Binnenlandsch Nieuws GEMENGD NIEUWS. **-■Een bijeenkomst van ontwikkelde R.-K. Vrouwen. De Eerste Kamerverkiezingen. Jhr. Loudon met verlof. De bevordering van ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen. Invoer en statistiekrecht. Het Intern. Accountantscongres De Eerste Kamerverkiezingen. De Maasdijken blijven onbetrouwbaar. De Justitie-begrooting 1925. De crisiswetten. H. M. Koningin Moeder bezoekt Arnhem. De staking op de Lijm- en Gelatine fabriek te Delft. De omzetting van Rijksdag normaallessen in Rijkskweek scholen. Het vervoer van steenkool naar Engeland. De Nederlandsche industrie- en de buitenlandsche valuta. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Pharmacie. Een brutale overval. Een reiziger verduisterd 1200. De bliksem slaat in een parapluie. Een botsing tusschen een luxe en een vrachtauto. Dat viel hun niet mee. Het stuur kwijt geraakt. Een vliegtuig gestolen. Niet alledaagsche schippers. Een oplichter-verzekerings agent. Een buitenkans voor een petroleum-stad j e. Verdronken. Het instituut „Voorschotzegel". Het motorongeval te Susteren. Mengelberg als pianist in een strijkje. Berouw. Een Nederlander te Brussel aangerand. Hoe warm het was en hoe ver. Door een vrachtauto overreden en gedood. Een, die er nog genadig afkomt. Een 100-jarig jubileum. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. 0 De Federatie van R. K. Vrouwenbonden In Nederland organiseert een bijeenkomst van ontwikkelde R. K. vrouwen op 3, 4 en 5 Augustus 1926 in het Pensionaat Regina Coeli te Vught. In deze bijeenkomst zal worden behan deld het onderwerp; De Strijd tegen de Ze deloosheid. Het programma luidt: Dinsdag 3 Augus tus: opening in de kapel met „Veni Crea tor". Pater B. Molkenboer O.P. Lector aan de R. K. Universiteit. De onschuld der eer ste levensjaren. Dr. Deelen, arts te Vught. De reinheid in de Puberteitsjaren. Woensdag 4 Augustus: Dr. Hudleston Sla- ter, arts te Rotterdam. De zedigheid in het gezelschapsleven. WelEerw. heer J. Hooij- ïnan, kapelaan te Zwolle. Sociale misstan den als oorzaak van onzedelijkheid. Prof. v. d. Loo, Hoogleeraar in de Moraal theologie Seminarie te Rijsenburg. De reinheid van het huwelijk. Donderdag 5 Augustus: de godsdienst als grondslag der zedelijkheid. De candidatenlijst van den Vrijheidsbond in Zuid-Holland voor de verkiezing van le den voor de Eerste Kamer luidt: Mr. P. Rink, Den Haag; J. Koster, Heerlen; .nr. A. C. Crena de Jongh; P. J. de Kanter, Den Haag; mevr. E. W. Dyserinck, Den Haag; D. J. Hulshof Poll, Den Haag; mr. L. Trouw, Briellc. De Ncderlandsche gezant te Parijs, Jhr. dr. J. Loudon, is tc Wassenaar aangeko men tot het doorbrengen van zijn jaar- lijksch verlof. In de gehouden conferentie tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en den Personeelraad, heeft de directie o.a. 'toegezegd, dat zij zal nagaan, wat er, nu de vroegere bekende pensioenuitkeeringen niet meer mogelijk zijn, aan te doen is, om per sonen, die op betrekkelijk jeugdigen leeftijd voor een bepaalde betrekking afgekeurd worden en nog in een andere functie goed« bruikbaar zijn, zonder loonsvermindering in een andere betrekking -te houden, In zake de positieregeling van het bu- reelpcrsoneel, schrijvers en bureelambtena ren, deelt de directie mede, dat het inder daad voorgekomen is, dat schrijvers, die werk presteerden dat hen voor een bevor dering tot bureelambtenaar in aanmerking deed komen, desniettemin niet tot bureel ambtenaar zijn bevorderd, omdat andere ambtenaren met het bureelwerk. belast wa ren. Van de nieuwe kaderindeeling is de noodzakelijke consequentie geweest, dat zooveel mogelijk de reeds aanwezige amb tenaren met een hoogeren voorrang belast zijn met dat werk, zoodat dit niet met een verschuiving van personeel gepaard gaat. Bevordering tot bureelambtenaar kan dus eerst plaatsvinden, wanneer bij den betrok ken dienst geen ^overcompleet van bureel ambtenaren of andere ambtenaren, meer aanwezig is. De nieuwe kaderindeeling en haar gevol gen, zoo zegt de directie, heeft onze bij zondere aandacht. Tngediend is een wetsontwerp houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrechten van statistiekrecht. Blijkens de Memorie van Toelichting heeft het wetsontwerp in de eerste- plaats ten doel, de Waardewet 1906 o'p eenige punten te herzien. Deze herziening betreft zoowel het waar debegrip zelf als de procedure om tot een juiste vaststelling van de waarde te gera ken. Hoofdzaak in de wijziging der proce dure is, de vaststelling van de waarde in eerste instantie niet meer door de visitee- rende ambtenaren te laten verrichtep, maar door den inspecteur, met rechtstreeksch beroep