Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder b et geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. voornaamste Nieuws Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws Verstrekt handelscredieten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid. Zaterdag, 10 Juli 1926.# 50ste Jaargang No. 16297 14U. ar De losregeling in de visschers- haven te IJmuiden in gevaar. KUNST EN KENNIS. RADIO~OMROEP. Uitbreiding van het vliegveld Schiphol. UIT ONZE OOST. De anti-communistische actie in Indië. De rechter wist er raad op. LAATSTE NIEUWS. in dit nummep, Motie van vertrouwen in de Fransche Kamer aangenomen. De crisis in Portugal. Poolsche grondwets herziening. De Duitsch-Poolsche econo mische conferentie. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphüsch Weerbericht De overstroomingen in Y oego-Slavië. Het kleine grensverkeer. Het Duitsch-Deensche verdrag. Een neerstortend bergblok doodt een familie. Morgen (van 12 tot 6 uur) en Maandag (van 914 tot 6 uur) wordt door de ver eeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en tqi ondersteuning van behoeftige kerken in gebouw St. Bavo, Smedestraat een tentoonstelling gehouden van al hetgeen door de werkende leden dier vereeniging voor behoeftige kerken is vervaardigd. Hierboven geven wij een foto van de naaikamer in het hofje „De Groene Tuin," aan de Warmoesstraat, waar de ijverige werksters vele uren lang haar werk van liefdadigheid verrichten en fraaie collecties paramenten vervaardigen. De abonnementsprijs bedraagt voor Per weet 0.25 Haarlem en Agentschappen: Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. lelefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regelt Bij* contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 eU per regel: op de le pagina's 75 ei. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 et, per plaatsing, elke regel meef 15 et. bij vooruitbetaling. AHe abonne's op dit blad zijn, ingevolge de vérzekeringsvoorwaarden f 9(1(1(1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f JEfi bij een ongeval met (OCH bi; verlies van een hand, f OC bij verlies van een f CD tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: U(Jverlies van beide armen, beide beënen of beide oogen: wil.*doodelijken afloop; 1 ttl II, eea voet of een oog: ltd, duim ói' wijsvinger: wU.' bij 'n breuk van f l fl m bij verlies been of arm: andere vinger. 146, VERLOREN ROEPINGEN, De pers van christelijk#! huize heeft zich de vorige week bezig gehouden roet een korte levensbiecht, welke de bekende Am- sterdamsche sociaal-democraat en stadsbe stuurder Wibaut tegenover een hem inter viewende dame had gesproken, wetende, dat zijn confessies in een weekblad zouden worden openbaar gemaakt. Vooral deze verklaring: „ik kreeg Mul- tatuli in handenl Die had een greep op de jongens," waarmee de socialistische voorman van thans weergaf, hoe hij, zoon van Room- sche ouders, in het roode kamp was te 'echt gekomen, had onze persbroeders be grijpelijkerwijze aangegrepen; en 't is ver klaarbaar, hoe zij in deze bekentenis stof zegen om nog eens op de verwoestende werking van een revolutionair kunstenaar, als Douwes Dekker was, te wijzen. Er is echter in dat vraaggesprek met Wi baut een uitlating, die mij nog veel meer heeft aangegrepen en welke stof tot naden- geeft. De dame van het weekblad sprak met den grijzen stadsbestuurder over dien» eerste opleiding en na vernomen te hebben, waar hij de lagere school had bezocht, stel de zij de natuurlijk opkomende vraag: „Daarna volgde de middelbare?" Het ant woord is te merkwaardig, om het niet even letterlijk over te nemen: „De