Gemengd Nieuws. EEN ERNSTIG TRAM- ONGELUK IN Z.-LIMBURG De conducteur wordt gedood en 12 personen gewond. Een materieele schade van f 20.000. Een ongeval in dè staatsmijn „Hendrik"; Aan de bekomen verwondingen overleden. Tot den grond afgebrand. Als het water stijgt. Wat de Steenfabrieken van den Watersnood te lijden hadden. Een stad zonderbioscopen. Waaraan men al geen bijgeloof hecht. Twee pakhuizen vol goederen. De Russische ondersteuning voor de Engelscke mijnwerkers. De moord op Gareis. MARKTNIEUWS. De rede van Caiilaux. Het geschil in de Engelsche mijnindustrie. Tn antwoord óp een vraag in het Lagerhuis omtrent Jen huldigen stand van zaken in de mimen werd medegedeeld dat ongeveer?4Ö0 mijnen met 11000 man aan het werk zijn. _,T~ -Engelsche.-bezorgdheid tegenover Frankrijk. De staking in de Antwerpsche haven. Het program der Belgische regeering. Door den bliksem gedood. Ernstige trambotsing. De organisatie van het Japansche leger. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Duitschland. VISSCHERIJ. Op de stoomtramlijn MaastrichtVaals heeft gistermiddag omstreeks drie uur een ernstig ongeluk plaats gehad. Bij Wahlwijlre was men bezig met het rangeeren van eenige goederenwagens, toen plotseling een drietal van deze wagens, volgeladen met veekoe ken, losraakte en de daar ter plaatse zeer sterk helling begon af te loepen. Weldra kregen ze een ontzettende vaart, welke nog steeds toenam. Op den achtersten wagen bevond zich een conducteur, de heer Verlinden. Om bij de remkast t'e komen en de wagens te remmen trachtte deze, ondanks de vaart, welke de wagens hadden, van den eenen wagen op den anderen klimmend, den voorsten wagen te bereiken. Ziende, dat dit hem echter niet zou gelukken, sprong hij op een gegeven moment van de wagens af. De ongélukkige kwam echter tegen een boom, die terzijde van den weg stond te recht, en sloeg met het hoofd tegen den zwaren stam. Hij was op slag dobd. Nabij Oude Geul kwamen de wagens, met toenemende vaart, in botsing met een uit de tegenovergestelde richting komende per sonentram. De slag was ontzettend en tot ver in den omtrek hoorbaar. Alle reizigers, het waren er gelukkig niet zoo heel veel, werden met groote heftigheid door elkaar geschud en over en door elkander gesmeten, terwijl het voorbalcon van den eersten wa gen geheel werd ingedrukt. De locomotief werd zwaar beschadigd en de machinist en de treinconducteur vrij ernstig gewond. Het gekerm der gewonden was oorver scheurend: glasscherven en gebroken hou ten en ijzeren deelen lagen overal verspreid en vormden één chaos; het was een v.ree- selijk schouwspel. Hartverscheurend was het hulpgeroep van de gewonden, die niet zoo aanstonds uit hun veelal benarde po sitie konden worden bevrijd. De geheele eerste wagon van de perso- nentram was bebloed: de goederenwagens werden voor het grootste gedeelte m el kaar geschoven. Een geluk was, dat er geen brand ontstond, anders was het onheil niet te overzien geweest. In het geheel zijn twaalf personen ge wond, waarvan sommigen ernstig; anderen kwamen er wat beter af, doch de meestcn zijn niet levensgevaarlijk gekwetst. Alleen een reeds bejaarde vrouw uit Lemiers, mej.- S., is levensgevaartijk gewond. Van alle kanten snelde dadelijk na hét gebeurde hulp toe. Verschillende doctoren waren vrij spoedig op de plek des onheils cn verleenden de eerste hulp. Opmerkens waard was het groote aantal geestelijken, dat direct aanwezig was cn niet alleen het lichamelijke lijden hielp verzachten,' doch ook geestelijken bijstand verleende. De gedoode conducteur Verlinden was pas 33 jaar oud, gehuwd en vader van twee nog zeer jeugdige kinderen. Behalve'mej. Schobben uit Lenders, zijn nog zeer ernstig gewond de heer Muys uit Vaals en mevr. Hupperts uit Gulpen. Even eens de machinist en de stoker .van de personentram werden zeer/ernstig gewond, Alle paters en broeders van het Redemp toristenklooster te Wylre, dat niet ver van de plaats des onheils is gelegen, kwamen op den slag toesnellen. Zij verleenden met groote voortvarendheid en kalmte geeste lijke hulp en verzorgden op alle manieren de gewonden. Ook spraken zij den ver schrikten reizigers moed in, terwijl zij de vrouwen en kinderen geruststelden. De stationschef te Gulpen waarschuwde de directie van de Limburgsche Tramweg maatschappij, die, zooals bekend, te Roer mond gevestigd is. Deze arriveerde eenige uren na het ongeluk ter plaatse. Het on- s geval geschiedde niet ver van de plaats waar in 1925 eveneens een tramongeluk plaats had. Aan de Nederlandsche spoorwegen te Maastricht is verzocht om hulp te verleenen bij het opruimingswerk. Het Parket te Maastricht was spoedig ter plaatse om den toestand, op te nemen. Naar aanleiding van het voorlöopig inge steld