ill 1 Üp> Voornaamste Nieuws Naklanken van het Eucharistisch Congres te Chicago. Plaatselijk Nieuws Doodeiijk ongeluk. mm. Donderdag, IS Jwïi 1926, 50ste Jaargang No. 16301 Dit nummer bestaat uit8 bladzijden - Eerste Blad D 6 sluitings-prosessie. Ds bruggen in Haarl.'mcer. Een scheepje gezonken. Noodlottige val. Het Concours de Carrosserie te Zandvoort. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ HALFWEG. Twee auto's vernield. Agenda 16 .Juli N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. f 250.- DOUCEUR Hollandsche Electrische Sp^trweg Maatschappij. Overgangsexamen R.K. Lyceum te Overveen. Het Francisca Romana-Liefdewerk. Rector M. A. Thompson. Woningbomwereenig^ng „Eigen Woning". De kurwij-oogst. De Zaaniaudsche Bank. Het kampeeren te Velsen. in dit nummer. - J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Te?epr?^Siisch Weerbericht Een levensbloem geknakt! De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASS.^ULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Adverlentiën 35 cents per regel Bi) contract belangrijke kort-.ng. Advertentiën tusscfcen den tekst, als ingezonden mededeeling. 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling Alle abonae's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden - Levenslange geheels ongeschiktheid tot werken door f 7iZfl m Qij een ongeval met tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: wJuvU. verlies van beide armen, beide beenen of belde oogen; doodelijken afloop; ItU'J» bij verlies van een hand, flOC hij verlies van een f hij n breuk van f 117 m bij een voet of een oog; 'Wi duim of wijsvinger: wU. been of arm: 3 T U* ar verlies v een andere vinger. (Slot.) (Van onzen bijzonderen correspondent,) Chicago, 30 Juni 1926. Dèt was de climax: Mundelein! De climax van het laatste, wereldwijde Eucharistisch congres! De climax van het Congres van Chicago, maar niet meer tè Chicago! In Mundelein was dat, in kardi naal Mundelein's grootste Mundelein! Talrij ke sectie-vergaderingen waren er gewest in de stad; van priesters, die slechts Latijn spra ken, van tientallen nationale groepen, elk in hün moedertaal; aller volkeren lof en prijs en dank verkondigend op deze wereldwijde Eucharistische studie- en apologetische bij eenkomsten, aan Christus Eucharisticus, Hem belijdende, Hem toejuichende. Dit alles nu diende slechts als 'n soort geestelijke en ■wetenschappelijke lijst, waarin de grootsche liturgische plechtigheden van het Stadion en in de kerken gevat werden, met de schitte rende, uitheemsche viering der H. Geheimen volgens Oostersche Ritussen, hetwelk even eens groote volksmenigten trok. Maar dit al les culmineerde toch weer in één laatste acte-van-eeredienst; in de pontificale open- luclhts-Hoogmis van den kardinaal-legaat, le Mundelein, en in de Sacraments-processie, welke daar onder een warm-helle noenlicht uittrok, door eene idylliesche landstreek, waarbij de schitterende apotheose van het Eucharistisch Broodgeheim plaats i had te midden van een ongclooflijk-groote volks menigteTotdat op eens een zware, korte donder- en regenbui dit Mundelein •overviel; die snel kwam, geweldig neer- plaste en dan bijna even vlug weer ver dween!.... Als om al dia honderdduizenden in hunne heilige extase niet tót tè groot zelfbewustzijn op aarde te verleiden, door eventjes uit den Kemel er aan te herinneren, aat wij niettemin blijven leven in balling schap, „in dit dal van tranen...." Zoon herinnering van boven kan nooit kwaad! Nu, denkt even het tafereel van dien Don derdag, op St. Jan, in. Een groot landschap, anderszins verlaten, de groene Skokie-vallei: beboScht en heuvelachtig, bijna veertig mijlen buiten Chicago, de woelige grootstad, een buiten-landschap, een tikje nog verwilderd, waarvan de laag-beboschte glooiingen gelei- dclijk afdalen rond een stil, opaalkleurig meer, dat wel een paar kilometers in lengte- lijn schijnt. Langwerpig, vreemd-gekarteld is dat meer, als ware het een ïantastiekc ba- rokspiegel, hiér neergelegd in ecij levende omlijsting van groene boscbages en struikge wassen, onder