UÏFËi«f Radio-Omroep Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE HAARL. COURANT Het groote Franciscaansche jubeljaar. Tweede Blad Donderdag, 15 Juli 1928. Naar Assisië! De Europeesche Umversiteits-studenten en de Katholieke Missies, RECHTSZAKEN. Een eigenaardige manier van een huisbaas. De ontvangst der Fransch-Engelsche overeenkomst te Parijs. De ge reserveerde toon van de pers. De Belgische Kamer neemt in eerste lezing het wetsontwerp aan tot het verleenen van volmachten aan den koning inzake het financieel herstel. Gespannen" verhouding tusschen Roemenië en Bulgarije. Grensincidenten. Generaal Gajda, chef van den staf van Tsjecho-Slowakije, plotseling ontslagen. Onder de Radio-berichten: De staking in dé metaalindustrie aan de ha ven te Antwerpen is opgeheven. Terechtstelling der veroordeelden in het complot tegen Kemal Pasja. Gerechtelijke vervolging van stakers bij de New-Yorksche Underground. GEM. BUÏTENL. BERICHTEN. Na den watersnood. De staking op textielfabrieken te Mierlo opgeheven. De Minister van Justitie. De vereeniging van Nederh gemeenten. Voetveer Rozenburg Nieuwesluis. (Ingezonden,) Op den 4en October e.k. zal worden her dacht het 7e Eeuwfeest van het zalig af sterven en hemelsche verheerlijking van den Serafijn van Liefde, den H. Franciscus van Assisië. Zoowel als bewijs van de groote beteekenis van de wereldfiguur van St. Franciscus in de geschiedenis der kerk, en die der wereld, als blijk van hooge vereering, heeft Z. H. den Paus Pius XI, den doorluchtigsten zoon van St. Franciscus, bepaald dat een geheel jaar aan, den arme van Assisië zal worden gewijd. Op 2 Augustus a.s. den feestdag van den beroemden franciscaanschen aflaat van Por- tiuncula, wordt het franciscaansche jubeljaar geopend, om op den zelfden dag van het jaar 1927 te eindigen. In de heerlijke ency cliek „Rite expiatis," welke 30 April j.l. verscheen, „over het zevende-eeuwfeest van het sterven van den H. Franciscus van Assisië" noemde de H. Vader St. Franciscus „den grootschen navolger van Christus" en prijst degenen, die medewerken tot vie ring van dit eeuwfeest. Aan dezen wereldbrief ontkenen wij het volgende ^Daarom, Eerbiedwaardige Broeders, is „het Ons een reden tot zeer bizondere ver heuging te zien, dat door de eendrachtige „samenwerking van alle weiwillenden overal „ter wereld, ter herdenking van den zeven- honderdsten verjaardag van het sterven „van den heiligen Patriarch, kerkelijke en „burgerlijke feesten worden voorbereid en „wel vooral in die streken, welke hij tijdens ..zijn leven door zijn tegenwoordigheid, het „licht zijner heiligheid en den roem zijner „wonderen heeft verheerlijktmet groote „blijdschap zien Wij ieder uwer daarin „zijn geestelijkheid en zijn kudde voorgaan. „Voor Onzen geest, ja voor Onze oogen als „het ware zweven thans herhaaldelijk die „menigten van pelgrims die zich of naar „Assisië en de nabij gelegen, over het groene „Umbrië verspreide heiligdommen, begeven „om de feestelijkheden mede te maken, of „naar de scherpe, heuvelen van Alverna of „de heilige hellingen van Riete. Van de „vrome begroeting dier plaatsen, waar Fran- „ciscus nog schijnt te ademen en hij zijn „deugden ter navolging schijnt ten toon te „spreiden, kunnen zij wel niet anders huis waarts keeren dan met den franciscaanschen „geest doordrenkt." De geheele wereld maakt zich dan ook op, om deze heuchelijke gebeurtenis luisterrijk te. herdenken. Ook Nederland, dat zoovele bewonderaars en vereerders van den Sera- fijnschen Heilige telt, zal dan ook in deze met achterblijven. Op 4 October zal in Den Bosch een groot- scke nationale huldiging plaats vinden, ter wijl in verschillende andere plaatsen b.v. Utrecht herdenkingsfeesten in voorbereiding zijn. Het glanspunt echter der Franciscus herdenking zal natuurlijk plaats hebben in de vaderstad, Assisië, alwaar ook zijn heilige overblijfselen rusten. Gedurende het Jubeljaar zullen op ver schillende data's groote feesten gevierd wor den gewijd aan de herdenking van één der gebeurtenissen zoowel vóór als na den dood van den Heilige. In duizenden en duizenden Franciscus kinderen en bewonderaars wier harten bran den van liefde voor dezen beminnelijksten onder de heiligen leeft een vurig verlangen, op te gaan voor die gezegende oorden in het land van Umbrië, waar eens zijn lichtende verschijning verbleef, naar de stad Assisië, waar alles nog spreekt van 'St. Franciscus, en waar zijn geest nog schijnt te leven, om neer te knielen op zijn graf, waaruit sinds eeuwen en eeuwen nog altijd den vrede groet „pax en bonum" tegenklinkt. Een prachtgelegenheid biedt daartoe de franciscaansche bedevaart naar Rome en Assisië onder leiding der Minderbroeders- Capucijnen van Woensdag 25 Augustus Zaterdag 11 September 1926. Deze Hollandsche bedevaart gaat in com binatie met de Vlaamsche en Waalsche, met dien verstande echter, dat de Nederlanders een afzonderlijke groep vormen en met el kaar reizen. De pelgrimstocht staat onder deskundige leiding van eenige Paters Capu- cijners en hoewel het programma geen namen noemt zijn wij toch in staat deze mede te deelen. Het zijn nl.