WILT GIJ TAPIJTEN flaverscWt Kiaje. Dr. 0TT0 KLIPP Bij Examens en Openbaar Optreden JA MAAR Adverienftiën HOEING'S SPORT EN WEDSTRIJDEN. Ingezonden Me de deeling en. WATERPOLO. KUNST EN KENNIS. ADVERTENTIËN. AMSTERDAMSCH NIEUWS. Tumult op het Leidscheplein. 1 Een Amsterdamsch comité voor de Drentsche venen. UIT DE PERS. Hij kreeg Multatuli in handen. KERK EN SCHOOL/ De bekeering van een Rabbi. DO US I'S ZAKENBEUR!» ANEGANG 38 40 - TEL. 14719 DANKBETUIGING. GED. OUDE GRACHT 84 Zie ik toch altijd het beste School- en Schri jf- BEHOEFIEN J.-AKKERMAN 6ed. Oude Grichl 37 TE KOOP Duitsch - Engelsch. Opl. aile praktijk-examens KLEVERPARKWEG 142. Telefoon 13269. fïOKING's Spreekuur Castricum K. ACKEMA Bakkersleerling Vraag en Aanbod NETTE MEISJES DIENSTBODE EEN NET MEISJE OVER TE NEMEN KEUKENMEISJE R.-K. MEISJE lsteHYPOT H E E kT GEVRAAGD Assistent vertegenwoordigers Te huur gevraagd TE KOOP KANTOOR. ZAAK. KOOLPLANTEN NETTE JONGEN LEEG Indische witte pakken TE KOOP Piano ter overn. gevr. TEKOOP KOST EN INWONING 8000 le Hypotheek Laai Uw goede ren, vóór Gij op REIS GAAT Che misch reinigen in DOET VERKOOPEN ADVERTEEREN NED£RL. INDIE EN DE AMSTER- DAMSCHE OLYMPIADE. y 'oen in ons land de eerste plannen van voorbereiding werden gepubliceerd, met jde betrekking tot de Olympiade 1928, werd tn Indië tegelijktijdig de mogelijkheid over wogen om zelfstandigheid te verkrijgen. •Deze erkenning, welke uitsluitend door het Intern. Olymp. Comité gesanctionneerd kan worden, beteekende, dat Indië als zelf standige staat zijn deelnemers naar Am sterdam, en natuurlijk later naar volgende Olympiades zou kunnen afvaardigen. Ijlings verd een comité bijeengeroepen uit verschil lenden Ronden en Lichamen, welker be sprekingen leidde tot stichting van het Nederl, Oost Ind. Olympisch Comité. De tijd van grondige voorbereiding bleek te kort, zoo dat het schriftelijk verzoek om erkenning aan het I. O. C., welke voorjaar 1925 te Praag in conferentie bijeen was, werd afgewezen Begrijpelijk was dit een groote teleurstelling voor de Indiërs en lyid 't de schijn of men in de Praagsche discessie berustte. Thans blijkt echter, dat het N.O.I.O.C. dit besluit niet heeft aanvaard en schijnen goede gronden aanwezig, waarop een revisie van dit besluit kan word.en aangevraagd. Naar de eerst volgende conferentie, welke in 1927 te Lissa bon zal worden gehouden, wil men een eigen afgevaardigde zenden, welke de gronden kal aaijrtoonen, waarop het verzoek is gebaseerd. Ihtusschen heeft het N.O.I.O.C. zich met het volgend schrijven tot het Bestuur van den N. I. Voetbal Bond gewend „Nog altijd is de kans niet uitbgesloten, dat Indië in 1928 zelfstandig op de Olympi sche spelen zal mogen uitkomen. De eerste poging om tot erkenning van Indië als zelf standig land te geraken, heeft wel geen succes gehad, maar de tijd van voorbereiding was toen wel buitengewoon kort en de poging werd niet door een eigen afgevaardigde onder steund. Wij hebben alle reden om te gelooven dat een gelijk verzoek op het eerstvolgend Olympisch Congres, hetwelk in 1927 te Lissabon zal Worden gehouden, een ander onthaal zal vinden dan een botte afwijzing. Pogingen om tot erkenning te geraken zijn reeds voorbereid en van eventueele vorde ringen zullen wij u regelmatig op de hoogte houdfen. In afwachting van hetgeen te gebeuren stóat, is het echter gewenscht om het comité dat een eventueele uitzending zal regelen, zoo sterk mogelijk te maken, Wij komen daarom Uw steun verzoeken. Lukt het tot erkenning te geraken, dan Zal dit eerst in 1927 kunnen zijn en de tijd, die tusschen dit jaar en de volgende Olym pische spelen verloopt, is veel te kort om een bedrag te kunnen ipzamelen, dat een uit zending mogelijk zou maken. Wil Indië in 1928 zelfstandig uitkomen, dan moet reeds nu met inzamelen worden begonnen. Het geld, dat ons voor dit doel gezonden zal worden, blijft geheel afzonderlijk van andere ontvangsten van ons comité. Het zal op een Bank worden geplaatst en mocht, wat wij niet hopen ondanks alle pogingen, de uitzending tot de onmogelijkheden behooren, dan ontvangen degenen, die tot de vorming van het fonds hebben bijgedragen, hun storting terug." blijft men kalm en helder door het gebruik van MIJNHARDT's ZENUWTABLETTEN, Glazen buisje 75 cl. slecht schieten geen succes opleveren, breekt rust aan. Na de thee zijn het eerst de gasten die aanvallen en waarbij de H. P. C.