Binnenlandsch Nieuws Een déraillement nabij Venlo. NIEUWE HAARL. COURANT d Zaterdag, 10 Juli 1926 Na den watersnood. Bij het baden verdronken. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Het wetsontwerp „Wegen belasting". Het Internationaal Accountants- Congres, Hét wetsontwerp op de N. V. Een ingewikkelde geschiedenis en een vergeefsche reis. De misère met het materiaal der electrische spoorlijn Rotterdam- Den Haag. Poging tot doodslag. Op vier jongens geschoten. Een historisch geschenk aan Prinses Juliana. Het noodlottig tramengeluk in Zuid-Limburg. Een raadselachtige misdaad. De gevolgen van een twist. Vijf overvallen op één dag. Een niet zeer vredelievend heerschap. Wanneer iemand op z'n teenen getrapt wordt. GEMENGD NIEUWS Brand op een kermis. Diefstal van een portefeuille* inhoud. aMSTERDAMSCH NIEUWS- De salarissen van het Amsterdamsch gemeente personeel. Stad en Lande van Gooiland. De verongelukte Fokker F. VII, KUNST EN KENNIS- Radio-zendproeverk Mei had 1815, waarbij aaa Frederick Fransois, groot- een mes hertog van MecklenburgSchwerin, dit ernstige recht werd verleend. Ten slotte is in het album opgenomen een interessante stam- was, dat boom en een heraldieke studie van de gra- die hem yen van Genève, van wie onze koningin af stamt en wier wapen nog heden ten dage gevange- jn jja[ van Jjet (jUjs van Oranje voorkomt. In den nacht van 30 April op 1 verdachte, zekere C. van B., met gestoken, waardoor deze een wonde in de zijde bekwam. De oorzaak van het gebeurde v, B. ruzie had gekregen met G., op z'n teenen had getrapt. Het O. M. eischte zes maanden nisstraf. Uitspraak 15 dezer. den dikken mist. Alles schudde rondom ons. Ten slotte bemerkte ik het vliegtuig. Dit was al vlak bij den grond en neerge komen, maakte het drie enorme sprongen. Het werd verbrijzeld met een geweldig lawaai." De vrouw van veldwachter van Campen- hout, die op eenige meters afstand werkte, naderde onmiddellijk het toestel. Wij spra ken haar eveneens. „Ik liep onmiddellijk naar de verbrijzelde machine toe", zoo zeide zij, „en ik vroeg:" „Ligt er ook iemand onder?' Helaas, ant woord kreeg zij niet meer.... Ook deze getuige zeide nog, dat de onge- iukkigen op slag gedood waren, want zij kwam nauwelijks eenige minuten na de vrceseiijke gebeurtenis bij het toestel. Donderdagavond omstreeks half elf ont stond bij het rangeeren van een personen rijtuig een déraillement op het hoofdspoor nabij het station Venlo. De machine en een derde klasse-rijtuig liepen uit de rails en versperden daarbij de beide hoofdsporen. De laatste personentrein van Eindhoven (No. 1131), kon zoodoende niet passeeren. Deze reed naar het goederen-emplacement op, waarna de trein opgeduwd werd en terug naar het station reed. Een en ander veroorzaakte 'n vrij groo- tc stagnatie in den dienst. Men hoopte den volgenden ochtend voor het vertrek van de eerste treinen, de hoofd sporen weer geheel vrij te hebben. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. dan splinters over. De cabine is geheel in- eengedrukt en de motor is een hoop ver wrongen ijzer. Het boord-boek draagt na de lusschen- landing te Rotterdam geen enkele vermel ding. Aan boord werden enkele kleine postcolli gevonden en 4 postpakketten, waaronder pakken dagbladen. Om 125-4 uur. heeft een vliegtuig van de maatschappij „Sabena" de verongelukte makkers een laatsten groet gebracht. De bestuurder der Sabena deelde nog aan de Tel. mede, dat de mist oo zwaar was, dat alle Belgische vliegtoestellen thuis waren gebleven en eerst vertrokken zijn na het opklaren van de mist, omstreeks het uur, dat de Hollanders verongelukten. De inwoners van Wolferthem hebben het toestel zien neerkomen in het korenveld van den boer van den Broek. Daarna ver dween het, waarna een geweldige ontplof fing werd gehoord. Als laatste aanteekening in het boord- boek staat vermeld: Rotterdam. Zet de reis voort. Niets. Aan de Msb. ontleen wij nog het vol gende: De passagier, de heer W. Hepner, be hoorde tot de trouwste luchtreizigers der K. L. M. en had reeds ver over de 100 luchtreizen gemaakt. Hij bevond zich thans op weg naar Basel via Parijs. Hij was on gehuwd en directeur van den bekenden graanhandel Hoyack te Amsterdam. De heer de Vree stond bekend