Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroep R4DIO H. A. J- MOORS VERONICA. NIEUWE HAARL. COURANT Derde Blad Zaterdag 17 Juli 1926 Caillaux stuit bij het uitwerken zijner financieeie plannen op verzet. In verband met de ingebrachte beschuldiging tegen de vroegere Noorsche ministers, hebben de ministers 'van Nationale verdediging en openbare werken hun ontslag ingediend. Een langdurige aardbeving, vermoede lijk in Aluska, geregistreerd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. ZICH VIER JAAR DOOD GEHOUDEN. De procedure v. Blankenstein contra Gerretson. Z. K. H. de Prins. De staking van Transport arbeiders te Langendijk. Het Pan Pacific Science De commisie voor werk verruiming. Ned. Detailhandelaren in brandstoffen. Centrale bond van Transport arbeiders. Het Mijnartsinstituut. Technische Hoogeschool. R.-K. Staatspartij. INGEZONDEN. Katholieke Radio Omroep Amsterdam. Koningstr.27 Haarlem FEUILLETON. De moeilijkheden van Caillaux. Weinig hoopgevend is de stemming in po litieke kringen ten aanzien van de plannen van Caillaux, die voor een goeden afloop van de Kamerdebatten in de volgende week ten zeer ste doen vreezen. In de financieeie Kamercom missie zal vermoedelijk voor de plannen van Caillaux geen meerder heid zijn te vinden en al moge de minister nu nog vertrouwen heb ben in de Kamer toch wel een meerderheid te zullen halen, die verwachting rust dan toch op zeer zwakke gronden. Nog altijd schijnt het besef vin den ernst van den toestand niet voldoende te zijn door gedrongen in de politieke kringen en men blijft twisten en polemiseeren alsof niet elke dag uitstel bij het nemen van doortastende maatregelen de situatie verergert en de op lossing van de moeilijkheden bezwaarlijker ma^kt. Ieder erkent wel, dat moet worden getracht zoo spoedig mogelijk een einde aan de crisis te maken, maar iemand is bereid voor de bereiking van dit doel iets van zijn vooropge zette meeningen te laten vallen. En men moet, ondanks de voortdurende daling van den frankenkoers, met de mogelijkheid van een nieuwe politieke crisis in Frankrijk rekening houden. - Alles bijeengenomen, kan men slechts zeg gen, dat de vooruitzichten voor een bevredi gende regeling in Frankrijk vooralsnog wei nig hoopgevend zijn. Ook van Europeesch standpunt. Want er is zeker niemand buiten Frankrijk, die niet inziet, dat het volstrekt niet een uitsluitend Fransch belang is, dat er spoedig een einde komt aan de financieeie crisis in Frankrijk en een bevredigende re geling van de financieeie moeilijkheden wordt verkregen. Het geschil in de Engel- sche mijnindustrie. Sir Adam Nimmo, de ondervoorzitter van „e vereeniging van mijneigenaars, heeft in een rede, sprekend over het standpunt van den Mijnwerkersbond („geen penny minder loon, geen minuut langer werken") gezegd, dat al zou de staking nog zes maanden duren, de eischen der mijnwerkers niet zouden kun nen worden ingewilligd. De lóonaanbiedingen van de eigenaars waren volgens hem zoo royaal mogelijk toch was er belangrijk hiaat dat moest wor den aangevuld, om het economisch even wicht in de industrie te herstellen. Dat hiaat was 2% shilling per ton en tenzij er iets te bedenken was in den vorm van een subsidie om dit hiaat aan te vullen, was er geen rede lijke oplossing voor de huidige crisis te vin den. Het voorstel der geeste lijkheid; Het bestuur van den mijnwerkersbond heeft Donderdag beraadslaagd over een voor stel, door de vertegenwoordigers der kerken in een samenkomst met het bestuur ter sprake gebracht. Dit voorstel kwam volgens de „Evening Standard" hierop neer, dat de mijn werkers gedurende vier maanden weer aan het werk zouden gaan op de oude voorwaar den en dat in dien tusschentijd zou worden onderhandeld over een duurzame overeen komst. Mocht aan het eind dier voer maanden geen regeling zijn getroffen, dan zouden de geschilpunten verwezen borden naar een on- afhankelijken arbiter. De mijnwerkersleiders hebben dit voorstel volgens de E.S. aandachtig en zelfs welwil lend overwogen. Het zou intusschen beteeke- nen, dat gedurende die vier maanden het Verschil tusschen de loonen van April en die welke de industrie op een economische basis kan betalen, door den staat zou werden bijge past. Daarmee zou een verdere subsidie van 10 millioen pond gemoeid zijn, waartegen de regeering sterk gekant is, zoodat de mogelijk heid om langs dezen weg tot een oplossing te komen, zeer groot lijkt. De