NIEMEMER'S NIEMEUER'S ANDERS DAN ANDERE ST. WILLIBRORDUS" NOODKREET! Dit nummer bestaat nlt 20 bladzijden, waaronder bet gelllistreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Concours-hippipe te Hoofddorp. Voornaamste Nieuws Leekepreeken. Plaatselijk Nieuws De geheele administratie van Uw effectenbezit, kunt Ge zonder eenig risico toevertrouwen aan Uw bank. Zaterdag 17 Juli 1928 f i iM 50ste Jaargang No. 16303 RECHTSZAKEN. De moordzaak te Oss. in dit nummer. SLUITING DER SUIKERFABRIEK TE HALFWEG. De inbraak in de pastorie te Rijswijk. Om aan een fiets te komen. J. J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. CATHARIJNESINGEL 48, UTRECHT, Valschheid in geschrifte, SPELDJESDAG. KUNST EN KENNIS. Kunstmatige nevelverdrijving. On? dagelijksch brood. Dé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij -ooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). S1 Postrekening No. 5970. 1EUWE HA GOURAHT Adverlentiën 35 cents per regel Bi; contract belangrijke korting» Advertentiën tusscbeD den tekst, als ingezonden mededeeling, 60 ct. per regel; op de le pagina's 75 ct. per regel. Vraag- en aanbod- advertentiên, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct., bij vooruitbetaling. Alle a bonne' tegen ongevallen 's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 9000 - Levenslange gêheele ongeschiktheid tot werken door fjïïfl M bij een ongeval met f 0 bij veriies van een hand, f IOC bij verli vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: UUÜU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: l 4»U. doodelijken afloop: l^di, een voet of een oog: 1 lc»v. duim of bij verlies van een f CH wijsvinger: 1 UU." bij 'n breuk van f (O „bij verlies v. een IftU» ar been of arm: andere vinger. i"1 147. j tiVtnc WICHT, Er is in de laatste weken weer menige jucht geslaakt over de grilligheid van ons klimaat. Tot tergens toe bleef de zomer uit en liet ons in de mooiste maanden, Mei en Juni, 's avonds rillen in onze kachel-vrije ka mers en buiten in onze druipende regenjas sen piekeren over de lente, die'er niet ge weest was en den zomer, die niet komen cou. Tot op een goeden dag in Juli de zon scheen te zeggen: maar nu is het mijn beurt! En hét lang verbeide hemelvuur begon op dusdanige wijze te branden, dat menig kla ger van kort geleden al weer amechtig ver zuchtte: dan nog maar liever onze eeuwige winter, dan zóó geroosterd en gebraden te worden! Zullen wij straks na al te verfrisschende onweersbuien en bij een veel te vroeg in vallenden herfst weer terug verlangen naar de heete Julizon? Wij weten niet, wat wij het beste kunnen wenschen: de winter is hier te nat of te guur, met het omloopen van den wind*van west naar noord en oost; en de zomer is te kil of te heet, te nat of te droog. Het Hollandsche klimaat is onze voortdurende ergernis om zijn onevenwichtig heid. Want daarin ligt de voornaamste re den van onze dagelijksche ontstemming over dit „land van mist en regen": in de onstandvastigheid, in de plotselinge, onver wachte afwisselingen, in temperatuurver schillen van veertig en meer graden bin nen één etmaal. De neger is tevreden onder de brandende tropenzon en de Laplander in zijn eeuwige sneeuw- en ijsvelden.