Radio-Omroep VERONICA. NIEUWE HA'ARL. COURANT Tweede Blad Maandag 19 Juli 1926 Het tiende ministerie Briand gevallen. De bemiddeling der Engel- sche geestelijkheid in het mijnconflict en de Regeering. Uit Belgrado wordt geseind dat een trein tengevolge eener aardstorting bedolven werd. Er zouden honderd personen vermist worden. Onder de Radio-berichten: De kabinetscrisis in Frankrijk. Herriot kabi netsformateur, De kerkvervolging in Mexico. Krachtige actie der Ka tholieken. De regeering afgetreden. De regeering heeft haar ontslag ingediend. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET PROCES TEGEN MAURRAS. LEGIOENSOLDATEN VEROORDEELD BINNENLANDSCH NIEUWS. Het verdrag Nederland België. De afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. De overschrijding van Belastingtermijnen. i De houding van Gedep. Staten van Utrecht tegenover de gemeentebesturen. H. K. H. Prinses Juliana in het vaderland terug. FEUILLETON. De financieele crisis in Frankrijk, Na art. 1 van het segeeringsontwerp te nebben verworpen nam de financieele com missie met 8 stemmen vóór en geen enkele tegen een nieuwen door de regeering ver worpen tekst aan, waarin de regeering wordt gemachtigd tot het nemen der maatregelen, welke in het aanhangsel tot art. 1 worden vastgesteld. Door het geheele aanhangsel der beide ar tikelen van het ontwerp in te trekken en op rijn standpunt te blijven staan stelde Cail- Ja ix zich voor de aan de Kamer gevraagde volmachten te handhaven, ten einde, zonder inbreuk te maken op de bevoegdheden van het parlement, bij zijn werk voor het finan cieel herstel niet te zijn gebonden door be perkende bepalingen en tevens om de debat ten der openbare zitting te bekorten. De commissie daarentegen wilde, door een aanhangsel bij het ontwerp te eischen, nauw keurig bepalen in hoeverre de aan den mi nister te verleenen bevoegdheden zouden worden uitgebreid. Het is dus in hoofdzaak een procedure- quaestie, welke het verschil van meening tusschen den minister en de commissie ver oorzaakt en geen beginselquaestie. De beide opvattingen zullen morgenmiddag aan de Kamer worden voorgelegd en het is moge lijk, dat de discussie overeenkomstig den wensch der regeering van niet zeer langen duur zal zijn. Herriots optreden. Tijdens de schorsing der zitting spraken tal van leden der radicaal-socialistische groep in de wandelgangen eenige verwondering uit over de interventie van Herriot, welke niet onder iet oog was gezien tijdens de bijeenkomst, welke voor de zitting door de groep was gehouden. Sommige leden deden opmerken, dat de discussie der vooraf in te dienen motie het debat nutteloos zou kunnen verlengen en dat het er op aankwam heden tot een oplossing te komen. Zelfs had er een vrij opgewonden bespreking plaats, waaraan Malvy, Henri Simon, Casals en eenige voor aanstaande leden der regeering deelnamen. Camille Chantemps werd op de hoogte ge bracht van deze opmerkingen en hij bracht ze ter kennis van Herriot. In gemeenschap pelijk overleg waarschuwden zij den fungee- renden voorzitter Buysson dat hij evenals Herriot de motie introk en van het stellen Ier prealabele quaestie afzag. Omtrent het verder verloop van het Jebat, waarin Herriot, die op de bank der député's was gezeten, de prealabele quaestie stelde met de motiveering, dat het regeerings- voorstel niet binnen het constitutioneele kader valt en de Kamer moest besluiten het niet te bespreken, wordt nog het volgende geseind. Herriot voegde er aan toe, dat het voorstel hem onmogelijk toeschijnt en dat hij thans de mannen aan het bewind niet kan steunen; hij vroeg of er geen toenadering mogelijk was om een constitutioneele for mule te vinden. Hij besloot met te zeggen, dat hij zijn goedkeuring niet aan den voor gestelden tekst kon hechten. Briand antwoordde Herriot, dat hij, daar hij de overtuiging heeft, dat de voorgestelde oplossing het prestige van het parlement slechts kon vergrooten, tot deze oplossing had besloten. Hij verzekerde, dat het voor stel der regeering geïnspireerd is door het gevoel harer verantwoordelijkheid en door de zorg voor het openbaar welzijn. Het dient openlijk te worden gezegd, zoo zeide hij het debat is een duel tusschen den president van den ministerraad en den president der Kamer over een principieele quaestie. Het parlement heeft zijn vast arbeidsmethoden en gewoonten, doch thans is