Bond van Koordirigenten in Nederland. Het Wegenplan in Noord- Holland. V erkeersoegevallen, Voornaamste Nieuw* Plaatselijk Nieuws Het wonderland der droomen. I iè i ms Vrijdag 16 Juli 1S26*^ 50ste Jaargang No. 16302 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Pastoor J. H. H. Saulenn. Het uitbaggeren van de Ringvaart bij de Nieuwebrug. Al te trouw. Personalia. GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK. Het maximum aantal leerlingen. Het plan van „Goed Wonen" afgewe zen, evenals het voorstel inzake het bouwen van woningen door de ge meente. Gelegenheid tot bouwen van woningen door particulieren. Fietstochten- HAARLEMMERMEER. IJMUIDEN. HEEMSKERK BEVERWIJK. LAATSTE NIEUWS. Sliedrechtsche Middenstands Credietbank. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON TelegTaphïsch Weerbericht GEMENGD NIEUWS. Ernstig ongeval. Brand in een chocoladefabriek. - i <Wïm y G' ml De heer J. Nienhuys. de bekende Deli-planter, wonende te Bloemendaal. vierde gisteren zijn 90sten ver jaardag en werd, vooral uit de tabaksplanterswereld, gehuldigd. Zittend van links naar rechts Herbert Cremer. mevr. v. Tienhoven-Nienhuys, de heer J. Nienhuys, mevr. Cremer. Jonkvr Roel!. Staande: Jhr H W. Roëll. dr. C. W. Janssen. E. Enthoven, A. de Stoppelaar, mevr. Enthoven, jhr. H. Loudon. De abonnementsprijs bedraagt Voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE NAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bi) contract belangrijke korting. Ad verten tiën tusscben den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel; op de le pagina's 75 ct per regeL Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 wUtsU." Levenslange gsheele ongeschiktheid tot werken door fW|J bij een ongeval met MM bij verlies van een hand verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: tlvi" doodelijken afloop: J, ffOC bij verlies van een f Cf) bij'n breuk van P Ifl m bij verlies v. een een voet of een oog: 1 l-vi duim of wijsvinger: been of arm: 1 ^U" andere vinger. Een kijkje in het leven der Ame- rikaansche filmwereld. Californië gold in het midden der afge- loopen eeuw voor het land van het goud, en duizenden stroomden er naar toe om bun geluk in dit wonderland te beproeven. Ook heden nog is Californië een goudland; alleen heeft men intusschen ontdekt dat het in het geheel niet noodig is den grond om te spitten om handenvol goud te vin den. Het goud ligt hier reeds boven den grond, en wel in de filmindustrie. Er is wel geen tweede landschap dat zich roo voor de filmindustrie eigent, als het deel van Zuid-Californië in de omgeving van Los Angelos, nabij de Mexicaansche grens. De natuur zelf heeft hier alle dé cors geschilderd, die men zich voor zulk doel slechts wenschen kan. De zee aan den voet van geweldige bergen; aan de eene zijde het vruchtbaarste land, aan den an deren kant onbewoonbare steppen en woestijn. Met een autorit van eenige uren komt men uit de tropische hitte in de eeu wige sneeuw, van de elegante wereld der strandbaders van St. Barbara cn St. Cata- lina tot de primitieve hutten der Spaansche woestijnzonen, tot de „Ranchos der Cow boys en de spelonken der onuitroeibare smokkelaars met hun duistere geschiedenis sen. Ook de bevolking vertoont er een bonte mengeling: Amerikanen, negers, Span jaarden, Japanners, Chineezen, Mexicanen. De stad Los A-ngelos kan ze in 't geheel niet bevatten. Ze telt reeds meer dan een millioen inwoners; maar ook een harer voor steden, Hollywood, is reeds tot een groot stad geworden. In deze beide steden wor den heden 80 pet der Amerik&ansche films gemaakt. Hollywood! De