-verdedi ging haar talenten toont. Een vrije worp wordt verwerkt. Dan gaat H. P. C. ten aanval. Mej. var. Gelder redt een keurig schot van Tilly Slij per, terwijl mej. Doemer rakelings over schiet en mej. Slijper tegen den paal schiet. Eindelijk eheft mevr. Kruyt succes met een ver schot in den bovenhoek 30. De Rotterdammers zetten er alles op, om de eer te redden, doch de H. P. C.-verdedi ging is onverbiddelijk. Aan de cverzii zijn het vooral mevr. Kruyt en mej. de Boer, die door keurig samenspel het den gasten lastig maken. Een goal vap mej. de Boer wordt geannuleerd, wegens 't or,der water houden van 't' leder vóer haaf schot, Tilly Slijpers schiet tegen den paal, de bal komt bij mej. de Boer, die no, 4 in het net deponeert. 4 Dan een snellen aanval van mej. Kerse boom, welke vlak voor doel wordt vastge houden. De strafwbrp levert de eenige goal op voor S. V. H. 41. Na den ingóoi fluit scheidsrechter voor het einde. Hoewel dit schrijven voorzichtig is gesteld, ^vernamen wij bovendien van. officialise ~zijde; dat erkenning heusch niet tot de Onmogelijk heden behoort, en kan men dit wel tusschen de regels doorlezen. Voor Holland Zoü 't on getwijfeld een groote verrassing zijn, wanneer zijn koloniën bedoelde sanctie verkrijgen konden. Terzijnertijd komen wij op deze aange legenheid terug. (Dames.) H.P.C.S.V.H. 4—1. H. P. C. heeft Zaterdagavond met kende cijfers revanche genomen op de 20 nederlaag in Hillegersberg. De Rotterdam mers laten lang op zich wachten en pas om half 9 kan scheidsrechter Sisselaar uit Am sterdam laten beginnen. De zeventallen zijn als volgt: »d. P, C.: Ten Broeke Jo Ruysenaars, Fien Schouw Mevr. Knuyt M. de Boer Doemer Tilly Slijper spre- M. Kerseboom, J. Hilledoorn Holstein, L. v. Gelder H. Bakker N. Verhoef M. Balen, H. S. V. H.: Beid'c ploegen zijn dus geheel compleet Bij dem ingooi is Mej. Doemer het eerst bij den bal, plaatst naar Mevr. Knuyt, die doorgeeft, aan mej. de Boer, welke alleen opzwemt en onhoudbaar scoort, 10. Dit schudt de S. V. H.'ers wakker en fanatiek vallen zij aan. Mej. Kerseboom is zeer ge vaarlijk, doch mevr. Knuyt is haar de baas, en geeft haar weinig kans om te schieten, waarbij nog komt, dat mej. ten Broeke in doel safe is. H. P. C. is iets sterker en mej. de Boer maakt het de S. V. H.-keeper zeer lastig. Als mej. Doemer eens naar de vrijliggende mej. de Boer plaatst, schiet deze op Binken afstand in den bovenhoek, 20. Met eenige S. V. 'H, aanvallen, welke door H.P.C.—S.V.H. (heeren) 2—2. Deze wedstrijd zal wel beslissend geweest zijn voor het kampioenschap en dus in het voordeel van S.V.H. Dat H.P.C. het niet toi een overwinning heeft kunnen: brengen daardoor het kampioenschap wel verspeelde (alleen als S.V.H. haar laatsten wedstrijd tegen R.Z.C. verspeelt wat bijna onmogelijk is, daar R.Z.C. reeds alle wedstrijden ver loren heeft) dankt zij eerstens aan de lei ding, die verre van safe was, Wat b.v. te zeggen van het niet straffen vaneen S.V. H.'er die. een H.P.C.'er,, een klap gaf, en waarbij de scheidsrechter verklaarde dat degene, die den klap kreeg, ook wel iets gedaan zal hebben? Zoo werd Leijenaar het water uitgestuurd, omdat hij een speler aanviel op een moment, dat die speler den bal op zijn handen liet dansen. Na afloop erkende hij ziin fout. Braam werd gedurig om zijn hals vastge houden als hij wilde schieten, zoodat elk schot mislukte. Alleen in de laatste minuten straf te hij, toen het publick zeer rumoerig werd. Anderdeels waren de spelers zenuwach tig. Braa mmiste 2 strafworpen, de 2de in de laatste 6 seconden. De S.V.H.'ers lieten lang op zich wachten De dames Slijper en Doemer verkortten den tijd door springdemonstraties te houden, waarvan de toeschouwers, die tot eenige .honderden waren aangegroeid, door applaus te kennefi gaven, dat zij haar werk op hoo- gen prijs steldem Om kwart vóór 9 kwam de laatste S.V. H.'cr binnen en om 8.50 werd