als een zeer voorzichtig vlieger en was met het toestel ten volle vertrouwd. Hij laat een weduwe achter. Het vliegtuig verkeerde in uitstekenden toestand. De luchtgekoelde Jupitermotor van 400 P.K. was nieuw van de fabriek en had pas 80 vlieguren. De weerberichten op het vliegveld Waal haven ontvangen vormden geen bezwaar tegen vertrek. Trouwens het-vliegtuig van de K. L, M. van Parijs naar Amsterdam dat dezelfde route volgt, is des morgens op tijd uit Parijs vertrokken en om 11.26 uur te Amsterdam aangekomen na een nor male vlucht. De mist te Wolverthem blijkt dus plaat selijk te ijn geweest en van zeer ernstigen aard. Het vliegtuig heeft volgens bericht uit Brussel eenigen tijd bij Wolverthem rondgevlogen. Het ongeluk schijnt om 9.45 uur ge beurd te zijn. De herstellingswerken langs den IJssel. Naar aanleiding van de overstroomingen in Januari 1.1., toen de IJssel het tot dus ver ongekende peil van 7.33 plus N.A.P. bereikte en behalve de wijken aan den linkeroever der rivier ook het Knutteldorp en het Hoornwerk onder water liepen, heb ben in den gemeenteraad van Deventer debatten plaats gehad over te nemen maat regelen tegen herhaling van dergelijke catastrofen. Op daartoe geuit verlangen hebben B. en W. van Deventer, alvorens definitieve voorstellen dienaangaande te doen, advies ingewonnen van het ingenieurs bureau-Dwars te Amersfoort, welk advies thans aan den Raad is overgelegd. Het betreft de beveiliging van den polder de Bergweide tegen hooge waterstanden en wel in de eerste plaats de kecring van hoog buitenwater en in de tweede plaats kunst matige verwijdering van het binnendringende water aangezien dit niet vrij kan worden geloosd. Wat het eerste punt betreft, valt op te merken, dat in het rapport-Dwars als hoogste stand aan de Schipbrug wordt ge rekend op een stand van 7.40 plus N.A.P. in verband waarmee bij den mond van de haven moet worden gerekend op 7.50 plus N.A.P. en aan de snippeling op 7.70 plus N. A.P. De noodige verhoogingen der water- keeringen worden door ir. Dwars in óver weging gegeven. Stormvloed in de Zuiderzee had te Deven ter op het oogenblik van den hoogsten stand naar schatting een verhooging gegeven van 5 c.M. zoodat het voor de naaste toekomst voldoende zal wezen, te rekenen op een hoogsten waterstand van rond 7.40 plus N.A.P., inplaats van 7.33 plus N.A.P., zooals op 6 Januari j.l. is waargenomen. Betoogd wordt, dat wanneer na ongeveer tien jaar de Zuiderzee zal zijn afgesloten, de toestand in gunstigen zin zal veranderen. Verder zal de ontbossching in Duitschland gevolg van den oorlog die de hooge waterstanden zeer bevorderde, na 15 a 20 jaar weder grootendeels door bebossching zijn teniet gedaan. Een herhaling van de buitengewoon ongunstige omstandigheden van 1925/ 26 binnen 10 jaar mag zeer on waarschijnlijk werden geacht en stellig een overschrijding, zoodat men volgens hem met het aannemen der bovengenoemde hoogste standen alleszins veilig is. Hij geeft verschil lende wenken omtrent de ophooging en ver steviging der waterkeeringen en behandelt verder de bemaling. Ook blijkt, dat het in de bedoeling ligt van 't gemeentebestuur, het z.g. Hartenaasje ge heel droog te leggen. Een en ander wordt nader omschreven in een bijgevoegd advies van den dircteur van Gemeentewerken, ir. yan Gendt, die met de plannen-Dwars in hoofdzaak accoord gaat, maar daarnevens erop wijst, dat ook de stadswijk buiten den Noorderberg, die van den winter met moeite watervrij is gehouden, beter te beveiligen, waarvoor hij een verhooging van de water- keering, de Lage Zandstraat over 30 M, aan beveelt; hiervoor zal z.i. een bedrag van pl.m. 5000 noodig zijn, terwijl hij de kosten van de beveiling der Beregweide enz., met inbegrip van de coupures aan den Terwold- schenweg welke ook in de vroeger over legde raming voorkwamen raamt op 161.000, waarvan reeds bijna 92000 is uitgegeven. Vrijdagmiddag is cp het Paterswoldermeef een droevig ongeluk gebeurd. De 60-jarige heer Frans Vogel, wonende te Essen a. d. Ruhr, was gelogeerd bij zijn schoonzoon te Haren en nam een bad. Hij begaf zich bui ten de gemeentelijke bad- en zweminrich ting, werd plotseling door kramp overvallen en zonk toen naar de diepte. Hoewel hij on middellijk uit het water