GELDLEENING St. Lululna. Schoten Berichten uit onze vorige Oplage DE SPAARNEBANK HAARLEIVi. Een oude moordgeschiedenis. R.-K. Kring. DE INTERLOCALE SAMENWERKING. Eindexamen H. B. S. 5-j. c. B. De adressen van de Woningbouw- vóreenigingen. De nieuwe pont voor het Zuider Buien-Spaame. Hooger Burgerschool met drie jarigen cursus met aparte handels klasse. De Tentoonstelling van Misgewaden in „Sin{ Bavo." Begrafenis van J. Th. Lampe. Rijwielpaden langs Rijks- en andere wegen. Gewetensgeld. Statuten. BURGERLIJKE STAND. Gevonden dieren en voorwerpen. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden xfjt, zegt het andoren. indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegi het óns. Arme kleine. J. Klodtzema. Bijtijds gered. Havenbrand in Japan. Primo de Rivera naar Parijs. Abd el Krim op Franschen bodem. Kabinetsvorming in Griekenland. De ontploffing van het Amerikaansch munitiedepot. Noodweer bij Troppau. Botsingn te Calcutta. Petroleum op Martinique ontdekt. Ongelukken bij de auto-rennen BerlijnGrixncwald. Een autobus tegen een boom gereden. ADVERTENTIËN. F. TH. EVERARD AMSTERDAM en HAARLEM. Naar aanleiding van het feit, onlangs in het Stads Armen- en Ziekenhuis overleden Chr. -Goedvolk, de echtgenoote van Jut, haalt „De Telegraaf" oude herinneringen op van den gruwelijken moord, op Zaterdag 13 December 1872, gepieegd op mevr. de wed. v. d. Kouwen en haar dienstbode. Ongeveer vijftig jaar geleden waren de kranien met hun berichtgeving vrij sober. Een gewone moordzaak placht men in acht a tien regels te verwerken, waarbij het be richt meestal nog verloren ging tusschen uit lotingen en oogstberichten. Doch een uit zondering hier op vormde het beruchte drama te 's-Gravenhage, dat dan ook duch tig uitgesponnen werd. Op Zondag 14 December kregen de leveranciers, die aan het huis van mevr. v. d. Kouwen, op de Bogt van Guinea 25 thans Huygehsplein te Den Haag, geen gehoor. Des avonds wilden een paar dames mevr. Yan der Kouwen een bezoek brengen en toen zij hoorden, dat men den ganschen dag aangebeld had, kregen zij argwaan. De politie werd gewaarschuwd, zoodat des avonds om tien uur op de stoep stonden een officier van justitie, de hoofdcommissa ris en een smid, welke laatste de deur open- stak. In de keuken zagen zij iets afgrijselijks. Daar lagen de lijken van de dame en haar dienstrnéis:e op den grond. Nabij de kachel lag dè meid in een plas bloed. Haar hals en borst vertoonden verschillende steken en een er van had, zooals later bleek, een lengte van 15 c.M. Op zich zelf was dit letsel reeds doodelijk geweest. Over het lichaam been lag een stoel. Op een paar schreden daarvandaan rustte het lichaam van de be jaarde vrouw. Ook haar hals vertoonde diepe letsels. Uit snijwonden aan de handen leidde men dat zij zich verweerd had tegen den aanslag en voor haar leven moest hebben geworsteld. Een onderzoek wees verder uit, dat tal v a sieraden en effecten verdwenen waren, later werd het ^>taal bedrag op ongeveer 20.000 gesteld. "Dat hiervoor het geheele huis ^oorzocht was, wezen de sporen uit Immers men trof bloedvlekken en strepen op de trappen, in de gang, bij de trapdeur en op de bovenkamers aan. Er werd ook een met bloed bevlekte schaar en een dito klosje garen aangetroffen. Een deel van hef souper, dat in de huiskamer op tafel had ge staan, was opgeruimd, zoodat vermoed werd dat de dienstbode hiermede bezig zijnde, overvallen werd en dat mevrouw in de keu ken ging kijken, wat het gedruisch betee- kende. Op 17 December reeds had de begrafenis plaats op Eik en Duinen en toen deze plech tigheden waren afgeloopen, maakte de fami lie bekend, dat zij 1000 uitloofde voor hen, wier aanwijzingen zouden leiden tot ophel dering van deze zaak. Verschillende personen werden als ver dacht van den moord gearresteerd, ongeyeer een week na den moord waren reeds 5 per sonen in het Huis van Arrest opgesloten. I a ter werd de algemeene aaritiacht weer gevestigd op een Zandsehipper de Jong. en op Behagél en Verlind, die men uit .iet huis Iiud zien komen en die in vrouwenkleerzn uit Den Haag gevlucht zouden zijn. Deze twee lieden vertoefden in het buiten land en pas op Dinsdag li Maart werden zij gevankelijk binnengebracht. De Jong, maakte tij de instructie zulk een helsch kabaal, dat de griffier niet in staat was aanteekeningen te maken. Yv eer hoorde men geruimen tijd niets. Alleen het bericht, dat een dienstbode in ern waanzinnigen angst was