h Gemengd Nieuws. Binnenlandsch Nieuws. NIEUWE UAARL. COURANT Vierde Blad Zaterdag 17 Juli 1926 Het verdrag NederlandBelgië. Het verdrag NederlandBelgië in de Belgische Kamer. De verruiming van het grensverkeer. Het Azijnbesluit. Gasverlichting in Spoorweg- rijtuigen. De Rijwielbelasting over Juni 1926. De Rijksmiddelen. UIT ONZE OOST. De resident van Ternate. De mishandeling van koelies. Onder de Radio-berichten: De inhoud van het Fransche financieele wetsontwerp. De financieele commissie verklaart zich, na verwerping van art. 1, tegen het ontwerp. De bestuursleden der Britsche mijnwerkers aanvaarden het voorstel der geestelijkheid. De inhoud van het Fransche financieele wetsontwerp. De commissie verwerpt art. 1 en verklaart zith tegen het ontwerp. De commissie voor de financi n verwierp met 14 tegen 13 «temen art. 1 van het re- geeringsontwerp. De bestuursleden der En- gelsche mijnwerkers aan vaarden het voorstel der geestelijkheid. Slecht weer. De Donau-dijk Het verschil van meening tusc'ien Caillaux en de commissie. 't Ontwerp in de commissie. Overreden en gedood. De ramp met de „Nijverheid I". MARKTNIEUWS. Een granaat ontploft in een baggermolen. Opgepast! Verduistering van diamanten ter waarde van 10.000? De hitte. VISSCHERIJ. De speciale Belgische Kamercommissie brengt haar verslag uit. In het rapport, dat het Kamerlid Van .^auwelaert namens de speciale Kamercom missie heeft uitgebracht omtrent het wets ontwerp tot goedkeuring van het tusschen België en Nederland gesloten verdrag, be- handelt deze uitvoerig de onderhandelingen en besprekingen, welke aan de herziening der verdragen van 1839 en de opheffing van de Belgische neutraliteit vooraf zijn ge gaan. j De rapporteur doet uitkomen, dat de ter ritoriale wenschen, die in sommige Belgische kringen mochtej^ zijn gekoesterd door de openbare meening niet zijn ge deeld. Wat betreft de verdediging van Belgisch Limburg zegt het rapport dat deze een on derwerp van bezorgdheid blijft, doch Bel gië wenscht te dien opzichte geen enkele pressie op zijn Noorderbuur uit te oefenen. Herinnerend aan de toespelingen op een stap door minister Herriot tijdens de onder handelingen te Locarno bij de Britsche re geering ondernomen om Nederland tot toe-, treding tot het Rijnpact te bewegen, wordt verklaard, dat de Belgische regeering aain dit initiatief, waarvan de opportuniteit haa» zelfs betwistbaar toeschijnt, geheel vreemd is geweest. Omtrent de politieke bepalingen besluit het rapport: ,,Üit een politiek oogpunt be schouwd, heeft het nieuwe verdrag onze betrekkingen met Nederland op geen enkel punt gewijzigd, afgezien van hetgeen de er kenning door dat land van de opheffing onze neutraliteit betreft. Wat onze veiligheid aan gaat, verschaft het verdrag onsde zeker heid, dat Nederland aan onze zijde zou deelnemen aan een oorlog tegen een aan valler. wie het ook zij, die van de Neder- landsche gebieden of wateren gebruik zou maken om ons gebied binnen tc vallen. Na dat Beigië de billijkheid had doen erkennei. van eenige eischen, welke het voor de vei ligheid zijner grenzen van belang acht, heeft set noch van Nederlandsche zijde, noch van de zijde der overige leden van de commis sie, den voor het doorzetten dier eischen noodzakelijken steun gevonden, doch het is bereid loyaal den toestand te erkennen, zooals die door het verdrag wordt vastge legd en koester geen andere wenschen dan te zijner tijd in een vriendschappelijke en vrije toenadering tusschen de beide volken de meerdere veiligheid te vinden, welke het verdrag niet heeft verschaft. Omtrent de nieuwe Schelderegeling con cludeert het rapport: „Wij kunnen deze nieuwe maatregelen slechts goedkeuren en wij zijn ervan over tuigd, dat men ook in Nederland zal consta- teeren, dat zij een aanmerkelijke verbete ring zullen brengen in den bestaanden* toe stand. Voorts legt het rapport er den nadruk op, dat in principe het recht van souvereiniteit van Nederland op geen enkele wijze wordt aangetast. Het belang van beide landen maakt hel evenwel onvermijdelijk, om het recht in overeenstemming te brengen met het recht van België op een vrije ontwik keling van haar natuurlijke mogelijkheden op het gebied der scheepvaart, Het zou daarom te betreuren zijn, indien de zoo gewen'schte overeenstemming uitbleef ten gevolge van meer denkbeeldige dan werke lijke bezwaren „Waar het kanaal van Hansweert reeds thans onvoldoende is, en altijd groote be lemmeringen