werd opgehaald, trachtte men tevergeefs het leven op te wekken. punten was gekomen. Daaronder bevond zich ook het principe, dat een kapitaals- uitkeering uit de opbrengst der grondver- koopen moest worden mogelijk gemaakt. Dit beginsel werd aanvaard op voorstel van de heeren Boor en Brouwer, die ter zake ruggespraak hadden gehouden met hunne vrienden. Alleen de voorzitter bleef zich hiertegen kanten. De opbrengst der. grondverkoopen zou dan worden uitge keerd, na aftrek van de ten opzichte van het verkochte gemaakte kosten en der verkoopsommen tot vorming van een stam kapitaal, zoolang en telkens als dat kapi taal nog geen 200.000 bedroeg. Dit stam kapitaal zou kunnen worden aangewend in he belang van den landbouw en de grond exploitatie. Nadat men tot het voorjaar van 1926 gewacht had op dc publicatie van het rag- port der Centrale Schoonheidscommissie, kwam men in April j.l. wederom bijeen. Toen bleek, dat van de voorgenomen kapi- taalsuitkeermg niets zou kunnen komen. De voorzitter had overleg gepleegd met den toenmaligen raad-adviseur aan het departement van Justitie, mr, Donner, thans Minister van Justitie, die tegenover de kapitaalsuitkeering niet sympathiek stond en van meening was, dat zulks be zwaarlijk bij de regeering een gunstig ont haal zoude vinden. Wel stond men ook niet volkomen sympathiek tegenover de ge dachte van uitkeering van jaarlijksche winsisaldi, doch om tot een bevrediging te komen, is de regeering over dit bezwaar, dat onder de oogen is gezien, heengestapt. In de vergadering van 12 Mei d.a.v. is toen het bevredigingsrapport vastgesteld, waarbij overeenkomstig den van hoogerhand gegeven wenk de kapitaals uitkeering in een winstuitkeering werd veranderd. De parlementaire redacteur van de Msbde meldt aan zijn blad: Naar wij vernemen heeft gisteren de slot- vergaderirfg plaats gehad van dc Commissic\ van Rapporteurs over het Nederlandsch- Belgisch verdrag. In het midden van de volgende week kan het Voorloopig Verslag, dat een lijvig stuk moet zijn en waarin tal van bezwaren tegen het verdrag tot uiting komen, worden tege moet gezien. Een vergadering van „Het Nederlandseh Wegencongres". De vereeniging „Het Nederlandseh We gencongres" hield in den foyer van den Die rentuin te 's-Gravenhage een vergadering, ter bespreking der ingediende wetsvoorstel len voor een wegenbelasting. Namens den minister van Waterstaat was mr. dr. Schönfeld aanwezig, terwijl verder tegenwoordig waren de heer J. J. C. van Dijk, lid der Tweede Kamer, de voorzitter van de commissie van voorbereiding van het wetsontwerp, mr. R. J. H. Patijn, en de hoofdinspecteur van het Amsterdamsche Vervoerwezen, de heer Bakker, en verschil lende vertegenwoordigers van provinciale besturen, wegen- en verkeerscommissics. Na een openingswoord van prof. ir. J. G. Everts, hield de heer ir. H. W. O. de Bruyn, secretaris van de vereeniging, een inleiding. Spr. begon met er op te wijzen, dat het wegenvraagstuk niet in de eerste plaats een vraagstuk van techniek, doch een van geld en, in hoogeren zin, een van economie is. In Noord-Brabant en Groningen is de toestand van de wegen belangrijk beter dan die in de andere provinciën, dank zij het feit, dat deze provinciën een grooter net van wegen zelf in beheer hebben genomen en voor het ge bruik van die wegen een retributie, het z.g. weggeld, heffen van den weggebruiker. Ook geeft het te denken, dat in Engeland de wegen zoo puik in orde zijn, dank zij de belasting, die daar geheven wordt van het verkeer. Een wegbelasting is geen ideale belasting voor zoover een belasting ideaal kan zijn maar het is practisch dc beste, zoo niet de eenige, oplossing van het wegen- vraagstuk, aldus spr. Tot die conclusie kwam men ook op het wegencongres, in 1919 in Engeland gehouden. Vervolgens trad spr. in een beschouwing van het voorstel van de commissie-Everts, dat in handen werd gesteld der commissie- Patijn. Het door deze commissie ingediende rap port, op enkele punten afwijkend van het voorgaande, werd ten slotte behandeld in de z.g. commissie-Fokker, en als resultaat daarvan is nu onlangs door de ministers van Waterstaat en van Financiën het bekende ontwerp van wet aan de Tweede Kamer aan geboden. Wat de te verwachten practische resulta