Radio-Omroep r VERONICA. /A De Kabinetsraad aanvaardt het rapport der Fransche deskundigen »ngewi)zlgd. Te Parijs is een DeenschFransch arbitrage-verdrag geteekend. De Mexicaansche regeering besluit tot de scheiding van Kerk en Staat Onder de Radio-berichtenCaillaux aanvaardt de conclusies der deskun digen en geeft de middelen aan tot stabilisatie van den franc. Een voor stel van Engeland om de internationale crisis in de mijn-industrie op te lossen, door Duitschland verworpen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE VEREERING VAN EEN VOLKS- LIE DERENDICHTER. FEUILLETON. h BINNENLANDSCH NIEUWS. De ramp op Sumatra. Ned. R. K. Politiebond St. Michaël. Het Intern. Accountantscongres Ned. My. tot Bevordering der Pharmacie. Grieven omtrent het loon van textielarbeiders. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst. Oud-minister Colijn. Het geschil in de Engel- sche mijnindustrie. Het Lagerhuis heeft den geheelen nacht vergaderd ter bespreking van het door Joyn- son-Hicks, den minister van Binnenlandsche Zaken, ingediende voorstel om de noodwet bepalingen (de Emergency Powers' Act) te doen voortduren. De Arbeiders verklaarden, dat de bepalingen volkomen onnoodig waren, gezien het feit, dat het bij de staking der mijn werkers ordelijk toeging. De minister van Binnenlandsche Zaken, sprekende over de bepaling, die het departement van Binnen landsche Zaken de bevoegdheid gaf om de aanvrage van geld bij het buitenland te be perken, zeide dat de regeering volkomen te recht had besloten, de betrekking van geld uit het buitenland niet te verbieden ten be hoeve van de vrouwen en kinderen der mijn werkers, doch zij wenschteite weten, hoeveel er inkwam en van wien het afkomstig was. Hicks herhaalde dat, indien stappen werden gedaan om den mijnwerkers te beletten aan het werk te gaan, de noodwetbepalingen zou den worden toegepast en den arbeiders de meest mogelijke bescherming zou worden verleend. Purcell (Arbeiderspartij) zeide, dat hij gaarne overal vandaan geld zou aannemen om den mijneigenaars de nederlaag te bezorgen. Het debat werd om half vijf in den ochtend gesloten. De resolutie tot voortzetting van de Bepalingen werd met 181 tegen 64 stemmen aangenomen. De Kabinetsraad aan vaardt het rapport der Fransche deskundigen. De kabinetsraad keurde de verklaring, welke Caillaux morgen in de Kamer zal af leggen, goed en aanvaardde het rapport der deskundigen in zijn geheel, dat het kabinet volledig ten uitvoer wil leggen. Caillaux zal waarschijnlijk bij de Kamer de wetsontwerpen indienen, waarbij aan de regeering voor zes maanden de noodige vol machten worden verleend om het program uit te voeren. Het rapport der deskun- digen. Zooals gemeld stellen de financieeledeskun- digen een herziening voor van de omzetbe lastingen op het vervoer, op suiker en dranken en van de douanerechten. Uit het rapport blijkt, dat voor de omzet belasting aan een uniformtarief van 2% wordt gedachtvoor de spoorwegen wordt een nieuwe verhooging van 15% voorgesteld voor het personen- en goederenvervoer, waardoor men hieruit 1800 millioen meer denkt te halen. De suikerrechten zouden van 50 tot 100 fres. worden verhoogd. Wat dranken betreft, wordt aan een verhooging gedacht van 5 centimes per liter wijn en een overeen komstige verhooging voor bier en cider. Een en ander zou700 millioen meer opbrengen, sa men dus de begeerde 2500 millioen voor de tweede helft van 1925. Wat ten slotte de douanerechten betreft, die op het oogenblik minder dan de helft be dragen van de tarieven van 1913 zouden deze worden aangepast aan den huidige potitie van de munt. De staking in de Antwerp- sche haven. De JPeuple" meldt, dat de minister van iijverheid en arbeid zich tot den gouverneur der provincie heeft gewend opdat deze ernaar zal streven het conflict in de haven op te lossen. De kabinetscrisis in Luxemburg. De groothertogin raadpleegde afgevaar digden der verschillende parlementaire groe pen. De meeste groepen spraken zich uit ten gunste van een coalitiekabinet. De terugkeer van Dr. Wirth tot de Centrum fractie. Gisteren meldden wij dat dr. Wirth fot de Rijksdaggroep van het Centrum is terug gekeerd. De vergadering van den Partijraad Van het Centrum, waarin dr. Wirth deze ver klaring aflegde, werd gepresideerd door den rijkskanselier dr. Marx. Stegerswald hield eerst een langer rede waarin hij de verschil lende politieke quaesties van den dag de revue liet passeeren. Zoo ook de schadever goeding aan de vorsten. Het Centrum, zeide nij, zou al het zijne doen, dat deze quaestie door een rijkswet zou worden