RIJENMARKT TE VEENENDAAl. - 'N KOLOSSALE OVERLAADBRUG. - DE FRIESCHE PROCESSIE n. D0KKUM. mmmm VERONICA. UIT ONZE OOST Het moeilijk be> keeringswerk op IJsland. GEMENGD NIEUWS. Het ongeluk bij het auto-rennen. ,^5T, :i3B^L:ji5asi«r?r. iiffiiiiaisaajB vranKi!!; jtshsb BiMECTMiiiffiiraMiiFisiiinM^ FEUILLETON. Toen Musselini nog geen Mussolini was. straalt van goud en yil- weelen en ik bezit geen sou, heb geen bed en geen stukje brood. O hei lige gedachte, o anarchie van de gedachte en van de daad. Heeft diegeen, die in het stof kruipt, niet het recht diegene te bij ten, die hem trapt?" Mussolini ontmoet den volgenden dag een ken nis, die hem 10 sou geeft, waarvoor hij een brood koopt, dat hij ijlings ver slindt. In 26 uur heeft hij niets gegeten. Dan gaat hij op bezoek bij een rijken Italiaan, die hem smadelijk als een be delaar weg jaagt. Er is sindsdien wel wat veranderd in het leven van den Duce. HET TURKSCHE STOOMSCHIP „KARA DENIZ" hetgeen ingericht is als Turksche drijvende tentoonstelling, ligt nu te Amsterdam, Eenige der tentoongestelde voorwerpen. EEN GROOTE VERLAADBRUG MET 7 TONS GRIJPER wordt op het terrein der N.V. Havenbedrijf De Rietlanden te Amsterdam gebouwd. Onze foto is tijdens de montage genomen. De brug hangende in de bokken. DE EERSTE HYGIËNE SCHE TENTOONSTEL. LING IN NED. INDIË. De politie, het O. M. en eenige auto-des- kuadigen hebben een onderzoek ingesteld naar de toestanden pp de Avusbaan te Ber lijn. Zij zijn tot de conclusie gekomen, da"t er voorshands geen wedstrijden meer mogen worden gehouden, aleer er geen verbeterin gen in verschillende opzichten zijn aange bracht. land in het begin van het vorig jaar 130. Ik laat diegenen buiten rekening, die, op IJs land katholiek geworden, naderhand naar 't buitenland verhuisd zijn. Menigeen zal misschien denken: die mis sionarissen hebben daar op IJsland niet zoo bijster veel uitgevoerd, daar zij na verloop van 30 jaren zoo n kleine kudde slechts bij een hebben. De Katholieken op IJsland maken inder daad een luttel gedeelte der bevolking uit, ongeveer een duizendste. Laten wij nu eens nagaan, hoe het komt, dat zoo weinig IJs- landers tot de Katholieke Kerk overgaan. Ik ook het overige van het land eenigszins "zouden bereiken, bezitten wij nog niet. Wel wordt er in de naaste toekomst aan gedacht. Nu is het wel waar, dat Reykjavik juist de hoofdstad, het bolwerk van IJsland is, met 20.000 inwoners, ruim een vijfde der bevol- fking van het gansche land. Was die stad voor het grootste gedeelte katholiek, dan hadden wij al veel gewonnen. Maar het zal zeker zeer lang duren, eer men Reykjavik een ka tholieke stad zou mogen noemen. En toch heeft Reykjavik gelegenheid ge noeg om met den katholieken godsdienst in aanraking te komen en er kennis van te ne- waarin men is opgevoed, verondersteld, dat men nog geloof heeft en men wacht er zich zelfs voor, een vreemd geloof te bestudee- ren. Dit is het geval met geloovige protes tanten. Ik wil niet spreken van degenen on der de protestanten, die hoegenaamd geen geloof meer hebben. Er zijn ook protestanten, die uit gemakzucht protestant blijven. Want is er wel een gemakkelijker godsdienst denk baar dan de Luthersche? Zij laten zich af schrikken door de plichten, die een katho liek moet nakomen. Er zijn er ook die zich laten misleiden door domme, afgezaagde be zwaren tegen den katholieken godsdienst, „In Chiasso bleef ik tot den avond en daar las ik in de „Secoio" dat mijn vader wegens deelneming aan verkiezingsrelletjes gearresteerd was. Nadat ik het beetje geld dat ik bezat had gewisseld, passeerde ik de grens en in Duitsch-Zwitserland werd ik ontvangen door een kouden regen, die mij met bitteren weemoed herinnerde aan de zonnige vlakten van Italië." Eindelijk, na bijna twee dagen sporens kwam hij te Yverdon aan, waar een Italiaan hem uit medelijden wat eten en geld gaf. Eindelijk krijgt hij werk, maar de patroon vond hem te netjes geklee'd en ontsloeg hem Men schrijft ons; Reeds nu blijkt, dat voor de Eerste Hygiënische Ten toonstelling in Nederl.