Gemengd Nieuws "marktnieuws! NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Maandag, 12 Juli 1926. Het noodweer van Zaterdagmorgen. Een vechtpartij tusschen vrouwen. Bij het baden verdronken. Weer een nieuwe valuta-strijd. Uitslaande brand. De gevolgen van huiselijke oneenigheid. Op 't nippertje. Een hotel afgebrand. Een inbreker op zijn vlucht doodgevallen. Diefstallen en gros. Een schoenhak tusschen de rails. Goed afgeloopen. Van een balcon gevallen. Een auto verbreekt de afsluiting van een spoorwegovergang. De ontrouwe kantoorbediende. Een ongeluk bij het sloopen van de „Serena". De rust keert weer in Sliedrecht. Een aanvaring op de Maas. Hoe een nikker-boy aan 't schrikken gemaakt werd. Een gevaarlijke manier van handel drijven. Na 40 jaar ijverig sparen. Een loods, waarvoor geen plaats was. Twee mannen aangereden. Vossenjacht. BINNENLANDSCH NIEUWS, De R. K. Arbeidersbeweging en het St. Franciscus-Eeuw feest. FINANCIËN. 89,279, 330, 360, 716,808,989,1032,1043, 1084, 1149, 1498, 1572,1673, 1682,1722, 1761 1936, 1998, 2025, 2374. Stad Brussel 1895. Betaalbaar met 500 frs. 85, 251, 533, 647, 710, 941, 1340, 1641, 1661, 1668, 1681, 2093. UIT ONZE OOST. De ramp te Padang. UIT HET f De Fransch-Britsche schuld over eenkomst. De broodprijs in België. De crisis in Portugal. Cycloon in West-Ontario. Ondragelijke hitte ifi de V. S. Op verschillende plaatsen van ons land .ïeeft Zaterdagmorgen een noodweer ge woed. Een ontzettend zwaar onweder gepaard met feilen bliksem en zware stortregens ont lastte zich des morgens te 11 uur boven Vsn- lo. Riolen en putten liepen over, terwijl de marktbezoekers haastig een goed heenko men moesten zoeken. De bliksem sloeg in op Seinhuis E. der Ned. Spoorwegen, dat juist buiten dienst gesteld was en doorklief de den schoorsteen, die omlaag stortte, ge lukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Op verschillende plaatsen raakte de electri- sche verlichting en de telefoon onklaar en sloegen zekeringen stuk. Ook de electrische wisselbediening op het station werd getrof fen, doch spoedig hersteld. Tijdens het zwaar onweder met hevige bliksemflitsen sloeg de bliksem in de wo ning van M. S. in de Leeuwerikstraat te Blerik. In een oogwenk stond alles in vlam, terwijl de aangrenzende woning van F. T. mede werd getroffen. Beide huizen brand den af. Veel hooi en huisraad ging verloren. De buren hebben uit de onderhuizen inder haast het huisraad nqg gered. De brandweer van Blerik met de motorspuit gaf met 4 stra len water. Tijdens het korte, doch hevige onweder te Eemnes, werd de 60-jarige H. v. d. Broek, uit Soest, die in den Eemnespolder hooi laad de door den bliksem getroffenen gedood. Het lijk was bijna onmiddellijk geheel ver koold. De ongelukkige laat een gezin met 14 kinderen achter. Des middags gingen te Almelo twee ar beiders onder een boom schuilen voor een plotseling opkomende onweersbui. De boom werd echter door den bliksem getroffen. Een der mannen, een zekere Van der Worp, uit Tubbergen, moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij was levensgevaarlijk gewond. Zijn makker kon aanvankelijk een zijner armen niet bewegen, maar hij bleef overigens ongedeerd. Te 11 uur ontlastte zich boven Arnhem en omstreken een kort maar hevig onweer gepaard gaande met slagregens en hagelslag. De bliksem sloeg in de schuur van Jansen aan den Van Dedemweg. De brandweer rukte uit en wist den brand spoedig te blus- schen. Het vee kon gered worden. Voorts is de bliksem ingeslagen in den watertoren. Ongeveer te 5 uur heeft Zondagmiddag in de Nieuwe Vogelenzang te Rotterdam een bloedige vechtpartij plaats gehad tus schen twee vrouwen, de 49-jarige M. L. en de 42-jarige J. W. A. G., beiden wonend in hetzelfde pand aan de Nw. Marktsteeg. Laatstgenoemde heeft haar buurvrouw uit „broodnijd" met een aardappelmesje 'n groot aantal steken in hoofd en armen toe gebracht. - Het gebeurde heeft zich als volgt voor gedragen. Op genoemd tijdstip kregen de vrouwen een hevige woordenwisseling op straat. De twist liep zoo hoog, dat vrouw G. naar haar woning toeliep en uit de keuken een mesje haalde, waarmede zij als een razen de haar tegenstandster te lijf ging. Een omstander slaagde er eindelijk in met grootc moeite, haar het wapen te ont rukken. Onmiddellijk werd de Geneeskundige Dienst gewaarschuwd, welke de hevig bloedende vrouw naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerdea waar zij verbon den werd. De daderes werd door een in middels gewaarschuwden politieagent ge arresteerd en