Brieven uit België. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Dinsdag, 13 Juli 1926. Algemeen Congres der Christelijke Vrouwenorganisaties te Antwerpen, UIT HET AND- t Minister-aandeelhouders in Maatschappijen. Caillaux te Londen. De overeenkomst geteekend. De financieele crisis in Frankrijk De sultan van Marokko bezoekt den President. Koning Boris. De jongste staatsgreep in Portugal Het herstel van den Belgischen franc. De ontploffing te Lake Denmark Een nationale Telefoon- en T elegraafmaatschappij. De Noordpool Internationaal. De automobielongeluken. Een spoorwegramp voorkomen. De reis van Primo. Maatregelen ter voorkoming van de ontploffingen. BINNENLANDSCH NIEUWS, R.-K. Volkspartij. R.-K. Indischgasten. Jhr. Mr. T. de Marees van Swinderen. f De invoer van versch en bevroren vleesch. De buitenlandsche reis der Kon. Familie. Dreigend conflict in de Brabantsche Textielindustrie. Het huldeblijk voor dr. Berlage. Ned. Ver. voor Genees- kruidtuinen. UIT ONZE OOST. Wederom een hevige aardschok in Padang. Doodelijk auto-ongeluk. KERK EN SCHOOL. Pater H. Wortel S. V. D. t Het Retraitenhuis te Bergen N.-H Pater Leo Dekker S. J. KUNST EN KENNIS. De Jan Steen-tentoonstelling. De Hugo-Verriest-hulde. Brand. Het registreeren van harttonen. UITLOTINGEN. MARKTNIEUWS. Het is een prachtige wapenschouwing ge- Weest van ons heerlijk groeiend katholiek sociaal vrouwenleger. En tevens een steeds duidelijker afteekenen van het uit te voeren plan, tot opbouwen eener betere maatschapapij, door en voor de vrouw. In welke verheugende mate de christen- sociale actie zich bij de katholieke arbeid sters in de jongste jaren heeft uitgebreid, moge o.m. blijken uit het feit, dat van 1924 tot 1926 het getal vrouwenbonden steeg van 232 tot 356, met een vermeerdering van 20.000 leden. Dit ledental is verdubbeld sinds 1922, wat wel een verbazend-mooie uitslag mag heeten. De jeugdorganisatie om vat reeds 150 afdeelingen met 5.500 leden, al werd ze pas in 1922 gesticht. Heden boeken de katholieke Vrouwenorganisa ties 77.820 betalende leden; 32.900 vrouwen zijn aangesloten bij de mutualiteiten, 105.000 bij den genees- en apotheekdienst, terwijl op de Nationale Mocderkas van het Vlaamsche land, verdeeld over 82 afdeelingen 8.000 leden ingeschreven zijn. De deelneming van ongeveer 3000 afge vaardigden der Vrouwengilden, uit alle ge westen des land, was wel het stevigste be wijs, dat het sociaal bewustzijn steeds wak kerder, dat 't sociaal verantwoordelijkheids gevoel steeds scherper wordt in die mid dens, welke tot voor luttel tijds maar al te zeer veronachtzaamd werden, en die noch tans van zulk overwegend belang zijn voor het godsdienstig en maatschappelijk leven der natie. Gewichtige punten kwamen tijdens de twee welgevulde studiedagen ter tafel, in de onderscheiden Vlaamsche en Waalssche af deelingen. Zoo werd er voornamelijk gehan deld over „Het heen en weer reizen der ar beidsters," „Den arbeid van de gehuwde dagloonsters'', „De betrekkingen tusschen vrouwengilden en mutualiteiten „Het ver strekken van het parochiaal leven door de vrouwenbonden", „De Vrouwensecretaria ten en Volksbureelen", De zakelijke verslagen weergeven zij het ook bondig en de er op volgende, drukke en leerrijke besprekingen samen vatten zelfs beknopt, ware te veel hooi op de vork van dit één artikel nemen. Gedwongen tot beperking weze hier dan enkel uitgeweid over 't zoo belangrijke vraagstuk van „Het heen- en weerreizen der arbeidsters." Niet, om daardoor de waarde van de andere behandelde quaesties eenigs- zins te beschaduwen, maar omdat het hier een der treurigste, een der jammerlijkste toestanden betreft, met tevens de noodlot- tigste gevolgen voor het zedelijk en stoffelijk welzijn der arbeidsters. Met moet, inderdaad, al ware het ook slechts éénmaal, getuige geweest zijn' van het vertrek der zoogenaamde „werkmans- treinen", of, hetzij uit noodzakelijkheid, hetzij om persoonlijke ondervindingen op dat stuk 'op te doen, met een der treinen gereisd hebben om ten volle de noodzakelijkheid van onverwijld en krachtig ingrijpen te be seffen. 