Gemengd Nieuws. De Eerste Kamerverkiezingen. Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland. De woningen, gebouwd met Rijkssteun. Nederlandsche Zangersverbond Een tragisch ohgeval. Nog juist bijtijds gered. Een wrak gevonden op de Zuiderzee. Een botsing tusschen auto en motor. Het treurig einde van een vechtpartij. Het onderzoek naar den loodsschoener „Terschelling II" Door afvallend houtwerk getroffen. De kleeren gevondeh, de man verdwenen. Misdrijf? De prooi der wolven. Het noodlottig tram-ongeluk in Zuid-Limburg. '8' Brutale bloemenverkoopers. Een witte zee en nog een witte zee. Vechtpartijen. Kleine zaken, groot gewin. Een vader redt, zonder het te weten, zijn eigen kinderen. De langste en de kleinste zoon van het „Hemelrijk". Arm afgekneld. Vuurwerk, datftgevaar opleverde. Wat je op de Effectenbeurs gebeuren kan. Een dag van vreugde voor Canne. Om de zee te kalmeeren. Het vliegtuigongeluk met de H. N. A. C. C. Bij het schieten op vogels. Gestoorde pret. Dat is nog eens, wat men noemt boffen. Een ontrouwe magazijnknecht. AMSTERDAMSCH NIEUWS, Het Amsterdamsch Historisch museum. temrt «ert 'gezamenlijke krachtige positie en van onderlinge steun van die clrie Noord- zte-werelchavens, tegenover andere groe pen van Europeesche zeehavens voor de welvaart van beide natiën. Omtrent elk dier drie hoofdpunten geeft tpr, eenige toelichtende opmerkingen. De overweging zou, meent spr, tenslotte, lan de orde kunnen worden gesteld, of Nederland niet al vast, door middel van een kanaal MoerdijkWesterschelde Zeeuwsch Vlaanderen economisch nauwer «an zich moet verbinden en die streek tot grooter bloei brengen. Op verzoek der Provinciale departemen ten trad vervolgens als bestrijder van het tractaat op, dr. E. Moresco, te 's Graven- hage, buitengewoon hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam. Spr. blijft het tractaat onaannemelijk 1. omdat het on opzegbaar is, ook voor regeling over zaken, die niet voor langen tijd zijn te overzien, zooals het beheer over de Schelde; 2. Omdat het Schelde-regime de Neder-- landsche souvereiniteit op zij zet door ver bod van politie-oefening, autonome com missie van beheer boven den Neder- landschen wetgever staande, enz.; 3. omdat de scheepvaartbelangen op de Schelde, ondanks liet protocol, nog altijd boven alle andere gaan; 4. Omdat het Schelde-regime ons in tijd van oorlog of gevaar onvermijdelijk in con flicten moet brengen, alleen al omdat de rechten der beheerscommissie dan gehand haafd blijven; 5. Omdat niet blijkt en in verband met uitlatingen van Belgische schrijvers, o.a. Nijs, ook zeer valt te betwijfelen dat de Belgische regeering instemt met het betoog in de Mem, v. A. omtrent ons recht om de doorvaart van Belgische oorlogs schepen te regelen; 6. Omdat het Nederland ontijdig en voor barig vastlegt aan een stelsel van kanalen, dat tegen onze levensbelangen gericht is, zonder dat dit eerst op openlijke en eer lijke wijze, met medewerking van alle be langhebbenden is onderzocht; Tenslotte, omdat uit dit alles, speciaal uit 1 en 6 blijkt, dat bet een afdreigend tractaat is, in oorsprong en wezen over eenkomend met de vredestractaten, aan de overwonnen staten na den oorlog opge- legd. Na de redevoeringen had een genachten wisseling plaats, welke tot resultaat had, dat een motie-Deventer, gecombineerd met een motie-Amsterdam werd voorgesteld, luiden de als volgt: ,,De Nederl. Mij. voor Nijverheid en Han del in buitengewone algemeene vergadering vereeuigd te Utrecht bijeen, gehoord de beschouwingen over de voor gestelde wijziging van het verdrag met België in 1839, erkennende, dat een afdoende regeling met België tot behartiging van wederzijdsche belangen gewenscht is, doch overwegende, dat de Nederl. levens belangen door aanneming van de aanhan gige wijziging onherstelbaar zullen worden geschaad, draagt het hoofdbestuur op zich tot de regeering te wenden met het verzoek om de onderhandelingen met de Belgische regee ring te herepenen. De voorzitter verklaart, dat deze motie de inslemming heeft van het hoofdbesfuur. De motie wordt hierop aangenomen met alle stemmen voor en één blhnco stem. .Ver tegenwoordigd waren 26 van de 36 departe menten. De lijst van candidaten der C,-H, Unie in de provincies Groningen, Drente, Over- ijsel en Gelderland voor de a.s. verkiezing van leden der Eerste Kamer luidt als volgt: mr, W. L. baron De Vos van Stcenwijk, te Wijhe; mr. 0, J, E. baron van Wassenaer van Catwijclt, te 's Gravenhage; J. Knop pers, te Meppel; prof. D. J. Zwaan, te Gro ningen; J. C. Wolthuis, te Vroomshoop; mr. C. O. P. baron Creutz, te Bennekom; H, A- Robaard, te Hoogeveen en mr. E. J, Tho massen h Thuessing van der Hoop v, Sloch" teren, te Slochteren, Zaterdagavond werd de algemeene verga dering van bovengenoemden Bond gehouden in het gebouw er R.