GIE1STRAATIG-22-24 t V erkeer songe vailen. COMPLETE KANTOOR INSTALLATIES Voornaamste Nieuws Naklanken van het Eucharistisch Congres te Chicago. Stadsnieuws. HAARLEM Maandag, 12 Juli 1926. 50ste Jaargang No. 16298 Dit nummer bestaat uit 0 bladzijden. - Eerste blad. Vrouwen-Dag en Mannen-Avond. Agenda 13 Juli Meisje onder een auto. Armenraad. Het zal je overkomen. Overgangs-examens. De Mariastichting te Velsen. De heer Althena. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. R.-K. Mulo-examen. Een jeugdige verkwister. Ned. Nattuurhistorische Vereeniging. De „informatie"-toon bij het Haarlemsch automatisch telefoonnet. Rijkspostspaarbank. Kruisverbond en Radio. in dit nummer. 9 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Beloonde eerlijkheid. 55-Jarig Huwelijksfeest. De afwnnemenfsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen}. Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. ADe abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden F Qfiflfl Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7rf| bij een ongeval met bij verlies van een hand, jP j 9C v bij verlies van een M bij n breuk van ff fj m bij vemesv a: 1 uUUUi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: w&7""doodelijken afloop: t een voet of een oog: 1 duim of wijsvinger: «U, been of arm: 'v' andere vi tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: v. een vinger. (Eigen correspondentie). Niet graag zou ik vergeten, bijzonder van den Vrouwen-dag, Dinsdag 22 Juni, te ge wagen, van de sociale beteekenis als van de godsdienstige, welke deze dag binnen het kader van het XXVIII Internationaal Eucha ristisch Congres droeg. Men diene de vrou wenbeweging in deze Vereenigde Staten goed te begrijpen, in hare volle beteekenis te waardeeren, om ook de waarde te 'kun nen schatten reeds van het denkbeeld, zoo'n Vrouwendag op de agenda der zwaar-be- zette congresdagen in te lasschen. Over de beteekenis der Amerikaansche vrouwenbe weging hier nog uit te weiden, gaat niet. Maar wèl moet ik zeggen, dat tusschen de voornaamste hulptroepen der Strijdende Kerk nu ongetwijfeld moeten gerekend wor den die verscheidene organisaties en sodali- teiten van Katholieke vrouwen en meisjes, welke organisaties hier en daar zelfs reeds een Katholieke maatschappelijke groepce- ring vormen, welke het breedere volksleven ten goede beïnvloedt. Er zijn ook bizondere, machtige vrouwelijke Katholieke organisa ties, zooals bijv. de Dochteren van Isabella, welke voor vrouwen trachten te worden, wat Ridders van Columbus en dergelijke mannen-organisaties reeds sedert jaren ge worden zijn op maatschappelijk-godsdienstig gebied. Een „Vrouwen-dag" in Chicago was dus een gelukkig denkbeeld! Mgr. Joseph Palica, vice-regent van Rome, zong op Dinsdagmorgen de pontifi cale Hoogmis in het Stadion, terwijl bet koor was saamgesteld uit méér dan 10.000 zusters en leeken-dames, onder directie van Prof. Otto Singenberger. Daar was de zelfde plechtige omgeving, dc luister uit geheel de hiërarchie der Kerk opgekomen; de volks menigte leek zelfs nóg grooter dan daags te voren, op Kinderen-dag. Een warme stra lende Juni-zon zette nu ook geheel het won derlijke tooneel in een onvergelijkelijke pracht van goudbestoven kleuren; de lichte, levendige tinten van zomertoiletten en nieu we hoedjes van misschien wel een half mil- lien dames! Daartusschen maakte het reli gieuze habijt van de geestelijke dochteren van heilige vrouwen de Roomschc noot; als van de H. Katherine van Sienna en den H. Dominicus, van de H.H. Clara en Teresia, van Franciscus van Sales en Ignatius; met de zusters onzer Hollandschc stichters, als Mgr. Zwijsen's congregaties, de Heithuizer Fran ciscanessen en Arnold Jansen's zusters van den H. Geest. De seminaristen van St. Mary ol the Lake zongen het. liturgische deel, terwijl het vrouwen-koor de Mis van Vito Carnevali, „Rosa Mystica", op verrassend-mooié wijze weergaven. Vergeleken met het ensemble