weggevlucht, herinnerde in lange maanden aan het mis drijf, dat t zoo n zenuwachtigheid in den Haag had verwekt, dat men de schildwach ten met geladen geweren had doen uitruk ken en een speciale bewaking in het post kantoor had ingesteld. Alles vanwege de veronderstelde „moordbende." Toen kwam in Mei 1875 de groote sensa tie: de dader was gearresteerd, zekere Hendrik Jacob Jut; hij en zijn vrouw had den een volledige bekentenis afgelegd. Jut Was verloofd met Christien Goedvolk, die vroeger bij mevr. v. d. Kouwen had ge diend. Zij was van de oude dame te weten gekomen, waar deze haar geld en kostbaar heden bewaarde. Het schijnt, dat Jut voortdurend met Christina over roofmoorden sprak. Hij ver heerlijkte die in 't algemeen en wist haar te doordringen van de wenschelijkheid in het bijzonder om zich van het fortuin van mevr- Van der Kouwen meester te maken. De avond van den moord haalde Jut z'n meisje af. In zijn mouw had hij een dolk verborgen. Achter een plantsoen wachtten zij tot een bezoekster was heengegaan; daarna gingen zij naar 't huis en belden aan. De dienstbode, die Christien kende, deed open en liet hen binnen. Jut ging met Leert-e, de dienstbode, naar de keuken, terwijl zij bukte, om een kooltje te dooven, stak hij haar in den rug; de tweede steek was doodelijk. Koe koelbloedig de moordenaar was, blijkt uit het feit, dat hij naar boven ging en tot mevrouw zeide. dat Leentje „van zichzelf gevallen was. De weduwe liep eveneens in den valstrik en toen zij in de keuken was, doorstak hij ook haar. Druipende van het bloed begon de dader zijn inspectietocht door het huis en stal daar wat hij krijgen kon. Zoowel Jut als zijn vrouw volgden jammerend den begrafenis stoet van de weduwe. Jut zei zelfs tot een kennis; Het is best mogelijk dat de moorde naar hier in het gevolg loopt. In Maart 1873 s ertrokken Jut en zijn vrouw met de „Celtic" naar New York. Daar werd een deel der effecten verkocht. Het verblijf aldaar was kort want hetzelfde jaar repatrieerden zij. Later begaven zij zich naar Zuid-Afrika en woonden eenigen tijd in Vucht, totdat zij zich in Rotterdam van het treurig overschot van den buit een tapperij aan 't Haagsche Veer kochten. Onder de velen, die hier kwamen, bevonden zich bekenden uit Den Haag en toen deze hoorden van de dure rei zen, zeiden ze onder elkaar, dat het geld wel eens afkomstig kon zijn van mevrouw Van der Kouwen. Toen -Jut van dit gemompel hoorde trachtte hij ijlings de kroeg te ver- koopen en naar Zuid-Afrika uit te wijken. Doch het was te laat en op 31 Mei werden Jut en zijn ech igenoote gearresteerd. Tijdens de instructie bekende de man: hij trachtte zijn vrouw schoon te praten en nam alle schuld op zich. Op 28 April 1876 verscheen de zaak voor het gerechtshot te 's-Gravenhage. Duizen den hadden zich voor het gebouw verza meld en er werd reeds gesproken over lynchen. Tientallen politieagenten en een troep dragonders surveilleerden en vorm den een cordon toen Jut per vigelante en Christien met den gevangenwagen arriveer den. Verdedigers waren mr. P. W. A. Cort .van der 1.inden en mr. Thorbecke. We willen uit dit proces slechts aanstip- cn, dat de advocaat-generaal voor beide eklaagden levenslange tuchthuisstraf requi- reerde. Het arrest, dat op 6 Mei 1876 werd uitgesproken, bevatte de veroordeeling van Jut tot levenslange tuchthuisstraf en van Christien Goedvolk tot tuchthuisstraf voor den tijd van 12 jaar. De aangekondigde vergadering van Zondag te Rotterdam gehouden, om te komen tot interlcvale samenwerking tusschen de ver- eenmingen van R. K. Middenstandsjongelui (R. K. Knag, R. K. Jongemannenvercenigin- jgen, Jonge R. K. Middenstand e.d.) is een volledig succes geworden. Vertegenwoordigd waren afgevaardigden uit Amsterdam, Haar lem, Leiden, tien Haag, Gouda en Rotterdam. De R. K. Kring was vertegenwoordigd dóór de heeren H. N. Smits en J. W. B. Beijk. De vergadering stond onder leiding van pater Adrianus O.C.M., moderator van de initia- tiefnemende vereeniging, „de Jonge R. K. Middenstand", te Rotterdam. De wensch tot het hebben van een blij vend contact werd algemeen uitgesproken. Omtrent den vorm daarvan en alle bijko mende kwesties zal een commissie voorstel len ontwerpen. Deze commissie bestaat uit een vertegenwoordiger van de 6 aanwezige vereenigingen en wordt bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit pater Adrianus O.C.M en de heeren Chris Jansen, Amsterdam, H. Jansen, Den