Binnenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS. ff et Internationaal Congres voor 't reddingswezen. Een tuinstad in het Gooi? De buitenlandsche reis der Koninklijke Familie. Wilde staking op de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft. Internationaal Accountants congres. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. Geen collectief contract in de metaalindustrie. Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie. - H. M. de Koningin Moeder.- De commissie van bijstand voor de wachtgeldregelingen ontbonden. Een civiele actie door dr. van Blankenstein tegen prof. dr. Gerretson. Twee meisjes verdronken. Een noodlottig gevolg van te sterk remmen. Zware regens. Onachtzaamheid met kruit. j 7000 paar schoenen voor de armen. Een liefhebber van visschen. Een stoomschip gebroken. Een aardig spaarpotje. Met de kas er van door? Hondsdolheid in Sovjet Rusland 26 dagen zonder voedsel. Een duur koppelteeken. Een dienstbode-complot. UIT ONZE OOST. De aardbevingen in de Padangsche bovenlanden. Een zeehaven voor Semarang. KERK EN SCHOOL. Een zeldzame promotie. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. De regeeringen van de navolgende staten hebben reeds medegedeeld, dat zij zich door oHicieele gedelegeerden op het con gres, dat op 6 September.te Amsterdam zal aanvangen, zullen laten vertegenwoordi gen: Argentinië, België, Canada, China, Dene marken, Duitschland, Engeland, Finland, frankrijk, Hongarije, Mexico Monaco, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Siam, Spanje urkije, Venezuela en Zwitserland. Ook de Volkenbond, de Ligue des Socié- tés de la Croix Rouge en het Comité Inter national de la Croix Rouge zullen op het congres vertegenwoordigd zijn, en voor aanstaande vereenigingen en corporaties op het gebied van het Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken uit de navol gende landen hebben evenzoo reeds verte genwoordigers aangewezen: Amerika, Ca nada, Duitschland, Engeland, Finland, Hon garije, Italië, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, Cëchoslowakije, Zweden. Tot nu toe zijn reeds meer dan 100 voordrachten uit de oude en de nieuwe we reld aangekondigd, welke voor een deel door lichtbeelden en kinomatogrammen toe gelicht zullen worden. Ter gelegenheid van de demonstratie van het redden bij een schipbreuk bij Hoek van Holland, zal een bezoek gebracht worden aan Rotterdam, terwijl tevens een bézóek gebracht zal worden aan 's Gravenhage, waar vermoedelijk de sluitingszitting zal sJaafs vinden. Zondag hebben verschillende leden van de subcommissie voor Volkshuisvesting en de centrale Tuinstadcommissie, waaraan geruimen tijd geleden opgedragen werd, een onderzoek in te stellen naar het vraag stuk van tuinsteden in den omtrek van de Hoofdstad en op wier rapport men nog wacht, een bezoek gebracht aan het Gooi, onder leiding van de wethouders De Mi randa en Ter Haar, van Amsterdam. Ook de directeur van den Woningdienst, de heer Keppler, behoorde tot het gezelschap. In het bijzonder werden in oogenschouw genomen de hei bij het St. Janskerkhof tus schen Laren, Hilversum, Bussum en Eemnes en een terrein bij Loosdrecht. Het doel der exursie was na te gaan, in hoeverre deze complexen voor de stichting van een Am- sterdamsche tuinstad in aanmerking zou den kunnen komen. De Koningin en de Prinses kwamen Za terdagavond zeer voldaan van haar uit stapje per auto naar Grindelwald te Sint Beatenburg terug. Zondagmorgen woonde de Prinses met een hofdame de godsdienst oefening in de dorpskerk te St. Beatenburg bij. In den namiddag wandelden Koningin en Prinses in de bosschen in de richting vap Gemmenalphom. Het verblijf van de hooge gasten wordt wel door de meest ideale weersgesteldheid begunstigd. Ook gisteren zou weer een tocht worden 'gemaakt. Prins Hendrik zou zich gisteren weer bij de koninklijke familie voegen. Aan de Lijm- en Gelatinefabriek Delft is een 80-tal jongens buiten deorganisaties om, een wilde staking begonnen. Een loons verlaging van 21 pCt. vinden zij veel te erg. Zij willen genoegen nemen met een lo«s- verlaging van 7% pCt. zooals voor de ove rige arbeiders. