m FRANSCH.SPAANSCHE OVEREENKOMST. - RIJC0NC0URS DER BEREDEN POLITIE. - Z0MERPRpT RECHTZAKEN. Wraak en weerwraak. Beloonde weldaad. KERK EN SCHOOL. J2y2-jarig bestaan van het Retraitenhuis „De Thabor". mnimrnrnniiiiiniimiiïïinMniiiniïïiiffiiniiiMnïïtnmniiiiii^ In 'n Amsterdamsche nodezaak, waar ver- ichillende meisjes werk- :aam zijn, was het tus- schen de eigenaresse en d'r dienstbode niet be paald pais en vree. Als de dienstmaagd „de aard appelen opzette", zette mevrouw ze ai, met als gevolg stagnatie in 't be reiden van den middag- pot, zoodat „beide par tijen" op 't nuttigen van louter brood als avond maal aangewezen waren. De Politierechter zou deze jeremiade en neg vele andere, door de dienstbode in lange vol zinnen geuit, misschien nimmer aan gehoord hebben, ware 't niet, dal mevr. hebben, ware het niet, dat mevrouw op zekeren dag in Juni in dolle woede ontstak, 'r dienstbare hard aan de haren trok, bij 'r keel greep en die keel met eenige bloedende krabben „teekende". Weerwraak van mevrouw op de wraak der dienstbode. Want deze had aan de arbeidsinspectie ge schreven, dat mevrouw de meisjes in de modezaak overwerk liet verrich- DE VROEGERE MIJNENVEGER „FORFER" zal door de Nederl. Dokmaatschappij tot Bakkenzuiger worden omgebouwd en is daartoe te Amsterdam aangekomen. DE BEREDEN POLITIE TE DEN HAAG organiseerde wedstrijden, DE JERUSALEMKERK TE BERLIJN, die haar klokken tijdens den waaraan de manschappen van dit corps deelnamen. Een kiekje van het oorlog moest afstaan, ontving eenige nieuwe klokken. Het ophijschen hindernis-springen, waarbij de ruiters tevens een surprise van den paal mogen grijpen. van een versierde klok naar den toren. ten. Bij een onverwacht bezoek van een arbeidsinspectrices werd mevrouw schul dig bevonden in tegenwoordigheid van de triomfeerende dienstmaagd, wier hou ding bij deze gelegenheid 't mevrouwtje dol maakte en haar tot mishandeling dreef. Daar het 0. M. van oordeel was, dat van 'n patroon 't goede voorbeeld tegenover de ondergeschikte moet uitgaan en mevrouw „precies andersom" had gehandeld, meende hij een flinke geldboete te moeten vorderen. Eisch: 30of 15 dagen. Mr. Servatius noemde de houding der dienstbode in deze kwestie „akelig". Dat ze, omdat ze 't niet met 'r patrones kon vinden, de arbeidsinspectie waarschuwt, is 'n laffe wraakneming. Dat iemand het Openbaar Gezag van 'n strafbare handeling in kennis stelt, is altijd goed; maar de wijze waarop de dienstbode dit deed, is zeer te laken, oordeelde hij. Doch ook mevrouw heeft zeer verkeerd gehandeld en verdient straf. Alleen 't bedrag der boete vond de poli tierechter in dit geval te hoog, weshalve hij het verminderde tot 10of 5 dagen hechtenis. Het gebeurde voor 'den Amsterdamschen Politierechter. Een 20-jarig jongmensch dat werkloos was en thuis „Niet te eten kreeg", was zoo dankbaar, toen hij door 'n vrend in diens woning in de Kleine Kattenburger - straat te Amsterdam „Gespijzigd" werd, dat-ie "n week later „Nog es aanliep" en 't briefje van 'n beleenden gouden ring, van den schoorsteen stal waarop hij 't voorwerp voor 3,inloste, 't vervolgens bij 'n par ticuliere bank beleende voor 4.waarna hij 't nieuwe briefje aan 'n kennis verkocht. En zich waarschijnlijk ,,'n heele Piet" voelde. Maar het O. M. bracht verdachte 't on dankbare van z'n handelwijze onder de oogen en vorderde daarop 8 dagen gevange nisstraf. De Politierechter vond verdachte's dgad ,,'n gemeenen streek", maar wilde dit keer nog geen gevangenisstraf opleggen. Zoodat 't jongmensch 'r met 25.boete of 10 dagen hechtenis afkwam, 't Bedrag zal-ie met 'n week werken kunnen beta len, want hij heeft nu een ^aas gevondsa. Alleen diens naam