Radio-Omroep VERONICA. Noorsche oud-ministers in staat van beschuldiging gesteld. Mussolini zal dit jaar geen décoraties toekennen in verband met den economischen toestand. De Portugeesche gezanten te 's-Gravenhage, Parijs, Rome en Madrid teruggeroepen. FEUILLETON. GEM. BUITENL. BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. Een eigenaardige erfenis kwestie. Wat men al niet in de melk kan aantreffen. Krasse maatregelen. INGEZONDEN. De financieete crisis in Frankrijk. Volgens de „Matiu" schijnt reeds vol komen 'overeenstemming te zijn bereikt tus- schen 'Frankrijk en Engeland nopens de schuld. Caillaux zou slechts enkele uren in Londen behoeven te vertoeven om de over eenkomst te voltooien. De eerste annuïteiten zijn zoodanig ingericht, dat zij feitelijk neer komen op een moratorium. Er werden verzekeringen gekregen ten aaacien van de overdracht en de waarborg bepaling, Het te sluiten verdrag zal als grondslag kunnen dienen tot het verkrijgen van gelijkwaardige voordeelen van de zijde der V. S. in den vorm van wederzijdsche ver klaringen betreffende de interpretatie van den tekst. De interpellaties in de Fransche Kamer. In een bijeenkomst, waaraan de leiders der vier republikeinsche groepen van het centrum deelnamen, verklaarde oud-minister Victor Boret, dat hij met zifli collega's, de quaestie van vertrouwen had besproken, waarbij allen van oordeel waren, dat men de taak der regeering moest verlichten, maar haar moest vragen om eenige reserves op de overeenkomsten nopens de buitenland- sche schalden. De Kamergroep der republikeinsche dem. Unie (104 leden) besloot zich bij het finan- cieele debat te verzetten zoowel tegen het soc. standpunf, als tegen het program der regeering, dat de groep onvoldoende acht. Een trein door steenen getroffen. De electrische D-trein, die gistermorgen kwart voor 8 uit Halle naar Leipzig vertrok, werd onderweg met steenen begooid. De be stuurder werd zoo hevig aan het hoofd ge troffen, dat hij den trein moest laten stil staan. Na verbonden te zijn, reed hij door naar Leipzig, maar moest terstond in een uekenhuis opgenomen worden. Noorsche Oud-Ministers in staat van beschuldiging gesteld. De betrokken commissie uit het parlement heeft met 5 tegen 4 stemmen besloten den ex-premier Berge en zes leden zijner regee ring in staat v an beschuldiging te stellen, omdat zij in 1923, zonder goedkeuring van het Storting, een bedrag van 25 millioen kronen hebben gedeponeerd bij de Noorsche Handelsbank en verzuimd hebben het Stor ting hiervan in kennis te stellen. Van de 5 leden der commissie, die voorgestemd heb ben, behooren er 2 tot de arbeiderspartij, 2 tot de liberale partij en 1 tot de boeren partij, van de 4 tegenstemmers 3 tot de conservatieve en 1 tot de boerenpartij. Het staatsgerechtshof bestaat uit 31 le den van het Lagting en 9 van het hoogste rechtscollege. Degenen, die een vervolging voorstaan zijn het er over een, dat de oud premier Berge en zijn collega's het geld uit eerlijke en belanglooze motieven hebben gedeponeerd doch zijn van oordeel dat grondwettelijke redenen een berechting'ver- rischen. De ontwapening van Oostenrijk. De Weensche bladen deelen over de gis teren te Parijs aangevangen onderhandelin gen der Oostenrijksche ontwapening en mi litaire controle mee, dat verschillende com missies van deskundigen zijn gevormd. De controle-commissie van den Raad van Am bassadeurs zal spoedig hare werkzaamheden beëindigen. Het controlerecht zal dan naar den Volkenbond overgaan. De tegenwoor dige onderhandelingen zouden beoogen de nog niet opgeloste quaesties der Oostenrijk sche ontwapening uit den weg te ruimen. Naar verluidt zou men gisteren de Oosten rijksche rtgeering verweten hebben, dat zij geheime organisaties naar het voorbeeld van de Duitsche toestond. Tevens zou er oorlogsmateriaal in Oostenrijk voorhanden zijn, dat direct in geval van oorlog aange wend zou kunnen worden. De Raad van Am bassadeurs wil voorkomen, dat Duitsch- land langs dezen weg oorlogsmateriaal krij gen zal. De bladen zeggen, dat deze beweringen 200 kinderachtig zijn, dat zij geen tegen- sjraak behoeven. Spoorwegongeluk. De sneltrein naar Krakau is gisteren morgen met een uit de tegenovergestelde richting komenden trein in botsing gekomen. Twee personen werden gedood en acht ge wond. De schade is aanzienlijk. De Italiaansche verkiezingen uitgesteld. De verkiezingen voor de provincies en gemeenten, die in de meeste plaatsen al lang over tijd waren, zijn, naar de correspondent van de „Times" te Rome meldt, uitgesteld. De koninklijke commissarissen, door de regeering benoemd om de plaats in te nemen van de gemeentebesturen, zullen dus hun functie voor