Gemengd Nieuws. Bü*x- ®c Marinewerven. s Het tramconflict Zutphen Emmerik opgeheven. Het gfevaar van electri;chen stroom. Bezoek van Volkenbondsartsen. Een tragisch sterfgeval. Ergerlijk vandalisme. Een woeste rijder. Een relletje. Practische wenken voor de warme dagen. Hij was niet bang van een eindje loopen. Een haan, die de politie hielp. De kwestie in den Bergen op Zoomschen raad. Een kostbaar paarlencollier verdwenen. De aap hield van een uitstapje. Doodelijk ongeval te Haren. Familietwist om een erfenis. Wanhoopsdaad van een werklooze. Jongen bij het roeien verdronken. Auto in brand gevlogen. Flinke daad van een 16-jarig meisje. Meeldiefstallen bij nacht:. Waterleiding voor Goeree en Overflakkee. Een duur paardje. Het gevaar van zachte kussens voor baby's. Hoe Raspoetin gedood werd. Een wijsgeerig Taxi-Cbauffeur. Wat het gevolg was van êen lastering. Een niet alledaagsche vangst Bij het zwemmen verdronkeu. ■De crisis in Frankrijk. De Kerkvervolging in Mexico. MARKTNIEUWS. tfaar het Corr. Bur. mededeelt 15 dezer aagen de instelling door den minister van - larine a.i. te verwachten van een com missie welke tot taak zal hebben het uit brengen van een advies over de vraag, of de Rijks Marinewerven in den tegenwoor- digen vorm en omvang moeten worden ge handhaafd. Het bemiddelingsvoorstel-*, d. Lande aangenomen. 1" een Zondagmiddag ohder leiding vap de heeren Peterse en Moltmaker te Arnhem gehouden vergadering van het stakende personeel bij de tram te ZutphenEmme rik, werd met op 2 na algemeene stemmen besloten het compromis-voorstel van den heer Van der Lande te aanvaarden en de staking op te heffen. Het autobusbedrijf der N. V. wordt stopgezet. De werkgevers vereniging besloot tot aanvaarding van dit compromis. Naar het ,,N. v. d. D." nader meldt, was het Eerste Kamerlid J. C. L. v. d. Lande sedert eenige weken bezig, pogingen aan te wenden om het thans ongeveer een halfjaar loopende conflict bij de Tramweg- Mij. ZutphenEmmerik op een voor beide partijen bevredigende wijze op te lossen. Zooals bij alle voorgaande bemiddelings- pogingen, had de Nederlandsche vereeni- ging tegen het aanbod van den heer v. d. Lande geen bezwaar, op grond waarvan de minister van Waterstaat zijn bemoeiingen ter zake .opschortte. Herhaaldelijke conferenties tusschen den bemiddelaar, den heer Moltmaker van de Ned. Vereeniging, den heer Loep, directeur der Z. E., en den heer Kuiper, voorzitter der Werkgeversvereniging, brachten ten slotte het volgende voorstel aan werk gevers én werknemers van de zijde van den heer v. d. Lande, die bij zijn arbeid werd bijgestaan door den heer B. G. A. Smeets te Nijmegen als secretaris. Ie. Er zal niet worden gesproken van een verliezende of winnende partij; 2e. Partijen zijn derhalve bijeengekomen om het conflict te liquideeren. 3e. Plaatsing van het tengevolge der sta king ontslagen personeel van de Tramweg- Mij. ZutphenEmmerik geschiedt zooveel mogelijk weer bij genoemde tramweg- maatschappij. 4e. Het niet-herplaatste personeel zal zooveel mogelijk bij andere maatschappijen worden geplaatst, daarbij ermee rekening houdende, dat nieuw bij de Tramweg Mij. Z. E. in dienst genomen personeel, indien plaatsing of terugplaatsing bij andere maat schappijen zal kunnen geschieden, daarheen zal dienen te worden geplaatst, waardoor de bij de Z. E. vrijgekomen plaatsen be schikbaar komen voor tengevolge van de staking ontslagen personeel der Z. E, 5e. Op den datum van het eindigen van het conflict wordt een steun bijeen gebracht van ten hoogste 33.600, bere kend als volgt: 60 personeelleden i 20 gedurende de 28 weken. In deze som parti- cipleert de ZutphenEmmerik voor 40 pet. en de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel voor 60 pet. Voor elk personeelslid, dat vóór 1 Aug. direct weder in dienst wordt gesteld, wordt de bijeen te brengen bovengenoemde som verminderd met 28 maal 20 is 560. Het daarna resteerende bedrag wordt over de ZutphenEmmerik en de Nederland sche Vereeniging in een verhouding van 40 tot 60 ptc. verdeeld. 6e. Bij latere herplaatsing van een perso neelslid wordt het bedrag van 560 voor iedere herplaatste verminderd met zooveel maal 20, als er na 1 Augustus weken ge durende uitkeering is genoten, verloopen zijn, teruggestort in de kassen der Zutphen —Emmerik en der Nederlandsche Vereeni ging. genoemd, verdeeld in dezelfde ver houding van 40 tot 60 pet. 7e. Vindt het personeel ander werk, dan vervalt de uitkeering van dat oogenblik en komt het vrijkomende bedrag in de boven genoemde kassen in de genoemde verhou dingen. 