wist-ie niet.... De 19e Januari 1914. was een gedenkwaardige dag voor de Religieuzen der Eeuwigd. Aanbid ding te Rotterdam. Bin nen de muren van haar klooster mochten zij een hoogen gast ontvangen, Haarlems grijzen kerk vorst, die gekomen was om haar nieuw Retrai tenhuis „de Thabor" het eerste voor vrouwen in zijn Diocees in te wijden, waarmede Z. D. H. Mgr. Callier een zij ner reeds lang gekoes terde en liefste wen- schen vervuld zag. 12 H jaar zijn sinds dien verloopen en op he den wordt dit heugelijk feit, blijde herdacht, door de Religieuzen niet alleen, maar door velen n den lande naar wij zeker terecht mogen veronderstellen. Want duizenden en nog eens duizenden vrouwen en meisjes, verwijlen sinds dat tijdstip in dit huis van westelijke afzonde rt. g, dat zoo terecht den naam u. agt van „Tha bor". Enkele dagen na de plechtige inwijding werd de eerste Retraite ge houden onder leiding van den Z. E. P. J. Zey S. J. Met eene kleine onderbreking, door het begin van den wereld oorlog in Aug. 1914 velg den de Retraiten voor verschillende klassen el kander op. Van Jan. 1914 tot Jan. 1919, dus bij het eerste lustrum, waren er 266 Retraiten gehouden waaraan 8585 retraitan- ten deelnamen. In 't jaar 1918 alléén werden 65, en in de beidé volgende jaren 1919 en 1920, ieder 70 Retraiten geboekt. Bij 't 2e lustrum, -dus in Jan. 1924 was het aantal Re traiten gestegen tot 313 met 11861 deelneemsters. Wanneer wij daarbij voe gen de 140 jretraiten door 5625 personen gevolgd, van Jan. 1924 tot op 't tijdstip der feestviering 19 Juli 1926, is het aantal der Retraiten in die 12K jaar dus geweest: 719 Re traiten met 26.355 deel neemsters waarvan 498 buiten het bisdom Haar lem. Onder die 26344 Re- traitanten waren er 6731 Gehuwden, 17023 Onge- huwden, 468 Ziekenver pleegsters, 2122 Patro- aaatsmeisjes. In vergelijking met andere Retraitenhuizen schijnt dit aantal niet zoo bijzonder groot, doch men moet daarbij in aanmer king nemen, dat „de Tha bor' slechts plaats heeft voor 41 a 42 personen, slechts 't laatste jaar voor snkele personen meer, terwijl de andere Retrai tenhuizen van 60 tot 80 deelneemsters kunnen berbergen. Bij de herdenking van het koperen feest van „de Thabor", mogen wij dus wel met vreugde en voldoening, maar vooral ook met groote dank baarheid jegens God, neerzien op den vol brachten arbeid, die door Hem zoo mild werd geze gend. Een woord van oprech ten dank en waardeering brengen wij ook aan het Hoofdbestuur, aan de Geestelijke Leiders der Retraiten, die hun tijd en krachten schonken, aan allen in één woord die iets bij droegen tot wel zijn en bloei van het Retraitenwerk in „Tha bor". Dat in de toekomende jaren, nog velen, ontel baar velen, „de Thabor" moge bestijgen,* om er zich naar geest en hart te vernieuwen, en er de zegeningen eener goede etraite te smaken. Dat het Retraitenwerk jtoeie en bloeie, Hem '.er eere en de zielen ten leil: dat geve God! ZOMERPRET, Een nieuwe speeltuin aan de Joubertstraat te Amsterdam zal heden in gebruik worden genomen. De kinderen beproeven de speelwerktuigen al vast. Rechts: Vele stadskinderen gaan, begeleid door hunne onder wijzers, een dagje naar buiten. PRIMO DE RIVERA onderteekende te Parijs met Minister Briand (links) de Fransch-Spaansche overeenkomst inzake Marokko. VERKEERSVERBETERING TE AM- DE MOLEN DE WINDHOND, gelegen aan het kruispunt van den Soester STERDAM- Men is aangevangen met Engweg en Molenstraat te Soest, zal eerstdaags worden afgebroken. Deze de slooping van bet gedeelte Vijzel- molen dateert van het jaar 1737. straat, tusschen Keizersgracht en Prinsengracht, ten behoeve der verbreeding.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 10