Rijwielpad langs 'den provincialen 'Weg Draaibrug- SluisBelgische grens. Broederschap van notarissen. Het wetsontwerp op de N. V. R.-K. Steaatspartij. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. De regeering en de P. E. B: De visscherij op de Zuiderzee. De staking te Langendijk N oor d-Schar woud e en W armenhuizen. De uitkeeringen na den watersnood. UIT ONZE OOST. Strijd onder de Kingaleezen. Mishandeling van koelies. Een nieuwe R. K. Kerk te Djokja. AMSTERDAMSCH NIEUWS. De hotelbouw in de Vijzelstraat. De verdwenen diamant. Het 50-jarig bestaan van de Muiderpoortbuurt. Ongewenschte visite. De Ceintuurbaan gereed. AND De financiëele crisis in Frankrijk. De revue van 14 Juli. Het conflict in de Engelsche mijn-indusetrie. Het vakvereenigingscongres en het bestuur der mijnwerkers confereeren. De werkloosheid in Engeland. Warmte te Berlijn. Gaat Severing heen? Duitsche vlaggen neergehaald. De financiëele crisis in België. De stakingen te Antwerpen Een nota aan Bulgarije. Het complot tegen Kemal. De staking bij de New-Yorksche Underground. Zooals reeds eerder is vermeld, hebben ide dagelijksche besturen van den A.N.W.B. en van de K.N.A.C. een gezamenlijk adres gericht aan Gedeputeerde Staten van Zee land, waarin wordt verzocht om verbree ding van de keibestratmg en de inrichting van een eenvoudig geconstrueerd rijwiel pad voor verkeer in twee richtingen op den, breeden berm van den provincialen weg Draaibrug-SluisBelgische grens. Als antwoord op dit verzoek deelen Gedeputeerde Staten thans mede, dat de aanleg van het rijwielpad door hen in over weging is genomen. Dinsdag werd te Leeuwarden de gewone jaarliiksche vergadering gehouden van de Broederschap van Notarissen in Nederland. Na een kort openingswoord van den .voorzitter, mr. J. van Wijngaarden, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaraan is ontleend: I De rekening over 1925 sluit in ontvang" sten en uitgaven met 25.783. De belangstelling van de leden in het ondersteuningsfonds wa in het afgeloopen jaar geringer dan in de daaraan voorafgaan de periode; vooral- de vrijwillige bijdragen verminderden, waarom de ecretaris een dringend beroep doet op aller menschlie- 1 vendheid. In de plaats van den heer J. P. Smits, wiens werkzaamheden als hoofdbestuurslid met lof worden vermeld, werd gekozen de heer G. Vlug. Het bestuur bestaat uit 14 leden van wie het dagelijksch bestuur wordt gevormd te Rotterdam, voorzitter; Th. C. L. Smit, te 'Amsterlam, secretaris-penningmeester en G. Vlug, te Rotterdam. De Broederschap telde op 31 December 776 leden. Tot leden van het hoofdbestuur, fn de plaats der aftredenden, de heeren mr. A. idoens en L. Vormeer, werden gekozen de Seeren J. Tillema, te Hoorn en J. M. J. van Lis, te Wolvega. In de plaats van den aftredenden voor- zitter, mr. P. J. van Wijngaarden, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer Tb. C. L. Smit, te Amsterdam. Als plaats, waar de eerstvolgende iaar- I vergadering zal worden gehouden,werd aan gewezen 's Hertogenbosch, j Het bestuursvoorstel, om in 1927 van de faarlijksche contributiën 15 pet. af te zon deren voor het ondersteuningsfonds, werd aangenomen. Daarna werden behandeld de prae-advle- rzen, uitgebracht door de heeren mr. O. B W de Kat, 's Gravenhage en dr. Ph. B, Libourel, te Delft, over het onderwerp: i„Credietverleening op roerende zaken, an- 1 dere dan schepen en effecten aan toonder, in jure constituto en in jore eonstituendo'', Het adres van den Nijverbeidsraad. Over het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het Wet boek van Koophandel omtrent de naam- looze vennootschap van koophandel en van daarmede samenhangende artikelen in dat wetboek en in het Wetboek van Strafrecht, heeft de Nijverheidsraad een uitvoerig adres aan den Minister van Justitie uitgebracht. Daaraan is o.m. het volgende ontleend: De Raad heeft het wetsvoorstel op de naamlooze vennootschap voornamelijk uit een economisch oogpunt beschouwd en het heeft hem daarbij getroffen, dat het is inge diend door den Minister van Justitie en niet tevens door den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid. Deze wijze van voorbe reiding heeft ten gevolge gehad, dat het on derwerp wel jurdisch nauwkeurig is uitge werkt, doch dat met de economische zijde daarvan in het geheel niet of althans zeer onvoldoende rekening is gehouden. Om de economische gevolgen van het wetsontwerp ten aanzien van de Nederlancl- sche nijverheid te kunnen beoordeelen, is het noodig, dat in het oog worde gehouden, de beteekenis, die de geldende-voorschriften voor die industrie hebben gehad. De duide- 'lijke en m weinige artikelen samengevatte regeling heeft aan bestuurders van naam- ilooze vennootschappen de vereischte vrij- 'heid van handelen gelaten, om