reis der Koninklijke Familie. Het Spaansche koninklijke paar is naar Frankrijk vertrokken, uitgeleide gedaan door koning George, koningin Mary, den prins van Wales en andere leden der koninklijke familie. Chamberlain bood de Spaansche ko ningin bloemen aan. De vervolging der vroegere Noorsche ministers. De Ministers van Nationale Verdediging en Openbare Werken zijn afgetreden naar aan leiding van het besluit van het Odelsting om de leden van het vroegere kabinet-Berge, waarvan zij ook deel uitmaakten, in staat van beschuldiging te stellen. De Pcolsche Grondwets herziening. Naar uit Warschau wordt gemeld, heeft de grondwetcommissie uit het parlement de regeeringsvoorstellen goedgekeurd. Vrijdag kwamen zij in den Landdag in behandeling. Postgeheim en omzetbe lasting. De correspondent van het „Berl. Tag." te Warschau maakt melding van persberichten volgens welke de directie van posterijen en telegrafie aan alle Poolsche postkantoren 'n geheime aanschrijving heeft gericht, waarin wordt medegedeeld, dat met machtiging van den minister van financiën de betrokken ambtenaren de particuliere correspondenties van firma's en van personen kunnen openen en controleeren. Een en ander moet dienen ter controleering van de opgaven voor de omzetbelasting. De voorgenomen maatregel heeft in 'n- dustrieele kringen groote 'verontwaardiging gewekt. De Spaansche zetel in den Raad. Primo de Rivera heeft tijdens zijn verblijf te Parijs verklaard dat de pers Hn Spanje een groote vastberadenheid zal toonen ten opzichte van het verkrijgen van een perma nenten zetel in den Raad van den Volken bond. Primo zou aan de „Avenir" hebben mede gedeeld, dat Briand hem zou hebben verze kerd, dat hij Spanje krachtig in de Assem- blée van den Volkenbond zal steunen, Aardbeving geregistreerd. Er is gisteren in Victoria (V. S.) een hevige aardbeving geregistreerd, die te ruim half drie 's middags begon en meer dan een uur duurde. De afstand wordt op 1100 mijlen ge schat, vermoedelijk in het gebied van Alaska. VERDRUKKING DER KATHOLIEKEN IN FRANKRIJK. Ondanks den grooten politieken en eko- nomischen warboel kunnen de anti kloika- len in Frankrijk in hunnen strijd tegen den godsdienst maar niet tot rust komen. Ter wijl men van den eenen kant de autoriteit der Kerk wil gebruiken om de financieeie krisis te boven te komen, toont men zich van den anderen kant zoo hatelijk, dat zich dezer dagen wederom drie Bisschoppen ge noodzaakt zagen, om tegen de brutale, we derrechtelijke geweldplegingen der antikle rikale drijvers te protesteeren. Behalve den Bisschop van Limoges, die protesteerde tegen den beruchten verkoop van het nonenklooster te Evaux-les-Bains. waarvan m enter elfder ure toch nog heeft afgezien, was het de Bisschop van Autun, die in een openlijk protest zich beklaagde over de veroordeeling van twee personen, welke hadden deelgenomen aan eene pro cessie, die van overheidswege verboden was. Dit verbod was dit jaar uitgevaardigd ondanks de traditie, volgens welke tot nu toe de processies steeds met volle vrijheid konden gehouden worden. De Bisschop verklaart in zijn protest, dat hijzelf de processie heeft voorgeschreven en dus alle verantwoordelijkheid op zich neemt. Het derde protëstschrijven stamt van den Bisschop van Nevers. Den 12 Juni 1.1. liet de overheid van Lor- mes den deken dier plaats door gendarmen uit zijne pastorie verdrijven, om de eenige reden, dat de deken een huurcontract der pastorie, hetwelk onzinnige bepalingen be vatte, niet had kunnen noch willen onder teekenen, Nu heeft de Bisschop over Lormes, het interdikt uitgesproken; het is verboden zoowel op Zondagen als door de week. zoo wel in de parochiekerk als op andere plaat sen H. H. Missen te lezen. Alleen de allernoodzakelijkste kerkelijke handelingen kunnen door een priester uit de omgeving verricht worden, doch zonder H. Mis. De Bisschop schrijft: „De religieuze toe stand te Lormes is in alle opzichten zeer beklagenswaardig. De verantwoording dra gen zij, die door openbare verordeningen het zoo gewild en onvermijdelijk gemaakt heb ben.'" Een waardig tegenstuk tot de aangehaal de voorbeelden vormt het besluit om het be roemde klooster „La Grande Chartreuse" tot Deensch museum en herstellingsoord voor buitenlandsche studenten in te richten. De kloosterlingen, die in den oorlog hun leven en bloed veil hadden voor het vader land, worden nu tot dank van hun eigen dom verdreven, om plaats te