geregeld. Het Centrum is bereid om met alle partijen een politiek te voeren, die de nooden van den staat erkent. De groote coalitie is thans wel de eenig juiste oplossing. De houding der soc. democraten belooft echter in den laatsten tijd niet veel goeds. Het valt niet te ont kennen, dat het referendum de partij eenigs- eins in wanorde heeft gebracht, die zoo spoe dig mogelijk weer moet verdwijnen. In de vergadering voerde ook dr. Wirth het woord. Deze waarschuwde voor de op vatting, dat .alles wel vanzelf zou gaan." sis Duitschland in den Volkenbond zou zijn. Wij moeten juist, te Genève ónze voorstellen doen gelden en de pogingen der Duitsche nationalen en Duitsche Volkspartij tegen gaan om de Duitsche politiek te Genève naar hun opvatting te beïnvloeden, zeide hij. Verder legde dr. Wirth nog eens nadruk op de'beslist republikeinsche beginselen van zijn politiek. Hij nam er kennis van, dat ook minister Brauns en Stegerswald de nood zakelijkheid van een stevige verankering van het republikeinsehe karakter van den Duitschen staat vooropgezet hadden. Ten slotte verklaarde hij Zich weer geheel met de politiek der Centrumpartij te kunnen ver eenigen en in deze partij weer te willen werken. Deze verklaring werd met groot ge juich ontvangen. De „Voss. Ztg." teekent bij dit besluit van dr. Wirth aan, dat het Centrum thans duidelijk te kennen heeft gegeven, dat het een politiek van het burgerblok principieel van de hand wijst. Het noodweer boven Berlijn. Het aantal slachtoffers van het noodweer, dat Zondag boven Wolterdorf bij Berlijn woedde, is thans 14, hoewel er nog een drie tal zwaargewonden zijn, die waarschijnlijk niet zullen herstellen. Een nader onderzoek heeft het vermoeden doen ontstaan, dat niet de bliksem oorzaak van de ramp is geweest Het medisch onderzoek der gestorvenen gaf als doodsoorzaak niet het inslaan van den bliksem, maar verstikking. Men neemt thans aan, dat de fundamenten van den kegelbaan door het afstroomende water zijn onderspoeld waardoor de muur instortte. De grootste lof wordt gegeven aan de leden der Rote Frontkampferbund. In het nabij gelegen restaurant vergaderden 200 leden van den bond. Op het eerste hulpgeroep snelden zij toe. De helft van hen vormde een kring om de plaats van het ongeluk en de overigen haalden in een koortsachtigen haast de slachtoffers onder de puinhoopen van daan. Meer dan honderd menschen lagen onder de steepen begraven. Allen zijn» het er over eens dat niemand het leven er afge bracht zou hebben zonder de hulp van deze Frontkampfer. De Berlijnsche meteorologische dienst meldt, dat in de komende dagén nog plaat selijke onweersbuien te wachten zijn. Een Deensch-Fransch ar bitrageverdrag geteekend. Officieel wordt gemeld, dat te Parijs een Deensch-Fransch arbitrageverdrag is ge teekend tusschen den Deenschen gezant en den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Het verdrag bepaalt dat ieder geschil, dat niet langs diplomatieken weg kan worden bijgelegd, onderworpen zal worden aan met- bindende bemiddelingen, als het op deze wijze niet wordt opgelost, aan bindende arbitrage hetzij door het permanente hof van arbi trage of door een arbitragerechtbank in over eenstemming met de Haagsche conventie van 18 Oct. 1907. Het verdrag treedt na rati ficatie in werkinghet is 2 jaar geldig en vervolgens voor een tijdvak van 5 jaar be houdens opzegging, Mussolini en Turkije. Mussulini heeft in een interview met de correspondenten der Turksche bladen verklaard, dat de ongerustheid der Turken inzake de bedoelingen van Italië betreffende de Middellandsche Zee geheel zonder grond is. Het is zeker juist, aldus Mussolim, dat een groot land als Italië met 50 millioen in woners in volle ontwikkeling den weg kent om rijn doeleinden te bereiken, doch het te volgen systeem is vredelievend. Alle oude quaesties zijn op vredelievende wijze geregeld, zooals die van Fiume, de Dode canese en Djaraboeb. Mussolini zette de politiek van Italië als volgt uiteen 1. Binnenlandsche kolonisatie 2. Koloni satie in zijn bezittingen in het buitenland 3. Emigratie naar rijke landen 4. Overeen komsten om voorrechten te verkrijgen. De Turksche correspondenten vroegen daarop, of het vijfde punt het verkrijgen van nieuwe kolonies was. Mussolini antwoordde als volgtDeze quaestie komt pas in de toekomst aan de orde. Al deze punten kunnen pas in den loop der jaren verwezenlijkt worden. Musso lim karakteriseerde het parlement als een luxe voor rijke naties. Voor arme naties is het een wet om in discipline te arbeiden. De naties moeten alleen verdragen sluiten als