De booge wonlnghnren. De aardbeving op Sumatra. Door een trein gegrepen en gedood. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws Woensdag 7 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16294 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Agenda 8 Juli Faillissementen. Het overboord springer» van den Amerikaan. Inbraak te Hoofddorp. Noodlottige val. Het vliegveld Schiphol. BEVERWIJK. IJMUIDEN. SPAARNDAM. VIJFHUIZEN. BENNEBROEK. ZANDVOORT. HAARLEMMÊRLIEDE. HILLEGOM. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRIJDEN. De Tour de France. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht ZEILEN. Om den Gold Cup. PAARDENSPORT. Internationaal Ruitertournooi te Luzern. LAATSTE NIEUWS. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Een vacantiecursus van leeraren der binnenVaartscholen. De aDuunetueqUpi i]i bedraagt voor Per week 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regel Bij contrac! belangrijke korting. AdverteDtiën tusscbcn den tekst, als ingezonden' mededeeling, 6ü ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voor waar den f 0(100 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Cf] bij een ongeval met f OCH bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f Cf) bij 'n breuk van f if) tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 UUUU. verliet van beide armen, beide beenen of beide oogen: i «U.'doodelijken afloop: 1 Lij ij,een voet of een oog: 1 loü." duim of wijsvinger: OU." been of arm: 14U»' bij verlies v. een andere vinger. Een van de veie schijnbaar onoplosbare vragen van ons ingewikkeld modern leven is deze: hoe komen wij bij een dalende con junctuur, in een tijd van werkloosheid en malaise in handel en nijverheid van de veel te booge huishuren af? Hoe het probleem in onze samenleving gekomen is, weet iedereen: eenige jaren vóór den grooten oorlog werd de drang om de nieuwe begrippen omlrent volkshygiëne ook op woninggebied in daden om te zetten, overal zóó sterk, dat zelfs in de meest be houdende kringen de noodzakelijkheid werd ingezien om onmenschwaardige krot ten te sloopen en door nieuwe huizen te vervangen. De vereenigingsbouw met voor schotten, zelfs met bijdragen van Rijk en gemeente was in vollen gang, toen de oorlog uitbrak en de prijzen vanbouwmaterialen en de loonen in de bouwvakken schrik barend omhoog gingen. Desondanks is met bouwen voortgegaan; bij de groote steden verrezen heele dorpen nieuwe woningen; in de kleinere plaatsen ontstonden nieuwe wijken; zelfs het platteland bleef niet achter. Voor millioenen is het laatste tiental jaren in Nederland gebouwd, voornamelijk ter hoog noodige vo'orziening in arbeiderswonin gen. En bij de vele ellende, welke de oorlog ook ons heeft gebracht, is de zoo veel ver beterde woningvoorziening een onschatbare zegen, 1 Maar dc lasten zijn niet uitgebleven. Het is algemeen bekend, dat er nu in Nederland duizenden arbeiders- en kleine midden s'andswoningen staan, die niet alleen met voorschotten en bijdragen van de overheid zijn gebouwd-en in stand worden gehouden, maar wier verdere exploitatie onmogelijk zou zijn, wanneer daarvoor geen huren wer den betaald, welke het derde of vierde deel van het inkomen van het gezinshoofd en soms zelfs meer opeischen. Die hooge huis huren vormen met de hooge belastingen de hinderpaal om den te hoogen levens standaard in Nederland op normaler peil te brengen. Er moge gewezen worden op de te hooge loonen in ons land, waardoor de con currentie mèt het buitenland in vele geval len onmogelijk wordt; met de dalende index cijfers mag worden aangetoond, dat de kos ten van levensonderhoud niet zoo heel veel hooger meer zijn dan vóór den oorlog zoolang de eenvoudige arbeider acht tot tien gulden huishuur en