ten betreft, is er een zeer belangrijk ver schil, doordat volgens het ontwerp in het te stichten wegenfonds tevens de opbrengst zal worden gestort van de bestaande belasting op de rijwielen. Öp het Internationaal Accountantscon- Ires werd gisteren onder vooritterschap van den heer Coleman-Andrews Am. Soc. :>f Certif. Public, Accountants Richmond U. S A. als eerste onderwerp „De opleiding voor het Accountantsberoep" behandeld. De inleiders, de heeren prof. John T. Madden, New York, Z. Y. Spicer, Londen, en W. H. Elles, Amsterdam, lichtten hun referdten nader toe. Naast het referaat van prof. N, Polak werd het referaat van dr. Pb. M. Vogel stem aan de orde gesteld. Bij de twede zitting trad als voorzitter de heer P. J. Mogeweg op, president van het Ned. Instituut van Accountants. De heeren referenten lichtten met enkele woorden hun inleiding toe, waarbij de heer Lumping dr. Vogelstein verving. Under voorzitterschap van prof. O. Sillén, president van de „Föreningen Auktoriserade Revisoren" te Stockholm, werd gisteren als eerste onderwerp op de middagzitting be handeld „De Toepassing van boekhoudmachi nes in de administratie,'' ingeleid door den heer W. Desborough (Londen) en prof. dr. Baaiduin Penndorf (Leipzig), De heer A. S. Fedde (Am. Inst, of Accoun tants, New York) presideerde het tweede deel van de middagzitting. De heer M. W. Ernest Seatree (Ch. Ace. of Price, Water- house Co.) lichtte het referaat van den heer sir Albert William Wyon (Londen) nader toe, waarna de heer Reder een korte uiteenzetting gaf. De heer Van Dien sloot te kwart voor vijven het congres. Spr. wees er op, dat het doel van het con gres al volkomen bereikt is. De verwach tingen zijn overtroffen, nu de gedelegeerden hebben besloten het internationale werk voort te zetten. Spreker dankte allen, die aan het welsla gen medewerkten. De 149e jaarlijksche algemeene vergade ring der Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Amersfoort 'gehouden, heeft een adres aan de Tweede Kamer geonden, waarin zij naar aanleiding van de rapporten der departementen over het op 10 Jan, 1925 ingediende gewijzigde wetsontwerp tot regeling der Naamlooze Vennootschappen constateert, dat bij een nauwkeurige en tot onderdeelen afdalend onderzoek van de voorgestelde wettelijke regeling, door van wege de departementen ingestelde commis sies daarin wel enkeje verbeteringen wor den gevonden in vergelijking met de be staande regeling, doch dat zij bij verre niet opwegen tegen de zeer ernstige bezwaren en gevaren van het ontwerp, welks om slachtige bepalingen geen rekening houden met de eischen van de practijk van het be drijfsleven. Ingevolge de met algemeene stemmen in de vergadering gegeven opdracht, verzoekt het hoofdbestuur der maatschappij de Ka mer, aan het ontwerp haar goedkeuring te willen onthouden. Van de wek kwam op het politiebureau aan den Bergsingel te Rotterdam een Ita- iiaan, die probeerde zich verstaanbaar ie maken, maar die, aangezien hij slechts zijn eigen taal sprak, hierin niet bijster slaagde, zco vertelt de Msbde. Pas toen de dienstdoende inspecteur hen op een stoel deed plaatsnemen, kon hij uit den onuitputtelijken woordenstroom van den zuiderling woorden opvangen, welke hij kon thuisbrengen. Dat waren „Ospedale Éudo- kia" en Pietro. "Toen stelde de inspecteur zich telefonisch in verbinding met het Italiaansche consulaat en iemand daar liet den man door de tele foon ratelen, waarna de consulaire ambte naar den inspecteur in het Fransch de zaak kon uitleggen. De bezoeker lag met een schip te Maas sluis en was naar Rotterdam gekomen, om zijn broertje op te zoeken, die in Eudokia op den Bergweg werd verpleegd. De jongen was hier ziek van boord van z'n schip ge haald en naar het ziekenhuis gebracht. Van daar uit had hij zijn moeder geschreven en toen de oudere broer, die ook voer, toe vallig monsterde op een schip dat naar Olan- dia ging, had de moeder hem een brief me degegeven en een pakje lekkernij voor haar zieken jongste, om dezen daarmede te ver blijden in het vreemde land. Zoodoende was de Italiaan in het Noor den verzeild geraakt, maar Eudokia had hij niet kunnen vinden. De zaak bleek nu even wel duidelijk genoeg en de inspecteur belde op, of Pietro misschien bezrfêk