van die beslissing op de Tariefcom missie, dus met uitschakeling van de com- missiën van beoordeeling. In voormelde wet en in verband daarmede ook in de wet op het Statistiekrecht zijn voorts nog en- <ele wijzigingen van minder belang aange bracht. Aan de toelichting tot de verschillende artikelen is het volgende ontleend: Iri aansluiting aan artikel 9 der wet op het Statistiekrecht wordt de aanhef van ar tikel X der Waardewet zoodanig gewijzigd, dat duidelijk blijkt, dat deze laatste wet niet^van toepassing is op met vrijdom van invoerrecht ingevoerde goederen, noch op goederen, waarvoor ingevolge artikel 16 of 17 der Tariefwet een gedeeltelijke vrijstel ling van het invoerrecht wordt genoten. De visiteerende ambtenaren zullen voorts niet zelf de waarde meer vaststellen, doch de verdere behandeling van zaken over dragen aan den inspecteur, of diens volgens het nieuw voorgestelde artikel 24 der Wa renwet aan te wijzen plaatsvervanger, ter voorkoming van vertraging. Om geschillen over de waarde van in te voeren sigaren op eenvormige en eenvou dige wijze te kunnen oplossen, wordt het gewenscht geacht, om ook het invoerrecht ad 15 per 1000 stuks voor sigaren van lage waarde als een waarderecht te be schouwen. De in artikel XVI gegeven omschrijving van waarde, wijkt op eenige punten van de bestaande af. In de eerste plaats behoo- ren niet alleen de invoerrechten, maar alle bij invoer verschuldigde Nederlandsche be lastingen, zoomede alle op de verdere expe ditie hier te lande krachten- en andere kosten buiten de aan te geven waarde. O.m. wordt voorts door het voorschrift om den koopprijs in vreemde munt te .herleiden tot Ncderlandsch geld, naar den bij den aan vang van den dag van den koop te Amster dam geldenden wisselkoers beoogd, belang hebbenden .bij de berekening der invoer rechten niet de dupe te doen worden van prijsstijgingen of valutaschommeling. Door de officieele afgevaardigden der buitenlandsche en Hollandsche organisators werd op bovengenoemd congres besloten tot de vorming van een commissie om te geraken tot het geregeld houden van In ternationale Accountantscongressen, Als voorwaarde voor hun medewerking stelden de buitenlanders den eisch, dat voorzitter der voorbereidingscommissie zou zijn de voorzitter van het eerste Internatio nale Congres, de heer E. v. Dien. Deze meende deze functie alleen te kun nen aanvaarden, zoo hij door den secretaris van het congres, den heer Frese, werd bij gestaan. Deze gedachte vond algemeene instem ming. j In de middagzitting van het Internationaal •ceountants-Congres te Amsterdam, dat ge presideerd werd door I'riederich Biinger, president van het Verband Deutscher Bücherrevisoren te Leipzig, werd als eerste onderwerp behandeld: ..Waardebepaling voor de balans en winst", ingeleid door Prof. J, M. Clark, hoogleeraar aan de Chicago University en Prof. Dr. F, Schmidt, hoogleeraar aan de Handelshochschule te Frankfort a.d. Main. Bij afwezigheid van den heer Clark werd deze door den heer Limperg vervangen, welke evenals de heer Prof. Schmidt een korte toelichting op een prae- advies gaf. Als tweede onderwerp van de middagzit ting werd onder voorzitterschap van Prof. E. Schiqut, president van het ,,Gremium der Buchsachverstandigen und Bücherrevisoren" te Weenen, het onderwerp „De boekhouding van gemeenten en gemeentebedrijven" be handeld door de heeren F. Ogden Whiteley, Bradford, Walter Meywalad, Beerlijn, L. Béthoux, Lyon, H. A. Verhey, Amsterdam. De R. K. lijsten voor Gelderland, Over- ijsel, Groningen en Drente. Door de R. K. Statenfractie zijn in de Provincie Gelderland voor dé verkiezing van leden der Eerste Kamer candidaat ge steld: 1. J. F. C. Arntz, Nijmegen; 2. P. T. H. M. Dobbelmann, Nijmegen; 3. M. C. E. Bon- gaerts, 's-Gravenhage; 4. P. J, S. Serrarens, Rijzenburg; 5. G. W. J, van Koeverden, Buren; 6. M. J. R. H. van Schaik, den Haag. De R. K. Statenfractie in Overijsel stelde als candidaten voor de a.s. Eeerste Kamer verkiezing, de heeren J. C. L. van der Lan de te Ubbergen, Ant. J. Schoemaker te De venter, H. Ruiter te Arnhem en P. J. Sersa- rens te Utrecht. De heer mr. dr. J. W. Schneider wenschte voor een candidatuur nief meer in aanmer- te komen, daar het lidmaatschap van Gede puteerde en Provinciale Staten niet ver- eenigbaar is met dat der Eerste Kamer. Groningen en Drente nemen de lijst van Overijsel over; alle lijsten zijn verbonden. Verbetering noodzakelijk. De Hoofdingenieur van den Waterstaat in Noord-Brabant schrijft in zijn verslag over den toestand der Waterkeeringen in 1925 o.m.: De Maasdijken bleven in denzelfden on voldoenden toestand verkeerenMeer en meer wordt de