RUBWEK, ,V1 a Logeeren. ONZE KLEEDING X&..WM Het Meikgebit. Over kraagjes en manchetten. Laatste Mode-berichten, Motten. Practische wenken. Recepten, Patronen naar Maal CO o o SéLoimJ uuijJc. ^indepju^henv. i£. Het is lang zoo gemakkelijk niet, en vereischt bijzondere gaven, een goede gastvrouw te zijn voor een middag of avond, dat weet iedereen maar nog veel moeilijker is het, op de ideale wijze logé's te ontvangen, en dag in /lag tfit de beminnelijke zelfvergetende cha telaine te zijn, die heelemaal opgaat in de belangen van haar gasten. Slechts weinig vrouwen bezitten dit zeer speciaal talent maar er is dan ook geen hoedanigheid, die zóó geëigend is, om haar in haar kring van familieleden en vrienden zóó populair te maken, en wat meer zegt, oprecht te doen waar- deeren en beminnen. De houding tegenover logé's staat in onmiddellijk en onafscheidelijk verband met het karakter, veel meer dan de wijze van optreden bij de vluchtige ont moetingen van den omgang buitenshuis. Daar immers kunnen we, vooral tegen over menschen die we nog niet zoo heel lang kennen, niet zoo ongedwongen en hartelijk loskomen als we zouden willen en maken we vaak den indruk van een strakheid en onmededeelzaamheid, die ons heelemaal niet eigen is. Maar wanneer ze er eenmaal vrijwillig in heb ben toegestemd, als gast onder ons dak te verblijven, en wé ze ontyangen in ons eigen rijk, kunnen we ze spontaan en vrij van terughouding meedeelen van al het onze, en dat zonder dat onze be scheidenheid in 't gedrang behoeft te komen want tegenover hen die een beroep hebben gedaan op onze gastvrij heid, kan zelfs de vrijgevigste tegemoet koming ons worden aangerekend als patriarchale hoffelijkheid en nauwgezet te opvatting van de veelomvattende verplichtingen die het gastrecht oplegt. De gedragslijn die een gastvrouw volgt jegens haar gasten-voor-langeren-tijd, groeit dus geleidelijk uit haar eigen ka rakter, totdat ze een vasten vorm heeft aangenomen en voor de toekomst weinig of niet meer verandert, en tot een soort methode wordt. De persoonlijkheid van dezen of genen logé, of de meer of min der intieme verhouding tot dezen, brengt wel eens een kleine wijziging, maar in groote lijnen worden haar gaande en komende gasten toch allen op dezelfde wiize „afgewerkt". Toch is 't goed, wanneer -we eenmaal in zoo'n onveranderlijk „plan de cam pagne" zijn vastgegroeid, het onze eens te vergelijken met dat van anderen, om te zien of we geen verbeteringen kun nen aanbrengen, en om onze gewoon ten te bewaren voor starheid. Ook onze eigen ervaringen, wanneer we op onze beurt logé zijn, kunnen ons veel lee- ren. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich immers zacht. Je kunt 't jezelf immers dikwijls tot op een haar voorspellen: bij diè wordt dit met je gedaan, en daar wordt dat van je verwacht. Hier moet je eiken keer een soort van driedaagsch examen afleggen in de kennis en appreciatie van filmsterren, en ginds wordt je ze delijk verplicht eiken avond met den zoon des huizes te dansen bij een gra- mophoon, Bij een ander kun je nooit met een gerust hart uitslapen, en bij een vierde willen ze altijd allemaal met je vulpen schrijven, omdat ze al de hunne successievelijk kapot gemaakt hebben, wat erg geschikt is om je te troosten en gerust te stellen bij het uit- 1 een en. Maar 't is je gastvrouw of haar kroonprins die 't vraagt dus met'een aandoenlijken glimlach en een heimelii- ken innigen afscheidsblik lever je je lieveling aan zijn belagers uit, om na vijf minuten aarzelend te hooren vragen of je wel weet, „dat hij zoo raar doet", en of hij dat altijd gedaan heeft, hetgeen je natuurlijk met bloedend