Verkeersongevallen. «v« DE SFAARNEBANK Cen vreemd wapen. Personalia, Bekroning. De risico van voetballen. Zinken voorkomen. DE HOOGE HAVEN- EN KADE- GELDEN. Een adres aan den Raad. Hoofden van R.-K. Scholen in het Bisdom Haarlem. Zwemmende koeien. Broederliefde. Kinderkoor Dora Loots. De Speldjesdag van Herwonnen Levenskracht. „Weldadigheid naar Vermogen". De Schouwburg van den Jansweg. Prov. Staten van Noord-Holland. Een Picnic. Op heeterdaad betrapt. Veiling bouwterrein. Statuten. Aangehouden. Wie deed hem wat? BURGERLIJKE STAND. R. K. Kring. De Tre vinairestraat. De Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. Het Kamerlid Chr. v. d. Heuvel. Examen L„ O. Bisschoppelijke Nijverheidsschool. Een auto in de Ringvaart gereden. Aanrijding. Aanbesteding. Gemeentelijk Lyceum te Haarlem. Postduivenvereeniging „De Ooievaar". Het land van „Melis" £e Schoten. Een model-logement. ■26 «Va Wanneer hier? LAATSTE NIEUWS. Staking bij de N.V. Kristal- Unie te Maastricht. Verduistering. Uitgifte van valsche bankbiljetten. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Terwijl gistermiddag op de Botermarkt, ïen koopman in haring druk bezig was met bedienen van zijn klanten, naderde een ver dacht uitziend jongmensen een beetje te vee'; naar den zin van den koopman diens geldbakje. Op zeker oogenblik gaf hij den jongen een klap met een haring over zijn oogen, tot groote vroolijkheid van het pu- bl lek, maar de jongen zelf vond het niet leuk en hij trok zoo spoedig mogelijk af. Voor de te Amsterdam gehouden exa mens van de vereeniging Het Nederiandsche Handels-Instituut, slaagde voer het Diploma Boekhouden, de heer J. de Groot, 18 jaar, te Schoten. Bij het muziekconcours te Amsterdam gehouden behaalde de muziekvereeniging Laurens Janszoon Coster alhier, in de af deeling Uitmuntendheid Harmonie, een ls^en prijs met 147 punten. In den eere-wedstrijd behaalde Laurens Janszoon Coster 63 punten. Op het voetbalterrein bij de fabriek van Troste, kwamen twee voetballers, terwijl zij tegel naar een bal sprongen, op ta melijke hardhandige wijze met elkaar in aanraking. De een kreeg een onbeteekenen- de neuswonde en de ander een vleesch- wondc bij het oog. Na verloopig verbonden te zijn, begaven zi: zich loopend naar het St. Elisabethsgasthuis. Hedenmiddag konden zij zich echter weer aan het werd begeven. Ket woonschip, dat in het Z.-Buiten Spaarne ter hoogte van de Bakkerstraat ligt, vertoonde hedenmorgen neiging tot zinken, doorciat er water in het vooronder was ge- komen. Snel en doortastend optreden van den eigenaar, die ijlings het overtollige water verwijderde, voorkwam erger. Door de Bèurtvaartvereeniging „Haarlem" is eer- adres aan den gemeenteraad gezon den, waarin gewezen wordt op de omstan- .d .'heiö, dat binnenkort door den raad de begrootingen zullen worden vastgesteld en aldus wederom aan het oordeel van den raad zal worden onderworpen de vraag, O' de heffingen, waaraan de binnenscheep vaart te Haarlem is onderworpen op de tegenwoordige hoogte zijlen worden ge handhaafd. Het adres wijst er op, dat deze heffingen benooren tot de allerhoogste, welke in Nederland van de binnenscheepvaart ge- heven worden en dat door de dalende richting, welke de vrachten reeds lang heb ben aangenomen, deze heffingen steeds zwaarderen druk op de scheepvaart uitoefe nen en verlaging dezer heltingen dan ook dringend noodzakelijk is. On deze redenen verzoekt de vereeniging bii de behandeling der begrooting te beslui- t a, de havengelden [zoowel per reis als per abonnement), tot een zoodanig pil terug te brengen als bij de sedert 1920 zoo veran derde tijdsomstandigheden redelijk te ach ten is. Na de pauze zette de heer Snijders zijn voordracht over „Taalstudie en Taalonder wijs" voort. Ook thans gaf spr. weer een aantal interessante voorbeelden over de verwantschap der talen. Aan de hand hier van spoorde spr. aan, den leerlingen de ■woorden te verklaren. Ten slotte gaf spr. een aantal nuttige raadgeving n ten gebruike bij het taalon derwijs. Ook nu weer oogstte spr. luiden bijval, terwijl de voorzitter hem woorden van dark bracht. Dc contributie over 1926 werd bepaald op 7.50. Dan nam de eere-voorzitter, Mgr. Möll- mann, bet woord, die er zijn voldoening over uitte, dat zoovelen de H. Mis hadden bijgewoond. Dat was de Mis ter eere van den H. Joannes Gualbertus, die bijzonder uitmuntte door zijn liefde voor den naaste. Eer.s ontmoette hij op Goeden Vrijdag den moordenaar