het veelkleurige loover der toornen uit bet landschap. Gaat nu staan, héclemaal aan het eene einde van het meer, op de lange, lage stee- nenbrug, met een kapelletje en lantaarns versierd, zooals in een Romaansche land streek, en kijkt over het meer uit; Aan den anderen kant over het weidsche water vlak, rijst een unique panorama op. Over hel water is een laag gebouw, als 'n soort wit paviljoen uitgebouwd, hetgeen later een open boothuis onder een witte Belvedère, of open zuilenrij, blijkt te zijn. Twee sierlijke wit- steenen pieren Toopen aan weerszijden van dit Belvedère vèr het meer in, buitenwaarts uitkrullendc en een soort halfronden inham voor het boothuis vormende. Als lange vang armen reiken de aanlegplaatsen uit; ze heb ben op hunne uiteinden witte open pavil- joentjes, als miniaturen van het middelste paviljoen; en dit alles vormt 'n kleurige te genstelling van den opalen waterspiegel van het meer. Van deze sierlijke aanlegplaats stijgt een serie schier-onmerkbaar oploopcn- de terrassen, breed en diep, steenrood ge plaveid en crème omrand, temidden van link. sche en rechtsche siertuinen, wel voor een kleine honderd meter óp, om te eindigen in een heel grc.ot rond plein, 'n ring van bree- den witten betonweg, waar middenin de slanke zuil met de Onbevlekte Ontvangenis van de Piazza di Spagna, vóór het Paleis der Propaganda in Rome, het middelpunt uil- maakt. Daarachter weer een ruimte. Dan, de deuren der seminariekapel geheel maskee- rende, rijst onder een baldakijn vol met heer lijke bloemen, het altaar. Van dc vier kan ten roept het baldakijn de vier windstreken toe: „Ziet het Lam Gods!'.... Zooals elders zijn hier de kleurige legaten-troon, dc tronen der eminenties, de purpere zetels der aarts bisschoppen, bisschoppen, gemyterde abten monsignori. En wanneer men nu in gedach ten héclemaal terug gaat over het lange meer, naar de monumentale stcenen brug met bet kapelletje, en uw blik scheert langs het watervlak, over de terrassen, langs den Witten betonweg rond het plein met de Im- maculata-zuil, dan {ijkt er aan den overkant, van de aanlegplaats van dit meer af, wel een witte triumfale weg te loopen, tusschen eene ontzaglijke dringende en zacht-stuwende volksmenigte, die het ronde plein omzoom1, tegen de terrassen drukt en tot verre in de tuingronden slechts één menschenkoppen-zee schijnt te vormen, overgoten door het heftige licht van een St. Janszon op het middaguur. Ridders van Columbus zetten de rotonde af, lijnen hier en daar den weg, terwijl het vor men en uittrekken der processie ruim ander half uur neemt. C die ontzaglijke volksmenigten te Mundelein! Om even over middernacht, oensdag, werden wij al gewekt in Roseland door vrienden, in wier auto we een plaatsje zouden vinden. Op onzen naciitelijken weg door Chicago scheen het wel, of we ons te midden eener ontzaglijke volksverhuizing, cener hegira, voort bewogen. Auto's kwamen van alle kanten en zijwegen; het verkeer was slechts in één richting toegestaan: in de richting van Mundelein. Alle andere verkeer moest een kolossalen omweg maken, om het Mundclein-verkeer niet in de war te brenv gen. Capt. Prendergast met 600 speciale po litiemannen waren al vooruit gegaan; een héél regiment soldaten was opgecomman deerd om de negen wegen naar Mundelein af te zetten, toe te zien, dat niemand in te genovergestelde richting trachtte te gaan! Méér dan 100.000 menschen bestormden de viaductspoorwegen in „the Loop", tusschen 4 en 6 uur in den morgen; de buurtspoorwe gen, waarvan eenige nog héél nieuw met be trekking tot den weg naar Mundelein, 'wer den van 4 uur in den morgen af letterlijk kampen; waar hééle families bivakkeerden, «P krantenbundels. banken en tafels sliepen, terwijl telkens een corporatieve poging ge maakt werd om in de passeerende, eivolle, treinen door te dringen Méér wil ik niet uit mijne herinneringen ophalen, hoew el ik Hollandsche congressisten ken, die om 8 uur uit Chicago vertrokken, en tegen half drie te Mundelein, door-en-door geradbraakt, aankwamen, omdat ze^ al drie uren aan eert lus hadden moeten hangen in een tè-volle wagen. Heeft het organisatie vermogen der kleinere spoorwegen, die naar Mundelein gaan, hier te kort geschoten? 