LOTTGERING FUNKE's ROGGEBROOD SIERKAN-ROO "VALET" Vacantia PUROL VOLLE-MELK-REEP Berichten uit onze vorige Oplage X X LAATSTE NIEUWS. Havenbrand in Japan. Primo de Rivera naar Parijs. Het noodweer. J. Klootzema. Waarop gewacht wordt? HILLEGOM. VELSEN. VOOR K STOOM EN EN 4 VERVEN Gr. Houtstraat 5a - Telefoon 10771 IJMUIDEN. WIJK AAN ZEE. Beter dan Goed: PE BESTE HAARLEMMERMEER. BEVERWIJK. - HILLEGOM. HAARLEMMERLIEDE. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.321/a PARIJS 6.421 2 BRUSSEL 5.78 WEENEN 35.20 LONDEN 12.11*/, STOCKHOLM 66.821/2 KOPENHAGEN 66.05 OSLO 54.70 BAZEL 48.23 NEW-YORK 2.491 ROME i 8.60 PR.AAG 7.421/, WARSCHAU 25.- U levert het beste bewijs van zelfvertrou wen en zelfres pect, door U eiken morgen te scheren. Veiligheidsscheermes HAARLEM. Mgr. J. M. J. van Rooii. Trampersoneel „St. Augustinus". JACHT Goedkoope trein naar de Zuiderzee werken. Rectorfeest op het R.-K. Lyceum. Middelbaar Technische School te Haarlem. - Overgangs-examens. Voor de slachtoffers bij de Padang-ramp. De overstroomingen in Duitschland. Auto-ongeluk te Berlijn^ Noodweer boven Uithuizen. Als U het versche eitje en de gemeubi leerde boterhammetjes van het twaalfuurtje heeft gesneden, smaakt U het sneedje ROGGEBROOD nog het lekkerst van al. Het is gezond en voedzaam en verveelt nooit. kunt U bij Uw bakker koopen, het is gemerkt M. FUNKE, de halve broodjes met de letters M. F. ROOM-ÜJ5 voor dessert levert „Be Sisrkan" in spec a!e verpakkingen,, waarin het IJs, zelfs hij zomerwarmte urenlang hard blijft. Een liter ROOM-ijs heeft dezelfde voedingswaarde als DERTIG eieren en kost MET dever- pakking slechts f 1 .S0. Zoodat SIERKAN-ROOM-IJS als toespijs maar weinig of niets duurder is dan de gewone toetjes. VANILLE-ROOM-IJS in verpakkingen vanpl.m. 1 Liter f 1.50, pl. m. Va Liter f0.85. ROOM-ijs in Vanille, Mocca en Frambozensmaak tezamen pl. m. 1 Liter f 1.60, pl. m. 1 !z Liter f0.90, pl.m. x/4 Liter f0.45. Men koopt of bestelt aan den winkel ZULWEG 100-104, Tel. 13777 en aan de S1ERKAN-IJSWAGENTJES. Ter verzachting en genezing van siuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, mu igeDeten cn zonne brand, moet men op reis voorzien zijn van oo s 30, Tube 80 ct. Zaterdagmorgen heeft een hevige brand gewoed in Aomori, een haven in het Noor den van het grootste eiland van Japan. Er is een enorme schade aangericht; honderd fabrieken zijn vernield en ten gevolge van de ramp zijn meer dan duizend personen dak- vos. MADRID, 12 Juli. Primo de Rivera is naar Parijs vertrokken. Hij werd aan 't sla tion uitgeleide gedaan door de Regeering, tal «van autoriteiten en een groote menigte Hij draagt de eereteekenen van het gouden vlies, hem toegekend door president Dou- mergue. ZELHEM. Tijdens het onweder van schier ongekende hevigheid sloeg de bliksem ih de woning van Dirk v. Arragon. v. Arragon werd terstond gedood. Het begin van brand werd gebluscht. Nabij Varsseveld werd de woning van den landbouwer Vierssen door het hemelvuur getroffen. Een deel der woning werd vernield. Vierssen werd On middellijk gedood. De brand werd gebluscht. DOETINCHEM. Op ruim 58-jarigen leef tijd is gisterenavond plotseling overleden de heer Jan Klootzema, directeur van de R. O. G. alhier. De overledene was in op voedkundige kringen een man van groot ge zag en internationale vermaardheid. Aan vankelijk bij 't onderwijs werkzaam, richtte hij in Amsterdam de eerste school voor achterlijke kinderen op, v^arna hij benoemd werd tot adj.-directeur van 't Rijksopvoe dingsgesticht te Alkmaar, vervolgens tot di recteur van den Kruisberg. 