Het kampeeren aan 't strand te Zandvoort. Voornaamste Nieuws w- f50. Naklanken van het Eucharistisch Congres te Chicago. Stadsnieuws, De Grensregelingvan Haarlem. Dinsdag, 13 Juli 1926. 50ste Jaargang No. 16299 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad [De Pers nacht. Agenda 14 Juli ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. VOOR DE „STILLE ARMEN." ZELDZAAM VOORRECHT. Vijf-en-zestig-jarige Echtvereeniging. Schip op strand. Het concours Hippique te Hoofddorp. Een interview met Mr. M. Slingenberg, wethouder van Financiën. De Amerikaan, die overboord sprong. in dit nummer. J. J. YVEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De nachttelefoon te Zandvoort. Het gebouw van den R.-K. Volksbond te Schoten, $Ém^m Het Broederhuis op het Nagtzaamplein te Haarlem nadert zijn voltooiing. Hierboven een foto van het gebouw. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. II Ell WE GOURART Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel: op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod, advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meel 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaar den f 0 310 Si Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C(J bij een ongeval met f ORfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: wUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: OUi* doodelijken afloop: 1 ui) J.' bij verlies van een hand, f |9C een voet of een oog: i lui). bij verlies van een duim of wijsvinger: bij 'n breuk van f lim bij verliesv. een 1*U« ai been of arm: andere vinger. (Eigen correspondentie). T „Coeli enarrant „De hemelen verhalen de heerlijkheid Gods, én het uitspansel verkondigt dc wer ken Zijner handen," zingt de Psalmist. „De dag galmt aan den dag de mare toe, en de nacht deelt aan den nacht de kondschap mede In de slapende millioenenstad, Chicago, was het nacht; de nacht, waarin geleidelijk de Holy-Name-avond der Katholieke man nen sublimeerde, zooals die Holy-Name- avond slechts den wonderlijk-gezegenden Katholieke-Vrouwendag besloot; die nacht, ze was onze nacht! De nacht van ons, kran- tenmenschen! Van ons, die op moderne wijze met de „Zwarte Kunst" werken! Ons, de jongste woord-alchimisten; zoekers naar den Steen der wijzen, die nog zóó vaak slechts een steen des aanstoots zijn! Ons, de chronologen van menschendaden, zoo vaak nog de chronische chronique scanda- leuse; ons, de opmerkers der menschen' mislukking; van zijn geestelijk verval en algemeenen achteruitgang, zijner decaden tie, in plaats van de hulpvolle aanteeke- naars, geduldig en met moeite, van zijn moeizaam slagen, zijner geestelijke en in- tellectueele herleving, van zijn grooten mate- riëelen vooruitgang; van zijn èpwaarts klim men in het klare schijnsel van „het ware Licht, dat allen mensch verlicht, komende in de wereld." Want dat is onze grootsche taak tegenover de gemeenschap, v Diep-stille nacht is het nu! De kinderen van den Maandag zijn al uren-lang naar bed; de honderdduizenden mannen en jon gens uit het Stadion, van de Holy-Name- bijeenkomst, hebben al lang hunne hondard- duizende 'kaars-vlammetjes gedoofd, zijn naar bed gegaan. Het is middernacht gewor den.... Het is twee uren, na middernacht! Nu eherscht de nacht! Hij héérscht ook over verre landouwen, rivieren en bergen. Hij heerscht, de nacht, over 's menschen geest en lichaam, absoluut, souverein! Een koele, transparant-ijle nacht, deze! Waarin Chicago, ondanks hare grootsteed- sche straatverlichting, hare -hooge muren druipend van lichtreclame, als 'n geheim zinnige en hooge bruid dicht gehuld en ver borgen nu schijnt onder allerteerste sluiers van het allerfijnste zilverrag-gaas, waarover uitvloeit, waardoor filtert en sijpelt het zacht-tintelend bleek-witte