hart nog toestemt óók. Er zijn misschien maar heel enkele gastvrouwen, die zich te weinig om hun logé's bekreunen, maar daarentegen een massa, vooral bij ons in Holland, die zich te veel met ze bemoeien, en hard nekkig aan het idee blijven vasthouden, dat die arme menschen aangenaam be- zig gehouden moeten worden. De Engel- sche methode van ze heel en al in vrij heid te dresseeren, heeft zeker veel goeds. De logé's gaan hun eigen weg, hoeven 's morgens niet op een vastge- stelden tijd present te zijn, maar een ge dekte ontbijttafel blijft den heelen mor gen staan en soms is er niemand bij te bekennen dan jezelf. Verder heeft ieder vrijheid zich binnen- of buitenshuis op eigen gelegenheid to amuseeren en wordt verondersteld daartoe ook heel goed in staat te zijn, hetgeen een be schaafd compliment inhoudt. Maar al te rigoureus doorgevoerd, heeft deze methode, vooral voor ons Hollandsch aanvoelen, toch veel ongezelligs Ik mag tenminste de ouderwetsche gastvrouwen wel, die voortdurend allerlei willen uit denken, dat haar logé's kan interessee ren en plezier doen, en haar eigen hui selijke bezigheden en beslommeringen zoo handig en ongemerkt weten te deelen, dat de gast den indruk krijgt, dat haar dagorde uitsluitend naar zijn belangen is ingericht, en zij niets anders aan haar hoofd heeft dan hem ter wille te zijn en zich te zijner beschikking te stellen. Na tuurlijk mag deze opoffering niet in't oog loopen en moet de logé nooit het hinder lijk gevoel krijgen, dat de gewone loop der huiselijke dingen ter eere van hem gewijzigd wordt. Ook is een eeuwigdu rend mee-uitnemen en „stad-laten-zien" uitputtend voor den gast en minstens even ongenoegelijk als dat ander uiterste van verwilderde vrijheid, die aan ver- waarloozing grenst! lederen avond wordt dan koortsachtig overlegd: wat gaan we morgen doen? Waar zullen we je overmorgen eens heen bréngen? Zoodat de stakker soms niet eens tijd kan vinden om zijn dringendste correspondentie af te doen. Ja, ik heb eens een meisje hooren jammeren, dat zij bij een logeerpartij letterlijk niet eens tijd had om.... om te manicuren. 's-Mor- gens brak het heele gezelschap voor dag en dauw op om den een of anderen tocht te ondernemen en 's-avonds zonk ze af- gedanst en afgetuft op haar bed en was blij als ze nog kracht vond om haar jurk uit te doen! Het interessante van het ge val was, dat het heele logeeren haar vriendelijk geboden was, omdat ze over werkt was, en eens rustig van een mooie gezonde streek moest genieten! Logeeren kan een soort openbaring zijn, wanneer je iemand nog nooit in zijn dagelijksche omgeving hebt meegemaakt het begin van een onverbreekbare vriendschap maar 't kan ook een stak- kerige desillusie worden: menschen die je zoo oppervlakkig nogal aardig vond, kunnen je binnen een paar dagen tijds zóó tegenvallen, dat je op 't randje komt van ze te gaan haten, 't Is altijd een waagstuk, een eerste logeerpartij een proef op de vriendschap, die naar twee kanten kan uitvallen, Hoe zullen we als gastvrouw zorgen voor een goeden uit slag: door opgeschroefd onthaal, of door rustig en pretentie-loos zorgen, dat onze logé zich thuis voelt zonder meer? De grootste eer die we bij mogelijk heid een gast kunnen bewijzen, is onder alle omstandigheden: hem eenvoudig en als vanzelf sprekend op te nemen in ons intiem huiselijk leven! Het besef, dat hij zulks waardig gekeurd wordt, is voor den fijngevoeligen gast een „welkom", waar bij geen „uitpakken" en omstandig ver toon van gastvrijheid halen kan! MACHTELD. No. 420. Zeer fraaie, practische japon van licht zandkleurige kasha daarbij sportief van aanzien. Het rugpand is één lang recht