van zijn broeder Uco. Doch die moordenaar viel op zijn knieën en smeekte om vergeving, terwijl hij met zijne armen een kruis vormde. En Joannes vergaf hem. Eenige oogenblikken later kwam Joannes in. een kerk en bemerkte een goedkeuren de neiging van Christus. Hij werd klooster ling cn ziin laatste woorden tot zijn kloos terlingen waren: „Bemint elkander." De IT. Hieronymus zegt, dat hij niet kan be- griipen, dat iemand niet kan beminnen. Die naastenliefde hebben zij, die aan het onderwijs verbonden zijn, vooral noodig, wat spr, nader uitlegde. Het zal wel eens moeilijk vallen, ziin drift en gramschap te bedwingen, maar Iaat men dan een blik op het Kruis werpen, zooals de H. Joannes Gualbertus deed. En door het bedwingen van zijn drift zal men zich verdiensten vergaren voor hiernamaals, om eens aan te zitten aan het Hemelsch Gastmaal. Dit eenvoudige, doch heerlijke, uit het hart komende woord, werd hartelijk toe gejuicht eq. de voorzitter onderschreef dit nog met een welgemeend dankwoord. Na hgt houden van een korte rondvraag vera de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Tijdens de vergadering exposeerde de fa. J. P. L. Niesten, uit Nijmegen, schoolbe- noodigdheden. De landbouwer P. S., aan den Vijfhuizer- di k te Vijfhuizen, heeft een gedeelte van zijn land aan de overzijde van de Ring vaart. Als nu de koeien van weide moeten verwisselen, moet men met de dieren een grooten omweg maken, of wel over Haar lem of over Halfweg. Nu is S. op het lumi neuze idee gekomen om de koeien eenvou dig het kanaal te laten overzwemmen. De beesten, die dit nog niet gedaan hadden, bieden eerst grooten tegenstand. De land bouwer bend daarom een lijn aan de kop van de koe; na eenig trekken, stapt het beest dan in het water en zwemt naar de overzijde. Voor de koeien, die al meer-^ malen op deze manier zijn overgekomen, is het touwtje nu niet meer noodig. Terwijl de arbeider W. de K., over den Paasdorperweg te Vijfhuizen fietste, werd hij aangehouden door zijn broer G. en diens kostbaas, bij wien ook W. vroeger gewoond had. Na een kleine woordenwisseling kreeg hij eerst een klap van den kostbaas, waar na hij vervolgens met een knuppel werd bewerkt door zijn broer G. Van de mis handeling is kennis gegeven bij de politie. Vrijdagavond 16 Juli a.s., des avonds 8 uur, zal het kinderkoor van Dora Loots en mevr. Herm. Poel Scholten, een uit voering geven in den schouwburg Jans weg, Het programma luidt. Vijf liedjes uit „Goeien avond 'Speelman" Kinderliedjes} Acht liederen voor kinderen; Phythmische oefeningen; Vier liedjes uit „Levensmorgen": Die de zielen henenleidt, Aan Zee. Zonnestralen. In 't Woud: Kinder. 1 liedjes; Drie liedjes uit „Levensmorgen;" In het Prentenboek. De composities zijn van Hendrika van Tusschenbroek en Philip Loots. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Zondag 18 Juli zal de Speldjesdag gehou den werden. Het bestuur vertrouwt, dat de medewerking van dien aard zal zijn, dat men met trots en voldoening op den dag zal kun nen terugzien.- Om een Speldjesdag te doen slagen, is een krachtige organisatie noodig. Geen wonder dan ook, dat de Parochieleiders thans druk in de weet zijn, om verkoopsters te werven. Velen brengen bezwaren naar voren, maar velen ook zijn er, die met liefde a.s. Zondag Herwonnen Levenskracht willen steunen. Inderdaad, een mooi voorbeeld van naaste liefde. Het bestuur vertrouwt, dat nog vele verkoopsters zich Zondagmorgen zullen ko men aanmelden bij de Parochieleiders, die hun bureau gevestigd hebben in de Patrona ten. Het bureau van de O. L. Vrouw Parochie is gevestigd in perceel Spaarne No. 97. naast de kerk, en dat van de H. Antonius-parochie in gebouw St. Bavo. Het bestuur zal vanaf des morgens 7 uur in het gebouw St. Bavo aanwezig zijn, ingang uitsluitend in de Mo- rinnesteeg. Ieder, die a.s. Zondag wenscht mede te werken en zich nog niet heeft opgegeven, kan zich op het Hoofdbureau aanmelden, Ock zijn nog eenige jongelui noodig, per rij wiel voor de afdeeling controle. De Parochie leiders en comité's worden verzocht a.s. Vrij dagavond 8 uur in het gebouw St. Bavo aan wezig te zijn, om speldjes, busjes, enz. in ontvangst te nemen. Ook zullen in verband met de goede regeling enkele mededeelingen worden gedaan. De jongedames, die mede wenschen te werken, moeten den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben; dit geidt ook voor. den controle-dienst. Deze vereeniging heeft in Juni