dit politiek noodzakelijk is. DE SPOORWEGRAMP BIJ ACHERES. De machinist van den verongelukten snel trein Havre-Parijs heeft verklaard, dat hij geen groene schijf gezien had, die hem be duiden moest dat hij vaart moest minderen. Daarentegen is het sein wel opgemerkt door vijf treinen, die aan den verongelukten trein vooraf gingen. De sneltrein uit Cherbourg had zelfs twee uren tevoren gestopt, toen hij op de plaats kwam waar de groene schijf langzamer rijden gebood. Aangenomen wordt thans, dat de machi nist door den regen en den bliksem het sein niet heeft kunnen waarnemen. Hij heeft zich bij het ongeluk als een held gedragen. Zijn linkeronderarm, die afgezet is, was bekneld geraakt. Meer dan een uur bleef hij op de locomotief tot redders kwamen dpdagen om hem te bevrijden, en aan wfe hij teIf nog de noodige aanwijzingen hiervoor gaf. Hij was niet gewaarschuwd, dat zijn trein over een ander spoor zou worden geleid en meende op de normale lijn te zijn waar hij den trein met een snelheid van 90 km. liet toopen. (De veroorloofde maximum-snelheid was 110 km.) De treinen werden sedert twee uur voor de ramp op het andere spoor geleid. Men vraagt zich, met de Fransche bladen, af, «f men hem bij het vertrek van den trein uit Rouaan hiervan niet in kennis had kunnen stellen COMMUNISTISCHE PROTESTEN TEGEN RECEPTIES. In de gisteren gehouden vergadering van den Parijschen gemeenteraad verzette een communistisch raadslid zich tegen de voor genomen recepties ten Stadhuize ter eere van den sultan van Marokko en Primo de Rivera. De voorzitter protesteerde en ver klaarde dat de recepties zouden plaats hebben. Daarop verklaarde het 'communistische raadslid, dat zijn communistische collega's 'zouden verschijnen en hun protesten zouden herhalen. WEER EEN SPOORWEGONGEVAL. Een wagon van den expres ParijsModane is aan de Fransch Italiaansche grens in brand gevlogen. Niemand werd gedeerd, doch het rijfbig en een groote hoeveelheid bagage wer den vernield. EEN STANDBEELD VOOR MAAR SCHALK FOCH. Te Bouchavesnes, waar in 1916 de slag aan de Somine beslist werd, is Zondag een standbeeld voor maarschalk Foch onthuld, hetwelk te danken is aan het initiatief van een rijken Noor uit Bergen. De chef van den staf, generaal Debeny, hield bij de onthulling namens de regeering een rede. DE DUITSCHE EIGENDOMMEN IN PORTUGAL. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" meldt uit LissabonPortugal heeft zooals bekend alle Duitsche schepen in de Portugeesche havens, een Oostenrijksch stoomschip en ongeveer 4000 kisten met Assyrische anti quiteiten die door het Duitsche Oriënt-ge- nootschap gezonden waren, in beslag ge nomen. Deze antquitqjten werden aan de universiteit van Oporto ten geschenke ge geven. De onderminister van onderwijs heeft thans besloten dat deze verzamelingen aan Duitschland teruggegeven worden en wel in ruil voor kunstvoorwerpen enz. Hij heeft een commissie benoemd welke gemeenschap pelijk met den Duitschen gezant in Lissa bon deze uitwisseling bewerkstelligen zal. HAVENUITBREIDING. De Havencommissie van Dantzig heeft be sloten d« haven te vergrooten, om op deze wijze de mogelijkheid te scheppen sneller en beter aanzienlijk grootere hoeveelheden massa goederen, als kolen, graan en hout te ver schepen. Het plan is om een nieuw bassin aan te leggen dat een lengte van 100 m. zal-be- POLITIEKE MOORD. Zondag heeft een onbekend persoon te Monastir den directeur en hoofdredacteur van het nationale dagblad „Stern des Siidens" Popowitsch doodgeschoten. De vermoorde was een bekend voorvechter der nationalis tische beweging in Zuid-Servië. „GEESTELIJK IMPERIALIS ME". Bij de inwijding van de nieuwe vereeniging van auteurs te Rome heeft Mussolini een rede gehouden waarin hij zeide, dat de Italiaan sche schrijvers in en vooral buiten het land de dragers moesten zijn van het nieuwe type der Italiaansche beschaving. Zij moeten een „geestelijk imperialisme" voeren door het tooneel, door hun boeken en hun voordrach ten. Zij moeten Italië bekend maken, maar niet alleen in wat het voor groots uit het verleden biedt. Wij moeten, aldus de Duce, niet bij de musea blijven stilstaan er moet iets nieuws worden voortgebracht dat het stempel van dezen tijd draagt. EEN NATIONAAL SPAANSCH CON- CRES VOOR GODSDÏENSTLEERA- REN. In Granada, Spanje, werd voor kort een congres van priestercatecheten godsdienst leeraren gehouden, Daarop kwam een schrij ven van den H. Vader aan het congres ter voorlezing, waarin de Paus met nadruk op de noodzakelijkheid van het onderwijs in de christelijke leer wees, wijl de godsdienst