Niet hetzelfde. Voornaamste Nieuws Plaatselijk Nieuws Dit nummer bestaat uitlO bladzijden. - Eerste blad. TRAGISCH ONGELUK OP HET PONTVEER NABIJ DE CRUQUIUS. DE PONTVEERKNECHT DOODGESLAGEN. Weer terecht. Stoompontmisère. Openluchtspelen te Castricumv M. U. L. O.-examen. Stoomtrawler defect. Paardensport in het belang der Paardenfokkerij. De auto's op de Zeeboulevard van Zandvoort. Ook een nielkoorlog. Personalia. Een dierenasyl. Portefeuille verloren. in dit nummer. Het natte hooi. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstr. Excursie naar het Sanatorium „Berg en Dal" te Apeldoorn. <r Onbestelbare Stukken. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphïsch Weerbericht LAATSTE NIEUWS. De „Maryland" binnengesleept. De FranschSpaansche conferentie. De vlucht van Cobham. Primo de Riviera naar Parijs. Hindenburg met vacantie. De reis van den Duitschen Rijkskanselier. Oogstschade door hagel. Sneewval in Italië. Vrijdag, 9 Juli 1926. 50ste Jaargang No. 16296 Alle abonn.e's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden fO0j](] Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7l?fi bij een ongeval met MCfj bij verlies van een hand, f JOC bij verlies van een f 5 ft bij 'n breuk van f £(1 bij verlies v. een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: #UUU» verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen. a üU."'3O0delijken afloop: 1 Lu een voet of een oog: -1 ILu,'" duim of wijsvinger: I UU."' been of arm: iï'U» andere vinger. _ïn „de Volkskrant" wordt een verge lijking getrokken tusschen de critiek, welke op het handelsverdrag Nederland- Duitschland is uitgeoefend, en welke allerwege tegen het tusschen Nederland en België voorloopig gesloten en nog te ratificeeren verdrag gehoord wordt. Ondanks een schier vernietigend voor loopig verslag en een slechte pers heeft de Tweede Kamer# het handelsverdrag met Duitschland toch met overgroote meerderheid van stemmen goedgekeurd. Zal het met het verdrag met België den- Eelfden weg opgaan vraagt de Volkskrant. Onmogelijk ware het niet. Het tegen heeft tot heden zeer forsch, het róór betrekkelijk bedeesd geklonken. Amsterdam en Rotterdam hebben zich tegen het verdrag aangegord, en deze beide groote koopsteden beschikken over de mach tigste persorganen, over keur van intellect, over gelden voor propaganda zooveel men wil. Eén zaak slechts maar een belangrijke heeft het Nationale Comité, dat zijn actie te gen het verdrag onverpoosd voortzet, over het hoofd gezien wij leven in een ander Europa dan vóór den wereldoorlog. Er is in de verhouding tusschen de volken en tusschen de staten iets veranderd. De stichting van den Volkenbond moet, wil dit instituut iets beteekenen en tot iets uitgroeien, zich ook af tee kenen in de wijze, waarop de landen hun onderlinge betrek kingen regelen. Het begrip toenadering en verzoening, dat in den Volkenbond in de practijk nog zeer onvolkomen, wij geven dit toe is verzinnebeeld, moet ook tot uitdrukking ko men, als staten een conflict of geschil tot oplossing pogen te brengen. Zeg, dat dit ook na de schepping van den Volkenbond niet altijd is gebeurd, maar zeg ook, dat dit voor ons land geen reden mag Zijn om er niet naar te streven. Nederland heeft, als liet iets kan, aan Bel gië, dat door zijn ligging gehandicapt wordt, voldoening te geven. Het heeft dit te doen, om met zijn zuide lijken nabuur een sfeer van goede verstand houding, en beter, te scheppen. Het heeft dit te doen, om te voorkomen, dat België geheel gezogen worde in het Fran- sche vaarwater, Fransch chauvinisme en Fransch militarisme. Het heeft dit te doen, om aan Europa een voorbeeld te geven, hoe de Volkenbondsge- riachte, niet in mooie woorden wordt verkon digd, maar in de practijk toegepast. Amsterdam en Rotterdam houden zich met dergelijke overwegingen sentimentali- teits-gronden noemen kooplieden ze mis schien niet op, maar het Nederlandsche volk als staat en natie heeft er wel mee te f rekenen. i V Aldus de Volkskrant. Wij gelooven, dat de hier getrokken Vergelijking tusschen de critiek op de beide verdragen niet opgaat. r Bij het handelsverdrag met