uitgegeven aan: Brood 7,50 Wekeliiksche ondersteuning 601.65 Losse giften 323.25 Totaal ƒ.932.40 De heer Herman Smits, de welbekende directeur van den -Schouwburg aan den Jansweg, gaat als zoodanig met ingang Van 1 Augustus a.s. heen. Hij was directeur sinds 1918 als opvolger van den heer Van Gasteren. Reeds lang koesterde de heer Smits plan nen, zijn functie vaarwel te zeggen, omdat de exploitatie van den schouwburg niet meer Ioonend is en hij het ook ni&t moge lijk acht, haar in de toekomst Ioonend te maken. Omtrent de plannen van den heer Smits valt voorloopig nog niet veel mede te dee- len, maar men kan er zich van overtuigd houden, zoo merkte hij tegenover ons op, dat men mij meermalen met gezelschappen zal zien verschijnen. Ook zal de heengaande schouwburgdirecteur relaties aanknoopen met het buitenland maar ook daaromtrent wenschte hij nog niets naders te vertellen. Niet onmogelijk is het verder, dat hij Haar lem als woonplaats verlaat. Tot directeur van den Schouwburg aan den Jansweg is benoemd de heer J. A, Kaart, oud-tooneelspelêr te Amsterdam. De heer G. S. Dekker te Purmerend zal binnenkort bedanken als lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland. Opvolgster op de lijst van den Vrijheidsbond is me vrouw van Rees van Ingen te Bovenkarspel. Door de Nederl. Arb. Reisvereeniging, aid. Haarlem, zal op 18 Juli een Picnicdag gehouden worden te Bloemendaal. Hiervoor zullen de leden 's morgens 10 uur bij elkaar komen op het Stationsplein, om dan geza- melijk per fiets of tram naar Bloemendaal te gaan. Door een rechercheur is gisterenmiddag op de Maandagma'rkt aan de Gedempte Oude Gracht op heeterdaad betrapt de 34- jarige A, B.v. M. bij het plegen van dief stal van goederen van een marktkraampje. Na verhoor op het politie-bureau in de Smedesiraat, werd zij weder op vrije voeten gesteld. In het algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht was de vorige week bij op bod een perceel bouwgrond, gelegen tus- schen Hoogewoerd, Eschdoorn-, Kastanje- en Lindelaan en Middenweg, groot 2.93.20 H. A., gebracht op 80.100. Gisteren werd het gemijnd op 1.100 door W. J, Neüs- sen, q.q. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Land- en Tuinbouwonderneming Duin Exploitatie Mij. alhier. Doot de politie te Leiden is aldaar aan gehouden - en op transport gesteld naar Haarlem, H. F. S., die hier ter stede een rijwiel heeft ontvreemd en te Leiden heelt verkocht. Hij is aan de Justitie overge leverd. In Zandvoort is het stationéeren van auto's op verschillende punten verboden. Een auto stopte des avonds op de Groote Krocht aldaar voor het gebouw van de Haarlemsche Bank. Een agent van politie maakte er den bestuurder attent op, dat daar geen standplaats mocht worden inge nomen. De autobestuurder deelde mede, maar even te wachten tot zijn gezelschap per tram aan zou komen. De agent kon dat niet goed vinden, waarop de bestuurder de machine weer in beweging zette en op het Tramplein in 't rond begon te rijden. Wel een veertigmaal achter elkaar. Dit trok de aandacht van het publiek, maar ook van een anderen agent, die zich eens even op de hoogte stelde, wat of dat tc beteekenen had. Na een kort overleg op het bureau, mocht de auto stilstaand wachten, tot haar passa giers per tram arriveerden. Ondertrouwd: 13 Juli: G. Knijpenga en E. Barendse. Gehuwd: 13 Juli: B. 'J. Zwang en G, Booij. Geboren: 8 (Juli: M. E. v. LeuvenJan sen, d. 9 Juli: J. G. RolRegeling, d. 10 Juli: A. HeesemansSnoek, d. J. Scholtede Groot, z. 11 Juli: C. J. SchneiderLancel, z, 12 Juli: E. Poel manVeldhuizen, z, F. Hagemans Achterkamp, z. 13 Juli: C. C. Wijers Verdoes, z. M. C, UrbanowitzNiehot, z. H. v. d. HoutBenard, d. Overleden: 11 Juli: S. Slagter, 75 j., Burg wal 12 Juli: F. A. Zwaanswiik, 50 i„ Es- senstraat. Excursie naar België. Ter bespreking van deelneming aan excursie naar België, houdt de R. K, Kring morgenavond 9 uur een spoedeischcn.de al- gemeene vergadeiing in den tuin van hotel Velserend te Santpoort. Eenige tijd geleden is door den gemeen teraad beslGten tot het afbreken van het huis van wijlen graaf van Lijnden aan den Zijweg 103, alhier, tot doortrekking van de Previnairestraat naar den Zijlweg. Gisteren zijn de voorbereidende werkzaamheden be gonnen tut slooping van het gebouw. Deze vergaderde gisteravond in café Brink- Riann, onder voorzitterschap van den heer P. J. M. van Tetering. In zijn openingswoord zette de voorzitter uiieen, dat