-K. Openbare Leesz'aal en Boekerij op R.-K, Grondslag, aan den Orrnjesingel, te Nijmegen. De vergadering van bestuursleden en cen soren werd geopend door den voorzitter, den heer P. v. d. Put, uit Eindhoven. De secretaris, mr. L. C. van Gorkom, uit "s Bosch bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de bond nog steeds 25 vereeni- gingen telt. De positie der aangesloten lees zalen cischt nog steeds zorg, al is er ook veel reden tot dankbaarheid. In het afgeloo- pen jaar trad mr, Paul Reymer af en werd opgevolgd al9 bestuurslid door mr. v. d. Loo uit Den Haag. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer W, L. A. v. d. Ven, uit Breda, bleek, da-t er over het afgeloopen jaar een tekort was van 168, de reserve bedraagt nog 1800. Na rapport van de afdeeling Utrecht, na mens de kas-commissie werd aan den pen ningmeester onder' dank décharge verleend. Aan de orde was nu de bestuursverkie" zing. De volgens rooster aftredende be stuursleden, de heeren S. J. Robitsch, uit Den Haag en W. L, A. v. d. Ven, uit Breda> werden bij acclamatie herkozen. Prof. mr. E, J. J. v. d. Heijden., uit Nij megen, bedankte wegens overvloed van werkzaamheden als lid van het bestuur; de voorzitter dankte hem voor wat hij in het belang van den bond had gedaan, vooral door zijn deskundige adviezen ha hij de or ganisatie uitstekend gesteund. In de vaca ture waren candidaat Ir. F. C. Theling, di recteur der Gem. H. B. S. en Jhr, P. E. van der Maesen de Sonmbreff, beiden bestuurs lid der Openbare Leeszaal te Nijmegen; be noemd werd Ir. F. C. Theling, Volgens voorstel van het bestuur werd de jaarlijksche bijdrage vastgesteld voor de aangesloten leeszalen op 10 en 1 per 1000 der subsidiegelden. Bij de rondvraag werd op voorstel van Haarlem prof. v. d. Heijden uitgenoodigd om als juridisch adviseur aan het hoofdbe stuur verbonden te blijven. Bussum verzocht de volgende vergadering daar ter plaatse te houden. De heer Drop heeft de volgende schrifte lijke vragen gericht tot den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid: I. Is het den Minister bekend, dat het be stuur der R.-K. Woningbouwvereeniging „Heerlen te Heerlen aan een groot aantal huurders van woningen, behoorende tol het complex van 480 woningen aan den Molen berg te Heerlen, een huurverhooging heeit opgelegd, waardoor de gemiddelde huurop brengst hooger is dan 18.50 per maand, gelijk bij besluit van 1 April 1925 door Zijne Excellentie als het bedrag der gemiddeld te heffen huur is vastgesteld? II. Zoo ja, wil de Minister dan inededeelen, °P welken datum een besluit tot verhooging der gemiddelde huur voor het bedoelde com plex woningen is genomen en om welke re denen dit besluit genomen is? III. Zoo neen, wil de Minister dan doen onderzoeken, of het bestuur der R.-K. Wo ningbouwvereeniging „Heerlen" zelfstandig in strijd met de beschikking van 1 April 1925 tol verhooging der huishuren (voor sommige bewoners tot bedragen van 14 per maand) is overgegaan, welke motieven het daarvoor had en eventueel doen blijken, dat een ver hooging der gemiddelde huren eerst na een besluit van Zijne Excellentie kan plaats heb ben? IV. Wil de Minister eventueel ook doen onderzoeken, of bij de laatsts aangekondigde huurverhooging, indien deze aankondiging op grond van een door Zijné Exellentie geno men besluit heeft plaats gehad, geen wille keur met betrekking tot een aantal bewo ners van het meergenoemde complex heeft plaats gevonden? Dezer dagen vergaderde te Zeist het Ne- derlandsch Zangersverbond. Na een inleiding van den heer Veltkamp, v~;rd tenslotte het hoofdbestuur door de ver gadering gemachtigd om een overeenkomst met de andere landelijke organisaties te aan vaarden, waarbij wat betreft de samenwer king wordt gedacht aan punten als: het ver krijgen van regecringsteun, auteursrechthef- iing, oprichten van voorbereidende cursus sen, regeling van het wedstrijdwezen, weder- keerig gebruik van bibliotheken, eventueele pensionneering van directeuren e.d. Nog deelde de secretaris mee, dat Winters- wijks Mannenkoor bij zijn 40-jarig bestaan in 1927 een internat, concours wil organiseeren en dat overwogen wordt in 1928 het 75-jarig bestaan van het N. Z. V. door een landelijk Zangersfeest te berdenken, waar alle man- nenzangers van Nederland elkaar moeten ontmoeten. Bij acclamatie werden ten slotte herkozen de H. B.