Binnenlandsch Nieuws De Nederlandsche Congressisten uit Chicago teruggekeerd. De Brabantsche Textiel arbeiders. Het 14e Internationaal Scheepvaartcongres. De buitenlandsche reis der Koninklijke Familie. Een 75-jarig .jubileum gemeentewet. De Eerste Kamerverkiezingen. Het pensioenfonds voor weduwen en weezen van onderwijzers. Actie tegen de vangst van beschermde inlandsche vogels. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Regeling van werkzaamheden. De verhooging en verzwaring van de Maasdijken. De uitvoer van Nederlandsche steenkolen. De buitenlandsche reis der Kon. Familie. Het advies van de Staatscom missie voor het Muntwezen. AlgemeenR. K. Middenstands- bedrijf sraad. Bestuursvergadering v. h. R.-K. Werkliedenverbond. UÏT ONZE OOST. De onlusten in Atjeh. MARKTNIEUWS. Sisterenmorgen is het ss. „Rotterdam," waarop zich de Nederlandsche congressis ten van het Internationaal Eucharistisch Congres te Chicago bevonden te Rotterdam gearriveerd. Over de aankomst schrijft de „Msbd." o.m. het volgende Door den mist werd de aankomst van de „Rotterdam" verlaat, zoodat, toen wij om half zeven bij de loods aan de Wilhelmina- kade aankwamen, de boot nog bij lange na niet in zicht was. Wel hoorden wij dat de „Rotterdam" te kwart vóór zes Hoek van Holland»was gepasseerd. Geduldig wachten op de nog niet heetge- blakerde kade achter de loods was dus het verstandigste. Inmiddels verschenen de per sonen, die den Aartsbisschop en zijne mede reizigers kwamen verwelkomen. Wij merkten o.a. op den ZeerEerw. Pas toor A. J. H. Wreesman van de parochie der H. Elisabeth, die namens den ZeerEerw. Deken van Rotterdam, Pastoor J. G. van Heeswijk ter verwelkoming aanwezig was den HoogEerw. Heer Mgr. B. A, de Wit, Vicaris-Generaal van het Aartsbisdom en Dr. W. Mulder, secretaris Van Z.D.H. den Aartsbisschop. Dezen arriveerden per auto uit Utrecht om met Mgr. ten spoedigste weer naar de Bisschopsstad te kunnen te- rugkeeren, eenige Heeren geestelijken, als mede vele belangstellenden en familieleden van de congressisten. Toen we in de loods gekomen waren, was de boot reeds in zicht door drie sleepboo- ten werd zij achterwaarts vóór het loodsge- bouw gesleept. Van de opvarende congres sisten was dknvankelijk nog weinig te zien, tot het debarquement begon en Pastoor G. de Bruijn uit Schoondijke en Kapelaan Schneider als de eersten, voet aan wal zet ten. De begroeting was allerhartelijkst, over en weer .regende het vragen. Te ruim half negen kwam Z.D.H. Mgr. H. van de Wetering, vergezeld van zijn se cretaris, den WelEerw. Heer J. v. d. Burg, de loopplank af. De Kerkvorst werd lang en hartelijk toegejuicht en het eerst door Pas toor Wreesman verwelkomd namens den Deken van Rotterdam en de Katholieken van Nederland. Mgr. toonde zich als steeds eenvoudig en beminnelijk, vertelde dat hij niets geen hin der had gehad van vermoeienis op reis en dat hij het congres als welgeslaagd beschouwde. De douaneformaliteiten verliepen vlot en Zonder stoornis, zoodat nog voor negenen de Aartsbisschop met den Vicaris-generaal en zijn beide secretarissen plaats had genomen in den Aartsbisschoppelijken auto, welke hen nog vóór den middag in Utrecht terugbracht De overige congressisten die eveneens al len in goeden welstand de reis hadden af gelegd, zijn voor het meerendeel eveneens heden naar hunne woonplaatsen terugge keerd Alleen Pastoor v. Aken en Kapelaan Pau- lussen uit Schiedam zijn nog niet gerepa trieerd, zij arriveeren met de volgende boot. Uit Eindhovep meldt men aan de Msbde: Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk bij verschillende fabrikanten van het zuiden des lands, het voornemen zou be staan, om spoedig tot een tijdelijke sterk in grijpende loonsverlaging over te gaan, in verband als onhoudbare concurrentie, welke op de wereldmarkt van de valuta-zwakke landen wordt ondervonden, kunnen we het volgende mededeelen Bij informatie is ons gebleken, dat door de R. K. werkgevers in het textielbedrijf geen beslissing is genomen ten opzichte van een loonsverlaging. Van de zijde van den R. K. Textielarbeidersbond vernemen we, dat ook bij hen niets van een dergelijke loons verlaging bekend is. Bij K. B. zijn benoemd tot gedelegeerden ier Nederlandsche Regeering voor hef in December 1926 te Cairo te houden 14e internationale Scheepvaartcongres, ir. dr. H, Wortman, directeur-generaal der Zui derzeewerken; ir. dr. L. R. Wentholt, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat te Nij megen; ir. P. van Braam van Vloten, hoofd ingenieur, chef van den technischen dienst der kustverlichting ir. E. van Konijnen burg, hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat met verlof en Jhr. C. J. A. Rei gersman, hoofdingenieur-directeur