STADSNIEUWS Medische Praatjes. Fifetsera PUÏSOL Het Muziekconcours te Sjiaarodan. m NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Vrijdag, 9 Juli 1926. Noord-Holland's Noorderkwartier. De wegen te Bloemendaal. De gezondheidstoestand in Haarlem. GEMEENTEZAKEN. Gevonden dieren en voorwerpen. INGEZONDEN. Een foto van den verongelukten spoorwegarbeider Lampe te Pietgijzenbrug. OVERVEEN. AERDENHOUT. HEEMSTEDE. De atletiekwedstrijden van het Gem. Lyceum. Het No. hindernisloopen had voor velen beduidende bezwaren. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WIELRIJDEN. De wedstrijden in het Stadion. Openluchtspeldag Gem. Lyceum. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. In het rijk van vreugd en smurt. PNEUMOTHORAX. III. Al zijn de uiterlijke kenteckenen in verre weg het meerendeel der gevallen zee.- dui delijk, zoodat wij met een vrij groote mate van zekerheid reeds kunnen zeggen, dat een Pneumothorax in 't spel is, toch dienen wij evenwel steeds een onderzoek ter plaatse in *e stellen en bijna immer wordt ons ver moeden dan bewaarheid. Vergelijken wij de zieke met de gezonde zijde, dan valt 't ons aanstonds op, dat de eerstgenoemde veel meer naar voren gewelfd is dan de laatstgenoemde. Immers Cusschen de beide pleurabladen in bevindt zich lucht of vocht en bij vergelijking treft ons de aan wezigheid van iets abnormaals onmiddellijk. De ruimte tusschen de ribben, die bij ma gere menschen zelfs wat ingevallen pleegt te zijn, welft zich naar voren. Voorts valt 't onmiddellijk op, dat de zieke zijde bij de ademhaling volkomen stil staat, terwijl de gezonde zijde het werk zooveel mogelijk tracht over te nemen en dus de adeinhalings bewegingen aldaar duidelijker zijn dan nor maal. Het verschil tusschen links en rechts springt dan dientengevolge nog duidelijker m 't oog. Zooals u bekend is, is de arts in. staat het •demhalingsgeruisch waar te nemen en even- tueele defecten te constateeren. Men hoort normaliter de ingeademde en uitgeademde lucht langs de binnenzijde der luchtwegen strijken. Wanneer men nu bedenkt, dat in normale gevallen slechts de beide pleura bladen dit geluid belemmeren, beuevens en daarboven gelegen weeke deelen nl. de huid en de spieren, dan is 't niet moeilijk in te £!en, dat, wanneer een laag lucht of vocht bovendien nog aanwezig is, dit zeer spoe dig bemerkt wordt, daar men op die wijze 'en zeerste bemoeilijkt wordt in 't waar nemen van het ademhalingsgeruisch. Veelal ls dit laatste bijna geheel en al afwezig en en ontgaat ten eenenmale aan onze waarne ming. Zooals u bekend zal zijn, tracht ook door het bekloppen dep borst de arts zich een denkbeeld te vormen van den toestand, Waarin de daaronder liggende organen zich bevinden en behoeft 't geen betoog, dat bij de pneumothorax, waarbij nen een onder laag heeft, die geheel verschilt van de nor male, de klank een totaal andere is dan bij den gêzonden mensch. Bovendien heeft men niet zelden met groote moeielijkhcden te kampen, aangezien de zoo typische afschei dingen der verschillende organen nl. Long, Lever, hart, om slechts 't allervoornaamste te noemen geheel en al weggedoezeld zijn. Uit het bovenstaande is 't U dus duidelijk geworden, dat 't veelal niet moeilijk is een z.g. pneumothorax fe herkennen. Naast de gewone verschijnselen hebben wij nog tal van andere afwijkingen, die op dit lijden wijzen, doch het zou mij te ver voeren dit alles aan een bespreking te on derwerpen fe meer daar één en ander voor U van weinig belang is. Liever willen wij ons thans nog een oogenblik bepalen bij het verloop van deze zoo merkwaardige aan doening. Uit den aard der zaak zult ge reeds be grepen hebben, dat wij hier te doen hebben met een buitengemeen ernstige ziekte, die in vele gevallen helaas den patiënt het leven kost. Niet altijd evenwel moef men de toe komst zoo duister inzien Er zijn n.l. geval len, waarin de zieke weer opknapt, ja, ik kan menschen, die met een pneumothorax rondwandelen en is 'f geval van tamelijk ge zond te zijn al hun werk verrichten. Wij kunnen hieruit de conclusie trekken, dat de mensch dus gemakkelijk met éen long kan leven en wij dus in normale omstandighe den a. h. w. een overcompleet hebben, waf onze ademhalingsorganen aangaat. Wat zullen wij met een patiënt, bij wien zich plotseling deze ernstige verschijnselen voordoen beginnen, zoolang nog geen medi sche hulp aanwezig is? Welnu, rust is een eerste vereischte en ook de medicus zal deze zooveel mogelijk bevorderen door toe diening van medicamenten, welke dit beoogen Wanneer zich vocht of etter bevindf tus schen de 2 pleurabladen dan zal de medicus niet zelden in staat zijn door zgn. punctie d.w.z. door het opzuigen van deze vloei- sfofmassa, verlichting brengen MEDICUS. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30 ct. De officieele feestgids betreffende net groot Nationaal Concours voor Har monie- en Fanfarecorpsen, met afdeeling Marschwedstrijd, uitgeschreven door het fanfarecorps „Kunstkring" directeur de heer P. Wit Sr., op Zondag 25 Juli, 1 en 8 Augustus a.s., te houden op het speciaal daarvoor ingerichte gemeente-terrein (Ged. Haven) nabij fort „Noord", is thans ver schenen. Het ziet er allerkeurigst en goed verzorgd uit. Na een voorwoord van den „e,r 'b Zuid weg, hoofd der O. L .School, alhier, volgt een toto van den heer P. Wit Sr., met zijn kranige staf, bestaande uit pi.ra. 40 muzikanten. Verder meldt de gids een 40-tal prijzen, welke aan „Kunstkring" 2ijn aangeboden, benevens het programma hetwelk luidt als volgt. Zaterdag 24 Juli a.s. des avonds half acht officieele opening van het concours, met 'n toespraak van den burgemeester, den heer De Haar van Dorsser, voorzitter van het eere-comité, waarna volgt een openings concert te geven de jubileerende vereeni- ging „Kunstkring". Zondag 25 Juli, om 12 uur des middags, ontvangst door het Eere- en Uitvoerend Comité van H.H. Juryleden, bestuursleden en directeuren van deelnemende verecni- gingen in de Raadzaal, om half één aanvang van den marschwedstrijd op den Dijk en om 2 uur aanvang van den concertwed strijd. Na afloop daarvan uitspraak der jurp. Om halfacht aanvang van den eere- wedstrijd, waarna bal-champètre. Dinsdag 27 Juli, om 8 uur 's avcmds, een concert, aangeboden door het R. K. Harmo- niekorps "St Jacobus" te Haarlemmerliede. Donderdag 29 Juli, om 8 uur, een concert aangeboden door het Harmoniekorps „Cae- cilia' te Schoten. Zaterdag 31 Juli, om 8 uur, een concert aangeboden door de arbeidersmuziekver- eeniging „Excelsior" te Haarlem, onder- afdeeling van de N. V. Spoor- en Tram personeel. Zondag 1 Augustus, 's middags 12 uur, officieele ontvangst ten Raadhuizc, half één aanvang van den marschwedstrijd op den fDijk, om 2 uur aanvang van den concert- wedstrijd en om half acht aanvang van den eere-wedstrijd, waarna bal-champètre. Dinsdag 3 Augustus, des avonds 8 uur, een concert, aangeboden door de muziek- vereeniging „Willen is kunnen", te Haar lem. Donderdag, 5 Augustus, des avonds 8 uur, groote zangdemonstratie van ongeveer 350 zangers en zangeressen, tegen door Spaarn- dam's Gemengd Koor, het Doopsgezind Zangkoor, Haarlem, het Schotens Christe lijk Gemengd Koor met Meisjeskoor, allen onder leiding van den heer Jac. Zwaan, dirigent te Haarlem. Zaterdag 7 Augustus, om 8 uur s avo-nds een concert aangeboden ^or de muzic.c- vereeniging „Voorwaarts" te Haarlem. Zondag 8 Augustus (laatste dag) evenals vorige Zondagen. Na den eere-wedstrijd uit spraak der jury omtrent plaats gehad heb bende eere-wedstrijden, hoogste aantal punten harmonie en fanfare en hoogste aantal punten marschwedstrijd, directeurs- prijzen, enz. Na afloop bal-champètre en tot slot schitterend vuurwerk.» ■Ten gerieve van de bezoekers is voor een geregclden bootdienst gezorgd, terwij. verder een gëregelden autobusdienst loopt. In de gehouden vergadering van het Hoog heemraadschap Noord-Hollands Noorder kwartier, werd vastgesteld de rekening over 1925 op een totaalbedrag van I 1414.562.86 "iet een batig slot van 56687.79 (v. j, ƒ36093.44). Buitengewone dienst J206.649.35; batig slot 111.63. De begrooting over 1925 werd met enkele bedragen aangevuld. Een subsidie zal worden verleend aan de tentoonstelling op het gebied der openbare "n particuliere bedrijfsadministratie (T. O. P-A.). Besloten werd tot het aangaan van eemge overeenkomsten met het rijk, omtrent den aanslag van een prodfpolder nabij Andijk en betreffende de aansluiting van den dijk van ''Vieringermeerpolder aan den dijk van het Hoogheemraadschap Noord-Holland's Noor derkwartier. Besloten werd, aan het bestuur van het W aterschap het Hemmeland nog een extra voorschot van ongeveer 4.000 te verleenen voor de verbetering van de kade van dit Waterschap, Men schrijft ons uit Bloemendaal 