aangevangen, wederom onder leiding van den heer Sisse- aar. De-zeventallen zien er als volgt uit: H.P.C. B. W. Moolenaar Leijenaar, Kooiman J. J. Moolenaar, A. Braam, "f, W, Moolena?' Kodde M. P. Kornik, A. Bafends, W .Jpngeneei A. Verhoef Smit, G. He lendoörn S.V.H. Ed. Blom. Béide ploegen zijn dus geheel compleet; Er ontwikkelt zich direct een enorm vlug spel; Braam is het eerst bij den bal, de aan val-wordt gekeerd- Direct-eeri":tegenaa,nyal, die Leijenaar onderschept,, met direct, een- eanva van H.P.C., die Blom keert. Een vrije worp voor S.V.H., wordt door Kooijman vér- werkt; deze plaatst naar J. Moolenaar, die rakelings overschiet, terwijl Blom een ge weldig schot van Braam stopt, Als Lijenaar mooi op komt zwemmen wordt hij door Smit vastgehouden. De vrije worp levert niets ,op. B. Moolenaar krijgt applaus, als hij een vliegend schot vanKorink stopt. Het spel gaat steeds v ugger. Braam wordt enorm bewaakt, behalve door dfn, scheidsrechter, die niet schijnt te zien, dat hij gedurig om den hals wordt vastgehouden en niets uit kan voeren. Toch volg envcle vrije worpen, maar in het midden van het speelveld, die niets op leveren. Zoo zien wij Jac. Moo enaar eens mooi opbrengen, maar houdt de bal iets te lang. "Smit redt de situatie. Onder geweldige span ning breekt rust aan. Om 9.05 wordt weer begonnen. Nu is Barends het eerst bij den bal, doch Kooij man redt. Een vrije worp. Kornik schiet over. Weer krijgt Braam-een goéde kans, doch wordt vastgehouden, wat de referee niet schijnt te zien.- Het spel gaat in een snel tempo. Leijehaar is nu in prachtconditie. Als Kooijman naar Braam plaatst, schiet deze over. Aan de overzij heeft de verdediging vo op werk. Dan een snel opbrengen van J. J. Moolenaar er. een geweldig schot, dat Blom verdienste lijk stopt, bij een öngeobrloofden aanval moet een S.V.H.'er het water verlaten. Braam schiet den slrafworp via de boven at over. In die periode is H.P.C. sterker en als algemeen verwacht worrt, dat H.P.C. de: lei ding zal nemen, chiet Barendge van verre met een tam schot via Moolenaar in doel. 0—1, Dit is een tegenvaller voor H.P.C. De S. ,H. ors zijn echter door dit succes aange- moedigd, weten ze fs den tand op 20 te brengen. Niet ontmoedigd valt H.P.C. -aan, doch de de wijze. Hevige protesten bij het publiek. Kode is voor gaan spelen. Ook die wil men „omarmen", maar dit loopt te veel in de gaten. Wer een S.V.H.'er i het water uit. Kodde benut de kans door den strafworp in oei te deponeeren. Dan wordt Leijenaar gestraft, a s hij geoorloofd een tegenpartij aanvalt. Gelukkig houdt Moolenaar de straf worp. De tijd ver frijkt meer en meer. Braam zit weer voor het S.V.H.-doel en wordt wee genomen. Weer moet er een uit. Kodde be nut de kans Weer. 22. Geweiding is dan de spanning, H.P.C. is sterker en als Braam 20 sec. voor tijd wil schieten, vallen 2 man hem aan. Beiden moeten er uit) plus een. strafworp. Publick en spelers in de grootste spanning. Onder doodsche stilte plaatst Braam zich voor Blom, het signaal klinkt en het leder „vliegt over doel". Nog is de stijd niet be slist. Nog 10 seconden.Leijenaar krijgt den bal, plaatst naar Braam en terwijl het eind signaal klinkt, -schiet Braam 2 sec. te laat ip het S.V.H.-doel. De strijd is beslist en de puntjes zijn ver deeld, waardoor S.V.H. het kampioenschap waarschijnlijk heeft veroverd. EEN OPZIENBARENDE UITVINDING. Sprekende beefden, door B. Selhorst. Wanneer wij hooren spreken van een nieu we uitvinding, dan zijn wij over het alge meen geneigd, de lippen ietwat cynisch te krullen en te denken „nu ja, de zooveelste, waarvan toch de praktische bruikbaarheid v/el steeds een illusie van den uitvinder zal blijven." Wij zijn langzamerhand beu van de uitvindingswoede van onzen tijd gewor den. Aan den anderen kant zijn wij op dit gebied ook erg verwend. Het is ons niet gauw te gek. Wie zou het toch een tiental Door verschillende onderzoekingen kon de uitvinder vaststellen, dat wanneer het menschelijk oer door eenzelfden indruk in betrekkelijk korte tijdsafstanden meermalen wordt getroffen resp. geprikkeld, als uit komst een bewustzijn van een vergrooten toon ontstaat. Dit