zal opleveren, zegt de rappor teur, zullen wij onmiddellijk na de ratifi catie van het verdrag, met den grootsten ijver moeten streven naar den aanleg van het Moerdijkkanaal en wij zullen ons door geen enkele financieele moeilijkheid mo gen laten terughouden voor de verwezen lijking van dat doel." Ten aanzien van de oppositie, welke de toestemming der Nederlandsche regeering tot de aanleg van een kanaal Antwerpen Moerdijk in Nederland heeft ontmoet, doet het rapport uitkomen, dat, afgescheiden van de voordeelen, welke de aanleg van dit kanaal ook voor Nederland zal mee brengen, België in ruil van Nederlands toe stemming, verschillende concessies heeft moeten doen, t. w. L Verbeterings- of vergrootingswerken van het kanaal van Zuid-Beveland zullen in het vervolg door België en Nederland ge zamenlijk worden gedragen. O. De verplichting van Nederland om België steeds waterwegen toe te wijzen, welke zich in even goeden staat bevinden als de bevaarbare stroomen, welke Neder- landsch en Belgisch grondgebied door snijden, wordt opgeheven. III. Deze verminderingen1 van lasten wor den eveneens toegepast indien België van zijn recht om binnen twintig jaar het ka naal naar den Moerdijk te graven, geen gebruik zal maken. IV. De gratis sleepdienst tusschen Ant werpen en den Moerdijk werdt opgeheven bij indienststelling van het kanaal. V. De gunstige spoorwegtarieven welke voor Antwerpen gelden zullen bij van kracht worden van het verdrag ook voor Terneuzen gelden. VI. België zal Nederland bij zijn pogin gen ondersteunen om bij de Fransche re geering ten aanzien van Rotterdam ophef fing te verkrijgen van de surtaes d'entrepot. Nederland verkrijgt aldus verschillende belangrijke en onmiddellijke voordeelen, terwijl België slechts een voordeel ver krijgt, waarop zware lasten drukken en dat bovendien nog onzeker is. Ten opzichte van de in Nederland geuite bedenkingen, moet evenwel de principieele vlaag gesteld worden: „Zal Nederland het standpunt innemen, dat het van zijn ligging en geografische gesteldheid voordeel kan trekken om te verhinderen, dat onze havens zelfs zonder dat hierbij overmatige financieele tusschen- komst van de zijde van Nederland noodig is, een betere toegang naar het Rijngebied ver krijgen, alleen uit vrees, dat zijn eigen ha vens door hun concurrentie eenigermate zouden lijden?" Wij zullen niet in discussie treden over de vraag, welke omstandigheden een haven het recht verleenen als Rijnhaven te worden beschouwd. Doch men kan onmogelijk vol houden eenig verheven principe, anders dan het beredeneerd persoonlijk belang, te doen gelden, om Antwerpen uit te sluiten van het billijk arndeel, dat het in het Rijnverkeer toekomt." Het zou hoogelijk te betreuren zijn, zegt het rapport, wanneer, ten gevolge van de verwerping ,van het verdrag door het Ne derlandsche parlement, uit hoofde van de clansule betreffende het Moerdijkkanaal, de schoonè hoop betreffende een politiek van Belgisch-Nederlandsche toenadering den bodem zou worden ingeslagen. Een der gelijke verwerping zou door het land en in de Vlaamsche streken wellicht nog ster ker dan in het'Waalsche deel beschouwd worden als een manifestatie van ongerecht vaardigde afgunst. Na een zorgvuldig onderzoek kwam uw commissie, aldus het Verslag bij een parigheid. min een onthouding, tot het ba- sluit om u de onverwijlde goedkeuring van het verdrag aan te bevelen. In sommige Nederlandsche bladen en naar het schijnt ook door leden van de Nederlandsche volksvertegenwoordigers, werd de zienswijze uitgesproken, dat Ne derland thans niet meer zooveel behoefde toe te geven als het onder den druk van het oogenblik in 1920 gaarne bereid was te doen. Wij kunnen ons niet voorstellen dat deze gemoedstoestand dit zou zijn van de verantwoordelijke Nederlandsche Machten. Nederland heeft er steeds mogen op bogen op internationaal gebied een standpunt in te nemen en het zou voor de toekomst verhoudingen tusschen de beide buurlanden een zeer bedenkelijk teeken zijn indien de vrees de maat moest worden voor de toe gevingen, vooral wanneer met deze toege vingen het dagelijksch brood van een volk gemoeid is. De Belgische Kamer heeft op haar dag orde van hedenmiddag de bespreking van het Nederlandsch-Belgisch tracta'at. In de wandelgangen der Kamer werd gis teren, naar men aan de Msbde meldt, ver teld dab het niet uitgesloten is dat de' re geering in dit verband een verklaring zou afleggen om te zeggen