naar het politiebureau Lange Torenstraat overgebracht, waar zij in. be waring werd gesteld. Nadat de wonden van vrouw L. ver bonden waren, is ook zij naar bet politie bureau gebracht. »vee personen door de zee meegesleurd. Zondag was een groep jongelui van de afdeeling Rotterdam der A. J. C. naar het jtrand bij Kijkduin nabij 's-Gravenhage ge trokken om oaar den dag door te brengen. Moe van een lange wandeling, wilden zij zich wat verfrisschen door een bad. Onge veer op de grens van Monster en 's-Gra- venhage, bij landhuis 21, begaven zij zich te water. Allen keerden terug/ op één na, het 18-jarige meisje G. G., zij zwom in de om geving van de pier, waar de zuiging van het water zeer groot was. Plotseling zag men, dat ze werd weggezogen en in zee verdween. De 18-jarige J. B., die gekleed op de pier stond, sprong onmid dellijk te water om te trachten het meisje te redden. Ook hij echter werd door den stroom meegesleurd. De op het strand staanden konden uit den aard der zaak •weinig hulp bieden, Natuurlijk heerschte onder hen groote verslagenheid. De licha men der verongelukten zijn tot dusver niet aangespoeld. Nu om den Belgischen franc. Men schrijft uit Maastricht aan de Msb.: Zonder het te merken zijn wij opnieuw in een valuta-periode terecht gekomen. Toen Duitschland, nu België, Luik begint voor Zuid-Limburg te beteekenen wat indertijd Aken was: de groote inkoopcentrale. Eiken avond kan men uit de te Maastricht arri- veerende treinen stoeten van met allerlei pakken beladen koopers zien arriveeren. De treinen komen te laat binnen, want de dou anen te Eijsden hebben nu druk werk. De Luiksche magazijnen en café's hebben af en toe baast evenveel Limburgsch als Waalsch publiek. De z.g. vrije markt te Maastricht, welke op Woensdag wordt gehouden, is plots tot enormen bloei gekomen. Op dit punt toont zich de Belgische valuta-concurrcntie veel gevaarlijker dan de Duitsche, want de Bel gen komen zelf hun waren brengen. Woes- dajs in den vroegen morgen komen zij met Fordjes en karretjes, met groote koffers en kisten naar Maastricht. Ze rukken aan van Venders, Luik, Visé, Tongeren, Hasselt, Maeseyck, met schoenen, garen en band, stoffen (een mansbroek voor een gulden!) en keukengerei. In den laatsten tijd zien wij een waar koekoffensief. Peperkoek en wa fels beginnen een specialen hoek van het geheel met kraampjes en uitstallingen ge vulde enorme marktplein in te nemen. De peperkoek wordt verkocht voor 40 cent per kilo, de wafels van zes voor een kwartje. In alle talen schreeuwen, zingen en gillen de verkoopers den lof hunner waren. In echt „Vlomsch", Waalsch, Fransch, waar naast zich het Joodsch-Hollandsch toch nog immer gelden laat. Het Limburgsch hoort gij nauwelijks meer ondêr de verkoopers, want het inheemsche element bij de ven ters verdwijnt tusschen al dal vreemde. Om de kakelbontlieid te completeeren leu ren er nog wat Algerijnscbe of Turksche „Chouks" hun kleedjes, negers (hier Krab- bia's genoemd) hun ,,goed-voor-dc borst" en enkele Chineczen of Japanners hun pa- pierknutserijen. Voor toeristen, die Zuid-Limburg bezoe ken, kunnen wij een wandeling over de zg. vrije markt we! aanbevelen: het is een bont, groot en zeer levendig schouwspel. De middenstand is er natuurlijk minder door gesticht. De winkeliers ondervinden groote schade. De groote bakkerijen, die peperkoek leveren, hebben vanwege deze valuta-concurrentie reeds een tiental arbei ders moeten ontslaan. Zondagmorgen tusschen tien en elf uur woedde een uitslaande brand in perceel Vuurbaanstraat 13, te 's-Gravenhage, waar de bokkingrookerij van M. de B. gevestigd is. De brand ontstond, door onbekende oor zaak, in mot, kisten en manden geborgen waren. De schuur en ook een kantoortje en de zolder brandden gedeeltelijk uit. De brand werd gebluscht met twee stralen op de waterleiding, onder leiding van brand meester De Jager. Op het terrein van den brand waren voorts de burgemeester en de hoofdcom missaris van politie aanwezig. De niet zeer groote schade wordt niet door verzekering gedekt. Vrijdagavond heeft de 21-jarige mijn werker B. M. ten huize van zijn schoonmoe der te Efjgrishoven deze in een twist met een mes, dat hij voor dat doel meegebracht had, eenige ernstige steken toegebracht. Ook zijn zwager, die te hulp wilde komen, be kwam eenige steken, evenals een meisje, dat in het zelfde huis vertoefde en waarmede de zwager verloofd was. De politie werd gewaar schuwd en heeft hem later aangehouden. De toestand van de drie personen is niet levensgevaarlijk. De