Gemengd Nieuws up Reis PUROL NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Donderdag 8 Juli 1926 *Vat men zoo al in den trein vergeet. een curiose verzameling. Een „musschengilde." Twee leeuwen en drie leeuwinnen maken een uitstapje. Een misdaad na 7 jaar opgehelderd. Het vertrek van de militaire politie uit Vlodrop. Met het vliegtuig er vandoor. Botsing tusschen een wagon en eenstationsgebouw. Vergiftigingsgevallen. De vermiste Boerenwoning afgebrand. Nog twee pakhuizen vol. Een eigenaardige vrijer. Hoe een museum te Bordeaux bewaakt wordt. Roofgierige eksters. Een beer, voor wie een volle flesch cognac, te veel was. BINNENLANDSCH NIEUWS. Nederlandsch Instituut voor Efficiency. UIT ONZE OOST. Een avontuur of bali. FINANCIËN. Nationale Spaar- en Emissiebanh. KUNST EN KENNIS. De openluchtspelen in Valkenburg. INGEZONDEN. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De commissie van advies voor de herziening der H andelsverd ragen. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Het gasverbruik in de Hoofdstad. FINANCIËN 1 er verzachting en genezing van stuk- geioopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het nood- zakek k op reis voorzien te zijn van De vergeetachtigheid des menschen, aldus het„Centrum", is dikwijls grenzeloos. Goed, U 'kt i We' eens een kadetje in vetpapier ge wikkeld in den trein laten liggen, misschien opzettelijk u bent wel eens een parapluie op wonderbaarlijke wijze kwijtgeraakt, i aar dan was het een afdankertje, antiek doch waardeloos) en wellicht hebt ge wel eens het onaangenaam gevoel ervaren dat men krijgt wanneer de trein er met uw „ver geten" koffertje tusschen uit trekt. En hoe veel keeren liet ge het boek, dat U op den reis een trouwen vriend was geweest eenzaam "Jr.6 -C0UP® acht», overgeleverd aan de eer lijkheid of de oneerli/zheid van duizenden «nderen r ?C'1* iedereen vergeet-wèl-eens-wat. Inderdaad, iedereen. Wist u dat in het laatste half-jaar van 1925 drieduizend-vijfhonderd-één-en-veertig men schen een parapluie in den trein lieten en het voorwerp nimmermeer opvroegen Dat één-duizend-vier honderd-vier-en- t win tig wandelstokken in de coupé's achter bleven Dat daar exemplaren bij zijn met kostbare ivoren en zilveren knoppen, die eenvoudig ..vergeten" werden en, dat is wel het merk waardigste, waar nóóit meer bij de Spoor wegen door de eigenaars navraag naar werd gedaan labaksdoozen vergat men bij dozijnen! oioten bij kisten vól, boeken bij bibliotheken, poote prachtige fotografietcestellen bij tien- m voetballen, dure pijpen, kleeding- stukken 1 (Hebt u nog nooit een jas in den trein laten liggen of een hoed Of.een paar kousen?) Tasschen en koffers waren er 'egio opt deze verkooping van gevonden voorwerpen in den trein in het Notarishuis Achter St. Pieter aanwezig. Verder gouden en zilveren voorwerpen. Deze laatste col- lectl® bleek evenwel kleiner dan voorheen. H den O.-W.-tijd werd er goud en zilver ij ue vleet in de coupé's gevonden. Maar snÜri 'i, t'agen van ongelijkmatigen voor- spoea is het afgeloopen en, de menschen zijn n beetje minder slordig geworden op de jUre metalen. De protserige zegelringen en ?waaF"§ouden broches vonden we op de verkooping niet meer zoo talrijk als voor eenige jaren terug. Op deze wijze weerspiegelt deze verkoop ook eenigszins den economisch-maatschappe- hjken toestand Een typisch verschijnsel is het intusschen, dat bij iedere halfjaarlijksche „uitverkoop" het aantal ve: g;ten wandelstokken, parr.- pluies, fototoestellen, enz. ongeveer hetzelfde is, en dat ook dezelfde voorwerpen, die men bij voorkeur laat liggen geregeld terug- keeren 1 De mensch is in dit opzicht blijkbaar on- verbetelijk. „Twee-en-drie-kwart, twee-en-half, twee-en-een-half, twee-en-een-kwart. „Mijn 1" Daar gaat uw dure parasol, mevrouw. Waarom vraagt men de verloren voorwer pen dan niet meer bij de Spoorwegen op Is het zoo'n groote moeite even 'n biljetje in te vullen en op te doen zenden Is het slor digheid, dat men 't maar laat „schieten Wéét men den weg niet, die men bewan delen moet om zijn vergeetachtigheid te herstellen Of.vergeet men weer spoe dig dat men iets vergeten is We hebben in den modernen tijd ook zóó wel te onthouden. De wereld gaat zóó ra zend snel 1 Denk u er om en laat morgen WW parapluie niet in de coupé liggen. In de gemeente Deurne bestaat een z.g. «musschengilde", dat door den boerenbond wordt gesteund en waarvan het doel is scha delijk gevogelte voor