is het geheim van een akoustisch be vredigde ruimte. In de door zangers zoo zeer gevreesde akoustisch „doode" ruimte, een vertrek b.v. dat belegd is met zware kleeden en ibehangen met zware gordijnen en ta pijten klinkt alle geluid dof en klein, omdat het oor van den hoorder als het ware slechts éénmaal wordt getroffen door het geluid, direkt uitgaande van de geluidsbron. In de akoustisch bevredigende ruimte daarentegen werken de wanden, de vloer, de zoldering mede, zóó dat het oor niet slechts éénmaal direkt wordt getroffen, maar dat het ook de terugkaatsingen opvangt van het geluid tegen de wanden, zoodat het trommelvlies méér malen in zeer snelle opeenvolging wordt getroffen, met als resuiteerende waarneming die van een groot geluid. Omdat ook straks de parallelle van het menschelijk oor en oog zal worden aangeduid, zij hier opgemerkt dat een brandende kaars in een geheel zwarte kamer slechts een „donker" licht geeft, ter wijl diezelfde kaars in een witte met spiegels behangen ruimte veel meer licht schijnt te verspreiden. Qok in het verdere verloop zijner onder zoekingen kwam de Heer Küchelmeister er toe den weg tot verbetering te zoeken langs dien van meervoudige prikkfiing van het trommelvlies. Hiervóór werd reeds gezegd, dat het kunstmatig weergegeven geluid totaal on bevredigend was. Alvorens tot een bevredi gende weergave te komen moest dus een groet verlies aan kwaliteit, zoowel als een verlies van kwantiteit worden ingehaald. Op zichzelf reeds brengt een belangrijk ver lies aan kwantiteit een verlies van kwaliteit met zich, hetgeen b.v. ook duidelijk aan het oog wordt geillustreerd door het feit, dat naarmate het donkerder wordt (kwantiteits vermindering van het licht) de kleur scha keering en kleurverschillen (kwaliteit) ver dwijnen. In den laatsten tijd heeft men daarom ook doorloopend, men denke b.v. aan de radio jaren geleden voor mogelijk hebben gehou den, dat portretten, handteekeningen draad- I fonie, in de eerste plaats geprobeerd het weer loos overgebracht zouden kunnen worden gegeven geluid te versterken. Men heeft Een reeks uitvindingen op het gebied vandaarbij gebruik moeten maken van electri de radio hebben reeds het hunne er toe bij gedragen het praktische nut van de uitvin ding van den grooten Marconi te vergrooten, de bruikbaarheid in het praktische leven te bevorderen. Een uitvinding, die als basis dient voor een reeks nieuwe mogelijkheden is iets, wat niet dagelijks voorkomt en zeker dan als opzienbarend kan worden aangeduid. Een dergelijke, nog weinig bekende uitvinding is die van Heinrich J. Küchenmeister. Al vorens over de groote uitvinding van dezen hoogst begaafden philoscfischen puitscher iets te vertellen, een enkel woord over dezen geboren uitvinder. Het zal velen niet onbekend zijn, dat de f aandacht van groote mannen op wetenschap pelijk gebied in Duitschland reeds lang ge vestigd is op dezetj merkwaardigen man, die thans meer dan 240 patenten op zijn naam heeft. Weinigen zal het nog bekend zijn, dat hij de man is, die op economisch ge bied aan Duitschland een daad verricht heeft waarvoor- -het gansche Duitsehe volk hem -dankbaarheid verschuldigd is. Door de groote bescheidenheid van den uitvinder en het feit, dat hieraan spoedig officieel bekend heid zal worden gegeven, mogen wij zijn naam in dit verband nog niet noemen. Het is ons door zeer nauwe relaties echter bekend,, doch niet toegestaan te ver klappen, wat binnenkort door justizrat Dr. Frankfurter in een brochure aan het Duit sche volk en de overige wereld bekend ge maakt zal worden. Wij hopen hier echter spoedig meer van te kunnen zeggen. Heinrich J. Küchenmeister is de philosof die iri zijn gedachten matematisch logisch tot een goed einde weet te brengen, die niet slechts theoretisch is, door zijn ideeën prac- tisch uitvoerbaar weet te maken. Die boven dien de gave heeft, zoodanig te werken en zoodanige werkmethoden te doen toepassen door hen die voor hem werken, dat daardoor het grootst mogelijke nuttige effect wordt bereikt. In dit opzicht vertoonen zijn werk methoden overeenkomst met die van den groeten Ford. Reeds in zijn jeugd was hij een