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam Is begonnen het Internationaal Accoun tants-Congres, dat georganiseerd is door het Ned. Instituut van Accountants, in sa menwerking met den Ned. Bond en de Ned. Organisatie van Accountants. Bij de opening' van het Congres gisteren hield de voorzitter van het Uitvoerend Comité eene openingsrede, waarin hij na de talrijke aanwezige autoriteiten van land en stad te hebben verwelkomt liet uitkomen, dat dit congres zijn ontstaan dankt aan het initiatief van de heerep C. van Uden en G. W. Frese, toenmaals voor zitter en secretaris van het Nederlandsch Instituut van Accountants, die van een buitenlandsche reis teruggekeerd, in het In stituut propaganda maakten voor een In ternationaal Congres van Accountants; het eerste dat ooit werd gehouden maar dat, naar wij hopen, door vele zal worden ge volgd. Hef. Congres wil de gelegenheid bie den tot gedachtenwisseling omtrent onder werpen van accountancy en bedrijfseconomie en hoopt daardoor mede te werken tot In ternationale samenwerking, Dit congres wil een eerste pöging doen, om eene internationale samenwerking tot stand te brengen, teneinde: a. de door de accountants en bedrijfs economen van alle landen vergaarde kennis en ervaring ten goede te doen komen aan een zoo ruim mogelijken kring van onder nemingen; b. te bevorderen onderlinge bekendheid met, en gelijkheid in de werkwijze der ac countants in verschillende landen; c. internationaal te aanvaarden opvattin gen te propageeren omtrent vraagstukken betreffende de rekeningswetenschap en bedrijfseconomische leerstellingen. Spr, deelde mede, dat aan het congres wordt deelgenomen door 43 vereenigingen uit 18 landen; het congres vertegenwoor digt dus ongeveer 25.000 accountants. Met den wensch, dat ffet congres goede vruchten zou mogen dragen, opende hij de eerste zitting. De rede van den voorzitter, den heer E. van Dien werd luide toegejuicht. Onder de talrijke aanwezigen, die de openingszitting bijwoonden, bevonden zich de heeren Dr. Heeringa, vertegenwoordiger van den Mi nister van Arbeid, Handel en Nijverheid, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr, Dr. A. Roëll, Commissaris van de Koningin in Noord-Holland en F, M. Wibaut, waarne mend burgemeester van Amsterdam. Na de rede van den voorzitter, den heer E. van Dien, werd, allereerst het woord gevoerd door Dr. Heeringa, die namens den Minister het congres goede resultaten toe- wehschte. Vervolgens werden begroetingstoespra ken gehouden door de heeren C. Jespersen, (Denemarken); Friedr. Bünger (Duitschland); Waldemar Westphal (Finland); Jard, (Frank rijk); Mr. C. w. W, Macpherson, (Groot- bnttannië); Mr. A. H. Muir (Ierland); Prof. ochigut (Oostenrijk); Prof. George Alessea- mr (Roemenië); Borian (Rusland); Prof. H, Montgomery (Vereenigde Staten); Prof. F. rondury (Zwitserland). t Dp het congres werden verder twee be langrijke onderwerpen behandeld. Het eerste betreft de beteekenis van de accountantsverklaring in verband met de verantwoordelijkheid van den accountant, rraeadviezen zijn daaromtrent uitgebracht door Sir William Plender, bestuurslid van het Institute of chartered Accountants bi Engeland and Wales, door Friedrich Bünger, docent aan de Handelshoogeschool te Leip zig, en door prof. Th. Limburg, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam, „Het bestuur der onderneming" twee'de onderwerp van dezen dag wordt ingeleid door een praeadvies van den heer Carlioz uit Parijs De deelnemers aan het congres werden gistermiddag ten stadhuize te Amsterdam officieel door het gemeentebestuur ontvan gen. De burgemeester, de heer W, de Vlugt sprak een welkomstrede, welke beantwoord werd door den voorzitter van het congres, den heer v. Dien. Huldiging van den heer Nivard. De afdeelingsbesturen van den R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel i,St. Raphael" vergaderden onder presidium van den bondsvoorzitter, J. Hellemans uit Box tel, in het St. Jozefgezellengebouw te Rot terdam. In deze vergadering werd de heer F. L. D. Nivard gehuldigd ter gelegenheid van zijn koperen jubileum als financier van den Bond. In de vergadering kwam verder aan de orde een voorstel tot contribiltieverhooging voor de gezinsleden van het personeel, dat lid is van het Zieken- en Ondersteunings fonds van het personeel der Ned. Spoor wegen, In stemming gebracht werd het voorstel tot contributieverhooging verworpen met 1439 stemmen voor en 7599 tegen. De vergadering besprak daarna de Monu ment-actie tot oprichting van een herstel lingsoord resp. de mogelijkheid tot uitzen ding van verpleging tot volledig herstel be hoevende leden van „St, Raphael" door aan bieding van een feestgave aan het hoofdbe stuur bij het 25-jarig bestaan van den* bond in 1928, Het bleek, dat de houding van som migen in de Herstellingsoordvereeniging „Vielandry" zeer sterk werd afgekeurd. Daar de noodzakelijkheid van een katholieke herstellingsoordvereeniging wel ten duide lijkste is gebleken, zal propaganda hier veel kunnen uitwerken. Als het