zingen der plain-chant Mis door de kinde ren, daags te voren, was het zusters-darnes- koor vaster, beter in de maat; voller zou ik haast zeggen, hoewel er gisteren drie maal zoovele kinderenstemmen zongen. De wind, Maandagmorgen, maakte natuurlijk de prestatie der schoolkinderen een uiterste krachtstoer; alléén met de „Gloria 'eken sommige kindergroepen wel een klein beetje uit de maat; misschien wel, omdat de regen dreigde neer te komen en dit eenige ver warring onder het kleine grut teweeg bracht. Overigens, zonder aan de bekende ver- snellings-tendenz bij de kinderen tè veel aandacht te schenken, brachten later de trompetten, door nu en dan eenige noten mee te blazen, een welkomme verbetering. Toch leek mij het klankvolume op dien bui- igen Maandagmorgen tè licht, tè los, tè schril. Het dameskoor, weliswaar onder be tere weerscondities zingende, voldeed in elk opzicht véél beter. De Dinsdag-preek was van den zoo rheto- rischen prediker, Mgr. Edward Hanna, aarts bisschop van San Francisco, die den lof zong der vrouw,-hetzij in hare afzondering van de wereld, of als echtgenoote en „moeder van kinderen", wanneer zij is „de groote raads vrouw, de troost en aanmoediging, hulp en liefderijke gids voor al diegenen, welke ze lief heeft en in liefde dient".... Na de pon tificale Hoogmis sprak Z. E. kardinaal Cha- rost, aartsbisschop van Rennes, de groote vrouwelijke menigte in 't Fransch toe; waar na de kardinaal-legaat van zijn troon den Pauselijken zegen gaf. En daarna, als een spontane geloofsuiting, schalde het uit hon derdduizenden vrouwenmonden; „Holy God, we praise Thy Name.... 'Als ik nu zeggen moest, welke de méést- indrukwekkende plechtigheid dier drie da gen was, niet medegerekend de opening van het Congres in de kathedraal van den Zoe ten Naam, nóch de processie op den sluitings dag te Muridelein, dan zou ik bijna geneigd zijn, vergelijkingen hier zijn dubbel moei lijk en misschien wel nutteloos! te zeg gen, dat géén liturgisch tooneel, géén pu blieke demonstratie, géén algereeene eere- dienst mij gróótscher en inniger scheen, dan die van de mannen van het Genootschap van den Zoeten Naam. Zóó'n mannen-avond, evenals een groote leger-parade, heeft al zijn eigen meeslepende aantrekkelijkheid; omdat het altijd zoo'n geweldigen en spe- cialen indruk maakt, Katholieke mannen in duizendtallen gezamenlijk te hooren bidden, te hooren zingen, te zien communiceeren of mishooren. Ongeloovigen en andersdenken den worden door geen andere openbare ge loofsbelijdenis schijnbaar zóó zeer getroffen, als door het zien van tienduizenden god vruchtige mannen, vereenigd in één massale acte van eeredienst! Wanneer dan zoo'n acte van openbaren eeredienst geschiedt door een kwart millioen mannen, onder condities van groote godsdienstige exaltatie, onder uiter lijke omstandigheden van buitengewoon schilderachtigen aard, dan heb ik daarmee even aangestipt, welk effect de „Holy Name- avond" in het Stadion op millioenen mannen en vrouwen moet gehad hebben. De zilveren maan was bijna vol, hoog in een besterd teer en transparant hemelfirma- ment van oneindige diepte, toen héél het Stadion al volgepakt was met mannen. Enkele hooge booglampen wierpen een wit schijnsel over deze menigte, welke de poli tie op minstens vierhonderd-duizend man nen schatte. Alle arcaden van de zuilen portieken, aan weerskanten, hooge en zwar te schaduwen-structuren, waren alléén van binnen verlicht; wat rond deze klassieke zuilen-gaanderijen de fantastische suggestie verwekte, alsof daarbinnen in dat licht een koninklijk feest gaande was, door de ont zaglijke donkere menschenmenigte beneden ia het Stadion als van verre, tot laat in den. maneschijnavond, bespied. Van alle kanten waren deze mannen gekomen; in speciale treinen met duizenden op duizenden auto's in files van bussen, trams en voetregimenten, allen gesierd met het donkerblauw-zijden lint, waarop in gouden letteren „Holly name Society". Waar