van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland te Haarlem. De laatstgenoemde twee gedele- geerder} zijn benoemd buiten bezwaar van 's Rijks Schatkist. Hoewel de berichten omtrent den gezond heidstoestand van H. M. de Koningin be vredigend zijn, heeft H. M. Maandag haar appartementen nog niet verlaten. Prins Hendrik maakte met Prinses Juliana een wandeling in de onmiddellijke nabijheid van Sankt Beatenberg. De weersgesteld heid blijft voortreffelijk. P?Bij de opening van de algemeene vergade ring van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te Middelburg, meldt de „Tel." hield de voorzitter, dr. G. P. Fockema An- dreae, burgemeester van Utrecht een rede naar aanleiding van het 75-jarig bestaan der Nederlandsche Gemeentewet. Na een apercu van de belangrijkste.bepalingen dezer wet in haar historisch verband en haar ontwikke ling, besloot de spr. met de volgende beschou wingen Voor hoe lang zou de wet gelden Toen de beraadslagingen in de Tweede Kamer, den 12den Mei 1851 aangevangen, op 4 Juni d.a.v. genaderd waren aan het slotartikel, over de inwerkingtreding, kwam een der leden met een voorstel van deze strekking, wat de wet vóór'den 31sten December 1861 in nadere overweging zou worden genomen, dus als het ware eerst 10 jaren op proef zou werken. Het werd, na korte bestrijding van den mi nister en een der Kamerleden, met een groote meerderheid verworpen. De wet trad dus in werking, zonder dat aan den duur harer geldigheid een bepaalde grens was gesteld. Dit amendement werd gedragen door de overtuiging van den voorsteller „de be schuldiger" zeide Thorbecke dat het wets ontwerp den publieken geest verdooft, dat het centraliseert, dat het een ijzeren wet is. De minister ontkende dit met stelligheid, evenals hij ontkende, dat de vorige Grondwet (die van 1815 dus), den publieken geest ver doofde. „Ik meen" zeide hij „dat het een onrechtvaardige beschuldiging is tegen die Grondwet. Maar hetgeen-den publieken geest verdoofd heeft, onder de werking van die Grondwet, dat was de geest van het Gou vernement, de geest der gouvernementen van 1815 af. Die geest van het gouvernement die niet strekte, om bekwaamheid op den voorgrond te brengen, om aan vrijheid van oordeel een stem te geven, om medewerking op te roepen die geest is verdoovend ge weest voor den pubheken geest Deze zeer ernstige vermaning was door Thorbecke zeker ook voor de toekomst be doeld, en zijn woord was dat van een profeet. Laat ieder zich zijn waarschuwing voor ge zegd houden. Inderdaad, het komt in hcoge mate aan op den geest van het gouvernement, in deze ook van de hoogere organen, welke de toepassing en ontwikkeling van ons Ge meenterecht mede in de hand hebben. Door onnoodige bemoeizucht, door het zich zetten op andermans stoel, kunnen zij de zelfstan digheid en de vrijheid der gemeente tegen de beginselen van ons staatsrecht ir.knotten, hare groeikracht schaden, maar door verstan dig, bezadigd toezicht en krachtig ingrijpen, als het inderdaad noodig is, niaar ook niet eerder, kunnen zij dan de door Thorbecke in zijn wet neergelegde beginselen, waarvan gebleken is, dat zij alle gelegenheid bieden voor een rijke ontplooiing der gemeenten, een zegenrijke toepassing verschaffen. „In den wensch dat de wet aan de ingeze tenen, zooveel mogelijk, de regeling hunner eigene belangen vrij late, en het hooger ge zag eer daarop doen toezien, dan zich daarin mengen, deelt de Regeering," aldus schreef Thorbecke op de eerste bladzijde der Memo rie van Toelichting. Blijft men zich van de juisheid dezer stel ling te bevoegder plaatse bewust, dan zullen wij, naar spr. vertrouwe, met Thorbecke's riemen nog best eenigen tijd kunnen roeien zonder te stranden, te verdrinken of de ge meenten of den Staat aan andere ernstige gevaren bloot te stellen. In de groep Gelderland, Overijssel, Gro ningen en Drenthe zijn de navolgende can- didatenlijsten ingediend R. K. Staatspartij Door de R. K. Sta- ten-leden in de provincie Gelderland 1. J. F. C. Arntz, te Nijmegen; 2. P. T. H. M. Dobbelman, te Nijmegen; 3. M. C. E. Bon- gaerts, te 's-Gravenhage; 4. P. J. S. Serra- rens, te Rijzenburg; 5. G. W. J. van Koe verden, te Buren; 6. mr. J. R. H. van Schaik, te 's-Gravenhage. Verder door de R. K. Statenleden in de provinciën Overijssel, Groningen en Drenthe een gelijkluidende lijst bevattende de namen van 1. J. C. L. van der Lande, te Ubber- gen; 2. Ant. J. Schoenmaker, te Deventer; 3 H. Ruiter, te Arnhem; 4. P. J. Serrarens, te Utrecht. A. R. Partij Door de A. R. Staten-leden in alle vier provinciën de volgende gelijk luidende lijst1. H. Colijn, te 's-Graven- hage; 2. mr. P. A. Diepenhorst, te Amster dam; 3. dr. H. Franssen, te Zwolle; 4. jhr. 5. van Citters, te Brummen; 5. H. Timmer, te Meppel; 6. D. H. R. Harrenstein, te Spyk (Gr.); 7. ds. G. Hofstede, te Blokzijl; 8. Jhr. J. Beelaerts van Blokland, te Oosterbeek; 9. P. H. Hummelen, te Groningen. C. -H. Unie Door de C. -H. Staten-leden in alle vier provinciën de volgende gelijk luidende lijst1. mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk, te Wijhe; 2. mr. O. J. E. Baron van Wassenaar van Catwyck, te 's-Gra venhage; 3. J. Knoppers, te Meppel; 4. prof. dr. J. de Zwaan, te Groningen; 5. J. C. Wolt huis, te Vroomshoop; 6. mr. dr. C. O. P. Baron Creutz te Bennekpm (gem. Ede); 7. H. A. Robaard, te Hoogeveen; 8. mr. E. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop van Slochteren, te Slocnteren. S.D.A.P. Door de S.D.A.P.-Staten- leden in alle vier provinciën de volgende ge lijkluidende lijst 1. mr. M. Mendels, te Amsterdam; 2. E. Rugge te Groningen; 3. L. M. Hermans, te Arnhem; 4. J. Oudegeest te Amsterdam; 5. J. F. Ankersmit, te Am sterdam; 6. mevr. H. Brok, geb. Troelstra, tc Rolde; 7. L. J. H. Eversen, te Haren (Gron.); 8. J. Vleming, te Hattem. Vrijheidsbond Door de V. B. Staten leden in alle vier provinciën de volgende gelijkluidende lijst 1. mr. H. Smeenge, te Amsterdam; 2. mr. A. J. baron van Nagel, van Ampsen, te Lochem; 3. J. van Gelder man, te Losse 4. dr. S. E. B. Beerema,te Usquert, 5. jhr. mr. A. W van Holthe tot Echten, te Assen; 6 J Smid. te Voorburg; 7 mr. J. van Gilse, te Steenwiik. V.-D. Bond Door de V.-D. Staten leden in alle vier provinciën de volgende ge lijkluidende lijat: 1. J. B. Westerdijk, te Uithuizermeeden; 2. J. Wuite Jzn., te Hui- zum; 3. mr. H. I. Schönfeld, te Winschoten; 4. mr. dr. H. P; de Wilde, te Arnhem; 5. mr. W. Doornbos, te Meppel. Staatk. Geref. Partij. Door de S. G. (Staatk. Geref.) Staten-leden in de provin ciën Gelderland en Overrijssel de volgende gelijkluidende lijst: 1. ds. G.H. Kersten, te Rotterdam; 2. ds. P. Zandt, te Delft3. El Kuyk, te Amsterdam. In de groep Zuid-Holland zijn de navolgen de candidatenlijsten ingeleverd R. K. Staatspartij Door de E. K. Staten leden 1. J. J. G. baron van Voorst tot Voorts te Arnhem 2. prof. dr. A. M. A. A. Steger, te 's-Gravenhage 3. ir L. J. M. Feber, te 's-Gravenhage 4. F. L. D. Nivard, te Rotterdam 5. L. F. Guit, te 's-Gravenhage 6. H. Bader, te Sassenheim 7. mevr. P. A, F. Steenberghe, geb. Engeringh, te Soest 8. jhr. mr. L. E. N. M. von Fisenne, te Rijs wijk, (Z.-H.) 9. ir. H. J. W. Thunissen te 's-Gravenhage10. F. N. V. Quant, te 's-Gravenhage. A.-R. Partij Door de A.-R. Staten-leden: prof. mr. A. Anema, te Haarlem 2. mr. P. E. Briët, te Leiden 3. H. Amelink, te Utrecht4. mr. V. H. Rutgers, te 's-Graven hage 5. J. v. d. Molen Tzn., te Oosterbeek (Geld.)6. W. Warnaar, te Sassenheim 7. dr. J. Severyn, te Dordrecht 8. dr. J. T. Reitsma, te Rotterdam 9. mr. H. W. Hovy, te Lcosduinen 10 mr. A. Baron van Heeckeren van Keil, te Rhcden. C.-H. Unie Door de C.-H. Staten-leden*: I. jhr. mr, dr. N. C. de Gijselaar, te Leiden 2. mr. A. van der Hoeven, te Rotterdam 3. dr. C. J. K. van Aalst, te Amsterdam 4. mr. dr. C. O. P. baron Creutz te Benne- kom (Gem. Ede) 5 jhr. dr. J. W. H. Rut gers van Rozenburg, te Baarn 6. prof. dr. F. de Vries, te Rotterdam 7. H. J. de Groot te 's-Gravenhage 8. C. L. van Wiilems- waard te Schoonhoven. S. D. A. P.Door de S. D. A. P. Staten leden 1. A. B. de Zeeuw, te Rotterdam 2. F. L. Ossendorpm te Amsterdam 3. P. Danz, te Amsterdam 4. W. Drees, te 's-Gra venhage 5. J. van Zutphen, te Hilversum 6. dr. L. Heijermans te Amsterdam7. 1. G. Keesings, te-Laren (N.-H.). Vrijheidsbond Door de V.B. Staten leden 1. mr. P. Rink, te 's-Gravenhage J, 2. J. Koster, te Heerlen 3. mr. A. C. Crena de Jong, te 's-Gravenhage 4. P. J. de Kan ter, te 's-Gravenhage 5. mevr. E. W. Dy- serinck, te 's-Gravenhage 6. D. J. Hulshoff Pol, te 's-Gravenhage 7. mr. L. Trouw, te Brielle. V.-D. Bond Door de V.-D. Staten leden 1. mr. M. Slingenberg, te Haarlem 2. mevr. W. A. L. Ros geb. Vrijman, te 's-Gravenhage 3. H. Snijders, te Middel burg 4. mr. W. H. M. Werker, te 's-Gra- venhage. Staatk. Geref. Partij Door de S. G. (Staatkundig Gereformeerde) Staten-leden 1. ds. G. H. Kersten, te Rotterdam 2. ds. P. Zandt, te Delft3. E. Kuyk, te Amster dam. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Van Zadelhoff. 