meest juiste middel werd het huis bezoek aangeprezen De vergadering ging uiteen met het vaste besluit, de propaganda voor de Monument- Actie met verdubbelden ijver te voeren, op dat in 1928 het gestelde worde bereiktl De Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst houdt haar zeven-en-zeventigste algemeene vergadering in de sociëteit Harmonie te Rotterdam. De deelnemers werden in de Doelen ont vangen en daar toegesproken door den eere voorzitter van het regeling-comité dr. H. Klinkert. Gistermorgen om half 10 opende de voor zitter, Dr. L. C. Kersbergen de algemeene vergadering. Dr. Kersbergen bracht in zijn openingsrede een probleem naar voren, dat z.i, steeds dringender de aandacht vraagt: het recht van bestaan en de beteekenis van den huisarts. Naar aanleiding van de mededeelingen in het jaarverslag betreffende de wijzigingen aangebracht in de lijst van deskundigen, die zijn aangewezen voor de pensioenkeuringen, ontspon zich een levendige gedachtenwisse ling. Een motie werd aangenomen, waarin de algemeene vergadering haar afkeuring uit spreekt over de wijze, waarop collega's zijn afgevoerd van de lijst voor keuringen van wege den Pensioenraad. Geageerd werd tegen voortzetting van het contract met het Rottcrdamsch Ziekenfonds. De afdeeling Den Haag diende een motie in, gesteund door de afdeelingen Rotterdam en Gouda, waarin aan het hoofdbestuur ver zocht wordt, de overeenkomst van de maat schappij met het Rotterdamsch Ziekenfonds zoo spoedig mogelijk op te heffen. Deze motie werd met 74 tegen 49 stem men aangenomen. Ongeveer zes weken geleden werd door den Algemeenen Nederlandschen Metaalbe- werkersbond aan den Metaalbond (de or ganisatie van werkgevers in de metaalin dustrie) een ontwerp aangeboden voor een collectief contract. Daarin waren onder meer bepalingen opgenomen in zake de vaststelling van individueele minimumloonen ter vervanging van de thans geldende ge middelde- uurinkomens, terwijl bovendien was voorgesteld, over te gaan tot de instel ling van vertegenwoordigingen der arbei ders, z.g. fabriekscommissies, waaraan het toezicht op de naleving der arbeidswetten en der arbeidsvoorwaarden zou worden opgedragen. Het bestuur van den Metaalbond heeft thans aan het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond medegedeeld, dat hetonderhandelingen omtrent een col lectief contract, waarin de bepalingen als de bovengenoemde voorkomen van geen nut acht. Naar c(e Tel, verneemt, zal de Alg. Ned. Metaalbewerkersbond thans geen verdere pogingen doen om door middel van onder handelingen tot het afsluiten «n een col lectief contract te komen. Niettemin zal de Bond zijn streven naar een collectief contract krachtig voortzetten, Gisteren werd in^de nieuwe zaal van den Dierentuin te 's-Gravcnhagc de 75e alge meene vergadering van de Ned. Maatscnap- pij ter Bevordering der Pharmacie geopend door den voorzitter, dr, J. J. Hofman, te 's-Gravenhage. De voorzitter gaf in deze rede een over zicht van hetgeen in den loop der jaren door de maatschappij is verricht, De vergadering werd o.m. bijgewoond door den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid prof. Slotemaker de Bruine, den directeur-generaal der volksgezondheid, mr. Lietaert Peerbolte, den burgemeester van Den Haag, mr. J. A. N. Patijn, den voor zitter van den Gezondheidsraad dr. Jose- phus Jitta, de., eereleden prof. v. d. Wielen en prof. Van Itallie en eenige correspondee- rende leden. Na de openingsrede werd het woord ge voerd door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. Behandeld werden daarna de prae-advie- zen over de organisatie vn den geneesmid delenverkoop in Nederland, welke prae-ad- viezen werden ingeleid door prof. P. v. d. Wielen te Amsterdam en dr. J. W. de .Waal te Leeuwar"3 H. M. de Koningin Moeder was voorne mens heden een bezoek te brengen aan de Gooische Huishoudschool te Hilversum^ Van half elf tot twaalf uur. H. M. die per auto van Soestdijk te Hil versum zou aankomen, zou bij dit bezoek vergezeld worden door de hofdame jonk- vrouwe v. d. Poll en den kamerheer Graaf van Limburg Stirum. H. M. zal a.s. Woensdag per trein van 2 uur 23 min, te Arnhem aankomen tot het brengen van een bezoek aan het openlucht museum. Na. dit bezoek zal H. M. het Museum en het kasteel Doorwerth bezoeken. Per automobiel zal de Koningin-Moeder naar Soestdijk terugkeeren. Het gevolg van H. M. bij dit bezoek zal bestaan uit baronesse van Ittersum, hof dame, en graaf van Limburg Stirum, ka merheer. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft: le. te rekenen van 16 April 1926 inge trokken zijne beschikking van 14 April 1920 waarbij werd ingesteld een commissie van bijstand inzake de organisatie van en het verleenen van steun voor wachtgeldregelin gen; 2e. aan - den voorzitter, de leden, hunne plaatsvervangers en den secretaris der sub le. bedoelde commissie dank betuigd voer de door hen als zoodanig bewezen diensten. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft dr, M. van Blankenstein thans een civigle actie in gesteld tegen prof dr, Gerretson, naar aan leiding van de door dezen in „De Tel." van 6 Juni en in de N. R. Ct. van 18 Juni gepu- bliceerden artikelen, door welke artikelen dr. van Blankenstein zich beleedigd gevoelt. Prof, Gerretson is gedagvaard tegen 16 Juli voor de Haagsche rechtbank. De inge stelde vordering is gegrond op art. 1408. B. W. volgens welk artikel de burgerlijke rechtsvordering ter zake van beleediging strekt tot vergoeding der schade en tot be tering van het nadeel in eer en goeden naam geleden. De rechter zal, zoo luidt het artikel verder, bij de waardeering daarvan letten op het grove van de beleedinging, evenals pp de hoedanigheid, den stand en de fortuin der wederzijdsche partijen en op de omstandig heden. Twee dochtertjes van den arbeider H. Meyer te Oosterzee (Fr.) oud 7 en 9 jaar ge raakten dezer dagen spelenderwijs te water. Beide kinderen verdronken. Een winkelhuis te Schiedam uitgebrand. Met moeite redt men de bewoners. In den nacht van Zondag op Maandag te half 12 is brand ontstaan in het hoeden- magazijn van mevr. Perrel-De Jong aan de Hoogstraat te Schiedam. De brand ontstond, toen de oude half blinde dame met een petro leumlamp in een kast waar linten etc. be waard werden aan het zoeken was. De brand greep snel om zich heen. In een oogwenk stond de achterkamer in brand. Deze was ingericht als paskamer en bevondt zich aan de achterzijde van de tweede étage. Het geheele materiaal der Schiedamsche brandweer is ter plaatse geweest, waaronder twee motorspuiten. De bewoners werden als het ware door de vlammen overvallen en moesten met hulp van de politie naar buiten worden gebracht. Behalve mevr. Perrel, bevond zich ook de 77-jarige heer v. V. m het perceel. De brandweer had de grootste moeite, het vuur tot het hoedenmagazijn te beperken. Voortdurend moestén de belenden de perceelen nat gehouden worden. Tegen 1 uur was men het vuur meester. Aan de achterzijde waar de brand aankwam, is het pand geheel uitgebrand, terwijl het dak daar ter plaatse gedeeltelijk is ingestort. Verzekering dekt de schade. Op den hoek van de Zaagmolenstraat te Rotterdam gebeurde Zondagavond een mo tor-ongeval. De motorrijder C. C. L. wilde plotseling stoppen om niet tegen een autobus aan te rijden. Door dit plotselinge remmen sloeg hij over den kop. Zijn vrouw, die in de zijspan zat, werd tegen den grond geslin gerd. Zij bekwam een schouderfractuur en ontvellingen aan het gelaat. Het vierjarig dochtertje, eveneens in de zijspan, kreeg slechts een schaafwond aan den rechterarm. Na voorloopig verbonden te zijn, is de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht. De motorrijder bekwam geen letsel. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Een buitengewoon zware regenval heeft zich gisternacht over een gedeelte van de mijnstreek in Zuid-Limburg ontlast. De beekjes konden het water niet verzwelgen en liepen hier en daar buiten de oevers en zelfs in Heerlen is de anders zoo kalme Caumer- beek op een woeste rivier gaan lijken en heeft eenige wegen op verschillende plaatsen on der water gezet. Hier en daar is het water in de kelders gedrongen. Bij het zoogenaamde kersenhoeden of musschenkeeren te Kerk-Driel had de 20- jarige M. v. Heumen na het laden van Zijn geweer, de bus met kruit open laten staan'in een strooien hut. Toen hij daar een pijpje wilde opsteken, wierp hij de. brandende lu cifer achteloos weg, die toevallig in de bus met kruit terecht kwam. De explosie welke volgde was geweldig. Meters hoog vloog de bus door het dak der hut en een gedeelte van het vliegend kruit kwam in zijn gezient terecht, waardoor ernstige brandwonden ont stonden. Gelukkig waren de oogen gespaard gebleven. ,De getroffene werd onmiddellijk onder behandeling van een geneesheer gesteld. Een schoenenmagazijn te Amsterdam heeft 7000 paar gedragen (doch gerepareerde) schoenenbeschikbaar gesteld voor de in stellingen voor maatschappelijk hulpbetoon Het bestuur van den Armenraad zal zich met de distributie van deze schoenen, ten behoeve van de daarvoor in aanmerking ko mende instellingen, belasten. Te Leiden is op verzoek van de Haagsche politie aangehouden