01 ligt 'l aan het feit, dat honderdduizenden in plaats van voor hen bestemde treinen, per eerdere gelegenheid trachtten te gaan, en zóó den heelen boel in de war stuurden?.. Vanaf zes uren in den morgen waren de dichte menschendrommeh al in alle richtin gen over de tuinen van Mundelein neerge streken. En waar het hoofd der politie, dienst hebbende op Mundelein, de menigte schat op van 800.000 tot 1.000.000, met hon derdduizenden, die wèl op reis, maar nóóit binnen de tuinen van het seminarie gingen, kan men zich een denkbeeld maken van de volksmassa, welke het grootsche terrassen- panorama aan alle zijden omsloot en langs de zijpaden en den weg rond het meer ge legerd was. 'n Beschrijving van de processie ga ik dan ook niet geven. Wèl moet ik vermelden, dat er géén drijvende vlotten met tableuax vi- vants te zien waren. Wèl gingen er verschjl- 1c _e praalwagens m dc processie mee, zoo als de lersche: „Het Christendom dat de we reld verlicht", de wagen van de Ridders van Columbus: „Columbus breDgl het H, Geloof aan Amerika"; de wagen van de Holy Name- vereeniging: „Father Marquette, die het Evangelie het eerst naar Chicago brengt"; een Poolsche wagen en een Fransche praal wagen, met dc verheerlijking van den Geluk zaligen „Pater Eymard", dc wagen der Ka tholieke Foresters: „Ons Officieele Em bleem", al deze praalwagens tusschen na tionale groepen en muziekkorpsen in, met vliegende banieren en wapperende vaandels. Langs dit langwerpige meer, over den beton weg en langs het harde pad, waarlangs ver schillende rustaltaren opgericht waren, daar ontrolde zich weldra zulk een schouwspel, als ik nu liever aan de verbeelding van elk u»£ overlaat. Opmerken moet ik, dat al het volk ingetogen en ècht-vroon met de min ste kerkelijke handelingen scheen mede te' leven. Natuurlijk vielen er vrouwen flauw, bij de dozijnen, maar de Roode Kruis- en veldhospitaal-diensten waren uitstekend in gericht. En nu ik dit schrijf, heb ik dê ver blijdende zekerheid, dat ondanks de geweldi ge menschenhorden, géén enkel ongeval, hoe gering ook, op Mundelein is voorgevallen. Wat boekdeelen spreekt! Rond elk der rust- altaren was de menigte het grootste; daar waren zangkoren en orkesten opgesteld; daar bad men luide/en vurig den rozenkrans- Deze details geef ik', omdat daardoor weer eens de geestelijke aspecten van de thea trale worden afgescheiden, waar echle vroomheid en godsdienstzin tpt hun recht komen. De houding der men'gte kwam nog vooral uit, toen de lucht betrok en opeens de regen neerplaste op de honderden mooie dal- matieken, kostbare koorkappen eh myters en kardinalen mantels. Van alle kanten scho ten vrouwen en mannen op de priesters in de processie toe met parapluies, met hun eigen jassen, regenmantels en shawls. Maar bijna alle geestelijken weerden minzaam die goed bedoelde hulp af; zooaat niemand, behalve de kardinaal-legaat met het H. Sacrament, schuilende onder het gedragen baldakijn, van de gevolgen ee>er geweldige stortbui vrij bleven. Mgr. Vesters, van de Nederlandsche congressisten,' had zijn koorkap en my ter totaal bedorven; Mgr. Vuystekc's bisschop pelijk habvt leek wel geheel, vernield, hoewel een chemische tvasscherij gedurende de vol gende dagen de herinneringen aan den storm deed verdwijnen, er moet echter wel voor tienduizenden dollars schade gedaan zijn in dat kwartier! Toen bleek de ziel van dit volk! Ze zongen hartelijker, vuriger dan ooit hun „Holy God we praise Fhy Name". De priesters cn bis schoppen zongen mee met hen; vrouwen zongen mee; kardinalen glimlachten door den storm En toen was het over, verscheen zelfs de zon opnieuw! De processie kwam voor het altaar tot een halt; de liturgische gezangen werden gezongen, Christus Eucharisticus ze gende re zijnen, zijne getrouwen. En toen, tot slot, oe Pauselijke legaat 's Pausen zegen gegeven had, kon men zeggen, en met alle recht: Dit Amerikaansch Congres was een groot