17 Mei j.l. vierde hij onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum bij 't Rijksopvoedingswezen. Men schrijft ons: Nog één weck. en dan zal de groote dag van „Herwonnen Levenskracht" gehouden worden. Op dien dag zullen alle Haarlem mers getooid zijn, met een speldje van Her wonnen Levenskracht. Op dien dag van 18 Juli wordt gewacht. Doch waarop nog meer gewacht wordt, is op dc medewerking van de verkoopsters. Kom! kom! denk toch eens aan dit heerlijk liefdewerk, denkt eens aan de velen die u toeroepen, met gestrekte armen: „Ach, helpt onst och, levensredders!" Als iemand in nood verkeert, zullen wij hem of haar helpen, en alles wordt in het werk gesteld, om ze te redden uit den nood! Honderden, ja duizenden verkeeren thans nog in nood. „Reddingroepen zij met smeekende stem. Redding! voor vaders en moeders, voor allen, die aangetast zijn dooi de verraderlijke baccil. Redding wil het fonds „Herwonnen Le venskracht' brengen, doch er wordt ge wacht op honderden medewerksters. Kom, talmt niet langer, en werkt op dien éénen dag in het jaar mede, om den Speldjesdag te doen slagen. Dan kunnen wij menschenle- vens redden, Aanmelding' kan geschieden bij een dei heeren Parochieleiders als volgt: Parochieleiders der Kathedraal „St. Bavo" is: S. A. v. d. Landen, Kolkstraat 15, Paro chieleider Johannes de Dooper, J. Reine re, Teylerplein 25. Parochieleider O. L. Vr. Rozenkrans, D. Ruygrok, Damiatestraat 8. Parochieleider H. Hart, J. Vreenegoor, Frans Halsstraat 30 rood. Parochieleider St. Jozet, D. Wassenaar, Baliuwslaan 7. Parochieleidei St. Antonius, H, P. Zegwaart, Sophiastraat 33. Parochieleider H. H. Elisabeth 'en Bar bara en H. Liduina. F. Stiphout, Goetzee- straat 28. Verder aan het gebouw „St. Bavo" en bij de heeren bestuurs- en comitéleden. Namens het bestuur, W. MOLENKAMP, Voorz, J. Th. ELLIGENS, Sech. Personalia. Voor het examen Mulo slaagden te den Haag, G. Feldkamp en G. L. v. Waveren, alhier. Woeker. Aan alle arbeiders der Kon. Ned. Papierfabriek alhier is zoo meldt de „IJm. Crt." een circulaire uitgereikt met den volgenden inhoud Óndanks de tot de arbeiders gerichte waar schuwing komt het nog herhaaldelijk voor, dat op het loon beslag wordt gelegd voor be lastingen. Ook gebeurt het in den laatsten tijd nog al eens, dat namens leveranciers eveneens loon beslag wordt gevraagd voor geleverde, maar slfchts ten deele betaalde goederen. Weten onze werklieden wel, in hoe groote moeilijkheden ze zich begeven, wanneer ze koopen in magazijnen, die op afbetaling leve ren, of wanneer ze geld leenen van allerlei kantoortjes in de groote steden Indien ze één termijn van betaling overslaan, hebben die leveranciers het recht, om bij rechterlijk vonnis loonbeslag van de schuldenaars te vor deren. En dan komen de hooge kosten, waar van men zich geen denkbeeld kan vormen. Ter verduidelijking geven wij hier eenige voorbeelden van gevallen, die in den laatsten tijd met sommige onzer werklieden zijn voor gekomen iiiiüiiüuiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiitaujiiijiifiiiiiiüi Iemand had meubelen gekocht en moest r*)g f 64.23 betalen. Toen hij, ontstemd over de slechte kwaliteit der gekochte goederen ophield met betalen, verscheen spoedig de deurwaarder, 't Einde van de zaak was, dat hij nu, in plaats van f 64.23, moet betalen f 141.57. Een ander had f 100.geleend, Hij kreeg slechts f 90.— in handen, moest een levens verzekering sluiten, die hem f 2.50 per maand kostte, maar waaraan hij niets had en waar van hij ook geen enkel bewijs in handen kreeg en betaalde binnen den tijd van acht of negen maanden, behalve de levensverzekering, f 148.terug. Nog een ander voorbeeld Een werkman kocht goederen, betaalde gedeeltelijk, zag, dat men hem prullen had geleverd tegen hooge prijzen en staakte de Betalingen. De leverancier beklaagde zich bij den rechter en deze veroordeelde den schuldenaar tot betaling, niet alleen van de schuld, maar ook van de kosten, die zeker minstens f 100.bedragen. Wanneer de leverancier maar eerst ziin kooper tot teeltenen van het contract heeft j overgehaald, kan hij alles uit zijn magazijnen krijgen, wat hij maar begeert, want de win kelier weet wel, dat hij zijn slachtoffer stevig vast heeft. Een onzer werklieden kocht iets in een magazijn voor een groote som gelds en nam de verbintenis op zich, om iedere maand een bepaald bedrag af te betalen. Achteraf be dacht hij, dat hij die verplichting onmogelijk drie jaar kon volhouden hij schreef daarom een beleefd briefje aan zijn leverancier, om hem wat gemakkelijker betalingsvoor-waar