ÜTlïïH Binnenlandsch Nieuws Radio-Omroep VERONICA. ■L'/ Er bestaat kans dat de staking in de Antwerpsche haven heden ten einde loopt. In Spanje is een economisch periement in het leven ge roepen. Abd el Krim zal naar Madagascar worden verbannen. Naar aanleiding van de interpeiiatie van Leo Blum, heeft Caillaux ander- maai een krachtige uiteenzetting gegeven van het financieele programma der:: regeering. Het Engeische wetsontwerp inzake den acht-urigen arbeidsdag voor de mijnwerkers heeft de koninklijke goedkeuring ver kregen. GEM. BUITENL. BERICHTEN. OVER DE BETEEKENIS DER PERS. Het Intern. Accountantscongres. Het verschil tusschen het Nederlandsch en Koloniaal erfrecht. Het nieuwe gezant van Spanje. De guldensporenslag. De verkiezing van een lid van Ged. Staten van Noord-Brabant. De buitenlandsche reis der Koninklijke Familie. De voorzitter van den Centr. Bond van Post-, Tel. en Telefoonpersoneel treedt af. De Staatscommissie voor wijziging L. O.-wet. Ned. Instituut voor Efficiency. FINANCIËN. Het proces-Slavenburg contra Scheurleer. KERK EN SCHOOL. De kerkvervolging in Mexico. FEUILLETON. Het geschil in de Engei sche mijnindustrie. Baldwin heeft een brief ontvangen van de rnijneigeijaren te Yorkshire, waarin zij ver klaren bereid te zijn hun voorstellen in over eenstemming te brengen met die in andere districten, ofschoon zij van gevoelen zijn dat de door hen gedane voorstellen volkomen door de omstandigheden in hun district ge rechtvaardigd waren. Ofschoon de voorwaarden der mijneigena ren in Yorkshire geen onverwijlde loonsver laging beoogden voor de mijnwerkers, die acht uur per dag arbeiden, voorzagen zij in een wijziging van het percentage der opbrengs aan loonen te betalen, hetgeen in het nadeel der mijnwerkers was. Daar de regeering tot .de conclusie was gekomen, dat het aanbod uit Yorkshire onbevredigd was, kondigde zij gisteravond aan, dat zij zich volkomen vrij heid van handelen voorbehield ten opzichte van de uiteindelijke behandelingen van het wetsontwerp inzake den achturendag. Het besluit der mijneigenaren heeft de be zwaren der regeering uit den weg geruimd, Het lontwerp zal in derde lezing worden be handeld. De staking in de Antwerp sche haven. De gouverneur der provincie Antwerpen ontving gisterenavond de arbeidersafgevaar digden, die met eenige wijzigingen kwamen in de voorstellen, des middags door de werk gevers gedaan, welke deze wijzigingen aan vaardden. Opdat de overeenstemming volkomen zou zijn, werd aan den houthandel gevraagd of deze zich bij de voorstellen aansloot. De af gevaardigde van den houthandel vereenigde zich er, na een lang onderhoud met den gouverneur, ten slotte mee. Daarop verklaarden de afgevaardigden der arbeiders, dat zij Donderdag in de stakers vergadering de gewijzigde voorstellen zouden verdedigen. Er zal vervolgens een stemming onder de stakers worden gehouden. Men hoopt, dat er een meerderheid voor de voorstellen zal zijn, waardoor het werk hedenmorgen zou kunnen worden hervat. De kosten der staking in Engeland. Het Lagerhuis heeft met 269 tegen 106 stemmer, een suppletoire begrooting van 433.0000 aangenomen voor de uitgaven in verband met de algemeene staking. Een mo tie van Labour om dit bedrag te verlagen werd verworpen. Het bezoek van Primo aan Frankrijk. Volgens de „Nacion" heeft Primo de Ri vera de uitnoodiging der Fransche regeering aanvaard om naar Parijs te komen maar is de datum nog niet vastgesteld. De zaak der zilvervossen. Men herinnert zich nog wel de geruchtma kende zaak der zilvervossen. waardoor de goê-gemeente anderhalf millioen francs ar mer werd, zonder dat daartegenover een verrijking stond door het in uitzicht gestelde fokken van zilvervossen in Frankrijk. Thans zijn verscheiden verdachten naar de recht bank verwezen het zijn Richard Reith, die zich baron Reith noemde en het eenige lid der bende is, die nog achter slot en grendel zitde overigen zijn tijdens het onderzoek in voorloopige vrijheid gesteld, verder zijn JacquesNatanson, directeur-generaal der „Société d' éievage franpais des renards ar- gentés," Raoul Villeneuve, gedelegeerd com missaris, prins Michel Murat, president- commissaris en Berheim zich noemende Ber- nay, commissaris. De stichter der maatschappij, Gaston Da vid,'zich noemende Fontenille, is voortvluch tig. Hij zal bij verstek berecht worden. De voormalige technische raadsman 2Juber is buiten vervolging gesteld. De maatschappij zelf verkeert in staat van faillissement. Het liefdesdrama te Lyon. Wellicht herinnert men zich nog het avon tuur van den amoureuzen jongeling uit Lyon, die de villa zijner geliefde