maken voor de buitenlanders. Nog talrijke andere gevallen, waarin pro cessies of Katholieken-bijeenkomsten ge stoord of verhinderd werden, geven blijk van een gelijke gezindheid. HET CONFLICT IN DE HAVEN VAN DUINKERKEN. Het conflict in de haven van Duinkerken. Donderdagavond werden in de haven van Duinkerken achtereenvolgens vier branden aangestoken, waarbij balen wol en tabak werden vernield. De eerste drie branden werden vrij snel gebluscht, doch de vierde nam groote proporties aan. De schade wordt op 250.000 francs geschat. Op de plaatsen van den brand werden snippers van een com munistisch blad aangetroffen. De werkgevers zijn voornemens om Maan dag de werkplaatsen te openen op de do,or hen voorgestelde voorwaarden. De werkwil ligen zouden worden beschermd. Voor den politierechter in Bowstreet wordt thans een proces behandeld tegen een 52- jarige keukenprinses, die kans gezien heeft zich vier jaar dood te houden en op deze zonderlinge wijze een verzekeringsmaat schappij voor een kleine 30CO pond heeft op gelicht. Zij had in het begin van 1922 al haar bezittingen aan haar zoon vermaakt. In Ju ni van datzelfde jaar verdween zij spoorloos. Men vond haar kleeren aan het strand bij Ilfracombe, haar opsporing werd verzocht, maar zonder resultaat. In November sprak het High Court rechtsvermoeden van over lijden uit en het volgende jaar keerde de maatschappij, waarbij zij verzekerd was, het verzekerd bedrag van een 3000 pond aan den executeur-testementair uit. Wat was er intusschen met de doodge waande gebeurd? Op den dag harer ver dwijning meldde zij zich aan bij een tehuis voor meisjes te Exeter,, waar zij zich uitgaf voor een meisje uit Australië en beweerde, dat zij al haar bagage op de treinreis ver loren had. Ofschoon zij er voor een „meisje" wel wat erg weinig jong uit zag, nam men haar op en tot het eind van 1924 diende zij op verschillende plaatsen als keukenmeid. !n Februari 1925 ging zij als zoodanig naar Nieuw-Zeeland. Het wekte achterdocht,, dat haar schoondochter geld toegezonden kreeg uit Australië, zij werd naar Engeland terug gezonden en beweerde bij haar aanhouding te Southampton zich niets meer te herinneren. Haar zoon, die mede in het complot was, is sedert overleden tengevolge van een ongeval met een auto, die hij gekocht had van voor schotten op wat hem te wachten stond van zijn moeders „versterf". Gestolen goed.... TOREN INGESTORT. Hel „Salzb. Volksbl." meldt, dat heden te Hattsee de toren van de oude kerk en een gedeelte dezer laatste, die gesloten was, is ingestort. ANTI-GODSDIENTIG OPTREDEN VAN HET GEMEENTEBESTUUR VAN LUGANO. Bij gelegenheid van den diosecanen Eucha- ristischen dag te Lugano, 27 Juni 1926, zou men op de Piazza della Rifoma een rust- altaar opstellen. Hierin werd men echter door de bemoei ingen van de stadsoverheid verhinderd. Daar tegenover heeft Mgr. Bacciarini, de Apos tolische Administrateur van Tessin, die, om dien dag te midden van zijn volk te kunnen vieren, zijn ziekbed in het Theodosianum te Zurich had moeten verlaten, een protest uit gevaardigd en dit gericht aan het gemeente bestuur van Lugano. Tegen hetzelfde voorval protesteerden nog in een openlijk schrijven het domkapittel en het organisatie-comité; dit laatste beroept er zich op, dat een dergelijke handelwijze eene schending is der Zwilsersche confederatieve en kantonale konstitutie van 28 Januari 1868, waarin geloof?- en gewetensvrijheid gega randeerd wordt. SCHIETPARTIJEN TE NEW YORK. Twee detectives, die vier verdachten van diefstal met een gestolen auto naar het hoofdbureau brachten, werden eenige mijlen ver door misdadigers achtervolgd en ingehaald. Uit de tweede auto werden tee kenen gegeven aan een van het viertal ar restanten die de gestolen auto voor de de tectives bestuurde. Hij bracht den wagen onmiddellijk tot slaan. Zijn drie metgezel len vielen daarop de detectives aan, ter wijl er uit de tweede auto revolverschoten op de politiebeambten werden gelost. De detectives verwondden twee' der mannen in de eerste auto doch werden ook zelf gekwetst. De twee andere arrestanten be nevens de inzittenden van de tweede auto ontsnapten juist toen een verkeersagent op het schieten afkwam. De detectives waren niet ernstig gewond, doch moesten toch naar het ziekenhuis gebracht worden. De schietpartij had des middags om aalf- vijf plaats op een plek waar et op dat uur vol is met auto's, op weg van en naar de bruggen tusschen