-leden: G. Krabbenbos (Hengelo), Th. Meertens (Maastricht) en W, Sterk (Schiedam). Bij het zwemmen in zee verdronken. Zaterdagmiddag te half 6 was W. Z., wonende aan de Langestraat te Leiden, bij «opkomenden vloed, aan het stille strand te Katwijk in zee gegaan. Toen men hem mis-, te, was het reeds te laat, om hulp te bie den. Te zeven uur, toen de eb inviel, kwam bij, ongeveer ter plaatse waar hij in zee gegaan was, weer boven. Dr. van Baten burg, uit Delft, die tijdelijk te Katwijk ver toeft, constateerde den dood. Het lijk werd per brancard door de politie naar het lij kenhuis op de algemeene begraafplaats ver voerd. De overledene was vijftien jaar en eenigst kind. Moedige redders. Zondagmiddag geraakte te Helden een 18- jarige dienstbode in het Marsdiep te water. De heer A. D. J, sprong gekleed het meisje na. De drenkelinge was inmiddels door den sterken stroom mee naar buiten gedreven. Met de uiterste krachtsinspanning kot» de redder haar tot op ongeveer twintig meter van den wal brengen. Hij slaagde er in zich zoo boven water te houden. De heer H. de W. sprong toen ook te water, doch ook deze gelukte 't niet, wegens den sterken stroom, het intusschen bewusteloos gewor den meisje op het droge te brengen. Eerst nadat een derde, de heer B., zich te water had begeven, slaagden de redders er ge zamenlijk in, het meisje weer op het droge te brengen. Door toepassing van kunstma tige ademhaling is het leven opgewekt. Het te Enkhuizen gestationneerde Rijks- betonningsvaartuig heeft hedenmorgen in de lijn Schokland-Oranjesluizen het wrak ge- vohden van een houten met kunstmest ge laden schip, waarvan de mast boven water uitsteekt. De sloep die nog aan het vaartuig vast zat is naar hier medegenomen. Van de opvarenden is niets bekend. Nadere bij zonderheden Ontbreken. De automobilist wordt achterhaald. Zondagavond reed op den weg De Klomp Ede een auto eenige andere motorrijtui gen voorbij. Op dat oogenblik kwam de motorrijder van L. uit Arnhem, van den tegenovergestelden kant aanrijden. De man die geen licht op had werd overreden en zwaar gewond opgenomen. De doktoren Weyer te Ede en De Waard uit De Klomp constateerden een sleutelbeenbreuk en een schedelfractuur. Van L, is dadelijk naar Ede vervoerd. Een Haagsche automobilist zette de auto, die doorreed, na en wist het nummer te noteeren. Dit bleek te zijn van den auto van den heer P. uit Amsterdam Een arbeider slaat zijn kameraad dood. In een verwoed gevecht tusschen eenige arbeiders van de Zuiderzeewerken on Wie- ringen, bracht de arbeider J. Jager een ze keren G. J. van Mceren met een mes ern stige steekwonden toe. v. M. nam daarop een schop en sloeg Jager daarmede op hot hoofd, waarna deze dood neerviel. Oorzaak van het treurige geval is, dat Van Meeren ruzie had met zijn vrouw, voor welke de nu verslagene het opnam. Dit stond v. Meeren niet aan, waarna de ruzie begon. Beiden v/aren onder den invloed van sterken drank. Na verbonden te zijn door dr. Piccardt is v. Meeren in arrest gesteld en naar bet Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. Het parket uit Alkmaar Ss op Wieringen aangekomen, om de sectie op het lijk tc verrichten. De mijnenvegers, welke de vorige week een onderzoek hebben ingesteld naar het iot van den loodsschoener „Terschelling II'' zijn weer, na drie dagen gezocht te hebben,1' naar Nieuwediep teruggekeerd. Men heelt niets gevonden, dat eenige aanwijzing geeft in zake de ramp. Op de Oranje-Nassau Mijn I, te Heerlen, is de ondergrondse!:® arbeider P. B., uit Mcczenbroek, terwijl hij bezig was met het zetten van stutten, door afvallend houtwerk getroffen. Ernstig gekwetst is hij naar het hospitaaj overgebracht, In het plantsoen aan de Sophiakadc, te Rotterdam, werd op 5 Juli een pak gevon den, dat mansklceren bleek te bevatten, n.l. een bruine pantalon, een paarsche stropdas, een paarsch-gestrecpt overhemd, een witte onderbroek en een tricot borstrok. Op Zon" dag 4 Juli des avonds te ongeveer hali 12, hadden twee bewoners van de Sophiakadc een man op verdachte wijze over het hek van het plantsoen zien klimmen en in het boschje verdwijnen. Den volgenden morgen werden, zooals gezegd, de kleederen ge vonden. Daar men Het niet uitgesloten acht, dat hier sprake kan zijn van een misdaad en tot nog toe niets over de kleeren vernam, verzoekt de Commissaris van Politie in dc derde afdeeling (Meermanstrf.at), ieder, die iets meer van deze kleeren afweet, zich tot hem te willen wenden Het signalement van den man, die over hek klom, is: ongeveer 22 jaar oud, gekleed in gestreepte broek, blauw colbert costuum, ■do laa Ae>)00( azjufl Men meldt uit Groningen: Vrijdagmorgen werd het lijk opgehaald van een manspersoon, wiens identiteit niet kon worden vastgesteld. Thans is gebleken, dat de verdronkene zekere J. Zuidema is, wonende in de Padangstraat te Groningen en 64 jaar oud. Het is nagenoeg zeker, dat Z. te water is geraakt in den nacht van Woensdag 7 Juli tusschen 4 en 6 uur. Het is tevens gebleken, dat Z, vermoedelijk een aanzienlijk bedrag aan geld bij zich gehad heeft. De mogelijkheid is dus niet uitgeslo ten dat hier van een ernstig misdrijf sprake Gedurende de laatste