Haag en van Doorn, Rotterdam. De vergadering kenmerkte zich door een geanimeerden en vriendschappelijken geest, onder de ruim 40 deelnemers, hetgeen de beste beloften inhoudt voor de toekomst. Allen geslaagd. Te weten: 1. H. Hoek, 2. C. M. Roos, 3. J. Israels, 4. J. O. Hinze, 5. W. M. M. Boon, 6. J. H. Hanneman, 7. H. K. Volbeda, 8. J. Th. van Baak, 9. J. W. Niermans, 10. Mc. H Boon, 11. A. F. Bult huis, 12. A. R. H. Pino, 13. S. Hogerheyde: 14. J. J. Luining, 15. E. ,A. M. Dörner; 16. L. Niessen, 17. P, D. Timmermans, 18. N. C. Steffelaar, 19. R. K. van Kregten 20. A. J. van Balkom, 21 W. G. van Seg- gelen, 22 L. D. Nagel, Ia. C. J. van Man- sum, 24. D. de Koe, 25 C. J. Verdegaal, 26. J. P. Al Luynenburg, 27 J. E. van Renesse, 28. J. Hillebrand. Naar den Directeur-Generaal van de Volksgezondheid is gebleken, wordt niet behoorlijk de bzjnd gehouden aan een des betreffend artikel in de Woningwet, nl. in zake „De regeling van de controle op de exploitatie van bezittingen, verkregen met behulp van voorschotten, ingevolge art. 28 der Woningwet verstrekt." De be sturen der woningbouwvereenigingen en verdere corporaties zijn nl. verplicht zorg te dragen dat bij bovengenoemden Dir. Generaal steeds het adres bekend is, waar de administratie der corporatie berust. Door de Gemeentebesturen van Haarlem en Schoten is thans aan de Bouwvereeni- gingen bericht gezonden dat hieraan in den vervolge streng de hand moet worden gehouden. De nieuwe pont voor het Zuider Buiten Spaarne. die door de firma Zuidam, Scheep- makersdijk, alhier, gebouwd wordt, zal in den loop dezer week te water worden lega ten. Vermoedelijk zal zij per begin Augustus in dienst gesteld kunnen worden. Het eindexamen der Hoogere Burger school met driejarigen cursus met aparte handelsklasse werd afgenomen ten over staan van de volgende gecommitteerden, de Heeren: C. ten Boom, Voorzitter der Christelijke Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand; F. H. Smit, Voorzitter der Haarlemsche Handelsver- eeniging; P. J. M. van Tetering, Voorzitter der R.-K. Middenstandsvereeniging, allen te Haarlem, Geëxamineerd werden 6 candidaten, afge wezen 1; geslaagd: J. Blankenstein, P, W. Lippits, R. J. Rohlfs, Mej. L. J. Swaalf' en H. P. de Vries. Even vóór half één opende Zondagmiddag de directeur, de Hoogeerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, in de Guskenszaal van het Sint Bavo-gebouw de tentoonstelling van de vereeniging der Eeuwigdurende aanbid ding en tot ondersteuning van behoeftige kerken. „Een goed kind", zoo zeide de Hoogeerw. Heer Deken in een korte, maar hartelijke toespraak, „verheugt zich oprecht over de eer, die zijn vader wordt aangedaan. En zoo verheugen zich ongetwijfeld allen, die hier tegenwoorzdig zijn, over de eer, die ons aller Vader, Christus Eucharisticus, wordt aangedaan door deze tentoonstelling. Nijvere, vrome en goede dames toch heb ben een jaar lang haar arbeid en geduld gesteld in dienst van de kerken, aan de Eere van God gewijd om daarvoor de be- noodigde versierselen en paramenten te verzamelen en te vervaardigen en voor de armste der kerken was vooral haar werken bestemd. Wat de dames voor de Eere Gods wroch ten is hier tentoongesteld en dat eerherstel is ons een vreugde. Zoo dikwijls wordt O. Lieve Heer in Zijn H. Sacrament beleedigd om onze fouten en zonden en door heilig schennissen, die plaats vinden. Daarvoor Eerherstel te brengen is de ondergrond van het streven dezer mooie vereeniging". Met een prettig dankwoord aan allen, die tot het welslagen der tentoonstelling hadden medegewerkt en aan alle werksters en ijver- aarsters der vereeniging verklaarde de hoog eerw. spreker de expositie geopend. Er waren zeer vele nieuwsgierigen ,die al aanstonds van de gelegenheid gebruik maak ten om de inderdaad mooie, en ook uit e>n oogpunt van fraai handwerk hoogelijk te waardeéren, werkstukken in oogenschouw namen. Met fijnen smaak, die de kunstzinnige vrouw kenmerkt, was alles overzichtelijk gerangschikt. Opmerkelijk vooral was, het groot getal kazuifels, waaronder een van den Roetheenschen ritus en den Haarlem mers vooral, zal het goed hebben gedaan dat onder de bedachte pastoors zooveel goede bekenden zijn der Haarlemmers, zoo wel in ons land als in de missie. Daarvan getuigen de sierlijke kaartjes, die hier en daar de gelukkige pastoors vermeldden, die weldra eigenaar zullen zijn van de vervaar digde voorwerpen. Het was dan ook