-: Pater Engelbertus, re dacteur van de bekende periodiek „Fran- ciscaansch Leven" en Pater Rudolphus,pro vinciale Visitator der Derde Orde, beiden uit het Kapucijner klooster te Breda en voor velen wel bekend uit de door hen ge geven missies. Wat de leiding betreft, dat is dus in orde De reis geschiedt met een specialen trein, uitsluitend wagens van het groote internatio nale verkeer^ Een geneesheer zal ten dienste der pelgrims mede reizen. Het reisprogramma bevat o.m.: Op de heenreis bezoek aan Luzern en 't Vierwoudsteden-meer, over Bellinzona en Chiasso naar Milaan. In Milaan bezoek aan de stad en plechtig heid voor de Priëestera-Tcrsiarissen bij het graf van den H. Kardinaal-Derde-Ordeling Carolus Borromeus. Van 2830 Augustus verblijf in Florence. Desgewenscht een uitstapje naar Siesale en den laatsten dag per auto naar de Alverno- berg (plaats der H. Wondindrukking van St. Franciscus) solemneele H. Mis. Een dag naar Cortona naar het graf van de H. Margaretha, franciscaansch Derde-Orde- linge. Van 13 September in Assisië, bezoek der franciscaansche heiligdommen pon tificale plechtigheden o„a. op het graf van St. Franciscus. Vijf dagen in Rome, bezichtiging der stad m auto's particuliere audiëntie bij Z. H. den Paus. Op de terugreis Een dag in Genua, den volgenden dag over Domodossola, de Simplonbaan, Lötschberg, Bern, Bazel en via Brussel naar Roozendaal. Een prachtige tocht dus, waar veel te zien en nog meer te genieten valt. Met het oog op de vacantie is juist b.g. tijdperk gekozen, zoodat aan velen een prach tige gelegenheid geboden wordt de vacantie niet alleen prettig doch bovenal nuttig door te brengen. Er valt dan ook niet aan te twijfelen of vele Hollandschen vereerders en bewonderaars van St. Franciscus zullen van deze eenige gelegenheid gebruik maken om een bezoek te brengen aan Assisië, de stad van den ver heven arme en aan Rome, de Eeuwige stad. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot het „Comité Franciscaansche Bedevaart 1926", Kapucijnenklooster Breda. Men heeft, van katholieke zijde eerst be trekkelijk laat de beteekenis van academische arbeid voor de Missies en voor de geloofsver- breiding erkend. Men meende dat men met de financieele ondersteuning der missies zich geheel van zijn plichten ten dezen op zichte gekweten had. Dit was echter een dwaling en zij die haar erkend hebben, roepen thans de academici van Europa tót een kruistocht op, om de academici der hei- densche landen nader tot het katholicisme te brengen. Het nieuwe verbond draagt den naam „Academica Unio Catholica Adiu- vans Missiones." De beweging ging uit van universiteitskringen in Belgie. De overtui ging zat daarbij voor, dat de Oostersche volkeren niet zoo maar met reuzenschreden de Europeesche cultuur in zich zouden opnemen, maar grootendeels ook zelf over een oeroude en zeer hoogstaande cultuur beschikten, die men in Europa nog veel te weinig kent en welke toch de natuurlijkste brug zal vormen om de ontwikkelden van het Oosten geestelijk nader te komen. Het zou dus beiderzijds van groot voordeel zijn, wanneer zich de katholieke academici van Europa meer om het cultureele leven der Missielanden, in hoofdzaak van het Oosten, bekommerden en hun litteratuur zochten te leeren kennen en omgekeerd er naar streefden de katholieke cultuur in de missie landen te verbreiden. De eerste schrede daar toe constateeren we reeds in de vriendschap pelijke betrekkingen, die wederzijds ont staan zijn in de academische kringen van Indië, China en Japan. Men verwacht van deze beweging voor de katholieke academische kringen in Europa zelfs een verbreeding van den gezichtskring, een treden buiten den engen kring van louter nationale wereldbeschouwing en een ver hoogde interesse voor de groote opgave der Wereldkerk. Inderdaad weten de meeste ontwikkelden in Europa, zelfs onder de katholieken, van het geestelijke leven der verre landen uiterst