was binnengedron gen en door den tuinmansjongen deerlijk was toegetakeld. De zaak is thans op een sisser afgeloopen, juridisch althans, want de rech ter van instructie heeft beiden buiten'vervol ging gesteld. Maar de jongeman zal vermoede lijk wel aan één kant verlamd blijven. De „blinde passagiers" van de „Sidi Ferruh". De rechtbank van Marseille heeft vonnis gewezen in de zaak der schepelingen van het s.s. „Sidi Ferruh", die een aantal Arabieren als blinde passagiers aan boord verborgen, met het gevolg, dat deze onder kolen bedolveni waren geraakt en overleden waren. Zes hunner, helpers van ondernemingen in Algiers voor clandestiene inschepingen, wer den wegens het veroorzaken van den dood door schuld elk tot 2 jaar gevangenisstraf en 500 frcs. boete veroordeeld. Stresemann spreekt voor de studenten. In de „Verein Deutscher Studenten" te Berlijn heet de minister van buitenlandsche zaken het woord gevoerd'over het onderwerp „Student en staat." Voor dit auditorium'van Völkische studenten, dat den republikein- schen staatsvorm alles behalve vriendschap pelijk is gezind, is dr. Stresemann voor de republiek opgekomen. De studeerende jeugd, zeide hij, moet medewerken aan het herstel van het vaderland en het behoud van de een heid van het Rijk. Stresemann zeide, dat de ondergang van het Keizerrijk hem persoonlijk zeer pijnlijk had getroffen rpaar thans was hij bereid zijn leven voor de republiek te geven. In het debat brak hij nog een lans voor minister Severing, die geen vriend is der Völkischen en prees hem om zijn zuiverheid en zakelijkheid. Politieke moord. Volgens een bericht uit Warschau is de vroegere communist en thans agent der ge heime politie, Witkowsky, die in Lodz de voornaamste getuige a charge was in het Communistenproces, op weg naar het station door een 17-jarigen communist doodgescho ten. De verhouding van Est land tot Rusland. Na onderzoek van het voorstel der sovjet- regeering tot het sluiten van een garantiepact is de Estlandsche regeering van oordeel, dat het ontwerpverdrag ten deele onaannemelijk is. De Baltische staten hebben evenwel in beginsel geen bezwaar tegen het sluiten van een verdrag van non-agressie en neutraliteit met de V.R.S.S., mits dit niet in strijd is met de gronddenkbeelden van den Volkenbond en de vriendschapsverdragen tusschen deze lan den. Beschuldigingen tégen Noorsche Oud-Ministers. Een bericht uit Oslo meldt, dat de links- socialistische en communistische leden yan het kabinet voornemens zijn om een aantal ministers van het vroegere conservatieve kabinet-Berge voor de rechtbank te dagen wegens verkeerdheden bij hun ambtsyervul- ling. De aanklacht luidt, dat het kabinet- Berge een paar jaar geleden de later failliet gegane Handelsbank 25 millioen kronen ter beschikking heeft gesteld, hetgeen eerst later toen het kabinet Mowinckel de geheime acten heeft geopend, aan het licht is gekomen. Deze 25 millioen kronen zijn verloren gegaan. Een commissie van het Storting houdt zich sedert het voorjaar van 1926 met deze aange legenheid bezig. Van de tegenwoordige ministers worden de minister van Oorlog, Wefring, en de minister van Arbeid, Venger, door deze aanklacht ge troffen.De rechtsche partijen hebben gedreigd ingeval het Storting een besluit mocht nemen om een aanklacht in te dienen, ook het kabi- net-Mowinckel te zullen aanklagen. Handel in vrouwen en kinderen. De deskundigen, belast met het houden eener enquête naar den aanvang van den handel in vrouwen en kinderen en over de maatregelen tot bestrijding, zijn Woensdag te Genève bijeengekomen. De buitengewone uitgaven, welke deze enquête noodig maakt, zullen worden gedekt door het „American Bureau of Social Hygiene." Grensincident. Uit Boecharest wordt gemeld, dat een troep Bulgaarsche komitadsji's op de grensbij Dobroedja een post zou hebben aangevallen. Een soldaat zou gedood zijn, en eenigen zou den zijn gewond. Instelling van een econo misch parlement in Span- je. Te Madrid heeft de door Primo de Rivera in het leven geroepen Patriottische Unie ver gaderd. Besloten is in de plaats van de oude Cortes een soort economisch parlement te doen bijeenkomen bestaande uit 300 leden als vertegenwoordiger van de economische, beroeps- en sociale organisaties benevens uit senatoren, die door hun ambt aanspraak op deze functie kunnen maken. De ministers Zouden eens per week in die vergadering verschijnen, die de door de regeering inge diende ontwerpen zou bestudeeren en ook zelf voorstellen zou kunnen doen. Dit nieuwe parlement zou drie jaar na den staatsgreep n.l. 13 September 1923, bijeenkomen. Het lot van Abd el Krim. De