niet te verwonderen dat de open schalen, hier en daar verborgen opgesteld, menig zilverstuk je hadden te incasseeren, daar ieder ziet dat het geld goed wordt besteed. Het bezoek was Zondag den geheelen dag zeer druk en ook gistermorgen liep het al aardig, en een groote stroom bezoekers werd teg er.gistermiddag verwacht. Het bestuur der vereeniging bestaat, uit de volgende dames; Mevr. Heerkens Thijs- senv. d. Kun, presidente mevr. Heslenfeld Schaepman, vice-president, mevr. v. v. Schuyler,burgv. d. Biesen, secretaresse; mevr. Stuytv. Heuklom, mevr. Janzen Kraakman, mevr. v. WayenburgSchmcd- ding, mevr. SmitBlomjous, m»vr. v. Steen- hardt CarréEeffink, mevr. VehmeijerRo- senmöller, hoofd der zelatricen. De Hoogeerw. heer Directeur vertrouw de ons met blijkbare yoldoening toe, dat de afdeeling Haarlem een der bloeiendste afdeelingen van ons land is. Onder zeer groote belangstelling had Zaterdag j.l. te Noordwijkerhout de begrafenis plaats van den bij Piet Gijzen- brug op zoo noodlottige wijze omgekomen spoorman J. Th. Lampe. Bijna het geheele station- en wegpersoneel was tegenwoordig Het omfloerste vaandel van „St. Raphael" afd. Leiden, waarvan de overledene vele jaren bestuurslid was, werd in den droe ven stoet meegedragen. Een drietal kransen dekten de baar. Op het Kerkhof werd na de plechtige Requiem mis de absoute verricht door kapelaan Wolf, Geest, Adviseur van de onderafd. Noord wijkerhout van „St. Raphaël", terwijl door den heer P. van Emmerik, chef van het goe derenvervoer, een gebed voor de zielsrust van den overledene werd gestort. In ons land, waar het wielrijden zoo al gemeen is en ieder jaar alleen door de wiel rijders jaarlijk millioenen in Rijks schat kist worden gestort wordt nog steeds weinig zorg besteed aan de rijwielpaden langs de wegen. Waar Z". zijn, worden ze nog dikwerf met verbazend weinig zorg onderhouden. Zelfs op de paden langs de rijkswegen be staat het geheele onderhoud dikwijls slechts uit het opbrengen van een hoeveelheid grint of sintels, welke dan maar door het verkeer worden in gereden. Een weinig inwalsen is onnoodig en i en beetje teer of aspalt is een ongekende luxe. Hierdoor zijn de paden dan dikwijls voor langen tijd onberijdbaar, waardoor de wiel rijders dan gedwongen worden het rijwielpad te verlaten. Vooral voor hen, voor wie het rijwielpad links van dén weg is gelegen, is. dat niet ?ond:r gevaar, omdat zij dan ver plicht zijn den rijweg over te steken met alle daaraan verbonden bezwaren en gevaren. De wegcommissie van den A.N.W.B. en de K.N.A.C, heeft de aandacht van verschil lende wegbeheerders hierop gevestigd en verzocht maatregelen te willen nemen, opdat waar noodig, de opgebrachte materialen zullen worden vastgewalst n zoo mogelijk blijvend worden vastgelegd, zoodat de rij wielpaden langs de wegen aan hun bestem ming zullen kunnen voldoen. Vooral voor de rijwielpaden langs den Heerenweg zal dit zeer noodzakelijk blij ken te zijn, daar het mulle zand voor de wielrijders haast niet te berijden is. Bij den ontvanger der directe belastingen alhier, is ingekomen, onder letters X. IJ. Z„- 1000 wegens gewetensgeld; en bij den in specteur der directe belastingen, 1ste af deeling, 385.47 wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting, Verdedigingsbelas ting II en gemeentelijke inkomstenbelasting; als voren, 17.95 wegens gewetensgeld. De „Staatscourant" bevat de statuten van „De Hyacinth", Groep hyacinthenkwee- kers der Algemeene Vereeniging v. Bloem bollencultuur, alhier. Geboren: 8 Juli: C. v. Bilderbeek—v. Stipriaan, z. 9 Juli E. A. C. v. d. Putten— Steenbock, d. - M. H. de Werdv. d. Kolk, d. M. P. HazevoetKerkhoff, d. H. MirckJonker, d. 10 Juli; M. Snoeks Kleverlaan, d. A. B. F. Keetlaer—v. Looij z. M. V. d. Veende Roode, z. 11 Juli: A. KöningsNouwen, z. J. Vonkv. Kampen, z. A. E. v. Koningsbruggen Beekelaar, d. A. A. v. KampenPeetoom z. 12 Juli: J. C, M. SelhorstPijpers, z. E. S. YpmaKuijper, d. Overleden; 8 Juli; H. C L., 3 jaar, d. van C. A. J. FrankenmÖlle, KI. Houtstraat. 9 Juli: M. HurkmansWarmerdam, 90 jaar, Brouwersvaart. 9 Juli: H, A. Mulders, 20 jaar, Zomervaart, 9 Juli: P. Stoetv. Driesum, 62 jaar, Kleverparkstraat. 11 Juli: H. Boeree, 66 jaar, Karei van Man- derstraat. 10 Juli: J. M. G. Steegstra Hannema, 50 jaar, Spoorwegstraat. 11 Juli: G, ter Haak, 73 jaar, Ripperdastraat. 10 Juli: F. A„ 3 d„ z. van J. Feitsma, Kam perlaan. 