landbouw en tuinbouw, vooral musschen en eksters te verdelgen. In une maanden werd door het gilde ontvangen (iedereen kan inleveren) 7794 musschen- '-'tjes, 362 ekstereitjes, 1825 musschen en 33 eksters, waarvoor werd uitbetaald f 91.16 u de Woensdag gehouden raadsvergadering kwam een verzoek van het gilde aan de orde 25 subsidie, doch er werd afwijzend be schikt en liet men deze zaak liever aan den oerenbond over. Eén der leden wilde in- P aats van uitroeiing, de ekster en de meer- Wolf (Vlaamsche gaal) onder bescherming Per Wet stellen. Sinds de leeuw van Florence der wereld vo°rbeeld van schitterende edelmoedig- 1 *s het geslacht der Italiaansche ln volle decadentie van de twin- eeuw verzonken. Ieder oogenblik leest li n,Van Z°°genaamde koningen der woestijn j 11 circusgevangenis verlaten, kalmpjes lcer/ri straten wandelen, niemand eenig dei h°en 6n Z'Cl1 ten s'otte d°or den eersten n besten politieagent op evenzoo vreed zame wijze naar hun hok laten terugvoeren. e"er «a8en js in Cremona zelfs een heele euwenkolonie uitgebroken. Daar geeft het circus Germani op het oogenblik voorstel- ngen, en Het voert ook een aantal wilde die- H n met zich mee. De leeuwentemmer moet euren van de hokken open gelaten hefc- n en een collectie van twee leeuwen en drie euwinnen maakte van de gelegenheid ge in "i oni een wandelingetje door de stad te sch Cn' ^en tweeta' paarden, die het gezel- l;o_aP ontmoetten, werden als ontbijt uitge- en, maar na eeii heet gevecht kregen de voninfn onder de dieren zooveel respect or de tanden van de hoefijzers van de.ros- Itg!?'11611' ^at Zl> brullend het „hazenpad" ^en. Een der gele dames klom de trap van een ?0n'nS°pen raakte op het balkon, waar (Ee apenhok stond. Aangezien deze arme 'elft11 Z'C'1 'n «aar enge ruimte niet met een p energie konden verdedigen als de won werc^en Z'i door de leeuwin over- lnn„tleb en opgeslokt. Een der andere leeuw- n, anders geen kat kwaad zou doen, C'6 Por(iersloge van de stedelijke DenH ri^'C en verraste een argeloozen sla- etl 'tater' die naar de maag van het cir- d bummer verhuisde. Na deze helden- r- en imten zich de vijf ontsnapte avontu- rugvoeren tegenstaild naar hun woning te- heeft^" proces' dat te Berlijn aanhangig is, den ,vr0lrw tegen haar 29-jarigen man, 8chulfhV SJ6r Schwarz, ernstige be- Hoortlp ingebracht en hem als den aangewezen Va" ^en ar',eider Lietzkow ScWaf°lltle kreeg hieFvan kennis en nam '°Ochp„ti hechtenis. De gearresteerde n«e het hem ten laste üeleéde en noemde de beschuldiging een daad van wraakneming. Uit het onderzoek der politie is intus schen gebleken,, dat in het jaar 1919 de ar beider Lietzkow bij het teeren van een tuinhuis plotseling van de ladder was geval len en daarbij doodelijk was verongelukt. De politie had toentertijd geen termen kun nen vinden om aan iets anders dan een on geluk te denken. De doode had 'n ernsiige schedelbreuk, die hij bij den val koj heb ben opgeloopen. Na de arrestatie van Schwarz is thans vastgesteld,, dat Lietskow kort voor zijn dooa met zijn vrouw zeer vaak oneenig- heid had. Daarop werd vrouw Lietzkow en haar zeen aan een scherp verhoor onderworpen. Bij hun verklaringen raakten de beide ver dachten zoozeer ;n de war, dat ze ten slotte niets anders konden doen, dan hun geheim ontsluieren. De zoon had, in samenwerking met Schwarz, zijn vader vermoord. Zij had den daarbij een revolver gebruikt, die Schwarz van achteren op Lietzkow had al- gevuurd. De kogel drong in het hoofd van den getroffene en veroorzaakte diens on- middellijken dood. Bij den val van de lad der, was dan het hoofd van den arbeider opengespleten, zoodat de schotwond niet meer duidelijk te herkennen was. Zoo werd het geval als een ongeluk be schouwd en werd geen sectie op het lijk verricht. De beide daders en de vrouw van den vermoorde, die eveneens beschuldigd wordt van in deze zaak betrokken te zijn, zijn voor den rechter van instructie geleid. Uit Vlodrop schrijft men aan de Msbde: Met voldoening werden alhier de mede- deelingen vernomen van de Ministers van Justitie en .van Binnenlandsche Zaken en Landbouw over hét optreden der militraire politie le Vlodrop. In dat antwoord ligt de erkenning, dat het optreden van de poli- tietroepen te Vlodrop niet is geweest, zoo als het behoorde. In de woorden, dat de politietroepen alhier zonder de noodige soepelheid zijn opgeireden, ligt veel opge sloten. De afkeuring van deze wijze van dienstdoen is een veroordeeling van