schijnsel der oranje-gele schijf eener Mid-zomer maan. Toen, in dien nacht, werden wij in alle stilte door 'n welbekende stem gewekt, zeggende: „De Leeraar is daar en roept li...." Want de Leeraar was daar geweest, nacht en dag, in de koninklijk-verlichte ka thedraal. En wij, die soms verkeerdelijk ge noemd worden onder de opvolgers der En cyclopedisten, voortzetters van het werk van Monsieur Arouet, alias: de Voltaire, en der beruchte „vulgarisateurs", zouden wij op het roepen van den Leeraar niet ko men?.... Met Simon Petrus antwoorden wij: „Heer, naar wien zouden we heengaan? Gij hebt de woorden van eeuwig leven...." Wij zijn van de pers, in dienst van „Ars Nigra"! Wij werken in den hollen nacht, en onze geestelijke werken krijgen vorm en substantie in vreemde laboratoria, bij heete vuren, waar lood gesmolten wordt, waar enorme rotatierollen draaien, onze woord alchimisten typografen heeten, de zoekers naar den Steen den lithografischen graveer- naald hanteeren! En van de pers zijnde, de pers lief hebbende, als een groote gave God's, voel ik me vaak.... een Farizeeër. Omdat ons allen soms het verwijt des Leer aars treffen moet: „Waarom overtreedt gij zelf Gods gebed terwille van uwe overle vering?.... Huichelaarsi terecht Heeft Isa- ias van u geprofeteerd: „Dit volk 'eert mij met de lippen, maar hun hart is verre van Mij Dit is onze nacht. Lezen wij in ons Boek, collega's! Over 't nachtgesprek! „Nu was er een mensch uit de Farizeeën, met name Ni- codemus, een overste der Joden. Deze kwam des nachts bij Hem en zeide tot Hem: „Rabbi, wij weten dat Gij van Gods wege gekomen zijt als Leeraar; want niemand kan deze wonderteekenen doen die Gij doet, indien God niet met hem is." Jezus antwoordde en zeide hem: „Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: indien iemand niet op nieuw geboren worde, kan hij het konink rijk Gods niet zienIndien iemand niet geboren woddt uit water en Geest, kan hij niet ingaan in het koninkrijk Gods. Wat uit het vleesch geboren is, is vleesch, en wat uit den Geest geboren is, is geest. Ver wonder u niet, dat Ik u zeide: „Gijlieden moet opnieuw geboren worden De wind waait waar hij wil, en ge hoort zijm ge- druisch, maar weet niet vanwaar hij komt en waar hij heengaat; zóó is alwie uit den Geest geboren is.... Voorwaar, Ik zeg u, wat Wij weten spreken We, en wat We gezien hebben getuigen We, en onze ge tuigenis aanvaardt ge niet. Zoo ik u de aardsche dingen zeide en ge niet gelooft, hoe zult ge dan gelooven, als Ik u de he- melsche zeg?" Dat is de stem des Leeraars! Daar, in het nachtelijk uur, daar lag de pers, de Christelijke pers, in ootmoed en aanbidding aan Christus' voeten neerge knield. Alles hier op aarde is tweeërlei, van de wereld en van Gods koninkrijk. Zonder ophouden, op allerhande wijzen, heeft de Leeraar op de tweevoudigheid aller dingen met den grootsten nadruk ge wezen. Er is een pers, die Christus erkent; en een pers, die Hem niet kent, of al thans nie' erkent. Niet „de brave' en „de stoute de goede en de kwade, de wereld- sche en de confessioneele pers, het is eenvoudig de pers die wèl, en die niet re kening houdt met Christus' koninkrijk. Géén macht op aarde heeft zich zoo snel ontwikkeld, als -de moderne macht diede openbare meening zoowel vertolkt als vormt, de pers. Géén geestesarbeiders 'neb ben zwaarder, méér verantwoordelijk werk, dan krantenmannen, die Christus erkennen. Méér dan vijfhonderd aanvragen voor perskaarten waren er door het persbureau van 't Congres ontvangen, waaronder ik de éénige Hollander was, naar men mij ver zekerde. Van 476 dagbladen en periodieken en van 10 nationale nieuws-agentschappen waren zij de vertegenwoordigers, waar onder ook nog méér dan honderd niet- Katholieke bladen, uit 17 landen, geklas seerd