gemengd nieuws. BtflT 'De Eerste Kamerverkiezingen. Prov. Staten van Limburg. Het ontwerp Wegenbelasting. Ned. My. tot Bevordering der Pharmacie. hVT aen heer H' W' van Urk' Doodelijk ongeluk op de mijn '„Willem Sophie". De snelheid geen oorzaak van het ongeval met de Electrische Spoor. Noodweer in Zuid-Limburg. Vechtlustige hengelaar. Een waaghals op den Eiffeltoren. De botsing tusschen tram en auto te Den Haag. Een reconstructie van het auto-ongeluk bij Zeist. Een grondverschuiving nabij Valkenburg. De hond voor den auto. Om erger te voorkomen. AND Caillaux aan 't woord. De crisis in het Engelsche mijnbedrijf. De onrust onder de Engelsche spoorweglieden. De kwestie der mandaten. Scheiding van Kerk en Staat in Mexico. Een braspartij. Ernstig ongeluk in een koelinrichting. De Rijksspoorwegmaatschappij. Een aardschok. De staking in de Antwerpsche haven. Staking bij de New-Yorksche Underground. LANDBOUW EN VISSCHERÏJ Maatregelen tegen het smokkelen van vee. MARKTNIEUWS. Candidaten van de A.-R. Partij. Van A.-R. zijde zijn in de provincie Zuid- /ïolland voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer candidaat gesteld de heeren! 1. Prof. Mr. A. Anema te Haarlem; 2. Mr. PE. Briët te Leiden; 3. H. Amelink te Utrecht; 4. Mr. V. H. Rutgers te den Haag; S. J. v. d. Molen Tzn, te Oosterbeek (Gel derland); 6. W. Warnaar te Sassenheim; 7. Dr. J. Severijn te Dordrecht; 8, Dr. J. T. Reitsma te Rotterdam; 9. Mr. H. W, Hovy te Loosduinen en 10. Mr. A. Baron Heecke- ren van Keil te Rheden. In de te Roermond gehouden vergadering der R. K. Statenfractie, is, nadat mr. C. H. J. Janssen de Limpens had medegedeeld om particuliere redenen niet in aanmerking te willen komen, in de plaats van jhr. mr. G. Michiels v. Kessenich tot voorzittej; van den R. K. Statenfractie, gekozen mr. dr. L. F. H. Regout. Een adres van het Propaganda Comité voor W egverbetering. Het Propaganda Comtié voor Wegver- betering schrijft ons o.m.: Naar aanleiding van de indiening van het ontwerp Wegenbelastingwet heeft, het „P. C. W.waarin de verschillende groepen van weggebruikers vertegenwoordigd zijn, een schrijven gericht aan de leden van de tweede Kamer en Staten-Generaal, in welk schrijven, op grond van de in de Memorie van Toelichting erkende dringende urgentie van de wegenverbetering, gewezen wordt op noodzakelijkheid, deze verbetering in een too kort mogelijk tijdsbestek te doen tot s'.an^ komen en opgemerkt wordt, dat in die zelfde Memorie van Toelichting, para- graaf 1, genoemde termijn van uitvoering van 25 h 30 jaren veel te lang moet worden geacht. Bij een zoo trage uitvoering van het om- vangrijke werk zal een groot deel van de tegenwoordige generatie in de onaangename positie komen te verkeeren, belasting te moeten betalen voor wegverbetering, welke zij niet meer zal beleven en zullen velen be langrijke bedragen moeten opbrengen voor werken, waarvan zij nimmer de in uitzicht vo°rdeelen zullen genietep. Als middel waardoor bespoediging van de uitvoering der wegenverbetering zal kunnen worden bevorderd, heeft het „P. C. W." aan bevolen, om in plaats van, of nevens de mogelijkheid tot het verstrekken van voor schotten, de gelegenheid te openen, de noodige middelen te vinden door het sluiten van leeningen, waarvan de rente en aflos- gewaarborgd zijn door de opbrengst der Wegenbelasting. Wel opent n.l. Art. 31, 50 de mogelijkheid om aan het Wegenfonds voorschotten door het Rijk te doen verstrekken, maar uit de bewoordingen van de Memorie van Toelich ting blijkt, dat het geven van voorschotten uitzondering zal zijn en slechts als bijzon dere maatregel zal worden toegepast. „Het kan evenwel voorkomen (aldus de M. v. T.) dat in eenig jaar buitengewóón groote uitgaven moeten worden gedaan voor een of meer wegen, ook met 't oog op daar voor te bouwen bruggen; daarom is de mo gelijkheid voorzien, dat door den Staat aan het Wegenfonds voorschotten worden ver strekt." Het P. C. W, meent het sluiten via lee ningen te mogen aanbevelen als een krach tiger middel om tot het beoogde doel te ge raken dan het geven van voorschotten. In bovenbedoeld schrijven aan de leden der Tweede Kamer heeft het P. C. W. te vens herinnerd aan zijn tot den vorigen Minister van Waterstaat gericht adres, waarin het denkbeeld werd ontwikkeld om een Staatscommissie met adviseerende be voegdheden bij de uitvoering van de nieu we wet in te schakelen, in den geest als werd voorgesteld in het rapport van de Commissie-Patijn, ingesteld bij K. B. van 12 Mei 1923, Dat in het thans ingediende Wets ontwerp het plan om een dergelijke Wegen commissie in te stellen, niet is opgenomen, heeft