stad der studio's, der inrichtingen voor de filmopnamen! Ieder filmgezelschap heeft hier haar geweldige „studios", op een oppervlakte van 10, 15 tot 20 H.A. land. Iedere studio is door kilo meterslange, hooge muren ijverzuchtig af gesloten. Daarbinnen treft men dan alles aan, wat men zich maar bedenken kan: bergen, vlakland, bosschen, zeecn, rivie ren, afgronden, watervallen. Menschenhan- den hebben daar van alles en nog wat tusschen in gebouwd: kasteelen, elegante villa's monumentale paleizen, gansche ste den.... natuurlijk slechts in Hout en gips; gaat men echter achter de monumentaal lijkende muren der paleizen, dan is er niets. Het is bekend welk een filmkoorts heden in de geheele wereld, in 't bijzonder echter in Amerika de gemoederen gevangen houdt. Een vloed van vaktijdschriften, dikke boe ken over de vakvraagstukken, over de suc cessen van groote filmondernemers of film spelers en -speelsters, nog meer echter de reclame-litteratuur over de Cinema in 't algemeen verbreiden deze filmkoorts fbt in de uiterste hoeken der wereld. De fabel achtige rijkdommen, die hier de favorieten van het geluk wenken, drijven tienduizen den naar Los Angelos, die allen als film spelers of -speelsters trachten op te treden. Ze hebben allen vaak gehoord en gelezen, dat bij de meer beduidende filmsterren, een jaargeld van 100.000 dollars nog zeer be scheiden is. Men heeft hsn met duizend illustraties en beschrijvingen alle bijzonder heden der gelukkige „stars" voor oogen ge- tooverd. Gloria Swanson, die jaarlijks een millioen dollar voor haar garderobe uit geeft. waarbij haar zijden kousen alleen op 100.000 dollars per jaar gerekend worden, maken menig arm menschenkind „mesjokke" dat zich even schoon en geschikt acht als die glorierijke Gloria! Iedere trein brengt een groote schaar van zulke gelukscandidaten naar Los Angelos, en de stedelijke autoriteiten moeten eigen maatregelen treffen, opdat ze niet allen in de handen van uitbuiters vallen. Tien „moe ders" worden door de stad zelf tot dit doel aan het station te werk gesteld. Voorts heeft ook iedere „studio" zijn „moeder", die met onbeperkte macht gedurende de opnamen over de jonge vrouwen waakt. Menigmaal gaat de heele troep in het ge bergte of naar een ver afgelegen oord, dat zich voor een bepaalde scène bijzonder eigent. Hier woont men in hutten en de onderneming stelt bij zulke gelegenheden de „studio-meders" ook" nog eenige solda ten ter beschikking. De meeste sollicitanten worden onbarm hartig afgewezen. Meestal hebben ze thuis reeds een voorbereidingsschool voor film acteur of -actrice doorgemaakt, zich in hon derderlei standen en costumes laten photo- grafeeren. Men verklaart hen echter dat ze niet photogeen zijn of dat er heden geen geschikte gelegenheid voor hen is. lederen morgen staat een groot aantal candidaten voor de ingangen der studio's en wachten er op het gelukkige toeval. Van tijd tol tijd komt een regisseur uit de deur en roept: ..Is er iemand, die een slang bedwingen kan?" of: „Wie kan op een struisvogel rij den?" „Wie kan een paard beslaan? Ge lukkig degene die dan toegelaten wordt. Hij verdient als fouter figurant slechts 1 tot 3 dollar per dag. Doch wanneer hij ook maar „iets te doen" heeft, bekomt hij reeds 7 dollar en meer. Vindt de regisseur een bijzondere filmkwaliteit in hem, dan is zijn geluk gemaakt. Het is bekend dat vele der waaghalze rijen in de filmkunst, op een looze truck berusten Dit is echter niet altijd het ge val. Slechts het werkelijke gevaar geeft de volwaardige, levendige gelaatsuitdrukking, waarop het voor den regisseur