't Is van algemeene bekendheid, dat de groote wegen in Engeland in één woord schit terend zijn. Dat Holland, in vergelijking met Engeland, op 't gebied van wegen nog een zeer achterlijk landje is. Toen de Bloemendaaische gemeente architect, de heer De Jong, een paar jaar geleden, op uitnoodi- ging van de Bataafsche Petroleummaatschap- pij, een reisje naar Engeland maakte, om daar eens kennis te nemen van wegen en wegen aanleg, moet hij daarover in extase zijn geraakt. En moet de wensch bij hem opge komen zijn, ook de gemeente Bloemen daal zulke wegen deelachtig te doen worden. De daarop gevolgde wijze van wegenverhar ding met bazalt, spramex en wie weet, wat al meer, konden ons wellicht bevredigen, hem echter nog niet. Steeds bleef hij zoeken naar mooier, duurzamer en goedkooper. 't Komt ons voor, dat nu de oplossing gevonden is, dat hij nu het wellicht nog niet volmaakte, maar dan toch het volmaakte nabijkomende, heeft bereikt. Tenminste, deze gedachte maakte zich van ons meester, toen we dezer dagen eens een kijkje gingen nemen op den Vogelen- zangschen weg, waar onze gemeente-werklie den thans bezig zijn een weg te bereiden, die, als we ons niet vergissen, de weg der toekomst zal moeten worden. Tenzij de auto's nog zwaarder, de snelheden nog grooter, de wegenvermoordende kracht der autobanden nog intenser worden. Echter moet men niet vergeten, dat een weg het meest te lijden heeft, als de autobanden er „vat" op hebben door de in den weg voorkomende oneffenheden. Dit nu is bij de hier gevolgde werkwijze totaal uitgesloten. Evenmin als de klauwen van een tijger veel uitwerking hebben op een met blik beslagen kooi, evenmin hebben de autobanden weinig in te brengen op het wegdek, waarin met degeringste oneffenheid voorkomt.'tHeele systeem is hierop trouwens gebaseerd. In 't kort komt de werkwijze hierop neer. Aller eerst wordt gezorgd voor een stevige vlak- laag van oude klinkers. Als deze door de 8-tons motorwals goed ingedrifkt is, wordt er een pap, in dikte over een komende met witrebroodsdeeg, overheen gegoten, uitge harkt en gerold, eerst door een lichte wals, daarna door de zooeven genoemde 8-tons motorwals. Na een paar uren is de specie reeds zoo hard, dat zij veel gelijkenis heeft met keisteen. Voor de bereiding dezer specie was een speciale machinerie noodig. Deze staat opgesteld aan de Leidsche vaart, even voorbij het station Vogelenzang, 't Is een heel gevaarte. Vóór de verschillende ingre diënten hun reis door de machine beginnen, wordt een mengsel gemaakt van stoffen van verschillende korrel grootte, nl. duinzand, gr/nt en fijn quenast. Een Jacobsladder met schepbakken, op de manier van een bagger molen, voert dit mengsel naar een roteeren- den trommel, waarin het verhit wordt. Daar na komt 't in een draaiende zeef, en wordt hier weer gescheiden in grof en fijn. Al te groote stukken grint worden automatisch, als onbruikbaar materiaal uitgeworpen. Nu komt t in een bepaalde verhouding in den mengbak. Hier wordt 't vermengd met ce ment en shelfalt en in een gloeiend heet deeg achtige massa geroerd. Èlk korreltje zand, elk stukje quenast, elk grintstukje is nu 'door '*et toegevoegde bindmiddel, in casu het shelfalt, omgeven door vulstof. Nu heeft de machine haar werk gedaan en is de specie voor verwerking gereed. In speciaal daarvoor inge richte kiep-auto's wordt zij vervoerd naar den te bewerken weg. En al was deze ook 10 K. M. ver af, de specie blijft op temperatuur. In een laag van pi. m. 5 c. M. dikte, wordt deze over den. weg uitgespreid. (Op 't plaatje hier naast wordt net een kiepkar uitgestort). Reeds een paar uur later is het wegdek zoo hard als een spijker. Om het droefgeestig zwart weg te werken, wordt de bedekking met wat fijn cement bepoeierd en de weg is gereed. Per dag kan ongeveer 600 M2 be werkt worden. Vermelden we ten slotte nog, dat de meng machine geleverd werd door de N. V. Hilver- sumsche Ijzergieterij en Machine-fabriek, v. li. Ensink en Co te Hilversum, een fabriek voor complete weg installatie's, welke met recht genoemd kan worden een specialiteit op wegengebied. In verband met het feit, dat de Middel bare School voor Meisjes op de Krocht tijdelijk gesloten is moeten worden wegens het heerschen der besmettelijke ziekte roodvonk onder de leerlingen, hebben wij eens naar den algemeenen gezondheidstoe stand in Haarlem geïnformeerd. En