stuk. Het voorpand De- staat uit twee lange zijbanen, een front en een middenbaan voor den rok. Mid den op het front plaatst men een strook voor de sluiting (knoopjes in de kleur). De verschillende banen van den rok vormen onderling 4 stolpplooien. In de taille plaatst men splitten voor zakjes. De mouwen hebben een derge lijke sluiting als het front, n.l. met een strook met knoopjes, geplaatst mid den op een ingezet paneel; een om slagje vormt het ondereinde. Kousen licht beige, schoenen eveneens. No, 421, Gekleede japon welke even eens als avondtoilet te gebruiken is. Als stof is een teergroene zijden crêpe georgette aan te wenden: dit maakt allereerst een eenvoudige rechte onder jurk in dezelfde kleur, doch van satin grenadine, noodzakelijk. Het lijfje zit rondom strak en heeft een hooge taille- lijn. De rok heeft een groote ruimte, welke van boven regelmatig bij elkaar gefronst is; van onder is de zoom in puntvormen geknipt. Bijzonder fraai zijn de mouwen - nauw om den bovenarm en beneden met een vrij plotselinge ver wijding die van onder in een golflijn ein digt. De geborduurde bloemmotieven op rok en schouders zijn uitgevoerd in glan zende zijde van bijpassend groen. Kou sen rose en schoenen licht grijs (voor 's avonds bijpassend groen satijn). Bij dc geboorte rijn alle tanden van het mclkgebit reeds *in de kaak aanwezig! Denkt u eens in, wat dat eigenlijk be duidt, merkt de tandarts C. M. C, Dullc- mans op in het Maandblad van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Het melkgcbit bestaat uit 20 tanden en kiezen en daarvan zijn de kronen al klaar en de wortels gedeeltelijk ontwikkeld, als het kind zijn entree in de wereld doet. Bovendien is het blijvende gebit al in aanleg aanwezig, terwijl de kroon van de eerste blijvende kies zelfs reeds na genoeg gevormd is. En dit alles, opge borgen in die heele kleine kaakjes, die zoo klein en teer lijken, dat men haast bang is ze aan te raken. Wat zal daar ge woekerd moeten worden met de ruimte, om ieder element behoorlijk kans te ge ven tot volle ontwikkeling te komen en bovendien zijn plaats van bestemming op tijd te bereiken. Wel gaan er. vele makke schapen in een, hok, maar daar mede zijn we niet klaar. Ze moeten stuk voor stuk ten tooneele kunnen verschij nen om elkaar te steunen en zoo goed mogelijk te helpen in het moeilijke werk dat hen wacht. Gaat alles goed, dan lig gen de tanden keurip op een rijtje, ieder in een apart huisje de kroon heelemaal klaar en de wortels voor een deel ge vormd. Deze worden langer, de tanden schuiven omhoog en na verloop van on geveer een half jaar komen de middelste heneden-snijtanden te voorschijn. Dan komen de zijdelingsche snijtanden, ver volgens de eerste kiezen, dan de hoek tanden en ten slotte de tweede kiezen. Twee en een half jaar ongeveer duurt het, voordat het meikgebit compleet is door gebroken, maar dan is het kind ook toe- gerust met een orgaan, dat goed func- tionneert, prachtig geconstrueerd is, cn zal beantwoorden aan het doel. Het kind zal in staat zijn zijn voedsel in fijn ver deelden toestand tot zich te nemen, op dat het hiervan het grootste nuttig effect heeft. Als het kind nog een paar jaar ouder is, wordt de capaciteit van het gebit ver groot door de hulp van de eerste blijven de kies, die als het ware de sluitsteen vormt van het meikgebit. In het kaakgedeelte van de eerste blij vende kies tot de eerste blijvende kies aan den anderen kant, speelt zich het ge- heele wisselingsproces af en dit gedeelte is van zeer grooten invloed op den stand van het blijvende gebit. Boven deelde ik al mede, dat bij de geboorte niet alleen de elementen van het