Duitsch land ging het hoofdzakelijk hierom, dat de industrie zich voelde achtergesteld bij den tuinbouw. De woordvoerders der industrieelen vroegen en wellicht niet ten onrechte aan de regeering waarom hebt gij er niet voor gezorgd, dat. ook de Nederlandsche nijverheid van het nieuwe handels-verdrag met Duitschland kan profiteeren Daartegenover heeft de re: geering betoogd, dat haar dit onmogelijk •is geweest. Zij heeft voordeelen, zeer groote voordeelen weten te verkrijgen voor onzen land- en tuinbouw. Meer kon zij voorloopig niet los krijgen. En wie de debatten nog eens in de Handelingen na leest en op het breede standpunt van het geheele volksbelang en niet van een groeps-belang gaat staan en daarbij ook het standpunt van de tegenpartij eerlijk bekijkt, die komt tot de overtuiging, dat het onverantwoordelijk zou zijn geweest het handelsverdrag met Duitschland af te stemmen of zelfs maar aan te houden. Daarbij zou aan onzen uitvoer een zeer groote schade zijn toegebracht heele tuinbouwstreken zouden met ondergang zijn bedreigd en wij zouden daarnaast niets gewonnen hebben. Ons land vormt nu eenmaal de tuin van West Europa Deze zeer bijzondere positie moeten wij behouden en kunnen wij behouden, om dat wij iets hebben aan te bieden, wat een ander niet heeft en niet geven kan in Zooveel verscheidenheid en superieure kwaliteit. Het is als een natuurlijke rijk rijkdom. Maar onze industrie heeft, op Weinige uitzonderingen na niets eigens alle ons omringende landen zijn zelfs door natuurlijke gesteldheid, bezit van grondstoffen of kolen meer industrie landen dan wij. Daarom is het voor een Nederlandsche regeering zoo moeilijk de eigen nijverheid tegen buitenlandsche concurrenten te beschermen. Daarom Dok moest de' critiek op het handels- Verdrag met Duitschland het afleggen. Maar met het Ncderlandsch-Belgische verdrag staat de zaak anders. Daar zijn alle en zeer groote nadeelen voor ons alle, zeer groote voordeelen voor België. Wij hebben hierbij niets te winnen, maar alles te verliezen. Niet enkel materieel, misschien ook moreel. Vele deskundigen mmers zijn van meening, dat de gevraag- buur voor het geven van een mooi voor beeld aan Europa zouden zeker onzer zijds belangrijke offers mogen worden gebracht. Maar op de eerste plaats mogen door die opofferingen niet de levens belangen van ons volk worden aangetast; mag niet onze neutraliteit op het spel worden gezet. En op de tweede plaats dient er eenige zekerheid te bestaan, dat die offers niet vergeefs worden gebracht. Wie de geschiedenis van de totstand- j koming van het Nederlandsch-Belgische tractaat nagaat komt tot de conclusie, dat de onderhandelingen niet gevoerd zijn in een geest, welke na de totstandkoming van het verdrag hoop geeft op een om keer in de Belgische mentaliteit, een omkeer in dien zin, dat onze zuidelijke buren aan het Fransche imperialisme den j rug toe zullen keeren en hun verdere toekomst zelfstandig, werkend met eigen economische middelen, zullen opbouwen. Het tractaat, in een na-oorlogsche stem ming tot stand gekomen, doet veel eer vreezen,dat er 'n eerste stap in moetworden gezien om verder te gaan en bij een vol gende gelegenheid af te dwingen, wat nu nog niet verkregen kan worden. Daarom hebben wij gesproken van een verkeerde mentaliteit en de verwach ting geuit, dat nieuwe onderhandelingen, in een zuiverder geest gevoerd, tot beter resultaat mogen leiden. Gistermiddag omstreeks half 5 heeft op het pontveer nabij de Cruquius een bijzon der tragisch ongeval plaats gehad, dat helaas den 49-jarigen pontveerkneebt B. Vork, het leven heeft gekost. Vork zette met de pont eenige personen over van de Haarlemmermeerzijde naar den kant van Haarlemmerliede, waar zich ook de lier van de pont bevindt. Vanuit de richting Haarlemmermeer kwam in vrij flin ke vaart een motor-zeilschip aanvaren, dat op ongeveer 100 M. afstand signalen gal. Vork haastte zich, de aanlegplaats te be reiken. Hij was reeds de inham in gevaren en bukte zich reeds, om de lier te berei ken, om den strak over het water gespan nen staaldraad te laten zinken, waardoor het motorjacht er overheen zou kunnen