ondanks het zomerseizoen ver gaderd moet worden, omdat men steeds in actie moet bliiven en het contact tu^cben de besturen en de leden moet blijven be staan. In de laatste 4 maanden was weliswaar niet vergaderd, aldus spr,, maar toch heeft het bestuur niet bii de pakken neergezeten Spr. wees dan op de slechte tijden voor den middenstand en stipte verdér aan, dat de gemeentelijke overheid een catechismus uitgeeft, waarin immoreele opvattingen over het koopen. op afbetaling enz., als de hoog ste zedeleer worden aangeprezen. God zij dank, aldus spr., komt er kentering en het moet wel heel erg zijn geworden, wanneer de socialistische burgemeester? van Zaan dam, de heer Ter Laan, den, bourgeois- autorileiten deze waarheid als een koe waarschuwend moet gahm voorhouden: Huurkoop is een doodzonde, het verleidt de menschen te koopen boven hun krachten. Spr. roemde vervolgens de Elgawa- tentoonstelüng en merkt eop, dat nog steeds bestaat de kwestie Ochtman-Van Tetering er. dat daarin een zgn. Eereraad is benoemd, waarin zitting hebben Ir. W. J. Burgersdijk, Chris Jansen en E. H. Krelage, In elk geval, aldus spr., zal dit conflict het nuttige resultaat sorteeren, dat men. in den ver volge wel met den middenstand met ietwat meer voorzichtigheid Zal omspringen en zoo kan dit individueele geval ook in de toe komst prevoetiel werken. Spr. wees dan op de in het volgend jaar komende expositie vanwege de Banketbak kers en zeide, dat nog dit jaar bepaald moet worden, wanneer de 2e Hamit gehouden moet worden. Spr. zelf gaf de voorkeur aan 1930. Dan wees spr. op het afnemende transito- verkeer in het Spaarne, dat de volle aan dacht en bezorgdheid heeft van het be stuur. Het afnemen van dit verkeer houdt verband, aldus spr., met de hoog opgevoerde haven-, los- en kadegelden. De voorzitter heette dan met hartelijke welgemeende woorden het Bestuur van de Bloemendaalsche Middenstands vereeniging welkom, waarna hare voorzitter, de heer Keiler, aan de bestuurstafel plaats nam. De heer J, H, J, Keiler antwoordde op de tot hen gerichte vriendelijke woorden. Gaarne zullen zij van hun kant medewerken aan de behartiging van het groote algemee- ne 'Middenstandsbelang. Betreffende den zetel van Bloembollen cultuur gaf de voorzitter een, uitvoerig exposé omtrent de gevoerde actie ten gun ste van het behoud van den zetel v. Bloem bollencultuur en memoreert dankbaar, wat de Vereeniging ter Bevordering van Vreem delingenverkeer ip deze gedaan heeft. Door een en ander is in de stad een ver hoogde belangstelling voor dezen Zetel ont staan en is in den gemeenteraad van Haar lem, dank zij het bemiddelingsvoorstel van een groep raadsleden aan de Alg. Vereeni ging een bedrag van een ton gouds toe gezegd. Hoe de zaak verder loopen zal is onbe kend, slecht staat zij -geenszins. Jn ieder geval is er thans voor de Centrale niet de minste reden om handelend op te treden. Omtrent den steun aan de actie der Ver eeniging tegen het mishandelen van dieren, deelde de voorzitter mede. dat deze Vereeni ging het plan heeft een Winkelweek te or- ganiseeren in het a.sl, najaar, onder die zaken, welke artikelenl voor dieren ver- koopen. Voor de actie dezer Vereeniging is de hulp en medewerking van de Middenstands centrale ingeroepen, welke door het Bestuur bereids is toegezegd. Een conferentie heeft plaats gevonden tusschen het Bestuur en Je Beurtvaartver- eeniging „Haarlem"'. Door de Middenstandscentraie was eind 1925 een enquête gelast naar de diverse geldende trieven bij boden en beurtvaart- ondernemingen. Ten gevolge der heerschende anarchie bij de boden, de z.g. vrachtrijders, zijn geen betrouwbare gegevens te verzamelen. Hier za! men goed doen, steeds op zijn hoede te zijn. Ook was dezelfde circulaire gericht aan de ondernemers der diverse Behrtvaartmaat-' schappijen. Van dezen kreeg men geen ant woord, totdat het bestuur een schrijven ont ving van de Vakvereeniging dezer Beurt vaarten, het uitnoodigend tot 'n conferentie. Op deze vergadering waren aanwezig de leden der Beurtvaartvereeniging „Haarlem" benevens het Dagel. Bestuur der Nederl Vereeniging van de Binnenvaart, Men had eerst den indruk, dat wij aan merkingen zouden maken aldus de voor zitter, op de berekende vrachtprijzen en, men rekende ons voor, dat het bedrijf, ten gevolge der hcote tarieven, der concurren tie met de Spoor en der vele vrachtauto's, en niet het minst door de veel te hoog opgevoerde Gem. tarieven, verre van Ioo