New Fork en Brooklyn. Gisteren is voor de rechtbank te 's Gra- venhage aanhangig gemaakt de vordering tot schadevergoeding wegens beleediging van dr. van Blankenstein tegen prof. Ger retson Der zaak werd aangehouden tot 7 Sept. Z. K. H. de Prins, die, gelijk reeds ge meld is, nog niet naar Nederland terug keert, vertoeft thans in Duitschland en zal daar tot half Augustus blijven, voorname lijk voor een verblijf in Mecklenburg. De afdeeling Broek op Langendijk-Noord- Scharwoude en Warmenhuizen, van den Centralen Bond van Transport-arbeiders.de Nederlandsche Federatie van Transportar beiders St. Bonifacius, en den Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders hebben zich met een manifest tot de btttrge- rij gewend om te trachten aan te toönen, dat de werkgevers den strijd hebben uitge lokt. Het manifest legt er den nadruk op, dat de vereenigingen van transport-arbeiders bereid zijn een nieuw contract op de oude voorwaarden aan te gaan. Tot afgevaardigden op het Pan Pacific Science Congress, hetwelk dit jaar te Tokio wordt gehouden, zijn benoemd de navolgen de heeren: dr. A. A. L, Rutgers, directeur van het Departement van Landbouw, Nij verheid en Handel, voorzitter; dr. H. J. F. Bijlmer, officier van gezondheid der eerste klasse, dr. B. J. O. Schrieke, hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia; ir. J. H. G. Gevers, oofd van den dienst der. Triangulatie; dr. W. F. Gisolf, leeraar in de mineralogie aan de H. B. S. te Bandoeng; dr. J. Boerma, dir. van het Kon. Magne tisch en Meteorologisch Laboratorium te Batavia; dr. Ch. E. Stehn, geoloog tweede klasse bij het Vulcanologisch Onderzoek; dr. K. W. Dammerman, hoofd van het Zoölo gisch Museum en Laboratorium te Buiten zorg. De voorzitter zal voorstellen, het con gres in het jaar 1929 in Nederlandsch-Indië te houden. De Commissie voor Werkverruiming ver gaderde dezer dagen onder voorzitterschap van prof. Nolens. Verslag werd uitgebracht over de besprekingen, welke werden ge voerd met betrekking tot de mogelijkheid van verruiming van werkgelegenheid in de Drentsche vene' Besloten werd een onder zoek in te steil ennaar de mogelijkheid van de bevordering van werkgelegenheid in Zeeuwsch-Vlaanderen. Omtrent den toe stand in het steenhouwersbedrijf werd mede gedeeld, dat de werkgelegenheid in dit be drijf wederom geleidelijk toenemt. Voorts blek, dat de bemoeiingen der commissie met betrekking tot de regularisatie van de werkgelegenheid in het schildersbedrijf we' der gunstige resultaten hadden opgeleverd. Besloten werd, dat een verzoek van een ge meentebestuur in Noord-Brabant omtrent ontginning van gronden en aanleg van water en landwegen vanwege het besttïur zal wor den onderzocht. Te Utrecht vergaderde deze bond onder leiding van den heer J. Baerens uit Arnhem. De jaarverslag enwerden goedgekeurd. De volgende algemeene vergadering zal in Alkmaar worden gehouden. De heer H. Brouwer, te Winschoten, hield een lezing over: „Een belang voor den brandstoffenhandel", waarin spr. uiteenzette wat de brandstoffenhndelaar dient te we ten in eigen zaal: van eigen waren en daarbuiten. Aan de orde was daarop de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren A. Capelle, H. Schoonderbeek en, A. J. J. M Wircx-Tak. Gekozen werden de heeren A. Capelle, A. J. J. M. Wiercx-Tak en L. E. Sparenburg. Ten slotte hield de heer G. de Clercq, te Amersfoort, een lezing over: „Daarom moe- Jen kolen op analse gekocht worden?.' N een dankword van den voorzitter volg de rondvraag en sluiting. Op het Congres van den Centralen Bond van Transportarbeiders besprak de voor zitter, de heer Brautigam, de houding van den hee Stenhuis. De heer Brautigam gaf te kennen, dat de vakorganisatie ernstig aan kracht zou inboeten, indien zij de door den heer Stenhuis voorgestelde strijdwijze zonder meer zou toepassen. De heer Sten huis is totaal uit het lood geslagen en hij zaait aldus spreker niets dan wan" hoop. Slechts moeizaam en voet voor voet kun nen we terrein veroveren. De generaal moet de overtuiging hebben, dat zijn opvatting gedragen wordt door zijn staf en begrepen door zijn manschappen. Vragt hij meer, dan de gemiddelde soldaat aan uithoudingsver mogen geven kan, dan vernietigt hij den troep. Dit bedenke de beer Stenhuis, zegt spreker. Voor mijn vriend Stenhuis zeide spr. heb ik alle respect, maar ik hoop, dat hij in de afgeloopen weken tot beraad zal zijn gekomen, opdat een conflict