varen. Doch juist op hetzelfde oogenblik, dat hij zich daarbij bukte, stiet hét jacht met groote hevigheid tegen den staaldraad, waardoor een tand van het rad stuk sprong en de slinger omhoog sloeg, welke met groote kracht het voorhoofd van den onge lukkige trof. Deze zonk in een en was bij na onmiddellijk een lijk. Onmiddellijk werd geneeskundige en gees telijke hulp ingeroepen, doch deze mocht niet meer baten. De gemeente-veldwachter van Haarlem merliede, de heer Van der Vloet, was spoe dig aanwezig en maakte proces-verbaal van het gebeurde op, terwijl hij het lijk in beslag nam, dat naar de ziekenbarak te Halfweg overgebracht werd. Het motorjacht, waarop zich dr. Grou- stra uit Haarlem en nog een tweede per soon bevonden, was na de botsing met den staaldraad, nadat de ketting, welke op net jacht terecht was gekomen, verwijderd was, met voileJttnelheid doorgevaren. Hedenmorgen zou een justitioneel onder zoek ingesteld worden naar eventucele schuldvraag. Naar men ons mededeelde, zou het on geluk niet gebeurd zijn, indien het jacht slechts enkele oogenblikken gewacht had. Door den hevigen schok was de slinger van de lier geheel ontzet. Vork was ongehuwd. Een tweede persoon, die op de pont was, had zich ook voorover willen buigen naar de lier, doch Vork was er juist een oogen blik eerder geweest. Deze week meldden wij dat bij de familie M., bij dc Insingerschool te IJmuiden, een 6-jarig knaapje was komen aanloopcn, druipnat, die naam noch woonplaats kon opgeven. Denzelfden avond werd de jon gen door zijn ouders, wonende in de Plan- ciusstraat te Velseroord, weer afgehaald. Gisteravond, om kwart voor tien, dus toen er nog heel wat verkeer over de pont was, werd de dienstdoende kettingpont Velsen defect. Het was niet mogelijk er mee te blijven varen en weldra stond aan beide kanten van het kanaal een groote massa wachtenden. Daarbij waren vele auto s en aan de Noordzijde vele aardbeienwagens, die van de veiling in Be verwijk terugkwamen Om vlug in den dienst te kunnen voor zien, werd het kleine pontje, dat overdag het verkeer ernstig belemmerd wordt. Voortaan zal liet verboden zijn van Za terdagmiddag 12 uur af tot den daaropvol- genden Maandag v.m, 2 uur op genoemde^1 wegen, de Zandvoortschelaan wat betreft het gedeelte voetbalterrein—Haarlemmer straat en den Boulevard Paulus Loot voor wat betreft het gedeelte Groot Badhuis: Noordzee Hotel, motorrijtuigen of rijtuigen te laten staan. Zooals wij reeds vroeger meidden wor den dit jaar Openluchtspelen gehouden te Castricum, de in zulk korten tijd bekend geworden badplaats. De omgeving van dit dorp is vol afwis seling, duinlandschap, bosschen, zee. Het gekozen terrein te midden van bosch en duinen leent zich uitstekend voor hei beoogde doel. Reeds is een aanvang gemaakt met het plaatsen der tribune, welke ongeveer 700 personen kan bevatten. Vanaf 17 Juli zal een gezelschap onder artistieke leiding yan den bekenden speler Vincent Berghegge en medewerking van o.a. de dames: Betty Hooy, Aty Crok, Lous Chrispijn, Toby Otte e.a, Heeren: Vincent Berghegge, Daan van Olleien, Fraqs Mu- nichmann, Ludger Eringa, Fred. Koolber gen, M. Eechol, F. Fiolet, Willy Gerstel e.a., dagelijks, behalve Vrijdag, tot nader aan kondiging opvoeren het zoo bij uitstek voor openluchtspel geschikte romantische too- neelspel „De Pastoor van Neuvillette van 's midags 2.30 tot 5 uur. Er is gelegenheid tot stallen van rijwie len' en auto's, terwijl de verbinding met het station, Zaanstreek en strand geregeld onderhouden wordt. Voor het Mulo-examen slaagden te Am sterdam Ei J. v. d. Bosch te Haarlem, C. J. Faas te Halfweg, W. M. Zueger te Heem stede, B. A. Lampe, Th. de Neyn van Hoogwerff, M. B. Okhuysen, allen van Haar lem; G. A. Boozen te Overveen, G. M. Smit te Bennebroek, A, W. ach te Haarlem, rl. A. Wittekamp te Heemstede, Men seint uit Hoek van Holland: De stoomtrawler IJmuiden 203 van de Alge- meene Visscherijmaatschappij, drijft volgens te Hoek van Holland ontvangen bericht op 25 mijl Noordwestelijk van het vuurschip Maas met defecte machine en verlangt assis tentie. De sleepboot Rozenburg is ter op sporing vertrokken. Daarbm