H. B. S. in Rolduc. Een kostschool." „U liep die af?" Het hoofd wendt zich om. De vurig-zwar- 5 oogen kijken mij aan. Ze worden lichter, zachter, bijna blauw; minder senator-hoog en groot-edelachtbaar. „Zou ik het u ver tellen? Ik wou geestelijke worden. Vader zei: Je moet je zelf leeren kennen. Ga een jaar naar de Handelsschool in Amsterdam. Doe daarna je keus." Al gauw groeide in mij een ander inzicht." „Beïnvloed door omgang met menschen? „Ik kreeg Multatuli in handen! Die had een greep op de jongens Wat heeft me in die paar regels veel getroffen! De onder vraagster heeft het zoo scherp opgemerkt en zoo juist weergege ven. Zij zat tegenover een trotsche natuur, een regentengestalte, een die onwrikbaar als een eik allerlei stormen ongebroken over en langs zich heen zag gaan. Maar bij het herinneringsbeeld uit die serene jeugd jaren smelt een oogenblik die harde hoog heid weg. Er komt een aarzeling. „Zou ik het u vertellen?" Het leek te teer, te mooi, om het aan de openbaarheid prijs te ge ven,Ik wou geestelijke worden" Vopr de nog levende schoolkameraden van Floor Wibaut is dit geen geheim. Zij herinneren zich hem den bijna volmaakten wakker, den intelligenten jongen, die al zijn medeleerlingen de baas was, die een onge- meene hartstocht voor studie had, die tot voorbeeld werd gesteld vanzijn klas, om zijn ijver en bovenal om zijn deugd, zijn oprechte vroomheid. Ik zal de ontroerende intimiteiten, welke ik hieromtrent eens vernam en die een Roomsch hart doen schrijnen bij de ge dachte, welk een sieraad had kunnen zijn, Wat wij nu als een verlies betreuren, niet verder na vertellen. Had de betrokkene zelf niet even den sluier van eigen ziele- leven opgelicht, ik zou het niet hebben ge waagd aan te raken wat meer dan iets moet CT"den beschouwd als iemand's heiligste eigendom. Maar als voorbeeld en waarschuwing, hoe een roeping verloren kan gaan mag dit ge- val toch wel even veralgemeend worden, ®n de betreffende persoon zelf het aan de openbaarheid heeft prijs gegeven. In enkele woorden heeft Wibaut precies verteld, hoe het zoo heel vaak met roepin- gen gaat: hij wilde priester worden; maar wjn vader, een handelsman, zei: je bent nog zoo jong om nu al zulk een gewichtig besluit te nemen. Ga eerst eens wat het groote leven in, naar Amsterdam. Leer je zelf eerst eens wat beter kennen en beslis dan over je volgend leven! Het lijkt zoo menschelijk en natuurlijk, niet w^ar, om kinderen 'niet zoo vroeg °ver heel hun leven te doen beslissen, 't Is een oude geschiedenis, welke men voortdu- rend kan meemaken, dat ouders wrevelig riaan ten opzichte van een door hun kind fiekozen roeping. En niemand beter dan ou ders zijn in staat om hen van de keuze af brengen. De levensgeschiedenissen der heiligen hebben ons ontroerende en diep tragische bladzijden nagelaten van den zie lstrijd van een vromen jongen man of Waagd, die tegen den zin van vader of mpe- der den kloosterlijken staat wilde omhel en. Hoe fijner besnaard de ziel, hoe hef tiger de strijd tusschen de liefde voor de ouders en de lokstem van een verheven foeping. En die zieledrama's hebben ons feleerd, welke bijzondere kracht en welk een zielegrootheid er noodig is om tegen verleiding van buiten in, maar vooral tegen den raad, tegen de smeekbeden, de tranen en de bevelen van een vader of moeder in te blijven vasthouden aan wat boven kinder liefde en kinderlijke volgzaamheid uitmoet gaan. Van de weinigen, die vol hielden, heb ben wij later de bijonderheden van den adelen strijd vernomen; van de ontelbaren, die toegaven, hooren wij maar zelden iets. O, zeker, de tegenstand is dikwijls zoo verklaarbaar, omdat