GIEfiSTIAHTIS 22-24 Het traslaat in de Belgische Kamer. Passende fantaïsïe Schoorsteen- en lafelkleeden Congres Bond van Koordirigenten in Nederland. Voornaasnste Nieuws Verkeersongevallen. f50.' 15 kiualueib TABAK DE GRENSREGELING. HBH&nhEM Maandag 19 Juli 1926 50ste Jaargang No. 16304 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad STADSNIEUWS. Agenda 20 Juli ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Het antwoord van Heemstede aan Gedep. Staten. Heemstede blijft zich verzetten. Het bedrag te klein en principieeie bezwaren. Bijna verdronken. Kruiswegstaties op het R.-K. Kerkhof te Bloeipendaal. Doodelijk ongeluk te Santpoort. De Speldjesdag van „Herwonnen Levenskracht". Hierboven een foto, welke laat zien, hoe de ijverige verkoopsters de speldjes aan den man trachtten te brengen. Vacantie-uitstapjes. in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegr&ohïsch Weerbericht VRACHTAUTO TEGEN GELADEN HOOIWAGEN. De abonnementsprijs bedraagt voor* Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. HESE Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teJsst, als ingezonden mededeeling. 60 ct, per regel: op de le pagina's 75 ct per regel. Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct per plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbetaling. I A-, 11 - A m'-evol tfe de verzekerinüsvoorwaarden f «JÏRn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f7Kfl bij een ongeval metffOCft bij verlies van een hand. fJOK bij verli te^^ong^allen verzekerd voor emf 1 verlies van beide armen;beide beenen of beide pogen: I /Oü^doodeU?ken afloop: lid J.* een voet ot een oog: 1 1^3. drnm of verlies van een wijsvinger; bij 'n breuk van f Ijl m bij verlies v. een been of arm: lfffU» andere viewer* Zaterdag heeft de Belgische Kamer het verdrag Nederland—België goedgekeurd. Dat zal niemand hier te lande verwonderen; wij hadden niet anders verwacht. Ook de groote meerderheid, waarmee het wetsvoor stel is aangenomen, n.m. 98 stemmen vóór, 1 tegen en 9 blanco's, laat zich verklaren. Zonder meer zou men uit die gemakkelijke overwinning van dc Belgische regeering zelfs een nieuwe waarschuwing voor het Neder- landsche parlement kunnen zien, om straks in Den Haag des te voorzichtiger en des te wantrouwender te zijn. Maar dit laatste zou niet billijk zijn. Immers, de Belgische regee ring en de woordvoerders in de Kamer te Brussel hebben zich uitgeput, om de in Nederland tegen het verdrag gerezen be zwaren te weerleggen. En het past ons daar aan een gewillig oor te leenen. Allereerst verdienen de herhaalde verkla- rirgen van minister Vandervelde over de eerlijke, bedoelingen, welke aan België s kant bij d# verdrag voorzitten, onze volle aan dacht. De Belgische minister van buiten lands che zaken heeft in zijn rede tot ver dediging van het verdrag bij herhaling er. met stemverheffing betoogd, dal met dit ver drag het annexionismc van de baan is. Vandervelde heeft toegegeven, dat bij ile onderhandelingen in 1919 en 1920 bij de Belgen heel wat anders en heel wat meer voorzat dan het verkrijgen van betere ver bindingen voor Antwerpen met de zee en met den Rijn. Hij heeft dat verlangen naar Nederlandsch gebied veroordeeld; is er per soonlijk altijd tegenstander van geweest en hij liet recht wedervaren aan de Neder- landsche delegatie, welke zich op dit punt altijd schrap heeft gezet, van geen wijken wilde weten en iedere poging om aan Neder landsch grondgebied te raken een oorlogs verklaring heeft genoemd. Met kracht is de minister ook opgekomen tegen de in Neder land bestaande vrees, als zou dit verdrag door de Belgische regeering slechts als een voorschot worden besc.houwd en dat België aan zijn landhonger tot betere tijden het zwijgen oplegt. Ook dit heeft Vandervelde pertinent en in de meest krasse termen tegengesproken. Hij heeft in dit verband ook een redelijke verklaring gegeven van de