aller belangstelling waard. de regeling van beheer over de Schelde vaart, spoedig klaar gemaakt, dat echter in strijd is met onze souvereine rechten, voor auto's, enz., niet voldoende is. Het Wij voor ons zouden in het belang van duurde echter een paar uur eer de andere de nieuwe Volkenbondsidee, welke gr°°te «ettingpont klaar voor het werk was, groeiende is daarin willen berusten, aoo- uuZ S"" als wij in beschouwingen over het ver drag al eensjiebben uiteengezet. Te dien opzichte deelen wij de meening van de Volkskrant. Maar mogen wij nog vei de. gaan Heeft de waarschuwing van iemand als prof. Struycken, welke wij onlangs nog eens afdrukten, ons niet te zeggen de ernstige vermaning, dat bij een ver klaring van Antwerpen tot oorlogshaven zonder uitdrukkelijk verbod aan Belgische schepen om in Nederlandsch vaar-, water te komen, ons land onverbiddelij k in een conflict van oorlogvoerenden zal wor den gesleept? En moeten wij onverplicht en zonder noodzaak een kanaal graVen, dat onze groote havensteden op onbereken bare verliezen zal komen te staan ten bate van Antwerpen Voor het scheppen van een betere sfeer van goede verstandhouding met den na- In ons blad is eenige malen geklaagd over de last, die stationeerende auto's op de Boulevard te Zandvoort véroorzaken voor het verkeer. De burgemeester van Zandvoort heelt aan de bewoners der desbetreffende straten medegedeeld: Tot heden is toegestaan, dat motorrijtui gen en voertuigen standplaats innemen op den Boulevard Barnaart, den Boulevard Favauge, den Boulevard Paulus Loots, den Hoogeweg, de Groote Krocht, de Halte- straat, de Haarlemmerstraat en de Zand voortschelaan. Meermalen komt het voor dat op Zonda gen auto's langs genoemde wegen staan, waarvan de bestuurders de wagens op dus danige wijze plaatsen en ook afsluiten, dat Men schrijft ons Een concours-hippique ts niet een kermis- jooleen pretje van jongelui, die ezns een dagje met elkaar uit willen zijn een openbare vermakelijkheid, zooals er zoovele zijn in onzen tijd. Dit moet het niet zijndit behoeft het niet te zijn dit mag het niet zijn, hoewel het natuurlijk een dag kan zijn van groot plei- zier van hooggestemd genot. Een concours-hippique is een paardensport feest van instructieven aard een tentoon stelling waar van allen kant ieder het beste laat zien wat hij heefteen openbare les, waar ieder paardenliefhebber zijn paarden kennis kan vermeerderen en controleeren met wat anderen hebben bereiktwaar de liefde voor het paard in al zijn prachtige ei genschappen en nuttige verrichtingen worcffj- in stand gehouden en aangekweekt een pro paganda voor de paardenfokkerij. Er zijn in de laatste jaren op verschillende plaatsen in ons land allerlei belangrijke ten toonstellingen gehouden deze zijn zeer leer rijk geweestgaven overvloedig materiaal tot het maken van vergelijkingen hadden voor inzenders en bezoekers paedagogische waarde en hebben daarom goede vruchten afgewor pen voor de groote groep van onze landbou wers. De kennis van de teelt der gewassen, van onze fokkerij van rundvee en schapen en paarden, is er door toegenomen en heeft in de praktijk schitterende resultaten laten zien Zóó zijn onze concoursen-hippique in verschillende streken langzamerhand ook geworden een middel van intensieve propa- ganda voor alles wat de paardenfokkerij kan bevorderen. Het dwingt onze paardenliefhebbers om hunne gedachten eens te concentreeren vergelijkingen te maken met wat zij ieder voor zich denken en doen en met wat anderen heb ben gedacht en gedaan en wisten te bereiken zij worden verplicht zich rekenschap te geven van eigen standpunt, methode en richting. Daarom stemt 't opgewekt dat er allerwe ge in ons geheele land zooveel belangstelling is voor onze paardensportfeesten. Deze belangstelling moet worden behou den en bevorderd met alle kracht. Want onze paardenfokkerij maakt moeilijke tijden door en het zou in zijn groote gevolgen een nationale ramp worden, wanneer de lief hebberij geheel ging verdwijnen. In de gladde geasphalteerde straten van onze steden en voornaamste dorpen hooren we niet meer het regelmatige, vroolijke hoef