succes. R.K. Bevolkiugsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag avond. R.K. Leeszaal en Uitlcenbibüothcek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en van 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleeüen van boeken van 2—5 uur en van 79 uur. W oens- dagmiddag ruilen van kinderboeken, St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 8—10 uur n.m. gezellig samenzijn voor IToliandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben - Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorgir.g van de Derde Orde St. Fianciscus. Aanvragen ook voor piet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Graant 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvercenigmg, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond hall 9 vergadering in het gebouw ^der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenman.t 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electncteitsonge- vallen. Telefoon 10231 ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 [bij geen gehoor 10392). Het bestuur van den Haarlemmermeer- polder heeft het besluit genomen om de bruggen over de wateren in dezen polder, die in dcsolaten toestand verkeeren, geheel of gedeeltelijk van een nieuw dek te voor zien. Met dit werk is men reeds druk te- zig. Er worden goede maatregelen genomen dat het verkeer zooveel mogelijk ongehin derd kan plaats hebben, Jammer is het, dat het bestuur met te vens besloot de bruggen te verbreeden. Dinsdag werd in de haven van hel hoog- ovenbedrijf te lJmuiden, een klein scheepje, een zoogenaamde Westlander, geladen met slakken. Natuurlijk laadde men zooveel mo gelijk, waardoor het scheepje zeer diep kwam te liggen. De nacht kwam en aan de haven gingen de menschen ter ruste. Wat echter niet rustte was de, nooit falende, getijbeweging van het water. Toen dat weer rees, kwam het kleine scheepje knel te zitten met het boord onder de remming en weldra kap- sijsde het vaartuig. De beide mannen die aan boord waren, schipper R. uit Leiden met zijn knecht, ontwaakten op het ge- vaarlijke moment en wisten zich in veilig heid te brengen. Daar ze den toestand zeer wel overzagen en wisten dat er toch oogen- blikkelijk niets aan te doen was, maakten ze niet oogenbiikkolijk alarm, doch gingen in het bosch uitslapen. Echter werd het geval toen in den morgen ontdekt en maakten de menschen de conclusie, dat de opvarenden bij dit ongeluk het leven had den verloren. Men peinsde, of nog redding mogelijk zou zijn, toen de beide doodge- waanden, door het alarm gewekt, uit huij groene bed kwamen aanstappen. Een zoontje van den arbeider C, aan den Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer, had Dinsdag het ongeluk van een met kar- wij beladen wagen te vallen. Met een ge broken arm werd het knaapje opgenomen cn onder geneeskundige behandeling gesteld. Het prospectus voor het Concours de Carrosserie, dat Zaterdagmiddag 7 Augus tus op de terreinen van het Oranje-liotel le Zandvoort plaats vindt, is verschenen. Wij zien hieruit, dat de deelnemende auto mobielen in een groot aantal klassen wor den ondergebracht. Hierbij teekenen de or ganisators aan, dal, naar h vroe bij ---■ - hunne mecning, :gere soortgelijke evenementen de klassen-irmeeling te beperkt was en dat te zeer auto s met elkaar in concurrentie kwa men, waarvan de prijzen wel zeer uiteen- ioopend waren. Wij tellen voor^ Zandvoort 22 categorieën en wel; automobielen, geprijsd tot en met 2000, van 2001.— tot en met 3000.— (open wagens), idem gesloten wagens, van 3001— tot en met 4000.— (op™ wa gens), idem gesloten, van 4001.— tot en mei 5000.(open wagensf, idem gesloten, idem transformable, van 5001 tot en met 6000.