weinig. Wie van ons weet bijvoorbeeld, dat er in Britsch-Indië 17 inlandsche univer siteiten zijn met 67.000 studenten. Er zijn daar ook eenige katholieke universiteiten, maar van zuiver Europeeschen aard, terwijl de voormelde inlandsche van zuiver hei- densche cultuur zijn. En wie van ons weet, dat Japan zijn 32 inheemsche universiteiten bezit, waarvan die in Tokio, Waceda, Kero en Kioto meer dan 25.000 studenten tellen? Dat in Japan in het jaar 1922 alleen 13.081 boeken naast 4562 tijdschriften en kranten verschenen zijn Het katholicisme betee- kent naast dezen geestelijken a'rbeid van het heidendom trots haar nieuwe hoogeschool in Tokio een bedroefd klein beetje. China heeft eveneens zijn heidensche (en protest tantsche) universiteiten, waarnaast nog voor kort in Moskou een Chineesche universiteit ter bolsewiseering der Chineesche studenten in het leven geroepen werd De protestanten hebben de noodzakelijk heid van den academischen missiearbeid reeds lang erkend. Zij hebben de leuze gelanceerd „De studenten van het Oosten moeten door de studenten van het Westen voor het Christendon gewonnen worden." Hun studentenvereeniging voor de missies (The World's Student Christian Federation) telde in 1920 niet minder dan 200.000 leden, waaronder professoren en studenten, in 2500 vereenigingen. Het verbond beschikt over 467 secretarissen en 100 clubhuizen. Ze hebben tot heden meer dan 5000 boeken over de missie beweging uitgegeven. In 1922 hielden zij in Pelking een congres, waarbij de vertegenwoordigers van 27 ver schillende landen en 800 Chineesche stu denten verschenen. De vereeniging telt in China alleen 25.000 leden. Het lijdt geen twijfel, dat de katholieke academische organisatie voor de missies een zeer rijk arbeidsveld zal vinden. De centrale van de bovengenoemde vereeniging „A.U. C.A.M." is gevestigd 8, rue des Récollots, Leuven, België. Een jongeman O,, had zich te verantwoor den. omdat hij in de Nieuwe Molstraat een ruit had ingegooid. Hij ontkende, dat'hij dit opzettelijk gedaan zou iieben. Hij had met een zestal kameraden gestoeid en een van hen had hem door de ruit geduwd. De verbalisant getuigde, dat het geval zich i wel eenigszins anders had toegedra gen. F.en zevental jongelui liep door de Wa genstraat en toen ze geluige gewaar wer den, hadden ze hem op allerlei manieren uitgedaagd. In de Nieuwe Molstraat had O. uit louter vernielzucht een ruit ingeslagen. Als laatste getuige werd gehoord mej. Z„ die het huis bewoonde, waarvan de ruit werd vernield. „Edelachtbare, ik was al te bed, maar ik heb een hondje en die sloeg aan. Toen ik gerinkel van glas hoorde, begreep ik dat het bij mij was en ik ging naar beneden. Ik trok het gordijn open en zag iemand van de po litie, die een man verbaliseerde." „Heeft verdachte de ruit vergoed?" „Neen want den volgenden morgen ver telde ik het aan mijn huisheer, die er boven woont en die zei: „Ik ben ook jong ge weest.... Ze. leken me nogal jolig. De vier gulden zal ik wel betalen." Een paar dagen later kwamen er twee heeren bij me om hun excuus aan te bieden. Ze zeiden, dat ze warep uit geweest en nog al wat gedronken hadiden. Ik zei, dat de ruit al vergoed was." Ambtenaar van het O.M.: „Eigenaardige manier van dier. huiseigenaar!.... Het is om die jongelui te animeeren nog meer rui ten in te slaan!" Eisch 115 boete subs. 20 dagen hechte nis. De kantonrechter hield er rekening mee. dat de heeren nogal in vroolijke stemming waren geweest, doch-hij ried verdachte aan, als hij weer zoo op straat loopen zou, uit de buurt van ruiten te blijven. Vonnis over acht dagen. De Fransch-Engelsche over eenkomst. Over het algemeen wordt de tekst der overeenkomsten Caillaux-Churchill, nu hij bekend is jjeworden, niet slecht ontvangen, wanneer men rekening houdt met den prik kel, dien de officiëele aanprijzende commu niqués in dergelijke gevallen plegen te hebben. Men behtoogt hier, dat deze „clause de sauvegarde" er eigenlijk geen is, aangezien ze niet automatisch werkt; dat, anders dan was aangekondigd, een overdrachtsclause nagenoeg heelemaal ontbreekt, behalve dan het zeer tijdelijk uitstel van een deel der be talingen, en dat de oplossing voor den te rugkeer van het in depót gegeven goud niet zeer bevredigend is. Daartegenover erkent men echter, dat Caiilaux een resultaat be reikte, doordal althans eenig verband ge legd is tusschen de Duitsche en Fransche be talingen, en men verheugt zich over den zij- delingschen wenk in den brief van Churchill aan Amerika gegeven, dat het dit