reden van een en ander moet een familie-veete zijn. M. beweerde, dat hij door de schuld van zijn schoonmoeder met zijn echtgenoote in onmin gekomen was. Een agent van politie, die Zaterdag in de Kerkhoflaan te Rotterdam liep, hoorde hulp geroep. Hij snelde naar het water en zag twee kinderhanden boven dc oppervlakte uitste ken. Gekleed sprong hij te water en hij wist het kind te redden. Het bleek de drie-jarige H. P. uit de Boezemlaan te Rotterdam te zijn, een meisje. Het was bewusteloos, doch de levensgeesten konden weder worden opge wekt. Zaterdagnacht is te Nieuwe Pekela „Duit" geheel afgebrand. Alles is verzekerd. De brandweer werkte met vier slangen-op de motorspuit, doch kon niets anders doen dan de schade tot het hotelgebouw beperken. De meeste gasten hadden zich naar de feesten te Oude-Pekela begeven, zoodat, toen de 'brand ontdekt werd 's avonds half elf zich weinig personen in het gebouw bevon den. Persoonlijke ongelukken kwamen dan ook niet voor. Voorloopjg neemt men aan, dat kortslui ting de oorzaak is. Toen een Berlijnsch koopman tegen 12 uur naar zijn woning terugkeerde, verrastte hij daar twee inbrekers, die met valsche sleutels zijn huis waren binnengedrongen. De koop man liep de inbrekers na en poogde hen vast te grijpen. Eén hunner trachtte nu in het trappenhuis langs den korsten weg den be- ganen grond te bereiken. Bij deze „operatie" werd hij echter door de duisternis misleid en stortte van een hoogte van twee verdiepingen in de gang neer. Toen de politie-beambten het huis door zochten, vonden zij den zwaargewonden inbreker bewusteloos daar liggen. Men vervoerde hem naar het nabijgelegen ziekenhuis, waar de geneesheeren nog slechts den intusschen ingetreden dood konden con- stateeren. De recherche stelde vast, dat de overledene de „arbeider" Max Schramm was. In de zakken van den doode vond men tal rijke inbrekerswerktuigen. Zijn medeplichtige gelukte het, zonder herkend te zijn, te ontkomen. De recherche te Delft heeft aangehouden zekeren van R., die in dc laatste maanden 13 rijwielen uit gangen en portieken heeft gestolen. Vijf dezer gestolen rijwielen zijn door de politie weder opgespoord. In arrest zijn te vens gesteld zekere D. W. en zekere J. van de B. wegens heling dezer rijwielen. Van R. is een oude bekende van de Justitie, en is overgebracht naar het Huis van Bewaring te 's-Gravenhage. Een persoon, die met de hak van zijn schoen bij de spoorwegovergang aan de Czaar Peterstraat te Amsterdam tusschen de rails bekneld geraakt was, werd door een auto aangereden, waardoor zijn been brak. Hij is per auto G. G. en G. D. naar het O. L. Vrouwegasthuis aldaar vervoerd. Een eigenaardig avontuur, dat droevige ge volgen had kunnen hebben, heeft gisteren te Chatham (Eng.) plaats gehad. Een 6-jarig jongetje, Jack Dixery, was vlak bij huis aan de spoorbaan aan het spelen, toen er van een raam van een passeerenden trein uit een losso over zijn hoofd werd geworpen. De strik trok aan en het ventje werd op den grond geworpen en meegesleurd. Gelukkig evenwel brak het touw, zoodat het kind met enkele ontvellingen vrij kwam. Vrijdagavond kwart over elf is een be woner van de Eerste Spykerdwarsstraat te Arnhem, die op zijn balcon zat, door het breken van de vermolmde ballustrade, op straat gevallen en heeft daarbij een ernstige herschenschudding bekomen, terwijl hij bo vendien zijn beide schouders brak. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overge bracht en verkeert nog steeds in bewuste- loozen toestand. Drie reizigers in den trein worden gewond. Nabij den spoorwegovergang op den Rijks straatweg naar Venlo ter hoogte van Roer mond is Zaterdagmiddag een ongeluk ge beurd, waarbij drie personen gewond wer den. Een vrachtauto van den heer A. Bams, uit Maastricht, waarin een viertal personen was gezeten, naderde met een vaart van on geveer 30K.M. uit de richting Venlo. De wagen reed tegen de afsluitboomen van den overweg, welke gesloten waren, juist op het moment, toen met een snelheid van circa 70 K.M. de sneltrein uit de richting Venlo na derde. De afsluitboom werd uit zijn verband gerukt en door den schok gedraaid. Het voorste gedeelte geraakte met kracht in een der laatste wagens van den trein. In een coupé, waarin drie personen zaten, werden alle drie door den zwaren boom ge troffen. Oogenblikkelijk trok een der reizi gers, die in een andere coupé was gezeten, aan den noodrem, zoodat de trein een hon derdtal meters verder tot stilstand kwam. De heer D. D. Schraay, uit Geldermalsen, bleek een