LnTËM Radio-Omroep VERONICA. Caillaux vertrekt heden per vliegtuig naar Londen. Het noodweer in Duitschland houdt aan. De spoorbrug over de Main bij Lichtenfels ingestort.De Fransch-Spaansche overeenkomst inzake Marokko geteekend. Een nieuw Portugeesch kabinet tot stand gekomen, vieneraai Gomez da Costa in een vesting gevangen gezet. Onder de Radio-berichten: Een voor Frankrijk gunstige regeling der schulden tegenover Engeland. De massa-betooging van oud-strijders te Parijs verloopt zonder incident. Het grootste marine munitie-depót in Amerika ontploft. Ernstige havenbrand in Japan. Aan de hittegolf, die New-York en omgeving teisterde, wordt een einde gemaakt door zwaar onweer. GEM. BUITENL. BERICHTEN. VERHOOGING DER VERGOEDING VOOR DE BELGISCHE KAMER LEDEN. BINNENLANDSCH NIEUWS. De belastingontwerpen. De buitenlandsche reis der Koninklijke Familie. Het Eucharistisch Congres te Chicago. De invoer van sigarettenpapier. Het bezoek van minister Kan aan Drenthe. FEUILLETON. De Eerste Kamerverkiezingen. Jhr. Mr. Dr. P. van Nispen tot Sevenaer. De zeehaven van Dordrecht. De toestand in de Drentsche venen. KERK EN SCHOOL. Een zeldzaam kloosterjubileum. het accoord nopens ae pacificatie van Ma-1 rokko en de regeling der grenzen tusschen de Fransche en de Spaansche invloectszone. Het accoord treedt in werking, zoodra het door de twee regeeringen zal zijn goedge keurd.'Alsdan zullen in een communiqué de bizonderheden worden bekend gemaakt. Het accoord regelt, zooals nog nader wordt gemeld, voorts de quaestie der be waking van de maritieme- en landgrenzen. Het lot van Abd el Krim wordt in het accoord zelf niet geregeld. De besprekingen daaromtrent hebben tot een volkomen over eenstemming geleid, zoodat Frankrijk een beslissing zal kunnen nemen, zondat dat dit aanleiding zal geven tot meeningsverschil met Spanje. De quaestie van Tanger. Na een gedachten',visseling tusschen de Britsche en de Italiaansche regeering nopens Tanger heeft Italië er in toegestemd zijn goed keuring te hechten aan het statuut van Tan ger, op voorwaarde dat Italië bepaalde con cessies verkrijgt ten aanzien van het plaatse lijk bestuur. Evenwel is het, voordat de quaestie defi nitief kan worden geregeld, waarschijnlijk, dat er een gedachtenwisseling langs den ge- bruikelijken diplomatieken weg zal plaats hebben tusschen de Britsche, de Fransche en de Spaansche regeering. De burgeroorlog in China De „geallieerde" troepen onder generaal Tsjoe joe Poe hebben Zaterdagmorgen bij Tsjangping een algemeenen aanval gedaan op het leger der Koeomintsjoen. Het kanon vuur is te Peking hoorbaar. Naar verluidt is de strijd hevig maar de uitslag is tot nu toe onbekend. EEN NIEUW BOEK VAN CLEMEN- CEAU. Clémenau, de oud-premier, die zich uit het politieke leven heeft teruggetrokken, heeft een nieuw boek geschreven getiteld „Au soir de Ia pensee", waarvan het titelblad de woorden draagt „Autorité, Liberté, Toleran ce". Het blijkt een pleidooi te zijn van den Tijger voor verdraagzaamheid tusschen de menschen onderling, een verdraagzaamheid die, naar hij betoogt, het leven vergemakke lijkt en mooier maakt, en voor universeele solidariteit. Die beide, zegt hij, zijn de sleu tels voor onze beschaving. De Kamer heeft besloten in te gaan op den wensch van vele Kamerleden en de par lementaire vergoeding te verhoogen. Besloten werd aan de Kamerleden die dit vragen een verhooging van 4000 frank toe te staan. De huidige vergoeding bedraagt 12000 frank. DE ZAAK VAN HET „CREDIT FON- CIER D'ANVERS". Donderdag is voor de rechtbank te Ant werpen het proces begonnen inzake de kracht van het „Crédit Foncier d'Anvers". Er zijn negen beklaagden, aan wie verschil lende feiten van valschheid in geschrifte, het vervalschen van balansen, oplichting, mis bruik van vertrouwen, bedriegelijke bank breuk en afpersing worden ten laste gelegd. Den eersten dag deed zich een incident voor, doordat de verdediger van een der beklaagden, een makelaar uit Eeckeren, er bezwaar tegen maakte, dat de procesvoering in het Vlaamsch geschiedde, terwijl bekl. uitdrukkelijk een Fransche procesvoering gevraagd had. Op verzoek van het O. M. vroeg de president aan alle beklaagden, welke taal zij verkozen. Daar allen het Fransch ver kozen, zal het proces in die taal worden ge voerd. Op verzoek der verdedigers werd, om hen in staat .te stellen