8e, Wordt door de bemoeiingen der Nederlandsche Vereeniging personeel aan een betrekking geholpen binnen den ter mijn van 28 weken na het beëindigen van het conflict, dan wordt het daardoor vrij komende bedrag geheel gerestitueerd aan de Nederlnadsche Vereeniging na even- tueele vermindering met zooveel maal ƒ20, als uitkeering is genoten. Dit voorstel is Zondagmiddag besproken in een door de Nederlandsche Vereeniging belegde stakersvergadering, onder voorzit terschap van het Dagelijksch Bestuurslid den heer Petersen, nadat van de zijde der directie en werkgeversvereeniging de voor stellen waren aanvaard. Aanwezig waren ook de heeren Van de Lande, mr. Smeets en de burgemeester van Doetinchem. Door den bondsvoorzitter, den heer Molt maker, werd het voorstel uitvoerig toe gelicht. Na de voorgeschiedenis en het ver loop van het conflict te hebben gememo reerd, werd namens het hoofdbestuur, ge zien de verhoudingen, aanbevolen het voor stel te aanvaarden, als zijnde een eervol vol compromis en het conflict te beëindi gen, te meer waar het voorstel in zich sluit een grondslag voor betere verhoudingen ter behartiging van de belangen van het perso neel. Aan het hoofdbestuur werd uit de ver gadering hulde gebracht voor den tact, waarmede het 't conflict en de onderhande lingen heeft geleid, terwijl dank werd ge bracht aan de verschillende heeren, die getracht hebben bemiddelend op te treden, speciaal aan den heer Van de Lande, wiens arbeid naar het algemeen gevoelen redelijk succes heeft gehad. Bij de beantwoording der sprekers werd door het bestuur het vertrouwen uitgespro ken in de tenuitvoerlegging van het com promis, waarvoor de persoon van den be middelaar en de feitelijke sanctie van den minister van Waterstaat borg is. Daarna werd met op twee na algemeene stemmen, onder luid applaus het compro mis door de stakers aanvaard en besloten de staking tegen heden, Maandag, op te heften en den busdienst te beëindigen. Drie slachtoffers. Zaterdagochtend is onder de gemeente Borculo op den weg naar Barchem een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. Een vrouw zag bij de boerderij Corneogor een koe liggen en liep er op af. Toen zij in aanraking kwam met het prikkeldraad, viel zij tot ontstelte nis van haar man, die in de nabijheid stond, dood neer. Haar man snelde toe, om hulp te bieden, maar ook hij onderging, toen hij Het prikkeldraad aanraakte, hetzelfde lot. Het blijkt, dat een draad, die een der elec- trische palen overeind moest houden, voor de verzakking van zulk een paal in aanra king is gekomen(met het prikkeldraad. Daarom is de electrische stroom op het prikkeldraad afgevloeid. De vrouw had ver moedelijk niet bemerkt, dat de koe door het het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Het ongeval is te wijten aan het woeste en roekelooze rijden van H., die voor het eerst motor reed. De hoofdstad wordt deze week bezocht door een gezelschap Volkenbonds-artsen, Acht dagen geleden, zoo meldt de Msbde, verrichtte dr. Georges Rloux in het kinder hospitaal te Bordeaux een spoedoperatie bij een kind, dat in hevige mate aan rug- gemergontsteking leed. De dokter had het ongeluk zich daarbij een klein wondje aan den wijsvinger toe te brengen. Het was in- tusschen van zoo weinig beteekenis dat hij er geen acht op sloeg. Twee dagen later contact met het prikkeldraad ook gedood1» begon de vinger te zweren, maar hoewel onmiddellijk de zweer werd uitgesneden, was de bloedvergiftiging reeds ingetreden. Een bloedtransfusie gaf nog enkele uren hoop; maar ook zij gaf ten slotte geen baat. De nog jeugdige dokter moest de reddmg van het kind, dat op weg is naar volkomen beterschap, met den dood bekoopen. Was. Op deze warme zomerdagen is het onder de jeugd van uiterst Noorden van Rotter dam gewoonte geworden, om in de wateren *an de Rotte verf.-issching te zoeken, door een langdurig bad, zoo schrijft de Msb. Bij voorkeur trekken troepen opgeschoten jon gens naar het gedeelte op de grens van Hil- legersberg. Dit gebeurt meestal 's avonds om een uur of zeven en het waterballet duurt doorgaans tot negen uur, waarna men geza- melijk huistoe gaat, op echt Rotterdamsche wijze, de druipende verfonfaaie hoofden met de uitgewrongen zwembroeken getooid, ten minste, wanneer de zwemmer of bader van zulk een attribuut heeft gebruik gemaakt. Dit is op zich zelf zoo erg nog niet, het duidt hoogstens op een tekort aan zwembaden. Maar men kan zich allicht voorstellen, in welk een stemming een dergelijke troep Rot terdamsche jongens raakt al marcheerend langs de boorden van de Rotte en onder het zingen van strijdliederen als Valencia en Barcelona. Donderdagavond is alle stemming in brood dronkenheid ontaard. Toen de troep de Hal testraat was genaderd, oefenden heipalen, die in de Rotte lagen, een onweerstaanbare aantrekkingskracht uit, zoodat ze spoedig tot speelgoed werden gekozen en op den kant getrokken. Geen wonder, dat het geu zenbloed dezer knapen begon te koken en hen tot daden