stappen, welke de Belgische regcering inder tijd bij de geallieerden heeft gedaan, om Nederland te betreken bij de accoorden van Locarno. Al deze verklaringen hebben wij te nemen, zooals zij zijn uitgesproken en de verzekeringen van den huidigen Belgischen minister van buitenlandsche zaken en van verschillende Kamerleden, dat men mèt Nederland wil samenwerken als met een nabuurstaat, door de natuur en door de his torie tot eensgezind samengaan voorbe stemd, kunnen niet anders dan bevrediging en voldoening wekken. Zijn hiermee echter alle bezwaren ook hier te lande tegen het verdrag vervallen? Neen, wij gelooven niet, dat minister Van Karne- beck in het Nederlandsche parlement een even gemakkelijke overwinning zal behalen. Vooreerst toch moet het ons treffen, dat over de ernstige economische bedenkingen in Nederland tegen het verdrag bestaande, in de B'elgische Kamer zoo luchtig is heengeloopen. Gretig is daar natuurlijk gebruik gemaakt van de verklaring van minister Van Karne- beek, dat men Antwerpen niet moet be schouwen als een concurrent, maar dat Am sterdam, Rotterdam en Antwerpen samen moeten worden beschouwd als één trits van Rijn- en Maashavens aan de Noordzee- delta. Maar met deze verklaring kan men hier te lande toch niet zonder meer vol staan! Ze zou beteekenis hebben, wanneer er ook inderdaad door de Nederlandsche en Belgische regeeringen naar gestreefd was om een gemeenschap van belangen voor de drie havens te zoeken in een zoo econo misch mogelijke exploitatie, waardoor vrachtprijzen verlagen, algemeene kosten dalen, iedere haven naar aard en ligging haar natuurlijke taak krijgt aangewezen en aldus als groep concurreerend tegen andere, b.v. de Duitsche havens. Zóó gedacht zouden wij de trits van Rijn- en Maashavens kunnen waardeeren. Maar deze gedachte is practisch niet in het verdrag verwerkt. Daarin is van Belgischen kant wel degelijk uitsluitend op het belang van Antwerpen gelet. De vraag, of het voor het gemeenschappelijk belang niet economischer zou zijn den water weg bij Hanswcert te verbeteren in plaats van een nieuw kanaal AntwerpenMoerdijk te graven, is zelfs niet in overweging ge nomen. En heel het debat in de Belgische Kamer, waarbij voor het economisch deel van het tractaat het zwaartepunt op dat kanaal AntwerpenMoerdijk kwam te lig gen, toonde wel, dat over de verbetering der waterwegen ten koste van Rotterdam en ten bate van Antwerpen zoo weinig mogelijk moest worden gerept. Op dit punt immers is het voordeel te zeer in het oogspringend aan den kant van België, in het nadeel van Nederland! Ook op het punt van Nederland's souve- reiniteit ten opzichte van de in te stellen beheerscommissie over de Schelde en vooral omtrent mogelijke moeilijkheden van den doorvaart van Belgische oorlogsschepen te verwachten, is in de Belgische Kamer Zaterdag j.l. geen absoluut afdoend en vol doend antwoord gegeven. Een ding heeft ons in de verklaring van minister Vandervelde en anderen vooral ge troffen, dat is het openlijk toegeven, dat van officieel Belgische zijde indertijd beproefd is, om België na den oorlog ten koste van Nederlandsch gebied schadeloos te stellen. Daaraan heeft zelfs de Koning meegedaan, zei een der Vlcamsche afgevaardigden. Toen dit door den tegenstand van den Grooten Raad der vier geallieerde ministers (beter gezegd door verzet van Engeland) niet lukte, heeft, men het langs economischen weg ge probeerd. Dat is zooals wij van den aan vang betoogd hebben de vitium originis, de geboortefout van het tractaat geweest. Daarom lijkt het ons nog altijd beter om nu België hoe langer hoe krachtiger beweert niets meer van annexionisme te willen weten, in het belang van beider lang durige vriendschap een ander tractaat te ontwerpen, dat naar vorm en inhoud ge speend is van den ouden hebzucht en dat er slechts naar streeft de economische belan gen van twee op elkaar aangewezen naties op de beste wijze te dienen. Sociëteit „St. Bavo" -Kleermakers -8 uur. Rechtskundig bureau half 9 uur. St. Jozefsgezel'engebouw Jancstraat 50 Ledenvergadering ,,R. K. V. Z." 8 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelconcert 2 tot 3 uur. Gem. Concertgebouw Ledenconcert „H. O, V.'1 kwart over 8 uur. Kleine Tkeresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur; Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau van het Sint Franclscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89K> uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St. Bavo", Smedestr. 