wij menschen altijd het hoofd en het hart zoo vol hebben van menschelijke berekeningen en het geluk af meten naar den beperkten gezichtseinder van deze wereld met aan het eind van een kort menschenleven den dood. Achter die grens van het tijdelijke kijken wij zoo zeld zaam, noch voor ons zelf, noch voor hen, die op ons in hun jonge leven zijn aange wezen. Wij maken ons eigen geluk, meenen dit althans te doen, uit de menschen en dingen, die wij om ons heen hebben: onze "zaken, onze relaties, onze betrekkingen. En ten deele is dat juist. De groote massa is niet voor iets bijzonders bestemd. De mensch, die woekert met zijn talenten, zijn dagelijkschen plicht doet en langs eerlijken weg tracht omhoog te klimmen op den maatschappelijken ladder is achtenswaar dig. Wanneer hij in den bestaansstrijd en den jacht naar tijdelijk geluk ook aan zijn Schepper en zijn ziel denkt, kan zijn leven zelfs geslaagd worden genoemd. En wie zijn kinderen met al zijn vermogens bij staat, om meer geluk met minder moeite en -zorg te bereiken is een prijzenswaardige vader. Maar men mag ten deze niet handelen naar een schabloon. Omdat de kinderen van mijn buurman, van mijn broer of mijn neven in de zaak van hun vader worden opgenomen of wel zich aan een hoogeschool voor een wc- tenschappelijken werkkring gaan voorberei den, daarom alleen moet mijn zoon nog geen handelsman of student worden. De neiging, welke zich na de eerste kinderjaren som tijds zeer beslist in een of andere richting doet gelden, is maar al te vaak de natuurlijke drang naar een levensstaat. Daarbij heeft voor de raadgevende ouders of opvoeders slechts deze vraag te beslissen: zoekt het jonge mensch iets onmogelijks in verband met zijn geestelijken of licham dijken aan leg. Zoo niet, dan is het plicht dè* neiging' zooveel mogelijk te bevorderen en in de meest gunstige omstandigheden te laten ontwikkelen. Welk een dwaze liefde voor een kind is het toch, welke aldus redeneert: mijn doch ter wil naar een klooster, of, mijn zoon zegt zich geroepen le voelen voor den pries terlijken staat. Welnu, ik zal haar of hem eerst eens eenige jaren op de proef stellen, want 't is beter zulk een gewichtigen stap niet te zetten, dan later halverwege en maatschappelijk onbruikbaar terug te kee- ren! En zulk een dwaze' ouderliefde voert dan een meisje eerst naar balzaal en avond partijen, naar schouwburgen en allerlei feesten en pretje?. Het leven lacht en lokt in schoonen schijn, veel mooier in zijn kla-', tergoud, naar wij ouderen en meer er-' varenen wet weten dan dat het in werke lijkheid is. Of wel de zoon met een ideaal in zijn ziel, wordt uit de veilige muren van een kostschool overgeplant naar een univer siteitsstad met de bekoring van vrijheid en zelfstandigheid, met als eenige wet de regels van studentenclub of sociëteit, met al de verlokkingen der ongebondenheid. Is dat een eerlijke proef of een overmoe dige beproeving? Het lijkt er veel op of ie mand aan een jongen man of jong meisje, dat raad vraagt omtrent den huwelijkschen staat dit advies zou geven: trouw niet te vroeg; liefst zoo laat mogelijk. Leef eerst je leven uit; flirt naar hartelust, want, eenmaal in de huwelijkshaven aangeland, moeten de wilde haren er- uit zijn! Wie zulk een proef voor het huwelijk niet durft aan te bevelen, wie nog gelooft in reine liefde, welke het best bestand is tegen de moeilijkheden van den echtelijken staat, die moet zeker de proef niet wagen met een veel teerder neiging tot geestelijk leven. Waarom, vroeg eens iemand aan een me dicus, kunnen de kinderen uit de achter buurten zooveel beter tegen weer en wind dan de kinderen