Sport- en Wedstrijden. Roomsciie Sportrevue. van Huid en Voeten m CRICKET. CRICKET-OVERZICHT. Ma: TENNIS. BelgiëHolland. ZWEMMEN. Haarlemsche Zwembond. WATERPOLO. VOETBAL R. K. Sportvereeniging „The Yellow Black Boys". R.-K. V. V. Beverwijk. R.-K. V. V. „Concordia" Hillegom. R. K. V. „Zwaluwen". 11^ {jertaest man mat pumiw Intern. Sporttentoonstelling te Utrecht tijdens de Olympiade 1928. BILJARTEN. GEMENGD NIEUWS. De tweewielige wegschaats. Het archief der heerlijkheid. Hoe Beethoven met zijn uitgevers omging. Een baatzuttig bemiddelaar. Een rijke korenaar. Nog zoo'n kwade rui! niet. Een dure telefonade. Een dorp in beroering. Programma voor Zondag, ie klasse. Rood en WitHaarlem. AjaxHilversum. 3uickH. D. V. S. P. W.—St. C. C. 2e klasse A Haarlem 2—R. en W. 2. R. C. HV. V. V. 2. De belangrijke ontmoeting tusschen Haar lem en H.C.C. aan den Schoterweg is in een overwinning voor de Haagsche geëindigd en waar tevens Rood en Wit van V.R.A. in Am sterdam verloor worden de beide bovenste plaatsen thans door de twee H.C.C. elftallen bezet. En het laat zich aanzien, dat dit wel ens zoo kon blijven. Aanvankelijk ging het de Hagenaars tegen Haarlem met erg voor de wind en het was reeds ver na vier uur toen men kon nagaan dat Fokker en c.s. het gemakkelijk zouden halen. Het Haarlemsche totaal werd 143, waar van aanvoerder Maas een keurige 71 scoorde. Verbazend jammer was het, dat zooveel bats- men volkomen faalden, Jaski b.v. die toch immer goed is voor flinke dubbele cijfers Sat nu voor enkele runs aan den kant. De Haagsche innings begon niet heel voorspoedig. Een der beste bats, dat van A. Schill was spoedig opgeruimd, doch bij een elftal waarin zooveel uitstekende krachten schuilen, heeft dit niet veel te beteekenen.. Vis en vooral de oude Feith brachten de Haagsche een eind in de goede richting en toen "aderhand Max Jansen inkwam, was het Pleit spoedig beslecht. Aanvankelijk speelde Jansen zeer voorzichtig, hetgeen toch niet tveg nam, dat de slechte ballen danig werden afgestraft. Ijlet totaal der Hagenaars werd 220. In to- werden dus 363 runs gescoord en hiervoor is men tot over zessen in actie geweest. 'eruit blijkt wel dat H.C.C. het kalm aan eed, doch' tevens is het een bewijs, dat het aarlem-veld nog lang geen ideaal is voor de ericketters. Rood en Wit verloor tamelijk onverwacht van V.R.A. In den beginne zag het er niet naar uit, dat het Amsterdamsche totaal 158 ïou worden, pe helft van de wickets waren re«ds neer voor een-schamele 43 runs. Toen 'ter Posthuma na een spierverrekking niet meer kon bowlen, kregen de Amsterdammers wat meer durf. Van de 158 maakte Rincker een mooie 64 niet uit. Dok met den bal had de Amsterdamsche c'"ack veel succes. Met vijf wickets voor 28 tuns was hij de hoofdzaak dat het Haarlem sche totaal slechts 120 werd. Dp het fraaie terreift van Rood en Wit Wordt morgen de tweede plaatselijke ont moeting gespeeld. Verleden week op het jerrein van Haarlem is het ons reeds opgeval len, dat de belangstelling voor cricket zich in stijgende lijn begeeft. Morgen zal waar schijnlijk wat het aantal toeschouwers betreft Wel een record worden geslagen. De teekenen wijzen er op dat 't aan spanning niet zal ontbreken. Bij de eerste ontmoeting- leed het oude Rood en Wit een smadelijke nederlaag. Wij zijn .benieuwd of de Span- iaardslaanmenschen er in zullen slagen re vanche te nemen. Beide elftallen zijn van ongeveer dezelfde kracht, ware het niet, at Rood en Wit den steun van Posthuma Sr. en van Bueren zal moeten missén. Hierdoor verminderen de kansen der gastheeren be idend. Of zij er niettemin in zullen slagen Haarlem er onder te houden? Voorloopig houd' fVIaa: en wi] het op een overwinning voor 'S c.s. Dok de reserves onzer plaatselijke eerste assers Ontmoeten elkaar, n.l. aan den ^choterweg. Haarlem II is er gedurende e laatste wedstrijden aardig in geweest en aar Rood en Wit II toch ook onder een der ®rkste 2de klasse elftallen kan worden ge- «kend verv/achten wij een spannenden strijd. R-C.H. speelt thuis tegen V.V.V. II. a eden week werd van het derde elftal der ^'«sterdammers verloren, zoodat de kans op nier ^aar'emscke overwinning ook ditmaal de pbi!;:on,der gfOot schijnt. Toch behoeven ho H-'ers aan het resultaat niet te wan- mJ?en' r,p eigen terrein deden zij meerdere Word" U'tstekend werk. En bovendien, het Wordt '100^ dat weer eens gewonnen den !c 'aaHüks te spelen landenwedslrij- wellcp 0''andBelgië wedstrijd degene De" o". U.)Uwst aan de traditie verbonden, is. «We v' t m'ernationale ontmoetingen van Btlai genW°ordigende ploeg gingen tegen jsar 1 j cene 'aar in.België, het volgende in doV t rlar*d' waren