met den voorzitter van het N.V.V. uitbiijve. De samenwerkende mijnwerkersbonden hebben een brief gericht aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank, den voorzitter van den Raad van Beroep te Roermond en aan de contact-commissie, inzake het mijnartsen- instituut en ontduiking van de Ongevallen wet. In deze brieven wordt gezegd, dat door het optreden van de mijnartsen van vrije artsenkeuze voor de mijnwerkers bij de be handeling van ongevallen, practisch geen sprake meer is. Verder, dat het overgroote deel der bedrijfsongevallen, die weekver- zuim ten gevolge hebben, niet bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank worden gemeld, waardoor groot nadeel aan de arbeiders wordt berokkend, en bovendien een onjuiste ongevallenstatistiek ontstaat. Door een ongevallenstatistiek, waarin 'slechts een zeer gering deel der plaats ge vonden ongevallen wordt vermeld, ontstaat bovendien, aldus schrijven de 'bonden, de in druk, dat de gevaren van den mijnarbeid geringer zijn als werkelijk het geval is, en daardoor verslappen de controle en het toe zicht op de nakoming van de veiligheids-1 voorschriften. Verder beklaagt men zich er over, dat de arbeiders niet alleen practisch gedwongen worden zich door de mijnartsen te doen be handelen, doch dat bovendien, wanneer ar beiders tengevolge van een geschil omtrent de hoegrootheid van hun uitkeering in be roep gaan bij den Raad van Beroep, de voorzitter van den Raad van Beroep, veelal de in dienst der werkgevers staande mijn artsen, als onpartijdig-deslcundige oproept. Door al deze maatregelen wordt volgens de- mijnwerkersbonden, de Ongevallenwet grovelijk overtreden, gevaar en nadeel aan de arbeiders berokkend en het vertrouwen in de onpartijdigheid van den Raad van Beroep ernstig geschokt. Aan het bestuur der Rijksverzekerings bank, de contact-commissie en den Raad van Beroep wordt verzocht, al die maatre gelen te nemen welke noodig zijn, dat voort aan de bepalingen der Ongevallenwet ook voor de mijnwerkers loyaal worden toege past. Bij Koninklijk besluit is aan de Techni sche Hoogeschool te Delft benoemd tot ge woon hoogleeraar in de afdeeling der Weg en Waterbouwkunde, om onderwijs te ge ven in het landmeten en waterpassen en de geodesie, ir. W. Schermerhorn, thans assistent aan die hoogeschool. Het nieuwe Partijreglement is in druk verschenen en is verkrijgbaar bij het Bonds- secretariaat, Hinthamerstraat 170, Den Bosch, tegen vooruitbetaling ad 5 cents per exemplaar. (Voor den inhoud van deze rubTiek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk.) MEDEDEEL INGEN VAN DEN K. R. O. Steeds werden onze wehglijksche mede- deelingen meer en meer gecomponeerd in de majeur-toon. Wij hebben er reden voor en het zal onzen radio-enthousiasten wel aangenaam zijn te vernemen, dat de belangstelling voor onze stichting steeds extensiver wordt, door het toenemend aantal leden van donateurs en steeds intensiver door het klimmend cij fer van geldelijke bijdragen. Wij worden zelfs zoo nu en dan verrast door feiten, welke wij in de verste verten nog niet mogelijk achtten. Wat wij hiermede bedoelen Wij schreven in onze circulaire „Aan de Katholieken van Nederland" het volgende Daar zij geen enkel katholiek in ons land, die niet medewerkt om onzen omroep te maken tot wat wij gemaakt hebben van onze katholieke pers en onze katholieke scholen. Voortaan mogen wij niet meer ons geld en onze krachten geven en versnipperen aan neutrale instellingen op dit gebied, evenmin als wij het aan anderen doen, maar heel ons kunnen dient te zijn geconcentreerd op den Kath. Radio Omroep om dezen te maken tot een, die de vergelijking met andere gans rijk kan doorstaan. Hiefvoor is noodig het vormen van een grondkapitaal en vervolgens een jaarlijksche drage van alle katholieken van Nederland. Wat het eerste betreft dit is een zaak, di^ zich niet afspeelt in het openbaar. Wat het tiveedf aangaat hiertoe roepen wij onze ge loofsgenoten op en vragen hen met allen aan drang: Wordt lid van den K.R.O. door het geven van f 5 per jaar of donateur door het schenken van jaarlijks f 10 of meer. En wat het eerste aangaat ook zonder dat wij van onzen kant ook maar een stap in de richting gezet hebben, gaat de gedach te aan het vormen van een grondkapitaal dat wij zeker in de toekomst moeten hebben, reeds in vervulling. Dat is de verrassing. Twee Katholieken uit ons land zonden ons spontaan ieder een