Radio-Omroep Rechtszaken. VERONICA. Het wetsontwerp tot wederinvoering van *den achturendag in de Engelsche mijnen aangehouden. Hierin wordt een voorstel tot herope ning der onderhandelingen gezien. De Fransche pers laat zich gunstig uit over de uiteenzetting van Caillaux. Oppositie in het Noorsche Parlement omtrent de arbitrage verdragen tusschen de noordelijke 'anden. Onder de Radio-berichten: De mijnwerkers van Yorkshire hebben geweigerd het werk te hervat ten op de voorstellen der mijneigenaren. Deze hebben hun voorstel inge trokken. Critiek van socialistische zijde op de uiteenzettingen van Caillaux. Uit verschillende deelen van Duitschland komen berichten omtrent noodweer. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE VERKOCHTE STUKKEN VAN DE C. v .H. Het vervaardigen van valsche zilverbons. Een acrobaat inbreker veroordeeld. KUNST EN KENNIS. Oe Nederlandsche architecten en de openbare gebouwen. KERK EN SCHOOL- Een congres voor Katholieke Kerkmuziek. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. De koleninvoer uit het buitenland. Critiek op Caillaux. De staking in de Antwerpsche haven. De regeling met de vorsten. Het noodweer. tmtïH Het geschil hl de Engelsche Mijnindustrie. De „Daily News" verheugt zich er over, dat Baldwin door het terughouden van het achturen ontwerp in het Hoogerhuis einde lijk een daad heeft verricht, in plaats van alleen maar mooi te praten, waardoor het publiek al zoo vaak misleid is, aangezien de tegenstand" in zijn eigen kring te groot werd om deze woorden gevolg te doen hebben. Officieel fs dit terughouden slechts een tijdelijke maatregel, tot opheldering van misverstand, doch de „Daily News" zegt te weten, dat het eigenlijke motief er van een voorstel is tot heropening der onderhande lingen op nieuwen grondslag. Hierop zinspeelt ook de „Manch. Guar dian". Het oogenblik schijnt daarvoor goed gekozen. De reactionairen immers, zien thans, welk een storm hun halstarrighéid heeft ontketend, en de leiders der mijnwer kers, hoe hopeloos het is hun overdreven eischen ingewilligd te krijgen. De eigenaren beloofden, dat ia geen dis trict minder dan het minimum van 1921 be taald zou worden,- terwijl in vele distric ten het loon het midden zou honden tus- »chen dit laatste en dat van April. Die eige naren hebben intusschen nog beter gedaan dan zij beloofd hebben, want niet in 50 pet. doch in 75 pet. der mijnen zal gedurende drie maanden het loon van April worden gehandhaafd. Zij verklaren echter, geen belofte te hebben gegeven voor daarna, behalve dat zij niet zouden betalen bene den het minimum van 1921. En hierom gaat het thans. Wat de eigenaren van Yorkshire, die nu juist niet de weldadigste zijn van allen, wenschen, is thans 85 pet. der opbrengst te betalen aan loonen in plaats van 87 pet. na aftrek van onkosten, gelijk volgens de regeling, van 1924. Bovendien wordt de te betalen opbrengst dan ten ongunste van de mijnwerkers verlaagd door voortaan de uit- keering voor levensonderhoud niet meer tot de onkosten te rekenen, doch haar te maken tot een deel van het uit te betalen loonenaandeel. Voorts wenschen zij terug te keeren tot de loonregeling van 1921, d.w.z. tot 20 pet. boven het standaardloon itt plaats van 33/4 pet.. Hierdoor zouden de mijnwerkers in Yorkshire na 1 October langer moeten werken voor minder vergoe ding. Als het Stoo in Yorkshire gaat, hoe moet het dan gaan in minder voordeelige districten? Volgens een mededeeüng van lord Cecil in het Hoogerhuis staat de regeering een beetje sceptisch tegenover de nieuwe loon- voorstellen, die de mijneigenaars in ver schillende mijndistricten aan hun arbeiders doen en tracht zij pressie op hen- uit te oefenen, dit is althans de zin van de mede- deeHng, door de verdere behandeling van het wetsontwerp tot wederinvoering van den achturendag te traineeren. De „Evening Standard" heeft intusschen een onderzoek ingesteld naar den stand van zaken, waar bij het blad tot de conclusie komt, dat aan nog geen 25 pCt, der mijnwerkers bij een achturigen werkdag wordt voorgesteld, met een loonsverlaging genoegen te nemen, ter wijl de overige 75 pet. hun loonen gehand haafd zien of, voor een klein gedeelte, in Warwickshire, eenigermate verhoogd. Het blid maakt daarbij de opmerking, dat de voorwaarden, die de ipijneigenaars den ar beiders waarborgen