1. Is het den minister bekend, dat bij arrest van den Hoogen Raad, dd. 22 April 1926, is uitgemaakt, dat van de onderwijzers en onderwijzeressen, bedoeld in art. 156 der Pensioenwet die tijdig verklaard hebben bij hun vroegere verklaring, dat zij niet wenschen te worden opgenomen in het Pen sioenfonds voor weduwen en weezen, te wil len blijyen geen pensioenpremie voor we duwen- en weezenpensioen had .mogen wor den geheven van 1 Januari 1923 tot 1 Juli d.a.v. 2. Weet de minister, dat door een groot aantal gemeente- en schoolbesturen die pre mie wel is geheven, en de betrokkenen dus van 1 Januari 1923 tot 1 Juli 1923 recht heb ben op terugbetaling van het bedrag 3. Zoo ja, is de minister dan bereid, ten spoedigste een aanschrijving te zenden aan de betrokken besturen, opdat op korten ter mijn de terugbetaling van het te veel gestort- te aan de belanghebbenden geschiede heeft de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen geantwoord 1 en 2. Deze vragen beantwoordt onder- geteekende bevestigend. 3. Een aanschrijving, als in deze vraag bedoeld, is onder dagteekening van 25 Juni 1926 tot de gemeente- en de schoolbesturen gericht. Het onlangs te 's-Gravenhage gevormde uitvoerend comité tot opheffing van de vangst van beschermde inlandsche vogels, deelt mee, dat thans bij dit comité aangeslo ten zijn 15 algemeene bonden en plaatselijke vereenigingen met een gezamenlijk ledental van 23.735. Bij eenige besturen is de aan sluiting nog in behandeling. Het uitvoerend comité bestaat uit gedele geerden van de Nederl. Vereeniging tot be scherming va(i dieren (de heer ir. D. de Clercq te Zandvoort, voorzitter), der Vereen- ging voor Vogelbescherming 's-Gravenhage en Omstreken (de heer W. Tolsma, secre taris), het Jack Londen verbond (de heer H. G. van *Harrevelt, penningmeester), de Ne derl. Natuurhistorische Vereeniging (de heer dr. Joh. H. van Burkom), den Bond van po litieambtenaren in Nederland tot bescher ming van dieren (de heer C. A. A. Last) en den Nederl. Jeugdbond voor Natuurstudie (de heer Kees Ittmann). De Eerste Kamer der Staten Generaal kwam Dinsdagavond bijeen onder voorzitter schap van J. J- G. Baron van Voorst tot Voorst. Na het trekken der afdeelingen en het verkiezen van voorzitters en onder-voor zitters deelt de VOORZITTER mede, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren Anema, van Lanschot, de Vlugt, Smeenge en de Vries, en tot ondervoorzitters de heeren Hoffmans, Slingenberg, Janssen, Diepenhorst en Rink. De VOORZIT! ER deelt mede dat de Centrale Afdeeling besloten heeft heden avond onmiddellijk na afloop der openbare vergadering, eenige wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken en morgen ochtend te 11 uur eenige andere wetsont werpen in 'de afdeelingen te doen onder zoeken. Voorts stelt de Voorzitter aan de orde in een hedenmiddag 2 uur te houden openbare vergadering een aantal wetsontwerpen, waar van reeds kennisgeving aan de leden is ge schied. De vergadering wordt verdaagd tot heden middag 2 uur. Steun der regeering wordt gevraagd. Door het Tweede Kamerlid Deckers waren de volgende schriftelijke vragen gesteld 1. Heeft de Minister kennis genomen van de door Ged. Staten van Noord-Brabant aan de Stafen dier prpvincie gedane voorstellen tot verhooging en verzwaring van den linker- Maasdijk van de Maashees tot de Die 2. Is de Minister bereid te bevorderen, dat dit voor de veiligheid en de welvaart van een groot deel van Noord-Brabant dringen nood zakelijk werk, waarvan de kosten op f 1.650.000 zijn geraamd, van Rijkswege wordt gesteund en zoo ja, tot welk bedrag? Het antwoord van den heer Van der Vegte, Minister van Waterstaat, hierop luidt als volgt 1. Deze vraag kan bevestigend worden be- woord 2. Door Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant is voor de uitvoering van de nood zakelijk geachte verhooging en verzwaring der Maasdijken in die provincie Rijkssteun gevraagd. Dit verzoek wordt nog onderzocht. Een beslissing kan nog niet worden genomen, zoodat Gedeputeerde Staten nog geen ant woord op hun verzoek konden ontvangen. Totdat cp dit verzoek zal zijn beslist, schijnt het ond'ergeteekende praematuur «p de ge stelde vraag antwoord te geven. De samenwerkende mijnwerkersorgani saties hebben het volgend schrijven verzon den aan de contactcommissie Volgens opgave van het Britsch Mijn- bouwminïsterie zijn gedurende het conflict in den Engelsehen mijnbouw van 1 Mei tot 21 Juni 1926 van Holland uit 61.000 ton ko len in Engeland ingevoerd. Ten einde na te gaan in hoeverre deze opgave juist is en in hoeverre deze kolen uit de Limburgsche mijnen afkomstig zijn, ver- Zoeken wij de ondernemers beleefd om zoo mogelijk ten spoedigste te willen mededee len of door de Hollandsche mijnen hetzij di rect hetzij indirect kolen voor Engeland ?ijn geleverd, en zoo ja, in welk quantum. H.M. de Koningin, de Prins en de Prin ses zijn gistermorgen vroeg naar de Jung- frau-joch. 3500 meter hoog, gegaan. De vor stelijke personen hadden stralend "zomer weder. Zij hadden een prachtig uitzicht op de sneeuwbergen. Het gezelschap heeft bij zonder genoten. De Koningin is thans geheel hersteld. Om zes uur keerde de koninklijke familie naar