behoefte gevoeld, het be heer der Maasdijken boven Crêvecoeur te brengen in een forsche en sterke hand, wel ke voldoende middelen ter beschikking heeft om de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, Ook is reeds meermalen gebleken, dat de plaatselijke besturen niet voldoende optre den tegen het voor tuingrond in gebruik nemen van dijkglooiingen en het hebben van struikgewas en boomen op kruin en beloo- pen.... Over het algemeen wordt aan de z.g. Binnenkaden niet voldoende zorg be steed en begint men daaraan eerst eenige aandacht te wijden in het late najaar, als de nood aan den man komt. Alsdan wordt met veel arbeidskrachten niet verkregen, wat in het voorjaar door zorgvuldig afwerken der kaden, waardoor een goede begroeiingi in d zomer wordt mogelijk gemaakt, met minder geld bereikbaar is. Ook voor het westen en noordwesten dezer provincie moet wor den aangedrongen op verbetering der water keeringen, welke op vele plaatsen onbe trouwbaar zijn. In den loop van 1926 zullen dezerzijds rapporten betreffende de te ma ken verbeteringen worden ingediend. Omtrent de provinciale beplantingen meldt hij het volgende: Het aantal afgestorven iepeboomen was weer zeer groot. De oorzaak van de ziekte is nog steeds niet gevonden. In het Voorloopig Verslag verklaarden sommige leden zich niet te kunnen ver heugen over de meerdere opbrengst van 361.000 der griffierechten. De praktijk met de nieuwe regeling de zer rechten heeft volgens velen aangetoond, dat die rechten thans te hoog zijn en voor de rechtzoekenden zelfs een ernstige be lemmering kunnen vormen om het op een proces te laten aankomen. Zij vroegen, of de minister deze meening deelt en bereid is een verlaging van de thans geldende griffierechten voor te stellen. Gevraagd werd^of de verhooging van art. 41 met 28.247, alleen voor de politietroe- pen en die van art. 46 met 30.831, alleen voor het wapen der Kon. Marechaussée wordt aangevraagd, en zoo ja, hoe het komt, dat de daarvoor op de begrooting uitgetrokken bedragen met zoo groote som men zijn overschreden. In de Memorie van Antwoord deelt de Regeering mede, dat de vraag, of tot in trekking der Huurwetten kan worden over gegaan, nog in onderzoek is. Wat de wet van 26 Juli 1918 tot instel ling eener bijzondere rechtspraak in distri butie- en andere crisiszaken betreft, deze heeft mede betrekking op de wet van 3 Augustus 1914, houdende verbod tot uit- en vervoer van sommige artikelen en op die van denzplfden datum, tot aanvulling der Onteigeningswet ter voorkoming van vast houding en prijsoverdrijving van waren. Waar van deze wetten niet de intrekking wordt voorgesteld en de wet ook geen be paling inhoudt, dat zij bij het ophouden der destijds bestaande omstandigheden zal komen te vervallen is de Regeering van meening, dat deze wet niet behoort te wor den ingetrokken, doch alleen door feitelijke buiteneffectstelling der wetten van 3 Augustus 1914 haar practische beteekenis zal verliezen, om echter, mochten deze wet ten te eeniger tijd weder worden toege past, automatisch wederom kracht te ver krijgen. Met klein gevolg heeft H. M. Koningin Moeder Woensdag een bezoek gebracht aan Arnhem en omstreken. Bezichtigd werd het Openluchtmuseum en een wandeling werd gemaakt door het park. Ten slotte -begaf H. M. zich naar het kasteel Doorwerth tot een bezoek aan het Legermuseum. Na afloop werd in de groote zaal van de Johannieter Orde de thee gebruikt. De directie van de Lijm- en Gelatinefa- briek heeft de jonge arbeiders, die Maandag in staking zijn gegaan, met ingang van Dins dag ontslagen. Door de stakers is inmiddels aan de Directie bericht, dat zij bereid zijn het werk tc hervatten, indien hun loonen worden ver laagd met hetzelfde percentage, als waar mee de loonen der volwassenen werden ver minderd. Naar de Tel. verneemt, heeft thans de Delftsche- Bestuurdersbond de leiding van de staking op zich genomen en is drfor dezen bond besloten een steunactie voor de jeug dige stakers te organiseeren. Zoo wij reeds berichten, zijn bij het con- 'flict ongeveer 80 jongens betrokken; slechts een 7-tal is aan den arbeid gebleven. Doordat volwassenen thans het werk der jongeren verrichten, kan de fabriek vrij on gestoord het bedrijf voortzetten. Door den heer van Rappard zijn aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid, mede te deelen, of het juist is, dat met ingang van 1 Septem ber a.s. de Rijksdagnormaallessen te Gorin- chem, Zierikzee, Doetinchem en Coevorden omgezet zullen worden in Rijkskweek scholen? Zoo ja, kan de Minister mededeelen, of hij bereid is, te bevorderen, dat ook de Rijks dagnormaalschool te Tiel met een centrale