(open wagens), idem gesloten, id. transformator, van 6001.tot cn met 7500; (gesloten wagens), idem 3 j ,0 .optil, transformable, van 7501j0t en met 10.000 (open wagens!, idem gesloten, idem transformable, van 10.001 tot. en met 16.000 (open wagens), idem gesloten, idem transform?We, bo-en 16400 (open wagens), idem gesloten, idem transformable. Verder is er nog een kampioenschap voor den mooisten wagen van het concours, waar over bet publiek door middel van stem biljetten zal beslissen, terwijl in de andere klassen een jury van drie deskundigen zal "oordeelen. Hedenmorgen negen uur, heelt op den Rijksstraatweg bij Halfweg een ernstige bot sing tusschen twee auto s plaats gehad, waarbij, wonder boven wonder, echter geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. Op het geasphalteerde gedeelte van den straatweg bij HalfWeg reed een Ford-ver huiswagen rechts van den weg, in de rich ting Halfweg. Om een met een paard be spannen groentenkar te passeeren, haalde de chauffeur, naar ons een ooggetuige ver telde, links uit. Op dat oogenblik naderde met groote snelheid een Tweepersoons-Fiat uit. de richting Haarlem. De verhuis-auto was de groentenkar bijna gepasseerd, toen ook de Fiat de beide voertuigen passeerde. De chauffeur s an den luxe-auto week echter te vlug naar links uit, om weer op den weg te komen. Toen hij het gevaar zag, zette hij de vier remmen aan, met het gevolg, dat de auto dwars op den weg kwam te staan en de vracht-auto in de flank reed. Deze kan telde om. terwijl de chauffeur en twee per- id. Sociëteit „St. Bavo". District Haarlem- sche Voetbal Bond 8 uur Dividend- bet; ling „Arbeid Adelt" 8 uur „Re derijkers 8 uur Propapandaclub oJksbond 8 uur Overheidsperso neel 8 uur Bcvolkingnbureau 8 uur. St, Jozefsgezellengebouw, Jansstraat 59. oor de gezellen gesloten. Schouwburg .Jansweg Kinderkoor Dora Loots 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89Ï4 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8—half 9 uur s Zaterdags alleen van 9H12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur en 's avonds van 89 uur, h°balve Zaterdag avond. Tel 11671- (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zudagen: Maandrgs. Woensdags, Vrij- dags van 69 uur n.m en Zaterdags van 59H uur en in het St. Josepb- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56H uur sonen, die naast hem zaten, op den weg vielen. De groentenkar was op liet oogen blik, dat de Ford omviel, gelukkig voorbij. Zoowel de chauffeur van de Fiat, die nog achter het stuur zat, als de drie inzittenden van den vracht-auto, waren er zonder letsel afgekomen. De chauffeur van dé Ford deelde ons het zelfde mede. Als de Fiat,'die met groote snelheid reed, een oogenblik later naar links geweken zou zijn, zou er niets gebeurd zijn. Dc autp's waren beide ernstig gehavend. De vooras van de Ford was verbogen, de beide voorwielen zeer beschadigd en de cardan afgebroken. De bumper van de Fiat was afgebroken, de voorwieten lagen totaal verbogen op den grond,'de lampen waren verbrijzeld. Uit de beschadigde auto's bleek wel, hoe ernstig de botsing was geweest, net mag een wonder heeten,: dat geen persoonlijke ongelukken zijn te betreuren. De poliUe van Halfweg regelde op de plaats van het ongeluk het verkeer in beide richtingen. De chauffeur van de Fiat vervolgde in een passeerenden auto zijn reis naar Am sterdam. die net jcngmensch, R.-K. candidaat in de rechten, algemeen ontwikkeld, handelsken nis, journalistiek, talen, enz., aan geschikten werkkring helpt. Beslist discretie verzekerd. Brieven letter H. 55 Alg. Adv. Bur. ROUMA Co., Amsterdam. Aan het verslag over 1925 ontleenen wij het volgende: De effectenrekening verminderde in 1925 met 436.638 in hoofdzaak door de aflos sing der drie schuldbekentenissen ten na me der Algemeene maatschappij voor grond bezit. De exploitatierekening over het jaar 1925 luidt als volgt: Ontvangen der exploitatie 772.223; af exploitatiekosten 416.704; saldo 355.518. Het boekjaar 1925 geeft ten slotte een verlies van 56.969, waardoor het verlies- saldo, waarmede de winst- en verliesreke ning opende, wordt verhoogd tot 306,004. Toegelaten tot de eerste klasse: G. Bomans, J. J. Bcsse, H. Bouvy, J. M. Castelein, C. Deulekoni, H. J. E. Everard- van Lfennep, F. Baasc, J. 11. van Hees- Bcynés, W. J. H. van Hees-Bijvnet, A. M. Huyzing, H. Hulsbosch, C. T-. O. Janssens. B. Kerkhof, James Laming, G. J. H. Linde man, J. TL M. Lohman, G. J. M. du