aankomt. En zoo verlangen zij van hun spelers en speel sters menigmaal dat ze hun leven op het spel zetten. Merkwaardigerwijs toonen de vrouwen zich daarbij meestal door het dolle heen dapper, waarbij ze zich niet zoo zeer door het vooruitzicht op de geldelijke winst, maar veeleer door hun eerzucht laten leiden. Zoo was er een dama» die be kend stond om haar buitengewoon licht ge wicht. Zij moest dientengevolge scènes spelen als volgt: Van het dak van een werkelijk brandend huis werd zij als een zak meel op de schouders van een brand weerman geworpen, die eenige meters lager op een ladder stond en die haar dan van een hoogte van 7 verdiepingen naar bene-< den droeg. Beatrix Hunter moest het onderwerp van een zeer spannende scène zijn, de vlucht voor een leeuw, waarbij zij werkelijk door een leeuw achtervolgd wordt. Men had eerst He snelheid van den leeuw en het meisje in het loopen tot op de seconde uit gerekend. In twee door een traliewerk van elkander gescheiden banen, werd de wed loop eerst meerdere malen geprobeerd. Voor de eigenlijke opname echter verwijder de men het traliewerk. Men had de beste noodmaatregelen getroffen. Vier Cowboys, de beste scherpschutters van de Far West, zoo trefzeker, dat ze elkander een sigaret uit den mond konden schieten, stonden klaar om eventueel den leeuw onmiddellijk neer te leggen, wanneer het leven van het meisje gevaar liep. Op het commando van den regisseur: „los!" snorden de krukken der opneem-apparaten, en Beatrix begon te loopen, maar 20 meter achter haar werd ook de leeuw losgelaten. Op dien dag had den alle studio's den arbeid gestaakt en alles kwam naar dezen halsbrenkenden wed ren zien. De scène was in hoogsten graad span nend. Het meisje hield een seconde lang, als van angst verlamd, haar loop in en draaide zich ontzet om. Doodsangst spie gelde zich in haar oogen af. „Niet omkij ken, Beatrix!" riep de regisseur. „Alleen voor je uit!" Zij stormt weer los, maar ook de leeuw rent in lange sprongen achter haar aan. Reeds scheen hij haar te berei ken. Het scheelde nauwelijks 50 centime- teer, toen het meisje het doel, een hut, be reikte, achter welker deur twee mannen bliksemsnel een ijzeren traliewerk lieten vallen. De leeuw stortte zich drie tot vier maal toe met zijn volle lichaamsgewicht woedend tegen het traliewerk en brulde be zeten. Aan de andere zijde van het hek lag het meisje half dood en in diepe bewuste loosheid. (vlg. H. Hélys in de „Correspon dent" Parijs, Juni 1926). Deze beefden uit de wereld van een tot waanzin gestegen sensatiecultus, die in de hedendaagsche filmindustrie tot uitdrukking komt en zoo'n ongelooflijke verbreiding vindt, maar tevens ook met een stroom van goud uit de zakken van het nieuwsgie rige publiek betaald wordt, wijzen schril genoeg op de groote beteekenis van de Ci nema in het moderne volksleven. Deze fil men worden overal met duur geld gekocht en millioenen menschen beschouwen met ingehouden aden? de zenuwschokkende film voorstellingen. Treurig is de moraal en de levensbeschou wing, die in de moderne films tot uitdruk king komt en die in de meeste gevallen meer tegenover onze cultuur staat, dan dat ze deze bevordert, terwijl ze in geen enkel opzicht tot versterking of bevestiging van onze christelijke levensinzichten bijdraagt. De film heeft de beteekenis der pers in de verbreiding der gedachte en in het be ïnvloeden der massa's verre overtroffen. Wij hebben hier wederom met een groot macht te doen, die over honderden millioe nen menschen een invloed uitoefent, die slechts voor een gering deel in den dienst van het ware, edele en