beter zijn dan die, wel ke zij den premier oorspronkelijk toezeg den, nl. dat bij een achturigen arbeidsdag minstens 50 pCt. der arbeiders konden re kenen op hun oude loonen. De regeering blijkt echter, zoo moet men uit de verklaring van lord Cecil op maken, van een heel andere meening. Of de arbeiders op de nieuwe loonvoor- waarden ingaan, daarvan is nog niets be kend. Wat betreft de wijziging van de hou ding der regeering ten aanzien van de laat ste stadia van het wetsontwerp op den achturendag voor de mijnindustrie is het duidelijk dat de regeering zich haar vrijheid voorbehoudt om den toestand opnieuw aan een onderzoek te onderwerpen. Het is ze ker dat de loonen, die in sommige distric ten zijn ontworpen, niet de beste zijn, die de industrie kan betalen. De regeering heeft stappen gedaan ten gunste van de mijnwer kers en zet deze nog voort. De regeering in bet algemeen, en de pre mier in het bijzonder, meen/en, dat zij met het oog ot> zijn persoonlijke beloften, den specialen plicht hebben, er voor te waken, dat zoowel de mijneigenaars als de mijnwer kers onder het voorgestelde wetsontwerp behoorlijk behandeld worden. Zij wenschen, dat de twijfel die is gerezen als het gevolg van de irwaarden, in Yorkshire aangebo den, it weggenomen alvorens het parle ment wordt verzocht, de procedure te be spoedigen. Het wetsontwerp zou Donderdag wet zijn geworden. De loonvoorwaarden, die de mijnwerkers voorstellen na de eerste drie maanden, wil len terugkeeren tot de overeenkomst van 1921, hetgeen neerkomt op een loon van twintig pet. boven het standaardloon tegen over de 33'A pot. die golden toen de sta king begon, buiten en behalve een herzie ning van den grondslag, volgens welken dc winsten worden verdeeld. Wat dit laatste betreft, stellen de eigenaars voor terugkeer tot een verdeeling van de winsten in een verhouding van 85 pet. voor de loonen en 15 pet. voor de winsten inplaats van 87 pet. voor de loonen en 13 pet. voor de winsten, gelijk in ,1924 werd vastgesteld. Uitbreiding der Fransche vloot. De Kamer heeft met een groote meerder heid het voorstel aangenomen, hetwelk machtigt tot den bouw van de schepen, wel ke nog voorkomen on het tweede gedeelte van (jet maritieme program. De pers over Caillaux. Alle bladen roemen de oprechtheid en den moed van de uiteenzetting van Caillaux over den financieelen toestand en constateeren den grooten indruk, welken zij gemaakt heeft op de aandachtig luisterende Kamer. De bladen zijn algemeen van .oordeel, da{, jndien geen bijzondere gebeurtenissen plaats hebben, de Kamer haar vertrouwen in de regeering zal uitspreken. De „Oeuvre" kan het program van Cal- laux billijken. Er kan, zegt het blad, critiek geoefend worden, doch de groot» lijnen van het program moet men goedkeuren. Het ..Petit Journal" meent, dat de moei lijkheden zich eerst zullen voordoen, wan neer de buitenlandsche credieten ter spra ke komen. De „Quotidien" meent, dat de onnut nog niet is weggenomen De „Figaro' wenscht Caillaux er geluk mee, dat hij de waarheid heeft gezegd. Een spionnage-proces. Het Rijksgerechtshof te Leipzig hield zich gisteren bezig met de zaak tegen de koop lieden uit Opper-Silezië, wien ten laste was gelegd tusschen Juni 1925 en Januari 1926 in Kattowitz, Beuten en andere plaatsen met Poolsche agenten in verbinding te heb ben gestaan om deze belangrijke inlichtin gen met betrekking tot de landsverdediging te verschaffen. Na een behandeling, die 12 uur duurde, veroordeelde het Gerechtshof den beklaag de Sobecki wegens spionnage tot twee jaar en een maand tuchthuisstraf en vijf jaar eerverlies en de beide andere beklaagden Tinter en Waida wegens medeplichtigheid tot een jaar gevangenisstraf. De bij So becki in beslag genomen gelden werden verbeurd verklaard. fr De havenstaking te Antwerpen. De derde bijeenkomst tusschen werkge vers en werknemers begon gisterenavond 9 uur in het kabinet van gouverneur Hol voet. Minister Wauters was aanwezig. Dc besprekingen duurden zeer lang. De werk gevers stellen voor dat de arbeiders he denmorgen het werk hervatten; de paritai re ctommissie zou dan Donderdagmiddag kunnen bijeenkomen om over een nieuwe overeenkomst te beraadslagen; de afge vaardigden der arbeiders wilden daarente gen dat eerst de loonen zouden worden herzien op een nieuwen grondslag bere kend naar de huidige kosten