* De een is gehard tegen de warmte, de ander tegen de kou. Maar tegen grilligheden als we in deze lage landen kennen met het overslaan van een meridiaan- tot een Noordpool-tem- peratuur binnen tweemaal vier en twintig uur, daartegen is geen harden van de orga nen mogelijk: dat is een verraderlijke wis selvalligheid. Wat dus tegenstaat in dit overigens zoo vreedzame, veilige en welvarende land en waarom vele rijken het den rug toekeeren, is de onevenwichtigheid van het klimaat. Geen wonder, want wat de mensch van nature zoekt is evenwicht. Alles, wat uit bet lood hangt ergert ons. Een schilderij, scheef aan den muur, een kleed op onze ta fel met de eena punt op den grond en de andere op het tafelblad; e^n stoel op drie pcoten, kortom, alles, wat wankelt buiten zijn zwaartepunt, ergeri~ons. Waarom? Om dat het een gevoel van onrust en onveilig heid geeft en wij van nature zoeken naar rust en orde. Evenals de leerling-wielrijder zich onbehagelijk gevoelt, zoo lang hij op het zadel niet hetzelfde gevoel van even wicht heeft gevonden als de wandelaar op straat, zoo is ons leven vol kleine ergernis sen, wanneer de dingen om ons heen niet in evenwicht van kleur en toon en zwaarte zijn. Maar is het nu niet merkwaardig, dat wij dien. eisch van evenwichtigheid aan alles om ons heen, maar meestal niet aan ens zelf stellen? En toch, voor wien of wat is dat evenwicht van meer belang dan voor den mensch? Is rust en orde in het gees telijke niet onschatbaar meer waard dan voor het stoffelijke? De gejaagde, hypernerveuse vrouw, die opstuift en haar gedienstige onder een vloed van scheldwoorden begraaft, wanneer de kanten kleedjes in haar salon, de vaasjes en de poppetjes buiten de evenwichtslijnen van haar schoonheidsgevoel geplaatst zijn, is zulk een kijkende dame niet de meest pot sierlijke figuur in "haar eigen huis? Door een scheefhangend schilderijtje, dat men met één handbeweging weer in zijn goe den stand plaatst, laat men eigen gemoeds rust en de stemming van geheel zijn omge ving soms een beelen dag verstoren! Zoo n onnoozel ding verwijt men zijn onevenwich tigheid, maar ziet daarbij zijn eigen ongedu righeid over het hoofd. Is hier geen plaats om aan den splinter en den balk te her inneren? O, zeker, ik hoor uw tegenwerping al: die stoelen en tafels, die steenen beeldjes en schilderijen zijn maar lcvenlooze dingen en wij, menschen, zijn zulke gecompliceer de wezens. Men kan ons den eisch niet stellen, dat wij met een handomdraai weer in het lood hangen! U hebt gelijk, doch slechts ten deele. Juist omdat wij zooveel fijner besnaard zijn en ons evenwichtspunt zoo gevoelig is, daarom moeten wij er met alle kracht naar streven om de inwendige rust te verkrijgen, welke wij van de uiter lijke dingen om ons heen, ja, zelfs van onze medemenschen vragen. Zeg niet, dat dit on mogelijk is; spaar mij de excuses van zwak ke zenuwen, van den enerveerenden tijd, van het drukke verkeer, de telefoon, het jach tende zaken doen. Zeg niet, dat ge zelf niets liever zoudt willen, maar dat inner lijke oorzaken en uiterlijke omstandigheden U dat beletten. Gij hebt het zelf in uw macht den toestand van rust en kalmte te verkrijgen, wanneer gij de juiste middelen slechts aanwendt, dat zijn: beheersching van uw gevoel en verbeelding door uw wil; zelf ontleding, onbarmhartig, zonder toegevend heid of zwakte, tot zelfverloochening toe. Maar vóór alles is zelfkennis een eerste eisch en bij die kennis toepassen van de juiste methode. De grove gewichten van den kruidenier plaatst men niet bij de fijne weegschaal van. den apotheker en omge-, keerd. Een van de dingen, die in de opvoeding het meest verwaarloosd worden is, het on stuimige en ongedurige kind evenwicht te leeren. Dan