Op reis kim! U Parol niet missen tegen Zonnebrand, Doorzitten en Stukloopen Uit den Omtrek. ELCK WAT WILS TREKJES NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Zaterdag 17 Juli 1926 H1LLEGOM. HAARLEMMERMEER. HALFWEG. VELSEN. WIJKEROOG. IJMUIDEN. BEVERWIJK. HEEMSKERK AALSMEER. ZANDVOQRT. VRAGENBUS. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE. SCHOTEN. Drukwerk ss feet zaad t- GEMENGD NIEUWS. Waardelooze schilderijen verzekerd voor 25000 dollar. RECHTSZAKEN. De moordzaak te Oss. Om aan een fiets te komen. No. 454 '••Herwonnen Levenskracht." Het :omité van actie te dezer plaatse verzoekt ons een enkel woord te schrijven ter aan beveling voor den ook hier op a.s. Zondag te houden Bloempjesdag ten bate van „Her wonnen Levenskracht." Met graagte vol doen we aan dat verzoek. B. en W. ver leenden bereids toestemming voor den ver koop der bloempjes, de leiding is bij mej.C. Witteman in goede handen en 40 jonge dames zullen de mooie waar te koop aanbie den. Waar Hillegom het vorig jaar met 'n opbrengst van f 370 een mooi figuur maakte daar vertrouwen we, dat thans het bedrag beslist nog hooger zal zijn. Niemand stelle de jverige verkoopstertjes teleur. De tijd is junstig de arme offere zijn dubbeltje, de .neer gegoede geve iets meer. 's Middags 4 uur wordt in den R. K. Volks bond de opbrengst bekend gemaakt. We zijn vol goeden moed Duivensport. Zondag 11 Juli hield de HilJegomsche postduivenvereeniging „Voor- jit" een wedvlucht voor jonge duiven vanaf Schaerbeek (België) afstand 164 K.M. De duiven werden te 8.35 in vrijheid gesteld. De prijzen werden als volgt gewonnen le pr. H. Willemse (aankomst 10.57.22), 2e en 12e pr. J. v. Berkel; 3e, 4e, 8e, 11e pr. W. v, d. Jagt; 5e, 9e, 13e pr. P. Scholten; 5e pr. Gebr. Weijers; 7e, 10e, 15e pr. H. Willemse; 14e pr. P. y. d. Aar. Zondag 18 dezer wedvlucht voor jonge duiven vanaf Halle (België) afstand 182 K.M. Loslating vermoedelijk te 8 uur v.m. De uitslag van de gehouden wedvlucht vdor oude duiven vanaf Orleans (Frankrijk) afstand 539 K.M. is als volgtle pr. Th. J. v. Kuyck; 2e W. v. d. Jagt; 3e. J. v. Ber kel; 4e C. Weijers; 5e P. J. v. d. Aar; 6e G. Schunselaar. De uitslag der kampioensvluchten is als volgtle hokkampioen Th. J. v. Kuyck 121 p.; 2e id. H. Willemse 120 p.; 3e idem C. Weijers 70 p.; le duifkampioen Th. J.v. Kuyck 70 p.; 2e idem J. van Berkel 55 p.; 3e id. W. v. d. Jagt 32 p.; 4e idem C. Weijers 20 p. Burgerlijke Stand van 1315 Juli 1926. Geboren Johannes, z. v, J. C. van der stad en A. van de KoppelCarolina Josep- Siina, d. v. C. van der Stelt en T. van Dragt. Ondertrouwd Andries van Os, 21 j. en Sabina Tienstra, 18 j., Jan Bastiaan de Laat, 25 j. en Geertje de Vries, 21 j. Getrouwd Johannes Cornelis Hilgersom, 27 j. en Geertrui Theodora Huysmans, 24 j. Frederik Sauer, 33 j. en Janna Griekspoor, 24 j.Jacob van Huizen, 32 j. en Wilhelmina Kamp, 22 j.Eldert Eikelenboom, 30 j. en Grietje Hodde, 21 j. Gevonden en verloren. Tef secretarie van deze gemeente is aangifte gedaan dat is: gevonden: een 'broche, een schipperstrui, een belastingplaatje en een stoel; komen aanvliegen: een duif, rood-bruin; verloren: een benzinedop van een auto, een gouden ring met drie juweelen steen- :jes, een belastingplaatje, een slinger van een auto, een zaknotitieboekje, een zilveren gulden, een gabardine regenjs. x Een zeldzaam fubileum. Door eenige ingezetenen te Hoof dorp is het plan -op gevat om het echtpaar VerhageSteenrslh, dat zooals wij reeds meldden -i- op Za terdag 24 Juli a.s. zijn 65-jarige echtver bintenis hoopt te herdenken, op dien dag een eenvoudige huldebetuiging te brengen, waarvoor van de zijde van het echtpaar reeds volle insteming werd verkregen. Wanneer de gezondheidstoestand van den heer en mevrouw Verhage, die beiden hun 90ste levensjaar zijn ingeetreden, zulks toe laat, zullen de jubilarissen met hun familie, des namiddags o m4 uur, van hun woning >er auto, welke voor dit doel door den heer V. Olivier gratis wordt afgestaan, worden ifgehaald en in langzaam tempo zal dan een ondgang door het dorp worden gemaakt, iaarna zal in de groote zaal van hotel „De ?eurs" alwaar eenige versiering wordt iangebracht zich een commissie vereeni- (en, om het echtpaar aldaar te ontvangen en te complimenteeren,. Ook zal hier voor ieder gelegenheid worden gegeven, om het echtpaar iut achting, vriendschap of belang stelling te feliciteeren en toe te spreken. Ongetwijfeld zal door velen hiervan ge brui kworden gemaakt, want als ambtenaar van onze gemeente en als voorlezer in de Ned. Herv. Kerk te Hoofddorp eheft de heer Verhage getoond iemand te zijn van groote accuratesse en trouwe plichtsbetrachting, die alier waardeering verdient. Moge het voor de jubilarissen nog een aagename dag zijn in hun laten levensavond. Eierveiling. Bij de gehouden eierveiling was de aanvoer 9200 kippeneieren en 400 eendeneieren. Kippeneieren 6.606.15; eendeneieren f 5—4.75. Handel vlug. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvlucht vanwege de postduivenvereeniging „de Luchtpost", was de uitslag van af Roosen daal, afstand 95 K.M. 1, 2, 33 B. Doeven; 3 A. Maas; 4, 6, 26 H. v. d. Doel; 5, 10, 12, 13, 18, 24 J. Wilderem; 7, 22, 19 G. Achter- denlos; 8, 9, 28 J. Speyker; 11, 14, 23, 25 Joh. Tjalma; 15, 29 Th. Kwaak; 16, 21 K. Visser; 17, 31, 32 L. Westmans; 20 J. de Hey; 27, 30 H. v. d. Kwast. Losgelaten te 8.30 uur. Aan komst le duif 10 u. 24 m. 58 sec.; 33e duif 11 u. 9 m. 40 sec. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd J. v.d. Brug en T. Kraayer K. Bergwerf en L. v.d. Vossen L.C. Schellevis en L. Ras poortJ.W.G. Gomes en A.E. Rozemeyer A.M. de Pagter en J. Bremerkamp L. Groe- aeveld en T.M. KaperC. Stigter en G. Hoek stra J. Boe keiaar en A. Sieuwertsen A. Kuipers en G.L.G. van Zadel W.A.A. Reyg wart en G.J.M. Kruiswijk. Getrouwd S. Groen en G. Cramer J.C. Polderman en F. Scharder A. Duindam en H. den Keyer J. Poldervaart en T. Zwart. Geboren J. Sluimers-de Waard, z.G. 3aak-de Wit, z.E. van Roon-Waterlander, d. H. Jansen-Cremer, z.G. Luppers- Broekema, Z.M. Vis-Visser, d. A. Fidder- de Koning, d. C.M. Muntz-Bergwerf, z N. Bóxs-Slik, z. M.P. Boer-Gleysteen, d. C.M. van Amersfoort-Rozemeyer, z.C.W. Jansen-Jansen, d. Overleden Pietje Zwaft, 48 j., echtgen. v. P. Blinkhof Franciscus van Waard, 58,.j echtgen. van J. de Graaff. Gevonden voorwerpen. Een zilveren manchetknoop een kinderceintuur een tabaksdoos een kindertaschje. Inlichtingen politiepost Velserbeek. Met rijwielen in Velserbeek, Sinds, na de jongste raadsvergadering, het verbod om op sommige tijden van den dag door de Lindenlaan te fietsen, is opgeheven, lijkt het er dikwijls meer op een racebaan dan op een wandelpad. Meer dan eens ziet men er zoo schrikwekkende toeren op de fiets uitvoe ren, dat de toeschouwers de oogen sluiten en het mag wel een wonder heeten, dat ernstige ongelukken tot heden uitbleven. Intusschen wordt het meer dan tijd om op te treden tegen al te roekelooze, jeugdige dwaasheden. Gegund. Het aanleggen van eenige straten en rioleeringen te Santpoort» is door B. en W. gegund aan den laagsten inschrijver, de firma Joh., Dienaar en Zn. te Helder, voor f 13887. Weer terecht. Het rijwiel van G. D., dat deze week vermist werd, is door de politie teruggevonden in een sloot, in de buurt van de woning, langs den spoorweg. Brand. Donderdagavond ontstond een begin van brand in de woning van den heer T., in de Kanaalstraat, doordat de gasslang vlam vatte. Assistentie der brandweer waS niet noodig, doordat de bewoner zelf het vuur wist te blusschen. De huisvesting der politie. Officieel wordt nu medegedeeld, dat het kantoor van den waterschout, met ingang van 19 Juli, gevestigdzal zijn in het gebouw van den voormaligen politiepost aan de Zuidzijde hoofdinspecteur van politie. Het hoofdbu reau van politie was te klein om den nieuw- benoemden ambtenaar een behoorlijke werk kamer te kunnen geven. Zoodoende moet een der takken van dienst, die overigens ook vrijwel zelfstandig naast de politie staat, uit het gebouw verdwijnen, opdat het kantoor van den waterschout voor den hoofdinspec teur beschikbaar komt. Inmiddels is hoofdinspecteur Kipp reeds in functie getreden. Brievenbus, In de Peperstraat, nabij hel St. Jozefsrustoord, is vanwege de Posterijen een brievenbus geplaatst, De buslichtinjjén zullen geschieden: des voormiddags om 5.50 en des namiddags on 12,35, 4.40 cn 7.55 uur, Stremming verkeer, Van 19 Juli lot en met 7 Augustus zal de Tolweg, tusSchen den Oosterweg en den voormaligen Assum- merweg, voor alle rijverkeer gesloten zijn, Eerstelingen, Ter veiling Bloemenlust werden Donderdagmorgen vo,or het eerst