een paar gulden aan belasting per week moet betalen, is iedere loonsverlaging meestal een aantasting van het hoog noodige voor levensonderhoud. Deze feiten zijn bekend. Het probleem van de hooge huren is al weef oud. De vraag is maar er een oplossing voor te vinden. Op de dezer dagen gehouden zomerconfe- rentie van de vereeniging van christelijk historische gemeenteraadsleden, heeft de heer van Boeyen uit Voorburg een inleiding gehouden over „de Gemeente en de Woning wet" en daarbij ook het vraagstuk der hooge huren bekeken. En juist dat deel van de inleiding trok bij de gedachtenwisseling de meeste aandacht. De spreker verdedigde onder meer de volgende stellingen: De buitengewone oorlogsomstandigheden hebben veroorzaakt, dat 's Rijks zorg zich uitgezet heeft verre boven de aanvankelijke bedoeling, De ten laste van de staatsbegrooting ge nomen gewone bijd^gen, hetzij als bijdrage in eens, hetzij als bijdrage in de jaarljjksche exploitatie-tekorten der woningbouwver- eenigingen, bedragen aanzienlijk meer, dan de totaal ten laste van de gemeenten geble ven uitgaven. Het is onder die omstandigheden begrijpe lijk, dat de regeering; a. streeft naar beperking van de finan- cieele lasten voor het rijk; b. niet genegen is, de meer-schuld, welke op de gestichte volkswoningen rust, zonder meer voor rijksrekening te nemen. De absolute onmogelijkheid, de exploita tierekening der woningbouw-vereenigingen sluitend te maken, is intusschen fnuikend voor het verantwoordelijkheidsgevoel der bestuurders en kan niet tot het meest nut tig beheer leiden. Op economische gronden zal daarom aan gestuurd moeten worden op delging van de meer-schuld. Een oplossing ware te verkrijgen door: a. de gemeenten K der meer-schuld, het Rijk daarentegen Yt der meer-schuld aan te rekenen; b. te bepalen, dat de thans afgeschreven schuld plus de bijgeboekte rente herleeft op den dag van afloop van de annuiteits- betaling, zoodat de residuwaarde der com plexen allereerst worde aangewend tot dek king van deze schuld. Zulk een regeling is te meer noodig, nu de woningbouw-bestuurders alleen zede lijke, geen financieele verantwoordelijkheid voor de exploitatie-uitkomsten dragen. Indien een weg Je vinden zou zijn, hen belanghebbenden te maken bij de uitkom sten van de exploitatie, zou dit zeer toe te juichen zijn. Van verschillende kanten gevraagd, hoe hij zich die afschrijving van meer-schuld voorstelde, gaf de spreker volgens een der verslagen daaromtrent de volgende uiteen zetting: De abnormaal hoogj bouwkosten drukken thans op de exploitatie van de bouwver- cenigingen. Het tekort komt voor rekening van de gemeente, en daardoor hebben be stuurders de gedachte het komt nooit terecht en dus komt het er ook niet zoo precies op aan. Dat tekort zou uit de boeken kunnen worden weggenomen en het gevolg zou zijn, dat bij bestuurders meer voor komt te zitten het streven, de exploitatie sluitend te maken en te houden. Na aflossing van de annuïteiten na 50 jaar blijft er een residu waarde over. En nu dringt de vraag, of we, in verband met de abnormale gevallen op dit ooffenblik die residu-waarde zouden mogen 'aanwenden tot verlichting van de lasten. Er ligt in dezen gedachtengang een goede kern. De vraag is echter, wat ze, in geld omzet, waard is. Dat na afloop van de annuïteiten de opstal overblijft en aan de gemeenschap vervalt is inderdaad een fac tor, waarmee rekening zou kunnen worden gehouden. Wanneer b.v. zulk een woning in plaats van 50 jaar 80 of 100 jaar te exploi- teeren zou zijn, dan zou menige niet klop pende rekening inderdaad sluitend te maken zijn. Wil men echter lot huurverlasing komen, dan moet het voordeel worden aan gewend tot verlaging van de jaarlijksche be taling en moet de meer-schuld uit een te stichten woningfonds worden afgeschreven. Hoe clit .zij, het is goed, dat de aandacht weer eens op het probleem der hooge huren gevestigd is. Zoo lang het een probleem blijft en geen oplossing in zicht is, kan het economisch leven in ons land niet normaal worden. 