m f Een andere geest! V erkeersöngevaüen. P Voornaamste NieuwV m Plaatselijk Nieuws Woensdag, 14 Juli 1926.#> DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 50ste Jaargang No. 16300 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Faillissementen. Bloeddorstige honden. Trap van een paard. Eindexamen H. B. S. R.-K. Lyceum. Auto in een huis gereden. HÏLLEGOM. in dit nummer. IJMUIDEN. WIJKEROOG. HALFWEG. J. J. WEBER ZOON Telegraphüsch Weerbericht HAARLEMMERMEER. HAARLEMMERLIEDE. ZANDVOORT BLOEMENDAAL. D® abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weel f-25 Per kwartaal3.25 Fianco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Aavertentiën 35 cent» per. regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel; op de le pagina s 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- ad verten tién, 14 regels 60 ct per plaatsing, elke regel meer 15 ct. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekerrngsvoorwaarden f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7£[l bij een ongeval met f bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van een fKfi bij n breuk van f J, D m bij verlies y. een verlies van beide armen, beide beenen oi beide oogen: I l/U. doodelijken afloop: een voet of een oog: f duim of wijsvinger: vtl. been of arm: U" ander® vinger. In een vriendschappelijken pennenstrijd ttet „de Volkskrant" hebben wij er op ge wezen, dat het heel wat anders is, te stem men voor een handelsverdrag tusschen Duitschland en Nederland, dan voor h'et be kende verdrag met België, dat nu al maan den lang de belangstelling van ons volk trekt. „De Volkskrant" geeft dit in repliek ook toe en onderschrijft ook onze stelling, dat bij de beoordeeling van de concessies, welke aan België worden gedaan, de zwaarte der offers moet gelden. Natuurlijk, schrijft het blad, is de zwaarte der offers een factor van beteekenis: mocbt kunnen worden aangetoond, dat hetgeen het verdrag inhoudt een ernstige belemmering is voor onze welvaart, zóó ernstig dat wij alle eventualiteiten liever tegemoet zien dan een goede verstandhouding met België tot dien prijs koopen, dan zou atwijzen plicht zjjn. Over het beginsel zijn we hef dus eens. De vraag is nu maar: zijn de offers, welke België van ons vraagt, ruïneus voor onze welvaart en ten tweede: wahneer wij bereid rijn deze offers te brengen, zijn we er daar mee dan af en koopen wij er in ruil voor te rug ten minste goede, eerlijke, hartelijke na buurschap? In ons1 eerste antwoord aan „de Volks krant", hebben wij te kennen gegeven, van het antwoord op beide vragen, ook na de memorie van antwoord, niet zeker te zijn. Het Katholieke arbeidersblad wijst ons op de Vlamingen en de Vlaamsche fronters, wel ke zich vóór 'het tractaat hebben uitgespro ken. En zegt onze collega het is toch niet zoo dwaas te veronderstellen, dat deze Vlamingen het verdrag willen aangrijpen om zich aan de Fransche omarming te onttrek ken. Neen, dwaas is deze gedachte niet, alleen vreezen wij, dat zij bi] de Vlamingen en fronters in het geheel niet is opgekomen. Zij zien in het verdrag Antwerpen een sprong en een goede kans maken en dat is hun vol doende. Overigens, wie leidt en heeft in de laat ste jaren de Belgische buitenlandsehe poli tiek geleid? Toch zeker niet de anti-Fran- schen! Tegenover onze vraag om nieuwe onder handelingen tusschen Nederland en België, om een nieuw tractaat met andere woorden en x vooral met een anderen geest uil „De Volkskrant'' de vrees, dat de geest in Bel gië, na verwerping van het verdrag nóg on welwillender zal worden, „dat ook de ons welgezinden, teleurgesteld, rich zullen af- keeren, en dat wij aldus Frankrijk een poli tiek succes zullen bezorgen, waarvan het gretig en vaardig zal gebruik maken." Wij deelen die vrees niet,- integendeel. Maar alles hangt af van de wijze, waarop onze Tweede Kamer het verdrag straks be handelen zal. En