onderzoek kan de Tel. nog het volgen de mededeelen: Te Lemiers was men bezig met rangee ren. Hierbij liepen twee goederenwagens tegen twee andere goederenwagens op, en de vier wagens rolden eerst zachtjes, met een vaart van ongeveer 2 k 3 K.M. per uur, verder. Conducteur Verlinden, die blijkbaar een déraillement ter plaatse wilde vermijden, heeft toen, om den wagen vrij te maken, het sluitblok omgeworpen en bovendien den wissel op de hoofdlijn gezet. Hij had er daarbij blijkbaar niet aan ge dacht dat een eindje verder op de lijn een sterke helling begint. Verlinden is toen op de wagens gesprongen en heeft' nog getracht de remmen aan te zetten. Toen dit niet ge lukte is hij in zijn angst de wagens had den toen reeds een flinke snelheid er weer afgesprongen, met hef bekende nood lottige gevolg. Voorbijgangers, die de vier losse wagens voorbij zagen gaan, schatten de snelheid op meer dan die van een trein in vollen vaart, dus op minstens 70 K.M. per uur. Eenige personen hebben er dadelijk aan gedacht, bij het in de razende vaart zien voorthollen der wagens, dat er een tram uit de richting Vaals moest aankomen, dus in tegenoverge stelde richting. Zij hebben toen onmiddellijk den stationschef aldaar getelefoneerd, die op zijn beurt den chef van het station Gulpen waarschuwde, en wel langs den dienstlijn. Helaas was bij die mededeeling de tram juist van d^ar vertrokken. De vier goederenwagens zijn intuschen met steeds toenemende snelheid voortgehold. Onderweg zijn zij eerst tegen een vrachtauto aangebotst, die grootendeels vernield werd. Daarna wierpen zij een paard, dat toevallig passeerde, ondersteboven. Het dier werd zoodanig verwond, dat het spoedig stierf, op zeven K.M, afstand van de plaats van het rangeeren had toen de ernstige botsing plaats. De personentram bestond, naar wij nader vernemen, uit een locomotief en één perso nenrijtuig. Op dc plaats van het ongeval waren vrij spoedig aanwezig de directeur der Limburg sche Tramweg Maatschappij de heer, Ir. A. Ruyten. Tevens waren daar na het gebeur de de chef van de tractie, Ir. Brunner, en de hoefdbouwkundige, de heer 'Teurlings, die onmiddellijk per auto naar dc plaats van de ramp gekomen waren. De waarnemende chef van het vervoer, de heer Vjin Leeuwen, was' toevallig te Gulpen, zoadat ook hij spoedig aanwezig kon zijn. In totaal zijn er vier 2eer ernstige gewon den, die allen per auto naar het ziekenhuis ,,De Calvariënberg" te Maastricht zijn ver voerd. Men is reeds druk bezig met het oprui mingswerk, dat goed vordert, zoodat men verwachtte, dat morgen de baan weer vrij zou zijn cn het verkeer ongehinderd zou kunnen doorgaan. De schade wordt door deskundigen geschat' op ongeveer'20.090. Wat een der inzittenden vertelde. Een der inzittenden deed aan den Lim- burgschen redacteur van- dé Maasbode nog het volgende verhaal: We waren met de stoomtram van 2 uur uit Maastricht vertrokken. De trein bc-' stónd uit locomotief en ëeil personenrijtuig, Waarin een 15-tal personen zat. Achter Gulpen bij het transformatie huis je van de Stroómverkoop-Mij. van den Rijks weg naar Aken, dus nietver van de plaats, waar onlangs nog een ernstig ongeluk plaats had, gebeurde het: de botsing met een viertal geladen goederenwagens komen de uit de richting Vaals. Op bet emplacement Lemiers was men bezig met rangeeren. Daarbij was niet vol doende zorg gedragen, dat de wagens niet te ver konden wegrollen. Toen de locomo tief dan ook afstootte, begonnen die de helling af te rollen. De hellingen op deze lijn zijn de sterkste van ons land. De vaart werd zoo groot, dat de wagens in razend tempo de heliing Nijswiilcr opliepen en daarachter opnieuw in al sneller wordende vaart in de. richting Gulpen daalden. De remmer bij het rangee ren betrokken, heeft nog kans gezien, om op 'den achtersten wagen te springen en moeizaam van wagen op wagen klimmend den voorsten te bereiken, aan welks be nedendeel. zich het remwerk bevond.. Hel is niet de eerste keer, dat hier wa gens op hol slaan. Op dit gevaarlijke tra ject moet het reeds vijfmaal zijn gebeurd. Ditmaal werd de afloop bijzonder nood lottig, Eerst kwamen de wagens in botsing met een vrachtauto. De vijf mannen die erop en erin zaten, redden,'door er vanaf te springen hun leven. De vrachtauto werd in stukken gereden- Toen botsten de wagens tegen een paard, welks achterlijf werd afgereden. Dan kwam de botsing met de tram uit Maastricht. Waarschijnlijk heeft de machinist het onge luk Zien aankomen en heeft hij door met alle kracht te renfmen, dit pogen te voorkomen. We voelden tenminste eerst een geweldigen schok, waarbij het leek, of de- bovendeelen van den wagen vooruit gingen schuiven. Dan volgde een geweldige slag. De wanden van het personenrijtuig leken uit elkaar