den toe te staan, of anders den koop te vernie tigen. Als schadevergoeding voor den winkelier wilde hij dan het reeds afbetaalde geld wel geheel verliezen. En wat antwoordde de win kelier „Gij hebt vrijwillig de verbintenis op u genomen en als ge daaraan niet voldoet, zullen wij U gerechtelijk dwingen." Leeren deze voorbeelden niet, om uiterst voorzichtig te zijn met het teekenen van uw naam Daarom geven wij U den ernstigen en drin genden raad, om u niet met zulke magazij nen en geldschieters in te laten. Zorgt ervoor, dat men u niet op derge lijke wijze bedriegt en geld uit den zak klept. Ten slotte herinneren wij aan de meerma len gegeven waarschuwing, dat wij zeker tot ontslag zullen overgaan, indien men zich met aan onzen raad stoort. Wij vragen van u allen, dat gij zelf uwe persoonlijke zaken regelt, zoodat onze tusschenkomst onnoodig is, en willen dus %oortaan niet meer daarmee bezwaard worden. De rrbeidsregeliag. aan den kant. Nu ac arbeidsregeling voor de vischlossers, mede ten gevolde der onderlinge verschil len van de vakorganisaties, dreigt ineen te storten, komt er actie van de arbeiders zelve. Er is althans een comité gevormd door personen, die buiten de organisatcri- schen weg om, de arbeiders trachten te bewegen tot het teekenén op een lijst, waarin het voortbestaan der regeling be pleit wordt. £.sn goed begin. Dezer dagen kwamen hier de eerste van de IJmuider schepen kinnen uit het volle haringseizoen. Het was Zaterdag de' motorlogger Corn, de Boer Jr., IJ M. 268 en Zondag de motor- logger Maarten Bernardus II, IJ.M. 406. Het eerstgenoemde schip bracht 21 last, het andere 25 last haring aan. Bedriegen deze eerste vangsten niet, dan zou dit jaar, na eenige zeer schrale jaren, weer een goed haringjaar kunnen worden. Sic transit gloria mundis. Zondag morgen kwam hier de Ned. sleepboot Rozenburg binnen met een oude Engelsche torpedojager op sleeptouw. Dit schip, dat in de oorlogsjaren nog deel uitmaakte van de vloot, waarmee „Briltania rule of the waves was thans op reis naar Amsterdam om gesloopt te worden. Handelsbetrekkingen met Turkije. Zater- middag kwam hier een schip binnen met een vlag, die men hier anders nooit ziet, ofschoon het nujuist niet van de minst- beteekenende zeemogendheid is. Het was de bloedroode vlag met de witte Halve Maan, de vlag van de Turksche republiek. Op de voormast voerde het schip echter een vlag, die nog onaangenamer aandoet, de gele quarantaine-vlag, zoodat niemand aan boord mocht komen. Deze Turk heette de Kara-Denis, kwam van Londen om in Amsterdam een expositie van Turksche producten te houden. Voor de levendigheid was er muziek aan boord. Nu moet men niet denken, dat dit schip hier al te vreemd was, want het vaartuig voer vroeger onder Nederlandsche vlag voor de Rotter- damsche Lloyd, onder den naam Wilis. Het vreemdelingenverkeer. Het blijkt, hoe, mede tengevolge van dc stelselmatige propaganda, een uitstapje naar IJmuiden steeds meer een geliefkoosd nummer wordt op het buiten-programma der stedelingen. Het is, alsof men er op zit te wachten, tct het weer een dergelijk tochtje toelaat. Reeds de vorige week had het daar veel van. Thans nog veef meer. Zaterdag stond er nog een stevige koude bries, die 'het verblijf aan het strand beslist onaangenaam maakte. Doch Zondagmorgen verscheen de zon aan den blauwen hemelkoepel en de wind bracht nauwelijks een rimpeling in het spiegelende watervlak. Direct zijn ze toen gekomen, per spoor, auto of fiets, of niet het minst, per boot. Het waren er duizenden, zoovelen als we nog maar zelden hier zagen. De veren waren meermalen niet bij machte om spoe dig genoeg het publiek over te zetten naar het sttand, hoewel beide met volle capaci teit aan het werk waren. Het veer van de sluizen naar de semaphore was trouwens een groot deel van den dag leelijk gehan dicapt. In de haven lagen nl. eenige kleine marineschepen en, om nu de weinige men- schen, die daarop waren gelegenheid te bièden van- en aan-boord te gaan, was voor ieder van die schepen een steiger ge reserveerd. Het gevolg was