van het le vensonderhoud en dat hun vervolgens een nieuwe loonsverhooging zou worden toege staan gegrond op het indexcijfer. Tijdens het onderhoud moet minister Wauters er op gezinspeeld hebben dat nieuwe belangrijke stijgingen van het in dexcijfer te wachten zijn. Toen te kwart voor eenen de bijeenkomst was geëindigd, was er nog geenerlei besluit genomen. De afgevaardigden der arbeiders verklaarden echter, dat het voorstel der werkgevers zal worden voorgelegd aan een referendum, te houden in de gisterenpch- tend plaats gehad hebbende vergaderingen. Minister Wauters keerde naar Brussel terug, Hij weigerde ieder interview en ver klaarde alleen. dat er geen besluit kon worden genomen -en dat men moest af wachten. Fabrieksbrand te Anderlecht. Te Anderlecht bij Brussel is Maandag morgen vroeg de rubberfabriek Latexa door brand vernield. De schade wordt op 2 millioen francs geraamd. De oorzaak is onbekend. De arbitrageverdragen tusschen de noordelijke landen. De meerderheid der parlementaire com missie voor de buitenlandsche zaken beveelt de ratificatie aan van de arbitrageverdragen tusschen Noorwegen eenerzijds en Denemar- 19 Hij verRet het huis, zonder om het ver legen gelaat van den ouden man te letten; hij haastte zich om zijn zoon in te halen. De villa was een goed half uur van de stad verwijderd en de advocaat was geen harde wandelaar; de rentenier echter ging altijd even snel. Hij had nog niet lang gegaan, toen hij zijn zoon reeds bemerkte, die langzaam en na denkend in de richting van de stad wan delde en nu bij het eerste geroep van zijn vader bleef staan, en op hem wachtte. Jacob zeide mij, dat je voor mij was weggegaan, zeide de rentenier; hij droogde zijn voorhoofd af, waarop, niettegenstaande de koude temperatuur. de zweetdruppels parelden ik wist wel, dat ik je zou inhalen. Was u ook daar? vroeg Willem, die zijn verlegenheid niet goed kon verbergen. Zooals je ziet Och ja, u gaat er eiken dag heen. Een mooie wandeling! Zeker, niet te kort en niet te lang. Bovendien is het weer vandaag.... Uitstekend, zeide de rentenier onge duldig, Mag men weten, wat je naar de villa Roven voerde? Heeft Jacob het u niet gezegd? Neen. Hm. Hij wilde mijn raad hooren. Waarover? In een erfeniskwestie. Een familielid van de ouden man is overleden en nu meent hij, dat er iets uit de nalatenschap voor hem is. Meent hij dat? En ik geloof, dat hij het proces wint, als hij hefc\testament van den erflater aan pakt. Zoo, zoo! zeide rentenier spottend. Se dert wanneer gaan de advocaten naar hun cliënten? Willem keek op, hij voelde den hoon, die in deze vraag lag. Men moet zich van alles laten welge vallen, als men zijn bestaan wil verzekeren, antwoordde hij kalm. Zeker, maar dat een advocaat een knecht opzoekt, om h^m in een proces raad te geven, heb ik nog niet gehoord. Hoeveel vraag je voor een dergelijk consult? Twee gulden. Zoo, zoo! En als de cliënten bij jou komen? De helft. Dan verwonderd het mij, dat de gie- ri man zelf den weg niet maakt. Hij kan niet goed weg. Ba, van af morgen js hij niet meer ge bonden. ken Zweden en Finland anderzijds. Deze verdragen, 'welke geschillen van allen aard omvatten, zullen binnenkort in het Storting worden behandeld. De premier Lykke heeft bij deze gelegenheid aan de vertegenwoordi gers der pers meegedeeld, dat de oppositie legen deze verdragen in groote mate is ge grind, op gemis aan kennis der verdragen; men schijnt te vreezen, dat Noorwegen er door zal worden gehandicapt wat betreft de internationale samenwerking. De premier was het hiermee niet eens en legde er den nadruk op, dat de positie van Noorwegen ten aanzien der internationale samenwerking goed is en dat er geen reden Is te gelooven, dat de landsbelangen zullen worden be dreigd dobr de aanvaarding dezer verdragen, welker bedoeling een vreedzame regeling is. De Deensche premier naar IJsland. De Deensche premier en minister van han del, nijverheid en scheepvaart Stauning, is gisteren uit Kopenhagen vertrokken voor het brengen van een officieel bezoek aan Island. Hij is vergezeld van een aantal re- geeringsambtenaren, die de dit jaar te Reyk javik te houden vergadering van den bond van bestuursambtenaren der Noordelijke landen gaan bijwonen. Kabinetswijzigingen. In een officieus communiqué van het bu reau van den Portugeeschen president wordt