"■M-E^scHurr DE SPAARNEBANK Berichten uit onze vorige Oplage Instelling Staalscommissie tot wijziging L. 0. Wet. HAARLEM. Examens Hoofdakte. Tentoonstelling; In de Nijverheids school te Voorhout. b NEDERLANDSCHE TAAL EN LETTERKUNDE. Tooneelvereen. „Melpomene". Om een bal. De „Mellskerk" hersteld. Goedkoope reis. De te stellen eischen aan buschauffeurs. Mutaties bij de H. O. V. Coöperatieve Tuinbouw vereeniging ..Eigen Tuin." N. Z. H. T. M. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. Examens Lager Onderwijs. Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg-Mij. VAN ONZE RECHTBANK. DE AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG TE HILLEGOM. BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE. 117 BLOEMENDAAL. H. K. H. Prinses Juliana. De groentenladers te Noord-Sckarwoude, Broek op Langendijk en Warmen huizen gaan in staking. Een doodelijk ongeluk in de', staatsmijn Maurits. Aangehouden. Twee kleinen verdronken. Exploitatie van een waterval in Noorwegen. Autobotsing. Een drarha. Het optreden der Poolsche autoriteiten in Wolhynië. De oudste zoon van wijln Aartshertog Ferdinand verloofd. Een communist doodgeschoten. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. De sultan van Marokko. De staking bij de New-Yorksche Underground. De rivalen ter conferentie. fa i Gedurende de maand Augustus a.s., zal Gisteren is in gebouw „St. Bavo door er een tentoonstelling woden gehouden op VB candidaten deelgenomen aan het schrif- het gebied van Ambachts- en Nijverheids lelijk Hooldaktc-examen. De opgaven waren als volgt/. WISKUNDE. (1 Vt uur). L Algabra. L Los x op uit de vergelijking: b a b 12 (as bi 3 a 2 2 a 3 b 5 a i (b! a!) 4 6 2. Wanneer men de wortels van de vier- kantageliiking X*-rqx q 0 vermenigvuldigt met 1. 1 V 2 -f 1 V 2 1 #trkriigt men de wortels van de vierkants vergelijking q x 16 0. Bereken p en q. IL Meetkunde. 3. Op het eene been van een scherpen hoek A wordt een stuk AB, op het an dere een korter stuk AC genomen. De mid denhoofdlijn op AB snijdt AC in D, welk punt tusschen A en C moet vallen: de mid- dqploodlijn op AC snijdt AB in E. Be wijs, dat BCDE een koordenvierhoek is. 4- Van een kubus met grondvlak ABCD verbindt men het midden M van het boven vlak met C. Bewijs, dat BD en MC el kander loodrecht kruisen. I. Letterkundig opstel (1 uur en 45 minuten). Behandel een der volgende onderwerpen: 1. Middeleeuwsche vertelkunst, toege licht door voorbeelden. 2. Bespreek, aan de hand van één ol meer voorbeelden, den bouw van een klas siek drama, en let bijzonder op de betee- kenis van de reien. 3. Nieuwe ideecn in de litteratuur van de tweede helft ^jer achttiende eeuw. 4. Nationale elementen in de negen- tiande-eeuwsche romantiek, zooals gij die vindt in door U gelezen letterkundige pro ducten uit de eerste helft der negentiende eeuw. 5. Schoonheidsidealen In de poëzie van de Tachtigers. 6. De boer in den roman van de moderne Vlamingen. NEDERLANDSCHE TAAI EN LETTERKUNDE. II. Taalkundig onderwerp. (45 minuten). Behandel een der volgende onderwerpen: Maak door voorbeelden duidelijk, dat 1. «insdeelen wel eens van dienst veranderen. -ai2' T°0n door voorbeelden aan. dat het Algemeen Beschaafd den invloed heeft on dergaan van dialecten. 3. Taaluitingen zijn in den regel armer dan de bewustzijnsinhoud, die er door wordt uitgedrukt. Maak dat door voorbeelden dui delijk. 4. Samenstelling door afleiding. 5.Nacm eenige kringtalen en maak door voorbeelden duidelijk, dat haar idioom in •ornmige gevallen wél, in andere niet in het Algeméén Beschaafd wordt ppgenomen. W elke factoren kunnen dit laatste bevorde ren of tegenhouden? OPVOEDKUNDE. (2 uur). '♦V. Behandel een der volgende onderwerpen: 1. Gcneugen en geheugenonderzoek. 2. I- ficti pi a Ia ar r-j a~r voor het vak Kennis der Natuur in de leer- Zaterdag naar Antwerpen vertrekken laren 1 v tot en met VII eener school voor gewoon lager onderwijs. 