het dossier nauwkeurig te bestudeeren, de verdere behandeling in- tusschen tot na de vacantie, n.l. tot Donder dag 7 October uitgesteld. HET STUDENTENMONUMENT. Zaterdag werd in den tuin van de Berlijn- sche universiteit een monument onthuld ter eere van de nagedachtenis der in den oor log gevallen studenten. President Hinden burg, minister Stresemann, oud-rijkskan selier Luther zijn bij de onthulling tegen woordig geweest. De vereeniging van sociaal democratische studenten heeft geweigerd aan de inwijding van het gedenkteeken deel te nemen, omdat het 't opschrift draagt In victis victi victuri." („Zij, die overwonnen zijn en zij die zullen overwinnen aan de onoverwinlijken.") Deze studenten zien in deze spreuk een aanmoediging tot den oorlog. In hun weige- ringsbrief verklaren zij, dat zij besloten zijn om al hun krachten in te spannen om tot een verzoening der volken te geraken. Voor hen beteekent de herinnering aan de ge sneuvelden in den wereldoorlog de diepste en ernstigste aanmaning om een hernieuwd komen van zulk een nameloos leed over het Duitsche volk en andere volken te verhoeden. INREDENTISTISCHE BEWEGING. Onlangs kwam de politie een groep jonge lui op het spoor die aanvallen tegen Roe menië en Tsjecho-Slowakije wilden organi- seeren ten einde stukken grondgebied, die Hongarije aan beide landen heeft moeten afstaan, terug te krijgen. De rechtbank heeft thans de leiders tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. DE STAKING BIJ DE NEW- YORKSCHEUNDERGROUND. Volgens den New Yorkschen correspon dent van de „Daily Telegraph" heeft de staking bij de Underground te New York niet het gewenschte resultaat, gedeeltelijk doordat zeer weinig arbeiders op de boven- grondsche spoorwegen aan de verwachte sympathiestaking deelnemen, gedeeltelijk tengevolge van het geweldige aantal motor wagens, dat is gerequireerd. De zakenlui en de kantoorbedienden komen in hun eigen wagens naar de stad en hun vrouwen rijden de wagens weer naar huis. volgens schat ting is de ondergrondsche dienst in de spits uren thans vijftig pCt. van het normale. De spoorwegmaatschappij waakt tegen sabo tage door het meesturen van een politie agent met eiken trein en het formeeren van een corps voor het beschermen van de elec- trische centralen. -Er komen zeer weinig ongeregeldheden voor. Tot nog toe heeft de Federatie van den Arbeid den stakers geen steun verleend. De stakers hebben een ma nifest gepubliceerd, waarin zijn verklaren dat de directeuren van de Underground en kele jaren geleden hun eigen salarissen heb ben verhoogd om te voorzien in de hooge kosten van het levensonderhoud, doch hun arbeiders vergeten hebben. DE GELICHTE DUIKBOOT. President Coolidge heiït een verklaring ge publiceerd, waarin hij zegt, dat toen het wrak van de duikboot S 51 werd onderzocht, men bevond dat alle leden der bemanning op hun post zijn omgekomen. De president betuigde zijn sympathie aan de families der omgeko men matrozen, zeggende dat het land trotsch mocht zijn op den door hen betoonden moed. Het verslag van de commissie van voor bereiding gereed. De commissie van Voorbereiding voor de belastingontwerpen, welke den 28sten Mei bij de Tweede Kamer zijn ingekomen. 1. Herziening van de Verdedigingsbelasting II 2. wijziging van de Leeningwetwet 1914; 3. wijziging van de wet op de Personeele be lasting; 4. aanvulling van de Zegelwet (ho- 2. wijziging van de Leeningwetwet 1914; 3. wijziging van de wet op de Personeele be lasting; 4. aanvulling van de Zegelwet (hó- telbelasting) 5. Weeldeverteringsbelasting heeft een uitvoerig verslag over deze wets ontwerpen aan den minister van Financiën doen toekomen. Gelijk bij een Commissie van voorbereiding gebruikelijk is, zal dit verslag eerst later, tegelijk met het antwoord der Regecring worden gepubliceerd. H.M.de Koningin heeft tengevolge van een lichte verkoudheid haar hötel te Beaten- berg gedurende drie dagen niet verlaten. H.M. hoopte heden de tochten in den om trek te kunnen hervatten. Men seint uit Interlaken 11 Juli: Prins Hendrik en Prinses Juliana vertrok ken, vergezeld van gevolg, hedenmorgen om halfnegen reeds van Beatenberg naar Inter laken, om daar de godsdienstoefening bij te wonen, welke geleid zou worden door den, predikant ds. Frank Thomas. Oorspron kelijk was het de bedoeling, dat ook H. M dezen dienst zou bijwonen. Een