getrappel van vurige paarden voor elegante rijtuigen. Het is niet meer noodig even terzij van den weg te gaan staan om de mooie gangen, ele gante houding, het sierlijk dragen van den langen staart en het lustig snuiven uit de open gesperde neusgaten te bewonderen. Zelfs de knallende zweepslag van den voer man op den hoogen bok van zijn vrachtwagen wordt nauwelijks meer gehoord. Eentonig toeterend en vol lawaai snorren de ontelbare, zwaar bestoven, leelijke perso nenauto's en vrachtautomobielen den wande laar in eind'elooze rij bijna rakelings voorbij. Op vele boerderijen heeft men 't aanfokken van jonge paarden van veel bloed en hooge waarde öf geheel stopgezet óf belangrijk inge krompen omdat de handelsprijzen de kosten van opvoeding en onderhoud niet goed kun nen makenjonge veulens van zeer beste kwa liteit en goede afstamming worden zelfs voor slachtprijzen verkocht. En ook het getal gewone werkpaarden wordt geregeld verminderd omdat vele landbou wers meenen de exploitatie van hun bedrijf, waarbij in onzen tijd terdege op de kleine uit gaven moet worden gelet, op voordeeliger wijze te kunnen voeren met motorische kracht. Elf jaren geleden werden op d'e paarden markten te Gorinchem en Zevenbergen onze lichtere jaarlingen nog verkocht voor 390.- a 4001- per stuk onze zwaardere voor 450 a 500.- acht jaren geleden werden de heng sten uit het rijkshengsntedepöt tc Bergen op Zoom nog verkocht voor gemiddeld 7900-- (type tuigpaard) en 8200.- (type trekpaard) en nu wordt door een Amerikaan een reus achtige reclame gemaakt om op elke boerderij de paardentrekkracht te verdringen door zijn Fordson en heeft prof. M.T. Visser uit Wa- geningen het bijna uitgevonden om zelfs met een fordmaaimachme onze grasmaaiers en paardenmaaimachines overbodig te maken. Gelukkig zijn er nog vele landbouwers, die hun liefde voor het paard, ook in hun bedrijf nog niet hebben opgegeven en nog eenige verwachting hebben op een betere toekomst die er wel toe zijn gekomen om voor zich zelf een fordje aan te schaffen als onmisbaar vervoermiddel voor hun zaken doen in onzen haastigen tijd, maar hun klepper niet willen missen voor hun kerkgang en familiebezoek en pleizierreisje. Er zijn velen, die van jongs af aan van paar den hebben gehouden, liefhebberij kregen om te rijden van het zadel of van den bok en ver klaarden nog nooit met voile ambitie achter het stuurrad te hebben gezeten. Wat heeft men ook aan zoo'n stom ding als een auto dat eén willoos werktuig is in de handen van eiken bekwamen of onbekwamen chauffeur voor het besturen waarvan althans geen bijzonder intellect gevorderd wordt. Een echte paardenliefhebber is eerst recht in zijn element wanneer hij in zijn rijtuig zit of met zijn zadelpaard een rijtoertje maakt dan voelt hij zich niet eenzaam achter een stomme machine, maar gezellig en één met zijn levendigen gespierden viervoeter, die rea geert op zijn stem en zijn handbeweging die ook alles ziet en hoort wat er om hem heen gebeurt en voortdurend in actie is. vol vroo- lijkheid en kracht. Onze paardenfokkers en paardenvrienden moeten het hoofd niet laten neerhangen den moed niet laten zakken en het vertrouwen in betere tijden bewaren en vasthouden. Door de groote motorenfabrikanten wordt stelselmatig een geregelde propaganda ge voerd om de paardentractie door autotractie te vervangen hiertegenover moeten alle paar denvrienden propaganda maken voor wat met onze paarden kan worden gedaan en bereikt. Dit is veel meer dan velen denken of wéten. Er is een tijd geweest, dat door onze voor mannen op het gebied der paardenfokkerij te veel werd gelet op het exterieur op vlotte gangenmooie houding van hoofd en hals op rug en croupe op zwaar beenwerk en vol doende massa. Nu is de tijd gekomen dat men allerwege meewerkt om ook te letten op het interieur op snelheid en uithoudingsvermogenop productiviteit en overervingsvermogen op humeur en practische bruikbaarheid. Prachtig, dat aller streven gericht is om te komen tot een goed gebruikspaard in veler lei opzicht dat allerlei verrichtingsproeven aan onze wedstrijden worden verbonden. In dit verband mag nog wel eens worden