gecompliceerde beenbreuk be komen te hebben. Hij moest, nadat hem ter plaatse de eerste hulp was verleend, in het hospitaal te Roermond worden opgenomen. De heer Larchen uit Simpelveld, werd niet zoo ernstig verwond, Hij kon, zij het met moeite, zijn reis vervolgen, ten einde zijn woonplaats te bereiken. De heer Broekman, uit Leerdam werd eveneens niet zoo ernstig gewond. Hij brak zijn reis evenwel af en keerde naar zijn woon plaats terug. In den getroffen spoorwagen werd een vrij groot gat geslagen, de auto werd niet beschadigd, Deze is vanwege de de Justitie in beslag genomen. De passagiers welke in den auto gezeten hadden, kwamen met den schrik vrij. De trein ondervond een vertraging van 10 minuten. Eenigen tijd geleden werd een kantoor bediende van de firma Pont, een glashandel, die gevestigd is op de Prinsengracht te Am sterdam en naar wien ter zake den beken den diefstal van f 16.800 uit een enveloppe langen tijd werd gezocht, te Antwerpen ge arresteerd. Het bleek, dat de Belgische politie hem eerst wilde doen terechtstaan wegens 't verblijven in een hotel onder een valschen naam. In verband hiermede verneemt de „Tel." nu, dat de bewuste kantoorbediende wegens dit feit tot twee maanden is veroordeeld. Daarna zal hij worden uitgeleverd. Bij het sloopingswerk van het stoomschip „Serena" op Jc Zuiderpier te Hoek van Hol land, zijn vier man naar beneden gestort in het ruim van de boot. Een hunner, J. Stich ter, uit Maassluis, bekwam een bekkenbreuk, brak een arm en werd bewusteloos opgeoo- men. De beide anderen zijn licht gewond. Allen werden naar het ziekenhuis te Rotter dam vervoerd. Omtrent het Zgn. betooveringsgeval te Sliedrecht, kan de „Tel." thans nog het vol gende mededeelen. De geheele „beweging" schijnt op touw te zijn gezet door een in de buurt wonende baker, die zoo'n soort geval voor korten tijd ook bij de hand heeft gehad. Een kleindochter van haar, was ook n.l. be- tooverd en toen den „dokter" geraadpleegd werd, was het antwoord „Neen een kip met zwarte veeren en'duw deze levend in een pot kokend water". Dit is dati ook geschied. Inmiddels begint het in de buurt van het geval rustig te worden. De z.g. tooverbol is met het gezin verhuisd, terwijl de familie V., waar het „betooverd meisje" was, de ge meente gaat verlaten. Zaterdagmiddag omstreeks halfzes zijn op de Maas te Rotterdam ter hoogte van de Leuvehaven, de motorboot „Indu" en het passagier-stoomschip „Oud Beyerland" in aanvaring gekomen. De „Indu", van de fa. Kraayeveld Peeters schipper de 23-jarige C. Ligtenberg, kwam, opdraaien voor de Leuvehaven, de bedoeling de Koningshaven in te gaan in de richting van de Willemsbrug. Van den anderen kant kwam de stoomboot „Oud Beyerland", kapi tein W. de Jong, die naar Rotterdam voer. Deze meende nog voor de motorboot te kun nen omgaan. Hij gaf daartoe twee stooten. Het schijnt echter, dat men eikaars signalen verkeerd begrepen heeft, want plotseling begon de motorboot achteruit te draaien. De „Oud Beyerland" trachtte nog voorlangs te passeeren. Zij kon dit echter niet meer klaar spelen, waardoor de aanvaring onvermijdelijk werd. De motorboot „Indu" werd aan stuur boordszijde vóór in den kop geraakt, kreeg onmiddellijk een ;oot gat onder de water lijn, dat de schipper met zeilen trachtte te stoppen. De „Johanna" van Van der Graaf's Ber- gings-Maalschappij, verleende assistentie, wist door pompen het vaartuig drijvend te houden en het intusschen naar de Maas haven te sleepen, vanwaar het naar de Bin nenhaven kon worden gebracht. De „Oud Beyerland heeft geen schade bekomen en kon haar reis vervolgen. Een eigenaardig hotelgast. Generaal Nicoiis, die deelnam aan den Amerikaanschen Vrijheidsoorlog, verloor bij dien strijd een been, een arm en bovendien een zijner oogen wat hem nooit belet heeft, een eerste klas grappenmaker te blijven. Toen hij eens zijn intrek had genomen in een hotel te Mobile, stuurde de hotelhouder hem een negerjongen op zijn kamer, om hem bij het ontkleeden behulpzaam te zijn. Toen Generaal Nicoiis zijn jas had uitge trokken, beval hij „Zoo Sam trek jij me nu mijn been eens uit als een jongen 1" De nikker staarde hem met groote oogen verschrikt aan, en de generaal zei ongedul dig „Weet je niet eens, hoe je iemand zijn been uittrekt, domoor?" En met een vlugge beweging gespte dc ijzer vreter zijn kunstbeen af en legde het op een stoel. „Zoo, en draai me nu mijn arm maar eens netjes uit 1" vervolgde hij lachend. „O massa, massa, ik heb nog nooit iemand een arm uitgedraaid 1" hakkelde Sam, met aan