zuivere menschdom staat. De Bond van koordirigenten in Neder land houdt Zondag 18 Juli a.s., zijn derde congres en tweede Pensioenfonds-concert in de Gemeentelijke Concertzaal, alhier. Te 12 uur Zondag heeft de bijeenkomst der bondsleden en genoodigden plaats in Hotel Brinkmann. Het Congres vangt des middags te 2 uur aan, onder voorzitterschap van den bonds voorzitter, den heer Piet Versloot. De heer K. Veldkamp, '.eeraar aan het Conservatorium te Amsterdam, zal een voordracht houden over „Toonvorming en uispraak bij Koorzang". Verder zal door den Zeereerw. heer pa ter Caecilianus Huygens een voodracht ge houden worden over Gregoriaansch, Des avonds 8 uur heeft het Concert plaats ten bate van het Pensioenfonds. Aan dit concert wordt belanglooze medewerking verleend door Mevr. Anna v. Beek—Riis- jouw, sopraan, Amsterdam en den heer Hendr. v. Beek (bondslid) aan den vleugel. Verder door Haarlems a Capella-koor, dir. Nico Hoogerwerf; Gemengd Koor „Poly hymnia dir. Willèm Hespe; mannenkoor „Caecilia directeur Nico Hoogerwerf en Kinderkoor „Zanglust", directeur Willem Hespe. Maandag 19 Juli te half 10 heeft de be zichtiging der Groote Kerk plaats en een Orgelbespeling door den heer George Robert.- Daarna n tocht naar Groenendaal en des middags naar Driehuis-Westerveld. De voorbereiding. In een Commissie van Statenleden der Prov, Noord-Holland, werd door één der l£den inlichtingen gevraagd omtrent den stand der voorbereiding van den aanleg der primaire wegen. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten deelde daarop mede, dat, alhoewel de Koninklijke goedkeuring op het besluit der Staten tot aanleg van het primair wegen net niet was-verleend, de voorbereiding van die maatregelen, welke noodig zijn om tot uitvoering van het wegenplan te geraken, met spoed is ter hand genomen. Aan het bureau var) den Provincialen Waterstaat is eene afdeeling toegevoegd voor den aanleg der primaire wegen en het daarvoor noodige personeel grootendeels aangesteld. Op dit oogenblik zijn een zevental meetploegen aan den arbeid om de gegevens plaatselijk te verzamelen, welke voor het opmaken der definitieve'plannen noodig zijn. Die gegevens worden op het bureaux van den Waterstaat nader uitgewerkt en in teekening gebracht. Op verschillende plaatsen worden grond boringen verricht, ten einde bij het opmaken der bestekken voor den wegenaanleg reke ning te kunnen houden met de gesteldheid van den ondergrond. Die opmetingen en boringen geschieden ia hoofdzaak langs het Zandpad, in de ontwor pen wegen langs de Zaanstreek en in den Haarlemmermeerpolder. Voor de verbete ring van het Zandpad zijn reeds onderhan delingen gevoerd met eigenaars van aanlig gende terreinen, mede in verband met voor genomen plannen tot verbouwing van langs dien weg gelegen perceelen Gelijk reeds bij de schriftelijke en monde linge behandeling van de voordracht van Gedeputeerde Staten in de Staten is mede gedeeld, zal de administratieve voorberei ding van de vele regelingen, welke getroffen moeten worden om tot uitvoering van het wegenplan te geraken, veel tijd vorderen. Gedeputeerde Staten zuilen echter, in over eenstemming met hunne toezeggingen aan de Staten, alles in het. werk stellen om den voortgang der werken zooveel mogelijk te bespoedigen. TE HAARLEMMERMEER. Donderdagmiddag reed mej. S. per rijwiel op den Kruisweg in Haarlemmermeer, ter wijl er een auto naderde, die links van den I weg bleef rijden en waarvan de bestuurder blijkbaar geen idee had om zoover uit te wijken, dat de wielrijdster behoorlijk kon passeeren. Zij raakte dan ook de kluts kwijt, kon