onwetendheid de hoofdoorzaak der afdwalin gen van het geloof is en vaak genoeg nog onder de ontwikkelden heerscht. Aan het congres namen in't geheel 4000 personen deel, waaronder een groot aantal vrijwillige leeken-godsdienst-leeraren. Vóór 20 jaar stierf een Amerikaansch volksdichter, Paul Dresser, genaamd. Hij was buitengewoon geliefd als zwevend zan ger in zijn geboorteland Indiana. Een zijner volksliederen „On the banks of the Wabash far away" is door de wetgevende macht als volkshymne aangenomen geworden. De dich ter trok later naar New York, waar hij door Zijn frissche volksgedichten tot een beroemd en rijk man werd. Toch stierf hij in nood en ellende, want op zijn ouden dag werd de volksballade door geheel andere wijzen van moderne dichting en muziek verdrongen en men vergat hem snel. Nu echter neigt de herinnering van zijn landgenooten toch weer naar hem over, die y- Ba, de kater was den ouden knecht reeds lang een doorn in het oog; dergelijke menschen zijn jaloersch, beste vriend; zij rijn bang, dat de welwillendheid van hun meester geheel en al naar het dier gaat; bovendien zijn zulke dieren lastig, dat is algemeen bekend. Misschien heb jij hem ook aanleiding gegeven om het dier te ha ten; om kort te gaan, ik vind het niets bij zonders, dat de man het uit den weg wilde ruimen. Je kunt hem niet uitstaan', Jan! - Omdat hij onbeschaamd en brutaal is. Behalve jij, was gisteren avond niemand fel deze kamer. De rentenier vloog van zijn stoel op, zijne ▼alsche oogen schoten bliksems. Ha, is het dat? riep hij uit. De verden king moest op mij geworpen worden! Hendrik, als je zulke gemeene verdenking op mij laat vallen, dan zeg ik je de vriend schap op. Hendrik Roven verschrok, deze bedrei ging maakte hem schuchter. Jan, heb ik een verdenking uitgespro ken? vroeg hij ontsteld. Kun je werkelijk gelooven, dat ik dat heb willen doen? De rentenier haalde de schouders op, zijn blik was somber, dreigend, zijne dikke wenk brauwen, waaronder de valsche oogen loer den, hadden zich samengetrokken. Jacob heeft deze verdenking uitgespro ken, zeidé hij, en in je smaVt over het ver lies van het aier klampt jij je aan deze ver denking vast, zonder te bedenken, dat je ook je vriend zult verliezen. Neen, dat moet niet.... Die verdenking doet het en je zult het niet kunnen verhinderen! Ik heb geen verdenking.... Ik wil je de waarheid zeggen, Hendrik. Jacob heeft het dier uit de wereld geholpen, hij zou mij ook graag verdrijven en ik moet toegeven, dat hij het sluw heeft aangelegd. Hij wierp de verdenking op mij, hij zou ons van elkaar scheiden en het tot een break brengen. Wat ligt mij aan den dood van den kater gelegen? Indien ik het kon, zou ik hem graag het leven teruggeven, want ik weet, hoeveel je van het dier hield. Ja, je hebt een goed hart, zeide Roven, verpletterd door de verwijten, die fn de woorden van zijn vriend lagen, verlaat mij niet, Jan! Ik moet, ik kan die verdenking niet verdragen. Maar je hoort toch, dat ik geen ver denking heb Jacob zal je zoo dikwijls.... Jacob kan je bij mij niet verdacht ma ken, dat kan trouwens niemand. Deze onbeschaamde vlegel zal niet rus ten en zijn plan doorzetten en je bent een oud man, Hendrik, zeide de rentenier, die vlug op en af wandelde. Bovendien ben ik door je bediende op eene wijze beleedigd, die mij niet veïooflooft nog in het huis te komen. Ik zal hem eens de les lezen, antwoord de Roven. Dat zou slechts olie op het vuur zijn en den haat van dezen man aanwakkeren. Je hebt de keus tusschen hem en mij, ofwel verlaat hij je huis, ofwel ik kom niet meer. Hendrik Roven zag zijn vriend getroffen aan, het was een ernstige, smartelijke blik. Ik kan geen van je beiden missen, zeide hij, ik ben zoozeer aan jelui omgang ge wend, dat Je moet kiezen! onderbrak de rente nier kort. Als ik moet, is de keuze gauw ge daan, klaagde de oude man. Maar nooit krijg ik weer zoo'n bediende, die mij zoo trouw, zoo opofferend en... Ba, Hendrik, dat is onzin. Ik zal wel zor gen, dat je een knecht krijgt', waarover je meer dan tevreden bent. Roven was is gedachten verzonken, de rentenier ging voor het venster staan en keek naar buiten. Wat hij nu zoo lang ge- wenscht had, dat had hij nu onverwachts bereikt, gauwer dan hij verwacht had. Zijn vriend moest nu den lastigen knecht ontslaan, die in alles zijn neus stak en met zijn slimme oogen zoo scherp waarnam. Jacob moet je oim vergiffenis vragen, zffn hnd een too groot aantal volksliederen vol warme poezi.e geschonken had. In rijn geboortestad Terre Haute werd een gedenk steen voor hem opgericht en zijn stoffelijk