philosophisch denker en wist hij zijn philosophische gedachten vast te leggen in zijn boek „Weltanschauungskristallen". Na een lange periode van betrekkelijke onvruchtbaarheid en stilstand op het gebied der toonreproduktie en van den bouw van muziekinstrumenten schijnen de inzichten van den uitvinder Heinrich J. Küchen meister ertoe voorbestemd op dit gebied niet slechts een eersten stoot tot verbetering te geven, doch aan- de betreffende techniek en fabrikatie een breeden geheel nieuwen weg te wijzen. De heer Küchenmeister vond, dat bij den bouw van instrumenten tot kunstmatige weergave van den toon niet voldoende re kening was gehouden met de subjektieve vatbaarheid voor indrukken. Immers staat het vast, dat de indruk van het geluid bij kunstmatige weergave dun, leeg en onbe vredigend is en althans verre achterblijft bij gasten verdedigen op de meest ongeoorloof-den indruk van het oorspronkelijke geluid .waargenomen. sche versterking en dan op den koop toe moeten nemen, dat de heterogene electrische energie niet na kon laten de eigenaardige individualiteit van het geluid te vervormen- en te misvormen. Küchemeister wilde dezen weg, dien hij principieel verkeerd acht, niet verder gaan. Als het eens mogelijk was ge bruik te maken van een eigenschap van het oor, die men ook bij het oog aantreft Het oog houdt immers lichtindrukken ge durende korten tijd vast, zoodat een volgende lichtprikkel, die het oog treft, zoolang de vorige nog niet is uitgewerkt, met dezen te samen als één licht wordt waargenomen. Zoo wordt b.v. de zeer snelle flikkering van het wisselstroomlicht niet waargenomen niemand merkt b.v. 's avonds bij het lezen, dat in een seconde dat licht vele malen uit en aan gaat. Evenzoo worden de snel opeenvolgende (16 tot 17 in de seconde) afgebroken en ver springende filmbeelden door het oog vex- eenigd tot beelden met ononderbroken be wegingen. Inderdaad Blijkt htt oor eenzelfde-eigen-: Schap te bezitten als het oog, die het mogelijk maakt in zeer snelle opeenvolging tónen voort té brengen, die als één toon worden waar genomen. - Een eenvoudige proef door ons genomen heeft dit heel' aardig aangetoond. Op een kantoor waren 4 kamers achter elkaar met tusschendeuren. In het eene uiterste vertrek gingen wij zitten en lieten een ander in het andere uiterste vertrek een stuk duidelijk voorlezen. Alle tusschendeuren waren open. Het was gced te verstaan, de vreemde woor den soms minder duidelijk. Nu werden de deuren gesloten en hetzelfde door denzelfden persoon op denzelfden toon voorgelezen door de huistelefoon. Ook nu was het goed ver staanbaar behoudens enkele onduidelijk heden. Tenslotte werden de tusschendeuren weder geopend en ten derden male hetzelfde op dezelfde wijze voorgelezen, weer door de huistelefoon. Nu bereikt ons het geluid op 2 manieren, n.l. rechtstreeks door trillingen van de lucht en electrisch door de huistele foon. Het geluid van den huistelefoon bracht ons trommelvlies echter een fractie van een seconde "eerder in trilling dan de lucht trillingen. Wat bleek nu het voorgelezene was enorm veel beter verstaanbaar, zelfs de anders minder duidelijke passage. Nu men dit weet is het niet meer noodig het geluid met vreemde energie te versterken, men behoeft slechts zooveel keer als noodig is het zwakke geluid in snelle opeenvolging te zenden en verkrijgt nu een enorm ver sterkten toon, die in tegenstelling tot den b.v. electrisch versterkten toon, de eigenaar digheid en individualiteit van het oorspron kelijke heeft behouden. Het groote pünt hierbij is natuurlijk, dat de tijdintervallen die voor de toonzending gebruikt kunnen worden en die door Küchen meister voor het eerst „ontdekt" en bjpaald zijn, slechts onderdeelen van seconden zijn, zoodat de toon toch als één geheel wordt Nu reeds heeft de uitvinding bewezen van groote practische waarde te zijn. Immers het is gelukt (nog slechts enkele weken ge leden) door toepassing van de uitvinding van Küchenmeister de „sprekende film" werkelijk levensvatbaarheid te geven. De Ufa was met de sprekende film ab soluut vastgeloopen, een bevredigend re sultaat kon ondanks uitgebreide proefnemin