zijn. Namen zal ik hier niet noemen ep alleen volstaan met de vermelding, dat reeds een summaire studie, zoowel van de namen der Katholieke journalisten. aLs van de hier vertegenwoordigde Katholieke or ganen uit heel de wereld, overvloedig ma teriaal geeft voor hen die streven naar eene mogelijk niet vèraffe grootere samen werking tusschen alle organen der ontlui kende Katholieke wereldpers. Welke be tere samenwerking er nooit komen zal, noch kan, door bemiddeling der praters-criticas ters, maar veeleer door opofferende doeners-van-daden, zooals de Apostel eischt, van zulke Katholieke journalisten, die blijmoedig, rusteloos en zonder omzien willen ijveren, gaan ijveren en zullen ijve ren, voor de betere internationale samen werking tusschen alle krantenmannen, die Christus erkennen en belijden. En ook voor onze „sluiting der gelederen In dat nachtelijk uur van aanbidding werd door allen één acte van geloof ge maakt. Er werd gebiecht; velen naderden tot de H. Tafel onder de H. Mis van drie uren. Krantenmannen mogen misschien niet piëtistisch, ze moeten echter diep-geloovig, innig-vroom trachten te worden, omdat hun mooi werk zóó zwaar ist en zij niet zonder het allerbeste voedsel, „de spijs die blijft tot eeuwig leven," slagen kun nen. De maatschappij is een vereeniging van huisgezinnen, het huisgezin de vereeni ging van kind, moeder en vader; en maatschappij en huisgezin spreken voort durend tot elkander, in 't openbaar, door de dagbladpers. Chicago heeft nu héél de maatschappij willen heiligen door den Kin derendag, den Vrouwendag met den Man- nenavond doen eindigen in den Persnacht. Vroeger heb ik al geschreven, dat men Chicago niet kennen kan, niet begrijpen, tenzij iets vaq, economie te weten. Omdat de economie zich bezig houdt met de be hoeften van den mensch en met de midde len om die behoeften te bevredigen, daarom heeft men in dit jonge land, in deze st^d- in-wording nog zóózeer economie noodig om hare geschiedenis, haar streven te be grijpen. Het is aan de pers, die niet ge- kncht wil worden in een blinde adoratie van de aloude liberalistische school, om neer te vallen voor de macht van Mammon, omdat het Mammon is, het is aan haar,- de Christelijke pers, om steeds er voor te wa ken, steeds er naar te streven, dat de hui dige economisch-getinte zienswijze der me nigten ook wel. degelijk contact krijge met de Christelijke ethica. „Immers," zooals prof. Aengent nog onlangs schreef in een blad, ,niet alle behoeften die dé mensch zich schept zijn ethisch te rechtvaardigen; en volstrekt niet alle middelen, die kunnen strekken tot bevrediging van op zich toe laatbare behoeften kunnen door den beu gel." Hoe langer het wereldwijd Eucharistisch Congres duurt, des te meer treft mij die ééne noot, als een machtig leitmotiv, van de vergeestelijking aller stoffelijke dingen en gedachten, door den wonderbaren in vloed van dit onvolprezen Hoogheilig Sa- krament! Hier, temidden eener als materia listisch uitgekreten wereldbeschouwing, eener zoo-genoemde on-Christelijke cultuur, daar óók werkt de Heiland, zooals Hij tus scben de scharen van Judea en Galilea in stilte de werken Zijns Vaders wrocht. En in de gestage verklanking van dat leitmotiv hoor ik óók Paulus' woorden „dat er nóch Jood, nóch Griek, nóch die uit Barbarye zijn zal, maar allen één in Christus." Wat zijn de vage leerstellingen der Stoicynen, wat de trotsche aanspraken van het Ro- aieinsche burgerrecht onder de Caesars, wat de valsche leuzen „Egalité, Fraternité", wat de voorschriften aan de werklieden der we reld van een Karl Marx, of de woorden, welke prins von Bismarck op dc Duitsche postzegels liet zetten: „seid Einig, Einig, Einig! vergeleken met onzen dankba ren uitroep hier, ons, de pers der hééle aarde vertegenwoordigende, onder