3. Bespreek de geschiedenis van het voortgezet lezen. Toon aan. dat zich in het eu iiijvei tentoonstelling in de Bisschoppelijke Nij verheidsschool te Voorhout bij Leiden. Deze Tentoonstelling omsluit alles wat op heoretisch en practisch gebied bereik: werd in zake het Lager en Voortgezet on- K rM!S' i we®r ,ech,ter speciaal het Am- oaents- of. Nijverheidsonderwijs, in de Hui zen, welke onder leiding staan der Broe ders-Congregatie van O. L. Vrouw van VII omarten, o.m. De Heibloem en Stokers- norst. Deze Congregatie beweegt zich reeds vanaf het begin van haar stichting op het gebied van AmbachUonderwijs. Lang voor aleer het Ambachtsonderwijs gesubsidieerd werd, opende zij reeds Ambachtsscholen ter opleiding van den Roomschen Knaap tot Koomschen Vakman. De Stichting van de laatste jaren is de Bisschoppelijke Nijverheidsschool „St. Ge- rardus Majella te Voorhout, waar gelegen heid is voor de knapen uit de middenstand vakopleiding tc ontvangen. Opleiding wordt gegeven in Landbouw, umbouw. Bakken, Timmeren, Kleermaken, Schoenmaken, Metselen, Metaalbewerken, blecfridteit, Meubelmaken, de Typografi sche vakken. Boekbinden, Schilderen. Voor iedere tak van bedrijf bestaat een drie jarige crusus. Deze tentoonstelling is door ons georga niseerd bij gelegenheid van het 75-jarig be- slaan der Broeders-Congregatie. De opening zal plaats hebben op 31 Juli a.s Zijti Excellentie den Minister van O. K, en W. Gedurende de geheele maand Augustus bhjit de tentoonstelling geopend. iederen dag van des morgens 9 uur tot 's-middags 6 uur. Des Zondags van 10 uur tot %uur. Openluchtvoorstelling van Sophocles' ,Philoktefes". Te Haarlem werd eenigen tijd geleden opgericht een tooneelvereeniging „Melpo mene", vereeniging tot beoefening der too- neel- en voordrachtkunst. De eerste opvoe ring dezer vereeniging zal plaats hebben op Zaterdag 31 Juli, om 8 uur, in den fraaien tuin van Hotel „Velserend", tegenover dc ruine van Brederode, te Santpoort. Opgevoerd zal worden: „Philoktetes", tragedie in verzen door Sophocles, metrisch uit het Grieksch vertaald door J. van Leeuwen Jr. De artistieke leiding is in han den van den heer Fr. Primo. Woensagmiddag was 'n drietal meisjes met een bal aan het spelen in Groenendaal, waarbij de bal in de Van Merlenvaart terecht kwam. Het 12-iarig meisje, J. t. B„ wonende te Haarlem, wilde den bal uit het water halen, trok haar schoenen en kousen uit en stapte in de Van Merlenvaart. Vermoedelijk verloor zij het evenwicht en verdween onder water. De badmeester van den Zwemvijver, de heer M., die onmiddellijk werd gewaar schuwd, sprong geklaed vanaf de Van Merlen- brug te water en mocht na tweemaal duiken het genoegen smaken, het meisje boven water te brengen. Daar het meisje reeds be wusteloos was, werd onmiddellijk begonnen met de toepassing der kunstmatige adem haling. Na korten tijd keerde bet bewust zijn terug en kon zij op advies van den in middels ter plaatse verschenen dokter, per ziekenauto naar haar woning worden ver voerd. De schade aan de. schroef van het stoom schip „Mellskerk", van de Holland—Oost- Afrikalijn is hersteld. Hét schip is Woensdag uit het Jullanadok van de Amsferdamsche stutugcuuoüerzceK. "'i »«i uuuanauuK van ae Amsterdamsche Ontwerp een schets van een leerplan Droogdok Maatschappij gesleept en zal DC- 3Jv Kennis Hpr ^afmn» Inn. Zstpr/lad ns «r Anliirn<<n«« .,«.i„.i.l. Op Zaterdag 18 Juli a.s. is wederom door de Ned. Spoorwegen een goedkoope reis ge leesboek afspiegelt de geest van den tïjd S?' r - waarin het ontstond. I °rÊaIUS®erd P®r trem en per boot naar de ZujAt-" -werkén. "Het Autobedrijf", orgaan van de ojederl. Urne, wordt vanwege de afdeeling Haarlem, omtrent de te stellen eischen aan buschauffeurs o.m. het volgende geschreven: Het is gedeken, dat over 't algemeen het rijdend publiek tegenover jeugdige bestuur der* afwijzend staat, hetgeen jammer genoeg met altijd geopenbaard wordt. Het is daarom o.i. voor dit bedrijf, dat een goede toekomst tegemoet gaat, wen- schelijk, <jat een buschauffeur aan de onder staande eischen moet voldoen: 1- Om als buschauffeur te mogen rijden, moet men een onafgebroken practijk als chauffeur van tenminste 3 jaren hebben; ,n. bewijs of proef afleggen van vaardigheid in het besturen van auto bussen; 3. Een bewijs van een geneeskundige oonen waaruit blijkt, dat hij voldoende üchamelijk geschikt is voor de functie van btjschauffcur; 4. Een bewijs van. goed gedrag bézitten, afgegeven door de politie. Wij zijn van raeening (aldus Het Autobedrijf), dat deze vier punten de betrouwbaarheid van de autobus als publiek vervoermiddel kunnen ten goede komen. Een der goede gevolgen zou tevens zijn, dat, het publiek de over tuiging krijgt, dat het rustig en veilig, ge lijk bij de tram, van de bus