onbepaalden tijd voortzet ten. De fascistische pers juicht dit besluit uitbundig toe en beschouwt het als een nieuw bewijs der onvereenigbaarheid van het fascisme met de „electoralistische" we reld. Geen onderscheidingen in Italië. Mussolini heeft besloten,in verband met den economischen toestand, dit jaar geen decoraties toe te kennen. rw - 21 U zult het zoo meteen vernemen. Mij, uw bediende, die u een kwart eeuw trouw gediend heeft, moet u veroorloven, dat hij zich tegen de wanklachten, die tegen hem ingebracht zijn, verdedigt; als u dat niet deed, zou u niet rechtvaardig zijn. En op dit oogenblik beveelt mij de plicht, u alles te zeggen, wat ik tot hiertoe, met het oog op uw verdriet, gezwegen heb. U heeft over die vragen niet nagedacht, omdat het u te pijnlijk wts, aan dien tijd terug te denken. Welnu, kort voor den dood van uwe echt- genoote. was de rentenier Wellen bij haar.... vermoed u wat hij wilde? Deze trouwe, edele vriend wilde de vrouw van zijn bes ten vriend verleiden. Een kreet van verrassing kwam over de lippen van den ouden man. wiens starre blik op het gelaat van Jacob gevestigd was. Is dat waarheid of laster? riep hij uit. Maar, Jacob, je waagt veel, ontzettend veel! Het eenige wat ik waag is, dat de boosheid triomfeert, antwoordde hij kalm. Tot nu toe had Wellen geen flauw ver moeden, dat ik alles wist; en hij heeft de gelegenheid zich voor de vergelding ïn ze- Wijzigingen in het Portugeesche Kabinet. Een telegram meldde dezer dagen, dat de neraal Gomez de Costa onderscheidenlijk tot ministers van buitenlandsche zaken, koloniën en binnenlandsche zaken had be noemd; generaal Carmona, majoor Ochoa en dr. Antonio Claro. Volgens den corres pondent van de „Times" te Madrid is het echter juist andersom en is het drietal overboord geworpen. Trouwens, een tele gram uit Lissabon meldt, dat de nieuwe ministers van buitenlandsche 'zaken en ko loniën, Martinho Nobre Mello en kolo nel Joao Ameida reeds beëedigd zijn. Generaad Carmona, zoo voegt de cor respondent er bij, behoorde tot het kort stondige triumviraat, waarvan de anderi, leden generaal Gomez da Costa en majoor Cabecadas waren. Hij was van den aanvang af een der candidaten van het leger, zoo dat zijn verwijdering onverklaarbaar is. Hij wordt gezant bij het Vaticaan. Dr. Claro is een republikeinsch veteraan, die plaats moet maken voor een generaal. Diplomaten teruggeroepen. Uit Lissabon wordt geseind; De minister van buitenlandsche zaken heeft de Portugeesche gezanten te 's-Gra venhage, Parijs, Rome en Madrid terugge roepen benevens den voorzitter der Por tugeesche delegatie bij den Volkenbond. Godsdienstonlusten in Indië. Donderdag hebben te Patna, op 200 mijl afstand van Calcutta, ernstige godsdienst onlusten plaats gehad. Mahomedanen de den met stokken en steenen een aanval op een processie van Hindoes, die door de stad trok. Er hadden plunderingen plaats. De winkels werden gesloten. De ongeregeldhe den breidden zich tot de naburige dorpen uit, waar de Mahomedanen winkels en hui zen van Hindoes zouden hebben geplunderd. De troepen werden opgeroepen om de orde te- herstellen. Bereden politie is te Patna gearriveerd. In bepaalde dorpen omsingel den dé Mahomedanen de politie en tracht ten de gearresteerde Mahomedanen te be vrijden. De politie verwondde verscheidenen der manifestanten. De Hindoe-vrouvyen, die door een paniek werden aangegrepen, na men uit vrees voor molesteering de vlucht. De quaestie der Raadzetels. In het Australische Lagerhuis herhaalde Bruce, de eerste minister, dat Australië zijn goedkeuring hecht aan het voorstel tot het toewijzen aan Duitschland van een perma nenten zetel in den Raad van den Volken bond. Bruce zeide, dat de houding van Spanje en Brazilië achterlijk was en hoopte dat de verstandige raadgevingen zouden overheerschen en de toetreding van Duitsch land in September mogelijk zouden maken. De vertegenwoordiger van Australië zou zooveel mogelijk doen om dit resultaat te verkrijgen. De regeering geloofde niet, dat het verstandig was, zoo de Volkenbond trachtte de internationale contróle te ver krijgen in vraagstukken van immigratie, douane, en verdeeling van grondstoffen. EEN BESCHULDIGING TEGEN CHAMBERLAIN. Gisteravond heeft in het Engelsche La gerhuis een kort, maar scherp debatje plaats gehad, waarbij de eer van Neville Chamberlain, den minister van gezondheid, in het geding was. De arbeidersafgevaardig de Johnston had nl. den premier de vraag gesteld, of de minister van gezondheid nog steeds commissaris was van Hoskins and Sons Ltd. te Birmingham, en zoo niet, wan neer de minister dan als commissaris was afgetreden. De bedoeling van den vrager was, zoo bleek uit het debat, te