men maar keek, bemerkte men massa's mannen, in boomen, op de ka- piteelen van kolommen, tegen de lampen- palen, overal waar maar een plaatsje was. Het is vèr over half-negen. Daar wordt een signaal gegeven.... En de groote booglam pen dooven knipoogend de lichten, staan op eens donke/ in de nachtlucht. Tot daar iets buitengewoons gebeurt! Een vlakkerig vlam metje, niet grooter dan 't schijnsel van een glimwormpje, beweegt zich zoekend door de diepte van dit dal vol menschen. Eén vlam metje op één kaars, in de hand van één man.... Dan tien, honderd vlammetjes; tienduizend, vijf-en-zeventig duizend, drie- honderd-duizend tintelende, vlakkerende vlammetjes! Die deinen boven de opper vlakte van die menschenzee, alsof die men- schenzee nu phosphoresceerend ware van de luwte van een zwoelen Midzomernacht.... Het dirigenten-podium is nu ook belicht, op dat iedereen Prof. Singenberger's dirigeer stok goed zou kunnen zien.... Machtige mannen-kelen! Ze zingen vol enthousiasme het Amerikaansche volkslied in dien maneschijn-nacht, die doodstil luis tert naar den vaderlandschen noot van Chi cago's Katholieke mannen. Maar weldra rij zen „O Saluaris Hostia....", gevolgd door het „Tantum ergo...." in de open lucht om hoog! En nooit hebben de aloude Sacra- ments-hymnen honderdduizenden tegelijk zóó aangegrepen, als toen dit mons!ter-m.an- nenkoor de liefde van het heilbrengend Slachtoffer verre over het Meer en over de Stad liet galmen Nóóit zal ik die enorme, deinende licht- zee, de honderdduizenden mannen van den Holy Name, daar, in de stilte van den my- sterieuzen Juninacht, het Licht des Geloofs symboliseerende, vergeten. Nóóit zal in mijn geheugen uitgewischt worden, dat uit hon derdduizenden mannenmonden aanzwellin- derdduizenden mannenmonden aanzwellen de, donderend gezang, hetwelk al hunne sa menkomsten kenmerkt; „Holy God. We praise Thy NameEn moge de innige wensch, dien ik daar volde opwellen, ver wezenlijkt worden, dat óók in ons land dit wercldgenootschap van de heiliging van den heiligen Naam Gods, van den Zoeten Naam, weer moge bloeien, zooals het voor eeuwen geleden in onze Nederduitschc gewesten ge bloeid heelt, totdat de reformatie haren on- zaligen stempel zelte op ons volkskarakter en op onze volksgebruiken.... In de diepe stilte van een klaar-zilvercn nacht gaan we huiswaarts, in de grootste orde; de reis duurt géén minuut langer dan anders, hoewel bijna een half millioen men schen extra van één punt der stad naar alle richtingen vervoerd moeten worden. En ik mijmer over Christus' triomf.... Nooit heeft Satan's eerste bekoring van Christus in de woestijn grootere beteekenis gehad voor mij, in alle tijden en plaatsen, dan ik dat hier aanvoelde, in deze stad van geweldig werken voor het dagelijksch brood. Neen, het is niet het materialisme der me nigte, wat ik hier gezien heb! Den hongeri- gen van Europa, den millioenen-horden van emigranten die hier neerstreken, jaar-in jaar-uit, hun werd tot harde taak gegeven, in een heel nieuw, vruchtbaar land hun ar beid te geven „in het zweet huns aan- schijns", opdat zij het brood voor zich en hun gezin, dat brood, hetwelk elders hun ontbrak, -zouden verdienen. Broodverdie- nen, brood eten en verzadigd worden dat was dc eerste nijpende behoefte. Ondertus- schen, dank zij den overvloed van goedkoo- pen en willigen arbeid, kon het moderne Amerikaansche grootkapitalistisch streven financiëele en economische condities schep pen, waaronder nóg grootere productie en distributie in de hand werd gewerkt, méér arbeidskrachten gebruikt konden worden. Jarenlange voorspoed heeft wellicht voor 'n oogenblik een schijnbare triomf van de stof over geestelijke waarden mogelijk doen schijnen.... Totdat wéér's Heilands stem, door alle eeuwen heen, klinkt, als Hij zegt tot Philippus; „Van waar zullen we brood koopen, dat zij te eten hebben?" Dit zeide Hij echter om hem te beproeven, want zelf wist Hij wat Hij doen zoude.... (Joan. VI. 6). En om te bewijzen, dat Hij „de Zoon Gods is' behoeft hij niet te zeggen „dat deze steenen brood worden".... Want deze man nen, dit volk, gelooft, „dat niet alleen van brood leeft de mensch", óók heden waar is. En het volk van Chicago heeft een mil- lien christen-mannen heden om dat andere Brood hooren vragen; „Heer, geef ons dit Brood voortdurend!" Sociëteit, „St. Bavo" Bestuur Overheids personeel 8 uur Bestuur Retraite- club 8 uur Pluimvee-vereeniging „Nut en Sport" 8 uur Rechtskundig- bureau. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat 59 Bestuursvergadering „R. K. V. L." 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Kerkconcert 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur; Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sïnt Franciscus Liefdewerk Zoctestraat 11. Eiken Donderdag van 89'4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens, Sociëteit .,St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9%12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 21 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671. R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond, R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49. Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen, Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraal 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Aanrijding. Gistermorgen 10 uur kwam een auto de Adriaan Pauwlaan uitrijden, nam zijn draai te kort en reed pardoes tegen een auto op, die op den Heerenweg van de richting Leiden kwam. Gevolg was, dat de laatst genoemde auto nogal, beschadigd werd, terwijl bij eerstgenoemde de spartborden verbrijzeld werden. Daar de averij zich tot den buitenkant bepaalde, kon er door gereden worden. Daar de nummers bekend zijn komt de zaak wel in orde. Geen per soonlijke ongevallen. Vrijdagmiddag reed eèn automobilist met groote snelheid van het Spaarne de Dam straat in; in de bocht naderde uit de tegen overgestelde richting een tramwagen der Ceintuur. Een botsing kon niet vermeden worden gelukkig reed de bestuurder zeer langzaam en remde hij oogcnblikkelijk, zoodat hij de tram dadelijk tot stilstand had gebracht. De gevolgen waren anders onge twijfeld zeer ernstig geweest; nu liep de aanrijding met eenige materieele schade af. Op de Zomervaart werd Zaterdagmiddag kwart over twee de 7-jarige G. v. d. S„ wo nende in de Bellamystraat aangereden door een auto, bestuurd door O. Het meisje kwam plotseling van achter een hooiwagen en liep tegen de lantaarn van den auto. Het waS den chauffeur onmogelijk tijdig le stoppen. Door een geneesheer en leden van Snelverband werd de niet gevaarlijke hoofdwonde, die het meisje oogeloopen had, verbonden, waarmee het kind met den auto van O. naar het St. Elisabeths Gasthuis werd vervoerd. Donderdagmiddag had een vergadering op hel Stadhuis plaats van den nieuwen Armen raad, onder voorzitterschap van Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, bij afwezigheid van den burgemeester. De nieuwe Armenraad werd ingesteld bij Kon. besluit van 22 Maart 1926, waarbij werd bepaald, dat in het ver volg Schoten tot het gebied van den Haar- lemschen Armenraad zal behooren. De in stelling van den Armenraad geschiedt tel kens voor een periode van 4 jaar. Als be stuursleden werden gekozen Mr. R. E. Bak huizen van den Brink (aftredend), vertegen woordiger der vereeniging voior kinderbe- w,aarplaatsen en kinderbescherming te Haar lem, de heer P. G. Diepersloot, vertegen woordiger van het Burgerlijk Armbestuur te Schoten; de heer P. J, v. Kessel (aftr.), verte genwoordiger v. d. vereeniging St. Vincentius a Paulo, van de R.