van beter gesitueerde ou ders. En de dokter, gaf dit juiste antwoord: ge moet eens naar de sterftecijfers vragen: in die meestal groote gezinnen van de pau pers sterft gewoonlijk de helft en meer der kinderen door verwaarloozing en onvoor zichtigheid. De van nature sterken blijven over en zijn dan gehard. Wie durft, deze proef met zijn kinderen aan? Leg ze op den tocht; stuur ze slecht gekleed door guren noordenwind. Ge loopt de grootste kans, dat zij aan longontsteking of tuberculose zullen heengaan. Maar die dan overblijft, die is ook gehard voor het leven! Durft gij dit niet aan voor een lichaam, waag het minder voor een ziel. Want, wie zijn leven verliest kan ten minste nog zijn ziel behouden. Maar een verloren roeping brengt maar al te vaak ook een verloren ziel. HOMO SAPIENS. Reeds eenigen tijd waren er onderhande lingen bezig, waarvan de definitieve in voering van de. sinds 1 October tijdelijk geldende, arbeidsregeling in de visschers- haven. Wel was deze regeling met 5 April voorloopig bestendigd en hadden de ar beidsorganisaties, bij meerderheid van stemmen, opnieuw den heer Schilling als no. 1 geplaatst op de voordracht van ambtenaar voor die regeling, doch de be noeming bleef uit, toen een deel der orga nisaties ernstige bezwaren tegen deze be noeming naar voren bracht. Het resultaat is thans, dat het bestuur der reedersver- eeniging aan1 de organisaties bericht heeft gezonden, dat zij in een circulaire aan de reeders kennis zal geven, dat dezen met ingang van 15 Juli a.s. weer vrij zijn om voor vischlosser aan tenemen, wie zij willen. Mochten de organisaties intusschen nog tot overeenstemming komen en een 3-tal candidaten aanbieden, waarmee allen zich kunnen vereenigen, dan zijn de werk gevers bereid met deze veranderde om standigheden rekening te houden. Tot de 4e klasse: E. Prins. De nieuwe cursus begint Maandag 6 Sep tember, des avonds om 7 uur. De Nat. R. K. Vereeniging van geheelont houders or.der Ned. Spoor-, Tram- en v. Gend en Loospersoneel verzoekt ons de aandacht te vestigen op het zeer belangrijk onderwerp dat Dinsdag 13 Juli voor den R. K. Radio-omroep te Hilversum zal worden besproken, Dc Zeereerw. Pater Ildefonsa. zal behan delen: „De Veiligheid van het Verkeer". Wel actueel! Iedereen, die het snelver keer langs straten en wegen gadeslaat zal hiervan volkomen overtuigd zijn. Het is een onderwerp, waar tegenwoordig iedereen belang bij heeft. RIME IMK Door B. en W. van ^nsteraam is aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer vergunning gevraagd om een gedeelte van de boerderij, welke achter het café-restau rant staat langs den afrit van den Ringdijk naar het eigenlijke vliegterrein, hetwelk tij dens het gebruik door den landbouwer P. Roos als koestal dienst deed, te verbouwen en in te richten tot cantine voor net per soneel van het vliegveld en tot slaapgele genheid voor de piloten. De cantine zal gelijkvloers een groot en een klein vertrek bevatten met keuken en woonkamer, terwijl op de verdieping zullen worden gebouwd 3 slaapkamers voor d^n :an tinehouder en 10 logeerkamertjes voor veerblijvende piloten. GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS, Na gehouden toelatingsexamen zijn door B. en W. toegelaten tot <fh le klasse. J. W. Alberts^ W. J. Alberts, W. v. ApeW doorn, A, A. C. Bak, M. J. Bakker, W. F. Barthel, G. van Bentem. J. Blaauw, G. E. Blok, A. de Boo, B. 0. Bouwmeester, C. A'. Brugman, S. W- van Buufen, P. Cornet, J van Daalen, E. Dondorp, C. van Eek J. C van Essen, N. G. van Essen, W. F.