het stuur niet meer meester blijven en kwam met fiets en al in het wa ter terecht. Zij kon gelukkig door voorbij gangers nog intijds uit haar benarde positie worden bevrijd en is na van droge kleeren te zijn voorzien, te voet huiswaarts gekeerd.' De ZeerEerwaarde Heer J. H. H. Saulenn, pastoor te Spaarnwoude aan de Lie, die we gens herstel van gezondheid verbleef aan de pastorie van zijn heerbroer te Egmond aan den Hoef, is gisterenavond in zijn parochie teruggekeerd. Z.Eerw. is thans hersteld. Het kwam den laatsten tijd dikwijls voor, dat diep geladen schepen in de Nieuwebrug, mits zij de doorvaart kozen aan den Haar- iemschen kant, vast voeren, omdat het daar zeer ondiep geworden. Hierin zal nu verbe tering worden gebracht De baggermachine van den Haarlemschen poldei; is daar gear riveerd en zoo zal daar ongeveer 1000 M3 bagger worden uitgehaald en daarmede met een de kade opgehoogd worden achter het huis van den heer Deutekom. Ongetwijfeld wordt hier een zeer nuttig werk verricht. Een sterk staaltje van trouw toonde een hond van den heer M, Buis, aan de Vijfhui- zerdijk. Terwijl eenige personen a an h e 1 zwemmen waren in de Ringvaart te Vijfhui zen werd een hond van den heer Buis welk dier opgesloten was in een schuur, het plon sen in het water gewaar. Hel sprong door een ruit, en begaf zich te water waar het beest een zwemmer bij een arm nam en zoo naar de kant wilde halen, om hemte redden. Met groote moeite wist men Jen hond van den zwemmer af te kriigen doch deze v/as een paar gevoelige wonden in zijn arm opgeloopen. Uitslag GodsdienstdiolomaB le Leidien, op 2, 9 en 30 Juni 1.1. Bij deze examens, welke omvatten Godsdienstleer 1 e dl. er Bijbelsche Geschiedenis, werd het diploma F verleend aan de dames M. Feijnen S. R. S. en E. Deumens S. R. S., te Bloemendaal en de heeren S. Redeker, te Hillegom; C. van Schayk, te Noordwijkerhout; J, v. Berkel, te Leiden en A. Sieringh, te Riipwetering. Verder slaagde nog voor Godsdienst le ged. de heer P. Groenhuiizen, te Vlaardin- gen en voor Bïibelsche Geschiedenis de heer F. Grimbergen, te Oegstgeest. Voor godsdienstleer le ged. en voor Bij belsche Geschiedenis werd één candidaat afgewezen. Het doorzitten bij Wiel rijden en verbran den der Huid door de zon, alsmede het stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30, Tube 80 cent. Gearresteerd, Woensdagmiddag kwam bij den winkelier H. K.f aan den Niéuwe" meerdijk, alhier, een persoon den winkel binnen otrt" iets te koopen. Toen de vrouw van K. zich even verwijderde, om het ge- wenschte artikel uit een nabijgelegen ver trek te halen, heeft de man kans gezien de toonbanklade te openen en daaruit een portemonnaie met eenig geld te ont vreemden. Toen de vrouw even later den diefstal bemerkte,, gaf zij hiervan direct kermis aan den dichtstbijwonenden. veldwachter. Het mocht de politie gelukken nog den zelfden dag den dader te arresteeren. Hij bleek te zijn de ruim 50-jarige zwer ver J, v. d. M„ die na verhoor bekende den diefstal gepleegd te hebben. De man is Vrijdagmorgen ter beschikking van de justi tie gesteld. Het bleek nog, dat v. d. M. zich meermalen te buiten ging aan hel ge bruik van spiritus; een half gevulde flesch werd nog op hem bevonden. De arbeidsregeling. Hoewel de reeders oorspronkelijk hadden medegedeeld, dat de regeling van het werk zou eindigen op 15 Juli, is men stilzwijgend er mee voortgegaan tot a.s. Zaterdag. Waarschijnlijk zal voor dien dag een poging gedaan worden, om de regeling intact te houden. Concert op het plein, Gisteravond gaf de Harmonie-vcreeniging „Concordia", dir. Sam. Vlessing, weer