12 Juli: C. M. Silvester, 67 jaar, Doelstraat. V C.A. Martin, Kolkstraat 21rood, beursje m.i. J.A. Dreyer, Gasthuislaan 169, zilver bon H, v. Dantzig, Jacobijnestraat 9, beurs je A. Trap, Kamperstraat 78, foto C. Hak, Woüwermanstraat 25, hondenhalsbapd met penning J. Winding, Brouwersplein 13, handschoen G.J. Maas, v. Keulenstraat 35' keeshond Politiebureau, Smedestraat, hor logeketting A. Buis, Zuiderstraat 22, heeren- stroohoedpolitie, Overveen, geel hondje „Haerlem" Mevr. van Son, Verspronckweg 15, foexhondje met ketting Haerlem L. van Meurs, Oranjeboomstraat 23a, insigne Bul lens, Hagestraat 55rood, regenjas B. van Oploo, Leidschestraat 32rood, knipmes Schaper, Lomb. Petrielaan 24, gr. witte poes Haerlem W. v. Nimwegen, Papaverstraat 7, lorgnet in étui politiebureau, Smedestraat, lornet it> étui J. Serné, Brouwersstraat 53, boodschappenmandje W.F. de Nys, Molen- steeg 21 rood, portemonnaie m.i.J. Nieuwen- huizen, Rampelaan 107, pakje met costuum 1 politiebureau, Smedestraat, portemonnaie A. Meyers, Rollandstraat 1 i, poppenwagen A. Luiten, Sophiastraat 21zw., damesporte- monnaie m.i. Brugwachter, Catharynebrug, heerenrijwielA.J. Uittenboogaard, Achter weg 18 Schoten, rijwielbel.merk G.C. Tie- zing, Grebberstraat 30, ring met sleutels T. Slot, Kleine Houtstraat 55, damesring T. Kapteyn, A.L. Dyserinckstraat 18, rijwiel bel.merk J. Brandenburg, Verspronckweg 11, idem M. van Dijk, Schepersstraat 44, rijwielpomp A. Geilswijk, Lange Poellaan 8a rijwielbel. merk C. Halderman, Dam straat lOrood, ring met sleutels M. Visser, Pieter Aartsstraat 9, staaf (onderdeel auto) A. Tlieunisse, Bloemendaalscheweg 239, speldje J.P. Hendriks, Gasthuislaan 97, sleu tel JH. Thuis, Sophiastraat 53, actetasch met muziekboeken Veenhoven, Hedastraat 10, ivoren voorwerpj; L. Ophuysen, Voorzorg straat 43b, poppenwagen R. Bystef, Oran jeboomstraat 83, zeiltje. Politiebureau, Smedestraat, ceintuur Houweling, Bakkenessergr. 66a, roode hond Torquin, Wilhelminalaan 20 Overveen, gele hond Haerlem W. Schaaf, Scheperstraat 26, zw. witte poes Fauna Tesselaar, Frans Hals straat 49, grijze poes Haerlem Anema, Mar- nixstraat 22, zwarte poes Haerlem Steen bergen, Jud. Leysterstraat 31, gr. witte poes Haerlem J. Dijkstra, Hofdijkstraat 52, mat tenklopper A. Lenis, Leidscheplein 30zw. kindermuts H. Moors, Koningstraat 27, mand met radiotoestelL. den Hollander, Westergracht 23rd., muziekstukkenH. Knoest, Burgwal 14rood, damesparaplu Politiebureau, Smedestraat, kinderporte- monnaie m.i. P.J. Tork, Brouwersplein 23, idem m.i.Belkega, Ged. Oudegracht 19, idem m.i.G. v. Velthuizen, Coltermanstraat 5, rijwielbel.merk Politiebureau, Smede straat, idem L. Malherbe, Zuidpolderstraat 93, spaarZegels A. v. Zandvoort, L. Heeren- vest 22, sleutel J. Broekmeyer, Busken Huet stsaat 1, sluitspeld Felix, Rustenburgerlaan 75, kinderschoentje A. Heesemans, Pot gieterstraat 62, damestasch m.i. Politiebu reau, Smedestraat, boodschappentasch A.B. Kroon, Kerkhofstraat 10, damestaschje m.i. Y. Blokker, Brouwersstraat 34, actetasch A. Visser, Potgieterstraat 34, werkkiel Post kantoor, Ged. Oudegracht, zakmes. Geslaagd. Zaterdag slaagden voor het examen M.U.L.O. B„ te Amsterdam gehou den: Joh. Lebbing en Jr. H. van Panhuys, beiden leerlingen der gem. M.U.L.O.- school. Concert „Lourens Janszoon Coster" Het concert, dat de muziekvereeniging „Lourens Janszoon Coster" Zaterdagavond in 't Bloe- mendaalsche Bosch heeft gegeven, mocht zich in veler belangstelling verheugen, Verschil lende omstandigheden werkten trouwens mede, om een druk bezoek te trekken. Na tuurlijk waren velen benieuwd, den heer Meng ook eens met een ander, langer tijd bestaand corps dan „Sursum" te hooren. Verder was 't mooie, stille zomerweer ge knipt voor een muziekuitvoering. Onder de 9 goed gespeelde nummers wa ren er 3, waarmee de muziekvereeniging gis teren (Zondag), op het concours te Schinkel haven uitkwam in de afdeeling Uitmuntend heid, Harmonie. De drinkwatervoorziening aan de Houtvaart. B. en W. schrijven den raad Eenige bewoners van de Houtvaart hebben zich bij adres tot Uwen Raad gericht met het verzoek hunne perceelen te willen aan sluiten aan het net der gemeentelij ke-duin- waterleiding. Wij hebben dit verzoek in handen van de bedrijven-commissie gesteld om advies, die ons berichtte, dat wanneer alleen de per ceelen van de heeren Roozen en van Emme rik, de adressanten, die het sterkst op de leve ring van duinwater aandrongen, worden aan gesloten