dan ook teleurstelling gewekt bij de weggebruikers, die overtuigd zijn,' dat bij uitvoering van plannen tot verbetering der Nederlandsche verkeerswegen eenheid van organisatie gewenscht is. Daarom geeft het Propaganda-Comité voor Wegenverbetering dringend in over weging de instelling van de bovenomscbre- ^en Wegencommissie als adviseerend col- lege alsnog in de wet op te nemen. Dinsdagmiddag werd door de Ned. Mij. 0 bevordering van Pharmacie een voe- mgsmiddelenconferentle gehouden in sa- enwerfcmg met de Ned„ Chemische Ver- I W 011 voorzitterschap van prof. dr. A" b,- troeste. Voor deze conferentie waren drie prae- •dvmzen uitgebracht. W h evrste„prae-a<ivies, van de heeren H. «„ij, e ruyff en G. L. Voerman, was geti- warén"°VCr keoordeeling van vleesch- getal"' speclaa' 'n verband met het Feder- Het tweede prae-advies: „de invloed van ,l;„„ernper?'uur °P de samenstelling en voe- i,swaarde van voedingsmiddelen", van de et derde prae-advies van de hand van en heer J. A. Irahoff, directeur van den \aur'n2sd>eiist te 's-Hertogenbosch, was ge- 1 e'd: „de schimmelproef en haar betee- mldcf '00" heoordeeling van voeding3- Op de mijn, Willem Sophie te Spekholzer- heide is naar men aan de „Tel." meldt, de Duitsche arbeider K. woonachtig te Lemiers, door het dak gevallen. De man brak zijn nek >n werd dood naar het ziekenhuis te Heerlen fvergebracht. De ongelukkige was gehuwd en vader van vier kinderen. Naar de „Tel." verneemt/heeft het onder- toe k, dat het rijkstoezicht op de spoorwegen naar het onlangs plaats gehad hebbend on geval op de Electrische Spoor Rotterdam Den Haag uitgemaakt, dat de snelheid, waar mee op dit traject gereden was, met het hui dige materiaal geen gevaar oplevert voor de Passagiers. Het noodweer van Zondagmiddag en *avonc( heeft te Kerkrade veel schade aange richt bij en in het bekende Sint Elisabeth- gesticht, bestierd door Duitsche zusters uit Aken. Zoolang men zich kan herinneren, hèeft 1 klooster, dat in het dal van het beekie de Amstel is gelegen, niet het water te lijden gehad. En men schrijft dan ook de ramp toe aan de in aanbouw zijnde werken van den spoorweg. Vlak achter het klooster, van welks eigen dommen groote stukken zijn onteigend, is in aanleg een dijk voor den spoorweg Schaesberg. Een duiker, die nog niet gereed is gekomen, heeft de groote massa water, die van alle kanten kwam aangegolft, niet kunnen ver werken. Het gevolg was, dat het water in den tuin en in de weiden liep en ook in het klooster drong, waar het in de keuken en in de voor- raadkelders groote schade heeft aangericht. Het modderige, geelachtige water stroomde van den spoordijk tot bij den moestuin van het klooster. In den tuin stond het water 1 Meter hoog. Het vee kon slechts met groote moeite weggevoerd worden. De schade is niet met juisheid te schatten, doch wordt minstens op eenige duizenden guldens ge schat. Een veldwachter wilde te Weespercarspel 3 hengelaars verbaliseeren, omdat zij geen vergunning hadden, om te hengelen in het water, aan welks oever ze hadden plaats genomen. Maar dit ging niet zoo gemakkelijk. De eerste hengelaar verklaarde aan doof heid te lijden en verwees den politieman naar zijn kameraad J. v. Z., die iets verder stond. Deze gaf, op verzoek van den veld wachter, gewillig naam en adres op; ook het in beslagnemen der hengels lokte geen verzet uit. Toen de veldwachter even later dezelfde formaliteit bij den derden hengelaar wilde vervullen, die W. v. d. V. bleek te zijn, kwam v. Z. nader bij en ging onverhoeds den politieman met een hengelroede te lijf, daarbij dadelijk bijgestaan door v. d. V. De veld wachter trok zijn gummistok en sloeg er op los, doch dit bleek niet voldoende te zijn, om de anderen te doen afdeinzen. Daarop haalde eerstgenoemde zijn revolver te voorschijn en toen kozen de aanvallers het hazenpad. De veldwachter, die een ernstige wonde aan het achterhoofd had opgeloopen, waar schuwde zijn collega v. d. Br., met wien hij te zamen per fiets de hengelaars trachtte te achterhalen. Zij vonden echter alleen den dooven S. M. C. aan den graskant liggen, die nu naar de politie-cel aan de Geinbrug werd overgebracht, alwaar hem een verhoor werd afgenomen. De veldwachter B. stelde zich nu onder medische behandeling. Zijn collega toog naar Amsterdam, ten einde een verder onderzoek naar de beide andere vechtlustige hengelaars in te stellen. Het bleek, dat de namen en adressen klopten. Er werd proces verbaal opgemaakt wegens visschen in ver pacht water, en mishandeling van een politie ambtenaar. De 19-jarige Parijsche slagersknecht René Lassau, een durvig jongmensch, dacht zoo, dat hij den