een concert in de tent op het Willemsplein. Er stonden 8 nummers op het programma, waarvan 3 composities van den directeur De eerste daarvan, de marsch, Summa Cum Laude, werd voor het eerst opgevoerd. Van de zijde van het publiek was maar matige belangstelling; zij stonden meest om het plein. Daarop waren vele opgeschoten kinderen aan het spelen. De politie trachtte wel ze stil te houden, doch dit lukte natuur lijk maar zeer ten deele, daar het gansche, aanwezige korps, uit één agent, bestond. Benoeming. Tot onderwijzer aan de R.-K. school te Buiter,veldert (A'dam) is met in gang van 1 Sept. benoemd de heer Glas- mever, thans werkzaam aan de jongens school alhier. Geslaagd. Zaterdag, 10 Juli, slaagden te Amsterdam voor het M. U. L. O.-dioloma: E. Henneman, J. Kloes, beiden van Heems kerk; P- v. Kooten van Velseroord cn G. Snijders uit Wijk aan Zee. Allen waren leer ling der R. K. U. L. O.-school aan den Kees Delfwed. Woensdagavond vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Aan de orde werd gesteld het afwijzend praeadvies van B. en W. inzake de aan stelling van boventallige leerkrachten, welk advies in de vorige raadsvergadering was aangehouden. De heer VISSER had gehoopt, dat B. en W. nu met een gunstig advies waren gekomen. Spr. verwacht, dat de toestand slechter wordt. De financieele offers zouden ruimschoots beloond geworden zijn door de resultaten van het onderwijs. De heer PATTES wijst er op, dat de zaak in de vorige vergadering is aangehou den, ten einde een onderzoek te kunnen instellen naar het verschil in de becijfering van de. kosten, welke door B. en W. en de hoofden van scholen ontworpen zijn. Spr. is thans tot ide conclusie gekomen dat de kosten nog hooger kunnen gaan. Hij zal het verzoek van Volksonderwijs daarom niet steunen. Dit is een mooie gelegenheid om het adres van „V. O door te zenden naar de regeering, om het betreffende wetsartikel in behandeling te nemen. De heer GORTER is overtuigd van de noodzakelijkheid van hetgeep V. O. vraagt. B. en W. zeggen dat het belastingverhoo- ging tengevolge zal hebben, maar spr. vindt dit wel een zeer pessimistische beschou wing, Men kan de volgende begrootingen ook hoopvoller bezien. De heer PATTES betoogt dat men niet op meevallertjes mag rekenen. De heer STEIJN had gehoopt dat B. en W. overleg hadden gepleegd met de hoof den der bijzondere scholen. Deze zullen geen twee leerkrachten aanvragen, wan neer zij het met een kunnen redden. Spr. meent; dat de cijfers van B. en W. niet juist zijn. De heer SLINGS bestrijdt dit. Na nog eenige discussie wordt het advies van B. en W. aanvaard met 9 tegen 4 stem men. Tegen stemden de heeren Groot, Gor ter, Steijn en Visser. Aan de orde is hierna het afwijzend prae advies van B. en W. op het adres van de Bouwvereeniging „Goed Wonen" omtrent den bouw van 73 woningen waarvan de kosten, worden begroot op 231.000. De heer PATTES zegt dat niet kan wor den ingegaan op het verzoek van „Gned Wonen", zooals het daar ligt. De gemeente heeft niet de minste medezeggenschap en dit acht spr. toch gewenscht. De VOORZITTER deelt mede dat van het bestuur der vereeniging een schrijven is ingekomen, waarin het medezeggenschap door de gemeente toestaat. De heer GORTER noemt dit praeadvies een mager resultaat, na den langen tijd van voorbereiding. Spr- houdt een uitvokrig be toog, waarin hij het rapport van den In specteur der volkshuisvesting bestrijdt. De heer VISSER bepleit aannetning van het plan van Goed Wonen. Het standpunt van den Inspecteur noemt spr. afkeurens waardig. Spr. wijst op de slechte woning