23 Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 3^-5 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9V£12 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 10>—12 uur, des middags van 24 uur en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11.671. R.K. Bevclkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal eb Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenïging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 23 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 2—3 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in het gebouw der Sint Vin- centiusvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. Telefoon 12685 (bij geen gehoot 10392). In den brief van Burgemeester en Wethou ders van Heemstede aan Gedeputeerde Sta ten wordt betreurd, dat het tegenwoordig wetsontwerp tot grenswijziging van Haarlem nog steeds de aandacht heeft van den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. Kennis is genomen van de gewijzigde hou ding ten opzichte van de schadeloosstelling. Het genoemde bedrag van 2.100.000. vormt een totaal, waarvan de contante waarde tegen een rentctype van 4% be draagt rond 1.624.000.—. Laatstgenoemd bedrag is een klein gedeelte van de contante waarde van het verlies. De gemeente heeft niet uitsluitend finan- cieele bezwaren, doch vele andere, even belangrijke bezwaren in het laatste verweer schrift nog weer uiteengezet, welke niet met geld kunnen worden te niet gedaan. Bij handhaving van dit wetsvoorstel zal Heemstede zich met alle wettige middelen blijven verzetten tegen de grenswijziging, omdat deze wordt afgekeurd als strijdig, niet alleen met het belang van de gemeente en van hare ingezetenen, maar evenzeer met het algemeen landsbelang. Zondag was het, zooals men kan begrijpen verbazend druk aan het IJmuider zeerstrand, doch hoe gevaarlijk het pootje baden daar voor kinderen bij laag water is in de nabij heid van den strekdam verhaalt onze cor respondent. Een circa 7-jarig kind was aan het pootje baden. De moeder en grootvader van het kind zaten op den Zuiderdam. Het kind wil- dc nu naar don dam loopen, doch verdween plotseling in de diepte. De Grootvader begaf zich te water, maar ook d^ heer F. B. uit IJmuiden, die direct begreep dat het kind in een kuil van een draaikolk was gevallen. Toen de grootvader het kind vast had werd deze onwel van den schrik. De heer B. wist eerst het kind en daarna den Grootvader uit het water te halen. Beide waren bewusteloos. Na een uur konden beide weer huiswaarts keeren. Dit is dezelfde plaats waar voor veertien dagen eveneens twee kinderen on gemerkt in een kuil stapten, doch tevens ge red zijn geworden. Het kerkbestuur van de parochie der Allerh. Drieënheid te Bloemcndaal heeft be sloten op het Kerkhof der parochie 14 krui- wegstaties te doen opricht Daartoe zullen „kapelletjes", zgn. opbouwen worden ge bouwd, waarin de beeldhouwwerken zullen aangebracht kunnen worden. Reeds zijn door een drietal personen kruiswegstaticSs ge schonken en men hoopt, dat de schenkingen der overige staties spoedig zullen volgen. De ontwerper der kapelletjes zijn vervaar digd door den architect van het kerkhofka pelletje, Dom. Bellot O, S, B. Vierjarig meisje doodgereden. Gisterenmiddag was een motorrijder zijn rijwiel aan het repareeren langs den