schrok voor den vreeselij- ken blik, die uit de oogen van Jacob op hem viel. Wat beteekent dat? vroeg hij scherp. Kunt u niet raden, wat den dood van dit dier veroorzaakt heeft? vroeg Jacob, en zijn stem klonk nog scherper, dan die van den rentenier. Neen! Het dier heeft een van de vier be schuiten gegeten, weet u het nu? De rentenier sprong op, alsof hij op een adder getrapt had, maar dat was slechts een kort oogenblik, Ik begrijp u niet, zeide hij met ge maakte kalmte. Wat beteekent deze bemer king? Ba, u wilt mij niet verstaan, maar uw blik logenstraft uwe woorden, Eene ontzettende woede maakte zich van den rentenier meester, hij kon deze onmogelijk bedwingen. Sedert eenigen tijd legt gij het er op aan, mij te beleedigen, zeide hij, en zijne bevende stem verried zijne geweldige op winding. Ik zal er met uw meester over spreken, een dergelijke behandeling laat ik mij in het huis van mijn vriend niet welge vallen. Hij schopte den dooden kater ter zijdee, het hoongelach van Jacob prikkelde zijne woede nog meer, Zooals het u belieft, antwoordde de grijsaard, maar ik verzoek u uwe woedde niet op het doode dier te koelen; met mij was hij de beste vriend van mijnheer. Schoft knarsetandde de rentenier;' zijn pruik had zich verschoven en niettegen staande zijne woede, maakte hij een komie ken indruk. Gij zegt daar iets, dat u zal berouwen! Beter dat ik het zeg, als een ander. Overigens zal de kater onderzocht worden, men móet toch weten, wat eigenlijk de oorzaak van den dood geweest is. Ba, misschien is hij gestikt in zijn eigen vet, hoonde de rentenier en ging de trap op, het dier heeft te veel gevreten en geen beweging genoeg gehad. De veearts zal de doodsoorzaak vast stellen, antwoordde Jacob, terwijl de ren tenier de deur van de kamer van zijn vriend opende, Het kon hem niet ontgaan, dat ook Hen drik Roven hem met een wantrouwenden blik ontving en dat zijn groet koeler dan gewoonlijk beantwoord w^rd. Het spijt mij je te moeten condoleeren zeide hij en zijne stem beefde nog steeds Je hart hing aan het dier, dat je de een zaamheid minder deed voelen.... Weet je reeds dat de kater dood is? vroeg Roven verrast. Ja, en ik moet je zeggen, dat de on beschaamde vlegel van een knecht zoo bru taal was om mij woorden toe te voegen, die mij duidelijk te kennen gaven, dat ik schuld aan den dood van den kater had. Ja, de oorzaak van zijn dood is nog niet duidelijk Het dier was oud en te vet.... Het stierf in krampen, nadat het een beschuit gevreten had, ik bemerkte alle teekenen van vergiftiging, Waarachtig? vroeg de rentenier ver baasd. Wat zou mij tot een onwaarheid aan leiding kunnen geven? De haat, die Jacob tegen mij voedt En waar komt die haat vandaan? Ik weet het niet. Misschien is hij niet tevreden met de fooi, die ik hem met Nieuwjaar gegeven heb. Het oog van Roven rustte onderzoekend op het magere gelaat van den vriend,'maar er was geen trek op t« bekennen, die de verdenking van Jacob kon bevestigen. Wel herinnerde hij zich de zware aan klacht, die zijn bediende tegen dezen man gedaan had, maar hij kon niet aan de schuld van den trouwen vriend gelooven. Het dier is voor mijn oogen gestorven, zeide hij, zonder den blik van hem af te wenden. En wie had je die beschuiten g«f bracht? Jacob. O, daar heb je reeds de oplossing! ant woordde de rentenier kalm. Jacob zegt, dat er beschuiten op het bord waren, die hij niet gebracht had, Dat begrijp ik niet. Hij zegt dat hij maar zes beschuiten gebracht heeft en later lagen tien stuks op het bord. Een spottend lachje speelde om de mond» hoeken van den rentenier, die intusscheh tegenover zijn vriend had plaats genomen. Hij zegt! herhaalde hij met bitsen spot. Dat is onzin, Hendrik: zijn dan de overige beschuiten uit de lucht op het bord geval len? Dat toch is juist nog een raadsel.... Dat toch gemakkelijk is op te lossen! Ik ben nieuwsgierig die oplossing t# hoorea» L (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6