ligging en een groot aantal leerlingen alsnog worde omgezet in een Rijkskweekschool? De Alg. Ncd. Mijnwerkersbond heeft een schrijven gezonden aan de samenwerkende mijnwerkersorganisaties, waarin er op wordt gewezen, dat blijkens ingekomen bericht van den Int. Mijnwerkersbond, gedurende de Engelsche staking 61.000 ton kolen uit Nederland in Engeland werden ingevoerd. Naar uit een ingesteld onderzoek geble ken zou zijn, waren deze 61.000 ton kolen voor een zeer belangrijk deel uit de Neder landsche mijnen afkomstig. De Nederlandsche Mijnwerkersbond ver zoekt den samenwerkenden organisaties maatregelen te willen overwegen ohi in het vervolg den uitvoer van kolen van Neder land naar Engeland te beletten. Tevens herinnert de Nederlandsche Bond er aan, dat reeds d.d, 6 Mei aan de organi saties is voorgesteld om een gemeenschap pelijke actie te voeren, voor wederinvoe ring van den zes-urigen werkdag op Zater dag. Hij dringt er op aan, dat al de hoofd besturen hun standpunt zullen bepalen ten aanzien van dit voorstel. Naar de „Tel." verneemt, zullen de beide punten in gemeld schrijven bedoeld, bespro ken worden op de gecombineerde vergade ring van hoofdbesturen, op Vrijdagavond aanstaande te Heerlen. In zijn laatste vergadering heeft de Nij- verheidsraad, naar gemeld wordt, van ge dachten gewisseld over de daling van de buitenlandsche valuta en den invloed daar van op de Nederlandsche industrie. Naar aanleiding van de gehouden besprekingen heeft de Raad uit zijn midden een commis sie benoemd, bestaande uit de heeren S. Wouda, voorzitter; J, M. D. Blomjous, A. Goedewaagen, dr. L. G. Kortenhorst, A, Spanjaard, leden en mr. J. H. van Sherm- beek, secretaris, aan wie opgedragen is deze aangelegenheid te onderzoeken. In de tc 's-Gravenhage voortgezette ver gadering der Ned. Mpij. tot Bevordering der Pharmacie werden nog aangenomen twee voorstellen van de afd. Rotterdam. Het eerste luid: Het departement-Rotterdam stelt voor, het hoofdbestuur op te dragen ervoor te waken, dat bij een komende wettelijke regeling van de bereiding en aflevering van sera, vaccins, bacterie-praeparaten, anti-toxinen enz. de apotheek bij voorkeur als distributie-orgaan dezer geneesmiddelen worde aangewezen." Het tweede voorstel luidt: „Het departe ment Rotterdam, gelet hebbende op de steeds ruimere toepassing van sera, vaccins, bacterie-praeparaten, anti-toxinen enz. in de geneeskunde, stelt voor, het hoofdbe stuur op te dragen, met de betreffende hoog leeraren overleg te pleegen opdat bij de opleiding van de assistent-apothekers, meer nog dan thans, hiermede rekening gehou den worde." De bedoeling dezer voorstellen was spe cialisatie op het pharmaceutisch gebied mo gelijk te maken. Acht vechtersbazen. Op het politiebureau Lange Torenstraat te Rotterdam vervoegde zich mej. E., van de Gedempte Binnenrotte. Zij vertelde, dat zij en haar man Zondagnacht aan de deur van hun woning door acht onbekende man nen waren aangevallen en mishandeld. De juffrouw was, terwijl haar man de deur opende, eensklaps overvallen door vier lieden, die haar vastgrepen. Op het hulp geroep der vrouw snelde toen haar man toe, waarop deze door alle acht werd mis handeld. De acht aanvallers, de juffrouw en haar man werden op het politiebureau ontboden. Bij het verhoor verklaarden de acht vechtersbazen, door de juffrouw be stolen te zijn. Dit bleek echter niet waar te zijn. De mannen zijn daarop in bewaring gesteld. De oliehandelaar v. d. K. te Weesp gaf Zondagmiddag aan den brigadier-majoor der rijksveldwacht, M. Nijboer, alhier, ken nis, dat de te Amsterdam wonende W. J- v. d. G. bij hem als reiziger in dienst, zich aan verduistering van door hem geïncas seerde gelden had schuldig gemaakt. In totaal zou op die wijze een bedrag van 1200 verdwenen zijn. Maandagmorgen is v. d. G. door den brigadier-majoor gearresteerd. Dezer dagen sloeg te Kcrkrade in een parapluie, waaronder drie meisjes liepen, de bliksem. Dc parapluie verbrandde ge deeltelijk, terwijl een der meisjes een lichte armverlamming kreeg. Dc twee anderen kwamen met den schrik vrij. Woensdagmorgen te 10 uur heeft bij het Tolhuisje aan de Kerkstraat, een he vige botsing plaats gehad tusschen den .Vrachtauto van den heer Van Vuurcn te Baarn en een personenauto uit Bunscho ten. Deze laalste werd zeer ernstig be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Door de politie wordt een on derzoek ingesteld. Ongenoode gasten verschaften zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag toegang tot de woning van de familie J. C. in de Esschenlaan te Rotterdam. De familie was uitstedig. Men heeft zich door het inslaan van een serreruit