de ge loofsbelijdenis: „Ik geloof in één Heilige, Katholieke en Apostolische Kerk...." Wèg dan met tweedracht, onverdraagzaamheid en kleingeestigheid onder ons van één land! Wèg met nationalisme, chauvinisme, fana tisme, tegenover Christenen uit andere lan den. Laat ons verschillen in belangen, in landsaard en volkskarakter, maar één wor den in liefde, zooals één in geloof en zeden leer. Dan zal de pers worden, wat ze lang behoorde te zijn: opbouwster, opvoedster eener nieuwe, Christelijke gemeenschap, eener wereldwijde, ware Christene broeder schap! Sociëteit „St. Bavo" Boeren- en Tuin ders Onderlinge, 2 uur, Haarlemsche Inkoop Combinatie, half 9 uur. Bevoi- kingsbureau, 8 uur. Vioolonderwijs, 3 uur. Vergadering Tram, 8 uur. Werk plaats personeel, 8 uur. St. Jozeisgezellengebouw, Jansstraat 59. Repetitie „Utile Dulci", 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Dondèrdag van 89'A uur, R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3—5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9 Yi12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. 'Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v,m. 1012 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- 'avond. R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotbeek. Jansstraat 49, Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St, Marthavereeniging, Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, aid. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeriiging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoor 10392). Ingekomen is voor de „Stille Armen": N. N2.50 N'. N5— N, N1.— Onder de deur van de garage mr. Luttelaan 5. Er komen nog iedere week beklagen swaardig en, die jaren reeds hun leed in stilte hebben gedragen, hun droeve armoede en diepe ellende voor de wereld hebben verborgen, alle midde len tot heden vruchteloos heb ben beproefd, om zich te red den. Zij wachten op Uw steun. Geeft nog heden. Het is drin gend no o d i g. Zaterdag 24 Juli a.s. zal het 65 jaren gele den zijn, dat het echtpaar M. Verhage en N. Steinrath, wbnende te Hoofddorp, in het huwelijksbootje stapje. Voorwaar een zeld zaam voorrecht! Beiden zijn hun 90sten levensjaar ingetre den en hebben alzoo een gezegenden leeftijd bereikt. Mevrouw Verhage is in, den laatsten tijd sukkelend en heeft reeds eenige dagen het bed moeten houden. De heer Verhage, die eerst 9 jaren onder wijzer is geweest in dienst van deze ge meente, werd met ingang van 25 April 1872 lot gemeente-ontvanger van Haarlemmer meer benoemd en met ingang van 1 Novem ber 1921 als zoodanig ontslagen. Bijna een halve eeuw heeft hij alzoo deze betrekking waargenomen. Over de voorbeeldige wijze, waarop hij de financiën der gemeente steeds heeft beheerd, behoeft thans niet verder te worden uitge weid en volstaan kan worden met de mede deeling, dat zijn voorzichtigheid en accura tesse boven allen lof waren verheven. Gistermorgen, reeds vroeg, gingen al de te IJmuiden in station beschikbare sleepbooten van Bureau Wijsmuller, de Nestor, Stentor en Hector, naar huiten, op het bericht, dat ten Zuiden van Zandvoort een boot, tengevolge van den zwaren mist, gestrand was. Het bleek te zijn de Noorsche boot „Zita" van Noorwegen naar Rotterdam. Men wilde niet onmiddellijk assistentie aannemen, doch eerst zien, wat geschiedde bij den komenden hoogwaterstand. Des mid dags om half vijf was het zoover en toen bleek dat de „Zita uit eigen kracht kon vlotk-omen, zonder hulp van de sleepbooten. Dezen konden dus, tegen den avond, onver- richterzake terugkeeren. Men meldt ons uit Hoofddorp: De voorbereidingen voor het groote sport- feest vlotten goed. De reparatie van de tri bune zal dank zij het gunstige weer nog net precies op tijd gereed kunnen zijn. Tal van nieuwe