ieder haar een zweetdruppel. „Toch heel makkelijk bulderde de gene raal, en hij schroefde snel en handig zijn kunstarm af.'En legde dien naast het been. Hij begaf zich te bed en reeds wilde de neger zich haastig uit de voeten maken, toen de genraal hem terugriep. „Wacht eens even, Sam! Ik bedenk daar, dat ik mijn ooe ook maar moest uittrekken!" En Nicoiis voegde de daad bij het woord en wipte het kunstoog uit de kas. Toen hield Sam het niet langer uit, maar waggelde naar de deur en rukte ze open. „En, Sam draai me nu ook maar mijn hoofd af I" schreeuwde de genraal hem ach terna. Maar reeds stond Sam voor zijn baas, met knikkende knieën en stotterde met klapperen de tanden „O baas, die mijnheer op nummer 6 is vast bezeten hij maakt zich zelf heelemaal kapot I" Een Duitsch blad vermeldt, dat uit ver schillende deelen der wereld, uit Afrika, En- gelsch-Indië en Australië herhaaldelijk bij bekende Duitsche drukkers en kunsthande laars brieven aankomen waarin onverbloemd wordt aangespoord tot vervaardigen van val sche bankbiljetten van het land der brief schrijvers. Dat het dezen daarbij ernst is met de zaak blijkt wel daaruit, dat zij bankbil jetten die in hun land gangbaar zijn aan hun brieven toevoegen. Van een der talrijke gevallen geven we hier de 'oizonderheden een koopman uit Co- massi, in Britsch-West-Afrika schreef voor alle zekerheid aan zes groote Berlijnsche fir ma's tegelijk en in eiken brief sloot hij een bankbiljet van e'en pond van de circulatie bank in, welke als voorbeeld voor de vervaar diging van een groot aantal xemplaren moest dienen. Als voorzichtig man gaf hij te vens aanwijzingen hoe, zonder achterdocht te verwekken onopvallend de zending hem kon worden toegestuurd. Met een codetele gram moest men hem meedeelen, dat de ver zending had plaats gehad. De bankbiljetten moesten worden verpakt in harmonica's die ongehinderd worden doorgelaten. De Duitsche firma's overhandigden brie ven en bankbiljetten aan de afdeeling van den Rijksbank voor valsch geld, en deze stelde de Britsche autoriteiten van het voor genomen bedrog in kennis. Thans heeft het Engelsche gezantschap te Berlijn namens de Engelsche regeering de betrokken firma's voor de spoedige kennisgeving laten danken en aan elk een bedrag van 50 pond laten over handigen. Wat er van de spaarduitj'es was over gebleven. Toen ruim 3 jaren geleden zich de. heer B. in Princenhage vestigde, had hij in zijn dienst een thans 62-jarige dienstbode, die ongeveer 40 jaar lief en leed met de familie B. had gedeeld. Deze oude getrouwe had in die lange jarenreeks een flink spaarduitje bijeengespaard en dc heer B. was zoo be reidwillig geweest, dit bedrag met nog enekele sieraden in een kistje, waarvan de dienst bode den sleutel in bewaring hield, in zijn brandkast op te bergen. De inhoud bestond uit 4 obligaties ieder van f 1000, een hoeveel heid zilvergeld enz., tot een gezamenlijke waarde van f 4900. Toen de heer B. als hotelhouder failleerde, verliet hij het hotel „Liesbosch" huurde in die nabijheid een villa maar liet zijn brandkast in het hotel achter. Meermalen werd hem door den nieuwen eigenaar van het hotel verzocht de brandkast weg te halen, waaraan echter geen gevolg werd gegeven. Toen dezer dagen familieleden van de diesntbode bij den heer B. informeerden naar de in bewaring gegeven geldswaardige papieren enz., trachtte hij de eenvoudige menschen gerust te stellen met de mededeeling dat alles nog veilig in de brandkast was opgeborgen, maar dat de sleutel van die brandkast verloren was ge raakt. Daar de familieleden echter argwaan be gonnen te koesteren, deden zij aangifte bij de politie, met het gevolg, dat op last van den Officier van Justitie te Breda, de brandkast door dc politie alhier werd vergezeld. De heer B. zou alsnog trachten een passenden sleutel van den brandkastenfabrikant te verkrijgen, en men gaf hem, tot Vrijdagmorgen gelegen heid, daarvoor te zorgen. Daar de heer B. zich echter uit de gemeente verwijderde en Vrij dagmorgen nog niet in zijn woning was terug gekeerd, werd op last der Justitie uit Breda de brandkast opengebroken. De geheele in houd bedroeg nog slechts f 34 en enkele bcleenbriefjes der obligaties. B. zal alsnu vervolgd worden wegens ver duistering. De militaire medewerker van „De Avond post" schrijft In het militair vliegkamp te Soesterberg moet een nieuwe vliegloods komen. De levering van die loods is opgedragen aan een Dusseldorfsche firma. De loods, die ruim f 40.000 zal kosten, is in Duitschland pasklaar gemaakt. Op 7 