dat België geen an- nexionistische oogmerken heeft gehad en die ook nooit zal hebben. Naar de „L. K." verneemt, is van 19 Juli a.s. een betere grensregeling voor de ge meente Vaals ingevoerd. Bij wijze van proef zullen de bewoners der stad Aken en gem. Laurensberg gedurende drie maanden op hun „personalausweiss" de grens kunnen over schrijden. Deze regeling is eindelijk tot stand gekomen, nadat een verzoek van den „.Wir- teverein" was ingewilligd om gedurende de kermisdagen een vergemakkelijking toe te staan. Na ingewonnen advies van den bur gemeester, waarbij deze in overweging gaf een proef van drie maanden te nemen, is men tenslotte hiertoe overgegaan. Staatsbesluit no. 214 bevat een Kon, be sluit van den 26en Juni 1926, tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet (Staatsblad 1919, no. 581) op azijn. Daarbij is o.m, bepaald: Aangeduid moeten worden met den naam „azijn" of met een samenstelling' van het woord azijn" alle vloeibare waren, die azijnzuur als kenmerkend bestanddeel be vatten. De in bovenbedoelde en de als „azijn" aangeduide of kennelijk als zoodanig voor handen waren moeten voldoen aan de vol gende eischen: a. het gehalte aan azijnzuur moet ten min ste 4 gram per 100 kub. c.M. der waar be dragen; b. andere organische zuren dan azijnzuur mogen slechts in uiterst geringe hoeveelheid aanwezig zijn, behalve in wijnazijn en vruch- tenazijn, waarin van deze zuren niet meer aanwezig mag zijn dan overeenkomt met de daarvan in den wijn, onderscheidenlijk vruchtenwijn, normaal aanwezige hoeveel heid; c. conserveermiddelen, toegevoegde kleur stoffen met uitzondering van eenig caramel, en andere aan azijn vreemde stoffen, in het bijzonder anorganische zuren, kwik-, lood, koper- en zinkverbindingen, mogen niet aanwezig zijn. Op de vragen van het Eerste-Kamerlid van Embden, betreffende de gevaren van gasverlichting in spoorwegrijtuigen, heeft de minister van Waterstaat geantwoord, dat inderdaad bij bedoeld spoorwegongeluk te Wouw door het scheuren van een gasreser- voir een vlam is ontstaan; deze is evenwel niet gebluscht behoeven te worden, daar zij door het opbranden van den geringen gasvoorraad in z^er korten tijd vanzelf uit doofde. Het U niet voor tegenspraak vatbaar, dat in gasverlichting van spoorwegmatcrieel bij spoorwegongevallen een bron van gevaar schuilt, welke eleCtrische verlichting niet kent. Daar staat tegenover, dat bij niet electrisch gedreven treinen de voor de elec- trische rijtuigverlichting onder de rijtuigen meegevoerde accumulatoren-batterijen bij spoorwegongevallen door kortsluiting even eens brand kunnen veroorzaken, ongere kend nog de mogelijkheid van letsel door het uitvloeien van de scherpe accumulato- renvloeistcf, terwijl bovendien de in het locoinotiefvuur gelegen bron van gevaar blijft, Men hoede zich dan ook in deze voor overdrijving voor het niet verantwoord te achten om de bestaande gasverlichting te handhaven. Het is inderdaad voorgekomen, dat een spoorwegramp door vlamvatten van gasre- servoirs uitbreiding verkreeg. Gelukkig bleef dit tot de uitzonderingen behooren, zoodat aan de ervaring de noodzakelijkheid van een volstrekt verbod van gasverlichting in spoorwegrijtuigen niet ontleend kan wor den. Een dergelijk verbod zou belangrijke geldelijke gevolgen hebben; de kosten van wijziging van de bij de Nederlandsche spoorwegen aanwezige, van gasverlichting voorziene voertuigen zouden naar schatting 12.000.000 bedragen. De Rijwielbelastihg heeft over de maand Juni 1926 198.108 opgebracht tegen 225.702 in Juni 1925. Volgens de officieele opgave hebben de Rijksmiddelen in Juni j.l. ruim 42 millioen gulden opgebracht; over de eerste zes maanden van dit jaar bijna 20 millioen gul den meer dan in dat tijdvak van 1925. De benoeming van den assistent-resident van de afdeeling Palembangsche Bovenlan den (Labat) P.