weg. Eenige kinderen stonden daar bij te kijken. Plotseling liep het 4-jarig meisje K., uit Santpoort, vlug den weg over, toen juist een auto met matigen gang naderde en vol doende signalen gaf. Toch werd het meisje aangereden en tegen den grond geworpen. Dr. "de Groot, die door den autobus-rijder onmiddellijk was gewaarschuwd kon slechts den dood constateeren. Nader vernemen we, dat het ongeluk om streeks hall 7 gisteravond op den Rijksstraat weg gebeurde. Het meisje stak met haar •broertje plotseling den weg over, toen de auto. die bestuurd werd door iemand uit Amsterdam, naderde. De jongen kon nog bijtijds blijven staan, doch het meis.e werd gegrepen en geraakte onder den auto. Haar hoofdje werd verbrijzeld. Het kind was di rect dood. Het lijkje werd naar de ouder lijke woning overgebracht. In het gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem hield Zondag de Bond van Koor dirigenten in Nederland gijn derde Congres. Des middags vond van 12 uur tot half 2 een bijeenkomst plaats van leden en ge- noodigden in café-Brinkmann aan de Groote Markt. Ruim 2 uur werd het Congres geopend door den voorzitter, den heer Piet Versloot, uit Nijmegen, die opmerkte, dat deze dag een feestdag was voor den Bond van Koor dirigenten. Het is den Bond een eer, zooveel gasten te mogen ontvangen en hun de beste zaken te mogen voorzetten. Het is hem ook aangenaam, dat zoovele leden naar dit derde Congres gekomen zijn. Spr. heette dan allen welkom, inzonder heid de gasten uit Haarlem. Spr. ging dan na de beteekenis van het verkrijgen van honorarium voor de leden van den Bond. De Bond is echter den tijd voorbij, dat hij op het materieele let en nu denkt hij aan het moreele. Tot dat doel is men thans bijeengekomen. Spr. wees er dan op, dat de Bond steeds crescendo gaat. Op het eerste Congres, in Dezember 1923 te Utrecht gehouden, waren 9 leden aanwezig, op het tweede, een half jaar later in Nijmegen, 50 a 60 leden en 200 personen in totaal en thans zijn er zoo- velen. Spr. ging dan na, wat het programma bood en hij heette de beide sprekers van den mid dag, den heer K. Veldkamp, uit Amsterdam en den heer Alph. Vrancker welkom. De laatste verving pater Van der Geest O.P. die verhinderd was te komen spreken, daar hij ter observatie is opgenomen in een zieken huis. Dan stipte spr. aan de verhouding tüsschen dirigent en koor. De dirigent moet trachten te zijn de werkelijke leider. Als er ijver en werklust bij het koor is, zullen de vele nie tigheden wel terzijde gesteld kunnen worden. Vervolgens ging spr. na de verdeeldheid in het kamp van koordirigenten. Er is een Genootschap van Koordirigenten gesticht, bestaande uit vroegere leden van den Bond. Dat is een nadeel en nu zal van onverdachte zijde getracht worden, de beide veréenigingen tot elkaar te brengen, wat slechts in het be lang der koorzangkunst kan zijn. Het be stuur van den Bond zal daartoe zijn mede werking verleenen als het devies „Arbeid Adelt" maar gehandhaafd blijft. Wil men geen krachtdadigen arbeid, dan past spr. echter voor de eenheid. Het woord was dan aan den heer K. Veld kamp, die een inleiding hield over „Toon- vorming en uitspraak". Na verschillende punten aangestipt te hehben over het solozangonderwijs, zingen leeren en zangstemmen vormen, de zang- paedagogische litteratuur en terminologie e.d., schetste spr. de beteekenis van een en ander voor koorzang-beoefening, om dan enkele grepen te doen uit de gebieden-toon vorming en uitspraak. Langdurig stond spr. stil bij de adem- functie en bij de begrippen toonvorming waarna hij er op wees, dat de uitspraak be schaafd en duidelijk moet zijn. In verband hiermede gaf spr. verschillende wenken en wees ten slotte op het einde zijner inleiding op middelen ter verbetering van toonvorming en uitspraak. Die middelen zijn o. m. het geven van cursussen, het eischenstellen bij bevoegdverklaring, het geven van adviezen voor