'Mor politiebeambte uiterlijk Maandag j'.l. zou brengen, zijn nog niet gekomen. Adjudant Schmidt heeft 5 jaar op Suma tra doorgebracht, eerst in Kotaradja en daarna in Padang Pandjrfng, waarheen hij oir. gezondheidsredenen van mevr. Schmidt werd overgeplaatst. In 1928 zou hij, ter gelegenheid der Olympische feesten in Amsterdam met ver lof repatrieeren. De plaatsen op het eiland Sumatra, waar de ernstige aardbevingen plaats hadden, Padang Padjang en Fort-de-Kock zijn tw,ee belangrijke centra van verkeer en bedrijf. Padang Pandjang is de hoofdplaats van de gelijknamige onderafdeeling, 773 M. bo ven zee. Het ligt bij den uitgang van de Anei-kloof en vormt daardoor het brand punt van het verkeer tusschen de Padang- sche Boven- en Benedenlanden, terwijl het j tevens een knooppunt is van de spoorwe- I gen ter Westkust van Sumatra. Het is als gevolg van zijn gunstige ligging een belang rijke handelsplaats. Koto B'aroe, dat zou zijn ingestort, ligt 8/4 K.M. voorbij Padang Padjang in het zadel tusschen Marapi en Singgalang. Het is het hoogste punt in den spoorweg; de plaats ligt op 1145 M. Koto-Baroe heeft een belangrijke markt. Het meer van Singkarah, dat tengevolge van de bevingen erg gespookt moet hebben, ligt tusschen den Marapi in 't Noorden en den Talang in 't Zuiden, op een hoogte van 362 M. boven zee. Langs zijn Oostelijken oever loopt de spoorweg Padang-Pandjang Sawah Loento, waarvan de laatste berichten melden dat het kantoor van den assistent resident is geteisterd, Ford-de-Kock 900 M, boven zee, ligt in de onmiddellijke nabijheid van Marapi en Singgalang, precies op de waterscheiding tusschen West- en Oostkust. Het is de be kende hoofdplaats, der Padangsche Boven landen. Om zijn verrukkelijk koel Zuid- Europeesch klimaat is Fort-de-Kock een geliefde standplaats voor Indische ambte naren. Fort-de-Kock is oorspronkelijk een door onze troepeen in den Padri-oorlog in 1825 gebouwde sterkte op een heuvel ten Oosten van het Karbouwengat; het heette aanvan kelijk de Sterrenschans. Door zijn ligging heeft het zich tot de beteekenis van een politiek en economisch centrum ontwikkeld. De omgekomen Europeaan. Zooals bekend is uit de verschillende te legrammen over de aardbevingsramp die zoo plotseling rouw en verwoesting over Suma tra heeft gebracht was onder de slachtoffers van den eersten .schok slechts één Europe aan, de Ne.derlandche adjudant-apotheker J. Schmidt, uit Amsterdam. Bij diens familie in de hoofdstad hebben wij eenige inlichtin gen ingewonnen Dinsdag 29 Juli las de familie in de dag- blaoen, dat onder de slachtoffers vermoe delijk ook de Hollander Schmidt was. De vader, de heer S. F. Schmidt, stelde zich on middellijk in verbinding met het Ministerie van Koloniën, om zekerheid te krijgen. Het Aneta-telegram sprak n.l. van een zekeren Schmidt, maar gaf geen voorletters Op het Ministerie kon men den ongerusten familieleden geen bevestiging- van het be richt geven. Eerst Donderdag 1 Juni bracht een beambte van hel Amsterdamsche hoofd bureau van politie het officieele bericht uit den Raag over. Ook in de geheele buurt (Egelantiers gracht), waar de ouders van het slachtoffer wonen, was de verslagenheid groot. Ieder een kende en achtte daar den heer Schmidt. En dat hij ook in Indië een algemeen ge zien persoon was. blijkt wel uit het feit, dat telkens verlofgangers bij de ouders de groeten van hun zoon kwamen brengen en vol lof en sympathie over hem spraken. Bij het laatste verjaringsfeest der echtgenoote