Bekendmaking. STRIJKSTERS en aankomende MEISJES G. F. H. PASTOOR - HAARLEM DE SPAARNEBAMX Verkeersongevallen, Berichten uit onze vorige Oplage De ramp in V/est-Sumatra. De Merapi werkt nog. GELDBELEGGING Ondergeteekenden verklaren, dat zï] hun vleeschprïjzen allang voorzien hadden, dus met dezen verlaging van het Bestuur niet accoord gaan. E LCK WAT WILS TREKJES. HAARLEM. Het Museum v. Kunstnijverheid en de Vleeschhal. Luitenant-kolonel Th. T. Wynoldy Daniels, t Kennemer Lyceum. Tinderen der Montessori-school naar Zandvoort. BURGERLIJKE STAND. Het gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond te Schoten. Gevonden dieren en voorwerpen. Tentoonstelling van Misgewaden van de Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding. Dienstplicht. De nachtelijke auto-jacht. Scheidsgerecht Bloembollcnhandel. Pensioen aan weduwnaar en weezen van vrouweiijke leden van Gedeputeerde Staten. Mijiïhardi's Laxeesriafeletten ATHLETIEK. Wedstrijdprogramma voor de H. A. V. Haarlem Juli 1926. Aanriiding. KANTONGERECHT. 98 'U 48 Vu 5 De Prins Hendrïkbeker- wedstrijd (eerste gedeelte) te Enschedé. HALFWEG. BEVERWIJK. Adverteert in dit blad Strijkinrichting 't Klevcrj?ark Santpoorterstraat 41, VRAAGT No. 452. G. N Een betere oplossing. Het idee is geopperd om het Museum van Kunstnijverheid, wannper dit het Paviljoen in den Hout zal moeten verlaten, omdat daar de provinciale griffie wordt gevestigd, onder te 'brengen in de Vleeschhal op de Groote Markt. Het Rijksarchief, dat thans in de Vleeschhal is gevestigd, zou dan naar de gebouwen verhuizen der Provinciale Griffie aan de Jansstraat. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, moeten de veronderstellingen vrij naief ge noemd worden en dezelfde tot' oordeelen bevoegde personen kunnen onmogelijk aan nemen, dat ernstig aan zulk een verhuizing gedacht wordt. Dc Vleeschhal hoe fraai van buiten ook is ten eenenmsle ongeschikt om als mu seum te worden ingericht. Niet alleen is het binnenwerk oud en versleten, zoodat, om het interieur wat op te knappen, veel her stellingen noodig zijn, maar ook de indeeling van het gebouw is zeer ongeriefelijk en on geschikt. Voor stapelplaats van boeken en archief is de Vleeschhal te gebruiken, niet echter als museum, dat toch wil prijs stel len op eer.ig bezoek ook. Bovendien zou het Rijksarchief naar de Provinciale Griffie verhuizen. Dat zou ongewenscht zijn, ook met het oog op brandgevaar en brand is het ergste wat in een archiefgebouw kan plaats hebben.Weliswaar is de Vleeschhal ook niet brandvrij, doch de maatregelen, die geno men zijn, beperken het brandgevaar tot een minimum. Dezelfde bevoegde zijde had hooren zeg gen, dat er plannen zijn om voor de Maat schappij van Nijverheid een nieuw gebouw te stichten. Een zeel betere oplossing zou daarom zijn in dat nieuwe gebouw tevens een ruimte uit te sparen om daar het Mu seum onder te brengen. Dit kan dan naar de eischen des tijds worden ingericht en het M useum zou voor de gemeente Haarlem een reden ktinnen zijn om financieelen steun te verleenen. Gistermiddag 3 uur zou te Warnsveld bij Zutphen de begrafenis plaats vinden van het stoffelijk overschot van wijten luitenant- kolonel Th. J. Wynoldy Daniels, in leven oud-<cmeente-sccretaris van Velsen en se cretaris-penningmeester van den polder „Velserbrock". Gistermorgen half 10 is het lijk per auto naar Warnsveld vervoerd. Onder de kran sen, welke de lijkkist dekten, waren er van het bestuur van den polder „Velserbroek" ïn van „Volkszang", te Haarlem. VOOGDIJRAAD TE HAARLEM. verschenen is het verslag van de werk zaamheden van den Voogdijraad te Haar lem over 1925. In dat jaar werden 19 ge wone vergaderingen gehouden, waarin 275 gevallen behandeld werden. Het is aan den Voogdijraad drukker ge worden, merkt het verslag op, doch het opgegeven aantal is kleiner, doch door de gewijzigde administratie kon elke zaak eenmaal geteld worden, terwijl de gevallen bij de vroegnre