ter ge ruststelling van onze lezeressen en lezers kunnen wij er onmiddellijk bijvoegen, dat die toestand gunstig is. Er heerscht wel niet zoon „gezondheidsgolf" als enkele ja ren geleden, maar het aantal ziektegeval len is toch niet groot Nu moei deze tiid van het jaar ook het gunstigst zijn voor het zich voordoen van weinig ziektegevallen, maar bij een natten en vrij kouden zomerbals we gehad hebben, weet men niet, welke onaan gename verrassingen zoo'n zomer biedt. Toch heeft het slechte seizoen op Haarlem's inwoners geen ongunstigsn invloed gehad. Het aantal algemeene ziektegevallen is betrekkelijk gering, terwijl ook de verschil lende besmettelijke ziekten niet ernstig heerschen. Van typhus doet zich slechts een enkel geval voor, diphtheritis heerscht iets meer, terwijl, zooals als bekend veron dersteld mag worden, ook roodvonkgeval- len zich hebben voorgedaan. Doch ook deze gevallen behoeven in het geheel geen reden tot ongerustheid te geven. Toevallig heb ben zich nu onderscheidene gevallen op één school voorgedaan, om welke reden deze dan ook tijdelijk gesloten is, doch hui ten deze gevallen zijrf er bijna geen andere aan het licht getreden, zoodat geen reden tot vrees bestaat. Wat de malaria betreft, welke in Haar lem en omgeving enkele jaren geleden in vrij sterke mate heerschte, deze heeft haar heerschappij voor een groot deel ingeboet. Er doen zich nog we! gevallen voor, maar ook hierbij is het ziektebeeld in het ge heel niet ontstellend. Geconcludeerd mag dan ook wel worden, dat de gezondheidstoestand in Haarlem werkelijk goed is, waarbij nog vermeld kon worden, dat het percentage van de gevallen van kindersterfte niet ongunstig is. Ter vervulling van de vacature in het Be stuur der Verceniging voor Nijverheidson derwijs, alhier, is de volgende voordracht opgemaakt; 1. Mr. J. Deenik; 2, Mr. J. J. M. Noback. beiden alhier. B. en W. vragen machtiging eenige per- ceelen aan de Dubbele Buurt en het Zuider Buitenspaarne, totaal groot 2 A. en 72 c.A., aan te koopen voor den prijs van 12000. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening en verantwoording van de be waarschool in het voormalige Barbara-Gast- huis, sluitende in ontvangst en uitgaaf tïiet een bedrag van 9999.86 Lr, en het subsidie uit de gemeentekas vast te stellen op 8322.60 'A. B. en W vragen machtiging gratis fe aanvaarden van W, Hooijker en G. Hollman een perceel grond, gelegen aan de Leidsche vaart tusschen de Schcuwtjesbrug en de Em- mabrug, groot 24 M2. B. en W. vragen machtiging in voort durende erfpacht uit te geven aan C. Mes man Czn., alhier, een perceel grond, groot 781 M2„ gelegen aan den Kinderhuissin gel, tegen een erfpachtscanon van 1.76 per M2. per jaar. G. Scheepmaker, Bakkerstraat 13 r., bro che (muntstuk); J. J. v. Waveren, Amster damstraat 3 K, rolletje geld; S. dé Vries, Begijnhof 4a, hamer; Oudhof, Schrevelius- straat 31, kceshondje Fauna; A. v. Brero, Gastbuissingel 2 r., roode poes; J. Droste, Jansstraat 44, gr. witte poes Fauna; v. Rijn, Koudenhorn 40, zwart poesje Fauna; G. Brouwer, Sschcrmerstraat 7, zwarte poes Fauna; Kingma, Parklaan 103; wit poesje Fauna; Vogel, Leidscheplein 46, gr. wJf poesje Fauna; W. v, d, Meulen, Olivierstraat 13, kinderhalsketting; S. de Vries, Begijnhof 4a, kussen; W. F. P. Schumacher, Schoter singel 89 B, lorgnet in étui; Y. Laatstra, Lcidschevaart 28 G, medaillon met portret; P. Mul, Spaarnwouderstraat 69, jongenspet; A. Wulsche, Timorstraat 122 Schoten, por- temonnaie ra. i.; Brongebouw, Frederiks. park, damesparaplu; C. Nocrt, Emmastraat 25, rijwielbel- merk; C. Diesbergen, le Voor- uutgangstraat 11, idem; J. Harkema^ Jan Steenstraat 6, idem; D. Gysers, Lange Mo lenstraat 12 d., idem; L. Duits, Ter Haar- straat 19, kinderschoentje; Groenman, v. d. Vinnestraat 17 zw. schriften, boekhouden; J. Verwer, Nassaulaan 8, schoenen; P. v. Boekei, Oranjeboomstraat 14, teekeningen; A. Jansen .Leidschestraal 116, taschje m. L (Voor Jen inhoud van deze rubriek steil de Redactie zich niet verantwoordelijk.) Personalia. Voor het Taalkundig candi- daatsexamen Indologie, slaagde de heer F. Hartsteen, alhier. Personalia. Voor het doctoraal exa men Rechtsgeleerdheid slaagde de heer A Slotemaker, airier De reiger verhuisd. De reiger, die eeni- gen 'ijd gestaan heeft in den tuin van het Raadhuis, is nu verplaatst naar het Wipper plein, waar hij nu staat in