vhn den adjudant waren 22 bloemstukken als evenzoovele gelukwenschen aangeboden Ook de firma, waar dc heer S. voor zijn vertrek naar Indië het laatst werkzaam was als apothekersassistent was zeer onder den indruk van het tragische gebeuren. Wat de familie het meest bevreemdt en beangstigt is het lot van de echtgenoote en de twee kinderen van den heer S. Tot nu toe is daaromtrent niets bekend. De beambte die het treurige bericht aan de familie bracht, wist daaromtrent niets, doch zou trachten bij de autoriteiten in den Haag inlichtingen in te winnen. Blijkbaar is ook daar niets bekend over mevr. Schmidt en. haar kinderen, want de berichten, die dei Sociëteit „St, Bavo", Haarlemsch Ge mengd Koor, 8 uur, Geheelonthouders „St. Franciscus", 8 uur. Liefdebeurs, 8 uur. Esperanto, 8 uur. Bestuur Spoor en Tram, 8 uur. Vioolonderwijs, 6 uur. St, Jozeisgczellengebouw, Jansstraat 59. r- Gecpend van 8 tot 10 uur. Groote- of St. Bavokerk, Orgelconcert, half 8 tot half 9 uur. Hotel „Dreefzicht'' Concert 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voot" onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur, Tempeliers- straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89Yt uur R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo" Smedestraat 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur. 's middags van 3.5 uur. 's avonds van half 8half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9K—-12 uur. R.-K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.-K. Revolkingsk.ireau. Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.-K- Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsoohtends en op Zon en Feestdagen, Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1, Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 St. ""Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme ziellen der S. E. V. Maandags van 23 uur. Donderdags van 12 uur. R -K. Kraamverzorglng van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor met-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. Dinsdags van 23 uur. R -K. Reclasseeringsvereeniging, a!d Haar lem. Eiken Donderdagavond ha'ï 9 ver gadering in het gebouw der Sin' Vincen- liusvereeniging. Nieuwe Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel REDDINGSBRIGADE voor DRENKELIN GEN, verstikkings- en electriciteitsonge- vallen Telefoon 10231, ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE, Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Gistermiddag is de spoorwegarbeider Lampe op de spoorbaan onder Voorhout door een losse machine gegrepen en on middellijk gedood. Nader vernemen we nog dat de 59 jarige Lampe met enkele andere arbeiders bezig was met het herstellen van den spoorweg nabij het station Piet Gijzenbrug. Deze her stellingswerken werden nabij een bocht van den weg verricht. De locomotief kwam van af het station Piet Gijzenbrug en werd eerst bij het passeeren van de bocht voor de ar beiders zichtbaar. Allen, behalve Lampe, konden zich nog in veiligheid stellen, doch L. werd gegrepen en onmiddellijk gedood. Het lijk is naar zijn woning vervoerd. 6 Juli 1926 werden in staat van fail lissement verklaard: G. van Eerden, boterhandelaar te Bloe- mendaal, Zomerzorgerlaan 40; curator Mr. L. Ali Cohen alhier. W. G. van der Mey, aannemer van schil derwerken te Heemstede, Borneostraat 18; curator Mr. L. Ali Cohen alhier. W. van der Duin, winkelier in comesti bles en timmerman te Velseroord, Kalver- straat 19; curator Mr. G. E. Mellema, alhier. M. J. Muylaert, handelende onder den naam vjh van Veen en Co., theehandel China Japan Import Groote Houtstrat 134, wonende Brouwerskade 59; curator Mr. L. U. Hora Rengers Siccama alhier. T. Edam, aannemer te Schoten, Pranger- straat, te