de aan hen opgedragen taak te vervullen. Op dit oogen- jblik is aan de meeste industrieele ondeme- 'mingen de vorm van een naamlooze ven nootschap gegeven en niet ontkend kan wor- l den, dat die vorm er veel toe heeft bijge- tdragen, dat verschillende dier ondernemin- 'gen tot grooten bloei zijn gekomen. Het mag jdan ook als vaststaand worden aangenomen, :dat de tegenwoordige regeling der naam- looze vennootschappen voor de ontwikke- ling van de Nederlandsche nijverheid van igroot nut is geweest. Intusschen erkent de Raad, dat zich op het gebied der naamlooze vennootschap ook in Nederland door het toepassen van onge oorloofde praktijken misstanden hebben voorgedaan en dat getracht moet worden, deze misstanden te beperken. Bij het nastreven van dit doel moet er naar het oordeel van den Raad zorg voor worden gedragen, dat niet worden geschaad de bonafide Nederlandsche naamlooze ven nootschappen. Aangezien is gebleken, dat dezer-belangen juist onder de bestaande wet goed worden behartigd, betreurt de Raad het, dat de Regeering voorstelt een uitge breide en ingewikkelde wet in te voeren, die zeer belemmerend zal werken op het be drijfsleven. De Raad kan den indruk niet van zich af zetten, dat bij de voorbereiding van het aan de voorgestelde wet ten grondslag liggende wetsontwerp-Nelissen ook in den hernieuw den vorm niet voldoende rekening is gehou den met de eischen van het praktische be drijfsleven. Dit is wellicht het gevjolg van de omstandigheid, dat het in dien tijd voor de Regeering minder goed mogelijk was, de noodige inlichtingen te verkrijgen. Immers, daarvoor aangewezen organen als de Nijver heidsraad, de Middenstandsraad, enz. be stonden nog niet. De conclusie luidt als volgt: De Raad meent te hebben aangefoond, dat Voor het bedrijfsleven, speciaal voor de in dustrie, vele nadeelige gevolgen van het wetsontwerp zijn te verwachten, zonder dat het doel, dat de wetgever zich daarbij heeft gesteld, n.l. om de rechten van derden af doende te beschermen, zal worden bereikt. Integendeel zullen de strenge voorschriften slechts ten gevolge hebben, dat bij het pu bliek ten onrechte de indruk wordt gewekt, dat in den vervolge fraude en wanbeleid bij naamlooze vennootschappen zullen zijn uit gesloten en het teleurgestelde zal worden, omdat een dergelijk resultaat nooit, zelfs met door de meest draconische bepalingen verkregen kan worden. De Raad komt dan ook tot de conclusie, dat die resultaten niet in verhouding zullen staan tot de nadeelen, die daardoor aan het bedrijfsleven zullen worden toegebracht. De drukkende bepa lingen, waaronder een naamlooze vennoot schap volgens het nieuwe wetsontwerp haar bedrijf heeft uit te oefenen, zullen oorzaak worden, dat vele ondernemingen hunne zaken niet meer onder dezen vorm zullen kunnen drijven en genoodzaakt zullen wor den zich op andere wijze te organiseeren Drt zou totaal onberekenbare gevolgen heb ben, daar toch het instituut „naamlooze vennootschap" in de huidige maatschappij is gegroeid tot een onmisbaren vorm van samenwerking ^usschen het bedrijfsleven. ïaï zich voor zffne ontwikkeling het gebruik van kapitalen wenscht te verzekeren en de bezitters, die kapitalen hebben uit te zetten. Uit het vorenstaande mag niet worden af geleid, dat de Raad in het geheel geen wijzi gingen in de bestaande regeling wenscht te zien aangebracht. De Raad is wel van oor deel, dat de op sommige punten verouderde wetgeving meer in overeenstemming met de eischen des tijds dient te worden gebracht. Hiervoor behoeft echter geen nieuwe wet in het leven te worden geroepen, doch kan met het aanbrengen van wijzigingen in de be staande wetgeving worden volstaan. Mocht echter handhaving van het nieuwe wetsont werp noodig geoordeeld worden, dan spreekt de Raad de verwachting uit, dat men het grondig zal doen herzien, opdat de moeilijk heden, die daardoor aan de ontwikkeling van het bedrijfsleven in den weg worden gelegd, tot het uiterste zullen worden beperkt. Ten slotte wórden in een afzonderlijk hoofdstuk nog verschillende bepalingen van het wetsontwerp besproken. Een schrijven van den Bondsvoorzitter aan de voorzitters der Rijkskieskringorganisaties. De Bondsvoorzitter, Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, heeft aan de voorzitters der R.