Fransche bladen vernemen uit Rabat, dat het vertrek van Abd el Krim naar Mada gascar aanstaande is. De Canadeesche douane. In afwachting van de verkiezingen heeft Meighen, de premier, in de grootst-mogelijke mate de aanbevelingen van de parlementaire commissie voor de reorganisatie van het de partement van douanen en accijnzen, waarop strenge kritiek is geoefend, in werking gesteld. "EEN STRIJDER VOOR DE RECHTEN DER MENSCHEN. Zoojuist is een levensbeschrijving van den grooten Bisschop Ullathorne in Australië door Cuthfcert Butler in de ungelsche taal! verschenen. Dublin Review, Londen 1926. i Men leert daaruit, dat het weer een kstholie- ke bisschop was, die voor de handhaving der rechten bij de ongelukkige gedeporteerden in Australië en Tasmanië met kracht en suc ces optrad, tot hun toestand werkelijk ver beterd werd.'' Tot in de dertiger jaren der vorige eeuw werden n.l. de gestraften uit Engeland en Schotland niet slechts r.aar Australië en Tasmanië Van Diemers Land gedeporteerd, maar door de kolonisten- plantagebezitters in den waren zin des woords als rechtlooze slaven ter beschikking gesteld. Ze misbruikten en mishandelden deze onge lukkige schepsels op alle mogelijke manieren. De rijke kolonisten beoogden niets anders dan de vermeerdering van hun bezit. De katholieke bisschop Ulathorne tee kende daartegen echter protest aan en zond het eene klachtschrift na het andere aan de Engeische koloniale regeering. Hij bewerkte dat in 1838 een commissie uit het parlement overkwam om de klachten ter plaatse te onderzoeken. De onthullende berichten dezer commissie hadden zulk een uitwerking op de openbare meening in Engeland, dat men onmiddellijk tot afdoende maatregelen overging en voor een betere behandeling der gestraften zorg droeg. Natuurlijk waren de kolbnisten daar over woedend en hun haat richtte zich tegen den vrijmoedigen bisschop. Een verklaarde hem in het gezicht „sir, wij kunnen U nooit vergeven. Want wat U gezegd heeft komt met de waarheid overeen en nu zal men ons de billijke arbeidskrachten ontnemen en dan zijn onze bedrijven ten ondergang gedoemd." De parlementaire commissie hield het voor noodzakelijk de deportaties voor Nifeuw Zuid-Wales en van Diemen's Land zoo spoe dig mogelijk stop te zetten. Dat geschiedde voor Nieuw Zuid-Wales eerst in het jaar 1840, terwijl men naar Tasmanië nog 10 jaar langer aan een stuk jaarlijks een groot aantal ge straften zond. De kleine kolonie Hobart Town zelf telde soms tot aan de 30.000 mis dadigers, die uit Engeland, naar hier gebracht werden. Eindelijk hield echter ook hier de deportatie op en een groote menigte van ko lonisten besloot in het park van Sydney, dat nooit meer gedeporteerden in Australië te werk gesteld zouden worden. De verdienste van eersten baanbreker voor dit resultaat komt echter ontegensprekelijk den Bisschop Ulathorne toe. Het zij tevens op het Europeesche vasteland een kleine bij drage voor het onderwerp katholieke kerk en volksbevrijding. 1STE CONGRES VOOR KERKELIJKE KERKMUZIEK IN DUITSCHLAND. Van 12—15 September zal te Essen het tste congres voor katholieke kerkmuziek ge houden worden. Het rijke program bevat le zingen over kerkfnuzikaliesche onderwerpen, uitvoeringen van bekende werken der kerke lijke toonkunst, o.a. de kerstfeestmis „Puer natus est nobis" van Ant. Alex Kniippel, met medewerking van circa 500 zangers en zan geressen, een grcot orkec'-, orgelen en hap pen, Gregoriaansche'koraalmuziek enz. Te vens za! een tentoonstelling gehouden wor den van kerkelijke kunst en litteratuur. Bu reau van het Congres Essen a d. Ruhr, Kor- napersurn. Op ecu feest, te Berlijn in liótel Adlad ge houden bij gelegenheid van het twintigjarig bestaan der Vereeniging voor Buitenland sche Pers, nam 'ook Mgr. Paccell Pauselijk nuntius, en deken van het corps diplomarie- que te Berlin, het woord en zeide o.a. „Als 5k hier de vertegenwoordigers der wereld pers voor mij zie, en overwoog, welke draag kracht ieder woord, dat uit uwe pen vloeit in alle streken der beschaafde wereld bezit, dan word ik me bewust van de reusachtige wereldmacht der- pers, en dan begrijo ik te vens de ontzaglijke verantwoordelijkheid, welke den schrijver op zijne wegen volgt. Even als Quinvus Fabius eens op de vouwen zij ner togc wijzend sprak „Hier brengen wij u oorlog en vrede", zoo ligt tegenwoordig in een vroegere ongekende mate de beslis sing over oorlog en vrede besloten in de te- gelen der wereldpers. BESLUITEN DER ZWITSERSCHE BISSCHOPPENCONFERENTIE. Het Doorluchtige Episcopaat van Zwit serland beveelt bij klerus en geloovigen aan 1. De gebedsoctaaf voor de bekeering der protestahten 1825 Januari 2. Het zegenrijke „Canisiuswerk" en de „Kipa" te Freiburg. 