-K. Armbesturen en van de Martha-vereeniging; Mr. J. W. Kool, ver tegenwoordiger van de Diaconie der Doops gezinde gemeente; de heer W. Korvinus, vertegenwoordiger van dé Diaconie der Ger. Kerk te Haarlem en dc heer F. H. Smit (af tredend), vertegenwoordiger van het Bur gerlijk Armbestuur te Haarlem. Als plaats vervangende bestuursleden werden gekozen de heeren Haakman v. d. Bergh, P. Schuu ring, Jhr. J. v. Reigersbergh, Versluys, te Overveen, J. J. Kaldenbach, te Schoten, v. d. Kamp en Wolzak, te Haarlem. Als voorzitter werd herkozen Mr. Dr. J. P. Vis. De aanwezige bestuursleden en plaatsver vangende bestuursleden werden door den voorzitter geïnstalleerd. (Herplaatsing wegens misstelling). Een der directeuren van de Holiandsche Handelsbank hier ter stede, welke bank, zooals men weet, in surséance van betaling verkeert en in verband waarmede sinds enkele dagen een onderzoek naar de han delingen van genoemden directeur door de Haaricmsche politie wordt ingesteld, werd Zaterdagmorgen, 't was niet voor de eerste maal, op het bureau ontboden tot het geven van inlichtingen in deze zaak. Een niet erg snuggere verslaggever van een der Haarlemsche dagbladen maakte daaruit op, dat die directeur gearresteerd was en 's avonds kon genoemde heer in koeien van letters over twee kolom ver deeld op een der meest in 't oog loopende plaatsen van dat blad lezen,"' dat hij op'last der justitie gearresteerd was. „Van je vrienden moet je het hebben", zal de betrokkene gedacht hebben, -zich herinnerend de goede verstandhouding, waarin hij lange jaren tot de hoofdredactie van dat blad gestaan heeft. Aan de Hoogere Burgerschool A. met 5 j. c-, Hoogere Handelsschool en H. B. S. 3 j, c. met aparte handelseindklasse zijn de overgangs-examens als volgt; Geslaagd voor de 2e klasse; Betsy van Aken, Catharina F, Vlaande ren, Maria M. v. Vliet, Dorothea H. Wolf, W, v. Beveren, F, W. Bismeijer, J. H. Don- kei, A. J. van Eyndhoven, G. P. Eijsker, H. Grillis, G. Groeneveit, J. H. M. Mulder, G. R. Noorman v. d. Dussen, H. de Paauw, D. P. C. Rooyakkers, W. B. Scheelings, J. Scheffer, B. Schoondorp, W. J. Serné, M. H. Slinger, W. K. Wierda, Hermina F. Frantzen, Anna ten Kate, Marg. M. de Lugt, Janna J. Rus, Willy P. Zoetemëyer, C. van Andel, E. v. Amerongen, C. F. Ar nold, D. A. Biben, R. H. Blauw, A. de Bruijn, L. L. E. Beuvery, A, E. J. Koning, T. Laverman, M. Paardebek, J. A, Roosen, M. Schrijver, H. J. Slingenberg, W. M. M. Slinger, G. J. Tit, R. Tuynman, L. R. Went- holt, L. Wagemaker, J. A. C. Bartels, J. Bongertman, J. J. v. Denderen, A. C. v. Essen, W. E. R. Hilarius, K. Kievit, F. J. Lunenburg, J. W. "Middelink, P. J. Mulder, W. P. v, Oort, C. C. Paap, C. Penning, H. Roeske, J. E. Strengers, S. Witstijn, H. J. Wijkhuizen, Joh. B. Baltussen, Cornelia Deinum, Welh, G de Graaf, Maria E. Mi- latz, Cornelia L. Qualm, Aafke T. Schol, Elise Sscholten, Anna E. Veuger, L. Cor- tissos, G. P. Jager, N. Kabel, J. Lasschuit, C. J. Maks, M. B. Stern, J. Toeset, D, v. Vessem, B. A. va da Wal, H. Selles. Voorwaardel. bevorderd 7, afgewezen 11. Geslaagd voor de 3e klasse: Isabella Allard; Nellie Hazevoet; Gesiena te Kamp;; Henriëtte Keyser; Sophia Kors; Titia Nitzsche; Maria Roose; Alida Zeyle- maker; D. Bosman; R. Th. Doorn; C. J, Keyzer; J. Meyer; P. H. J. Piepers; J. C. Sandifort; F. Strebe; C. Swart; H. Ziekman; Lijsb. v. Beek; Marg. v. Elk; Bern. Groen; Elsje v. d. Veen; P. A. Alberding; H. Ar nold; M. G. Beukenkamp; W. Bosman; C. Broerse; S. S. Cohen; H. G. Feye; J. P. v. Parreeren; R. Schoo; J. Zwartser; Soph. Dix; Hendrika Baart; Wilh. Ebeli; Henr. v. Gelder; Hendrika Milatz; P. G. H. Broif- wer; J. L. de Bruin; B. N. Goedhart; W. E. Liedmeyer; M. Pal; A. Roosekrans; W. F. L. Stamer; M. J. v. Vreeden; A. W. Vreeken; S. W. L. Westendorp; Willy Holman; Jansje Baltussen; H. v. Aalten; P. J. Amse; P. J. André; H. W. J. Das; D, J. Geluk; J. Hen- drich; M. Klok; M. B. Roos; D, F. Ver- poorte; Annie Lieve. Voorwaardelijk bevorderd 5, afgewezen 14. Geslaagd voor de 4c klasse: Lotte Éaudert; Lambortha Fakker; Marie R. Koning; Tjitske IJ. F. Meinesz; Joh. de "Peer; A. v. d. Eerri; W. J. L. de Gee; R. Geels; G. F. Kooiman; J. Koster;' J. G. G. Menges; J. Verhoeven; J. E, de Vries; B. H. Drijber; Angélique