Chrysanthen aangevoerd. De gelukkige kweeker, die wel vroeg is met zijn product, kon, toch niet meer dan 75 cents voor zijn vijf Chrysanthen maken. Collecte, Langs de huizen zal volgende week een collecte worden gehouden, uit gaande van het permanente steuncomité, voor de Sumatra-slachtcffers. en dfe arme Drentsche veenarbeiders. Aalsmeer staat bekend om zijn sympathie voor noodlijdenden. Men vertrouwt dat ook ditmaal een oproep op de burgerij niet te- vergeefsch zal zijn. Waterleiding.'Men is thans in de dorps kom bezig met het maken der huisaanslui tingen ten behoeve van de waterleiding in deze gemeente. Het werk vordert flink en daarom mag met gegrondheid verwacht worden dat het groote plan spoedig geheel als afgewerkt mag worden beschouwd. Bijtende honden. Een hond van een be woner van de Haarlemmerstraat viel een bediende aan van een groentenhandelaar. Er zijn reeds meerdere klachten over dien hond ingekomen, zoodat strengere maatre gelen noodig zullen zijn. Venten zonder vergunning. Een koopman, die geen vergunning had om te venten, waagde het toch om zonnebrillen op het strand te koop aan te bieden. Hij werd aan gehouden en kreeg proces-verbaal. Zeeoefening Reddingsbrigade. Maan dagavond zullen de Haarl, en Bloemendaal- sche Reddingsbrigades een oefening aan het Bloemendaalsche strand houden, onder lei ding van den heer A. J. Meyerink. Verza melen om half acht bij het begin van den Zeeweg, aan het paviljoen „Duinlust van den heer Hoffschlag. Burg. Stand, Geboren: z. van S. de BeerTeixira de Mattos, won. te Amster dam. z. van B. Eikelenboom'Wonink. d. van J. G. RolRegeling. z. van P, van SteijnKors. Ondertrouwd: J. H van Outersterp en A. M. P. van Raaij. N. J. Twisterling en S. L. van Zorge. J. B. Wempe en A. C. Roosloot.J. Kloes en P. A. Mühlhausen Getrouwd: P. L. C, Blanckenburg en A. K. Ferschaam. Personalia. Voor bet examen kantoor stenografie, slaagde mej. T. Oostenburg, te Heemstede, leerlinge van de Erkende Pont- school. Inwijding der huizen van de R.K. Bouw- vereëniging „St, Bavo" te Oud-Schoten. Morgenmiddag 12 uur zal de plechtige in wijding plaats vinden van de huizen nabij den Vergierdeweg, o.m. Lijsterstraat, Vin- kestraat enz. De inwijding zal geschieden door den Z.Eerw. heer v, d. Drift, pastoor der St. Bavo-parochie. Verschillende au toriteiten zijn hiervoor uitgenöodigd, o.w. Burgemeester en Wethouders, de gemeente raadsleden, Dir. Openbare Werken enz. der visschershaven, ingang aan de Noordzijde. S IT..» Deze verplaatsing houdt verband met deI VOOr a©rs in dienst treding van den nieuwbenoemden gfcjigy ...y y -*} ■•■r jfryttay K&t' Vr. Ik ben voor heele dagen in betrekking en verdien 6.per weck. Nu krijg ik va- canlie. Wat bedraagt dan mijn kostgeld? Antw. Kostgeld wordt berekend tegen 1.— 1.25 per dag; maar wordt alleen betaald aan dienstboden, die voor dag en nacht in betrekking zijn, tenzij ook voor de dagdienstbode kostgeld bedongen is. Vr. Ik heb een kast, die 's winters in een nat huis heeft gestaan. Nu is zij dof. Kunt u mij een middel geven om de glans er weer op te krijgen? Het is een massief mahonie houten, geen opgelegen kast. Antw. Waarschijnlijk zal alleen opnieuw politoeren hier baat kunnen geven. Vr. Geruimen tijd ben ik in betrekking en ontvang elke 1ste der maand mijn salaris. Hoe is in dezen de wettelijke termijn van opzégging en waar kan ik mij bij geschil vervoegen om mijn rechten te doen gelden? Antw. De opzegtermijn is 1 maand. In dit geval op den eerste der maand tegen de volgende. Bij verschil van meening kunt u zich wenden tot een advocaat of een Bu reau voor arbeidsrecht. Vr, Wat is de kortste weg per auto van Ter Aar naar Baarn, en hoeveel K. M.? Antw. Uithoorn, Waverveen, Loenersloot, I.oenen, Loosdrecht, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn. Afst. 50.6 K.M. Vr. Hoe moet ik Hortensia's behandelen om ze het volgend jaar weder te doen bloeien? Antw. Een uitgebloeide Hortensia snijdt men zoo spoedig mogelijk tot bij den grond toe af. Plaats hem in den tuin en geef hem volop voedsel en water. De nieuwe scheuten die zich zullen 'vormen, zullen volgend voor jaar de bloemen geven. Men kan ook de afge sneden plant uit de potkluft schudden en in goedfcemeste tuinaarde planten, om van 't na jaar de plant wederom op té nemen en in den pot te plaatsen. Des' winters