hindernissen zijn gemaakt en reeds op het groene veld opgesteld; het spring concours is daardoor heel wat moeie- lijker geworden dan in vorige jaren; een tuinhek, een landhek, een spoorwegboom, een Iersche wal. een dubbele sloot en zoo veel meerdere hindernissen zijn ditmaal voor 't eerst opgesteld. De jongelui van het carousselnummer, die zich op drie plffatsen hebben geoefend: Hocrfddorp, Nieuw-Vennep en Rijk, zullen deze week met elkaar op het sportterrein repeteeren; hun instructeur, de heer Kok uit Haarlem, zal wel tevreden kunnen zijn want de oefeningen, welke Zaterdagavond werden gehouden, gaven hoop op een goed verloop Ook de meisjes, die samen een openlucht spel van rythmische bewegingen zullen ge ven in hun witte Grieksche tunica's, zijn druk bezig om de noodige routine te krijgen voor een soepel spel, Maandagavond komt de generale repetitie van carousselrijders en meisjes, onder leiding van het volle stadion- orkest. Het caroussel der jongelui te paard, wordt alleen Donderdags gegeven doch het spel dei meisjes wordt op beide dagen, dus ook op Woensdag uitgevoerd. De inschrijvingen van de buitenlandsche ruiters en paarden is zeer groot; de meest- beroemde paarden en ruiters en amazones hebben zich voor deelname aangemeld, onder wie Prins Friedrich Sigusmund van Pruisen en andere voorname personen. Laten de paardenfokkers uit Haarlemmer meer en omliggende polders nu ook hun bes te beentj? voorzetten en zorgen dat de deel name van de inlandsche paarden, even groot is. Want dit concours is altijd geweest en moet blijven een propaganda voor onze eigen tuigpaarden en de goede naam van Haarlem- mermeer als centrum der warmbloedpaar denfokkerij moet gehandhaafd blijven. Vooral het voortbrengen van een prach tige collectie geprimeerde fokmerriën dooi onvermoeide paardenknechts in hun witte broek kan bijzonder aardig zijn. Ook het nummer der boerenwagens zal vooral door de buitenlanders zeer wordei. geapprecieerd; mits het echt typische Hol iandsche wordt uitgevoerd. De groote, iewat lompe, rammelende, groote wagens netjes in de verf; de forsche, zwaargebouwde Oldenburgers niet al te veel opgesmukt, met een mooi tuié. dat niet past bij dit rijtuig; geen gevlochten manen; een rijder als een echte Holiandsche boer in zijn blauwe kiel om 't stevige lijf en de roode zakdoek om den stoeren nek. Het concours te Hoofddorp heeft een ze kere populariteit verkregen; is altijd zeer druk bezocht geweest door alle groepen der bevolking en personen van verschillenden stand en rang; ook dit jaar zijn de prijzen zóó gesteld dat het voor arbeiders en voor families met beperkte geldmiddelen niet al te bezwaarlijk kan zijn om te komen kijken. Siiuis de Zandvoortsche gemeenteraad beslo'en heeft, het kampeeren des nachts aan het Zandvoortsche strand van des avonds 9 tot des morgens 6 uur te verbie den, is het .des nachts stil aan 't strand. Degenen, die gemeend hebben, dat bij de uitvoering van het kampeerverbod, onover komelijke moeilijkheden zouden rijzen, zien hun voorspellingen niet bewaarheid. Van eenigerlei hinder van de zijde van het kam- péerlievend publiek is tot op heden geen sprake. Waar echter het Zandvoortsche strand geen geoorloofde kampeerplaats meer is, trekken de kampeerders nu naar Bloemen- daalsch territoir; waar het kampeeren nog is toegestaan. Echter ook in de duinen, ten Noorden van Zandvoort, op Plan Noord, worden nu aan verschillende vereenigingen en perso nen vergunningen tot kampeeren verstrekt, daar het kampeeren in de duinen nog blijft geoorloofd. Wegens groote uitgestrektheid van het gemeentelijk bouwterrein op „Plan Noord" is daar voldoende ruimte voor kampeeren. De drukte door kampeerders veroorzaakt op het Bloemendaalsche strand is, naar de politic ons mededeelde, iets grooter