wijzen op het feit, dat bovenbedoelde firma contrac ten met de regeering had loopen en zeker heid te verkrijgen of Chamberlain bij het tot stand komen Van deze contracten als minister invloed had geoefend, Baldwin wees er op, dat al sedert 1906 was uitge maakt, dat ministers verplicht waren com missariaten neer te leggen, behalve wanneer zij eere-commissarissen, commissarissen van weldadige instellingen of commissarissen van particuliere maatschappijen waren. Cham berlain voegde hieraan toe, dat als het de bedoeling was hem te beschuldigen, men met zijn beschuldigingen royaal voor den dag moest komen, doch verklaarde, dat nooit is bepaald, dat een minister geen commissa ris mag zijn van een maatschappij, die van tijd tot tijd wel eens contracten met een regeeringsdepartement zou kunnen sluiten. Intusschen had spr., zoo zeide hij, nog nooit zijn positie als commissaris in bovengenoem de maatschappij gebruikt om van de regee ring contracten te verkrijgen. Hij had sedert vele jaren in geen enkel opzicht actief aan deel genomen aan het beheer van deze maatschappij en hij wist niet, wat voor con tracten zij bezat. Zijn connectie tot de maatschappij was louter die von een trus tee voor de betrokken familiebelangen. Chamberlain werd op de regeeringsbanken krachtig toegejuicht. Arthur Henderson, die daarna aan het woord kwam, verklaarde dat de eeniga be doeling van den interpellant was, inlichtin gen te vragen, doch nu het vermoeden be stond, dat de Arbeiderspartij bevreesd was op een behoorlijke wijze beschuldigingen te kerheid te stellen, want die vergelding komt zoo waar er een God in den hemel is, wie weet hoe spoedig! Het is niet waar. het kan niet zijn. Ik heb met mijn eigen ooren die harts tochtelijke woorden gehoord, die hii tot uwe gemalin sprak. Hij had een onmogelijk aan tal redenen, hii wist alle moeilijkheden uit den weg te ruimen en als uwe deugdzame echtgenoote niet zoo standvastig was ge weest, dan Hou op, dit gaat te ver, kom met be wijzen; zoo- lang je dat niet kunt, noem ik je een lasteraar! Zijn er geen bewijzen genoeg in de verdere handelingen van Wellen te vinden? vervolgde Jacob. Grijpen deze handelingen niet allen in elkaar, zoodat uit de eene de andere moest voortkomen. Op de bekoring volgde de plotselinge dood van uwe vrouw, en dat was. in het belang van den verleider, eene noodzakelijkheid. Zij had hem gedreigd, zij zou hem aan de deur laten zetten. Hij moest vreezen. dat zij haren echtgenoot de oogen zou openen omtrent den vriend, dan ging het met .zijn plannen mis. Jij beschuldigt hem van moord? Neen. ik zeg maar, dat het in zijn belang was, dat uwe deugdzame vrouw zoo spoedig na die bekoring 9tierf. Het is toch mogelijk, dat zij zelf bij vergissing het gif genomen heeft. En toen later uw doch ter volwassen was, moest ook zij uit den weg geruimd worden. urten, vroeg mj aen premier, of deze spoedig de gelegenheid wilde geven om aan deze zaak'n grondig debat te wijden, daar hij deze zaak van groot publiek belang achtte. De premief verklaarde zich daartoe bereid. HIJ HAD GEBLOOSD. Een dienstmeisje verloor bij het inkoopen doen een biljet van vijftig mark.Niet we tend of zij het in het warenhuis of. op straat verloren heeft vraagt zij aan een jong mensch, dat juist voorbij gaat, of hij het biljet niet gevonden heeft. Het jongmensch krijgt een kleur.... maar ontkent. Het meisje vindt echter dit blozen ver dacht, klaagt hem aan en de rechter.... veroordeelt hem tot 100 M. Want, aldus de rechter, als beklaagde het biljet niet ge vonden had, zou hij niet gebloosd hebben. In appél komt de veroordeelde tegen dit vonnis op; hij verklaart zeer verlegen te zijn en gauw een kleur te krijgen, vooral tegenover jonge meisjes. En de rechter in hooger beroep voelt wat voor dit stand punt en beslist dat een kleur niet met schuldbckennen gelijk staat en spreekt be klaagde vrij. OPLICHTERIJ IN DE FILMWERELD. De politie is een groote oplichting op het spoor gekomen, te merkwaardiger, omdat de dader een in de filmwereld zeer bekende persoonlijkheid is, nl. de secretaris van het „Reichsverband der deutschen Lichtspiel- theaterbesitzer, dr. Max Rennert." Doorzijn functie kwam dr. Rennert in nauw contact met filmacteurs, filmdirecties enz. en haalde deze over om allerlei soort verzekeringen af te sluiten. Hij stelde polissen op in naam der firma's Gardner, Mountain Co. Ltd, te Londen, maar Rennert had nooit machti ging gekregen om voor deze firma's op te treden en deze weigeren natuurlijk de ver bintenissen na te komen. De hooge premies die Rennert kreeg, gebruikte hij zelf. De afgesloten verzekeringen zijn volkomen waardeloos. Het betreft hier een bedrag van meer dan 