nend is. Doch toen wij er op wezen, dat het ons alleen te doen was om den handel éen grondslag te verschaffen, waarop zij hun vrachten zouden kunnen berekenen, toen kwcftien de opvattingen dichter bii elkaar, De leden wenschten niet een tarief over 'fc léggen, ®en einde oneerlijke concurrentie te voorkomen. Ook deze wenschten wij niet, want ook de beurtvaarten staan niet naast onzen handel, doch maken een deel daar van uit en ook haar willen wij beschermen tegen oneerlijke concurrentie. Iedere Beurtvaartmaatschappij verklaarde zich daarna bereid aan iederen individu- eelen, handelaar een tarief lijst te doen toe komen van de meest yoorkomende zendin gen, zoodat ieder, die zich op de hoogte wil stellen, alle gewenschte inlichtingen ver krijgen kan. Het advies, uit te brengen aan de Kamer van Koophandel en; Fabrieken, over een door de Kamer op te richten Cursus in Boekhouden,werd in hoofdlijnen vastgesteld. Ingekomen was een verzoek van de Ver eeniging tot bevordering der oprichting van de Vereenigde Staten van Europa, om steun te verleenen aan haar streven. Het Bestuur stelde voor aan de Vereeni ging te berichten, dat het niet ligt-op den weg der Centrale, zich met een dergelijke groctscheepsche zaak bezig te houden, waar van bovendien, en, zeker op den duur niet, de politiek zal zijn al te houden. Aldus werd besloten. Ingekomen waren klachten over oneer lijke concurrentie en wel van de Haarlem sche Handelsvereeniging, dc R.-K. Midden- standsvereeniging en de Makelaarsver- eeniging. Besloten werd eo voorstel van J)et Be-.. stur, dat met de betrokkenen over deze aangelegenheid eerst geconfereerd zal wor den, waarna in de e.v. vergadering daarvan nader rapport zal worden uitgebracht. De „Nieuwe Meerbode" meldt, dat de heer v.d. Heuvel bericht heeft ontvangen van den heer H. Colijn, dat deze van het aanbod, om voor hem te bedanken als Tweede Ka merlid geen gebruik wenscht te maken. De heer v.d. Heuvel blijft dus lid van de Tweede Kamer. HAARLEM, 12 Juli. Aan de Rijkskweek school alhier slaagden voor de akte L. O. de dames H.W. Blokdijk, Haarlem A. Hooge- veen, Schoten G.P. Janssen, Vdsen J.C. M. Vos, Wijk aan Zee en Duin J.B. Over, Haarlem en E. van Zeyst te Schoten. Zaterdagavond is de kapel van het voorma lige Seminarie „Hageveld", thans Moeder huis der Broeders Congregatie en Bisschop pelijke Nijverheidsschool te Voorhout, nu opnieuw gepolychromeerd, met een plechtig Lof, in gebruik genomen. De Eerw. Broeders Romanus en Ivo met hun leerlingen hebben eer van hun werk, want alleen zij, zonder eenige vreemde hulp, hebben dit werk tot een schitterend einde gebracht. De bestuurder van een uit Amsterdam af komstige luxe-auto, die Zaterdagmiddag een bezoek had gebracht bij familieleden aan den Lijnderdijk alhier, wiide bij zijn vertrek op den weg omdraaien, doch reed zoover ach teruit, dat de auto in de Ringvaart terecht kwam. De man slaagde er in zich zelf uit zijn benarde positie te bevrijden en kwam er on gedeerd af. De beschadigde auto, die bijna geheel onder water lag, werd met takels weder op den kant getrokken. Gisteravond 734 uur kwam een vracht auto van den Raamsingel rijden, terwijl over de Groote Houtbrug een fietsrijder naderde. De chauffeur toeterde en stak zijn arm als richtingwijzer uit, maar de fietsrijder reed door en kwam met fiets en al onder den auto terecht. Met angst keek het talrijke publiek toe, maar zeldzaam gelukkig liep het af. De fietser had geen letsel bekomen, terwijl enkel het voorwiel van de fiets gehavend was. Het vermoeden was, dat de rem van de fiets niet in orde was. Hedenmorgen werd door den Dircteur van Openbare Werken aanbesteed: De levering van 55000 trottoir-tegels. Ingekomen waren 11 biljetten. De inschrij ving luidt als volgt: N.V. Basco Tegelfabriek, Geertruidenberg, 144.49. Van Dijk Jr., Alphen a.d. Rijn, 156.35. N.V. Betondak, Arkel, 150—, N. V. Bouwmaterialenfabriek, voorheen Luyten, Lekkerkerk, 148. N:V. Hollandia, Krimpen a.d, IJsel, 150. Nod. Basalt Mij,, Zaandam, 160. N.V. Hollandsche Besaltyne Tegelfabrieken Rotterdam, 180,voor de heele en 90 voor de halve tegels. F. P. Bos en Zn., Alphen a.d. Rijn, 144.50 in totaal voor 7.947.50. N.V. „De Meteoor", Neede b.d. Steeg 156.40. H. C. v. Meeuwen, alhier, 155.95. N.V. Steenhouwerij W. H. J. Troüpin, al hier, 148. Al deze prijzen zijn berekend voor 1000 tegels. Bevorderd tot de 2de klasse: C. Bais, J. M. Bosman, Anna E. Burgers- dijk, W. Dardenne