gebruik kan maken. Waar wij naar streven, dat is een goed geschoold kader chauffeurs, waardoor ons beroep op beter peil komt, dan thans het geval I,. En wij meenen, dat wij als organi satie, hiermede de belangen het beste kun nen dienen. tt/Dt cf"certmïest8'- der H. 0. V„ de heer w. Knikker, heeft zijn contract met het be stuur der H. O. V. tegen 1 October a.s. opgezegd. De heer Knikker zal dus op bovengenoemden datum het orkest verlaten. Men kan nog niet mededeelen wat de ver dere plannen zijn van den heer Knikker. Verder hebben enkele andere orkestleden eveneens op t October hun contract opge zegd, n.l. de h aren Pinkse (solo-clarinet- tisii en Bieie (cellist). De oorzaak dezer ontslagnamen moet ge zocht worden in politieverbeteringen van genoemde leden der H. O. V. ^Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ginj heeft besloten haar tuinen ter bczich- 'tgmg opende stellen voor het publiek en wel eiken /.ondagmorgen van de maanden Juli, Augustus en September. Gedurende de maand Juni 1926 is op de Rjn Leiden—Heemstede ontvangen 9.339 11.459); op de stadslijnen Heemstede, Bloemendaal-Overveen inbegrepen 65.885 (65.707): op de lijn Amsterdam—Zandvoort Amsterdam-Sloterdijk inbegrepen f 151 691 V 153.174). De bedragen tusschen haakjes geplaatst, geven aan, wat er in Juni 1925 ontvangen In de Woensdag te Rotterdam gehouden aigemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsctie Scheepsbouw Mij., werden de balans, winst- en verliesrekening goed gekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer G. Heckink Colenbrander, te 's-Graven- hage. HAARLEM, 7 Juli. Geslaagd voor de acte L.O. aan de Rijkskweekschool alhier de heeren J.W. Fossen, A. van Meerten, G. Moen, D.H. Querner, Y. ten Slethof, H.J. Verdier, allen te Haarlem. De verkeersop'orengst van de N.Z.H. Tramweg-Mij. gedurende de maand Juni is als volgt over de lijn LeidenHeemstede voor het reizigersvervoer 9339, voor het goederenvervoer 740 over de lijn Heemste- deBloemendaal-Overveen vóór het rei zigersvervoer 65.885 over de lijn Amster damZandvoort respectievelijk 151.691 en 220. In totaal heeft de opbrengst van het reizigersvervoer over alle lijnen bedragen JD5.663tegen 366.214 op hetzelfde tijd- stip vorig jaar, en 2439 voor het goederen vervoer, tegen het vorig jaar 3110. Voor de rechtbank stond gisteren terecht F. K„ beschuldigd, dat hij dp 12 April 1926 als bestuurder van een automobiel een aan rijding heeft veroorzaakt met een hem tege moet rijdend motorrijwiel, waarbij de duo- rijder van het motorrijwiel het leven heeft verloren. Dr. J. H„ als deskundige, verklaarde, overeenkomstig zijn rapport, dat V. over leden was aan inwendige kneuzingen. Als eerste getuige werd gehoord A. v. M. te Hillegom, die ooggetuige van het ongeluk is geweest. Hij zag een auto naderen op het midden van den weg, met een snelheid van ongeveer 35 K.M. Tegelijk naderde uit dezelfde richting van Haarlem een tram. De auto was de tram 20 M. vóór. Van den an deren kant passeerde getuige, aan de rech terzijde van den weg, een motorrijwiel, met een snelheid van 25 K.M. Toen de auto en het motorrijwiel elkaar passeerden, maakte plotseling de auto een zwenking naar links, waardoor een botsing met het motorrijwiel volgde. De motorrijders werden over 4e rails van den stoomtram geslingerd; de auto kwam op de rails te staan, zoodat de nade rende tram ertegen botste. Toen getuige de auto opende, vroeg de inzittende passagier dadelijk aan K, den chauffeur. „Waarom haal je zoo plotseling links uit,'' K. ant woordde, dat de motor verblindend licht op had. Op een vraag van den president, of getuige gezien had of er banden van de auto gesprongen^ waren, waardoor de auto misschien uit de koers was geraakt, ant woordde getuige, dat hij zijn aandacht niet aan de auto had geschonken, maar aan de mensehen, daar hij dacht, dat de beide motormotorrijders wel gedood zouden zijn. A. K„ de machinist, die de tram op den avond van het ongeluk gereden had, ver telde, dat de tram, daar deze pas gestopt had, nog niet de volle vaart had, toen de auto van F. verdachte de tram inhaalde.. Get. zag de motor naderen aan de rechter zijde, doch kon niet zien hoeveel personen op het rijwiel zaten. Toen de auto naar links uitweek, kon de motor niet verder naar Irechts uitwijken wegens de tram. Er was geen enkele reden