de plagerijen waaraan de bevolking en te goe der naam en faam bekend staande Duit- schers hebben blootgestaan. Dat de regeering een en ander openlijk erkend heeft, strekt de bevolking tot vreug de en doet zien, dat er nog recht te ver krijgen is. Burgemeester Maessen van Vlodrop, die zooals officieel wordt medegedeeld herhaaldelijk over haar optreden heeft ge klaagd, maar over wien hier en daar ge schreven werd, alsof hij zich aan de mili taire politie vergrepen had, is met dit rc- geeringsantwoord geluk te wenschen. Hij heeft gedaan, wat van een burgemeester mag worden verwacht: opkomen voor zijn gemeenlenarcn. De Ministers geven hun „aanvankelijken indruk" uit gegevens „welke nog niet vol ledig zijn". Wanneer zij eenmaal hun „defi nitieven indruk" zullen kunnen weergeven, mogen zij dan ook hun oordeel uitspreken over het droevig schot in den bcwusten nacht. Dat is noodig om de publieke opinie te bevredigen, die, zoolang dat niet is ge schied, in de meening blijft verkeeren, dat men zoo ongeveer vogelvrij is, waar zulke dingen kunnen gebeuren. De groep Vlodrop der militaire politie zal dus geheel vervangen worden door an der personeel. Laten wij de nieuwe manschappen met vertrouwen tegemoet zien, en he"t instituut der militate politie niet beoordeelen naar de „wijze van dienstdoen" van eenige man schappen. De politie is er voor de bescherming van het volk. En volk en militaire politie moge dit beseffen. Dan zal de verstand houding tusschen beide hier een goet'e worden. Hoe men het onkenbaar maakte. Te Vlissingen is Vrijdag j.l. een watervlieg tuig geland, dat in België ontvreemd zou zijn. Diefstal van een vliegmachine zou weer iets nieuws zijn in de reeks gebeurtenissen op crimineel gebied. De vqlgende bijzonder heden kunnen wij thans nog melden: Vrijdag omstreeks één uur vervöegde zich bij de politie te Vlissingen een drietal heeren een Amsterdammer en twee Duitschcrs die mededeelden, dat zij ten gevolge van een defect aan den propellor met een particulier Zweedsch watervliegtuig in de haven hadden moeten landen. De letters, waarmede de vliegmachine ge merkt was, waren S.A.A.A.M. De politie stelde de heeren in verbinding met de Marine-autoriteiten, die, nadat ge bleken was, dat de benoodigde onderdeden voor de beschadigde schroef niet te Vlis singen voorhandig waren, de hulp inriepen van den vliegdienst le Helder. Zaterdag was met de hulp van de Marine de schroef zoodanig hersteld, dat naar Hel der vertrokken kon worden, om aldaar het alsnog ontbrekende nader aan te vullen. Naar ons bleek is dit ook inderdaad ge schied. Nadat dienzelfden dag in Nieuwe- diep de noodige herstellingen verricht waren en benzine ingenomen was, stratte het vliegtuig vandaar naar Malmö, welke reis, daar de route wat groot was, in twee étappes zou worden gemaakt. Maandag evenwel kwam bij den commis saris van politie te Vlissingen een telegram binnen, waarin de Belgische vliegclub „Aero Maritime" te Ostende bericht gaf, dat het te Vlissingen gedaalde vliegtuig te Ostende was „weggenomen". Men vroeg de opspo ring en inbeslagneming er van. De commis saris deelde de bijzonderheden omtrent de noodlanding en het vertrek aan de vlieg club mede. Hem werd medegedeeld, dat het toestel werkelijk toebehoorde aan de vliegclub en dat de inschrijvingsletters wa ren geweest O.B.A.F.T. De vliegers hadden de letters blijkbaar, gelijk gemeld, overge- verfd en voorzien van Zweedsche teekens. Te Vlissingen is tot nu toe niets naders omtrent het vliegtuig vernomen. Uit Ostende wordt nog gemeld, dat door de vliegclub in Zweden maatregelen zijn genomen, om de machine bij aankomst al daar aan te houden en in beslag te ne men. Het verdient echter wel de aandacht, dat de politie te Vlissingen geen enkele in formatie gevraagd is of verkregen heeft van de zijde der Belgische justitie, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat het hier een civiele kwestie betreft. Doordat een wagen over een stootblok liep, kwam hij in botsing met het stations gebouw van de tram ZutphenEmmerik te 's-Heerenberg. Ten gevolge van den schok schèurden de muren van het gebouw en knapten muurgebinten af. De tramwagen werd licht beschadigd. Doos 30, Tube 80 ct. Te Leiden hebben zich eenige gevallen van vergiftiging voorgedaan, waarschijnlijk ten gevolge van het gebruiken van vleesch, omdat de gezinnen, waarin deze gevallen voorkwamen, allen vleesch van denzelfden slager in de Clarasteeg hebben betrokken. De