- F. J. Karthaus, tot resident van Ternate, is ingetrokken. Als zoodanig is nu benoemd de assistent-resident in de af deeling Singkawang W. A. Hovenkamp. Bij de verdere behandeling van de zaak tegen den administrateur van „Soeban- Agam", v. d. Stok, verhaalde de getuige Moesa, de vroegere hoofamandoer, dat 5 contractanten gedurende een geheelen nacht in een wagenkamer opgesloten waren. Getuige ontving instructies uit Kali-Pa- danö van den assistent Beitsma, om de koelies te slaan. Dè heer Van der Stok verbood zulks te Soeban-Agam. Moesa kon na eenigen tijd op Soeban-Agam te hebben gewerkt, het slaan niet meer aanzien. Hij heeft zijn hart uitgestort bij den heer Van der Stok.' President: Waarom heeft u het niet kun nen aanzien? Getuige: Drie maanden voor beklaagdes vertrek naar Europa is een gedrost con tractant doodgeslagen. De afranseling ge schiedde op last van Beisma. Getuige durf de het niet te rapporteeren aan den heer Van der Stok, omdat hij bang was voor Beitsma. Getuige heeft nimmer van be klaagde opdracht gekregen om te slaan. De heer Van der Stok verklaarde, dat de opsluiting in een goedang van 5 contrac tanten hem onbekend was. De hooidmandoer verklaarde nog door beklaagde meegenomen te zijn van Sindang naar Kali Padang, op voorwaarde, dat bij zijn handen thuis houden zou. Getuige Lie Tjeng Kin, destijds klerk te Kali Padang, vertelde, dat beklaagde soms zijn hond tegen de koelies ophitste. De hond, ziende, dat zijn baas kwaad was, werd dan woest en beet verscheidene contrac tanten. Getuige heeft gezien, dat een vrou welijke contractante door andere vrouwen met teer en een jeukverwekkend middel ingesmeerd en daarna met water overgoten werd. Bekl. Beitsma, die daarbij tegenwoor dig was, had zulks niet verboden. Bij de voortzetting van de zaak tegen den administrateur van „Soeban Ajam" den heer Van der Stok, zeide de heer Wultraut, oud assistent van Kali Padang, dat de contrac tanten soms als straf onder zeer moeilijke omstandighedeen moesten werken. Beklaagde ontkende zulks. Hij bevestigde wel heb geval, dat vier vrouwen en een man gedurende veertien dagen in de wagenkamer opgesloten waren. Hij weet echter weer niet, of beklaagde dit aan Moesa gelast heeft. De heer Wulraut verklaarde voorts, dat hij eens een koelie op den grond vond lig gen. Beklaagde had toen gezegd: „Ik heb niet hard geslagaen, Hasim wel." De reden waarom men die koeli sloeg was, dat hij gedrost was, in welk geval steeds het „ran selsysteem'' werd toegepast, behalve wan neer alle koelies gedrost waren. De president merkte daarop op, dat er waarschijnlijk toen handen te kort kwamen om te slaan. even en op het Het wetsontwerp der financieele voorstel len door de regeering in te dienen, bevat slechts twee artikelen. Volgens het eerste wordt de regeering gemachtigt tot 30 Novem ber 1926 bij eenvoudig besluit al die maatre gelen te nemen welke zij tot het financieel herstel en eveneens tot stabilisatie van den franc-koers noodig acht. Het tweede artikel verplicht de regeering de belastingmaatregelen bij aanvang der zit ting in 1927 aan het oordeel van het parle ment te onderwerpen, Een doelmatiger ver deeling der belastingen wordt ingesteld, In zonderheid de verlaging met 30 pet. van de maximum-heffing naar het inkomen, een ver hooging met 25 pet. van de belasting op schuldbekentenissen, de afschaffing van het coupon bordeaux en ten slotte een herzie ning van de indirecte belastingen; echter mo gen deze het vijfvoudige van de heffing in 1914 niet overschrijden. De belasting op den omzet wordt voorts op 2 pet. bij invoer en op 1.30 pet. bij uitvoer vastgesteld, terwijl het plan bestaat verder tot een verhooging der spoorwegtari tot een herziening van de belasting vervoer van automobielen. De oprichting van een „caisse de gestion" naast de voorbereiding van de monetaire stabilisatie en de-verhooging van de salaris sen der ambtenaren staan verder op het pro gramma, terwijl men door invoerverboden besparingen hoopt te verkrijgen. Tenslotte wordt voorgesteld de verhoo ging der douane-rechten in evenredigheid van de door het algemeen indexcijfer aan gewezen prijsschommelingen vast te stellen. Naar aanleiding van deze stemming kreeg de rapporteur-generaal opdracht een rappiort op te stellen, waarin wordt uiteengezet, dat de commissie tegen de aanvaarding van het regeeringsvoorstel is, Op dezen grondslag begint heden de dis cussie in openbare zitting en ten slotte is het de Kamer, welke zich met haar volle souve reiniteit over het regeeringsontwerp zal heb ben uit te spreken. Na een zitting, welke gisteren den gehee len ochtend duurde, zijn de leden van het bestuur der mijnwerkeisfederatie naar hun districten teruggekeerd. Cook verklaarde, dat er geen verandering in .den toestand was gekomen. Het bestuur heeft niet besloten thans een gedelegeerden conferentie bijeen te roepen. Een ander bestuurslid zeide te verwachten, dat er volgende week nieuwe onderhandelin gen zullen worden geopend. Het bestuur had n.l. met eenige wijzigingen van