's Morgens bij het heenrijden naar het werk, is het kwaad, alhoewel nog groot en diep, hiet zoo erg, als 's avonds bij 't weer- keeren naar huis. Want 's morgens blijft er bij velen nog 'n zekere verdooving van den vroeg onderbroken slaap, en luie lusteloos heid, zoodat ze vaak weinig acht geven op hetgeen er rond haar aan dubbelzinnigs of gemeens gezegd wordt en zélf tot meedoen minder geneigd zijn. Al valt het niet te ontkennen, dat reeds in die veelal, morsige morgentremen, ook een morsig taaltje klink en dat de met spuwsel van rookende en pruimende arbei ders bekladde vloeren, in walgelijkheid het afleggen voor de platte zinspelingen van sommige verdierlijkte deernen. Daaren boven, om te vertrekken kunnen ze op het laatste nippertje komen, hoeven niet gerui- men tijd vooraf te wachten, is er dus geen tijd van vervelend drentelen of zitten: tijd die dan onvermijdelijk zóu benuttigd of misbruikt worden tot het ophalen van vieslijke verzinsels tot stuitende gebeurte nissen. Doch 's avonds is het, in menig geval gansch anders. Het vertoeven in een zedelijk veelal minderwaardig, soms geheel ongezond midden, met daarbij het verderfelijke van den slechts gebruikten schafttijd, en vooral van de vrije middaguren, wanneer vrou-yven en meisjes, zoowel als arbeiders en jonge lingen, na den eten niet weten waar of hoe het overige van den rusttijd door te bren gen, heel die dag van lichaam-afslovend werken en van zielbezoedelenden omgang in de fabriek, wordt dan gevolgd van het vaak lange slenteren door de stad, of luieren in de wachtzaal van het station, bij het verbeiden van den laten locaaltrein. Al wat, gedurende de reeks vergleden uren aan goors werd vernomen, wordt dan nog in de groepen opgehaald, aangedikt, uitgesponnen. In dergelijke wachtzalen hangt dan, bij de benauwde lucht der uit de fabrie ken meegebrachte geuren, de stikkende atmosfeer van brutaalste liederlijkheid, waarin het schuchtere eergevoel der bij uit zondering nog reingeblevenen, ras ver macht. Eens in den trein, wordt het, in die engere ruimte, ook nog beklemmender, zoo voor de zedelijkheid als voor de longen. Want dan gaan voorgoed, in die soort van wagon intimiteit, de tongen haar gang, en de ge meenste het radst. Wat nog overbleef aan waardigheid, wordt gesmaad, bespot, ver nietigd onder den vuiligheidsvloed. Kinde en van veertien, vijftien jaar, door onna denkende, onverschillige, geldbeluste of noodbesprongen ouders gezonden naar de verra fabriek, om het voor haren ouderdom groote loon, leeren daar in luttel tijds al het leelijke, al het grove, al het schandige van 't misbruikte en misloopen leven kennen. En wat wel het ontzettendste is van al: Ze lee ren dit leelijke, grove en schandige kennen als het normale, het natuurlijke, het dood gewone. Het wekt een huivering, die doorgaans volgepropte arbeiderstreinen 's avonds te zien in de stations van zekere nijverheids centra. In het dagelijksch bad der gemeen heid is al wat de schoonheid van de vrouw, de bekoorlijkheid van het meisje, de ver hevenheid van de moeder uitmaakte, wegge vreten, opgelost, vergaan, als bij onderdom peling in bijtend# zuren. De eerste beweging is dan ook een wal gend van haar afkeeren. Doch de tweede beweging is, voor den christen, een erbar mend naar haar toewenden. Want verdient haar vallen verachting, de gevallene zelve verdient medelijden. Medelijden, dat noopt, dat dwingt tot hel pen, tot helpen in liefde, om Gods wil, om der zielen redding. En het dient derhalve ontroerd toegejuicht, dat op het zoo pas gehouden Congres, de christelijke sociale actie zich heel bijzonder met het besti^ee- ren van dien erbarmelijken toestand heeft beziggehouden, en prachtische middelen be raamd en vastgesteld heeft, om de circa 50.000 meisjes en vrouwen, die in België zich dagelijks per spoor naar haar werk begeven, zoo afdoende mogelijk tegen het onzedelijk heidsgevaar te beschermen. Tot slot der grondige bespreking werd dan ook de beslissing bijgetreden, de bijzondere aandacht van ouders, werkgevers, geeste lijke en wereldlijke overheden, en niet het minst, van het publiek, te vestigen op al het heillooze, in dit regelmatig heen- en weerreizen en in dit arbeiden ver van huis, gelegen voor de dagloonsters, zoo in licha- nelijk als in zedelijk en godsdienstig opzicht. En het Congres stemde eenparig de volgen de wenschen; le. Het aantal verplaatsingen der dag loonsters zooveel mogelijk te zien verminde ren, door: ahet geven eener oordeelkun dige beroepsrichting, in de lagere school; b. door het inrichten van leersecretariaten en leerwerkplaatsen; c. door syndicale actie; d. door het leiden der beroepskeuze van de meisjes naar uiteraard vrouwelijke nijver heidstakken, die in eigen verblijfplaatsen of aan huis bezigheid verschaffen. 