dreef, zoodat ze een herhaling gaven van de rampartij der Watergeuzen van den Briel. Een schuur, toebehoorende aan den aannemer A. J. v. d. H. uit de Pa- radijslaan, welke schuur staat op den hoek van de Haltestraat en dient tot berging van materiaal ten behoeve van den kunstzijdefa briek aldaar, moest het ontgelden. Eerst werden met de heipalen alle ruiten ingestoo- teo, toen werd de deur stuk gerammeid en vervolgens het dak met gaten doorzeefd. Toen aan de schuur niets meer te vernielen viel, werden tenslotte vijftig daar opgeslagen betonnen rioolbuizen en acht betonnen z.g. kolken tot puin verwerkt, waarna de losban dige troep, waartegen de enkele omwonende niets hadden kunnen of willen uitrichten, den aftocht blies. Gisteren is de politie er in geslaagd, drie der voornaamste belhamels uit te vinden. Ze werden gearresteerd en naar het politie bureau overgebracht. Het zijn de 13-jarige K. C., de 17-iarige W. v. d. L. en de 17-jarige J. F. B. De aangerichte schade is aanzienlijk. Vrijdagavond te tien uur ia, op de West kruiskade nabij den Westersingel te Rotter dam een vrij ernstig motorongeluk gebeurd. De 18-jarige H. L. W. H. uit de Jan Son- jéstraat reed met zijn motor in de rich ting van den Coolsingel. Op de Duo zat de 16-jarige J. de M. uit de Hooidrift. H. reed met groote snelheid. Op den Westersingel gekomen kwam juist een motorwagen van lijn 4 aangereden. De motorrijder wist niet wat hij doen moest en wegens zijn groote snelheid was hij ook niet in staat tijdig te remmen, met het gevolg, dat hij in volle vaart tegen dq tram reed. Beide jonge mannen bekwamen wonden aan hoofd en beenen. Zij werden door den G. G. G, naar Ah afleiding een autobotsing. De staking bij de drukkerij van de firma S. Bakker te Koog Zaandijk auurt nog altijd voort. Sinds eenigen tijd posten stakende meisjes vóór Eet kantoor der firma. Dezer dagen kwam de moeder van een meisje, dat aan het werk was gebleven, in de nabijheid van de posters en zij maakte er de meisjes een verwijt van, dat zij haar dochter wilden overhalen het werk neer te leggen. De jeugdige staaksters bleken niet op haar mondje gevallen. Het eene woord lokte het andere uit; het regende „vriendelenkheden". „Als je dochter nou de centen noodig had; maar jij kan der best te eten geven. Je moest je schamen 'r naar 't fabriek te sturen en der expleteeren". Dit was de moeder te erg; zij sloeg naar een staakster. Hard kwam de klap niet aan, maar de meis jes werden, na deze poging tot handtaste lijkheid, ware furies. De moeder gaf het oj) en verdween, na geroepen met „mafsteren andere scheld woorden. Eenige boodschappenjongens, die met het geval niets hadden te maken, kwamen lachend op het trottoir en baanden zich, de fietsen aan de hand, een weg door de nog na-kakelende meisjes, die in woede ontsta ken over de plagerij en de jongens een re gen van klappen toedienden, Misschien had het relletje^ nog ernstige afmetingen gaan aannemen, als niet een botsing tusschen een auto en een tram wat afleiding had bezorgd. De botsing was ove rigens nogal onschuldig. Een vrachtauto stak vlak vóór een rijdende tram de rails over. De tram stopte intijds, zoodat het bij een zachte aanraking bleef. De beide voertuigen reden door, na een kort oponthoud, dat ech ter voldoende was geweest, om de aan dacht van het relletje af te leiden. De last der zomerhitte doet zich dikwijls nog mee; des nachts dan overdag gevoelen. Dat is te hinderlijker, omdat de mensch voor zijn lichamelijk en geestelijk welzijn een gezonden, rustigen slaap noodig heeft. Nu kan er van een verkwikkenden slaap geen sprake zijn, als er in de kamer een overmatige hitte heerscht. En meestal vindt men in het warme jaargetijde juist in tie slaapkamers een hoogere temperatuur dan in de woon- of de eetkamers. Dat komt, omdat men in deze vertrekken alle vensters 't nachts, of tenminste 's mor gens vroeg, als het buiten nog koel is, laat open staan en ook tocht erin kan laten spe len, wat nooit gebeurt in slaapkamers. Om de hooge temperatuur in slaapkamers te verminderen is het raadzaam, den gehee- len dag, van den vroegen morgen tot 's avonds laat de vensters niet alleen van on deren maar ook van boven te openen1. De warme lucht der kamers stijgt omhoog en verzamelt zich bij het plalond. Wanneer de koelere buitenlucht die war me lucht niet bereikt en naar buiten, ver drijft, blijft zij boven in de kamer hangen en de door de onderste vensteropeningen toegestroomde lucht koelt alleen den vloer en de kamer tot op nauwelijks V. kamer- hoogte af, maar 's nachts wordt de lucht van uur tot uur wanner, zoodat ten slotte een warme zwoele temperatuur door de ge- heele kamer heerscht. Het is dus aan te raden de ramen zóó in te richten, dat zij van boven tot beneden geheel geopend kunnen