jaren is de wolven- plaag in de sovjet-unie sterk toegenomen en speciaal dit jaar is zij zeer ernstig. Al leen in de Russische republiek wordt het aantal wolven thans geschat op ongeveer 100.000, terwijl jaarlijks ongeveer een mil- lioen stuks vee aan de roofdieren ten prooi valt, hetgeen voor de boeren een schade beteekent van ruim 20 millioen roebel per jaar. Hierin is uit den aard der zaak niet begrepen de schade, die het jachtbedrijf van de talrijkheid der wolven ondervindt. De tot nu toe gevolgde bestrijdingswijze (het uitloven van premies voor gedoode wolven en het nu en. dan organiseeren van drijfjachten, echter meestentijds op kleine schaal) wordt ten eencnmale onvoldoende geacht. Daarom is thans besloten om ge durende de eerstvolgende jaren regelmatig cp vastgestelde tijden, drijfjachten op groo- te schaal tc organiseeren eri daarbij syste matisch te werk te gaan. Op die wijze hoopt men er i* te slagen, de thans zoo ernstige wolvenplaag binnen afzlcnbaren tijd ie overwinnen. Een nabeschouwing. De Limb. Koerier wijdt eer, nabeschou wing aan het noodlottig tramongeluk, dat eenige dagen geleden in Zuid-Limburg plaats greep. Het blad doet dit in de vol gende bewoordingen: Dc tram' had lang op zich laten wachten. Daar was in dien tijd nogal ontstemming over aan den dag getreden; de tram kwam, meende men, nu te laat. En zooals ze kwam de oude stoomkracht werd in brecden kring niet met veel geestdrift begroet. Maar de tram was er. Dc autoriteiten maakten zich op voor de plechtige opening. Jhr. Ruys, toen minister-president, was er expresselijk voor uit de residentie over gekomen, dc minister van Waterstaat ont brak niet, provinciale en gemeentelijke autoriteiten toonden belangstelling door hunne aanwezigheid. Toen sprak jhr. Ruys. En als ware hij met helderziendheid be gaafd, zoo vol van beteekenis blijkt ach teraf zijn zuurzoete opmerking; „het groote geluk, dat deze tram zoo laat geopend" werd is, dat hij tot hier toe geen ongelukken heeft kunnen maken." Er werd links en rechts onder de aanwezigen lichtelijka ver bazing verraden bij het hooi en van deze op merking, weike haast in staat zou zijn een sluier te werpen over de stemming van den dag- Maar de gewezen minister-president had schoon gelijk. Het was de groote verdienste van de niet geopende tram, dat zij geen deel had in de lijst der ongelukken, welke in ons gewest sinds enkele jaren schrikwekkend in stij gende richting wijst. Dit ongeluk langs den ouden heirweg tus schen Gulpen en Vaals is 'n bloedige scha kel in de keten van ongevallen, welke dc nieuwe tramverbinding reeds moest regis- treeren. Met verdwaasde blikken zien dc oogge tuigen de rampen volgen on elkaar; de aan- wonenden geraken in steeds hooger span ning en onrust, nu blijkt, da.t deze lijn een hoog gevarcn-cijfcr bereikt, hoog gevaar waartegen niet alles schijnt gedaan te wor den, om het te verminderen. Nu is het waar, dat vele ongevallen dc allereerste oorzaak vinden in mensdhelijkc onvoorzichtigheid. Maar ook in fabrieken en werkplaatsen is dit het geval, wat even wel den inspecteurs der Ongevallenwet niet verhindert nauwlettend toe te zien dp de veiligheidsmiddelen, welke voorgeschreven zijn en niet mogen veronachtzaamd. De ramp van Lemiers-Gulpen is Zeer ze ker ook een gevolg van onvoorzichtigheid Op een hellend emplacement moeten de voorzorgsroactregelén met pijnlijke zorg ge kozen worden; daarnaast heeft het perso neel de uiterste voorzichtigheid te betrach ten, Men stelle zich nu nogmaals voor, wat op dat rangeerterrein van Lemiers gebeurd Een goederentram is bezig te rangeeren. De locomotief stoot vier wagens af, die ietwat te hard loopen; vier wagens, die in Lemiers hadden moeten blijven. Wegens de helling in de lijn liggen op de zijlijnen van dit emplacement klemmen, welke het afrollen van wagens kunnen voor komen. De klemmen van de li;n, waarop de vier goederenwagens gestooten waren, bleken niet goed gesloten, toen die wagens kwa men aanrollen, Ofwel ze waren gesloten en dan heeft de nu overleden conducteur ze zelf opengeslagen, wellicht om een schok en déraillement te voorkomen. De conduc teur is op den wagen gesprongen, vermoe delijk om bij de rem te komen. De rem, Wat 'n armzalig instrument op dit gevaar lijke terrein. Een wagen had zoon rem; een ding, dat niets om 't lijf heeft en slechts met groot levensgevaar kan gehanteerd worden. Hoe zich het drama voltooid heeft, zal wel nim mer heel duidelijk worden, gelijk onze le zers hebben kunnen opmaken uit het ver slag in ons blad van gisteren. Zeker is, dat losgeraakte wagens te Lemiers het weste lijk gelegen terrein bedreigen met dood en vernieling. Een wagon, nu een jaar geleden losgeraakt en afgerold langs den rijksweg, heeft ^uit eigen kracht dc helling van Car- thils