zamen handelende met C. M. Blok, aannemer te Driehuizen, Zeeweg; cu rator Mr. J. H. J- Simons alhier. Vernietigd werd het faillissement van C. J. Gysberts, wonende te Singapore, uitge sproken 8 Juni 1926; curator Mr, J. van der Vegt alhier. Opgeheven werden de faillissementen, wegens gebrek aan actief, van J .van Wol- feren, arbeider Ned. Spoorwegen te Haar lem, Brouwersstraat 102; curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. P. Biersteker, koopman in glas een aar dewerk te Santpoort; curator Mr. B. Bou- man; uitgesproken 20 October 1925. J, van Roekei, bleeker te Assendelft, uit gesproken 15 Juni 1926; curator Mr. G. W. C. Pliester alhier. C. van Oostrom, handelende onder de firma Bonbonfabriek Sonja te Haarlem, Beeksteeg 27, uitgesproken 2 Maart 1926; curator Mr. Julius Hoog alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: H. van Yperen, destijds koopman te Nieuwe Wetering, gem. Alkemade; curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink alhier, De nalatenschap van wijlen J. A. Kluyte- naar te 's-Gravenhage; curator Mr. A. W. Hellema te Umuiden. P'. Braam, landbouwer te Kudelstaart gem. Aalsmeer; curator Mr. Jhr. F. W. 'van Styrum, alhier. J. H. A. van Bakel, wijnhandelaar te Oyerveen, cur. Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. Harry Hamilton, die gelijk we reeds me dedeelden, van de „Pillford" overboord sprong, geeft als reden voor zijn daad op, dat hij een oneenigheid heeft gehad met den kapitein. Bij een landbouwer te Hoofddorp werd 's-nachts ingebroken. De dief verschafte zich toegang tot een schuur en stelde zich tevreden met een heerenrijwiel. De politie stelt een onderzoek in. Maandag* bevond de voerman J„ te Hoofddorp, zich op een met hooi beladen wagen. Plotseling gleed hij uit, met het ge volg, dat hij op den grond terecht kwam. Met een ontwrichten arm moest hij zich onder geneeskundige behandeling stellen. Naar wij vernemen worden met de tef! uitvoerlegging van het groote plan om het vliegveld Schiphol lot een eerste klasse wercldluchthaven te maken, goede vorde ringen gemaakt. De betonnen vloer, waar mede voor het inrijden der vliegmachines in de hangars een groote verbetering is tot stand gebracht, is reeds gereed geko men, terwijl ook met de stichting van de administratiegebouwen enz. spoedig een aanvang zal worden gemaakt. Jaarvergadering B.V.V. „De Kenne- mers." De achtste Jaarvergadering der B.V.V. „De Kennemers", die gisteravond in „Suisse" te Beverwijk gehouden werd, was tamelijk goed bezocht. In zijn uitvoerig openingswoord roemde de Voorzitter, de heer H. J. v. d. Plas, vooral de verdiensten van de Supporters- vereen. „Rood Zwart". Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. Blaauw, sprak van een matig vereenigings- jaar, waarin alleen het door de Kennemers 2 behaalde kampioenschap een lichtpunt was. Het ledenaantal daalde tot 61, de ad- spirantenafdeeling telde 35 leden, terwijl het aantal donateurs 61 bedroeg. De aanstelling van trainer Segerius werd als „een groote stap" aangeteekend en de secretaris pleitte in zijn verslag voor aller opkomst op de oefenavonden. Het verslag van den penningmeester, de heer J. C. Verhorst, was een weinig gunsti ger dan het vorige jaar. De ontvangsten be droegen f2177,78, de uitgaven f2081,57. De schuldenlast verminderde niet onbelang rijk tot f600.