koude, ge vat bij den tocht naar Scheidegg, waar op een hoogte van 2200 Meter werd gepicnict, bracht evenwel verhindering. De gezondheidstoestand van de Koningin is echter reeds veel beter. Vandaag schijnt, voor het eerst sedert vier dagen, de zon. Het is warm weer. De thuisreis der Ncderlandsche pelgrims. Het s.s „Rotterdam" met aan boord de Nederlanders, die aan het Eucharistisch Con gres te Chicago hebben deelgenomen, wordt, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, Maandagavond te Rotterdam verwacht. „Msb." De minister van Kolon^n heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer een brief ge zonden, waarin hij mededeelt, dat de G.G. van Ned. Indië thans een ordonnantie hééft vastgesteld, krachtens welke met ingang van 15 dezer, het invoerrecht voor sigarettenpa pier wordt verhoogd tot 50 cents per 1000 stuks sigarettenpapier, in den vorm van si- garettenhulzen of van blaadjes van niet meer dan 25 vierkante c.M. oppervlakte, al dan niet in boekjes, en tot 20 cent per vierkante Meter voor sigarettenpapier van meer van 25 vierkante c.M. oppervlakte, in bladen of in vellen. Een en ander ter voorkoming van opslag van groote voorraden papier door im porteurs, waardoor de verhooging in den eer sten tijd zonder effect zou blijven. Omtrent het bezoek, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, mr. Kan gisteren aan de provincie Drenthe ge bracht heeft, wordt het volgende gemeld: In gezelschap van den Commissaris der Koningin, mr. J. T. Linthorst Homan, is de Minister, langs terreinen van het Staats- bosch-bedrijf, ontginningen Van de N. V. „het landschap Drenthe" en het stroom gebied van het door werkloozen genormali seerde „Drostendiep" onder Sleen, naar Nieuw-Amsterdam gereden, alwaar het de vorige week geopende veilingsgebouw van de tuinbouwvereeniging „Spes Nostra" werd bezichtigd. Onder leiding van den secretaris dier vereeniging, den heer Brouwer, werd een bezoek gebracht aan het tuinbouw- voorbeeldbedrijf van Spes Nostra,. Van hier vertrok de Minister naar CoevOrden voor een bespreking met het college van B. en \V. en voor een bezoek aan de toekomstige stroocartonfabriek. Op weg naar Hardenberg bezichtigde Zijne Excellentie een deel der ontginningen in den Scheerschenpolder, behoorend tot het land goed „de Grotoe Scheere" van baron van Lynden uit Arnem, alwaar reeds sedert ge- Het geschil in de mijn industrie. Het voortduren van de staking in de mijn industrie houdt de leden van alle politieke partijen ernstig bezig en de neiging bestaat om scherper critiek op de regeering te oefenen, omdat zij geen bijeenkomst van mijnwer kers en mijneigenaars heeft bijeengeroepen en geen ondubbelzinnig antwoord heeft ge- eischt op de vraag Aanvaardt gij het rap port van de Steenkoolcomm-ssie of niet Deze houding bestaat niet slechts bij de leden der oppositie, doch ook bij een groei end aantal volgelingen der regeering. Niet temin meent men te weten, dat het Kabinet nog steeds staat op het standpunt dat het geen nut heeft een nieuwe bijeenkomst te bewerkstelligen, daar mijnwerkers en mijn eigenaars dit geen van beiden wenschen De mijneigenaars van Lancashire hebben hun loonsvoorwaarden op grond van den achturendag gepubliceerd. Thans zijn de voorwaarden waarop de arbeiders het werk kunnen hervatten, voor het heele land bekend. De voorstellen van Lancashire zijn op twee belangrijke onderdeelen gelijk aan wat beschouwd kunnen worden als de standaardvoorstellen voor alle mijnen. De gemeenschappelijke kenmerken van de voor waarden in alle groote districten en ook in de meeste kleine zijn dat de minimum per centsgewijze aanvullingen van de grondloo- nen die zijn van de overeenkomst van 1921 en dat de verhouding van de verdeeling der opbrengst 87 voor de loonen en 13 voor de winsten blijft. Om te beginnen zullen alle districten op vier na de loonen betalen die van kracht waren vóór de stopzetting begon. De vier uitzonderingen zijn Northumberland en Dur ham, die onmiddellijk terugkeeren tot de' tarieven van de overeenkomst van 1921 en Somerset en Warwickshire, die kleine ver hoogingen aanbieden. In een rede te Birmingham heeft Ramsay MacDonald gezegd, dat hij juist in Nort humberland en Yorkshire was geweest, waar de mijnwerkers en vooral hun vrouwen nog even standvastig waren als op den eersten dag der staking. De regeering