Ankringa, R. G. van 't Hoog, J- H. Koning, Louise E. Lantzius, Ca- tharina P. van Os, Odilia Postumus, N. M. J. Rees, Pe(tronella C. Riphagen, L. Simons, A. J. Stenger, Anna Vonck, Jeanne viui der Voort, Maria J. Vrolijk, C. M. Westerman, H. van der Zouwe, A.H. Andréa, Cornelia Appelboom, A. N. Dorsman, Mip de Graaff, N. W. de Groot, B. de Jong, P. A. Leupen, J. H. Lottgering, Louise M, H. Meyerink, J, D. Rigbers, P. Spaander, P. T. van, Ton geren, Alida M. v. Vliet, P. W. Voet, Else Vohck, Johanna H. van Zuylen, Maria S, Bannink, W. H. Baum, Janna D. de Beer, Frouwina A. Betzema, Agnes R. A. Blad, J. N. Breebaart, J. M. F'eilzer, J. Haver- schmidt, C. Hensbroek, F. A. in 't Veld, J. Jansen, Grietje Koel, F. L. Mulder, F. Nie sen, J. de Nobel, Johanna C. van Putten, J. J. Schnerr, Petronella J. v. Vliet, J. Zaayer; tot de 3e klasse: R. L. Bloch, C. Dorsman, Charlotte H. Ferguson, Jeanne Graaff, P. J. Grevers, Willemina H. v. Hoolwerfl, H. F. de Jonge, Elisabeth M. Menges, W. C. B. Dumoulin, A. Scheltens, A, C. J- Schipper, L. H. Tollenaar, W..H, Vermeer", H, J. W. Visser, J. A. Voet, M. v. Volen, T. L. J, Vreugde, Jeannette A. Vunderink, J, C. v. d. Water, Frauwina Weste'rveld, A. G. Berkhemer, F. Bloemendaal, J. H. v. den Booren, H. Bruns, P. IJ. Dingemans, Her- mina J- v. Dorp, H. J. Geyl, P. W. Hettema, J, N. Kroon, J. Luyten, G, Menalda v. Schouwenburg, Jifke Mulder, J. Poel, P. W. Ree, Johanna M. Regnault, R. J, Rienks, J, Riphagen, M. J. Senior Coronel, H. A. D. v, den Wall Bake, H. J. v. Zuylen; tot de 4de klasse; Gymnasiale afdeeling: J, G. Biele, Mien Blomberg, C. A. de Braai. H.B.S. afdeeling A of B: R R. A. Arnken, D. J. Bosveld Heinsius, S. A, Chits, H. N. Cmpan)en. G. Giesberger, A. J. L. Koning, H. A. v. Renesse, Dora Rodrigues Pereira, G. G. Sanders, Willemina M. A. Schaeffer, M. van der Voort, D. Westerveld, J. G. Zwart, J. Bok, R. G. Brusse, S. Buiskool, C, T. de Bijll Nachenius, R. J. Engelen berg, H. de Koe, Huibertje Kwak, F. H. Reyust, H. J. Schouten, C, J, Soeters, A. H. de Vogel, P. v. Wijngaarden, A. C. Bak huizen, N. B. Bloch, A. A. H. E. Dazert, L Dufour, K. v. den Heuvel Rijnders, Eli- beth J. Hogenkamp, W. W, v. Hout, A. F. In 't Veld, A. H. v, d. Kasteele, G. J. J, H. v. Kempen, J. S, Keyser, W. H. Stru- ben. Johanna M. v, Waveren, Jenny Zaaier, en voorwaardelijk: T. A. van der Klip, C. Schaap. Uitsluitend H. B, S.-afdeeling A.: Maria ,F Besier, W. Hartsteen, J. H. Voskuil. Tot de 5de klasse. H. B. S.-afdeeling A: A. Baart, Catharina Berghuys, Gesina G. Blauw, C. van. Dongen, Sophia S. v. Dorp, Johanna J. Hollenberg, J. de Jong, J. C. Jonkhoff, Jacomina L. Kruyt, A. J. A, C. Nooteboom, J. H. M. v. tReeuwijk, R. H. v, Rossum, Elisabeth M, J. van der Steur, A: C. J. A. Stöcker, Hester de Vries. H. B. S.-afdeeling B.: J. C. Abspoel, J. W. Brand, F. Kolkman, W. C. Kots, Johan na M. A. Kruger, J. A. Oostenbrug, F. A. Pirtman Cramer, L. E, v, 't Sant, J. T. C. Schipper, W. T. Schnerr, Anna M. Slicher, J. v. d. Steur, Lambertha A. Straatsma, Jo hanna H, J. v. d. Tak, P. v. Tie], E. v. Voo- lcn, H. W. Wiersma, D. ,B. Abegg, A. J. H. Bauer, A. H. v. d. Berg, C. Bultman, H,. T. Chabot, D. G. Dillenius, J. v. Duin, Th. v. Eek, B. J. W. van der Geld, J. v, Gjdik, J, P. Hagen, A. N. J. v. Hees, B. J. 'A, Her- wyer, C. A. Jeekel, M. A. Kaub, J. 1. de Koningh, J. G. Mazurel, G. L. Midler, J. Over, J. Visser. Uitslag wedvlucht Schaerbeek (België). Afstand 168 K.M. In vrijheid gesteld 8.35 uur. Eersfgetoon- de duif 11-12-02 uur. Laatstgetoonde duif 11-31-14 uur. 1, 5, H. J. Petter; 2, 11, 12, A. H. Lestra- de; 3, F. J, M, Nelissen; 4, 7, 10, J. F. Oudolf; 8, B. Roemers; 9, J. Keysper. Uitslag Orleans (Frankrijk), Afstand 534 K.M.-In Vrijheid gesteld Zondag v.m. 6.10 uur. Eerst getoonde duif Maandag vim. 6-41 -05 uur. Laatst getoonde duif Maandag n.m. 7-21-33 uur. 1, 2, A. H. Lestrade; 3, 4, H, J. Petter; 5, C. F. v. Duffelen; 6, P. de Jong Jr. Het komt in exploitatie, „Het land van Nelis" aan den Hooge woerd te Schoten is langen tijd een belet sel geweest voor een regelmatige bebou wing in die omgeving en voor menig Scho tenaar een ergernis, omdat geen goede stra- tenverbinding met Haarlem tot stand kan worden gebracht. Toch breidden zich de woningcomplexen daar regelmatig uit. Gisterenavond is dat ongeveer 3 H.A. groot terrein in de veiling -gekocht door den heer W. J. Nelissen voor den prijs van 81.200.voor een combinatie