weinig wa ter geven. Ongeveer Maart kunnen ze weder aan den groei gebracht worden op een lichte, eenigszins zonnige plaats. Vr. Ik heb een Clivia, die heeft 2 stek ken. Kunt u mij ook zeggen, wanneer ik die er af kan halen? Antw, Uw Clivia kan thans nog van de stekken ontdaan worden. Neem daartoe de plant uit den pot, schud de kluit geheel uit, neem de stekken er zoo mogelijk met eeni ge wortels er af, en plaatst alle in een pot met iets zandige, maar evengoed voedzamen grond. De pot mag vooral van niet grooten omvang zijn. Vr. Kunt u mij ook zeggen, hoe men zwarte suède schoenen, waar vetvlekken op zitten weer schoon kan krijgen?.Ik heb 't al geprobeerd met zeepsop. Antw. Schuur met heel fijn schuurlinnen of oud brood -het vet of vuil geworden voorwerp af. Vr.: Bestaat er in Haarlem een cursus tot opleiding voor drogist en bestaat er ook een dergelijke cursus tot bpleiding voor apothe ker-assistent? Antw.: Wendt u voor de opleiding tot drogist tot de fa. Begemann Sneltjes, Jansstraat 27. Een cursus voor assistent, apotheker bestaat te Haarlem niet. Wendt u om verdere inlichtingen tot een apo theker. Vr.: Wat is /de mooiste fietstocht van Beverwijk naar Goirle (N.-B.) langs 2 ver schillende wegen (heen en terug) met on geveer in het midden een plaats, waar over nacht kan worden met K.M. afstanden? Antw.: Beverwijk,Velsen, Santpoort, Haar lem, Hoofddorp, Verneperdorp, Leimuiden, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, Alphen aan den Rijn, Zwammerdam, Bodegraven, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaap, Slingeland, Schelluinen, Gorm- chem, Woudrichem, Neer-Andel, Eethen, Waalwijk, Sprong, Loon op Zand, Tilburg, Korvel, Goirle, Afstand 131.1 K.M. Het midden van de route js gelegen te Beijerschë' tusschen Gouda en Haastrecht. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Hillegom naar Reeuwijk en hoeveel K.M. is dat? Antw.: Hillegom, Venneperdorp, Leimui den, Rijnsaterwoude, Oudshoorn, - Alphen a. d. Rijn, Reeuwijk. Afstand 34.5 K.M. Vr.: Welke is de kortste weg van Hille gom naar Zundert? Antw.: Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Leiden, Zoeterwoude, Stompwijk, Zoetermeer, Zegwaard, den Hoorn, Kruis weg, Bleiswijk, Bergschen hoek, Hillegers- berg, Rotterdam, Katendrecht, Charlois. Gold, Schalxoord, Klaaswaal, Middelsluis, Numansdorp, Willemstad, Oude Molen, Niotiwe Idolen, Stampersgat, Oud Gastel, Rosendaal, Rucphen, Zundert. Afstand 114.91 klaarde nu, dat het allemaal leugens waren, dat hij niets verteld en niets gezien heeft. Het <7 M. constateerde, dat de versla- gene in een eenzame straat als het ware is afgeslacht. Er zijn vele getuigen geweest, maar allen gaven voor niets gezfen te heb ben. Zijn overtuiging is dat velen noodzake lijk meer moeten weten. De getuigen zijn onbetrouwbaar en spr. kan niet anders doen dan vrijspraak en invrijheidstelling van bekl. B. vragen. (Deze heeft reeds 7 maanden in voorarrest gezeten). De verdediger, Mr. van Zinnicq Berg- mann voerde verschillende punten aan ten bewijze dat B. de dader niet kan zijn ge weest. Spr. sloot zich.aan bij het remiisitcir. De rechtbank beval de onmiddellijke in- vrijheidstelling van beklaagde Uitspraak 29 Juli. K.M. Vr.: Zoudt u mii ook kunnen mededeelen, op welke uren de 4 kerken in de week geopend zijn om den jubileum-aflaat te verdienen? Antw.: De kathedrale kerk eiken dag tot ongeveer 5 uur 's middags; de St. Josephkerk eiken dag van half 7-*—10 uur v.m. er, des middags van 16 uur; de Paterskerk eiken dag tot 6 uur 's avonds en als er Lof is, tot 8 uur; de kerk van O. L. Vrouw Rozen" krans des morgens tot 10 uur en des avonds, wanneer er Lof is. In Augustus en September zullen daarenboven in deze pa rochiekerk nog nadere dagen tot het verr dienen van den jubilé-aflaat aangewezen worden. Vr.: Voor herhalingsoefening ben ik 13 dagen in militairen dienst geweest. Ik ben twee maanden gehuwd, zonder kinderen, en woon te Heemskerk. Zoo ja tot wien moet ik mij wenden? Antw. Wat wil u vragen? U schrijft er dat niet bij. Is het om vergoeding wegens kostwinnerschap, wendt u dan tot afdeeling Militaire Zaken ter gemeente-secretarie of tot den burgemeester. Vr.: Hoe is de naam en het adres van burgemeester van Zaandam? Antw.; Burgemeester is de edelachtbare heer K. ter Laan, Gedempte Gracht 91, Zaandam. Vr.: Kunt u mij het adres opgeven van den „Rijksstudiedienst voor Luchtvaart", te Amsterdam? Antw.: De Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart is gevestigd: Groote Katten burgerstraat te Amsterdam. Vr.: Hoe kan ik de kraag van een licht bruinen travers mantel, die vet geworden is, weer schoon maken? 