ondergeschikt belang de vredesvoorstellen der geestelijken aangenomen, Hie waarschijnlijk hun voorstel len ook aan de regeering zullen voorleggen. In Oostenrijk is het weer nog steeds zeer slecht. Bij Ternberg o. a. (in Oost-Oosten rijk) stonden de straten in een oogenblik door een wolkbreuk blank; eenige personen in een huls verdronken door het binnenstroc- raende water. Uit Opper-Oostenrijk worden zware onweders en regenbuien gemeld. Een aantal boerderijen werden door den bliksem getroffen. Gistermorgen vroeg is de Donaudijk bij Acatina doorgebroken. Het groote uitge strekte land werd overstroomt. Tusschen Del- monostov en Belley, eveneens bij Neusatz bezweek de dijk ook. Na art. 1 van het regeeringsontwerp te hebben verworpen nam dë financieele com missie met 8 stemmen vóór en geen enkele tegen een nieuwen door de regeering ver worpen tekst aan, waarin de regeering wordt gemachtigd tot het nemen der maat regelen, welke in het aanhangsel tot art. 1 worden vastgesteld. Door het geheele aanhangsel der beide artikelen van het ontwerp in te trekken en op zijn standpunt te blijven staan stelde Caillaux zich voor de aan de Kamer ge vraagde volmachten te handhaven, ten ein de, zonder inbreuk te maken op de be voegdheden van het parlement, bij zijn werk voor het financieel herstel niet te zijn ge bonden door beperkende bepalingen en te ven» om de debatten der openbare zitting te bekorten. De commissie daarentegen wilde, door een aanhangsel bij het ontwerp te eischen, nauwkeurig bepalen in hoeverre de aan den minister te verleenen bevoegdheden zouden worden uitgebreid. Het is dus in hoofdzaak een procedure- quaestie, welke het verschil van meening tusschen den minister en de commissie ver oorzaakt en geen beginselquaestie. De beide opvattingen zullen hedenmiddag aan de Kamer worden voorgelegd en het Is moge lijk, dat de discussie overeenkomstig den wensch der regeering van niet zeer langen duur zal zijn. Na een uiteenzetting van den minister van financiën heeft de financiëele kamercommis sie beraadslaagd over het haar voorgelegde wetsontwerp en met 15 tegen 10 siemmen be sloten om over te gaan tot de artikelsgewijze behandeling. Te Vlissingen is bij het oversteken van de straat een kind,, dat aldaar met zijn ouders was gelogeerd, door een auto gegrepen, en tegen den grond geworpen. Het kind was on middellijk dood. De auto is in beslag ge nomen. Gistermorgen vroeg is door den visscher M. Foppe H. K. 8 te Harderwijk aangebracht het lijk van Kapt. P. Slot van de „Nijver heid 1," welk schip in het voorjaar op de Zuiderzee verging. Twee arbeiders worden gedood. Reeds is gemeld, dat op het werk der aan nemersfirma Spek en Kalis, in het departe ment Eure (Fr.) een ernstig ongeval gebeurd is, waarbij de werkman J. Brand Tzn. doo- delijk werdg ewond. Verder werden nog zwaar gewond de werklieden Prins en Kop pelaar, eveneens uit Sliedrecht, benevens Goedhart en Goudriaan uit Schiedam. Nader kan nog gemeld worden, dat een baggermolen van genoemde firma bezig was met het uitdiepen van een afwateringskanaal in het land van La Basse, toen plotseling de emmerketting bleef stilstaan, waardoor een ongewone spanning ontstond. De baas geloofde, 'dat de oorzaak een klomp mergel was, welke vaak in deze stre ken, verwoest door bombardementen wordt aangetroffen. De oorzaak was echter een Duitsche gra naat van 150 K.G., die tegen de opgaande emmefketting stootte en ontplofte, toen hij neerkwam, waardoor de werklieden getroffen werden. De 18-jarige Brand werd, gelijk gemeld, gedood. Een ander werkman stierf gedurende het transport. Vier anderen werden opgenomen in het Rysselsche „Charité"-hospitaal. De toestand van drie van hen is zeer ernstig. In verband met in den laatsten tijd inge komen klachten, waarschuwt de commissaris van politie der afdeeling D„ te 's-Graven- bage, andermaal tegen de navolgende per sonen: C. W. Galjaard, J. J. D. Rip en N. L. P, Neyhof, wier tegenwoordige verblijfplaat sen onbekend zijn; J. A. B. Breems en L. Biesot. thans wo nende Poeldijkschestraat 36 te den Haag. P. J. M. van der Kuyl, Kemperstraat 95 te den Haag, die zich naar aanleiding van aanbiedingen in provinciale-, landbouw- en pluimveebladen, kippen, eenden en ander pluimvee, honden (liefst met stamboom) enz. niet onder rembours doen toezenden, onder belofte van betaling na ontvangst. De beta- ijling laat steeds op zich wachten. Aan der gelijke praktijken maakt zich ook schuldig