de allereerste voorwaarde, dat het niet machteloos is op een oogenblik, waarop het handelen moet. De regeering zal sneuvelen als het moet, maar zij zal sneuvelen op de stelling, welke zij innam. De stemming in de com missie. De door de commissie van financiën uit gebrachte stemming over het financieele wetsontwerp loopt geenszins de beslissing der Kamer vooruit nadat Caillaux het stand punt der regeering zal hebben uiteengezet. De commissie telt 44 leden. De eerste stemming betrof het al of niet in discussie nemen van art. 1, welke bij appèl nominaal geschiedde en 15 stemmen vóór, tien tegen en 13 onthoudingen opleverde. Zes leden waren afwezig. De tweede stemming beoogde het amen dement, strekkende tot net inlasschen van een zinsnede, waarin nader werd bepaald dat de volmachten worden toegestaan bin nen de perken van de door den minister aan gegane verbintenissen. Caillaux achtte haar, zonder haar rechtstreeks te weigeren, on noodig. De commissie verwierp het amende ment met 13 tegen 14 stemmen. De commissie stemde vervolgens over het amendement Chapdelaine, den rapporteur- generaal, hetwelk bepaalde dat de door Caillaux in de uiteenzetting der motieven opgesomde maatregelen in een annex in de wet zouden worden opgenomen. Caillaux wees het amendement van de hand, dat door de acht stemmers van de 44 leden met alge meene stemmen werd aangenomen. De Kamer heeft met 288 tegen 243 stem men de regeering haar vertrouwen gewei gerd inzake het overgaan tot artikelsgewijze behandeling van het ontwerp. Het conflict in de En- gelsche mijnindustrie. In een rede voor 20.000 personen zeide Baldwin niet te kunnen voorspellen, hoe lang de niet te rechtvaardigen mijnwerkers staking nog zou duren, maar dat de re geering vastbesloten was om uitvoering te geven aan de recommandaties der kolen- commissie in zake de reorganisatie der mijnindustrie. Spr. verwachtte, dat zoowel de mijneigenaars als de arbeiders in het belang des lands weldra zouden inzien, dat het hun plicht was om tot een accoord te komen op een voor beiden eervolle wijze. De bemiddeling der gees telijkheid. De bisschop van Litchfield heeft Baldwin een brief geschreven, waarin hij hem vraagt een deputatie te ontvangen van kerkleiders met betrekking tot de crisis in het mijn bedrijf. Hij voegt er een mededeeling der Mijnwerkersfederatie aan toe, waarin wordt gezegd Het bestuur der Federatie is bereid de aanvaarding van een accoord aan te be velen, indien dit tot stand kan komen op de door de kerkleiders voorgestelde voorwaarden. Deze voorwaarden houden eveneens het in toepassing brengen van alle aanbevelingen der kolencommissie voor de reorganisatie der industrie in. Baldwin antwoordde dat hij bereid is hedenavond een deputatie te ontvangen, doch voegde er aan toe dat de voorwaarden voor het hervatten van den arbeid slechts kunnen worden geregeld door een overeen komst tusschen de werkgevers en de mijn werkers. De regeering kan volstrekt niet in een nieuw subsidie aan de mijn-industrie toestemmen met het doel een hervatting van den arbeid op de oude basis mogelijk te maken. De schadelijke uitwerking van den stilstand van dep arbeid op de nationale financiën maakt het verleenen van een subsidie buitengesloten. Baldwin legde er den nadruk op dat het rapport der commissie zich tegen de voortzetting van het subsidie verzet. De „Daily Mail" meldt, dat de inmening der bisschoppen en leiders der Free Church in het geschil in de mijnindustrie in minis- terieele kringen niet met ingenomenheid be groet wordt om de nieuwe subsidie die er aan vast zit. Het is waarschijnlijk, dat de regeering het voorstel zal verwerpen. De weg staat nog open voor een voorschot aan verschil lende mijnen met uitsluiting van die, welke reeds winst maken of welker verliezen meer dan een zeker bedrag per ton beloopen. Het bestuur van den Mijn- werkersbond. Zooals gemeld is het bestuur van den Mijnwerkersbond uiteen gegaan na met enkele kleine wijzigingen het voorstel der geestelijkheid aanvaard te hebben. Dit is de laatste bijeenkomst van het oude be stuur geweest. In het nieuwe bestuur zijn door de districten, naar werd openbaar ge maakt, tien nieuwe leden gekozen. Varley, de tegenstander van Cook, is herkozen. Herbert Smith, de voorzitter, is eveneens herkozen, alsmede de ondervoorzitter Ri chards en de penningmeester Richardson. Cook, de