heeft door het verkeerd aanpakken van het ontwerp op den achtureigen werkdag een situatie gesahapen, die onderhandelen zoo goed als onmogelijk maakt. De financieele crisis in Frankrijk. .fa afloop van den kabinetsraad verklaarde Briand Als men er maar eens mee ophoudt ons met interpellaties te plagen, als men ons maar toestaat te arbeiden, met orde en rust, meen ik te mogen zeggen, dat wij er in zul len slagen het land te verlossen uit den kri tieken toestand, waarin het verkeert. Maar rust is een conditio qua non om met succes Terkzaam te zijn. Officieel wordt medegedeeld, dat minister Caillaux heden per vliegtuig naar Londen zal vertrekken tot het voren van onderhandelin gen over de regeling der schulden. De plannen van Caillaux. De kabinetsraad heeft de bijlagen uitge werkt, welke zijn gevoegd bij het door Cail laux bij het bureau van de Kamer ingediend financieele wetsontwerp. De betooging der oud- strijders. Tengevolge van een verklaring van den minister van binnenl. zaken is het verbod ten opzichte van de betoogingen der oud-strij ders tegen de eventueele ratificatie der over eenkomst van Washington inzake de rege ling der schulden met Amerika ingetrokken. De deelnemers hebben evenwel verklaard, dat de manifestatie volstrekt geen politiek karakter zou dragen. De stemming in Frankrijk De kabinetsraad wenschte Caillaux geluk met het door hem in de Kamer behaalde tucces. Kwaadwillige stakers. Zaterdagmorgen, na afloop van een bijeen komst van stakers, begaven een aantal be- toogers zich naar de haven, waar zij de be manning van twee stoomschepen trachtten over te halen tot daden van kwaadwilligheid. De prefect van het departement du Nord nam de leiding op zich bij het handhaven der 22. Er. hoe schoon zou het zijn, als uw kind uw verzorgde, als Veronica hier zat, den eenen dag na den anderen, als zij met uw praatte en alle droeve gedachten verre hield! En wanneer eens de dood kwam, dan drukt zij met de hand der liefde de ge breken oogen dicht, en de tranen der liefde vallen op de lijkkist, als lenteregen op de ontkiemende knoppen. Dat zijn mooie woorden! wierp Roven tegen. Met dergelijke fraaie gezegden lokt men geen hond achter de kachel weg. Als ik slechts de ijskorst kon smelten, die uw hart omgeeft, dan zou het doel dezer woorden bereikt zijn. O, u weet niet, hoe zoet de liefde is. die zichzelf kan opofferen. Weet jij het? Ja, mijnheer Roven! Al heb ik nie mand, die mij bemint, al sta ik alleen in het leven en al heb ik de zoetheid der liefde nooit ondervonden, toch kan ik mij in ieze volheid van zaligheid indenken en hen be nijden, wie de liefde dagelijks nieuwe bloe sems biedt. De oude man haalde diep adem, alsof hij een zwaren last wilde afwentelen. Heb je haar gezien? vroeg hij. ■orde en er werden onmiddellijk versterkin gen (gendarmerie) gezonden. De stakingsbeweging te Antwerpen. De equipages van twee stoomschepen, die Vrijdagnacht hadden gewerkt, staakten Za terdagmorgen den arbeid en eischten voor den nacht een salarisverhooging welke even redig zou zijn met het dagloon. De metaalarbeiders bij het havenbedrijf zetten de staking voort. Bij eenige kleine patroons is het werk hervat. De Spaansche gezant te Brussel. De plechtige lijkdienst van markies Villa- lobar zal Dinsdagmorgen plaats hebben, waarna het stoffelijk overschot naar het station zal worden vervoerd om over de zee naar Spanje te worden overgebracht. Nog steeds noodweer in Duitschland. Uit Berlijn wordt gemeld dat in geheel Duitschland Zaterdagavond en nacht hevige wolkbreuken hebben plaats gehad, die overal groote schade hebben aangericht. Het Wip- perthal (Harz) werd opnieuw door een wolk breuk getroffen, die in heftigheid voor de eerste niet veel onderdeed. De laaggelegen dorpen in dat dal moesten weer ontruimd worden. Vooral zwaar was het onweer 'in de dor pen Erksdorf en Speckdindel (Hessen) waar het water in de huizen drong. Ook in de buurt van Trier was het Zater dagmiddag zwaar weer. Het spoorwegver keer daar in den omtrek ondervond sterk vertraging. Uit Thüringen en Zwaben wordt sterke regenval gemeld. Brug over de Main inge stort. Zaterdagavond is de groote spoorbrug over de Main bij Lichtenfels ingestort. Het schijnt, dat de pijlers door het hooge water van de laatste dagen waren ondermijnd. De instorting had plaats enkele seconden nadat een personentrein