verband nu ook behoort te aanvaarden. De concessies, d,oor Caiilaux verkregen, heteekenen echter tevens een groot gevaar ledereen roept thans dat deze, zij het zwak ke erkenning van het verband tusschen hei geen Frankrijk van Duitschland toucheeren zal en hetgeen het zelf te betalen heeft, nu ook door Amerika gedaan moet worden. Zou het tevoren misschien door een sterke pres sie der regeering nog mogelijk geweest zijn. voor het accoord-Mellon-Bérenger een meer derheid van enkele stemmen in de Kamer te vinden, thans is daarvan zeker geen sprake meer. Aanvaardt Mellon deze toevoeging niet, dan is de ratificatie van het Amerikaan- sche accoord zeker verkeken. Dit maakt, dat de toestand plotseling veel meer toegespitst is dan te voren. De volgende week Dinsdag beginnen in de Kamer de debatten over het geheel der fi. nanciëele regeling. Te voorzien valt, dat daarmee alweer minstens de geheele weck gemoeid zal zijn. Door het resultaat van Caii laux' Londensche reis iijkt de positie der re. geering wet wat sterker dan uit de 22 stem men van de vorige week op te maken vie], Toch is het niet mogelijk omtrent den uit slag voorspellingen te doen. De ontvangst van hel accoord in Frankrijk. De Fransch-Engelsche schuldenovereen komst wordt in de Fransche bladen nog niet uitvoerig besproken. De biaden beperken zich in het algemeen tot het publiceeren van den tekst der overeenkomst. De „Echo de Paris'' is van meening, dat de groote waarde van de gegeven garantie bestaat in bet, feit, dat het B'ritsche kabinet vanaf 1 Mei formeel de afhankelijkheid der Fransche schuldbetalingen aan Engeland en Amerika van de Duitsche herstelbetalingen erkend heeft. Het politiek resultaat is niet zoo groot. Engeland verbindt zich met Frankrijk het rechtvaardige principe der waarborg-clausule te handhaven. De „Volonté" meent, dat de voordeelen der Londensche overeenkomst bereikt zijn door de sterke persoonlijkheid van den Franschcn minister. De „Figaro" schrijft; Het eenige voordeel der overeenkomst is, dat het debat over de waarborgclausuie onder de geallieerden met toestemming van Engeland geopend is. De „Quotidien" zegl: „De overeenkomst is een nieuw argument voor de stelling, om de onderteekening van een overeenkomst te weigeren wanneer men haar onder zekere omstandigheden niet nakomen kan. Meer dan ooit is daarom overeenstemming met Amerika zonder een waarborgclausuie on mogelijk. De bezetting van het Rijnland. Volgens de Fransche bladen beeft de Duitsche gezant gisteren een onderhoud ge" had met Briand in verband met d en wensch van Duitschland om het effectief van de bezetting van Rijnland verminderd te zien, alsmede in verband met de problemen in zake dc ontwapening, die in de jongste nota van den Gezantenraad worden behan- deld. ten spjonnagezaak. Volgens het „Journal houdt de justitie z'ch bezid met een ernstige spinnogezaak. Onder de beklaagden bevindt zich een 'n Fransch oud-officier, die na den wapenstil stand verduisteringen nleegdc en daarna de wijk naar Dtisseldorf nam. Een meisic. Tardie genaamd, die als verbindingsagente tusschen Pariis en Dtisseldorf dienst deed, is in Parijs gearresteerd. Primo de Rivera tc Parijs. Primo de Rivera heeft een onderhoud toegestaan aan een vertegenwoordiger van de Temps over de door hem te volgen, politiek. Hij besprak eveneens de quacstie van Tanger. Spanje beeft herhaaldelijk den wensch te kennen gegeven, dat het regiem veranderd zal worden. Men moet, aldus Primo, een drietal pun ten in aanmerking nemen; lo. de militaire waarde: Tanger moet zijn internationaal ka rakter behouden. In deze richting moet niets veranderd worden; 2o, Hel bestuur: Spanje is van meening, dat het in verband met dc groote Spaansche kolonie een be voorrechte positie moet innemen; 3o. Dc zone van tanger: Spanje is van meening, dat een scherpe bewaking noodig is om nieuwe opstanden te voorkomen. Dc financieele crisis in België, In een nachtzitting van den Senaat deel de de minister van financiën mede, dat de stemming in de Kamer nopens de over dracht van bevoegdheden aan den koning eerst gisteren, Woensdag, kon plaats heb ben, cn wel in verband met, een vormquaes- tie, daar de inwerkingtreding der wel een stemming in tweede lezing noodzakelijk maakt. Het wetsontwerp in eerste lezing aangenomen. In den loop van de nacbizitting der Ka mer, waarin over het verleenen, van vol machten aan den koning tot sanecring van den financiëelen toestand werd beraad slaagd, verklaarde minister Hymans dat de regeering voornemens is binnen