administratie meermalen vermeld werden. Het'vorige jaar werden 18 kinderen door tusscr.enkomst van den .Voogdijraad eeni- gen tijd verzorgd. Deze verzorging ge schiedde door vereenigingen en gestichten voor 12 kinderen en door familieleden voor 6 kinderen. De uitgaven voor -die verzor ging daalder, vanaf 1920 geregeld en be droegen in 1925 2.556.65 tegen 7.549.70 in 1920. Het totaal der uitgaven van uitkeeringen bedoeld bij art.. 3749, 374h en 440c van het B. W. was in 1925 6.563.19. Het aantal minderjarigen binnen het res sort van den Voogdijraad verpleegd, was einde December 1925 233. V aardeerende woorden worden gewijd aan de nagedachtenis van wijlen mr. P. Tjeenk Willink, den voorzitter van den Voogdijraad, wiens verscheiden een onher stelbaar verlies voor de vereeniging ge noemd wordt, Mr. Tjeenk Willink, aldus het verslag, was door zijn groote kennis, zijn werk kracht en energie, maar bovenal door zijn groote liefde tot ons werk, de ziel en het middelpunt van onzen Raad. Je literair-economische afd. van het Ken- nemer Lyceum te Bloemendaal, die na een tweejarigen onderbouw in de derde klasse aanvangt, zal in de vierde en vijfde klasse onderverdeeld zijn in een meer literaire en een meer economische afdeeling, zoodat voor de twee groepen van leerlingen, die deze afdeeling bezoeken en zullen bezoe ken, groepen van meer literairen aanleg en van behoefte aan meer economische vor ming, een goed leerplan verkregen is. De lessen in de vierde en vijfde klasse zullen voor een groot deel gemeenschappe lijk worden gevolgd, maar voor moderne talen, geschiedenis, boekhouden en handels wetenschappen. gedeeltelijk appart, in den zin als in de afdeelingen A en B van de af deeling gymnasium van het lyceum. Deze differentiatie is door den minister van on derwijs goedgekeurd. Door de onderwijzeres der Montessori school aan e v. Zompelstraat werd gisteren met dc leerlingen een uitstapje gemaakt naar Zandvoort. Een deel der leerlingen ging met de auto en een ander deel met de E.S.M. naar de badplaats, natuurlijk allen gewapend met de schop en het twaalfuurtje. Met gejubel gingen de jeugdige scholieren den tocht aanvaarden, terwijl vele moeders de vroolijke troep uitgeleide deden. Ondertrouwd: 7 Juli. J. Boogaard en J. M. C. de Regt P. Jl Koppen en T. We- kema A. Koomen en H. G. v. 'tVeen M. H. C. Nikkel en C. Sieraad J. J. Slobbe en H. Koek J. M. Donkel en F. J. Verdonk L. F. Rijbroek en H. S. v. d. Klaauw J. F. v. d. Broek en W. J. War nar. Getrouwd: 7 Juli: P. Bijster en J. L. M Glas J. F. Geerlings en M. de Lange W. v. Bilderbeek en C. v. Stipriaan W. J. Kales en H. M. Meulman J. M. Derks en A. E. v. Honschoten. Geboren: 4 Juli A. BosmanQuist, z. 5 Juli: B. E. de VriesChristoffels, d. M. C. BölgerSteenman, d. Overleden: 6 Juli: M. TrompOllemans 47 j., Kolkstraat J. Fröger, 61 j., Kam persingel 7 Juli M., 3 mnd., d. v. C. Nij- man, Kamperlaan H. Boon—Schuur, 50 j., Kamperlaan. Bij den secretaris, den heer B. Burger, St. Bavostraat 2, Schoten (dorp) kunnen tot uiterlijk 7 Juli a.s. inschrijvingsbiljetten wor den ingeleverd voor de herverpachting van het Bondsgcbouw. Contracten zijn verkrijgbaar a 1.per Stuk. P. van Til, Leidscheplein 53, bal; J. Verzijlberg, Bakkerstraat 34, broche; N. Ligthart, Tcylerstraet 62, cape; Politie bureau, Smedestraat, ceintuur; C. Ver ton, Teylerstraat 30, postduif; A. Kleise, Houtvaarfpad 206, Overveen, herdershond, J. Gubbi Kruisweg 55, hondje; Politie bureau Smedestraat, Winterjas idem,,Muts J. Slieker, Busken Huetstraat 2, dames- portemonnaie m. i. Bezu, Anthoniestraat 51g, pet H. Bak, Nic. Beetsstraat 1 rd. portefeuille en bewijs van Nederl. schap S. v, Markenstein, Oostvest 8, rijwielbel. merk Politiebureau Smedestraat, rozenkrans en ring jan Lips' slot W. Mulder, Leidsche- vaart 94, Schoev^jdraaier J. Hoogen- doorn, Schalkburgergr. 