2. Ook zit er een vlekje op, het lijkt wel op een inktvlek, hoe moet men die verwijderen. Antw.: 1. Met benzine; 2. Met een inkt- stift bij een drogist verkrijgbaar. Tegen twee New Yorksche exporteurs, die kisten met volgens hun opgaven kostbare schilderijen hadden verzonden, die voor 250C0 dollar waren verzekerd, is 'n aanklacht ingediend, daar zij verdacht worden een po ging te hebben gedaan om het schip, waar mede de kisten werden vervoerd, te doen stranden. Het is gebleken? dat de kisten slechts waardelooze schilderijen bevatten. Voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch werd Donderdag behandeld de zaak tegen den 19-jarigen wever M. A. B„ te Berghem en den 23-jarigen wever L, H. O. te Oss, beklaagd Johannes Hartogs te Oss opzette lijk van het leven te hebben beroofd, al thans opzettelijk zwaar te hebben mishan. deld, tengevolge waarvan hij is overleden. Beide verdachten ontkenden alle schuld Zij weten van niets en zijn dronken geweest. Er werden niet minder dan 21 getuigen géhoord, die echter niet het minste licht in de zaak brachten. In het algemeen wisten de getuigen niets of alleen van hooren zeggen. Enkelen hadden gezien, dat bekl. B. een blinkend voorwerp in de hand had. Hij heeft een mes in een bebloeden zak gehad, doch bekl. gaf voor, dat zijn hand wel verwond kan zijn geweest. Blijkens de getuigenverklaringen was er geen ruzie ge weest. Men had Hartogs hooren gillen en hem in een plas bloed zien liggen, maar velen der getuigen waren tóen weggegaan zonder hem te helpen, zelfs zonder aan elkaar te vragen wie er gestoken zou heb ben. Voortdurend moesten de president en de rechters opmerken, dat de verschillende verklaringen zoo onaannemelijk waren, dat zij er niets van geloofden en zij vroegen of getuigen onderling hadden afgesproken om niets te zeggen, wat echter ontkend werd. Zelfs degenen, die bekl. B. een mes in de hand hadden zien hebben, hadden niet ge vraagd, waar dat voor diende, en hadden heelemaal niet gedacht, dat hij de dader van de misdaad kon zijn geweest! Een der getuigen, Van den Elzen, had aan een drietal andere getuigen verteld, dat hij de mishandeling gezien had, dat O. en B. het wel zouden gedaan hebben. Hij ver- Woensdag werd voor het Gerechtshof te Arnhem de strafzaak tegen een 40-jarigen assuradeur behandeld, naar dc Tel. meldt. Deze was verdacht van oplichting van een rijwielhandelaar te Enschedé voor een bedrag van: één gulden en vijftig cent. Hij werd te dier zake door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot 8 maanden ge vangenisstraf. Zoowel de verdachte als het O. M. was hiervan in hooger beroep ge gaan. In het kort heeft deze zaak zich als volgf toegedragen. Op een van zijn zakenreizen bevond verdachte zich te Enschede zonder fiets. Daar hij van hieruit verder moest en daarbij éen fiets noodig had, trachtte hij bij den rijwielhandelaar B. een fiets te hu ren. Deze vroeg zijn spoorwegahonnement als onderpand. Maar de verdachte maakte den handelaar duidelijk, dat hij dit niet kon missen. In plaats daarvan gaf hij als een adres om naar zijn credietwaardigheid te infor- meeren op den heer N„ directeur van den Landbouwbank te Enschede, die in de on- middelijke nabijheid van den rijwielhande laar woonde. Deze maakte echter hiervan geen gebruik maar gaf. nadat hij volgen» zijn aangifte ook verschillende met firma- hoofden bedrukte enveloppes in het bezit van den verdachte te hebben gezien, waar door hij den indruk kreeg met een be trouwbaar zakenman te doen te hebben, zonder meer de fiets aan den verdachte af. Deze is, na verloop van geruimen tijd, "toen hij in staat van faillissement ver keerde, niet in staat geweest, de hliur te betalen. Hij zeide echter wel in het bezit van ruim voldoende geldmiddelen geweest te zijn, toen hij de fiets huurde. De procureur-generaal, mr. Van Lulofs Umbgrove, zeide, dat er eenige twijfel ge rezen is, omtrent de toerekenbaarheid van dezen verdachte. De deskundige, dr, Schnitzler heeft den verdachte