Juli zou een aanvang wor den gemaakt met het plaatsen van de loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van de rooi lijnen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een andere loods, waarin wa penen zijn opgeborgen, wordt afge broken. Natuurlijk hebben de militaire autoriteiten te Soesterberg bij het denkbeeld een goede loods af te breken, bedenkelijk het hoofd ge schud, maarde aannemer van de nieuwe loods, die alles kant en klaar heeft om aan het bouwen te gaan en met zijn werklieden klaar staat, wijst op zijn recht om schadevergoe ding te eischen. Teneinde raad hebben de militaire autori teiten te Soesterberg nu maar besloten, dat de loods zal worden afgebroken. (Een schade- postje, dat het Rijk, ruw geschat, op f 20.000 komt te staan.) In den namiddag van 7 Juli is men be gonnen om de loods te ontruimen en met bekwamen spoed op te ruimen. „De Avondpost" hoopt, in het belang van den belastingbetaler, dat dit muisje nog een staartje heeft. „Want dat op deze wijze wordt omgesprongen met 's Land financiën, is toch wel wat al te erg." Men meldt uit Loosduinen Twee mannen, die naast elkaar loopeude, een schuit voortduwden, werden op de Nieuw weg alhier Vrijdagmiddag door een woest rij denden chauffeur met zijn vrachtauto aange reden. De een werd tegen de borst gestooten en omver geworpen, waarna de achterwielen hem over de beenen gingen. De ander kreeg alleen kwetsuren aan een der armen. Door den heer Stokman werd deze verbonden, ter wijl een pleegzuster van Bloemendaal en dok ter Boekelman den zwaar inwendig gekneus- den Langelaan bijstand verleenden. De vorige week bespeurde de jachtop ziener van Veldhuyzen in het jachtveld te Oldenbroek een zevental jonge vossen, waarvan een drietal werden neergeschoten. Deze week werden er nog drie met de moervos gevangen, zoodat er op het jacht veld een aardige opruiming heeft plaats ge had. In verband met het Sl. Franciscus-Eeuw- feest heeft het Bestuur van het R.K. Werk liedenverbond tot de aangesloten Dioc. R.K Volks- en Werkliedenbonden een schrijve, gericht, waarin het erop wijst, dat Leo XIII z.g. naast de meer bekende Encyclieken over het vraagstuk der hervorming van de maat-^ schappij ook heeft aangedrongen op de be vordering van den Franciscanschen geest en dat Z.H. Paus Pius XI daar op opnieuw de aandacht heeft gevestigd. De Diocesane Bonden, op wier weg dit werk speciaal ligt, werden verzocht door tus- schenkomst van de besturen der Volksbon den en Werkliedenvereenigingen in alle plaatsen, waar de R.K. Arbeidersbeweging gevestigd is, op de een of andere wijze den Franciscaanschen geest te bevorderen, hetzij door middel van een Triduum, te sluiten met algemeene H. Communie en groote vergade ring met spreker, hetzij door het organiseeren van een Franciscusdag, waarop H. Mis en Algemeene H. Communie en preek bovendien groote vergadering met spreker. UITLOTINGEN. Stad Brussel 1885. Trekking van 15 Juni. Betaalbaar met 500 frs. UITLOTINGEN. Stad Parijs 18941896. No. 405.952 met 100.000 frs., 342.767, met 20.000 frs., 22.255 en 31.310 ieder met 10.000 frs., 217.662, 311.024 en 408.831 ieder met 2500 frs., 76.016, 78.679, 88.709, 124.147, 180.750, 252.046, 266.845, 273.236, 273.928, 306.071, 328.399, 332.858, 335.788, 440.440 ieder met 1000 fr£. Wederom nieuwe aardschokken. Aueta seint uit Padang 10 Juli Gisteren zijn hier nieuwe aardschokken gevoeld. Omtrent de treurige gevolgen van de vo rige aardbevingen is van den Gouverneur- Generaai van Ned.-Indië uit Weltevreden het volgend telegram ontvangen „Resident van Padang seinde totaal aantal dooden ressort Padang Pandjang 222, waar van ter hoofdplaats 74. Onderdistrict Soem- poer ressort Padang Pandiang 27 dooden, waarvan in Nagart Goegoek Westzijde Sing- kara-meer 15 slachtoffers door opgestuwd meerwater meegesleurd. In bedoeld onderdistrict 674 huizen inge stort of zwaar beschadigd. Schade met inbe grip van sawahleidingen enz. geschat op ruim f 2.500.000. Treinverkeer heeft sedert 5 dezer over het geheele net weder plaats vol gens de normale regeling, behoudens het lijnvak Padang PandjangSolok, dat tot nadere bekendmaking (is gesloten. Mijninge nieur Akkersdijk, Van den vulkaandienst, vertrok 3 dezer naar Padang met seismoloog Visser van observatorium, terwijl een sectie genie-troepen met barakken verzonden." Aneta meldt nog dat het onderdistrict (Se- poeloh) Kota, waaronder is begrepen Pa dang Pandjang, door de daar plaats gehad hebbende aardbeving in totaal 1709 huizen zijn ingestort of zwaar beschadigd. ®PURM