-K. Rijkskieskringorganisaties m Ne derland een schrijven gezonden, waarin wordt aangedrongen op een veelzijdige sa menstelling van het stemgerechtigde deel van den Partiiraad. De brief luidt volgens de „Tijd" als volgt: „In aansluiting aan het laatste rondschrij ven van den Bondssecretaris, acht ik het niet ondienstig U mijne meening kenbaar te maken in zake de samenstelling van Het stemgerechtigde deel van den Partijraad zulks mede naar aanleiding van verschillen de tot mij gerichte vragen. Gij allen hebt met aandacht de beraad slagingen gevolgd over de pogingen, die zijn aangewend, om waarborgen te zoeken voor een veelzijdige samenstelling van dat ge deelte van den Partijraad, zoodat ik mij ontslagen er van mag rekenen, daarover verder uit te weiden. Evenmin zult gij van mij verwachten, dat ik in staat zou zijn thans eenigerlei in lichting te ge^ven of een weg te wijzen,waar door de gewenschte veelzijdigheid zonder meer zoude kunnen worden bereikt. Het nieuwe Partijreglement laat dit voor de eerste aanwijzing aan de Algemeene Ver gaderingen der Rijkskieskringorganisaties over. Eerst bii de goedkeuring der regle menten (die pas vóór 1 Januari 1927 be hoeven te worden overgelegd) zal het Partijs bestuur deze op dit punt te onderzoeken hebben. Dit neemt niet weg, dat de aanwijzing van dit jaar de éérste onder de wer king van 't nieuwe reglement, die boven dien zal gelden voor drie jaren (tot na de verkiezingen van 1929) voor het wel slagen der reorganisatie, voor den goeden geest in onze R.-K. Staatspartij en daarom voor de geheele Katholieke zaak, van het allergrootste gewicht is. Ik meen daarom goed te doen zonder in 't minst mij te willen mengen in de autonome beslissingen der R.-K. Rijkskies kringorganisaties op deze belangrijke zaak uw zeer bijzondere aandacht te ves tigen, Immers de bevrediging, door de reor ganisatie gebracht, kan door de te verrich ten aanwijzingen stevig worden bestendigd, dan wel grootendeels te niet gedaan. Dat mijne zorg hierover dus uitgaat, zqlt gij allen begrijpen en billijken. Daarom vraag ik U (efi van deze mijne mcening kunt u de Bestuursvergaderingen ook in kennis stellen), de aanwijzing wei- óverwogen te leiden. Men is er niet mede verantwoord deze, geheel zonder richtsnoer, san het momen- teele inzicht van de aanwijzende personen over te laten. Bij die vóóroverweging houde men vast in het oog het doel en uitgangspunt van den geheelen organisatiearbeid: bevrediging. Bevrediging bij de verschillende groepen van onj Katholieke volk. Bevrediging voor hep, die meenden, dat hun meening en in zicht tot nu toe niet voldoende tot hun recht konden komen. En ik zou er aan wil len toevoegen: bevrediging ook bij hen, die de reorganisatie onvoldoende beschouwden voor den juisten en organischen opbouw van den Partijraad. Geenszins zou ik het gewenscht achten, dat de aanwijzingen geen rekening hielden met die categorie van personen, die tot nu toe in de lagere instanties Snzer Partij organisatie practisch met ijver én bekwaam heid werkzaam waren en in de verschillen de streken van het land op politiek gebied actief waren en een uitmuntenden invloed uitoefenden Maar daarnaast wijs ik er evenzeer op, dat het reglement zegt, dat de aanwijzing door de Algemeene Vergadering der R.-K. Rijkskieskringorganisaties al dan niet uit haar midden kan geschieden. Men houde ook hier rekening mede. Met beleid en goed inzicht toegepast kan deze bepaling, hier en daar, wellicht werkelijk een groote mate van bevrediging brengen. Personen kunnen daardoor naar voren ko men, wiens politieke inzichten wellicht niet door velen onder ons worden gedeeld, doch wier aanwezigheid in den Partijraad wer kelijk tot groot nut en bevrediging kan strekken. Dit alles geef ik aan U en Uwe Besturen in ernstige overweging. Goed beleid is het, deze punten niet uit het oog te ver liezen. Vv anneer U allen in dezen geest medewerkt, twijfel ik er niet aan of de aanwijzing der stemgerechtigde Partijraad- leden zal tot goede resultaten leiden en het vertrouwen niet beschamen, dat den Rijkskieskringorganisaties in het reglement is geschonken." In de vergadering van de Eerste Kamer werden zonder hoofdelijke stemming aan genomen de volgende wetsontwerpen: 1. Wijziging der Midd. Onderwijswet. 2. Regeling van de luchtvaart (Lucht vaartwet). 3. Wijziging van de wet van 23 April 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering van de spoorwegdiensten. 4. Onteigening in de gemeente Maas tricht, Borgharen, Itleren, Bunde, Maas- bracht, Stevensweert, Ohé en Laak en Echt, noodig voor den aanleg van Scheep vaartwegen e. a. in Zuid-Limburg inge volge de wet van 28 Juli 1921 (Juliana- kanaal). 5. Onteigening van peroeelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbetering van de Spoor straat in de gemeente Oss. 6. Onteigening van perceelen, erfdienst baarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor; de doortrekking van den weg van den Heuvel naar den Berghemschen weg in de gemeente Oss. 7. Goedkeuring van het op 8 Juni 1925 te 's-iGravenhage tusschen Nederland en Siam gesloten verdrag van vriendschap, handel en scheepvaart, met bijbehoorende protocollen en nota's. 8. Intrekking van verschillende crisis- wetten. 