voor den automobilist zoo plotseling naar links uit te wijken. Ge tuige -stopte, stapte van de machine en zag dat de motorrijders over de rails waren ge slingerd; B. had het hoofd van V., den duo rijder, in zijn armen. Hij had lucht van ster ken drank bij F. K. en den inzittende waar genomen. Darna werd gehoord B„ leerling van de M. T. S„ tc Haarlem, de bestuurder van het motorrijwiel. Als de auto rechtuit was door gereden, zou er misschien juist ruimte ge noeg zijn geweest, om tusschen de tram en de auto te passeererj. Getuige werd door oe bctsing mét de motor over de rails tegen de wegafsluiting van biels geslingerd: V. lag 3 M. van ehm af. B. reed sinds April motor; het rijwiel was het gezamenlijk Bezit van V. en hem zelf. Ook de gemeente-veldwacher V., die on middellijk na het ongeluk ter plaatse was, verklaarde dat verdachte stérk onder in vloed van sterken drank verkeerde, wat duidelijk bleek uit lucht en spraak. Het on derzoek bracht uit, dat verdachte en v. V., de inzittende, beiden zeven glazen bier hadden gebruikt, ofschoon zij eerst verklaar den één of twee glazen gedronken te heb ben. Beide wérden in arrest gehouden op last van den burgemeester, F. K. als ver dachte en v. T. als verkeerende in ken-ne- Iijken staat van dronkenschap; F/ K./was in staat van dronkenschap. Getuige verklaarde nog, dat er voor de auto meer dan voldoende ruimte op den weg was om naar rechts uit te wijken. Als getuige a décharge werd gehoord Getuige heeft op dien dag met K. in de TempeHerstrzat en Groote Houtstraat te Haarlem een café bezocht; op den tocht van Haarlem naar Hillegom werden ook nog eenige café's bezocht. De auto is het eigen dom van F.; hij liet F. K. echter chauffeeren omdat hij eenigszins onwel was, hetgeen door het drinken verergerd was. De auto kon hoogstens een snelheid van 30 K.M. bereiken, hetgeen ook de tweede getuige décharge verklaarde. De verdachte, daaromtrent gevraagd, wist geen verklaring te geven, waarom hij plot seling naar links is uitgeweken. Hij zag het licht van den motor naderen, wat daarna gebeurde, totdat de aanrijding had plaats gehad, wist hij niet meer. De Officier van Justitie, requisitoir hou dend, gaf als zijn meening dat het ongeluk te wijten is aan den staat van dronken schap, waarin verdachte verkeerde. De eenige vraag is de vraag omtrent de straf. Het drukke verkeer tegenwoordig vereischt van chauffeurs vooral een helder hoofd: verdachte daarentegen had ver schillende café's bezocht, zoodat een zware straf hier op haar plaats is. Eisc'h; 2 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. v. Dam, voerde aan, dat, zal veroordeeling volgen, vastgesteld moet worden dat het ongeluk en de dood van V. aan de schuld van K. te wijten is, Verdachte heeft echter niet met groote snel heid gereden, zoodat het ongeluk niet aan roekeloos rijden is toe te schrijven. Het is mogelijk dat het plotseling uitwij ken naar links een gevolg is geweest van het springen van een band; volgens getuige V., die als deskundige gehoord werd, kan een band springen, zonder dat een harde knal gehoord Wordt. Volgens spr. is het onmogelijk te beslis/, sen, waaraan het uitwijken naar links te wijten is, aan E. R. H. zelf of aan het sprin gen van een band. Mocht de Rechtban dek schuld van ver dachte aannemen, dan verzoekt pl. een voorwaardelijke veroordeeling. Het rapport van den R.K. Reclasseeringsraad te Haar lem is zeer gunstig; van drankmisbruik is geen sprake. Hij is in aanraking gekomen met de gebr. v. T„ om te leeren chauffee ren, dezen schijnen een ongunstigen invloed op V. uit te oefenen. Voor hem zelf en voor zijn gezin zal gevangenisstraf zeer ongeT wenschte gevolgen hebben. Indien verdachte niet voorwaardelijk veroordeeld kan worden verzoekt pl. een clemente straf. De verdachte verzocht zelf eveneens eeti voorwaardelijke veroordeeling, Ondertrouwd 8 Juli: J. J. Kuipers en J- F. v. Lunsen. G. Willemse en J. A. v. d Weele A. Goslinga en J. L, Huisken J. F. de Froe en F. J. W. Wigman. Getrouwd: 8 Juli: J. H. Kuijken en J. C. Vessies T. J. Nooi) en H. M. v; Mook I. A. v. d. Zwalm en G Cornet J. S. Takken en E. Robin J. D. Schultz ce C. W. Hosbach J. Grocneveld en H. v- Brouwershaven J- Veltkamp en IL V- Vimwegen J. Eifsvoogel en T, V. Pijn- acker Hordijk. Geboren: 5 Juli: J. Heintzberger—v. Broekhuizen, z. 6 Juli: C. E. Habich v, Wessem, z. H. v. HeemsKrikke, z. Overleden 7 Juli: J. de Neef—Mommaas, 76 i„ Talmastraat. W. F. Möhringer, 54 j„ Hazepaferslaan. De Lathyristententoonstelling. Morgen avond is er eene Lithyristen-tenfoonstelling, uitgaande van de tuinliedenvereeniging „Aer- denhout en Omstreken," in het lokaal voor Christelijke belangen. Van 8 tot 10 uur des avonds is de toegang vrij. Daar bet weder de laatste dagen zeer gun stig is, zullen er zeker mooie bloemen inge zonden worden en zal een reisje naar den Voorweg wel de moeit eloonen. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: E. L. v. Honschooten en A. Ch. Brouwer. Ge trouwd: J. C. A. Krieger met M. W. A. M. v. d. Schoot; LI. J. Smolenaars met P. Gre- veraars. Geboren: d, van E. F. Kokkel- koren-Jansen; z. van S. J. Kuvener-Koiijn; 'd. van J. v. Kampen-v. d. Brink; z. van A. Brouwer-Michel. Overleden; Jac, Jon. van Maris 20 jaar; S. J. J. Sanders, echt. van J. F. L. Pool, 76 jaar. Programma voor het concert op het Raad huisplein, te geven door de R. K. Harmonie ,.St. Michaël," hedenavond van 8.15 tot 10 uur. 1, With Sworde and Lance, marsch, van H. Starke 2. Tête Provencale, ouverture, van T. Popy. 3. A. Toi, grande Valse, van E. Waldteufei. 4. Une Soire d'Autourne, van A. Govserts. (Pauze.) 5. Vers l'Avenjr, marsch van S. Vlessing. 6. La Coupe d or, ouverture, van E. Deneufboug. 7. Aubade, van T. Andritu. 8. Therésen, Valse, van C. Faust. week zou gehouden worden, maar dcor het slechte weer gehandicapt werd, eenige dagen uit te stellen. Daardoor was de af deeling Bloemendaal-Velsen van, de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde in staat voor den dag te komen, zooals zij gisteravond in hotel Vreeburg voor den dag kwam. Niet alleen was er een zeer groote collectie van vele inzenders, maar de verschillende inzendingen kenmerkten zich door de vele soorten, waaruit zij be stonden. Maar al verschilden de inzendin gen in uitgebreidheid in dit opzicht stem den ze overeen, dat ze uit prima materiaal bestonden. De bovenzaal van Vreeburg was uitslui tend in beslag genomen door lathyrusinzen- dingen. Het was een genet deze kleurige en geurige bloemenverzameiing; te bewonde ren. Hieronder volgt 'de lijst van toegekende punten en bekrooningen: A. van der Werff, Lathyrus 14 soorten, 6 2/3 punt; K. Griffioen id. 51 soorten 9 punten, verguld zilveren medaille; J. Ende id. 20 soorten, 9 punten, verguld zilveren medaille; J. Heesbergcn id, 15 soorten TA punt, zilv, med.; B. P. Vader, id. 40 soorten 9 2/3 punt, Carlie-prijs; G, Sweyen Jr, id, 21 soorten 7 punten, zilv. med.; Van der Tuin, 4 vazen met Lathy rus en Anthyrinum, 2 punten; R. v. d. Hul, bloeiende en niet bl. planten, 6 p.; W. Beunder, Cocospalmen,. 8 punten; W. Beunder, Begonia, Flambogant, 8 punt,; IJ. Boegschoten, Agimenes Deutonia, 10 p.; idem, Crussula Crox, 10 p.; idem, Thorenia Tonerii, 7 p.; idem, Francoa Rammosa, 6 punten; G. Griffioen, Symfibilia, 9 p.; K. v. d. Belt, Mand-lathyrus, 3 punten. Sursum-concert. Onder zeer groote be langstelling gaf het Christ, Fanfare-Corps „Sursum", directeur de heer Meng uit Haar lem,'Woensdagavond een concert in 't Bloe- mendaalsche Bosch, dat goed slaagde. 5% Nederland 1919 101 "/lS 6% Nederland 1923 103 4M Nederl. 1917 ""/lS 7% N.-I. 1921 A.. 10°18/l6 N.-I. 1923 D.. l04°/l6 Holl. Lloyd 30 1 Oude Vaart 43l/4 dito Gem. Eigend 3® Mij. „Nederland".. Scheepvaart-Unie ^4 Rotterd. Lloyd '^5 Pakctvaart 2061 /2 Oude Boot 97X/g Holl. Stoomboot /4 H. V. A6451/s Java Cultuur 346 Jurgens gew. 1761/2 Koloniale Bank l891/4 Indische Bank 1611/i Cert. Handel Mij... M93/8 Reso dito 149 Phoenix 971 /8 Geconsolideerde 180'« Kon. Cflie 3913/4 U. S. Steel 1431/2 Marine cornm, 87/l6 Vorstenlanden 169 Actions id149 Comp. Merc. Arg 31 Poerwoderjo 1161/2 Oude Deli 4361 /2 Senembah406 Deli Batavia41 7 A'd&m Rubber 328 Serbadjadi 326 SiLu 175l/2 Wa; Sumatra 290 1 Dordtsche Petr. 375 ex Southern Rails ll7l/? Uni011 1577 /ie Anaconda 95I Wabash....435 g Comm. Maxwel 51 j 8 1019/l6 103 9915 /16 100» 1045 /16 176 175 155 207 99 6361/a 346 176i/ê 1893/4 16l!