3. Den geheelonthoudersdag voor pries ters op 27 en 28 September te Luzern. 4. Aansluiting der nog alleen staande plaatselijke vróuwenvereenigingen bij den Katholieken Vrouwenbond met behoud van eigen werkprogram. 5. De te houden cursussen voor Congre gatie-directeuren. Verder worden enkele beslissingen geno men tot regeling der inlandsche Missie collecten. Ten slotte gaf het Doorl. Episcopaat nog voorschriften omtrent het organiseeren van bedevaarten. De regeling der bedevaarten blijft in handen der bisschoppen. Donderdag hebben ruim 200 leden van het Intern. Accountantscongres, dat deze week te Amsterdam gehouden wordt, een bezoek gebracht aan Rotterdam. Het gezelschap arriveerde te ongeveer 10 uu aan het Maasstation, vanwaar men per extra-trams naar het stadhuis reed. Daar waren ter ontvangst aanwezig de burge meester mr. dr. J. Wytema, de gemeente secretaris, mr. A. Smeding, de wethouders mr. A. de Jong en F. L. D. Nivard, alsmede het gemeenteraadslid de heer K. van War- menhoven. De gasten werden verwelkomd door den burgemeester, welke welkomstwoorden door den heer E. van Dien .voorzitter van het congres, werden beantwoord. Hierna bzichtigde men het stadhuis en werden ververschingen aangeboden. Na een tocht door de havens, aangeboden door het gemeentebestuur, had te half 2 een gemeenschappelijke lunch plaats, aangebo den door de Rotterdamsche Droogdkomaat- schappij, ten kantore aan de Maatschappij de Heijplaat. Te half 4 vertrokken de excursisten per extra-trein van 't Maasstation naar Den Haag. De minister van Justitie, de heer Donner, heeft aan de notarissen een. schrijven doen toekomen van den volgenden inhoud: „Bij de wet van 17 Febr. 1923 werden in het Nederlandsch erfrecht verschillende wij zigingen aangebracht, In de koloniale wetge vingen zijn bedoelde wijzigingen tot heden niet overgenomen. Er bestaat dus te dezen een verschil tusschen de Nederlandsche wetgeving eenerzijds en die van Neder- landsch-Indië, Suriname en Curasao ander zijds. Dit verschil komt onder meer tot uiting op het volgende punt: Wanneer een gehuwd persoon overlijdt zonder testament, zalnaar Nederlandsch recht de langstlevende echtgenoot tot de erfgenamen behooren; is het huwelijk kin derloos, dan is hij zelfs universeel erfgenaam. Naar het koloniale recht, hetwelk gelijk is aan het Nederlandsch recht, dat heeft ge golden vóór de inwerkingtreding der boven genoemde wet van 17 Febr. 1923, daaren tegen erft de langstlevende echtgenoot niets, wanneer er geen testament aanwezig is." De minister acht het van belang de aan dacht der notarissen op dit verschil tus schen het Nederlandsche en het koloniale recht, speciaal wat betreft die erfrechtelijke positie van den langstlevenden echtgenoot, te vestigen. De nieuw-benoemde gezant van Spanje bij het Nederlandsche Hof, graaf de Pradère, is te 's-Gravenhage aangekomen en heeft gis terochtend zijn opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Zaken, ihr. mr. van Karnebeek. De centrale herdenking van den Gulden sporenslag door het Verbond van Vlaamsch- Hollandsche Vercenigingen in Holland, zal dit jaar plaats hebben te 's-Gravenhagc, op Zaterdag, 10 Juli a^, in het hotel Dc Witte Brug. In de vergadering van Prov. Staten van Noord-Brabant had gisteren de verkiezing plaats van een lid van Ged. Staten in de vacature nir. Max van Dam. Het resultaat was: le stemming: 59 uitgebrachte stemmen, waarvan op A. Schrauwen R.K. 26, A. van Rijen R.K. 13, A. Coenen R.K. 5, mr. J. van de Mortel R.K. 5, Jhr. mr. J. Smits van Oyen R.K. 4, J, Jansen soc-dem. 2, P, Gruys soc.-dem, 1, 1 stem ongeldig en 4 blanco. 2e stemming: Schrauwen 29, van Rijen 18, v. d. Mortel 6; Smits van Oyen 3, Coe nen 2, blanco 1. Herstemming: Schrauwen 36, van Rijen, zoodat gekozen is de heer A. G. A. Schrau wen te Princenhage. Dondc-dagmiddag bezochten Prins Hen drik en Prinses Juliana met een gevolg van zes personen Beatushöhlen, gelegen aan den voet van Beatenbcrg- (Zwitserland). Het ge zelschap ging te voet naar beneden, waar de auto's wachtten, waarmede de tocht ver volgd zou worden. Op dit uitstapje werd een minder prettige ontdekking gedaan. De chauffeurs, die bij de auto's stonden, toe vallig in de -ichting van het Thunermeer kijkende, ontwaarden het lijk van een man, die kort te voren van de hooge rotsen ge stort moest zijn. Het ongeluk was nog niet opgemerkt door anderen. Daar Prinses Ju liana iets achteraan liep in het gezelschap, werd voor haar over de droevige gebeurte nis het stilzwijgen bewaard. De