het midden van het groote grasveld voor het gebouw van Openbare Werken Concert. Gisteravond gaf de Harmonie „St. Michael een concert vóór het Raadhuis. De publieke belangstelling was vrij' groot en dat er genoten werd, bleek wel uit het ap- applaus na ieder nummer. Het was een ge zellige drukte op ons anders zoo rustig dorp. Gevonden voorwerpen, Terug te be komen bij: Opstal, Heerenweg 37, een num merplaat van een auto en een portemonnaie met inhoud; W, van Zurk, Leidschevaartweg 171, een handschoen; Luiten, Iepenlaan 22, een rozenkrans in doosje; A. Geerts, Binnen weg 192, een rol schoorsteenzeil; J. Kem per, Nic, Beetsstraat 2, een clectrische lamp; A, Bruin, Pijlslaan 29, een paar tennisschoe nen; Compes, Schouwtjeslaan 82, een kin- derportemonnaie met inhoud: Blansert,Voor weg 49, ee.n regenjas; Saarloos, Glipperwag 119, een soldatenpet, een kraansleutel en een rozenkrans; A. Jansen, Zandvoortschelaan 122, een zilveren broche; Loman, Haven straat 26. een Duitsch bankbiljet; J. L. Kra mer, Berkenlaan 6, een zwemabonnement; P. Swinkels. Vijfheetenlaan 12, een dames- beusje met inhoud; A. Meijer, Berkenlaan 23 een nummerplaat van een auto; W. v. Keu len, Gcweerstr. 29, een kinderscbopje; Mej. Hagemeijer, Wilhelminaplein 11, een arm band; H. S. Adriaanse, Raadhuisstraat 39, eer. zilveren beursje; Gerrits, Schouwtjeslaan 3, een bruin hondje; Van Hcmert, Zandvaart- kade 15 een vulpotlood en een rijwielpomp; T. J. Otte, Talmastraat 7. een rol teeke- ningen; L. v. d. Voott, Heerenweg 95. een mesje en een sleuteltje; P. Jansen. Blee- kersvaartweg 47, een damesjumper; Altena, Oosterlaan 5, twee autobanden met velgen; J Neeskens, Molenwerfslaan 116 een jon- gerscape; Bureau van Politie, Raadhuisstr., eer. etui met penhouders en een huissleutel: Bureau van Politie, Boekenrodestraat 9, een huissleutel, handschoen, gladde ring, koffer met inhoud en heerenschoen, hondenpenning en huissleutel. Een Concert. - Gisterenavond gaf Haarlemsch „A Cappela Koor", Dir. Nico Hoogerwerf, een welgeslaagd Concert in den feestelijk versierden tuin van huize „Meer en Bosch" te Heemstede. Door het koor werden liederen van J. P. J. Wierts ten gehoorë gebracht. m Examens. Eindexamen ,,'t Kopje". In tegenwoordigheid van de gecommiteerden, de heeren Dr. C. Lely, voorzitter, Prof. R. Ca- simir, Dr. C. Brouwer, C.B.A. Proper en P.J.C. Mettau is het eindexamen aan de Midd. School voor meisjes te Bloemendaal afgenomen. Aan alle candidaten werd een diploma uit gereikt nl. de dames G.A. van Eeghen, C. Freni, E.G. Gunning, L.H. Labouchere, A. Otto, M. Schoute, J.A. de Jong, Schouwen burg, W. Strumphlerjen M.A. Verkade. Aan de dames F. de Clercq en J. de Jong Schouwenburg werd een getuigschrift zonder wiskunde toegekend. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Spruyt van R'et- schoten's Speciaalzaken, alhier. De Koninginnefeesten. Dezer dagen is de commissie voor da Koninginnefeesten be gonnen, de inteekenlijsten voor de te hou den Koninginnefeesten bij de ingezetenen te laten circuleeren. Wordt hierop geteekend, zooals de commissie hoopt, dan zal er, even als verleden jaar, een vuurwerk afgestoken worden. Ook is men met besturen van post- duivenvereenigingen in onderhandeling, om vanhier een groote wedvlucht te houden. Slagen deze pogingen, dan zullen eenige duizenden postduiven 'worden losgelaten. 's Morgens wordt een optocht gehouden van versierde rijwielen, bokkewaüens. enz. Het kwartet „Euphonia" verleende zijn medewerking. Voorts werd door leden van het koor solo gezongen,, piano en viool gespeeld, kortom een zeer geanimeerd programma, dat door de bewoners van Meer en Bosch, zeer op prijs werd gesteld. Broeder leider Jonker, dankte in zeer mooi gekozen woorden allen, die hadden meegewerkt om dezen avond, die door heerlijk zomerweer werd begunstigd, tot een onvergetelijken te maken. Hij sprak den wensch uit, dat de heer Hoogerwerf met zijn dappere schare nog dikwijls zal te- rugkeeren om het blijde lied in de lom merrijke tuinen van Meer en Bosch te bren gen. Broeder Jonker dankte de executan ten hartelijk. Excursie tuinlieden Donderdagavond hield de onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout" en Omstr. een excursie naar huize „de Hartekamp" het buiten van mevr. Panwitz. Een 30-tal leden en eenige dames namen er aan deel. Er was voor de vaklui volop te genieten. De tuinbaas, de