2e. Een doeltreffend toezicht te zien uit oefenen in den omtrek en in de wachtzalen der stations, evenals in de treinen, en zulks door een bij het Departement van Spoorwe gen in te richten dienst van toezicht, toe te vertrouwen aan vrouwelijke sociale assis tenten. 3. Meer overeenstemming tc doen hecr- schen tusschen de aankomst- en vertrek uren der treinen en de aanvangs- en eind- uren van den arbeid, terwijl bovendien het spoorwegbeheer, de ondernemingen van ver voerdiensten en de werkgevers, er krachtig zouden toe bijdragen, de verkeersvoorwaar- den van de arbeidsters te verbeteren. 4e. De secretariaten van de sociale -wer ken inzonderheid die der nijverheidscen tra zich te zien wijden aan 't inrichten van spijshuizen, speelpleinen, leeszalen en middagcursussen. 5e. De jonge arbeidsters te zien inlijven bij de jeugdorganisatie, waardoor ze sterker zullen staan in haar omgevende gevaren, en waardoor ze gevormd zullen worden voor het uitoefenen van geestelijk apostolaat tus schen het volk. Gewis, de voorgestelde taak is groot en zwaar. Ze schijnt zelfs, in acht genomen de er aan verbonden moeilijkheden, ietwat hopeloos. Doch dit woord heeft geen zin, voor wie, hoe bewust ook van de kleinheid der eigen krachten, vertrouwt in God. Want anders ging er geen enkel missionaris naar de heidenen. En is het ook geen zendelings- werk, weidschen en verheven als dit van den missionaris in den vreemde, hier te lande te ijveren aan het ophelpen van zoo vele duizenden en ze terug te leiden naar de zuivere omstraling van het eeuwig licht, dat alle beschaving bracht, handhaaft en ont wikkelt? Dat de Christelijke Sociale Vrouwen organisatie van België zich voor die gewel dige taak heeft gespannen, rechtvaardigt de stoutste hoop. Want „ce que femme veut, Dieu le veut.' Met het doel een openlijke bespreking uit te lokken van de quaestie, dat leden van het kabinet aandeelhouders zijn in maatschappijen, die contracten hebben' gesloten met de regeering, heeft het Labourlid Henderson voorgesteld een speciale parlementaire commissie (een zg. sleet committee) te benoemen, welke een onderzoek te dier zake zal instellen. Bij het indienen der desbetreffende motie maakte Henderson in het bijzonder melding van de aandeelen van den minister van gezondheid Neville Chamberlain, die in de Lagerhuiszitting van Vrijdag reeds ter sprake zijn gebracht. Baldwin ging in zijn antwoord na, welke precedenten er bestonden en verklaarde, dat hij met het oog op de aanvallen, welke op Chamberlain zijn gedaan, het verzoek tot het benoemen van een commissie op dit oogenblik niet zou steunen; wanneer hij evenwel den tijd daartoe gekomen achtte, zou hij zijn steun verleenen aan een conservatief amendement, waarin het Huis zich bereid verklaart een algemeen onder zoek in te stellen nopens de wenschelijk- heid der herziening van oude regelen en gebruiken, waaraan de ministers zich tot dusver hadden te houden en die dan ook door de tegenwoordige ministérs steeds strikt in acht zijn genomen; hij weigert echter te treden in het gedane voorstel, jan de georganiseerde camoadne van laster en insinuaties, welke geen rechtvaardiging vond in de feiten." Het Lagerhuis heeft het amendement der conservatieven met 341 tegen 98 stemmen onder luid applaus der tegeeringspartijen aangenomen. Caillaux, die met den onderstaatssecreta ris van financiën Dubois om 12 uur te Croy don aankwam, heeft, na de lunch een be spreking met Churchill gehad. Gisterenavond werd een tweede bespreking gehouden en indien de onderteekening van het accoord bereikt wordt, zal Caillaux hedenochtend naar Parijs terugkeeren. Caillaux en Churchill zijn tot volkomen overeenstemming gekomen nopens de nog hangende quaesties in verband met de con solidatie der Fransche schuld en het defini tieve accoord is door de beide ministers uit naam van hun regeeringen geteekend. De tekst der overeenkomst zal hedenavond worden gepubliceerd. In antwoord op een vraag nopens het be zoek van Caillaux verklaarde Churchill, dat hij hedenmiddag de stukken betreffende de Fransche schuld aan het bureau van het Lagerhuis hoopt te kunnen voorleggen. In den Britschen radiografischen dienst wordt nog medegedeeld, dat Caillaux gister middag te 1 uur op het vliegveld van Croy don landde en dat 's-avonds om 7- uur reeds ■werd bekend gemaakt, dat er overeenstem- j ming was bereikt. I Hedenmorgen 10 uur keert Caillaux weer naar Parijs terug. Daar de financieele dienst nog niet ge reed is met de uitwerking van het aanhang sel van het financieele wetsontwerp van