K. Dekker, Drebbelstraat 155 te den Haag, die zich meer op den „handel" in bloemen en aanverwante artikelen toelegt. Een ingewikkelde handelskwestle is de politie van het bureau J. D. Meijerplein tc Amsterdam voorgelegd. Twee kooplieden die handel dreven in diamant hadden een derden persoon belast diamant te verkoo- pen. Een hunner gaf den reiziger een gedeel te van een partij met opdr:: die van de hand te doen. Te Amtserd: heeft hij aan den anderen koop,nan (een b oeder van den eersten) eveneens een partij gevraagd. Later heeft hij van de broers, zonder dat ze dit van elkaar wisten de restanten gevraagd en ook deze verkocht. Hierdoor is verschil van meening ontstaan. In deze zaak, die een sterke civiele kant heeft is een aanklacht tegen den reiziger ingediend wegens oplich ting vsn diamant ter waarde van 10.090. De verdachte ontkent dat hij verkeerd heeft gehandeld. Na gehoord te zijn is hij onmid dellijk op vrije voeten, gesteld. De 48-jarige arbeider E. B. uft Heerde werd Woensdag toen hij onder de gemeente Wijhe aan het hooien was, door een zonne steek getroffen. Korten tijd daarna is de man overleden. De 56-jarige vrouw van spoorwegwachter B. H. Thiisen te Tiel. zakte, terwijl zij in de stad boodschappen deed, bevangen do.or de hitte, ineen. Zij overleed na enkele oogen- blikken, meldt het „Hbld.r ALKMAAR, 16 Juli 1926. Kaas. 123 sta pels. 182000 K.G. Fabrieks klein 35, zon der R.M. 31; Fabrieks commissie R.M, 34; Boeren kleineR M. 35.50; zonder R.M. 35; Boeren commissie zonder R.M. 38. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 16 Juli. 204500 K.G. aardappelen, Schotsche muizen 37.50. Schoolmeesters 3.604.50. Blauwe Eigenheimers f 3.704.60. Duke ol York 2.20. Drielingen 2.403.10. Kleinen 1.20—1.30. 6800 bos worleclen, 8.50— 11,10; 11500 stuks bloemkool, 1ste soort 7—10.90; 2de soort 2.50—6.80. 42000 K.G. roode kool 4.20—5.30; 175 K.G. geie kool 8.60; 4600 K.G. witte kool 2—2.80; 93 K.G. Zilvernep 9. NOORD-SCHARWOUDE, 16 Juli. 250400 K.G. aardappelen. Schotsche muizen 2.606.10. Schoolmeesters 3.20. Blauwe eigenheimers 4.204.90. Drielingen, 2 2.80. 200C stuks bloemkool, 1ste soort 8.40 10.20; 2de soort 3.10—3.40; 4100 K.G. roode kool, 4.304.90; 300 K.G. gele kool 7.20; 3800 K.G. witte kool 1—3.30; 1700 K.G. zilvernep 9.2011.20. Drielingen 4.80.-4.90. ENKHUIZEN, 15 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen 1.552.25, kleine 1.45 1.50 Ninetyfold 55 ct., ronde 1.45 blauwe Eigenheimers 1.45 gewone mui zen 2 alles per baal. GELDERMALSEN, 15 Juli. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en om streken" besteedde men heden voor volgers extra 62 ct., rijp 45—49, ct., grocte zwarte kersen 3436 ct., kleine zwarte kersen 28 29 ct., dito rood 1314 ct., roode bessen 26— 29 ct., kruisbessen (groene) 6%10 ct., bonte kruisbessen 13%14% ct-> Yellow transparant 4148 ct., Janbazen 7%10% ct., dito 2e srt. 34 ct., dito geel 5 7 c zwarte bessen 6061 ct., alles per kg per ziken 6%7% ct. per stuk. LEEUWARDEN, 16 Juli. Boter. Aanvoer 42/3 en 93/6 v. Mijn hoogste prijs 1.79, middenprijs 1.77, laagste 1.64. Veiling hoogste prijs 1.67, laagste 1.45. Noteering van de commissie 1.78. Commissie (Bond v. Coöp. Zuivelf.) 1.80. r Kaas. Sleutelkaas 0.170.42, 'Nagelkaas 0.07—0.28, Goudsche 0,.05—0.41, Edam mer 0.150.55. Aanvoer 46.162 kg. LEEUWARDEN, 16 Juli. Vee. Aange voerd 197 stieren 120450,324 vette koeien 185—400, per kg. 0.80—1 278 melk- en kalf koeien 170400 118 vette kalveren 3070 38 pinken 60140 148 graskal veren, 238 nuchtere kalveren 511 191 vette schapen 2030 210 weideschapen 1625 86 lammeren 1116 765 vette varkens 50155, per kg 0.64—0.72 97 magere varkens 2550 vette biggen 221 kleine biggen 917 13 paarden, 26 bokken. JgjDe handel in gebruiksvee en vette koeien was zeer kalm in stieren traag en lager in vette kalveren behoorlijk in nuchtere kal veren minder., in wolvee slecht, in varkens minder, zouters 68 ct. per kg. Eieren. Aanvoer 31.000 kippen- 4.50 4 7) 2000 eenden- 4.50 4 5. BOVENKARSPEL, 15 Juli. Aardappelen Koks 1.20—1.50, Due 1.15—1.45, Ninety fold 0.600.80, Schotsche 1.401.65, kleine 12, ronde 1.75, blauwe 1.8021 bonte ƒ2.05—2.15, kriel 0.30—0.45 per baa aangevoerd 11.066 baal. Ie bloemkool 8.40 14.90,2e idem 4.20—7.50, 3e idem 2.40— 4.60 per 100 stuks, aangevoerd 19.400 stuks. Roode kool 3.60—6.40 per 100 kg. aange voerd 22.990 kg. Witte kool 4.304.50 per 100 kg, aangevoerd 1000 kg. ELST (Bet.), 15 