9. Wijziging van art. 20 der Invaliditeits wet; uitvoering van art. 4, eerste lid, der Ouderdomswet 1919 en nadere vaststelling van de middelen voor de dekking van de uit te keeren renten, bedoeld bl) de arti kelen 28 en 37 der Ouderdomswet 1919 (2 ontwerpen). Bij ontwerp sub 3 antwoordde de Minis ter van Waterstaat op een opmerking van den heer v. d. Bergh (V. B), dat dit ontwerp strekt om de spoor te bevoordeelen tegen over de autobus. Het autobusvraagstuk zelf moest geregeld «worden. Spr. zou betreuren als de kostelijke ^autobus ging verdwijnen, maar juist, omdat de autobus zich reeds zoozeer heeft uitgebreid, moet deze kwes tie geregeld worden en moet de autobus vasten grond onder de voeten krijgen. Niet de spoorwegen, maar Ged. Staten, die ken ners van stad en land, moeten dit verkeer regelen. En daarbij is er beroep op de Kroon. De spoorwegen kunnen echter inderdaad een moordende concurrentie ondergaan van de autobussen, wanneer het verkeerde niet wordt afgesneden. De toe stand der spoorwegen is inderdaad minder rooskleurig dan de heer van den Bergh heeft afgeschilderd. Daarna wordt de vergadering verdaagd tot 27 Juli des middags te 2 uur. Het Eerste Kamerlid Mendcls heeft tot den minister van Koloniën de volgende vragen gericht: 1. Acht de Minister terwijl, volgens de mededeelingen bij brief, vanwege den minister aan deze Kamer verstrekt, „voor de Regeering een strikt neutrale houding was geboden" ten aanzien van de plannen van den Politiek-Economischen Bond (dep. Oost-Java) om met steun van den Java Suiker Werkgeversbond Inlandsche vereeni- gingen op te richten voor z.g. anti-commu nistische propaganda het met zulk een neutrale houding in overeenstemming te brengen, dat de Regeering niettemin blij kens dezelfde mededeelingen aan de resi denten van Besoeki, Pasoeroean, Soerabaja, Kediri en Madioen een Regeeringsschrijven heeft gericht, waarin hun werd medege deeld, dat deze actie van particuliere zijde de volle belangstelling der Regeering had, en waarin als het doel dezer actie werd genoemd het stichten, in de regentschappen dier residenties, van inlandsche vereeni- gingen met een economisch doel, dat zich zou aanpassen aan de behoeften van de be trokken streek? 2. Waarom is in deze aangelegenheid het advies gevraagd van den procureur-gene raal van het Hooggerechtshof? En hoe luid de dat advies? 3. Is de minister bereid, aan de Kamer den tekst mede te deelen van het bedoelde Regeeringsschrijven aan de vijf residenten? Na 6 jaar geëindigd? ■Ten gevolge van de goede vangsten die in het bijzonder ansjovisvisschers in het noordelijk gedeelte der Zuiderzee in de laatste jaren hebben gemaakt, overwegen tal van visschers om hun bedrijf uit te brei den of te verbeteren, o.m. door aanschaf fing van motoren voor hun vaartuigen. Het feit, dat de afsluiting der Zuiderzee binnen afzienbaren tijd tot stand kan komen, houdt hen echter van de gewenschte uitbreiding terug. Op verzoek van de visschersvereeniging te Stavoren heeft de Burgemeester dier ge meente naar „De Standaard" meldt, zich in verbinding gesteld met de Directie der Zuiderzee-werken om van deze te verne men met ingang van welk jaar de Zuiderzee- visscheri; vermoedelijk niet meer zal kunnen worden uitgeoefend. Op dit verzoek wordt het volgende ant woord ontvangen: „Blijkens de, bij de behandeling der on langs door de Staten-Generaal aangenomen wetsontwerpen ter bespoediging van de uit voering der Zuiderzee-werken, van Regce- ringswege gedane mededeelingen, wordt ver wacht, dat de afsluiting der Zuiderzee over ongeveer K jaren, dat is in 1934, een feit zal zijn geworaen. Daar echter reeds in de laatste beide ja ren vóór de afsluiting de toegang voor de visch naar het Zuidelijk deel der Zuiderzee waarschijnlijk bemoeilijkt zal worden, zal naar mijne meening reeds na ongeveer 6 jaren de visscherij aldaar niet meer op de thans gevolgde wijze kunnen worden uit geoefend, In de Zuiderzee benoorden den aan te leggen afsluitdijk, die door de nabij de Mid- delgronden en bij Wieringen te bouwen schutsluizen te allen tijde voor de visschers van Stavoren en de andere plaatsen langs de af te sluiten zee toegankelijk zal blij ven, zal intusschen steeds op de gebruike lijke wijze gevischt kunnen worden" In de gisteren te Zuid-Scharwoude gehou den vergadering van de Transportarbeiders- vereeniging te Broek-op-Langendijk, Noord- Scharwoude en Warmenhuizen is besloten, niet in te gaan op de voorstellen van de vereeniging van groentenkooplieden en ex porteurs. Algemeen wordt verwacht, dat de strijd nu een scherp karakter zal aanne men, daar de werkgevers andere arbeids krachten voor de .transportwerkzaamheden in dienst zullen nemen. Op het raadhuis te Borgharen (L.) is naar de Tel, meldt, een vergadering van de Wa tersnoodcommissie gehouden, waar gespro ken is over de geuite klachten betreffende de watersnooduitkeeringen. Reeds van tevoren waren fcenige ingeze tenen. opgeroepen om voor die commissie te verschijnen. Wanneer hen dan werd mede gedeeld, dat zij te veel schadeloosstelling hadden gekregen, begonnen zij te mopperen. Zij betoogden, dat zij h.i. feitelijk nog te weinig ontvangen hadden. Er werden be dragen van 30, 42 en van 60 en 80 teruggevraagd als te veel ontvangen. Er was er één bij, die 150 moest teruggeven, om dat hij geen recht op uitkeering had wegens zijn inkomsten. Tijdens de vergadering verschenen er een paar maréchaussées en ook een subs.