Betkhemer: Joh. de Boer; Paula v. d. Heiden; Cath. Hoorns; Wilh. Menges; Trijntje Peek: F. H. v, Aalst; J. Blankenstein; J. F. H. Busking; Hh. H. Clay; J. L. Doemen; J. C. M. Dumont; W. F. Jacobson; P. P. Kloppers; J. Koopman; C. A. Kramer; C. A. v. Waard; Henda W. Vogel; Greta Zwart; W. Groeneveit; H. J. v. Heerden; J. Kalf; C. H. Klipp; C. R. C. Laan; J. H. Levenkamp; J. Roggen; J. P. Schneiders; J. Sluiter; J. G. D. Vogelenzang; De Jong. Voorwaardelijk bevorderd 8. Afgewezen 9. Geslaagd voor de V, 5e klasse; Anna Al lard; Trijntje Bruins; Ant. Busquet; Elis. van Kiezerswaard; Cath. Koppen; Alb. May; Wilh. Mecuwig; H. F. Bakx; C. van den Belt; J. A. Dal; F. P. M. Driessen; A. Gril lis; H. Hesse; D. P. Immer; H. C. Kerkhoff; H. J. Klootwijk; J. Pleij; J. Schuitemaker; C. H. Selman; A. M. de Wilde; Cath. v. Andel; Marie v. d. Broek; Corn. Harwijne; Emmy Jongkamp; Cath. de Munnik; Thea Steen; Joh. Zoetemeijer; C. J. A. Bredius; Ph. J. L. Boedart; J. A. Brongers; M. L. Deinum; A. P. H. Driessen; C. M. Kerkhoff; A. Renesse; F.F. Roëll; L. Smith; C. S. Steenstra; E, Veltman; W. A. Vreeken; P. Wurkum. Voorwaarlijk bevorderd 2, afgewezen 4. Levenswijsheid in vers maat. De schooljaren liggen al in 'n wazig ver leden, maar toch herinner ik me nog zeer le vendig, hoe we tienmaal achter elkaar in zoogenaamd schoonschrift, twee of vierrege lige levenswaarheden in dichtmaat moesten neerschrijven. Dat had een dubbel nuttig doel: eerstens verbeterden wij ons handschrift en tweedens sijpelden op die wijze allerlei practische en edele gedachten in onze jeug dige hersens. Gewoonlijk was het poëzie van den kouden grond, maar voor onzen leef tijd deerde dat niet. „Wat gij niet wilt, dat u geschiedt," enz. heb ik in verschillende leerjaren geschreven, met het gevolg, dat ik nu uitsluitend datge ne doe, wat anderen prettig vinden. Jammer alleen, dat anderen niet altijd doen, wat ik prettig vind. In dien tijd werd de menschheid eveneens practische levenswijsheid opgediend in de ulevellen, waarin tweeregelige rijmpjes wa ren verpakt, gemeenlijk van nog minder dichtwaarden dan de schrijfvoorbeelden. Wat met het verdwijnen de ulevellen op dit gebied verloren ging, bleef elders behou den. Op landbouwkundig terrein bestaan heden ten dage nog van die dichtproducten, welke een taai leven schijnen te bezitten. April koel en nat, geeft koren in 't vat, De Mei in 't slijk, Augustus rijk. Het is me opgevallen, dat in 't heden die traditie wordt voortgezet. Het Veiligheidsmuseum, dat zich verdien stelijk maakt voor de openbare veiligheid, doceert hare practische levenswaarheden ook in dichtmaat Bij olie-, of benzinebrand, Blusch niet met water, doch met zand. En deze Draag sluitende kleeren, Als ge drijfwerk gaat smeren. Het schijnt wel, dat het menschdom beter de levenswaarheden in dichtmaat, dan in ge woon proza aanvaardt en toepast. Straks, als het luchtverkeer toeneemt, krij gen we ook voor het bovenaardsche terrein van die dichterlijke voorschriften Bij storm of mist starten, Speelt menigen vlieger parten. Of Als ge vliegt in den nacht, Geef dan driedubbel acht 1 en Wie zich niet in vliegpak kleedt, Is bevroren, vóór hij 't weet. Deze voorbeelden kunnen nog gevoeglijk met enkele worden uitgebreid. Voor heden volstaan wij met deze. B. en W. van Velsen bieden den raad ter vaststelling aan een wijziging in de overeen komst met de Mariastichting in zake de sub- sidieering van een in de gemeente Velsen te stichten en te exploiteeren ziekenhuis. In plaats van 1 Januari 1927 zal de exploi tatie dan moeten beginnen 1 Januari 1928. Voor de exploitatie zal geen subsidie door de gemeente worden verleend. Naar wij vernemen, heeft de heer Althena, die bij het noodlottig auto-ongeval te Heem stede een ernstige snijwonde opliep en in de Maria-stichting ter verpleging moest worden opgenomen, deze inrichting kun nen verlaten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken maakt belang hebbenden er op attent, dat deze wederom in de gelegenheid gesteld worden om hun eventueele opmerkingen betreffende de nieuwe spoorwegdienstregeling, vóór 1 Augustus a.s. ter kennis kunnen brengen van den Voorziter van den Spoorwegraad, Lange Voorhout 38, den Haag. 