is het in later leven zoo moei lijk de kunst op zich zelf toe te passen. Maar hoe moeilijker het werk, hoe meer. het moet prikkelen om te slagen. De ge dachte, lioeveel last en verdriet wij ons zelf en anderen met onze onevenwichtig heid berokkenen, moet een spoorslag zijn, om dagelijks en onverflauwd aan die gelijk matigheid van onze persoonlijkheid te wer ken. Er zijn er, die zóó weinig begrip van evenwichtigheid hebben, dat zij dit streven naar stabiliteit als een onderdrukken' der persoonlijkheid beschouwen en U zeggen, dat zulke pogingen slechts temperamentloo- ze, futlooze wezens maken. Welk een waan denkbeeld! Voor dezulken is de rustelooze, geagiteerde, nu eens „himmelhoch jauch- zende", straks „zum Todc bctriibta" mensch een ideaal, een, die durft leven. Ja, dat stemt met onzen onrustigen en woel zieken tijd; maar noem het geen ideaal; 't is er het tegendeel van. Die rustelooze uitle ver is de meest betreurenswaardige, nim mer bevredigde mensch voor zich zelf "en door zijn egoïsme want anders is het niet een voortdurende last en ergernis voor zijn omgeving. Streven naar evenwicht is geen onder drukking van de persoonlijkheid, integen deel. Het is het brengen van alle geestelijke en lichamelijke capaciteiten in zuivere har monie. Zóó als de componist zijn werk in een bepaalde toonschaal zet, de schilder voor zijn oeuvre een kleurengamma kiest, zoo moet de mensch zijn eigen zieleleven rijk geschakeerd tot een harmonisch geheel vor men. Dat werk is moeilijk, vereischt dagelijksche zorg en altijd nieuwe inspanning, altijd hoo- ger streven naar zuiverder volmaaktheid, meestal tot den dood toe. Maar het werk is de offers waard. Het eischt de dingen., allereerst de kleine dingen van ons dagelijk sche leven in hun ware proporties te zien, ze niet te minachten, omdat ze nietig zijn of omdat ze ons vervelen door hun gere- gelden terugkeer, maar ook ze vooral niet te overschatten in hun waarde en niet toe te laten, dat zij onze gemoedsrust ver storen en ons humeur bederven. Een gere gelde herhaling tot ons zelf, dat al die kleine speldeprikken, en wel de onaange naamheden van onzen arbeid of de moeilijk heden in den omgang met anderen minder waard zijn, dan de rust-en kalmte van onze eigen ziel, sterkt op den duur heilzaam tegen prikkelbaarheid en al die uitingen, welke wij onder den naam „zenuwachtigheid" samenvatten. Door geregelde training in het kleine zal het mogelijk worden om ook gehard te ge raken tegen heviger schokken. En dit zal des te gemakkelijker vallen, wanneer wij in onze beweegredenen, welke tot even wicht moeten leiden, ook godsdienstige mo tieven voegen. Ik heb eens met verbazing een Katholieke vrouw haar verwondering, haar afkeuring bijna, hooren uitspreken over de gelatenheid, waarmee een vrome christin den vrij plotselingen dood van haar tienjarig kind droeg. Wanneer mij dat overkwam, zou ik krankzinnig worden van smart, zei de eerste; en de kalme berusting van deze ge troffen moeder beschouwde zij als een harte- looze onverschilligheid. Toch was het mij bekend, dat het verwijt in alle deelen onver diend was. De uiterlijke berusting was een buigen voor den wil van den Schepper door eene, die zich tegen rampen en slagen ge sterkt had. Meet de innigheid van vreugde en droef heid niet af naar de uitgelatenheid, de uit bundigheid, de hartstochtelijkheid, waarmee ze geuit worden Een glimlach en een enkele teruggedrongen traan kunnen dikwijls van veel intenser genot en smart