Beatenburg tei^g. Het verblijf in Zwitserland is verlengd tot Maandag a.s. Dan wordt de terugkeer naar Nederland aanvaard. Verschenen is het advies aan H. Ma de Koningin van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 6 April 1921, No. 19 met opdracht te dienen van advies over de vraag of de toestand op het gebied van het Muntwezen in Neerland en Neder- landsch-Indië wijziging van de desbetreffen de regelingen in het bijzonder met be trekking tot de bestaande eenheid van munt -noodfg of wenschelijk maakt, en zoo ja, welke wijzigingen; zulks met mede- dceüng van haar gevoelens over de daar mede samenhangende vraagstukken. Deze Commissie bestaat uit de heeren; Mr. G. Vissering, voorzitter; P. Bredius, Prof. Mr. G. W. J. Bruins, F. de Fremery, Mr. J. Gerritzen, Mr. J. Hofstede de Groot. Mr. W. M. J. van Lutterveld, tevens secretaris; Mr. W. Suermondt Lzn. en F. P. J. Vester. Het advies luidt, volgens de samenvat ting door de Commissie bij haar verslag van hare bevindingen gevoegd als volgt; le. Handhaving van de bestaande eenheid van munt in Nederland en in Indië ten op zichte van de gouden munten. 2e. Opheffing van de bestaande eenheid van munt van rijksdaalders en guldens, doch die wijziging geleidelijk toepassen bij her- munting van afgesleten stukken en nieuwe aanmuntingen. Maatregelen ter voorkoming van schade voor Indië uit ontmunting van niet onder vigueur van de Indische Munt wet 1912 gedane aanmuntingen. 3e. Verlaging in Nederland van den rijks daalder en gulden tot een betaalmiddel tot beperkt bedrag, aanvankelijk tot een bedrag van ten hoogste honderd gulden voor iedere muntsoort. 4e. Afschaffing in Nederland van 'net halve guldenstuk. 5e. Aanhouding van het Nederlandsche en van het Nederlandsch-Indische munt- fonds en blijvende storting daarin van alle aanmuntingswinsten en van gekweekte ren ten. 6e, Intrekking zoolvel voor Nederland als voor Indië van de wet van 27 November 1919 (Staatsblad no. 786] betreffende de ver laging van het gehalte van grove zilveren munten tot 720/1000. 7e. Indien wordt besloten tot handhaving van klein papiergeld, de volgens de gelden de noodregeling bestaande ongedekte zil verbons te vervangen door een beperkten omloop van goudcertificaten van, 214 gulden in Nederland en van 2)4 gulden en van één gulden in Indië, gedekt door goud of goud wissels voor de volle tegenwaarde. 8e. Het muntloon te brengen voor reke ning van den Staat. Aan de Nederlandsche Bank door de Regeering vrijstelling van be taling harer biljetten in gouden munt te verleenen en betaling in gouden baren toa te staan, wanneer bijzondere omstandighe den daartoe aanleiding geven. Temeer de genoemde vrijstelling mogelijk te maken, indien de Wetgever er niet toe mocht over gaan het muntloon voor rekening van den Staat te brengen. 9e. De beslissing of Indië een eigen munt- inrichting in het leven zal roepen, moet aan Indië worden overgelaten. Vooralsnog is die maatregel niet aan te bevelen." Bij het advies en het verslag van hare •bevindingen doet de Commissie als bijla gen gaan hare briefwisseling betreffende de uitvoering van de wet van 27 November 1919, Stbl, no. 786 (gehalteverlaging van de grove zilveren munten) en beschouwingen over het vestigen van een afzonderlijke muntinrichting voor en in Nedêrlandsch- Indië, bevattende deels nog niet gepubli ceerde bescheiden. Als een bijzondere bijlage treft men aan een „Nota van Lutterveld", zijnde een per soonlijke nota van het lid, tevens secretaris van de commissie, Mr. W. M. J. van Lut terveld, betreffende de door Nederlandsch- Indië gederfde winsten op aanmuntingen. Dezer dagen vergaderde te Utrecht hel bestuur van de Algemeene R.K. Midden- standsbedrijf sraad. De heer Dr. van Beurden werd door het oudste lid van den Raad, den heer Boon, met passende woorden als voorzitter ge ïnstalleerd. Dr. van- Beurden aanvaardde zijn functie met een rede, waarin spr. erop wees, dat hij na lang aarzelen besloot het zoo gewichtige voorzitterschap van den Raad te aanvaarden. Het groote b*lang, dat door het ijveren voor bedrijfsorganisatie wordt gediend, heeft spr. ten slotte doen besluiten de functie te aanvaarden. Het is spr.'s meening nog altijd, dat het belang van Kerk en Maatschappij ten nauw ste verbonden is met de sociale verhou dingen in het bedrijf. Zijn die slecht, dan lijdt daaronder en de Kerk en de Maat schappij. Het is daarom mede de taak van den Raad de mooie solidarteitsgedachte, die vooral de laatste 30—40 jaren door tal van Katholieke sociologen met zooveel overtuiging werd verdedigd, in het werke lijke leven "te doen doordringen en er naar te doen handelen. Besloten werd, dat in samenwerking met de centrales, den R.K. Middenstandsbond en het