worden. Ook het plaatsen van teilen koud water op hooge meubelen gedurende den nacht is aan te raden. De warme lucht koelt daaraan af en wordt iets frisscher. Is de slaapkamer aan de zonzijde gelegen, dan is het het beste de ramen open te laten en rolgordijnen herhaaldelijk te besproeien met koud water, dat het best tegen de in dringende hitte beschermt. Om de kamers koel te houden is het aan te raden op de warme zomerdagen niet op het kookfomuis, maar op gas te koken. In gesloten woningen dringt nog altijd iets van de kachelwarmte, zelfs als de keukendeur gesloten is, in de andere kamers door. De London Gazette bevatte de mededee- ling, dat een der oudste brievenbestellers in de City gepensionneerd was en hem de Im perial Service medaille was uitgereikt. De man had 43 jaar dezelfde route in de City afgelegd en een afstand van 229.000 mijl ge- loopen. Om een idee van dezen afstand te geven stond er bij d'at, als de besteller nog een jaar in dienst zou gebleven zijn, hij den afstand van de aarde tot de maan zou heb ben afgeloopen, De landbouwer H. te Dale is in het bezit van een kippenren op een honderd meter van zijn huis. De kippen bleven altijd bij de ren en vertoonden zich nooit in de buurt van de boerderij. Toen dan ook de haan recht op de boerderij toe kwam, vond de boer dat verdacht. Hij ging naar buiten naar het kippenpark. Juist zag hij dat de kippen naar alle kanten wegvlogen, terwijl op eeni gen afstand een paar jongens wegliepen. De boer slaagde er in één der jongens ie pak ken en deze bleek twee doode kippen zon der kop of pooten in een zakdoek bij zich te hebben. De pooten werden later in de naburige beek gevonden. Een en ander is in handen der politie gesteld. De jongens, de 16-jarige P. en de 18-jarige M. aldaar, heb ben bekend. Zonder den verstandigen haan zouden de daders niet zoo gauw gevonden zijn. Zooals in Mei werd gemeld, hadden de raadsleden J. van As en H. Walder bij den Minister van Binnenlandsche Zaken een klacht ingediend tegen wethouder Verlinden op grond der destijds door eerstgenoemde gestelde motie in zake het beleid van ge- melden wethouder en verzocht het daar heen te leiden, dat de Minister zou' ingrij pen om hem te verplichten zijn mandaat als wethouder en raadslid neer te leggen. Thans is, namens den Minister van Bin nenlandsche Zaken aan de klagers mede gedeeld, dat voor de gevraagde tusschen- komst zijnerzijds geen termen aanwezig zijn. Zaterdagmorgen vervoegde zich aan het bureau Warmoesstra&t 'n Hollandsche dame» teneinde aangifte te doen van een vermis sing. Zij was even te voren met den in ternationalen trein uit Leipzig aangekomen en was onderweg een taschje, inhoudende een paarlencollier van 11.000 kwijt ge raakt. Zij had dit taschje na het vertrek uit Leipzig bij zich in het compartiment ge had, doch vermistte het toen de trein de hoofdstad naderde. Zeer vermoedelijk is de vrouw het slachtoffer geworden van den dief, die zich In den trein bevond. De nasporingen in dit geval zijn natuurlijk uiterst moeilijk, daar de personen^ welke zich in den trein of in het compartiment bevonden hebben, niet meer te vinden zijn. Een aan, dia geruimen tijd geleden door zijn eigenaar was buitgemaakt en de hoo rnen in het zwarte werelddeel had moeten verwisselen voor een Berlijnsch kamertje, verlangde naar de vrijheid en wist te ont snappen. In plaats van zich echter behoorlijk te nestelen in een boom,was onze vriend blijk baar reeds zoo door de beschaving aange tast, dat hij verkoos een deftig restaurant binnen te stappen. Tot groote ontsteltenis der gasten be diende de aap zich van den inhoud der ver schillende kopjes en glaasjes, waarbij het bleek, dat hij allerminst geheel-onthouder was. Spoedig was de polftle ter plaatse, maar evenals een mensch, die een glaasje te veel heeft gedronken, weigerde ook de aap de bevelen der ambtenaren te gehoorzamen. Hij beet een der agenten in de hand en greep glazen en flesschen om zich zijn be lagers van het lijf te houden. Ten slotte werd de brandweer gewaar schuwd, die den aap met een lasso ving. Intusschen had zich echter een zoo groote menigte voor het restaurant verzameld, dat de brandweer zich geen weg meer kon ba nen. Den gevangene werd even wat meer speling gegeven; hij stormde naar den uit gang en in een minimum van tijd waren, de nieuwsgierigen verstrooid, terwijl de aap werd weggevoerd. Zaterdagmorgen had in de in aanbouw zijnde bijzondere school te Haren (Gron.) een droevig ongeval plaats. De school is bijna gereed en nu waren de aannemers, gebr. Ten Hof van Wildervank met den on deraannemer van de stucadoorswerken, den heer H. Prummel aldaar aangekomen om nog een en ander na te zien. Zoo moest o.a. nog eenig stucadoorswerk in den kelder ge schieden, hetgeen de heer P. zou afwerken. Plotseling werd een gil gehoord en een der aanwezigen zag nog juist, dat P, over den draad hing van de looplamp, die brandde. Toen P. met den natten vloer in aanraking kwam, ging de lamp uit. Direct werd hij uit den kelder gehaald en werd kunstmatige ademhaling toegepast, terwijl spoedig twee geneesheeren ter plaatse waren. Dezen kon den slechts den dood constateeren. Een onderzoek is thans ingesteld of dit ongeval te wijten is aan het feit, dat P, in aanraking is gekomen met den electrischen stroom, dan wel of de dood een natuurlijke oorzaak heeft. De overledene was 49 jaar. gehuwd en laat vier kinderen na. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ont stond te Roermond, ten gevolge eener erfe niskwestie, een ernstige familietwist tus schen den chauffeur H. Brouns en diens 50- Jarigen oom, sfekere H. v. "d. R, uit Roer mond. Laatstgenoemde trok hierbij een revolver en loste een schot, waarbij Brouns aan den arm werd verwond. De verdachte werd eenigen tijd later door de politie gearres teerd en zal wegens poging tot doodslag ter beschikking der Justitie worden gesteld. Op den Utrechtschen weg nabij den water toren te Amersfoort, vond de politie Zater dagavond den Rotterdammer A. A., 34 jaar oud, gehuwd en likeurstoker van beroep. Hij had getracht een einde aan zijn leven te maken door een fleschje sublimaat leeg te drinken. Hij werd per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is niet meer levensgevaarlijk. Uit zijn verklaringen bleek,' dat hij tot deze wanhoopsdaad gekomen was door lang durige werkloosheid. Zondagmiddag half twee was de Duitsche 16-jarige Wilhelm Herstell, wonende aan boord van een Duitsche aak, die in het Ver bindingskanaal te Groningen ligplaats heeft, met twee Groningsche jongens aan het roeien. Ter hoogte van de Veemarakt wilde hij gaan wrikken, verloor het evenwicht, en sloeg achterover in het water. De jongen zonk oogenblikkelijk en eerst na anderhalf uur werd het lijk opgehaald. VIER PERSONEN GEWOND. Bij het inlaten van benzine is Zaterdag avond op den Oostsingel te Délft de auto van den architcet Van Esch uit Zwijndrecht in brand geraakt. De architect, zijn vrouw, dochter en zoon hebben vrij ernstige brandwonden opgeloo- pen. De heer Van Esch en zijn zoon werden in het gasthuis opgenomen; zijn vrouw en dochter konden, na verbonden te zijn, deze inrichting verlaten. De auto brandde geheel uit. In de buurtschap Weteringen bij Diepen veen is Vrijdag door onbekende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van de erven Nieuwenhuis, bewoond door B, Maathuis, Huis en inboedel gingen totaal verloren. Een meisje van zestien jaar wist de drie jongste kinderen, die reeds te bed waren, nog bijtijds uit de woning te halen, Sedert enkele maanden reeds werden af en toe in den nacht diefstallen gepleegd van zakken meel uit den molen aan den Wouw- schen weg onder Roozendaal. De politie be waakte al geruimen tijd heimelijk den molen en mocht er in slagen in den nacht van Vrij dag op Zaterdag den dief op heeterdaad te betrappen. Twee brigadiers raji politie hadden zich in den molen verscholen, toen zij te 1 uur ge ritsel hoorden, waarna een gestalte binnen kwam. Zij lieten den man begaan, die al spoedig naar boven ging en ongeveer een half uur boven bleef, waarna hij met een zak met circa 20 K.G. meel weer beneden kwam. Plotseling sprongen nu de politiebeambten vooruit en commandeerden „handen opl" Hevig ontsteld gaf de dief zich over. Hij bleek te zijn een zekere A. B„ wonende aan de Wouwsche baan. Het gestolene, alsmede een valsche sleutel, werd in beslag genomen. Reed's vele jaren was de Gezondheids commissie, zetelend te Middelburg, bezig pogingen aan te wenden op dit eiland tot de exploitatie van een, waterleiding te ge" raken, schrijft men uit Sommelsdijk aan de „Maasbode". Later werd dit broodnoodige werk over genomen »door de Vereeniging van burge meesters en secretarissen op Goeree en Overflakkee, met dit resultaat, dat er Don derdag een vergadering te Middelharnis werd gehouden, waarbij behalve de burge meesters eni secretarissen tegenwoordig wa ren de gemeenteraadsleden der 13 verschil lende gemeenten en de leden der gezond heidcommissie zetelend te Middelharnis. Behalve eenige leden der Prov. Griffie, was ook tegenwoordig Prof. Visser, technisch ad viseur der provincie. Uit het referaat, dat prof. Visser hield, bleek, dat de exploitatie van een water leiding op dit eiland heel goed mogelijk is. Het water zou betrokken worden uit de duinen te Ouddorp, Er is ruim voldoende water voor alle ingezetenen van het eiland. Ook de kostenberekening valt zeer mee. De prijs wordt geschat op 4.40 per per soon per jaar. De aansluiting zou echter verplichtend moeten zijn. Ook is nog in overweging genomen de waterleiding gecombineerd