gen niet verkregen worden. De sprekende film berust op het z.g. Tri-ergon Verfahren waarbij van geluid en licht op eenzelfden film in beeld werden gebracht en vervol gens teruggegeven werd, het licht zichtbaar als beelden op het projectie-doek, het geluid hoorbaar. De film „sprak" echter zeer on voldoende, Door toepassing van het principe van Küchemeister is het korten tijd geleden in het|gevulde Ufa-Palast in Berlijn bewon derenswaardige resultaten te verkrijgen/Deze vertooning, was niet publiek, doch slechts voor genoodigden toegankelijk, doch wij mogen vrij zeker aannemen, dat de tijd niet meer ver verwijderd is, dat we een publieke vertooning van een sprekende film kunnen bijwonen. Een ander voorbeeld van een toepassing van het „Küchenmeister-interval" welke reeds practisch met enorm succes door den uitvinder is doorgevoerd, is de door hem geconstrueerde spreekmachine die hij den naam Ultraphon gegeven heeft. In plaats van eenmaal het geluid voort te brengen zooals bij de tot nu toe bekende spreekma chines het geval was, brengt de Ultraphon tweemaal achtereen het geluid voort met een interval van een fractie van een seconde. Dit geschiedt door twee membranen op een zeke- afstand achter elkaar met de (gramofoon)- plaat in aanraking te brengen. Het geluid, hierdoor voortgebracht wordt zoodanig ver sterkt en vervolmaakt, dat het verschil met een één zender machine zeer groot is. De spreekmachine met een één zender brengt door de geringe toonsterkte een ge ringen indruk teweeg. Het klank-timbre, dat voor een aan het origineel getrouwe weergave noodzakelijk is, wordt aanzienlijk gewijzigd, zoodat de specifieke eigen aard der verschillende instrumenten niet opvalt, doordat de daarvoor noodzakelijke tegen stellingen en onderscheiden ^ijn vervlakt. Zoo klinkt bijvoorbeeld een bariton als een tenor, de fluit is dikwijls niet van de vrouwen stem te onderscheiden en de piano geeft het effect van een spinet. Deze misstand is bij de door Küchemeister gecontrueerde machine opgeheven, doordat de impressie door vergrooting van het klankvolume aan zienlijk sterker wordt en daardoor eerst het juiste bewustzijn omtrent toonaard en ligging wordt verkregen. De weergeve door de Ultraphon klinkt absoluut gelijkluidend met den individu eelen aard van het origineel, daar bovendien (en hier is het weer de practische uitvinder) de bouw van het instrument het voller worden der boven- en ondertonen bewerkt en daar mede samenhangend de specifieke nuance van het timbre uitkomt. De eigenaardige constructie van het apparaat (dat zuiver als muziekinstrument gebouwd is) als reso nantie-lichaam geven een typische afstem ming, die in een aan alle behoeften voldoende uitwerking en weergave der grond- en boven tonen tot uiting komt. Een wijd veld opent zich nu, want de uitvinding van Küchenmeister kan toege past worden, op alle gebied van geluidover brenging en geluidsreprcductie, telefonie, radiofonie, signaalwezcn (denk aan...(Jen misthoorn) enz: Men kan hier inderdaad spreken van een opzienbarende uitvinding Het Leidscheplein te Amsterdam is Zater dagmiddag fweemaal het tooneel geweest van relletjes, welke ontstonden, doordat eenige personen zich te buiten hadden gegaan aan sterke drank. Het eerste geval betrof een man, die een leelijken dronk had. Hij maakte ruzie in 'n café en was niet tot bedaren te brengen. Daar men ongelukken voorzag, werd de politie gewaarschuwd en deze wilde den man, die zich ernstig verzette, naar het bureau aan den overkant overbrengen. Toen het niet goedschiks ging, gebeurde het kwaad schiks. Ten gevolge van de vechtpartij in het café waren 's mans kleeren reeds gerukt van het veeg lijf, dat hij bij de komst der politie niet bijtijds had weten te bergen. Vier agen ten droegen hem naar het bureau, waar hij meer geweest schijnt te zijn. Natuurlijk was een geweldige oploop het gevolgd. De tweede gebeurtenis betrof een alles behaiven nuchteren fietsrijder, die onzekere bewegingen maakte en een vrouw met een kinderwagen omver reed. Ook deze naarstige dienaar van Bacchus werd met bekwamen spoed naar het bureau Leidscheplein ge bracht. Bij een dezer