Werkliedenverbond, getracht zal worden het aantal bedrijfsraden uit te brei den. Doordat de geneigdheid daartoe bij ver schillende vakbonden blijkt te bestaan en de lust tot organisatie weder toeneemt, wordt aangenomen, dat binnen afzienbaren tijd verschillende Bedrijfsra'den zullen kun nen worden opgericht. Een werkprogram werd ontworpen en zal met de aangesloten Bedrijfsraden worden behandeld. Een reglement voor de aangesloten Raden zal op de e.k. Algemeene vergadering aan de orde worden gesteld. Met de besturen van de Centrales zal in overleg worden getreden om le bereiken, dat de Algemeene MiddenstandsbeprijL- raad zal kunnen fungeeren als "Midden- standscommissie voor Werkplaatsopleiding terwijl de bedrijfsraden zouden worden aan gewezen om bedrijfsgewijze de werkplaats opleiding, overeenkomstig de bepalingen van de Nijverheidsonderwijswet ter hand te nemen. De functie-verdeeling had tot resultaat, dat zal fungeeren als: secretaris: A. C. de Bruijn, Utrecht, Drift 812; Penningmees ter: W. Boon Jzn., Krommenie; Algemeen bestuurder Fr. van Rossum, Hilversum; A. A. van Hamersveld, Amsterdam. Een beschouwing werd gewijd aan de vraag; Pers en Bedrijfsorganisatie. Met genoegen werd geconstateerd, dat de Katholieke pers algemeen de groote bc- teekenis van goede bedrijfsorganisatie-be ginselen erkent en dat op hare medewer king ter verbreiding dier beginselen kan worden gerekend. Besloten werd ten slotte zoo spoedig mo gelijk een vergadering te beleggen met de aangesloten bedrijfsraden. Maandag j.l. vergaderde het Bestuur van het R.K. Werkliedenverbond. In zijn openingswoord feliciteerde de voorzitter het bestuurslid van Rijen alsnog met zijn 20-jarig bestuurslidmaatschap. Medegedeeld werd, dat: a. de Verbonds- retraite zal plaats hebben van 19 tot 22 October a.s. in het Retraitehuis le Vught; b. een schrijven werd ontvangen van den secretaris van den Raad van Overleg, mel dende, dat abusievelijk geen mededeeling werd gedaan van het resultaat van het „overleg" inzake de houding aan te nemen ten opzichte van de reorganisatie der R.K Staatspartij c. volgens mededeeling van het I. C. V. bij dit Verbond nog geen verzoek om steun voor de Engelsche mijnwerkers was ontvangen. Besloten werd: le. in een volgende Ver- bondsvergadering, in verband met het St. Franciscus-Eeuwfeest een rede te doen houden over het sociale werk van St. Fran- ciscus en zijn invloed voor de maatschap pij; 2e. aan den R.K. Middenstandsbedrijfs- raad over te dragen de bevoegdheid, ten opzichte van de werkplaatsopleiding oor spronkelijk aan de Centrales toegedacht; 3e. inzake de bevordering van het Zieken fondswezen zooveel mogelijk samenwer king met andere organisaties te betrach ten; 4e. op organisatorische gronden niet ermee accoord te gaan, dat het bestuur eener afdeeling van een niet bij het Ver bond aangesloten R.K. Vakbond zitting krijgt, in den bestuursraad eener plaatse lijke organisatie; 5e. op verzoek van het Centraal-comité tot bevordering van R.K. Patronaatsbelangen den heer Nijkamp te benoemen tot medewerker aan „De Jonge Wacht." Besproken werd het vraagstuk der vrou wenorganisatie en de verhouding van het Verbond tot de R.K. Staatspartij. Algemeen was de vergadering van oordeel, dat een definitief oordeel over de reorganisatie der R.K. Staatspartij, gezien de besluiten der Bondsvergadering van die Partij, eerst ge nomen kan worden, wanneer het kiesregle ment vaststaat en eenige zekerheid bestaat omtrent de samenstelling van het stemge rechtigd deel van den te vormen Partijraad. Goedgekeurd werd een concept adres aan de Tweede Kamer inzake het verdrag Nederland-België. IndenVolksraa d heeft de regeeringsge- machtigde, de heer Schricke, in verband met de interpellatie-Kerkkamp over de troebelen in Atjeh het volgende medege deeld: De verzetsbeweging in de landschappen Kloeët en Troemon had haar oorsprong in de aanwezigheid in die streken van teleur gestelde pretendenten, die zich zelf in de bestaande maatschappij misplaatst achtten, en daarbij steun vonden in het nog in de adat levend instituut der bloedwraak, zoo mede in de bijzondere Atjehsche mentali teit, welke verzet tegen de „Compenic uit een speciaal oogpunt beschouwt. De bedeelde beweging werd mogelijk gemaakt door den arhterlijken welvaartstoes'tand dier streken en acute redenen tot ontevre denheid over het zware en ten onrechte onvruchtbaar geachte werk aan een ir" rigatie-leiding, misschien ook over den be lasting aanslag. D e omvang van het verzet wordt ten deele verklaard door de opgesomde fac toren. Daarnaast moet ter dege worden re kening gehouden met het succes, dat de beweging alleen door een noodlottigen sc.menloop van omstandigheden in den an- vang heeft gehad. Dat het voorgevallene de