18 Schoten, vulpen houder. Deze vereeniging, rie tot doel heeft eer herstel te geven aan Jezus in het Allerhei ligste Sacrament tracht dit doel o. m. te be reiken door der, uitwendigen eeredienst te verheffen en heeft daarom de zorg voor hei altaar van arme kerken op zich genomen. Jaarlijks wordt een tentoonstelling gehou den van al hetgeen door de werkende leden vervaardigd werd. Daarom worden onze Katholieke stadga- nooten uitgenoodigd om op 11 en 12 Juli. d. i Zondag en Maandag a.s., het bekende St, Bavogebouw, in de Smedestraat, even binhen te loopen om hun belangstelling te tonen. Entree is vrij. We] zal er bijna verbrgen 'n schaal zijn geplaatst, die men ongemerkt kan voorbij gaan. maar waarin men toch ook ongemerkt eer. kleinigheid voor de armste kerken kan offeren. De tentoonstelling zal worden geopend op Zondag 11 Juli, te 12)4 uur, door den Hoog- Eerw. Deken L." A. A. M, Westerwoudt. Zij zal geopend zijn: Zondag van 12 tot 6 uur en Maandag van 9'A tot 6 uur, in het St, Bavogebouw, Smedestraat. Overgang naar de aanvullingsreservc en inlevering van rijksgoederen. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October "a.s. naar de aanvullings reserve overgaan de gewone dienstplichti gen van de landmacht, behoorende tot de lichting 1911. De tot de aanvullingsreserve behooren- de dienstplichtigen zijn bestemd om in geval van mobilisatie eerst na de algemcene op roeping in werkelijken dienst te worden geroepen en om dan op te komen bij de depóts. De aan deze dienstplichtigen verstrekte fijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje in December van dit jaar moeten worden ingeleverd. Blijkt bij de in levering, dat er goederen ontbreken of dat deze niet in den vereischten staat verkee- ren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. Nader zal aan belanghebbenden worden 1 bekendgemaakt wanneer en waar de inleve ring moet plaats hebben. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt, in hun eigen belang aanbevolen er intijds voor te zorgen, dat hun goederen bij de inlevering geheel in orde zijn. Ten aanzien van den overgang naar de aanvullingsreserve worden de dienstplichti gen, al verkeeren zij in een bijzónder geval, niet gerekend te hehooren tot een andere lichting dan die, waarvoor zij zijn ingelijfd. Genoten uitstel van eerste oefening, onder breking van dienst, enz, hebben alzoo niet ten gevolge, dat de overgang in een later jaar geschiedt. Ook de overige inzittenden van de auto, die in den nacht van Maandag op Dinsdag met revolverschoten tot stilstand moest worden gebracht, zijn nu bekend. Het zijn J. A. S., 19 jaar; G,. S., 18 jaar, te Haar lem en J. F. B., 24 jaar, te Heemstede. Proces-verbaal terzake mishandeling is tegen hen opgemaakt. Tot plaatsvervangend voorzitter van het Scheidsgerecht voor den Bloembollcnhandel, is benoemd mr. dr. W. Y Vis, alhier. Verschenen is het rapport der commissie, benoemd bij besluit der Prol. Staten van Noord-Holland van 8 Dcc 1925, tot onder zoek van het voorstel van mevr. M. B. Boissevain-Pijnappel. Dit voorstel bedoelt eer, nieuw artikel toe te voegen aan de verordening op bet verleenen van weduwen en weezen van le den en oud leden der Ged. Staten van N.- Holland, dat zou luiden: „Alle bepalingen van deze verordening gelden voor den weduwnaar en de ueezen cener vrouw, die lid is of geweest is van Gedep. Staten". De commissie was algemeen van oordcel dat het niet gewenscht is, met betrekking tot het weduwenpensioen voor de leden van Gedep. Staten, een uitzonderingstoe stand in het leven te roepen, door het op nemen eener bepaling, afwijkende van het geen geldt voor alle vrouwen, die in dienst zijn der provincie. Zij heeft dientengevolge, bij haar aanvan kelijk rapport, ais uitgangspunt de wensche- lijkheid aangenomen, om zich ten opzichte van Gedeputeerde Staten in principe geheel aan te sluiten aan de beginseien die ook voor de ambtenaren der Provincie geldende zijn, en dus, met betrekking lot leden van dit College geen nieuwe beginselen te in- troduceeren. De