auto-rit werd begonnen en dadelijk bij aankomst te Beatushöhlen werd aan' de po- iitie-autoriteit te Interlaken telefonisch ken nis gegeven van het gebeurde. Eenige be ambten arriveerden nu spoedig om den ge storvene, die een inwoner van Interlaken bleek te zijn, te vervoeren. Overigens verliep de tocht der vorstelijke personen na geruimen tijd zeer opgewekt. De prinses genoot in het bijzonder van het scboone Beatushöhlen. De schrijver van ver schillende sagen, de heer Hartnann, geleid de hier zelf het gezelschap rond. Bij het af scheid bood hij dc prinses zijn boek over het Oberland aan, waarvoor H.K.H. in hartelijke bewoordingen dankte. Op den terugweg was er weer een inci dent. Een klein meisje, dat nog al achterlijk scheen te zijn, liep onverwachts recht op den auto van den Prins toe. De chauffeur had de tegenwoordigheid van geest zeer snel te remmen en hij maakte tevens een grooten zivaai om een ongeluk te voorko men. Slech,ts een spatbord raakte nog de kleertjes van het kind. De Priris had dade lijk bevolen te stelpen. Z. K. H. vroeg de kleine of zij zich bezeerd had. Gelukkig was dit niet het geval. Het meisje scheen zelis niet eens begrepen te hebben, dal zij aan een groot gevaar ontsnapt was. Zij wuifde met hejar handje het vorstelijk gezelschap na. Sinds twee dagen is nu Beaienburg geheel in nevelen gehuld en er valt veel regen. De Koningin is deze dagen niet uitgegaan. De heer J. G. van der Jagt, sinds Decem ber 1920 voorzitter van den C.B.P.T.T. (Centrale Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel) heeft in een dezer dagen door hem aangevraagde bestuursver gadering zijn dadelijk ingaand ontslag als voorzitter van den C.B.P.T.T. en lid der organisatie ingediend. De aanleiding tot dit ontslag is gelegen in het verschil van meening in het bonds- bestuur over de thar3 te volgen tactiek, na de verwerping van het bestuursvoorstel tot aansluiting van den C.B.P.T.T. bij het N.V.V. In de ingestelde Staatscommissie voor eventueele wijziging der L. O.-wet, zijn de volgende personen benoemd: A. H, Gerhard, lid v. d. Tweede Kamer, te Amsterdam; mr. dr. J. van der Grinten, hoogleeraar aan de R.-K. Universiteit tc Nijmegen; mr. H. W. J. M. de Jong, lid van den gemeenteraad van 's-Gravenhage; mr. A. Jonker, directeur van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, te 's-Gravenhage; Ed. Polak, wethouder der gemeente Amster dam; jhr. dr. J. W. TI. Rutgers van Rozen burg, oud-lid van de Tweede Kamer, te Baarn; mr. J. Terpstra, secretaris van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, te 's-Gravenhage; TI. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer, secretaris van den Onder wijsraad, te 's-Gravenhage; mej. J. Wester man, lid van de Tweede Kamer, te 's-Gra venhage; mr. A. I. M. J. baron Van Wijn bergen, lid van de Tweede Kamer, te 'Utrecht. In het Stedelijk Museum te Amsterdam, wordt de vergadering gehouden van het Ned. Instituut voor Efficiency. Na de openingsrede hield Prof. Dr. Ir. J. Goudriaan een referaat over „De Techniek van het begrooten en het nut der nacalcu latie voor bedrijven.'' Na de middagpauze gaf prof. mr. dr. H. Fryda een uitvoerige toelichting met be trekking tot zijn rapport over; „Systematisch conjunctuuronderzoek," waarop een geani meerd debat volgde. In de gisteren gehouden zitting van het gerechtshof heeft de procureur van Van Slavenburg Co's Bank verklaard, dat zijn cliënt al haar rechten uit de tegen Scheurleer en Zoncn's aangevangen proce dure heeft overgedragen aan de Incasso- Bank, dat toekenning van de bevoegdheid aan deze, om het proces van haar over te nemen en in verband daarmee aan het ge rechtshof verzocht, goed te vinden, dat de Incasso-Bank zich in plaats van Van Sla venburg Co.'s Bank als procedeerende partij stelt bij welk verzoek de procureur van Scheurleer Zn.'s Bank zich heeft aangesloten. Nadat door het gerechtshof dit verzoek was ingewilligd is vervolgens door den pro cureur van de Incasso-Bank en Van Scheurleer Zn.'s Bank royement der han gende procedure verzocht, op grond, dat tusschen partijen een schikking op basis van 50 pCt, van het totaal bedrag tot stand is gekomen, met compensatie van proces kosten, terwijl voorts aan een eere-raad de benoeming waarvan verzocht zou wor den aan den president van de Kamer van Koophandel te Amsterdam, gevraagd zal worden, zijn oordeel uit tc spreken Over de goede trouw van alle personen, die van beide zijden bij deze zaak betrokken zijn geweest. Het Hof heeft daarop de zaak van dc rol geroyeerd. Een biddag op 1 Augustus. De „Msbde" vermeldt den tekst van het schrijven, door den