overschot uit een der kerkhoven van Chicago naar hier overgebracht. Paul Dresser was een diepgeloovige, brave katholiek. In de jaren van zijn rijkdom liet hij iederen morgen een dollar wisselen, opdat hij klein geld genoeg zou hebben voor de bedelaars en behoeftigen. Van het aalmoezen geven kon hij ook toen nog geen afstand doen toen hij zelf in ellende en nood geraakt was. Nog eenige dagen voor zijn dood trof hij zijn besten vriend, den Jezuïtenpater van Rensselaer en gaf hem een „nikkel" leen 25-centstuk voor „melk voor de arme kin deren der parochie". Het was zijn laatste geld. Eenige dagen daarop stierf hij. Een belangrijke gift van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft een belangrijke bijdrage doen toekomen aan den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis" ten behoeve van de steunactie in Nederland voor de ramp in het Padangsche. Gistermorgen te 8 uur werd, ter gelegen heid van het tweede lustrnm van boven- genoemden Bond in de parochiekerk van den H. Paschalis Baylon aan éen Wasse- naarschen weg te 's Gravenhage, een pon tificale Hoogmis opgedragen door Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, Pauselijk Inter nuntius. Om 11 uur werd het congres voortgezet. Aan de orde was de bespreking van rap port en conclusies, uitgebracht door de bij vorig congresbesluit ingestelde commissie (punt 13 „Amsterdam")met welke conclu sies het hoofdbestuur zich met algemeene stemmen vereenigd heeft. Zonder hoofdelijke stemming werd ket voorstel aangenomen. Het voorstel van de afdeellng. Ooster hout: Het H. B. dringt er bij de Regeering op aan, dat het Motor- en Rijwielreglement worde gewijzigd, zoodat het verboden en strafbaar wordt met tweewielige motorrij tuigen te rijden op een rijwielpad, liggen de op of langs een kunstweg, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Amsterdam vraagt dén geestelijk advi seur, hoe het mogelijk is, dat katholieken, die lid zijn v«n een bond, welke op den in dex staat, toch de H.H. Sacramenten ont vangen. De geestelijk adviseur, pastoor Mersel, merkt op, dat ieder geestelijke weliswaar de lijst met aanvullingen van de verboden organisaties in zijn bezit heeft, maar dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat de aan vullingen niet steeds op de lijst zijn aange bracht, waardoor soms wel eens vergissin gen zouden kunnen voortkomen, Spr. is gaarne bereid om, indien het congres zulks wenscht, het Doorluchtig Episcopaat te verzoeken een nieuwe volledige lijst van verboden vereenigingen uit te geven. De vergadering betuigt hiermee onder applaus haar instemming. Na behandeling van enkele voorste len werd de vergadering nog toegesproken door het Tweede Kamerlid, den heer Bul ten. In de algemeene vergadering van boven- genoemden bond te 's-Gravenhage werd met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van de afdeeling Rotterdam om de propaganda voor den Bond daadwerkelijk ter band te nemen en een centraal propa- gande-instituut daartoe in het leren te roepen. Besloten werd hulde-telegramroen te zen den aan Z. D. H. den Bisschop van, het dio cees en aan H. M. de Koningin. Opgemerkt werd, dat de minister ran Fi nanciën een premie heeft gesteld op het ma ken van een zeker aantal processen-verbaal wegens overtreding van de rijwiel- en an dere belastingwetten. De voorzitter verklaarde dat het beneden de waardigheid is van een politieman om door een geldelijke belooning aangespoord te worden om tegen zijn medeburgers op te treden»' alleen zijn plichtsbesef zal voor hem aansporing en richtsnoer moeten zijn. Onder algemeene instemming der verga dering werd besloten een adres te zanden aan den minister van Financiën om intrek king van dezen maatregel, die immoreel ge noemd moet worden, te verzoeken. In de zitting van gisteren van het Inter nationaal Accountants-congres werd o.m. behandeld: De beteekenis van de accoun tantsverklaring in verband met de verant woordelijkheid van den accountant. Dit onderwerp werd ingeleid door Sir William Plender, bestuurslid van het Insti tute of chartered accountants in England and Wales. Vervolgens hebben de heeren Friedrich Bfmger, voorzitter van het Verbond Deut- scher Bticherrevisoren te Leipzig, en prof. Th. Limperg, hoogleeraar aan de Gemeen telijke universiteit van Amsterdam', hun re feraten toegelicht. Mr. Grosheide wees er op, dat de accoun tancy nog jong is in Nederland en wij veel van Engeland en Amerika hebben kunnen leeren. Spr. zette voorts uiteen, dat de ju ridische zijde van de verantwoordelijkheid van den accountant beheerscht wordt door het