- Indië, welke in Juni en Juli 1927 plaats vindt, groote belangstelling bestaat. Zoo heeft zich te Medan een comité gevormd, bestaande uit de heeren: Dr, G. Baermann, Geneesheer-Directeur van het Hospitaal te Petoemboekan; Dr. J. F. A. Buffart, voorzitter van de Alg. Ver. van Rubberplanters ter Oos- kust van Sumatra; J, F. H. J. Lutjens, voorzitter der Deli Planters Vereeni- ging te Medan; D. Baron Mackay, bur gemeester van Medan, Dr. H. Ver voort, voorzitter, directeur van het Pathologisch Laboratorium te Medan, In „Het Schild" vertelt Pater G, Boots O.F.M., missionaris op IJsland over het moeilijke bekee- ringswerk op IJsland: „De Katholieke missie op IJsland heeft nu juist 30 jaren bestaan. Welis waar hebben vroegere Fransche priesters gedu- jende 20 jaren, van 1857- 1876, getracht hier op IJsland 't Katholieke ge loof te vestigen. Maar het mocht hen niet gelukken, ondanks hun ijver en zelf. opoffering. Toch werden drie IJslandsche knapen door hun toedoen naar 't buitenland gezonden ^om er in Katholieke scholen te studeeren. Zij werden allen Katholiek. Het wa ren de gebroeders Sveins- son, Jón en Armann (Nonni en Manni) en Gunnar Einarsson. De twee gebroeders traden in de Jesuieten-orde. De een is pater Jón Sveins- son, die zoo boeiend kan vertellen,- zijn broeder stierf als student te Leu ven. Gunnar Eeinarsson keerde naar IJsland terug en werd een voor beeldig huisvader, die 20 jaren lang de eeni ge Katholiek op IJsland was. Een zoon van hem werd anderhalf jaar geleden priester gewijd te Den Bosch, en is nu missionaris te Reykjavik. Het verblijf der Fransche pries ters op IJsland was dan ook niet heelemaal zonder zegen voor dat land. Maar persoonlijk mochten zij geen enkel verdoold schaapje terugvoeren naar de kudde des Heeren. Men mag dus gerust zeggen, dat de missie op IJs land dagteekent van het jaar 1895, toert zij, na een onderbreking van 20 jaren, door priesters van het Apostolisch Vicariaat De nemarken werd hervat. Gelijk men kan lezen in „Het Schild" (Aug. 1925), bedroeg het getal Katholieken op IJs- wil slechts eenige oorzaken aanstippen. Vooreerst hebben wij tot nu toe maar één Katholieke kerk op het heele eiland. Sinds een jaar is ook een voorloopig kapelletje te Hafnarfjörour, geopend. Nu is IJsland bijna driemaal zoo groot als Nederland. Veronder stel eens, dat er te Groningen een houten katholieke kerkje stond, maar nergens an ders in het geheele land. Welken invloed zou dat kerkje kunnen uitoefenen op de bevol king b.v. in Zeeland of Limburg? Hadden wij kerken op verschillende plaatsen van IJs land, dan zouden op die plaatsen kleine pa rochies ontstaan. Maar om nieuwe posten te stichten is er heel veel geld noodig. Voorloopig is alleen Reykjavik binnen ons bereik. Want een tijdschrift, waardoor wij DE ITALIAANSCHË KONING TE FLORENCE Toen de koning op 13 Juli door Florence reed, werd hij door een menig te aangehouden. Men deelde hem mede, dat een jongen juist overreden was. De koning gaf bevel den knaap in zijn auto te brengen, In den koninklijken auto overleed het slachtoffer DE FRANSCHE KRUISER „DESAIX". DE FRIESCHE PROCESSIE NAAR DOKKUM. De bedevaartgangers kome uit het nieuw aangelegde processie-park, met vaandels en banieren. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN ZOO NOODLOTTIG OM HET LEVEN GEKOMEN PILOOT DE VREE werd op de algemeene begraafplaats te Rijswijk ter aarde besteld. De stoet op weg naar de begraafplaats. Volgens bericht uil Warschau, besloot de Poolsche ministerraad op advies van Pilsoedski, den Franscben kruiser „Desaix" te koopen. 