Kardinaal-Staats secretaris Gasparri aan de vertegenwoordi gers van den H. Stoe'l in de verschillende landen gezonden, welk schrijven luidt als volgt: Van het Vaticaan, 2 Juli 1926. Monseigneur, Ernstige mededeelingen blijven den H. Stoel toekomen omtrent de smartelijke we derwaardigheden der Kerk in de republiek Mexico, waar onder den huichelachtigen vorm van voorgewende wettigheid degenen die het bestuur dezer ongelukkige natie \in handen hebben zich op een ware ver volging van den Katholieken godsdienst toeleggen. Het is onnoodig dat ik u de ernstige en jammerlijke feiten, die in deze republiek dagelijks toenemen in herinnering breng; terwijl men er de minste vrijheid toestaat aan dc verkondigers van andere godsdien sten, zien de Katholieken zich die vrijheid geweigerd op een wijze die een schande zou zijn bij welk beschaafd volk dan ook. De Mexicaansche regeering weigert niet slechts hardnekkig aan 's Pausen vertegen woordiger in Mexico te verblijven, maar zij is zoover gegaan, den apostolischen legaat Mgr. Carnana, onder valsche en lasterlijke voorwendsels uit het land te zetten. Men gaat in die republiek bovendien voort, ^buitenlandsche priesters en klooster lingen, ja zelfs kloosterzusters te verjagen, en dat op de meest onmenschelijke wijze, ZATERDAG 10 JULI. HILVERSUM, 1050 NL 12 Politieber. 4.306 30 Vooravondconcert door het H.' D. O.-orkest. Soliste; Mej. To Duetz-zang.' Werken van Schubert, Brahms, Lanner en Strauss. 6.307.30 Cursus in Handels kennis en handelstechniek door den heer Mr. P. J. Dam. „De faillissementswet en' de surséance van btealing". 7 Politie ber. 7.45 en 10 Perber. 8.10 V. A. R. A,-avond. Het Adelbergkwartet bestaande uit de heeren: S. v. Adelberg M. v. Kre- veld, W. Lanfermeyer, L. J. Jordaan. Het Neerlandia kwartet, Dir. S. H. Englandcr, J. Koopman, tenor, M. Aardewerk, tenor, H. v. Schouten, bariton, S, Fonteyn, bas. Begel. A. Krelage Jr., J. v. Elsacker, Rot terdam, declamatie. Sprekers: Hr. Theo Thyssen, en J. W. Roskam. 1. Allegro mo derato en Adagio cantabile op. 64, Ler- chenkwartet, Haydn, Adelbergkwartet; 2.' Causerie 'over het Vacantie-Kinderfeest door den heer J. W. Roskam, secr. r. h.' Vacantie-Kinderfeest te Amsterdam. 3a. La garde passé, b. Les Montagnards,; Neerlandia kwartet. 4. Voordracht uit eigen werk: Fragmenten uit „Schoolland" en „De, Gelukkige Klas", door Th. Thijs» sen, 5. Strijkkwartet no. 15 Bes gr. L," Jachtkwartet I, Mozart, 6. Declamatie»,' 7a. Wolgaliederen, Glazounow, b. La valse Boiti, Neerlandiakwartet. DAVENTRY, lfOO M. 4.20 Concert door de band van het 2e batt. North Staffords hire regiment, o.m. Regimentsmarschen. 5.50 Dansmuziek. - 6.20 Lezing: What to take to France. 6.35 Kinderuurtje. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, Lezing: Naval-reminiscences. 7.45 Piano nocturnes van Chopin, 8 Gedichten voorlezing. 8.20 Concert, Orkest G. Pizzev.bariton, M. Craufurd, sopraan. 9.50 Weerber., nieuws. 10.20 Licht or kestprogramma. 10.5012,20 Dansmu ziek van het Savoyhotel. rARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris, piano, viool, cello. 5.05 Orkestconcert, G. Monnéra, tenor, G'. Moutier, viool, R. Dolé, cello, M. Lan- deau, declamatie. 8.50 Galaconcert, XöNIGSWUSTERHAUSEN, 1500 M. 8.50 „Eine Havelfahrt", tooneelspel. 10.50 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 486 NL en ANTWERPEN, 265 M. 5.20 Concert, Mme. Bru, zang. 8.20 Concert M. Uitervaal, zang. 8.50 Lezing Colonel Chabert, van Balzac (slot). 10.20 Nieuws, Antwerpen om 9.20 Vlaam- sche lezing. MONSTER, 410 M. 1.35—2.50 Orkestcon- cert. 4.05 Scènes uit Ibsen's „Nordische Heerfahrt". 6.05 Esptrantoles. 6.50 Radiopraatje. 7.208 Engeische les, 8.50 „Der Herr der Erde", 3e deel, 10.20 Rozenliedjes, zang met luitbegel. zooals men nauwelijks zou handelenmet de meest lage misdadigers. Men is er eveneens toe gekomen om op willekeurige wijze het aantal priesters, in Mexico zelf geboren, te beperken, het aan tal bisdommen in te krimpen, colleges en seminaries te sluiten, en aan de priesters, ter uitoefening van hun ministerie, voor waarden op te leggen, welke hun geweten niet kan aanvaarden. Wat de kerken aangaat, waaraan de priesters met geweld zijn ontrukt, de bur gerlijke autoriteiten nemen er bezit van met het voorwendsel dat zij onbeheerd zijn. Zooals gij weet, heeft de TL Vader, le vendig getroffen bij het zien van een zoo uitgelezen deel zijner kudde ten prooi aan zulk een vervolging, zijn diepe smart daar over uitgesproken in de consistoriale toe spraak van 14 December 1926; vervolgens heeft Hij verklaard dat Hij, bij de huidige beproeving