nu is juist op denzelfden dag, waarop „De Volkskrant" bovenstaan de vrees uitte, het nieuwe verslag van de Tweede Kamer over het tractaat versche nen. En in dit staatsstuk meenen wij volko men in het gelijk te worden gesteld Op de eerste plaats lezen wij omtrent ons voornaamste economische bezwaar, n.m. den aanleg van het Kanaal Aniwerpen-Moerdijk, dat door geen der leden de tot standkoming van dit kanaal wenschelijk werd geacht. Welnu, dit kanaal betreft een der es- sentieele eischen van België. Wanneer de Kamer dit punt verwerpt, wijst zij vermoe delijk het geheele verdrag af. Mèt „De Volkskrant" zouden wij een botte afwijzing om de politieke gevolgen en de do,or alle goede Nederlanders gewenschte aangename verstandhouding met onze Zui derburen, ten zeerste betreuren. Daarom hebben wij geadviseerd: laat onze regeermg probeeren uitstel te krijgen, opnieuw aan het onderhandelen gaan en terugkomen mei een verdrag, waaruit een andere geest ademt. En nu treft ons in het nieuwe voor- loopige verslag der Tweede Kamer wel zeer •n het bijzonder deze passage: Waren vele leden van oordeel, dat het Iractaat ook na de bij het protocol van 18 Mei 1926 tot stand gekomen aanvullingen on aannemelijk is met het oog op de overdreven economische concessies, die daarbij aan Bel gië worden gedaan, er waren eveneens vele leden, die meer het zwaartepunt in de po- itieke verhoudingen zagen en die een ver werping van het onderhavige wetsontwerp zouden betreuren, omdat zij voorzagen, dat daardoor in België een atmosfeer zou worden geschapen, waarin het moeilijk zou zijn tol een nieuwe, voor beide landen bevredigen de overeenkomst, te geraken. Daarom werd algemeen de hoop uitgesproken, dat de Re geering om het verdrag voor de Staten-Ge- neraa! aannemelijk te maken, met de Belgi sche Regeering opnieuw in onderhandelingen za! treden om te streven naar wegneming van de nog groote en voor talrijke leden der Ka mer onoverkomelijke bezwaren. Dit zou kunnen geschieden door een na der protocol, maar beter nog door een ge wijzigd tractaat, omdat men dan niet meer de bewoordingen van bet eene stuk met het andere zal behoeven te vergelijken. Ziedaar precies wat wij van den aanvang af hebben gevraagd en wat, naar wij geloo- ven, de wensch is van het overgroote deel van het Nederlandsche volk: een tractaat, in volle vrijheid door beide partijen aanvaard; niet door de ééne afgeperst en door de an dere schoorvoetend en met angst in het hart geteekend. Het gaat om dien goeden geest op de eer ste plaats. Is deze er niet, ieder verdrag is op zijn minst waardeloos, meestal echter een aanleiding tot voortdurende twist, tot chi» s caneeren en erger. Welnu, de geheele ge schiedenis van de tot standkoming van dit tractaat en deszelfs inhoud bewijzen, dat die goede geest bij de onderhandelingen ontbro ken heeft. En deze is alleen van nieuwe be sprekingen in een zuiverder steer te ver- wachten! 13 Juli werden in staat van faillissement verkalard: J. A. Zuidam, broodslijter te Halfweg, Kanaalweg 1; curator Mr. F. van der Goot, alhieiv C. E. Pieterse, kantoorbediende te Heem stede, Zandvoortschelaan 51; curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier. F. A. Zeilmaker, aannemer te Santpoort, Kruidbergerweg 35G; curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuis, alhier. Ch. L. van Dijk, handelaar in aardappe len te Zwanenburg, Haarlemmermeer, Es- schenlaan 49; curator Mr. F. van der Gooi, hier. Y. Smit, aannemer en timmerman te Heemstede, Javalaan 59; curator Mr. W. J, G. Veenhoven, alhier. J. Korstanje, verzekeringsagent te Haar lemmermeer, Zwanenburg, Domineeslaan 99; curtor Mr. F. van der Goot, alhier. Vernietigd werd het faillissement van P. de Groot, caféhouder le Haarlem, Heeren singel It, uitgesproken 29 Juni 1926; cu rator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft. Geëindigd zijn, de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: De Haarlemsche Betonbouwvereeniging, curator Mr. W. P. Vis alhier. W. van Staveren, manufacturier te Haar lem; curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Eau de Cologne Parfumerie en Zeepfa briek Farnanda te Zaandam; curator Mr. C. van Sprang aldaar. Bij den landbouwer R. aan den Sloter- weg te Haarlemmermeer, werden 's nachts 11 schapen door twee bloeddorstige honden aangevallen en verscheurd. Na een ingesteld onderzoek werd het spoor van één dier honden spoedig ontdekt. Het dier werd da delijk op verzoek van den eigenaar onscha delijk gemaakt. De andere hond is thans ook komen opdagen, na misschien elders nog meer slachtoffers le hebben gemaakt. Ook deze hopd werd direct doodgeschoten. Dinsdagmiddag zou het ongeveer 12-ja- rig zoontje van den heer N. Vriesekoop te Spaarnwoude het paard, dat afgespannen was van den melkwagen, naar het land brengen. Op onverklaarbare wijze heeft het knaap-' je een slag van het paard tegen het hoofd gekregen. Het ongeval liét zich vrij ern stig aanzien. Geneeskundige hulp was spoedig bij de hand en deze oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis noodig. Per ziekenbrancard van den beer Ma- tho'. uit Haarlem is hij vervoerd. Haarlem, 12 en 13 Juli. Aan bet R.. K Lyceum atdeeling H. B. S„ slaagden voor het eindexamen H. B, S. de heeren J. M. J. Brantjes, F. L, A. Nieuwenhuis, J. A. bmit, C. A. Spierenburg. Terwijl de brug over de Ringvaart bij Nieuwe-Weteritig na het doorlaten van een vaartuig werd dichtgedraaid was de bestuur der van een auto, die over de brug moest passeeren, uitgestapt om den motor aan te zetten. Een jongen, die naast het stuurrad was gezeten en de kunst van auto-rijden nog niet al te best verstond, wilde ook maar vast den wagen op gang brengen, met het gevolg evenwel, dat het motorrijtuig in plaats van vooruit achteruit reed, bij den arbeider M. eerst een hek vernielde, daarna tegen het huis botste en door de ruiten heen gedeeltelijk in de kamer kwam te staan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De Raad hield een openbare vergadering op Dinsdag 13 Juli., 's namiddags 1.45 uur. Afwezig de burgemeester. Voorziter: Wethouder J. H, M. Balvers, Tegenwoordig alle raadsleden. Op de publieke tribune zagen we eenige familieleden van Mr. J. B. Sens, die in de ze raadszitting beëedigd wordt. Wethouder Balvers deelt mede. dat de Burgemeester op advies van zijn genees heer, voorloopig zooveel mogelijk rust moet houden en geen vergaderingen zal leiden, om welke redenen spreker voorzitter is. De burgemeester zal zich buitenslands be geven, om algeheel herstel van zijn gezond heid te erlangen. Hierna volgt voorlezing van het gebed, waarna bij loting tol voor stemmer wordt gekozben de heer Vooren. Bij punt 2 stelt dc voo-zitter voor, de ingekomen stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Schrama merkt op, dat bij b. aan den ambtenaar Schouten verlof gege ven wordt om op te treden als vertegen woordiger der Verzekerings-Mij. „De Ne derlanden van 1845 Aan het feit. dat een ambtenaar werkzaamheden voor derden ver richt, mogen wij als Overheid niet toege ven. Zijn de salarissen te schraal, gaan de loonen naar omlaag, dan moeten wij wat door de vingers zien, maar daarvan is hier geen kwestie. Dc salarissen zijn goed en daarom dient een grens getrokken tc wor den. Spreker wil doen aanteekenen. dat hij er zijn stem niet aan heelt gegeven. De heer Selhorst spreekt in denzelfden geest. Waar er andere menschen zijn, die met verzeke ringen hun brood moeten verdienen, ver klaart spr. zich tegen het verleende verlof. De heer Fijma onderstreept het gesprokene door de vorige heeren; spr. noemt het een verkrachten van den verkorten arbeidsdag. Ook wordt er met 2 maten gemeten, het geen spr. nader aangeeft. De voorzitter zegt ,dat van verkrachten geen sprake is; rekening houdend met wat in vorige vergaderingen