-offi- cier van Justitie uit Maastricht. Een tijd lang hebben zij deze bijeenkomst bijge woond. Er werden alleen verschillende vra gen gesteld. Tot nu toe hebben allen gewei gerd de te veel betaalde vergoeding terug te betalen. Tijdens de vergadering op het raadhuis was het buiten het gebouw erg rumoerig Over en weer vlogen verwijten en werden er verdachtmakingen geuit. Toen tegen halftien het rumoer nog altijd aanhield, heeft men telefonisch hulp aan de maréchaussée-kazerne gevraagd om den se cretaris van het Watersnoodcomité, tegen wien het hoofdzakelijk ging naar huis te ge leiden. De gemoederen zijm alhier nog lang niet tot rust gekomen en zooals het ge woonlijk gaat iedereen acht zich nu eenigszins benadeeld. Het zal nog lang niet gemakkelijk zijn om in dezen toestand een regeling^te brengen. Onder de Kingaleezen ter Oostkust van Sumatra, bestaat sinds eenigen lijd een brandende kwestie. aldus schrijft dc „Sum. Post" en wel, omdat naar het schijnt het kasteverschil hier strenger wordt door gevoerd dan in hun geboorteland. Voorna melijk komt dit tot uiting in de tempels en hierover nu zijn de Paria's de laagste klasse niet geslicht. Zij wenschen meer op gelijken voet behandeld te worden, maar de Chetti's, die tot de hoogere kaste behooren, schijnen van geen toegeven te willen weten en eenigen tijd geleden moet zelfs een paria in een der tempels ernstig mishandeld zijn. De zaak is toen wel in den doofpot gestopt, ten einde de politie er onkundig van te laten, doch op den duur lekte er toch iets van uit. Zoo werd ook bekend, dat Zaterdaga vond tal van Paria's uit den omtrek zich hadden opgemaakt om, in vereeniging met die uit Medan, zelf ter tempel te gaan. Daar zouden ze trachten te verkrijgen wat naar hun meening hun goed recht is, wat ongetwijfeld niet zonder wanordelijkheden geschied zou zijn. De politie was echter van een en ander op de hoogte en heeft de Kingaleezen van buiten reeds voor hun intrede binnen de stad weggestuurd. In Kampong-Kling waren voor verschei dene kedeh's borden geplaatst met het op schrift „Paria's en Pella's di larang ma- soeqü verboden toegang voor Paria's en Pella's ook deed zich in deze buurt-nog een geval van lichte mishandeling voor. Het plaatselijke bestuur onderzoekt thans deze ingewikkelde kwestie, zooéat er ver der voorloopig niet9 definitiefs te melden valt. Allereerst wordt natuurlijk getracht den vrede en de rust te herstellen en voor loopig is de zaak dan- ook met een sisser afgeloopen. Bij de behandeling van de strafzaak te gen den administrateur van „Soebam Ajam" Van der Stok, zijn den beklaagde tien fei ten van mishandeling en het uitlokken of het aanzetten daartoe, benevens vrijheids- berooving ten laste gelegd, naar „Aneta" seint. Beklaagde bekende, dat hij eenmaal een koelie met een stok op het hoofd geslagen heeft en een ander, een contractant, in 'n auto uit het Palembangsche weggevoerd te hebben en hem toen bij het afzetten toege voegd te hebben: „Zoek maar werk!" Hij wilde dien man kwijt zijn. Dc overige feiten zijn hem, naar hij zeide niet bekend. Beklaagde beschuldigde de hoofdman doers er van, dat zij mishandelingen pleeg den, zonder dat zij daartoe opdracht had den ontvangen. Omtrent het insmeren met teer en met jeuk veroorzakende middelen van contractanten was hem niets bekend. Beklaagde heeft eens twee contractanten op de onderneming gezien, die met zwart sel ingesmeerd waren. Hij verbood toen den hoofdmandoer om dergelijke straffen toe te passen. De president hield beklaagde daarop diens briefje voor, gericht aan een assistent waarin den mandoers werd opgedragen, dat zij hard moesten slaan. Beklaagde antwoordde, dat het briefje geen officieel stuk was, doch privé. Hij heeft het geschreven in een driftige bui en het was z. i. niet ernstig bedoeld. De getuige Moesa, d» vroegere hoofd mandoer, die het vorig jaar wegens moord tot twaalf jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, verklaarde, dat hij op last van beklaagde, een contractant hoofd en li chaam met een bijtende stof ingesmeerd had, hetgeen een verschrikkelijke jeuk en blaren veroorzaakte. Getuige had ook nog