de perken, der constitutie te blijven., De rechtelijke macht zal controle oefenen op dc daden der regeering, welke worden verricht Wachters de door de Kamer verleende volmachten. De perswetten zullen van kracht blijven. Minister-president Ja spar zeide dat het recht van interpellatie der regeering blijft bestaan. De regeering denkt er voorts niet over nieuwe belastingen in te voeren. Het eenige artikel van het wetsontwerp werd daarop aangenomen. De aanvullende bepaling dat de wet op den dag harer af kondiging van kracht zal worden, werd eveneens aangenomen. Dc tweede lezing zal vandaag plaats heb ben. De paniek-stemming. De bladen, zooals de „Indépendance Bei ge" en de „Standaard" wijzen cp dc paniek, die zich weer sedert een paar dagen van de Belgische bevolking in verband met de aan houdende daling van den frank heeft mees ter gemaakt. Weer loopen de menschen de winkels al om hun spaarpenningen, die zij aan de bank zijn gaan halen, in goederen om te' zetten, waarvan de prijs dan ook voortdurend met groote sprongen stijgt. De uiteenzetting van Jaspar, Dinsdag in de Kamer, waaruit blijkt, dat de toestand van het land economisch en .financieel lang niet achteruit is gegaan, wordt ook door de pers gesteund, doch het geschokte vertrou wen blijkt moeilijk te herstellen. De „Standaard" wijst er daarbij op dat zij. drie maanden geleden het eerst aan dat vertrou wen hebben getornd en later, zooals het blad schrijft, paniek hebben gezaaid, met het gevolg dat de stabilisatieplannen van Janssen moesten mislukken en de regeering- Poullet tot heengaan werd gedwongen, thans verbijsterd staan tegenover den uit slag van hun manoeuvre, welke niet alleen tegen de democratie was gericht, maar van de zijde van sommige financiers er op be rekend was zich ten koste van den frank; reusachtige voordeelen te verschaffen. Aan den anderen kant moet erkend, dat indien het verwarrende wantrouwen thans tot de volksklasse is overgeslagen, de andere stan den meer hoop dan vroeger aap den dag leggen in het resultaat der drastische maat-, regelen, die de regeering diet betrekking tot den financiëelen toestand neemt, al weet men ook dat de uitwerking ervan niet van den e.enen dag op den anderen merkbaar zal zijn. Algemeen heerscht niettemin een gedrukte stemming. Een Engelscbe missie naar Amerika. De politieke medewerker van de „Daily Mali" meldt, dat het waarschijnlijk is, dat dc Britsche regeering in den herfst een of- ficieele missie naar Amerika zal zenden om de methodes te bestudeeren, waardoor de loonen in Amerika zoo hoog kunnen worden opgevoerd. Dc wrijving tusschen Roemenië en Bulgarije. Naar een telegram uit Boecbarest méidt, duren de strooptochten van Bulgaarsche komitadji's op Rocmeensch grensgebied voort. Dezer dagen werd het grens Sa- toelvesjoet overvallen en de commandant van de plaatselijke grenswacht gedood. Een konvooi door Roemeensche militai ren gevangen genomen komitadji s is over vallen ^oor uit Bulgarije gekomen komi tadji's. Bij de botsing, welke op Roc meensch gebied plaats greep, vielen aan weerskanten dooden en gewonden. Het ontslag van generaal Gajda. Plotseling is dezer dagen generaal Gaj da, de chef van den generalcn stat, met verlof gezonden, hetgeen tot tallooze ge ruchten aanleiding heeft gegeven. Zoo hiel den velen dezen maatregel voor een con cessie aan de nieuwe constellatie in het parlement, nl. voor een concessie aan de Duitsche agrarische en christ.-soc. partij. De „Frankf. Ztg.die deze opvatting da delijk bestreden heeft, meent, dat thans meer en meer duidelijk wordt, dat de rich ting Masaryk-Benesj den generaal, die als leider der fascisten gevaarlijk kon worden, bijtijds heelt weten te verwijderen. De Parijscbe correspondent van het blad meldt nog, dat de generaal heel vroeg in den ochtend van 2 Juli het bevel ontving verlof te vragen, zoodat de Zuidslavische militaire missie, die voor hel Sokolfeest dien dag te Praag kwam, reeds door Gaj- da's plaatsvervanger, generaal Horak, werd ontvangen. De plotselinge terzijdestelling van den chef van den staf werd echter ge heim gehouden. Volgens betrouwbare in lichtingen van den correspondent zal de generaal niet meer op zijn post terugkee- ren. Er is tegen hem een onderzoek aan den gang, hetwelk uitsluitend door het mi nisterie van oorlog gevoerd wordt. Waar schijnlijk1 is, dat een reeks hooggeplaatste officieren het lol van generaal Gajda zal deelen. Slecht weer in Italië. Sedert eenige dagen woeden op Sicilië, in Calabrië en te Napel hevige wervel-stor