de jaren waar- Rren* n neps' Blom, van der Feen, van son r ,U| oese van Gronau, Duvivier, Wat- Onf'm ,.aire de Versée, Storms e, a, streden. hoo,it° -n^en' waar'n de sportiviteit immer b'ac! vlfrde en waarin de spelers het beste ter -C ^GVen voor de overwinning. I/e de?c S?e5|c'1'eden's van beide landen ligt in On,C, 1 e'"ks van wedstrijden - opgeschreven. \-,„S rceks 1910 de suprematie van de drives i fir> Kolfïr»*» - 1 ii ii'_ 'atet op-ir 'ic! ey en wicht van bet niet door den al] geteisterde Holland, met zijn betere ■vjc!f1"nd spelers, we!ke het maar steeds afleggen tegen den Belgischen crack tc„ S le'Memoreeren wij slechts zijn partij (7J" Biemer Kool, verleden jaar te Arnhem K0 15, 9-11, 64, 63), in welke partij D- pe® s'agen van de match af was! U.j v Belgische suprematie van voor den oor- L ''?kt uit de vijf overwinningen in de zes gespeelde wedstrijden, in 1909 met 168, in 1910 met 159, in 1911 een Hollandsche 222 overwinning dank zij onvolledigheid der Belgen, in 1912 een 13—11 zege voor de Belgen en in 1914 een 177 overwinning met het verrassende debuut van Scheurleer en Diemer Kool. Dan na den oorlog was het eerst een over winning in 1920. In dat jaar evenals het vol gend jaar een Hollandsche overwinning, maar in 1922 een Belgische zege te Brussel 16—8 en in 1923 en '24 winnen beide landen om beurten. Ons land met 159 te Arnhem en in het jaar daarop een wedstrijd laat in het seizoen, waarin vooral de sterkste Holland sche spelers falen 816. Maar dan in 1925 een groote 22—2 overwinning voor Holland te Arnhem op een onvolledige Belgische ploeg. En totaal heeft België mef 7 gewonnen tegen 5 verloren wedstrijden de leiding, nietterig zijn de Hollanders wat betreft het aantal gewonnen partijen in het voordeel. De Zaterdag en Zondag te spelen ontmoe ting vindt voor de eerste maal plaats te Antwerpen, op het Beerschot terrein, bij bet Olympische stadion van 1920. De par tijen van Diemer Kool en Timmer tegen Washet zijn het meest interessant. Van Len- nep speelt alleen het dubbelspel. Zooals men weet worden 16 enkelspelen en 8 dubbelspelen gespeew. De nummers 1 en ,2 van de Hollandscne ploeg spelen elk tegen de nummers 1 en 2 van de Belgi sche ploeg. ONDERLINGE TENNIS-WEDSTRIJDEN op de banen van „Vijverbeek" te Heemstede Zondag 11 Juli a.s. vangen de onderlinge wedstrijden aan op bovengenoemde banen. De regeling en leiding van de wedstrijden is in handen van de heeren G. Vaags, dr. M. H. P. M. Eysvogel en C. Denijs. Dat de belangstelling voor deze wedstrij den groot is, moge blijken uit het feit dat reeds 70 partijen werden ingeschreven en door verscheidene particulieren zeer mooie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Wij noemen b.v. den eersten prijs voor de heeren-single; een prachtig Davis-racket, uitgeloofd door d2 Dunlop Rubber Compy. Natuurlijk kan niet van alle inschrijvers eerste klas spel verwacht worden, maar wij gelooven toch dat wij in de finales, welke vermoedelijk 18 Juli zullen worden gespeeld, van eenige zeer spannende partijen getui gen zullen zijn. De Watterratten naar Rotterdam. Morgen organiseert de „Rotterdamschc club" Internationale Zwemwedstrijden. In den wedstrijd 4 X 50 M. wisselslag zal de eerste estafette ploeg van de Haarlem sche Zwem- en Poloclub .,De Waterratten" uitkomen. Deze ploeg wordt gevormt door de heeren A. Liezenberg (rugslag), C. H. Vrugt, (schoolslag), A. H. de Bruijn Jr. (zijslag) en S. v. d. Meer (vrije slag). Voorts zal de Bruijn mee zwemmen in den wedstrijd 50 M. rug juniores; A, Liezenberg 100 M. rugslag; C, Vrugt 100 M. schoolslag en T. v. d. Meer-in den wedstrijd schoon- springen. Veteranenaf deeling. DE DELFT I—P. S. V. 0—1. Op het oefenuur van de Delft werd de competitiewedstrijd voor de veteranen-af- deeling van den Haarlemschen Zwembond gespeeld tuschen de Delft en de Politie Sportvereen. Het was een zeer gemoedelijke wedstrijd die verdiend door de Pol. Sport- Verëeh.yvyerd gewonnen, "De leiding bcrusttte in dc handen van den heer Boeree, die geen al te moeilijke taak had. Heeren. H. V. G. B. 4—H.V.G.B. 5 1—2. Gisteravond werd in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart op het oefenuur van den Haarlemschen Zwembond een competitiewedstrijd voor de heeren-af- deeling gespeeld tusschen H.V.G.B. 4 en 5. Bij den uitgooi is de witte partij het eerst bij den bal, doch hun aanval loopt op niets uit. Ook het vijfde, de zwarte partij, onder neemt eenige aanvallen, doch heeft even min succes. Het duurt vrij lang voordat Vettewinkel kans ziet om van een misver stand in de achterhoede van de zwarte par tij te profiteeren en het vierde de leiding te geven. Voor