nu, dat het veer slechts een in plaats van twee steigers kon gebruiken, waardoor er een, veelal noodeloos oponthoud en dringen ontstond. Het is dan ook te hopen, dat hier de ge meente eens handelend optreedt, waardoor zij b,v. een paar van die steigers in huur ontving en ze steeds daarover de beschik king houdt. De gemeente zou dan een over= eenkomst met den- veerman als onder huurder kunnen maken, juist zooals men dat ook aan het strand ziet gebeuren. En waar onze gemeente zegt zich zoo in te spannen voor het vreemdelingenverkeer, zou met deze bemiddeling zeer zeker een der vitale belangen van IJmuiden-Bad ge diend worden. Hospitaal Kerkschip. Het hospitaal- kerkschip „De Hoop" is gisteren van zijn eersten kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee alhier teruggekeerd. De reis heeft geduurd van 26 Mei9 Juli. Door den geneesheer dr. F.G. van Asperen uit Haarlem werden 93 personen behandeld, waaronder 8 Duitschers. Hiervan werden er in het hospitaal aan boord opgenomen, waar van 5 patiënten werden meegenomen naar IJmuiden, n.l. 2 uit Scheveningen 2 uit Kat wijk aan Zee en 1 uit Hellevoetsluis. Van de 93 patiënten werden er 88 in Ler- wich behandeld en 5 op zee. Verdeeld naar de herkomst der schepen kwamen de patiënten van 13 schepen uit Scheveningen 13 uit Kat wijk aan Zee, 13 uit Vlaardingen, 5 uit Maas sluis, 4 uit IJmuiden en 8 uit Emden. De predikant ds. K. Engelsma uit Zwart sluis verleende geestelijken bijstand aan boord der schepen en mocht meermalen optreden in de St. Clemens Hall Church te Lerwich. De monteur van „De Hoop", Jac. de Best uit Katwijk, heeft aan verschillende loggers technische hulp verleend. De meegenomen patiënten konden allen op eigen gelegenheid naar hun woonplaatsen gaan. Burgerlijke Stand. Geboren Geer trui Adriana, dochter van P. Spruit en C. Verhagen Wilhelmus Johannes, z. van J.H. Knaap en G.M. Knapen. Meer voedingswaarde dan 2 EIEÜEN Ongeval. Het 6-jarig zoontje van P. B' wonende aan 't Kabel te Nieuw-Vennep had het ongeluk in het water te vallen. Daar er geen dadelijke hulp aanwezig was, dreef hij al spoedig in 't midden van den Ven- nepertocht. De 13-jarige P. B.zag het en had de tegen woordigheid van geest direct te water té. springen en smaakte hét genoegen den dren keling van een wissen dood te redden. Aanvaring. In de ringvaart nabij Aals meer kwamen Zaterdag twee motorvaartui gen met elkaar in aanvaring. De materiale schade betrof aan het eene vaartuig de romp, terwijl de andere motor aan het berghout beschadigd werd. Te water. Een kind van A. E. aan den Aalsmeerderdijk geraakte dezer dagen in de ringvaart. Het kind was op de stoep toen een schip passeerde, voortgetrokken aan een lijn. De kleine bemerkte het touw niét en werd in het kanaal getrokken. Gelukkig kon een buurvrouw het meisje, dat reeds in zinkenden toestand was, redden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd L, 't Hart en A.E. Veerbeek P.J. Duiven voorden en F.J. Knegjes N. Oudendijk en J.C. Timmer H. Grapendaal en J. Grapen- daal. Geboren J. de Prijcker-Steenbakker, d. J. Roos-Hoogenbirk, d. Overleden Chr. Duiker, 81 jaren, ge huwd met A.C. Schrama. i.,,. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. H. van Beelcn en J. M. Warmerdam. A. Huyssoon en K. Veldhuis. Geboren: z. van M. P. Kraan-Sprcngers. z. van J. C. Oudshoorn-Huisman. z. van C. Balkenende-Bruinenberg. d. van N. van Zanten-Bos. Mooi succes. Konden wij vorige week berichten, dat de heeren J. de Rooy en Q. J. Smit, beiden geslaagd waren voor het examen Mercurius", Eng. Handelscorres pondentie, thans zijn beiden weder ge klaagd voor het te Amsterdam gehouden Eng. Handelscorrespondentie der Ned. Ver. van Leeraren. Beiden zijn opgeleid door den heer J. J. Litjins, alhier. De heeren W. M. N. Schouten alhier en J. Pompe te Zilk, slaagden voor het onder- wijs-examen en vak J. Opdracht. Bij onderhandsche aanbeste ding, is opgedragen aan P. v. Geldorp, alhier, het sloopen van een bestaande en daarna bouwen van een boerderij met woonhuis, voor rekening van den heer C. Nelis. 