medegedeeld: Daar generaal Gomez Costa van oordeel is, dat de huidige regeering geen voldoening schenkt aan de revolutionnaire aspiraties, heeft hij de leiding der ministeries van koloniën, binnen- en buitenl, zaken resp. opgedragen aan commandant Ochoa, den heer Antonio Claro en generaal Carmona. De toestand in Marokko. Volgens onbevestigde berichten hébben afvallige stammen in de buurt van Targuist Spanjaarden in een hinderlaag doen vallen. Dezen verloren 40 man. Anderzijds wordt een schitterende Spaansche opmarsch* ge meld in het gebied der Gomara's en het land van Khaled. Het Chineesche kabinet. Het kabinet Tisj-si-Kwei kwam gisteren voor de eerste maal bijeen. Tjen jing Hoeang legde uit eigen bewe ging zijn functie als minister van Binnén- landsche Zaken neer. Hij wordt opgevolgd door Tsjang Koeo Kan. Voort» wordt Owenham, voormalig student in de rech ten in Engeland, minister van Justitie, ter wijl admiraal Tsai -ting Han de Chineesche gedelegeerde bij de tariefconferentie, is benoemd tot minister van Buitenl. Zaken. ONRUST ONDER DE ENGELSCHE SPOORWEGLIEDEN. We hebben gemeld, dat de conferentie van spoorwegpersoneel te Wemouth had besloten alle journalisten buiten te sluiten, die verbonden waren aan bladen, welke ongeorganiseerde arbeiders in dienst had den en dat alle 40 journalisten toen waren vertrokken. Thans wordt bericht dat de journalisten na de ontvangst van een brief van den lei der Thomas, waarin deze een bevredigende uiteenzetting gaf, hebben besloten de con ferentie verder bij te wonen, DE LIBERALE PARTIJ IN ENGELAND. Te Leeds verlaten de liberalen hun par tij op onrustbarende wijze, voornamelijk de leidende elementen, die naar het k^mp der conservatieven overloopen. Het gevolg daarvan is, dat de conservatieven in den gemeenteraad thans de volstrekte meerder heid bezitten. De reden van deze desertie ligt in de jongste algemeene staking, die bij vele conservatieve liberalen de vrees voor socialis emen communisme hebben gewekt, de bestrijding waarvan zij beter m conser vatieve dan in liberale handen achten. DE BEWEGING VOOR AUTONOMIE IN DEN ELZAS, Gemeld werd reeds dat de katholieke partij van den Elzas zich tegen de autono- mie-beweging heeft verklaard. Zij heeft, naar uit de Fransche bladen blijkt, even wel tevens krachtig geprotesteerd tegen de maatregelen, door de regeering genomen, tegen de onderteekenaars van het mani fest van den Heimatbund. De door deze maatregelen getroffen personen zijn zoo wordt in de verklaring der partij gezegd voor het meerendeel slachtoffers van een atmosfeer, voor welke de fouten van de politiek der regeering en van het Fransche bestuur in de eerste plaats aansprakelijk zijn. HET 24-UREN SYSTEEM. Bij de Duitsche Rijksspoorwegen en de Rijksposterijen zal, te beginnen met Mei 1927, een wijziging komen in het aangeven van de uren. De 24 uren zullen niet meer verdeeld worden in 12 uren voormiddag en 12 uren namiddag, maar de uren zullen van 1 tot 24 aangegeven worden, zooals bijv. in Frankrijk. Niet alleen zullen de spoorweggidsen volgens dat systeem wor den opgesteld, maar ook bij de diensten der post en telegrafie zal het 24-uren systeem gelden. HET NOODWEER BOVEN BERLIJN. De geweldige regenmassa's, die zich giste ren over Berlijn hebben uitgestort, hebben overal groote schade aangericht. De Berlijn- sche brandweer werd wel 300 maal ter hulp geroepen, maar zag echter alleen kans om in de ergste gevallen hulp te verleenen. Het station Wannsee stond geheel blank. Door de sterke druk sprong daar in de buurt een afwateringsbuis, zoodat de geheele omgeving overstroomd werd. Het water drong in de kelders dér huizen en stond op verschillen de plaatsen, 1 M. hoog. Het spoorwegverkeer naar Spandau was tot laat in dén avond gestoord. Op dé Spandauerallee w^fden groote boomen ont worteld en de electrische geleidingen ver nield. Het water in de Spree en Havel is een A M. gestegen. De Havelmeertjes tusschen Hoe zoo? vroeg Willem verrast. Wat wilt u daarmee zeggen? Dat hij vandaag zijn Ontslag zal krijgen. En om welke reden? Laat het je maar door hem vertellen.. Schei nu maar uit met die comediel ver volgde de rentenier scherp, zeg mij de waarheid! Wat had je met den knecht te bespreken? Wat noemt u comedie? antwoordde Willem. De leugens, waarin je je vast werkt Je had een lang en vertrouwelijk