kon ontvan gen. Dit bleek echter niet het geval, want de jongen was kort te voren als genezen ontslagen en drie dagen'geleden met een an der schip naar het vaderland vertrokken. De Italiaan kon daarom wel weer naar Maassluis teruggaan, met zijn brief en z'n pakje. Toen hij de inspecteurskamer verliet, draaide hij zich bij de deur nog eens om en bracht al ratelend met uitgestrekten arm den fascistengroet Ter bevoegder plaatse deelde men aan het „Hbd." nog het volgende mede naar aan leiding van de plaats gehad hebbende sto ringen: Zooals men weet, worden zoowel de lijnen AmsterdamRotterdam alsook die der Zuid- Hollandsche Electrische voor gelijkstroom ingericht. Bij de Zuid-Hollandscbe is de bo venleiding hiervoor reeds sinds April in orde gebracht; thans is men bezig, de rijtui gen te veranderen. Men heeft te dien einde het geheele materieel aan den dienst moe ten onttrekken en tijdelijk door rijtuigen, be stemd voor de Amsterdam—Rotterdam-ver- binding, vervangen. Het is een feit, dat deze tijdelijke vervanging van de mooie, vóóroor- logsche wagens met ruime zitplaatsen, door het minder fraaie, nieuwe materieel, bij het publiek eenige ontstemming teweeg gebracht heeft. Bij de klachten over schokken e.d. moet echter rekening worden gehouden met het feit dat de nieuwe motorwagens grooter snelheid kunnen ontwikkelen, dat ook het personeel aan dit materiaal, hetwelk een geheel andere electrische uitrusting heeft dan de wagens die te voren werden bediend, nog niet zoo gewend is en kleine ongemak ken in het begin dus nog wel eens konden voorkomen. Niettemin zijn alle binnenko mende klachten steeds onmiddellijk onder zocht en werd vastgesteld dat de snelheid geen gevaar voor de reizigers kan opleve ren. Bovendien heeft men order gegeven, de snelheid te verminderen en toen dit nog niet voldoende bleek om aan de grieven een einde te maken, werd de rijtijd met 2 minu ten verlengd. De klachten over de vele en harde schokken worden de laatste dagen dan ook niet meer vernomen. Wat de Stagnatie van Dinsdag betreft, deelde men mede, dat deze aan een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden te wijten is. Van den motorwagen geraakte n.l. een onderdeel los; dit heeft een gat gesla gen in de leiding der Westinghouserem, waardoor de trein tusschen twee stations is blijven staan. Teneinde de reizigers naar Rotterdam te vervoeren, heeft men uit Leid- schendam een hulptrein gezonden. Toen is tot overmaat van ramp het blokstelsel in het ongereede geraakt .terwijl bovendien de telefoondienst weigerde, waardoor te Leid- schedam niet meer met verschillende sta tions gesproken kon worden. Wat het ongeluk bij het viaduct te Rot terdam betreft, hierover kon men nog geen inlichtingen geven, daar het rapport door de deskundigen niet is uitgebracht. De Groningsche rechtbank deed uitspraak in de.zaak tegen den 51-jarigen handelsreizi ger P. v. D. (ged.) die 15 Mei j.l. in de wo ning van den heer M. J. Gerzon aan den Kraneweg te Groningen is binnengedron gen en dezen met een broodmes te lijf heeft willen gaan. Hij werd tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. De eisch was 11 jaar gevangenisstraf. Te Assen is gevankelijk binnengebracht J. K„ landbouwer te Vues, verdacht van poging tot doodslag op een viertal jongens, door op korten afstand met een geladen jachtgeweer op hen te schieten, waardoor allen geraakt en een tweetal ernstig gewond zijn. Door het gezantschap te Bern, werd Vrij dag namens de Geneefsche „Société d'Art et d'Histoire" aan prinses Juliana een ge schenk toegezonden, bestaande uit een keurig verzorgd historisch album, versierd met de kleuren en het wapen van Genève. Het initiatief hiertoe werd eenige maanden geleden genomen door den bekenden Ge- neefschen historicus Guillaume Fatio, die hier enkele lezingen hield. De „Société d'Art et d'Histoire" oordeelde het verblijf van de koninklijke familie te Beatenburg een gunstige gelegenheid om prinses Juliana een blijvend aandenken te geven aan de historische betrekkingen, die tusschen Genève en ons vorstenhuis be staan. In een begeleidend schrijven wordt her innerd aan den steun, dien Nederland me nigmaal aan de kleine republiek Geneve, in haar strijd om politieke en religieuse