getuigen dan luid gelach en rood beschreide oogen. Zelf- beheersching is geen onverschilligheid maar het resultaat van langdurigen en onvermoei- den strijd; 't is het ideaal voor den mensch, die door den Schepper als de hoogste har- monie in de schepping is gedasjht, zooals Vondel zijn vertroosting aan zijn vriend Vossius besluit: Gelukkig is een vast gemoed, Dat in geen blijde weelde smilt; En stuit, gelijk een taaie schild Den onvermijdb'ren tegenspoed. HOMO SAPIENS. Er is gevraagd, welke van de twee dagen, waarop ditmaal het bekende jaarlijksche sportfeest wordt gehouden, de belangrijk ste is. Natuurlijk de tweede dag (Donderdag), omdat dan vanaf 's morgens 10 uur tot des avonds 6 uur met een kleine pauze achter elkaar 15 nummers van hst programma worden afgewerkt; omdat dan het carous- selnummer van de leden der rij.vereëniging wordt gegeven en het springconcours der boerenzoons en de hordenren. Maar toch kan de eerste dag (Woensdag) cok zeer interessant worden .DesMorgens om 10 uur beginnen de voorkeuringen van de leden der rijvereeniging en vele buitqn- landsche rijpaarden o. a. van Prins en Prinses Friedrich Siegesmund van Pruisen en mevrouw dr. Wien uit Berlijn; mevrouw L. V. Hasselbach uit Kopenhagen, graaf dr. Esterhazy uit Cekles, terwijl des middags vanaf half twee tot des avonds 6 uur 10 nummers worden afgewerkt, waaronder zeer mooie als bestgaand rijpaard (vele ama zones) éénspannen gereden door echtge- nt oten-y en dochters van landbouwers en als sloteffect van dezen belangrijken dag, het groote internationals springconcours 't groote internationale springconcours met vele moeilijke hindernissen (o.a. n wal van 2.80 hoog) tusschen de verschillened landen; dan zullen de beste ruiters van Nederland, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland, Dene- mrken enz. met elkaar kampen om de eer van hun land en cnze over de geheele we- Eu wat kan of zal gedaan worden om te bevorderen, dat in 1927 de fabriek wel zal werken? Hoe het zij, voor den a.s: winter ziet het er voor de meeste bewoners van Halfweg en omtrek allesbehalve rooskleurig uit en het is te begrijpen, dat het niet in werking stellen der suikerfabriek, dit najaar en het daarmede gepaard gaande ontslag van zoo vele vaste arbeiders een gedrukte stem ming alhier 4e weeg heeft gebracht. Voor de 'rechtbank te 's-Hertogenboscu werd Donderdag behandeld de zaak tegen den 19-jarigen wever M. A. B., te Berghem en den 23-jarigen wever L. H. O. te Oss, beklaagd Johannes Hartogs te Oss opzette lijk van het leven te hebben beroofd, al thans opzettelijk zwaar te hebben mishan deld, tengevolge waarvan hij is overleden. Beide verdachten ontkenden alle schuld i PIESCHmfiAITABAK per ons perons RNE reld beroemde Hollandsche ruiters als Labcuchère en De Kruijff mede in den ring verschijnen. Deze landenwedstrijd alleen is ven rejs naar de Haarlemmermeer waard; hij wordt nu voor het eerst in Hoofddorp gehouden op Woensdag a.s. en Donderdag met her haald of voortgezet. Nog nooit te voren is er gelegenheid geweest daar zooveel ■wereldberoemde buitenlandsche ruiters en paarden te zien. EXAMENS INDUSTRIE- EN HUISHOUDSCHOOL. Huishoudkundigen: Bevorderd tot de 2e klasse: raej. L. Driessen. Diploma „Huishoud kundige" uitgereikt aan de dames: M. Busé, M, v. Houten, J. van Hooff, G. Schoorl en M. Smit. Hulp in de Huishouding: Bevorderd tut de 2e klasse: J. Albrec'nt, M. AukusH. Coe- bergh, A. Hölsken, H. Roozen, A. Kahman L. Normann, D. v. Meurs (voorwaardeli)k), G. Mascini (voorw.), C. Lammers (voorw.), M. Jansen voorw.) en 1 leerlinge niet be vorderd. TT 1- Getuigschrift „Hulp in de Huishouding uitgereikt aan: G. Busé, A. Vester, E. Kraak man, terwijl 1 leerlinge niet geslaagd is voor dit getuigschrift. Linnennaaister, Diploma „Linnennaaister uitgereikt aan: Th. Kooy, H. van Rijn en J. Loerakker. Costuumklassen. Bevorderd tot de 2e klasse: H. v. d. Bunt, A. Bakker. G. Wolfs- hagen, J. Hendriks, A. v. Dijk, C. Eichhorn, L. Kiewied en C. v. d. Veldt. Bevorderd tot de 3e klasse: R. Bakker, W, v, Velzen, E. v. Straten, M, v. Tongeren,1 P. Vlot (voorwaardelijk), D. v. Bergen en Henegouwen (voorw.). Diploma „Costuumnaaister" uitgereikt aan de dames: J. Berg, A. de Bruyn, M. de Groot, A. v. Hemert, P. Reinerie, C. Vogel en E. van Zwieten. Hoewel er geruimen tijd geruchten de ronde doen, dat de suikerfabriek le Half- weg dit najaar niet in werking zou worden gesteld, iets wat men aanvankelijk niet wil- de of 'kon gelooven, zijn deze geruchten j thans bewaarheid geworden. Donderdag zijn reeds 26 werklieden ont- j slagen en er zullen weldra meerdere volgen. Wat dit zeggen wil voor Halfweg, kunnen zij, die hier jaren lang in de omgeving ge- 1 woond hebben, het beste beoordeelen. Voor een groot gedeelta bestaat de bevolking van Halfweg uit grondwerkers, waarvan velen in den zomer aan verschillende groo te werken, die hier of elders worden uit gevoerd, werkzaam zijn, om bij den aan vang der campagne aan de suikerfabriek werkzaam te worden gesteld. Voor hen, die als vast arbeider aan de fabriek waren aangesteld, is deze ramp niet minder groot. Waar zullen zoovelen. hunner, die tal van dienstjaren achter den rug hebben voor hen passenden arbeid vin den? Velen, die nu reeds zijn ontslagen, heb ben geruimen tijd aan de fabriek gearbeid. Er zijn er zelfs, die 25 en langer dienstjaren teilen. Ook voor de neringdoenden is de sluiting der fabriek een. zware slag en het gemis van zoovele aanwezige schippers met hun aantrekkelijke bedrijvigheid, zal dan ook voor de Halfwegsche nering een belangrijke tegenslag zijn. Vanwaar toch de oorzaak der sluiting, daar de suikerfabriek de eenige is in Hol land's Noorderkwartier en zoo gunstig aan vaarwater gelegen? De Directie der Cen trale Suiker Maatschappij, van welke Maat schappij deze fabriek een onderdeel is, heeft besloten om de betrekkelijk kleine hoeveel heid bieten, die dit jaar in deze streek zij ngecontracteerd, elders, waarschijnlijk in één harer fabrieken in Brabant te doen verwerken. De capaciteit van de suikerfabriek „Hol land" is zoodanig, dat belangrijk meer dan 150 millioen K.G. bieten in één campagne verwerkt kan worden, dat heel wat bieten moeten! worden aangevoerd, om de fabriek in werking te kunnen, houden. Volgens ruwe schatting wordt dit jaar maar 60 millioen kilo bieten in deze om geving verbouwd, zoodat, wil de fabriek voordeelig werken, dit kwantum aanmerke lijk vermeerderd zou moeten worden. De lage bielenprijzen hebben vele land bouwers er van af doen zien om bieten te verbouwen, terwijl anderen het kwantum van verbouw verminderen. Zij weten van niets en zijn dronken geweest. Er werden niet minder dan 21 getuigen gehoord, die echter niet het minste licht in de zaak brachten. In het algemeen wisten de getuigen niets of alleen van hooren zeggen. Enkelen hadden gezien, dat bek!. B. een blinkend voorwerp in de hand had. Hij heeft een mes in een bebloeden zak gehad, doéh bekl. gaf voor, dat zijn