personen. Naar wij vernémen is het de bedoeling om het terrein met spoed in exploitatie te brengen, zoodat gehoopt mag worden dat binnenkort in die omgeving een dragelijke toestand zal worden geschapen. Wij herinneren hoe eens bij de debatten in den Haarlemschen gemeenteraad door Dr. Kuenen een realistisch beeld werd gegeven van eenige inrichtingen hier ter stede, offi cieel en in den volksmond bekend als volks logementen mfc in werkelijkheid oude krotten en bouwvallige hokken en stalach tige kamers, waar tien, .twintig menschen op en naast elkaar gedrongen werden, om er z.g. te slapen./ Dr, Kuenen vertelde toen van zijn weder»aren in een dergelijk loge ment, toen hij er eens geroepen werd naar een zieke. Langs gen onmogeliik-steile en nauwe trap, kwam hij op een vliering, waar iedere vierkante meter werd gebruikt als slaapgelegenheid. Natuurlijk geen gaatje, waardoor een spiertje licht of lucht- kon doordringen, en een atmosfeer! „Een stank om tegen te leunen." Ieder heeft wel een gehoord of gelezen van deze logementen, Charles Dickens heeft er minutieuze beschrijvingen van gegeven, waarbij men door het lezen alleen reeds cen brok in de keel krijgt; tegenwoordig is het ooK een geliefd tooneel in humoristische films. Ondernemende schrijvers en journa listen hebben wel eens, als zij voor enkele weken als landlooper of reizend koopman het land aftrokken, een nacht in zoo'n „bur gerhotel" doorgebracht en later in schrille kleuren hun bevindingen neergeschreven. Zonder het zelf, dus nooit persoonlijk te hebben ondervonden, weet men in, 't alge meen ave 1, welke toestanden daar heerschen. Nu is Haarlem echter een inrichting rijk geworden, die als model op dit gebied kan gelden. In de Korte Hofstraat heeft de heer S. Bergers, 'n volkslogement geopend in een geheel verbouwd perceel. Na de verhalen in boeken en kranten over volkslogemehten, over vuile» krotten en half ingestorte oude huizen, over kamers met ongedierten, ge deeltelijk vergaan beddegoed en vieze paar dendekens, treedt men hier met verrassing binnen; De geheele ruimte béneden wordt ingenomen door een groote gezellige gelag kamer, met een helder buffet en, een gróote gramofoon,. De geschilderde muur, de glim mende tafeltjes en stoelen geven het geheet een vriendelijk aanzien. Langs de binnen plaats is een waschgelegenheid gebouwd, een badkamer en zes 2-persoonskamer- tjes. Alles is in frissche kleuren geschil derd. helder en zindelijk. Op de bovenver diepingen zijn de slaapzalen der mannen. Ook hier weer witgeschilderde ledikanten, frisch beddegoed; bij ieder bed een stoel. Van alle kanten stroomen licht en lucht on gehinderd toe. De eigenaar van het nieuwe logement, die op dit gebied rijke ervaring en ondervinding heelt, kim in zijn inrichting 52 personen her bergen. Voor 0.30 per dag kan men den nacht doorbrengen; daarvoor krijgt men nog enkele koppen koffie en kan men desge- wenscht ook van het bad gebruik maken, Mmmmmmmam—mmm■aw*»*"»""»* «h*» 5% Nederland 1919 101 101 6Nederland 1923 103 100 103 100 i'A Nederl. 1917 7% N.-I. 1921 A.. 10015/76 10015 /x N.-I. 1923 D.. 1045/16 1045/16 Holl. Lloyd Oude Vaart 541/s dito Gem. Eigend. 4D/2 178 Mij. „Nederland".. 178 Scheepvaart-Unie 1761/4 176l/2 Rotterd. Lloyd 1593 /4 20S3 /4 208 Oude Boot 97i/2 971/2 Holl. Stoomboot 60 H. V. A 6201/, 616 Java Cultuur 341 340 Jurgens gew 1775/4 178 Koloniale Bank l897/g 1893/t Indische Bank '615/8 16H/2 Cert. Handel Mij. 1511 2 150 J501U 1491/2 Phoenix 97l/8 Geconsolideerde 170 Kon. Olie 387' /4 3871/, U. S. Steel 1411/* '401/2 Marine comm Vorstenlanden 169 161 Actions id 151 150 Comp. Merc. Arg 315/ie 4 Poerwoderjo H77/8 414 412 412 409 427 4261 /2 A'dam Rubber 338 325l/2 334 334 SiLu 176 176 Wa; Sumatra 2891/2 Dordtsche Petr. 272 Southern Rails 1183 4 119 Union 157 157 Anaconda 961/2 Wabash 47' 16 48 Comm. Maxv/cl 55 16 De burgemeester van Alkmaar heeft den leeftijdsgrens voor kinderen, die in open bare gelegenheden dansen, van 16 op 18 jaar gesteld. De politie zal streng toezicht houden op de naleving van deze bepaling. Bij eventueele overtreding loopen de ex> ploitanten der dansgelegenheden gevaar, dat de dansvergunning zal worden inge trokken. In Haarlem kennen wij de verordening, dat kinderen beneden 18 jaar geen andere bioscoopvoorstellingen mogen bijwonen dan speciale kindervoorstellingen. Een verorde ning, die noodzakelijk geworden was door het gehalte der films, die dikwijls spotten met alle lessen