de daaraan verbonden kosten op rond f 3000.worden begroot, terwijl wanneer die leiding ook werd gelegd langs de Houtvaart van de Marcelisvaart naar de Zwemschool dit f 4500.extra zot. tosten ongerekend de kosten der dienstleidingen van de hoofdbuis naar' de verschillende per ceelen. Gezien het groote belang van een goede drinkwatervoorziening voor de volksgezond heid zouden wij u in overweging willen geven om in afwijking van artikel 4 der Verprde- ning op de levering van duinwater, het ver zoek in te willigen, ware niet binnen afzien- baren tijd de grenswijziging aan de orde, waardoor er redelijke kans is, dat de Hout vaart c.a. bij een andere gemeente wordt in gelijfd, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat ons bedrijf de waterlevering zal moeten staken en het bedrijf van de annexeërende gemeente, dat op een apdere wijze function- neert, de buizen enz., niet zal overnemen, zoodat onnoodige kosten gemaakt zouden worden. Op grond van het vorenstaande stellen wij overeenkomstig het advies der Bedrijven- Commissie U derhalve voor afwijzend op het adres te beschikken en adressanten in over weging te geven zich door het slaan van een of meer nortonpompen van behoorlijk drink water te voorzien. Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug le bekomen: aan het Bureau1 van Po litie te Overveen: een pakje lampions, een tabakspijp, een Engelsche sleutel, een paar gymnastiekschoenen, een Duitsch gedichten boekje, een huissleutel, een schepnetje, een badcöstuum, een rokvlinder, een huissleutel, twee koperen gewichten (Hectogram), een damestasch met inhoud, ten name van E. v. -Donselaar bij G. Hendriksé, Santpoorter- straat 23, te Haarlem, een rijwielbelasting- merk 1926; wed. Stals, Zuidertuindorplaan 12 te Overveen, een portemonnaie mét inhoud; C. Boekman, Riviervischmarkt 11, te Haar lem, een broche met gele steen; Leuven, café n't Roomhuis", te Overveen, een damesre- gênmantel; Politiepost te Aerdenhout, eer. groen manteltje; M. Clausing, Duinlustweg 10, te Overveen, een passer; F. W. Kamman, Schermerstr, 24rood, te Haarlem, een hals- kéttinkje; G. Braas, Sparrenlaan ia, te Aer denhout, een rijwielbelastipgmerk 1926; J. v. Roode. Militairenweg 9b, te Overveen, een grijs kinderjasje; J. Néerman, Midden-Tuin- dorplaan 3, te Overveen, een zilveren ketting met medaillon; W. Halderman, Damstr. 10r„ te Haarlem, een kist nieuwe aardappelen; Vogel, Zijlweg 70. te Overveen, een zak tul pen; Seders. Zindvoortschelaan 250, te Zand voort, een halskettinkje met hanger; C. van Oldemarkt, Eikenlaan 24, te Schoten, een grijze jongensjas; Politiepost Noordzeestrand, een damestasch met inhoud, een stroohoed, twee huissleutels, een matrozenpet, een beursje met inhoud, een binnenbal van een voetbal, een gleufhoed, een kindertaschje met inhoud; J, Snuverink, Kinheimweg 19, een rijwielbelastingmerk 1926; Molenaar, fruitkar eindpunt Zeeweg, een rijwielbelas tingmerk 1926; Bakhuijs, „Bat'o", Zeeweg, 'n kinderbeursje met inhoud; T. Hubers, Hol- steijnstraat 21zw„ te Haarlem, een motorkap (hoofddeksel); Van Beusekom, hotel „Zomer zorg te Bloemendaal, een bruine dames mantel; Overakker, Bloemendaalscheweg 149 te Bloemendaal, een keeshondje (penning 2480 Haarlem); A. Stokkink, Rijperweg 2, te.Bloemendaal, een vulpen; H. Cassee, Kin heimweg 41, te Bloemendaal, een zakmes; Gemeentezaken. B. en W. bieden ter vaststelling van lijst van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. B. en W. stellen voor, in de verorde ning op de Algemeene Begraafplaats eep nieuw artikel 6 bis op te nemen, waardoo'r geregeld wordt de overschrijving van graf ruimten. B. en W. stellen voor, in de verorde ning op de heffing eener belasting cp het houden van honden in deze gemeente, de schofthoogte te bepalen op 40 c.M. in plaats van 50 c.M. B. en W. bieden ter vaststelling aan de herziening van het uitbreidingsplan voor zooveel betreft het terrein behoorende tot de buitenplaats „Rustenburch", tusschen Bloemendaalscheweg en Bosch en Duin laan. DE PRIJS VAN~HET DUINWATER. B. en W. stellen voor, den prijs van het duinwater (thans 0.25 per M3) met in gang van 1 October op 0.20 per M3 te bepalen. Verder stellen zij voor, dat in geval het Waterleidingbedrijf over eenige jaren winst oplevert, c.q. voor het eerst over 1926 van de netto-winst 25 pet. aan de ge meente zal worden uitgekeerd. Geslaagd. Cornelis J. v. d. Broek en Jo Hofland, leerlingen van de