de rust weet de zwarte partij door toedoen van M. Buikenkamp gelijk te maken (11). Na de rust wegen de partijen goed tegen elkaar op, er wordt aardig gecombineerd door de jeugdige H.V.G.B.'ers. Even voor tijd weet de zwarte partij door toedoen van Hoormans het winnende doelpunt te maken. Spoedig hierna fluit de heer Braam het ein de van dezen gemoedelijken wedstrijd, DE DELFT I—ZIGNEA II 0—1. Eveneens op het oefenuur van den Haar lemschen Zwembond en onder leiding van den heer Braam, werd de wedstrijd De Delft IZignea II gespeeld. De geheele wed strijd kon niet uitgespeeld worden, 'daar bij de rust het tien minuten over half negen was en het personeel de inrichting niet lan ger open wilde houden, zoodat düs de wed strijd de volgende week zal moeten worden uitgespeeld. Na den uitgooi ondernemen de Zignes- dames direct eenige aanvallen op het Delft- doel, doch voorloopig weten, ^e niet te doel punten. De Delft herstelt zich langzamer hand en onderneemt ook eenige aanvallen. Bij een Zignea-aanval begaat mej. de Koe een overtreding; de' toegestane strafworp wordt door mej, Tym benut. 01. Spoedig hierna is het rust en einde van dezen wed strijd, waarvan nog vijf minuten gespeeld moest worden. j ALGEMEENE JAARVERGADERING VAN HET DISTRICT HAARLEM EM OMSTREKEN VAN DEN D. H. V. B. TE HOUDEN OP VRIJDAG 16 JULI 1926 DES AVONDS TE 8 UUR IN HET GE BOUW ST. BAVO, SMEDESTRAAT TE HAARLEM. Agenda 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stuk ken en mededeelingen 4. Jaarverslag sec retaris 5. Jaarverslag competitieleider 6. Uitreiking kampioensdiploma's 7. Jaarver slag penningmeester8. Benoeming kas- commissie 9. Bestuursverkiezing. (Aftre dend zijn de heeren H. N. Smits, H. W. van Turnhout en S. Hooy, terwijl er één vaca ture is. De aftredende bestuursleden stellen zich herkiesbaar. In de vacature beveelt het bestuur aan den heer Pijpers te Hillegom) 10. Behandeling beschrijvingsbrief alg. jaar vergadering v.d. D. H. V. B. 11. Benoeming afgevaardigde ter Bondsvergadering 12. Bespreking Districtswedstrijden op 4, 5 en 12 Sept. a.s. 13. Rondvraag 14. Sluiting. De secretaris van het District, H. W. VAN TURNHOUT. Emmaplein Haarlem. Secretariaat: Cmmaplein 38. Hedenavond van 78 uur contributiebe- talen in het gebouw St. Bavo, Smedestraal. Voorgesteld als werkend lid; J. Metze- laar, Kruistochtstraat 7, Haarlem. H. H. Vereenigingssecretarissen! Een sterk toerelftal van T. Y. B, B. vraagt gedurende de zomermaanden uit-wedstrijden tegen le oi 2e klasse D. H. V. B. clubs. Liefst medaillewedstrijden. Aanvragen te richten tot den heer E. Boot, Kastanjelaan 27, Heemslede. HENK. PROGRAMMA 11 JULI. W. Z. C. IBeverwijk; 2 uur. Beverwijk IIIZ. P. C. I. 2 uur. Terrein rechts. Beverwijk VZwaluwen V: 1 uur. Terrein links Beverwijk VIBeverwijk VII half één. Terrein rechts. Doordat het tweede voor de Limmer propaganda-wedstrijiden niet voor de „Be- verwijk-Nederlaag-wédstrijden" kon uitko men, zijn de wedstrijden tegen „De Meer" den 18en vastgesteld. Als er hard gewerkt wordt, voorspel ik een kleine zege voor het 2de elftal. In De Wijk speelt het nog steeds onge slagen derde tegen het Canisius-elftal, dat ons met 50 menschen een visite komt brengen. Burger cf. s. zorgen er voor,dat zij niet alleen goede spelers, maar ook hartelijke gastheeren zijn. Om pl.m. 1 uur arriveeren ze in de haven per boot en aanvoerder Burger zal zeker wel even de Canisianen komen afhalen. Ook de kleine Zwaluwtjes komen ons bezoeken en zullen nu eens probeeren een gcaltje bij Arie 'Schoorl te maken, 1 ot nu toe is het ze nog niet gelukt en nu? Het zesde moet van zijn kleine broers winnen. Captain Maenhout komt even den uitslag brengen niet waar? Vanmiddag zijn beide terreinen beschik baar om te oefenen: om 4 uur voor het „eerste" het rechter terrein. Hebben allen het mooie Beverwijk terrein al gezien. Wat knapt dat op, jon gens! Ons E. C. lid Tromp heeft wel eer van zijn werk! Secretariaat: Paralelweg 13. Programma voor Zondag 11 Juli a.s. Concordia 1Tourclub H. B. C., half 3. Concordia 2R. K. V. Z. 2, 1 uur. Theylingen 3Concordia 3, half 1. 