- Flur, J. H B. van der Groen, J. de Haan, L. A. Hazen, C. Heijnerman, C. L, J. den Hol lander, M. Jonkman, E. van Kapel, W. H. Kleefman, G. C. Klerk, H. C. Koehorst, C. J. Korremans, A. Kromhout, J, Kuipers, A. M. A, Kumpe, E. H. J. van Leeuwen, G. Lem, J. Lever, J. C. Maerten, H. Meusink, G. Th. Montapban, A, Osterthum, A. Pallemans, L. G. Pierlot, P. Piso C. van der Ploeg, C.' Postma, A. M. Prinsen. C. A. Roose, E. E; J. Schmidt, N. van der Sluis, W. C. E. Smink, K. Souverein, A. M, Spronk, C. J. van der Steen, J. H. Steenkist, G. H. Steffens, G. A. Sieiji. L. Teune, M, P. Thoënes, T. Valkman, W. Verkruissen, N. A. Vernout, J. B. Vliet- stra, A. de Vries, H. N. Waaltfwijn, M. van de Water. G, L, Wesselius, H. M. Wieringa, P. E. Willemsen, C. van Wijngaarden, P. Zeeuw, R. C. Zoet, M. Zuidam, C. Zuidweg, en R. G. A. Zeilstra. Tot de 2e klasse: L. C. Hinfelaar en D. Schouten. Tot de 3e klasse: W. van Polanen en A. P. 'Voorvelt. Moderne stroomingen'in Engeland. Engeland is misschien het meest conser vatieve land ter wereld. Nergens wordt met zooveel taaiheid aan het eenmaal bestaande vastgehouden. Toen onlangs Lady Londenderry ter eere van den Ierschen dramaticus Sean O'Casey een soiree gaf, trok het zeer de aandacht, dat de dichter zelf in gewoon colbertje ver scheen en 'n slappe boord droeg. De dichter verklaarde, dat hij nog nooit smoking had gedragen en een hooge boord en gestreken, stijf bovenhemd de bespottelijkste dingen vond, die er in de wereld bestaan. Hij wilde evenwel den aanwezigen beloven, dat /hij zich in smoking zou laten begraven, om zoodoende bij zijn dood goed te maken wat hij tijdens zijn leven had verzuimd. Kenschetsend in Engeland is de traditi- oneele hooge hoed der parlementsleden. Zonder dit hoofddeksel in het Lagerhuis verschijnen behoorde vroeger tot de onmo gelijkheden. Toch ziet ipen heden ten dage een enkelen zwarten hoed en zelfs.... den grijzen fantasie-hoed. Niet alleen in de kleeding is de moderne strooming merkbaar. Het Engelsche ontbijt dreigt gemoderniseerd te worden. De Hollanders behooren met de Denen en Zweden misschien tot de sterkste eters. Zij nemen een krachtig ontbijt, met vleesehge- rechten en zuivel. Tot de Engelsche biefstuk met gebakken aardappelen op nuchtere maag hebben deze volken zich nog niet op gewerkt. Meer inheemsch in Engeland is de beroemde „ham and eggs", ham met ge bakken eieren. De Brit, die het zich maar eenigszins kan veroorloven, gaat niet aan 't werk zonder dezen natlonslen schotel te hebben verorberd. De pers heeft er zich nu mee bemoeid, om die eeuwige „ham and eggs" te doen ver dwijnen. De maag vraagt afwisseling, schrijft de Westminster Gazette, die nu een prijs vraag heeft uitgeschreven, om de eieren met ham of ham met eieren, van de Engel sche ontbijttafel te verdringen en door een lichteren schotel te vervangen. Er schijnt veel belangstelling voor deze prijsvraag te bestaan. Er is al voorgesteld de ham en eieren te doen vervangen door geroosterde schelvisch Geen kwaad begin. Het belooft waarlijk grappig te worden. De Minister van Koloniën heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer een brief ge zonden betreffende de anti-communistische actie in Ned.