genomen en het emplacement van Wylré bereikt, waar een stootblok onderst boven werd geworpen. De vier nu ontsnap te wagons hebben de helling bij Nyswiller zonder veel krachtverlies overwonnen, om even later nieuwe kracht in steeds groeien de snelheid op te stapelen. Ge moogt er niet aan denken, wat de gevolgen geweest hadden kunnen zijn, wanneer de vier nu afgerolde wagens eerst op de duizelingwek kend hooge brug bij Gulpen den personen- tram uit Maastricht hadden ontmoet.... Deze lijn, dat zal nu wel voor een ieder duidelijk zijn, eischt bijzondere voorziening. Daar is op de eerste olaats nauwlettend opvolgen en zoo noodig verscherping van de rangeerinstructie. Daar is tweedens het rem-vraagstuk: elke wagon diende een gemakkelijk te bedienen rem te hebben. Daar is derdens de vraag, of er voldoende gelegenheid is langs de lijn om tusschen de stations of haltes onderling telefonische ge sprekken te voeren. Als b.v. Gulpen van Lemiers uit ware gewaarschuwd, dan had de groote botsing met de personentram voorkomen kunnen worden en had" men maatregelen kunnen nemen om een dérail lement van de vier hollende wagens te ver oorzaken om grooter onheil te voorkomen. Daar is tenslotte een kwestie, welke stel lig ook in het vraagstuk der veiligheid van beteekenis is. De tram, die nu in technisch en commer cieel beheer van de Ned. Spoorwegen over gaat, moge spoedig als stoomtram een einde vinden, om als electrische tram meer in aanzien en vertrouwen ,te geraken. Ook dan zullen ongelukken niet altijd uitgesloten zijn, maar men wil in bevoegde kringen, dat het gevaar zeer veel geringer zijn zou. Als de Ned. Spoorwegen hiermee begin nen, verplichten zij Zuid-Limburg aan zich met één slag. Twee jeugdige bloemenverkoopers had den al eenigen tijd bewoners van den Cool- singel te Rotterdam gehinderd door hun op treden. Toen zij nu Zaterdag op een stoep aan de groote boulevard waren gaan zitten, klaarblijkelijk met de bedoeling daar te blijven, zoolang er wat te verdienen kon zijn, ging na eenigen tijd een- tekent op het tweetal af, om hen naar hun naam te vragen. Ze weigerden echter dien op te geven en verzetten zich hevig toen de politieman hen wilde arrestecren. Een hunner wiri te ont snappen en de ander, die 23-jarige E. C. uit de Helmerstraat gooide den agent den helm van het hoofd. Toen de agent hem daarop met geweld wilde meenemen, viel de man flauw. Op het politiebureau, betuigde hij zijn spijt over zijn optreden. Che Mah heeft kans gezien een groot vermogen bijeen te sparen. In 1890 trok hij zich uit de zaken terug en zelfs de meest verleidelijke aanbiedingen van show-men konden hem niet verlokken weer op te tre den. Che Mah's zoon bezat een normale lengte, hierdoor den algemeenen regel be vestigend, dat kinderen van abnormalitei ten niet altijd abnormaal zijn. De 23-jarige Fransche matroos G. A.( van het s.s. P.L.M. 12, raakte Zaterdagavond om half 12 op den Charl. Kerksingel tc Rotter dam slaags met eenige hem onbekenden mannen. Toen de politie dat bemerkte, vluchtten de mannen. De matroos werd, daar hij teveel gedronken had, meegenomen naar het politiebureau. Daar kwam hij tot de lont- dekking, bestolen te zijn van 175 francs, De acrobaat J. M. M. uit Amsterdam, raakte Zaterdagnacht te half één op Katen- drecht aan het vechten met eenige man nen. Hij werd even later wegens dronken schap gearresteerd en beweerde toen door dc aanvallers van 100 gulden te zijn besto len, Deze waren echter nergens meer te vin den. De boschbessenpiük op de veluwe was de vorige week in vollen gang. Honderden man nen en vrouwen en kinderen trekken er 's morgens opuit, om des middgas tegen 4 of 5 uur, de emmers gevuld met blauw bessen de bosschen weder te verlaten, waar aan de uitgangen de opkoopers gereed staan den oogst in ontvangst te nemen, 't Is daar steeds een gezellige drukte, waar tal van kraampjeshouders goede zaken maken. Het kleine nietige goedje bezorgt menig huisge zin een aardige bijverdienste. Alleen voor het Achterpark werden ruim 4000 kaarten verstrekt, Wat ieder,en dag hieruit wordt aangevoerd, kan men eenigszins nagaan, als men weet, dat door de opkoopen eiken avond ongeveer 3800 tot 4COO wordt uitbetaald tegen 20 centen het pond. Er zijn gezinnen, die per dag 10 a 15 gulden met het plukken verdienen; enkele brengen het soms tot boven de 20. De geplukte bessen worden direct in de bekende mandjes gepakt en aan het station Apeldoorn verladen, vanwaar twee of drie wagons naar Rotterdam worden afgezonden. Terstond bij aankomst gaat de bezending nog denzelfden nacht per boot' door naar Lon den. i Msbde. Het dorpje St. Niklaas werd mild door den regen begunstigd. Rond half 4 uur had het opgehouden te regenen en de .twee kinde ren. 6 en 7 jaar, van zekeren Vogels, her bergier, wonende op den hoek der Kuildam, waren aldaar hand aan hand een voetbad gaan nemen in dc overstroomde Heistraat, Zij gingen zooverre dat zij niet bemerk ten dat zij in de Zwarte Beek, waarvan zij door de over3trooming de bedding niet kon den zien, terecht kwamen en dóór den ster ken vloed die er in was, met het vatei medegesleu.