de 15-jarige H. de P., die uit Den Haag Was verdwenen met medene ming van een transportrijwiel van zijn pa troon en een bedrag van f 57, dat hij voor dezen had geïnd. Hij werd visschende aangetroffen aan de Zijl. De fiets had hij ergens gestald. Een deel van het geld had hij pog in zijn bezit. Voor het overige had hij zich een hen gel met toebthooren aangeschaft. Twee opvarenden om het leven gekomen Eenige weken geleden is het Japansche stoomschip „Alps Ma/n" bij het vertrek uit Antwerpen in de Schelde gezonken. Het was onmogelijk het vaartuig onmiddellijk te lich ten, waarom men thans bezig is de lading te bergen. Zondagnacht is het voorste gedeelte van het schip echter afgebroken en geheel in de diepte verdwenen. Twee Nederland sche arbeiders zijn hierbij door verdrinking om het leven gekomen. Een duiker, die onder den romp aan het schip werkte, kon zich, hoewel de toevoerbuis van de zuurstof brak, bijtijds in veiligheid stellen. De slachtoffers zijn Jacob Pols, 22 jaar, wonende te Maassluis en Jos. Pauwels, 28 jaar, Kleidrecht. Vóór ongeveer 20 jaar, aldus vertelt het „D." zou een gehuwd paar in de buurt van Eindhoven gaan sparen. Als spaarpot werd aangeschaft een emmer, die met een deksel was dichtgesoldeerd. In het deksel natuurlijk een gleuf, om de noodige briefjes enz. naar den kerker te doen verdwijnen. De emmer zou niet voor hij vol was, wor den opgengebrokefi. Een paar maanden ge leden, was dit het geval. De schat werd ge teld er bleek niet minder dan f 20.000, zegge twintig duizend gulden gespaard. Voor dit bedrag werd een kapitaal huis aangekocht. De fiscus echter kreeg de lucht van dit zaakje en stelt thans een vordering in wegens ontdoken belasting. De secretaris van de Bouwvakarbeiders federatie op de Nassaukade te Amsterdam, aangesloten bij het PA.S., heeft bij de politie van het bureau Raampoort aldaar mede- deeling gedaan van het feit, dat de penning meester er vermoedelijk met de kas, bedra gende f 600, vandoor was. De politie heeft een onderzoek ingesteld en hieruit bleek dat de man inderdaad zijn vrouw had verlaten en verdwenen was. Van verduistering staat echter nog niets vast. Het is dus mogelijk dat hij op tijd terugkeert. Bovendien is hij nog eens weg geweest doch weer terugge keerd. I Wat is de oorzaak Het Russische volkscommissariaat van landbouw verklaart dat de veelverspreide hondsdolheid, overgebracht door honden, katten en andere huisdieren een van rijks wege gevoerde campagne noodzakelijk maakt tegen het aldoor toenemend aantal wolven, dat een geesel voor het land begint te wor den, aldus de „Msb." Het commissariaat schat in het ruwe weg, dat het aantal wolven in Sovjet-Rusland met uitzondering van de Oekraïne, den Cauca sus. Wit-Rusjand en andere federatieve re publieken, op het oogenblik ongeveer een 100.000 bedraagt en dat zij gedurende den winter een groot aantal menschen en rond een millioen stuks aantal vee hebben ge dood. Zij vielen niet alleen dorpen aan, maar ook kleine steden en verschenen zelfs in de straten van sommige provinciale hoofdste den. Mn sommige districten werd er door soldaten jacht op gemaakt. Onschatbare schade werd ook door de wolven aangericht, doordat zij géweldig huishielden onder de pelsdieren en onder het kleine wild, maar het ernstigste gevaar, waarvoor zij verant woordelijk zijn, is de verspreiding der honds dolheid in Moskou. Leningrad en andere volkrijke centra, door dorpshonden, welke door wolven gebeten werden. De autoriteiten deelen mee, dat zij een breed opgevatte campagne met vergif en val len denken te organiseeren, en dat premies op het dooden van wolven zullen worden gesteld en belooningen voor de aanwijzing van wolvenkolonies zullen worden toege kend. Een ingenieur Kolb Mulhausen, die zijn vacantie in Obersolberg wilde doorbrengen, heeft een ontzettend avontuur beleefd, dat hem bijna het leven kostte. Bij een tochtje in een bosch bleef hij wat achter, verdwaalde in de duisternis en viel in een militaire schuilplaats, welke tijdens den oorlog op een verborgen plekje gegraven was. Daar Kolb bij zijn val ernstig gewond was, kon hij niet uit de schuilplaats klimmen, en ook zijn hulpgeroep werd niet gehoord. 