te wijken. Het plafond dreigde neer te komen. We zagen de locomotief met de achterste raderen omhoog g,aan. De trein hield zich vrij goed. Er had geen deraille- meftt plaats, dat vanaf de berm van den spoordijk -ter plaatse zeer vreeselijk had kiiünen worden. De eerste van de vier los- gelóopen wagens Werd vrijwel vernield. De inhoud, veekoeken, werd in het rond ver spreid. De gevolgen dér botsing'zljn wel noodlot tig geweest. Dc ongelukkige remmer werd door den schok van „.den- trein afgeslinger.d, zoo ont zettend hard tegen een paal,' dat hem de schedel werd ingedrukt. Hij moet terstond dood geweest, rijn-. De machinist vloog met het hoofd door de ruit van zijn machine, en liep ernstige verwondingen in het gezicht op. Wij, in het personenrijtuig, werden met geweld door elkander tegen den vloer en door de ruiten geslingerd, We waren, onder de eersten, die tot bezinning kwamen. De andéren lagen'erbarmelijk': over den vloer en op de banken. Hier en daar zag ik reeds plassen bloed. De meeste zware verwondin gen zijn dan ook gezichts- én hoofdwonden -geweest. - V'an de 15 inzittenden zijn él' maar vier- zonder kneuzingen afgekomen. We hebben spoedig dc gev/onden mét be hulp der Toegeschoten mensthen' uit de om geving uit-, de wagens gedragen. Een der in zittenden, één apothekersassistent, heeft snel verbandmiddelen gehaald en heeft met ten zekere' -madame Erven het mogelijke ge daan vo'or de' vöófloopige verzorging dér gekwetsten. De ziekenauto van den Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst te Maastricht heeft één tweetal zwaar gewon den naar Maastricht overgebracht. Het is de machinist en zekere mevr. Schöbbe. Vooral laatstgenoemde is ernstig in het gezicht ge- wond. De materieele schade is groot. In de staatsmijn „Hendrik", te Brunssum, op de z.g.n. 400 Meter verdieping is gister middag te ongeveer twee uur de 22-jarige hulpbouwer J. H., terwijl hij bezig was ko len te lossen, zoodanig door een steen, welke van het dak viel, op het hoofd ge troffen, dat hij onmiddellijk dood was. De vrouw, die haar vijfjarig kind in haar woning in de Berberisstraat te Amsterdam met een touw worgde en daarna zichzelf met een beitel ernstige wonden in de buik streek toebracht, is" in het Binnengasthuis overleden. Door haar dood zullen tal van punten in dit drama voor goed onopgehelderd blij ven, immers van een nader verhoor doör de politic kon niets komen, omdat de me dici daartoe geen toestemming konden ver leenen met het oog op de lichamelijken en geestelijken toestand kan de vrouw. Het staat#vast, dat de man in deze zaak geheel vrijuit gaat, Te Wierdingermond is de woning van W. Poede tot den grond afgebrand, waardoor ook cie inboedel grootendeels verloren ging. Een schuur achter het huis werd behou den. Oorzaak onbekend. Alles was verze kerd. Tijdens den hevigen regen der, laatste da gen had te Eygelshoven ,(L.) een groote overstrooming plaats, waarschijnlijk, veroor zaakt door opstopping van water en hierbij nog 't gevallen regenwater, zoodat de door het dorp stroomende beek ter hoogte van de Hoofdstraat spoedig in een machtige stroom was herschapen en. met groot ge weld alles in haar kracht medesleurde, Een groot gedeelte der wegen stond diep on der water. De schoolkinderen werden, daar het schoolplein één „watermassa was, door een vrachtauto uit schöól gehaald en op veiliger have afgezet Bij den heer G. werd een kloek met kui kens door het water verrast" eri verdron ken, evenzoo een hond. Uit het pakhuis van de Gez. M., in krui denierswaren, werden verschillende levens middelen als koffie, boter enz., door den stroom medegesleurd of door het water Ver woest, zoodat daar de schade 'nogal groot 'was. Ook verschillende kelders en tuinen bicven natuurlijk niet gespaard. Nabij den Molenweg werd met groote moeite hef vhe uit de weide gw-ecU- In den namiddag begon het water te val len, nadat het gröote schade had aange bracht. Verschillende weilanden staan nog blank en kunnen voorloopig niet voor het vee gebruikt worden. Verschillende oude inwoners getuigden een dusdanige over strooming nog niet medegemaakt te hebben. Blijkens het overzicht van de steenin dustrie in de Juni-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor dc Statistiek, heeft de jongste watersnood in vele steenfabrieken zeer veel schade en be lemmering teweeggebracht. Niet minder dan 65 fabrieken werden getroffen. Afge zien nog van de schade aan ovens, gebou wen, loodsen, enz. gingen groote partijen vormelingen, alsmede veel materiaal enz. verloren (het direct en indirect verlies aan steenen was op ongeveer 100 millioen stuks te stellen) en bovendien werd stagnatie on dervonden bij het grondsporen en ook wel bij het stoken der ovens, met tijdelijke werkloosheid