gezien, dat beklaagde zijn Deenschen dog tegen een contractant opgehitst heeft en dat de hond den man flink had gebeten. Uit het schoone verhaal van Aladin en de wonderlamp, herinneren wij ons de episode, aldus Mat,, dat Aladin door over zijn lamp te wrijven binnen één nacht een schitterend paleis wist op te trekken. Hoewel deze sprookjesachtige tijden voorbij zijn en zulke wonderlijke voorval len niet meer plaats hebben, doet de wijze, waarop de nieuwe Katholieke kerk in de nieuwe wijk te Djokja uit den grond schiet, ons toch eenigszins aan die periode den ken. Het is nog slechts luttelen tijd geleden, dat het terrein op den hoek van den Jon- quièrc- en Sultans-boulevard geheel en al braak lag. Toen kwam ineens het bericht, dat de plannen tot den bouw van een katho lieke kerk vasten vorm hadden aangeno men, den volgenden dag reeds verscheen hier de heer Fermont van het architecten bureau Hultwit, Fermont en Cuypers, en weer een dag later werd met de uitzetting van het bouwwerk begonnen. En thans gaat men in een reusachtig snel tempo voor uit. Reeds ziin de wanden van het gebouw opgetrokken, de kapconstructie is aange bracht, met den bouw van den toren is al aangevangen. Wij gelooven dan ook niet, dat het aan twijfel onderhevig is of het eenvoudige, maar toch sierlijke en ruime bouwwerk zaï «jp den vastgestelden tijd, medio Augustus, in gebruik kunnen worden genomen. En het zal een sieraad voor de sultansveste zijn. De naam van de architecten en den uit voerder staan daarvoor borg. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Een bezoek aan den hotelbouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, stelt thans in staat een beeld te vormen van enkele hoofdzaken, die in belangrijke mate de stemming helpen bepalen van dit straat gedeelte. De arcade, wel is waar nog grootendeels aan het oog onttrokken door een 5 Meter hooge schutting is daarachter zichtbaar ge worden, ontdaan van de betonvormen, de zoogenaamde bekisting. De overbouwing van de Reguliersdwars straat, hoewel nog niet geheel ontcenterd, vertoont de groote constructievormen. Het materiaal, van beton samengesteld met gebruikmaking van gebroken syenit, is« thans, zooals het uit de bekisting te voor schijn komt, een massieve massa. Opmerkelijk is, dat de bijzonderheid van het gegoten materiaal, de afwezigheid van eenigen naad of voeg, zooals die in elk slapelmateriaal altijd en noodwendig aanwezig is, naar het ontbrekende doet vragen. De betonoppervlakten, die thans vrijwel glad zijn, worden door middel van een zandstraal onder hoogen luchtdruk eenigszins ruw gespoten, d.w.z, de échtere deelen worden door het spiten verwijderd, zoodat de hardere syenitstukken aan de oppervlakte blijven staan en deze een donkergroen aanzien geven. Dit materiaal is het «eenige in de arcade en de straat verbouwing, voortgezet tot de onderkanten der lichtkozijnen onde rde belétages, waar boven de baksteenconstructies aanvangen. De deur- en raamopeningen worden ge dicht met uiteraart ijl geprofileerde bron zen omlijstingen en spiegelglas. De cement-ijzer-constructies van de bel étage, de vloer, die geheel door zaalruim ten wordt ingenomen, zijn thans in. uit voering. Dubbele vloeren en plafonds met velerlei kanalen, maken deze constructies tot zeer gecompliceerde. De vijf verdiepingen, bestemd voor logeerkamers, die daarboven zullen verrij zen, bestaan uit een eenvoudig samenstel van balken en vloeren, gedragen door kor lommen, alles uit gewapend beton en om sloten door baksteenen wanden. Met dit werk wordt spoedig aangevangen en voor den aanstaanden winter hoopt men het goeddeels voltooid te hebben. Dan en niet eerder, zal te zien zijn van welken in vloed dit groot bouwwerk op die belang rijke plaats op het'stadsbeeld zal zijn. Voorloopig zal het nog vrijwel alleen staan, wachtende op in massa gelijkwaar dige buren. Hopelijk zal de vergrooting van het muntplein in de richting der Reguliers- breestraat, dus oostwaarts van den Munt toren, binnen afzienbaren tijd feit worden, In dat geval vormt het hotel met de nieuwe perceelen der Reguliersbreestraat de ge lijkwaardige omsluiting van het genoemde plein, waarop de Munttoren een veilige plaats blijft innemen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal binnen niet te langen tijd het Gementebestuur te beslissen hebben omtrent den bouw van eenige perceelen op den hoek van Heeren gracht en Vijzelstraat, aansluitende op het uitbreidingsplan van het hotel. Indien deze beslissing zich niet te lang laat^ wachten, dan zal het geheele bouwblok binnen een paar jaren voltooid zijn, want bij de hotel ondernemers bestaat nog steeds het ernstig voornemen om het gereserveerde grond stuk te bebouwen, zoodra het thans in aan bouw zijnd gedeelte voldoende gevorderd is Middelerwijl worden de blokken Keizers gracht—Prinsengracht gestipht, zocdat, naar normale verwachting de Vijzelstrat binnen afzienbaren tijd verjongd zal zijn en her schapen in een prachtige verbinding tus schen Centrum en Oostelijk Zuid. Twee diamantenhandelaars te Amster dam, hebben èenige dagen geleden onder handeld over den verkoop van n diamant van 500.