toestanden in Beverwijk en zegt zich tot Ged. Staten te zullen wenden, wanneer de raad niet met hem meegaat. De VOORZITTER zegt dat B. en W. overtuigd ziin van de slechte woningtoe standen, maar het gaat hier om het voor schot van Goed Wonen niet te verleenen. De heer EIJKING betoogt dat het beheer der wonipgbouwvereenigingen niet goed is. Wat de heeren Visser en Gorter bepleiten noemt spr. propaganda voor de a,s. ver kiezingen. Wanneer de heer Eijking het bestuurslid der woningbouwvereeniging „§t. Agatha" aanvalt, ontstaat er een heftig incident, waarbij eenige onparlementaire uitdrukkin gen worden gebezigd. De heer GROOT meent dat van de mo tiveering van den heer Eijking niets is te recht gekomen. De gemeente moet zelf gaan houwen en omdat de gemeente kwam, heeft het be stuur van Goed Wonen zijn plan inge diend. De eigenbouwers erkennen openlijk, dat zij geen huizen kunnen bouwen met een huurprijs van 4 of 4.50. Moet het nu maar doorgaan met de woningschandalen, zooals die hier zijn, vraagt spr. De heer STEENVOORDEN protesteert tegen het optreden van den heer Eijking. Als er iets oneerlijks gedaan is door de woningbouwvereeniging, moet er dire<ft werk* van gemaakt worden. "De heer EIJKING vraagt geen excuse Hij weet dat de zaken niet goed zijn. De heer STEIJN wijst er op, dat de raad nog altijd niet het praeadvies behandelt, dat op het oogenblik aan de orde is. Spr. vreest dat deze avond niet geschikt is voor een beslissing. Het is daarom wenschelijk het advies aan te houden en met Goed Wonen nog eens overleg te plegen om de financiën. De heer PATTES is het hiermede eens. De heer ZWAGER voert hierna het woord, doch is door de vele interrupties niet te volgen. Spr. zegt nog, dat het com plex te groot is en de huren te hoog zijn. De heer MATERS sluit zich hierbij aan. De heer SLlNGS motiveert zijn stem en acht zich niet verantwoord om dit bedrag te voteeren. In stemming gebracht, wordt het afwij zend prae advies aanvaard, met 7 tegen 6 stemmen; tegen de heeren Steijn, Gorter, Visser, Groot, Steenvoorden en van Zutphen. In behandeling komt hierna het voorstel van B. en W. tot den bouw van 27 wonin gen aan de Carel Hendrik Moensstraat. De heer MATERS zegt dat de argumen ten, welke tegen het plan van Goed Wo nen zijn geopperd, in nog sterker mate te gen dit voorstel gelden. Spr. Stelt voor geen woningen te bou wen, maar den grond aan particuliere aan te bieden voor 4.per M2„ onder voor waarden, dat de gronden uiterlijk een jaar na den verkoop bebouwd moeten zijn met woningen volgens door den Raad goedge keurd plan. De bedoeling is dat z. g. kleine middenstands woningen worden gebouwd. Na eenige discussie wordt het voorstel Maters aangenomen met 8 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. is dus verwor pen. Tegen stemden de heeren Groot, Steyn, Visser en Gorter. Onder dé ingekomen stukken is een ver zoek van de R.K. Leerschool om gelden voor den aankoop van meubelen en leer middelen. Het verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Voorts is ingekomen een schrijven van Ged. Staten betreffende het ziekenhuis. Wij hebben hier van reeds eerder melding ge maakt. Een adres van de afdeeling van den Ned. Bond van Kapperspersoneel wordt aange houden tot de behandeling van de begroo ting. Bij de rondvraag beantwoordt de voor zitter enkele vragen. De ophaal- en stor- tingsdienst is bij B. cn W. in overweging, evenals het stratenplan, dat in de volgende vergadering waarschijnlijk ter sprake zal komen. Hierna volgt sluiting. Verkooping. Woensdag is ten over staan van notaris M. Donker geveild: Het woon- en winkelhuis met erf te Be verwijk aan de Peperstraat no. 13. Kooper de heer Hageveld te Amsterdam, voor 7150. Een woonhuis en erf aan de Meeresteijn- straat no. 25 te Beverwijk. Kooper de heer Philippo, te Haarlem, voor 4500. Een woonhuis met schuurtje en erf aan de Oosterwijkslraat no. 2 te Beverwijk. Kooper de heer D. Teer, te Beverwijk, voor 3300. 