onder de betrokken-arbeiders al» gevolg. Aan den anderen kant valt te wijzen op extra-werkzaamheden, zooals be schermingsmaatregelen, opruimingswerk en het weder in gereedheid brengen van tas- veiden voor de campagne. Over het alge meen kon deze, ondanks de belemmering, toch op den gewonen tijd beginnen, hetzij doordat tijdelijk met meer 'energie (b.v. meer personeel dan gewoonlijk} is gewerkt of doordat nog voldoende grondstof in. voorraad was. Volgens enkele verslagen was er niet Voldoende klei aanwezig en wordt nu het ontbrekende tijdens de cam pagne aangevoerd. Omtrent de niet door het water getrof fen fabrieken werd gedeeltelijk belemme ring gemeld door de weersgesteldheid (vorst, sneeuw of regen) maar slechts bij hooge uitzondering is daarvan vertraging van het begin der campagne het gevolg'ge weest. Al ruim 4 weken is Warschau „bioscoop- loos". Alle bioscoopexploitanten hebben hun zaken gesloten. Het stasbestuur van Warschau, dat alles in het werk stelt om wat geld in zijn schrale kas te brengen, heeft onder voor wendsel, dat het patriottisme zulks gebiedt, op de buitenlandsche films 100 pot. belas ting gelegd! Nu zijn echter de binnenlandsche films in Polen zóó vervelend, dat zelfs een chau vinistisch patriot, als iedere Pool is, er niet toe kan besluiten-, voor zijn kostelijke pen ningen eenige uren zielf half sluimerend neer te zetten voor de filmproducten van bin nenlandsche fabrikanten. Het gevolg,daarvan is, dat tot nu toe bij-' na in alle cinema's te 'Warschau Ameri- kansche, Fransche en Duitsche films wer den vertoond, Zoo het stadsbestuur gehoopt heeft, het publiek aan zijn zijde te krijgen door de buitlandsche films bijzonder zwaar te be lasten, en aldus het binnenlandsch fabrikaat te beschermen, dan heeft het zich zeer sterk vergist, het publiek dat zijn lievelingsfilms mist, staat absoluut aan de zijde der bios coopeigenaars. Dies geschiedde het, dat, toen het stads bestuur niet toegaf en slechts bereid was, 25 pet. Van de belasting te laten vallen, de cinema-exploitanten eenvoudig hun thea ters sloten. Helaas zijn daardoor ook 3000 menschen, die in het bioscoop-bedrijf hun brood verdienden, op straat komen te staan. De film-expïóitanten willen nu hun zaak voor een gerecht brengen, waar zij hopen te bewijzen, dat de maatregel van het stads bestuur met de internationale grondbegin selen der billijkheid in. strijd is. Stel eens wat zeer onwaarschijnlijk is zoo zeggen zij, dat een Fransche of Duitsche firma een Poolscbe film kocht, en dé Duitsche. of Fransche .autoriteiten zou den zulk een hooge belasting °P dé film leggen als hier, dan zou de uitvoer van het Poolsche fabrikaat onmogelijk zijn. Hoe zouden de Poolsche patriotten dan moord en brand schreeuwen over dezen dwang maatregel! Wat voor den een billijk is, moet ook voor den ander billijk zijn. De kwestie betreft hier de auto.- Het betreft den auto, waarin, in Juli 1914, aartshertog Frans Ferdinand en zijn gema lin te Serajewo werden vermoord. Op dezen auto nu schijnt een bitter nood lot te rusten. Men zou zoo zeggen: dat is geen wonder, maar velen hebben het niet willen gelooven en moesten het eerst onder vinden. Tot hun eigen schade. De bloedrood gelakte auto, Werd na den mcord op Frans Ferdinand het eigendom van een Ooslenrijksch generaal, die den wagen echter tijdens den geheelen duuj- der vijan delijkheden zorgvuldig in een garage te Se rajewo stalde. Zoncier ongelukken. Na af loop van den oorlog kreeg de auto een an deren eigenaar. Eén dokter kocht hem van den generaal, maar hij beleefde er weinig pleizier aan. De dokter kreeg ongeluk op ongeluk en haastte zich van den wagen af ie kom,en, ten einde het noodlot te ontgaan. „Er is iets met dien auto niet in den haak" had hij geconcludeerd. De volgende eigenaar was een rijk koop man, die er prat op ging, niet aan noodlot of iets van dién aard te gelooven. Maar dc vermetele kwam toen hij een tocht met den auto maakte, om het leven. Op onverklaar bare wijze sloeg de auto plotseling om en de koopman werd onder het gewicht verbrij zeld. Toen de roode auto was opgeknapt, ging hij weer in andere banden over en zoo is het nog verscheidene malen gegaan. Nooit bleef hij langer dan zes maanden bij denzelfden baas. En ie^er, die, hetzij uit onwetendheid, hetzij uit overmoed, zich aan het bezit en een tochtje met den fatalen car waagde, be kwam het slecht. Thans is hij weer in het bezit van een dokter, die er zelf evenwel nooit meë uit gaat, maar de auto wil laten gebruiken als verbindingsmiddel tusschen twee plaatsjes in het gebied, waar bij woont. De bewoners van de streek, die van de ongelukken welke deze auto steeds bezorgt, gehoord hebben, willen van dit verkeersmid del echter niets zveten. En zij zijn voor