woorden „en de weezen" in het nieuwe concept-artikel kunnen, echter vervallen, daar de verordening geen onderscheid maakt tusschen mannelijke en vro.iweüjke weezen. Ook na «deze wijziging echter wil hét de Commissie voorkomen, dal, door toe voeging alleen van een nieuw art. 12 aan de verordening op de Wedulvenpensioenen, hetwelk eenvoudig een Weduwnaar met de Weduwe gelijk stelt, het beoogde doel wel zou worden verkregen, doch dat hierdoor het beginsel, waarvan het voorstel uitgaat, op min gelukkige wijze tot uiting zou ko men. Wanneer de vergadering der Prov. Staten het principe van een weduwnaarspensioen dan ook .zou wenschen te aanvaarden, zou zij beter doen, de geheele redactie der verordening te wijzigen en reeds dadelijk het hoofd te doen luiden: „Verordening op het verleenen van pensi oen aan de na te laten cchtgenooten en weezen enz." De Commissie heelt het echter niet op haren weg geacht te liggen, een in dien geest gewijzigde omwerking der verorde ning te redigeeren en meent zich, op grond van het voorafgaande, er toe te moeten bepalen te ontraden, om, door aanneming van het door Mevrouw Boissevain-Pijnappel gedane voorstel, op het denkbeeld der geachte voorstelster in te gaan. regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. er. Drogisten. schuld te wijten was, zou het al zeer vreemd zijn, dat hij D., die hem uit het water ge holpen had, onmiddellijk le lijf ging, terwijl D. zich die behandeling liet. v elgcvalen en zich niet verdedigde. Bovendien is vast ko men te staan, dat W. op het oogenblik der aanrijding zeer goed cn iuist heelt gema noeuvreerd, om erger te voorkomen; dat zou hij niet gedaan hebben, als hij in staat van dronkenschap verkeerde, zooals de dag vsarding luidt, Spr. concludeerde tot vrij spraak. De kantonrechter meende, dat het bewijs geleverd was, met oien verstande, dat V de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht cn veroordeelde hem tot een boete van 100, subs. 5 dagen en betaling van 9.28 schadevergoeding aan D- Daarna stond W. terecht wegens dronken schap. Dc inspecteur van politie V. te Zand voort, had proces-verbaal tegen hem opge maakt, omdat hij in staat van dronkenschap verkeerde, zoo zelfs, dat hij met zijn auto van een trapje op een zandterrein was ge reden. Dc reuk van alcohol was sterk waar neembaar. W. liep waggelend en viel bij het uitstappen uit dc auto. De inspecteur^ v.'.löe W. arresteeren, om hem op bet politicbu- reau zijn rees te laten uitslapen doch dit bleek niet noodig, daar W. reeds was ver- beliscerd door een brigadier en een agent van politic, wegens mishandeling en daartoe naar 't bureau moest worden overgebracht. Een 21-jarige juffrouw, die met twee andere personen in dc auto had gezeten, verklaar de dat zij niet gemerkt had dat W. dronken was, doch wel min cf meer nerveus. Verdachte had drie getuigen a décharge meegebracht. De eerste, restaurateur van pavilloen „Riche", te Zandvoort, verklaarde, dat het hem niet opgevallen was, dt W, dieft avond veel gedronken had. W. wekt echter altijd den indruk,' ook als hij geheel nuchter ts," in staat van dronkenschap tc ver keeren. Een kellnef die de auto had gezien, toen deze van het trapje was gereden, ver klaarde niet te kunnen constatecren of W onder den invloed van sterken drank was, daar hij zelf gedronken had. De ambtenaar vroeg de zaak een wee!' te schorsen, om den brigadier en den agent als getuigen te kunnen hooren. 11 Juli»- le gedeelte Prins Hendrik Be kerwedstrijd te Enschedé. De H.A.V. Haar lem, houdster van den Prins Hendrikbeker 1924 en 1925 zal trachten dezen thans de finitief in haar bezit te krijgen. 18 Juli Internationale wedstrijden Pro Patria, tc Rolterdm. De H.A.V, Harlem moet TELEFOON 12066 - NIEUWE QRACHT 57 EFFECTEN - PROLONG AT IE IM - COUPONS. INCASSO'S - VREEMD GELD - ASSURANTIËN op de 4 X 100 M. estafette dc „Voorwaarts" beker, door haar gewonnen in 1925 in den recordtijd van 44.2 sec., verdedigen. 