toegang tot de woning verschaft. Alles werd over hoop gehaald en alle kasten werden open gebroken. inbrekers geen tijd hadden iet3 mede te ne men, omdat Wee agenten onraad bemerk ten, het huis binnentraden en de inbrekers op heeterdaad betrapten. Zij bleken tc zijn de 27-jarige voerman B. J. en dc 29-jarige los werkman L. O. Beiden zi;n bekenden der politie. Zij zijn opgestoten. Dinsdagavond geraakte dc autorijder S, uit Delft, aan den-Haagschan Schouw, on der Voorschoten, het stuur van zijn wagen kwijt, juist toen hij een anderen auto zou passeeren. De heer S. werd uit zijn voer tuig geslingerd en bleef bewusteloos aan den weg liggen. Hij is naar het academisch ziekenhuis alhier overgebracht, waar gecon stateerd werd, dat hij een cmstigen sche,- delbreuk had opgeloópen. Zijn toestand is zorgelijk. Bij de politie te Vlissingen is telegrafisch bericht uit Ostende ingekomen, dat hier te Vlissingen de vorige week gelande Zweedsche watervliegtuig te Ostende is ont vreemd, ten nadeele van een vliegdienst aldaar, nadat de Belgische kenteekenen door Zweedsche waren vervangen. Een onderzoek wordt thans ingesteld, want de drie personen, een Hollander en twee Duitschers, die zich in het vliegtuig bevonden, hadden zich voldoende kunnen legitimeeren. Aan het station te Leiden kwam Dinsdagr morgen eerr gezelschap aan, bestaande uit een dame en twee heeren, blijkbaar Duit schers. Een kruier werd aangenomen om de koffers naar den Morschsingel te bren gen. Aan het Gaalgcwater aangekomen, werd de bagage geopend en ér kwamen daaruit twee op bijzondere wijze ingerichte opvouwbare bootjes (kano's) te voorschijn. Wandelstokken werden uitgerold. Dit bleken roeispanen te zijn. Er werden voorts windkussens opgeblazen om als rugleuning en als het noodig mocht zijn als reddings boei dienst te doen. Nadat de vaartuigjes gereed waren en de Duitsche vjag geheschen was, vertrok het gezelschap onder groote belangstelling naar de Kagerplassen. In den laatsten tijd wordt de mijnstreek en nü ook Maastricht onveilig gemaakt door een oplichter,» die zijn slachtoffers meestal zoekt onder werkloozen en jonggehuwden. Hij doet zich voor alsvertegenwoordiger eener verzekeringsmaatschappij te Delft, toont dan een aanstelling als hoofdagent, met de bevoegdheid om agenten aan te stel len. Hij maakt vports een stuk op, dat een aanstelling als agent moet verbeelden en vraagt dan een kleine waarborgsom, vari- eerend tusschen 7.50 en 15, welk be drag bij dc eerste maandafrekening ge restitueerd wordt, doch dan hoort men er niets meer van. Bij informatie en aangifte bij de politie hoort men, dat de man enkel van oplichte rijen leeft. Luiing, een petroleum-stadje in Texas, is dezer dagen het tooneel geweest van een wild-enthousiaste opschudding. Luiing heeft 1500 inwoners, waarvan zoowat dc helft werkzaam was bij dc United North and South Oill Company. De bezittingen dezer maatschapapij in het Luling-veld werden kort geleden aap een andere maatschappij overgedaan 'voor ruim 12 millioen dollar. De manager der maatschappij vond, dat de employ's wel een graantje mochten mee pikken van de goede winst en hij stelde 2 millioen dollar beschikbaar. Vijf hoofdambtenaren kregen ieder 200.000 dollar. Zij, die. langer dan drie jaar bij de maatschappij in dienst waren, kregen al wat zij in dien tijd verdienden, nog eens extra. Zij, die tusschen een en drie jaar gewerkt hadden, kregen 50 zij die minder dan een jaar gewerkt hadden, 25 van hun totale verdienste. Het resultaat van deze uitdeeling is ge weest, dat vrijwel heel Luiing zich nieuwe auto's heeft aangeschaft. Maandagmiddag zag de sluismeester aan de Dieze nabij 's-Hertogenbosch, ter zijde van de schutsluis een "jongeman van circa 20 jaar, met een hond, loopende langs den talud. Zijn rijwiel stond terzijde tegen een telefoonpaal. Zonder hieraan verder aandacht te schen ken, bevreemdde het hem echter na eenigen tijd, dat het rijwiel onbeheerd was achter gebleven en van den jongeman niets meer te bespeuren was. Zijn vermoeden omtrent een ongeval werd nog versterkt, toen werklieden die aan de sluis werkzaam zijn, beweerden, dat zij een pet hadden zien voorbijdrijven. Direct werd de politie gewaarschuwd, die aanstonds met dreggen begon, tot nog toe echter onder resultaat. Aangezien zekere A. W., loopjongen bij de Gez. W. te Vught, aan wie ook het rij wiel toebehoort, vermist wordt, vermoedt men, dat deze verdronken is. Een actie ter bestrijding. In het }uni-nummer van „De Schakel" het gemeenschappelijk orgaan der Amster- damsche instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon, wijst Mr. J. Everts erop, dat on der de resoluties, op het