meikgebit, doch ook de aanleg van die van het blijvende gebit al in de^ kaak aanwezig zijn, ook in verschillende stadia. De tanden achter de rfielktanden gelegen, de kiezen onder (boven) tusschen de wortels van de melkkiezen. Ook ieder weer in een apart huisje. Bijna al deze elementen zijn grooter van afmeting dan de overeenkomstige van het meikgebit. (Alleen de tweede kies is doorgaans klei ner). De natuur, evenwel, komt hieraan tegemoet. Tegen dat het kind gaat wisse len, gaan de tanden van het meikgebit wijken en komen kleine tusschen- ruimten, zoodat een tand uit het blijvend gebit niet heel erg veel moeite heeft om de plaats van zijn voorganger in te ne men). Niet altijd echter gaat dit physi- ologisch proces langs de lijnen van ge leidelijkheid.) Wacht de blijvende tand een beetje te lang, dan is het: „opgestaan, plaats ver gaan" en de beschikbare ruimte gaat verloren en hij moet maar zien hoe hij zich redt. Doch onregelmatige stand is meestal het gevolg. Is de melktand om de een of andere reden te vroeg verdwenen, dan kan de blijvende tand niet aanwezig zijn. 't Ge volg is evenwel precies hetzelfde. On tijdig verlies van melktanden heeft on- regelmatigen stand van het blijvende gebit tengevolge. Hun behoud is dus van het grootste be lang. Gebrek aan ruimte kan ook nog andere oorzaken hebben. Als de kaken b.v. niet voldoende uitgroeien en er tegen het wisselen geen ruimten zijn ontstaan tus schen de melktanden. De nieuwe zullen dan erg veel moeite hebben hun plaats vrij te maken. Soms is hun expansie kracht groot genoeg en gelukt het. Meestal schiet die tekort. Ze schikken zich in de omstandigheden, maken zich kleiner, door een beetje te draaien en over elkaar te schuiven en onregelma tige tandstelling is hef gevolg. Nog moeilijker wordt het voor de blij vende elementen, als de kaken zóó ge vormd zijn, dat de melktanden al peen voldoende ruimte hadden en onregelma tig staan. Vroeger meende men, dat af wijkingen in stand in een tnelkgebit bijna niet voorkwamen en dat deze misère pas met het wisselen begon. Tegenwoordig neemt men ook in het meikgebit veel af wijkingen in stand waar, voornamelijk ruimtegebrek. Het kaakje is niet zoodanig gevormd, dat alle elementen de noodipe plaats innemen. Het zou dus logisch zijn, als we probeerden de ontwikkeling te beïnvloeden en dan rijst de vraag 'of dit mogelijk is. Een overoude regel, dat lichaamsdee- len, die flink gebruikt worden zich krachtig ontwikkelen, zouden we hier kunnen toepassen. Tot hoe grooter actie de kauwspieren aangezet worden, hoe krachtiger het kauwapparaa' zich zal ontwikkelen. Dus ook het kaakbeen. Lijkt het niet logisch daar zoo spoedig mogelijk mee te beginnen en 't kind, zoo dra het tanden heeft, deze te laten ge bruiken door op vast voedsel te laten knabbelen? Maar we kunnen nog vroeger begin nen de kauwspieren flink aan te zetten. Een kindje, dat met de flesch groot gebracht wordt, hoeft zich niet in te spannen om de melk tot zich te nemen. Zijn. spieren worden niet flink gebruikt en het is waarschijnlijk, dat het kaakje zich matig ontwikkelt. Om die reden alleen al, stel ik borst voeding boven fleschvoeding, wijl de kauwspieren beter gebruikt worden. .Wij leven in de „eeuw" van de vitami nen cn moeten dus daar aandacht aan schenken. Vitaminen zijn die nog niet af te zonderen stoffen, dis voor den groei en instandhouding van 't individu noodig zijn en zonder welke we niet kunnen leven. Op het oogenblik kent men drie soor ten, doch vermoedt meerdere. Hier zul len we alleen stil staan bij de vitaminen, die den groei bevorderen en welke in vol doende hoeveelheid in het voedsel van het kind moeten