18 Juli Noord-Hollandsche athletiek Bondwcdstnjden te Wormervecr le ge deelte „Sportparkbeker'-wedstrijd, De H.A.V. „Haarlem"', houdster van dén beker 1925, heeft de?e té verdedigen. 24 en 25 Juli Nedcrlandsche Kampioen schappen tc Groningen. 3% Nederland 1919 6% Nederland 1923 i'A Nederl 1917 1% N.-I 1921 A. 6r- N.-l. 1923 D.. Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend Mij. „Nederland". Schecpvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Reso dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Conip. Merc. Arg Poerwodcrjo Oude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Scrbadjadi Sil u V'/c' Sujnatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda abash Comm. Maxwel Op den hoek JanswegNieuwe Gracht heeft Dinsdagmiddag omstreeks 6 uur'n aan rijding plaats gehad tusschen een luxe-auto, bestuurd door A. v. d. B., en een vrachtauto, bestuurd door J. P. O. Oorzaak was, dat de bestuurder van den luxe-auto den vracht auto te laat opzag. - De luxe-auto werd ernstig beschadigd. Dronkenschap, aanrijding, mishandeling. Het ws een hcele serie overtredingen, waarvoor D. J. W., werktuigkundige te Am sterdam zich gisteren voor den kantonrech ter te verantwoorden had. In den nacht van 15 op 16 Mei reed hii_ op den Rijksstraat weg vn Haarlem naar Amsterdam. Eeri vrachtauto naderde uit de tegenovergestelde richting. De bestuurder D. verklaarde, dat hij plot seling een auto zag naderen, die met groote snelheid, 60 a 70 K.M. aan den linkerkant van den weg reed. Hij zelf reed geheel rechts. W. zeide echter, dat hij niet sneller reed dan 35 K.M. en rechts hield; als hij sneller gereden had, zou zijn auto niet 1 meter, zooals nu het geval was, doch veel verder in de vaart zijn gevallen. D. hielp de dren kelingen op het droge en kon voor dank bitse woorden en een pak slaag in ontvangst nemen. Hij verklaarde dat W. sterk naar, alcohol rook: W. ontkende echter dat hij onder invloed van sterken drank verkeerde. De getuige, die in de auto van W. had gezeten, legde een gelijkluidende Verkla ring af. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Uit alles blijkt, dat W. ,die in Zandvoort flink was uitge weest, door zijn onvoorzichtig rijden de aan rijding heeft veroorzaakt, die ernstige on gelukken had kunnen teweegbrengen. Eisch: 150 boete subs- 20 dagen, met ontneming van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De verdediger achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd. W. berijdt sinds 20 jaar een auto gn is nog nooit we gens een overtreding der Motorwet veroor deeld. Als de aanriiding werkelijk aan zijn NIETS NIEUWS ONDER DE ZON. ,,'t Is prachtig." „Afschuwelijk, zeg ik je." ,,'.t Verjongt „Je bent al even onredelijk als zij zelf. Nooit, in geen enkel tijdperk, is bij de vrouw 't dwaze idee opgekomen, om zich den nek te laten scheren. Haar haardos Daaraan hechtte ze meer waarde dan aan wat ook 1 Waar gaan we heen op die manier „Vraag liever, waar we al gekomen zijn, want die mode is niet nieuw." „Wat zeg je?" „Wel rieen Ten tijde 'van de Fransche revolutie lieten de vrouwen het haar kort knippen. In den pruikentijd is 't geweest, dat de dames haar lokken lieten verwijderen. Zie je, bepaald iets nieuws op 't gebied van de mode is met 't korte haar niet uitgevonden. Trouwens op mode-gebied wordt al heel weinig nieuws uitgevonden. Het vroegere keert periodiek terug, toegepast en vervormd naar onzen eigen tijd zoo noodig. Iets nieuws alles is gezegd en gedaan in de zes dui zend jaren, dat er menschen zijn geweést." „Dat is betrekkelijk waar." „Wel neen Zelfs de diabolo hebben we niet uitgevonden. Het is een zeer oud spel En evenmin de veiligheidspeld, die zoo oud is als de wereld." „Wat vertel je me nu „Zeker Het mddel is gevonden in Egyp tische graftomben." „We zijn nu ver van 't gebied der mode afgedwaald." „Laten we terugkeeren op 't terrein. We spraken over dé dracht van 't haar. Kijk eens deze gravure, die een jong meisje voorstelt, met lang voorhoofd, de oogen overschaduwd door 't kortgeknipte haar." „Dat lijkt me 'n modern meisje." „Mis Het is de beeltenis van een Griek- sche van ruim twee duizend jaar terug*... Zooals je ziet, alles gaat heen, maar komt weer ter ug. Geloof me, je zult ze terugzien, de lan ge haren der vrouwen." 