secretaris, behoeft zich niet aan een verkiezing te onderwerpen. Hij blijft in functie zoolang het bestuur dit goed vindt. Er zijn plannen in overweging om een deputatie naar Amerika te zenden om finan- cieelen steun te krijgen voor de mijnwerkers. Aan den algemeenen raad van het Britsche Vakverbond is door het bestuur van den Mijnwerkersbond zonder omwegen te ken nen gegeven, dat het bestuur niet van plan is de zaak weer uit handen te geven, zooals den eersten keer, bij de algemeene staking, gebeurd is. De Londensche kerken. In het Hoogerhuis is dezer dagen een de bat gevoerd, dat heden zal worden voortge zet, over een wetsontwerp hetwelk bevoegd heid verleent tot het sloopen van een aantal oude kerken in de City van Londen. De bisschop van Londen, die het wets ontwerp indiende, verklaarde, dat 12 van de 46 bestaande kerken der City voldoende zouden zijn, waardoor een besparing werd verkregen van 23000 pond per jaar. Onder de tot afbraak gedoemde zijn er een aantal van den bekenden bouwmeester Wren. Lord Marshalt bestreed het ontwerp na mens het gemeentebestuur der City en pleit te voor het behoud dezer monumenten. Lord Hunsdon, die het ontwerp steunde, wees er o.m. op, dat de grondwaarde der te sloopen kerken een bedrag van 1 millioen pond sterling vertegenwoordigde, waarmee elders veel werk zou kunnen worden gedaan. Het ontwerp-spoorweg- wet door de Belgische Kamer aangenomen. De Kamer heeft met 96 tegen 4 stemmen en twee onthoudingen het wetsontwerp tot oprichting van de „Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen" aangenomen, waarna zij werd verdaagd tot 19 October. Minister Severing terug. De officieele Pruisische persdienst meldt, dat de Pruisische minister van binnenland- sche zaken Severing op zijn post is terugge- keert en zijn functie in vollen omvang heeft hervat. Waarmede alle geruchten over een aftreden van den minister, zijn te niet gegaan. Een aardstorting. Uit Belgrado wordt gemeld, dat tengevolge van den onophoudelijken regenval in de nija- bijheid van Serajewo een groote aardmassa van den bergrand op de spoorlijn is gestort, juist op het oogenblik, dat de trein Serajewo- Zavidovici passeerde. De trein werd onder de neerploffende aardmassa's bedolven en alle reizigers men schat hun aantal op 80 tot 100 werden gedood. Volgens een nader bericht zou de ramp niet zoo ernstig zijn als bovenstaand telegram het doet voorkomen. Er zouden slechts verschil lende personen zijn gewond. Een later telegram meldt, dat er nog 100 personen onder de aardmassa bedolven lig. gen, maar dat men druk bezig is met hulp verleening. Noodweer in het buiten land. Volgens een B.T.A.-telegram uit Belgrado schatten de bladen de door het noodweer en de overstroomingen aangerichte schade op tuim twee milliard dinar. De regeering heeft in beginsel besloten om de financieele ondersteuning van de slacht offers voor een deel te vinden op de salaris sen van ministers, afgevaardigden en amb tenaren. Tegen het reizen. Men verzekert, dat, ten einde te verhin deren, dat Italiaansche touristen zich naar het buitenland begeven, nieuwe instructies zijn uitgevaardigd om geen enkel paspoort meer te verstrekken, indien de noodzakelijk heid van de reis niet op afdoende wijze wordt aangetoond. De kabinetscrisis in Grie kenland. Zelimon, de president van het Opperste Gerechtshof, heeft na een onderhoud met Pangalos de opdracht tot vorming van een kabinet teruggegeven, daar de politieke toe stand een, verzoening der partijen verhin dert.' Frankrijk en Amerika. Naar aanleiding van de vergelijkingen, welke door de Amerikaansche bladen zijn ge maakt ten opzichte van de regeling der Fransche schuld aan Engeland en die met de Ver. Staten, verklaarde minister Mellon, dat geen enkele schuldeischer Frankrijk zoo edelmoedig heeft behandeld als Amerika. Een tornado in het Noord westen. Volgens berichten door de „Nogales Herald" te Bogales in Amerika ontvangen heeft, een tornado de stad Hermosillo in den Mexicaanschen staat Sonora geteisterd. Er werden verscheiden personen gedood en er werd groote schade aangericht. EEN GEVAARLIJKE TOCHT. Een Reuterbericht uit Londen meldt, dat een Noor ih een zeilboot van 24 voet uit Noorwegen te Löwestoft is aangekomen na een reis van twee weken. De man was to taal uitgeput. HET GEDENKTEEKEN TE QUATRE BRAS. Onlangs werd te Quatre Bras een geden-k- teeken