hand wel verwond kan zijn geweest. Blijkens de getuigenverklaringen was ér geen ruzie ge weest. Men had Hartogs hooren gillen en hem in een plas bloed zien liggen, maar velen der getuigen waren teen weggegaan zonder hem te helpen, zelfs zonder aan elkaar te vragen wie er gestoken zou heb- ben. Voortdurend moesten de president en de rechters opmerken, dat de verschillende verklaringen zoo onaannemelijk waren, dat zij er niets van geloofden en zij yroegen of getuigen onderling hadden afgesproken om niets te zeggen, wat echter ontkend werd. Zelfs degenen, die bekl. B. een mes in de hand hadden zien hebben, hadden niet ge vraagd, waar dat voor diende, en hadden heelemaal niet gedacht, dat hij de dadei van de misdaad kon zijn geweest! Een der getuigen, Van den Elzen, had aan een drietal andere getuigen verteld, dat hij de mishandeling gezien had, dat O. en B. het wel zouden gedaan hebben. Hij ver klaarde nu, dat het allemaal leugens waren, dat hij -'ets verteld en niets gezien heeft. Het M. constateerde, dat de versla- gene in een eenzame straat als het ware is afgeslacht. Er zijn vele getuigen geweest, maar allen gaven voor niets gezien te heb ben. Zijn overtuiging is dat velen noodzake lijk meer moeten weten. De getuigen zijn onbetrouwbaar en spr. kan niet anders doen dan vrijspraak en invrijheidstelling van bekl. B. vragen. (Deze heeft reeds 7 maanden in voorarrest gezeten). De verdediger, Mr. van Zinnicq Berg- mann voerde verschuilende punten aan ten bewijze dat B. de dader niet tan zijn ge weest. Spr. sloot zich aan bij het requisitoir. De rechtbank beval de onmiddellijke in- vrijheidstePing van beklaagde. Uitspraak 29 Juli. De" rechtbank te Tiel veroordeelde den 28-jarigen C. L. Brunbeck, thans gedeti neerd, tot 1 jaar (Gevangenisstraf, w/tgens inbraak in de pastorie te Rijswijk (Gid.) in den nacht van 22 op 23 Juni j.l. In de vorige zitting was tegen hem jaar gevangenisstraf geëischt. Woensdag werd voor het Gerechtshof te Arnhem de strafzaak tegen eeni 40-jangen assuradeur beharidetd, naar de Tel. meldt. Deze was verdacht van oplichting van een rijwielhandelaar te Enschede voor een bedrag van: één gulden en vijftig cent. Hij werd te dier zake door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf. Zoowel de verdachte als het O. M. was hiervan in hooger beroep ge gaan. Tn het kort heeft deze zaak zich als volgt toegedragen. Op een van zijn zakenreizen bevond verdachte zich te Enschede zonder fiets. Daar hij van hieruit verder moest en daarbij een fiets noodig had, trachtte hij hij den rijwielhandelaar B. een fiets te hu ren. Deze vroeg zijn spoorwegabonnement als onderpand. Maar de verdachte maakte den handelaar duidelijk, dat hij dit niet kon missen. In plaats daarvan gaf hij als een adres om naar zijn credietwaardigheid te infor- meeren op den heer N., directeur van den Lan^bouwbank te Enschede, die in de on- middelijke nabijheid van den rijwielhande laar woonde. Deze maakte echter hiervan geen gebruik maar gaf. nadat hij volgens zijn aangifte ook verschillende met firma- hoofden bedrukte enveloppes in het bezit van den verdachte te hebben gezien, waar door hij den indruk kreeg met een be trouwbaar zakenman te doen te hebben, zonder meer de fiets aan den verdachte af. Deze is, na verloop van geruimen ti)d, toen hij in staat van faillissement ver- keerdp, niet in staat geweest, de huur te betalen. Hij zeide echter wel in het bezit van ruim voldoende geldmiddelen geweest .te zijn, toen