Caillaux, zal de discussie over het ontwerp in de Kamer waarschijnlijk niet vóór het begin der volgende week een aanvang ne men. De Sultan van Marokko heeft een bezoek gebracht aan den president der republiek, en heeft vervolgens een bronzen krans op het graf van den onbekenden soldaat ge legd. Koning Boris van Bulgarije is Zaterdag avond in gezelschap van zijn zuster Eudox- la onder streng incognito naar het buiten land vertrokken. Het gerucht loopt, meldt men uit Berlijn, dat de koning zou zijn ge vlucht. Volgens een bericht van de „Wiener Neuste Nachrichten" had het vertrek onder geheimzinnige omstandigheden plaats. Men maakt zich over het lot van de dynastie ernstig ongerust. In ingewijde politieke kingen is men er sedert lang van overtuigd, dat Bulgarije aan den vooravond van een nieuwe revolutie staat. ti De correspondent van de „Times te So fia is minder alarmeerend en meldt aan zijn blad alleen dat koning Boris, vergezeld van een aide-de-camp en een secretaris, met zijn zuster een buitenlandsche reis is gaan ma ken. Hij zal Hongarije en Tsjecho-Slowakije bezoeken, waar hij landgoederen bezit en ten slotte Zwitserland. Hij reist onder den naam van graaf Rilski. Generaal Gommez da Costa is aan boord van een kruiser naar Angra (Azorenj ver trokken. In een regeeringscommuniqué wordt er- klaard, dat de generaal is gedeporteerd „wegens den invloed, dier politieke elemen ten, welke hem omringden, meer en meer uitoefenden op zijn loyale medewerkers., De regeering richt eén manifest tot het land, waarin zij zegV vastbesloten te zijn alles in het werk te stellen om laar pogingen in het belang van het financieel herstel en de stabilisatie van den franc te doen slagen. Zij waarschuwt de Belgische staatsbur gers tegen de noodlottige gevolgen, eener vermindering van het nationaal vertrouwen op dit tijdstip. Er is geen enkele innerlijke oorzaak voor de daling der valuta en ioor de buitensporige fluctuaties op de wissel- Ten koste van de zwaarste offers heeft het Belgische volk zijn begrooting m even wicht gebracht Het komt zijn buiten landsche verplichtingen na. Het aarzelde niet met een fiscale krachtsinspanning, wel ke zonder precedent is, de bedreiging van zijn vlottende schuld te bezweren en dank zij deze poging is het werk van het finan cieel herstel op den goeden weg. Het kan slechts in gevaar worden gebracht door onbezonnen daden, zooals aankoopen van buitenlandsche valuta, welke, zonder den koopers werkelijk, voordeel op te leveren, voor iedereen het gevaar doen ontstaan, dat de crisis nog verergert, welke wel pijn lijk, maar daarvan is de regeering over tuigd, van voorbijgaanden aard is. Tien jaar geleden, toen de conjunctuur oneindig veel ernstiger was, is België ge red door de flinkheid, de koelbloedigheid) de zelfverloochening van zijn bevolking. Thans, evenals toen, meent de regeering te mogen rekenen op deze groote deugden om, met medewerking van allen,--het werk van het herstel des lands te voltooien. Bij de ontploffing in het munitiedepot tc Lake Denmark werden, volgens de jongst^ opgaaf, tien personen gedood en 200 ge wond, terwijl er nog 29 worden vermist. De schade wordt geschat op 100 millioen dollar. Er is nog een kruitmagazijn in de lucht ge vlogen, doordat de wind plotseling draaide. Veertien andere kruithuizen in de buurt loo- pen gevaar. Volgens de jongste cijfers zijn er in totaal 17 dooden. De ministerraad houdt zich bezig met een wetsontwerp nopens de regie van den tele foon- en telegraafdienst, waarin de regee ring wordt gemachtigd tot de oprichting van een nationale telefoon- en telegraaf- maatschappij, op denzelfden grondslag als in het ontwerp nopens de spoorwegmaatschap- Talrijke artikelen in de beide ontwerpen zijn overigens identiek. Het kapitaal der maatschappij wordt be groot op 1800 millioen. Zij zal 3 millioen preferente aandeelen van 500 frs. uitgeven. De gewone aandeelen blijven, evenals bij de spoorwegen, eigendom van den Staat. 