van de Kerk in .Mexico, al zijn vertrouwen zou stellen in de goddelijke Goedertierenheid, tot welke Hij dagelijks vurige gebeden opstierde. Kortelings eindelijk heeft de H. Vader een eigenhandig schrijven gericht tot zijn eminentie, den kardinaal-vicaris, waarin Hij hem opdroeg alle geloovigen van Rome uit le noodigen zich met Hem in Zijn gebeden voor onze ongelukkige Mexicaansche broe ders te vereenigen. In hetzelfde schrijven gaf Zijne Heiligheid uitdrukking aan den wensch, dat geheel de Katholieke wereld hst voorbeeld van de Katholieken van Ro me zou navolgen en die wensch heeft veel vuldig weerklank gevonden. Op het oogenblik echter, bij den voort- duur der beproevingen, waaronder onze Mexicaansche broeders gebukt gaan, is het noodzakelijk, dat nog meer voor hen ge beden worde. Overeenkomstig de opdracht van den H. Vader dring ik daarom bij u aan, monseig neur, dat gij zoo spoedig mogelijk het epis copaat van het land, waar gij vertoeft, van 's Pausen verlangen''in kennis stelt, opdat alle geloovigen worden uitgenoodigd, hun gebed te vereenigen met dat van den Op perherder. Zijne Heiligheid wil, dat die gebeden worden voorgeschreven voor den lsten Augustus, feestdag van St. Petrus' Banden. Hoe zeer die dag voor een derglijke ge bedsactie geschikt is, zult gij onmiddellijk inzien; dat feest toch brengt in herinnering het gebed van alle christenen tijdens de beproevingen der eerste kerkvervolging, gebed, dat door een wonderlijke lusschen- komst van den Heer verhoord werd. 't Is ook de dag, waarop de zegenrijke tijd, waarin de Portiuncula-aflaat kan ver leend worden, begint dagen van zegen, waaraan dit jaar bet zevende eeuwfeest van Franciscus nieuwen luister zal geven. Al deze omstandigheden zullen er voor zeker toe bijdragen, ons tot grooter vurig heid te stemmen en het gebed, dat alle ge loovigen ten Hemel zullen zenden voor de spoedige beëindiging der vervolging en de vergiffenis der schuldigen, Gode welgeval- liger te maken. Ten slotte. De H. Vader heeft bpaald, dat deze intenties zullen worden gevoegd bij de andere, in de Bulle, waarbij de jubilé-aflaat tot heel de wereld wordt uit gestrekt, aanbevolen intenties. w.g. PETRUS KARD. GASPARRI. 20 De kleine rentenier was blijven 6faan, een flauw vermoeden zeide hem, dat Willem de zaakwaarnemer van Veronica was gewor den. Rechtvaardigen? antwoordde hij. Ik ben er niet toe verplicht, wijl niemand mi; eenige schuld kan geven. Als uw geweten u vrij spreekt.... Maar wie klaagt mij aan? Veronica? Spreek, heeft zij ie opgedragen tusschen haar vader en haar te bemiddelen? En als dat zoo ware? De rentenier voelde, dat hij op dit oogen blik al zijne tegenwoordigheid van geest noodig haci. om zich niet te verraden en toch stormde juist nu zoo machtig veel op hem los. dut het hem onuitsprekelijke moei te kostte, zijne kalmte en schijnbare onver schilligheid te bewaren. Onzin, jongen, zeide hij ironisch. Je zult toch niet zoo gek zijn, om de kastanjes uit het vuur te willen halen; je moet toch voorzien, dat je leeTi: je vingers zult bran den. Hm, zoo heel zeker kan mea dat niet weten! Jawel, ik raad je absoluut af.... Omdat het in uw belang is, de ver zoening te verhinderen. Neen, omdat ik weet, dat Hendrik ^oven ie de deur zou wijzen. Denk je door Jacob op den ouden man fnvloed uit te oefenen? Hij heeft geem invloed meer, hij ontvangt nog heden zijn ontslag. Heeft u dat ook klaargespeeld? De man is een onbeschaamde vlegel, hij heeft de kat van zijn meester vergeven, omdat hij jaloersch op haar was. Heeft Ve ronica ie geschreven? Neen. Je wilt me cm den tuin leiden. Neen, ik zou dit eene wenschen.... En dit eene? Is, dat u moogt inzien hoe gevaarlijk de weg is, dien u bewandelt, zeide Willem, en de zich nooit verloochenende liefde van het kind klonk thans nog eens in hare gan- sche volheid in den toon, dien hij nu aan sloeg. Geen gevaren, die u met de wet in conflict zouden brengen, want u is verstan dig genoeg en -te goed op de hoogle van dc wet, dan dat u deze niet zou vermijden. Ik bedoel andere gevaren, die namelijk niet slechts de verachting van anderen, maar ook di- achting voor u zelf te verliezen en eene zweren last op uw geweten te laden. De rentenier lachte, het was een droog, heesch lachje, dat een onaangenamen weer klank in het hart van zijn zoon vond. Deze gevaren wil ik het hoofd bieden, zeide hij, dat is onzin; wie succes heeft, heeft ook de publieke opinie en daarmee aller achting voor zich. Heb je over mijn voor stel nagedacht? Over uw huwelijksvcorstel? Als ie het zoo noemen wilt, ik heb niets tegen deze benaming. Neen. Dan verzoek ik ie, dat