de brug was gepasseerd. Afneming der werkloos heid in het Duitsche Rijk. In de tweede helft van Juni daalde het aantal mannelijke steuntrekkende werk loozen van 1.419.234 tot 1.409.724, dat der vrouwen steeg van 330.775 tot 332.843. In totaal had een vermindering plaats van 0.4%. Te Berlijn neemt de werkloosheid daar entegen toe. Ook in de afgeloopen week is het aantal werkloozen weer toegenomen. Het bedraagt thans 273.000 tegen 208.000 in de vorige week. Grensconflict. Eén groot aantal Roeméensche soldaten hebben post no. 15 overrompeld op de Bul- gaarsche grens. De Bulgaren trokken eerst terug, maar na twintig minuten namen zij de post weer in bezit. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De Bulgaarsche regering heeft aan de Roemeensche verzocht een onderzoek in te stellen, wie voor het optreden verantwoorde lijk is. Generaal Gomez de Costa. De „Times"-correspondent te Lissabon meldt, dat generaal Gomez de Costa, pp be vel van zijn opvolger in het paleis van Be- lem wordt gevangen gehouden. De minis ters werden door troepen bewaakt. Den dag te voren had generaal de Costa de censuur opgeheven. Een later bericht uit Lissabon meldt, dat de nieuwe regeering generaal Gomez naar een vesting op 25 K.M. afstand van Lissa bon heeft laten overbrengen, omdat hij zijn functie van president niet wilde neerleggen. Zijn adjudanten zullen onder arrest ge steld worden op een oorologsschip. Een nieuw Portugeesch kabinet. De bladen publiceeren de samenstelling van het nieuwe kabinet. Premier en minister is generaal Carmona, minister van finan ciën generaal Sinel Cordes, van buitenland- sche zaken Bettencourt Rodrigues. De toestand in Marrokko. De Fransche en de Spaansche gedele geerden kwamen voor de laatste maal bijeen en gingen over tot de onderteekêning van Neen. Maar je zeide toch.... Zij heeft mij laten zeggen, dat zij hier is, en dat zij mij vandaag nog wenschte te spreken. Zij zal mij uitschelden en.... Zij zal mij vragen of er hoop bestaat, dat haar vader haar vergiffenis schenktj zij zal mij smeeken en bidden en bidden alles te doen om haar met u te verzoenen. Hm, nadat haar man gestorven is. heeft zij gebrek gehad en de nood dwingt haar, naar mij terug te komen. En als dat het geval ware, toch is Veronica uw kind. Dan was zij een bedelaarster. Nam ook de vader den verloren zoon niet op, toen hij berouwvol terugkeerde? Liet hij niet het kalf slachten en is )n den hemel niet meer vreugde over een boet- vaardigen zondaar, dan over negen en negentig rechtvaardigen? Als de nood haar niet naar huis had gedreven, zou zij niet gekomen zijn! zeide Roven bitter. Neen, mijnheer Roven, de nood is de drijfveer niet, al heeft ha^J echtgenoot haar ook geen groot fortuin nagelaten, toch heeft zij genoeg, meer dan genoeg om van te ieven: dus heeft de nood geen aandeel in den wensch van uw kind, met u verzoend te worden. Waar vandaan weet je dat allemaal? Dat heeft men mij vandaag gezegd, En ga je er heen? Terstond. De oude man knikte, alsof hij wilde zeg gen, dat het goed was en dat hij zich ver heugde, dat zijn bediende de bemiddeling op zich wilde nemen. Wat mag ik haar zeggen? vroeg Jacob na een pauze. Niets! antwoordde Roven verdrietig. En als zij mij vraagt, of zij op ver giffenis hopen mag? Zeg haar dan neen, zeg haar niets, ik wil eerst weten of zij oprecht berouw heeft en of alleen kinderlijke liefde de drijfveer is van hare terugkomst. En dat is allebei het geval, ofschoon zij niets te betreuren heeft. Zwijg nu, je kent mijn besluit. En hoe is het met tnijn ontslag? Het blijft bij hetgeen ik gezegd heb. Dan kan ik u bezwaarlijk een bericht van Veronica brengen. Waarom niet? Omdat mijnheer Wellen wel zal zorgen, dat ik niet meer in dit huis kom. Dat heb ik te bepalen. Dat meent u, maar eigenlijk beveelt hier uw vriend. Dat wil zeggen, hij zal be velen, zoo gauw ik weg ben, hij zal een andere bediende aannemen, die hij als zijn werktuig gebruikt, dan is u in uw eigen huis verraden en verkocht. Wilt u berichten om trent Veronica hebben, trek dan het ontslag in, ten minste voor vandaag. Hoe graag zou ik ook dit onrecht ver dragen, als ik kon zien, dat u met uw kind verzoend was! O, als mijn oude oogen.... Ik ben bang, Jacob, dat je die vreugde niet zult beleven. Ga nu, ik zal met mijn vriend spreken: misschien kun je blijven als je om vergiffenis