onderzocht en hem gecshetst als een chronisch psycho- paath, die uiterst gevaarlijk voor de maat schappij is en dit waarschijnlijk steeds blij ven zal. Toch concludeerde deze deskun dige tot toerekenbaarheid. Hij is van oor deel, dat de verdachte eigenlijk nooit in de samenleving moest terugkeeren. De procureur-generaal legde er den na druk op, dat verdachte niet minder dan ze ven maal wegens vermogensdelicten is ver oordeeld. De procureur-generaal wees op de mo gelijkheid van opneming in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen, waar al leen gevangenen, die tot een langdurige straf zijn veroordeeld, worden opgenomen. Wellicht zou dé bijzondere behandeling in die gevangenis den verdachte tot verbe tering kunnen brengen. De eisch van den proc.-generaal luidde' 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, zon der aftrek van de preventieve hechtenis, die zeven maanden bedraagt. Als verdediger trad op mr. Talma. Pleiter vroeg vrijspraak. Mocht het Hof van andere meening zijn, dan gaf hij toch in overweging, dat een straf van 1 jaar en 6 maanden gevangenis zeker niet evenredig was aan het ten laste gelegde: de verduis tering van één gulden en vijftig cent. Pleiter vroeg het Hof, in ieder geval on middellijk een eind te maken aan de pre ventieve hechtenis van den verdachte, die nu al '7 maanden geduurd beeft, dit alles voor een bedrag van 7.50. De procureur-generaal zeide in zijn re pliek, dat volgens het reclasseerings-rap- port verdachte in de zeven jaar sinds zijn laatste veroordeeling allerminst -en vlek keloos leven heeft geleid. Het zwaarte punt van deze zaak ligt volgens spr, niet in de 1.50, maar in de gevaarlijkheid van den verdachte. Bekl. invrijheidstelling werd door bet Hof geweigerd. Steunt! Morgen de Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht" In het dal van geluk De vliegmachine nieuwste model, in- noud dertig pasagiers eerste klas, vijftig tweede klas en tachtig derde klas, eigendom van het Internationale Luchtvaartsyndicaat (d.w.Z. de machine, niet de passagiers) begon haar vaart te verminderen. We zweefden nu boven 'n prachtige streek: dennebosscben, heuvels, vijvers, meertjes, lommerrijke lanen, zon-overgoten vlakten en kleurige bloemen- en plantengroepen vormden een weelde van natuurschoon, waartusschen, als figuurtjes uit 'n splinter nieuwe speelgoeddoos, de witte gebouwtjes met roode en blauwe daken spikkelden. Het geheel was omgeven door een ring van malsch-begroeide duinen, zoodat we nderdaad de indruk kregen van een.geweldig lal, dat daar als door geheimzinnige toover- nachten was neergelegd, geheel apart van de gewone wereld met haar jachterig gedoe van zaken, verkeer, industrie, scheepvaart snz. Opeens begon het reusachtige vliegtuig snel te dalen en de vrouwelijke passagier van omstreeks negen en zestig jaar, die naast me, en voor 't eerst in 'n vliegmachine zat net als ik, maar dat liet 'k natuurlijk niet blijken, ik hield me alsof 't voor mij dagelij ksch werk was de vrouwelijke passagier greep me angstig vast, haar oogen werden klap bessen (grootste assortiment), haar neus gaten (en die waren al ordentelijk flink van afmeting) wer'den gelijk de holten van pijpe- koppen en d'r haren, plus minus drie en dertig, ruw geschat, vlogen omhoog als die van 'n in nood verkeêrend stekelvarken. „Meheer 1" cornet-a-pistonde ze „meneer 1 Vergane me nou 1 Vergane me nou 11" „Nee juffrouw, voorloopig gaan we nog., van vergaan is geen sprake." „O, gelukkig...." „Houdt u maar goed vast maar niet aan mijn arm asjeblieft, da's te riskant hier aan de lus, die is er voor gemaakt.... want u kan wel 'n schokje krijgen zoomedeen, vanwege 't stoppen I" „O, goed, dank u voor de advertentie." Ze greep naar de lus, maar vóór ze beet had sloeg ze met 'n knerp-gil over m'n schoot heen en kwam terecht in 'n mand met eieren.... met dezelfde schok waarmee het vliegtuig stilstond. Ik gunde me geen tijd, om de zicht- en hoorbare gevolgen af te wachten en stapte uit. De afspraak was, dat ik als herkennings- teeken 'n nummer van onze plaatselijke Ka tholieke krant uit m'n zak zou laten steken. Maar dat was blijkbaar niet eens noodig, want de directeur, die me stond op te wach ten, kwam al, van de zijde waar niet de krant zat, op me af. We herkenden elkaar nog van de vorige keer. „We zullen