contract tusschen cliënt en accountant, Vervolgens kwam het tweede onderwerp aan de orde. Voorzitter van het congres waa da heir Georges Pannard (Parijs). IV heer J. Carlioz, hoogleeraar aan de Handles- hoogeschool te Parijs lichtte nader zijn prae- advies, inzake bedrijfsorganisatie en beheer toe. Op de rede van den heer Carlioz volgde ook eenige gedachtenwisseling, waaraan o.a. deelnamen de heeren J. J. M. H. Nijst, G. Langelaar Jr. en G. Hartog. De heer Pannard bracht vervolgens nog hulde aan de Nederlandsche collega's voor de ontvangst en de organisatie van dit con gres, in het bijzonder aan den heer Van Dien. De wettelijke regeling van het accoun tants-beroep vormde het eerste onderwerp dat heden door het internationaal accoun tantscongres werd behandeld. Prae-adviezen daarover zijn uitgebracht door prof. R. H. Montgomery van Columbia-University (New York) en door Mr. S. Goudeket. Na deze beide prae-adviezen kwam he denmorgen in behandeling een drietal refe raten over „standaardkosten als grondslag voor het beheer en de controle van het be drijf," samengesteld door de- heeren C. Her- vetson Nelson, lid van het bestuur der So ciety of Incorporated Accountants and Auditors te Liverpool, Prof, J. A. de Haas, hoogleeraar aan New York University, en prof. J. G. Ch. Volmer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft en buiten gewoon hoogleeraar aan de Ned. Handels- hoogeschool te Rotterdam. Prof. J. M. Clark, hoogleeraar aan Chi cago University, en prof. dr. F, Schmidt, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Frankfort, zouden hedenmiddag het onder werp „waardebepaling voor de balans en winst" inleiden. In het congres van de Ned. Maatschappij tot bevordering der Pharmacie werd mede gedeeld, dat op de uitgeschreven prijsvraag, luidende: De pharmakopee schrijft bij een groot aantal geneesmiddelen voor, dat zij niet in voorraad mogen gehouden worden. Bij andere geneesmiddelen, waarbij een derge lijk voorschrift ook gemotiveerd schijnt, ont breekt deze opgave. Gevraagd wordt, of de practijk leert, dat een dergelijk voorschrift, overal waar het aangegeven is, gemotiveerd is en of het niet gewenscht is, bij andere geneesmiddelen het bedoelde voorschrift te geven." Een antwoord was ingekomen, dat over eenkomstig het advies der commissie, be staande uit de heeren Dr. D. Gerhardt te Rotterdam, Dr. I. M. Kolthoff te Utrecht en Dr. J. J. L. Zwikker te Rotterdam een eer volle vermelding verkreeg. Het antwoord bleek te rijn van Mejuffrouw Jacqueline Hillen, apotheker in het Lieve Vrouwen Gasthuis te Amsterdam, Besloten werd een prijsvraag uit te schrij ven over: le. het werkzaam bestanddeel van de flores arnicae. De floras amicae zijn tot heden slecht bestudeerd. Nadere studie hiervan is gewenscht, evenals beantwoor ding van de vraag, of in de onderaardsche deelen van de plant hetzelfde of een zoo danig bestanddeel voorkomt; 2e. een verge lijkend onderzoek wordt gevraagd naar de bepalingsmethoden van glycerine in ver schillende! praeparaten. Hi Pr onder vallen zoowel de pharmaceutische preparaten, waaraan glycerine wordt toegevoegd, als die, waarin glycerine ontstaat (zeepen) en voedlngs- en genotmiddelen (bier, wijn, enz.), Voor de bekroning werd een bedrag van 200 ter beschikking van het hoofdbestuur gesteld. Tot lid van het hoofdbestuur in de plaats van den heer Schlecht, die periodiek aftrad en nfet herkiesbaar was, werd be noemd Dr. Dl Gerhardt te Rotterdam. De vergadering werd daarnet verdaagd tot hedenmorgen. Wat Is de oorzaak? De R.-K. Textielarbeidersbond „St. Lam- bertus" heeft aan de N.V. „Molkenboer te Oldenzaal om schadevergoeding verzocht voor het verwerken van minder goede grondstoffen, vooral ook in verband met de reeds lage loonen der betrokken arbeiders ten gevolge van „short time" werken. Het bestuur van den Bond van Textiel ondernemingen in en buiten Twenthe merkt in een schrijven aan genoemde organisatie op, dat de grief der arbeiders hierop neer komt, dat zij vinden, bij den tegenwoordi- gen werktijd niet tot voldoende loon te kun nen geraken, „Wij, aldus, het bestuur in genoemd schrij ven, meenen echter, te moeten opmerken, dat, indien van arbeiderszijde indertijd ware medegewerkt om ook na 1 Januari 1.1. een langeren werktijd te behouden, de in dustrie niet ia zoodanige positie zoude zijn geraakt, dat verschillende bedrijven in de noodzakelijkheid komen te verkeeren, den werktijd te verkorten. Indien de toestand niet spoedig verbetert, zullen, naar wij ver moeden, veel meer bedrijven dan die, waar in dit reeds thans het geval is, tot verkor