30 pCt. van de opbrengst der emissie van de pref. aandeelen zal worden gestort in de kas van de nieuwe maatschappij 0m de uit voering te verzekeren van het plan tot uit breiding der telefoon, zooals deze door den minister van spoorwegen is voorgesteld. „Aftenposten"' heeft gisteren Amundsen na zijn terugkeer uit Amerika per radio gevraagd, welke natie z.i. recht heeft op de Noordpool, Amerika door Peary en Bryd of Noorwegen door Amundsen. Amundsen antwoordde, dat door zijn ex peditie is komen vast té staan, dat de Pool geen continent is. De Poolzce is een we reldzee, wereldzeeën zijn internationaal, dus ook de Noordpoolzee en daarmede de Noordpool. Naar de Tel. Un. verneemt, heeft de of ficier van justitie een onderzoek gelast in zake de ernstige ongelukken bij de auto mobielwedstrijden op de Avus te Berlijn. De sneltrein Domo d'OssolaMilaan ont spoorde gistermiddag aan het Lago Maggiore nabij Arora. De trein reed ca. 400 M. met een snelheid van '0 K.Al, naast de rails en dreigde van den dijk te vallen, maar de ma chinist slaagde er in den trein bijtijds tot stilstand te brengen en een catastrofe te voorkomen. Generaal Primo de Rivera is Zondagavond naar Parijs vertrokken. Aan het station be vonden zich de infant Ferdinand, alle mi nisters, de nuntius, de Fransche atnbassadeur enz. Primo zal namens zijn regeering aan pre sident Doumergue het insigne van het Gul den Vlies overhandigen ten teeken van de Fransch-Spaansche vriendschap. In een interview, verklaarde de generaal, dat zijn reis de vriendschapsbanden tusschen beide landen zeker nog zal toehalen. Omtrent den binnenlandschen toestand van Spanje herhaaldfe hij, dat de huidige regeering niet aan politiek doet, daar haar taak uitsluitend bestaat in het wederopbou- wen van alles wat is verwoest. Generaal Primo de Rivera werd bij zijn aankomst aan het station verwelkomd door Briand, den minister van oorlog, maarschalk Pétain en generaal Simon. Primo werd luide toegejuicht, doch bui ten het station deden zich enkele vijandige kreten en eenig getluit hooren, tengevolge waarvan een tiental personen werden gear resteerd. De Amerikaansche autoriteiten houden verscheidene bijeenkomsten ter bespreking van de ontploffing, haar oorzaken en de maatregelen om een herhaling te voorkomen, hoewel men algemeen van oordeel.was, dat het verwoeste arsenaal reeds door alle mo gelijke veiligheidsmaatregelen was be schermd. Men neemt thans algemeen aan, dat de ontploffing is,veroorzaakt doordat de blik sem in een der loodsen sloeg. De minister van arbeid Davis heeft een bezoek gebracht aan het tooneel van de ramp en dc meening geuit, dat, ofschoon het vernield, kruithuis met alle mogelijke voor zorgen was gebouwd, de regeering een an dere methode moet toepassen en de ge bouwen zoo ver uiteen moet plaatsen, dat, indien er in één kruitmagazijn een ontplof fing plaats heeft, dit geen ontploffingen in andere kan veroorzaken. He! Persbureau Vaz Dias seint ons: De Provinciale Kieskring Noord-Holland mocht op zijn vraag of het toelaatbaar is te achten, dat Roomsch-Katholieken zich politiek organiseeren in dc R.-K.Volkspartij, een schrijven van den Bisschop van Haar lem ontvangen, waarin geen rechtstreeksch antwoord op de gestelde vraag gegeven wordt. Het Kieskringbestuur, in spoedvergadering bijeengeroepen, besloot zich ten spoedigste weder tot Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid te wenden. Het .Katholiek Indisch Bureau", te 's Gra- venhage, verzoekt ons tc willen mededeelen, dat de volgendé bijeenkomst van R.-K. In dischgasten en oud-Indischgssten zal plaats hebben op Woensdag 14 Juli a.s., des avond te 8 uur, in „Huize Voorhout" No. 19, aldaar. In de Emmakliniek te Utrecht is, naar de Tel. verneemt, na een ongesteldheid van eenige weken overleden Jhr. Mr. T. de Marees van Swinderen, tot voor kort rech ter in de Arrondissements Rechtbank al daar.- Dc begrafenis geschiedt Donderdag a.s. te Groningen. Naar de Tel. verneemt is door het con gres van den Nederlandschen Bond van Veehandelaren, dat op 6 en 7 dezer te Amsterdam in „Artis" gehouden Werd, het navolgende telegram aan den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ver zonden: „De Nederlandsche Bond van Veehandela ren, heden in vergadering bijeen in „Artis" te Amsterdam, verzoekt Uwe Excellentie beleefd, doch dringend, zoo spoedig moge lijk den invoer van versch en bevroren vleesch te verbieden en, wanneer dit niet spoedig kan geschieden, het dan onmiddel lijk zoo zwaar met invoerrechten te belas ten, dat de veehouderij voor totalen onder gang wordt behoed." In dit verband kan de Tel, nog mededee len, dat den minister reeds enkele andere verzoeken van soortgelijke strekking ge werden. De correspondent van de Msbde. seint uit Genève: Door bemiddeling van den Nederland schen Gezant te Bern heeft de Geneefsche Vereeniging voor Geneeskunde en Oudheid kunde aan H. K. H. Prinses Juliana bij gele genheid van Haar nieuw verblijf in Zwitser land (de Koninklijke