10115/16 '61 u; 10 31 j G 10J1 100 100 1ÖO15 16 10015 ,/16 1041/4 1041/4 30 1 471/, 38 174 174 174 174 '501/4 205l/2 95 56 636 645 342 344 1751/3 1761/4 I88l/a 1881/2 1601/j I6OI/2 I493 149 149 1481/2 180 1. 404 391 ex 146 143 ex «X/3, 166 168 b. 1471/2 149 31/2 4 115 3/4 436 438 3991 406 414 415 32411? 325V2 329 1 75 287 389 1171/, 1171 158" /g (567/8ex 96 7/16 481/2 Zondag a.s. vindt in het 'verre Oosten 'do wedstrijd plaats (le gedeelte) om den Prins Hendrikbeker een wedstrijd toch voor ons Haarlem van het grootste gewicht. In 1918 werden ze ingesteld, toen Z. K. H. Prins Hendrik de „Gouden Plak" daarvoor als wis- seiprijs beschikbaar stelde. Sindsdien is door dc grootste Athletiekvereeniginger. met l^iitengewone animo gestreden om '1 nier- aan verbonden „clubkampioenschap" van Nederland. Eerst in 1923, dus na 6 jaar, ge lukte het 't Haagsche V. en L. het kleinood voor goed in bezit te krijgen, nadat zij het in 1920 aan het toenmalig sterke Blauw-Wi' te Amsterdam had moeten afstaan. In 1924 loofde Z. K. H., om deze zoo belangrijke wedstrijden te kunnen doen voortgaan, op nieuw een wisselprijs uit, thans een kostba ren zilveren beleer. Tegen de verwachtingen in, legde de II.A.V. Haarlem, toen nog ceat jonge, opkomende vereeniging, na een regen-' achtigen dag le Arnhem voor 1924 beslag op het kleinood, na hevigen strijd met het oude V. en L. en het jonge A.V. 1923 uit Amsterdam, Verwoed was in 1925 de strijd tusschej» de Haarlemmers en Amsterdammers. Met 10595 nam Haarlem voor de 2de maal den beker mede. Met den mcesten ernst werd den strijd voor 1926 voortgezet, want gelukt het onze jongens thans wederom da overwinning te behalen, dan is de cupia record-tijd, 3 jaar, voor góed'in hun bezit. Gemakkelijk zullen de Amsterdamsc'ne roodhro.eken het hun niet maken. Over den uitslag valt niets mét zekérheid le zeggen. Dc beslissing valt op 1 Augustus a.s? op het Haarlcm-veld. Niemand ver- zuime deze zoo dangrijke gebeurtenis bij te wonen! De volgende plcej athleten, vergezeld van het geheele, Haarlem-bestuur en enkele supporters vertrekt a.s. Zondagmorgen on geveer 8 uur naar het verre texUelgcbied: 100 M. Jac. Boot, A. van Welsenes, F. Lamp, J. Verhagen, G. Rinkel, R. v. d. Berge. 400 M. A. Paulcn, D. Nooy, G. Rinkel, A- Hccgerwerf. 4 T_. v 15C0 M. A. Hoogerwerf, A. Klaasse, J\» Schenk. 4X1Q0 M. estafette 3 ploegen. Hoogspringen. S. v. Duyr., A. v. Welsenes, K. Schenk, J. Reyenga, S. v. Musschcr. Verspringen. J- Reyenga, D, iNooy, vj. Bcrkcnt, K. Schenk, J. Walters, S. v. Mus- scher, A. v, Welsenes, F. Lamp. Speerwerpen. F. Lamp, G. Rinkel, J. Wal ters, G. Borkent. Kogelslingeren, J. Moolcnaars, W. Hoppe* 110° M. horden, A. Kaan, H. Kruyer. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Posiduivenvereeniging „de Post duif" was de uitslag vanaf Lage-Zwaluwe 1—13 P. Twigt; 2, 3, 7 W. J. Cornelissen, 4, 8, 12, 16 A. Kikkert; 5, 15, 17, 18 J. Tien'stra; 6 O. - v. Nieuwburg; 9 F. Egger- mond; 10, 14; M. Griffioen; 11 F. de Leeuw. Losgelaten te 8 uur; aankomst le dtrif 9 tt„ 6 m., 26 sec. 18e duif 9 u., 10 m., 45 sec. Bij de gehouden wedvlucht door de post duivenvereniging „de Luchtpost was de uitslag: vanaf R.oosendaal, afstand 95 K.M, 1. 4, 18, 19 H. v. d. Doel; 2, 3, 10 A. Maas; 5, 7. 