-d werden door het riool dat on- dc- de kasseien lag. Ooggetuigen, die het geschrei der kinde ren gehoord hadden, riepen om hulp en de vader Vogels, die meende dat een mensch op 't punt stond te verdrinken, wilde spoe dig hulp vcrleenen en sprong door een haa'g, die de beek afsluit, in de Kuildamstraat en zag een bandje boven water steken, dat hij gelukkig kon grijpen. n Hij trok een kind boven, toen bemerkte Tlij dat aan het andere handje nog een hand je zich vastklampte en haalde zoo het kindje boven. Hoe groot was zijne verbijstering toeft de kinderen, die bet bewustzijn nog niet ver loren hadden, hunnen vader toeriepen. Hij wist niet, dat hij zijn eigen kindteren gered had. Dr. De Smet, die men spoedig .geroepen had, heeft de kinderen de beste zorgen toe gediend en buiten eenige schrammen en een nat pak, hebben zij geen letsel beko men. Onlangs heeft de heer Liu-Joe-Tsjang in Amerika voet aan wal gezet. Hoewel "dc naam ietwat rooverhoofdman-achtig aan doet, behoort de heer Liu-Ju-Tschang tot de meest vreedzame zonen van het onmetelijk Aziatisch rijk. Deze Chinees heeft zijn va derland verlaten, omdat hij voor een eigen aardig vak emplooi zoekt. Hij is n.l. de lang ste Chinees ter aarde en meet 2 Meter 60 c.M. Hij wordt algemeen als de langste mensch ter aarde beschouwd cn het is aan onze landgenoot, den heer Van Albert, zijn titel te verdedigen. Als een merkwaardige co-in- cidentie moge gelden, dat vrijwel op hetzelf de oogenblik, dat de langste man voor het eerst van zijn leven op de Amerikaaosche straten liep, te Chicago zijn landgenoot Che Mah overleed. 'Misschien geschiedde dit wel uit ergernis, want Che Mah was da kleinste Chinees die ooit geleefd heeft. Hij was ze ventig centimeter lang, iels dat zelfs voor het kleinste rrjodel Chineezen zeer kort is. Barnum, ,ran de firma Barnum en Ba.iey. ontdekte Che Mah in 1881 op het eiland Cho Rang en bracht hem als curiositeit naar de Vereenigde Staten. Che Mah was twee maal gehuwd. Hi; is 88 jaar geworden en stond vijf jaar geleden nog in het middel punt der publieke belangstelling. Een' vischhandelaar, die een winkel bad in dc Tochstraat te Rotterdam, zoo vertelt de Msbde., verkocht deze zaak eenigen tijd geleden en opende een nieuwen winkel aan de Zwaanshals. Dc winkel in de Tochtstraat heette „Witte Zee" de nieuwe zaak kreeg dien naam ook. De nieuwe winkeliêr in de Tochtstraat schilderde op de ruit „Witte Zee", endachtig de bekendheid van dezen naam in de buurt. Dat was niet naar den zin van den geen, die oorspronkelijk de Witthc Zee in Rot terdam had gebracht, zoodat de Tochtstraat- winkelier een brief kreeg, waarin hem ver teld werd dat dat geen manier van doen was. Zaterdagnacht werd de winkelruit van den vischhandelaar in de Tochtstraat. waar op nog altijd „Witle Zee' stond, volge- klad met kalk. Zondagmorgen maakte deze zijn ruit schoon en ontdekte er het begin van een zin op, die ook in den brief gestaan had, n.l dat hij de grootste van het Noorden zou zijn. Daarom deed bij bij de politie aangifte, dat de winkelier uit de Zwaanshals zijn winkel beschadigd had. Het kan een interessant geval voor de justitie worden, want de Zwaanshals winke lier heeft pertinent ontkend de ruit te heb ben besmeurd. Gistermorgen is in de dakpannenfabriek der firma Sillevoldt te Oegstgeest een werk man met zijn arm tusschen een wals bekneld geraakt. Zijn arm werd tot aan den schou der afgekneld. Hij werd naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Een persoon verwond: verschillenden bekomen brandvlekken. Zondagavond heeft de Rotterdamschc Postharmonie een groote, welgeslaagde uit voering gegeven in den Doelentuin te Rot terdam. Na de uitvoering werd een vuur werk afgestoken, hetwelk oogenscbijnlijk eveneens geslaagd mocht hceten. Maandag morgen echter vervoegde zich op het poli tiebureau in de Groote Pauwsteeg te Rot terdam de 25-jarige monteur P. M., wo nende aan den Schiedamschen Dijk. Deze ver telde, dat, toen Zondagavond het vuurwerk werd afgestoken, hij bloedend aan de neus werd verwond, zoodat hij zich in het zie kenhuis aan den Coolsingel moest laten ver binden. Een aantal andere personen had brandvlekken op de kleeren gekregen. De politie stelt een onderzoek in naar het gebeurde. Wellicht is het vuurwerk te dicht bij de menigte afgestoken. Bij de viering van het gouden jubileum van de Ver. voor den Effectenhandel gaf het „Hdbl." ook enkele staaltjes van beurs- humor: Bijnamen zijn aan de