Familie vertoeft, naar men weet, thans te St. Beatenberg)een adres van hulde aangeboden, waarbij Prinses Ju- liann is geschonken een verzameling docu menten, die aantoonen, dat het Huis van Oranje-Nassau onder haar voorvaderen telt de graven van Genève, en dat de groother tog van Mecklenburg-Schwerin Frederik Frans I burger van Genève is geweest. Op verzoek der Geneefsche vereenigig voor geschiedenis en oudheidkunde heeft de te genwoordige staatsraad van het kanton Ge nève een acte opgemaakt, die verklaart, dat H. K. H. inderdaad burgeres van Genève is, welke acte bij het adres van hulde is over gelegd. De Geneefsche vereeniging verzoekt Prinses Juliana het fraaie uitgevoerde huide adres, met bijbehoorende documenten, wel te willen aanvaarden als een „getuigenis van dankbaarheid voor de diensten, die Haar voorouders en Nederland bij veelvul dige gelegenheden aan Genève bewezen heb ben, voor de handhaving van de onafhanke lijkheid van de stad, diensten die de bewo ners van Genève nimmer zullen vergeten." Naar de Msbde. verneemt, bestaat bij verschillende textielfabrikanten in het Zui den des lands het voornemen, om spoedig tot een tijdelijke, sterk ingrijpende loons verlaging over te gaan, in verband met de onhoudbare concurrentie, welke op de we reldmarkt van de valuta-zwakke landen wordt ondervonden. In besloten kring had gistermiddag te 's-Gravenhage, ten huize van dr. Berlage, de overdracht plaats van het huldeblijk, hem geschonken door de Nederlandsche kunstenaars ter gelegenheid van zijn 70- sten verjaardag. Namens het comité, ge- vormd uit de besturen van Architectura, den Nederl. Kring van beeuldhouwers, den bond van Nederl. Architecten en de Ver- eeniging van Nederl. Ambachts- en Nijver heidskunst, werd het woord gevoerd door den heer Blaauw, voorzitter van Architec tura. j Zeer geroerd dankte dr. Berlage voor de hem gebrachte hulde: „zij trof hem te meer, juist omdat ze „van allen" kwam. Het beeld stelt voor, de gestileerde figuur van dr. Berlage in denkende houding, riet is gesneden in eikenhout. Er onder staat: „Vormend denken", terwijl aan den achter kant gesneden werd: Aan dr. H. P. Berlage van de Nederlandsche kunstenaars het beeld staat op een donkergebrand bronzen voetstuk. Te Utrecht werd dezer dagen de alge- meene vergadering gehouden ,van de Ned. Ver. voor Geneeskruidtuinen. De vergade ring stond onder leiding van prof. W. C. de Graaf. Na afhandeling van enkele huishoudelijke aangelegenheden, waarbij o.a. de penning meester mr. J, H. de Crane financieel ver slag uitbracht en dr. J. J. Hofman werd herkozen en dr. W. C, de Leeuw gekozen als bestuurslid, hield prof. dr. L. E. Goester (Den Haag) een voordracht over: „Plantlore van enkele geneeskruiden." Des namiddags werd een bezoek gebracht aan de geneeskruiden-kweekerij van den heer Hofstede te Amerongen. Twee inlanders worden het slachtoffer van een spoorbaanverzakking. Te Padang Padjang is wederom een hevi ge aardschok gevoeld. Uit Fort de Koek wordt voorts gemeld, dat van een trein bij Piladang ten gevolge van een baanverzakking, acht wagens ont spoord en omgevallen zijn. Twee inlanders zijn gedood, één werd zwaar en drie zijn licht gewond. Aneta seint uit Ternate: Ook hier is een hevige aardschok waargenomen. Een zoon van het Volksraadlid v. d. Weijden is, naar Aneta uit Batavia seint, tengevolge van een auto-ongeluk overle den. Men meldt uit 't Missiehuis te Uden a'an de „Msbde": De Algemeene Overste der Congregatie van 't Goddelijk Woord ontving telegrafisch bericht van 't plotseling overlijden van den bekenden Missionaris Pater H. Wortel (Nieuw-Guinea). Uit 't telegram, dat eenigs- zins onduidelijk was, blijkt dat de Pater door een noodlottigen val van het paard is verongelukt. Op den feestdag van O.L. Vrouw van Carmel, 16 Juli a.s. zal door den Hoogeerw. Heer P. Stroomer, als voorzitter van het liefdewerk de retraitepenning, de eerste steen worden gelegd van de kapel van het retraitenhuis te Bergen (N.H.) Kapel en huis zullen worden gesteld on der de bescherming van onzen Nederland schen Heilige, Petrus Canisius, In het Canisiuscollege te Nijmegen is na ee'n korte ongesteldheid in den ouderdom van 70 jaar overleden de Weleerw. Pater Leo Dekker S.J. Het aantal bezoekers der Jan Steen-ten- toonstelling te Leiden heeft de tienduizend overtroffen. Zondag w^rd den tienduizend sten bezoeker een souvenir aangeboden. Men meldt uit Brussel aan de „Msbde Het Verriest-comité heeft de op Zondag 8 Augustus a.s. te Ingoyheim plaats hebbende Verriestfeesten als volgt ontworpen: Om 10 uur, na een godsdienstige plechtig heid met kanselrede door Dr. Karei Vander Espt, onthulling van den Gedenksteen, met redevoeringen van notaris Persyn; dr. Den- donker en dr. F. de Pilleeyn. Vervolgens: bloemenhulde door de Vlaamsche Meisjes en Eed aan Vlaanderen. 