een ritje dan ook niet te vinden. Zij geven ver reweg de voorkeur aan hun sjokkende ezel tjes en komen liever wat later thuis dan zich te wagen aan een machine met zulk een noodlottige reputatie. En telkens als dc roode auto hen passeert, slaan zij angstig een kruisje: die auto brengt onheil. Hoe men nog verschillende artikelen bijtijds uitventte, In verband met het te Rotterdam ont dekte Duitsche flesschentrekkers complot kan de Tel. nog het volgende mededeelen: TJet was de centrale recherche bekend, dat de oplichtersfirma in het bezit moest zijn van een groote partij stofzuigers. Steeds gaven de verschillende leden elkaar- de schuld deze verkocht te hebben. Hoe men ook zocht nergens waren de stofzuigers te vinden. Men heeft thans door een toeval de artikelen teruggevonden in een pakhuis aan den Nieuwe Vogelehsang. Zondag 'was er iemand op het hoofdbu reau van politie komen waarschuwen, dat men eens een onderzoek in moest stellen in een oakhuix aan dn Adniesenstraat, dat daar gehuurd was door zekeren Krampietz. Deze maakte deel uil van het complot van Kühne en consorten. De politie sielde on middellijk een onderzoek in, doch daar het pakhuis afgesloten was, besloot men den volgenden dag terug te komen. Toen de rechercheurs zich dan den volgenden dag, met verbreking van de sloten, tot het pak huis toegang hadden verschaft, bleek dit s nachts geheel te zijn leeggehaald. Er was een groote partij badmatten en gummiartikelen opgeslagen geweest, wel ke, naar men vernam naar Den Haag was vervoerd. Daar werd toen onmiddellijk een onderzoek ingesteld en daaruit is reeds ge bleken, dat 1,1. Zondag op het strand te Scheveningen eenige van Kiiline en Co.'s trawanten een groote partij kinderartikelen zooals emmers, schoppen enz. voor spotprij zen hadden uitgevent. Door het onderzoek in het perceel in de Agniesenstraat kwam men op het spoor van een pakhuis aan de Breede Plaat in den Nieuw Vogelensang, Ook daar werd heden een onderzoek ingesteld. Men vond daar wederom een zeer groote partij goederen afkomstig uit Duitschland. Hierbij bevonden zich o.a. fluitketels, pan nen bidets, damborden, koffiefilters en nik kelwaren. Ten slotte is er de groote partij stofzuigers aangetroffen, waarnaar men reeds veertien dagen tevergeefs had ge zocht. Dit pakhuis bleek gehuurd te zijn door zeekren P. van den Noordsingel. De* werd op het hoofdbureau gehoord. Hij ver klaarde het pakhuis wel gehuurd, doch het weer onderverhuurd te hebben aan Wichers die er door zijn knecht verschillende goede ren heeft laten inbrengen en op diverse tijdstippen weer heeft laten weghalen. De brandweer had' bezwaar gemaakt dat het brandgat van het pakhuis aan den Goudschen weg, waar men aanvankelijk verschillende goederen van de firma Kühne had ingebracht geheel opgevuld was met hooi en stroo. Zij had order gegeven dit weg te halen, het hooi en stroo lag daar wel drie meter hoog opgestapeld. Dit is inmiddels geschied, en wat ge beurde? Men vond onder een dikke laag hooi en stroo wederom een groote partij goederen verstopt. Hier werden verschil lende damborden, aluminium goederen, ke tels bidets en dergelijke gevonden. Wichers had steeds ontkend nog goede ren in 't bezit te hebben. Ook nadat hij fail liet was verklaard heeft hij zijn curator verklaard, niets meer te bezitten. Nu blijkt, dat hij reeds in September van het vorige jaar failliet verklaard was, doch dat hij, althans volgens contract verschil lende partijen góed Van de firma Kühne had verkocht en gekocht. Naaf nu uitgekomen is, zijn dit maar schijncontracten geweest. Ook'. Kühne zou'nog verschillende transac ties op touw gezet hebben na zijn failltsse-, ment. Hij zal nu o.a. vervolgd worden we gens het onttrekken van goederen aan een faillieten boedel. De politie is van meening, dat waar schijnlijk nog meer goederen zullen worden gevonden, die. voor het grootste deel uit Duitschland zijn betrokken en welke in di verse pakhuizen verstopt zullen zijn. Uit Moskou wordt gemeld: De poginf van den centralen raad der vakvereenigingen om de ondersteuning der Engelsche mijn werkers voort te zetten is mislukt. De Sov jet-regeering heeft de gedwongen heffing van de Russische arbeiders ten bate van de Engelsche stakers verboden. Men neemt aan, dat de Russische ondersteuning op 15 Juli definitief zal eindigen. Men is er id geslaagd den moordenaar van den Beierschen soc.dem. afgevaardig den Gareis, die op 9 Juni 1921 werd gedood, le arresteeren. De dader is een luitenant Schwèignardt, die in October 1920 een dienstmeisje, dat de intergeall. controle commissie opmerkzaam bad gemaakt op een wapendepot der rechtsche organisaties, in opdracht van het veemgerecht had ver moord. Het onderzoek tegen Schweighardt werd destijds niet erg