beurs een zeer gangbaar artikel. Je weet niet hoe je er aankomt, weet alleen, dat je hem nooit kwijtraakt. De oorsprong liet soms in het grijze verleden en dikwijls weet niemand wat er eigenlijk mee bedoeld wordt. Iemand had om de een of andere duistere reden den bijnaam.... Niet persoonlijk worden, waarschuwt mijn journalistieke ge weten, dus laten wij maar zeggen: Gok- beest. In werkelijkheid heete hij Jansen, maar dat was een geheim tusschen hem en den ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Zijn naam op de beuis was en bleef Gokbeesi. Maar dat ergerde hem in hooge mate. Toen op een keer het geschreeuw van „Gokbcest, Gokbeest" zijn laatste sprankje geduld had gedoofd, liep hij naar de Be stuurskamer om de namen te noemen van zijn belagers, Bij zijn binnenkomst werd bij door den president begroet met de woorden: „Dag mijnheer Gokbeest, waarmee kan ik u van dienst zijn?" Toen ten slotte op straffe van boete ver boden werd den aanklager nog langer met' dezen vleienden naam aan te spreken, wis ten zij er nog wat op. Er werden vier ge fingeerde telegrammen aan de beurs be zorgd: den heer Gokbeest, Effectenbeurs, Amsterdam. De jongens van de Rijkstelegraaf liepen naar den geadresseerde te zoeken cn schreeuwden daarbij den naam over de beurs, zooals te doen gebruikelijk is. Totdal zij den rechthebbende vonden. Sindsdien wordt hij nooit meer boos. De Maastrichtsche medewerker schrijft aan, zijn blad: Het was dezer dagen een vreugdevolle dag voor. het pas zoo zwaar getroffen Bel gische dorpje Canne. Van de ftlte van dc stoomtram af het dorpje binnenkomende, langs den nu weer snel-stroomenden Jeker, zagen we bijna huis aan huis het rood-geel-zwart wapperen, ter wijl langs den weg rood-wit en gele wim pels het heele dorpje versierden. Bij informatie bleek ons dat Z. D. H. de Bisschop van Luik aan den zusje van den zoo jammerlijk in den Muizenberg om het ievcn gekomen Vrijens, wiens lijk zich in dien berg bevindt, het H. Vormsel was ko men toedienen. Het kind, ziek geworden van den schrik, kon niet naar het op eenigen afstand lig gende Vlijtingen, waar de overige kinderen het H. Vormsel zouden ontvangen en op verzoek van den vader was dc Bisschop voor dit eene kind naar Canne gekomen. Dc bewoners hadden dit op hoogen prijs gesteld en het heele dorp versierd of er een processie moest plaats hebben. Dc harmonie heeft Z. D. H. aan de grens van het dorp afgehaald en na afloop ook weer uitgeleide gedaan. In het eenvoudige, mooie dorpskerkje was geen plaatsje onbezet, toen de Bis schop het spreekgestoelte beklom en met enkele eenvoudige woorden zijn vreugde te kennen gaf over de grootscbe ontvangst. Na afloop der plechtigheid sprak mon seigneur woorden van gelukwcr schen en troost tot de ouders en tot het arme zieke kind, waarvan hij hoopte, dat het spoedig geheel hersteld zou zijn. 't Was een vreugdevolle dag voor de be woners van het landelijke dorpje Canne. Een nieuwerwetsch middel. Bij zwaren zeegang bedienen zeelieden en visschers zich sedert de oudste tijden van olie, om de hoogte van de golven te ver minderen en hei ontstaan van z.g. stort zeeën te voorkomen. Reeds Aristoteles. Pli- nius, Plutarchus en andere schrijvers uit de oudste tijden maken daar melding van. Pas in den laatsten tijd heeft men dc uitwer king van olie op de golven wetenschappe lijk onderzocht en gevonden, dat reeds door een zeer dunne olie laag, die slechts ic dikte van een gedeelte van een duizendsten mill-' meter behoeft te hebben, een aanzienlijke vermindering van dc oppervlakte-spanning van bet water veeoorzaakt, waardoor de vorming van hooge golven wordt verhinderd. De Amerikaanschc ingenieur Ph. Brasher heeft thans hetzelfde resultaat bereikt door het gebruik van gecomprimeerde lucht, die hij in kleine blaasjes in het water laat op stijgen. IJzeren, van tal van kleine openin gen voorziene buizen worden aan den iugang van de haven op den bodem neergelaten en de snel opstijgende samengeperste lucht vormt dan in zekeren zin een wand van luchtblaasjes, die zich door de gehcele wa termassa van den bodem tot de oppervlak te uitstrekt. De constructie kan naar be hoefte in actie worden gezet Dergelijke inrichtingen bestaan reeds ter bescherming van de haven van El Segundo, in Californie en op Crotch Island aan de Oostkust van de Ver. Staten. Daar moet tijdens een storm die golven van 5 M. hoogte veroorzaakte, reeds een kwartier na het gebruik van de gecomprimeerde lucht zv'k een verandering zijn ingetreden, dat men zonder bezwaar in een roeibootje rond kan varen. Een we tenschappelijke verklaring voor dit merk waardig verschijnsel is tot dusver nog niet gegeven, maar ook hier zal vrij zeker de vermindering van dc oppervlaktespanning een voorname rol spelen. De begrafenis van den bii het