14 uur: Vergadering voor Vlaamsche Stu denten; vergadering voor de \laamsche Meisjes. 15 uur: Algemeene herdenkingsvergade ring voorgezeten door Dr. Bruwier, oud leerling van Pastor Verriest. Sprekers: H. Linnebank. kruisheer te Uden (Nederland'; Dr. J. Muis, conservator aan het Koninklijk Museum te Antwerpen. De Gezondheidsraad schrijft ons: Men sla bij brand nimmer ruiten in en houde zoo lang mogelijk deuren en ramen gesloten. Alleen de deskundige brandweer mag, in dien dit noodig is, tot dergelijke maatrege len overgaan. Dit openen van deuren en ramen veroor zaakt steeds luchttoetreding, dus opleven van den brand. De heer J. Postma, medisch student te Groningen, die een toestel heeft uitgevon den, heeft de vereerende uitnoodiging ont vangen om op het wetenschappelijk con gres, dat van 36 Augustus a.s. te Stock holm zal worden gehouden, zijn vinding te demonstreeren. ANTWERPEN 1887. Trekking van 10 Juli. S. 58613 n. 2 betaalbaar met fr. 150.000; S. 30966 n. 8 betaalbaar met fr. 1000; S. 49218 n. 8 betaalbaar met fr. 500; S. 14449 n. 11 en S. 19434 n. 20 ieder betaalbaar met fr. 250. Betaalbaar met fr. 150 S. 839 n. 6; S. 5955 n. 5; S. 854d n. 15; S. 5081 n. 6;S. 11253 n. 16; S. 13570 n. 19; S 13876 n. 6; S. 15717 n. 3; S. 16032 n. 3, S 8422 n 10 S. 196122 n. 12; S. 23538 n 12; S 29389 n 18 S. 30219 n. 17; S. 30795 n. 11; Si 42501 n. 15; S. 44258 n. 20; S. 53930 n. 6; s! 61369 n. 21; S. 63215 n. 9 151 nummer zijn uitgeloot met fr. 110, STAD GENT 1896. Trekking van 10 Juli. S. 8944 n. 13 betaalbaar met fr. S. 20929 n. 11 betaalbaar met fr. 1436 n. 19 betaalbaar met fr. 500. 100.000; 1000; S. PURMEREND. partijen kleine 16 52 13 Juli. Aangevoerd: fabriekskaas 3035, part, kleine boerenkaas 3637, 2 part. Goudsche kaas 33, per 50 k.g.; 939 kg, - r— 1(yj kq. boter 1.80—1,90, 265 vette runderen 8.9Q, wortelen f 5.10=15.60. oer 100 bov 0.751.05, per k.g.; 155 melk- en gelde- koeien 125—385 per stuk, 38 stieren 68 65 ct. per k.g., 46 paarden 100200 per stuk, handel stug; 60 vette kalveren 1 1.20 per k.g., handel matig; 283 nuchtere kajveren 8—23 per stuk, handel vlug; 367 vette vakens 7074 ct. per kilo, handel ma tig; zouters 6670 ct. per k.g., 25 magere varkens 2642, 201 biggen 1424, 424 schapen ƒ2030e 406 lamineren 1317, per stuk, handel stug; kippeneieren 5.25 6.25, eendeneieren 3.75, per 100 stuks: piepkuikens 0.102.50 per stuk. Coöp. Centr. Eierveiling: 42.309 eenden eieren 44.30, 49.080 kippeneieren 4.30 6.80, per 100 stuks. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 12 Juli 435 vette koeien 1.101.20, 0.901.04, 0.760.84, vettere soorten voor alle prij zen; 120 melk- en kalfkoeien 300—4g0; 103 vette kalveren, 2e soort 6876 ct., 3e soort 6066 ct.; nuchtere kalveren 8 14 per stuk; 43 schapen; 6 lammeren; 560 varkens, Hollandsche 9092 ct.; Overzee- sche en, Geldersche 9092 ct.; vette var kens 8488 c.; 61 paarden 175300. AMSTERDAM, 12 Juli. Aardappelen, (Bericht v/d, mak. Jac. Knoop) IJpolde Eigenheimers f 4.204.50, id. blauwe Eigen heimers f 3.854.20, id. muizen f 3.50 4.20, Westl. muizen f 4.204.55, id. mui zen ronde f 3.854.20, id. kl. muizen f 3.5C 3.85, id. kleine ronde f 2.503.15 p. Hl. Andijker blauwen f 3.504.20, id. muizen f 3.854.20, id. kleine muizen f 2.803.20 Langedijker muizen f 4.20—4.40, Noord- Hcll. blauwe Eigenheimers f 3.85-4.20, Rij per muizen f 3.504.20 per Hl. AMSTERDAM, 12 Juli. Vee. Ter ve^ markt waren heden aangevoerd 435 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw. 110125 ct-, 2e kw. 90104 ct., 3e kw. 76 84 ct., mindere soorten voor alle prijzen per Kg. slachtgew., 120 melk- en kalfkoeien f 530—450, 101 vette kalveren, 2e kw. 68 76 ct., 3e kw. 6066 ct., een enkel kalf bo ven noteering per Kg. levend gewicht; 96 nuchtere kalveren f814; 43 schapen en lammeren geen noteering560 varkens, Holl. le kw. 9092 ct., Overxz. en Gelder sche le kw. 9092 ct., vette varkens 8488 ct., per Kg. slachtgewicht, 61 paarden f 175 —300. ALKMAAR, 12 Juli. Varkens. Aange voerd 471 varkens, vette f 0.700.76, zou ters f 0.70 per Kg. AXEL, 10 Juli. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 15.50, rogge f 10.50, gerst f 10, haver f 11.50, erwten f 15. BOVENKARSPEL (STATION) 10 Juli. Aardappelen Koks f 1.802.10, Due f 180 2.10, Ninetyfold f 1.802.10, Schotse f 2 2.50, Kleine f 1.251.65, Blauwe f 1.90 2.65, per baal, aanvoer 15.020 baal; bloem kool le soort f 9.7019.70, id. 2e soort f4.408.20, id. 3e soort f2.303.60 per 100 stuks, aanvoer 9030 stuks Roode kool f8.10—15.40 per 100 Kg. aanvoer 6165 Kg. ROTTERDAM, 12 Juli. Vee. Ter markt warén aangevoerd 603 vette runderen, 243 vette- en graskalveren. nuchtere kalve ren, 217 schapen of lammeren, 526 varkens. De prijzen waren als volgtkoeien le qual. f 0.951.00, 2e qual. f 0.850.90, 3e qual. f 0.78—0.80 ossen le qual. f 0.940.96, 2e qual. f 0.840.88, 3e qual. f 0.760.78 stieren le qual. f 0.720.74,2e qual. f 0.70 0.71, 3e qual. f 0.680.69 kalveren le qual. f 1.201.35, 2e qual. f 11.10, 3e qual. f 0.850.95 schapen le qual. f 0.700.72, 2e qual. f 0.66-0.68, 3e qual. f 0.640.66 lammeren f 0.820.84 varkens le qual* f 0.76—0.77, 2e qual. f 0.73—0.75, 3e qual. f 0.710.72, zouters exportvarkens Vet vee met grooten aanvoer en flauwen handeldoor den aanvoer van Belgische beesten waren prijzen gedrukt. Stieren bij geringen aanvoer nagenoeg zonder handel. Vette kalveren, schapen, lammeren en var kens met over het geheel kleiner aanvoer e« iets vlugger handel. Ajuin met kleinen aanvoer, Malta's f 3— 3.50 per 50 kg. Vlas. Aangevoerd 2000 kg. Groningscb f 1—1.05, 1800 kg. blauw f 0.90—1.05, 5000 kg. wit Zeeuwsch onverkocht. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 56. Aardappelen. Westl. poters 46 c., Westl. klei 5 y27 c., Duke of York 68 c., West- landsche zand- 810 c., Blauwpitten 810 c., Eigenheimers 56 Vi c., Geld. School meesters 5 y.6 c. per kg. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 1415, idem zaai f mosterdzaad geel f blauw maan zaad f karwijzaad f 2223, koolzaad f kanariezaad f zonnebloempitten f 1516, boekweit Manchoer f 13.60. MEDEMBLIK, 12 Juli. R. K. Marktveree- niging „St. Jozef". Aardappelen: groot» muizen 2.252.45, kleine id. 1.501.75. groote witte 1.952.05, per halve H.L. aanvoer 4000 manden of zakken. HOOGKARSPEL, 12 Juli. Vereeniging „De Eendracht". Schotsche 2.102.15, Kok 1.95—2;05, Ninityfold 2—2.05, ki aardappelen 1.451.60. ALPHEN, 12 Juli. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Spinazie 34, tuinboonen 35, peulen 14, doperwten 910, heerenboonen 5054, snijboonen 49—52, postelein 68, aardappelen 77.80, alles per 100 k.g.; rabarber 1.80 24, peen 1013, per 100 bos; kropsla J 1.502, komkommers 78, id. II 4— 5, bloemkool I 1017, id. n 46, per 100 stuks; aardbeien 2227, frambozen 2122, per 100 pond. BEVERWIJK, 12 Juli. R. K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland". Aardbeien i 3038 ct., kruisbessen 1520 ct., frambo-1 zen 4070 ct., per k.g,; perziken 35 ct.' per stuk, tomaten 1619 ct per k.g., sla' 2560 ct., postelein 615 ct., andijvie 40 60 ct., per kist; asperges D.W. 40—48 ct.,' id. D.B. 20—30 ct., wortelen 1525 et., per. bos; rabarber 812 ct. per bos, bloemkool- 8—18, komkommers 58, per 100;) tuinboonen 36 ct, doppers 13—26 ct capusijners, witte 2024 ct, id., bruine 24j 30 ct., raspers 2834 ct., groenjjes 1422 ct, snijboonen 4772 ct, specieboonen, dik' 5060 ct., per k.g. TER AAR, 10 Juli. R. K, Tuindersveree- niging „God zij met Ons". 5 zkn. peulen I 24 ct., 170 zkn. doperwten I 58 ct., 20 zkn. id. II 34 ct., 200 zkn. tuinboonen 25 ct., 7. zkn. witte cappucijners 75 ct., per zak van- 10 k.g.; 1 man grof I 1.60 per 25 k.g. TER AAR, 10 Juli. R. K. Tuindersyeree- niging „St. Phocas". 26 zkn. jonge peulen. 1.81, 34 zkn. id. I 23 ct, 5 zkn. id. II 14 ct., 15 zkn. witte capc. 66 ct., 590 zkn. dop erwten I 44 ct, 71 zkn, id. II 35 ct., 661: zkn. tuinboonen 23 ct., 18 zkn. lange tuin boonen 36 ct., dubb. st. pr. 4.70, per zak van 10 k.g.; Grof 1/1.60 per 25 k.g. PURMEREND, 9 Juli „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken',1 Aardappelen 0.901.29, kl. id, 6589 ct., per zak van 25 k.g.; slaboonen 7.65—9.75, snijboonen 6.90—8.10, tuinboonen 3039 ct., per zak van 15 k.g.; doperwten 2.50— 5 per zak van 50 k.g., roode aalbessen 11— 40 ct., zwarte bessen 5166 ct, per k.g.' klapbessen 4.5022 per 100 k-g„ perziker 3—12 per 100, frambozen 3152 ct., aard beziën 2540 ct., per k.g„ bloemkool 5.8( 14.40 per 100, spinazie 1923 ct. pes mand van 5 k.g.; sla 0.502.10, andijvi 12,50, per 100 krop; rabarber 4-30—j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5