in dezen werd toe gestaan, meenden B. en W. geen termen te vinden, de vergunning niet te verleenen. De heer Vooren wijst op het Ambtenaren reglement; B. en W. zijn bevoegd te beslis sen en zullen dat gedaan hebben na inzicht der aard van de zaak. De heer Loerakker houdt er een andere lezing op na. Als bet practisch op gaat lijken, dat de raad bui- tengescbakeld wordt, moeten we het regle ment herzien. Tusschen een secretaris van een polder en vertegenwoordiger eener V -r- zekerings-Mij. ziet spr. een groot velschil. De stukken worden nu voor kennisgeving aangenomen. Dc voorzitter verzoekt den waarn. secre taris Mr. Sens binnen te leiden. Deze plaatst zich tegenover den voorzitter. Nadat de voorzitter de desbetreffende formutes heeft voorgelezen, spreekt dc nieuwbenoemde de eeden uit, welke door alle leden staande worden aangehoord. De voorzitter feliciteert hem dan met de benoeming en wënscht, dat hij onder Gods Zegen de kracht, de wijs- beid en de energie mag hebben, om de ge meentebelangen te behartigen. De heer Vooren, als oudste raadslid, spreekt ook, woorden van gelukwensch. En mocht het noodig zijn en mogelijk, aldus •spr., dan zal steeds ieder onzer u gaarne willen helpen bij den aanvang van uw schit terende carriere. (Applaus.) Mr. Sens antwoordde daarop en zegde hartelijk dank voor de benoeming en ver klaart gaarne, dat zijn eenigst en ernstigst streven zal zijn, de belangen der gemeente op de krachtigste wijze tc bevorderen. Als eerste ambtenaar en stille werker belooft- hij zijn arbeid met ai zijne krachten op de allerhartelijkste wijze in samenwerking met allen te verrichten. Het verslag Volkshuisvesting over 1925 wordt aangeboden. Het gemeenteverslag over 1925 circuleert bij de raadsleden. Opheffing zekerheidsstelling gemeente ontvanger door het stellen van nieuwe borgtocht. Het voorstel van B. en W, wordt aangenomen. Vaststelling vergoeding ex rt. 101 Her L. O. wet 1920 over 1922. Het voorstel van B, en \Y. wordt aan- genomen. Bij punt 8 geschiedt hetzeltde, daar dit punt over een dergelijke vergoe ding gaat. Beschikbaarstelling gelden voor sp„c(_ plaats, aanleg waterleiding enz. R. K. Scho len van St. Martinus aan de Mariastraat. De voorzitter geeft een korte toelichting en merkt op in verband met de vorige 2 punten dat hier ook een omweg wordt bewandeld, maar het is de wettelijke weg. De heer Fijma is niet teger^ het gevraagd doch vindt het gewenscht, dat voor alle scholen lokalen voor lichamelijke ontwik keling beschikbaar worden gesteld. Dc heer Vooren merkt op, dat de zaak niet zoo eenvoudig is, als de heer Fijma denkt. Een localiteit zou voor alle scholen onmogelijk voldoende zijn. Mijn bedoeling was, allen kinderen gelegenheid geven voor lichaam- lijke oefening (ooi; in de open lucht door speelplaatsen), Is het nu billijk, dat andere scholen dat niet hebben? Spr. wil B. en W. uitnoodigen, de gelegenheid daartoe voor andere scholen te wilen bevorderen. De voorziter zegt, dit- ernstig te willen over wegen, maar 1 is tekort. De gevraagde gelden worden toegestaan. Wijziging verordening Noodslachting: Na een korte uitéénzetting der zaak door den voorzitter, wordt het voorstel van B. en W aangenomen. Verzoek overbrenging woonwagenkamp van de Frederikslaan naar een andere plaats. De voorzitter zegt; B. en W. hebben steeds naar de bezwaren geluisterd en on derhoek ingesteld, maar met den burge meester vraagt spr.: „weet ge wat beters, zeg het dan," De heer Van Houten zegt, in 5 a 6 vergaderingen is er over deze zaak gesproken; er kan wel verandering komen, de weg daar kan verbreed worden; er moet een aparte weg komen, Weth, De Vreugd meent, dat de weg niet breed genoeg is; B. en W. hebben dag in dag uit geloopen, om iets anders te vinden en de klachten op te heffen. Als we het doel opgaven, waarvoor we grond wilden koopen, werden we afge wezen. De heer Jansen bepleit hij dc Nieu we