dan vorige jaren. De commissaris verwachtte echter geen grooter' toevloed, omdat de kampeerders aan het Bloemendaalsche strand alle comfort missen. „Indien men mij voor de keus stelt: géén grenswijziging of een grens wijziging met betaling van ƒ.2 millioen schadevergoeding door Haarlem, dan adviseer ik met na druk tot dit laatste." Haarlem's gemeentebestuur heeft zich, zooals bekend is, bereid verklaard aan de gemeente Heemstede 2 millioen schade vergoeding te betalen wanneer bij eventu- eele grensuitbreiding, een gedeelte der ge meente Heemjtede bij Haarlem zal gevoegd worden. Dit besluit en de geheimzinnigheid,' waar mede dit standpunt van Haarlem blijfi om sluierd, gaf ons aanleiding een onderhoud met Mr. Slingenberg, onzen wethouder van Financiën, te verzoeken. Wij grondden de wenschelijkheid van een interview op de ontstemming en op een zekere nfate van ongerustheid, die het besluit van den Haarlemschen Raad op een groot deel der burgerij heeft gemaakt. „Ik heb er niets van gemerkt, zei ons de wethouder, alleen de kranten zijn er .on tevreden over." Maar wij waren zoo vrij te genover den wethouder op te merken dat tal van Haarlemmers, waaronder zeer in vloedrijke en intellectueele, zelfs personen uit de kringen van het Provinciaal Bestuur, zich niet alleen verwonderd hebben over het bewijs van gebrek aan ruggegraat bij het Haarlemsche gemeentebestuur, maar het besluit om 2 millioen, zelfs om een half millioen schadevergoeding te betalen, eenvoudig „idioot" genoemd hebben. Enfin, zoo luidde het telefonisch be scheid, ik heb u niets mede te dealen, maar wij kunnen wel eens praten, komt u maar! „Is het wel gewenscht dat er een inter view over deze zaak in de krantkomt?" vroeg de wethouder ons allereerst, toen wij tegenover hem zaten. Het was juist het onderwerp dat wij wil den aansnijden, want wij hadden als eerste vraag aan den wethouder opgetcekend: „Waarom wordt die zaak van de grenswij ziging toch zoo almachtig geheimzinnig be- handeld? Waarom mag de burgerij daar niets van weten?" y Er ontwikkelde zich een gesprek, waar uit wij resumeeren, dat de wethouder deze zaak niet voor publieke behandeling ge schikt acht, wijl de tegenpartij in dit geval de omliggende gemeentebesturen van de opgedane wetenschap profiteeren. Dat is vroeger gebeurd en zou ook nu kun nen gebeuren. Het gemeentebestuur van Heemstede b.v. heeft reeds 26 Juni een besluit genomen inzake de schadevergoe ding van 2 millioen, maar het antwoord van Gedeputeerde Staten, dat vóór 15 Juli moet binnen zijn, is tot heden (Maandag) nog niet binnengekomen. Het wacht blijk baar er op of het van Haarlemschen kant nog wat hoort, waarmede het voordeel kan doen. In thet verleden heeft Haarlem na deel gehatl van bekend geworden gege vens en ook Haarlem heeft al geprofiteerd van door andere gemeentebesturen ver strekte gegevens. Men moet in dergelijke zaken niet al te veel aan de groote klok hangen, zeide de wethouder. Hoezeer ons de oorzaak van al die ge heimzinnigheid weer eens klaar voor oogen was gezet, waren wij niet overtuigd. Wij blijven de geheimzinnigheid afkeuren zoo als die betracht wordt niet alleen door Haarlem, maar ook door de omliggende ge meentebesturen. Wat drommel nog toe, er is door een niet open en loyale behande ling een sfeer geschapen tusschen Haarlem en de omliggende gemeenten, die doet denken aan twee in slagorde geschaarde le gerscharen van koppensnellers die tegen over elkaar staan en mekaar straks zullen opeten. Wie vroeger beste vrienden waren in het vereenigingsleven, kijken elkaar nu niet meer aan omdat zij het oneens zijn in de grensregelingskwestie. En zelfs wij hebben moeilijkheden met onze abonné's in de buitengemeenten. Dat is een gevolg van de betrachte geheime diplomatie. En zou zij wat