-Indië, In.de vergadering van de Eerste Kamer van 24 Juni j.l. verklaarde de Minister zich bereid öm die Kamer in kennis te stellen met de berichten, welke hem zouden be reiken naar aanleiding van een zijnerzijds tot den gouverneur-generaal te richten te legrafisch verzoek om inlichtingen nopens de in die vergadering door het lid der Ka mer, den heer Mandeis, ter sprake gebrachte anti-communistische actie van den Java Suiker Werkgeversbond in samenwerking met den Politiek-Economischen Bond en inzonderheid nopens het optreden van den regeeringsgemachtigde voor Algemeene Zaken mr. J, J. Schrieke bij de ter zake gehouden besprekingen. Aan de hand van dc sindsdien van den Landvoogd per draad ontvangen inlichtin gen kan de Minister thans het volgende me- dedeelen: In, ,het Vrijzinnig Weekblad" van 11 Juli j.l. werden tot dat oogenblik geheim geble ven en ook aan de regeering niet bekende notulen gepubliceerd van een op 10 Maart j.l. gehouden vergadering van het bestuu» van den Java Suiker Werkgeversbond, waai door den propagandist van den Politiek- Economischen Bond Tideman plannen voot een anti-cómmunistische actie werden ont vouwd. Bij die plannen werd zeer nauw verband gelegd tusschen met steun van het suikerkapitaal op te richten inlandsche ver- eenigingen en de toekomstige verkiezingen voor de regentschapsraden, terwijl voot-, noemde heer Tideman zich voorts laakbare uitlatingen zou hebben veroorloofd over regenten, waarvan sommigen door voorspie geling van een decoratie voor de zaak zou den moeten worden gewonnen. Aan mr. Tickelaar, voorzitter van het de partement Oost-Java yan den Politiek-Eco nomischen Bond, tevens bestuurslid van evengemelden Suiker Werkgeversbond, werd opgedragen zich ter zake met den regee ringsgemachtigde voor Algemeene Zaken bij den Volksraad mr. J. J. Schrieke in ver binding te stellen. Enkele dagen nadien wendde de heer Tic kelaar zich te Weltevreden tot mr. Schrieke met een uiteenzetting van plannen tot anti communistische propaganda. Van de op 10 Maart gehouden vergadering was de heer Schrieke toen en ook later geheel onkundig. Aan de gehouden bespreking gaf, mr. Schrieke op 18 Maart j.l. kennis aan de re- geeringidie in overeenstemming met het ad vies van den procureur-generaal bij 't Hoog gerechtshof van oordeel was. dat een wel willende houding van het bestuur ten aanzien van die plannen op zich zelf gerechtvaardigd was, doch dat overigens, \vegens den onder- lingen strijd der politieke partijen, voor de regeering een strikt neutrale houding was geboden. Dienovereenkomstig werd aan de residenten van Besoeki, Pasaroean.Sotr a- baja, Kediri en Madioen een regeerings- schrijven gericht, waarbij hun werd mede gedeeld, dat het departement Oost-Java van- den Politiek Economischen Bond overwoog om, naar het voorbeeld van een in het Blo- rasche reeds bestaande vereeniging. zooveel mogelijk ook in de regentschappen dier resi denties inlandsche vereenigingen te stichten met een economisch doel, dat zich zou aan passen aan de behoeften der betrokken streek. Hieraan werd toegevoegd, dat, aan gezien deze actie van particuliere zijde de volle belangstelling der regeering had, de aandacht dier residenten op bedoeld streven van den bond werd gevestigd, in verband waarmede hun werd verzocht t.z.t. der re geering te berichten, welken uitslag de be doelde pogingen hebben gehad. Er zijn heel wat middelen', aldus de Mid den-Java-redacteur van de „Loc." om het onder de argelooze bevolking gepropageerde z.g. communisme onschadelijk te maken. Maar een zeer bijzondere, die onlangs in het Wonosobosche werd toegepast is niet bekend geworden, ofschoon zij het wel waard is. Ze was n 1. zuiver gebaseerd op de psyche van den dessaman, den eenvoudige van geest, die overal ter wereld zich licht laat imponeeren door iets dat de aandacht trekt, maar zich afwendt van iets of iemand, die niet voldoende „opvalt". De landrechter kreeg een communist voor zich, die zich aan een of ander politiek ver grijp had schuldig gemaakt. Op den dag van de rechtspraak stond de aloon stampvol menschen. Want beklaagde had zijn vervol ging ruchtbaar gemaakt eN niets nagelaten om