Eiffeltoren (men weet, meer dan 300 M. hoog) best eens van buiten kon be klimmen. Bovendien beloofde een film maatschappij hem een aardigen duit als het lukte, welke duit natuurlijk bij een onver hoopte mislukking aan zijn erfgenamen zou komen. Dus klom René. Hij wilde gevaarlijke dingen doen, maar geen onwettige. Hij kocht dus eerst behoor lijk een biljet voor de derde verdieping. Ging daarop echter weer naar buiten en maakte een aanvang met zijn klimpartij. Van balk naar balk, van dwarsstaaf naar dwarstaaf heesch hij zich omhoog in het reuzen-net werk. Al ras stflpden er honderden te kijken, en de film-operateur draaide lustig. Toen rook het torenpersoneel lont. „Uitscheiden naar beneden komen I" riep men René toe, eerst nog vrij vriendelijk, toen dreigend. René klom. Maar nauwelijks had hij de eerste verdie ping bereikt of ze vingen hem op, trokken hem den toren in. Ondanks zijn nijdig pro test „Ik'heb toch een kaartje voor heelemaal boven." Met een ongenadigen politioneelen uit brander is het jongmensch er ditmaal afge komen, een bitter pilletje, dat echter door de film-maatschappij dik werd verguld. Ditmaal, want René Lassau heeft nóg een waaghalziger plan. Hij wil persé van een auto in volle vaart overspringen naar een vliegtuig in volle vaartDe erfgenamen ma ken, naar men meent, dbij dien sprong fi nancieel de beste kans. In verband met het auto-ongeval, dat Maandagavond op den Pompstationsweg te Den Haag plaats vond, kan de Tel. nog het volgende meldenOm kwart voor negen reed een electrische trein der N.Z.H.T.M. uit de richting Scheveningen naar Katwijk. Gekomen bij het kruispunt Wagenaarsweg PompstationswegBadhuisweg, zag de be stuurder een auto, komend van den Wage- naarweg. Het uitzicht op dit punt is alleszins vol doende, dus meende de bestuurder, dat de auto óf af zou zwenken óf stoppen. Tot zijn groote schrik echter bemerkte hij., dat de auto recht op het motorrijtuig inreed. De bestuurder, die met de voorgeschreven snelheid van slechts 10 K.M, reed, remde uit alle macht en stond binnen eenige meters stil. Toen echter had de botsing reeds plaats gehad. Alle inzittenden van den auto, t.w, de chauffeuse, de 25-jarige mevr. v. d. W., haar ouders, het echtpaar B. uit de Valerius- straat en haar 7- en 3-jarige kinderen, werden uit den wagen geslingerd. Wonder boven wonder kwamen zij er nog vrij goed af. Alleen de vader kreeg een hersenschudding en moest naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd worden. De andere inzittenden liepen min of meer ernstige verkondingen aan gelaat en handkn op, Zij werden binnenge dragen bij de familie v. W. aan den Badhuis weg, waar de Eerste Hulp spoedig aanwezig was. De auto is van voren geheel vernield. Als het een dichte wagen geweest was, zou de ramp veel grooter geweest zijn. De tram werd licht beschadigd. Voorloopig werd vastgesteld, dat den be stuurder van de tram, den 35-jarigen A. de R. te Leiden, geen schuld treft. Het tramverkeer ondervond ter plaatse ongeveer 1 uur ver traging. Te Zeist werd Maandag ter plaatse een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar het vreeselijk aufo-ongeluk, dat op 28 Mei j.l. heeft plaats gevonden, toen de rechterzijwand van een groote autobus bij een botsing met een tram van de O.S.M. werd weggerukt, waarbij behalve ernstig gewonden, nelaas ook een doode viel te betreuren. Ten overstaan van den rechter-commissa- ris, mr. Haverschmidt en den wn. griffier, mr. Hoogenbrug, werd het ongeluk met een tram en een bus zoo juist mogelijk ge reconstrueerd. Verschil! :nde getuigen werden nog gehoord en tal van opmetingen werden gedaan. Ook de chauffeur Knegjens, wien het uitzicht indertijd door een rookgordijn, ver spreid door een stoomtram, was benomen, was aanwezig, evenals de trambestuurder Snies. Waarschijnlijk in verband met ver schillende eischen tot schadevergoeding woon de ook een aantal advocaten het onderzoek bij. Door den zwaren regenval heeft Maandag avond een grondverschuiving plaats gehad te Hazelershof bij Valkenburg. Hier kwam een groote aardmassa naar beneden tegen de woning van H. De woning werd op verschil lende plaatsen gescheurd. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. En wat er het gevolg van was. De zespersoonsauto van N. V. Max van Straten's kleeding-industrie is Maandag morgen elf uur bij Willemsdorp tegen een boom gereden en totaal vernield, bij het ijuitwijken voor een hond. De twee inzitten den bekwamen snijwonden aan het hoofd de chauffeur bovendien kneuzing der ribben. Zij werden door dr. Moolhuyzen van Dubbel dam in diens auto naar het gemeentezieken huis te Dordrecht vervoerd. Eenigen tijd geleden bemerkten twee agenten te Amsterdam dat een man en een vrouw van verdacht allooi in de buurt van de Nieuwmarkt een Duitscher lastig vielen, die onder den invloed van sterken drank ver keerde. Om erger te voorkomen, maakten de agen ten zich van den Duitscher meester, teneinde hem te waarschuwen. Midderwijl ontstond er een volksoploop, ongeveer ter hoogte van de Koningsstraat en aangezien de man en de vrouw zich ook hier tusschen het pubhek bevpnden, sommeerden de agenten hen zich te verwijderen, hetgeen met heftig verzet gepaard ging. Zij gingen daarop over tot de arrestatie van de vrouw, waart>!J oe man Ben tegenwerkte door haar vast te houden en in de tegenovergestelde richting te trekken. De politie maakte toen gebruik van de wapenen en slaagde er tenslotte in haar voornemen uit te voeren en het publiek dat natuurlijk weer een dreigende houding aannam, uiteen te drijven. Bij deze gelegenheid liep de man, die getracht had de arrestante te ontzetten, een paar flinke klappen op.. Het duo had zich nu voor den politierech ter mr. Servatius te verantwoorden, terzake van wederspannigheid in vereeniging en be lemmering van een ambtenaar in de recht matige uitoefening van zijn bediening. Beide verdachten gaven de meest onschuldige voor stelling, van zaken, welke hier op neer kwam, dat ze een Duitscher, dien ze in een café ont moet hadden, den weg hadden willen wijzen naar een Duitsch hotel in de Warmoesstraat. De vrouw kon zich van het geval niet al te veel meer herinneren daar ze volgens haar zeggen bij uitzondering dien avond „gedron ken" had en daardoor onder den invloed ver keerde. De man ontkende zich aan verzet te hebben schuldig gemaakt. De politiemannen verklaarden uitdrukke lijk, dat de reden van hun ingrijpen, vrees voor een berooving geweest was. Het O. M. mr' van Lier, achtte de feiten wettig en overtuigend bewezen en wees erop, dat het verzet zoo hevig was, dat de po- litiesurveillance versterkt had moeten wor den. Een gevöeljge straf is hier, aldus spr., niet misplaatst. Eisch tegen de vrouw twee maanden en tegen den man een maand gevangenisstraf. Mr. (servatius, uitspraak doende, vond het gewenscht beide verdachten eenzelfde straf op te leggen en verootrdeelde hen ieder tot zes weken gevangenisstraf. Voor een geheel volle Kamer ving Cail laux gisterenmiddag zijn beloofde uiteenzet ting van den financiëelen toestand aan. De belangrijkste punten in het eerste deel zijner rede waren de verklaringen van Cail laux dat hij het nagenoeg geheel met de conclusies der deskundigen eens was, be halve aangaande de massa nieuwe belastin gen, die zij willen invoeren en die Caillaux te zwaar vindt. Volgens Caillaux zijn er drie behoeften, waarvoor geleend mag worden, tul. de terugbetalingen der Banque de Fran ce, de amortisatie der bons der nationale verdediging en de absoluut onvermijdelijke verhooging van de salarissen der ambtena ren. Op dit laatste punt drong hij zeer aan, waarmee hij ongetwijfeld veel aanhangers in het land zal winnen. Tevens zal geleend moeten worden voor de stabilisatie, die vol strekt noodzakelijk is om den toestand te verbeteren. Omtrent de buitenlandsche schulden zeide Caillaux, dat het onmogelijk ia credieten te verkrijgen indien daarover niet eerst gere geld met Engeland wordt onderhandeld. ïn Augustus vervalt weer acht millioen pond. en al verklaarde Churchill verleden jaar, toen spr. te Londen was, dat Engeland Frankrijk geen deurwaarder zal sturen, zoo voegde hij er aan toe dat als spreker eoTst over een jaar terugkwam om de-besprekin gen, naarmate' de stand van den franc dit bijgekomen zou zijn. Daarom moeten de buitenlandsche schulden noodig geregeld. Omtrent het nieuwe douanetarief, dat Caillaux in zijn rede aankondigde en dat weldra zal worden ingediend, kan gemeld dat daarin vooral naar Vereenvoudiging ge streefd wordt. Voor enkele artikelen, die niet in Frankrijk vervaardigd worden, wordt het vroegere tarief vap vóór den oorlog hersteld. Voor de meeste producten zal het coëfficent, waarmee de rechten vermenig vuldigd worden, 2.5 bedragen; voor andere vijf- Er wordt een commissie ingesteld, welke deze coëfficiënten zal verhoogen of verla gen, naarmate de stand van den franc dit noodig maakt. Caillaux legde er in de Kamer den nadruk op, dat het rapport der deskundigen in over eenstemming met zijn denkbeelden is. M sluit echter niet in, dat de regeering slaafsch de raadgevingen der experts zal opvolgen. Hij wees er op, dat het deficit op de be grooting, hetwelk 42 milliard in 1919 be droeg, in 1925 tot op 5!4 milliard was te ruggebracht, om in het jaar 19261927 ge heel te