met electrific&tie ter hand te nemen. Doch de groote uitge strektheid van het buizennet en da be trekkelijk geringe hoeveelheid aansluitingen maken de electrificatie te kostbaar. Het plan werd ook warm aanbevolen doof Dr. V. Gelder, uit Nieuwe Tonge, die zich bijzonder voor de volksverzorging op dit eiland interesseert. Vervolgens voerde nog het woord notaris v. d. Sluys, voorzitter der gezondheidscom missie, die eveneens de noodzakelijkheid van de waterleiding bepleitte. Op de voor eenige dagen te Roszla gehour den paardenmarkt bood een boer uit de om geving een naar het uiterlijk slecht verzorgd en onderhouden paard uren-lang vergeefs te koop aan. Na eindelooze onderhandelingen gelukte het hem ten slotte het dier voor 75 mark aan een zigeuner over te doen. Ver volgens maakte hij zich op om een ander paard te koopen. Dat had ook weer heel wat om het lijf, maar na lang zoeken vond hij er toch een dat hem aanstond en na veel loven en bieden werd het voor 150 mark zijn eigendom. Glanzend over het heele lichaam was het een dier om inderdaad trotsch op te wezen. Men zal echter moeilijk de ver bazing van den boer beschrijven, toen hij, aan zijn boerderij gekomen, bemerkte, dat het paard op het erf thuis bleek en vanzelf den stal vond. Hij draaide het licht wat hooger op en ontdekte, dat hij hetzelfde paard, alleen door roskam en borstel wat ooglijner gemaakt. En toen ook viel het hem in, dat hij het van denzelfden zigeuner, die zich ook in een ander costuum had gestoken, moet hebben teruggekocht. Te Veendam is een meisje van een half jaar van schipper Jonker van Wildervank gestikt onder een kussen. De moeder had het kind te slapen gelegd op een zacht kussen. Een poosje later keek de moeder naar de kleine en vond het als lijkje. Het kussen was op het gezicht komen te liggen, waardoor de ademhaling totaal was afgesloten. Reeds meèrmalen werden mededeelingen van min of meer authentieken aard gedaan omtrent den dood van den geheimzinnigen Raspoetin die de keizerlijke familie van Rusland als onder hypnose had weten te houden. De vroegere Fransche gezant in Rusland, Paleologue, heeft indertijd de bijzonderhe den van deze tragedie als volgt in de „Re vue des Deux Mondes" verhaald. Om met Raspoetin tot een einde te komen, heeft men hem achter elkaar drie doses cyaan kali, waarvan elke dosis op zich voldoen de was, om iemand op slag dood te doen neervallen, laten drinken. Deze poging tot vergiftiging mislukte echter, waarop prins Youssoupoff hem met zijn revolver neer schoot; hij was intusschen nog niet dood, waarop men hem in de Newa verdronk. Daar cyaankalium als een volstrekt doo delijk vergift wordt beschouwd, heeft men langen tijd het eerste gedeelte van dit re laas van het drama als een legende be schouwd. In het jongste bulletin van de Pa nische Academie van Wetenschappen heeft echter professor Violle een studie over de vergiftige werking van cyaankalium gepu bliceerd, waardoor de betrouwbaarheid der lezing van den heer Paleologue ten zeerste wordt versterkt. De heer Violfe toont na melijk 6an, dat het voldoende is, dieren met een sterke dosis glucose in te enten om ze immuun te maken tegen het effect van cyaankalium bij een dosis zelfs die doodelijk wordt geacht. Kende Raspoetin deze eigenschap van glucose en heeft hij, onderricht van het gevaar, dat hij liep, zich op die wijze tegen den aanslag kunnen vrijwaren? Of hebben zijn moordenaars, door achtereenvolgens driemaal het vergif in glazen met suiker water toe te dienen, hun slachtoffer tege lijkertijd het eenige tegengif toegereikt dat hem redden kon? Het raadselachtig wezen, dat Raspoetin was, heeft het geheim meegenomen in de wateren van de Newa. Maar van den sluier der legende, die om zijn tragischen dood werd geweven, heeft thans de wetenschap een tipje opgelicht. Dat de nood in Duitschland nog altijd groot is, merkt de vluchtige bezoeker niet. De winkelwijken in het centrum en in het Westen baden 's avonds als vóór 1914, in licht. Met den dag openen nieuwe luxe magazijnen hun deuren, weelde-theaters duiken aan alle zijden op. De ellende ligt onder de oppervlakte. Nemen we het beroep van taxi-chauffeur. Welke vreemdeling, die zijn taxi aanroept, zal vermoeden, dat onder de chauffeurs, die voor hem zitten, zich, evenals in Parijs het geval is, tal van arristoeraten en oud- officieren, artsen zonder practijk, tooneel- spelers zonder emplooi en opvallend veel ingenieurs, zonder werk, bevinden. En toch is het zoo. De nieuwste ontdekking is een taxi-chauffeur uit den hoogsten Russischen adel, wiens vader generaal en adjudant van den Tsaar was, en die vóór 1917 een der rijkste grondbezitters was. Hij heeft aan een Berlijnsch journalist het een en ander uit zijn leven verteld; „Waarom zou ik geen chauffeur