gesprek met den man; ik heb jou en hem gadege slagen, er kon geen sprake van een proces zijn. Wat zijn uwe oogen scherp! zeide Wil lem ironisch. Dan zoudt u toch ook moeterf weten, waarvan sprake is geweest. Zeker, het ging over den beer des huizes. Mogelijk.... maar.... Dat zul je me verklaren! Ik heb u niets te verklaren, antwoord de Willem, die zijne kalmte weer heele- maal terug had, als mij geheimen worden toevertrouwd, verwacht men ook, dat ze streng bewaard worden. O zoo!.... Zijn bet geheimen? Misschien. Je drukt je erg vreemd uit, zeide de rentenier, die zijn - toorn niet langer kon bedwingen; ik zou je willen verzoeken wat meer eerbied voor je vader te hebben, dat Potsdam en Brandenburg zijn mijlenver bui ten hun oevers getreden en hebben duizen den morgen land overstroomd. De slachtoffers bij den toestand der ka- tastrophe in Waltersdorf is bevredigend; dc mogelijkheid, dat allen zullen hertellen, is groot. Verleden iaar werden twee ambtenaren van de Commissie van Herstel, die stukken van deze commissie voor 6000 franc aan de Amerikaansche Harvard Universiteit ver kocht hadden, onderscheider.lijk tot 2 jaar en 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. In hooger beroep heeft de eerste amnestie gekregen en is de tweede er met vier maan den voorwaardlijk afgekomen. VOOR DE KINDEREN VAN GENERAAL MANGIN. De gemeenteraad van Parijs heeft met 48 tegen 22 stemmen (die der socialisten en communistenl bestoten 25000 francs toe te kennen aan de kinderen van generaal Man- gin, om hen te steunen bij hun studie. De communist Duteil stelde zijnerzijds voor aan eiken Parijschen halven wees 3500 farnc toe te kennen. Dit voorstel werd naar de begrootings- commissie verwezen. DE KATHOLIEKE SCHOLEN IN DE VEREENIGDE STATEN. De werkzaamheid der Amerikaansche Katholieken voor het onderwijs, verdient in velerlei opzicht onze bewondering. Er zijn meer dan 22 Katholieke Universiteiten en een zeer uitgebreid systeem van Katho- De Hooge Raad heeft behandeld cassatie beroepen van C. P. A. te Rotterdam en H. P. te Rotterdam. De eerste is door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens het maken van bankbiljetten met het oogmerk, die als echt en onvervalscht uit te geven en in hooger beroep door het gerechtsof alhier tot 4 jaar. P. is door de Rotterdamsche rechtbank vrijgesproken van het hem ten laste geleg de opzettelijk in voorraad hebben van val sche zilverbons van 2.50, door A. ver vaardigd met het oogmerk, die als echt en onvervalscht uit te geven, maar door het Haagsche gerechtshof veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Raadsheer-rapporteur was mr, v. d. Dries. Inzake het beroep van P. lichtte mr. Blom uit Rotterdam eenige cassatiemiddelen toe en zette uiteen, dat A., die in Duitschland een groote rol had gespeeld in de commu nistische oproeren na den oorlog, een zol derkamer had gehuurd bij P. Toen deze op zekeren dag ontdekte, dat A. in de zolder kamer zilverbons fabriceerde, heeft hij hem de deur uitgezet en de bons voor het groot ste deel verbrand. Dit geschiedde op een 50-tal na, waarvoor hij geen gelegenheid had, die te vernietigen. Zij werden in. een portefeuille geborgen en bij een huiszoe king door de politie ontdekt. P. heeft ech ter van begin af aan ontkend, die valsche bons te willen uitgeven en pleiter begreep niet uit welke getuigenverklaringen of fei ten het hof daartoe geconcludeerd had. Bewezen is z.i., dat de bons valsch wa ren, ook dat P. de valsche bons in voor raad had, maar niet de minste aanwijzingen zou misschien veel onaangenaamheden kun nen voorkomen. Ik denk er niet aan je ge heimen te ontsluieren, maar als deze ge heimen voor mijn besten vriend gevaarlijk kunnen worden, dan moet ik er op aandrin gen, dat je me die meededeelt. Gevaarlijk? vroeg Willem. Jawel, mijn zoon! Als men met het dienstpersoneel houdt, voert men tegen den meester niet veel goeds in het schild. Laat dat maar. aan mij over. Heel gaarne, maar ik zou gaarne ge rust gesteld zijn. Als ik mijn woord daarop geef.... Zou mij dat voldoende kunnen zijn, maar ik ben nu eenmaal wantrouwend en ik zie gaarne zoo duidelijk mogelijk. Ja, u is zeer voorzichtig, spotte Wil lem. Weet u, of Hendrik Roven een testa ment gemaakt heeft? Wat gaat dat mij aan? stoof de rente nier op Ik denk zeer veel, want u is toch universeel