opgericht ter herinnering aan den slag aldaar in 1815 geleverd. De „Standaard" maakte in zijn artikel over de plechtige inhuldiging de opmerking, dat het ontbreken van een Vlaamsch op schrift op het monument zeer te betreuren is. Het comité Waterloo-Quatre Bras heeft deze opmerking ter harte genomen en be sloten alsnog een Vlaamsch opschrift aan te brengen. Het zal luiden „Ter nagedachtenis der Belgen te Quatre- Bras voor de verdediging van het vaandel en de eer der wapens gesneuveld." Hieraan zal nog worden toegevoegd II. „Zij streden als leeuwen tegen troepen sterker in getal." Primo de Rivera te Parijs. Nog steeds is het verzet tegen de aanwezig heid van Primo de Rivera, den Spaanschen Spaanschen dictator, te Parijs, niet geëin digd. Zaterdag heeft Primo, te zamen met het koninklijk echtpaar, dat uit Londen komt, de republiek verlaten om naar Madrid terug te keeren. Toen Primo de Rivera Vrijdag met maar schalk Pétain een bezoek bracht aan Fon- tainnebleau, en na bezichtiging van het Paleis in zijn auto was gestapt om zich naar Bar- bezon te begeven, verzamelde zich een groot aantal msnschen voor de hekken van het paleis en riep „Vive la liberté". Van alle zijden klonk gefluit. De auto's stopten on middellijk en een commissaris van politie stapte uit om persoonlijk met behulp van politie-agenten tot de arrestatie van ver schillende betoogers over te gaan. Het kwam tot een botsing, waarbij de commissaris een oudstrijder de decoratie afrukte, hetgeen groot tumult verwekte. Onder het gejouw der samen gestroomde menigte reden de auto's vervolgens weg. Juist een jaar geleden werd Charles Maur- ras bij verstek tot twee jaar gevangenisstraf en 1000 francs boete veroordeeld wegens het schrijven van een Open Brief in de „Action Franpaise" aan Schrameck, den toen maligen minister van buitenlandsche zaken, waarin Maurras, naar het heette, tot moord aanspoorde. De zaak is eergisteren voorde 10ecorrec- tionneele kamer voorgekomen, doch tot den 21 n October verdaagd. Volgens de Ac tion Fran ?aise" had het parket gehoopt de zaak vluchtig af te doen, daar het meende dat er wel weinig getuigen zouden opkomen met het oog op de vacantie. Doch Léon Daudet was uit Touraine teruggekomen, admiraal Schwerer uit Bretagne, Binet-Val- mer uit Genève, allen om Maurras bij te staan. NAAR HERZIENING VAN HET PROCES-DAUDET. Men herinnert zich dat Léon Daudet be roep had aangeteekend tegen het vonnis van het Hof van Assisen, dat hem veroordeeld had wegens het beschuldigen van den chauf feur Bajot van valsche getuigenis. Daudet deelde tevens mede nieuwe getuigen te kunnen voorbrengen, die in staat zijn te verklaren dat de jeugdige Philippe geenszins alleen en ongedeerd uit den boekwinkel van Le Flaoutter in de taxi is gestapt. De minister van justitie heeft de consul tatieve commissie van zijn ministerie thans het verzoek tot revisie voorgelegd. De com missie zal zich nu moeten uitspreken of het verzoek ontvankelijk is. GEEN WANTROUWEN. Naar gemeld wordt, maakte de „Coske Slovo" melding van een incident, dat moet zijn- voorgevallen op een feestmaal van de Praagsche Penclub, gegeven ter eere van buitenlandsche letterkundigen, die ter ge legenheid van het Sikalfeest te Praag waren. Aan dat feestmaal zou de vertegenwoordiger der Engelsche pers hebben gezegd, dat T. S. bij de Angelsaksers op handelsgebied nog niet dat vertrouwen zich .had weten te ver werven, als het had op politiek gebied. Deze opmerking bracht den T. S. gazant te Londen, Jan Masuryk, er toe erop te wijzen, dat T. S. van Engeland dan toch de noodige credieten voor de repatrieering van de T. S. legionairen had gekregen, zonder dat de Engelsche regeering eenige waarborg heeft gevraagd, zelfs geen handteekening. DE HOTELBRAND TE TANNERS- VILLE. Omtrent den noodlottigen brand in een voornaam hotel te Tannersville wordt nader vermeld, dat de hotelgasten in den vroegen morgen in hun slaap verrast werden. De maat regelen ingeval van brand bleken onvoldoende te zijn. Verwacht wordt, dat personen, ver bonden aan de directie van het hotel, gear resteerd zullen worden als gevolg van het onderzoek dat ingesteld wordt. Door de flink heid en tegenwoordigheid van geest eener vrouw werden tenminste twaalf gasten gered. Zij leidde dezen naar een uitgang, die aan de anderen niet bekend was en wachtte tot de laatste er door was. Toen wierp zij haar