100.000 M. Rennert wist door het uit betalen van kleine schadevergoedingen aan de verzekerden het vertrouwen meer en meer te winnen. Toen er geruchten de ronde deden, dat deze verzekeringen niet in den haak waren, werd Rennert van zijn post geschorst; sindsdien is hij spoorloos verdwe nen. SACCO EN VANZETTI, Zooals men zich herinnert zijn vijf jaren geleden de twee anarchisten Sacco en Van- zetti, beschuldigd van moord op een bank employé, ter dood veroordeeld. Zij hielden tot het uiterste vol dat zij aan dezen moord niet schuldig stonden en uit alle deelen der wereld rezen uit arbeiderskringen protes ten tegen het vonnis, dat naar men meende meer op politieke motieven berustte dan op het bewijsmateriaal. Deze protesten hebben tot gevolg gehad dat het vonnis aan de twee veroordeelden tot nog toe niet werd voltrok ken. Thans doet zich het merkwaardige geval voor, dat eeft ter dood veroordeelde, met name Célestin Madeiros, aan Sacco een briefje heeft doen toekomen, waarin hij ver klaart dat hij den moord op den bankem ployé heeft gepleegd, waarvan de twee anar chisten beschuldigd werden. Hun verdedi ger heeft daarop van Madeiros een geschre ven bekentenis gevraagd, welke hij gekre gen heeft, en op grond daarvan de invrij heidstelling van Sacco en Vanzetti verzocht. Tevergeefs echter. Het eenige wat de rech terlijke autoriteiten hun hebben toegestaan is een nieuw respijt van veertien dagen al vorens het doodvonnis te voltrekken. Zoo ver is het echter nog niet, want de verde diger van de ter dood veroordeelden, die tot nog toe hun executie heeft weten tegen te houden, stelt alles in het werk om alsnog revisie van het vonnis te verkrijgen. EEN GEVANGENIS ZONDER MEDICUS, Bij de instructie in de zaak Höfle zijn zal men zich herinneren, zeer eigenaardige toe standen bekend geworden omtrent de rae- iische verzorging in Berlijnsche strafge vangenissen. Thans komt de „Voss. Ztg." met een be richt, dat sinds 1 Juli de gevangenis van Spandau geen medicus heeft. Op het oogen» blik vertoeven aldaar 261 gevangenen. Toen de dokter, die daar tot voor kort werkzaam was, wegging, hebben alle medici, die voor leze betrekking in aanmerking komen, be dankt, wegens het lage honorarium, aan deze positie verbonden. Hoewel er op dit oogenblik geen zware zieken in deze gevangenis zijn, is deze toe stand toch zeer gevaarlijk; Vele gevangenen nemen de gunstige gelegenheid waar om ziekte te simuleeren waardoor in den dienst groote moeilijkheden ontstaan. Een dezer dagen zal in het ministerie van justitie een bespreking plaats hebben tus- schen medici en gevangenisautoriteiten om aan dezen toestand een einde te maken. WONINGNOOD. H«t Berlijnsche gemeentebestuur heeft besloten 255 millioen mark ter beschikking te stellen tot leniging xan den woningnood. DE ZONE-QUAESTIE MET ZWITSERLAND. De Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft op aandringen van Briand de Ratificatie goedgekeurd van de ontwerp» overeenkomst, waarbij de beslissing in het bekende juridische geschil nopens de quaes tie der Fransch-Zwitsersche zones naar het Haagsche Hof wordt verwezen-. Wat verstaat men onder „gevorderde" leeftijd? Er was ergens in Frankrijk een ongehuw de meneer, die een dienstbode had, over wie hij zeer tevreden was. Zóó trevreden dat hij op zekeren dag naar zijn notaris liep, en dien zeide, dat hij zijn testament Daar had hij geen schuld aan! Hij wist, dat zij den muziekleeraar beminde, dat zij in het geheim met hem ver loofd was, hij wist ook, dat Veronica liever met haar vader zou breken, dan hem, Wel len, trouwen. En bij God, mijnheer Roven, ik zou mijn kind dat niet kwalijk genomen hebben, want deze Wellen is toch waar achtig niet de man, die een^ vrouwelijk wezen kan boeien. Noch in zijn uiterlijk, noch Zwijg, onderbrak Roven hem barsch. Jij wilt mij het geloof aan de trou-w van mijn vriend ontnemen, maar het zal je niet lukken. Ik moet spreken, mijnheer Roven, ver volgde Jacob, ik moet, want wanneer ik dit huis verlaten heb, zal uw vriend, wel zorgen, dat ik niet meer over den drempel kom. En daar u mij gezegd heb, dat ik van daag moet gaan, is het de laatste maal, dat ik met u kan spreken. Ja, Veronica heeft hij hier ook weggedreven, hij heelt tusschen u en uw kind geïntrigeerd en hij heeft vreug de gehad, toen gij uw kind hebt verstooten, Hij gaf uw den raad, uwe dochter haar laat- sten brief ongeopend terug te zenden en gij hebt dien raad gevolgd; al de woorden, die ik tot u sprak, om een verzoening te be werkstelligen, vielen op de rots, hij, alweer hij zorgde er voor, dat het zaad der ver zoening, dat ik uitstrooide, geen vrucht baren bodem in uw hart vond. Veronica heeft te zwaar misdreven.... 