ting van den werktijd moeten overgaan.' He kan aldus besluit het schrijven in geen geval aan de werkgevers verweten worden, dat zij indertijd niet voldoende ge waarschuwd hebben, doch toen werden die waarschuwingen in dén wind geslagen. Het bestuur van „St. Lambertus", dat in een uitvoerig schrijven tegen deze voorstel ling van zaken opkomt en daarbij tot de slotsom komt, dat niet de 48-urige werkweek maar andere oorzaken den gang van zaken beperken in de textielnijverheid, voegt hieraan in „Het Hoog Ambacht" nog toe, dat vaders van groote gezinnen met „armoê- Loonen" naar huis toe gaan. Met dit alles voor oogen, zegt genoemd blad, behoeft het geen betoog, dat de be- drijfsvrede in de Twentsche Textielindustrie steeds aan een .zijden draadje hangt. DONDERDAG 8 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Poli ber. 3.30—4.30 Uurtje voor wee: ziekenhuizen door Mevr? Ant. v. Dijk 5.006.30 Vooravondconcert door H.D.O.-orkest 6.307.30 Fransche door den heer Ch. Miche 7.00 Poli'! ber. 7.308.00 Orgelbespeling van t i de St. Bavokerk te Haarlem. Organist De heer George Robert te Haarlem 1 Pre lude B-majeur, St. Saens. 2 Improvisation, S. Karg-Elert 3. Piece héroique C. Frar.ck 10.00 Persber. 8.10 9.05 Harmo nie concert door het Chr. Fandare-corps „Huizen"te Huizen 9.15 Kamermuziek Christiaan Timmer, viool, Mevr. Annie Timmer-De Jongh, cello, Mevr. Witsen- burg-Timmer, piano Werken van Mozart, Haydn, Handel, Beethoven en Popper. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het radio kwartet en solisten (Contra alt tenor-cello) 1.202.20 Gramafoonmu- ziek 2.202.45 Opening van de „Roya! Tournament", door den Koning. De bands van de Marine, Garde en Luchtvaart 3.35 Schoollezing Shakespeare 's heroines- Imogen 4.20 Lezing The psychology of colour 4.35 Trocaderomuziek 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmuziek 6.55 Landbouwberichten 7.20 'Tijdseir Big Ben, weerber., nieuws. Lezing He roes of commerce-Lord Leverhulme 7.45 Pianonocturnes van Chopin 8.0( Causerie Hobbies 8.20 Concert doe het Stedelijk orkest van Bournemou i L. Cooper, sopraan, C. Shields, humorust 9.30 Voorlezing van lichte verzen 9.31 Orkestconcert (vervolg) 1 9.50 Weerber. nieuws, lezing Art and the public 10.2'. Variété De Aucklands-co'ncertina artiste J. Hazel en H. Canler, oude en nieuwe lied liedjes N. Adams, joodsche voordrachten 10.5012.20 Dansmuziek van het Savoy- hotel. PARYS „RADIO-PARIS" 1750 M. - 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool cello) 5.05 Klassiek uur 8.50 Con cert. KÓNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M - 8.50 „Der Herr der Erde", radio-toonee nin 6 afdeelingen „Der Tag der Entschei- dung", „Das Kirchenkonzert", „lm Club' Met medew. van orkest en solisten 10.5' 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN - 265 M. 5.20 Kindermatinee 8.2( Orkestconcert 8.50 Lezing over ,,L' Colonel Chabert", van Balsac 9.30 10.20 Dansmuziek Antwerpen om 9.2C Vlaamsche lezing. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Bui tenlandsche muziek 3.50 Mandolim concert 5.20 Solistenconcert 6.0 Lezing Hugo v. Hofmannsthal 6.5 en 7.308.00 Lezingen 8.20 Spaanse'; les 8.50 „Der Herr der Erde" (Zie Kei nigsw. h.) 10.20 Oostersche gedichten 4. Het wetenschappelijk werk, dat op ve lerlei terrein in de havensteden kan wot den verricht. In de sectie voor verloskunde sprak d heer K. de Snoo, arts te Rotterdam, ovc Eclampsie, Nadat Dr. J. L, B. Engelhard uit Utrecl een voordracht gehouden had over „En: bolie", sprak Dr. J. A. Wijzenbeek uit Am sterdam. De 77e algemeene vergadering van d Maatschappij tot bevordering der Genees kunst werd half 2 voortgezet met een b<_ sloten zitting, onder voorzitterschap var dr. L. C. Kersbergen, waarin de strijd rrel 't ziekenfonds „De Volharding" te s-Gra venhage besproken werd. De geheime vergadering werd een oogen blik onderbroken, om den oud-minister van Arbeid, Mr. P. J. M. Aalberse, als eere lid van de Maatschappij te installecren. In de vacature-Hefting en Oosterbanr, werden tot hoofdbestuurslid gekozen de heeren J. D. C. te Kampen en H, van Wely te 's-Gravenhage. Gisteren hadden de sectie vergaderingen plaats van de Ned. Maatschappij tot Be vordering der Geneeskunst in de Artsenr.aal van het ziekenhuis aan den Coolsingel le Rotterdam. Dr. C. H, van Herwerden sprak een kort openingswoord, waarna Dr. P. H. 