bepaalde gevallen. Verder zou bij concoursen een afzonderlijke deskundige bcoordeeling betreffende toon vorming en uitspraak moeten geschieden, terwijl bij indeeling naar klassen ook gradu eel verschillende eischen voor toonvorming en uitspraak zouden moeten worden ge steld. Na een korte pauze waarin de Congressis ten werden gefotografeerd, hield de heer Alph, Vrancken uit Amsterdam een voor dracht over „Gregoriaansch". Een tiental zangers van het Amsterdamsche a Capella- koor „Bel Cauto", voerde onder leiding van den spreker eenige gezangen als voor beeld uit. Het Gregoriaansch is de zang, die in de R.-K. Kerk door den priester aan hét altaar, de zangers op het koor enbioo mogelijk door allé geloovigen, wordt uitgevoerd. Men onderscheidt de vaste gezangen als Kyrie, Glcria, Credo enz. en dc wisselende gezan gen, die naar den dag van het jaarveranderen. De eerste, vaste, gezangen mogen ook meer stemmig gezongen worden de wisselende ge zangen zijn aan een bepaald rythme gebonden De geestelijke vader van het Gregoriaansch is Paus Gregorius de Groote (596), die zelf veel Gregoriaanscbe zangen componeerde en nog veel meer verzamelde. Gregoriaansche Zangen werden niet alleen gecomponeerd door geestelijken, maar ook door wereldlijke musici. Ze ontstonden door biddend zingen en zoo zijn het sobere, reciteerendc zangen. Later waren het vooral de Benedictijnen, die dezen zang te verzorgen hadden en een boek samenstelden. Maar behalve de Bene dictijnen, waren er ook andere orden die het Gregoriaansch cultiveerden. Zoo de Franciscanen en de Dominicanen. Sinds 1903 is de Benedictijnsche Edictie de gel dende. Even sprak spreker nog over het Regenburgsche Gregoriaansch. Gregoriaansch is, aldus spr., biddend zingen en zingend bid den. Het moet vrij zijn van alle wereldsch pathos en succesbejag. In de Kerk werd er door bereikt eenheid in muziek, zooals er eenheid in de taal was. Daarna behandelde spr. de theorie, zooals de Kerktonen, waarvan de laagste droefenis en de hoogste blijdschap uitdrukken, de schrijfwijze, de sleutels, het rythme, de noten de repetities, de uitspraak enz. de ademhaling de zangtechniek, de voix mixte enz. Aan de hand van eenige citaten o.m. uit de laatste afleveringen van het Gregoriusblad, trachtte spr. de toehoorders nader tot het Gregoriaansch te brengen. Hierna werd het gesprokene verduidelijkt door eenige gezan gen o.m. Stabat Mater, de Jntroitus van Pa- schen en Pinksteren, Dies Irae en Victimae Paschali. Het applaus der vergadering was zeer groot en de voorzitter bracht den dank onder woor den Ook de zangers deelden in 't dankwoord. Hierop volgde sluiting der vergadering Na het Congres vereenigde men zich aan een gemeenschappelijk diner, waarna des avonds 8 uur in het Gemeentelijk Concertge bouw een concert gegeven werd ten bate van het Pensioenfonds. Hierbij verleenden mede werking mevr. Anna van Beek-Ritsjouw, so praan, Amsterdam, Hendrik van Beek, aan den Vleugel, Haarlem's a Capella Koor, Ge mengd Koor „Polyhymnia", te Haarlem, mannenkoor „Caecilia", te Haarlem en. het kinderkoor „Zanglust."- Na het concert werd in den verlichten tuin een gezellig samenzijn gehouden. Vandaag werd des morgens half 10 een bezoek gebracht aan de Groote Kerk te Haarlem, bij welk bezoek de heer George Robert het orgel bespeelde. Daarna werd een rijtoer gemaakt naar „Heemstede en „Groenendaal", waar de lunch gebruikt werd. Vervolgens trok men naar SantpoorC en Driehuis-Westerveld, waar het crematorium werd bezichtigd. Om 5 uur hedenmiddag vond in restaurant- Brinkmann het afscheidsdiner plaats. HET PENSIOENFONDSCONCERT. Zoo men de groote spanne tijds die dit concert vorderde, recht evenredig mag achten met het kwantum pensioen, dat elk dirigent Zdl deelachtig worden, dan mag men 't ge rust noemen uitstekend geslaagd. Daar wa ren enkele snuggeren, die zonder tekstboek het gebodene volgden, en zich bij den aan vang