zijn weggewerkt. Doch overeen komstig het oordeel der deskundgien dient begonnen te worden met de terugbetaling van de voorschotten aan de banken, de amortisatie van de bons der nationale ver dediging en de bons op korten termijn, en met de' regeling der ambtenarensalarissen, Caillaux gaf een uiteenzetting van zijn drie leidende gedachten: ,lo. het scheppen van drie milliard nieuwe inkomsten om deze kosten en de operaties der stabilisatie te bestrijden; 2o. tegenover de stijgende on kosten stijgende ontvangsten plaatsen door de unificatie van dc bèlasting op den om zet; 3o. een redelijke beperking der belas tingen en hel vermijden van fiscale compli caties. Caillaux vervolgde, dat het bedrag der binnenlandsche schuld 300 milliard bedraagt en wees op het gevaar der massa bons op, korten termijn, verwierp consolidatie, sloot zich bij de oplossing der experts inzake de stichting van een amortisatiekas aan, en deelde mede dat de schatkist thans slechts over een crediet van 500 millioen bij de Banque de France beschikt. Betreffende de buitenlandsche cominer- ciëele schuld, waarvoor Frankrijk jaarlijks vier milliard francs aan interest betaalt, ver klaarde Caillaux, dat het onmogelijk is deze interest te blijven betalen als het pond nog meer stijgt en indien er geen buitenlandseh crediet wordt gevonden, dat kan worden verkregen door de schulden te regelen. Het parlement zal met volkomen souvereinlteit over het geheel der buitenlandsche schulden kunnen beslissen. Evenals de deskundigen concludeerde Caillaux, dat de overeenkomst van Washing ton met verbeteringen dient te worden ge ratificeerd. Caillaux was van oordeel, dat de stabi lisatie der munt te verwezenlijken is °P voorwaarde, dat de staat en het land rich een strenge tucht bij de uitgaven opleggen. De regeering zal spoedig alle parasiteerejp- de diensten opheffen. In een vergadering met gesloten deuren van den Duitschen lnijnwerkersbond werd het voorstel van den secretaris der Mijn werkers-Internationale Hodges, om de m- ternatiónale crisis op te lossen door de werktijden in de Duitsche mijnindustrie te verkorten en door aanpassing der Duitsche arbeidsvoorwaarden aan de Engelsche, door de Duitsche mijnwerkers verworoeu. De vertegenwoordigers der Duitsche mijn- werkersbor.d verklaarden aan Hodges, dat ook zij een internationale regeling voor het kolenbedrijf beoogen, maar dat, met het oog op het volstrekte verschil tusschen de geologische, mijnbouw-technische en alge meen-economische omstandigheden in de beide landen, de Engelsche en de Duitsche werktijden niet met elkander kunnen wor den vergeleken. Overigens staan de Duitschers op het standpunt, dat de werktijd in den Duit schen mijnbouw niet langer is dart die in Engeland. In de jaarlijksche conferentie van de Na tionale Unie van Spoorweglieden te Wey mouth heeft J. H. Thomas gisteren geant woord op de kritiek welke op zijn houding als lid van den Raad van het Vakvereeni- gingscongres is geoefend door de jongste algemeene staking op te heffen en na de staking een overeenkomst met de spoor wegmaatschappij te hebben gesloten. De aangelegenheid werd te berde ge bracht in eenige amendementen op de reso lutie, waarin Thomas' houding op den Raad werd afgewenteld. Een dier amendementen gaf uiting aan gebrek aan vertrouwen m Thomas en eischte zijn ontslag. Het werü echter met een overweldigende meerder heid verworpen. Slechts zes gedelegeerden stemden vóór. In liet Lagerhuis heeft de eerste minister in antwoord op een vraag betreffende de Mandaten, opnieuw verklaard dat deze aan gelegenheid niet in de overeenkomsten van Locarno is behandeld, Hij zeide echter dat den Duitschen gedelegeerde te Locarno mondeling was medegedeeld, dat Duitsch- land, wanneer het lid van den Volkenbond zal zijn, mogelijk candidaat voor de kolo niale mandaten zal wezen, gelijk alle an dere leden. Het is onjuist te veronderstel len, dat er eenige belofte aan de Duitsche regeering was gegeven of eenige verbintenis was aangegaan. De onlangs door den mi nister van koloniën afgelegde verklaring, wat het mandaat over Tangannyka perma nent is, vertegenwoordigt de politiek der regeering. De Mexicaansche regeering heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij de overtreding tegen artikel 130 van de Constitutie, dai zich met godsdienstzaken bezighoudt, wor den omschreven en de straffen tegen zulke overtredingen worden bepaald. De drie-en-dertig artikelen van dit be sluit eischen dat geestelijken, onverschillig van welk geloof zij zijn,"van Mexicaansche geboorte zijn, bepalen, dat aan godsdien stige corporaties of geestelijken, onverschil lig van