voorvallen verleende de agent, die het stopbord bediend, assistentie. Een slagersjongen nam toen zijn functie aan de semaphore zoolang waar, tot groote hilariteit van het publiek. Onder eerevoorzitterschap van burge meester W. de Vlugt en voorzitterschap van mr. J. Kalff Jr., is te Amsterdam opgericht het „Amsterdamsch Comité Drentsche Ve nen," dat in een oproep o.m. zegt „De toestand op cultureel, hygiënisch en economisch gebied in een groot deel der Drentsche veenstreken baart zorg. Van een oogenblikkelijke ramp mag, naar ons de commissaris der Koningin in Drente ver zekert, niet gesproken worden, maar door niet-rentabiliteit van het veenbêdrijf en overbevolking zijn zeer ongewenschte toe standen ontstaan, die tot een inzinking van een deel der bevolking zouden kunnen leiden. Deze moet voorkomen worden. De daartoe noodige maatregelen kunnen worden samengevat onder de uitdrukking: het scheppen van arbeidsmogelijkheid. Het comité hoopt daarom, niet te vergeefs een beroep te doen op de offervaardigheid. Het geldt hier steun te bieden aan een be volking, die op de been geholpen moet worden, maar die dan ook zicnzelve kan hel pen. Een beter middel om welvaart te ver spreiden is er niet." Het comité stelt zich voor de opbrengst der inzameling af te dragen aan de Centrale Com missie tot den cultureelen, hygiënischen en economischen opbouw van Drente, voor zitter de Commissaris der Koningin in die provincie, Mr. J. T. Linthorst Homan. De anti-rev. „Rotterdammer" schrijft: „De portretten, die Mevrouw van Italic- van Embden in de „Haagsche Post" schrijft, zijn leerzaam en interessant. Ditmaal wordt de Amsttrdamsche Wet houder Wibaut gekiekt en dit stukje is teekenend: „Bezaten uw ouders al socialistische neigingen?" Een sterk-gerhytmeérde lach: „Het wa ren goede Katholiekenl We woonden in Vlissingen. Vader was steenkolenhande laar. Op de lagere school zat ik met een zestig kinderen samen: alle klassen in één lokaal. We schreven met veeren pennen'.' De rechterband schoot even los, teekende in de lucht den lang-soepelen vorm. „Htt was een school voor alle gezindten. Toen er een Katholieke kwam, plaatsten mija ouders me over." „Daana volgde de middelbare?" De H. B. S. in Rolduc. Een kostschool.1 ,,U liep die af?" Het hoofd wendt zich om. De vurig zwarf» opgen kijken mij aan. Ze worden lichter, zachter, biina blauw; minder senator-hoog en groot-edelachtbaar. „Zou ik het u vertel len? Ik wou geestelijke worden. Vader zei: „Je moet je zelf leeren kennen. Ga- een iaar na de. Handelsschool in Amsterdam. Dot daarna je keus." Al gauw groeide in mij een ander inzicht." „Beïnvloed door omgang met menschen?' „Ik kreeg Multatuli in handen! Die had een greep op de jongens.' Door Multatuli werd Wibaut, de zoon van geloovige Katholieke ouders, vrijden ker! Multatuli ging hij vereereo: Van hem schreef de heer Wibaut in De Gids: „Voor een geslacht dat toen jong was, was Mul tatuli de revolutionnair. Want op elk ge bied mokerde hij traditie en conventie ka pot. Overal brak hij de") heilige huisjes af. Ook de heiligste. Wibaut was niet 6e eenige. die door Mültatuli's greep ,het oude geloof verloor. Hoe klaagde Dr. Kuyper in een brief aan Ds. Hunnigher weemoedig, dé Multatuli „zijn eenigen broeder, die in Indië voor het va derland het leven gaf, van het geloof af voerde". Zoo Is door velen geklaagd. Multatuli is het sprekend voorbeeld van eenen, die door schoonheid van taal J»e- looverend, zielen verwoestte." Uit San José, Costa Rica, wordt de beee- ring gemeld van een Israëliet, die door Gods genade getroffen werd. De bekeerling was een rabbi. Terwijl hij in de synagoge van Sosta Rica de Schriftuur verklaarde, las hij voor uit de prophetieën van Isaias, be treffende den Messias. Plotseling hield hij op bij de woorden „van het hoofd tot de voeten was hij een en al wond," en begon te weenen. Het volk vroeg hem wat er was, waarop hij antwoordde „Ik geloof dat Hij, van Wien de profeet spreekt, de Christus is." Daarop ver liet hij de synagoge om onderricht in de Christelijke leer en bekeerde zich met zijn zoon. Zijn vrouw vervloekte hem, maar hij ver droeg het geduldig en bleef