15 J. Wilderom; 6, 11, 13; B'. Doeven s! 12, .20; L. Westman 9, 14; G. Achterden- bos 14', 16, 21 J. Speijker: 17 H. v. d. Kwast, Losgelaten te 8 uur; aankomst le duif 10 u. 2 min. 49 sec.; 21e duif 2 u, 21 min. 57 sec. Besmettelijke ziekte. In dc aigclocpei week is alhier 1 geval van diphthcritis voor gevallen. PADANG, 7 Juli. Het aanzien van d« ramp wordt steeds ernstiger. Te 'Soempoer zijn 27 dooderi. In GoegoeM 15, onder wie 14 kinderen, die door het op stuwende water in het Singarakmeer wer den gesleurd. ïe Soempoer zijn 674 huizen ingestont,. De .schade bedraagt ongeveer VA millioen gulden. Aardschokken op Java. BATAVIA, 7Juli, In midden-Java wer den weder lichte aardschokken gevoeld. PADANG, 7 Juli. Steeds worden trillin gen gevoeld en wordt onderaardsch gerom mel gehoord, vooral op de helling van den Merapi. De top van den Merapi is aan dé westzijde afgeplat. ^Roodgele rookwolken stijgen er uit op. Het water van de Ombilinrivier en van de zijrivieren, die ontspringen op den Me, rapi, is troebel. Een aschregen wordt op dj helling van den Merapi waargenomen. Winkelhuis leeg en pracht Midden standswoning te koop. Br. onder No. 33620 aan het Bur, v. d. blad. L. KUIJK, Kruistochtstraat n. H. SPAANS, Nagtzaamplein 5. G. HARTOG, Potgieterstraat 29. C. v. d. PEET, Nicolaas Beetsstraat g, B. v. d. PEET, Tetterodestraat 10. W KUIJK. Nagtzaamstraat 18. J. HOOIJSCHUUR, Teijlerstraat 15. Wed. W„ J. v. DOORRNMAEEN, Korte Begijuestraat 7. C. v. d. VEEN, Zuid Polderstraat 53. E. J. BOOIJ, Kamperstraat 18. Zooals er meer zijn. Ze slenterden door het bosch, laantje in laantje uitmoe, loom, vervelend, zweeterig. Hij trok takjes en blaadjes van de struiken, verpulverde ze in z'n hand, om igts te doen te hebben. Zij sloomde voort, puffend, blazend, stof wolkjes op-schoppend, te lamlendig om be hoorlijk haar beenen op te tillen. Haar verkleurd jumpertje van rose kunst zijde zat plooierig-gerekt, want de handen hingen als lood in de uitknobbelende zakken. 't Gebloemde japonnetje van namaak- mousseline was stof-bewolkt en zat vol katoe- nige kreukels. De strooien daaldershoed van hem hing onverschillig in z'n nek en schuurde langs de kraag van 't slecht passende colbertje, waar van op sommige plaatsen van de onderkant de voering de stof was voorbijgezakt. Z'n grove vierkante schoenen zagen grijs, evenals de zichtbare gedeelten van de sajet sokken, die vermoedelijk 'n gemêleerd paar- sche kleur moesten hebben. Hij zei nu en dan 'n enkel woord'n neutrale, „om-iets-te-zeggen-opmerking" over 'n voorbijganger of 'n paar stoeiende honden in 't mos.Ten lachte dan heel ef- fies met z'n grof gezicht, waarbij de dikke lippen nog leelijker werden. Zij reageerde ,niet Haar snuitje, dat niet onknap zou zijn als 't wat vriendelijker keek, bleef strak, misse- lijk-vervelend, in 'n humeurtje beneden nul. Traag slofte ze voort, bleef meermalen achter en dwong hem zoodoende telkens op haar te wachten. Eindelijk liet ze zich vallen, blazend en zweet drogend, tegen 'n gras-begroeid heu veltje aan, zonder te waarschuwen, zonder mur iets moeite te doen het hem te laten merken. Hij liep nog 'n heel eindje door en zag 't pas toen ie al 'n vijftig meter verder stond. Met 'n trek van teleurstelling op z'n goedig- dom gezicht zanikte hij terug naar de plek waar ze zatliet zich, op 'n afstandje, maast haar glijden en scheurde grassprietjes af. „Ben je weer moei waagde hij na 'n stilte re zeggen. „Wel nee 1" klonk 't vinnig „Ik ben zoo frisch as 'n kippie.... dat zie-je toch zeker wel an me „Wat wou je dan eigenlijk „Ik? Niks.... We wandelen immers zoo gezellig 1" „Maak ik die gezelligheid, of jij „Ik, zalle we maar zeggen.want zoo be doel je 't tochBahis dat me Zon dag Is dat me verkeering „Wat nou schrok i>, bang voor wat ie al de heele middag had voelen aankomen. „Ja, ja.... ja zeker!" nijdigde ze kattig. „Ik-vraag of dat nou mijn verkeering is met jou.... Je loopt je dood in die smoorhitte 'k heb geen droge draad meer Sn me lijf." „Nou, la-we dan wat gaan gebruiken,... mot je 'n glasie grinnediene, daar verderop in de theetuin „Kijk.... nou wordt ie ineene rejaal.... n' glasie grinnedienkan dat lije zeg Kan je dat wel over je hart verkrijge Ik dacht, dat jouw portemonee zat dichtgenaaid Ze lachte beleedigend-schamper. Hij werd