uithalen? Zijn de regeerders in de Jansstraat en in den Haag nu toch heusch zulke doetjes dat zij het zakelijke uit elk betoog niet weten te halen om dat naar hun inzicht te vervormen? Zij toch krijgen alle rapporten of zij geheim ziin of niet. Cijfers, wij hadden bij onze telefonische- aanvrage om belet al om cijfers gevraagd, cijfers, waaruit blijken zou, dat het betalen van 2.100.000. schadevergoeding aan Heemstede voor Haarlem geen bezwaar was. De lezer zal, na het voorgaande, begrij pen dat de wethouder tegen nel geven van die cijfers bezwaar had. Wij kregen ze dan ook niet. „Maar wees er verzekerd van," aldus de heer Slingenberg, „dat de kwestie goed bestudeerd is en niet door een amb tenaar, maar ik zelf heb mij overtuigd, dat Haarlem de 2 millioen "kan betalen, zij het dan ook, dat het een zware last is, zooals in het communiqué van het gemeen tebestuur van Haarlem staat te lezen. Laat de Haarlemsche burgerij nu toch eens wat dit betreft, vertrouwen hebben in iiaar stad- bestuurders. Wij zijn toch niet voor niets door haar gekozen. Wij dragen trouwens ook de geheele verantwoordelijkheid als on ze beslissing slechts voor Haarlem zou af- loopen. Die verantwoordelijkheid zijn wij ens bewust. Maar bovendien stelt hij de zaak verkeerd wie vraagt of de betaling van 2 millioen geen bezwaar is voor Haarlem. De kwestie is aldus dat wanneer Haarlem geen schadevergoeding betaalt, er van een grenswijziging niets komt. Welnu, indien men mij voor de keus stelt: géén grenswij ziging oi een grenswijziging met betaling van 2 millioen schadevergoeding door Haarlem, dan adviseer ik met nadruk tot dit laatste. Wij moeten grensuitbreiding hebben, Haar lem is volgebouwd en dat niet alleen, maar door den zeer onvoordeeligen toestand ver laten Haarlem's meest financieel-krachtige bewoners de stad en gaan in de buitenge meenten wonen. Er moet grensuitbreiding komen, anders gaat Haarlem ten onder en die grensuitbreiding komt er niet of komt niet zoo spoedig als wij nu de verplichting niet accepteeren schadevergoeding te be talen." Is het niet beter te wachten, tot er een ander ministerie komt, dat vrijgeviger te genover Haarlem staat? vroegen wij. „Dat is speculeeren op de toekomst. Het zou ook kunnen zijn dat wij een ministe rie kregen dat er minder vriendelijk tegen over staat, of dat meer voelt voor samen werking tusschen gemeenten," zei de wet houder. Nog eens terugkomende op de cijfers, die door den heer Slingenberg zijn bestudeerd en uit welke berekeningen hij concludeert dat er 2 millioen schadevergoeding voor Heemstede af kan, vroegen wij of men zich gebaseerd had op de door Heemstede ver strekte cijfers. Daarin svordt o.m. gezegd, dat van Heemstede afgaat en dus bij Haarlem zal worden gevoegd een belastbaar inkomen van 9 millioen. Vreest gij niet dat velen uit het ge annexeerde gedeelte zullen vertrekken, zoodat de berekeningen van Haarlem geheel zullen falen? vroegen wij. Dat is natuurlijk ook speculeeren op de toekomst, maar ik denk niet dat velen zullen verhuizen omdat zij bij Haarlem be- hooren. Voorop moet trouwens staan, dat de belastingen in Haarlem worden ver laagd en die in Heemstede wellicht iets zullen stijgen. Ik denk zelfs dat baron van Hardenbroek, de voorzitter van het Heem- steedsche anti-annexatie-comité, niet zal verhuizen en» dat we hem nog wel eens lid van den Haarlemschen Raad zullen zien! En meent u niet dat de gemeentelijke huishouding veel 'nooger uitgaven zal ver gen als daar Scholen, Spaarndam en een deel van Haarlemmerliede en Heemstede bijkomen? Is daar bij de becijfering reke ning mede gehouden? Die uitgaven mogen niet stijgen. Zelfs die voor de politie niet. En de schadever goeding aan Heemstede loopt ook langza merhand 'af. In den beginne zal men in Haarlem dan wat zuiniger1 