standvastig, hoe wel hij thans in diepe armoede moet leven. Uw inkomsten vermeerderen. Wij hebben te koop kleine zaken ge schikt als bijverdienste. Nadere inlichtingen Heden overleed, na voorzien fe zijn van de H.H. Sacramen ten, onze geliefde Zuster CATRINA MARIA SILVESTER Uit aller naam: Familie SILVESTER, Haarlem, 12 Juli 1926. Doelstraat 1. Rouwbezoeken kunnen niet worden afgewacht BBaBsmiaBaBiasa, jlh 11 jjuii whjlmwi Hiermede betuigen wij onzen harte- lijken dank aan allen, voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij het overlijden en begrafenis van onzen innig geliefden Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader, de Heer J. TH. 'LAMPE. Uit aller naam: De Wed. J. TH. LAMPE. Piet Gijzenbrug, 8 Juli 1926. STOOMEN VERVEN MACHINAAL STOFVRIJMAKEN „Blijvend" IVSotecht maken I oop KUNSTTANDEN en GEBITTEN vervoege men zich aan de KLINIEK voor TANDHEELKUNDE, zoo wel voor Ziekenfondsen e.d. Spreekuur 911 en Maandags en Donderdags des avonds v. 79 u. Met een BRIL van GR. HOUTSTR.137 Goedkoopst adres voor Telef. 1Z6I6. Hout kindeiLedikantjë (wit gelakt), J 7.50. Baby-box 6.50, Trapje. 7 tree J 1.75. Alles nieuw. RUYSDAALSTRAAT 4 rood. Een practische Huisvrouw bergt de WINTERGOE- DEREN SCHOON en GE- ëULANSSEERD op, en laat deze behandelen in Chemische Wasscherij, Ver verij en Eulaniseerinrichting Telef. 10382—10873. Winkels Ged. O. Gracht 11 en Schoterweg 54, hk. Cronjestr. Wilhelminastraat 43 Haarlem, Adres: Hotel De-Rustende Jager. Volgens de bekend gemaakte lage tarieven. lederen Woensdag van 914—12 uur. No. 27. Gevraagd voor direct een verge vorderd Br, onder "o. 4933, bureau v. d. blad. 4 regels p. plaatsing f O éo Elke regel meer f 0.15 31J VOORUITBETALING d. GEVRAAGD voor den stoommangel. Fa. A. v. HORST, Bleekersvaartweg 9, Heem stede. Mevrouw VAN HOLK, Aerdenhout, Distellaan 12, vraagt een van 9TA uur, Zondags vrij. Loon 7.— en 1.tramgeld. gevraagd, die fl. éirzelfst, kan werken, in eenv. net burger ge zin, waar de vrouw in de.zaak helpt. (Geen winkel). Goede behandeling^-Huiselijk verkeer. Brieven .end. N:o. :4962 Btirï Van "dit bl. nieuw le klas Burgers Heeren- en Da mesrijwiel, luxe) Burgers, Velp.: Spot prijs Heeren 60, Dames 62.50. Met nog volle garantie. Franco vrij zicht. Br, onder No. 33779 Bur, van dit blad, Mevr. LEEUWENBERG, Oranjeplein 3, Haarlem, vraagt zelfstandig v.g.g.v., als noodhulp of voor vast. Gevraagd in klein gezin voor hulp in de huish. Adres OOSTER STRAAT 3, Schoten. van f 10.009 op SOLIED PAND met ruime overwaarde, op welvarend dorp hi Z.-H. Liefst van particulier. Brieven onder No. 4961 Bureau van dit blad. gevraagd, voor directe indiensttreding. Loon 15.p.w., plus prov. Alleen prima krachten, in het bezit van fiets. Gelieve zich aan te melden Woensdag 14 Juli, tusschen 10 en 12 uur, bij N.V. ELECTROLUX, Kruisweg 70 C, Haar lem. een WINKELHUIS of Filiaal. Br: Bijk. N. H. Crt., Peperstraat 33, Be verwijk. een goed onderhouden kinderwagen. Te bevragen: S. HOES, Kinderhuisvest Als jongste bediende wordt een NET MEISJE gevraagd, goed kunnende re kenen. Salaris ƒ-5per week. Brie ven onder No. 33797 Bur. van dit blad. Sigarenzaak ter overname aangeboden. Goede bijverdienste. Brieven onder No, 4929 Bur. van dit blad. AANGEBODEN: in alle soorten. JOH. ROSENKRANTZ Zn., Kerklaan 55, Heemstede. Gevraagd een voor opleiding in rijwielvak, bij J. KIE VIT, Zijlweg 5P-S0, Overveen. Vrij huis, met groote tuin te koop, staande Oranjestr. Haarlem. Te bevra gen Spionkopslraat 51, Schoten. te koop gevraagd. Per briefkaart te intbiéden. BARREVOETESTRAAT 21 Ook per telefoon 15015. wegens aanschaffing van auto, Indian motor met zijspan, geheel compleet uitgerust en zonder gebreken. Prijs 450. Bevragen: RIJKSSTRAATWEG 124, Schoten. opg. prijs en merk, onder No. 4940 aan het Bur. v. d. blad. invalide-fiets (2 pers.), met of zonder motor. Adres: HAGELINGERWEG 215 Santpoort. aangeboden, met vrije slaapkamer en huiselijk verkeer, 12 per weck. ZWAARDSTRAAT 23. gevraagd, cp solide panden. Brieven m. opgaaf van rente, onder No. 4959 Bur. van dit blad. Chemische Wasscherij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 3