beduidende som voor dat doel. Neen, daar bouwen wij geen eigen zendstation van en daarvan is de intrest zoo groot niet, dat wij de jaarlijksche bijdragen niet noodig zouden hebben, maar wat het ons en een ieder die met ons meeleeft en medevoelt, duidelijk maakt het grootsche idee, dat wij eenmaal zullen moeten komen tot een eigen exploitatie van onzen omroep, begint zich als van zelf onder de katholieken te ontwikkelen. Het groeit al en het is tevens een aansporing voor degenen onder ons, die zich nog niet opgaven als leden of donateurs van den K.R.O. om waar zulke edelmoe dige menschen voorgaan, minstens te volgen met een jaarlijksche bijdrage welken onzen omroep in staat stelt zijn programma's te ontwikkelen en te vervolmaken Deze maand begint het sextet, dat wij eenige weken gele den aangekondigd hebben, te spelen. In Augustus een trio van bekende musici, dat geregeld onze uitzendingen zal opluisteren, zoodat wij gedurende den aanstaanden win ter met het bestaande K.R.O. kwartet drie van de vier avonden in de maand met eerste- klas kunstenaars bezet hebben. Dat wij in combinatie met sprekers en zangers een prachtig winterseizoen tegemoet gaan, zul len onze katholieken luisteraars en velen daarbuiten wel met ons eens zijn. Past. L. H. PERQUIN, Voorz. K.R.O. De grootste keuze in ontvangtoestellen en onderdeden heeft U bij ZONDAG 18 JULI. HILVERSUM, 1050 M. 8.30—915 Vrijz. Prot. Radio-Omroep. Morgenwijding. Ds. G. v. Duyl, Vrijz. Pred. te Hilversum. Mej. M. W. Servatius uit Assenzang. Ferd. Kloek-organist te Hilversum. 10.15 1200. Dienst in de St. Dominicuskerk te Amsterdam. Het zangkoor van de kerk, o. l.v. den heer G. Kimmyzer. Evert lïaak- organist. Missa „Tribus vocibus virilibus (Amatae giliae Gertrudae)", van V illem Héydt, componist te Nijmegen. Predikatie door den Z. Ew. Pater Joachim van Ginne- ken onderwerp „Het Koningschap van Christus." Voor de Mis Allegro op 8i, Guilmant (Evert Haak). Voor net Kyrie: Ps. 47 (Statenb. 48). Na het Gloria Ps. 30 (Statenb. 31). Pr. 4? (Statenb. 48). Na het CredoPs. 17 (S'atenb. 48.) Na 't Gloria Ps. 30 (Statenb. 31). Ps. 47 (Statenb. 48). Na het Credo Ps. 17(Satenb. 18.) Na net Agnus Dei Ps. 33 (Statenb. 34.) Grego- riaansche melodieën. Na de mis a. Kaec dies 4 st. mannenkoor met orgel. Giesen b. Grand Choeur (orgel) Dubois. 3.00 Kur- haus-uitzending. Het Residentie-orkest, o.l. v. Ignaz Neumark. Solist Solomon- piano. 1 Rossini Ouverture Der cüebische Eister. 2 Tschaikowsky Andante canta bile. (voor strijkorkest. 3. Ram.eau Bal letsuite (arr. v. Mottl.) a- Menuetto. b- Musette. c. Tambourin. Pauze 4 Beethoo ven Pianoconcert no. 3 c-moil. a- Allegr. con brio. b- Largo, c. Rondo (al legro)- (Solomon) 5.00 Christel. Raciovsr. Dienst in de groote kerk te Hilversum Voorganger De heer J. Valk, Godsdienst onderwijzer te Hilversum. 1. Voorzang Psalm 95:1 en 4-Votum 3 Afleggen der geloofs-belijdenis 4 Zingen Avondzang v. 75 Lezen Lucas 14 vers 1132 6 Gebed 7. Tekst Genesis 45 v. 46.8. Zin gen Psalm 100 v. 14. 9. Predikatie. 10. Tusschenzang Psalm 66 v. 2 en 311 Vervolg predikatie. 12 Dankgebed. 13. Nazang Gezang 96. 14. Zegenbede. 7.45 Persberichten en sportuitslagen. 8.15 Kurhausuitzending. Solistenconcert o. 1. v. Prof. G. Schneevoigt. Soliste Ilona Durigo-zang. 1. Lalo Ouverture Le Rpi d' Ys. 2. Rabaud La Procession. Nocturne. Poeme symphonique d' après Nicolas Lenau. 3. Glazounow Scherzo. 4. Aria, te zingen door Ilona Durigo. Pauze 5. LisztOrphee, poème symphonique. 6. Liederen, te zingen door Ilona Durigo. 7. Gretry-Mottl Balletsuite uit „Cephal et Procris," a. Tambourin. b. Menuetto (Les Nymphes de Diane), c. Gigue. DAVENTRY, 1600 M. 3.50 Lichte or- kestmtïziek. M. Raphael-bariton. C. Shar- pc-ce!lo. Orkest 4.35 „To „Julia," van Quilter. Zangcyclus 4.50 Concert 5.50 werken van Shakespeare. Henry VIII," scènes uit de 2e, 3e en 4e acte. 6.20 Sluiten. 8.20 Het luiden der kerk klokken 8.35 World's Christian En deavour Convention-in Crystal Palace. 9.15 Causerie The Elizabeth Garret Anderson Hospital extensions fund. 9.20 Weerber., nieuws. 9.4010.50 Con cert door het Casano-octet. E. Fenton- zang. PARIJS „RADIO-PARIS," 1750 M. I.05 Concert door het orkest Gayina. 8.50 Concert en dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1300 M. II.501.10 Concert door de kapel Bou- langer. 8.50 Wagner-avond. 10.50 12.20 Dansmuziek. BRUSSEL. 