—, w.o. een obligatieleening van-f f 440. Aftredend waren de heeren P. Blaauw, K. Kee en D. G. Minkema, waarvan de bei de laatsten niet herkiesbaar waren. De heer Blaauw werd bij acclamatie als secretaris herkozen, terwijl in de vacatures voorzien werd door de benoeming van de heeren G. Bokhorst en K. Versteeg. In de plaats van den heer Ji Huisman, werd de heer H. G. Gerssen in de Kascom- missie benoemd. Verder werd een trainings commissie gekozen, die zal bestaan uit de heeren G. Bokhorst, M. Lindher en J. P. Niesten. Na de rondvraag sloot de Voorzitter met een krachtige opwekking voor het komende voetbalseizoen de vergadering. Van de veiling. Dinsdag is de eerste boot met versche aardbeien 15000 k.g. naar Engeland vertrokken. De aanvoer op de veiling was tamelijk groot. De aanvoer be droeg" 90.000 k.g. De prijzen van de aard beien zonder dop bleven gestand, met dop waren ze lager. Dc prijs hiervan werd ge drukt door grooten aanvoer uit Sliedrecht. Prijzen liepen van 2025 ct. per k.g. Wen- schelijk is het daarom zonder dop te pluk ken. De aanvoer van bessen had nog niet veel te beteekenen. Door geringen aanvoer werd hiervoor 7071 ct. per k.g. besteed. Verkooping. Bij de gehouden publieke verkooping door het hoofdbestuur der re gistratie en domeinen, van het heerenhuis, Julianakade no. 3, werd kooper de heer J. van der Lijn te Santpoort voor 6235. zijn 25-jarige echtvereeniging. In verband daarmede zal het harmpniekorps „St. Ja cobus' van bier, een serenade brengen, des avonds om 8 uur. Concert. Zondag a.s. zal „St. Jacobus een concert geven bii de R.-K. Kerk, alhier, 's avonds om half 8. Concert, A.s. Zondagavond geelt „Cres cendo'1 een concert oo den Kolk, waar te vens de nummers zullen ten gehoore worden gegeven, welke uitgevoerd worden op het Nat Concours te Amsterdam, waaraan zij Zondag 18 dezer zal deelnemen. Personalia. De heer L. Kodwoude, al hier, is op grond van diploma's zonder toe latingsexamen geplaatst op de Middelbare Technische School te Amsterdam. Burg, stand. GeborJh: Ringnalda-Huizinga. d. van A. H. Aanrijding. Gisterenmiddag, om 5 uur, had een aanrijding plaats tusschen een autobus en een Ford-auto. De Ford kwam van de Wilhelminakade en reed de beton nen brug op. Halverwege de brug bemerkte de chauffeur, dat de Julianakade wegens asfalteering afgesloten is. Zonder signalen te geven reed hij achteruit. Juist passeerde er een Brockway-autobus en drukte het achter-spatbord in elkaar. Nadat men zoo goed en zoo kwaad als het ging, het spat bord weer in zijn fatsoen had gebracht, kon de Ford zijn weg vervolgen. Den bestuurder van de autobus treft geen schuld. Railsaansluiting. Gisterenavond is men begonnen om de nieuwe bocht nabij de halte Tol. komende van Haarlem, aan te sluiten. Hiervoor reden de latere diensten, komende van Haarlem over verkeerd spoor naar Zandvoort. Binnen enkele dagen zal dus, nadat de 2e bocht is aangesloten, een groote verbetering zijn aangebracht aan de steeds drukker wordende halte Tol. Bloempjesdag R. K, Zieken-comité. Zpndag, 11 Juli a.s. wordt door het R. K. Dames Ziekencomité een tweede bloempjes dag georganiseerd. Het mag voldoende be kend geacht worden, hoeveel goeds reeds door genoemd comité in haar kort bestaan, dat alleszins den steun van Zandvoort s bur gerij verdient, is gedaan. Het comité hoopt dat vele jonge dames zich zullen aanmelden om Zondag a.s. als verkoopster op te treden. -Personalia. Voor het vroedvrouwen- ji examen slaagde mej. E. Zoetelief, alhier, j Serenade. Heden herdenkt het echtpaar IS.cJiuit, wonende ajg 4en Lagendijk, - aljjier. De Raad der gemeente Hillegom houdt een openbare vergadering op Dinsdag 13 Juli 1926, des namiddags 1.45. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststel ling van de notulen der vorige twee verga dering. 2. Ingekomen stukken. Deze bevatten: Aanneming benoeming Mr. J. B. Sens tot Gemeente-secretaris; vergunning- verleening van B. en W. aan J. C. Schouten om op te treden als vertegenwoordiger der Verzekerings-Maalschappij „De Nederlan den van 1845 mededeeling van Ged. Sta ten, dat de bijdragen dezer gemeente in de kosten van den keuringsdienst van waren, kring Leiden, voor het dienstjaar 1926 is be- j paald op 1304.69. 