onlangs in Bussum gehouden Nationaal Middenstandscongres aangenomen, er een is ter bestrijding van het voorscljotzegelsysteem. De actie, in die kringen tegen dit „systeem" gevoerd, acht schr. voor het maatschappelijk hulpbetoon niet zonder beteekenis. Er komen nl. steeds meer ondernemingen, die op afbetaling aan arbeiders en kleine luyden zegeltjes verkoo- pen, welke recht gevën op aankoop van goe deren in de bij de zegelonderneming aange sloten winkels. De zegelonderneming be rekent aan hen, die haar zegels op afbetaling koopen, een rente, die tot 50 per jaar loopt en bedingt van de winkeliers, die voor haar rekening goederen aan zegelhouders afgeven, 8 tot 15 korting. Voor haar snijdt het mes dus aan twee kanten. Voor den koo- per echter is, zooals de practijk van het maat schappelijk "hulpbetoon maar al te dikwijls uitwijst, het koopen op afbetaling de eerste stap. op den weg naar den woekeraar en ar moede de rem, die zijn beurs anders aan zijn kooplust had gesteld, gaat ontbreken hij koopt maar raaktom de zegelinrichting te kunnen afbetalen loopt hij naar den woe keraar-geldschieter, enz. Daarbij beloopt hij de kans, dat de winkelier, op wien hij door toedoen van de zegelinrichting is aangewe zen, zal probeeren op hem een deel van de korting t^ verhalen, die hij den zegelonder nemer moet afstaan. Want de winkelier kan dej korting voor de betaalzegelinrichting al licht slecht missen en de klanten, die hij dank zij het zegelsysteem erbij krijgt, blij ken dikwijls minder in aantal dan hij hoopte, doordat zijn concurrenten zich bij andere Er wordt echter niels vermist, daar de] betaalzegelinrichtingen gaan aansluiten en hil aus volstrekt geen bevoorrechte positie meer inneemt. Hij ziet daarbij het moreele gevaar, daf den winkelstand dreigt als zwak kere broers den zegelhouders tegen hoogere prijzen mindere waar gaan leveren. Schr. hoopt, dat deze actie van den Midden standsbond bij de aangesloten winkeliers de medewerking moge vinden, die zij zoo ten volle verdient. De gemeente-secretaris A. Hermans te Susteren die Zaterdagmiddag bij een motor ongeval aldaar, ernstig werd gekwetst, is aan de gevolgen dier wonden overleden. Het D. v. N. te Breda vertelt het volgende Tijdens het diner, dat ter gelegenheid van het voltrokken huwelijk van Dr. Ru dolph Mengelberg eenige dagen geleden te 's-Hertogenbosch plaats had, en waarbij, zooals vanzelfsprekend, zijn kleine „groote" broer vertegenwoordigd was, geschiedde het volgende Toen de groote Willem een oogenblikje den disch verliet, kwam hij als door kracht ertoe aangedrongen in de nabijheid van het ter opluistering aanwezig strijkje, met welks leider, den aldaar bekenden musicus, den heer Simon Spiero, hij aldra een praatje begon. „Zoudt u denken,'dat ik geschikt ben om een en ander met u te kunnen samenspelen," waren de woorden des kunstenaars. Spiero die zich, hoewel een weinig ge- intimideerd, niet uit het veld liet slaan, ant woordde „Ik stel het op hoogen prijs, dat een man als u, onder wiens leiding de grootste kun stenaars hebben gewerkt, zich als is het dan slechts enkele minuten onder mijn leiding wilt stellen." Daarop nam Mengelberg voor het klavier plaats en zette onder Spiero's leiding op zwierige en zelfs stijlvolle wijze een foxtrot in. Men stelle zich dit tableau voor. Toen dit intermezzo ten einde was, nam Mengelberg hartelijk afscheid van zijn mu- zikalen leider en liet zijn begroetingen ver gezeld gaan van de volgende woorden „U, mijnheer Spiero, is de eenige die kunt zeggen Ik heb Mengelberg in mijn strijkje als pianist gehad." Ten nadeele van een mijnwerker te Schin- veld werd een som gelds gestolen. De politie deed onderzoek en een huiszoeking bleef zonder resultaat. Eenige dagen later werd het geld in een enveloppe in de brievenbus van den pastoor gevonden. Er was een ver zoek bij, om het gestolen geld aan den eige naar terug te doen bezorgen! Maandagnacht is de Nederlander J. Fran ken, in de Brabantschestraat te Brussel, toen hij nabij het Noorderstation een drietal per sonen vroeg of zij niet een goed hotel voor hem wisten, aangerand. Een hunner bood den vreemdeling aan, tegen een vergoeding van 10 frs., hem een goed huis in de Cinestraat te wijzen, en hem daarheen te brengen. Op de kamer gekomen werd hij echter onder bedreiging met een revolver en dolkmes, gesommeerd zijn por tefeuille over te geven. Een derde individu begon hem bovendien met een stuk ijzer te bewerken. De drie personen zijp daarop op de vlucht gegaan. Op het hulpgeroep van J. Franken kwam er politie opdagen. Deze wist twee der schel men aan t€ houden. Het zijn twee gevaarlijke bandieten, van ongeveer 