worden? Sinds het bolsjewisje in Rusland mij straatarm gemaakt heeft, zocht ik naar een passend beroep. Dat van taxi-chauffeur be valt mij. Ik had eigen auto's en kon uit stekend chauffeeren. Nu heb ik een afwis selend bestaan. Uren per dag staan wij aan de halteplaatsen. Welk een heerlijke ge legenheid om na te denken. Ik werk aan een essay over De Evolutie van het Denken en 't Geestelijk Evenwicht". Dat vereischt veel nadenken, Ik denk achter het stuurrad zoolang ik geen klanten heb. En de chef is ver weg. Men merkt niets van hem. Dat is voor mij een groote voldoening. Men heeft niet het gevoel van onafgebroken onafhan kelijkheid. Sommigen beweren, dat onze familie dit lot verdiend heeft. Mijn over grootvader, graaf Nikolai Zubow, 4® broe der vein den laatsten gunsteling van de groote Catharina, vermoordde Tsaar Paul I en plaatste Alexander I op den troon. Sindsdien voorspelde men, dat de nakome lingen van ons geslacht armoede zouden lijden. Dat ik als chauffeur zou eindigen, heeft men natuurlijk niet kunnen voorspel len, Maa.r ik ben tevreden. Rijkdom be- teekent geen geluk. Waarom had ik al die weelde verdiend? Ik heb ik Rusland nooit iets verdienstelijks gepresteerd, waardoor ik zooveel luxe waard was. Nu doe ik iets, en dat schenkt mij voldoening. Ik kijk er nu eiken chauffeur op aaa, of faij misschien Russisch prins is. Julius Caesar en de hertog'van Wellington genoten Woensdag in een Londensche proces de eer, groote mannen te worden genoemd. De aanleiding tot het proces; In zijn bo> „Portraits and Criticisms" had kapitein Pet Wright van Gladstone gezegd, dat deze groote traditie tichtte, in het openbaar d- taal der hoogste en strengste beginselen spreken, en in zijn particulier leven alleri dingen, daarmedei n strijd deed. Deze opmerking bezorgde den schrijve eerst een woedenden brief van Gladstone zoon. Deze ging daarop nog verder en vroeg het bestuur van de Bath. Club, Peter Wright dingen, daarmede in strijd deed. Waarop Wright de Club een proces aan deed, schadevergoeding vragende, omdat hij geroyeerd was zonder dat hem iets ten laste was gelegd en zonder dat hij zich had kunnen verdedigen. Dit proces nu begon Woensdag. Het werd ingezet met een rede van Wright's advocaat, die het onzinnig vond, dat critiek op een dooden staatsman schadelijk zou kunnen zijn voor de belangen van een club. Wat de door Wright geleden schade betreft, deze bestond hierin, dat hij beroofd was van de voordeelen van een club, die een toevluchtsoord vormt als men eenzaam is en zich verveelt, en waar men goedkoop dineert. Bovendien had de go* royeerde schade gelegen in zijn reputatie. Sir John Simon, die voor de Club optrad, noemde alle namen van de bestuurderen, die Wright geroyeerd hadden en vroeg eischer of deze namen niets te beteekenen hadden. „Deze mannen," antwoordde Wright, „verte genwoordigen geld, sport en snobisme, en anders niet". Hij gaf toe, dat de heeren mis schien gemeend hadden in het belang van de Club te handelen, maar hun besluit berustte op valsche verklaringen, opgesteld door den secretaris „voor wien zoo iets kinderspel is." Daarop kwam men op de eigenlijke zaak „Vindt u 't vreemd, dat de zonen van Glad stone uw critiek op hun vader als laster be schouwen?" „Dat kunnen ze niet, als ze weten, dat die critiek juist is. En die is juist En men moet die critiek niet zoo zwaar ap- vatten.Dergelijke dingen zijn gezegd van vele groote mannen. B.v. van Julius Caesar en den Hertog van Wellington." Kort daarna kwam het tot een actueel In termezzo. Een van de juryleden vroeg of de deuren niet open mochten om het talrijke publiek wat koelte te verschaffen. Waarop de rechter antwoordde: „Och kom, dit ge rechtshof is de koelste plek van Londen. De dag eindigde met des rechters verkil* ring, dat hij de jury vrij liet om uit te maken of er schadevergoeding behoorde te worden toegekend. Sir John Simon antwoordde hierop, dat als men Wright het kleinste geldstukje van het Britsche Rijk toekende, dat nog net eea farthing meer zou zijn dan hij waard is. Op jacht naar een dolfijn. Donderdagmorgen ontdekte een vfsscbei in het bi'ezenland aan de Zuiderzeekust tus schen het Ganzendiep en het Zwolsche Diep een groote visch, die telkens rnet zijn rug. vin boven water kwam, aldus meldt de „Tel." Toen deze er des middags nog bleek te zijn. trokken eenige visschers er met hun viet booten op af. Het dier bevond zich in vier voet water. Direct werd er jacht op gemaakt en getracht het dier naar wierplaatsen te drijven, waarin het zich minder goed kon be wegen. De visschers hadden geen andere wapens, dan de vaarboomen en een staak met een stomp puntijzer. Hiermede werd het dier bewerkt, het kreeg wond na wond, maar naar het scheen met weinig succes. Na drie uur tevergeefs jacht gemaakt te