'Kramer uit Rotterdam een lezing hield over: „Pro- phylaxe van mazelen". Hierna hield Dr. C. D. de Langen van Rotterdam een rede over „Groote haven plaatsen en haar internationaal geneeskun dige beteekenis". Spr. kon slechts enkel» grepen doen uit het vele dat in de ver schillende werelddeelen te zien is op dai gebied. Hij verdeelde het medische werk in de havensteden in vier groepen: 1. Het gezond maken van een haven om het internationale verkeer en den handel tot zich te trekken of te behouden; 2. Het zich beschermen van een land te- gen ziekten, die via dc scheepvaart de ha* ven kunnen worden binnengebracht. 3. De geneeskundige verzorging van zee lieden en hen, die direct daarmee samen hangen en door hun arbeid meehelpen tot den bloei der havensteden. Naar „De Standaard" meldt, heeft oud- minister Colijn bedankt voor den gezant- schapspost te Washington, welke hem aan geboden was. Het blad meent verder, dat het in de bedoeling ligt, den heer Colijn candidaat te stellen voor de Eerste Kamer en hem no. 1 te plaatsen op de Noordelijke lijst. zeide de oude man na een korte wijle, ik zal hem streng verbieden.... -Je kent mijn besluit, antwoordde Wel len koel, En kan niets je bewegen dat te ver anderen? Niets. Wat zeg je dat bittér! Het spijt mij, Hendrik, maar ik moet deze voldoening vorderen, de man heeft mij te zeer gekrenkt, Roven knikte nadenkend. Als het zijn moet, dan in God» naam! zeide hij. Het zal mij zeer, zeer onaangenaam zijn, als ik mijn ouden bediende niet meer heb, dien ik nu sedert vijf en twjntig jaar dagèlijks om mij heen zag, maar als je vriendschap daarvan afhangt, bedenk ik mij niet lang.... Vijf en twintig jaar! Een lange, lange tijd, en toch, hoe gauw gaat hij voor gelukkige menschen voorbijl Mij ik menig uur een eeuwigheid geschenen en dikwijls heb ik gewenscht, dat het mijn laatste uur mocht wezen; maar de dood is een vreemde gezel, hij gaat hun voorbij, die naar hem verlangen en grijpt den gelukkige, wien het leven dierbaar is. Ik herinner nog, toen ik Jacob in mijn dienst nam, hij beviel mij reeds in het begin.... Ja, ja, hij is oud en eigenzinnig geworden, oude menschen heb ben hun grillen.... Ik geloof, dat onze vriendschap ook spoedig haar vijf en twintig jarig jubilé viert. De rentenier gaf geen antwoord, hü had zelfs de vraag nog niet gehoord, zijne op merkzaamheid werd op andere wijze ge trokken. Hij stond aan het venster, en wat hij daar beneden zag, was maar al te zeer geschikt om hem goed te doen opletten. Daar stond zijn zoon bij den ouden Jacob en deze laatste was blijkbaar opgewonden.. Wat hadden die twee daar met elkaar te praten? Dat moest wel een zeer gewichtige, be langrijk onderwerp zijn; de rentenier zag het aan het gelaat der beiden. Hendrik Roven hield met stijgende ver wondering zijn blik op den vriend geves tigd, hij kon zich die onoplettendheid niet verklaren Jan, wat heb je toch? riep hij hem toe. Heeft de oude Jacob je werkelijk zoo diep gekrenkt? Geloof mij, bij moet weg, je zult voldoening hebben. De rentenier was plotseling uit zijn ge peins ontwaakt, hij streek met zijn hand over voorhoofd en oogen en draaide zich dan naar zijn vriend. Praat niet lang met den man, zeide hij, je zou je er maar mee ergeren, zeg hem eenvoudig met enkele woorden den dienst op en vermijd alles wat op een verklaring lijkt. Hij nam zijn hoed en ijlde naar buiten, zonder naar de stem van zijn vriend te luis teren; deze was bij dat plotselinge vertrek geschrokken en wilde hem, -terughouden. Maar Wellen wilde weteh, wat zijn zoon met den ouden Jacob besproken had, da* geheim verontrustte hem, hij zou het om eiken prijs uitvorschen. Onder aan de trap ontmoette hij Jacob, die zoo opgeruimd was als de rentenier hem nog nooit gezien had. Ha, hebt gij het groote lot gewonnen? vroeg Wellen sarkastisch. Ik niet, maar andere menschen, ant woordde Jacob op denzelfden toon. Wat beteekent dat? U zult het misschien al gauw vernemen. Het blijft hier niet alles, zooals het nu is, daar kunt u zeker van zijn. De rentenier trok de wenkbrauwen, maar de oude Jacob lachtte spottend en opende met een spottende beweging de deur. De wereld is rond, zij moet draaien zeide hij, u kent dat liedje wel, nietwaar? De rentenier sidderde van ergernis, maar bleef uiterlijk kalm; hij klopte den ouden man op den schouder en lachte daarbij als een satan. De wereld is rond, zij moet draaien, gij hebt gelijk, sprak hij met heesche stem, gij zult dat heden nog ondervinden. Ik weet nu ook, wat uw grofheden van daar straks moesten beteekenen; al was uw plan nog zoo slim in elkaar gezet, gij kunt mij toch niet de baas. Maar ik heb nu gezorgd, dat gij dergelijke plannen niet meer kunt uit broeden, uw karakter is al tc boosaardig. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6