'Het was een bittere teleurstelling 1.1, Zon dag, dat Graaf Willem op het allerlaatste oogenblik aftelegrafeerde. A ,s. Zondag komt de tourclub H. B. C. op bezoek en be looft een aardigen wedstrijd te worden. De bezoekers hebben voor dezen wedstrijd een medaille beschikbaar gesteld en zullen de blauw-witten het zich een eer aanrekenen deze te veroveren. Of dit gelukken zal? Het tweede ontvangt de Haarlemsche Zwaluw-reserves. De Zwartjes zullen wel met de overwinning naar Haarlem terug- keeren. Of denken de Conc,-reserves er an ders over? De Benjamins eindelijk gaan naar Sassen- heim om ten tweede male de jongste They- lingers voor de ncderlaagwedstrijden te be kampen, De vorige maal werd het 4-1 voor dc Hillegommers en als ik me niet vergis komen de punten weder naar Hillegom. Het is noodig. Denk om V, V. L. benjamins!! P, d. G. Secretaris: J. C. Kruijver Jr., Tweede Zuidpolderstraat 16. OFFICIEEL NIEUWS. Hedenavond te half negen gecombineerde bestuurs- en elftalcommissievergadering ten huize van den voorzitter van Duivenboden, Kruistochtstraat 28. Belangrijke agenda! Programma voor Zondag 11 Juli a.s, Concordia IIR. K. V. Z., proefelftal, 1 uur. Beverwijk Jun.R. K. V. Z. Junioren, 1 uur. Een Zwaluwenproefelftal speelt op het nieuwe Concordia-terrein een vriendschap pelijke wedstrijd. De krachten der Hillegom- reserve's zijn mij onbekend, en ik waag mij daarom niet aan een voorspelling. Het goed samenspelen echter, zaal alléén, volgens mij, het succes moeten brengen. Jullie weet dus wat je te doen staat. Het Concordia-teerrein ligt aan het einde der Meerstraat. Vertrek per autobus of fiets te twaalf uur precies Houtplein. De junioren gaan uit nederlagen naar Beverwijk. Ik hoop dat allen hun uiterste best zullen doen, om een gunstig resultaat te bereiken. Tevens vertrouw ik, dat er diverse oudere g'j Apoth.en Orog^tenll^lJP leden de jongste Benjaminnetjes zullen ver gezellen, om getuige te zijn van echte Zwaluw-juniorenwedslrijd, zooals wij dat ge wend zijn. Vertrek half twaalf per autobus, vanaf het Kennemerpiein. JOOP. DE KWESTIE „UNION." De R. K. S. V. „Union" heeft zich gewend tot Z. D. H. Monseigneur A. F. Diepen, Bis schop van 's-Hertogenbosch om het geschil tusschen de R. K. federatie van voetbalbon den en deze vereeniging ie onderzoeken. Deze kwestie door vele R. K. bladen druk besproken zal nu wel spoedig opge lost worden. Naar wij vernemen is op e#en voorloopige bijeenkomst, welke onder voorzitterschap van Dr. J. P. Fockema Andrae, Burgemees ter van Utrecht, op 5 Juli 1.1. ten Stad- huize te Utrecht is gehouden met vertegen woordigers van verschillende daartoe aan gezochte organisaties op het gebied der sport, de vraag onderzocht of er bij deze organisaties belangstelling bestond voor het door eenige Utrechtsche ingezetenen geop perd denkbeeld om gelijktijdig met dé in 1928 plaats vindende Olympische spelen, te Utrecht een internationale tentoonstelling van sportartikelen te houden. Aangezien dit plan ter vergadering algemeen sympathie kon vinden en ook van verschil lende organisaties, welke daarop niet aan- aanwezig konden zijn, eveneens bewijzen van belangstelling ontvangen werden, be sloot de vergadering in beginsel tot ver dere uitwerking van deze plannen, welke echter in zooverre werden uitgebreid, dat naast een tentoonstelling van sportartike len, aan de sport in het algemeen een.zoo danige plaats zal worden ingeruimd, dat inzonderheid voor de werkzaamheid der bonden op het gebied van sport en toeris me de aandacht gevraagd kan worden. Het Ned,j Olympisch 'Comité, met hel denkbeeld in kennis gesteld, heeft daarmede zijn volle instemming betuigd en toegezegd voor de beoogde tentoonstelling gaarne zijn moreelen steun te zullen verleenei en zoo- danigen steun aan geen andere tentoonstel ling van dergelijken aard te zullen geven. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling te huisvesten in het Jaarbeursgebouw en tevens het aangrenzend gedeelte van het Vredenburg, indien daarover van het Ge meentebestuur de beschikking kan worden verkregen. Hiervoor werden door den heer H. J. Kolk, architect te Utrecht, een voor loopige situatieteekening en enkele schet sen van tijdelijke gebouwen en inrichting aan de vergadering voorgelegd. Ten slotte is besloten, ten einde aan de voorloopige plannen vasten vorm te kunnen geven, aan de daarvoor in aan merking komende organisaties de uitnoodi- ging te richten om een vertegenwoordiger te benoemen, welke harerzijds in een te vormen Algemeen Bestuur zal kunnen zit ting nemen, hetwelk de plannen nader zal hebben te onderzoeken en vast te stellen. Als voorloopig dagelijksch uitvoerend be stuur treden op, totdat omtrent een defi nitieve samenstelling daarvan zal zijn be. slist, de heeren Dr, J. P. Focketna Andreae, Burgemeester van Utrecht, J.' H. Th. O. Kettlitz, lid van Ged. Stalen van Utrecht, Dr. J. Milius, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Utrecht, Ferd. L, Christmann, Directeur der Gelder- sche Credietverecniging te Utrecht. AMSTERDAM—HAARLEM, Donderdagavond is de stedenwedstrijd tusschen 5 spelers van Amsterdam en van Haarlem vervolgd.' De sfand is thans na 8 partijen: Haarlem 1725, Amsterdam 