der pauze naar de zijzaal begaven, om zich te laven aan het „gezellig samenzijn" helaas, hoeverre nog waren zij van deze mild gevende bron van genot verwijderd Wel werd er niet meer gesproken als vóór de pau ze, en liep alles vlot en vlug van stapel, maar aan 't end dacht het ons beter, liever niet te informeeren hoe kort 't nog duurde eer de zon weer opkwam. Want wij behoorden niet tot die groep van gezelligheidsmaniakken (zie boven) wien de beste Jazzband niet goed genoeg, het gezelligste hoekje in tuin of zaal niet gezellig genoeg is. Wij spitsten ons veeleer op het prachtige koorwerk van Sem Dresden, dat hier nog onlangs zulk een verbluffende ver tolking genoot, en waarvan Bredero's tekst alleen reeds een exquis genot schenkt. Voor mij lag de waarde der vertolking van Dres den's „Boerenfeest" dit maal in de vlottende zegging deze alleen is in staat, ons het Os- tade-tafereel van boerenjool en boerenruzie, deze kostelijke symphonie, waarin Mïeuwes en Trijntje met hun zoet geflikkeflooi het ontroerend contrast van het zangstema bie den, in zijn altijd frissche kleuren te doen zien. Met dit wonderbare stuk van Dresden eindigde dit concert, dat met een even op merkelijk koorwerk was aangevangen. Sloten de mannen van „Caecilia" den avond af het gemengde (Haarlems a Cappella-koor), eveneens onder leiding van Nico Hooger- werf, had ons nog eenmaal het prachtige „Zonneloop" van M.C. v.d. Roovaart doen hooren.' Het was goed gezien, deze beide werken te stelien als hoeksteenen van dit concert, hoewel de innige samenhang van wat daartusschen lag, al aanstonds beden kelijk aan 't zweven ging door een stuk als „Mater Dolorosa" van Wierts, die gelukkig zijn evenwicht voor een deel herwon in enkele zijner kinderliedjes. Hespe's kinderkoor „Zanglust"-Amsterdam deed ons den langen avond weer kort schijnen. Alleen waar 't ge zongene even buiten de sfeer raakte van het kinderlijke (Avondcantate, vooral in 't slot, is niet voor kinderen), maar dan ook hier alléén, was voor ons 't genot dubieus. Wij hebben zeer en zeer genoten, en hadden van meerdere stukjes een herhaling graag willen beleven. De beschikbare ruimte is te beperkt om al de uitgevoerde koren en koortjes te bespreken. Naast cfe solisten was er nog „Polyhymnia" onder Willem Hespe, dat met Gounods „Gal- iia" evenals voorheen een welverdiend suc ces oogstte. Ditmaal was het Mevr. A. van Beek-Ritsjouw, die de solo vertolkte. Gou nod verdraagt nog hier en daar een levendiger tempo, maar de klankkleur was opmerkelijk goed. Ook was 't ons een bijzonder genoegen, een kleine solo te hooren vertolken door Mej. Corry Bijster. Haar zingen doet denken aan den goed gesponnen toon eener welluidende viool. Zij oogstte, evenals de jonge soliste uit het kinderkoor, veel bijval. Ook het zingen van Mevr. van Beek-Ritsjouw bleek men zeer op prijs te stellen. Voor een pensioenfonds-concert hpd de toeloop grooter kunnen zijn, maar daarvoor is het ook een steunconcert. Het „help nu u zelf" is in Holland sinds eeuwen gezongen. Het feit infusschen, dat de kwinten-intonatie van dit oude lied het nog veel oudere „factus est" uit de Pinkstermis ten grondslag heeft, mag ons met blijde hoop vervullen. G. J. K. Haarlemsche R.-K. Vereeniging voor Groote Gezinnen. Oproep om steun. Schrik niet. geachte lezers, het is nu eens niet om uw geld te doen. De Vereeniging voor Groote Gezinnen heelt thans alleen behoefte aan de mede- wtiking van enkele jongedames die gene gen zijn enkele Dinsdagen en Vrijdagen in de groote vacanlie op te offeren, om mei de kinderen van de groote gezinnen naar 'ouiten te trekken en daar eenig toezicht te houden op hun spel. Hoort meo de dames, die reeds verschillende jaren hun hulp hebben verleend, dan is het eigenlijk heele- maal geen opoffering. Integendeel, men vindt het algemeen dol gezellig; de kinderen zijn echt leuk en bovenal uiterst dankbaar, wat vooral tot uiting