heer Schouten, was zoo wel willend de aanwezigen rond te leiden; eerst door de kassen met vruchten en bloemen, daarna door tuin en bosch. Langs prachtige rozenperken, keurige borders, groote perken Rododendrums, en het mooie 'rosarium. Een buitenkansje was een bloeiende nachtcactus ,de King of te Night" iets heel zeldzaams Zoo waren daar ook te bewonderen ba- nanenboomen van reker 3 meter hoogte. Dankbaar namen de excursisten afscheid van den vriendelijken tuinbaas, na 2 uur rondgedoold te hebben door het heerlijke buiten- HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. Sedert eenige jaren trachten enkele per sonen de belangen van onzen K. Dam- bond le „dienen" door het schrpven van ar tikelen en ingezonden stukken in de N. H. Crt. Noch het bestuur onder leiding van den heer Pannekeet, waarvan ik vele jaren deel uit heb gemaakt, noch het vorige bestuur onder voorzitterschap van ondergeteekende hebben bier ooit op gereageerd. Ook in deze zaak heb ik hel nieuwe bestuur geadviseerd niet op het geschrijf van D. H. W. in te gaan; zeer zeker was mijn advies opgevolgd, in dien de leden van den Haarlemschen Dis- trictsbond niet allen onomwonden hunne afkeuring over de actie van D. H. W. had den uitgesproken en het bestuur niet opge dragen hadden hem van repliek te dienen. Waar deze zaak thans echter zulk een wen ding heeft genomen, en mijnheer D. H. W. begint te schrijven van „onzinnige en idiote" bepalingen, „slechte leiding," onregelmatig heden" en ten slotte nog een beetje „goe den raad" aan Hoofd- en Districtsbestuurs leden, meent te moeten geven, kan ik als pas afgetreden voorzitter en staande tus schen het oude en nieuwe bestuur niet na laten hem te antwoorden. Wat voor doel, mijnheer D. H. W. hebt ge, om wedstrijden van 3 4 jaar geleden op te gaan halen? Waar gij met alles zoo goed bekend schijnt te zijn, zult gij immers ook wel weten, dat toen voor het eerst on der onzen sympathieken oud-voorzitter, den heer Pannekeet, deze wedstrijden op groo- tere schaal plaats vonden; dan zult gij toch ook weten, dat de medewerking van enkele deelnemers ieder jaar zeer veel te wensc'nen overlaat en verder hier het „alle begin is moeilijk" ten volle op van toepassing is. Maar al hebben de wedstrijden, dan ook wel lapg geduurd en al haperde er misschien wel eens iets aan, de resultaten zijn toch bevredigend geweest en onzen oud-voorzit ter Pannekeet, die steeds met zooveel ijver voor onzen bond gewerkt heeft, mag dank baar terugzien op zijn werk; het is niet te vergeefs geweest. En verder, mijnheer D. H. W., zijt gij alweer gereed met uw critiek op de wedstrijden welke nog een aanvang moe ten nemen. Ten eerste zult gij wel weten, dat deze kamp thans reglementair een aan vang moet nemen en zal een werkelijke damliefhebber niet graag eens een partij in de week spelen, ook al is het zomer en ten tweede weet gij nu reeds hoe de leiding bij de komende wedstrijden zal zijn? Wacht daarom af ea denk niet, zooals er enkelen zijn, dat de wedstrijden eerst goed geregeld zijn, wanneer er kolommen druks in de krant aan gewijd worden of foto's van de deelne mers verschijnen. Laat ik u er verder nog op wijzen, dat gij de personen, die gij door uw geschrijf wenschte te bereiken, even goed op vergadering of door orgaan had kunnen bereiken. Redacteur Regouw en Districts- bestuur lezen heusch wel ons Damblad. Thans hebt gij van een geheel interne en ondergeschikte aangelegenheid een publieke zaak gemaakt, erger nog een verkeerde voorstelling van de feiten gegeven. Zooals reeds bovenvermeld, zijn alle le den, behalve misschien een enkele sensatie beluste, vol afkeuring over uwe handelwijze en is het voor u zelf misschien beter uw naam niet bekend te maken, hoewel wij vol doende weten wie gij zijt (een paar initia len zijn niet genoeg). Ten slotte vcmeldt gij nog eens uitdruk kelijk, dat gij lid van onzen bond zijt. Be denk nog eens goed, wat dit beteekent, dan zult gij voortaan dat gene wat gij te zeggen hebt op onze vergaderingen naar voren dur ven brengen'en zal uw eventueele critiek, indien deze eerlijk en opbouwend is, een dankbaar onthaal vinden. G. J. A. M. ROELAND, Oud-Voorzitter Ned. R. K. Dambond, District Haarlem O. HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP. Het antwoord op het tweede geschrijf van mijnheer D. H. W. kan kort zijn. Hef geheel maakt den indruk van het aanvoeren