3. Beëdiging van Mr. J. B. Sens, als Ge meente-secretaris. 4. Aanbieding van verslag Volkshuis vesting over 1925. 5. Aanbieding Gemeenteverslag over 1925. 6. Opheffing zekerheidsstelling Gemeen te-ontvanger door het stellen van nieuwe borgtocht. 7. Vaststelling vergoeding ex art. 101 der L, O.-wet 1920 over 1922. 8. Vaststelling vergoeding ex art. 101 der Lageronderwijswet 1920 over 1923. 9. Beschikbaarstelling gelden voor speel plaats, aanleg waterleiding enz. R. K. Scho len van St, Martinus aan de Mariastraat. B. en W. stellen den Raad voor, de noodige gelden beschikbaar te stellen. 10. Wijziging Verordening Noodsiacht- gebouw. 11. Verzoek overbrenging woonwegen- kamp van de Frederikslaan naar een andere plaats. Dit verzoek geldt een schrijven d.d. 25 Mei 1926 van de Dir. der Nederlandsche Spoorwegen. Op grond van door hen aan gevoerde redenen stellen B. en W. den Raad voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. 12. Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens het verleend eervol ontslag als zoodanig aan den heer A. M. van der Jagt. B. en W. hebben de navolgende aanbeveling gemaakt. 1. Mr. J. B. Sens, 2. E. Meijer. 13. Wijziging der salarisregeling voor de ambtenaren, in dienst der gem. Hillegom. Het ligt in de bedoeling van B, en W. den eersten ambtenaar ter secretarie J. C. Schouten tot hoofdambtenaar ter secretarie te bevorderen en de tweede ambtenaren, H. J. Lycklama en J, M. Martens, tot eer sten ambtenaar. De salarissen der 3 genoem den zal dan elk met 300 werden verhoogd. Daar de nieuwr-benoemde Gemeente-secreta ris, Mr. J. B. Sens, een aanvangsjaarwedde geniet van 3900 en de eervol ontslagen Gemeente-secretaris, A. M. v. d. Jagt een jaarwedde van 4800 genoot, blijft de' ver- hooging der uitgaven nihil. 14. Jaarwedden ambtenaren van den Burg. Stand. Deze wijziging beoogt de billijk heid te betrachten. Benoeming ambtenaar van den Bur gerlijken Stand vacature A. M. van der 5' en Bevelen den Raad aan: Mr. J. B. Sens. 100-7 u ®eëro°f'ng Gezondheidscommissie 1927. Het aandeel dezer gemeente bedraagt 270.05. B. en W. stellen den Raad voor dezen post op de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1927 te brengen. 17. Opmerkingen van de Gedeputeerde Staten over de gemeentebegrooting, dienst 1926. B. en W. stellen den Raad voor, aan de gemaakte opmerkingen tegemoet te ko men. 18. Benoeming van een fitter aan het Wa terleidingbedrijf. Aanbevolen worden: 1. J. Burgerhout te Katwijk aan Zee, 2. E. van der Blom te Voorschoten, 3. Joh. Zaalberg te Leiden. De bezoldiging wordt vastgesteld op 29.50 per week, indiensttreding 1 Aug. 1926. 19. Reclame's schoolgeld le kwartaal 1926. 20. Afschrijvingen hondenbelasting 1926. „De Zwaluw". Zondag hield deze Postduivenhoudersvereeniging een wed vlucht vanaf Lier, België. Afstand 132 K. M. De duiven zijn vermoedelijk te 8 uur in vrijheid gesteld en kwamen als volgt aan: 1. J. Reeuwijk, 10-48-41; 2. Gebr. Zwa- neveld, 10-58-20; 3. S. Warmerdam, 11-1- 22; .4. J. Reeuwijk, 11-2-35; 5. P, Seijsener 11-5-13; 6. Mart Koek, 11-6-54; 7. Gebr. Zwaneveld 11-8-14; 8. Jos. v. Etten, 11-9- 25; 9. S. Warmerdam, 11-10-373; 10. Mart Koek, 11-16-36; 11, Jos. v. Etten, 11-19-26; 12. S. Warmerdam, 11-19-45; 13. J. Reeu wijk, 11-21-*24; 14. T. v. d. Reep. 11-21-46; 15. Idem, 11-22-6; 16. S. Warmerdam, 11-22 -51; 17. Mart Koek. 11-26-42; 18. J. Reeu wijk, 11-29-50. Aan de eerste en aan de achttiende duif werd een eere-prijs toegekend. Zondag a.s. zal er gevlogen worden vanaf Schaerbeek bij Brussel, afstand 164 K. M. Bij goed weer worden de duiven om 8 uur in vrijheid gesteld. Voor de eerste duif is wederom een eere-prijs beschikbaar ge steld. Luden Buysse wint