'Indien men gebruik wenscht te maken van de bemiddeling der Kamer van Koop handel, is zulks mogelijk, indien men zijn wensch vóór 25 Juli a.s. heeft ingezonden aan het adres Kruisweg 70, Haarlem, Te Amsterdam slaagden voor het R.-K. Mulo-examen: Lies v. d. Bosch. Bennie Lampe, Rie Okhuisen, Dora dc Neyn van Hoogwerff, Antoinetta Tack, allen te Haar lem; Jet Krieger, Hermine Wittkamp, te Heemstede; Corrie Faas. Halfweg; Truus Smit, Bennebroek; Gudula Roozen, Over veen. Allen leerlingen der Mariaschool, Ko ningstraat, alhier. In enkele uren 6 versnoept. Een koopvrouw, wonende op het Klein Heiligland, gaf Zaterdagmorgen den 12-jari- gen J. K. een bankbiljet, om het te laten wisselen. De jongen kwam echter niet terug. Toen hij enkele uren later werd gearres teerd, had hij neg 4 over, het overige geld had hij reeds versnoept. Proces-verbaal is opgemaakt. Bovengenoemde vereeniging houdt Zater dagmiddag a.s. een excursie met de afd. Zaandam naar de duinen bii Beverwijk en op Maanag 19 Juli een avondexcursie naar de kweekerij „De Teunisbloem", Zijlweg 82. De invoering in de tweede helit Tan Augustus. Indertijd maakten wij melding van een.ar tikel van ir. J. M. J. Hendriks, hetwelk voor kwam in het weekblad „de Ingenieur", het orgaan van het Kon. Instituut van Ingenieurs en van de vereeniging van Delftsche inge nieurs. In dit artikel werd er op gewezen, dat het ontbreken van een levende schakel in het automatisch telefoonbedrijf tusschen oproeper en opgeroepene, in meerdere ge vallen (bijv. bij nummerwijziging, foutieve gidsvermelding, uitstedigheid van den op- geroepene, het tijdelijk van het verkeer uit gesloten zijn, bijv. bij storing en wanbeta ling) aanleiding geven kan, dat de oproeper in de veronderstelling „geen gehoor" te krijgen, meerdere malen tevergeefs het ge- wenschte nummer tracht te bereiken. Als oplossing is gevonden een signaal, hetwelk bestaat uit een regelmatige opeenvolging van een hoogen en 'lagen toon, welke com binatie zeer duidelijk van de andere signa len te onderscheiden is. Deze „informatie"-toon zou, zooals wij toen reeds mededeelden, binnenkort op het Haarlemsch automatisch telefoonnet worden ingevoerd. Naar wij thans vernemen, zal dc invoering van dezen toon in de tweede helft der maand Augustus van dit jaar plaats hebben. Opgave betreffende het postkantoor Haar lem en zijne bij- en hulppostkanioren. Ge durende de maand Juni 1926. Aan bovengenoefdc kantoren werd, op spaarbankboekjes ingelegd 260.115.06 en terugbetaald J 266.797.80. Derhalve min der ingelegd dan terugbetaald 6.682.74. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 204. Hieronder 233 formulieren ad 1 in spaarbankzegels van 5 cent en 479 formu lieren ad 1 in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 4.600 en afgeschreven 1.800. Derhalve meer in- dan afgeschre ven 2.800. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuld boekjes bedroeg 3. Tot aankoop van Natio nale Schul ten behoeve van inleggers wer den uitgevoerd 1 orde»; tot een nominaal bedrag van 1000. Morgenavond vergadert het Kruisverbond op de gewone plaats: het gebouw der R. jK. Militaiden-vereeniging, doch de aanvang is, met het oog op de uitgebreide en belang rijke agenda, te 8 uur precies. Zooals men weet, spreekt de ZeerEervv. Pater Ildefonsus morgenavond voor de mi crofoon over „De gevaren van het snelver keer" en wordt zijn rede per radio rondge- De Padang-ramp. Wederom werden nieu we aardschokken gevoeld. De buitenlandsche reis der Koninklijke Familie. De commissie uit de Tweede Kamer van voorbereiding voor de belasting-ontwerpen welke 28 Mei zijn ingediend, heelt haar ver slag aan den Minister van Financiën doen toekomen. Op