—. Zooals in dten diamantenhan- del te doen gebruikelijk is, werd de dia mant weer in papier gepakt en „gecache- teerd", d.w.z, dat de diamant nog drie da gen ter beschikking blijft van den kooper. Na afloop dier drie dagen werd het papier geopend en toen bleek het, inplaats van de diamant van 500een waardeloos stuk je glas te bevatten. De politie van het bureau Stadhouders kade heeft thans de za«ak in handen. Zij heeft verkooper en kooper gehoord. Beiden ontkennen iets van de zaak te weten, zoo dat men hier voor een moeilijk raadsel achtig geval staat. Naar aanleiding van het feit, dat 50 jaar geleden het Gemeentebestuur van Amster dam besloot tot aanleg van de Muiderpoort buurt, heeft zich een commissie gevormd cp initiatief van de „Buurtvereeniging Muiderpoortkwartier', onder eere-voor- zitterschap van den heer Ploos van Amstel. Deze commissie zal in overleg met de commissie van winkeliers en een commissie uit andere vereenigingen dezer buurt, mede ter gelegenheid van het feit, dat op 4 Sep tember a.s. het Koloniaal Museum officieel door de Rijks- en Gemeentelijke-autoritei- ten en. de leden van het Koninklijk Huis geopend zal worden, van 2 tot en met 11 September, een'feestweek oganiseeren, zoo wel op winkel- als amusementsgebied. Voor het organiseeren van een kinder tuinfeest is door de „Speeltuinvereeniging Oosterpark Ons Belang" welwillend haar tuin afgestaan op Zondag 5 September ï.s. Tevens wordt een oproep gedaan op de verschillende vereenigingen gevestigd in deze buurt, zoowel op muzikaal als sport gebied e.a., die hare medewerking willen verleenen, om zich zoo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met den secretaris van der feestcommissie, den heer A. Prins, P. Vlamingstraat 94 III. Door een frisch bad verdreven. Een bijenkoningin ging met vacantia, schrijft de Tel. Zij zette zich op de doorreis naar een va- cantieoord neer op het zonnescherm van een groentewinkeltje in de Rozenstraat te Am sterdam, vlak bij de Lijnbaansgracht en in plaats de vorstin met haar honderden bijen volgelingen een behoorlijke ontvangst te be reiden, begon men de gemeentereiniging op te bellen, want al de bewoners aan den zonnekant van de straat waren het er over eens „dat het niet te harden was." De bijen ontwikkelden overeenkomstig hun habitueelen drang tot daden onmiddel lijk een geweldige activiteit en het duurde niet lang of tal van Rozenstraters liepen te krabben op allerlei deelen des lichaams vanwege de steken en wie maar even een bloemetje buiten had staan, kreeg overdadig visite. Daar bleef het niet bij. Ook degenen die alleen maar de ramen open hadden, kregen wat mee en weldra waren alle deu ren en vensters ondanks de tropische hitte potdicht. Wie echter meent, dat nu ook de bewoners binnen bleven, vergist zich. De Amsterdammer is te eenenmale een nieuws gierig geval en de belangstelling in de Rozenstraat was weldra geweldig, Inmiddels was de gemeentereiniging op de plaats des onheils gearriveerd. Er werd een slang op de waterleiding gekoppeld en op dezelfde wijze als de Amerikaansche politie betoogingen uiteendrijft, werd de bijenklit er hingen er nog honderden op een kluit aan het zonnescherm uiteengedreven. De vernietiging was weldra in vollen gang, Toen de „kluit" weg was kregen de geveli een beurt. Het geval zou niet volmaakt zijr geweest als niet juist een juffrouw een raam had opengeschoven toen dé slang er op ge richt werd. Het onverwachte bad was natuurlijk het hoogtepunt van het feest. Overigens sloeg men wat niet weggespoten kon worden met zakken dood. Vooral de groentehandelaar, die tot zijn ontsteltenis had moeten ervaren, dat niemand het winkeltje durfde binnen komen zoolang „die heeste" er waren, weerde zich dapper. Maar nog tijden later doken er telkens weer bijen op en werd de vervolging op nieuw begonnen. De groenteman heeft den naam van zijn zaak op staanden voet ver anderd in „De kleine Bijenkorf." De Ceintuurbaan te Amsterdam is thans geheel voorzien van een geluiddempende wegbedekking, wat uit een verkeers-oogpunt een groote verbetering is, schrijft de Tel. Bij de tramhalten liggen vluchtheuvels, wat voor de veiligheid van bet publiek van veel be lang is, nu ongetwijfeld door automobilisten nog meer van dezen rechten weg gebruik ge maakt zal worden. Zoodra nu nog de breede trottoirs overal betegeld zijn, dan heeft weer het uiterlijk van een .onzer belangrijkste