1509 punten. Op 13 Juli a.s. worden te Haarlem de laat ste 2 partijen gespeeld. Het aantal .vervoermiddelen op den weg is weer met een toegenomen; de aandeelen van den wandelaar dalen, schrijft het Hbid. Naast fiets en autoped, tram, auto, motor fiets, vliegende Hollander en alle andere middelen, waarvan het menschdom gebruik maakt om zich voort te bewegen, bestaat thans ook een nieuw soort rolschaats, een „tweewielige wegschaats" zooals de ver vaardiger het ding noemde; een schaats, die op twee wielen met een dikken rubberband loopt en waarmee men zich, al naar de kracht in de kuiten, waarover de tweewie lige wegschaatsenrijder beschikt, vlug en langzaam kan verplaatsen. Omdat alles wat nieuw is, eerst den vol- ke moet worden vertoond, wil het opgang maken, hebben zij, die in dit vervoermiddel een toekomst zien, in het Vondelpark een wedstrijd op genoemde schaats op touw ge zet. De ingang van het park bij Stadhou derskade en Van Bearlestraat was daarvoor afgesloten en op den weg tusschen deze beide ingangen werd de snelrijderij gehou den. Bekende hardrijders uit alle deelen van het land, uit alle mogelijke plaatsen, van IJsselmonde tot Purmerend, Krommenie en Warmenhuizen, Amsterdam en Bierum toe, waren bijeen gekomen om hun hardrij-kun- sten op de schaats te toonen en talrijke toe schouwers stonden langs het lijntje om hun verrichtingen te bewonderen. De hobbeligheden van den Vondelpark weg in aanmerking genomen deed dc schaats het goed; of ze bruikbaar zal zijn zal in de toekomst wel blijken, Be verkeerspolitie kan dus nog even wacnien mei nel ontwerpen van verkeers regelen voor tweewielige schaatsenrijders en -rijdsters, die 's ochtends met een iasch onder hun arm naar kantoor rennen. In 1920 is de gemeente eigenaresse ge worden van Kasteel Helmond met het daarbij behoorende park, terwijl zij tevens eiegnaresse werd van het archief der Heer lijkheid Helmond, dat in het kasteel aan wezig was; dit laatste evenwel onder voor waarde, dat dit archief door haar zou wor den geïnventariseerd en beschreven. De inventaris voorafgegaan door een uitvoerige, uit historisch oogpunt zeer be langrijke inleiding, en gecomplelerd door de regesten der oorkonden thans nog of vroeger in het huisarchief van Helmond aanwezig, is thans in manuscript gereed. Hij is samengesteld door den heer J. J. M. Heeren te Helmond, met medewerking van mr. J. P. W. A. Smit, Rijksarchivaris in de provincie Noord-Brabant. In het reeds gedrukte voorbericht van mr. Smit schetst deze als volgt in korte woorden het werk, dat belangstellenden in geschiedenis en archiefwetenschap wordt aangeboden. „Het is de opsomming der bescheiden van Helmond's Kasteel sedert het beya der 14de eeuw tot het jaar 1781, groot 673 nummers, met eene zeer uitvoerige inlei ding, een systematische inhoudsopgave, den korten inhoud (in regestverm) der 553 voornaamste aclen en indices van per sonen en plaatsnamen, alles het resultaat, als ik onbescheiden mag zijn, een paar dui zend uren arbeid en die, zoo ik met recht vertrouw, de critiek niet behoeft te vree zen." De minister van O- K. en W. steunde het werk door in ta teekenen voor dertig exemplaren. Een circulaire van B. en W. van Helmond vraagt om verderen steun voor de uitgave door inteekening van een of meer exemplaren. Beethoven onderhield met Steiner en Has- linger te Weenen die bijna uitsluitend de uitgevers zijner werken waren, een onafge broken briefwisseling, die veel origineels aan den dag heeft gebracht. Hij zelf noemde zich in die correspondentie gewoonlijk den generalissimus: Steiner betitelde hij ais lui tenant-generaal en Haslinger als generaal- adjudant; het gold voor een teeken van goede luim, als hij den laatsten met a'djudanT terie aansprak. Het winkellokaai bestempel de hij met den naam generalaat, maar ook andere adressen bezigde hij, b.v.: Aan het beroemdste muziekkantoor in Europa, Etel- ner en Co., Paternoster (Miserere) Gassel. Toen Beethoven later geheel zijn gehoor verloren had, werd hem in Steiner's muziek winkel steeds papier en een potlood over handigd. Hij'schreef op wat hij weten wilde en een bediende schreef aanstonds het ant woord éi onder. Er zijn verscheidene zulke bladen met schriftelijke gesprekken behou den gebleven, o.m. het volgende: Waarom heb ik gisteren de proef van het trio niet gekregen? Omdat ze nog niet klaar was. Waarom is zp niet klaar? Omdat de kopergraveur in de afwer king verhinderd werd. Waarom werd hij verhinderd? Omdat hij een anderen dringenden ar beid moest verrichten. Waarom hebt gij hem dien opgedra- gen? Omdat omdat omdat wij geld noodig hadden. Geld! geld! Ik heb ook geld