zieltjes, te winnen uit zijn standvastig heid en des rechters hardvochtigheid. De landrechter echter behandelde dè zaak van den opgewonden communist met zijn be langstellenden aanhang een-twee-drie en zond den beklaagde met een boete van.... twee gulden weg. De uitspraak wekte ever. groote ontgoo cheling bij de belangstellende schare als hilariteit om den veroordeelde. Neen maar, c!at was pas een praatjesmaker, vond men! Had je daarvoor den heelen morgen in 't zonnetje gezeten en uren versjouwd om naar de stad te komen? Twee pop boete?? Men bedankte „bij bosjes" voor het lid maatschap eener vereeniging, die door zoo'n beunhaas als leider liet vereeren Dc H. N. A. C. C„ het bekende vliegtuig der Kon. Luchtvaart Maatschappij, dat de vlucht NederlandIndië volbracht, is gistermorgen, op weg van Amsterdam naar Parijs, nabij Brussel verongelukt. De piloot en de eenige passagier kwamen om. Ten aanzien van het collectie! contract in de steenindustrie in Gelderland en Overijssl* is thans overeenstemming bereikt Het voorloopig verslag betreffende het Nederlandsch-Belgisch Verdrag spoedig t« wachten. Het Internationaal gesloten. Accountantscongre» Een beschuldiging ingediend tegen No6^ sche oud-ministers. Verzet in de Fransche Kamer tegen de ratificatie van het Accoord van Washington De Villobar, Spcansch gezant bij het hoi te Brussel, overleden. Opnieuw komen uit Dultschland berich ten over watersnood in onderscheidene deelen van het land. Zie verder het Laatste Nieuws. PARIJS, 10 Juli. Nadat in de nacMzitting nog Blum en Tardieu het woord hadden ge voerd, heeft de Fransche Kamer de door de Regeering gevraagde motie van vertrouwen aar.genomen. Een door de socialisten ingediende motie, waarin iedere inflatie van de hand wordt gewezen en een nationaal offer geëischt werd verworpen met 324 tegen 203 stem men. BERLIJN, 10 Juli. De ochtendbladen mel den uit Lissabon, dat generaal Camona zelf een nieuwe regeering gevormd heeft. Hij heeft de portefeuille van minister president, alsmede die van oorlog aanvaard. WARSCHAU, 10 Juli. De grondwet-com missie heeft de regeeringsvoorstellen inzake grondwetsherziening in eerste lezing aange nomen. WARSCHAU. 10 Juli. Dc afgevaardigde Diamant, socialist, tevens gedelegeerde van Polen ter Duitsch-Poolsche economische conferentie, is naar Berlijn vertrokken. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn, dat dezt phase van onderhandelingen de laatste zal zijn. Barometerstand 9 uur 762 stilstand. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.48 ea overmorgen om 9.47. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen !n den morgen van Hoogste barometerstand 768.6 m.M. te Biarritz. Laagste Barometerstand 750.9 m-M. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 Juli: Matige tot zwakke Noordwestelijke tot Zuidwestelijken wind; afnemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer over dag. BELGRADO, 10 Juli. De gemeenteraad besloot 5 milliocn dinars beschikbaar te stellen voor de slachtoffers der overstroo- mingsramp. BERLIJN, 10 Juli. Maandag a.s, worden de onderhandelingen tusschen Duitschland en de Belgisch-Luxemburgsche economische Unie betreffende de tarief faciliteiten in het kleine grensverkeer te Aken hervat. BERLIJN, 10 Juli. De ratificatie-oorkonde van het Duitsch-Deensche verdrag is giste ren d enDeenschen zaakgelastigde te Ber lijn overhandigd. Het verdrag treeift 19 Juli in werking. NEW-YORK, 10 Juli. Uit Valparaiso wordt gemeld, dat tijdens een onweder een familie bestaande uit acht personen, door een neer stortend bergblok gedood is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1