vraagt. Nooit. De rentenier stond nog altijd in de slaap kamer acjhter de deur. Zijn gezicht was doodsbleek, zijn oogen schoten vlammende bliksems. Wat een geluk, dat hij teruggekeerd was. De ontdekking, die hij hier gedaan had, was van onschatbare waarde. Hij sloop weer uit de kamer om zijn ge zicht weer de gewone uitdrukking te geven, dan klopte hij aan de deur van het kabinet. Jacob schrok, toen hij den rentenier zag binnenkomen, maar deze keurde hem geen blik waardig. Ik had het document vergeten, zeide hij zoo onverschillig mogelijk, vergeetach tige menschen moeten veel loopen. En als je er niets op tegen hebt, blijf ik nog een uurtje. Dat zal mij aangaam zijn; antwoordde Roven; op zijn gezicht kon men lezen dat hij het niet waagde, uit vrees voor dezen man, een ander antwoord te geven; ga, Jacob, wij spreken er later nog wel over. Je kunt een andere plaats zoeken en zoolang hier blij ven, tot je er een gevonden hebt; beroep je op mij, ik zal je een schitterend getuig- ruimen tijd meerdere 'werklooze veenar beiders uit Emmen werkzaam zijn. Van Hardenberg, waar onder leiding van het Kamerlid Weltkamp eenige boerderijen werden bezocht, vertrok de Minister weer naar de Residentie. De A.R.-lijst voor de Eerste Kamer verkiezingen in de provincies Gelderland, Overijsel, Drente en Groningen luidt H. Colijn, 's Gravenhage; mr. P. A. Dier penhorst, Amsterdam; dr. H. Franssen, Zwolle; jhr. S. van Citters, Brummen H. Timmer, Meppel; D. H. R. Harrenstein, Spijk (Gr.); ds. G. Hofstede, Blokzijl; jhr. J. Beelaarts van Blokland, Oosterbeek, en P. H. Hummelen, Groningen. Dinsdag a.s. hoopt Jhr. mr. dr. P. J. A. M. A. Nispen tot Sevenaar te Arnhem zijn 70sten verjaardag te vieren. Ofschoon zich weinig op den voorgrond stellend heeft Jhr. van Nispen zeer veel ge daan voor het welzijn van zijn evenmensch zoowel als voor zijn land en de Katholieke zaak. Jaren lang was hij een verdienstelijk lid van Provinciale- en later van Gedepu teerde Staten van Gelderland, in tal van an dere college's werden zijn adviezen gewaar deerd en vele jaren was hij een voorvechter voor de Roomsche Universiteit van welker nut voor de Katholieke jeugd hij diep was doordrongen. De raming der outilleering f 1.665.000. Thans hebben B. en W. van Dordrecht den gemeenteraad hun plannen en wenschen kenbaar gemaakt ten opzichte van de outil leering van de zeehavens. Daarbij hebben zij voorlichting gehad o.m. •van den heer L. Boogerd, hoofdingenieur bij de Gem. Handelsinrichtingen te Amsterdam. Als plaats die voor outilleering in aan merking komt, wordt aangewezen de land tong aan de N.-W. zijde van de zeehaven, omdat deze zoowel van het Mallegat als van de Zeehaven uit bereikbaar is. De adviseur heeft een drietal ontwerpen gemaakt. Het eerste ontwerp biedt een kademuur ter lengte van 280 M. langs de Zeehaven, met een ruim opslagterrein daarachter en brug- kranen met lange uithouders. Het tweede bevat bovendien een binnenhaven, doch de stapelplaats is kleiner dan in het eerste plan. De uithouders der brugkranen zijn hier kor ter. De kademuur langs de Zeehaven (d. i. de kademuur aan de buitenzijde van de pier) staat op dezelfde plaats als de kademudr, die het terrein bij het eerste plan aan de Zeehavenszijde afsluit. Het derde ontwerp omvat eveneens een binnenhaven. De kademuur is bij dit plan echter vooruitgeschoven, zoodat een ruime opslagplaats blijft behouden. Alle plannen bevatten aan de zijde van de Zeehaven in den Zuidoosthoek een loods voor stukgoed. Verder hebben zij een in richting met' vier brugkranen met een hef vermogen van 10 ton en 2 portaal draai- kranen met een hefvermogen van drie ton, de eerste voor massagoed, de laatste voor stuk goed bestemd. De bouwcommissie, de haven- en de fi nancieele commissie hebben zich alle uit gesproken voor uitvoering van het derde plan, waarvan door de zorg van den direc teur van Gemeentewerken een maquette is gemaakt. Bij de opsomming van kosten, aan de uitvoering C. verbonden, wordt uitgegaan van den bouw van kademuren. In onderzoek blijft echter de vraag of aan steigerbouw, welke goedkooper in uitvoering zou zijn, bqven kademuurbouw de voorkeur moet worden gegeven. De kosten worden globaal in totaal ge raamd op f 1,665.000. Het komt B. en W. gewenscht voor, om den gewonen dienst der gemeente in de eerstvolgende jaren niet zwaarder te