men, gepaard gaande met zware wolkbreu ken. Ook ui( Noord-Italië, inzonderheid de omgeving van Florence, worden hevige wolkbreuken gemeld. Dc Ministcrieele crisis in Grie kenland. Zelirnon, de President van hét Hof van Appèl, heeft in beginsel aanvaard het mi nister-presidentschap op zich te nemen. Een scherpe uitval van Blasco Ilbanez tegen Primo, De Spaansche schrijver Blasco Ilbanez, die zooals men weet een heftig tegenstan der van de thans in Spanje heerschende dictatuur is en wien wegens zijn tegen den koning gericht pamflet, den toegang tot Spanje is ontzegd, heefl een brief geschre ven aan de „Oeuvre" waarin hij zegt dat, als men hem tijdens den oorlog had verteld dal een „altoos verslagen generaal" als Primo de Rivera, de incarnatie van dc mi- litairistische en jesuistische tyrannic, die in Spanje alle wetten en alle vrijheden heeft afgeschaft, officieel te Parijs aan het natio nale [eest zou deelnemen, hij dit niet zou hebben geloofd. Ilbanez verklaart zijn Fransche vrienden te hebben verzocht hun regeeving attent te maken óp de schrikkelijke gevolgen, welke dc vereering van zulk een belachelijk personnage als Primo de Rivera, die het grootste deel van Spanje lachen doet en die zich slechts door geweld van wapenen handhaaft, voer baar prestige hebben kan. Met groote felheid pakt Ilbanez vervol gens tegen den Spaanschen minister-presi dent uil, dien hij „un tyran ivrogne" noemt, dien zelfs de Koning wel kwijt zou willen zijn. Hij acht het een schande dat de Fransche republiek, door Primo de Rivera te ontvangen, stilzwijgend haar sanctie' geeft, aan hetgeen in Spanje geschiedt. Pri mo heeft in Spanje doen rondvertellen, dat het Directorium 600.000 peseta s heeit uit gegeven „om de reis van Alfonso XIII naar Parijs voor te bereiden." Het complot tegen Kemal. Gemeld wordt nog uit Angora omtrent de veroordeeling van de deelnemers aan het complot tegen Moestafa Kemal dat zich on der de vijftien beklaagden ^es parlements leden bevinden. Het proces tegen Raoef en Adnan Rahmi zal in Angora worden berecht. De vrijege- sproken beklaagden zijn in vrijheid gesteld. De ter dood veroordeelden zullen waar schijnlijk in den vroegen morgen worden op gehangen. Het nieuwe Canadeesche kabinet De conservatieve premier van Canada, Meighen, heelt gisteren de samenstelling van zijn kabinet meegedeeld, waarin hij zeil de portefeuille van buitenlandsche zaken heelt genomen. Eenige portefeuilles zijn onbezet. De verkiezingen zullen waarschijnlijk op 14 September worden gehouden. Tijdens de af wezigheid van den premier voor de verkie zingscampagne zal Sir Henry Drayton (minis ter zonder portefeuille) als waarnemend pre mier optreden. Bij de verkiezingen zullen li beralen en progressieven schier volledig sa menwerken. Slechts in enkele districten zul len zij elkaar bestrijden. De staking op de ondergrond- sche spoorwegen. De termijn, gedurende welken de stakers op de ondergr.ondsche spoorwegen het werk konden hervatten zonder hun ancienniteits- rechtes te verliezen, was gistermiddag 12 uur aigeloopen; 688 man, die weigerde op dit aanbod in te gaan, werden ontslagen. Geraamd wordt dat de staking totdusver een verlies aan inkomsten van 240.000 dollar heelt „erokkend. DE VORDERINGEN DER KATHOLIEKE KERK IN CHINA. Naar een opgave in den Almanak der Chineesche Missies (Zikawei, 19261 wordt China met betrekking tot den stand der Mis sies meest in 5 groote gebieden verdeeld. Het bestontwikkelde missiegebied van China is, dat van het Noorden met 16 zelf standige missies en een groot aantal katho lieken (878.028Daarentegen is in dit ge bied het getal der cathechumenen naar ver houding gering; het bereikt slechts 54.612. Het tweede missiegebied ligt in hei mid den van China. Het telt 322.729 katholieken, daarentegen een hoopvol aantal doopcandi- daten. n.l. 163.327. Hel Oostelijk gebied telt 633.963 katholieken en heeft het grootste aantal cathechumenen, n.l. 168.381. Het westen, ingedeeld in 8 missies, telt 233.029 katholieken, met 19.387 cathechumenen. Het bescheidenst zijn de getallen in het zuiden, waar het naast 179.672 katholieke slechts 15.185 doopcadidaten geeft. Het gezamenlijk aantal katholieken in China bedraagt 2.277.421, hetgeen tegen over het vorige jaar een aanwas van 54.178 beteekenl. Het aantal^biechten gedurende het aigeloopen jaar bedroeg 15.122.435, dat der H.H. Communie's 15.163.983. De christe lijke liefdadigheid verheugt zich in een hoogen bloei. In de weeshuizen zijn 22.387 en in de Huizen der Kindje-Jezus-Vereeni- gingen zijn 48.181 kinderen ondergebracht. In de katholieke ziekenhuizen worden 69.784 zieken verpleegd, in de tehuizen voor ouden van dagen zijn 8.052 oudjes geher bergd. In de volksapotheken werden in 908.381 gevallen medicijnen zonder betaling afgegeven en bij de ziekenambulansen waren 3.680.936 kosteiooze onderzoekingen en ge neeskundige behandelingen te verantwoor den. In de z.g. bidscholen of eenvoudige godsdienstscholen waren 181.645 kinderen; op de katholieke volksscholen gingen 59.033, op de burgerscholen 21.765, op de middelbare scholen 14.949 scholieren, ter- VRIJDAG. 