'veranderd wilde hebben, Niet Neefjes en nichtjes, die op zijn duiten aasden en au fond geheel onverschillig waren te zijnen opzichte, zouden zijn erfgenamen zijn, maar Julie, die al jarenlang met de daad geloond had, dat ze „hart" voor h^m had, in elk geval voor zijn huis en zijn huisgenooten. Dus kwam in het testament tc staan, dat zoo meneer stierf, en Julie reeds een ge vorderden leeftijd zou hebben bereikt, zij en zij alleen de erfgename van zijn heeie fortuin zou zijn, huis en huishouding inbe grepen. En meneer kwam te sterven. Onvervacht Fn de voorlezing van het testament was e»n „slag" voor de verzamelde familieleden. Julie sloeg bescheiden haar oogen neer, ze achtte zich werkelijk een zóó groote be looning niet waardig voor de diensten, die ze vanzelfsprekend voor haar „meneer" had verricht. Maar ze protesteerde niet zooals haar „meneer" het beschikt had, zou het wel goed wezen. Er was echter iemand anders, die wèl protesteerde. Een van de neefs, student, dik m de schulden, die eigenlijk al jaren zco'r. teetje gespeculeerd had op de erfe nis van „oom uit de provincie", en die nu die erfenis leelijk zijn neus zag voorbijgahn. Hoe oud is die Julie? vroeg hij agres sief den notaris. Negen en veertig jaar! antwoordde Julie zelf, zonder blikken of blozen. Negen en veertig jaar pas, juichte de neef Maar een vrouw van negen en veer tig jaar is toch nog geen. vrouw van .ge vorderden leeftijd"! en slechts indien Ju lie reeds op „gevorderden leeftijd" was, zou ze ooms universeel erfgenaam worden! Dus. de. erfenis krijgen wij! Dit staat nog te bezifn! zei de notaris. Dat kan je denkefl! riep Julic Ik-ben lang geen jonge vrouw meer. Een vrouw van negen en veertig jaar is op „gevorder den leeftijd". Hoe kën een mensch zich zoo afkam men! zeiden verontwaardigd een paar nich ten ho:fdschuddend tegen elkaar! Ter wille van een erfenis doe je veel! smaalde een, ook negen en veertig jarige, achternicht. Maar toegeven deed Julie niet. En toege ven deed ook de familie niet. Het gaf n geharrewar zonder eind. En ten slotte hakte de notaris den knoop door en zeide met Salomons-wijsheid, dat er maar een proces over moest worden gevoerd. Het proces wordt gevoerd. En nu zitten de rechters voor de moeilijkheid. Ze vinden allemaal voor zich een vrouw van 49 jaar, iemand van „gevorderden leeftijd Maar ze hebben allemaal vrouwen, die rechters. En die vrouwen zijn om en bij de veertig, enkelen zelfs al een eind over de veertig. Wat zullen die zeggen, als manlief volgens recht en billijkheid uitspraak doet? De arme rechters zitten met hunne handen in het haar, en denken er hard over, om ter wille vèn hun huwelijksvrede, Julie het recht op de erfenis te ontzeggen. De student niet zoo héél zeker van zijn zaak, is maar alvast begonnen Julie hevig het hof te maken! En Julie zelf vindt dai niet eens zoo on aardig! want van zoo'n „gevorderden" leeftijd is ze nog nietlhóe ze ook haar best doet om als „oud" gekwalificeerd te worden. Het leven kan rare complicaties brengen dat is zeker. Wat zou u doen, mevrouw, als u Julie was? En u, meneer, als n moest beslissen! Hbld. M- de R- In de Bulgaarsche hoofdstad is de melk boer werkelijk een boer. Des ochtends stroomen boeren en boerinnen uit de om geving van Sofia binnen met melkkannen op de schouders en leyeren melk aan de in woners. Zoo kreeg op een wonderlijken dag (waarom wonderlijk? geduld, geduld!) ook de hoofdredacteur van een Soïiatisch blad het gezonde vocht thuis bezorgd. I oen hij 's middags in zijn studeerkamer onder het additioneel genot van een kop melk, bui tenlandsche bladen zat te lezen, sperde hij eensklaps zijn oogen wijd open van schrik; in de melk zwommen, vreedzaam, twee vischjes. De hoofdredacteur, bekomen van den schrik, begon met ijlings een bericht voor zijn blad op te stellen. Daarna liet hij het feit door den gemeentelijken keuringsdienst constateeren en vischte uit, dat de melk geleverd was door den 56-jarigen boer Boni. Deze boer Boni haastte zich op te komen voor de goede reputatie van zijn melk. 0! er was een wonder gebeurd, zeide hij, of de vischjes waren (men vergeve het stoute beeld) geheel het product van den duim, waaruit zij gezogen waren. De redacteur bleef uiteraard het ant woord niet schuldig. Hij kon het wonder best verklaren; Op den dag der vischjes- mélk hadden de koeien van boer Boni ge weigerd hem voldoende melk voor zijn klanten te leveren. Daarom had Boni, bij het passeeren van de rivier de Iskar, zijn halfvolle kan aangevuld en zoo kwamen de vischjes in de melk. Trouwens, de diertjes bleken in de. Iskar thuis te hooren. Het is een groot proces geworden. De boer heeft den hoofdredacteur wegens las ter aangeklaagd