belasten, dan thans geschiedt door het verlies dat de gemeente op de zeehaven lijdt. Een som, ten bedrage van dit verlies, behoort h. i. in de eerste jaren door de gemeénte aan het bedrijf te worden uitgekeerd. Indien het bedrijf, wat zij waarschijnlijk achten, in zijn aanvangsjaren hóogere verliezen zal lijden, zullen die voorloopig als activa in de boeken van het bedrijf moeten worden vermeld. B. en W. stellen den raad voor tot de outil leering van de zeehaven volgens het derde plan waarvan, gelijk gezegd, de kosten glo baal op f 1.665.000 worden geraamd, te be sluiten en hun het voor de uitvoering noodige crediet te verleenen. Verschenen is het rapport aan den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid uitge bracht door den Inspecteur van de Volksge zondheid Dr. J. H. Tuntler, over den ge zondheidstoestand der kinderen in de Drent sche veenstreken. Wij ontleenen daaraan het volgende De rapporteur heeft reeds in 1921 en 1922 een soortgelijk onderzoek verricht, al was dit veel minder uitgebreid en de sterftestatistiek van Emmen vrij uitvoerig bestudeerd het reeds toen en ook later (na 1921) verzamelde cijfermateriaal heeft hem bij de samenstel ling van het hier overlegde rapport goede diensten bewezen. Uit de sterftestatistieken van het rappori de volgende gegevens als belangrijkste samen 11 De nataliteit in Emmen is buitengewoon groot. Ze is de laatste 2 jaren vrij sterk ge daald. 2. Het aantal jeugdige personen in Emmen is opvallend groot. 3. De algemeene sterfte in Emmen is la ger dan de sterfte in het Rijk. 4. De sterfte van jeugdige personen en van zeer ouden is in Emmen aanzienlijk hoo- ger dan in het Rijk. Sinds jaren is in Drenthe de sterfte onder de schoolkinderen hooger dan in elke andere provincie. schrift geven. De oude Jacob slingerde nog een blik vol afschuw op den rentenier, die voor den spiegel stond en de voskleurige pruik recht zette: dan verliet hij het kabinet en zijn bedenkelijk hoofdschudden verried, dat hij met het resultaat van dat onderhoud niet zoo heel tevreden was. Maar heel hopeloos was hij ook niet, hij had snaren in het hart van den grijsaard aangeroerd, die het beste lieten hopen. Hij meende dat, als Veronica zelf kwam en haar vader te voet viel, Roven de ar men voor zijn kind zou openen; de liefde moest in zijn hart ontwaken en de ijskorst, die het omgaf, smelten. HOOFDSTUK VI, Veronica ontving tegen den avond van dien dag den ouden Jacob zoo echt harte lijk, dat de tranen over zijn wangen liepen. Al was de vreugde van het weerzien met weemoed en droefenis gemengd, toch was de eerste de grootste en de oude trouwe man kon geen woorden genoeg vinden om deze te laten merken. Willem was ook tegenwoordig en nu werden tot laat in den nacht plannen ge maakt, om het hart van Roven weer voor zijn kind terug te winnen. Maar bij al die plannen, waarin Willem bepaald vindingrijk was, schudde Jacob DINSDAG 23 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politie ker. 5 007.00 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, o.l.v. Fr. Lupgens 7.00 Politieber. 7.157.45 lezing van Dr. V. C. de Munck, over Over ons ge bit. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10— 10.30 R. K. Radio-Omroep. M. Tibbe, pianp. Louise Wijngaarden, alt. Henri Tib be, viool. Jan Wagemaker, cello, 1 Quartet op 87 v. piano, viool, alt en cello. Dvorak, Allegro con fuoco, Lento, Allegro mo< derato grazioso, Allegro ma non troppoi Spreker Eerw. Pater H. Defonsus, O, M. C., over De veiligheid van het ver keer. Trio op 77b voor viool, alt en cello, Reger. Sostenuto-allegro agitato, Lar ghetto, Scherzo, Allegro con moto. DAVENTRY. 1600 M. 11.20—1.20 Het radiokwartet en solisten (sopraan bariton-cello). 1.202.20 Orgelconcert door H. Drake. 3.35 Schoollezing Elementary music, 4.20 Lezing A play-fellow of Mary Queen of Scots. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, Fransche lezing. 7.45 Piano-nocturnes van Chopin. 8.00 Lezing In the mountains and forests óf I Kashmir. 8.20 „Paljas", opera in 2 acten van Leoncavallo. 9.50 weerber. nieuws, causerie International affaire. 10.25 Harpconcert van Salzedo.10.50 12.20 Dansmuziek van het Savovhotel. PARIJS, „RADIO-PARIS" 1750 M. 12.50 Concert Lucien Paris (piano-viool- cello), 5.05 Solistenconcert. L. Radisse- ceilo. M. Camot, piano. S. Kackemart, viool. 5.05 Concert. 