16 Juli. Hilversum, 1050 M. 12 uur Politieber. 5.508.05 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest, mej. Elise dc Haas, sopraan 7 uur Politieber. 7.45 en 10 uur Pers- ber. r— 8.15 Uitzending van het svmpho- nie-concert in het Kurhaus te Schevenin- gen. Het Residentie-orkest, o. I. v. Prof. G. Schneevoigt. Ilona Durigo, zang. Jacques Urlus, zang, 1. Suite D-dur, Baeh. (ouverture-air-gavotte-Bourres-Gigus). 2. „Das Lied von der Eerde" (Symphonie voor tenor, en altisten en orkest), naar Hans Botbges „Die Chinesische Flote Das Trinklied vom Jammer der Erde, tenor. 2. Des Einsame im Herbsl, alt. 3. Von der Jugena, tenor. 4. Von der Schön- beit, all. 5. Der Trunkene im Friihling. tenor. 6. Abscheied, alt.) Daventry, 1600 M. 11.2012.50 Het ra diokwartet (contra alt, tenor, piano) 12.501.20 Orgelconcert 1.20—2.20 Lunchmuziek 3.404 uur Lezing: Ele mentary French 4.20 Concert. Het ra- diokwartet, piano en tenor 5.35 Kin deruurtje 6.20 Licht orkestconcert 7.10 Uit de radiobladen 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber., nieuws, causerie Seen en the screen. 7.45 Piano, nocturnes van Chopin 8 uur Muziek 8.20 Va riété, e.a. Datas, de man met de memorie 9.05 Licht symphonieconcert. G. Johns, sopraan. A. Catterall. viool. Orkest 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris (piano, viool, cello) 5.05 Jazzband Araf 8.50 Concert gewijd aan een Fransch departement. Königswüsterhausen, 1300 M. 8.50 Moder ne Aroerikaansche werken. L. Lania, in leiding. Tlila Durieux, declamatie, Ameri- kaansche muziek, door orkest. Daarna nicuwsber. Brussel, 486 M. en Antwerpen. 265 M. 8.20 Pianoconcert door M. Sous 9.05 Gramafoonmuziek 9.20 „11 ne faut jurer dc rien", comedie in 3 acten van Alfr. i Musset 10 uur 2e Nieuwsber. Munster, 410 M. 1.352.50 Concert 4.35 Orkestconcert 5.356.20 Zang duetten 6.307 uur Lezing: Reichsbabr u. nationale Volkswirtschaft 78 uur Lezing: Die zweite Kaperfahrt der Möw 8.20 Engelsche les 9.05 Balladen avond. 10.5011.20 Lezing: Aerztlich Bemcrkungen zur Spertausubung. wijl de katholieke universiteiten 400 katho lieke studenten teilen. ACHTING VOOR HET GELOOF.,.. DER MOHAMMEDANEN! De Fransche Gouverneur van Marokko, de heer Steeg, heeft nog niet lang geleden in een rede tot de onderworpen stammen het volgende naar voren gebracht: „Van nu af zullen wij in dc gezamenllijke eerbiediging van den Islam en in het ge meenzame verlangen naar eendracht, voor het welzijn van Marokko als broeders met elkander kunnen arbeiden, inplaats van el kander te bestrijden. Eenige onder u zijn opgestookt geworden. Men had hen gezegd, als zou Frankrijk hen in de uitoefening van hun geloof hinderen en zich van hun goede ren willen meester maken. Dat is niet waar. Toen ik gouverneur van Algiers was, zag ik vaak een Musuiman in de woestijn bid den. Ik begroette hem telkens vol ontroe ring. want ik neem mijn hoed af voor elke oprechte geloofsovertuiging. Allah be schermt Frankrijk en heeft haar den zege gebracht. En Frankrijk neemt u moederlijk op Hoe oprecht deze woorden en soortgelijke verklaringen door zekere vertegenwoordi gers der Fransche regeering gemeend zijn. kan nien constateeren uit de houding dezer regeering tegenover het katholieke geloof. Achting voor elk geloof alleen niet voor het katholieke. De versterking der Maas-dijken. Naar de „Msbd." uit Grave verneemt is dc minister van Waterstaat voornemens om gevolg te geven aan het plan van ingenieur Lely, die belast was met het plan tot ver breeding en verbetering van de Maasbed ding van de Maasbedding tusschen Grave Balgoy en Nederasselt. Verder werd te dezer zake nog verno men. dat het in de bedoeling ligl dc groote bocht af le snijden bij Zunt en Balgoy door het scheppen van een rechten waterloop. Hierdoor zou een d^el van Zunt en Balgoy op een „eiland" komen te liggen. Een commissie ad hoe heeft reeds een onderzoek ingesteld met betrekking tot eventueele onteigeningen van daarbij be trokken pcrceelen. Tegenover Grave zou de rivierbedding der Maas eveneens verbreed worden door onteigening van het bekende Veerhuis te Nederasselt en de daarachter gelegen gron den. De N. C. B.