eerst even naar 't restaurant gaan" sprak hij vriendelijk „er is al 'tl tafeltje voor u gereserveerd." We gingen in de lift, die ons in enkele seconden op de werkelijke aarde bracht, en stonden al meteen voor 'f groote restaurant, dat zich weldra vulde met de zoo juist ge arriveerde bezoekers. Ik liet me het keurige plat-du-jourtje goed ynaken. Onderwijl stopte er voor 't re staurant 'n kleine, luxe auto en daar liet de directeur me instappen-, terwijl hij zelf naast me ging zitten. „We zullen nu eerst 'n toertje maken door 't dal" sprak mijn geleider „ik wijs u dan alles aan en dan kunt u vanmiddag 't in wendige bezichtigen van de inrichtingen, die u interesseeren. De auto zette zich in beweging en direct begon de explicatie. „Dit is de kerk, met er vlak naast het zusterhuisEn hier heeft u 't complex woningen van 't niet religieuze personeel. Hier rechts hebben we 't administratie gebouw; daar zitten dagelijks vijftig dames en heeren de boeken bij te houden, meest gewezen patiënten, die om nazorg-redenen niet meer in hun oude vak terug kuïinen." „Die kunnen toch meteen niet aan de boe ken gaan zitten? Ze zi;n immers niet op geleid?" De directeur glimlachte en ik voelde, dat 'k iets stoms had gezegd. „Natuurlijk kunnen ze dat niet..,, ziet u daar dat groote gebouw Dat is de onder- wijs-inrichting We hebben daar van alles, vanaf gewoon lager onderwijsver der boekhouden, stenografie, bouwkundig teekenen, ambachtsonderwijs, electro-tech- niek, huishoudschool, landbouwschool, enfin nog veel meer...* we zullen dat vanmiddag wel es bekijken.Hier heeft u de bad inrichting met vijf bassins en veertig ver trekjes voor dduche- en kuipbaden.. Daar naast ziet u 't machine-gebouw met eigen electrische centrale ne daarachter de chemi sche wasscherij met ontsmettingsovens. Nu moet u weer links kijken. Da's 't laboratorium voor scheikundig onderzoek en er vlakbij het instituut voor beroepskeuze.... Nu komen we aan de tachtig woningen van de nazorg-patiënten, die zich hier met hun ge zin hebben gevestigd. U ziet, elk huisje heeft 'n aardig lapje grond met nog 'n stuk moes- tuin." „Kolossaalkolossaalen ver dienen die allemaal hier hun brood „Zeker.... voor haast ieder vak hebben we hier 'n plaats, 'n Groot deel van wat hier wordt gefabriceerd hebbfen we natuurlijk zelf noodig, maar we hebben ook afzetgebied, zoo bijvoorbeeld voor de meubels, de textiel- goederen, de conservenfabriek-producten en zoo meer. Het doel van de nazorg is u bekend, nietwaar Ik wil nog even 'n voorbeeld aan halen. We kregen hier 'n stoker van 'n ijzer gieterij. De man, altijd gezond en sterk ge weest, komt op 'n avond thuis hij woonde in 'n steeg, in 'n krotwoning in Amsterdam en voelt zich slap, ziek, moe. De volgende morgen blijft ie in bed, begint te hoesten en geeft bloed optuberculeus. Hij komt hier en is na zes maanden totaal genezen. Maar.... sturen we nou zoo'n man terug naar z'n ijzergieterij en naar z'n steeg, dan loopt ie alle kans, om over 'n jaar wéér met 'n bloedspuwing thuis te komen.... We hebben hem dat onder 't oog gebracht...» afijn, hij blijft hier en komt in de afdeeling land- en tuinbouw.... krijgt 'n goed salaris en betrekt met z'n vrouw en kinderen een van deze woningèn voor 'n billijke huurprijs... de man is met z'n gezin gelukkig voor z'n heele leven, 't Spreekt vanzelf, dat we niet iedereen hier kunnen houden. Iemand, die 'n vak uitoefent, dat vanzelf al geen zware arbeid eischt en die 'n goedg woning heeft, gaat weer naar z'n eigen woonplaats terug maar toch krijgt ie hier de gelegenheid, .om nog 'n Kalf jaar, desnoods 'n jaar, in de na zorg te leven.... zooals gezegd zoovjel mogelijk in z'n eigen vak. Ai die nazorg patiënten worden natuurlijk in de gaten gehouden.... er is 'n scherpe controle met regelmatig terugkeerend geneeskundig on derzoek." „En.als 't niet te onbescheiden is. de ontwikkeling en de ontspanning, die we ook in 't gewone leven hebben...!" ,,'t Spreekt vanzelf, dat ook daarvoor wordt gezorgd. Kijk, we rijden toevallig op 't gebouw aan. Daar zijn verschillende kleine en één groote zaal.... met 'n tooneel en 'n cabine voor de bioscoop. Iedere week is er bioscope-voorstelling van goede films, deels wetenschappelijk, .deels opvoedkundig en deels vermakelijk. Dan hebben we 'n heel goed muziekkorps en 'o flinke