hebben, wa ren de mannen van plan den strijd op te ge ven. Zij wanhoopten er aan het „monster" te overwinnen. De kleinste boot had het zwaar te verdu ren, wanneer zij in de nabijheid van de staart kwam, die het water zoodanig in beroering bracht, dat de booten sterk schommelden. Het bleek hun echter, dat zij het dier meer naar den wal gekregen hadden en dat het zich in wier vastwerkte. Zij kregen het dier tusschen twee booten in en slaagden er in, een ketting met een oog, als een lus om de staartvin te krijgen, welke steeds meer toe haalde, toen het dier aantrok. Het dier trok de twee booten nog even mee, maar een anker aan de ketting werd uitgeworpen en de visch lag veilig voor an ker. Het was intusschen elf uur 's-avonds ge worden. De jagers gingen doodop naar huis en 's-morgens vroeg vond men 't dier dood. Met veel moeite werd de ketting losgemaakt. In triomf werd de visch in Genemuiden binnengebracht en per auto naar Zwolle ver voerd. Het dier woog ongeveer 300 kilo, de grootste omvang is 2 meter, lengte 3.20 M. Het heeft een gladde, zwarte leerachtige huid, zonder schubben, het dier behoort t<jf de familie der dolfijnen. Gisteravond te halfacht is de 14-jarige Bi K. van den Schulpweg in de Waalhaven te Rotterdam bij het zwemmen verdronken. Nadat de jongen in de diepte verdwenen wa» heeft de rivierpolitie anderhalf uur gedregd en toen het lijk opgehaald, dat naar de ouderlijke woning werd overgebracht. Het tiende kabinet-Briand heeft slechts 24 dagen bestaan. Het was Briand's derde ach tereenvolgende kabinet sinds November, en in die periode heeft Briand met vier minis ters van Financiën samengewerkt. President Doumergue heeft geen tijd verlo ren laten gaan met het beginnen van bespre kingen, Vanmorgen nog voor halfnegen ont ving hij zijn eersten bezoeker, n.L Cazals, den president van de radicale Kamerfractie; Léon Blum kwam nog voor negen uur, en het overige gedeelte van den morgen werd besteed aan de gewone serie besprekingen. Tegen den middag eerst zond Doumergue om Herriot en verzocht hem een kabinet te vormen. Na een bespreking, die bijna een uur duurde, stemde Herriot toe. Hij hoopt, nog hedenavond zijn kabinet bijeen te hebben. Louis Marin heeft Zondagmiddag na een bezoek aan Herriot verklaard, dat de oppo sitie haar onafhankelijkheid behoudt. Hij wees er op, dat Herriot slechts 48 stemmen van zijn eigep groep had verkregen en hij zeide, in deze omstandigheden niet te begrij pen, waarom de president van de republiek aan Herriot de vorming van een kabinet had opgedragen. Toen men erop wees, dat ook in Marin's eigen groep verdeeldheid heerschte, antwoordde hij, dat een aantal van zijn par- tijgenooten voor Briand gestemd heeft uit persoonlijke overwegingen. Nu Briand ge vallen is, zouden er, zeide hij, tegen Herriot niet 50, zooals tegen Briand, maar zeker 100 stemmen worden uitgebracht. Na een korte bespreking tusschen de be stuurscommissie en parlementaire groepen, heeft de socialistische partij besloten, deel neming aan een kabinet Herriot te weigeren. Een brief in dezen zin zal aan Herriot ver zonden worden, In een aan het eind der ver gadering aangenomen motie wordt bovendien verklaard, dat oe steunpolitiek niet verder zal gaan dan de grenzen, welke op de jongste socialistische congressen werden bepaald. De Mexikaansche Roomsch-Katholieken hebben door bemiddeling van de Nationale Liga voor de verdediging van Godsdienstige Vrijheid hun bedoeling te kennen gegeven, om de nieuwe op den godsdienst betrekking hebbende bepalingen van de Mexicaansche regeering, welke op 31 Juli van kracht zul len worden, krachtig aan te vallen. In hun programma wordt de medewer* king van alle Mexicanen gevraagd voor het teweegbrengen van een ingrijpende econo mische crisis. Aan alle Mexicanen wordt ge vraagd, zich te beperken tot het aanschaffen uitsluitend van de meest noodzakelijke be- noodigdheden, het gebruik van voertuigen te vermijden, zich te onthouden van het bij wonen van openbare vermakelijkheden, zoo weinig mogelijk electriciteit te gebruiken, te weigeren hun kinderen naar openbare scho len te sturen en ten slotte actieve propagan disten te worden voor een algemeenen eeo- nonischen en socialen boycot van hen, die de regeeringsvoorstellen steunen. Jn dezen oproep wordt een brief van den aartsbisschop Del Mora geciteerd, waarin deze zegt, dat het plan steun verdient, en waarbij hij de geestelijken en de leeken aan beveelt, van ganscher harte dit program te steunen. HOOGKARSPEL, 17 Juli. Vereenightf „Btf Eendracht". Schotsche aardappelen j.75*c 1.80, kleine aardappelen L551.60, MEDEMBLIK, 17 Juli. R. K. MarktveiyfW niging „St. Jozef". Groote muizen 1.65*» 1.90, kleine id. 2.052.25. Aanvoer 2500 manden of zakken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6