Gem. Mulo- schcol, slaagden gisteren voor het te Am sterdam gehouden examen voor Mulo diploma B. Gevonden dieren en voorwerpen. Te rug te bekomen bij: Wigchert, Rijksstraat weg 140, een coupon stof; W. v. Dijk, Java- straat 62, een bos sleutels; J, Doézie, Gen, Bothastraat 34, een hondje; Broersma, Escli- doornstraat 19, een vulpotlood; J. v, d. Lande, Gen. de Wetstraat 12 rood, een vleeschhaak; W, de Groot, Timorstraat 112, een autoped; A. Blom, Soendastraat 34, een portemonnaie; H. v. d. Avoort, Bloemfon teinstraat 14, een zilveren broche; J. Jansen, Ged. Schalkburgergracht 84, een mes; H. Jansen, Lucas Meijerstraat 9, een portemon naie niet inhoud; P. v. Zeeland, Pres. Stijen- stra.t 50, een zilveren broche met portret; A. Engberink, Cheribonstraat 14, een bos sleutels; L, Knaap, 2de Hoogerwoerddwars- straat 35, een ring met sleutels; M. de Leeuw, Colensostraat 40 rood, een fleschje reukwater; G. C, Teijgeler, Saenredamstraat 42, een riem; D. Ruiter, Wilgenstraat 49, een doublé armbandje; C. de Koeijer, Mid denweg 7, een kip; M. Mathot, Bilitonstr. 8, een portemonnaie met inhoud: J. v, Dijck, Tugelastraat 78, een bruine portemonnaie met inhoud; F, Roeper, Regulierstraat 23 Haarlem, een dameshandtasch, een pakje inhoudende een vest, een timmermanspot lood, en een boodschappentasch. In het badhuis aan de Postlaan, werden in de week van 5 tot en met 10 Juli 377 douchebaden en 32 kuipbaden genomen. Aan 28 kinderen werd eep gratis school- bad verstrekt. Gelegenheid voor kostelooze schoolbaden bestaat op Woensdagmiddag. Een Gouden Echtpaar. Zaterdag vier de het echtpaar Beun, wonende Camplaan alhier zijn Gouden huwelijksfeest. Des avonds was er van Flotel „Wapen van Heemstede" op het Wilhelminaplein waar het bruidspaar en de familie bijeen waren volop muziek. Om 8 uur trok de Harmonie „St. Michaël" met ontplooide banier naar het Wilhelmina plein, honderden belangstellenden medene mend. Nadien volgde de fanfare „Excelsior" en als slot „Eensgezindheid." Pas om 10 uur trok het laatste corps huis waarts. Zoowel op het Wilhelminaplein als in de omgeving was het gezellig druk. BUSSEM, 12 Juli. Te Bus5ëm is een knaapje van 1H jaar met het hoofd voor over in een rioolput gevallen en gestikt. Het knaapje had zelf het deksel verwijderd. DOETINCHEM. Op ruim 58-jarigen leef tijd is gisterenavond plotselif*g overleden de heer Jan Klpotzcma, directeur van de R. O, G. alhier. De overledene was in op voedkundige kringen een man van groot ge- ^ag en internationale vermaardheid. Aan vankelijk bij 't onderwijs werkzaam, richtte hij in Amsterdam de eerste school voor achterlijke kinderen op, Waarna hij benoemd werd tot adj.-directeur van 't Rijksopvoe dingsgesticht te Alkmaar, vervolgens tot di recteur van den Kruisberg. 17 Mei j.l. vierde hij onder groote belangstelling zijn zilveren jubileum bij 't Rijksopvoedingswezen, LEMMER, 12 Juli, Het motorschip „Enge- lina", kap. J. Ilelmers van Heumen, dat gis terenmiddag alhier binnengekomen is en Za terdagmorgen van Amsterdam vertrok met het sleepschip „Hollandia", beiden geladen met schuimaarde op reis van Halfweg naar 'Nieuwerschans, werd 's middags om 12 uur tusschen Marken en Urk door een mevige onweersbui overvallen, waarbij het sleep schip vol water liep en zonk. De stuurman van het motorschip, B. Lequwerke, wist ech ter met de sloep, hoewel met veel moéite, nog juist bijtijds de opvarenden van de „Hol- iandia'bestaande uit den schipper, diens vrouw en 2 kinderen, te redden. Zaterdagmorgen heelt een hevige brand gewoed in Aomori, een haven in het Noor den van het grootste eiland van Japan. Er is een enorme schade aangericht; honderd fabrieken zijn vernield en teil gevolge van de ramp zijn meer dan duizend personen dak loos. MADRID, 12 Juli. Primo de Rivera is naar Parijs vertrókken. Hij werd aan 't sta tion uitgeleide gedaan door de Regeering, tal van autoriteiten en een groote menigte Hij draagt de eereteckenen van het gouden vlies, htm toegekend door president Dou- mergue. TOULON. 