/2 1.491 1491/2 392 ex 142 ex 8V2 169b 151 4 420 ex 410-13 b 4195-23 330 330 175 375 1181 ex 157 481/4 Bloemendaalsche Burgerwacht, Bij de groote Nationale Schietwedstrijden op ge weer Model 95, uitgeschreven door- de- Leid- sche Scherpschutters Vereeniging te. Leiden, behaalde de Bloemendaalsche Burgerwacht van de 49 deelnemende korpsen de 3e korps- prijs, zijnde een zilveren medaille, uitgeloofd door den Commissaris der Koningin inde- provincie Zuid-Holland. De Lathyrusavond van Tuinbouw- en Plantkunde, Het was een gelukkige ge dachte de Lathyrusavond, welke de vorige Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een Staatscommissie aan welke wordt opgedra gen te overwegen of in de L. O. wet 1920 wijzingen behooren te worden aangebracht, waardoor met volkomen eerbiediging van het beginsel der financieele gelijkstelling en zonder schade aan de vitale belangen van het onderwijs, aan dat beginsel een minder topzware toepassing wordt gegeven, niet noodzakelijke beperking van de vrijheid van het onderwijs wordt weggenomen en in het algemeen bezwaren bij de toepassing der L. O.-wet aan het licht getreden, wor den opgeheven. Aan de commissie is opge dragen bij de bevestigende beantwoording dezer vraag hare voorstellen te belicha men in ontwerpen van wet en zoo noodig van alle aigemeene bestuursmaatregelen. Benoemd is tot lid en voorzitter der com missie ir. Mr. Rutgers oud-minister van On derwijs, tot lid-ondervoorzitter de heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer. APELDOORN, 8 Juli. LI. K .H. Prinses Juliana wordt 19 dezer van haar buiten- landsche reis terugverwacht om hare vacantia verder door te brengen in het tentenkamp aan het Aardbuis .Voor dit doe! heelt H. M. de Koningin enkele vaste tenten doen aankoopen, met welker plaatsing men f thans druk bezig is. De inrichting dezer tenten voldoet aan alle te stellen eischen. NOORD-SCHARWOUDE, 8 Juli. De tiansportarbeidersorganisatie omvattende de groentenlaadplaatsen te Noord-Schar- woude, Broek op Langendijk én Warmen- huizen, alzoo een zeer belangrijk centrum, hebben gisteravond besloten in staking te gaan. Het gevolg daarvan is, dat door geen enkelen arbeider Donderdagmorgen aardap pelen of groenten verladen worden en de tuinders, evenals bij de staking van 3 jaar geleden zoo goed en zoo kwaad als 't gaat, zelve zullen hebben te zorgen, dat hun pro ducten in de vervoermiddelen komen. Het conflict is ontstaan doordat de ver eeniging de „Koophandel" een ander con tract wenschte waarin zij het recht wil vastgelegd zien om zelf ongeorganiseard personeel aan te stellen. Een drietal conferenties heelt niet de gewenschte oplossing kunnen brengen. Het is thans het drukst van het seizoen en van de staking zijn in de eerste plaats de tuin ders de dppe. HEERLEN, 8 Juli. In den afgeloopen nacht is de 36-jarige gehuwde houwer J. V. uit Stein in de staatsmijn Maurits door een balk getroffen en onmiddellijk gedood. NIJMEGEN, 8 Juli. De 15-jarige jon gen uit Amsterdam die sedert eenige da gen vermist wordt, is te Ede aangehouden en naar Amsterdam teruggestuurd. Gistermiddag zag men in een sloot in het rietveld te Alphen a. d. Rijn een paar klompjes drijven. Bij nader onderzoek kwam men tot de ontdekking, dat twee kinderlijkjes in het water lagen. Het bleken te zijn een jongen en een meisje van den landbouwer R. aldaar, resp. 6 en 4 jaar oud. De oorzaak van het treurig ongeval is niet bekend. Men vermoedt, dat de jongen verdronken is bij de pogingen om zijn zusje het leven te redden. OSLO, 8 Juli. De regeering heeft het Storting voorgesteld, dat de waterval Glomfjord, behoorende aan den staat, zal worden geëxploiteerd door de Engelsche firma Vis, Aluminium Corporation Limited, Het nieuwe concern zal een gedeelte overnemen van de geregelde productie van alumjnium, welke heden in Engeland plaats heeft. Twee dooden. KONINGSBERGEN. Gisteravond is niet ver van Magrabowa, de vrachtwagen van een expediteur uit Magrabowa tegen een boom gereden en geheel vernield. Twee inzittenden werden gedood en een derde zwaar gewond. rPARUS, 8 Juli.