politie en de ambtenaren van het open baar slachthuis stellen een onderzoek in, dat echter wordt bemoeilijkt, doordat men de vleeschresten nog niet in bezit kon krij gen. De voor het tweede onderzoek naar den vermisten loodsschoener uitgezonden mij nenvegers zijn Maandagmiddag naar Nieu- wediep teruggekeerd. Wijl een tros in een der schroeven verward raakte, werd deze onklaar. Na herstel zullen de booten op nieuw naar zee vertrekken. Woensdagmorgen brandde te'Oss op het z.g. Schayksveld de boerenwoning van P. M. v. d. O., terwijl hij met z'n vrouw op het veld aan het werk was en de kinderen al leen thuis waren, geheel af. Alle huisraad ging verloren, terwijl enkele stuks 'klein vee in de vlammen omkwamen. Ecnig papier geld, dat in de Bedstee was geborgen, ver brandde eveneens. Verzekering dekt ten deele de schade. De oorzaak is onbekend. Toen Kühne, Wichers en Kliemann te Rotterdam gearresteerd werden in verband met het ontdekte oplichterscomplot, hielden de gearresteerden steeds vol, dat buiten de in beslag genomen goederen geen artikelen meer aanwezig waren. Zij werden failliet verklaard. Aan den curator vcrklaarcien zij eveneens, dat er niets meer aanwezig was dan het reeds gevondene. Naar de Tel. thans verneemt, is de Cen trale Recherche er in geslaagd ivyee pakhui zen vol goederen te vinden, één in een gang aan den Goudschenweg en één aan de Bree- de Plaat. 't Gebeurde voor den politierechter te 's Hertogenbosch, vertelt de Gelderlander. Ze waren niet gelukkig in de liefde, de timmerman Hubertus v. V. te Uden en Anna v. R. uit Nistelrode. 't Was af en aan en dan wéér af. Anna hoorde minder mooie dingen over Hubertus vertellen en ten slotte werd ze ze hem beu. De jongen was valsch ook. Ver leden jarr hrdden ze zamen voor den zooveel- sten keer ruzie, maar toen ze lang genoeg had den gemokt en elkaar de waarheid gezegd, kwam er toch ook weer, zooals t altijd ging, een neiging tot verzoening en Anna toonde zich 't eerst vergevingsgezind. Geroerd ais appelmoes had hij haar toen om een zoen gevraagd en daar was ze dadelijk goeiig toe bereid geweest. Maar wat deed ie In plaats van nou óók de vrede in liefde te bezegelen zooals Anna 't zoo lief deed, beet hij haar nijdig in 'n bolle wang Z'n tanden stonden er in 1 Maar ook dat was ze al weer te boven ge komen., want de liefde is nu eemaal blind Nu na een jaar was 't al weer erg hommeles geweest en Anna verpandde toen pardoes 'r hart aan een ander, die niet zoo valsch was. Toen kwam de jaloezie bij Hubertus een woordje meespreken. Hij kwam Anna in Uden tegen en hield haar staande. Hij vroeg har.r hem de hand te geven, en ze deed hem dat genoegen ook maar weer. Maar daar nam de valschheid weer eventjes de kans waar voor 'n gemeene streek. Hij sneed Anna met een scherp mes in haar neus en wang De dokter moest er aan te pas komen. De wonden genazen wel, maar de lid- teekens bleven. En nu kwam het paar met de gebroken liefde, hij met z'n dagvaarding wegens mis handeling, zij met de doktersrekening voor de rechtbank. Ze vroeg f 150 schadevergoeding. Liep de doktersrekening zoo hoog Neen, redeneerde Anna, maar.ik ben nu,minder waard 1 (Gelach). De president merkt op, niet te kunnen beoordeelen hoeveel Anna nu minder waard is met het lidteeken op haar neus en dat het dus bij betaling van de doktersrekening zal moeten blijven. Zoowel van den president als van het O. M liep de timmerman een geduchte reprimande op voor z'n laffe streken en werd wegens^ mishandeling veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf en betaling der onkosten. Anna intusschen, heeft allang een ander, die ze liever ziet. De goede stad Bordeaux is in het gelukkig bezit van een museum, dat echter niet op een al te secure bewaking schijnt te kunnen bogen. Om dit gebrek eens aan de autoriteiten en burgers op duidelijke wijze te demon- streeren, hadden grappenmakers de vol gende „aardigheid" bedacht Zij besloten twee schilderijen van oude meesters „Venus en Amor" van Lucas Cranach en een landschap van Leven Lacht te stelen, hetgeen hun zonder de minste moeite en zonder eenigen last van de zijde der „bewakers" gelukte. Zij pakten de twee schilderijen daarop in een paar kranten en deponeerden de pak ketten in de open uitstalkast van een winkel, nadat ze eerst bij de schilderijen een briefje gevoegd hadden, waarin ze verzochten, den „schat" aan het museuin terug te bezorgen. Ze waren tevens zoo attent, een belooning van 5 francs