8.50 Orkest- concert. KONINGSWUSTERHAUSEN 1400 M. 8.50 E>ft Herr der Erde. Radio-tooneel- spel (6 afd.). Daarna nieuwsber. MUNSTER, 410 M. —1.35—2.50 Concert Orkest en Grete Graumann, zang. 4.05 4.35 Verhaaltjes vertellen. 5.105.50. Onbekende Schubert-liederen. 5.50— 6.20 Zither-concert. 6.35 Spaansche les. 7.208.00 Italiaansche les. 8.20 Gedichten van Max Bruhns. 8.50 Der Herr der Erde. Radio-tooneel (6 afd.). 10.40 Nieuwsber. BRUSSEL, 486 M. en ANTWERPEN 265 M. 5.20 Orkestconcert. 8.20 Con cert. Mme Djanel-zang, 10.20 Nieuws berichten. 5. Zoowel in Emmen als in Drenthe is de laatste jaren de zuigelingensterfte minder gunstig geworden ten opzichte van die in het Rijk. 6. De sterfte, in Emmen aan ziekten der ademhalingsorganen is beduidend grooter dan in het Rijk, voornamelijk na 1920. 7. De sterfte aan longtuberculose is in Em men merkwaardig laag. De „oorlogstop" ver toont zich niet als bij het Rijk in*1918, doch in 1917. 8. De sterfte aan alle vormen van t.bx. is in Emmen eveneens zeer laag. De „oorlogs top" vertoont zich niet in 1918 doch in 1916. Deze top is beduidend hooger dan die der longtuberculose. 9. De influenza sterfte was in 1918 in Em men buitengewoon groot. Wat de vraag betreft, in hoeverre de huidi ge oeconomische moeilijkheden in de veen- streken zich afteekenen in de bestudeerde statistiek van Emmen, dient gewezen op het volgende 1. De zuigelingensterfte is in Emmen na 1919 genaderd tot die van het Rij ken is dt laatste jaren iets daarboven. 2. De sterfte aan aandoeningen der adem halingswerktuigen was steeds inEmmen boven die van het Rijk, doch is dit na 1920 zeer be duidend. 3. Er is na 1920 een tijdelijke stijging ge weest der tbc.-sterfte. 4. De nataliteit in Emmen daalt de laat ste jaren vrij sterk. Aanwijzingen voor een reeds langer be staand verminderd weerstandsvermogen der bevolking zijn er ook verschillende 10. De bijzondere groote influenza sterfte in 1918. 2o. De steeds groote sterfte aan aandoe ningen der ademhalingswerktuigen (voorna melijk longontstekingen). 3o. Het vervroegd optreden van de tuber- culosesterfte-top in de oorlogsjaren. 4o. De grootere sterfte van jeugdige indi- viduën en zeer oude menschen. Uit verschillende gegevens ten slotte volgt, dat de gemiddelde toestand in Emmen min der verschrikkelijk is, dan men zou kunnen afleiden uit sommige beweringen. Er zijn tal van scholen te vinden met een gering aantal zwakken, terwijl een groot aantal scholen een aantal zwakke leerlingen heeft, dat voor de betreffende streek normaal mag worden genoemd. Dat in de scholen waar de groote meerderheid der leerlingen kinderen van veenarbeiders zijn het percentage zwakke kinderen grooter is dan normaal, is verklaar baar. Eenige cijfers zijn echter werkelijk buitengewoon hoog. In het algemeen is het aantal zwakke veenkinderen groot te noemen. De Eerw. Zuster .Maria Stanislaus Kostka, in de wereld Mej. Glabbeek, geboren te Al melo in 1840, viert op 19 Juli a.s. haar 70- jarig klooster-jubilé in het Maria-Gesticht te Voorburg. het hoofd; hij meende, dat de eenvoudigste kortste en zekerste weg zou zijn, als Ver onica den volgenden dag zelf kwam en zich aan de borst haars vaders wierp. Hij zal haar niet afstooten, zeide h:j zijn wrok zal verdwijnen, zooals nevel in den herfst voor de schitterende zonnestra len. Gelooft mij en vertrouwt op mijne ondervinding, waagt deze schrede gerusi, het is beter dan een lange omweg, waarop wij sl?chts hindernissen kunnen ontmoeten. Geroerd gaf Veronica den ouden man de hand en beloofde zijn raad te volgen; ook Willem was ten slotte van meening, dat dit misschien het beste was. Na deze afsprak ging ieder zijns weegs. Jacob was blij en vol hoop, hij twijlèlde niet aan het succes, want hij had, zcroals hij meende, de zaak degelijk voorbereid. Het wa$ bijna middernacht, toen hij thuis kwam, Margaretha wachtte op hem, hij moest haar bericht geven en hij verheugde zich, dat zij zijne hulp deelde. Zij vertelde hem, dat de rentenier tot laat in den avond bij zijn vriend gebleven was, dat zij een flesch witten Bourgogne boven had gebracht en bij deze gelegenheid gemerkt had, dat de rentenier zeer opge ruimd, haar meester echter heel stil was geweest. Eerst tegen tien was Wellen heengegaan en Roven moest reeds te bed geweest zijn (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6