25 jaar. De derde is een Franschman, die sinds enkele dagen in België vertoeft. Dat Duivelschc achterwiel. Ze waren met z'n tweeën. De een te voet, de ander op de fiets. Al een heel eind hadden ze samen afge legd. Menig biertje was verwerkt vanwege dé hitte en den langen afstand. Met moeite waren ze door het Aambosch naar boven gescharreld, nu eens struikelend over de groote bonken sintels, die daar voor „ver harding" van het steile pad worden gebruikt, dan weer vallend tengevolge van de geulen die de regen in den weg heeft uitgehold. Krampachtig steunden ze op elkander of op het stalen ros, dat moeizaam meegesleept werd, den berg op. Dat zware werk vorderde een nieuw biertje, dat nog juist verschalkt kon worden in een café, waar schaduwrijke boomen lokten tot een koel zitje. Het eene biertje werd ge volgd door ettelijke andere, en eindelijk werd de thuisreis aanvaard. 't Ging bezwaarlijk. Op eens kreeg de eigenaar van de fiets een lumineus idee. „Zet doe dich op de fiets, dan zal iech duje.' 't Was gauwer gezegd dan gedaan. De een werd met alle krachten op het vlug ge wiel geheschen, en de ander begon te duwen. Hoe harder de laatste duwde, met des te meer kracht trapte de berijder op de terug- trap-rem. De ander zwoegde als een paard, maar het achterwiel draaide niet en schoof over den grond. De barmhartige kreeg er genoeg van. Ich sei oet, ich duuj mich 't hert aaf „Dat geleuf ich waal", merkte de berijder op, „dien achterwiel dreejnt neet mie 1" „Jummig jao Goede raad was duur. Daar krijgt een van de twee een lumineus idee. Hij grijpt het achterwiel vast, licht het van den grond en duwt zijn karretje, dat nu alleen nog rust op het voorwiel,naar huis, trouw gesecondeert door z'n makker, die voortdurend blijft mopperen over het achter wiel, dat niet wilde draaien, en met het stel lige voornemen den verkooper van het nog nieuwe rijwiel eens duchtig de waarheid te zeggen over „zoo'n prul (Limb. Koerier.) Op den Boczemsingel te Rotterdam is om streeks 3 uur gistermiddag een ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Dc 13-ja rige A. M. uit de Pootstraat, reed met zijn fiets op het rijwielpad op genoemden sin gel. Terstond achter hem kwam een vracht auto van de Heinekens Bierbrouwerij. Bij het passeeren geraakte het rechter- pedaal van het rijwiel den trottoirband. De knaap kwam te vallen, juist tusschen het voor- en achterwiel van den auto. Het lin- kerachterwjel ging hem over het hoofd. Per auto van den G. G. D. is hij naar het zie kenhuis aan den Bergweg vervoerd, doch hij bleek bij aankomst belaas te zij.1 over leden. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde Woensdag W. v, D., genaamd „Stille Wil lem" wellens poging tot doodslag met een revolver op eenige poIitie-agenTen tt Utrecht, tot 1 jaar en drie maanden gevan genisstraf met aftrek van de voorlopig» hechtenis. De eisch was 5 jaar. De Firma La Bolsa te Kampen verzoekt ons opname van het volgende: „Het was 1 Juli 100 jaar geleden, dat de Koninklijke Nederlandsche Sigarenfabriek, thans opgenomen in de N.V. Sigarenfabriek „La Bolsa" voorheen C. J. Boelé, door den Heer Lehmkuhl werd opgericht. Wij achten dit jubileum belangrijk ge noeg om van het fabrieksgebouw de vlag waarop de datum van oprichting nog prijkt, (het is een oude fabrieksvlag) te doen uit waaien, Vanaf 1 Juli 1826 dateert ook de grondlegging der sigarenindustrie te Kam pen. Het glanspunt van ons succes werd bereikt, nadat wij de thans alom bekende merken „Uiltje" en „Locarno" in den han del brachten." PURMEREND. 6 Juli. „AfslagvereeM- ging Beemster, Purmerend en Omstreken!'. Aardappelen 1.521.82, kleine aardap pelen 0.88^-1.10, per zak van 25 k.g.; sla- boonen 6173 ct., snijboonen 50 ct., 5500 zak tuinboonen 6182 ct., per zak van 15 k.g.; peulen 27.50, doperwten 4.509 per zak van 50 k.g.; roode aalbessen 2142 ct., zwarte bessen 43 ct., per k.g.; klapbes sen 1727 per 100 k.g.; frambozen 47 ct. aardbeziën 27—40 ct., per k.g.;647 zak blauwschok 1.70 per 15 k.g., blauwe eigenheimers f 2.552.65 per 25 k.g. HOOGKARSPEL, 7 Juli. Aardappelent Schotsche 2.25—2.30; Ninityfold 2.35— 2.40; kleine aardappelen 1.601.70. MEDEMBLIK. 7 Juli. R.-K. Marktver- eeniging „St. Jozef". Aardappelen: groote muizen 2.402.65; kleine muizen 1.90— 1.95; groote witte 2.502.65 per halve H.L. Aanvoer 6000 manden of zakken. BEVERWIJK. 7 Juli. R.-K. Coöp. Tuin dersvereeniging „KennemerlandZw. bes sen 7172 ct.; kruisbessen 2033 ct.; fram bozen 6065 ct. per Kg.; sla 1530 ct.