3 Woonhuizen met erven, te Wijk aan Duin aan den Kleinen Houtweg, nos. C 125- 167 en 167a. Kooper de heer D. Teer, te Be verwijk, voor 5C00. SLIEDRECHT, 16 Juli. Gisteravond werd alhier een vergadering gehouden van crediteuren der Sliedrechtsche Midden- standsbank, ter bespreking van de belangen, in verband met de voor ie stellen likwida- tie der Bank. Door commissarissen werd een uiteenzetting gegeven. Hierna nam de vergadering roet algemeene stemmen een voorstel aan, om geen maatregelen tegen de Bank te treffen en genoegen te nemen inet een geleidelijke uitbetaling hunner vorderingen, waartoe de Bank met de door de likwidatie vrijgekomen gelden in staat zou zijn. Hoogstwaarschijnlijk zullen ten gevolge van een door de Algemeene Cen trale Bankvereeniging voor den Midden stand gedane concessie die vorderingen ter. volle kunnen worden uitgekeerd. Binnen kort zal een vergadering worden gehouden van aandeelhouders, waar in behandeling zal komen het voorstel tot likwidatie. De ramp te Padang Een belangrijk* gift van H.M. de Koningin Moeder Hulp van Nederlanders in Duitschland. Ingediend is een wetsontwerp, om met in gang van 1 Juli 1927, de belasting op d< speelkaarten op te heffen. De jaarvergadering van het Ned. Rundve Stamboek. H. M. de Koningin is voor een 4-daag- schen autotocht door Zwitserland uit Sank! Beatenberg vertrokken. Zuid-Slavië geteisterd door noodweer. Negen dooden, Het wetsontwerp tot uitbreiding van de bevoegdheden ,van den Belgischen Koning, door beide Kamers aangenomen. Een uitgebreid werkverschaiiingsplan ir Duitschland. De V. S. stellen zich op het standpunt, dat de schuldregeling tegenover Frankrijk niet mag beïnvloed worden door het Franscb Engelsche accoord. (Zie verder laatste nieuws)- Barometerstand 9 uur v.ro.: 767. Vooruit OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.42. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut to De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 16 Juli. Hoogste barometerstand 767.8 m.M. te Shields. Laagste barometerstand 753.8 m.M. te Akurerey. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 Juli. Matige tot zwakjte, oostelijke tot noorde lijken wind, licht tot half bewolkt, droz£ weer, weinig verandering in temperatuur. Gistemamiddag kwam bij den burgemees. ter van Sliedrecht uit Eure (Frankrijk) tele- grfisch bericht, dat bij het werk der firma Spek Calis een ernstig ongeluk was ge- beurd. Een nader telegram meiade, dat J Brandt Tz., uit Sliedrecht, doodelijk was ge wond en zekeren Prins en Koppelaar, ook uit Sliedrecht, licht werden gewond. Ook een zekere Goedhart en Goudriaan, wonen de te Giesendam, behooren onder de ge wonden. Gistermiddag tegen half zes brak branc' uit in de fabriek voor Chocoladewerker van de firma H. M. Karis. te Schiedam. Om half zes had het personeel de fabriek ver laten, zonder dat eenig onraad bemerkt werd. Het vuur greep snel om zich heen en toer de brandweer met veel materiaal ter plaat se kwam, stonden de beide perceelen, die de fabriek vormen, in lichte laaie. De beide huizen brandden geheel uit, ook de machi nerieën gingen verloren. Verzekering dekt de schade. vF jf - - d' "V - - - L<- -9<K a -K-. y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1