herinnerd aan het concours-hippique, dat te Hoofddorp zal worden gehouden op Woens dag 21 en Donderdag 22 Juli. 1926. Ook voor dit jaar is het grootsch opgezet en Zal het evenals dat te Hilversum en den Haag een voornaam cachet dragen omdat vele num mers internationaal zijn en Vele buitenland sche paarden en ruiters worden verwacht. Vooral voor de liefhebbers v. d. landbouw tuigpaarden zal er veel te zien zijn en te lee- ren in deze streek is met een goed door geroerde systematische fokkerij in bepaalde richting inderdaad iets goeds bereikt. Een prachtige collecte der in de vorige maand geprimeerde fokmerriën zal in den ring verschijnen aan de hand en onder 't zadel en voor het rijtuig de jongelui van onze landelijke rijvereenigingen zullen laten zien, wat met onze warmbloedpaarden kan worden gedaan. Moge het nu ook weer de belangstelling van duizenden trekken. Er is nog nooit iemand hier geweest, die spijt had van zijn ondernomen reis naar het centrum van den grootsten polder van ons land. De landbouwer P. S. van den Vijfhuizer- dijk te Haarlemmermeer kon het niet eens worden met de melkhandelaars over den prijs van de melk, zoodat hij besloot zelf te gaan venten in Haarlem. Toen hij dezer dagen bij een zijner klan ten kwam, overstroomde deze hem met een vloed van verwijten: de melk van den vo- rigen dag was zuur geworden. De landbou wer vatte dat op als een belecdiging, hem en zijn waar aangedaan. Hij maakte zich zoo boos, dat hij een kan met 2 L. melk, over des klanten hoofd uitstortte. De klant een juffrouw vond die Woedebekoe- ling wat al te bekoelend en riep dc hulp in van de politie. Het slot van de natte ge schiedenis was, dat de melkventer op het politiebureau verantwoording over zijn drif tig gedrag moest afleggen. Dokter Coué. Dokter Coué, die ook in ons land, zelfs in de stad Haarlem, geen onbekende is. is de zer dagen overleden. Hij was een man van hoogst eenvoudige, bijna sobere levenswijze, ernstig en streng. Het was zijn gewoonte den menschen te verzekeren, dat werkelijk moeilijke, onmo gelijke dingen in het leven slechts hoogst zelden mogen voorkomen. Hij maakte de woorden van den wijsgeer tot de zijne, vol gens wien „de dood slechts een verzwak king van den wil is". „Men kan bijna altijd, wat men wil." zei- de hij. „De wil is derhalve de sleutel tot 't geluk, aangezien, dank zij den wil, elk menschelijk wezen vrij is om welvarend cn opgewekt te zijn. Wanneer wij in die rich- ling werken, komt al 't andere van zelf." Daarom liel hij zijn patiënten eiken och tend en eiken avond gedurende veertien da gen herhalen: „Ik voel me eiken dag in elk opzicht veel beter." Veel waarde hechtte Coué aan het eten, „Wij moeten goed leeren éten. Daartoe moeten we beginnen met goed onze spijzen te kauwen. Een goede spijsvertering is be vorderlijk voor een gezonde stofwisseling en sen krachtigen bloedsomloop. Bij gemis daarvan is een goede gezondheid onmoge lijk." Ook dc volgende kleine oefening paste hij vaak toe: „sluit de hand en denk daarbij: „ik wil ze weer openen, maar ik kan niet, ik kan niet, ik kan niet!" „Wanneer 't u dan toch gelukt," gaat Coué voort, „haar te openen, dan hebt ge niet diep doordacht, dat ge het niet kunt." „Alleen de wil," besluit Coué, „moet den inensch beheerschen." Al te vaak is gemeend, dat Coué met bo vennatuurlijke middelen werkte. Dit is ge heel onjuist. Zijn heele stelsel, dat op erg eenvoudige beginselen gebaseerd was, be oogde niets anders dan individueele wils- opw Voor het mulo-examen diploma A zijn ge slaagd J. J. Alink, C. A. Vis, M. Bor, H. Peters, J. A. Raasveldt, allen te Haarlem: W. Nieland, Schoten. Voor het doctoraal examen in de Ger- maansche taal en letterkunde (Duitsch) slaagde cum laude de heer C. P. Henning, alhier. Voor het machinisten-examen diploma C, theorie, slaagde de heer J. Kroon, alhier. Eenigen tijd geleden is reeds medege deeld, dat opgericht is de stichting „dieren asyl voor Haarlem en O.", zulks met het doel om te komen in Haarlem tot het in-; richten van een dierenasyl dat aan alle eischen van moderne hygiëne en dierenver- zorging voldoet. Mevr. A. Roëll-baronesse de Vos