en werken van ouders en1 leiders der jeugd. Hoewel het een in den grond droevig verschijnsel is, dat de over heid door verordeningen en wetten moet beschermen tegen practijken, die zelf onmo gelijk gemaakt moesten worden het zou, de beste opjossing zijn is het te prijzen, dat de overheid, daar waar het noodig is, deze wetten stelt. Een verordening, als nu in Alkmaar is afgekondigd, bestaat in Haarlem echter nog niet. Hoewei het hier zeker zoo noodig is als daar. Niet alleen volwassenen, maar ook kinderen, kinderen naar leeftijd en ontwik keling, hoewel zij zich door kleeding en. conversatie voor anderen een soort van le venswijsheid simuleeren, die minstens 10 jaar meer bij hun leeftijd doet veronderstel len, vindt men maar al te vaak in de dan cings hier ter stede. Dikwijls op uren, van avond en nacht, waarop zelfs de ouders dier kinderen in normale omstandigheden ter rflste zijn. Er wordt veel gesproken en geschreven, en gepreekt over de geestelijke en gods dienstige verwildering der jeugd te veel; volgens sommigen. Een van de plaatsen, waar die verwildering het meest tot uiting komt, is zeker wel de danszaal. Het dan sen is een levensbehoefte geworden, 's Win ters en 's zomers, avond aan avond, lokt de muziek de paren binnen. Zoo groot is het verlangen naar den gladden vioer en de schijns'chittering van lichtkroon en wijnglas, dat jonge meisjes hun natuurlijke be schroomdheid afleggen en met de hunke ring in heel hun houding in de nabijheid der dansgelegenhedën drentelen, vragend als 't ware aan iedeteen „Neem me mee". En het kwaad is reeds zoover voortgewoekerd dat onlangs nog bij een geruchtmakende straf zaak, in de rchtzaal een waarschuwing klonk over den verderfelijken invloed der danshuizen op de jeugd. Het is onmogelijk naast de kinderbios coop, een kinderdancing in te stellen. In dezen moet men niet pan de zucht voor ver maak toegeven, maar een absoluut verbod steden. En evenals in Alkmaar streng de hand houden aan de naleving der desbetreffen de bepaling, die hopelijk spoedig ook in Haarlem en omleggende gemeenten zal ko men, Iels voor dc ijverige Haarlemsche ver eeniging „Voor Eer en Deugd" om eens ter hand te nemen? MAASTRICHT, 13 Juli. Ter zake van. cen nieuw uitbe.talingsysteem dopr de directie der N. V. Kristalunieingevoerd, kwamen twee dagen der uïtbetalings-Jer- mijnen te verspringen, zoodat die twee dagen loon eerst 'later worden uitbetaald. Een 50-tal llettensen, werkzaam op de broodkamer, vonden hierin aanleiding om het werk neer te leggen AMSTERDAM, 13 Juli. De 33-jarige tce- kenaar, die terecht had gestaan wegens ontvreemding van 4 fietsen uit de rijwiel- bergplaats van de Openbare Leeszaal aan de Keizersgracht, .alhier werd heden door de Vierde Kamer der Rechtbank veroor- dee'd tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van eveneens 4 maanden voorloopige hechtenis. Volgens de psychiaters is verdachte een ernstig psychopaat, wiens toerekeningsvat baarheid tijdens het begaan van het misdrijf niet geheel opgeheven, maar wel sterk verminderd was. UTREC/1T, 13 Juli. De politic van de af deeling: valscb geld centrale, heeft te Ut recht een inwoner van Apeldoorn gearres teerd wegens het uitgeven van een valsch bankbiljet van 20 pond. De gearresteerde is een oude bekende van de politie en heeft reeds 2 maal gevangenisstraf ondergaan wegens het vervaardigen en, uitgeven van valsch geld. .De rechtercommissaris ter in structie van strafzaken te Utrecht, ver zoekt ons in verband hiermede den vol genden oproep te publiceeren: Op 24 Mei 1926, 2e Pinksterdag, heeft aan het station te Amersfoort, omstreeks 8 uur a half 9 's avonds cen heer een banK- biljet van'20 pond in betaling gegeven t^ij het koopen van een spoorkaartje aan een der loketten. Daar dit nog al oponthoud heeft veroor zaakt, zullen er wel personen -zijn geweest die eenige last van dit oponthoud onder vonden en den bedoelden persoon gezien hebben. Personen, die hieromtrent eenige mede deelingen kunnen doen, worden verzocht zich bekend te maken bij den rechter-com- missaris in strafzaken te Utrecht. 13 IULI EERSTE KOERS LATER KOERS BERLIJN t 1 59.30 59 27 PARIJS 8 6.36 6 33 BRUSSEL 5.34 5 50 WEENEN 35.20 35,20 LONDEN 12.111 /8 12.103/ STOCKHOLM 66.80 66.85 KOPENHAGEN 66.05 66.— OSLO ai» 54.65 54,701/ BAZFX 48.25 48.22 NEW-YORK 8 2,49118 2.49 ROME g V 8.45 8 46 PRAAG 7.421 /a 7.39 WARSCHAU 8 1 25.- 25.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2