hij de fiets huurde. De procureur-generaal, mr. kan Lulofs Umbgrove, zeide, dat er eenige twijfel ge rezen is, omtrent de toerekenbaarheid van dezen verdachte. De deskundige, dr. Schnitzler heeft den verdachte onderzocht en hem gecshetst als een chronisch psycho- paath, die uiterst gevaarlijk voor de maat schappij is en dit waarschijnlijk steeds blij ven zal. Toch concludeerde deze deskun dige tot toerekenbaarheid. Hij is van oor deel, dat de verdachte eigenlijk nooit in de samenleving moest terugkeeren. De procureur-generaal legde er den na druk op, dat verdachte niet minder dan ze ven maal wegens vermogensdelicten is ver oordeeld. De procureur-generaal wees op de mo gelijkheid van opneming in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, waar al leen gevangenen, die tol een langdurige straf zijn veroordeeld, worden opgenomen. Wellicht zou de bijzondere behandeling in die gevangenis den verdachte tot verbe tering kunnen brengen. De eisch van. den proc.-generaal luidde 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, zon der aftrek van de preventieve hechtenis, die zeven maanden bedraagt. Als verdediger trad op mr. Talma, Pleiter vroeg vrijspraak. Mocht het Hof van andere meening zijn, dan gaf hij toch in overweging, dat een straf van 1 jaar en 6 maanden gevangenis zeker niet evenredig was aan het ten laste gelegde: da verduis tering van één gulden en vijftig cent. Pleiter vroeg het Hof, in ieder geval on middellijk een eind te maken aan de pre ventieve hechtenis van den verdachte, die nu al 7 maanden geduurd heeft, dit alles voor een bedrag van 7.50. De procureur-generaal zeide in zijn re pliek, dat volgens het reclasseerings-rap- port verdacht»; in de zeven jaar sinds zijn laatste veroordeeling allerminst een vlek keloos leven heeft geleid. Het zwaarte punt van deze zaak ligt volgens spr. niet in de 1.50, maar in de gevaarlijkheid van den verdachte. Bekl. invrijheidstelling werd door bet Hof geweigerd. De Minister van Waterstaat heeft geant woord op de vragen betreffende het gevaar van de gasverlichting in spoorwegrijtuigen. Verschenen is het verslag der bijzondere commissie uit de Belgische Kamer over het verdrag NederlandBelgië. De rijwielbelasting bracht in Jnni j.l. op 198.018, tegen 225.702 in Jnni 1925. De Rijksacademie voor Beeldende Kus- sten^Uitbreidicgsplannen. Gepubliceerd wordt het Kon. Besluit to toepassing van art. 14 en 15 der warenwet op azijn Azijnbesluit). Het proces tot zaligverklaring van het heilig Paterke van Hasselt, is zoover ge vorderd, dat dezen zomer nog de opgra ving van het stoffelijk overschot zal plaafs hebben. De inhoud van het Franscbe financieels wetsontwerp. Caillaux stuit op tegenstand. De finaccieele commissie verklaart zich na verwerping van art. 1 tegen het voorstel. Het voorstel der Engelsche geestelijkheid door de besturen der mijnwerkers aanvaard. Een langdurige aardbeving geregistreerd, vermoedelijk jn Alaska. (Zie verder laatste nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.: 769. Voorull. OPTICIENS - FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.41 en overmorgei om 9.40. Verzekering-lYlaatschappijen is de Nederlandsche Verzekering- maatschappij Verzekerd kapitaal RU1IVI ELF miLLIOEN GULDEN. Zij be steedt een groot deel der Netto-Winst aan Zieke en Zwakke Verzekerden. Thans worden er Z E S patiënten in Sanatoria verpleegd. Ons streven is aan dit verplegingswerk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. Door