wegen een groote verandering ondergaan en hebben wij ons er thans slechts over te verbazen, waarom men vroeger zulke smalle voetpaden maakte en wegen tusschen boomenrijen en trottoirs, w'elke geen practisch doel hadden. Op de bijeenkomst gisteravond door Caillaux belegd met den gouverneur der Banque de France en de vertegenwoordi gers der voornaamste credietinstellingen ter bespreking van den huidigen toestand van de geldmarkt, verklaarden de vertegen woordigers der banken zich bereid hun medewerking te verleenen tot alle maat regelen nuttig voor het algemeen herstel. Caillaux besloot een permanent comité te vormen, bestaande uit vertegenwoordi gers der voornaamste huizen en van de vereeniging van effectenmakelaars,onder- voorzitterschap van den gouverneur der Banque do. France, ten einde voortdurend een wakend oog te houden op de geld markt. De revue van 14 Juli heeft plaats gehad bij het graf van den onbekenden soldaat in tegenwoordigheid van Doumergue, den sul tan van Marokko, Primo de Rivera, alle autoriteiten, het diplomatieke corps en een reusachtige geestdriftige menigte. Eenig gefluit van communisten wekte de verontwaardiging der menigte en gaf tot kleine relletjes aanleiding. Er hadden een 20-tal aanhoudingen plaats, waarvan de meesten niet gehandhaafd werden. Aan 'het slot der bijeenkomst van het bestuur der mijnwerkersfederatie werd medegedeeld, dat er blijkens berichten uit de verschillende districten geen wijziging in den toestand is gekomen. Heden beraadslaagt het bestuur over de quaestie van de bijeenroeping der nationale gedelegeerden conferentie. Een belangrijk feit in het geschil is het besluit van den algemeenen raad van het akvereenigingscongres om het bestuur der mijnwerkers uit te noodigen tot een heden te houden conferentie. Indien de uitnoodi- ging wordt aanvaard is dit de eerste con ferentie tusschen de mijnwerkers en den raad sedert het einde der algemeene staking Op 8 Juli bedroeg het aantal werkloozen 1,645.100 of 5324 meer dan in de vooraf gaande week en 344.750 meer dan verleden jaar. Gisteren was het de warmste dag, welke tot nu toe in dit jaar is voorgekomen. In de middaguren was de temperatuur 85 gr. in de schaduw. Ook in Zuid-Duitschland was het zeer warm. Door het Met. Instituut wordt medege deeld, dat geen verdere stijging van de temperatuur is te verwachten, doch dat het mooie zomerweder voorloopig nog wel zal aanhouden. Hardnekkig blijven de geruchten circulee- ren, dat de Pruisische minister van binnen- landsche zaken Severing voornemens zou zijn te demissioneeren. Te bevoegder plaatse evenwel is hiervan niets bekend. Severing keert aan het eind van deze week van zijn ziekteverlof terug en zal onmiddellijk zijn ambtsbezigheden hervatten. Bij een feest in Germersheim in het Rijn land, hebben Fransche soldaten Duitsche vlaggen neergehaald en de feestvierenden lastig gevallen. Naar aanleiding hiervan zal de Duitsche regeering zoowel bij de inter- geallieerde Rijnlandcommissie te Koblenz als bij de Fransche regeering te Parijs ten scherpste protesteeren. De algemeene raad der soc. partij keurde het wetsontwerp nopens de spoorwegregie goed op voorwaarde, dat daarin zekere verbeteringen worden aangebracht en ver volgens met 38 tegen 10 stemmen en 4 ont houdingen het ontwerp in zake de ver leening van speciale volmachten. De arbeiders in de metaalindustrie aan de haven, hebben de voorwaarden der pa troons aanvaard, waarmee de staking is geëindigd. Het werk wordt heden hervat. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft Tsjitsjerin bij Bulgarije geprotesteerd tegen de houding der Bulgaarsche regeering, die naar Rusland refugiés overbracht en Rus sen repatrieert zonder dat deze in het bezit zijn van Sovjetvisa. De Sovjets wer pen op Bulgarije de verantwoordelijkheid terug voor de maatregelen, welke de regee ring tegen die lieden moet nemen. De Sovjetregeering wil de aandacht vestigen van de beschaafde wereld op dit gedrag van de Bulgaarsche regeering. De in verband met het complot tegen Kemal ter dood veroordeelden, zijn gister morgen bij het aanbreken van den dag op gehangen. De ondergrondsche spoorwegmaatschappij is voornemens tegen zes employe's, leden van vakvereenigingen, die nog staken, een vervolging in te stellen en van. hen betaling te eischen eener som van 239.000 dollar, volgens haar het bedrag, dat zij door de staking aan ontvangsten heeft moeten der ven. De maatschappij verzoekt de recht bank voorts de vakvereeniging te verbie den de staking voort te zetten en zich met de aangelegenheden der maatschappij te bemoeien. Er zullen 52 personen voor de rechtbank worden gedaagd, o. w. de presi dent der vakvereeniging, waartóe de sta kers behooren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6