rood van ingehouden drift en wendde zich af, zwijgend, 'n brok in de keel. „Nee", praatte ze pesterig door, „dan was Wim Burgers 'n andere knul.daar had je tenminste prettige Zondagen mee. Die huurde 'n motorbootje, of nam je mee naar Scheve- ningen of Noordwijk.en daar bleyen we dan de heele dagen die keek dan niet op 'n paar riksdaalders...." „En wat had ie op de spaarbank „Ach wat.jij met je spaarbank.jij valt nog dood op je spaarbankboekje.... Mag je dan niet 'n beetje profiteeren van je jonge leven? Wat heb je d'r anders an? Je bent te gierig, om je meissie wat te gunnen „Ik ben niet gierig, Stien, dat weet je wel beterd'r is verschil tusschen gierigheid en zuinigheid. Ik wil zorgen voor laterom fatsoenlijk te kenne trouwen met 'n knap huisboeltje en nog 'n paar centjes over als 't kan.voor de kwaje dagen." „Ja, dat deuntje ken 'k al lang. Maar ik bedank je feestelijk, om me verkeeringstijd te verkniezen met iemand, die te beroerd is, om 'n paar gulden op 'n Zondag uit te geven. Ik hou van 'n pretje en 'n aardigheidje.... As je eenmaal getrouwd bent komt er niet meer van, om es 'n beetje te genietendan wil ik 't er liever nou van nemenNee, dan 't engasjement van me zuster Cato met Joop Lindersdie zitten elke Zaterdag- en Zondagavond in de bioscoop of de schouw burg.. .die gaan naar opera's en fijne co- mediestukken.da's nog es wat anders „Maar Joop Linders verrekt van de schuld" „Daar weet je niks van 1" „Ik durf 't Cato en hem in hun gezicht te zeggen, met de namen d'r bij van al z'n vrien den en kennissen, die geld an 'm hebben ge leend en 't nooit hebben teruggekregen. De halve stad krijgt centen van 'm „Je overdrijft, om je eigen schoon te pra ten Hj.iBest.-,, dan overdrijf 'k..., We zullen afwachten wanneer ze nog eris trouwen..,, en hoe...." „Maak je over hun maar niet bezorgd die trouwen misschien in 'n fijner boeltje dan jij.met je hééle spaarpot „Met 'n boeltje op afbetaling, ja.... da's tegenwoordig de modeMaar daar mot ik toch niks van hebben, zie jeom over vijf jaar nog te bloeien voor stoelen en gordijnen, die al versleten zijn 1" „Ach, knul, schei toch uit met die vervelen de praatjes,... Schiet maar op.... ik zal alleen me huis wel vindenik wil geen man, die stikt in de degelijkheid Met groote oogen keek ie haar aan. Ze deed alsof ze 't niet zag en ging aan 'n schoenveter Zitten frommelen. „Meen je dat echt, Stien ging schor z'n stem door 't stille plekje. „Ja.ik meen 't.nou weet je 't met een. Jongens genoeg te krijgen, hoor. en die wat meer voor me over hebben óók 1" Hij staarde 'n poosje zwijgend in de bosch ruimte. „'t Is goed", sprak ie toen met 'n huilklank in z'n stem.... en stond langzaam op..,. 't Scheen of ze er even spijt van begon te krijgen, want op iets mildere toon zei ze „As je nou wou beloven, Frits/ dat je 'n beetje re~ jaalder...." „Néé...." klonk 't kort, „dat kan 'k niet beloven-... want elke cent, die 'k onnuttig, uitgaf, zou ons later allebei kunnen berou wenAdie 1" Met flinke stappen liep ie weg, vechtend met z'n eigenwant van hèm was 't lief degoede, eenvoudige liefde. Zij bleef nog 'n tijdje zitten. Toen ging ze de andere kant op. 's Avonds zat ze in de bioscoop met 'n jon gen uit haar buurt, aan wie ze verteld had, dat 't, met „gierige Frits" af was. Met diezelfde jongen raakte ze toen weer verloofd. Hij verdiende acht-en-twmtig gulden duwde z'n moeder, die weduwe was, nog geen tientje kostgeld in de handen en de rest ging weg aan fijne schoenen, sokken, dure dassen, en hoedjes, sigaretten, bioscoop, schouwburg, en flauwe cadeautjes voor Stien. 't Huwelijk begon met schuld, waar ze nooit meer uitkwamen. 't Werd 'n leven van kat en hond met we- derzijdsche verwijten. Frits trouwde met 'n degelijk dienstmeis je, dat ook zuinig was geweest. 't Werd 'n huwelijk waarvan „niemand begreep", dat ze met vijf kinderen nog zoo netjes voor de dag konden komen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2