26 dagen lang bleef de ongelukkige zonder voedsel, slechts het water uit een kleine bron bracht hem eenige verfrissching. Dinsdag slaagde hij er in uit zijn schuil plaats te klimmen. Hij kroop op handen en voeten naar Obersolberg, waar hij tot skelet uitgemagerd aankwam. Het duurde< meerdere uren, voor de man een paar woorden kon spreken.. Te Leipzig is de uitspraak gevallen in een proces tusschen Steinway and Sons, piano fabrikanten te New-York, Londen en Ham burg en de firma Grotian-Steinweg, piano- fabrikantén te Briunswijk. Het vonnis van het gerechtshof luidde; dat de laatste firma steeds een koppelteeken tusschen haar dubbelen nahm moet voegen De kosten van het proces hebben f 300.000 bedragen. WEER EEN NIEUWE OPLICHTINGS TRUC. Een troepje dienstmeisjes heeft te Nijme gen een nieuwe truc bedacht om de arme mevrouwen, die toch al door de dienstbode- schaarschte in grooten nood verkeren, nog meer te plagen en.er zelf een slaatje uit te slaan. Wanneer een mevrouw een nieuwe dienst meisje noodig heeft, komt daar plotseling een eenvoudig boerenmeisje, gezond van uiterlijk, met stevige armen en een wit mutsje op, zich aanmelden. Zij heeft goede getuig schriften, beweert alles te kennen, van uit gaansdagen houdt ze niet, mevrouw .gelooft haar oogen niet, is 'natuurlijk in haar nopjes, het ditmaal zoo goed getroffen te hebben en neemt haar onmiddellijk aan. Over acht dagen zal zij in dienst treden. Maarnu komt de truc. Na acht da gen meldt zich aan een jong dametje, naar de laatste mode gekleed, met lichte schoentjes, hooge hakken, ajourkousjes en natuurlijk „bobbed hair", die zich voorstelt als het aan genomen dienstmeisje. Hoewél mevrouw zegt, dat het een vergissing is, dat zij toch een andere dienstbode gehuurd heeft, blijft het dametje op haar stuk staan, bezweert bij hoog en laag, dat zij de bewuste is, wordt tenslotte i brutaal en weigert haar koffer, dien zij in- j middels de gang ingesleept heeft, terug te nemen. En als mevrouw haar tenslotte het huis uit wil zetten, vraagt zij al scheldende een schadevergo'eding van zes weken huur plus vergoeding voor kost en inwoning. Me vrouw, die van het brutaaltje imets wil heb ben, overstuur, betaalt een schadevergoeding, om er maar af te zijn en het meisje gaaf, om ergens anders weer dezelfde truc uit te halen. Dit spelletje gaat net zoolang goed, tot dat. een van de mevrouwen, minder be deesd uitgevallen, het geval bij de politie aangeeft en deze er achter komt, dat het hier een complot van meerdere meisjes betreft. Het welgedane, ijverige boerenmeisje werd er steeds eerst op uitgestuurd, verhuurde zich en als de andere later eene schadeloos stelling te pakken hadden, ontving de eerste eer. gedeelte ervan voor haar hulp. Wegens oplichterij zal het stelletje nu ver volgd worden. De schade wordt begroot op 11 millioen. De aardbevingen hebben in 't Padangsche een ontzettende verwoesting aangericht. De schade te Padang-Pandjang wordt ge schat op circa 6 millioen, die in het ge heele gewest op circa 11 millioen gulden. Zaterdag werden in de afdeeling Padang- Pandjang nog 24 dooden gevonden, terwijl Zondag in de kotta Padang-Pandjang 61 dooden zijn gevonden. Het vervoer van reizigers en goederen van Padang naar Padang-Pandjang is sinds Zondagmorgen weer normaal, hetgeen groo ten invloed heeft op het moreel der plaat selijke bevolking. Naar Fort de Koek is een klein deel van de spoorbaan, evenals op de lijn Padang- PandjangSolok, nog gestremd. Het spoor wegpersoneel verricht kranig werk. Het is door de politie verboden, zich na 9 uur op straat te vertoonen, dit ter voorkoming van diefstal, daar er veel geroofd is. De opruimingen van de aardverschuivin gen in de Anei-kloof is aangevangen. Allerwege worden steuncomité's opge richt. Het Smeroefonds telegrafeerde aan de gewestelijke hoofden om zeer spoedig geld in te zamelen en beveelde de actie aan voor zeer krachtigen steun. Beoogd wordt, -de "inzameling in Nederland en Indië in één hand te brengen. De inter-departementale commissie ter bestudeeriog van het vraagstuk der zeeha ven van Semarang, heeft in haar eind-ver gadering zooals reeds kort geseind de volgende eind-conclusies vastgesteld, welke aan de regeering znullen worden voorge legd. 1. Het bouwen der haven moet als een nut tig werk beschouwd worden en is mogelijk zonder vrees voor benadeeling. Heffingen moeten worden ingesteld voor de gebrui kers der haven, opdat de zeehaven zichzelf kan bedruipen, 2. De tegenwoordige tijd wordt voor de uitvoering van het werk zeer geschikt ge acht. Een spoedige uitvoering wordt daar om aanbevolen. 3. Voorts wordt aanbevolen de handha ving van het rentabilitefts-beginsel, bij de haven-exploitatie in. gematigden vorm en door de regeering sedert twee jaar aan vaard. 