25 De helft van dit fleschje. antwoordde He dokter, minder kan het niet geweest zijn. Zooveel opium hebben wij in weken niet in huis gehad. Weet ge dat heel zeker? Ja. Mijnheer Roven zeide mij nog voor eenige dagen, dat ik bij de eerste gelegen heid opium uit de stad zou meebrengen; toen toonde hij mij dit fleschje en ik zag, dat het bijna leeg was. Ik herinner mij dat heel goed. De doctor schudde het hoofd. We zouden een sectie kunnen ver richten. zeide bij. Mevrouw Bertels zou dit wel niet graag hebben, maar de iustitic zou het lijk in beslag kunnen nemen. Het onder zoek op plantengif is bovendien niet ge makkelijk en ten slotte zouden we slechts kunnen constateeren, dat de heer Roven zelf een einde aan zijn leven gemaakt had. En zulk een gerucht zou niemand van ons allee» willen, want het zou een schaduw op* de eer van den overledene werpen. Dat wel, doctor, maar als hier een mis daad gepleegd was.... Een misdaad? Zou dat onmogelijk zijn? Ik zou niet weten wie deze moest ge pleegd hebben. De oude man haalde de schouders op en zweeg. Hij zag in, dat hij in dezen dokter geen bondgenoot zou hebben. Hij ging naar de sterfkamer terug. De rentenier stond aan het venster en keek naar buiten; Willem troostte Veronica, die naast het lijk had plaats genomen. Mag ik u verzoeken mij te volgen, mevrouw? wendde Jacob zich tot Veronica. Ik zal u naar uwe kamers brengen en Mar- garetha bij u sturen; kom mee, het is niet goed voor u, dat u hier blijft. De rentenier had zich haastig omge draaid, He, wat beteekent dat? vroeg hij. Met welk recht beschikt u over mijn kamers? Uwe kamers? Weet gij niet, dat ik de universeele erfgenaam ben? Neen, daar is mij niets van bekend. Dan zeg ik het u nu! Aller «ogen richtten zich op den kleinen heer, op wiens trekken zich vastberaden heid eri trots weerspiegelden. Vader! waarschuwde Willem. De oude man wierp koppig het hoofd in den nek. alsof hij vragen wilde, wie zoo stout was om den strijd met hem te wagen? Wie hier erft, zal bij de opening van het testament blijken, zeide Jacob met be slistheid, maar ik meen, dat tijd en plaats, om daarover te spreken slecht gekozen zijn. Ook ik ben van die meening, zeide Veronica. Hare betraande oogen keken den rentenier scherp aan; deze had een spot- tenden lach om haar gelaat. Ik heb allang geweten, dat u zich tusschen mijn vader en mij heeft gedrongen en het kan mij ook niet bevreemden, dat zelfs de dood van mijn vader uw haat niet doet ophouden, want ik ken de beweegredenen en oorzaken. Maar ik had riiet verwacht, mijnheer, dat u mij bij het lijk van uw vriend zulke woorden zoudt zeggen! Dat kon u verwachten mevrouw! zeide de rentenier, dien de hartstocht tot onbe dachtzame woorden verleidde. Waarom is u teruggekomen. Om van den man te erven, wiens laatste levensjaren u verbitterd heeft, om mij met scherpe woorden te zeggen, dat mijn vriendschap voor den dcode geen dank waard is. Is het niet zoo? Vader, dit gedrag Ha, je bent immers haar zaakwaar nemer, sprak de oude man met vuur; zijn woede werd sprekende grooter. Je moet natuurlijk hare partij opnemen, je wordt er voor betaald! Maar ik wil nu ook mijn loon hebben, omdat ik den ouden man zoo trouw ter zijde gestaan heb, Geloof je dan, dat het zoo aangenaam was, dezen menschen- hater dagelijks meerdere uren op te offeren, zijne scherpe bemerkingen aan te hcoren, hem de verveling verre te houden en met hem over zijne ideeën debatten te voeren. Waarlijk, het was ook voor mij een ellen dig leven en de erfenis is er een gering loon voor. Met vlugge schreden wandelde de klei ne man op en af; maar het was vreemd en den ouden Jacob viel het op, dat hij nooit een blik op het lijk wierp. Laat de justitie komen, vervolgde hij; zij zal het testament wel vinden en dan zul len wij zien, wie hier te bevelen heeft. -Mevrouw, ik verzoek u dit vertrek te verlaten, zeide Willem zacht, u hoort toch, dat hij hoogst opgewonden is. Wat geef ik om de erfenis, als mijn vader nog maar zijn zegen had achtergela ten. zuchtte Veronica. Zij wierp een vernietigenden blik op den rentenier, dan