-organisaties in het lar.d van Cuyk hebben op initiatief van Dr. Nuyens te Boxmeer en burgemeester van den Mor tel te Cuyk een protestvergadering gehou den tegen de plannen van het waterschap de Maaskant, om de Maasdijken tusschen Cuyk en Mook te verhoogen en te verzwa ren. De N.C.B.-vergadering achtte de verzwa ring van den dijk te duur en bovendien minder noodig dan het maken van door- laatsluizen in den spoordam tusschen Cuyk en Mook. Deze spoordam heelt den voor- maligen bovenmona der Becrsche Maas verstopt. De aanleg van deze doorlaatsiuizen zou veel goedkooper en meer afdoende wer ken ter beveiliging der dorpen langs de Maas in het Land van Cuyk. Dit is hoog genoeg gelegen met betrekking tot verhoo ging of verzwaring van de dijken aldaa". Betere loozing van het overtollige Maas water werd als eerste eisch gesteld ter beveiliging van de Maasstreek. Op de kaloenen-dekenfabriek der firma W. Swinkels, te Mierlo, werd gistermorgen door circa 160 wevers de arbeid neerge legd. De oorzaak dezer staking moest, volgens dc „Msbd." gezocht worden in het volgen de: Door het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Texlielarbeidersbond „St, Lamber- tus" werd d.d. 6 Juli j.l. tot de firma Swin kels een schrijven gericht, waarin eenige klachten en grieven der wevers onder haar aandacht werden gebracht. Dit schrijven werd, zooals gewoonlijk, door den werkge ver niet beantwoord, doch had integendeel tot gevolg, dat gistermorgen nog een nieu we verslechtering der arbeidsvoorwaarden werd bekend gemaakt. x Deze bekendmaking van eenige nieuwe voorwaarden had tot gevolg, dat de we vers niet direct aan den arbeid gingen, waarop zij aanzegging kregen de fabriek te verlaten. Hieraan werd door alle wevers gevolg gegeven, waarna de fabriek vrerd stopgezet. Het hooldbestuur van den Ned. R.K. Texticlarbeidersbond stelde zich direct in verbinding met de firma Swinkels en ver gaderde daarna met de betrokken arbei ders. Als resultaat hiervan kan worden me degedeeld dat gistermorgen de arbeid is hervat onder voorwaarde dat de firma met het hoofdbestuur der organisatie en met een drietal arheiders direct over de nieu we arbeidsvoorwaarden cn den inhoud van het dato 6 Juli tot ha3r gerichte schrijven in bespreking zal treden. Mocht met deze bespreking geen over eenstemming worden verkregen, daD zai door het bestuur van den Ned. R. K. Tex lielarbeidersbond ernstig worden overwo gen de staking aan te kondigen voor de fa- •bricken dezer firma te Mierlo en te Deurne De Minister van Justitie mr. dr. Donorr heelt gisteren een bezoek gebracht aar. de bijzondere strafgevangenis te Leeuwarden en de strafgevangenis te Groningen eg zal morgen de Rijkswerkinrichtingen te Veen huizen bezoeken. Gistermorgen werd te Middelburg het congres gehouden der vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten, onder voorzitter schap van den heer dr. J. P. Fockema Andreae. Behandeld werden de praeadviczen over de electriciteitsvoorziening en wel in het bijzonder over de volgende vragen: Leveren de in de verschillende provinciën bestaande regelingen op het gebied der electriciteitsvoorziening in het algemeen bezwaren op voor de gemeenten? Kan aan die bezwaren eventueel worden tegemoet gekomen zonder inmenging van bet Rijk cn zoo ja, op welke wijze? Indien inmenging van het Rijk noodig ot gewenscht wordt geacht, hoever moet zij zich dan uitstrekken? Adviezen waren hierover uitgebracht door den heer mr. dr. J. H. Labberton, re ferendaris, chef der afdeeling Gemeente bedrijven ter secretarie van s-Gravenhage en het tweede door de heeren J. G. Bel- laer Spruyt, directeur der Maatschappij tot verkoop van den electrischen stroom on der staatsmijn in Limburg en dr. E. A. Schoon, advocaat en procureur *e Maastricht. Het voetveer tusschen Rozenburg er Nieuwe'sluis is sinds eenigen tijd belangrijl verbeterd. De veerweg, toegang gevende to het veer. is opgehoogd, zoodal deze bi hoog water niet meer berijdbaar is. D« loopbrug, welkg toegang geeft tot het veer bij laag water, is verbreed en voorzien var een flinke leuning. Verder is een nieuwe veerboot in gebruik genomen, welke is voorzien van een motor en een lier. waar mede gemakkelijk motorrijwielen kunnea worden ingeladen cn gelost.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5