* Op een boerenhoeve nabij Bordeaux beeft zich 'een bloedig .dra ma-afgespeeld/ Een pachter beroofde zich van het leven, na eerst een scherpe woor dentwist te hebben gehad. De zoon, die meende, dat de bezitter van de hoeve zijn' vader vermoord had, schoot dezen dood, verwondde diens schoonzoon en een klein meisje zwaar en pleegde daarna zelfmoord. BERLIJN, 8 Juli. De Dultsche fractie van den Poolschen Landdag, heeft een dele gatie gezonden naar Wolhynië, om de tal rijke klachten te onderzoeken van de Duit- sche kolonisten over het optreden der Pool sche autoriteiten, die zonder genade de Duitschers van hun goederen zouden beroo- ven. De fractie wil ook stappen bij den pre mier ondernemen. BERLIJN, 8 Juli. Te Wolffségg in Wur- temburg, heeft de oudste zoon van den in Serajewo vermoorden Aartshertog Ferdinand, de 25-jarige dr. Max Rodenberg, zich ver loofd met de 22-jarige gravin Elisabeth von Waldburg. BERLIJN, 8 Juli. Volgens een bericht uit Warschau, is de vroegere communist en thans agent der geheime politie, Witkowsky, die in Lodz de voornaamste getuige a charge was in 't communistenproces, op weg naar het station, door een 17-jarig communist doodgeschoten. De Engelsche- mijnwerkersleider Cook heeft gisteren te Berlijn met vertegenwoor digers der Russische mijnwerkers-organi saties onderhandeld over de verdere be taling van Russische ondersteuningsgelden. Aan Duitsche journalisten verklaarde Cook, dat de Engelsche regeering thans geen bezwaar meer maakte tegen de bui- tenlandsche ondersteuning der stakers. In Engeland zelf hadden de andere vakver- eenigingën ondanks de aigemeene econo mische crisis voor de stakende mijnwer kers viermaal zooveel geld bijeengebracht als bij de staking in 1921. Over de Russen had Cook niets dan lof. Andere volken, zei hij, sturen eerst resoluties en eindelijk en ten laatste ook geld. De Russen sturen onmiddellijk geld en houden hun resolu ties thuis. De sultan van Marokko en de heer Steeg, die per extratrein uit Rabat waren vertrokken, zijn gisterenmiddag te Casa blanca aangekomen.. Zij begaven zich met het gevolg aan boord van het pantserschip „Paris", dat na de reglementaire salvo's te hebben gelóst het anker lichtte en recht streeks naar Toulon koers zette. De tweede dag van de staking bij de ondergronasche sporen is zonder incident verloopen. Geweldige menschenmassa's hadden van de vertraging te lijden, maar ofschoon de treinen overvol waren, wist hét personeel den arbeid te voltooien. Er hadden wei nig -ongeregeldheden plaats cn nog geen half dozijn arrestaties. Het aantal stakers vormt slechts een klein gedeelte van het geheele personeel der maatschappij. Ten stadhuize te Haarlem werd heden middag een conferentie gehouden tusschen de gemeentebesturen van Haarlem er Heemstede over het Spaar en Hout-pro bleem. Spaar en Llout, annexatie, Heemstede. Haarlem! het riekte zeer sfcrk naai copie. Daarom togen wij vandaag eenigen" tijd voor het vastgestelde uur stadnuis- waarts, om te trachten een half kolommetje machtig te worden. Voor iemand die mets wist, was er ook niets bijzonders te zied. De burgers liepen in .en uit, juist als op alle andere dagen, naar onderwijs of mili taire zaken of financiën. Als men er' echter op lette, was het wel te zien dat de man in de loge bij de hal iedereen, die kwam of ging, scherp opnam, om ongewenschtè ele menten te ontdekken en desnoods te weren. Wij gingen onmiddellijk naar den hoofd bode om daar ons licht op te steken. De hoofdbode is de man bij wien men voor zoo iets aan het beste en vertrouwdste adres is. Die weet niet alleen alle interessante en eigenaardige bijzonderheden over de dragers van het gemeentebestuur, of zij thee met of zonder melk drinken, het nummer van handschoen of boord van een wethouder, in welke wetten (als hij mr. in de. rechten is) hij het meest doorkneed is, of hij, liever slaapt in een égaal roode of in een.beige- bruingestreepte pyama, maar ook welken invloed het weer op hun welsprekendheid heeft, hoe in het wrijven van hun kin en de rimpels op hun voorhoofd hun gedachten zijn te lezen, hoe een bijzondere stand of het kruisen der armen wijst op yroolijkheid ironie, wrevel, opkomende boosheid, enz. Wij zochten dus den hoofdbode op; hij was als steeds bereidwillig en minzaam; iedereen in het Haarlemsche gemeentehuis is bereidwillig en minzaam. „Dat is een historisch oogenblik,mijn heer," begonnen wij, „Genève,verzinkt er bij in 't niet. De beide H.'s hebben elkaar nu reeds herhaaldelijk in allerlei bewoor dingen de waarheid gezegd, in woord en geschrift, in raadsvergadering en meeting, maar 'steeds van verre en ieder op eigen grondgebied. Nu zullen de rivalen elkander ontmoeten, van aangezicht tot aangczich' staan, aan één tafel zitten. Het is mis schien een stap nader tot den vrede, maar het kan ook een gevaarlijk experiment