12 Juli, De sultan van Marok ko, de resident Steeg en ge.volg zijn hier aangekomen eii enthousiast begroet. De sultan verklaarde onder den indruk te zijn van de ontvangst in Frankrijk. Het gezel schap ging gisterenavond naar Parijs. ATHENE, 12 Juli, Zantsanos hééft gewei gerd een kabinet te vormen. Hij adviseerde aan generaal Pangalos een zakenkabinet te vormen. NEW-YORK, 12 Juli. In het munitiedepot der marine te Lakedenmark in den staat New Yersey, waar Zaterdagmiddag de blik sem' is ingeslagen, was ongeveer 1/10 ge deelte van den geheelen munitievoorraad der Amerikaansche marine opgeslagen, De ontploffingen duürden den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag voort.. Aangenomen wordt dat de explosie niet vóór Maandagmorgen geëindigd zullen zijn. De springende granaten werden mijlen ver in den omtrek weggeslingerd. De omliggende dorpen worden als 't ware gebombardeerd. De ter' hulp gesnelde troe pen ontruimen alle dorpen, die op eenigen afstand van Lakedermark liggen. Uit een twaalftal steden in de omgeving is de brandweer naar de plaats van de ramp vertrokken. Door de geweldige hitte is het depot voorloopig nog niet te bereiken. Het geheele depot bestaat uit ongeveer 200 ma gazijnen. Drie daarvan die 700.000 pond kruit bevatten, zijn met vele andere in de lucht gevlogen. Zij vormden geweldige kra ters, die vuur en witte rookwolken ver spreidden. Over een oppervlakte van 15 mijl werd de streek door deze rookwolken ver duisterd. In een der bijna geheel verwoeste dorpen stortte bij de eerste ontploffing meer dan 20 huizen ih. Zondagmorgen is de wind gaan liggen, zoodat het gevaar voor uitbreiding verminderd is. Het aantal slachtoffers van de ramp kan voorloopig nog niet opgegeven worden. In het hospitaal te Dover waren Zondagavond reeds 150 zaargewonden inneugebracht. De schade bedraagt vele millioenen dol- laps» Tot nu toe zijn 15 magazijnen in id* lucht gevlogen. Het meerendeel der mariv niers, die het depot bewaakten zijn gedood, 5 officieren behooren waarschijnlijk tot de slachtoffers. Tot de vermisten behooren ook vrouwen en kinderen. T.ROPPAU, 12 Juli. Gisteren woedde in de omgaving van Troppau een ontzet tend onweder. De wolkbreuk en de lang-: durig aanhoudende regen verwoestte den geheelen oogst. Vele dorpen zijn over stroomd. Talrijke personen zijn dakloos. De watermassa's drongen ook een mijn schacht binnen. Twee arbeiders konden aanvankelijk niet meer bevrijd word«n< doch na 3 uur werden zij gered. CALCUTTA, 12 Juli. Zondagavond hadden in een voorstad van Calcutta op 6 mijl afstand van de stad ernstige botsin gen plaats tusschen Hindoes en Mohamme danen. De laatsten vielen een proeëssie aanj 15 deelnemers werden gewond. PARIJS, 12 Juli. Volgens een bericht van de „Matin", is op het eiland Martiqu» petroleum gevonden. BERLIJN, 12 Juli. Bij dc autorennen Ber lijn.Grünewald hadden Zondag 4 ernstige ongevallen plaats. Een persoon werd ge dood^ en zes personen werden ernstig ge wond. BERLIJN, 12 Juli. Te Tegel is een autc- bus bij het uitwijken tegen een boom gere. den. Tien personen werden gewond, vaf wie de chauffeur het eernstigst. 5% Nederland 1919 101 101 6% Nederland 1923 103 103 414 Nederl. 1917 Ö915 16 9915/i« 7% N.-I. 1921 A.. 1007/8 1007/8 6% N.-I. 1923 D.. 1041U 1041/4 26 Oude Vaart 641/a dito Gem, Eigend. 42 Mij. „Nederland".. 1.781/j' 180 b Scheepvaart-Unie 176 V2 176 Rotterd. Lloyd 158 60 209 209 Oude Boot 102 99 Holl. Stoomboot 60 H. V. A 629 622 Java Cultuur 344 342 Jurgens gew 1773/4 178 Koloniale Bank 1891/4 190 Indische Bank 1617/8 161!/2 Cert. Handel Mij... 1501a !5Ci/2 Reso dito 150 150!/2 Phoenix 971/g Geconsolideerde 170 Kon. 0lie 386 38913 1413/4 141 Marine comm. Vorstenlanden 1701/2 l693/4 Actions id 152 150 Comp. Merc. Arg 3 7/8 4 Poerwoderjo 1184/2 Oude Deli 414 415 413i/a 411 Deli Batavia 419 423 A'dam Rubber 332 330, Serbadjadi 332 335 178 Wa' Sumatra 288 Dordtsche Petr. 266 Southern Rails 1183 U 119 1563/, 157 Anaconda 961/4 Wabas'h 48 471/4 Comm. Maxwel 53 16 M Heden overleed, zacht en kalm, in den leeftijd van 23 ja- ren, voorzien van de H. II. Sa- I cramenten der Stervenden, onze 1] lieve Dochter en Zuster AGNES MARIA ANTON LEEUWENBERG R. LEEUWENBERG— BAHLMANN en kinderen Heemstede, 10 Juli 1926. Haarlemmerhoutpark. Eenige en algemeene kennis geving. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De H, H. Uitvaartdiensten zul len gehouden worden op Woens dag 14 Juli a.s'., in de parochie kerk L. Vrouw Rozenkrans (Spaarne) ten 7 uur, half acht, kwart over acht en half tien uur, waarvan de H. Mis van half H tien plechtige Requiem, waarna B de begrafenis van uit de kerk op Ij het R.-K. Kerkhof te Heemstede, H ongeveer half twaalf. 6i/2°/0 de dato 1/3 1921. De geheele leening wordt per 1 September a.s. a pari aflos baar gesteld. Betaalbaar bij; f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2