de 19e etappe en verovert de leiding. De 10e etajyje .vaa de Tour de France is H. M. de Koningin schenkt een belang rijke bijdrage ter leeniging van de nooden in de Padangsche Bovenlanden die door aardbevingen geteisterd werden. Arbeiders in de textielindustrie uiten grieven omtrent het loon. Het Propaganda-Comité voor Wegen- verbetering heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden naar aanleiding van het ingediende ontwerp-Wegenbelastingwet. Het Internationaal Aocountantscongres. Om smokkelhandel in vee en daaraan •verbonden gevaar van overbrenging van mond- en klauwzeer tegen te gaan, heelt de Minister een verboden strook afgekon digd voor veevervoer langs de Belgische en 'n gedeelte der Limburgsch-Duitsche grens Te Parijs is eer Deensch-Fransch arbi trage-verdrag geteekend. De Mexiceansche regeering besluit tot scheiding van Kerk en Staat. Caillaux licht het rapport -der deskun digen toe. Een voorstel van Engeland om de inter nationale crisis in de mijn-industrie op te lossen, door Duitschland verworpen. (Zie verder laatste nieuws). uill'Miffr Barometerstand 9 uur v.m.; 759. Vooruit. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.50. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 765.5. Laagste barometerstand 756.2 te Croydon. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 Juli: Zwakke tot matigen Zuidelijken tot Z.-W, wind; meest zwaarbewolkt; weinig of geen, later kans op regen. Iets warmer. g^w mnen door den Belg Lucian Buysse. die met een verschil van niet minder dan 25 mi nuten als no. 1 over den eindstreep ging. Hembröeck is thans door zijn landge noot van de eerste plaats verdrongen. Bottecia heeft den strijd wegens onge steldheid moeten opgeven. Hoewel het Amerikaansche jacht met 3 overwinningen tegen Noorwegen en Duisch- land 1 zich eigenlijk als eerste plaatste, zal de strijd waarschijnlijk hervat moeten wor den. Carp heeft n.l. een protest ingediend we gens niet uitwijken van de Amerikaansche 6 meter, hoewel deze voor stuurboord lag. De Hollanders behouden dus een kleine kans. Een fraai Hol'andsch succes. Luit de Kruyff heeft op het intern, tour. nooi te Luzern den St. George-prijs gewon nen. Dinsdag werden de wedstrijden voortge zet om den Pegsprijs, waarbij luit. v. d. Voort van Zijp met „Zwarte Griet" den zes den prijs verwierf, kap. De Kruyff met „Ro land" den zevenden en luit. Dc Kruyff met „Pickwick" den dertienden. Naar men ons nader mededeelt, zullen in cle buitengewone alg. vergadering der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, op 12 dezer te Utrecht te houden, behalve de reeds ge noemde heeren, prof. v. Eysinga en oud minister Bongaerts ook nog als inleiders op treden; de heeren prof. Dr. E. Moresco te 's-Gravenhage, buitengewoon hooglecraar aan de Ned. Handels Hoogeschool te Rot terdam en prof. Dr. H. Th. Colenbrander, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Deze heeren zijn alsnog uitgcuoodigd op aringend verzoek- van eer.igc departe menten der Maatschappij. AMSTERDAM, 7 Juli. In overleg met het middenbeheer van het Zeewezen te Brussel en de Belgische binnenscheepvaart- organisatie heeft het bestuur van het onder wijsfonds voor de binnenvaart besloten dit jaar voor de directeuren en leeraren der binnenvaartscholen 'n vacantié-cursus te or- ganiseeren naar België. Deze vacantié-cur sus, die gehouden worden aan boord van het instructie-vaartuig „Prins Hendrik", zal ge heel gewijd zijn aan het leerplan voor de Rijnvaart-scholen. Deze oefentocht, die van 27 Augustus zal duren en te Dordrecht zal aanvangen, zal zich uitstrekken. Lot Ant werpen en Gent. Te Antwerpen zullen de leeraren der Rijnvaartschool aldaar zich bij 't gezelschap.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1