noodig. En als ik er om kom vragen, hebt ge nooit iets voor mij. Geld, verdient ge aat dan ook niet met mijn arbeid? Ja zeker! Anders zouden wij niet naar uw werk verlangen en het recht van bezit met belangrijke offers aankoopen. Heb slechts 'n paar dagen geduld, dan ontvangt gij de laatste proef en laten wij ook een fraai titelblad erbij drukken. Titelblad! Titelblad! Als de inhoud niet deugd, geef ik voor het .fraaiste titelblad geen penning.Maar waarom zijn er van daag geen koopers in den winkel? Omdat de aanzienlijke stand in den carnavalstijd 's voormiddags liever slaapt dan muziekstukken koopt. Muziekstukken koopen? Daarin zit het hem juist. Waarom verkoopt gij ook niets dan enkel muziek? Waarom volgt ge niet reeds lang mijn welgemeenden raad op? Wordt toch wijs en kom tot rede. Laat in plaats van centenaars-papier eens echt, niet met water aangemengd Regensburger bier komen; Iaat dit geliefde handelsartikel den Donau afvoeren, lever met glazen en kannen, verkoop er sausijsjes, radijs, ra- menas, boter en kaas bij, lokt hongerige en dorstige menschfen naar binnen met ellen lange uithangborden: „Muzikaal bierhuis!" Dan zult ge op alle uren van den dag gasten hebben; zooveel, dat uw winkel nooit le- dig is. De heer Anatole Flaque, ambtenaar te Brussel, vertelde aan zijn boezemvriend Prat, dat hij absoluut verhuizen moest, daar zijn overbuur zijn winkel vol reclame had geplakt, hetgeen hem, Flaque, wanhopig maakte als hij uit het raam keek. „Daar is wat aan te doen," zei Prat; „m'n vriend Caracaux wenscht al lang hier in de buurt te wonen. Ik ga direct naar bem^toe om de zaak te regelen.' „Jullie boft, jongens," riep hij kort daar na de familie Caracaux toe. „mijn vriend Flaque wil zijn woning ruilen. Voor 1000 francs kan ik de zaak voor jullie regelen." De onbaatzuchtige heer Prat wilde, be grijpt ge, deze som als commissie in zijn zak steken „Te laat," zeide de familie Caracaux, „twee dagen geleden hebben we al een con tract gesloten over een nieuwe woning. Maar.... onze neef Plume gaat trouwen; z n jonggezellenwoning zal wel voldoende zijn voor je vriend." Een uur daarna belde Carïcaux bij zijn neef Plume aan en verteFde hoeveel moeite het hem gekost had een woning voor hem te vinden, voor 't schijntje van 2000 francs sleutelgeld; maar succes had hij niet, want de bruidegom vertelde, dat het huwelijk wegens bruidschatmoeilijkheden niet door- „Maar, voer hij voort, „de zaak is nog te redden, „mijn chef, de heer Tromphe, wil rdolgraag z'n woning ruilen, want beneds® hem komt een bioscoop." I Plume deed den volgenden dag de noo- dige stappen bij zijn chef, maar hoorde tot zijn droefenis, dat deze weldra zou worden gepensionneerd en dan in de provincie zou gaan wonen. Maar.... hij wist raad. „La ten wij," zoo stelde hij zijn ondergeschikte voor, „een sleutelgeld van 6000 francs sa men deelen; ik ken ook een reflectant." 's Avonds zat Tromphe te schaken met zijn vriend Vandervelde en vertelde, tus schen twee zetten, van het prachtige aan bod. „Ik weet," zeide hij, „een eersterangs woning; het sleutelgeld bedraagt slechts 10.CO0 francs, weet jij misschien een huur der?" Den volgenden dag vernam de heer Van dervelde, bij de rennen, van een wederzifd- schen kennis, dat de heer Flaque, (zie hee- letnaal boven) een woning zocht. Hij liet hem bij zich komen en vertelde vertrouwe lijk, dat hij, Flaque, tegen betaling van 15.000 francs sleutelgeld en 500 francs pro visie oor den bemiddelaar, de beschikking kon krijgen over een keurig huisje. Flaque begon maar vast de 500 francs provisie te betalen en kreeg toen het adres vanzijn eigen domicilie. De heer Flaque schoot even te kort in humor. Hij maakte er een rechtszaak van. Maar toen hij, bij de vele bezoeken aan het Paleis van Justitie, de andere heeren, ten slotte toch ook nette menschen, had leeren kennen, kreeg hij inzicht in het grappige van het geval. Hij trok zijn eisch in en vereenigde de heeren Prat, Caracaux^ Plume, Tromphe, Vandervelde en zichzelf aan een verzoe- ningslunch waar de 500 francs provisie schoon werd opgemaakt. Als een groote zeldzaamheid kan worden gemeld, dat op een korenakker op de Ve- luwe, onder de gemeente Erp van den landbouwer Joh. van den Elzen een rogge- stengel is gegroeid, welke vier goed ont wikkelde aren draagt. De Finsche luitenant Tino Kempi, die op bezoek te Parijs was, heeft daar een eigen aardig avontuur beleefd. Hij maakte namelijk een auto-tochtje naar Versailles en terug, toen hij op een gegeven oogenblik bemerkte, dat zijn portefeuille verdwenen wa9. Ditzelfde was het geval met den passagier, die in den toeristen-auto naast hem had gezeten, en