voorkomen, wil het zich normaal kunnen ontwikkelen. Behalve door een goede kauwactie, zouden we de ontwikkeling kunnen be- invloeden door een goed dieet. Niet allen moet dit bestaan uit een goede verhouding van vetten, eiwitten, koolhydraten en de noodige zouten, doch vooral mogen de vitaminen niet ontbre ken, omdat bij gebrek hieraan 't kind niet tot volle ontwikkeling komt. Het kleine kindje is echter in dezen van zijn moeder afhankelijk. Heeft zij geen voldoende vi taminen ter beschikking, zoo zal haar kindje te kort komen, óók al zijn de andere bestanddeelen in goede verhou ding aanwezig. Dan is het wenschelijk, dat de moeder haar dieet herziet, een tea kort herstelt en niet tot fleschvoeding hoeft over te gaan. In dit verband zou ik ook de a.s. moeders de noodige zorg aan haar dieet laten wijden, opdat het nieuwe leven, zoo goed mogelijk toegerust, kan beginnen zich te ontwikkelen tot een harmonisch individu. Al zijn onze kraagjes dit jaar buiten gewoon klein, zc blijven toch een .be langrijke rol in de mode spelen. Dc kreag is immers dc „Finishing Touch" van onze japonnen. Een kraag, die niet in overeenstemming is met de japon, kan deze sterk benadeelen. Men zij dus niet te onverschillig bij 'net kiezen ,van kraagjes cn zelfs manchetten. Het meest ziet men dit jaar het ,,Eton"-kraagje met den zijden strik of den zeer sportieven zelfbinder. Deze kraag 'is ook geschikt voor meer ge kleede japonnen, men vervange dan echter den strik door een jabot van ge- plissecrde crêpe de chine of fijne kant. Bij dit model behoort de lange mouw met het modieuze pofje, zooals fig. 1 u toont. Fig. II is even bekoorlijk als eenvou dig en buitengewoon geschikt voor ja ponnen met een druk patroon. De kraag wordt gevormd door een recht op staand ripslint, dat met een paar lussen op den linkerschouder wordt bevestigt. Voor den pols neme men hetzelfde lint d"och iets smaller, dat men met een sérik of lusjes om de pols dichtmaakt. De kragen der mantels en cöstumes vertoonen weinig verschil bij die van verleden jaar. De mouwen loopen wijdt uit en hebben een breede manchet. Wanneer deze echter ontbreekt zijn de mouwen met fijne plooien, knoopen of stiksel gegarneerd. MARGUERITE. Midden-zomer hebben de couturiers wat rust om tegen den nazomer weer te werken aan de nieuwe modellen, producten van het vernuft en den geest der mode-ontwerpers, bestemd voor den herfst. De laatste mode-berichten bespreken de cape-ensembles, de japon met lange, wijde mouwen in ettelijke variaties. Het cape-ensemble doet veel opgeld, vooral1 aan de badplaatsen. De japon onder het cirkel-vormige cape-je gedra gen, heeft zoowel korte als lange mou wen. De mouw is nog altijd de aandacht waard. Allerlei modellen worden gezien, die soms hevige contrasten van elkan der zijn en niettemin allen „en vogue" genoemd worden. De cloche-hoed, de baret en de breed gerande, zon-afwerende hoed zijn over wegend in de mid-zomermaanden. Zoowel stroo als vilt wordt gedragen en ook zijde schijnt niet slechts als voorjaarsdracht bedoeld. De handschoen heeft een fraai be werkte kap. Vele fijnere leersoorten worden ertoe aangewend; voor de war mere dagen echter veel zijde. De bro derie op de kappen is meestal van te gengestelde kleur, of, van de kleur der handschoenen in een donkerder tint. Het nieuwste op het gebied van sier spelden voor den J(oed zijn die van steentjes, welke de initialen van de draagster vormen. Zij worden in een ronden of vierkanten rand van rijnstee- nen gezet. In jade en in koraal worden ze het meest gezien. De nieuwste silhouette is als volgt: de taille is meer blousend en naar on deren toe wordt de rok nauwer. Sommige