486 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.35 Concert.? lie. Farrere- zang 10.20 Nieuwsger. MUNSTER, 410 M. 9.20 Morgencon cert door het dubbelkwartet v. h. Christel, blaaskorps.10.15 Heruitzending Domi nicuskerk 11.50 Lezing over-Dostojews- ,1a 12.20—1.20 Concert. 3.35 Mad- chènkranzchen 4.20 Concert door het dubbelkwartet. 5.20 Oude en nieuwe walsen 7.50 en 8.20 Lezingen.-8.50 La sinta implice, Mozart. i 1-05 Concert MAANDAG 19 JULI. HILVERSUM 1050 M. 12.00 Politieber. 5,006.00 Kinderuurtje door Mevr. Ant. v. Dijk 6.157.45 Vooravondconceri, door h4t H.D.O.-Orkest. 7.45 en 10.00 Persber. 8.10 Amusementsavond. Hef Polyphonisch mandoline-orkest „Amicitia' Dir. L. Mieremet. Eenige leden van de Liedertafel „Zang en Vriendschap". Dir- G. Boer. Duo Joe en Nelli. Utrecht. De heer en mevr. Krynen, Holl. Karakter- düettisten; a. d. vleugel mej. Krynen. Humoristisch kwartet „De hooge Q.2 tenoren en 2 bassen. Harmcnica-duo: The two Johnnies. DAVENTRY 1600 M. 11.20—1.20 Het ra diokwartet en solisten, contra alt. tenor, cello. 1-202.20 Lunchmuziek. 3.20 Meeting van de Soc. of Chemical Industry. Rede door Balfour. 4-20 Lezing: Die Venice of the East. 4.35 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Lichte mu ziek. 7.20 Tijdsein Big Ben, weerber.i nieuws. 7.45 Gedichtenvoorlezing van Juniper Jem, Anstey. 8.00 Pianocom posities van Bach. 8.20 Mannenkoor en R, Newell, bariton 8.50 Kamer muziek. Het Boris Pecker strijkkwartet. 2 violen, viola en cello, I.Ianson, sopraan. 9.50 Weerber., nieuws. Lezing. Ah raids in the future. 10.25 Variété „The scene shifter's lament", comedie. R. Pal mer en W. Watson, duetten, C. Clifford, zang. Munro en Mills, syncopatie. 11.20 12.20 Dansmuziek PARYS „RADIO-PARIS", 1750 M. 12.50 Concert door het orkest Gayina. 5.05 Orkest Malsang. 8.50 Concertselectie. KONIGSWUSTERHAUSEN 1300 M. 8.20 „Der Garten Eden", comedie in 4 acten v. R. Bernauer en R. Ocsterreicher. BRUSSEL. "86 M. en ANTWERPEN, 265 M. 8.20 Fragmenten „Mireille", opera v. Gounod. 10.20 Nieuwsber. MONSTER, 410 M, 1.35—2.50 Concert. 4.004.20 Radio-Iiteratuur. 4.35 Opera muziek. 6.05 Concert door Paul Mabia. 6.50 7.20 en 8.20 lezingen. 8.50 „Halt giegen Hatt, Neöer-Duitsch boerendrama^ in 9 eten. 11.30 Sportlezing. 27 Daarom juist verlang ik naar de vol doening van allen, die er belang in stellen, te kunnen bewijzen, dat ik bedrogen ben en dat hij, die op onrechtvaardige wijze de erfenis verkregen heeft, van zijn schuld overtuigd wordt. Als nog maar geen andere schuld als deze Wederom brak Willem midden in den zin af. Als iemand, die uit een zwaren droom ontwaakt, streek hij zich over het voor hoofd. U kunt er zeker van zijn, mevrouw, dat alles wat geschieden kan, ook geschie den zal,, om u recht te verschaffen, zeide bii; weest u verder overtuigd. Hat ik met alle kracht uwe belangen zal behartigen en mij uw vertrouwen waardig zal toonen. Veronica reikte hem met een dankbaren blik de hand, die hij even aan zijn lippen drukte: vervolgens begaf hij zich naar den met onkruid gezegenden tuin, om ongestoord le kunnen nadenken. HOOFDSTUK VII. Op rechterlijk bevel werd alles verzegeld, de voorbereidende maatregelen voor de be grafenis werden getroffen en Veronica ver bleef tot na de begrafenis haars vaders on gestoord in de villa. Gedurende dezen tijd zag zij den rente nier niet. Wellen scheen een ontmoeting met haar opzettelijk te vermijden. De oude Jacob ging peinzend door het huis,; als hij werd aangesproken, begon hij te beven. Ook hij werd door den rentenier ontweken die slechts even kwam om wat rond te kijken en te zien of de zegels ongeschonden waren. Willem kwam meermalen en bleef langer, hij had lange gesprekken met Veronica en Jacob, maar het resultaat van deze bespre kingen scheen niet aan zijn wenschen te be antwoorden, want hij werd van dag tot dag somberder gestemd. Alleen de rentenier begeleidde het stof felijk overschot; slechts een enkel rijtuig volgde den lijkwagen en slechts een enkel persoon zat Ln dat rijtuig, Jan Wellen, om wiens lippen een valsch triomfeerend lachje speelde. Jacob wachtte de lijkkist op het kerkhof, want hij moest ook de gebruikelijke drie schoppen aarde in het graf werpen. Was het toeval of opzet dat de rentenier in plaats van aarde een steen opschepte en hem op de kist liet vallen? Het klonk dof uit het graf op, als een smartkreet, als een klacht, dat de hand, die hem in zijn leven gesteenigd had, hem ook nu nog in den dood vervolgde! Zeker, het