moeten zijn. Men zal niet noodzakelijke uitgaven wat moeten uitstellen. Hieruit blijkt ook hoe weinig u hebt aan cijfers, die zouden verstrekt wor den. Ze zijn zoo speculatief. Als daar een bedrag op staat om een weg te verbeteren, dan is het best mogelijk dat dit werk blijft liggen als dat Haarlem financieel minder goed uitkomt. Ook de raadsleden van Haarlem heb ben geen cijfers onder de oogen gehad en hebben dus het advies van B. en W. om die 2 millioen te betalen maar op goed ver trouwen geslikt? Het was ook niet noodig dat de Haar lemsche raadsleden die cijfers kregen; zij hebben terecht vertrouwen gehad in hun wethouder van Financiën en het advies van B. en W. gevolgd. Laat de burgerij van Haarlem dat nu ook doen en mijns inziens is het beste dat in dit stadium van. de zaak zoo weinig mogelijk over de grensregeling wordt geschreven. Wij hebben den wethouder niet kunnen toezeggen, dat wij voortaan als gevolg van dien zachten drang niets meer over de grens regeling zouden schrijven. Wij meldden een dezer dagen, dat de Amerikaan, Harry Hamilton, om een 011- eenigheid met zijn kapitein, acht mijl uit de kust van zijn schip „Pilford" van boord sprong en naar Noordwijk zwom, waar hij uitgeput aankwam. Zijn gezondheidstoestand De ramp te Padang. Wederom word! een hevige aardschok gevoeld. Twee In. landers bij een spoorbaanverzakking ge. dood. Verschenen is het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer betreflende het verdrag Ne derlandBelgië. In de Brabantsche Textielindustrie drefgf wegens de valuta-concurrentie een ingrij- pende loonsverlaging. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft in een speciaal daarvoor belegde ver gadering het verdrag NederlandBelgië besproken. Caillaux heeft overeenstemming bereikt in Engeland. De debatten in de Fransche Kamer omtrent het Hnancieele wetsont werp zullen vermoedelijk eerst a.s. week beginnen.. Volgens de laatste opgave bedraagt hef aantal dooden bij de ontploffing te Lake Denmark 10, vermisten 29. gewonden 200 Manifest der Belgische regeering rs0l be trekking tot bet herstel van den franc. (Zie verder laatste nieuws). itiitimfffi Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Vooruit OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten roorger worden opgestoken om 9.45. Medegedeeld door hef Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 13 Juli 1926. Hoogste barometerstand 769.4 m.M. t« Blarandshoek. Laagste barometerstand 749.1 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Juli. Zwakke N.O. tot Z.O. wind. helder tot lichtbewolkt, droog weer, weinig verande ring in temperatuur, later wellicht iets koeler. is nog niet geheel in orde, maar hij heeit vrijheid van handelen gekregen, daar de Amerikaanschc consul, volgens de Amen- kaansche wetten geen termen aanwezig acht zich met hem in te iaten. Wij hooren niets meer van de nachttele foon in Zandvoort, zoo schrijft men ons vandaar. De zaak schijnt dus van de baan te zijn. Waarschijnlijk komt het,, omdat er een op lossing gevonden is. Men heeit n.l. op elke nachtlijn drie aansluitingen gemaakt. Al is er nu een oplossing gevonden, voor een badplaats als Zandvoort, waar te ver wachten is, dat vooral zakenmenschen van de nachttelefoon gebruik zullen maken, is de toestand nog alles behalve goed geregeid te noemen. Door de drie aansluitingen cp één lijn kunnen, de twee anderen hooran, wat nummer een te zeggen heeft. Als ie 't nu maar een oplossing wil noemen. Het gebouw van den R.-K. Volksbond te Schoten, dal geheel gerestaureerd en ver fraaid is, za! op Zaterdag 24 Juli a.s. her opend worden. Zondag d.a.v. zal de feeste lijke opening plaats hebben. De nieuwe pachter is de heer P. J. v Wijk te Schoten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1