erfgenaam. De kleine heer sloeg verward de oogen neer, maar het volgende oogenblik trok hij minachtend de sohouders op. En als dat zoo was? vroeg hij. Je kon er mij slechts geluk mee wenschen. Ik geloof niet, dat ik dat zou doen. Zoo!En waarom, niet? Omdat het geld niet eerlijk verkregen •ware! Gek! zeide de rentenier geprikkeld. lieke middelbare en vakscholen. Het totaal der katholieke scholen in de Ver. Staten bedroeg in 1920 8706 met 54265 leerkrach ten. Daaronder bebooren over de 48000 tot een orde en 5871 leeken. Van deze arbei den 1929 als professoren aan de universitei ten en colleges, 935 aan de middelbare scholen (High Schools) en 2989 zijn leeraren en leeraressen aan de volksscholen. In 1925 heeft het getal der volksscholen 7000 bereikt. Hierin worden ongeveer 2 millioen kinderen door 50.000 ordelieden en 3000 leeken onderricht. Maar voor 2 mil lioen andere katholieke kinderen ontbra ken nog de noodige scholen. Tusschen 1900 en 1925 heeft zich het getal der katholieke scholen met 85 pCt. vermeerderd. Nog grooter was in den laatsten tijd de aanwas der katholieke middelbare scholen. Het a'antal der High Schools bereikte jn het jaar 1920 1552. Heden heeft men naast 121 colleges (met 61000 scholieren en 5000 leeraren) 2000 High Schools mot 180.000 scholieren en 115000 leeraren waai- van 50.000 tot Ordes behoören. In tien jaar tijds heeft zich het aantal leerlingen der middelbare scholen met 116 pCt. vermeer derd. Bovendien hebben de Ver. Staten nog 165 katholieke priesterseminaries met 1924 professoren en 13000 priestercandidaten en verder 75 kweekscholen voor leeraren met 1062 professoren en 11000 studenten. Aan de 22 kathölieke universiteiten studeeren 2QC00 jongelui. Dat enorme systeem van katholiek on derwijs wordt uitsluitend uit de vrije giften der Amerikaansche Katholieken bekostigd, waarbij te bmnerken valt dat de bouw al leen reeds van een enkel college minstens een half, msar ook vaak een heel millioen dollars verslindt. zijn er voor de toepassing van artikel 209. Dit oogmerk van uitgeven mag trouwens niet uit de aanwijzingen voortvloeien. De aflei ding uit aanwijzingen is door den wetge ver juist afgesneden doordien in de wet speciaal gebracht is het oogmerk om uit te geven. Advocaat-generaal mr. Tak merkte op, dat het oogmerk om te doen uitgeven niet bewezen is verklaard en P. daarvan is vrij gesproken, In zoover is de grief dus feite lijk onjuist. Overigens zal zij niet tot cas satie kunnen leiden, omdat zoowel in re- quirants erkentenis als in de verklaring van getuigen materiaal is te vinden voor 's hofs conclusie. In de eerste staat, dat hij wist, dat de zilv^rbons, die hij tot zich nam, valsch waren, dat hij het meerendeel in een kast borg, maar toch niet verzuimde, en kele in zijn zak te steken. In de verklaring staat, dat hij de valsche zilverbons aantrof in requirants woning in een portefeuille achter doozen, boeken en papieren. In een andere verklaring, dat bij fouilleering van requirant op het terrein der gasfabriek één dier bons, terwijl hij op de vraag van den betreffenden getuige, of hij nog meer val sche zilverbons had, antwoordde: „Mis schien heb ik er nog één." Mr. Tak concludeerde mitsdien tot ver nietiging van het beroep. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam deed heden uitspraak in de zaak tegen den 28-jarigen bankwerker E. R. en den 30-jarigen timmerman-acrobaat W. P., die hadden terecht gestaan, beschuldigd in den nacht van 13 op 14 April te hebben ingebroken in den goederenloods van het Denk je, dat alleen eerlijk verkregen is, wat met moeitevollen handarbeid verdiend is? Ja. Ba, de koopman verdient dikwijls in een enkel uur duizenden en zelfs met een enkelen pennetrek. Hij zet ook met een enkelen penne trek evenveel op het spel en dat noem ik hazardspel, niet eerlijke verdienste. Dus dan meen je dat het gezegde: „In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten" op ieder mensch letterlijk moet toe gepast worden? Dat niet, ik heb slechis van onrecht vaardige verdiensten gesproken, alleen die veroordeel ik. En ik vrees, dat u op bet punt staat. Ik verzoek je mij die vermoedens te sparen, zeide de rentenier vlug, wanneer Hendrik Roven meent mij zijn heel fortuin te moeten nalaten, dan zal ik mij niet be denken, om dat aan te nemen.. En uw geweten? Zal bet U geen ver wijt maken. In hoeverre? In zooverre, dat het toch uw werk is,, dat Hendrik Roven heelemaal geisoleerd is en met de menschen in vijandschap leeft. Onzin, Dat is mijn werk niet. Ik geloof van wel! Uw aanzoek om de hand van Veronica had alleen tot döël den vader van zijn -kind te berooven. Wie zegt dat? riep Willem boos ui' VRIJDAG 9 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 uur Po- litieber. 