onafhankelijkheid, heeft verleend. Het album bevat de acte van staatsbur gerschap voor de prinses, geteekend door den president van den Staatsraad van Ge nève en den staatskanselier. Verder een historische uiteenzetting, waaruit blijkt dat prinses Juliana het staatsburgerschap van Genève bezit krachtens besluit van den Staatsraad van Genève van 30 October De oorzaak. Naar de „Tel." verneemt, is dc toestnd van dc bij het tramongeluk bij Gulpen ver wonde personen, vrij gunstig. Dc machinist Willems, van wien men eerst dacht, dat hij licht verwond was en die met de hulpverleening nog geholpen had, bleek later ook inwendige kneuzingen te hebben opgeloopen. Zijn toestand geeft tot dusver echter geen reden tot ongerustheid. Het officieel onderzoek heeft uitgemaakt, dat het ongeval te wijten is aan den om gekomen conducteur Verlinden, doordat hij, zij het met goede bedoeling, het afsluitblok weggetrokken en den wissel naar de hoofd lijn omgezet heeft. Het lijk van Verlinden zal naar zijn ge boorteplaats Helden worden overgebracht, waar de begrafenis zal plaats vinden. Werklieden van de Ncderlandsche Spoor wegen uit Maastricht en een ploeg arbeiders van den L, T. M. zijn er reeds des nachts tegen 12 uur in geskagd de lijn vrij te ma- De in elkaar geschoven wagens en de goe deren liggen thans langs de tramlijn. Het zijn slechts droevige nadere bijzon derheden, die de „Tel." nog kan melden over het ernstige ongeluk met de mooie vliegmachine, dc F VII van de K. L. M„ thans geruimen tijd. al. dienstdoende op de route AmsterdamBrusselParijs, dienende zoowel voor het vervoer van passagiers als van mail. De juiste plek waar de machine viel, is een veld in de omgeving van Neer- om, een gehucht in de nabijheid van het reeds genoemde Wolferthem. Op ongeveer vijf minuten afstand van den grooten weg van Wolferthem naar Londer- zeel, slingert zich een klein weggetje dwars door de velden, naar een korenveld, de plaats waar het ongeluk gebeurd is. Juist aan den zoom van een klein boschje is de groote blauwe vliegmachine neerge- geploft. Daar stonden gendarmen op post bij de treurige overblijfselen, waarin geen vorm meer te herkgnr.en was. Zij was in tweeën geslagen. Het voorste stuk met den motor lag wel twintig Meter ver van wat er nog overgebleven is, van de cabine. De vleugels lagen in stukken naar rechts en links ver spreid. Alles was zoo goed als vernield. De motor is totaal verbrijzeld. Slechts enkele voorwerpen waren nog gespaard gebleven. In de cabine kon men. nog een paraplu ont waren, zorgvuldig in elkaar gerold cn een grijzen hoed. Zij waren, van den passagier, den zoo ongelukkig om het leven gekomen Amsterdammer, den heer W. Hepner. Bij de brokstukken van den motor, alle verbogen door den val en door het vuur, lag zijn stoffelijk omhulsel, lichaam en hoofd bedekt met stukken hout. Iets verder, naast de vliegmachine lag de piloot, de bekende A. C. de Vree. Zijn lichaam was bedekt met de grijze gabardine jas van zijn eenigen pas sagier. In Haren, waar hij zeer vaak landin gen maakte, was hij zeer bekend. Ook hij is op slag gedood. Men kon dat duidelijk zien aan de zware verwondingen. Het schijnt klaarblijkelijk nog onmogelijk de juiste oorzaak van dp ramp vast te stel len. Zeker is 't, dat het ongeluk niet te wijten is aan een gebrek van het toestel, zooals men eerst verondersteld heeft. Geen enkel stuk is losgeraakt van het 'toestel tijdens de vlucht, die de dramatische val tot gevolg had. Het is dus vrij zeker de mist, de groote vijand van de vliegeniers, die het ongeluk veroorzaakte. De mist was dezen morgen, gelijk gemeld. zeer dik. Men veronderstelt, dat de piloot De Vree. toen hij zich in den damp bevond, het vlieg kamp van Haren niet heeft kunnen vin den en naar geprobeerd heeft te landen in de omstreken. Deze mist was zoo dik, dat de bewoners van Wolferthem en van Haren niets onderscheiden konden. Gedurende vele minuten hoorden zij het geluid Van de machine, ongeveer 50 Meter hoog, zonder deze te zien. Daarna was het alsof een kanon werd afgeschoten, alsof er een ge- Uit Brussel seint men aan de „Msbde": Te Otlignies heeft zich gisternacht een ge heimzinnige misdaad afgespeeld. Dr. v. I.., om 3 uur 's nachts bij een zijner cliënten ontboden, werd