en tegen hem zelf is de ac tie ingezet wegens melkvervalsching. Hoe kwamen de vischjes in de melk? Een hee ie schaar van rechters, keurmeesters, ge leerden zal de waarheid aan den dag moe ten brengen. Het gemeentebestuur van Emmcn (Dren the) heeft jaren lang den bouw van krotten en plaggenhutten gedoogd. Nu echter de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat de arbeiders, die na 1 Juli jl. nog in krotten woonden, bij de werkverschaffing moesten worden ontslagen, is, naar het Hbld. meldt, het ge meentebestuur tegen de krottenbewon.ers strengere maatregelen gaan nemen. Vrij spoedig na de ontvangst van de mi- Het misdrijf van Veronica beteekent niets in vergelijking met de gemeenheid van uw vriend. Zij heeft gedaan, wat elk ander meisje van karakter in dezelfde om standigheden zou gedaan hebben en ik vind daarin geen reden om verwijten te doen. O, ik weet wel, dat reeds woorden van vervloeking op uw lippen geweest zijn, maar ik hoop, dat u ze niet zult uitspreken, want zij zouden op uw terugvallen. Vloek liever den man, wien gij al uw ongeluk te danken hebt!* Vloek hem, den bondgenoot van Satan, die u zelfs naar het leven stond! Of gelooft u, dat die beschuit voor deh kater bestemd was? De schurk weet heel goed, dat er 's avonds eenige beschuiten bij den wijn gebruikt worden en daar het testament toch gemaakt is.... Jacob. Nu is het genoeg! riep Roven boos uit. Je beschuldigd hem van moord en je hebt er geen bewijzeri voor. Als ik die had! Waar zou je die vandaan halen? Als ik dat wist, zou ik er mijn heele leven aan besteden om ze te zoeken! zeide de oude dienaar. Maar hij heeft zijne maat regelen zoo goed genomen, dat men hem moeilijk iets bewijzen kan. Daarom blijven het eenvoudig ver moedens, die den stempel van boozen laster dragen. Welnu, ik heb u ten minste gezegd, wat ik reeds lang op het hart had en ik hoop, dat het oogenblik niet ver meer af nisterieele circulaire heeft het gemeente- bestuur alle onbewoonbare krotten laten opschrijven en aan de betrokkenen bericht gezonden, dat de woning uiterlijk 1 Juli 1926 moest zijn ontruimd. Aan deze aan kondiging van het gemeentebestuur hebben verscheidene hutbewoners geen gevolg ge geven, omdat zij zeiden geen woning te kunnen krijgen, Wat voor een aantal zeer zeker juist is, aangezien het aantal ledig staande woningen in de 'gemeente Emmen veel kleiner is dan het getal onbewoonbare krotten. De gemeentewerklieden zijn thans bezig dc krotten af te breken. Zij breken aller eerst de ontruimde krotten af, maar be palen zich daar niet toe.„ Ook de krotten, welke zoo slecht zijn dat zij afgebroken moeten worden, haalt men tegen den grond, ook al zijn zij bewoond. Dit geeft soms aanleiding tot hartroeren de tooneelen, wanneer vrouwen en jeug dige kinderen moeten aanzien dat zij onder den blooten hemel worden gezet en hun slechte woning boven hun hoofden wordt afgebroken. Verleden week hebben mede lijdende menschen een vrouw met eenige kinderen opgenomen, terwijl de man des nachts buiten moest verblijven. Er zijn ge zinnen, welke thans, evenals dieren bij ge brek aan iets beters in een kuil verblijven, terwijl zij weigeren de hun van gemeente wege aangeboden tijdelijke huisvesting in een logement te aanvharden, maar een woning eischen van de gemeente, aan' wel ken eisch het gemeentebestuur niet kan voldoen, omdat het niet over woningen kan beschikken. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MEDEDEELINGEN VAN DEN K. R. O. Wij hebben dezer dagen de meest on dubbelzinnige blijken van sympathie ont vangen voor ons werk van verschillende pastoors uit den lande. En of dit aanste kelijk werkte weten wij niet, doch de hee- ren kapelaans wilden spontaan bewijzen, dat zij niet minder dan de pastoors den ernst begrepen van het mooie, het nuttige ja, het noodzakelijke van den K. R. O. V an alle kanten des lands ontvingen wij de bewijzen, dat de heeren kapelaans bezig zijn om voor ons propaganda te maken en ons behulpzaam willen zijn in het aanwij zen van propagandisten. Waarlijk, dit is bemoedigend en het doet ons met zeker heid vertrouwen, dat weldra alle katholie ken trouwe ert ook finantieel steunende leden zullen zijn van onze stichting. Met de verzending van onze busjes zijn wij be gonnen, Ze zien er mooi uit. Als proef hebben wij ze de eerste maal van karton laten- maken; geel-wit. Wij behouden steeds de pauselijke kleuren. Boven aan de ach terzijde is er gelegenheid om ze te beves tigen aan radiotoestel of aan den wand. Met groote letters op het bovenvlak: De Katholieke Radio Omroep. Dan volgt het Gleufje tpt het inwerpen van geld en daar- ender: „Kan veel geven, als ri» veel ont vangt'. Aan den onderkant: „Steunt den K R O. aanbevolen dïor het Doorluchtig Episcopaat". Aan de linkerzijde het adres van ons secretariaat: Spuistraat 12, Am sterdam en aan de rechterzijde hpt volg nummer. Vriendelijke busjes zijn het en mogen ze ook vriendelijk ontvangen wor den, bij onze goede Roomsche vrienden. Wij verzenden ze onder Gods zegen. Nog een interessante mededeeling voor alle katholieken, die een ontvangtoestel be zitten. Er is een plaats in ons land, waar- allen zonder uitzondering leden geworden zijn van den K. R. O. Die plaats is het stadje Dongen in, Noord-Brabant. Waar volgt men dit voorbeeld het eerst na? Maar dan ook een groote stad, zooals b.v. Tilburg of 's-Hertogenbosch. 