spoedig te doen, ik verlang eene beslissing-... Daar valt mij in, dat ik in mijn haast vergeten heb mijn vriend een document te geven, dat ik voor hem heb meegenomen.... Deuk aan mijne woorden en bega geen domheden, waarvan je later spijt zoudt hebben. Hij groette met de hand en ging denzelfden weg terug, dien hij gekomen was. Eene koortsachtige onrust had zich van hem meester gemaakt, hij vermoedde niet meer, neen, hij wist nu, dat er iets aan den gang was, wat hem van de vruchten van zijn moeite kon berooven. Hij kende het karakter van zijn zoon, hij kon er niet aan twijfelen, dat Willem de bemiddeling op zich had genomen en zich lot dat doel van den ouden Jacob had be diend. Veronica had niet geschreven. Willem zou de vraag niet zoo kori en beslist ontken nend bantwoord hebben; maar kon zij zelf niet teruggekomen zijn? Willem moest, naar zijn woorden te oordeelen, zeer juist op de hoogte gebracht zijn, en hij zeide zelf, dat bii Jacob vandaag d)e eerste maal gesproken had. Daar lag de gedachte van een onder houd van Willem met Veronica voor de hand, en deze gedachte wekte groote be zorgdheid bij den rentenier op, nu hij zóó dicht bij zijn deel, plotseling moeilijkheden zag oprijzen, waaraan hij niet meer gedacht .had, die hij lang uit den weg geruimd meende. Bij de wankelmoedigheid van Roven kon met recht gevreesd worden, dat de oude liefde tot zijn kind weer ontwaken zou, dat hij aan harp tranen en smeekingen zou toe geven en haar vergiffenis schenken En dan? Dan was voor den rentenier alles ver loven en zijn schoon luchtkasteel stortte als een zwak kaartenhuis ineen. Als Hendrik Roven zijn kind weer opnam, moest hij met den man, die Veronica' ver dreven had, breken, dat was klaar als de zon. Maar voordal dit gebeurde, wilde hii alle pogingen aanwenden om- de verzoening on mogelijk te maken. Jacob moest vandaag nog de deur uit, een andere, vertrouwde knecht moest zijn plaats innemen, iemand, dien de rentenier voor zijn doeleinden kon gebruiken. Zoover was Wellen met zijn gedachten gekomen, toen hij voor de villa stond. Dezen keer opende Margaretha hem dc deur, haar bleek gezicht en hare rood ge weende oogen gaven hem eene vreugdevoile voldoening; lui meende te begrijpen, dat Ja cob zijn ontslag reeds had. Vlug liep hij de trap op; toen hij bij het kabinet van zijn vriend kwam, hoorde hij stemmen, hij merkte, dat Jacob met zijn meester sprak, en de warme toon van den bediende bevreemdde hem. Naast het kabinet bevond zich de slaap kamer van Roven; de rentenier sloop op de teenen naar de deur van dit vertrek.... zij was niet gsloten. Zacht en behoedzaam opende hij deze, hij was bang, dat zij zou piepen, maar dit was niet het geval. Ds deur tusschen het kabinet en de slaap kamer stond half open, om dc warmte door te laten. Wellen had daarop gerekend. Nu kon hij alles, woord voor woord, ver staan. U zegt. dat dit alles niet waar is, niet kan v/aar zijn, zeide Jacob; ik begrijp dat, want die man heeft het meesterlijk verstaan zich in een masker te toonen en uw blik is zwak, om dal te doorschouwen. Jij vergist je, antwoordde Roven met sidderende stem; breng mij bewijzen, voor die -aanklacht, die je tegen hem inbreng!, dan zal ik je gelooven. Bewijzen! vervolgde Jacob ongeduldig. Ja, kon men maar terstond bewijzen voor alles hebben! En waarom moet alles bewe zen. worden? Het zijn kleingelpovigen, die alles bewezen willen hebb, die geen eiger oordeel durven vellen! JacobJ Laat mil u alles zeggen, wat ik op hVt hart heb, zeide de oude man op smeeken den toon, weest overtuigd, dat ik u trouw ben en voor uw geluk elk offer kam bren gen. En daarom juist klaag ik dien man aan, hij wil uw ongeluk, bij heeft het noodlot, tegen u uitgedaagd, hij loert slechts op uw dood Dat is gelogen! riep Roven opgewon den. Als alle vrienden zoo trouw en on zelfzuchtig waren, zooals deze, zou het met de menschheid heel wat beter zijn. Mijnheer Roven, u verlangt bewijzen, ik kan ze niet verschaffen, antwoordde Ja cob, als ik het kon, dan was Jan Wellen al lang in het tuchthuis. Ben je gek? Goddank niet, ik zie zelfs heel scherp in het verleden. Kunt u' zich den dood van mevrouw, uwe echtgenoote nog herinneren? Wat beteekent dat? Kunt gij gelooven, dat zij zelfmoord ge pleegd heeft? Daar is nooit kwestie van geweest! Maar het had toch den schijn, alsof d« jonge vrouw het leven mo£ was, kunt u ge looven, dat zij met een vergissing het gif ingenomen heeft? Heeft u over deze vragen nog nooit eens ernstig nagedacht? Maar wat beteekent dat alles? vroeg Roven kwaad. (Wordt yervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6