van een aantal verontschuldigingen voor zijn eerste geschrijf, waarbij D. H. W. zeer be grijpelijk nog niet den moed heeft kunnen vinden met zijn naam te onderteekenen. In hoever het door D. H. W. medegedeel de met de waarheid overeenstemt is niet meer twijfelachtig, wanneer wij b.v. nagaan dat hij zich lid van den Ned. R. K. Dam bond noemt, terwijl deze bond geen D. H. W. onder zijn leden telt. Het geheele ge schrijf is dan ook niet aux serieux te nemen en louter een product van abnormale zucht tot blindelings afbreken. Met een waarheidslievende tegenstander zal ik gaarne van gedachten wisselen, doch iemand, die anoniem schrijft om zonder schade voor zijn persoon leugens te kunnen debiteeren, mag niet verwachten, dat van zijn stellingen nota zal worden genomen. H. REGOUW, Rotterdam. Voor het zeer belangrijke programma in het Amsterdamsche Stadion bestond gisteren zeer veel belangstelling. Moeskops heeft zich eindelijk weer eens de oude getoond door zich ongeslagen eerste te plaatsen in het sprintnummer. De uitslagen zijn Om den grooten Stadionprijs sprintwed strijd voor beroepsrijders over 800 meter. Eerste rit 1. Faucheaux; 2. Meyer (half wiel). Tweede rit 1. Schilles; 2. Michard (een lengte). Derde rit 1. Moeskops; 2. Faucheux (hal ve lengte). Vierde rit 1. Schilles; 2. Meyer (een lengte). Vijfde rit 1. Schilles; 2. Faucheux (halve lengte). Zesde rit 1. Moeskops; 2. Michard (half wiel). Zevende rit 1. Moeskops; 2 Meyer (Mey er rijdt het grasveld op). Achtste rit 1. Michard; 2. Faucheux (halve lengte). Negende rit1. Michard; 2. Meijer (halve lengte). Tiende rit: 1. Moeskops; 2. Schilles (een lengte). Einduitslag: 1. Moeskops 4 pnt., 2. Schilles 5 pnt., 3. Michard 6 pnt., 4. Fau cheux 7 pnt., 5. Meyer 8 pnt. Tandemwedstrijd voor amateurs in drie ritten van 1200 meter eerste rit 1. Brilman-Hoevens, 2. Hi'jze- lendoorn-v. d. Wulp, 3. Buys-v. d. Heide, 4. Piets-v. d. Aar. Tweede rit: 1. Buys-v. d. Heide, 2. Bril man-Hoevens, 3. Hijzelendoorn-v. d. Wulp, 4. Piets-v. "d. Aar. Derde rit1. Hijzelendoorn-v. d. Wulp, 2. Buys-v. d. Heide, 3. Brilman-Hoevens, 4. Piets-v. d. Aar, Einduitslag: 1. Hijzelendoorn-v. d. Wulp (6 pnt.), 2. Buys-v. d. Heide (6 pnt.), 3. Brilman-Hoevens (6 pnt.), 4. Piets-v. d. Aar (12 pnt.) Wedstrijd achter motoren over 3 x 25 K.M. Eerste ritL I-i'aart (Pasquier Seri in 20 imin. 16 sec.; 2. Schlebaum (Massicori op 180 M.; 3. Bleekemolen (Slesker) op 30'. Ivï; j 4. Storm („Constant") op 725 M. i Tweede rit: 1. Linart in 20 min. 5.3 sec; 2. Blekemolen op 150 M; 3. Storm op 410 M; 4. Schlebaum op 790 M. Derde rit: 1. Schlebaum in 20 min. 20.6 sec.; 2. Linart 9op 5 M; 3. Storm op 40 M; 4. Blekemolen op 350 M. Totaal uitslag: 1. Linart 4 pnt.; 2. Schle baum 7 pnt.; 3. Blekemolen 9 pnt; 4. Storm 10 pnt. Om ongeveer negen uur werd begonnen aan de drie-kampen voor meisjes en jon gens. De leerlingen uit iedere klasse bekamp- ten elkaar in de verschillende athletieknum- mers. Hierna werden generale repitities gehouden die tot 12 uur duurden. In de middaguren werd het hoofdprogram ma afgewerkt. Vele belangstellenden waren aanwezig, waarvan we noemen den burge meester van Haarlem, den heer C. Maarschalk en de wethouders, de heeren M.A. Reinalda en mr. A. Bruch. Door de jongens van de 1ste klasse werd kastie, door de 2de klasse rounders, door de 3de klasse veldbal en door de 4de klasse slin- gerbal gespeeld. Deze wedstrijden werden met groot animo gespeeld en de bezoekers hebben genoten van hetgeen de spelers te zien gaven. Vervolgens werd eenige gymnastiekdc- monstraties gegeven. De jongens van de 4de klasse gaven eenige stormplanksprongen te zien, waarna de jongens van de 3de klasse b oefeningen op de springtafel demonstreerden. Na eiken sprong of oefening klonk een luid applaus waaruit bleek, dat de demonstraties in den smaak vielen. Een aardig nummer was de hindernisloop voor^klasseploegen. De deelnemers moesten eerst over een afrastering klimmen, over de evenwichtsslat loopen, over een paard sonn- gen, verder onder een zeil kruipen en tot slot over een schutting klimmen. Vooral de laatste proef was voor verschillenden geen gemakke lijke taak, maar door hulp konden zij dan over de schutting klauteren. Bij den estafetteloop was een ploeg samen gesteld uit oud-leerlingen, n.l. Adje Paulen, Géjus van der Meulen, H. Engel en J. Reyen- ga. De laagste klassen hadden