01 ook hier in het Noorden: in Alkmaar b.v. zijn er nog slechts enkelen, die geen lid jijn Treden die enkelen ook nog toe, dan is die plaats ook geheel voor de K. R. O. gewonnen. Ten slotte ontvingen wij 7 Juli j.l. een bericht van de Westdeutsche Funkstunde te Mudster, dat men van 18 Juli te begin nen onze katholieke kerkdiensten ook nog zal uitzenden van de stations Dortmund en Elberfeld, zoodat men daardoor geheel Westduitschland (Rijnland, Roergebied, Westfalen) in de gelegenheid stelt naar onze kerk-uitzending te luisteren. Wij bren gen dat bericht vooral met veel genoegen aan onze lezers, omdat er onder ons altijd nog gevonden worden, die meenen, dat het uitzenden van onze godsdienstoefeningen niet in veler geest vallen. Steeds worden zij ook in het buitenland en bij name Engeland en België bijzonder gewaardeerd, Alles bij elkaar dus niets dan opwekken de en verblijdende berichten. Helpt mede, Katholieken: sempre avanti, steeds vooruit. Geeft U dus op als lid voor 5.per jaar of als donateur 10.of meer per jaar) aan ons secretariaat; Spuistraat 12, Amsterdam, of stort U het op onze giro rekening 49744. Past. L. H. PERQUIN, Voorzitter K. R. O. ZONDAG 11 JULI. HILVERSUM 1050 M. 8.30—9.30 R. K. Morgenwijding. Klein dameskoor o.l.v. mej. Jo Dumink, zangeres te Amster dam. Mej. Els Hoelen, piano, mej. Nel Goetmakers, mezzo sopraan. Spreker Hr. Paul A. M. Speet, secretaris van de K. R. O.-stichting. 1. Jesu dulcis memoria, H. Cuijpers. 2: Deh. calma o ciel (mezzo sopraan), Rossini. 3. Memorare, Gries- bacher. 4. Rede van den heer Speet, over Christus ons ideaal. 5. Ave Verum, Mit teres 6. Auf dem Kirchhofe (mezzo so- is, waarop u zich mijne woorden zult her inneren en de aanklacht rechtvaardig oor- deelen. Is het nog steeds uw wil, dat ik zal gaan en uw verlaten? Ja, Jacob wij moeten van elkaar scheiden! W'ijl Wellen dat wil! i Niet alleen daarom, wijl ik tusschen jou en hem moet kiezen, neen, Jacob, na deze aanklachten had je toch niet meer bij mij kunnen blijven. En als Veronica eens terugkwam? Veronica? riep de oude man verlegen uit. Ja, mijnheer Roven, als zij nu kwam en een advocaat zocht, wien zij de bemiddeling kon toevertrouwen? Ik wil niets van haar weten! stoof Roven toornig op. Zij heeft mij vergeten en ik weet nauwelijks, meer, dat ik eens een dochter gehad hebneende breuk is onherstelbaar. En als ik u zeide, dat Veronica reeds hier is? Onzin. Jacob! Zij is hier, mijnheer Roven! Zij is hier? herhaalde hij. Waar? Toph niet in mijn «huis? Neen. Zij is gisteren pas aangekomen en naar een hotel gegaan. Zij komt alleen haar echtgenoot en kind zijn overleden. En wat wil zij hier? schreeuwde Roven. Verzoening! Liefde brengen en liefde ontvangen! Verzoening? antwoordde de grijsaard. raan), Brahms. 7. Ann! die, <JIb 'NTariW Griesbacher. 99.30 v.m. Christel. Ra-» diover. 1. Orgelspel. C. Votum en begroe tingszegen. 3. Zingen Psalm 116 1.2 en 3.4 Lezen De Wet des Heeren en Penb. 21 1.8.5 Gebed. 6. Zingen Psalm 130 2 en 4.7 Predikatie over 1 Corinthe 15 54. Het leven van den Christus in het licht van de zalige opstanding des vleesches. 1. Dat leven verwacht de vernietiging van den dood. 2. Dat leven erkent de kracht van den dood. 3. Dat leven roemt tegen den dood. 4. Dat leven draagt vrucht ondanks den.dood. 8. Tusschenzang Psalm 17 7 en 8.9 Gebed, 1. Nazang Psalm 56 6.11. Slotzegen. 3.00 Matiné door het Resi dentie-orkest, o.l.v. Ignaz Neumark, iuit het Kurhaus te Scheveningen. Solist Marcel Reynal, viool. 1. Rossini Over ture Willem Tell. 2. Lalo Symphonie espagnole (allegro-andante«rondo). Mar cel Reynal. Pauze. 3. Tschaikowsky Suite du ballet „Casse-noisette". 1. Ouverture 2. Marche, 3. Danse de la Fee dragee. 4. Danse russe (Trepak). 5. Danse arabe. 6. Danse chinoise. 7. Danse des Mirlions. 8. Valse des fleurs. 4. Wagner Voorspel 3e acte Lohengrim. 7.00 V.P.R.O.-uit- zending. Rede door Ds. E. J. v. d. Brugh, N. H. predikant te Tiel. 8.15 Kurhaus- concert, solistenconcert, o.l.v. Prof. G. Schneevoigt, soliste Irene Edenzang. 