12 JULI EERSTt LATER KOERS KOERS Met welk een last of moeite het scheren ihans ook gepaard gaat, zoodra U zich een Valet heeft aangeschaft, bemerkt U daar niets meer van. Het is de eenvoud zelve en het mésje ervan blijft altijd scherp. Importeurs: Fa. E. MEINPSRSMA - DtH HAAG AMERIKAANSCHE STUDENTEN IN HAARLEM. Vrijdagmiddag hebben 40 Amerikaansche studenten, die in Holland verblijven, eer, uitstapje gemaakt naar Haarlem, waar zij het Teyler-Museum hebben bezocht. Prof. Lorentz en dr. Crommelin demonstreerden hier de oude physische instrumenten. Ver volgens werd een bezoek gebracht aan het Frans Hals-Museum, waarna de studenten door het bestuur van V.V.V. te Haarlem een thee werd aangeboden. De toestand van Mgr. Van Rc.oij, pastoor der parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad te 's-Gravenhage, is nog onveranderd. Dezer dagen mocht Mgr. een hernieuwd bezoek ontvangeji van Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, Ap. Internuntius te 's-Gravcn- hage. A.s. Woensdag, '14 Juli, vergaderen onder voorzitterschap van den heer Geers, dé R. K. Tramleden van de aid. H. Augustinus, om half 8 in het gebouw ,,St, Bavo". Smede- straqt. Te behandelen punten op de a.s. con ferentie met den Directeur der N. Z. H.- Trammaatschappij. Vele leden worden ver wacht en dat ieder een niet- of verkeerd- georganiseerde introduceert. Oorspronkelijk was deze vergadering aangekondigd op Dins dag 13 Juli, doch door omstandigheden moet hierin verandering worden gebracht, De Burgemeester van Haarlem brengt ter openbare kennis, dat de Minister van Bin- nenlandsch Zaken en Landbouw heelt be paald: le. dat de jacht op de wildsoorten, hierna genoemd, zal zijn geopend in alle Provin ciën, behalve Groningen en Friesland, ge durende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven: Grof wild: Edelhcren en damherten van 1 November 1926 lot 30 Januari _1927; Hinden van 3 Januari 1927 tot 30 Januari 1927; Ree bokken van 15 Juli 1926 tot 15 Augustus 1926; Reegeiten en reebokken van 11 Oc tober 1926 tot 14 November 1926, Klein wild: Houtsnippen van 30 Augustus 1926 tot 27 Februari 1927; Korhennen van 13 September 1926 tot 28 November 1926; Korhanen van 13 September 1926 tot 1 Ja nuari 1927; Fazantenhennen van 27 Septem ber 1926 tot 1 Januari 1927; Faazntenhanen van 27 September 1926 tot 30 Januari 1927. Waterwild; Zwanen van 26 Juli 1926 tot 27 Februari 1927; Ganzen en watersnippen van 26 Juli 1926 tot 17 April 1927; Eenden en duikeenden, behalve wilde eenden (anas boschas, anas boschas boschas, anas plty- rhyncha platrhincha) bergeenden en eider- eenden van 26 Juli 1926 tot 6 Maart 1927; Wilde eenden sanas boschas, anas bo schas boschas, anas platyrhincha platyrhin- cha van 26 Juli 1926 tot 30 Januari 1927; gcupplevieren van 26 Juli 1926 tot 3 April 1927; 2e. dat de jacht op patrijzen en hazen niet zal worden geopend, voor zooveel de provincie Gelderland betreft, in de gemeen ten Appeltern. Batenburg, Bergharen, Beu- ningen, Dreumel, Druten, Ewijk, Heerewaar den, Horssen, Overassclt, Wamel en Wij ehen, en voor zooveel de Provincie Noord- Brabant betref!, in de gemeenten Beers, Cuijk c.a. Haps, Linden en Oeffeit, en in het gedeelte der gemeente Beugen c.a. gelegen ter, Oosten van den spoorweg VenloNijme gen en in het gedeelte der gemeente Escha- ren, gelegen ten Oosten van de rivier Dc Raam; 3e. dat de jacht op patrijzen en hazen, met uitzondering van de in sub 2e. genoem de gebieden zal zijn geopend; a, op patrijzen in 11e Provinciën, behalve in Groningen en Friesland, van 30 Augustus 1926 tot 1 Ja nuari 1927 en in Groningen en Friesland van 13 September 1926 tot 1 Januari 1927; b. op hazen in alle Provinciën van 4 October 1926 tot 1 Januari 1927; 4e. dat het vangen van de hieronder ge noemde waterwildsoorten door middel van eendenkooien en netten, waarvan het ge bruik is geoorloofd, zal zijn toegestaan in alle Provinciën, behalve Groningen en Friesland, gedurende het tijdvak achter de namen der wildsoorten aangegeven; Zwanen vam26 Juli 1926 tot 27 Februari 1927; Gan zen en watersnippen, van 