serieus gevoerd, waartegen Gareis herhaaldelijk protesteerde Uit wraak heeft Schweighardt den afge vaardigde eveneens vermoord. De moorde naar had zich jarenlang in het buitenland opgehouden en was dezer dagen naar Mun- chen teruggekeerd. Beantwoordend de interpellatie van Leo Blum toonde Caiilaux duidelijk de wezenlijke gevaren der socialistische opvattingen aan en was vooral pathetisch en ontroerend toen hij de positie uiteenzette van den. houder der bons en biljetten der Banque de France, die de socialisten met onteigening bedreigen. Hij toonde aan, dat het onmogelijk is de bons te consolideeren of de waarde van de biljetten der Banque de France te vermin deren zonder het failliet af te kondigen. Hij bepleitte de stabilisatie der 'nationale munt met behulp vafl buitenlandsche credieten, en voorts andere financieele en fiscale maat regelen met machtiging der Kamer, dus bui ten de gewone, parlementaire procédure om. Het einde der rede Ontroerd de gansche Kamer dusdanig, dat zelfs de socialisten aan de ovatie deelnamen. Caiilaux riep uit: „Ik feeweet, dat de huidige koers van den franc niet den waren toestand van Frankrijk weer geeft. Er dient dus tegen de beursbeweging te worden opgeireden. Kiest dus snel neemt u in acht voor een verticalen val van den fra.se. Redevoeringen zijn niet meer vol doende er dient gehandeld te worden". Vervolgens moest de Kamer nog interpol- la ties aanhooren, doch men is algemeen Van gevoelen dat het noodzakelijk is de debatten spoedig te beëindigen en zonder dralen de finitieve besluiten te nemen. Caiilaux verklaarde, dat de regeering haar actie zal regelen naar de plannen der deskun digen. Het betreft de verbetering en niet dc omverwerping van het huidige fiscale stelsel. Caiilaux weerlegde de argumenten van Blum yolgens welke het plan der deskundigen ^lot inflatie zou leiden: Hij toonde aan, dat.hef socialistische middel tot consolidatie der boni tegen, het openbaar cr.edietiff zou gaan; hij-"zeite--nader uiteen'dat het ge ens j zins inflatie is, wanneer '^de deskundigen voorstellen .de gestie der bons toe te ver trouwen aan een maatschappij, welke over buitenlandsche credieten zou kunnen be schikken,- daar de uitgegeven biljetten door goud en devisen gewaarborgd zouden zijn. Er bestaat geert, andere oplossing dan het plan der deskundigen of consolidatie. Dc regeering wil den franc ten deele ïevalorU sceren. Caiilaux- noemde de oplossing van Blum, strekkende tot het verminderen van de waarde der bankbiljetten met 15 on mogelijk, want hóe zou men den boeren dc biljetten kunnen gaan vragen, die zij in hun bezit hebben'? Vervolgens zeide de minister, dat- hij van een heffing op het kapitaal heeft afgezien, wegens de bestaande onevenredigheid tus schen de toeneming der' schulden en het kapitaal der natie. Het gaat er thans niet nicer om de zestig milliard bons te doen ver dwijnen, maar wel om de 300 milliard schul den te supprimeeren. Hij toonde aan dat de heffing op het kapitaal iri verschillende lan den een extra-belasting op het kapitaal of op de inkomsten is geworden. Het eenige praktische deel' van Blums argumentatiek aldus Caiilaux, is de vergelijking met het plan-Daw.es, doch hetgeen mogelijk is voor Duitschland, is dit niet voor Frankrijk. Als Duitschland afnemers voor zijn obligaties heeft gevonden, komt dit omdat men wist dat men in het buitenland ten opzichte van Duitschland dwangmaatregelen zou kunnen nemen,. Frankrijk zal evenals Duitschland en Engeland behoefte aan buitenlandsche credieten hebben. Caiilaux is niet van plan de regeling der schulden aan het toekennen dezer credieten te verbinden, doch de rege- geling der schuld enis noodzakelijk, opdat Frankrijk de integriteit van zijn crediet herkrijgt. Hij besloot met de Kamer te vra gen om te kiezen tusschen het plan der des kundigen en dat der socialisten. Het wetsontwerp inzake den achturen-dag is door het Hoogerhuis in derde lezing aan genomen en" heeft de koninklijke goedkeu ring verkregen. Uit Mannheim wordt aan de „Vossische Ztg." gemeld-dat in Juni, als gevolg van de Engelsche staking, van Mannheim uit kolen naar Rotterdam verscheept zijn. Tezaruen met dc transporten, die uit Karlsruhe kwa men, bedroeg de hoeveelheid 23000 ton. In Juli echter hebben er geen verdere kolentransporten meer plaats gevonden. Het wetsontwerp op den achturendag in de mijnen werd in het Hoogerhuis in derde lezing aangenomen, nadat de Labour-Peers door het voortzetten hunner uitweidingen de regeering hadden genoopt de sluiting van. net debat te vragen. Een groep van Lagerhuislcden verwekte incidenten docr het Hoogerhuis binnen te komen, roepend: „Voor u geldt vier uren, voor de mijnwerkers acht!" Er vielen nog andere buitengewone to- ne.elen. voor toen de