1. Wagner Voorspel „Die Meistersinger von Nürnberg". 2' Weber-Weingartner Auf- forderung zum Tanz. 3. Tschaikowsky Andante voor strijkorkest uit het kwartet op 30.4a. Mozart Arie der Constanze aus Die führung aus dem Serail, b. Mo zart Arie der Koningin der Nacht aus Die Zauberflöte (De tooverfluit). Irene Eden. Pauze. 5. Massenet Scènes napo- litaines. aLLa danse, b. La procession. c. L'Improvisateur. d. L. Fête. 6a. Verdi Aria uit Rigoletto, b. Thomas Aria uit Mignon. Irene Eden. 7. Chopin-Glazou- now Polonaise u. d. suite „Cheliniana". DAVENTRY 1600 M. 3.50 Muziek door de band van het le batt. Kon. Yorks hire lichte Infanterie. D. Bennett-sop- raan. D. Smith-bariton. 5.20 Het British Vocaal kwartet. D. Bennett-sopraan. E. Colemann-contra alt. E. Greene-tenor j D. Smith-bariton, „The daisy chain", zangspel. 5.506.20 Shakespeare's heroines. „The Winter's tale". Scènes uit de le, 2e, 3e, en 5e. acte. 8.20 Klok kengelui. 8.35 Eenvoudige kerkdienst. 9.20 Weerber., nieuws. 9.40 Het Che- nil kamer-orkest en De Englisk Singers. 11.00 Sluiten. PARIJS „RADIO-PARIS".j 1750 M. 1.05 Concert door het orkest Gayina. 8.50 Concert en dansmuziek. KONINGSWUSTERHAUSEN. 1300 M. L1.501.10 Vroolijke liederen door da blinden-mannenzangver. „Heimatklange", 6.50 „Die Meistersinger von Nürnberg", opera v. Wagner. Daarna dansmuziek, MUNSTER. 410 M. 9.20—10.20 Orkestconcert. 11.5012.50 Gedich tenvoorlezing. 3.204.40 Meisjes kransje. 4.207.20 uitzending athle- tiek- en zwemwedstrijden Keulen. 7.20 7.50 Lezing Norwegen. 7.508.20 Schaakles. 8.20 Lezing Jaispur im Rajputana. 8.50 „Der Herr der Erdc", radiotoneel (4e afd.). 10.20 Exotische muziek. BRUSSEL 486 M. en Amwerpen 265 M, 8.35 Concert. MUe Nayrac-zang. 10. .20 Nieuwsber. MAANDAG 12 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie- ber, 5.006.00 Kinderuurtje, doof Mevr. Ant. v. Dijk 6.157.45 Concert door het H.D.O.-orkest, o. 1. v. Fr. Lup- gens 7.00 Politieber. 7.45 en 10.00 Persber. 8»10 Uitvoering van de Tiel- sche Kinderzangschool, o. 1. v. Willem Wernicke, met medew. van Mevr. Annie Ditzel-Peyster (sopraan), Hr. A. C. M. slinkert, (bas), Hr. M. Kryhen, (viool), Me}. Ella Merison, (piano). DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het Radio kwartet en solisten (contra alt, tenor, piano) 1.202.20 Lunchmuziek. 3.35 Schoollezing Reptiles and their Allies. 4.20 Causerie Eastward bound. 4.35 Dansmuziek 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Lichte orkestmuziek. 7.00 Pad- Vinderbulletin 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws. 7.45 Piano-nocturnes van Chopin. 8.00 Causerie. 8.15 Lezing The Norwich peagant. 8.20 Orkest-concert van Cardiff, I. Ivans, (Contra alt, koor) 9.20 Muziek v. h. New Verrey's restaurant. 9.50 weerber., nieuws. Mr. R. Straus, voorlezing. 10.25 „A Chinese Honeymoon", van G. Dance en H. Talbot. 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert door het Orkest Gayina. 5.05 Concert. 8.50 Concert. KöNIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 1300 M. 8.50 Duitsche Reden (Luther- Goethe, Grillparzer, Lassalle, Bismarck, Unruh) Orkest en A. Braun. Daarna nieuwsber. MUNSTER 410 M. 1.35—2.50 Or- kestconcertt, I Hesse, alt 4.506.20 Kamermuziek met flüitsolo's 6.20 7.20 Declamaties. 7.20—7.40 Lezing Hauszinssteuer 7.408.00 Lezing Die Erziehung im Strafvollzug. 8.20 Lezing Geheime Gesellschaften. 8.50 Der Herr der Erde (5e afd.) radio-too- neelspel. BRUSSEL 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 8.20 Orkestconcert. 8.50 Lezing. 9.30 „Le sourire du Faune", 1-acter. 10.20 Nieuws. Kon zij voor de breuk niet voorzien, dat dit oogenblik zou komen? kan zij dan ver wachten, dat ik haar vergiffenis zal schen ken? Ik heb haar niet weggejaagd, uit eigen beweging is zij gegaan, zij heeft haar ouden vader verlaten en geen liefde voor hem gevoeld en nu verlangt zij liefde van hem? Heeft zij geen recht die te vorderen? U heeft haar niet weggejaagd, mijnheer Roven, maar u liet toe, dat een ander man het deed, die. u onder het masker van vriendschap, alles ontnam, wat u lief en dierbaar was. Heeft u nooit uw kind ge mist? Ik heb geen kind meer! Toch wel, mijnheer Roven, uw hart kan het kind niet verloochenen en de trots, die het nu nog met een ijskorst omgeeft, zal eens verdwijnen, en dan zal de iiefde weer opflikkeren en.... Onzin! onderbrak de oude man En als uw hart niet wilt gelooven, denk dan aan uw geweten! zeide Jacob met nadruk. Heeft u nooit gehoord, dat het geweten een onomkoopbare recMer is? De oude man zweeg; met het hoofd op zijn arm steunend, keek hij somber voor zich uit. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10