van Steenwijk heeft zich bereid verklaard als beschermvrouw der stichting op te treden, terwijl de volgende dames en heeren genegen waren zitting tc nemen in het eere-comité dat het streven der stich ting bij het publiek aanbeveelt, te weten: Mevr. Delbaere Jiskoot, mevr. M. J. S. En schedé geb. Kooij, mevr, Gutman van Randow, Mtevr. Douarière B. Gravin Heerdt tot Eversherg geb. Quarls van Ulford, mevr. W. C. Gravin V. Limburg Stirum, baron nesse v. Heemstra, mevr. M. Lioni Junkhlut Ir. W. van Dorp, D. J. Kok, Mr. H. v Loghem de Josselin dc Jong, R. Peereboom. Jhr. A, W. G. v. Riemsdijk, Jhr. F. Teding v. Berkhout Jr., P. J. M. v. Tetering, In het komend najaar hoopt het be stuur der stichting door het rond zenden eener circulaire, en het organi- seeren van liefdadigheidsavwnden de be- noodigde gelden bijeen te brengen, maar in afwachting daarvan zal hopende op een mooien zomeravond, thans reeds een cersie stap gedaan worden in de beoogde rich ting n.l, het verkriigen van gelden doordat op Zaterdag 17 Juli a.s. om 8 uur een con cert in den tuin van het Brongebouw zal worden gegeven door het Haarlemsch Sym- phonie-orkest Euterpe, terwijl er, na afloop daarvan, gelegenheid tot dansen zal zijn op de tonen van de amateurs Jazzband ,De Raekse-band". 'Jn de pauze zal de heer Jac. Kolderie optreden. Woensdag verloor de ZeerEerw. Heer Pastoor Th. Vlek, gaande op zijn motorrijwiel van Vijfhuizen naar de Lijnden, zijn porte- feulle, inhoudende eenige bescheiden en 300. Hoewel er ijverig naar gezocht is, is het nog niet mogen gelukken het verlorene terug te vinden. Een schrijven van kardinaal Gasparri over de kerkvervolging in Mexico. In Zuid-Limburg, nabij Wahlwylre, heeft een ernstig tramongeluk plaats gehad. De conducteur wordt gedood en 12 personen gewond. Een materieele schade van 20.000. Het Internationaal Accountantscongres. Bij een tragisch ongeval op de pont nabij de Cruquius is de pontwachtersknecht ge dood. In Spanje is een economisch parlement in gesteld. Abd el Krim zal naar Madagascar worden gedeporteerd. Caillaux heelt opnienw eere uiteenzetting gegeven van het iinanciëele programma der regeering. Het wetsontwerp inzake wederinvoering van den achturigen-werkdag in de Engelsche mijnindustrie heeft de koninklijke goedkeu ring verkregen. Uit Italië wordt sneeuwval op sommiift plaatsen tot 2 meter gemeld! Zie verder Laatste Nieuws. (Zie verder laatste nieuws). Baiometerstand 9 uur v.m.: 764. Vooruit Door hét natte weer van den laatsten tijd, is veel hooi binnengehaald, dat aan droogte tc wenschen overliet, dat begint men nu hier en daar al tamelijk te merken. Verschil lende hooibergen of hooischuren beginnen een verdachte lucht te verspreiden, ais be wijs dat het wel wat al te sterk broeit. De landbouwer M. Buis aan den Vijfhui- zerdijk zag zich dan ook al genoodzaakt, wilde hij brand voorkomen, zijn hooiberg uit te gooien. Er zijn al meerdere landbouwers, die er aan gaan denken om een gat in het hooi te steken. In dergelijke gevallen is voorkomen beter dan genezen. Belanghebbenden maken wij er op attent, dat het Turksche tentoonstcllingsschip Ka- ra Denisz vanaf 9 Juli a.s. te Amsterdam zal liggen aan den Westerdoksdijk. Belanghebbenden bij den handel op Tur kije adviseeren wij deze tentoonstelling te bezoeken. Bij genoegzame deelname -zal Zondag 25 Juni de eerste excursie weer plaats hebben naar het sanatorium „Berg en Bosch te Apeldoorn. De excursies, die het vorig jaar zijn gehouden, zijn bijzonder in den smaak gevallen, geen wonder dan ook, dat er be langstelling voor bestaat. De kosten vooi> deelname aan deze excursie bedraagt 8 per persoon. Hierbij is inbegrepen heen- en terugreis per spoor, lunch en autotocht. De heeren leiders zijn er van overtuigd, dat degene die de excursie mee zullen ma ken geen spijt hebben van hun deelname. De gelegenheid "om zich aan te melden blijft opengesteld tot en met 20 Juli bij den heer J. Th. Elligens, secretaris van Herwonnen Levenskracht, Emostraat 1 en bij G. M. Govers, comité-lid, Barendse- straat 36rood, Spoedige aanmelding is zeer gewenscht om teleurstelling te voorkomen. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de tweed helft der maand Juni. Binnenlandsche brieven. Advertentie-kantoor, AmsterdamBur. de Telegraaf, Amsterdam Idem Benja mins, H., Amsterdam Bevolkingsregister, Haarlem Boon, Mej., Amsterdam Fran sen, H., Schoten Geyer Mevr. Ch., Am sterdam Gemeentebestuur, Haarlemmer liede Hcynen Mej., S. Denekamp Haar lems Dagblad, Haarlem; Hulshout, N., Den Haag Kloek Mej. A., Overveen Looman, te Laan, Haarlem Nieuwe Haarl. Crt., Haarlem Niel V., Schoten Parelvliet, Den Haag Sluis, den Heer J. v. d. Den Haag Sciiras, Mevr. M., Haarlem Smol ders, J., Haarlem Schilder B., Stolpwijk S. den Heer, Schoten Verbaan Mej. A. Scheveningen Zuidweg B., Haarlem 131, Kroningen. Binnenl. briefkaarten. Besseling J., Helder Cator, den Heer, Amsterdam Dekker, Mevr., Hilversum Loeff Mej. N., den Haag Nieupoort G., Rotterdam Verzijlberg A., Geldrop. Buitenl. brieven. Carp. Mevr. Y, Paris Cassirer, Mevr. P., Berlijn Elias, Mevr. J., Vresse Gluck farm, Issing Lummis Mr., Banburry Mach- nich Mej. L., Napoli Raymond N., York Vos, J., Shemnitz Buitenl. briefkaarten. Debrieu, P., EpinalHonlcel L., Duitsch land Jonas Mej., Godesberg Jong Mej. A. de, Menton Kahlman F., Paris Lange de A., Paris Snekel, J. E., BrusselStein, Mej. J. Interlaken 5 briefkaarten zonder adres. Men wordt verzocht om het adres op de stukken te vermelden, opdat deze bij on bestelbaarheid kunnen worden teruggezon den. Voorts is het gewenscht, alle per post te verzenden stukken van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Licht op, De lantaarns moeten morgen worden opgestoken cm 9.49. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.9 te Biaritz. Laagste sta-nd 757.5 té Stomoway. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 Juli: Zwakke tot matigen N.W, tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. HOEK VAN HOLLAND. 9 Juli. Het Fran sche s.s. „Maryland'", van Cuba naar Rot terdam, is op de Noordzee door de Neder landsche sleepbooten „Hudson" en „Water weg' met een gebroken machine aangetrof fen en behouden den Nieuwen Waterweg binnengesleept. PARIJS, 9 Juli. De „Excelsior" meldt, dat de Fransch-Spaansche conferentie haar werk zaamheden beëindigd heeft en tot overeen stemming gekomen is op alle punten betref fende de afbakening der grenzen, het ont wapenen der stammen en het verbannen van Abd el Krim. Deze zal naar Madagascar ge zonden worden. LONDEN, 9 Juli. Een nieuwe mecanicien is uit Londen vertrokken, om zich bi) Cob ham aan te sluiten, die zijn vlucht naar Australië zal hervatten. MADRID, 3 Juli. Primo de Riviera ver trekt Zondag naar Parijs om als gast der Fransche regeering aan de groote parade op 14 Juli deel te nemen en het Fransch- Spaansche verdrag te onderteekenen. Eerst zal Primo naar Calais vertrekken om het Spaansche Koningspaar te ontvangen, dat echter niet opnieuw te Parijs zal vertoeven. BERLIJN. 9 Juli. Naar de ochtendbladen melden, is rijkspresident von Hindenburg voornemens zich tegen midden Augustus eenige weken naar Ober-Beieren te bege ven, waar hij op een landgoed zijn vacan tie zal doorbrengen. BERLIJN, 9 Juli. De rijkspreident zal na het bezoek aan de steden Keulen en Düssel- dorf Dinsdagavond Kleef, Woensdagavond Neuss en Donderdagnamiddag Siegburg be zoeken. Donderdagavond vertrekt de kanse lier met den D-trein van Keulen weer naar Berlijn. TROPPAU, 9 Juli. In eenige gemeenten van het gebied Troppau is hagel gevallen, waardoor de oogst grooter.deels vernield is. BERLIJN, 9 Juli. De bladen melden uit Rome, dal in de vallei Formizza veel sneeuw is gevallen. Bi< de badplaats Boggia heeft dc sneeuw een hoogte van 50 c.M. tot 2 M. bereikt. In Piacenza is een groot stadsge deelte onder water geloopen. Hagelslag heeft in de geheele omgeving groote schade aangericht. De tempertuur is gedaald. Uit Bovèn-Italië wordt eveneens sneeuw val gemeld, - Advertenliën 35 cent* per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst^ als ingezonden mededeeling, 60 cL per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. D'e abonnementsprijs bedraagt voor Per weet 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1