volgde zij Jacob, die van woede sidderde. De armen op de borst gekruisd, stond Willem tegenover zijn vader; op zijn gelaal kon' men lezen, dat hij hem tot in het diep ste van zijn hart verachtte. De rentenier had de snuifdoos van zijn vriend genomen, hij wreef er met de hand over heen, men had kunnen geiooven, dat hij zich over den glans van het zilver ver. heugde. Wat nu? vroeg hij spottend. Ja, wat nu? antwoordde Willem, dai vraag ik. De rentenier ging naar het kabinet en nam in de zetel van zijn vriend plaats. Hier heb je een voorbeeld voor oogen welk lot het kind wacht, als het aan de be velen zijner ouders ongehoorzaam is, zeide de huichelaar koud. Ik hoop, dat je er over zult nadenken en Veroorloof mit...- (Wordt vervolgii DE JAARLIJKSCHE BIJENMARKT TE VEENENDAAL, welke Woensdag werd gehouden en uitgaat van den Nederl. Imkersbond. Links: Bijen steken niet als men ze maar kalm behandelt; zelfs de dame op onze foto is niet bang. Rechts: Door de koop»— worden de korven omgekeerd om de bijenvolken te kunnen beoordeelen. men. Inderdaad komen hier ook velen gaarne onze kerkelijke diensten bijwonen en naar onze preken luisteren. Ons kerkj® wordt door Protestanten'flink bezocht. Ik mag ge rust zeggen, dat vele protestanten hier met eerbied en ontzag tegen de Katholieke kerk opzien, die op IJsland zoo'n roemrijk verle den achterliet; ik mag zelfs beweren, dat vele IJslanders er vast van overtuigd zijn, dat de Katholieke Kerk de ééne ware Kerk van Christus is. Evenwel gaan er jaarlijks maar enkelen tot de Katholieke kerk over. Dit is trouwens 'n verschijnsel in alle missiën onder protes tanten; van massa-bekeeringen zal daar nooit sprake zijn. Het is eenigszins te begrij pen. Men verzaakt niet gauw het geloof, bijv. dat de katholieken de Moeder Gods zouden aanbidden en andere dergelijke. Men kan zich troosten met de gedachte, dat ve le protestanten te goeder trouw zijn'en dat gedoopte protestantsche kinderen, die ster ven voordat zij tot de jaren van verstand zijn gekomen, regelrecht den hemel binnen gaan. Het „Berl. Tagebl." drukt de volgende jeugdbrieven van den Italiaanschen dictator af, toen deze in October 1902 te Zwitserland vertoefde en socialist in merg en been was De Duce verhaalt o.a. van zijn' reis. daarom. Vol woede schrijft M.; „Ik had den kerel kunnen worgen, die mij een luiaard noemde, terwijl ik bijna onder de steenen be zweek. Maar waartoe hem uitschelden? Wie je betaalt, heeft gelijk. Zaterdag zei ik dan ook dat ik weg wilde en met ingehouden 'woede betaalde hij mij 20 lire, eraan toevoe gende: „Daar heb je je loon. Het is gesto len." Mussolini vertrekt nu naar Lausanne, waar hij al zijn geld langzaam verteert, tot dat hij als eenig metaal een nikkelen me daille overhield met den kop van-... Karei Marx. Door honger gekweld, ziet hij vol af gunst naar de rijke toeristen en beschrijft als volgt den indruk, dien een Engelsch echtpaar op hem maakt: „Dat plompe vrouwmensch waarvan de Gouverneur der Oostkust van Sumatra, de heer C. J. van Kam pen zich bereid verklaard heeft, het Eere-Voorzitterschap te aanvaarden. Het comité stelt zich voor, de Oost kust van Sumatra zooveel mogelijk als één geheel op de tentoonstelling ver tegenwoordigd te doen zijn, daar er toch een innig verband bestaat tus schen de aldaar bestaande bedrijven en cultuurlichamen. Het noodigt daar om alle belangstellenden ter Oostkust van Sumatra uit, zich aan te sluiten bij deze inzending, zoodat Sumatra's Oostkust met een flink geheel voor den dag kan komen, waarin alle tak ken van bedrijf vertegenwoordigd zijn. Het ligt in de bedoeling van het comité de bijeen te brengen materialen in een voor-tentoonstelling te Medan ter bezichtiging te stellen, alvorens de collectie naar Java door te zenden. De waarde van de inzending van Sumatra's Oostkust wordt begroot op 25.000.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8