Haven, waarop Weth. De Vreugd zegt, we ontheften 2 of 3 menschen van hun be zwaren, maar krijgen twintig nieuwe kla gers. Besloten wordt, dat wethouder De Vreugd met den heer Van Houten naar de bestaande plaats zullen gaan om te trachten de idee van den laatste te verwezenlijken. De voorzitter hoopt eerlang met een afge rond voorstel in den raad te komen. Hierna wordt het voorstel van B. en W. aangeno- nW>- Benoeming van een lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens het ver leend eervol ontslag als zoodanig aan den heer A. M^ van der Jagt. Gekozen wordt Mr. J. B. Sens, no 1 der aanbeveling met 12 stemmen en 1 op den heer E. Meijer. Wijziging der sabrisregeling voor de amb tenaren, in dienst der, gemeente Hillegom. De voorzitter zegt, dat het als regel niet de bedoeling van een voorzitter is, het eerst zijn meening uit te^spreken; spr. wil hiervan ditmaal afwijken. Spr. vertrouwt, dat deze promotie met algemeene stemmen zal wor den aangenomen, hetgeen niet alleen een voldoening zal beteekenen voor B. en W., doch ook voor de ambtenaren zelf. De thans geuite gedachte is niet van vandaag of gis teren, doch bestaat al een paar jaar. Onze ambtenaren hebben getoond, wezenlijk ambtenaren te zijn, en wc apprcieeren'hun werk. De massa kijkt licht tegen het werk op, en toch is dat niet tc vergelijken met den arbeid in particulier bedrijf, In het ge- meentebedrijt is dat anders; daar wordt vaak bevolen; zoo en niet anders. Dan voelt men het verschil. Als voorb. noemt spr. de gemeentebegrooting, die een absolute stu die eischt. Bij het weggaan van mej. Groe- newegen kwam geen vervanger; de ambte naren deden haar werk erbij. Voor een pro motie der ambtenaren is echter ook geld noodig. Het verschil tusschen lste en 2de ambtenaar is 540- Ofschoon door het heengaan van den heer Van der Jagt en het salaris van den nieuwen functionaris niet gedacht is: het moet maar op, meenden B. en W. nu gelegenheid te hebben de begeer de verandering in te voeren en spr. hoopt, dat het voorstel wordt aangenomen. De heer Vooren brengt hulde voor de wijze van indiening, hetgeen getuigt van een juist inzicht door B. en W, in de werkzaam heden van den gem.-secretaris. De voorzit ter heeft een en ander zoo juist belicht, dat dit voor mij een reden is tol vriendelijke bewondering. Wat gebeurd is. is gebeurd en-spr. zegt het niet als verwijt, maar was geen gemeente-secretaris van buitenaf be noemd, dan was de promotie vanzelf geko men. Dan was een heel ander cijfer geko men. Het is van B, en W. zeer juist gezien: wel promotie, maar zoo billijk mogelijk. Spr. noemt het voorstel getuigend van wijs be leid en juicht het toe. De heer Fijma zegt, dat het hem niet duidelijk is, hoe men aan dit voorstel gekomen is; spr. heeft zich bi- Een auto van den motordienst der tirma Plug, te Noordwijk, geraakte, doordat zij moest uitwijken voor een fietser op den Achterweg nabij de Vlasoven, te ver in den kant. zcodat de gevulde vaten olie, welke op de auto geladen waren, aan hel rellen gingen, de auto onderste boven sloeg en op het teelland van den heer Mooiman terecht kwam. De chauffeur wist zich te redden, zoodat alleen materiëele schade opgeloopen werd. De foto geeft een duidelijk beeld van de omgevallen auto. zonder verwonderd over de verandering van standpunt van den voorzitter sinds een paar jaar. De salarissen moeten gebaseerd zijn op "den levensstandaard. Er is 900 over. Wat moeten we er mee doen? Het kost 800, niet niets. Spr, heeft alle respect voor de ambtenaren, maar dankt er voor, waar ook een ambtenaar is van 23 a 24 jaar met 1040 salaris voor deze z. i. niet noodige salarisverheoging te stemmen. De ambtena ren mogen niet klagen. De heer Vermeer gaat grootendeels -met den heer Fijma mee en deelt de verwonde ring. In 1920 stemden beide wethouders tegen verhooging. Voor 3 ambtenaren wordt een uitzondering gemaakt Fr zijn nog andere hoofdambtenaren, t zelfs met 28 dienstjaren. Waarom zijn er 3 uitgegrepen? Het voorstel van B. en W. wordt in stem ming gebracht en Verworpen met 76 stemmen. Vóór stemden de beide wethou ders en dc heeren Vooren, Loerakker en Schrama; tegen de heeren: Y ar Houten, Fijma, Hoogmoed, Van de Loo, Vermeer, Klaver en Selhorst. Jaarwedden ambtenaren van den Burger lijken Stand. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangeno men. Benoeming ambtenaar van den Burgevl. Stand, vacature A. M, van der Jagt. Met algemeéfic stemmen Wordt benoemd mr. J. B. Sens, nó. 1 dér voordracht. Begrooting Gezondheidscommissie 1927. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. Opmerkingen van Gedeputeerde Staten over de gemeentebegrooting 1926. Met al gemeene stemmen wordt besloten de ge vraagde wijzigingen aan te brengen. Benoeming van een fitter aan het water- Ieidingsbcdriji. Benoemd wordt J. Burger hout te Katwijk-aan-Zce met tl stemmen, 1. op E. van der Blom en 1 blanco. De punten 19 en 20 worden behandeld in comité-generaal. Rondvraag. De heer Vermeer vraagt, of er een. paard gekocht is. We hooren er niets meer van. Wethouder De Vreugd zegt, hek paard is nog niet gekocht, we konden er nog buiten. De heer Jansen vraagt, hoe het nu toch staat met den Stationsweg. Fr moet tc dien opzichte gehandeld worden; de toestand is onhoudbaar. Weth. De Vreugd geeft een uiteenzetting der teiten. De heer Loerakker zegt, een kinderhand is gauw gevuld. Ik stel voor, door te zetten. Het moet gebeuren,goedschiks of kwaad schiks; het is zoo ondoenlijk. De heer Schrama zegt, we moeten niet beginnen, als er geen trottoirs komen. anders_wordt het alleen een mooie weg voor de Fordjes. De heer Van Houten informeert, of de sproei wagen loopt. Wat de Stationsweg betreft, dat kan altoos, ze kunnen omrijden. Nog wijst spr. op de Hippelaarsbrug, waar gaten in liggen. De heer Van de Loo wijst op den laatsten brand in de Weerestein'straat. De burge meester en wethouder Balvers waren daar ook. De brandbluschmiddeicn bleken in oide, maar niet het materiaal. We moeten bedenken, dat het betreft waardevolle ge bouwen, De brandweer is niet voldoende en B. en W. zijn zoo niet verantwoord. Vier slangen hadden kunnen werken. Dc voorzitter zegt, er is reeds met de brandweer gesproken, doch dc organisatie is nog niet in orde; er mankeert een heele- boel aan. De voorzitter dankt nu voor de gevoerde discussies, betreurt het, dat de ambtenaren de voorgestelde salarisverbetering niet zul len krijgen, doch vertrouwt, dat zij deson danks met denzelfden iiver hun plicht zul len doen. Hierna sluiting. De een zijn dood, de ander zijn brood. Nu de staking der mijnwerkers in Enge land maar steeds blijft aanhouden, duurt het ook voert, dat er hier steed/ Engelsche visschersschepen komen bunkeren, tot een aantal van gemiddeld 50 per week. Boven dien worden hier, in steeds vlugger tempo, kolen gehaald per schip, naar Engeland toe. Gisteren kwamen daarvoor weer 2 schepen in de visschershaven. De eene was de motorschoener Edel, die al eenige weken telkens heen en weer reist, Dc hoeveelheid wordt echter grooter, nu er ook een stoomschip kwam om kolen, nl. het st. Tudwall. Dat schip bergt tegelijk heel wat bunkerkolen. De vischtossersrcgeling. Gisteravond vergaderde de Chr. Bond van Haven- en Transportarbeiders, met het oog op het aangekondigde, naderende einde van de arbeidsregeling aan den kant, aangezien de bonden het niet eens kenden worden over een te stellen candidaat voor de func tie van ambtenaar der regeling. Ten einde nu, indien mogelijk de regeling te kunnen behouden, was een compromis voorstel gedaan: de bonden zo-uden aan de commissie, belast met het toezicht oo de regeling, opdragen, dal deze een persoon voor ambtenaar aanwijst. De cnr. bond verklaarde zich bereid deze opdracht aan die commissie te geven, ter wijl zij zich verder bereid verklaarde elke