Juli. (Fruitveiling.) Mo rellen 3237, frambozen 3656, Janbaas 813, Beekhuisperen 1011, meikersen 2840, rood 1118, Volgers 3345, zwarte bessen 5865, roode bessen 1930, rouanen 3639, kruisbessen 6%14, zwarte kersen 32—48, aardbeien 21—36 ct. per kg perzi ken 1ste soort 815, 2de soort 3%6, 3de soort 2 ct. per stuk. ELST (Bet.), 15 Juli. Meikersen 3549, rood 19—25, Volgers 3446, zwarte kersen 3438, rouanen 20—39, kruisbessen 6%— 15 roode bessen 1625, zwarte bessen 62, gevallen yellow 13 Janbazen 11%15, Beekhuisperen 12%15% ct. per kg. CULEMBORG, 15 Juli. Fruit. (Veiling Cu lemborg en Omstreken.) Ongebolsterde no ten 25 ct., zwarte bessen 48 ct., groene kruis bessen 6%17 ctroode id. 1013 ctroode bessen 23—25 ct., witte id. 17%, janbazen le soort 7—10 ct ;id. 2e soort 4%7 ct., id. rul 6% ct, permanjeperen 5 ctalles per kg. ENKHUIZEN, 15 Juli. Aardappelen. Schotsche muizen f 1.552.25, kleine f 1.45 1.50 Ninityfold 55 ctronde f 1.45 blauwe Eigenheimers f 1.45 gewone muizen f 2 alles per baal. HOOGKARSPEL, 16 Juli, Aardappelen: Schotsche 1.50—1.55; Due 1.15; klein® aardappelen 1.70. MEDEMBLIK, 16 Juli. R.-K. Marktver- ceniging „St. Jozef". Aardappelen: groote muizen 1.501.75; kleine dito 22.20; groote witte 0.901.10 per halve H.L. Aanvoer 20Ó0 mand enof zakken. RIJNZATERWOUDE, 15 Juli. Aanvoer' 2883 kippeieren, prijs 5.506.10; eenden eieren 5.055.15; kalkoeneieren 7 ct.: pa- relhcendereieren 3 ct.; jonge hanen 35 ct. BEVERWIJK, 16 Juli. R.-K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland'. Aardbeien 3041; bessen 2030: kruisbessen. 1525; frambozen 4560 per Kg.; perziken 35 per stuk; tomaten 1436 per Kg.; sla 40—100; postelein 815; andijvie 4050 per kist; wortelen 1926; selderie 37; rabarber 8 12 per bos; bloemkool 515; komkommers 47 per stuk; tuinboonen 2—6; doppers 10 24; czpucijners witte 1624; idem bruine 1830; raspers 2434; groentjes 818; snij boon en 6570; spercieboonen dik 6270 per Kg. PURMEREND. Noteering van de „Afslag- vereeniging Bcemster, Furmerend en Om streken van Donderdag 15 Juli. Aardappe len 0.631.33 per zak van 25 K. G. KI. aardappelen 0.7O—0.88 per 25 K.G. Sla- boonen 7.509.15 per 15 K.G. Snijboo- nen 6—8.35 per 15 K.G, Tuinboonen 0.19 0.25 per 15 K.G. Peulen 13 per 50 K.G. Doperwten 26.50 per 50 K.G. Roode Aalbessen 0.120.55 K.G. Zwarte bessen 0.570.61 per K. G. Klapbessen 3.50—18.50 per 100 K.G. Aardbeziën f 0.260.60 per K.G. Tomaten f 0.41 pei K.G. Bloemkool 4.40—7.80 per 100 stuks Postelein 0.701 per 10 K.G. Sla 0.4O 2.40 per 100 krop. Rabarber 7.1011 per 100 bos. Wortelen 6.8012 per 100 bos. Nep 2.75 per 25 K.G. Blauwe Scbolt 1.64 per 15 K.Gè Blauwe Eigenheimers 0.61—C.69 per 25 K.G. LEIDEN, 16 Juli. Vee. Aangevoerd 47 stieren 115475, 106 kalf- en melkkoeien 180410,61 varekoeien 160265,167vette ossen en koeien 2305.75, 5598 ct. per kg. (schoon), 50 vette kalveren 3090, 85 110 ct. per kg. (schoon), 113 nuchtere kal veren 511, 147 vette schapen 2432, 777 lammeren 5—14, 449 magere varkens 2555, 481 biggen 815. Kaas. Aanvoer 115 partijen, le soort Goud sche 43—47, 2e soort 3642, le soort Leidsche 4247, 2e soort f 3640 per 50 kg. Handel goed. UTRECHT, 16 Juli. Kaas. Aangevoerd 152 partijen, tezamen 49.400 kg. Prijzen le soort 3538, 2e soort 31—34, rijksmerk 35—43, zwaardere tot Handel matig. ZWOLLE, 16 Juli. Boter. Aangevoerd 90/8 v., 15/6 v. en 360 stukken, samen 213 kg. Prijzen per 18 v. 3234%, per kg 1.90—2.10. Vee. Aangevoerd 427 runderen, 77 gras kalveren, 89 nuchtere kalveren, 9 schapen, 38 lammeren, 148 schapen en 202 biggen. Men besteedde voor vette koeien 0.701, idem kalveren 0.851.25 idem varkens 0.74 0.74 per kg schapen 1835. De handel in neurende en verschgekalfde koeien, alsook in vaarzen was iets beter prij zen niet hooger vette koeien iets duurder stieren en schapen onveranderdkalveren betervarkens kalmer. ALKMAAR, 16 Juli. Kaas. Ter markt waren 150 stapels, wegende 182.000 kg. I Fabriekskaas, kleine f 35, commissie f 34, middelbareboerenkaas, kleine f 35.50, commissie f 38, middelbareHandel goed. BOVENKARSPEL. 