zoon tje toe aan den eerste, die den beganen grond had bereikt. De jongen bleef ongedeerd, maar de vrouw gleed, schier geheel bevangen door den rook, bij het naar beneden gaan uit en werd ernstig gewond. De waker van het hotel viel als slachtoffer van zijn plicht. Na alarm te hebben gemaakt en tevergeefsch te hebben getracht de vlam men te dooven, ging hij de gasten redden, maar hij werd op de vierde verdieping door de vlammen omringd, waarin hij den dood vond. ZELFMOORD? De Bankers Trustcompagny te Atlania (Georgië) is in staat van faillissement is verklaard, tengevolge waar van niet minder dan 64 kleine banken in financi eele moeilijkheden zijn geraakt. Een bericht meldt thans, dat de gedele geerd commissaris der Trustcompany in zijn woning dood is gevonden. Een geweerschot had een eind aan zijn leven gemaakt. De krijgsraad heeft vier legioensoldaten, beschuldigd van het verlaten van hun post bij de nadering van gewapende rebellen, tot straffen veroordeeld, wisselend tusschen de vijf en acht jaar dwangarbeid. Onder de tot acht jaren veroordeelden bevindt zich een Amerikaan. ZEEROOVERS AAN HET WERK. Uit Hongkong wordt blijkens een draad loos bericht gemeld, dat zeeroovers aan boord van het Chineesche s.s. „Kwanglee" voor een waarde van 20.000 pond sterling hebben buitgemaakt. De Belgische Kamer ratiliceert het met 96 tegen 1 stem en 9 onthoudingen. De behandeling van het Nederlandsch-Bel- gisch verdrag in de Belgische Kamer is Za terdagmiddag geopend met een rede van den minister van Buitenlandsche Zaken, Van- dervelde. Minister Vandervelde wees o.m. op de pas sage in de Memorie van Antwoord van mi nister Van Karnebeek, waarin een nauwe samenwerking tusschen de Nederlandsch- Belgische havens tegenover de Franschen en Duitsche haventroepen wordt bepleit. Die samenwerking zoo betoogt de heer Van dervelde, acht ik ten zeerste gewenscht, niet alleen om economische redenen. Het is niet in 1830, dat de werkelijke scheiding tusschen België en Nederland heeft plaats gehad, het a in de 17e eeuw geweest, omdat na de ge meenschappelijke inspanning der zeventien provinciën voor do vrijheid, de Hollanders overwinnaars van Spanje waren en wij over wonnen werden, onderworpen aan de mo- reele overheersching, die onze zielen van elkander verwijderd heeft. Maar zoo twee eeuwen onderwerping ons gescheiden heb ben, brengen honderd jaar onafhankelijkheid ons opnieuw tot elkaar, terug. En thans is er, tusschen twee even vrije landen, slechts een politiek mogelijk, gevestigd op vertrouwen en wederzijdsche achting. Hel huidige verdrag zoo besloot de mi nister is van die politiek een uiting. Ik hoop vurig, dat gij het zult goedkeuren.. Daarna was het woord aan den heer Raemdonck (katholiek afgevaardigde van St. Nicolaas), die betreurde, dat België geen voldoening heeft gekregen in zake de Schelde en de Wielingen, maar zich ver heugde over de overeenstemming, welke overigens op politiek en economisch gebied is bereikt. Oud-minister Carton de Wiart ging uit voerig de voorgeschiedenis van het verdrag na. Hij meende, dat België nog steeds het risico loopt van een doortocht door Neder- landsch-Limburg, een risico, dat nog grooter is dan vroeger, daar aanvallen uit het Oosten, naar de geschiedenis leert, steeds meer naar het Noorden worden verlegd. Evenmin als zich voor België in 1914 het wonder van 1870 herhaalde, zal zich wellicht eens voor Nederland het wonder van 1914 herhalen. Wij aanvaarden natuurlijk de verzekering van Nederland, dat grensschending steeds een casus belli zal beteekenen, maar ligt het niet in de lijn van deze verklaring, dat men er blijk van geeft de risico's van beide landen niet te miskennen? Ook wat het recht van doorvaart voor oorlogsschepen op de Schelde betreft, is volgens spr. België er, vergeleken bij 1839, op achteruitgegaan, terwijl de Wielingen kwestie nog steeds ongeregeld is. Wat de economische kwesties betreft, hier moet „fair play" gelden. Spr. zal vóór het verdrag stemmen, omdat het de atmosfeer zal doen opklaren. Een goede buur is beter dan een verre vriend, zegt het Nederlandsch spreekwoord. Daarom zullen wij, zonder veel illusies wat betreft de resultaten, vóór het verdrag stemmen, cradat het de twee volken tot elkaar kan brengen. (Toejuichingen op vele banken). Dc Fronter Vos wijst er op, dat da Bclgi- sche na-oorlogsche politiek een tijdlang