Maine, D. W. Meckmann, C. N. Nelis, L. J. M. Povel J. L. Reygcrsborg J. B. Sanders, H. G. Seveke, A. G. Th. Speekenbrink, W. Speller, I.. A. R. M. Spoorman, F. J. Wes- seling, A. J. N. Yland. Toegelaten tot de tweede klasse S. J van der ITeyden. Bij het toelatingsexamen afgewezen 4 cendidaten. Van klasse 1 A bevorderd: J. Alders, Th. Bosman (met lof), F. van den Broek. H de Bruin, F. J. J. M. Haakman van den Bergh, E. P. L. A. M. Hoogevcen (met eerv. vermelding), M. J. H„ Jndenbosch (eerv. vermelding!, H. A. M. de Jong, J. H Keyser, P. H. B. M. Klauwers. J. Kluft, F. J. C. Koster. J. Kraakman (eerv. ver melding), J. N. Mul. C. Olie, A. Branden burg, W. A, Hoog Antink, J. H. van den Berg. Afgewezen viif. Van klasse 1 B bevorderd: J, Oostdam, H J. M. Roozen (eerv. vermelding), R. y Rossum, (eerv. vermelding); J. A, de Ruig S. Peygersbcrg, B. P- Schlaghecke. J. J. Smolenaars, E. Scliurmann, Tb Smit, R. Snel, M. J, M. Stall. A. M. v. d. Storm (eerv. vermelding!, J. P M. Tack, ,J. v. d. Vossen, G Wanna, W. L. .1. Wiegant, A. P. J. Wijte, G. Verdegaal. Afgewezen 4. Van klasse II B. bevorHecd tot 3 H. B. S.: J. A. Bosse (met lof). A, W. Id. A. Bvvoet, L. C. F. Claasser, F. H. Driessen, J. G. E. .Handgraaf (met eerv. •■crm.j, J. Hirs, A. M. van HooR. B M. Lindner. Van klarse II B. bevorderd tot 3 H. B. S H. J. Kiementkow, J. van Lunenburg (met lof), A. van der Mey, Th. A. J. Nieuwen" buys, E. van Ravensherg, J. Schutter, Th. O. J. M. Smit, E. H. Spierenburg (met lof), J. C. Verdegaal, J. B. Geheniau. Vso klasse II A. en II B. bevorderd tot III Gymnasium: P. J. H. de Boer, P. J. v. Em- pelen (met lof), J. Erens, L. H. H. van Halen, W. J. Hegge, A. Huyboom, TI. Swolfs. J. II. Th. van Hooff, D. F. Wesseling. Van II A. algewezen drie, van II B. af gewezen zeven. Van klasse 3 H, B. S. bevorderd: J. P. Boot, C. van Galen (met lof), H. ITanrath, S. Hooy, II. C. Keyser, J. N. M. Klaus, J. Koning,J. Krebs, G. A. Lamp, W. P. Lamp, A Mascini, J. D. A. M. de Neyn v. Hoog- werff (met lof), A. H. F. M. Nydam, H. J. Walenkamp, J. Yland,C. A. B. A. M. Schade. Afgewezen vijf, herexamen een. Bevorderd van 4 H. B. S.: Ih. J. H, van Beek, H. C. M. Kahman, L. A. van Opzee- land, E. H. L. Picard, W. Smit (met eerv. verm.), B. M. Tordoir, J, H. J. Truyens (met lof). Afgewezen vijf. Bevorderd van III Gymnasium: E. J Ever- ard-Povel, P. J. M. Huyzing, W. S. J. Kloos terman (met lol), W. Paulik (met lof), L. H. Povel. Th. Ruysenaars (met lof), B. M. LI M. Vrydag (eerv. verm.), J. Th. H van Wayenburg (met lof), P. J. J. Wouters (met lof), G. Zeeuwe. Herexamen een, afgewezen dri»- Bevorderd van vier Gymnasium: L. H. Brantjes, M. van Buchem, J. Hanrath, L. J. M. Henning, P. 'M. Hokkeling (met lof), A. H. P. Klementkow, A. P. B. Langendyk, W. J. J. M. van Liemt, P. J. M,. Maas (met lof), J. A. Nieuwenhuys, J. Th. Stavenuiter, P. L Frytcrs. Herexamen geen. afgewezen geen. Bevorderd van vijf Gymnasium: C. H. A. M. Kahman, W. F. N. Kloes (met lof), Paul Menger, P. van Tetering. Het tweede toelatingsexamen wordt ge houden op Woensdag 1 September. Donderdag 2 September vangt de nieuwe cursus aan roet een plechtige H. Mis in de Kathedraal om half acht. Het speelveld van het lyceum is steeds toegankelijk voor de Lvcei'slen, n?et uitzon dering van 16 Augustus Wij vestigen gaarne de aandacht op de t-ntconstelling van werken, vervaardigd docr het St. Francisca Romana Liefdewerk onder toezicht van verschillende leidsters. Deze tentoonstell ng wordt hedenavond ge houden in het Patronaatsgebouw aan het Begijnhof. Donateurs en anderen zullen ongetwijfeld gaarne van de geboden ge legenheid gebruik maken, om het werk der kinleren te gaan bezichtigen. Tevens zullen hedenavond de verschil lende goederen aan de kinderen van het Liefdewerk worden uitgereikt. In den afgeloopen nacht had ter hoogte van het pompstation „Leiduin" aan den Leidschevaartweg alhier, een ernstig onge val plaats. Bij het monteeren van de boven leiding van de electrische spoor bevond de hulpmonteur S.. wenende te Haarlem, zich op een werklorri. Bij het vooruit