blijken. Verbeeld u dat het een ontmoeting a Ia Witte van Haemstede contra Kenau Hasselaer wordt! Zijn er geen bijzondere veiligheidsmaat regelen genomen? Is er geen afdeeling van den motordienst gemobiliseerd of hier en daar een mitrailleur opgesteld?" „Mitrailleurs? Malligheid, meneer! Zoo'n vaart zal het niet loopen. Gemeentebestu ren van H. en H. weten hoe zij hebben te confereeren, meneer! Ofschoon.... „Wat ofschoon, meneer? Kom, vertel maar. Wij zullen het geheim bewaren; het komt alleen maar in de krant, voor de rest blijft het entre nous." „Nu dan: ik geloof wel, dat, althans de Haarlemsche heeren, een browning bij zich hebben gestoken. Men kan nooit weten." „Dat is zoo," gaven wij toe. „Men kan nooit weten. Laten wij hopen dat de wa penen geen dienst behoeven te doen." „Is de vergadering voor de pers toegan kelijk?" Dé bode lichte. „Nee meneer, natuurlijk niet. Maar ik zal zorgen dat u een-com muniqué krijgt toegezonden." „Ik dank u bij voorbaat. Dag meneer!" Hiji kèek ons ria, om te zien of wij wel degelijk het eerwaardige gebouw verlieten. Een hoofdbode is niet gemakkelijk om den tuin te leiden. Maar een journalist staat voor niets of niemand. Enkele minuten la ter waren jvij dan ook veilig door geheime gangetjes en valluikjes boven de oude raadszaal gekomen, waar een vriendelijk houtwormpje voor een kijkgaatje in eender dikke zolderbalken gezorgd had. De gastheeren waren er reeds. Streepjes pantalon en onberispelijk jacquet, zwijgend, teruggetrokken, overeenkomstig den ernst van het oogenblik. Zij zaten aart de lange tafel, in het midden van dc mooie' antieke kamer, vis a vis het beroemde gobelin van de bestorming van Damiate. Waarheen gin gen hun gedachten op de onzichtbare vleu gelen van hun gemeentebestuurlijke zorg en politiek? Peinsden zij over dc/roemrijke dagen van weleer, toen $!e dappere Haar lemmers den strijd aanbonden in liet verre Oosten tegen de woeste horde der Muzel mannen? Ja, het was wel een geniaal plan deze historische conferentie te houden in deze historische zaal, vóór dit historische schilderij. Alles stemde hier tot nadenken, tot diplomatie, ook tot eerlijken strijd en den ernstigen wil om te trachten tot een oplossing te komen. De hceten zaten zwijgend om cc tafel, alle oogen gericht op het gobelin, alle lin kerhanden op tafel, alle rechterhanden in den bioekzak. Zouden die zakken een ge heim verbergen achter de streepjes san de pantalons? Een bescheiden tikje op de c(e[jr'. eep bode de hoofdbode voor deze historische gelegenheid diende de gasten aan. Zwij gend stonden de Haarlemsche heeren op zwijgend traden de Heemsteedsche heerer binnen, bogen, namen plaats aan de ta fel; ook zij hielden allen de rechterhanc in den broekzak. „Wij groeten u," zei «et Haarlemsche op perhoofd, t „Wij danken u voor dezen groei, woordde het Heemsteedsche opperhoofd.^ De heeren zaten nu tegenover elkaar, linkerhand op tafel, de rechterhand in den broekzak. Een seconde verliep. Toen bo den de Haarlemsche heeren ieder hun over buurman een sigaar aan, de Heemsteed sche heeren boden ieder hun overbuurman een brandende lucifer, en alle rechterhan den kwamen boven tafel en alle heeren lachten, stillen glimlach van begrijpen en verstandhouding. Op dat meer dan historische oogenblik, toen in een aangrenzende kamer flauwtjes een geknal van kurken hoorbaar werd, toen wij intuïtief voelden dat de conferentie een succes zou worden, toen voelden wij een hand aan onzen kraag; van schrik schoot ons potlood uit in een scherpe kras. De hoofdbode stond naast ons eri keek ons minzaam-verwijtend aan. „Dat had u niet moeten doen, meneer. Nu heb ik u gesnapt.". Het was een ramp; juist op dat oogen- blik. Het heeft ons zeer veel moed, beleid en tact gekost om ongedeerd uit de moeilijk heden te komen en dezg copie veilig aan des zetters handen toe te vertrouwen. Oe mare gaat dat Heemstede door Haar lem overtuigd is dat het onder des Maar- schalk's staf goed leven is. Van Heemstede is dan ook geiïn verzet meer tegen de an nexatie te» wachten. Hedenavond gaat hel gemeentebestuur van Heemstede nog naar den Haag om Minister Kan te smeeken in gelijfd te mogen worden^ i.n de rijen der Haarlemsche burgers. Voor dezen tocht hadden twee wethouders van Haarlem htln bloedeigen auto gratis ter beschikking ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2