die hem waarschijnlijk het vermiste voor werp afhandig had weten te maken. Spoe dig daarna echter zag de luitenant het verdwenene op den bodem van den auto liggen; bankbiljetten van een tweehonderd francs waren er uit verdwenen. De portefeuille aan een nader onder zoek onderwerpend, ontdekte hij evenwel dat ze een mooien gouden ring bevatte, die er nooit te voren in had gezeten en die twee of driemaal zooveel waard was als de vermiste bankbiljetten. Blijkbaar had de dief, bii het vlug door zoeken van de portefeuille, ongemerkt zijn ring van zijn vinger laten glijden. De luitenant deed aangifte van zijn vonds bij de politie, waar de zakkenroller zijn eigendom echter wel niet zal kome» opeischen. De eerste klap is een daalder waard, zegt het spreekwoord, doch Herr Lehraann aus Berlin taxeerde een klap slechts op 15 pfenning, terwijl de rechter niet minder dan 150 mark eischte. Genoemde Belijner bediende zich voor zijn telefoongesprekken namelijk van een toestel,, dat door de juffrouw eerst met het aangevraagde nummer wordt verbon den, als 15 pfenning in dit toestel wordt gedeponeerd. De juffrouw boort dan het vallen van het geldstuk en is tevreden. Lehman had echter ontdekt, dat als men maar hard op het toestel sloeg, het an- wezige geld zoo rammelde, dat de juffrouw van meening was, dat de 15 pfennig waren voldaan. De heer Lehman beging echter niet alleen de fout zijn kunstje dikwijls te her halen, maar ook steed svan hetzelfde toe stel gebruik te maken, zoodat al spoedig bleek, dat de inhoud van kistje niet klopte met het aantal gevoerde gesprekken. Een uitgebreide controle werd uitge oefend: het toestel kwam onder bewaking van het postkantoor, van de telefoon juffrouw der centrale en van de opzichte- res, terwijl bovendien zich nog twee ambte naren zich in de nabijheid van het toestel opstelden, om den man te ontdekken, die de administratie ettelijke malen voor 15 pfennig per gesprek had te kort gedaan. Het kon niet uitblijven, dat de schuldige in den val liep, toen hij bezig was met het toestel te schudden en ondanks alle uit vluchten, dat hij niet had gesproken, dat het toestel gestoord was, dat hij uit woede over het gesprek zijn toorn op het toestel had gelucht, werd Lehmann tot 150 mark boete veroordeeld, een bedrag, waarvoor hij duizend maal eerlijk zijn schuld ha^ kunnen betalen. Een der dorpen aan de Lek is verleden week in „groote beroering" gebracht door een.... pagekopje. Een der bewoners zoo lezen we in het ,R. N." van bet dorp had in Rotterdam gelogeerd en daar haar coiffure laten mo- derniseeren. Dat jonge meisjes dat doen, dat kan er mee door, maar voor een 56-jarige komt dat toch niet meer te pas, ten minste zoo schijnt men er over te denken in dal dorpje aan de Lek. De omroeper trok daarom in den na middag door het dorp en verkondigde, na bekkenslag, aan een ieder, die maar luistere» wilde: De vrouw van.... heeft heur haar ge knipt. De omroeper heeft in z'n veeljarige prak tijk nog nooit zoo'n succes gehad. Het publiek verdrong zich 's avonds voor de woning van de geknipte, die ook niet verlegen op een stoel voor haar woning ging zitten, om de resultaten van de Rot- terdamsche tondeuse en schaar te laten bewonderen. Doch later in den avond werd de toeloop zoo groot, dat de politie er aan te pas moest komen om verkeers stremming te voorkomen.. !V. antwoord aan den heer v. d. Borg,* 3 a,!.en.s '"gezonden stuk in dit blad van gevo '"«B Mjn. Het is feitelijk al ge- va '„q111. dsi door hen: aangevochten Revue m0„j. "e'< want daar was ik zoo vrij- aann. °'m' te sc'lriiven' dat .„het niet ing,--- e0!1 Mub-adviseur door zulk Cq.' P®11 eea regelmatig afwerken van de '•tik i - onmo£eli)k maakt". Ik heb geen ant*6 6 j0üen' terug te nemen. De ver- o°fdmg blijft dus voor de vereeniging adVi,:S v onlen reglementair. Een club- feitk U' trouwens onschend- noch on- Uni -r' prtjs de verknochtheid der ho aan ,iun adviseur', dien ook ik annf ,.en respecteer, lk hoop, dat die stanrf-lu 'tjkheid zal blijven onder alle om- R k' F j n°^ ta' van 'aren' Maar de Ovp i j.' kan n'e' anders doen 3an een lec"ing van het reglement straffen volgens dat reglemcrit. Overigens zou het, voor de rust in de R. K, F., een zegen zijn, als gebeurde wat de#beer v. d. Berg. schrijft, ni, dat nu het laatste woord door Union geschreven is. Wat mij betreft, ik heb voorloopig ook niets meer te zeggen. De D. H, V. B. houdt Zondag 8 Augustus zijn zevende jaarvergadering te Haarlem. Het bestuur van het Haarlemsche dis trict heeft daarvoor -ingevolge opdracht der yoJ'gc Vcrgadering twee voorstellen ingediend, Het eerste betreft de promotie- en der gradatie-regeling. Terecht