komt, als zij iets voor de Het verdrag NederlandBelgië is Zater dag door de Belgische Kamer goedgekeurd met 96 tegen 1 stem en 9 onthoudingen. Dezer dagen is de instelling te verwach ten van een commissie tot bet uitbrengen van advies over de vraag of de Rijksma rinewerven in den tegenwoordigen vorm in omvang moet worden gehandhaafd. H. K. H. Prinses Juliana is weder in het vaderland teruggekeerd. De aanvaring op den Nieuwen Waterweg. De uitspraak van den Raad voor de Scheep vaart. Het tramconflict ZutphenEmmerik, dat een half jaar heeft geduurd, is opgeheven. Het bemiddelingsvoorstel-Van der Lande is aangenomen, Kna%>je uit den trein geslingerd en ge dood. Het conflict in de Engelscbe mijnindustrie. Het voorstel der geestelijkheid en de Re geering. Het noodweer in Zuid-Slavië heeft enor me schade aangericht. Het tierde kabinet-Briand. Herriot kabi netsformateur. De Kerkvervolging in Mexico. Krachtig* actie der Katholieken. Uit Belgrado wordt geseind, dat een trein tengevolge eener aardstorting bedolven werd. Er zouden honderd personen vermist worden. Doodelijk ongeluk te Santpoort. (Zie verder laatste nieuws). Barometerstand 9 uur v.m.; 758. Achteruit. OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.38. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 19 Juli; Hoogste Barometerstand 762.6 m. M. te Memel. Laagste Baiyometrstand 746.1 m. M. te Reykjavik. Verwachting van den avond van 19 tot den avond vn 20 Juli: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Weste lijken wind; meest zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk regen en onweer; aanvankelijk koeler. dames kunnen doen, b.v. het dragen van hare tasschen of pakjes. De Commissie voor de vacantie-uitstapies heeft thans reeds ondubbelzinnige blijken, dat de voor medewerking in aanmerking komende dames overtuigd zijn, dat hier nu eens een bij uitstek mooi sociaal werk ie doen is, alleenmen denkt dan bij voor keur aan juffrouw die of die, die daarvoor nu zoo prachtig tijd heeft en er zoo bijzon der voor geknipt is. Dat is dan ook waa-- scbijnlijk de oorzaak, dat het met de aan meldingen tot roedewerking nog niet gaat, zcoals de Commissie het gaarne zou wen- schen. Komt, jongedames en meisjes van Haar lem en omgeving, wacht nu met Uw aan melding eens niet op een ander. Begin met U aan te melden en bewerkt dan Uw ken nissen om dit eveneens te doen. Gii, vaders en broeders, die dit mocht lezen, wijst er Uw dochters en zusters eens op, welk een mooi werk bier te doen valt. Slechts één verzoek nog: stelt de aanmel ding niet uit. De Commissie moet binnegi enkele dagen beslissen of aan de vacantie- uitstapjes uitbreiding kan worden gegeven, dan wel of zij wegens den grooten toeloop van kinderen moeten worden ingekrompen. De beslissing hangt af van het aantal dames, waarover op de verschillende uitgaansdagen kan worden beschikt. Men kan zich aanmelden bij de leden der Commissie, de heeren; P. J. M. Leeuwen berg, Oranjeplein 3, Bosch en Vaart; W. J. B van Liemt, Anegang hoek Warmoesslr.; Th. Steman, Ampzingstraat 22. Doe het nu! Toen Zaterdagmiddag de landbouwer P. Th. Vriesekoop met een geladen hooiwagen langs den Rijksstraatweg ter hoogte van den Genieweg tusschen Liedebrug en Vinkebrug reed en huiswaarts keerde werd bij plotseling van achteren aangereden door een vrachtauto Volgens ooggetuigen reed genoemde landbou wer geheel rechts van den weg. »De aanrijding was zoo hevig dat de land bouwer van den wagen schoot, het paard door de spoorstok vloog en er van door ging. De vrachtauto zat tusschen wiel en veer zoo stevig bekheld dat het heel wat moeite kostte om deze weer vrij te maken. Door de politie is van dit geval proces verbaal opgemaakt. De landbouwer voelt veel pijn. en heeft bovendien een zoodanige opgezwollen hand, dat hij voorloopig zijn werkzaamheden niet kan verrichten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1