rijden van die lorri heeft S. vermoedelijk niet of niet voldoende gebukt voor een dwarsdraad van die bovenleiding, waardoor hij achterover van die lorri sloeg en daarbij met het hoofd op een rail terecht kwam. De onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats te Heemstede. De Zeereerw. heer M. A. Thompson, di recteur van het St. Lücia-gesticht te Benne- broek, heeft tegen 1 October* e.k. ontslag aangevraagd uit de H. Bediening. Een gcrechterlijke vervolging wordt inge steld tegen oud-bestuursleden. Gisteravond ^erd in bet gebouw „Het Blauwe Kruis" een druk bezochte ledenver gadering gehouden van de Coop. Woning- bouwvereeniging „Eigen Woning' onder voorzitterschap van den heer Arn. Vos. Uit de verschillende mededeelingen bleek o.a- dat het rapport over het jaar 1925 vanwege de gemeente Schoten, na gehouden controle; uitgebracht voor dc bockbóudtng Over de in Schoten gevestigde woningen, zeer gunstig is te noemen. Hierna bracht de penningmeester zitn welverzorgd financieel verslag uit over de ontvangen penningen, waaronder de contri butie en aandeden. Dit verslag werd met instemming van de vergadering met alge meene stemmen goedgekeurd. Door den voorzitter werd hierop nog eens uitvoerig de geheele gestie van het beheer door het oude bestuur uiteengezet. Na de uiteenzetting van den voorzitter ontstond over deze kwestie een levendige gcdachtenwisseling, voornameüik over het onrr gelrPatig beheer en het feit, dat ver schillende ingekomen gelden niet werden geboekt, waaronder contributie en de ver- eeniging bier groote financiëele nadeelcn door heeft geleden, die niet op andere wijze zijn goed te make'n. Het gevolg hiervan zal zijn, dat, als niet de verantwoordelijke per sonen betalen, de leden der vereeniging ponds-ponds gewijze het tekort zouden moe ten aanzuiveren. Na deze discussie werd aan het bestuur machtiging gegeven tot het indienen van een gerechtelijke vervolging tegen de oud- bestuurders C. Tauber, A. J. G^ de Jong cn A. Wits. Bij de bestuursverkiezing werden de bei de aftredenden, n.l. de heeren Arn. Vos. voorzitter en C. Snippenburg, commissaris, bij acclamatie herkozen, waarbij eenige har- iéliike woorden tot het bestuur werden ge richt voor de wijze, waarop zij de belangen der vereeniging in bet afgeloopen tijdperk hebben behartigd. Vervolgens werd, nadat een aantal gestelde vragen van min of meer ondergeschikt belang waren beantwoord, de vergadering te ruim 11 uur gesloten. De karwijoogst is thans in den Haarlem- mcrmcerpolder in vollen gang. Kwaliteit en kwantiteit van dit gewas zijn bevredigend. Tengevolge van het warme weder is c het graan in de laatste Jagen zoo rijp worden, dat hier en daar reeds begomn is met het maaien van de gerst. De and: gewasssn staan er ook prachtig bij cn lev? ren een inderdaad schooncn aanblik op. Het kantoor van de Zaanlandsche Bank ie Schagen is overgenomen door dc Hoorn- sche Crcdiet- en Effectenbank te Alkmaar. Tot procuratiehouder is aangesteld de heer G. Kousebank, aldaar. Wij hebben gisteren reeds gemeld, dat B. en W. van Velsen thans als kampeerter rein bet gedeelte zeestrand van 10 M. van de Zuidpier lot 600 M. ten Zuiden daarvan hadden aangewezen. De kampeerders mogen hunne tenten daar plaatsen onder aanwijzin gen van den pachter van dit gedeelte strand. Wij hebben bij hef gemeentebestuur van Velsen naar de bedoeling van deze bepaling gcinformeerd, te meer daar enkele bladen er de conclusie uit meenden le moeten trek ken, dat de kampeer-verordening op de een of andere manier niet nageleefd zou worden. Het gemeentebestuur deelde ons mede, dat een dergelijke conclusie geheel onjuist is. Op tiet oogenblik is men druk 'bezig met bet in orde maken van het kampeerterrein. Zoolang dit nog niet geheel in orde is, is nu als over gangsmaatregel bepaald, dat op het terrein, hiervoor genoemd, gekampeerd mag worden. De kampeerverordening zal ten strengste worden nageleefd. De pachter Beukman heeft verlof, een gedeelte strand aan kam peerders te verhuren, onder dezelfde voor waarden, als B. en W. stellen voor toelating tot het