| postelein 1330 ct.; andijvie 6080 ct. per kist; asperge D.W. 5065; idem D.B. 30—45 ct.; wortelen 1023 ct.; selderie 35 ct.; pieterselie 34,ct.: uien 23 ct.; rabarber 813 ct. per bos; bloemkool 516 ct kom kommers 58 ct. per stuk; tuinboonen 59 ct.; doppers 1428 ct.; raspers 2528 ct.; groentjes 18—24 ct.; aardappelen 58 et. per Kg. AMSTERDAM, 7 Juli. Vee, Ter vee markt waren heden aangevoerd 290 vette kalveren, le qualiteit 6476 ct-, 2e 5664 ct., 3e 5056 ct. per kg. levend gewicht 80 nuchtere kalveren f 714 600 varkens Holl. lc qualiteit 92—93 ct., 2e 90—92 ct., vette id. 8690 ct. per kg. slachtgewicht. AMSTERDAM, 7 Juli. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop.) IJpoider Eigenheimers 4.90— 5.60, Blauwe eigenheimers 4.905.25 Muizen 4.90(5.25 Westl. Muizen 5.25— 5.60, ronde 5.605.95, Kleine Muizen 4.20—4.55, ronde 44.20 Andijker Blauwen 4.906.60, Muizen 4.905-25, Kleine muizen 2.803.50 Langedijker Muizen 5.255.60, Schoolmeesters 5 5.60 Rijper Muizen 4.554.90 alles per hl. Zomer Malta/f719 per 100 kilo. ASSEN, 7 Juli. Eieren. Op de markt van da V.P.W. waren aangevoerd 108.500 stuks, Pris 4.505.50 per 100 stuks. ELST (Bet.), 6 Juli. (Fruitveiling V.V.O, B.) Volgers le soort 2026,2de soort 1318, Rouanen 2337, Meikersen 1ste soort 13— 30, 2de id. 714, zwarte kersen 2532, frambozen 3541, aardbeien 1ste soort 21 44, 2de soort 9Y219, kruisbessen 1016, zwarte bessen 6973, roode bessen 1620, Beekhuisperen 22 ct. per kg. GRONINGEN, 6 Juli. Eieren in den groothandel 4 a 4.75 per 100 st., in den kleinhandel 1.20 p. 20 st. WOERDEN, 7 Juli. Kaas. Ter markt wa ren 459 partijen. Prijzen Goudsche le soort 4043, 2e soort 3538, rijksmerk le soort 4348, 2e soort 3843, zware 49. Handel traag. TER AAK, 6 Juli. Veilingbericht vaa de R. K. Tuindersvereeniging „St. Phocas Peulen jeng 3.05 per zak van 10 K.G.; 42 zakken id. groen 1.50; 84 zakken id. I 0.96; 155 zakken id. II 63; 2635 zakken doperwten I 1.01; 762 zakken id. II 0.78; Witte capc. 2.02; 674 zakken Tuinboo nen 0.46; 9 zakken Snijboonen I 5.33; dubb. st. pr. 5.73; Aarbeien per 5 pond van 0.30 tot 1.05; Zwarte bessen 22 cent per pond; Kersen 16 cent per pond. mand Grof I 3.10; Bloemkool per 100 11—17; id. II 8.50—9. Prijzen na aftrek van de veilingkosten. TER AAR, 6 Juli. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging „God zif roet Ons". 16 zakken peulen groen 1.65; 62 zakken id. I 1.05; 893 zakken doperwten I 1.20; 56 zakken id. II 0.75; 40 zakken id. Ill 8.40; 227 zakken Tu-nboonen ƒ0.50 7 zakken witte capc. f 1.75. GELDERMALSEN, 7 Juil. Fruit. (Vef- lingsvereen. „Geldermalsen en Omst.) Mei kersen extra 5152 c„ rijp 2530 ct., zwar te kersen2227 ct.; dito rood 1113 ct.: volgers rijp2230 ct.; dito rood 12/415 ct,, minder rood 34 ct. zwarte bessen 60 62 cl., Napoleons 3541 ct.Alles per K.G. Aardbeien 71234 ct.; roode bessen 914 ct.; frambozen 1727 ct. Alles per pond. HOORN, 7 Juli. Varkens. Vette varken s 7678 ct., zouters 7273 ct. per K.G, (schoon). Handel goed. Eeieren (Veiling.) Kipeieren wit 4.60 5.70 bruin 4.80—4; eendeieren 3.9Q- 4.20 per 100 stuks. Aanvoer 23.285 kip- *n 1970 cendeieren. MAASTRICHT, 7 Juli. Botermijn. Aan voer 155.775 K.G. Hoogste prijs 1.82, mid del- 1.76, laagste 1.66. VOLENDAM, 7 Juli. Eeieren. Aan da veiling waren aangevoerd 400.000 eenden eieren 44.15 en 5500 kipcieren f 5.35. WIJK BIJ DUURSTEDE, 7 Juli. Fruitvei ling. Ter veiling besteedde men voor Mei kersen 2532 ct.; idem rood 1018 ct.; zwarte kersen 28—32 ct., idem rood 912 ct.; hofkers 3036 ct.; Spaansche kersen 1222 ct.; roode bessen 1429 ct.; zwar te bessen 6874 ct.; aardbeien 20—27 ct, per K.G. IJMUIDEN, 7 Juli. Heden waren aan den Rijksvischafslag: 18 stoomtrcilcrs De prijzen waren als volgt: Tarbot 1.100.80; Tongen 2.601 per Kg..; Griet f 5524; Gr. Schoi f 46—32Md. Schol f 35—26; Zctschol 41 —32; KI. Schol f 27—13—7.50—2.40; Schar ren 103.40 per 50 Kg.; Roggen 216 per hoop; Vleet 2.900.75 per stuk; Ma kreel 20; Pieterman en Poon 7.501.20; Gr. Schelvisch 3015; Md. Schelvisch lb 12; K.md. Schelvisch f 85.80; KI. Schel visch f 5.503.104.201.90: Kabeljauw f 46—34: Gr. Gullen f 12.50—7.50; KI. Gul ier. 3.40—1 per 50 Kg. IJMUIDEN, 7 Juli. Heden kwamen van de treilvisscherii hier aan den afslag de stoom- trcilers: IJM. Schiedijk met f 1416; IJM. 490 Gorredijk met f 1250; IJM. 108 Clara Nicol met f 1419; IJM. 189 Mary met f 1525! IJM. 125 Derika XII met 3 598; IJM. 385 Derika IV met f 1188- IJM. 374 Derika VIII met 1158; IJM. 84 Pallas met f 1523; IJM. 41 Plejaden met f 1338; IJM. 365 Holland VI met 1200; tjM. 244 Delftland met 744! IJM. 104 Annie met 1039; IJM. 47 Tuban- tia met 1073; IJM. 185 Albert Groen met f 1461; IJM. 67 Union me; 1023; IJM. 15 Eveline met 1668 en IJM. 38 Jenny Elsa met f 1719 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7