na een hevig dis puut door deze, den heer Sw„ door twee revolverschoten ernstig gewond. De geneesheer verklaarde aan de politie, dat Sw, heiii had gedreigd hem te zullen dooden, indien hij niet dadelijk de kwitan tie van zijn honorarium, die door Sw. te hoog werd bevonden, kwiteerde. Onder de bedreiging deed v. L, wat hem gevraagd werd en zei, dat hij de politie van het gebeurde in kennis zou stellen. Daarop zou Sw. geschoten hebben. De dader, die kantoorbediende is te Brus sel, heeft na zijn aanslag de vlucht geno men. Mevrouw Sw. gaf echter van het geheele gebeuren een heel andere lezing dan dr, van L, Volgens haar wou zij in den loop van den den dag de kwitantie in kwestie gaan beta len. Gedurende haar bezoek zou de genees heer haar hebben willen aanranden. Thuis gekomen, vertelde zij wat gebeurd was aan hare echtgenoot, en het was om zich te wreken dat deze den dokter ontbood en op hem schoot. De politie tracht, nu dit raadsel op te lossen. Te Ittersbach in Duitschland heeft de steenhouwer Rau zijn 26-jarigen zoon tij dens een twist met een bijl doodgeslagen. De slag kwam zoo hevig aan, dat de schedel geheel verpletterd werd. -De vader verklaar de, dat hij uit zelfverdediging had gehan deld. Te Dublin hebben Woensdag niet minder dan vijf overvallen plaats gehad in wonin gen van geldschieters. De eerste werd door een drietal met revolvers gewapende man nen uitgevoerd bij den heer Edward Levy, wonend in de Bloomfield Avenue. Ze vroe gen naar den eigenaar met de bemerking, dat zij een brief voor hem hadden. Toen de heer Levy kwam haalden ze de revolvers voor den dag en eischten geld. De geld schieter vloog echter naar de zitkamer, sloeg een raam stuk en sprong er door op straat. De drie plunderaars zagen, dat ze het spel verloren hadden en zochten een goed heenkomen. Later werd een hunner gearresteerd, 's Nachts om half één werd door vier mannen en een vrouw een aanval gedaan bij zekeren Lovett, in Grave Park. Ze von den hem niet thuis, doorzochten al zijn kamers en namen, na in boeken en beschei den gesnuffeld te hebben, een aantal spaar bankhoekjes mede. Op nog een drietal andere plaatsen, waar geldschieters woonden hadden over valler. plaats. In de meeste gevallen wer den boeken, schuldbekentenissen en andere documenten betreffende financieele trans acties meegenomen. Het is gebleken, dat in een drietal ge vallen, de overvallers verklaard hebben, dat het hun niet om geld te doen was, maar dat het een „officiéél" onderzoek betrof. Op 25 Mei j.l. werd het rustige dorpje Bommel in opschudding gebracht door een poging tot moord. De 23-jarige W. v. d. M. had getracht zijn buurman A. M. v. d. M, met een stuk ijzer te dooden. Oorzaak van deze daad was, dat het jongmensch omgang had met de dochter van zijn buurman. Laatstge noemde wilde daar niets van weten, omdat zijn aanstaande schoonzoon in de gevangenis had gezeten en ook bekend stond als een vechtersbaas. Ook in zijn diensttijd had hij dikwijls straf gekregen. Hij verklaarde voor de rechtbank te Rotterdam, dat hij voortdu rend in het cachot zat. Op genoemden datum was M, ook pas twee dagen uit de gevange nis ontslagen. Hij had zijn buurman twee slagen gegeven, waardoor deze vrij ernstig werd gewond. Het O.M. eischte een onder zoek naar beklaagde's geestvermogens. Na in raadkamer geweest te zijn, gelastte de rechtbank zulks. Bij verstek behandelde de rechtbank te Rotterdam de zaak van W. J. G., wien ten laste was gelegd poging tot zware mishan deling. Gistermorgen vijf uur brandde op de He!' dersche kermis de wafelkraam van de Nies geheel uit. De daarnaast staande tent van een somnabule brandde gedeeltelijk uit, benevens een woonwagen, waarop het vuur oversloeg, de oorzaak van den brand is onbekend. De wafelkraam was verzekerd, de tent van de somnabule echter niet. Vrijdagnacht is ingebroken in een der bu- raux van gemeentewerken te Arnhem. De daders hebben zich toegang verschaft door opensluiting van een niet afgesloten raam. Een der lessenaars van den administrateur werd opengebroken, en daarin vonden de indringers een afgesloten portefeuille, waar in zich stukken bevonden, welke tusschen den administrateur en den wethouder circu- leeren. De portefeuille werd geheel open gesneden, en de