ongeluk met de H. N. A. C. C. bii Brussel zoo nood lottig om het leven gekomen piloot, den heer A. C. de Vree, had hedenmiddag om streeks 3 uur plaats op de Algemeene Be graafplaats aan den Kleiweg, tc Rijswijk- Het stoffelijk overschot is gisteravond omstreeks 6 ur te Rijswijk per auto uit P.elgië gearriveerd. Een detachement officieren-vliegers uit Soesterberg bewees hun vriend, met wien zij een drietal jaren samenwerkten, de laat ste eer. Een onschuldige wordt het slachtoffer. Gisterenavond te ongeveer half 8 was de 2t-jarige landbouwer M. N„ wonende aan den Krommen Zandweg, bij Rotterdam, bezig in een boomgaard in de buurt vogels tc schieten. Zijn buks legde hij een oogenblik in een greppel en nam haar even later bij den loop op. Toen ging onverwacht een schot af, de kogel drong N. in den buik. In zeer ernstigen toestand vond men bem in den boomgaard liggen. Door den Geneeskundigen Dienst werd hri naar het ziekenhuis aan deh Coolsinge. vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds overleden. Enkele iaren geleden werd door de „A1- melosche Harmonie'' een nationaal muziek concours gegeven, op een terrein aan den Bornschen, weg, te Almelo, waaraan een kermesse d'été werd verbonden. Onder de inschrijvers hiervoor was ook de eigenaar van een cake-walk. die een staanplaats ge" huurd had, op conditie, dat geen dergelijke inrichting op het terrein zou worden toe gelaten. Toen op het terrein een stoom- carrcusscl werd gebouwd, zag de eigenaar van de cake-walk in deze handeling con tractbreuk en eischte- 275 schadevergoe ding wat geweigerd werd. De beslissing werd! nu in handen gesteld van den rechter, die de „Almeloschc Harmonie'' tot bet betalen, der schadevergaeding plus de kosten van 1 geding veroordeelde. Daar de „Almeloscbe Harmonie" in gebreke bleei binnen den ge stelden termijn hieraan te voldoen, werd Vrijdagmiddag, terwijl ze haar medewerking verleende bii een schoolfeest, door een deurwaarder beslag op de instrumenten ge legd. Nadat het bedrag gestort was, werd het beslag opgeheven. Een Spanjaard had drie loten gekocht ftf de nationale Spaansche loterij. Wel, hij won den hoofdprijs, 125.000 pesetas, plus den der den, plus den vierden prijs. De nationalistische Spaansche bladen leg gen er trotsc'n den nadruk op, dat deze man thans houder is van het wereldrecord boffen. De 27-jarige magazijnknecht W. J. H., werkzaam te Brunssum, thans gedetineerd, werkte reeds geruimer. tijd in den winkel en het magazijn van Vr. aldaar, meldt de Tel. In den loop van dien tijd heeft hij kans gezien een paar wagonladingen voorwerpen van allerlei aard te ontvreemden, waarvan een deel ter terechtzitting te Maastricht voor de rechtbank op, om en onder de tafpls als stukken van overtuiging was geëtaleerd. Uit de getuigenverklaringen en roededee- lingen van bekl. bleek, dat de man inwoonde bij menschen, die hem voortdurend aanzet ten tot het stelen van het een of ander. Telkens had men daar iets noodig. De vrouw uit dit kosthuis, als getuige ge hoord, verklaarde echter over de afkomst dezer voorwerpen: ,.Ich wcisz nichts davon, und hab' niemals etwas davon gewissen.'' Ze kon echter niet verklaren hoe al die voor werpen dan in haar woning waren gekomen. Een dee! van de gestolen goederen was reeds aan derden verkocht: zij zijn echter door de politie opgespoord en zullen den eigenaar worden teruggegeven. Uit alles bleek voorts, dat er in het magazijn absoluut geen toezicht was. Het O.M., waargenomen door mr. Kneep- kens, eischte, overwegende dat bekl. de vorige week wegens soortgelijke feiten reedt tot 5 maanden was veroordeeld, een gevan genisstraf van 7 maanden. Uitspraak 15 Juli. Indertijd werd door den Amsterdamscben gemeenteraad besloten aan het Waagge bouw op de Nieuvmarkt de bestemming te geven van Amsterdamsch Historisch Mu seum en voor de inrichting van de Waag tot dat doel in dank te aanvaarden een schen- k;ng van de dames M. C. cn C. van Eeghen, groot 20.000. De werkzaamheden in het gebouw zijn thans zoo ver gevorderd, dat dc opening van het Historisch Museum op 1 November 1926 r datum, waarop hel 50-jarig bestaan van het Noordzcekanaal zal worden her dacht zal kunnen plaats hebben. Voor de laatste twee maanden van het jaar 1926 zal ten behoeve van de exploitatie van het Mu seum benoodigd zijn een bedrag van 10.00C De restauratie van het Waaggebouw aan de buitenzijde, welke zeer noodzakelijk is. daar de laatste jaren aan het gebouw slechts de dringendste reparaties zijn verricht, be nevens het maken van een nieuwe verwar mingssituatie, vorderen een bedrag van /.10.000. In totaal is dus voor het jaar 1926 be"oodigd een bedrag van 20.000. B. en W. van Amsterdam stellen nu den raad voor dit crediet te verlcene»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7