voor den „eerlijken vinder" in te sluiten ter honoreering wan 'zijn vriende lijke bemoeiingen. In de stad Bordeax moet men van het Homerisch gelach, dat deze grap veroor zaakt heeft, nog niet bekomen zijn. In verschillende gemeenten van Oostelijk Noord-Brabant wordt steen en been ge klaagd over den brutalen moordlust der eksters op kuikens. Speciaal witte kuikens (Leghorns en Wijandottes) vallen aan de eksters ten prooi, vermoedelijk omdat deze vanuit de hoogte duidelijker worden waar genomen. De eksters pikken hun slachtoffers in kop en lichaam en laten zij dood liggen ter plaatse. Groote kuikens tot twee maanden oud, zijn zelfs niet veilig tegen den moordca- aigen eKster. üeen wonder dat alles wordt aangewend om deze langstaartige roofvogels te verdelgen. Een cabaret te Lodz had, 't is nog maar weinige dagen geleden, als attractie op zijrf program staan De menschelijke beer. De attractie deed het en de beer vertoonde zijn kunsten danste, goochelde, gaf trompet- soli en vermaakte de aanwezigen kostelijk. Dat zou hij stellig nog langer gedaan hebben als de beer nu juist niet een „menschelijke" beer was geweest en.... van 'n slokje had gehouden. Midden in een zijner toeren hield de beer op, snoof en keek onderzoekend de zaal rond. Wat was er gebeurd Een kellner had op een der tafeltjes dichtbij het podium een flesch cognac ontkurkt en wilde eenige bezoekers bedienen. De beer kon, toen hij de geopende flesch zag, aan de verleiding niet langer weerstand bieden. Hij sprong van het tooneel en begaf zich op zijn achierpooten naar de flesch. In de zaal ontstond groote be weging en de gasten, die de cognac besteld hadden, meenden het veege lijf ijlings te moeten bergen, met achterlating van de volle flesch. Bruintje haasste zich de flesch cognac tot den bodem toe leeg te drinken en hij werd dronkenals een mensch in der gelijke omstandigheden. In het Stedelijk Museum te Amsterdam is heden een vergadering gehouden van het Ned. Instituut voor Efficiency. In zijn openingsrede heeft de voorzitter van het Instituut, de heer Mr. J. L. C. van Meerwijk een uiteenzetting gegeven van het doel en de beteekenis van dit Instituut. Bali biedt een ruim terrein voor de tijger- jacht. De tijgers zijn daar een ware plaag en vertoonen zich zelfs in de in cultuur gebrachte streken, waarin het vorige jaar 40 koeien, 4 paarden en> bijna SO geiten door tijgers werden verslonden. De heer A, Vardon, eigenaar van de on derneming Sendang op Bali, beleefde kort geleden de volgende avonturen. Op klaarlichten dag viel een tijger een paar ossen aan, die voor een tjikar gespan nen waren. Met één sprong zat het beest boven op de tjikar, wat te veel was voor de anders voor geen klein geruchtje ver vaarde tjikarvoerders, die onder hulpge roep een goed heenkomen zochten. De sapie's, door de aanwezigheid van den tijger halfdol van angst, liepen wat ze loo- pen konden naar de redding brengende menschen op de fabriek, waar ze nog; geen 300 meter vandaan waren, terwijl de tij ger, nog altijd boven op de meegesleepte kar, door het schudden en klotsen hiervan blijkbaar dusdanig van zijn stuk was ge bracht, dat hij verdwaasd bleef zitten. De heer Verdon, die juist in de fabriek was en het leven en hulpgeroep hoorde, greep naar zijn geweer, snelde naar buiten en zag het niet alledaagsch hierboven beschre ven schouwspel. Nog altijd renden de stieren voort, recht op dc fabriek aan en passeerden den heer Vardon op een drie meters'afstand. Deze hief het geweer op, legde aan, en schoot, om zoo te zeggen met den loop tegen het beest aanj zijn geweer af, den ■kogel juist door den nek'vverval van het dier jagend., dat als een blok dood neerviel. Een anderen keer liep oe heer V. met een zijner employé s langs een voetpad door het bosch naast de fabriek, toen zij plotse ling om een hoek vlak voor een konings tijger kwamen ie staan. Eén seconde ston den beide partijen roerloos. Maar juist op het moment, dat de heer V. zijn geweer zou grijpen, dat aan zijn schouder hing, sprong de tijger onder gebrul over hunne hoofden heen, met een zijner achterpooten den hoed van den lieer V. nog even af werpend. Deze keerde zich bliksemsnel om en loste een schotuit zijn dubbelloops geweer, dat evenwel met loopers geladen was, waardoor de tijger, hoewel gewond, toch nog ontsnapte. Doch een dezer dagen 'had de heer v. het geluk, weder een tijger neer te leggen, die het al te bont maakte cn zich met tevreden stelde met uitsluitend