4. De bestaande vorm van beheer wordt ook voor de exploitatie der zeehaven aan bevolen. <>isteren ia aan de Universiteit te Utrecht vevorderd tot doctor in de letteren en wijs begeerte mej. A. G. M. van de Wijnpersse, Zuster Hildegarde van de Congregatie der Franciscanessen van Heythuysen, geboren te Zaandam, thans werkzaam aan de R. K. Meisjes H. B. S. te Amsterdam, op proef schrift; „De Dietse vertaling van Suso's Ho- rologium aeternae sapientiae". Voor zoover bekend, is dit de eerste maal, dat hier te lande een kloosterzuster aan een onzer universiteiten den doctorsgraad be haalt. AMSTERDAM, 5 Juli. Aardappelen. (Be richt vd. mak. Jac. Knoop.) Andijker Muizen f 4.905.25, id. kleine id. f 3.503.65, Lan- gedijker Muizen f 4.905.60 jIJpolder Eigen heimers f 4.905.60, id. Muizen f 4.20 f 4.90 Westl. Muizen f 5.606.30, id. id. ronde f 7.703.40, id. kleine Muizen f 4.90 f 5.25, id. ronde f 3.504.20 p. hl. Zomer Malta f 2023 per 100 kg. ROTTERDAM, 5 Juli. Ajuin met klei nen aanvoer. Malta's groote f 3.75 per 50 Kg. Vlas. Aangevoerd Kg. Holl geel f Kg. Groningsch f 150 Kg. blauw on verkocht Kg. Zeeuwsche fKg. dauwroot f Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 4 6. per 100 stuks. Aardappelen. Westl. poers 68 ct., Westl. klei 78 ct., Duke of York 79 ct., West- landsche zand- 911 ct., Blauwpitten 11 12 ct., Malta spring ct. per Kg. Fijne zaden. Lijnzaad voer f idem zaai f 1617, mosterdzaad geel fblauW maan zaad f karwijzaad f 2425, koolzaad f 2627, kanariezaad f 17—18, zonnebloem pitten f 14 Yt15%, boekweit Manchoer f 13.60. Vee. Ter markt waren aangevoerd 581 vette runderen 310 vette en graskalveren, nuchtere kalveren, M52 schapen of lammere 840 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le kw. f 1—1.05, 2e kw. f 0.90—0.95, 3e kw. f 0.90 0.85; ossen le kw. f 0.950.96, 2e kw. f 0.85—0.90, 3e kw. f 0.80—0.82; kalveren le kw. f 1.10—1.20, 2e kw. f 0.95—1.05 3e kw. f 0.800.85: schapen le kw. f 0.68, 0.70, 2e kw. f 0.640.66, 3e kw. f 0.60 0.62; lammeren f 0.800.82; varkens le kw. 0.76—0.78, 2e kw. f 0.72—0.74, 3e kw. 0.70 0.72. Zouters exportvarkens Vet vee bij ruimen aanvoer traag verhan deld. Vette kalveren eveneens ruim aange voerd. Slecht verhandeld. Schapen en lam meren met kleinen aanvoer, traag verkocht. Varkens bij grooter aanvoer tamelijk ver handeld. ALKMAAR, 5 Juli. Varkens. Aangevoerd 489 varkens, vette f 0.750.80, zouters f 0.72 p. kg. APELDOORN, 5 Juli. Eieren. Aanvoer 105.000 stuks. Prijs f 56.25, middelprijs f 5.75. Handel traag. AXEL, 3 Juli. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 15.50, rogge f 9.25, gerst f 10, haver f 10.50, erwten f 13.50. HOORN, 3 Juli Vee. Aanvoer 113 biggen f 20236, 14 schapen f 2528, 3 paarden f 165210. Handel goed. TIEL, 3 Juli. Fruit (Veiling Tielsche Vei- lingsvereeniging). Aardbeien 2240, roode bessen 2038, meikersen 22, frambozen 24, aardappelen 57%, 2e s. 24% c-> aUes per kg. (Veiling Tiel en Omstreken). Aard beien 2531 c. per kg. T TIEL, 3 Juli. (Veiling Ons Belang). Mei kersen 1826 c.," rood 610 c.zwarte kersen 28 c-, aardbeien 1828 e., alles per kgs (Veiling Tielsche Veilingsvereeniging.) Meikersen 1828 c., rood 610 c., zwart» kersen 2228 c„ volgers 2128 c., aard beien 35, c., alles pér kg. TIEL, 5 Juli. (Weekmarkt). Varkens. Op de markt waren aangevoerd 55 varkens en 300 biggen. De prijzen waren lager. Varkens f 30100, biggen f 1425. Vee. Op de markt was vet vee meer aan gevoerd prijshoudend, le qual 5052 c., 2e 4446 c. per pond. Bij matigen aanvoer was de handel in kalveren flauw. Kalfkoeien f 280320, id. vaarzen f 190250. Fokvee had bij matigen aanvoer slechten handel, Hokkelingen f 160190, pinken f 8095. Granen. Op de graanmarkt was weder geen aanvoer. Tarwe werd op monsfer ver handeld voor f 14.50 en f 15.50 per hl. Boter en eieren. Bij gelijken aanvoer als i vorige week (30 kg) deed boter denzelfden prijs f 1.902 per kg. Van eieren was eenigs- zins ruimere aanvoer, 60.000 stukr. De prijs was hooger n.l. 4 3,46 c. per stuk. TIEL, 5 Juli. Fruit. (Veiling Ons Belang), j Meikersen 2533 c., rood 615 vc., aard beien 2632 c., kruisbessen 1222 c., zwarts bessen 6578 c., alles per kg. (Veiling Tielsche Veilings Jereeniging.) Meikersen 2334 c., rood 816 c., volgers 23—30 c., zwarte" kersen 3036 c., aard beien 2732 c., frambozen 3036 c., kruis bessen 1520 c., zwarte bessen 70 c., roode do. 1528 c., alles per kg. (Veiling Tiel Omstreken.) Mei kersen 3138 c., rood 1216 c., volgers 3462 c., zwarte kersen 3138 c., fram bozen 2230 c., roode bessen 2434 c., zwarte do. 6072 c., kruisbessen 1015 c* aardbeien 2835 c., alles per kg. ALKMAAR, 5 Juli. Aanvoer 20 koeien, f 210380, vette kalveren f60155, 12 id. per Kg. f 11.40, 36 nuchtere id. f 828, 9 schapen f 2628.50. EDE, 5 Juli. (Weekmarkt). Eieren f 5— 6.25 per 100 stuks. Biggen f 1724 per stuk. Aangevoerd 115.000 eieren. 