de voorwaarden voor goede verstandhouding met Nederland heeft uitgesloten. wat het verdrag betreft, moet men scherp onderscheiden tusschen den politieken en den economischen inhoud. De economische bepalingen raken het belang van dVlaam- sche haven Antwerpen. Volgens ons aldus spr. moeten de plaatselijke belangen van Rotterdam en Antwerpen wijken voor het algemeen belang van West-Europa. Tusschen beide havens is een nuttige arbeidsverdce- ling zeer wel mogelijk. De uitbreiding van het aantal waterwegen tusschen de twee lan- uen zal eerder tot toenadering dan tot ver wijdering leiden. Wat de politieke kwestie betreft, is de i-.ak minder duidelijk. Zoo zal b.v. Rusland, een der garanten van 1839, geen partij zijn bij uc opheffing der neutraliteit. Én vcorts vragen wij ons af: Is er nog niet een over blijfsel van annexionisme in het verdrag? Spr. zeide ten slotte, dat de Fronters zich van stemming zullen onthouden. De liberale afgevaardigde Franck ver klaarde, dat de liberalen zonder voorbehoud en met volkomen goede trouw voov het ver drag zullen stemmen. Wij steken onzen na buur loyaal de hand toe. Kleine landen, zoo als Nederland en België moeten wel in goede verstandhouding leven. Na enkele woorden van Van Cauwelaert en een verklaring van Fischer, die zeide, dat de socialisten vóór zullen stemmen, werd het debat gesloten. Om halfzeven ging men tot stemming over Het verdrag werd met 96 tegen 1 stem en 9 onthoudingen, waaronder de Fronters en de communisten, geratificeerd. DINSDAG, 20 Juli. Hilversum, 105'J M. 12 uur Pohtieber. 57 uur Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest 7.157.45 Lezing: Op en van het Binnenhof, een praatje over his torisch Den Haag, door den heer J. J. Moerman 7.45 en 10 uur Persber. 8.1010.30 R. K. Radio-Omroep. Prof. Leo Heymans, hoofdlecraar voor viool. Leo v. Sprang, basse noble aan de Fransche op-'ra te Gent. Jan Heerkens, piano. Allen te Tilburg. Spreker Pastoor Verbunt te Zeeuwsch Cünge. 1. Scherzo, Chopin (pia no). 2. La Reine de Saba, Gounod (basse noble). 3. Romanze, Wieniawsky (viool). 4a La Cathedrale engloutie, Debussy, b. Wals, Chopin. 5a. Arie a. d. Zauberflöte „O, Isis und OsirisMozart, b. Gebet des Konigs aus „Lohengrin", Wagner (basse noble). 6 Rede door Pastoor Chr. Verbunt. over: Critische historie van de verschijningen te Lourdes aan Bernadette Soubirous. 7. Car- neval, Grieg (piano). 8. Sonate (Improvisa tion), Strauss, (viool). 9a. Vrede, Wam- bach. b. Le Cor, Flegier (basse noble), 10, Sonate (3e en 4e deel), Franck (viool). 11. Stances de Lacme, Delibes (basse noble). 12. Polonaise as dur, Chopin (piano). Daveniry, 1600 M. 11.25—1.05 World's Christian Endeavour convention in Crystal Palace. 1.202.20 Orgelconcert van St. Lawrence Jewry. 4.20 Lezing: A cam ping holiday abroad 4.35 Orkestcon cert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Dansmu ziek 7.20 Tijdsein Big Ben, weerb. en nieuws. Lezing: Experiences as a Juryman 7.45 Pianocomposities van Bach 8 uur Muziek 8.20 Rond de wereld per radio, door orkest. G. Valie, sopraan 9.50 Wecrber., nieuws. Lezing: Films in India 10.25 Klassieke- en jazzmuziek. Orkest en Hvlton jazzband 11.20—12.20 Dansmu ziek v. h. Cecil Hotel. Parijs „Radio-Paris" 1750 M. 12.50 Con cert Lucien Paris 5.05 Concert (piano, viool, cello) 8 50 Concert Petit Parisien. Königswüsterhausen, 1300 M. 9.20 Con cert Van Offenbach tot Lehir. Orkest. F. Baumann, tenor, L. Appel, sopraan. Brussel, 486 M. en Antwerpen, 265 M. 5.20 Orkestconcert 8.50 Galaconcert, v, h, le Regiment van de „Guides". Munster, 410 M. 1,35 Concert 4,05 Sprookjesvertellen 4.35 Weener com ponisten, muziek 5.356.05 Klassieke pianomuziek 6.35 Spaansche les 7.20 d uur Italiaansche les 8.20 Werken van Joh. Sorge 8.50 Der Hellscher ea Die Beichte-kluchten. De Senaat zal Donderdag over bet verdrag stemmen. Op verzoek ^van de vereeniging „Neder land in den Vreemde" heeft de heer ir. H. Wortman directeur-generaal der Zuiderzee werken, een brochure over de afsluiting en droogmaking van dc Zuidezee geschreven, bestemd ter verspreiding in het buitenland. De Fransche en Duitsche vertalingen zijn reeds verschenen en worden inmiddels op de Internationale Tentoonstelling voor' Scheepvaart en Waterkracht te Bazel aan belangstellende bezoekers uitgereikt Een Engelsche vertaling is in voorberei ding terwijl de uitgifte in