hei vee weg te rooven, maar zelfs tweemaal een koelie aanviel. Op dezen man-eater werd ernstig jacht gemaakt cn twee dagen later viel uj onder het schot van den heer V„ juist tóen hij 's middags 5 uur ongeveer over de om- paggering sprong, niet ver van den heer V. af, die in de hooge alang-alang verbor gen, op de loer stond. Bij meting bleek hei dier 2.75 meter lang, terwijl bij het aistroo- pen van de huid eenige loopers voor den dag kwamen, een souveniertje van den heer V. hem 'eenigen tijd geleden gegeven. Upeniuchttnearcr unmogenjK dragen iran, zijn niet uitgebleven. Het Gezelschap Verkade .dat dit jaar voor stellingen zou komen gever-, heeft dit nu de belastingbeslissing in voor het theater on- gunstigen zin gevallen is, geweigerd. Het bespelen door een dergelijk gezelschap met zijn hooge uitgaven aan séjour zou zeker een finantieele strop blijken. Het Bestuur van het Openluchttheater heeft thans besloten het vóór- en naseizoen met zijn minder talrijk publiek, het theater niet te doen bespelen en alleen in het „Mid den-seizoen" voorstellingen te geven, n l. van 17 Juli tot 15 Augustus, a.s. Het gezelschap uit de Vlaamsche schouw burg van Antwerpen onder dr. O. de Gruyter zal dit jar.r te Valkenburg optreden. O.m. staat op het programma de Koopman van Venetië, terwijl voorts enkele blijspelen ge geven zullen worden. Het bestuur overweegt om indien dé finan tieele resultaten even slecht als het vorige jaar zijn het Openluchttheater voor goed te sluiten. De Valkenburgsche neringdoenden zullen door de korte bespeling van het Openlucht theater eveneens schade ondervinden. Bij Kon. besluit van 9 Juni is goedkeu ring verleend op de aangevraagde wijziging der Statuten van de Na. Spaarbank (N. Spaarbank voor Katholiek Nederland) te Nijmegen, om den naam dezer ennoot- schap te veranderen in j.Natióna.c Spaar en Emissiebank". fi Zal men het theater sluiten? Bekend is de belastingkwestie van het Openluchttheater te Valkenburg. Het theater bevindt zich op de grens der gemeenten Berg en Terblyt en Houthem. Het tooneel ligt op grondgebied van Houthem, de ingang en toeschouwersruimte op dat van Berg en Terblyt. Zulks had tot gevolg dat niettegenstaande het bestuur van „Valkenburg Omhoog" dat refeds ajn Houthem belasting voor elke op voering betaalde, ook verplicht werd 10 'n van de bruto-ontvangsten aan de gemeente Berg en Terblijt af te dragen. Het bestuur, dat belangeloos het theater exploiteerde en reeds een deficit had, ging tegen dezen aanslag in beroep. Het Openluchttheater werd van betaling vrijgesteld, doch thans is in hoogste ressort het beroep van het Openluchttheaterbestuur verworpen en zal „Valkenburg Omhoog 10 van hare ontvangsten aan de gemeente Berg en Terblyt als „vermakelijkheids belasting" moeten afstaan. De gevolgen van deze belasting, die het tVrtor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) FEDERATIE VAN VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING EN ZIEKENZORG IN NEDERLAND. Zooals reeds in verschillende bladen is be richt, is onlangs te Leiden bovengenoemde federatie gesticht. Met den meesten aandrang verzoekt het Bestuur, aan alle in Nederland bestaande Vereenigingen die zich ten doel stellen.Onder ling steun te bieden aan hare leden, bij verple ging in een ziekenhuis, van het bestaan dezer federatie goede nota te willen nemen. Voorloopig is hoofddoel te zorgen, dat leden dezer vereenigingen, die verhuizen naar een andere gemeente in Nederland, geen „wachttijd" meer behoeven door te maken, alvorens van de vereeniging hunner nieuwe woonplaats de noodige hulp te kun nen ontvangen. M. a. w. het direct overne men van elkanders leden. Natuurlijk staan nog andere zaken op het program. In 't algemeen, al datgene te doen, wat voor de aangesloten vereenigingen in de; uitoefening harer taak noodig kan zijn. Mogen we dringend verzoeken, aan be staande vereenigingen zich in verbinding te stellen met ons Secretariaat, (P.C. de Koning, Dc Ruiterstraat 2 te Leiden) alwaar alle ge- wenschte inlichtingen te verkrijgen zijn, op dat zoo spoedig mogelijk de voordeden der federatieve samenwerking over het geheele land kunnen worden genoten. Mochten reeds in andere deelen van ons land kleinere groepen van dèrgelijke veiesni- gingen tot samenwerking zijn overgegaan, dan zouden we gaarne aan hetzelfde adres daarvan opgave ontvangen, om z.m. g. tot onderhandeling te kunnen komen. ZEGWAART. Namens het Bestuur, C. STOLK, le