tooneelclub, die stukken speelt waar men iets van mee neemt.... mooie stukken met 'n strekking dus. Dan zijn r sociale, apologetische en andere cursussen en zoo nu en dan 'n huis- vlij t-tentoonstelling of een op ander gebied en dat alles vóór en dóór de patiënten en de nazorg-menschen." „Ik zit perplex." '„O, we zijn er nog niet, hoorWe ko rden nu aan de industrie-terreinen waar de verschillende ambachten worden beoe fend.... dan krijgen we de boerderij, de moestuinen, de bouwakkers, de zuivel fabriek, 't abbatoir, de...." „Gos.... Gos.... hoe is dat alles toch tot stand gekomen in betrekkelijk weinig jaren „Voornamelijk door de vijf-cents-actie. We hebben 't zóó ver gekregen, dat ieder Katholiek Nederlander 'n vrijwillige contri butie gaf van 5 ct. per week. Dat is aange groeid tot 'n kapitaal van eenige millioenen. Verder hebben we enorm succes gehad met de reizende tentoonstelling op gebied van hygiënie en volksgezondheid, waaraan 'n lo terij was verbonden. In iedere flinke plaats werden de 5000 beschikbare loten van 'n kwartje totaal uitverkocht, dank zij de vele hulpvaardige handen, die daaraan hebben meegewerkt en de personen, die voor de attracties zorgden. En dan niet te vergeten de Speldjesdagendat moet enorm ge weest zijn.... En zoo hebben we dan dit verrukkelijke „Dal van geluk" tot stand gekregen. Voor Holland is 't hieuw, maar in 't buitenland bestaan de nazorg-sanatoria reeds jaren. We zijn eigenlijk veel te lang achter gebleven. O, en er komt nog veel tpeer bij als we 'n minuut of vijf verder zijn gereden, dan ziet u wat er allemaal nog in aanbouw is.... als 't zoo doorgaat wordt 't hier 'n aparte gemeente, met 'n Raad en alles wat er bij hoort.... Of nee, zoo ver moet 't maar niet komen.... want'dan kregen we ook verdeeldheid..'t is nu 'n heele groote kolonie van eensgezinde menschen, die allemaal gelukkig zijn...." Lezeressen en lezers 1 U heeft het natuurlijk al direct gesnapt. Wat hierboven staat is heelemaal 'n droom. De werkelijkheid list helaas nog zoo ver., zoo vèr.... En tóchhet kan.... tot de onmoge lijkheden behoort het niet. Het nieuwe sanatorium, dat in 1935 ge reed moet zijn, kin worden zooals het in de droom staat beschrevenA 'n beetje f fantastisch vanzelf. „Het dal van geluk" met die prach tige inrichtingen van nazorg, zooals zé in Engeland zijn, kan er komen als.... Als er ook precies gebeurt wat er staat. En eer 't zóó.ver is.... Och, laten we voorloopig maar niet te veel op ons verlanglijstje zetten. Laten we beginnen met een bescheiden verzoek.... en vragen of iedere Katholiek morgen getooid wil zijn met het leven- en heilbrengende speldje. Is dat te veel gevraagd? Te veel gevraagd als we weten, dat veel andersdenkenden het óók zullen doen, zonder te vragen naar religie...» Als we weten, dat er honderd en twee ea veertig op de wachtlijst staan? Als we weten dat daarbij zijn tientallen vaders, die het brood niet kunnen verdie nen...tientallen moeders, die hun gezin in stand moeten houden.... tientallen on schuldige kinderen, die nog niet half weten hoeveel moeder-tranen er om hen worden geschreid Zult ge uw hand niet uitsteken, uw stem niet verheffen, alles niet in 't werk stellen voor redding als ge ziet, dat er. een mede- mensch in het water ligt en dreigt te ver drinken Hebt ge ooit gezien hoe er gezwoegd werd door krachtige mannen, om bij zoo'n dren keling de levensgeesten op te wekken? Nu zijn er 142 drenkelingen, die zullen vergaan als ge niet allen, allen zonder uit zondering 'n hand uitsteekt ter redding 1 We vragen niet voor ons zelf.we vra gen voor geloofsgenooren, die in barre nood verkeeren.die de magere, schier ont vleesde armen uitstrekken naar ons, terwijl de handen, die witte, dunne handen in smee king zijn saamgekneld.... God Almachtig zal het zien als ge morgen uw penningske bijdraagt Maar ook zal Hij het zien als ge het niet doet. Ja, nog 'n klein droompje tot slot. Morgen is het prachtig weer.... Nog meer dan honderd helpsters en helpers ko men zich melden, omdat zezoo ver nog niet hadden gedacht 1 En duizenden speldjes zullen vriendelijk blikkeren in de zonen veel blijde stem men zullen u in de ooren klinken.... En ze zullen zeggen de woorden: „Dank.... dankdank...» de levenskracht komt cpk voor ons weer «X. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5