andere talen nog overwogen wordt. Afgekondigd is het wetje van 28 Juni 1926, houdende een regeling met betrekking tot het overschrijden van in belastingwet ten gestelde termijnen. x Deze wet is slechts van toepassing tea aanzien van aanslagen over een belasting-,, jaar of na 1 Januari 1926, alsmede ten. aan zien van, na het in werking treden van deze wet, opgelegde aanslagen over vroe ger aangevangen belastingjaren of boekjaa ren. Blijkeris het verslag van de commissie van rapporteurs der afdeelingen van de Prov. Staten van Utrecht is door sommige leden opgemerkt, dat zij het betreuren, dat. Ged. Staten hun taak niet uitoefenen in meentebesturen. Deze leden waren van meening, dat Ged. Staten herhaaldelijk een te formeel standpunt innemen en geen re kening houden met practische moeilijk heden. Verschillende sprekers keurden af, hei geen zij noemden een le groote bemoeizucht bij de Staten. Door andere leden werd daarentegen op gemerkt, dat het Ged. Staten als een ver dienste aangerekend moest worden, dat zij van tijd tot tijd voor een krachtig ingrijpen: niet terugdeinzen. Zij brachten hulde aan Ged. Staten, die altijd tot overleg bereid zijn. V Zaterdagochtend is met den D-trein.welke te 10 uur Zevenaar passeert, Prinses Juliana in ons land teruggekeerd. Mevrouw Busch- hammer, echtgenoote van den Duitscben vice-consul, was ter verwelkoming van H. K. H. aanwezig. De Prinses kwam te 11.24 te Utrecht aan, vergezeld door den kamerheer der Konin gin jhr. Sickingoe. De particulier secretaris van H. M. de Koningin-Moeder, de heer Sixma baron van Heemstra, ontving H. K. H. In auto's van Koningin Emmawerd naaf1 Soestdijk gereden, waar de Prinses twe» dagen zal vertoeven, alvorens te gaan kam peeren. 28 Zoo gauw ik de geldigheid van het tes tament heb betwist en de klacht tegen den erfgenaam heb ingediend, wordt er op dc erfenis beslag gelegd en de verkoop van de villa is niet geldig. Een half onderdrukte schreeuw van woede ontsnapte aan zijn lippen. Wat dat zou jij werkelijk kunnen doen? vroeg hij. Dat zal vandaag nog geschieden. Ds;n is het huis van je vader voortaan roor je gesloten, riep de rentenier woedend uit en ik onterf je en -r Wat u zult doen, om zich op mij te vreken, weet ik niet, onderbrak Willem hem kalm, ik weet alleen dat de breuk tusschen ons onvermijdelijk is geworden, En er ligt je natuurlijk niets aan ge legen! Ik troost mij met het bewustzijn het recht te hebben verdedigd; dit bewustzijn zal mij voor alles schadeloos stellen. De rentenier keek den jongen man scherp In de oogen; hij scheen de diepste plooien yan zijn ziel te willen doorgronden. i_. Hm, ik weet niet, welk zoet loon die mooie vrouw je beloofd heeft, hoonde hij, maar vergeet niet dat niet alles goud is, wat blinkt, Vader! Ock kom, ik heb ook ondervinding, menschenkennis en scherpen blik, je maakt mij niets wijs.. Zooals je wil, ik kan je niet verhinderen je eigen weg te gaan. Maar als je de eerste schrede tot een ge rechtelijke aanklacht, gezet hebt, is mijn huis voor je gesloten, Dan kunnen we nu reeds scheiden, zei Willem kalm en bood hem de hand aan, Dat is dus je vast besluit? Ja. Dp rentenier scheen dat niet verwacht te hebben. Zijn voorhoofd plooide zich dreigend en een vreemde trek kwam op zijn lippen. Wees geen dwaas, zeide hij wrevelig, ik zou liever op een minnelijke schikking ingaan. Goed, dit voorstel neem ik aan. Dat wil zeggen, dat ik niet meer dan twee duizend gulden uitbetaal; maar twee duizend gulden zijn voor mevrouw Bertels een beduidende som en wie weet, wat het proces tegen mij haar kosten zal! Wat zeg je van dit voorstel? Ik doe overigens.... U zult toch wel niet veronderstellen, dat ik het aanneem, zeide Willem op ver- achtelijken toon. U denkt er niet aan, dat ik het doen zal!,... De wet moet hier be slissen, Goed, het zij zoo, antwoordde de ren tenier en ging op de deur toe. Van dit oogenblik af aan zijn wij dus gescheiden, tenzij je op het laatste oogenblik anders denkt. Ik verwacht, dat ik morgen nie mand meer in huis vind; heb de goedheiddit aan je cliënte mede te deelen Zij weet het immers reeds. Ik ben maar bang, dat zij ,.o0 brutaal is om nog eenige dagen hier te blijven; het scheen mij ten minste, dat zij geen haast had, dit huis te verlaten. Vaarwelvoor de rechtbank zien wij cikaar dus weer. Een smartelijke zucht ontsnapte aan de lippen van den jongen