koninklijke goedkeu-" ring aan het ontwerp werd gegeven. De arbeiders vertegenwoordigers interrumpeer den, .luidruchtig, met de woorden: „Het is ..een schande,' 't is een moorddadig ontwerp! In het Lagerhuis werd den Kanselier van de schatkist gevraagd of hij, in verband met de herhaalde nolitieke veranderinrfen in de Fransche regeering, in staat was te verze keren, dat Engeland gedurende het loopen- de financieele jaar van Frankrijk het be drag van vier millioen pnd. sterling zou ontvangen krachtens de regeling der Fran sche oorlogsschuld, hetwelk in April j.l. door Péret werd beloofd. Churchill zeide, dat hij er hoegenaamd niet aan twijfelde, dat de belofte stipt zou worden nagekomen. Ofschoon de algemeene staking in de ha ven nog aanhoudt, wordt öp verschillende schepen gewerkt. Tien schepen laden kolen voor Engeland. De arbeiders der christelijke organisatie verschenen heden op het werk, doch bij gebrek aan voormannen konden ze. niet werken. In een algemeene -vergadering der stakers bracht hetuitvoerend comité, de nieuwe voorwaarden der werkgevers ter. kennis. .Er is een referendum' geopend, dat gisteren middag om vijf. uur zou worden' "geslotën. De havenarbeiders hebben bij referen dum de nieuwe voorwaarden der werkge vers verworpen. Dertien schepen-, die uit Vlissingen aan kwamen, kregen order zich naar andere havens" te begeven, In den loop van den avond is de toe stand geheel veranderd tengevolge van de interventie van den gouverneur dèr pro vincie Antwerpen den burgemeester der stad. In verband met de onverwachte gebeur tenissen der' liatste .twee dagen, én de stij ging van hét P'óttd .steriing besloten de werkgevers dat in. het belang yan bet land het werk tot eiken prijs moet, worden her vat. De arbeid zal dus hedenochtend alge meen hervat wórden. De minister van financiën, die .iri den Senaat het woord heeft gevoerd, verklaar de, dat allereerst de begrooting in even wicht moet worden gebracht. Het binnen komen der belastingen overtreft gelukkig de verwachtingen. De minister herinnerde aan de indiening van het wetsontwerp,, hetwelk de Natio- l naie 'Spoorwegmaatschappij in het leven roept, Welke de vlottende schuld zal. con solideeren. Een consolidatie is noodzakelijk alvorens met de stabilisatie van den Iranc, te beginnen. Na te hebben verklaard, dat het finan cieel program der regecring het herstel van het budgetair evenwicht, de industria lisatie der regie, een amortisatiefonds en de vereenvoudiging van het innen der be lastingen inhoudt, zeide de minister dat de regeering binnen de perken harer middelen maatregelen zal riemen ten opzichte van de fluctuatie van den wisselkoers. Er dient een beroep te worden gedaan op de mo- reele kracht en het vertrouwen van liet volk, België bezit de noodige middelen om 'te slagen. Eenige arbeiders, die bij Simbach bij Augs burg door een onweersbui werden overval len, zochten een schuilplaats onder een boom. Deze werd door den bliksem getrof fen, waarbij vier der mannen op slag werden gedood, drie zwaar en de anderen licht ge wond. Gisteren heeft te Berlijn in de nabijheid van het vliegveld Tempelhof een botsing tus schen twee trams plaats gehad, waarbij 19 passagiers werden gewond. Bij 11 passagiers waren de verwondingen zóó 'ZWa'af.'daT ze tiaar het ziekenhuis moésten wórden ge bracht. Naar wordt gemeld/zijn reeds meer dan een millioen recruten ingelijfd krachtens het nieuwe legerplan, volgens hetwelk jongelie den tusschen 16 en 20 jaar, die de schooi -hebben veriaten, vrijwillig een voorloopige militaire trairiirig kunnen genieten en aldus een verkorting van den militairen diensttijd kunnen verkrijgeri. Daar een dergelijk stelsel het vorijH jaar voor de hoogeschólen en inrichtingen voor hooger onderwijs is ingevoerd, beschikt het Japansche leger over een groote, gedeelte- li;k afgerichte reserve buiten de gewone ge oefende reserve. Het doel van het stelsel zou echter veeleer zijn een verbetering van den lichamelijken toestand eri de discipline, dan een offensieve voorbereiding. De leden der Duitsche delegatie, die zich naar Berlijn hadden begeven om hun re- geering op de h'öb'gTé t'e sTellen' van den stand der onderhandelingen en instructies te vragen, keerden gisteren naar Parijs te rug voor de hervaltintf der «cminmische, onderhandelingen. ALPHEN a/d RIJN, 8 Juli. Kaas. Aange voerd 63 wagens. Met R.M. le soort f 43 49, id. 2e id. f 3542, zware f 50, Leidsche f 30-35. Handel flauw. BARNEVELD, 8 Juli. Pluimvee..Tamme eenden f 11.60, jonge banen f 0.501.60, oude hanen f 11.80, jonge hennen f 23.25, oude kippen f 12.50, tamme duiven f 0.27 0.32, tamme konijnen f 12, alle* per stuk. Handel nog al vlug. Eieren f 5.756.60 per 100 stuks. Aan voer 800.000 stuks. Handel vlug. BOVENKARSPEL (Station), 8 Juli. Aard appelen Koks, Due, Ninetyfold f 2.35—2.65, Schotse f 2.152.25, Kleine f 1.351,-65,' Ronde f 2.15, Blauwe f 22.20, Kriel f 40 55 per baal, aangevoerd 20.200 baal. le Bloemkool f 8.7019.10,2e id. f 5.1010.90, 3e id. f 1.60430 per 100 st., aangevoerd 9500 stuks. Roode Kool f 10.4014.80 per 100 kg, aangevoerd 1825 kg. CULEMBORG, 8 Juli. Fruit. (Veiling Culemborg en Omstreken)i Zwarte bessen 81 c., roode id. 1924 ct., witte id. 14 ct., groene kruisbessen 810 ct., roode id. 18 19 ]/2 ct., kersen 33 ct., roode id. 210 ct., aardbeien 1718 U ct., frambozen 55 ct., alles per kg. ELST (Bet.), 8 Juli. Fruit. (Speciale Fruit veiling V. V. O. B.) Volgens 1ste soort 1322 c., 2e soort 8 9 c-> Meikersen 1823 c., Rouanen 2123 e., zwarte kersen 1829 e., zwarte bessen 6266 c., roode bessen 1518 c., kruisbessen 712 c., Jacbaasperen 23 c., aardbeien 1ste soort 1931 c., 2de soort 4 3 f410 c., frambozen 3235 c. per kg. ENKHUIZEN, 8 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 2.052.30, kleine fl 1.15, ninityfold f 2.252.35, kleine 3035 ct.; ronde f 2.102.15, kleine 90 ct., alles per baal (100 pd.) Aanvoer 1680 baal. AMSTERDAM, 8 Juli. (Bericht van den mak. Jac. Knoop) Aardappelen. Zeeuwsche Blauwe Eigenheimers f 4.00, Eigenheimers f 4100; Westl. Muizen f 4.90—5.60, ronde f 3.904.20, Kleine Muizen f 3.504.20, ronde f 2.803.50; Andijker: Blauwen f 3.50 4.20, Muizen f 3.904.20, Kleine Mui zen f 2.503.50; Langedijker: Muizen f4.90 Schoolmeesters f 4.905.60; Rijper: Mui zen f 4.204.90, Schoolmeesters f 4.90 5.60. Drielingen f2.803.50; Beverw. zand- aardappeleri f 6.60 per 70 Kg. Zomer Ms f 1920 per" 100 Kilo. Heden morgen waren de eerste Zeeuwsche Eigenheimers en blau we Eigenheimers aangevoerd. Deze waren moeilijk te verkoopen, daar de vraag blijft voor Andijker Muizen. Deze aanvoer is we der 14 dagen vroeger dan andere jaren. AMSTERDAM, 8 Juli. (Noteering v.h. Veilinggebouw De Jong Koene). Prui men f 0.08—0.16, perziken extra f0.16 0.24, idem I f 0.Q80.14 per stuk, prolefic- bessen f 0.340.44, trosbessen f 0.240.30 aardbeien extra f 0.420.48, idem I f 0.30 0.36, kersen extra f~0.3(T—0.42, idem II f 0.22—0.30, iden rood f0.100.13, drui ven, blauwe f 0.901.20, idem witte f 0.75 0.90, per Kg. Snijboonen f 0.620.70, spercieteoonen f 0.600.68 peulen f 0.10 0.16, tomaten f 0.400.52 per Kg. Bloem kooi extra f 1620, idem I f 1013, idem II f 46, komkommers, geel I f 4.508.30 idem II f23.50 per 100 stuk% Tuinboo- nen f 3—4, augurken f 1014 per 100 Kg. Peen f 1317, rabarber f 58, dunne prei f 24, selderie f 47, peterselie f 24.50, per bos. Andijvie f 1.503.30, sla f 0.50 1.90 per 100 krop. Nieuwe aardappelen groo te f 7.408.60, idem Drielingen f 5.50 7.10 per 100 Kg. Bloemen. Hadley f 4.508, Columbia f 5 6, Verschure f 2—4.50, Golden Ophelia f3—5.50, Ophelit f2.50—5, Pernet f2.50, 4, Sunburst f23, Keizerin f 1.502.50 Kelkenlelies f 1014, Buitenlelies f 1.50 4, Dahlia's f 27, Vilolierer f 3.508, Amer. Anjers f47, Lathyrus f0.501.10 Delphinium f 1.502.50 per 100 stuks. Snijgroen f 25 per 100 rank. AMSTERDAM, 8 Juli. Eieren. (Veiling Prinsengracht). Aanvoer deze week 300.000 stuks. Kippen- hoogste prijs f 7, middenorijs f 5.50, laagste f 4 eenden- f 3.504. Han del stug BOVENKARSPEL (Station), 7 Juli. Aard appelen Due. f 2.302.75, Schotse f 2.50 2.90, kleine f 1.451.85, ronde f 2.402.90, blauwe f 2.753.35 per baal. Aangevoerd 21.136baal. Bloemkool lesoortf 8.5023.90, 2e soort f 5.4015.20, 3e soort f 1.904.80 per 100 stuks. Aanvoer 10.850 stuks. Roode kool f 1415.70 per 100 kg.. Aanvoer 1850 k.g. DELFT, 8 Juli. Boter. Aangevoerd 191/8 en 10/16 V., te zamen 9320 kg. Prijs f q.7ü 2.05 p. kg. ELST (Bet.), 7 Juli. (ruitveiling V. V. O. B.) Volgens le soort 2128, 2de soort 14 19, Meikersen le soort 2029, 2e soort 7 15, kruisbessen 1119, frambozen 3149, oranjekersen 2330, Rouanen 2330, zwar te kersen 3339, aardbeien'le soort 2335, 2e soort 1016, zwarte bessen 6670, roode bessen 2531 ct. per kg. Perziken le soort 7%13, 2e soort 412—51/, ct. per stuk. GOUDA, 8 Juli. Kaas'. Ter markt waren 303 partijen, Prijzen le soort 4045, 2e soort f 3238, rijksmerk le soort f 43—48, 2e soort f 3542, zware f 50. Handel matig. HOORN, 8 Juli. Kaas. Aangevoerd 16 sta pels fabriekskaas f 38, 33 st. boerenkaas f 39(4, Isr, fabrieksconntnmissie f 35, 8 st. boerer.commissie f 40, totaal 58 stapels boe- rencommissie f 40, totaal 58 stapels, wegen de 44.567 km. Handel matig. VOLENDAM, 8 Juli 1926. Visscherfj. De aalvisscherij is onbevredigend wegens windstille. Kwakaal gold 0.400.45; lijn- aa! 0.600.70 per pond. De bottoekers hadden vrij goede vangsten. Men besomde j 0.40 gemiddeld per pond. Garna'— den 3per mand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7