papieren er uit gehaald. De daders hadden er geen belang bij die mede te nemen. Het geheele kantoorgebouw is onderzocht, maar er wordt niets vermist. Een werkvrouw ontdekte den volgenden morgen de inbraak. De politie heeft de zaak in handen. Te Hilversum is in den ouderdom van 83 jaar overleden de tal van jaren in de hoofdstad zeer bekende Amsterdamsche oogarts, dr. M. Juda. De gemeenteraad van Amsterdam heeH gisteravond de loonovereenkpmsten met het gemeentepersoneel goedgekeurd. De bevredigingscommissie. In dc op 25 Juni j.l, gehouden bestuurs- Jrgadering van de vereeniging Stad en /lande van Gooiland, werd besloten over te gaan tot de publicatie van de notulen der door de Bevredigingscommissie "gehou den vergaderingen, zulks ten einde even tueel in de nader over het Bevredigings rapport te voeren gedachtenwisseling te kunnen betrekken en het oordeel te kun nen vormen over de houding der beide vertegenwoordigers der niet-scharende erfgooiers, de heeren Boor en Brouwer, die vlak na de publicatie van het rapport hun handteekeningen terugnamen. Hierbij deed zich een incident voor tusschen de voor zitter van Stad en Lande, den heer E. Luden en den heer Boor, welke laatste van meening was, dat het in de Commissie ver handelde in het rapport verkeerdelijk was geresumeerd, hetgeen de heer Luden als een beschuldiging van kwade trouw op vatte. Uit de thans gepubliceerde notulen blijkt, dat men reeds in den zomer van 1925 tot overeenstemming over een aantal vaarte neersmakte. Zooals reeds veronder steld werd, heeft de vlieger zeer laag ge vlogen om een terrein te vinden om ge schikt te kunnen landen. Op de hoogte van 50 Meter moet hij het bosch ontwaard_ heb- bij. Daar hij niet hooger meer kon vliegen, om er overheen te komen, heeft hij dus, zooals medegedeeld, geprobeerd te landen en wel door zijlings af te zwaaien. Een vleugel raakte toen den grond en brak, waarop het toestel uit zijn evenwicht ge raakte, drie groote sprongen maakte om ten slotte verbrijzeld op den grond te komen. Men zag dicht bij het toestel een enorm gat, waar het voorste deel van het toestel in lag. Dicht bij de plaats waar het ongeluk ge beurd is, bevindt zich een boerderij, be woond door de familie Goossens. De vrouw van den landbouwer was de eerste getuige van het vreeselijk drama ge weest. „Ik hoorde, zoo vertelde zij, ge durende verscheidene minuten het gewel dig lawaai van den motor van de vlieg machine, welke wel zeer laag moest vlie- gen, maar welke wij niet konden zien door is terechtgekomen, waardoor het zich niet I meer kon oriënteeren en tegen den grond, is geslagen. De bestuurder en de passagier werden onder het puin bedolven. Het toestel was op het vliegveld van Brussel-Haeren niet gezien. Na wegens zwaren mist gedurende 20 mi nuten boven het terrein te hebben rondge vlogen om een landingsplaats te zoeken, heeft de bestuurder waarschijnlijk besloten, in een korenveld te landen in glijvlucht. Daarbij is de vleugel aan den grond ge raakt en in splinters gevlogen, waarna het toestel op een afstand van 50 Meter drie maal op zij ombuitelde en de motor ont plofte. De bestuurder is toen waarschijnlijk ver rast door een groepje boomen, dat uit de mist opdook en waardoor bet manoeuvree ren belemmerd werd. De burgerlijke vliegtuigmaatschappij „Sa bena" zou, na de komst van het parket, den opruimingsarbeid op zich nemen, [Van het mooie blauwe toestel bleef niets Op Donderdag 15 Juli a.s. zullen val 8.45 9.15 uur n.m. weder radiotelefonie-proeven te Scheveningen-Haven gehouden worden; gewerkt zal worden met een golflengte van 1950 M. en een antennevermogen van 1 K.W. De bedoeling is een inzicht te verkrijgen of de ontvangst van Daventry, Radio-Paris en Hilversum in den Haag en naaste omge ving naast de uitzending van Scheveningen ongestoord kan plaats vinden. Berichten omtrent al of niet storing-vrije ontvangst zullen ten zeerste op prijs worden gesteld en ingewacht worden bij den Techni- schen Dienst van de Rijkstelegraaf, Korte- naerkade te 's-Gravenhage. Hierbij wordt opgemerkt, dat ontvangre- sultaten, welke met secundaire ontvangers verkregen worden (geen z.g. Koomansche- ma) in dc eerste plaats van nut worden geacht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9