EREND, 10 Juii. „Afslagvereeni- ging Becmster, Purmerend en Omstreken" Aardappelen 0.971.41 per zak van 25 kilogram; kl. Aardappelen 0.640.80 per zak van 25 K.G.; Slaboonen 0.420.65 per K.G.; 3027 zak Tuinboonen 0.39 0.530.53 per zak van 15 K.G.: Peulen 25 per zak van 50 K.G.; Doperwten 4.50 5.50 per zak van 50 K.G.; Roode Aalbessen 0.07—0.30 per K.G.; Klapbessen 519.50 per 100 K.G.; Perziken 5 per 100 stuks; Druiven 0.54 per K.F.; Framboozen 0.26 per K.G.; Aardbeziën 0.160.46 per K.G.; Bloemkool 4.3014.90 per 100; Sla 0.70 —1.10 per 100 krop; Rabarber 7 per 100 bos; Wortelen 10.1013.20 per 100 bos; Blauwschokken 1.53 per 15 K.G.; Blauwe Eigenheimers 1.231.31 per 25 K.G. HOOGKARSPEL, Markt van 10 Juli 1926 van de Vereen. „De Eendarc'nt". Schotsche Aardappelen 205—210; Ninityfold 1.95 2.00; Kleine Aardappelen f 1.351.45. MEDEMBLIK, 10 Juli 1926. R. K. Marktvereeniging „St. Jozef". Aardappelen Groote Muizen 2102.35 p. halve H. L.; Kleine Muizen 1.501.90 per halve H.L.; Groote Witte 1.902.10 per halve H.L Volgens de „Inlransigeant" kan de Fransch-Britsche schuldovcreenkomst als een voldongen feit worden beschouwd. On middellijk na de onderteekening zou de Bank of Engeland aan de Banque de Frances 500 millioen goudfrancs terugzenden uit het deposito, dat tot onderpand strekte voor de terugbetaling der leeningen, terwijl boven dien credieten in ponden sterling zouden worden geopend. De annuiteiten zouden worden gesteld op 46 milliocnpond tot 1930 en op 1012 millioen pond voor de volgende jaren. Frankrijk zou voorts de verlangde clause de sauvegarde krijgen, benevens de transfer- clausule. De massa-betooging van oud-strijders te Parijs. Gisterenmorgen had de massabetooging plaats van de oud-strijders en oorlogsinva- licden voor de Fransch-Amerikaanche vriendschapsbetrekkingen en een gunstige wijziging van de schuld-accoorden. Een enorme menigte sloeg de bctooging gade. Voorop liepen, met hun vaandels, de blinden en zij die in 't gelaat gewond werden De betoogers legden bloemen op het graf van den Onbekenden Soldaat en vervolgens een krans met driekleurig lint aan den voet van het gedenkteeken voor de Amerikaan- sche vrijwilligers, die voor de gemeenschap pelijke zaak zijn gesneuveld. Vijf Ameri- kaansche oud-vrijwilligers brachten den stoet dank voor deze hulde. Daarna begaf de optocht zich naar het standbeeld van Washington, waar een krans werd neergelegd met linten in de Fransche en Amerikaansche kleuren, waarop de woorden stonden ,.A Washington Espé- rance" alsmede een qlaquette, waarop een inscriptie gegraveerd was, welke het Ame rikaansche volk verzoekt, geen regeling te wenschen, die Frankrijk ruineert en het zijn onafhankelijkheid doet verliezen, en erop aandringt, dat de kwestie nogmaals zal wor den onderzocht. Ingevolge het verbod der regeering een plaquette met een inscriptie, welke het ka rakter van een beroep op Amerika zou dra gen, neer te leggen, keerde de prefect van politie deze plaquette om en bedekte hij haar 'met bloemen. Er deed zich geen enkel noemenswaard incident voor. De ontbinding van den stoet had des middags in volmaakte orde plaats. In verband met de stijging van den blocm- prijs van 294 francs (verleden week) op 380 francs, kondigen de bakkers aan, dat het brood Maandag 3 francs zal kosten te Brus sel en 3 francs 10 centimes te Antwerpen. De arrestatie van generaal Gomez da Costa is niet geheel onverwacht gekomen, daar er reeds sedert eenigen tijd geruchten over ontevredenheid in het leger de ronde deden. Men beschuldigde hem ervan, zijn program van 28 Mei niet ten uitvoer te heb ben gebracht. Daarbij was de onrust ver groot door zijn verklaring dat. wanneer zich in het leger opnieuw verdeeldheid zou voor doen, 'nij zich in het particuliere leven zou terugtrekken. Op 2 Juli nam generaal Carmona ontslag. Het desbetreffende bericht werd geheim ge houden, hoewel het feit, dat er oneenigheid in het kabinet heerschte, toch bekend werd. De toestand kwam in een kritiek stadium, toen het kabinet bericht ontving van het ontstaan van drie ministers door generaal Gomez da Costa. Donderdag be zochten eenige hoofdofficieren, o.w. gene raal Sinel en Cordes, generaal Gomez da Costa; zij trachten hem te bewegen, het ont slag ongedaan te maken, hetgeen hij evenwel weigerde. Dit onderhoudt duurde tot vroeg in den morgen, waarna de officieren zich naar het hoofdkwartier der eerste divisie te Necassidades begaven. Daar werd besloten, een nieuw ministerie te vormen, welks samenstelling aan generaal Gomez