gemeentelijk kampeerterrein Aan de voorzitters der R, K. Rijkskios- kring-organisaties in Nederland is door den voorzitter der R. K. Staatspartij, Jhr. ror. Ch. Ruys de Beerenbrouck een schrijven gericht, waarin wordt aangedrongen op een veelzijdige samenstelling van het stemge rechtigde deel van den Partijraad. De Eerste Kamer. Het z.g. autobusweH aangenomen. De Nijverheidsraad heeft advies niige bracht inzake bet wetsontwerp op de Naam looze Vennootschapper. Het vliegtuigongeval met de H. N, A. C. De meening van een deskundige. Het Congres der vereeniging van Neder landsche gemeenten. De ontvangst der Fracsch-Ecgelsche over. eenkoTist te Parijs. Gereserveerde houding der pers. Nieuwe grensincidenten tusschen Roeme, nië en Bulgarije. De Belgische Kamer neemt 8 et wetsont werp aan betrefiende ce vel machten de: koning te verstrekken in verband roet het herstel van den franc. Generaal Gaida. chef van den staf van Tsecho-Siowakije, plotseling ontslagen. De ter dood veroordeelden in het complot tegen Mocsta'a Kemal terechtgesteld. Stakers bij de Ncw-Yorkschc rndergronnt gerechtelijk vervolgd. Zie verder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 763 Achter. Licht op. De lantaarns moeten, morgen worden opgestoken om 9.43. Medegedeeld door het Kon. Ncd. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 15 Juli; Hoogste barometerstand 768.8 m.M., te Storno wa. Laagste barometerstand 749.1 m.M. te Haoaranda. Verwachting van den avond van 15 tot den avond van 16 Juli: Matige noordelijke tot n.o. wind. gedeel telijk bewolkt, waarschijnl'jk droog weer, koeler. E. schrijft ons: Geachte „Daroiaatjesklepper". Ik ben er van overtuigd, dat U een warme symoathie heeft voor Herwonnen Levenskracht, en mag ik daarom vandaag het Klokke touw van U overnemen, opdat de klanken van dit Damiaaije zuilen weergalmen, in ons rayon Haarlem. Hoe heerlijk scheen j.l Zondag de zon met haar gouden stralen over Haarlem, de bloe menstad. Hoc schoon was de natuur in haar feesttooi cn heerlijkheid. Dit alles te zaxien gaf ons een vroolijke opgewekte stemming en men kon het aan de talrijke wandelaars zien, dal men verheugd was over dat heer lijk zomerweer, waarop reeds zoo lang ge wacht was. Iedereen trachtte te genie!cn ren zonneschijn en bloemengeur. Doch als we aan bloemen denken, is er sen schooner bloem dan een levcrsblcem. en levensbloem, de mensch en als we hieraan onze aandacht moeien schenken, dan ja.dan kan ik dc 'naren van Uw bart doen trillen, wanneer ik er U aan her inner, dat vele levenshloemen aangetast worden door die beruchte ziekte, de tuber culose. ten tenger plantje wordt roet zorg ge kweekt, en alles stelt men in het wek, air het plantje, dat zich verder moet ontwikke len, te behouden. En dan dc lcversblocm eener zorgzame Moeder! Za! deze altijd be- houden kunnen werden? Doch wanneer zoo n levensbloem aangetast is door de sluipende bacil, en men grijpt niet vroeg tijdig in, dan is die levensbloem geknakt. ten van de vele voorbeelden; een zorg zame huismoeder, patiënte van Herwonnen- Levenskracht is dezer dagen uit haar gezin weggerukt, door die afgrijselijke ziekte. Ontrukt is deze vrouw aan haar echtenoot én kinderen. Ach! de kinderen, die tengere plantjes, willen zij ook niet geknakt wor den, dan dient men daar alle zorg aan te besleden. Doch welk tuberculose-fonds be schikt over zooveel geld, dat er maar steeds uit geput kan worden? Steeds tact men op den bodem van de schatkist. En nu. geachte Damiaatjesklcpper, kom ik luiden: Zondag 18 Juli, zal hel fonds „Herwonnen Levenskracht", bijna door ge heel Nederland een Speldjcsdag houden, opdat zij uit de opbrengst zal kunnen pui ten, om den velen patiënten de noodige verpleging te kunnen geven. Gij, di: het missen kunt, geeft veel en weest mild, op dat, niet meer jonge bloesems weggerukt zullen worden, maar levensbloemen zullen worden. Koopt een Speldje cn schenkt Uw offervaardigheid en steun! Indien wij dat allen doen, zullen „levensbloemen" door de Kacil niet deknakt wordaa-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1