mantels zijn geheel in den toon van de nieuwe silhouette; zoo zag ik een mantel van zwarte crêpe, gegar neerd met een breeden shawl-kraag van hermelijn en manchetten hiervan. De manchetten omsloten nauw de polsen, terwijl de armsgaten los en wijd waren en de schouders afhingen. De rug had een V-vormige lijn, te weeg ge bracht door een ingezet stuk, van dezen vorm. Bloemen worden zeer veel gedragen. De natuurlijke bloem wint het altijd van de imitatie-blocro. Toch worden de laatsten dikwijls geprefereerd, daar de natuurbloem spoedig verwelkt en ook soms vlekken op de klecding veroor zaakt. TRIX. -i Bovenaan de teekening zien we een drietal voorbeelden voor eenvoudige borduursels voor kinderjurken. Kleine rechte lichte rijg- en enkele kruissteken vormen de moeilijkheid, die iedere moe der overwinnen kan. De voorbeelden staan elk boven het jurkje, waarop ze aan te wenden zijn. Het zal goed zijn deze eenvoudige steken ook op eenvou dige stof toe te passen en als zoodanig zijn te noemen cretonne, shantung, lin- nen, frotté e.d. De kleuren moeten frisch zijn: rose, jadegroen, lichtblauw, ci troengeel; men vermijde de modieuze halftinten bleu en bois de rose. De bor duursteken kan men, omdat ze zoo sim pel zijn. gerust in sterk sprekende kleu ren maken, waarbij wol of katoen als materiaal aan te wenden. De jurkjes 1 en 3 hebben elk een apart broekje van dezelfde stof, waarop eveneens borduur sel wordt aangebracht. De mot is een bijzonder kieskeurig diersoort; linnen versmaadt zij cn ook katoen, behalve wanneer dit laatste vet tig is. Zij geeft de voorkeur aan bont en zuivere wol en is dus met recht de schrik van huisvrouwen en winkeliers. Het vlugge vlindermotje, dat 's zomers komt binnenvliegen, zoekt in de huizen een donker hoekje op en legt daar een honderdtal eieren. Dat hoekje is daarna vrijwel naar de maan, want de larven, die uit de eitjes komen, verpoppen zich in een kokertje, gemaakt van het mate riaal van het hoekje. Dus, behalve dat zij zich voeden, met die stof, gebruiken zij haar ook als woning. Bovendien ma ken zij, als deze plaats kaal gevreten is, daarnaast een nieuwe. Binnen tien weken is de larve volwas sen en dan duurt het pop-proces nog veertien dagen door. Gewoonlijk ver schijnt er een generatie per jaar en vliegt de mot van Juni tot Augustus, maar bij een extra warm en lang voorgaar en zo merseizoen kan men op twee broedsels rekenen en zijn er motten van April tot October. De infectie heeft in de herfst plaats, maar de vroolijke ontdekking doet men eerst maanden iater, zoo ongeveer in den schoonmaaktijd. In hoe kouder ruimte men wol en bont bewaart, des te beter, want koude ver dragen zij niet. Bij een temperatuur van niet hooger dan 40 gr. Fahrenheit blij ven zij rustig slapen. Bij een voor hen gunstige temperatuur komen zij echter binnen de zes weken al te voorschijn. Lavendelbloemen, ca- yenne-peper en eucalyptusbladeren doen de dieren niets, maar het zijn middel tjes, waar menige huisvrouw bij blijft zweren. Het beste verdelgingsmiddel is en blijft veel uitschudden, uitkloppen en uit- schuieren cn dikwijls blootstellen aan lucht en zonlicht. Kamfer en naphtaline verhinderen door hun scherpen geur den vliegenden mot ten om daar eieren te leggen; maar zij dooden de dieren of larven niet. Pak bont eerst in veel kranten en daarna in nog eenige vellen papier; dat is de allerbeste afsluiting. WEET GE.... dat ge vuile matten eerst moet uit kloppen, dan schrobben met een har den boender met lauw zeepsop of lau we pekel en naspoelen met schoon water. Hang ze tegen een schutting of aan een lijn te drogen. WEET GE.... dat kaarsvet met terpentijn een