welk gelooi verboden is, scholen voor lager onderwijs* op te richten of te leiden, en verklaren, dat de Mexicaansche staat een enkel contract of overeenkomst als geldig kan erkennen, waarvan het doel is, iemand zijn vrijheid te benemen op grond van zijn werk, opvoeding of godsdienstige belijdenis. Laatstgenoemde bepaling brengt "de ontbinding mede van godsdienstige olden, en nonnen- en monnikenkloosters. Een straf van zes jaren gevangenisstraf wordt bedreigd tegen .eiken geestelijke, die door zijn geschriften, preeken of andere openbare uitingen het publiek opzet, te weigeren de politieke instellingen des lands te erkennen, of zijn wetten te gehoorzamen. Aan de geestelijkheid wordt verboden er politieke meeningen op na te houden, en nieuwsbladen of andere publicaties met een uitgesproken godsdienstige strekking, mogen geen nationale of politieke zaken 'bespre ken of hun lezers mededeeling doen van de daden der autoriteiten, welke rechtstreeks betrekking hebben op, of op functioneerjng van publieke instellingen. Geëischt wordt, dat alle godendienstoefeningen uitsluitend worden gehouden in de daarvoor bij de wet aangewezen kerken, terwijl personen van beiderlei kunne wordt verboden buiten deze kerken kleeding of insignes te dragen, die hun godsdienstige richting aanduiden. De kerken werden geacht het eigendom te zijn van de regeering, die het gebruik zal vaststellen, dat er van mag worden ge maakt. Hieronder vallen de bisschoppelijke paleizen, de seminaries, de kloosters en alle huizen en gebouwen, die bestemd zijn voor godsdienstige handelingen. Godsdien stige orden mogen geen eigendom of kapi taal 'bezitten of beheeren. De straffen op overtreding van deze be palingen gesteld, varieeren van 'boeten van 500 tot verscheidene duizenden peseta's met of zonder gevangenisstraf ynn 15 dagen tot zes jaren. Gisteren verongelukte op den Rijn een met wijn geladen motorschip. Het vaartuig zonk snel, doch de bemanning kon worden gered. Honderden personen stonden aan de oevers, die er in slaagden een groot aantal vaten wijn op 'het droge te brengen. Ver volgens werd een woest drinkgelag gehou den, tengevolge waarvan meer dan 20 per sonen wegens alcoholvergiftiging in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Reeds vijf personen zijn overleden. KEULEN, 7 Juli. Behalve de 5 personen, die bij de drinkpartij op den Rijn tengevolge van 't bovenmatig gebruik van den wijn overleden, zijn nog drie personen omgeko men. Twee personen, die zich bedronken' hadden, vielen uit een bootje te water en verdronken en een derde werd bij de op de drinkpartij volgende verchtpartijen zooda nig gewond, dat hij eveneens overleed. BERLIJN. 7 Juli. Gisterenmiddag heeft in een koelinrichting van het slachtterrzin in de Lindenstrasse 'n ernstig ongeluk plaats gehad. De machinist werd door iiet ontsnappende koolzuur gedood. Vijf perso nen, die hem wilden redden, werden even eens bedwelmd. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het Duitsche rijkskabinet heeft eergiste ren besloten den oud-kanseiicr dr. Luther te benoemen tot lid van den raad van beheer der rijksspoorwegmaatschappij, waarover de Pruisische regeering danig in haar wiek is geschoten. Eenigen tijd geleden is de vertegenwoor diger van Pruisen, de bekende industrieel Geheimrat dr. Bomholt, overleden en de Pruisische regeering bad als zijn opvolger den Ministerialdirektor Schulze van het Pruisische ministerie van handel voorge steld. Zonder zich evenwel hierom te be kommeren, heeft'de rijksregeering door de benoeming van dr. Luther in de vacature voorzien en hierover is men in Pruisen te recht gebelgd. De Pruisische regeeringspartijen (cen trum, democraten en sociaal-democraten) hebben gisterenavond in den landdag een interpellatie ingediend, waarin gevraagd wordt, of dc benoeming van dr. Luther in overleg met Pruisen heeft plaats gehad en zoo niet, wat de regeering dan zal doen, om de rechten van Pruisen te handhaven. Gisterenmorgen even over half negen heeft men op de Semmering bij Weenen een korte maar hevige aardbeving gevoeld. Het was de eerste aardschok, die er sedert 20 jaar is voorgekomen. Ernstige schade schijnt nergens te zijn aangericht. Volgens deskun digen, bestaat er voor Weenen zelf niet het minste gevaar. In het kabinet van den gouverneur der provincie Antwerpen is gisterenmiddag een bijeenkomst gehouden van afgevaardigden der partroons en werklieden. Er werden twee voorstellen gedaan, een door de werkgevers en een door de arbei ders, die echter beide door de tegenpartij werden verworpen. De arbeidersafgevaardigden hadden overi gens geen mandaat om tegenvoorstellen