15 Juli. Aardappelen Koks f 1.20—130, Due f 1.15—1.45, Ninetyfold f 0.60—0.80, Schotsche f 1.40— 1.65, kleine f 1—2, ronde f 1.75, blauwe f 1.802, bonte f 2.052.15, kriel f 0.30 0.45 per baal, aangevoerd 11.066 baal. le bloemkool f 8.4014.90 2e idem f 4.20 7.50, 3e idem f 2.404.60 per 100 stuks, aan gevoerd 19.400 stuks. Roode kool f 3.60 6.40 per 100 kg. Aangevoerd 22.990 kg. Witte kool f 4.30—4.50 per 100 kg, aange voerd 1000 kg. ELST (Bet.), 15 Juli. (Fruitveiling.) Mo rellen 3237, frambozen 3656, Janbaas 8—13, Beekhuisperen 10—11, meikersen 28 —40, rood 11—18, Volgers 33—45, zwarte bessen 5865, roode bessen 1930, rouanen 36—39, kruisbessen 6 14, zwarte kersen 3218, aardbeien 21—36 ct. per kg, perzi ken 1ste soort 815, 2de soort 3 6, 3de soort 2 ct. per stuk. ELST (Bet.), 15 Juli. Meikersen 3549, rood 19—25, Volgers 34—45, zwarte kersen 34—38, rouanen 20—39, kruisbessen 6%— 15 roode bessen 1625, zwarte bessen 62, gevallen yellow 13%, Janbazen 11%15, Beekhuisperen 12 15 ct. per kg. ELST (Bet.), 16 Juli. (Speciale veiling V.V.O.B.) Kruisbessen 6%11 c., roode bessen 1624 c., meikersen 2644 c., vol gers 3647 c, rood 614 c„ zwarte kersen 2836 c., zwarte bessen 6572 c., aard beien 4047 c., frambozen 40 47 c., Spaan- sche kersen 23—37 c., Janbaasperen 1114 c., Beekhuisperen 68 c. per kg. GELDERMALSEN, 16 Juli. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men heden voor groote zwarte kersen 4346 c., kleine zwarte kersen 31—35 c id. rood 1823 c., Janbaasjes 5 8 c., id. 2e soort 2 3 c., id. gele 6 7% c., roode bessen 22—28 c., groene kruis bessen 8%10% c., bonte kruisbessec 14% 16% c., yellow transparant 4849 c., per- magne peren 9%11 c., id. 2e soort 45 c., alles per kg perziken 57% c. per stuk. 's-HERTOGENEOSCK, 16 Juli. Boter- mijn. Aanvoer 28.900 kg. Hoogste prijs 1.84, laagste 1.56, middenprijs 1.(9. TIEL, 16 Juli. Fruit. (Veiling Ons Belang) Roode besgfn 28 c., janbazen 58 c„ alles per kg. (Tielsche Veilingsvereeniging.) Volger* 4256 c., zwarte kersen 36—48 c., oogst- kersen 1220 c., roode bessen 1636 c., kruisbessen 8—18 c. ALKMAAR, 16 Juli. Granen. Aanvoer 265 hl, waarvan 12 hl. tarwe f 18,10 hl. rogge f 161 hl. gerst chev. f 10.2512, 57 hl. haver f 12—12.25, 13 hl. paardenboonen f brui ne boonen f 20, citroen boonen fduiven- boonen f 15.50, witte boonen f 33, 13 hl. groene erwten (groote) f id. (kleine) f grauwe erwten f vale erwten f witte erwten f alles per 100 kg. ARNHEM, 16 Juli. Eierveiling. Aanvoer 1.800.000 stuks. Kippen- f 5.60—6.70, dito kleine f 4.805.40, eenden- f 4.805.60» kalkoen 8 ct- p. stuk. BOVENKARSPEL (Station) 16 Juli. Groenten. Aardappelen Koks f 1.451.65, Due fl.30.65, Ninetyfold f 0.90, Schotse f 1.551.80, kleine f 1.051.85, ronde f 1.55, blauwe f 1.90—2, bonte f 2, alles per baal aanvoer 9380 baal. Bloemkool le s. f 7.30 12.80, 2e s. f 4.60—7.20, 3e s. f 2.70—4.70 per 100 stuks aanvoer 20240 stuks. Rc-ode kool f 4.506.80 per 100 kg aanvoer 14510 kg. Witte kool f 3.40 per 100 kg aanvoer 1350 kg. BREUKELEN, 16 Juli. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 145 wagens, met te zamen 5527 stuks kazen, gewicht pl.m. 38.669 kg. Prijs le soort f 4044, 2e soort f 33—42, gestempelde f 3648 per 50 kg. ALrriEN AAN DEN RIJN. Veiling van de N.V. Tuinbouwveiling „Alph aan den Rijn" van 16 Juni 1926. Tuinboonen 34, Peulen 12. Doperwten 18. heerenboo- nen 4762. Snijboonen 6061. Poste lein 1011. Aardappelen 5.505.90, al les per 100 K.G. Rabarber 1147. Peen 11—15, alles per 100 bos. Andijvie 1.50 3.90 per 100 struik. Kropsla 2.502.70, Komkommers I. 812. Idem II, 45. Bloemkool 1218, idem II. 3—6, alles per 100 stuks. Aardbeiden 2629 per 100 pond. Framb. 27 per 100 pond. Eierenveiling van 15 Juni, 1926. Kip eieren 56.50. Eend, 45 per 100 stuk», IJMUIDEN, 15 Juli. Heden waren aan den Rijksvischafsiag :.3 stoomtrawlers, 2 kotters. Dc prijzen waren als vólgttarbot f 1.25 1.15, tongen f 2.50—1.10 per k?.. griet f 37—17, gr. schol f 33, md. schol f 30, zet- schol f 2721, kl. schol f 166.5011.50— 2.40, scharren f 8.50—2.20 per 50 kg. rog gen f 154.90 per hoop, vleet f 0.720.47 per stuk, makreel f 18, pieterman en poon f 6.502.S0 gr. schelvisch f 189.30, md. schelvisch f 1310, k. md. schelvisch f 8 5, k schelvisch f 6.80—4.204.403.90, gr. gullen f 118, kl. gullen f 3.902.90, wijting f 3.901 per 50 kg. IJMUIDEN. 15 Juli. Heden kwamen van de treilvisschenj hier aan den afslag de stoom- treilers: LJM. 481 (Amsteldijk) met 2053 IJM. 324 (Amalia) met 1259 IJM. 189 (Mary) met 1401 IJM. 417 (Derika VII) met 1872 IJM. 126 (Derika X) n.et 1120 IJM. 374 (Derika VIII) met 1463 IJM. 203 (Derika XVI) met 1125 IJM. 271 (Derika XIV) met1630 IJM. 22 (Ite) met 1232 IJM. 1 (Swift) met 1255 IJM. 58 (Amplitudo) met 1398 en IJM. 88 (Walrus) met 1019 aan besomming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 9