68 uur Vooravondconcert door het H. D, O.-orkest. Fransche ballet muziek. Na de pauze: Dansmuziek 7 uur Politieber. 7.45 en 10 uur Persber. 8.15 uur Kurhausconcert. Symphonieconcert door het residentie orkest, o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. 1. Wagner: Eine Faust-ouyerture. 2. Strauss: „Also sprach Zarathrustra". Toongedicht vrij naar Fr. Nietzeche op 30. Pauze. 3. Beethoven: Symphonic no. 5 C-rnoll op 67. a. Allegro con brio. b. Andante con moto. c. Allegro, d. Allegro finale. DAVENTRY 1600 M. 11.20 uur Het radiokwartet en solisten (sopraan, bariton, viool) 12.501.20 uur Orgelconcert - van de St. Botolph's kerk 1.202.20 uur Lunchmuziek 3.404 uur Elemen tary French-Iezing 4.20 uur Concert R. Brodie, sopraanr T. Hindmarch, bariton en het Holtochet 5.35 uur Kinderuur tje - 6.20 uur Orkestconcert 7.10 uur Uitreksel uit de radiobladen 7.25 uur Speeches van Z. K. H. de Prins van Wales, Winston Churchill e. a. 8.20 uur Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 8.35 uur Piano-nocturnes van Chopin 8.50 uur B. B. C. muziekkritiek 9.05 uur Murray Ashford's Felixstowe- humoristen. Muziek, zang en jazz. 9.50 uur Weerber., nieuws. 10.25 Kamermu ziek door het Music society strijkkwartet, violen, viola, cello, klarinet en piano. 11.2012.20 Dansmuziek. PARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 uur Concert Lucien Paris, piano, viool, cello. 5.05 uur Jazzband Araf 8.50 uur Concert. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.20 uur Orkestconcert. 8.50 uur Lezing: „Le Colonel Chabert", van Balzac, 9.05 uur Gramofoonmuziek. 9.40 Mono* logen. 9.50 Comedie-opvoering. Antwre* pen. 9.20 uur Vlaamsche lezing. MUNSTER, 410 M. 1.35—2.50 uur Orkest- concert. 4.20 Kinderverhaaltjes. 5.20 Lezing: Für die reifere Jugend. 6.05 7.20 uur Harpconcert. 7.308 uur Lezing: Arb'eiterwohlfahrtspflege. 8.20 Engelsche les. 8.50 uur „Der Herr der Erde", radio-tooneel, 2e deel. Station der Gooische stoomtram aan de Mauritskade te Amsterdam, alwaar zij zich schuldig maakten aan diefstl van een zil veren, horloge, drie rijwielen, post- en plak- zegels, pakken manufacturen, dames-hand schoenen, tafelgerei, rookartikelen en, eenig geld. De Rechtbank veroordeelde den bank werker tot 1 jaar en drie maanden en den timmerman-acrobaat tot 1 jaar en zes maaas den, overeenkomstig den eisch. In de jaarvergadering van den Bond van Nederlandsche Architecten is langdurig ge discussieerd over de gevolgen, die het toe nemende streven van de overheid, om de uitvoering van bouwwerken zooveel moge lijk te doen plaats hebben door de techni sche diensten, waarover zij beschikt, voor de bouwkunst en de architecten heeft. Men noemde een aantal gevallen om aan te toonen, dat de overheid in dat stre ven te ver gaat en geheel onnoodig door hare diensten werken laat uitvoeren, dia aan de particuliere architecten kunnen worden toevertrouwd. Met algemeene stemmen heeft de vergadering tenslotte da volgende motie aangenomen. „De Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, Bond van Nederlandsche archi tecten" bijeen in algemeene ledenvergade ring op 3 Juli, gehoord de discussie over het toenemend streven, dat zoowel van rijks-, provincie- als van gemeentewege merkbaar is om het arbeidsveld van den particulieren architect meer en meer te verkleinen, keurt zulks ten sterkste af; acht het noodzakelijk, dat de beste krach ten onder de de particuliere architecten bij overheidsbouw of door de overheid gefi- nancierden of gesubsidieerden bouw won. den betrokken, meer dan zulks tot heden toe het geval is, en gaat over tot de orda van den dag." Van 12 tot 15 September zal in Essen een congres plaats hebben voor katholieke kerkmuziek, uitgaande van den „Rcichs- bund Katholischer Kirchenbeamtes." Er staan een zestal voordrachten op het programma. Dom Michaelis Witkowski, Be nedictijn uit de abdij van Coesfeld zal over het Gregoriaansche koraal