pacificatie van de betrokken streek heeft teruggezet, valt niet te ontkennen. Men hoede zich echter voor overschatting van den indirecten in vloed op het geheele gewest. Hel is niet verantwoord uit de recents gebeurtenissen conclusies voor de geheele Westkust te trekken. Tijdene de verzetsbeweging is zoowel van de officieele hoofden als avn de hun toege" dane bevolking een bevredigende mate wan medewerking ondervonden. Voor wat dc normale bestuurstaak aangaat, hebben de- hoofden een krachtige leiding van het Ne derlandsche bestuur noodig. Tusschen hoofden en bevolking eerrerzijds en het Ne- derlandsch bestuurscorps anderzijds be- taat nog niet dat nauwe contact, dat voor dergelijke over het algemeen primitieve en achterlijke streken urgent is te achten. Inderdaad leveren de lange afstanden en het ontbreken van bruikbare verbindings- en verkeersmiddelen in meerdere deelen van Atjeh ernstige beletselen op tegen het ves tigen van het zoo gcwenschte contact tus schen bestuur en bevolking. Deze bezwaren hebben zich juist in Kloeët en Troemon ernstig doen gevoelen. Als eerste middel tot verbetering zijn thans telefoonlijnen aangelegd van Troemon naar Ladang Rim- ba en van Troemon naar Bzkongan en Ka- dang naar Tapatoean. Groote verbetering voor het geheele ge west zal worden verkregen door versnelde uitvoering van het B.O.W.-werkplan, waar op de in de begrooting genoemde wegen voorkomen. De Regeering heeft uit de hier bespro ken gebeurtenissen geen aanwijzing kunnen putten, dat de samenwerking tusschen ci viel en militair bestuur te wenschen hecfl overgelaten. Voor vereeniging in de geheele afdeeling Westkust en Atjeh van het civiel en militair bestuur in één hand kan zij in het voorgevallene geen aanleiding vinden, noch tot een versterking van de positie van den gewestelijken militairen comman dant. Wel is een tweetal andere maatregelen noodig geoordeeld, waarvan de eerste spe ciaal de beide meergenoemde landschappen Troemon en Kloeët betreft. In die landschappen zal het civiel en militair gezag voorshands in één hand ver- eenigd moeten blijven. Om die reden zijn bedoelde landschappen onderscheidenlijk van de onderafdeelingen Tapatoean van Singkil afgescheiden en samengevoegd in een tijdelijke onderafdeeling onder den naam van „Zuidelijke Atjehsche landschap pen onder bestuur van den aldaar agee- renden troepen-commandant, met Bakon- gan als voorloopige standplaats. De tweede maatregel beoogt de bezetting van de lagere civiele bestuursposten in Atjeh meer dan in de latere jaren geschied de, ondergeschikt te maken aan de zeer bijzondere eischen* welke de toestand in meerdere gcdelten van dit gwest stelt ten aanzien van de zeer bhzondere toewij ding en de ervaring van den bestuursamb tenaar In de gebeurtenissen heeft de Regeeriqg aanleiding gevonden tot een ampel overleg met haar adviseurs, waarbij zoawcl de sterk te der troepenmacht in Atjeh, als hare sa menstelling en dislocatie onder dc oogen zijn gezien. Dat de militaire actie ter Atjeh's Westkust invloed zou hebben ondervonden van de onvoldoende geoefend heid van een deel der troepen, het ontbre ken van een mobiele reserve van beproefde militairen en het geleidelijk verloren gaan van de bijzondere Atjeh-ervaring, is niet gebleken. Wel is aanleiding gevonden het marechaussee-korps in het gewest tijdelijk weder terug te brengen op zijn oorspronke lijke sterkte, m.a.w. de tegenwoordige be zetting tijdelijk uit te breiden met 7 briga des marechaussee. Een dienstbelang-toelage is geregeld bij St.bl. 1925 No. 334. Dat het wenschelijk zou zijn aan deze regeling uitbreiding te geven, is niet gebleken. De Regecring stelt er prijs op in het openbaar getuigenis af te leggen van het onbeperkte vertrouwen, dat zij stelt in haar civiele en militaire vertegenwoordigers in Atjeh. Zij is er van overtuigd, dat deze het moeilijke en verantwoordelijke werk waaraan de naam van onzen grooten Van Heutsz verbonden is, zullen voortzetter overeenkomstig de beste daaraan verbon den tradities' AMSTERDAM, 13 Juli. Aardappelen. (Bericht v/d. mak. Jac. Knoop). IJpolder eigenheimers f 3.153.50, id. blauw-e eigen heimers f 3.153.50, id. muizen f 3.504.20; Westl. muizen f 3.854.20, id. id. ronde f 3.50—3.85, id. kl. muizen f 3.50, id. kl. ronde f 2.80, id. bonken f 2.80 Andijker blauwen f 3.504.20, id. muizen f 3.85, 4.20, id. kleine muizen f 2.803.20 Noord- Hooll. blauwe eigenheimers f 3.854.20 Rijper muizen f 3.504.20 Hillegommer zandaardappelen f 56 per h.l. BODEGRAVEN, 13 Juli. Kaas. Ter markt waren 244 wagens. Prijzen f 3442, rijksmerk le soort f 4448, 2e soort f 35—42, zware f 52. Handel matig. ELST (Bet.),J12 Juli. Fruit. (Veiling V. V. O. B.). Perziken le soort 9 1 13, 2e soort 3 3'46 3e s. 12 3/4, meloenen 0.85— 1.20 per stuk aardbeien le s. 20 2e s. 1012, Meikersen le s. 2540, 2e s. 1016, volgers 4159, Rouanen 3037, zwarte kersen 3659, Wiode bessen 1328, kruisbessen IK14, frambozen 32—40, Beekhuisperen 9)410, Janbaas 1124, Yellow Transparant 33, zwarte bassen 74 86 et. per kg. GRONINGEN, 13 Juli. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f3754.10, 2e d 290 320, 3e f 180220 vroegmelkkoeien le s. f 325—375, 2e s. f 250—300 kalfvaarzen le s. f 325350, 2e s. f 210260 varekoeien le s. f 300325, 2e s. f 250270 stieren le s. f 0.760.80, 2e s. f 0.70.72, slachtvee le s. f 0.961, 2e s. f 0.900.92 p. kg. slacht- gew. melkschapen f 4050m; vette schap le s. f 4045, 2e s. f 3538, weideschapen le s. f 3338, 2e s. f 2528, weidelatnmere f 1014 vette kalveren le s. f 0.750.80, 2e s. f 0.650.70 vette lammeren loop varkens f 2017, vette varkens f 0.71 f 0.73, 2e s. f 0.680.70, Londensche var kens zouters le s. f 0.650.69, biggen f 1015, f 1.502 per week. Aanvoer 118 vette koeien, 351 kalveren, 197 melk- en kalfkoeien, 50 stieren, 213 scha pen, 178 lammeren, 545 vette en Londensche varkens, 413 magere varkens en biggen. In kalf- en melkvee, slachtvee, stieren, vette en nuchtere kalveren was de handel zeer traag en nauwelijks prijshoudend. In wolvee had de handel eveneens een traag en nau welijks prijshoudend verloop. Voor vette varkens en zouters liepen de prijzen iets terug. Biggen lager. NIJMEGEN, 12 Juli. (Weekaurkt). Var kens. Aanvoer 70 vette varkens per Kg 3437 ct., 12 schottelingen per K Kg. 34 45 ct., 833 biggen f 1421. Vee. Aanvoer 18 vette koeien, per - Kg. 4553 ct., 17 vette kalveren per Kg. 47 36 ct. 106 nuchtere kalveren per stuk f 8 17, 5 schapen per stuk f 2837. Eieren. Aanvoer 190.000 st. Kippen- f 5.75 6.50 per 100 stuks. PURMEREND, 13 Juli. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 50.000 eenden eieren f 44.30 en 72.000 kippeneieren f 4.30 6.80 per 100 stuks. PURMEREND, 13 Juli. Ka*. Aanvoer 16 stapels fabrieks- f 30, met merk f 35; 52 stapels boeren- f 36 met merk f 37; 2 sta pels Goudsche met merk f 35. Pluimvee.. Jonge hanen f 0.102.50. Eieren. Kippen- f 5.256.25; eenden- f 3.73 per 100 stuks. ROERMOND, 12 Juli. Eieren. Aanvoer 3.400.000 stuks. Hoogste prijs f 6.90, laagste prijs f 5.50, kleine eieren f 4.305.30, een den- f4.805.90 per 100 stuks. SNEEK, 13 Juli. Vee. Ter markt waren 69 melk- en kalfkoeien f 250380, 41 vette koeien f 200370, 35 vette kalveren f 30 55, 103 nuchtere Icalveren f 610, 30 pin ken f 3558, 80 schapen f 2037, 91 lam meren f 1215, 490 varkens f 60120, 83 biggen f 1315. Men besteedde voor verta runderen 4045 ct., idem kalveren 40—45 ct., id. varkens 3136 ets., zouters 3335 ct., Londensche varkens ct. per Kg- De handel in melkvee, nuchtere kalve ren en wolvee was traag. Vette koeien no teerden lager. Kalveren en zouters prijshou dend en pinken stadig. In varkens was min der handel. Biggen kalm. VENLO, 12 Juli. Eieren. (Coöp. Veiling- ver.) Aangevoerd 690.000 stuks. Kippen- f 5.606.50 kleine idem f 55.40, eenden- f 5.205.60, ganzen f 12.80 per 100 stusk. ROTTERDAM, 13 Juli. Vee. Ter markt waren aangevoerd 289 paarden, 53 veulens, 484 magere runderen, 774 vette runderen, 254 vette en graskalveren, 511 nuchtere kal veren, 51 schapen of lammeren, 23 varkens, 202 biggen. De prijzen waren als volgt koeien le lqual. 100105 c., 2e qual. 92 96 c., 3e qual. 8286 c„ ossen le qual. 95 100 c., 2e qual. 85—90 c., 3e qual. 78—80 c., stieren le qual. 7677 c., 2e qual. 7475 c., 3e qual. 7273 c, per kg., vette kalveren le qual. 120140 c., 2e qual. 100110 c-, 3e quaj. 9095, melkkoeien f 250400, kalf koeien f 250450, stieren f 260420, pin ken f vaarzen f werkpaarden f 2003 300, slachtpaarden f 90190, hitten f 120 200, veulens f 2545, gras icalveren f nuchtere kalveren f 9ql2, fokkalveren f 1422, biggen f 1022, overloopers f24—40. Vette koeien bij kleinerfef^'oe: traag ver handeld. Vette kalveren iets vlugger ver handeld. Melk- en kalfkoeien alsmede nuch tere kalveren met treagen handel. Paarden' bij grooten aanvoer, iets levendiger verhandeld. Eieren. (Roft. Consumptie-veiling). Kip pen- f 4.756, eenden- f 5525, kalkoen- f 810. Aanvoer 120.000 stuks. (Rott. Veiling). Aanvoer 160.000 stuks. Kippen- f 4.807.20, eenden- f 4.405.35. riARNEVELD, 13 Juli. Paarden. Heden waren ter markt aangevoerd 150 stuks. Weel- depaarden golden f 400525, werkpaarden f 200375, jonge paarden f 140300, veu lens f 75—130, hitten f 100—230. Handel iets vlugger. ENKHUIZEN, 13 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 1.952.45, kleine f 1.35 1.55, Ninityfold f 1.551.60, ideaal f 1.80, ronde en koksen f 1551.60, gewone muizen f 2.75, alles per baal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7