Voorz., Wassenaar. H. NIEUWENHUIJSEN, 2e Voorz Zeg- waart. P. C. de KONING, le Secr., de Ruiter straat 2, Leiden. Dr. H. A. G. BOTS, 2e Secretaris, Voorhout. J. GROENENDIJK, Penningm. Leiderdorp. Dr. A. DE KATER, Boskoop. G. BRAAT, Zevenhuizen. Federatieadres P. C. DE KONING, De Ruiterstraat 2, Leiden. BIJNA BIJNA BIJNA Veel heeft het niet gescheeld, of ik kon Bartje bij z'n eerste bezoek na z'n verlof mee deelen, dat de 10.000 waren bereikt. Nu ik hem zei, dat het totaal 9715.62 be droeg, keek hij ondeugend, en bemerkte droogweg ha'k wel gedacht, dat ge de 10.000 niet zoudt halen 1 Ik zeg maar pessimisten blijven pessi misten. Goed bedacht, ben ik blij, dat de 10.000 niet zijn gehaald, want 't zou 'n mensch maar hoovaardig maken. Laten we nu allen O.L. Heer bedanken, die de harten van zoovelen (846 giften) opwekte om Zijn werk te steunen door den mammon. Bijzonder aangenaam zullen Hem geweest zijn de gaven van her, die het minst te mis sen hadden, en toch meededen. Ge zult wel benieuwd zijn, hoe het nu staat met het werk In de Bisdommen Kamerrijk, Soissons en Versailles is men bezig om missies voor te berei'den tegen ket kon end najaar. De Bisdommen Chalons, Troyes en Sens schrijf ik dezer dagen aan. En zoo mogen we met Gods genade ver wachten, dat hét geschonkene vrucht drage voor het heil der onsterfelijke zielen. Moge de actie, die we samen voor Frankrijk voerden, onze aandacht hebben gescherpt voor eigen tekortkoming en ons meer bereid en vaardig gemaakt hebben om te arbeiden v<W het behoud van het Geloof in eigen land. God zegene allen, die meehielpen. Uitdrukkelijk verklaar ik tenslotte, dat ik dit jaar geen giften meer voor dit doel wensch te ontvangen. Vergeet niet, dikwijls te bid den O, Jezus, om Uw lijden ontferm U over Frankrijk. G. HUIJS, R.K. Pr P. S. Heel bijzonderen dank aan de katho lieke pers, die zoo bereidvaardig dit werk heeft gesteund. PERSOONLIJK KAMPIOENSCAHP. Ons kwam het ingezonden stuk van „D. H. W.", benevens dat van den heer Regouw en het districtsbestuur onder de oogen. Doch pas het tweede artikel van D. H. W. drong ons, ons -n de zaak te mengen als zoogen. „derde". De buitenstaander ziet mogelijk in de antwoorden van het Districtsbestuur en R een „hengelen" naar de beteekenis der initialen „D. H. W."; het naieve genoegen, daardoor bii D. H. W. opgewekt, is waarlijk misplaatst. Zoowel R. als het Districtsbest., voorts alle leden uit het district, mompelen ccnzelfden naam. Heeft D. H. W. dit niet duidelük beluisterd dan, uit de antwoorden? Werkelijk hadden wij yan het bestuur iets anders verwacht als repliek. Wellicht voelde hel niet de plicht, tc documenteeren, waar het hier slechts D. H. W. betrof; volledig was het antwoord niet. Een aangenaam verloop hebben enkele wedstrijden ten eencnmale niet gehad,, wat trouwens ook in andere districten wel zal voorkomen of voorkwam Oorzaken, van een minder goede afwikkeling moest het béstuur zelfs zoo het zich d.aarbii zelf moest beschuldigen helder belichten. tnrm. van den aanvaller moent men te recht een juiste onderteekening eischen. Welk verschrikkelijks zou wel geschied zijn. D. H. W.. zoo U uw waren naam aan een ongevraagde critiek had toegevoegd? Wel gelooven we. dat hij de bepaling: „15 zet ten per half uur", terecht onjuist noemt. Per soonlijk ondervonden we, enkele dagen ge leden, hoe groot het verschil is tusschen: 15 per half en 30 per heel uur. Wat een ver zoek om middelen betreft: de secretaris laat niet critisecren alleen, hij wenscht irrar kan ook eischen dat D. H. W. ook „opbouwt'-. Anders dan R. en het bestuur bezien we de zaak; een damspeler, wonende in of nabij Haarlem, hei wel en wee van het district kennende en belangstellende daarin, achten we tot critiek gerechtigd. Begrijpelijk valt niet uit -'t oog te verliezen: le. de critiek zij èn zakelijk èn opbouwend; 2a. passeer niet den hiërarchieken weg, U aangegeven. Neen, D. H. W. houde zich niet zoo onnoo- zel om R.'s antwoord te lezen als iemand, die van pnnctatie. betooning enz. nog geen begrip heeii! Heusch, hij zal wel in staat zijn op zijn tijd 'ns „tusschen de regels" te le zen en. sarcasme te ontwar endaar waar dit voelbaar is! M. a.w.: een louter verzoek deed R. in 't geheel niet. Of het waarlijk zoo ver is gekomen, dat de R.