spreken. Over practische methoden voor de stem- vorming spreekt Domkapellmeister Prof. J, Mïlbers, uit Keulen; over het dirigeeren van middeleeuwsche polyphonie Prof. dr. Hermann Müller, uit Paderborn, algemeen voorzitter van de Duitsche Cacilien-Verei- ne, over de muzikale verzorgingvan de Hoogmis dr. Felix Oberborbeck, leeraar aan de hoogeschool voor muziek te Keulen. Nog andere voordrachten worden in uit zicht gesteld. Van de uitvoeringen van gewijde muziek waarmede het congres gepaard zal gaan, is de voornaamste de auditie van een Kerst feestmis „Puer natus est nobis" van Ant. Alex. Knüppel, welke door 50 zangeressen en zangers met groot orkest, orgel en har pen wordt ten gchoore gebracht. Het secretariaat van het congres is ge vestigd Karnaperstrasze 20, Essen (Ruhr.) Wie doet die aanklacht tegen mij? Ik. Ba, je weet niets van de toenmalige gebeurtenissen, je was toen nog te jong en daarom ontbreekt je thans het oordeel. Wat tusschen mij en de dochter van dien man is gebeurd, zal ik je niet mededeelen cn om welke reden Veronica met haren vader ge broken heelt, gaat je ook niets aan. Ik weet dat alles.... Zoo? Die wijsneus, die oude schurk zal je een interessant verhaal gedaan heb ben. Ik heb hem vandaag den eersten keer gesproken! Hm,dan. Wie mij in deze geheimen heeft inge wijd zeg i k niet, maar u kunt er zéker van zijn, dat ik den toestand goed ken. En ze«g> zoo goed, dat ik moet zeggen, dat de rol, die u daarbij gespeeld heeft, alles behalve benijdenswaardig is. De rentenier wierp een loerenden blik op zijn zoon, woedend drukte hij de lippen op elkaar, het was hom niet mc^e'ijk een woord te zeggen, hij meende te stikken.... Heeft u er dan nooit aan gedacht, wat er zou gebeuren, als Veronica eens terug kwam? begon Willem weer na eene pauze Zult u zich kunnen rechtvaardigen, als zi u verwijt, dat gij hare erfenis hecil gekregen? (Wordt vervnldd 1 Tengevolge van de gistermiddag gehouden zitting van het Lagerhuis hebben de mijn eigenaren in Yorkshire er in toegestemd de voorstellen betreffende de loonsverlaging, waartegen de regeering bezwaar had, in te trekken. De nuipwerkers in Yorkshire hebben en masse besloten deni arbeid niet te hervatten op de voorwaarden dér eigenaren. De Engelsche minister voor het mijnwezen heeft In het Lagerhuis medegedeeld, dat de particuliere Britsche maatschappijen gedu rende twee maanden, eindigende 1 Juli 1.1 1.102.000 ton kolen uit het Continent en de Ver. Staten hebben ingevoerd. De voorzitter van den Board of Trade heeft een voorstel ingediend tot het openen van een crediet van drie millioen pd. st. voor den aankoop van kolen in het buiten land, met het doel de regeering in staat te stellen de voornaamste diensten op gang te houden. In een vergadering der socialistische frac tie, gistermorgen vóór de Kamerzitting ge houden, heeft Léon Blum tegenover het plan der deskundigen, dat door de socialis ten onbevredigend en gevaarlijk wordt ge acht^ een program voor 'het herstel der fi nanciën ontwikkeld, dat volgens hem door alle groepen ter linkerzijde kan worden aanvaard. De stakende havenarbeiders hebben het transactioneele voorstel der patroons met 596 tegen 72 stemmen en 2 onthoudingen verworpen. Het schijnt niet juist te zijn, dat de Prui sische regeering op het oogenblik niet met de Hohenzollerns over een vergelijk wil on derhandelen. Zij is bereid onmiddellijk met hen in onderhandeling te treden, op voor waarde dat deze onderhandelingen op een voor Pruisen aannemelijke basis kunnen v/orden gevoerd. In 't dorpje Bernstein a. Walde in Boven- Franken is de bliksem in het dak van een gymnastieklokaal geslagen, waardoor de ge velmuur instortte. Veertien turners werden min of meer ernstig gewond Uit verschillende deelen van Duitschland komen ook thans weer berichten omtrent wolkbreuken. Het ergste schijnt het wel te zijn toegegaan in Rossbach in Beneden- Beieren, waar een stroom van lH M, hoogte door de dorpstraten golfde, bruggen en hui zen ernstig beschadigde en ten dëele zelfs meesleurde. Gistermiddag werd de streek van Bischofs- werder (O. Saksen) door een hevig onweer, wolkbreuk en hagel geteisterd. Te Kamenz rukte een windhoos daken van de boerde rijen en ontwortelde zware boomen. In Pommeren en Silezië richtte de bliksem groote. schade aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6