der patroons te aanvaarden zonder vooraf de werknemers te hebben geraadpleegd. Heden aullen tegelijkertijd twee groote vergaderingen worden gehouden, waar de socialistische leiders de voorstellen der reeders zullen bespreken. De patroons willen wef onderhandelen, maar zij staan er ten stelligste op, dat eerst het werk wordt hervat en het stakingsbevel door de vakvereenigingen zal worden inge trokken. Er werd besloten gisterenavond in het kabinet van den gouverneur nog een derde vergadering te houden. Het is waarschijn lijk, dat minister Wauters deze zal bij wonen. Aan de haven neemt de propaganda der communisten, die de arbeiders willen over reden geen kolen voor Engeland te laden, voortdurend toe. In den afgeloopen nacht hebben de be ambten bij de ondergrondsche spoorwegen het werk neergelegd. Eenige diensten staan geheel stil, andere voor de helft. De eerste dag van de staking bij de on dergrondsche sporen is zonder incident voorbijgegaan. Er heerschte tamelijk veel vertraging, tengevolge van de ongeoefend heid der bestuurders en de opstopping aan de stations is een beetje erger dan gewoon lijk, maar dit is ten deele ook een gevolg van den regen en van de omstandigheid dat groote menschenmenigten, die den onafhan kelijkheidsdag buiten hebben gevierd, naar de stad tcrugkeeren. Te Brooklyn is de toestand ernstiger. Daar staat de dienst nagenoeg geheel stiL Het gevaar voor overbrenging van mond- en klauwzeer. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van heden een verbod van vervoer afgekondigd binnen een strook van 300 M. gerekend van af de grens van herkauwende dieren en varkens, voor zooveel het betreft de grens langs België, èn, geleerd door de ervaring, tevens daarin opgenomen de grensplaatsen Biicholtz, Wit- tem en Vaals, wat betreft de Oostelijke grens. Teneinde den grensbewoners, veehouders zoo min mogelijk last te bezorgen, heeft de directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst den betrokken inspecteurs aange schreven voor welke gevallen naar zijn meening algcheele ontheffingen van het vervoerverbod kunnen worden verleend, onder de daarbij medegedeelde voorwaar den. Het betreffende ministerieele besluit luidt als volgt: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 7 Juli 1926: A. ingetrokken zijne beschilckineg van 29 Juni j.l. waarbij verboden werd het vervoe ren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit een kring, omvatten de Baarle-Nassau dorp, voor zoover dit vervoer plaats heeft per spoor of per as; B. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden uit naar of binnen een kring, omvattende de gemeente Baarle-Nassau; C. het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden binnen een strook in de provincieën Zee land, Noord-Brabant en Limburg, tanzu de Nederlandsch-Belgische grens en in de meenten Vaals, V ittem en Bocholtz, langs de NederlandschDuitsche grens, ter breedte van 300 Meter; D. bepaald, dat, wanneer bijzondere re. denen afwijking van het sub B en C be doelde verbod noodzakelijk maken, zoo danige afwijking kan worden toegestaan door den burgemeester van de betrokken gemeente, onder dc door den beirokken in- specteur van den Veeartsenijkunditfeq Dienst aan te geven voorwaarden. AMSTERDAM, 6 Juli. (Bericht v/h. Gem. Veilingsgebouw expl. De Jong Koene). Kersen extra f 0.360.42, idem 1 f 0.220.30, idem rood f 0.100.18, drui ven blauw f 1.101.30, wit f 0.70—0.90, bessen f 0.340.48, lardheien extra f 0.52 0.60, idem 1 f 0.300.48, per kg. Perziken extra f 0.160.24, idem f 0.060.14, prui men f 0.080.16, per stuk. Snijbloem f 0.76 0.80. Spercieboonen f 0.76—0.84; peulen f 0.120.26, tomaten f 0.400.52 per kg. Tuinboonen f 810, spinazie f 1216, pos telein f 1317, augurken f 2023, per 100 kg. Peen f 1423, rabarber f 611, dunne prei f 2—4, selderie f 813, peterselie f 2.50 —5 per 100 bos. Bloemkool extra f 1620, idem 1 f 1013, idem II f 46, komkom mers geel I f 5.506.80, idem II f 34.50 per 100 stuks. Sla f 12, andijvie f 2.50— 4.50 per 100 krop. Nieuwe aardappelen f 7.40 8.60, drielingen f 5.507.10 per 100 kg. Bloemen Hadley f 58, Pernet f 35, Co lumbia f 35.50, Ophelia f 35, Golden Ophelia f 35.50, Verschure f 2—4, Sun burst f 23, Keizerin f 22.50, Violieren 48, Amer. Anjers 48, Lathyrus 0.60 1-20, Delphinium 1.50—2.50, Calla's 12—20, Dahlia's 2—7 per 100 stuks. Kel ken Lelies 1014 per 100 kelk. Buitenlelies 4—6.50 per 100 uk. Snij groen 25 per 100 rank. Potplanten. Hortensia's 0-801.45 kleine 0.2046, Coleus p.250.35, Tra- descantia 0.18—0.25, Paul Cram pel pO.22 —0.27, Rubin 0.24—0.30, Spirea's/ 0.10— 0.30, Adianthums 0.09—0.12, Plumosa's f 