verschillende plaatsen Tan ons land heerschte Zaterdagmorgen een zwaar on weer, dat veel schade aanrichtte. Een rapport is uitgebracht omtrent den gezondheidstoestand van kinderen in de Drentsche veenstreken. t Caillaux vertrekt heden per vliegtuig naar Londen. Eene vcor Frankrijk gunstige schuldregeling een voldongen feit. Het noodweer in Duitschland houdt aan. De spoorbrug over de Mainz bij Lichten- fefs ingestort. De Fransch-Spaansche overeenkomst in zake Marokko geteekend. De politieke crisis in Portugal. Generaal Gomez da Costa gevangen gezet. Ontploffing in 't grootste Amerikaansche marine-arsenaal. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.70. Vooruit. Licht op. Dc lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.46. zonden. De leden van het Kruisverbond en hunne genoodigden zullen gelegenheid heb ben die hoogst interessante rede te beluis teren, daar in de vergaderzaal een radio toestel is geplaatst. Het bestuur vertrouwt op een goede en tijdige opkomst. Bij gelegenheid van de op Zondag gehou den rondvluchten op Schiphol verloor een dame haar armband met edelgesteenten, die een groote waarde vertegenwoordigdde. De eerlijke vinder, die het niet te breed heeft, bracht den armband direct aan de dame terug en zag zijn eerlijkheid beloond met een bankbiljet van 100. GYMNASIUM TE HAARLEM. Overgangsexamens. Van de 1ste naar de 2de klasse W. P. van den Berg; P. E. E. Briët; Siniona Bijvoet; J. C. Droste; Go Edel; M. Foeken; Suus v. Heerikhuizen; Adri Kamminga; Willy Stalling; F. W. Teding v. Berkhout; J. Trousselot; Suzanna Erands: L. C. Brands; Annie Broekhuizen; Anna Beuns; J. Dal- meyer; L. A. A. van Eerde; H. D. Frank; Topie Glerum; C. de Graaf; Hansje Harting; P. de Josslin de Jong; Hetty Koster; G. Muller van Brakel; Lien Oud; H. Ph. Sabels; G. van den Wall Bake; voorwaardelijk O. Ewoldt; J. H. Krelage. Van de 2de naar de 3de klasse Annie de Boer; W. Coccoris; J. P. Corver| W. J. Hengeveld; Edina Hoek; Han Pruissen; Catharientje Roosjen; D. B. Redeke; Mies Spruit; C. H. van Tienhoven; J. F. Vare kamp; Judith Bloemen; Dina Boeré; Nelly Bruck; Hilda Dieters; N. van Gelder; Corrie van der Graaf; Elly Haje; Mies ten Have; Louisa Janssens; Louise Judels; H. J. Pot; Ada Simonsz; G. H. Steenhuis; J. E. Wage naar; Joke Wefers Bettink. Van de 3de naar de 4e klasse E. Brongerstr.a; J. D. Carrière; M. L Deenik; Letty Doyer; Hetty Gelinkck. Bobbi Groothand; G. W. Hylkema; Toet Kingma; Betty van der Laan; Miep Ochtman; L. Pot; J. B. van Praag; Nora Savrij; H. M. Speekman; Betty Augustijn; To Bauling; Kunna Borggreve; Ina Glerum; B. C. Groe- neveld; Gunnie Gruner; R. H. Haentjes; Marietje Huygen; R. T. E. Lieve; Annie Oudkerk; J. Smits; R. van der Velde; J. Verlooy; M. A. Visser; voorwaardelijk Mientje van Vliet. Van de 4de naar de 5e klasse W. J. van Citters; Cornelia Diepenhorst; P. H. de Groot; R. Haverschmidt; G. H. van Hoolwerff; W. M. Scheltema; Neeltje Speekman; W. C. van Unik; A. de Vries; M. C. Wijt; H. van den Bnei; R. Frant; P. J. Ruys de Perez; Gonne Stalling; Leneke Stemfort Kroese; A. C. Vreede; R. J. de Vries; voorwaardelijk Ida Groenewout; Jo- pie Kuenen; Liesbeth Steijnen; J. P. Jansen. Van de 5de naar de 6e k'asse Stans Hoog; A. Kleyn; Jetje van Mourik Broekman; W. Meyer; Lien Nieuwenhuis; Betsy Nix; Dé Paris; E. A. J. M. Povel; L. A. A. Rutgers v. d. Loeff; Amir Sjari- foeddin; Loes Spruit; Tootje van Teutem; B. E. van Tijn; P. C. Vis; S. E. H. de Vries; A. Hazevoet; Willy Joosten; voorwaardelijk Hetty Poortenaar; Barrij Selles. Van de 3e naar de 4e klasse Lyceum (afd. Gymnasium) J. G. Biele; Mien Blomberg; C. A. de Braai. Vandaag herdacht het echtpaar C. Hey- boervan Ginneken, den dag. waarop het voor 55-jaar in den echt werd verbonden. De man heeft den leeftijd van 88 jaar be reikt en is uitstekend gezond; zijn vrouw is 80 jaar. Het ieest werd in de huiselijke kring gevierd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1