Uwe verzekeringen te sluiten bij „ST reiken. Inlichtingen Directie. WILLIBRORDUS" helpt U ons dit doel be- worden gaarne verstrekt door dc en door hare Vertegenwoordigers. De 30-jarige J. C., kantoorbediende, in dienst bij den aannemer Knols te Maas tricht, is door de politie aangehouden als verdacht van valschheid in geschrifte, door op de rekening van de arbeiders meerdere wagens zand aan te teekenen, dan door die arbeiders was aangevoerd, waardoor zij meer kregen uitgekeerd dan waarop zij recht hadden. De firma ff. werd door dië handel wijze voor pl.m, 2000 benadeeld. Gistermorgen is de verdachte voor den Officier van Justitie geleid. voor Honderden kleine stemmen, smeeken U met droeve klacht Ach Dames helpt Morgen Speldjes verkoopen, ten bate voor Herwonnen Levenskracht. Aanmelding (beslist boven den leef tijd van 14 jaar) kan geschieden Mor genochtend, Geb. St BAVO. Ingang Morinnesteeg. Werkt mede, om den Speldjesdag I te doen slagen. Zonder stof geen nevel. Op dit feit baseer de reeds voor jaren de bekende electro- technicus Oliver Lodge een methode tot verdrijving van den nevel. Thans heeft men in Amerika auto's ver vaardigd met stroomopwekkers, die door de motoren in werking worden gebracht. Boven op den auto staat op een stellage een vliegtuigmotor, die een schroef in be weging brengt. De door den stroomopwek- ker geleverden stroom gaat eerst door een aantai voor dat doel gemaakte inrichtingen en komt ten slotte in een groot aan het achterste deel van den auto geplaatst toe stel. Dit bestaat uit vier groote rechthoe kige ramen, bespannen met fijn metaigaas, met kleine mazen. De dicht achter de ramen geplaatste schroef zuigt lucht op en drukt die door het gaas. De lucht neemt daar electrische lading op en stroomt door het laatste raam de ruimte in. Wanneer er nu nevel verdreven moet worden rijdt de auto eenvoudig de plaats rond, die men wil zuiveren. Stroomopwek- ker en schroef gaan aan het werk. In kor ten tijd is de nevel weg. Bij deze wijze van verdrijving heeft men in de eerste plaats aan vliegvelden gedacht, waar de landing bij nevel heel moeilijk is. In enkele minuten heeft men daar met d'.t toestel reeds een pad van 700 M. breed en 300 M. hoog gekregen. Natuurlijk hoeft men zich echter bij deze neveiverdrijving niet tot vliegvelden te beperken. Misschien zal men er al spoedig toe overgaan ook de plaatsen waar spoorwegsignalen worden gegeven, den toegang tot stations en havens en de straten van groote steden van nevel te bevrijden. Waar in een kamer de vrije, dus niet in een metalen buis opgesloten electrische lichtleidingen langs den isoleerenden porce- leinen knop loopen, ontstaat op den witten muur een donkere streep vuil. Ook de lei ding zelf wordt steeds vuiler. Dat komt omdat de electriciteit de stofdeeltjes aan trekt en vasthoudt. Nevel bestaat uit talrijke fijne water blaasjes, die eik een stofdeeltje omsluiten. De Gezondheidsraad schrijft ons: Ia het Broodbesluit is o.m. bepaald, dat de bereiding, verpakking, bewaring behan deling en het vervoer van brood uitslui tend mogen geschieden op zindelijke wijze, mogen niet plaats hebben door personen» die liiden aan zweren, etterende wonden of huidziekten aan het hoofd, aan de handen en (of) armen, voor zoover deze met deeg of brood in aanraking komen. Bij vervoet van brood op den openbaren weg moet het brood op deugdelijke wijze beveiligd zijn 4 O ff am m 4 rvl «.x»1 ui

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1