26 Juli 1927 tot 17 April 1927; Eenden en duikeenden, be halve wilde eenden, (anas boschas, anas bo schas boschas, anas platyrhincha platrhincha) bergeenden en eidereenden van 26 Juli 1926 tol 10 April 1927; Wilde eenden (anas bo schas, anas boschas boschas, anas plat- '"hyncha platyrhincha van 26 Juli 1926 tot Maart 1927; Goudplevieren van 26 Juli 1926 tot 3 April 1927; 5c, dat-in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op hertenkalveren, reekal- verèn, bergeenden en eidereenden, alsmede op het verdere wild, waaromtrent in de be schikking van den Minister geene bepalin gen zijn getroffen. Op Zondag 18 Juli zal een goedkoope trein loopen naar de Zuiderzeewerken, en wel van Den Haag tot en met Enkhuizen, via Amsterdam—Alkmaar. Er zal een kapel gebouwd worden. Het jaarlijks terugkeeren.de Rectorsfeest, dat Vrijdag op het R.-K. Lyceum plaate had, heeft en dat konden we ongetwijfeld constateeren de vorige feesten van dien aard verre overtroffen, wat betreft den grootschen opzet van het geheel. De dag werd ingezet met een plechtige H. Mis, gecelebreerd door den ZeeEerw. Pater Dr. N. Th. Vlaar, in de versierde kapel, die geheel met docenten en leerlingen gevuld was. Tijdens de H. Mis naderden velen tot de H. Tafel. Omstreeks tien uur verzamelden leeraren en leerlingen zich in de ruime gym nastiekzaal, alwaar de heer M. v. d. Weiden namens het leerarencorps in hartelijke be woordingen Zijn Eerw. toesprak, om ver volgens over te gaan tot het aanbieden van een bloemstuk. Hierna was het woord aan den heer B. Krieger^ die Zijn Eerw. namens de leerlin gen in 'n zinrijke toespraak gelukwenschte met z n feest, hetgeen hij eveneens verge zeld deed gaan van een keurig bleomstuk. Geroerd door de sympathieke hulde, nam Zijne Eerw. zelf het woord en richtte zich in een kernachtige rede tot docenten en leerlingen. Met zeer groote voldoening con stateerde sp.. de goede verstandhouding en den blijden Roomschen geest, die het Ly ceum beheerschen. Vervolgens wendde spr. Zich tot de leerlingen in het bijzonder, hen wijzende op de noodzakelijkheid van plichts betrachting en gehoorzaamheid jegens hun overheid, daar er immers gezag moet zijn in het Roomsche leven en alle gezag van God komt. Tevens spoorde spr. allen aan het Zoo goed ingeslagen pad steeds met volharding te blijven bewandelen. Een daverend applaus getuigde van algemeene instemming met het gesprokene. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met de athletiekwedstrijden, die door de energieke leiding van den heer S. Hooy en zijn helpers prachtig van stapel liepen. Hierop vereenig- 'den zich Rector, leeraren en andere genoodig- den aan een feestmaaltijd, waarna een auto rit werd gemaakt door Haarlem's omstreken. Ondertusschen hadden op het sportveld de tenniswedstrijden een aanvang genomen, die zeer geanimeerd verliepen. Des avond om acht uur kwam men in feestelijke vergade ring bijeen in den schouwburg, alwaar een zeer mooi programma werd afgewerkt. De clou van den avond vormde het blijspel „de Landbouw", dat een buitengewonen bijval oogstte. Een bijzondere vermelding verdient wel het spel van J. Boot, die zich hier ter stede een zekere bekendheid heeft verworven, vanwege z'n zuiver aangevoeld en ongedwongen acteeren. De heer J. Vandervelden kan met vol doening terugzien op de prestaties van deze nog jeugdige acteurs, die zich onder zijn er varen leiding keurig van hun taak hebben gekweten. Ook het orkest was dezen keer in bijzonder goede conditie. Geen wonder dan ook, dan den heer Jansen en zijn wakker clubje na ieder nummer een hartelijk applaus ten deel viel. Aan het slot van den uitstekend geslaag den feestavond richtte de Eerw. Pater Rector het woord tot de aanwezigen. Spr. wenschte een hartelijk woord van dank te brengen aan allen, die tot het slagen van dezen feestdag hadden medegewerkt en in de eerste plaats aan zijn confrater den ZeerEerw. Pater Esser, "conrector van het Lyceum, dien spr. Zijn rechterhand noemde, wien tevens een groot deel van de eer van dezen dag voor z'n onvermoeiden arbeid toekomt (Aoolaus). Vervolgens richtte spr. zich tot de too- neelisten en bracht hun zijn dank, mede namens allen, in het bijzonder den on vermoeiden regisseur, den heer J. Vander velden. (Applaus.) Daarna richtte spr. zich tot de orkestleden. Met genoegen constateerde spr. bijna dagelijksche vorderingen. Spr. memoreerde de joyeuse entree van dit orkest in de Resi dentie j.l. en huldigde den heer Jansen in sympathieke bewoordingen voor z'n kundige leiding (Daverend applaus). Hierop richtte Spr. zich tot de aanwezigen in een gloedvolle redevoering. „Hetgeen," aldus Spr., „mij op dezen dag wel het meest heeft verheugd, is het feit, dat ik de toestemming verkregen heb voor het bouwen van een kapel bij ons Lyceum 1" (Langdurig enthousiast applaus). Na eenige belangrijke mededeelingen van meer huishoudelijken aard, verklaarde spr. de bijeenkomst gesloten. Vermeld zij nog, dat de schouwburg zeer goed bezet was. Afdeeling Bouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar A. Antonysen, Beverwijk B.E, van Bennekotn, Heemstede F. Drijver, Haarlem; Th.W. Hölsken en W. Metz, Haarlem A. Rubenkamp en C.F. Ruyter, Amsterdam J.F, Klein Schiphorst, Haarlem. Herexamen 1 niet bevorderd 2. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar W.A. Couzy, Am sterdam J.B. Geyl, Heemstede W.Ph. van Harreveld, Haarlem C. Hoen, Sloter- dijk W. H. J. Hoosemans, SantpoortE Lohman, Amsterdam J.P. van Nes, Bos koop J. le Poole, LeidenH.L. Klein, Schiphorst, Haarlem J. Sluys, Amsterdam. Herexamen 1. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar F Flameling, Bloemen daal H. van 't Hag, Almelo J.H. Helms en Th. Op der Heyde, Bloemendaal H.N. Hol lander, Amsterdam A.A. Jagt, Rijk, Haar lemmermeer H.G. de Langen, Leiden C.P, Langendijk, Beverwijk Tj. Molenaar, Am sterdam H. Sanders, Haarlem J. Versteeg, Amsterdam, Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar M.K. Fehres, Haarlem P. de Hen, Vlaardingen G.W. Morssink, Rotter dam J.P. Stokfleth, Amsterdam J.G. Tie- meyer, Schoten, Herexamen 1 niet bevorderd 3. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar: W. van den Burg, Amsterdam J.W.A, Coppée, Ruurlo A.A. C. Janssen, Velsen C.J. Krug, Schoten J. Poen, Heemstede D.C.F. Schuit, Leiden P.H. Smit, Haarlem A.Tj. van Veen, Sneek. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar M.D. van Binsbergen Schoten M.M. Dijkman, Haarlem J.G. Gouda, Amsterdam J.A. van Heerde, Gro ningen W. Molenaar, Zandvoort K. Pluis en C. Visser, Leiden. Afdeeling Werktuigbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar H. Bakker, I-ïeiloo P.A.J. van den Bergh en A.A.G.J. Borsi, Haarlem F. J.J. Feirabend, N.O.I.J.H. Franken, Re- nesse M.F.B. van Geuns, 's-Gravenhage C.L. Gosen, ZandvoortC. Heman, Schoor! P.E. Hutte, Heemstede W.A. Baron Van Ittersum, BeverwijkB.W.F.R. Jonker, Santpoort N.A. Kaldenbach, Haarlem E. Ch. Lantzius, Heemstede J.W.A. Pieters, Aerdenhout; P.C. Rus, J. O. Swaving Dijkstra Haarlem G. Terwogt, 's-Gravenhage. Herexamen 4, niet bevorderd 9. Geplaatst van het practische leerjaar in het tweede studiejaar G.J. Hamer, 's-Graven hage W. Klaasen, Arnhem. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar P. Baars, Leiderdorp W.A. Brandt, Overveen E.N.C. Brantjes, Haarlem D.C.J. Bruinshorst, 's-Gravenha ge P. Bruyn, Abbekerk H.W. Clasener, 's-Gravenhage H.J. Cornelisse, Haarlem A. Crama, Leiden J.C. Gackstatter, Wijk aan Zee B.H. Gimberg, H.L.A. Gimberg, 's Gravenhage G. Holtkamp, 's Gravenhage; C. Houttuin, Arnhem N.J. Kerkhoven, Haarlem G.J. Koet, Leiden J.J. Kotte, HeemstedeP. Kwantes, Haarlem A. Swagerman, L.W. Tazelaar, 's Gravenhage F.W. Versterre, Haarlem H.J. van Waveren, Hillegom C.J.J. van Wijk, Haarlem. Herexamen 5 niet bevorderd 4. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het laatste studiejaar N.G. Benink, Am sterdam E.E. van Dijk, Alkmaar K.J.M. Philippeau, Hengelo (O)J.H. Seiler, Lei- 'den W.J. Sijgers, Almelo Herexamen 1. Bevorderd van het practische leerjaar naar het laatsje studiejaar J.P. Alberding, Haar lem A.C. Arends, N.O.I,J.C. Benschop, 's-Gravenhage H. Blok, Zwolle G. van Dommelen, Schoten C.C.W. de Hart, Su riname A. Hill, J. van Hooidonk, Leiden Chr, Hulsebosch, Haarlem M.J. Kingma, L. Kouwenhoven, 's Gravenhage P.J. Maartense, Castricum A.G. Meesters, IJ muiden L.A. Noordhoorn, N.O.I. J.J. Toolman, 's Gravenhage; H. van 't Sarif, Amsterdam; D. S. Slop, Castricum; P. Voe ten, Hoofddorp H. de Wit, Beemster van der Woude, Dieren C. Wijdooge, Haiï* lem. Nog onbeslist 1. Afdeeling Electrotechniek, Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar C.L. Baljé, IJmuidenA.G. Berger, Hengelo (O) C.L. van Berkel, Sant poort C. Bier, Haarlem H. Broekhoff, N. 0.1. Th. G. Brouwer, 's-Gravenhagë A.J. Lodeweegs, Bloemendaal N. Lofvers, J.K. van Meerem, Haarlem L.W. van den Muy- zenberg, Soest H.J.W. Oudewaal, Voor burg Th.A. Ruys, N.O.I. A.P. Sipman, Bergen (N.H.) G.H. van Spankeren, Heem stede G.M.A. Swüste, 's-Gravenhage J. Timmerman Zwaag (N.H.) W.R.V. Weyers, Brummen P.J. de Wit, Heemstede A. Worisek, 's Gravenhage. Herexamen 3 niet bevorderd 5. Geplaatst van het practische leerjaar in het tweede studiejaar J. van Buuren, Haarlem. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar A.F. Bogaert, Haar- lemmerliede, z.a. F. Brandt, Overveen C.L. Emmeriks, Haarlem J. de Haas, 's- Gravenhage J. Hagenaar, Heemstede J.C. Hoeke, N.O.I.N. Hoelandt, 's-Gravenhage A.G. de Jager, AerdenhoutH.J. Jesse, Lei den P. Jonges, Schoten J.C. Jüncker, 's- Gravenhage Th. Kumpe, Haarlem N.W. C. J. Nooder, Twello C. J. Prins, IJmui den G.C. Reitsma, Haarlem P.C. de Rooy, Leiden N.H. Schenk, Haarlem J.Ph. Vo gel/Hilversum Herexamen 2, niet bevorderd 1. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het laatste studiejaar J. Bakker, Hengelo (O). Bevorders van het practische leerjaar naar het laatste studiejaar J.L. Baartman, 's-Gra venhage G.J. van'Es, Uitgeest L. van Gel deren, Leiden J.S. de Groot, Haarlem M. A. Haas, Rhenen D. Hogan, Nijmegen T. de Jong, 's-Gravenhage S.T. Kiewied, Haar lem P. Krabbendam, Hoofddorp J.A.G. Leyerzapf en C.A.J. de Mare, 's-Gravenhage W. Marsman, Haarlem J.D.G. Monten- berg, 's-Gravenhage H.C.P.J.J. van Noort, Leiden H.W.H. Post, Heerde B. Swets, Haarlem W. Verkroost, Bergen (N.H.), Afdeeling Scheepsbouwkunde. Bevorderd van het eerste naar het tweede studiejaar C.H. Meeuwisse, 's-Gravenhag? H, Sanders, Amsterdam. Niet bevorderd 2. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het practische leerjaar H.J. Schepman, Kampen. Bevorderd van het tweede studiejaar naar het laatste studiejaar H. van der Esch, Am sterdam J.J, Visser, Haarlem. Bevorderd van het. practische leerjaar naar het laatste studiejaar H. 't Hart, W.H. Kei zer, Haarlem J.J. Meyst, Amsterdam P. Overgaauw, Haarlem H.D. de Rooy, Zaan dam. Aan het Smeroe fonds te Batavia wordt heden overgemaakt een bedrag van 50.000. Dit is de 'eerste remise voor de slachtoffers van' de Padang-ramp. BERLIJN, 10 Juli. De Pruisische min. van binnenlandsche zaken, heeft nog 2 mil- lioen beschikbaar gesteld voor de slachtof fers der overstrooming, BERLIJN, 10 Juli, Tijdens het trainen op de renbaan Ie Berlijn voor de Zondag aanvangende auto-rennen, zijn twee auto's tegen elkander gebotst. De bestuurder van den Italiaanschen wagen werd zwaar ge wond. Zijn metgezel werd gedood en de be stuurder van den Duitschen wagen licht ge wond. GRONINGEN, 10 Juli. Over de gemeente Uithuizen woedt een ontzettend onweer, dat in den vroegen morgen 6 uur op zijn hevigst was. 'n Geweldige watervloed, vergezeld van dikke hagelsteenen, stortte zich boven de stad uit. De te veld staande gewassen, hebben zeer geleden en het koren op de verschillende plaatsen ligt plat tegen den grond, zoodat de oogst van sommige land bouwers grootendeels is vernield, Twee woningen, de eerste bewoond door den eige naar Bultenaar, de tweede door Hofman, zijn door het onweder getroffen, de daken zijn vernield en de muren óp verscheidene plaatsen gescheurd, zoodat het water kan binnenstroomen. Tot hedenmorgen half twaalf duurde het onweer voort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2