is de opmerking gemaakt, dat de ze regeling wel eens wat laat wordt vast gesteld en bekend gemaakt. Het is voorge komen, dat competitie-afdeelingen al zoo goed als uitgespeeld waren, en beslissingen over kampioenschap of bezetting der laat ste plaats practisch al gevallen, 'terwijl nog niet was uitgemaakt, hoe het met. promotie of degradatie zou gaan. Dat is natuurlijk niet goed. De elftallen moeten, voor zij aan de competideplichten beginnen, al thans aan het begin der competitie, wan neer nog geen enkele beslissing vaststaat, weten, waar zij aan toe zijn, welke rechter: zij hebben. Aan den anderen kant dient niet te worden vergeten, dat het bondsbe- stuur niets kan doen wat onmogelijk is. De promotie- en degradatie-regeling is ex ding van de toekomst. Tusschen haar vaststel ling (bekendmaking) en practische toepas sing en uitvoering ligt dikwijls een zeer lanjje termijn. In dien termijn ontwikkelen de zaken zich op verschillende manieren, ook wel eens in een ongewenschte richting. Er behoeft maar één elftal in een afdeeling te worden opgeheven, en de promotie- of degradatie kan er gemakkelijk an ders voor komen te staan. In den aan vang der competitie is omvang en aantal der indeeling nog wel eens aan verande ring onderhevig, uit den aard van den op zet der Roomsche sportbeweging. Gelet op het feit, dat de competitie algemeen be gin October aanvangt, kan o.i. de eisch, dat in den loop van de maand December de promotie- en degradatieregeling wordt vast gesteld, niet overdreven genoemd worden. Dat is dan ook, wat het Haarlemsche voor stel wil bereiken en wij vertrouwen, dat het door dc bondsvergadering zal worden aanvaard. Ook het bestuur zal er o.i. geen bezwaar tegen maken. Het tweede voorstel betreft maatrege len tegen het uitkomen met onrechtma tige spelers.Helaas is dit euvel ook in katho lieke sportkringen nog zeer ernstig. Nog altijd zijn er vele vereenigingen, die er ondanks hun praedicaat R, K. geen been in zien, om het reglement te ontduiken, om onsportieve handelingen te doen, om on ware voorstellingen van zaken te geven, enz. Meermalen is de verzuchting geslaakt, dat tenslotte maar zou moeten worden be rust in een flinken maatregel, bijv. de invoering van identiteitskaarten. In 1922 is een voorstel daartoe door Veur gedaan, venVorpen, hoofdzakelijk met het oog op de 'groote kosten. In de laatste vergadering van ons Haar- lemsch district gingen stemmen op, orn het fnet zoo'n voorstel nog maar eens te probeeren. Aan het bestuur werd opge dragen, de zaak te onderzoeken. Uit dat onderzoek is gebleken, dat de R. K, Bond in Limburg de eenige is, die dergelijke iden titeitskaarten heeft, maar dat men daar ernstig denkt over afschaffing. De hooge kosten en het omslachtige werk wegen niet op tegen de voordeelen. Verder is gebleken, dat door eventueele invoering van deze kaarten niet zou be reikt worden, wat wordt verlangd. Het grootste euvel is namelijk, dat spelers van hoogere elftallen ongerechtigd uitkomen voor lagere, van dezelfde vereeniging. Dat ondervangt men niet met identiteitskaarten, want daaruit blijkt alleen en kan prac tisch ook alleen maar blijken of een speler voor die vereeniging gerechtigd is, niet voor welk elital. Dit ook te verniel den zou tot een zoo ingewikkeld systeem leiden, dat practisch onuitvoerbaar en oncontroleerbaar is. Geen identiteitskaarten dus, want die ondervangen de bezwaren niet. Toen heeft 't bestuur gemeend de vraag te mo gen stellen, of de controle op de onge- -echtigde spelers, van bondswege, wel scherp genoeg is. Aan de hand van de ervaring heeft het bestuur met alle respect overigens voo: het werk van Kruijver jc.s. gemeend, deze vraag ontkennend te moeten beant woorden. En bevestigend beantwoord heeft het de vraag, dat naar zijn raeening die controle scherper kan zijn. Het bestuur stelt nu een motie voor, waarin dit uitgesproken wordt en waarin bovendien aangedrongen wordt op voorzichtigheid en zuinigheid bij het verleenen van dispensatie aan speler», om voor lagere elftallen uit te komen. In sommige gevallen kan zoo'n dispensatie noodig zijn. Maar de practijk heeft helaas geleerd, dat ook op dit gebied misbruiken voorkomen, en dat clubs, die niet anders dan regelmatig willen werken, gedupeerd worden door oneerlijke practijken. Wanneer wij de hoop uitspreken, dat deze motie den stoot mag geven tot zuiverder toestanden op wedstrijdgebied in den roomschen bond. dan hopen wij daarbij dat die betere verhoudingen vooral veroor zaakt zullen worden door het baanbreken van goede Roomsche opvattingen van sportiviteit! H. N. S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7