-K. Bond het zonder adviezen van 2 bii name genoemde leden van den, neutr. bond niet stellen kan? D. H. W. meent blijkbaar van wel. Gelukkig maar, dat hij de bekwaamheden van beiden niet verdoezelt. Hij verloochent hen ver moedelijk dan óók niet, als we hem herin neren aan veler meening: A. is een door elkeen hooggeschatte medewerker en B. zal onder de leden van den R.-K. Bond zijn weerga- als analysator niet licht, vinden. Om den aanval goed te' doen doorwerken, juist te richten, werd de pers benut. Eilacie. het bondsorgaan is voor iets dergelijks bestemd deels. Wist D. H. W. dit niet? Zijn slotactc doet de zaal „brullen van den lach". Het orgaan werd niet verkozen (aldus D. H. WJ, omdat D. H. W. volgens zijn tegenstanders zich met „niets in te laten" had, dus ook met het orgaan niet. Terwijl zijn tegenpartij zijn bemoeiing slechts kon afwijzen na ('j zijn aanvallend artikel!! Lisse. A. H. v. d. GEEST. In verband met een door den Minis'er van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gericht schrijven tot den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité en den R.K. Boeren- en Tuindersbond, inzake de aanwijzing van nog twee leden voor den land- en tuinbouw in de Commissie van Advies voor de herziening der Handelsverdragen, heeft er een bespre king plaats gehad tusschen vertegenwoordi gers der drie organisaties en den Alg. Ned. Zuivelbond, om te trachten tot overeenstem ming te komen over de voordracht van twee candidaten, die als leden voor den landbouw in bedoelde commissie zouden kunnen wor den benoemd. Deze overeenstemming is ech ter niet bereikt kunnen worden, daar de F.N. Z. op het standpunt staat dat één dezer twee leden een zuiveldeskundige moet zijn en de drie genoemde landbouworganisaties hier mede niet accoord kunnen gaan.^ Het bestuur van de F.N.Z. heeft nu een adres gericht aan den Minister, waarin het standpunt van die organisatie wordt uiteen gezet. Zij wenscht het opnemen van een spe- cialen zuivel-deskundige in de commissie en dringt aan op de benoeming van den heer J.C.J, Amant te Roermond. Naast zijn des kundigheid op zuivelgebied is hij door zijn. verschillende functies, vooral als voorzitter van den Zuid-Nederl n 'schen Zuivelbond en als ondervoorzitter van den F.N.Z. in staat, steeds op de meest eenvoudige wijze te beschikken over de noodige gegevens om trent de techniek van productie en afzet, die hij mocht noodig hebben. De zuivelbereiding verkeert aldus adres sant in het onderhavige geval naar onze opvatting geheel in dezelfde positie als de tuinbouw. Ook dit is een gespecialiseerd be drijf, waarvan natuurlijk ook de landbouw deskundige wel de algemeenheden kent, doch de techniek van productie en afzet, die bij het voorbereiden van handelsverdragen inderdaad een voorname rol kan spelen, behoort niet tot zijn terrein. Het heeft ons dan ook steeds zeer logisch toegeschenen dat men voor den tuinbouw een specialen deskundige als lid der commissie heeft voorgedragen zelf* heeft men bij de keuze van den persoon er ook wel degelijk rekening mede gehouden dat dit iemand was die voortdurend in zeer nauw contact mef de voortbrenging en den afzet van tuinbouwproducten stond. Met ten minste hetzelfde recht meenen wij er op te mogen aandringen dat bij de aanwij zing der overige leden ook zal rekening wor den gehouden met de specirlc uHangen welke de zuivelbereiding heeft, - ar de pro ducten hiervan een nog 'la k r deel van onzen totalen export uit: an de tuin bouwproducten. Uit Amsterdam meldt men aan de Tel.: Aan het einde van het eerste halfjaar van 1926 kon weer een flinke vooruitgang in de gaslevering worden geconstateerd. In dat halve jaar is afgeleverd 46.441.220 M3. tegenover 43.935.060 M3. in het eerste half jaar van 1925; een vermeerdering dus van rond 214 millioen M3. gas. Verwacht mag worden dat de gasaileve- ring dit jaar 93 a 94 millioen M3. gas zal bedragen, tegenover 88 M3. in 1925. De hoogste, aflevering vond plaats in 1916 toen een cijfer van 103 milloen M3 werd bereikt. In het algemeen kan de vooruitgang wor den toegeschreven aan de toeneming van het gasverbruik door de industrie en voor de kamerverwarming, voor welk gasver bruik lage tarieven zijn vastgesteld. UITLOTINGEN. STAD PARIJS 1899. Trekking 25 Juni. 216312 betaalbaar met 100.000 frs; 153695 en 357476 ieder met 10.000 frs. 6.256 20.447 33.868 36.777 48.575 53.168 61.034 64.127 76.251 85.743 130.531 142.486 151.972 168.942 180.597 227.782 232.280 247.651 140.271 252.731 255.679 263.416 271.761 283.182 305.22' 323.482 335.198 339.209 369-471 377.231 elk met 1000 frs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5