ploegen samen gesteld van 5 personen, die elk 80 meter, de ouderen liepen 4 maal 100 M. De oud-leer- lingenploeg overwon de hoogste klasse met enkele meters verschil. Verder liepen H. En gel en Adje Paulen nog mee in het nummer 400 M. hardloopen. Belden sloegen hun te genstanders gemakkelijk. De meisjes van dc klassen 1, 2, 3 en 4 voer den op keurige wijze een dans uit en hadden veel succes. Eenige leerlingen hadden eer strijkje gevormd en begeleidden zeer verdien stelijk. Dat het programma zeer vlug a'gewerkt werd is te danken aan den voorzitter-kamp vechter, den heer J.B.A. de Vries. De direc teur van het Gemeentelijk Lyceum, de heer W.C.G. H. van Mourik Broekman, die na afloop de prijzen uitdeelde, zei, dat vooral door toedoen van' den heer De Vries dezen dag zoo schitterend geslaagd is en dankte hem in de eerste plaats voor zijn ijver en toewijding Voorts richtte spr. woorden van dank tot de leeraren en het Haarleir.sch Politiecorps onder der leiding van den heer R. van 't Hcrff, dat belangeloos haar medewerking verleende, de bestureji van H.F.C. en Rood en Wit voor het afstaan van het terrein, de ouders en allen, di^ medegewerkt hadden tot het welslagen van dit feest. Spr. vond een openluchtspeldag van groote beteekenis, want er zit een lecring in. Men ziet dan de verschillende karakters. Van ie mand, die lacht, als hij b.v. bij de schutting staat te ploeteren, houdt spr. meer, dan van iemand, die een nijdig gezicht zet. Kennis is veel, Zegt spr., maar karakter is meer. Ook herinnerde dc heer Van Mourik Broekman aan de praestaties van de oud-leerlingen en bedankte hen voor hun medewerking. Hierna reikte spr. den gelukkigen winnaars de prijzen uit. Onder de prijzen waren vele door ouders geschonken en een beker, welke de oud-leerling, de heer J. Roos, die op hel oogenblik in Indië vertoeft, voor den open luchtspeldag beschikbaar had gesteld. Deze beker werd geschonken aan den leerling, die het hoogste gesprongen had. Dit jaarlijksche festijn is weer achter den rug en de organisatoren en deelnemers kun nen met voldoening aan dezen dag terugden ken De uitslagen luiden; Driekampen Jongens, lste klassen: 1. J. J. Schnerr; 2. P. Jongeneel; 3. A. J. Ster.ger; 4. P. A. Leupen 5. R. G v. 't Hoog 6. J. M. Feizer. 2de klassen: 1. T. H. de Kinderen; 2. J. A. Vander; 3. A. Schellens; 4. J. Kruyt;, 5. J. H. van den Booren 3de klassen: 1. H. A. v. Renesse, 2. P. F. Dorhout Mees, 3. H. de Koe. 4. S. Buiskool, 5. W. Hartsteen, 6 G. C Sanders. 4de en 5de klassen: 1. R. M, Basocki; 2. W. T. Schnerr, 3. Th. v. Eek; 4. J. van der Steur, 5. B. J. A. Herweyer; 6. D. H. Soeteis. Driekampen Meisjes. Ie klassen: 1. I.ouise Lantzius; 2. Frauwina Betzema; 3. Jacoba Klok; 4. Janna de Beet 2de klassen: 1. Clara Brinkmann; 2. Jife Mulder. 3de klassen: 1. Loes Zomerdijk; 2. Cor van Hooydonk; 3. Dé v. Zijll dc Jong. 4de en 5de klassen: 1 Bep Straatsrr.a; 2. Bep v. Giezen. Snelloop 400 M. Jongens: 1. W. T. Schnerr; R. A. M. van den Aardweg; 3. J. van der Sleur. Klassewedstrijden. Kaslie jongens. Win naar kl. 1M. (le klassen); Rounders, winnaar kl. 2B (2de klassen); Veldbal, winnaar 3de kl. A. (3de klassen); Slingerbal, winnaar 4de kl. A. (4e klassen). Hindernisloop. lste kl. winnaar kl. IC, 2de kl. winnaar kl. 2A; 3de kl. winnaar kl. 3B 4de kl. winnaar kl. 4 A. Estafetteloop. 1ste kl. winnaar kl. IC; 2de kl. winnaar kl. 2B; 3de kl. winnaar kl. 3B| 4de kl. winnaar kl. 4 A. Schetsen uit Fet natuurleren. H. Pilon. Deel 4. Nijgb v. Ditmar, R'dam. Dit kleine, prettig geschreven en fraai geillustreerd werkje (J Briedé maakte de teekeningen) hebben we met genoegen doorgebladerd. In den gezelligen vcrhalcn- den trant, den schrijver eigen, ligt iets aan trekkelijks en onderhoudends en het wil ons voorkomen, dat het aangename van deze lectuur voor de jeugd daarin is gele gen, dat verschillenden dieren typeerende namen zijn gegeven en bun doen en laten jets menschelijks heeft gekregen Jammer, dat hier en daar minder fraai Hollandscb het boekje ontsiert „Hij mocht die melk alles alleen hebben (p. 44), „hij had geen gelegenheid tot vluchten. toen hij dat toch graag zou willen (p. 52). Hoe da ijsbeer ook een vleeschetar mag zijn, een beetje groen vindt hij een lekkernij, (p. 53). 't Is te verstaan, dat de poolreizigers, eaz. (p. 54), zijn leelijke zinnetjes:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5