uit stekend wrijfmiddel is voor geverfde vloeren. WEET GE... dat ge messen, welke naar uien rui ken, stevig moet inwrijven met zout en ze daarna wasschen met warm water. Ook handen reinigt men op dezelfde wijze. WEET GE.... dat koperen ketels vlugger poetsen als men ze met warm water vult. WEET GE.... dat ge peau dc suède-ceintuurs het beste kunt reinigen, door ze in te smeren met een brij van benzine en speksteenpoeder. WEET GE.... dat ge schimmelvlekken uit meubels kunt verwijderen met petroleum. Weet ge.... dat ge schroeivlekken uit linnengoed kunt verwijderen, als men ze wrijft met een pas afgesneden uit. 'Weet ge.... dat ge niet zoo gauw lad dertjes in uw kousen krijgt door de jarretelles als ge op de plaats, waar men de. jarretelles vastmaakt een stiksel met de machine in de rondte geeft Weet ge.,., dat gelatine zich sneller oplost als men ze in kleine stukjes knipt, doe dit met een in koud water gedoopte schaar. Weet ge.... dat krenten en rozijnen, welke men in beslag moet gebruiken, niet zoo gauw naar beneden zakken als. men ze even in den oven opwarmt BLINDE VINKEN. Neem 6 mooie, magere kalfslappen, langwerpig van vorm, van pl.m. 75 gr., wasch ze en wrijf ze in met wat zout. Meng 150 gram kalfsgehakt of half kalfs- en varkensgehakt met 1 eierdooier, wat geweekt oud brood, peper, zout en nootmuskaat aan. Verdeel het in zessen en strijk het over de lapjes uit, maar zorg dat het aan de kanten niet uitpuilt. Rol de lapjes op, bind ze met een zeer dun touwtje dicht, rol ze daarna door het eiwit dat met één lepel water geklopt is en wentel ze dan door fijn paneermeel. Maak 80 gram boter lichtbruin in de koe kenpan, bak hierin de blinde vinken voor zichtig bruin en stoof ze in de afgemaakte jus met een halve in schrijfjes gesi-eden. citroen, zonder pitten,^ap een zacht vuur, nog 3 kwartier 1 uur na, maar zorg. dat het korstje niet loslaat. Neem er vóór het opdoen de touwtjes af. Crème de Volaille, Neem het gare borstvleesch van een kip, haal het ve! er af, stamp het vleesch ragfijn in een mortier met bijvoeging van 2 of 3 eet lepels bouillon, wrijf de massa dcor eene zeef, doe het daarna in een steenen kom, vermeng het met 1 ei of 4 dooiers, 2 deciliter bouillon, 1 deciliter room, een snuifje zout, suiker en muscaat, zeer weinig. Vul hiermede steenen, vuurvaste potjes, plaats ze in een waterbad en laat de vloeistof gaar worden zonder kokeij. Macaroni met ham en kaas. Een half pond macaroni wordt met water en een weinig zout bijna gaar ge kookt en dan in stukjes gesneden. Doe nu in een warmen schotel wat boter, dan een laagje macaroni, daarop een laagje fijn gehakte gekookte hare, dan weer macaroni, daarop parmezaan kaas, weer macaroni en zoo doorgaande, het laatst macaroni. Nu roert men lA kan melk, 2 eieren en ks ons boter dooreen, Met het over de macaroni en laat het ks uur in een matig verwarmden oven bakken. Desgewenscht kan men er ook een weinig nootmuskaat doorheen mengen, BA^ANENPUDDING. 1 L. melk, 80 gr. maizena, 1 ei, 100 gr. suiker, stukje vanille, 4 bananen. Bereiding: Het ei uitroeren roet de suiker en de maizena en met iets melk tot een papje roeren. De rest van de melk trekken met de vanille. Goed roe- en de massa laten inkoken tot pudding- dikte. De bananen in schijfjes snijden en door de massa roeren. Overdoen in een omgespoelde puddingvorm, koud laten worden en keeren. 1per stuk. Kindermaten tot 12 jaar 0.75. Papieren patronen op maat gemaakt kunnen onder toezending van het be drag besteld worden aan Pattern Ser vice, Parkstraat 79, Den Haag. De maten op te geven volgens bij gaande teekening.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7