candidaat te aanvaarden, die v.oidoet aan den, door de reeders gestelden eisch, dat hij het volle vertrouwen heeft van de meerderheid der werknemers. Dronken. Gisteren werd de hulp van de politie ingeroepen door de cafehouaster S., daar in het café twee Deensche zeelieden wa ren in staat van dronkenschap, die aan het ver zoek van Mejuf. S. om het café te verlaten, niet wilden voldoen. Toen echter de politie kwant, verlieten zij het café, maar verstoorden toen zoo erg de openbare orde, en maakten het de politie zoo lastig, dat deze versterkt met assistentie, de heeren naar het poltiebureau brachten, waar zij zich hadden te verantwoorden voor hun ongepaste daden. Vondeling. Dinsdag avond werd een jongetje van ruim twee jaar door de politie aangetroffen, hetwelk bij nader onderzoek bleek verdwaald te zijn. Daar het kind op de vragen, door de politie gesteld, waar het woonde en hoe of het heette niet kon antwoor den, achtje deze het raadzaam het kind mede te nemen naar het bureau totdat iemand wel zou komen. Nader bleek het te zijn het zoon tje van H. wonende Cornelis Drebbestraat. Verboden te zwemmen. De politie moest gisterenmiddag nabij de Spuisluis han delend optreden. Een dertigtal jongens waren hier aan het zwemmen, hetgeen al reeds ver boden is, doordat men zich ongekleed of met voldoende gekleed bevindt aan den publieken weg, doch ook het gevaar wat hier dreigt is groot. Men springt en duikt hier van den hoogen sluismuur, waaraan sleepbooten, en vlotten door middel van staaldraden worden vastgemaakt, zoodat op den duur ongelukken niet uitblijven. Afpersing. Door F. J. K., wonende te Driehuis, werd aangifte gedaan, dat eenige personen hem geld hadden afgeperst. Deze mannen beweerden, dat zij, die vroeger in dienst van K. waren geweest, nog loon van hem te goed hadden. Omdat de mannen den heer K, bedreigden, heeft deze toen geld gegeven, maar hij zeide aan de politie, dat hij geen geld meer schuldig was. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer W. A. Knibbe is te Harderwijk geslaagd aan het Chr. Lyceum voor het diploma H. B S met 5-jarige cursus. In de provincies Zuid-Holland. Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe heeft de can- didaatsteüing plaats gehad voor de verkie zing van 25 leden der Eerste Kamer. Bij een gevecht in Atjeh worden 10 msn gedood, 2 gewond. Het verblijf der Koninklijke Familie ia Zwitserland is tot Maandag verlengd. Te Rijswijk is gisteren ter aarde beste,, het stoffelijk overschot van den piloot der H. N. A. C. G, den heer H. C. de Vree. De Hanzebank in het bisdom Haarlem; een algemeene vergadering van aandeel» houders. Verschenen is het advies van de Staats commissie voor het Muntwezen. De werkhervatting in de Engelsche mijne» is nog van weinig beteekenis. De inhoud der Fransch-Engelsche over eenkomst. Bij Neurenberg is oen Fransch vliegtuig brandend neergekomen. In het proces inzake complot Moestala Kemal zijn 15 beklaagden, onder wie twea oud-ministers, ter dood veroordeeld. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m 767. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. #e lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.44. Medegedeeld door het Kon. Ned, Meteoro logisch Instituut le De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 14 Juli 1926. Hoogste barometerstand 766.5 m.M. te Kopenhagen. Laagste barometerstand 752.5 m. M. te Abisco. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 Juli: Zwakke, veranderlijke wind, helder tot licht, of half bewolkt; droog weer. behou dens kans op onweer, in het noorden war» mer. met het prachtige, zomerweer, een heen en weer zeilen en een heele drukte, tot laat in den avond. Wedylucht. Bij de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereeniging ,De Post duif" was de uitslag, vanaf Roosendaal: 1, 2, 7, 13 A. Kikkert; 3, 9, 15 C. v. Nieuwburg; 4, 8, 12 F. de Leeuw; 5, 10, 16 M. Griffioen; 6 D. Baas; 11. P. Twigt 14. W. J. Cornelissen. Winnaar van den wisselbeker, welke voor jonge duiven beschikbaar is gesteld voor binnenlandsche vluchten, werd dit jaar A. Kikkert, houder van den beker was J. P. Tienstra. Gestaagd. De heer S. Thuis te Hoofddörp heeft met goed gevolg afgelegd het examen voor het diploma boekhouden, afgegeven vanwege de vereenigingen van Leeraren in het Boekhouden en Van Mercurius. Hooibouw. Alhier heerscht in verband met het mooie weer thans zeer drukke bedrijvigheid in den hooibouw. En heel terecht zelfs, dat er druk wordt gearbeid, want het grimmige weer van voor heen maakte het in deze bedrijven niet ge makkelijk. Er is dan ook in den beginne zoo hier en daar wel wat te zwaar hooi naar binnen getransporteerd. Zoo ziel men al enkele landbouwers hun hooiberg uitsteken om brand te voorkomen. Er zijn er zelfs, die ten tweede male aan den gang moeten maken op last van de gemeentelijke hooipeiler, en dit omgezette hooi ziet dan meestal zeer zwart. De hooi peiler heeft in deze dagen durk werk. Zeilen. Zondag vierde de Haarlemsche Zeilvereeniging haar 4v-jarig bestaan. Ge noemde H. Z. V., voor het grootste ge deelte gestationeerd te Penningsveer, was reeds vroeg in de weer om de zeilvaartui- gen gereed te maken, om te wiegelen op de baren der Mooie Nel. Veel vrienden op het gebied der zeilkunst kwamen naar de Mooie Nel, om het feit feestelijk te herdenken. Voor deze gelegenheid was een stukje land gehuurd, om het jeest niet alleen te water, doch ook op het land voort te zet ten. Het was den geheelen dag, in verband Concert. Zondagavond gaf het R.-K. Harmoniecorps „St. Jacobus" alhier een openbaar concert bij e R.-K. kerk alaar, onder leiding van den directeur J.. W. Le- feber. Er werden verschillende mooie num mers ter. gehoore gebracht. Het^irachtige weer was een van de gun- stige omstandigheden, dat het door een groot aantal menschen werd aangehoord. Het programma was samengesteld al» volgt: 1. Salul au Drapeau, Mars; 2. Bonne Change, Ouverture; 3. La belle villageoise, Valse; 4. La Speranza, Fantasie-Caprice; 5. Arlin, Pas redouble; 6. Bellahix, Ouverture; 7. Pois de Sentem, Intermezzo; 8. Suspin it Valse roumaine; 9. Le drapeau de Beet# Marsch. Duinbrand. Langs de spoorbaan heeft weer een duinbrand gewoed, die ongeveer 3500 vierk. M. duinbeptanting heeft vernie tigd. De jachtopziener E. Bol izn., geholpen door een twaalftal andere personen wist het snel zich uitbreidende vuur eindelijk te bedwingen. De personen zagen hun blus- schingswerk wel met succes bekroond, maar verscheidene van hen zagen hun po gingen beloond met.... totaal verbrandd® kleedingstukken. De gevaren der zee. Namens hef ge meentebestuur is aan de oudste leerlingen der Lagere scholen het bekende boekje van den heer A. J. Meyerink „De gevaren der zee voor baders en zwemmers" uitgereikt. Dit mag zeker een goede maatregel ge noemd worden. Wie schrijft nu eens een soortgelijk boek je over „De gevaren van den weg voor wandelaars en fietsers". Deze gevaren, waaraan we eiken dag bloot staan, zijn ze ker niet minder groot en minder talrijk dan die der zee. De gemeente verlaten. W. Dr. Graat R. W. van Lijnden van Sandberg, secretaris van het P. E. Nzal binnenkort onze ge meente verlaten, om zich te vestigen in Zeeland, waar hij op Walcheren zal gaan wonen op het kasteel „Ter Hooge". De heer van Lijnden heeft de functie aan genomen van griffier van den Polder van Walcheren. Brandje. Dinsdagavond omstreeks tien uur werd de vrijwillige brandweer gealar meerd voor een auto, die in de van Stols- berglaan in brand was geraakt. Vermoede- lijk was het benzinereservoir defect en hierdoor in brand geraakt. De vlammen werden spoedig gebluscht. De motor had veel schade bekomen en de auto werd naar de garage van Kemper, aan de Juiianalaaa gebracht. V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1