de Costa zou worden medegedeeld. Toen deze vernam, wat er gebeurd was, begaf hij zich onmiddellijk naar de hoofd kwartieren der iir den omtrek van Lissabon gelegerde troepen, waar hij evenwel be merkte, dat alle troepen tegen hem waren. Te Mons Santo werd hij zelfs met arrestatie bedreigd. Daarop keerde hij terug naar het B'etem-paleis, dat door troepen werd omsin geld. Gisteren werd hij in een auto naar de Citadel Cascaes overgebracht, waar gene raal Carmona hem verzocht, hem met het presidentschap der republiek te bekleeden, doch Gomez da Costa weigerde. Daarna werd hem medegedeeld, dat hij zich niet lan ger als gevangene behoefde te beschouwen, maar hij antwoordde, dat hij er de voorkeur aan gaf, dat te blijven doen. Toen het nieuws Vrijdagmorgen bekend werd, was men zeer bezorgd ten aanzien van de uitwerking, die het in het land zou heb ben, Volgens de ontvangen berichten bleef echter overal dc rust gehandhaafd. Zondagmorgen heeft generaal Gomez da Costa zich, na een onderhoud met generaal Pereira, ingescheept aan boord van het oor logsschip „Carvalho Araujo", naar gemeld wordt met beslemming naar de Azoren. Het grootste A merikaansch* minutie-depot ontploft. Het grootste Amerikaansche munitie depot der marine te Lake Denmark nabij Dover in den staat New Jersey is Zaterdag middag geheel verwoest door een reeks ont ploffingen, veroorzaakt doordat de bliksctr is ingeslagen in een voorraadkamer me? picrinezuur. Een groot aantal levens is te betreuren doch het juiste totaal der slachtoffers zal de ecstvolgende dagen nog niet bekend zijn, daar de buitengewoone hitte en de dichte rook van den op de ontploffing gevolgden brand en de verdere ontploffingen van gra naten en granaat-kartetsen het onmogelijk maken, nabij de ruïnes te komen. Meer dan vijftig van de 81 mariniers, die bij het depót op wacht waren, worden vermist. Alle zie kenhuizen der steden in den omtrek zijn vol gewonden en buiten een cordon agenten, soldaten en mariniers om de plaats van de ramp wachten op alle hoofdwegen, talrijke ambulances op dc eerste kans om de slacht offers uit de rookende puinhoopen weg te halen. Verscheidene gebouwen van het vlootar- senaal te Picatinny, op twee mijl afstand, zijn door de ontploffing verwoest en ook hier hebben ontploffingen plaats gehad. Een zeer groot gebied rondom de plaats der ont ploffing is door de ramp getroffen. De stadjes Mount Hope en Hibernia zijn vrijwel ver woest en te Rockaway, op vier mijl afstand van het depót, zijn eenige huizen ingestort. Vele auto's zijn van den weg geslingerd en te Butler, op 30 mijl afstand, zijn tallooze ruiten van huizen en winkels verbrijzeld. Hier is ook het telefoonkantoor in brand gevlogen door vonken, welke door den wind waren overgebracht. Dc eerste en hevigste ontploffing had plaats om vijf uur 's middags. Een telegram, dat Zaterdagavond laat door het departement van Marine te Washington werd ontvangen, meldt, dat er slechts twin tig personen over zijn van de troepenafdee- ling, die in het depot op wacht was. Onge veer tweederden van het geheele personeel wordt vermist. Al het burgerlijke personeel had evenwel het depot gelukkig verlaten, voordat de ontploffing plaats had; anders zou het aantal slachtoffers nog veel groote» zijn geweest. De ergste cycloon in het district West- Ontario heeft gisteren ever een 25 mijl bree- de strook sinds menschenheugenis het land geteisterd. Geheele boomgaarden werden uit den grond gerukt of knapten af. Vele schu ren werden door den wind vernield en de boomen en brokstukken der muren werden over een afstand van vele mijlen verspreid. Het onweer, dat de indirecte oorzaak is geweest van de groote ontploffing in New Jersey, maakte tevens 'n einde aan de hitte golf, waardoor New York en omringende ste den dc laatste dagen werden bezocht. Dc op luchting, door dit onweer gebracht, kwam echter eerst, nadat de temperatuur te New York tot 94 gr. was gestegen en in andere plaatsen zelfs tot 98 gr. en 100 gr. Vier per sonen zijn te New York van de hitte gestor ven; voorts vielen in de Hudson Valley even eens vier, te Philadelphia drie en te Green wich (Conn.) twee dooden te betreuren. Toen de temperatuur te Washington tot 97 gr. was gestegen, kregen de meeste re- geerings ambtenaren verlof, naar huis te gaa». Tallooze personen zijn daar flauw ge vallen ten gevolge van de hitte. Het onweer heeft in New Jersey en New England schade aangericht; vooral de elec trische centrales moesten het ontgelden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5