man. toen hij zich in het kabinet alleen bevond. Het viel hem zwaar, ontzettend zwaar,' dezen bëslissenden stap te doèn en zijn kalmte en vastberadenheid, ten minste ui terlijk, te bewaren. Maar het moest zijn, hij voelde het. Reeds sedert jaren had hij zijn vader in het oog gehouden, zijne verhouding tot Hendrik Roven rijpelijk overwogen en het was hem uit menige handeling en vale ge zegden zijns vaders duidelijk geworden, dat hier het doel de middelen moest heiligen en dat het doel geen ander was, dan zich van de erfenis meester te maken. Hij had de betrekkingen van de beide mannen tot elkaar nagegaan, zoover het hem mogelijk was geweest en zonder de meening van den ouden Jacob over deze verhoudin gen te kennen, deelde hij ze. En als nog eenige twijfel in zijn geest ge bleven ware, dan had deze nu moeten ver dwijnen, nadat zijn vader het masker had afgelegd. Willem moest nu het laatste overblijfsel van zijn achting en liefde verliezen; het was hem onmogelijk voor dezen man, dien bij zijn vader noemde, nog achting te heb ben. Nu was de breuk gevolgd, sedert dagen had Willem die voorzien, zij was onvermij delijk geworden, sedert Willem de partij van Veronica had opgenomen. Peinzend stond Willem aan het venster, hij zag beneden zijn vader en Jacob en al kon hij de woorden niet verstaan, hij las toch op hun gelaat dat er een heftige woor denwisseling tusschen hen plaats had. Wat zou nu gebeuren. Men kon het testament ongeldig laten verklaren, maar in 't gunstigste geval werd de rentenier veroordeeld bet zoogenaamde wettig deel uit te betalen en dat zou zoo veel niet te beteekenen hebben. Alleen als men kon bewijzen, dat de ren tenier zich van dc erfenis had trachten meester te maken, was er hoop, dat de rechtbank het testament nietig zou ver klaren. Maar waar die bewijzen vandaan halen? De rentenier had zeker alles vernietigd wat als bewijs tegen hem kon dienen. De komst van Jacob wekte hem uit zijn gepeins. De oude, man was buitengewoon opge wonden. zijn wangen gloeiden en uit zijn oogen schoten bliksemstralen. Dat hij naar de maan loopt! zeide hij om zijn woede lucht te geven. Vergeef mij, doctor, als ik vergeet, dat hij uw vader is; want dat zeg ik u, als ik verlof kreeg om hem op te knoopen, zou ik met jubel het beulswerk aannemen. Wat heeft hij u gedaan, dat u zoo woedend op hem is? vroeg Willem. Wat? Denkt u eens na, hij zeide mij daar even dat hij alleen te bepalen had, hoeveel hij mij moest uitkecren en dat hij mij derhalve eene som in eens wilde geven, en wel tweehonderd gulden en Margaretha eveneens. De jonge man ging met de handen op den rug langzaam op en af. U zult moeilijk iets daartegen kunnen doen, zeide hij. Het testament zegt letter lijk, dat het aan den erfgenaam vrij staat, het legaat te bepalen. En als hij u maar vijl gu(jjen gaf kon u wel ontevreden zijn, maar u moest er genoegen mee nemen. Moest ik? stoof de oude man op. Ik geloof het nietl En weet u, wat hij nog verder zeide? Hebt ge met hem getwist? Ja, dat heb ik, en ik heb hem dingen gezegd, die hem het bloed in de aderen deden stollen. Hoe? Moet ik mij, zonder een woord te zeggen, laten welgevallen, dat ik door dezen man aan de deur gezet word? Ik heb mijn. heer trouw gediend en als hij dat niet in zijn testament erkend heeft, maak ik hem geen verwijt daarvan, hij was toch niet meer meester van zijn wil, hij was een slaaf van den man, dien hij zijn vriend noemde. Morgen vroeg moet ik met Mar garetha het huis verlaten hebben, zeide hij, maar hij kan me gestolen worden, ik doe. het niet vrijwillig. Jacob! waarschuwde de jonge man. De grijsaard streek met dc mouw. van zijn jas over het natte voorhoofd en haalde diep adem. Vergeef mij, dat ik mij liet gaan, zeide hij, maar ik wilde eens iemand zien, die in zulke omstandigheden kalm bleef! Ik ga niet, men moet mij met geweld aan de deur zetten, dan is het goed, vrijwillig ga ik niet. En wat dan, beste vriend. Dan kan hij zich in de verworven schatten verheugen; dat goud zal hem geen zegen brengen. Willem was blijven staan; hij keek den'' ouden man vorschend aan. Dat is niet de juiste weg de wet ver oorlooft dergelijke middelen niet Gij zijt vijf en twintig jaar in dienst van Roven geweest, gij weet veel, wat mij nog niet bekend kan zijn. Zeker! zeker! Wel, deelt mij alles mee, ja? (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5