115 biggen, BERKEL EN RODENROYS, 5 Juli. De aanvoer van de groenteveiling bedroeg heden 147.510 Engelsche komkommers en 2580 pond tomaten. Prijs le soort tomaten f 27 32.50 per 100 pond. Prijs le soort Engel sche komkommers f8.5011.40 per 100 st, ELST (Bet.) 5 Juli. Fruit. (Speciale fruit veiling V.V.O.B.) Aardbeien le soort 20— 35 ct., 2e soort 11—21 ct., Meikersen lw soort 2440 ct., 2e soort 8%11 ct., zwarte kersen 2641 ct., oranje kersen 3535 ct., roode bessen 1932 ct., zwarte bessen 57— 67 ct., kruisbessen 1013 ct., ronameo 42 ct., per Kg. GELDERMALSEN, 5 Juli. Fruit. (Vei lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken") Meikersen extra 7072 ct., dito rijp 3238 ct., volgers 3638 ct., rood 10— 12% ct. per Kg.; aardbeieh 9%17% frambozen 1824 ct., per pond. Aanvoer groot; handel willig. GORINCHEM, 5 Juli. Vee. (Weekmarkt) Op de markt waren aangevoerd 83 koeien, 501 biggen, 102 overloopers, 39 lammeren. Men besteedde voor: Kalfkoeien f 42$ 475, kalfvaarzen f200—300, guste vaarzen f 140200, melkkoeien f 300375, pinken f 110—150, overloopers f 30—40, biggen f 2026, lammeren f 1525. Boter per kg G. f 1.101.15. Eieren p. stuk f 0.050.05 Door den hooibouw was de aanvoer weinig en de handel zeer matig. KAMPEN, 5 Juli. (Weekmarkt.) Eieren. Aanvoer 15000 f 66.50 per 100 st. Boter f 2.10 per kg. Kippen f 1.501.75. Konijnen f 1.251.60 per stuk. NIJMEGEN, 5 Juli. (Weekmarkt) Var kens. Aanvoer 75 vette varkens per kg 3639 ets 10 schottelingen per stuk f 30— 40, 449 biggen per stuk f1520. Vee. 39 ♦et- te runderen per kg, 4753 ets 24 vettt kalveren per kg 2635 ets 97 nuchtere kalveren per stuk f 815, 4 schapen per stuk f 1832. Eieren. Aanvoer 190.000 kipeieren per 100 f 5.256.25. Eendeneieren per stuk 78 ct. Ganzeneieren per stuk 1315 ct. HOOGKARSPEL. 6 Juli. Vereen. „Dé Eendracht". Schotsche aardappelen 3.05— 3.25, Ninityford 3,20.325, kleine aard appelen 1.75—1.95. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Keane- merland." Prijsnoteering van 5 Juli. Aardbeien 0.400.46; Kruisbessen 0.30 —0.35; Frambozen 0.600.65; Tomaten 0.18 per k.g.; Sla 0.25—0.90; Postelein 0.300.90; Andijvie 0.400.60 per kist; Asperge D W. 0.60—0.70; idem D. B. 0.400.50; Wortelen 0.14-0.24; Selde rie 0.03—0.05; Pieterselie 0.020.04; Uien 0.020.03; Rabarber 0.060.13 per bos; Bloemkool 1020 per 100; Kom kommers 410 per 100; Tuinboonen 0.080.13; Doppers 0.180.26; Capu- cijners, witte 0.200.25; idem bruine 0.280.34; Raspers, bruine 0.280.3!; Peulen 0.280.40; Snijboonen 0.70— 0.77 per k.g, Spercieboonen dik 0.660.82 per k.g.; Aardappelen 0.070.08 p. k-g. ALPHEN a.d. RIJN, 5 Juli 1926. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a.d. Rijn". Spi- nazien 68; Tuinboonen 58; Peulen 1122; Doperwten 15: Heerenboonen 5859; Snijboonen 60; Postelein 9 10 per 109 k.g.; Rabarber 16—50; Peen 1013 per 100 bos; Kropsla 1.101.70 Komkommers le kw. 913; idem 2e kw. 56; Bloemkool le kw. 1016; idem 2e kw. 25 per 100 stuks; Aardbeien 2529 per 100 pond. MEDEMBL1K, 5 Juli 1926. R.K. Marki- vereeniging „St. Jozef". Groote Muizen 3.15—3 50, Kleine Muizen 1.902.30; Groote Witte 3.303.55 per halve IHr Aanvoer 5000 manden of zakken. IJMUIDEN, 5 Juli. Heden waren aan de markt de vangsten van 19 stoomtrawlers en 4 loggers. De prijzen waren als volgttar bot f 1.300.90. Tongen f 2.601.10 per kg. Griet f 62—23, Gr. Schol f 64—45, Md. Schol f 5444, Zetschol f 5436, KI. Schol f 25—12—14—3, Scharren f 10—4.50 per 50 kg. Roggen f 176 per hoop Vleet f 1.501.50 per stuk Maktreel f 2616, Pieterman eri Poon f 8.501.50, Gr. Schel- visch f 25—17, Md. Schelvisch f 17—10, K.md. Schelvisch f 8.505.30, KI. Schel visch f 7—3.15—4.20—2, Kabeljauw f 49— 29, Gr. Gullen f 8.50—5, KI. Gullen f 3.40-r 1.80, Wijting f 3.60—1.70 per 50 kg. IJMUIDEN, 5 Juli. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan dep afslag de stoom- treilers IJ.M. 126 (Derika X) met f 1720 IJ.M. 203 (Derika XVI) met f 816IJ.M. 501 (Flora) met f 1046 IJ.M. 324 (Amalia) met f 1340 IJ.M. 431 (Amsteldijk) met f 245 IJ.M. 64 (Penelope) met f 1454 IJ.M. .503 (Holland VII) met f 1255 IJ.M.. 153 (Ju liana) met f 1706 IJ.M. 20 (Olga) met f 1352 IJ.M. 110 (Zaanstroom I) met f 1891 IJ.M. 8 (Annie) met f 1051 IJ.M. 23 (Alcmaria) met f 1103 I.J. 1 (Swift) met f 1877 IJ.M. 58 (Amplitudo) met f 2065 IJ.M. 27 (Maan Elisabeth) met f 1693 en de zeilloggers K.W. 140 (Voorwaarts) met f 240 K. W. 70 (Maria Catharina) met f 194 K.W. 110 (Gos- bert Karei van Hogendorp) met f 395 en K.W. 148 (Arie) met d 263 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7