was slechts een ongelukkig toe val, maar de oude Jacob balde onwillekeu rig de vuist, hij wierp een vernietigenden blik op den rentenier, die nog altijd dien valschen triomfeerenden trek op zijn gelast had. De rentenier reed naar huis en de oude bediende ging naar de villa terug. Daags daarna kwam de notaris, die door den rechter met het openen van 'het testa ment belast was; aanwezig waren; Veronica, Willem, de rentenier. Margareta en Jacob.. Zii waren in het kabinet van den overle dene bijeengekomen en nadat de zegels wa ren weggenomen, vond men in een lade van het bureau het document, waarop stond: „mijn testament' De rentenier en Veronica erkende het schrift als dat van den overledene; de ze gels, die op het document waren, worden verbroken en met luide, duidelijke stem las de notaris den inhoud, die in het kort den rentenier Jan Wellen, tot zijn universeelen erfgenaam benoemde. Van Veronica werd in dit stuk geen woord gezegd, daarentegen de vriendschap van Wellen buitengewoon geprezen. Jacob en Margaretha kregen 'n klein jaar geld of legaat, dat den erfgenaam over ge laten werd te bepalen. Het stond hem ab soluut vrij, wat hij hun wilde geven en de blik. dien hij bii het voorlezen van dit ge deelte op den ouden bediende wierp gaf te kennen, dat het legaat niet veel zou betee- kenen. De notaris verwijderde zich en de rente nier bleef met zijn zoon en Veronica alleen in het kabinet. Het is u geluk, sprak Veronica op een toon van de diepste verachting, mij mijn erfdeel te ontstelen. De rentenier haalde de schouders op, de beleediging scheen hem volstrekt niet te hin deren. Ik verheug mii er over, zeide hij, en waarom zou hii het niet doen? Als het niet zoo bijzonder veel is, is het toch wel de moeite waard En zelfs genoeg om iemand tot een mis daad te brengen, onderbrak Willem. De rentenier wierp een woedenden blik op zijn zoon. Als u het huis wil koopen, mevrouw, zal ik het met den inventaris aan u over laten, zeide hii tot Veronica, wij zullen het over de voorwaarden der betaling nog wel eens worden. Het grootste gedeelte van de koopsom. Het spilt mij, dat ik dit aanbod moet weigeren, antwoordde Veronica koel. Wel zou ik een enkel verzoek tot u willen rich ten. Welk? L aat de papieren en brieven van mijn vader aan mij over. Met welk doel? Ik kan niet geloovefi, dat hij mii lot het laatste oogenblik zijns levens heeft ge haat, daarom zou ik graag in zijn pagelater, papieren. Neemt mij niet kwalijk, maar deze pa pieren kan ik u niet afstaan. Waarom niet? Omdat zii over zaken inlichtingen kun nen bevatten, die voor mij waarde hebben Ik beloof u, dat ik u deze papieren zal teruggeven. Het spijt mij U wil niet? Ik voel mii daartoe niet verplicht! Dan zijn verdere scoorden nutteloos, zeide Willem: u hoort mevrouw, welke waarde de erfgenaam aan deze papieren hecht; onder deze omstandigheden zal hij er niet van scheiden. Neen, zeker niet, antwoordde de ren tenier. Mocht u een kleinigheid als aanden ken wenschen, dan verzoek ik u te kiezen. Hoe edelmoedig! spotte Veronica. Ik dank u, mijnheer Wellen, ik had- waarachtig niet verwacht, dat u mij dit uit eigen be weging zou aanbieden! De rentenier haalde de schouders op en nam zijn hoed. Zooals gezegd, stel ik u dat ter beschik king, zeide hij, daarentegen zou het mij aangenaam zijn, als u de goedheid wilde hebben zoo spoedig mogelijk naar een ander huis uit te zien. Ik zoek reeds een kooper voor deze villa en, als ik er een gevonden heb, zal ik het hem overdoen. U kunt gerust zijn, ik zal niet lang meer in dit huis blijven! Wel, het is niet noodig, dat u het van daag nog veriaat; maar u heeft uwe bagage toch nog in uw hotel en daarom dacht ik, dat. Dat het mij niet moeilijk is, een huis te zoeken, nietwaar? Natuurlijk! Ik begrijp den wenk en zal bcm opvol gen. Tot ziens, mijnheer! Tot ziens, spotte de rentenier, maar hij keek haar toch verbluft na, nu zij vlug wegging. Waarachtig deze vrouw weet zich den schiin te geven, alsof zij hier te bevelen had, zeide hij verdrietig. De oude hoogmoed is nog niei geknakt. En zij zal eens bevelen, antwoordd# Willem. Denk je? spotte Wellen. Ik ben 'er van overtuigd. Dwaas, ik verkoop het huis morgen Dat moogt u niet! Wie zal mij dat verhinderen? Ik! De rentenie lachte, maar het klonk ak: Jij? antwoordde hij. Denk ie dal vtf een kind ben, dat men met een paar wo«aï« den kan. bang maken. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 7