0.060.11, Varens 0.04—0.09 per stuk. BOVENKARSPEL (Sution), 6 Juli. Aan gevoerd 19.500 balen aardappelenDun 2.55 a 2.90, Schotsche 2.85 4 3.25, kleine 1.80 2.25, ronde 3.40 a 3.85, blauwe 3.40 4 3.70, alles per baal. 10.30 4 20.50, 2e s. 3.40 4 12, 3e s. 1.70 4 4.40 per 100 stuks. Aangevrv»rd 600 roode kool14 per 100 kg. ïïNKHTJIZEN, 6 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen 2.95 4 3-10, kleine 1.45 4 1.80 Ninetyfold 2.40 4 2.50, kleine 55 i 60 ct„ blanke ronde 3.10, blauwe eigenhei mers 3, alles per baal. GELDERJiïALSEN, 5 Juli. Fruit. (Vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken.") Meikersen extra 7072 c., dito rijp 3238 c., volgers 3638 c„ rood 10 c., J zwarte kersen 3237 c„ dito erood 10— 12 Yi c. per kg aardbeien 9 Yi17 Ytc-' fram bozen 1824 c. per pond. Aanvoer groothandel wilg. GRONINGEN-, 6 Juli. Vee. Kalf- en melk koeien le soort f 375—410, 2e f 290—320» 3e f 180220 vroegmelkkoeien le s. f 325— 375,2e s. f 250—300 kalfvaarzen le s. f 325— 350, 2e s. f 210—260 varekoeien le s. f 300 325, 2e s. f 250—270 stieren le s. f 0.76— 0.80,2e s. f 0.70—0.72, slachtvee le s. f 0.96-» 1.0C, 2e s. f 0.90—0.92 p. kg. slachtgewicht melkschapen f 4050 vette schapen le s« f 4045, 2e s. f 35—38, weideschapen le s. f 33—38, 2e s. f 25—28, weidelammeren f 1014 vette kalveren le s. f 0.750.80 2e s. f 0.650.70 vette lammeren loop varkens f 2017, vette varkens f 0.720.74, 2e s. f 0.68—0.70, Londensche varkens zouters le s. f 0.68—0.70, biggen f 1318, f 2—2.75 per week. Aanvoer 126 vette koeien, 378 kalveren, 216 melk- en kalfkotien, 15 stieren, 233 schapen, 121 lammeren, 360 vette en Lon densche varkens, 357 magere varkens efi biggen. De verkoop van het kalf- en melkvee wa? zeer slecht, met teruggaande prijzen. Het le soort slachtvee was ruim prijshoudend 1 afwijkende soorten werden, evnals de stieren, zeer traag verh. Vette kalvcen prijsh. maar de handel ging langzaam. Nuchtere stier- kalveren ruim zoo hoog, deze brachten van f 6 tot f 10 op. De wolveehandel had in alle soorten een zeer slecht verloop, met terug gaande prijzen. Vette varkens bij kleinen aanvoer ruim prijshoudend. Zouters lager. De verkoop van biggen ging slecht. GRONINGEN, 6 Juli. Granen. Wl, beursvacantiewerd heden geen markt houden. ROERMOND. 5 Juli. Eieren. Aanvoer 3.500.000 stuks. Hoogste prijs f6.80,middel- prijs f 6.05, laagste f 5.30, kleine eieren f 4.60 5.20, eendeneieren f 5.106.40. TER AAR, 5 Juli 1926. Na aftrek van veilingskosten. 41 zakken Peulen jong 2.61, 121 zakken Peulen groen 1.71, 67 zakken Peulen I 1.13, 104 zakken Peulen II 0.72( 3609 zakken Doperwten 1 1-16. 200 zak ken Doperwten II J f).92. 11 zakken cape erwten IB 0.99; 950 zakken Tuinboonen 0.40; 12 zakken lange Tuinboonen 0-62j Porstelein grof I 3.10. TER AAR, 5 Juli 1926. 8 zakken witt® capp. 2.02; 37 zakken Peulen groen 1.85, 58 zakken Peulen I 0.90, 18 zakken len f 0.55; 784 zakken Doperwten I 1.10. 71 zakken Doperwten II 0.75; 266 zakken Tuinboonen 0.46: 8K zak Su#>oonen l f 6.05; 5 pond Sr.ijboonen stek 0.75; 6 K.G. Dubb. st. pr. 5.30; 12 K.G. Aardbei en grof I 3.20. PURMEREND, 5 Juli '26. ..Afslagvcr, Beemster, Purmercnd en Omstreken' Aardappelen f 1.501.91, kl. idem 0. 4 1.21, per 25 K.G. Slaboonen 0.710.82 per K.G. Snrboonen 0.640.83 per K.G. Tuinboonen 0.71—1.12 per 15 K.G. Peulen f 412 per 50 K.G. Doperwten 5.40—9 per 50 K.G. Roode Aalbessen 11.5018 per 50 K.G. Zwarte Be-sen lH19 per 50 K.G. Klapbessen 1.303.40 per 10 K.G. Per ziken 812 per 100 stuks. Frambozen 0.48—0.54 per K.G. Aardbeziën 0.22— 0.43 per K.G. Bloemkool 7.2020.10 per 100. Postelijn 0.17—0.21 per K.G. Sla 0.402.60 per 100 krop. Andijvie _2.60 —2.80 per 100 krop. Rabarber 8.70— 10.30 per 100 bos. Wortelen 7.2014.90 per 100 bos. ZWARTENDIJK, 5 Juli. Aalbessen roode 1619 ct. per pond; Aalbessen zwarte 26 0.28 per pond; Aardappelen 1.952.25 per kist; Aardbeiën 1324 ct. per pond; Bloemkool le soort 8.1010.40, 2e soort 1.50—3.75 per 100 stuks; Druiven blauwe 0.45 per pond; Doperwten 0-11 P* pond;Frambozen 0.260.30; Dubb. boo- nen 0.32—0.36 per pond; Witte Komkom mers 6 per 100; Perziken le soort 58 ct. per stuk; Peulen 18 ct. per pond; Sla f 1.30 per 100 krop; Sniibnïnen 0.95— 1.10 per 100: Tomaten le soort 0.57—. 0.62; idem 2e soort 0.380.56 per KJ, HOOGKARSPEL, 6 Juli. Vereeniging „De Eendracht''. Aardappelen Shotsche 3.05— 3.10; Ninityiold 2.552^65; kleine aard appelen f 1.902. MEDEMBLIK, 6 Juli. R -K. Mrktvereer-L ging „St. Jozef". Aardappelen: groote mui zen 3.05—3.30; kleine idem 2—2.50; gr. witte 2.603. Aanvoer 60000 manden zakke»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7