Itllftiii Groot Nationaal Zwemfeest „De Waterratten". De Waterratten winnen de 4X25 M. Estafette Wisselslag. Van l.n.r. Liesenberg, rug; Vrugt, schoolslag: A. de Bruyn, zijslag; S. v. d. Meer, vrije slag. S. v, d. Meer van D. W. R. won het No. 100 M. vrije slag. R. K. V. „Zwaluwen". DUIVENSPORT. P. V. Columba. De estafette-ploeg van de H. A. V. Haarlem, welke gisteren te Rotterdam won en tevens het Ned. record verbeterde. Van 1. n. r. v. 'tLam, coach; v. d. Berge; Verhagen; v. Duin, captain; v. Welsenes; Boot en Admiraal, masseur. De geliefden. Hef Zwemfeest van „De Waterratten". O. D. Z. wint het No. 4X25 M. Wisselslag. Van l.n.r. de dames: Fr. Baumeister, Marie Baron, Jo de Jel en Marie Braun. GEMENGD NIEUWS. Parlementaire „Lapsilinguae" en beeldspraak. Tusschen de buffers. Wie der broeders is schuldig? Een carillon van 250 jaar, Valsche Rijwielplaatjes, Een fraaie kiek van de 110 M. hordenloop op de wedstrijden van Pro Patria te Rotterdam. Geheel rechts de Haarlemmer Kaan. Spannende Wedstrijden Begunstigd door buitengewoon mooi zwem ■weer organiseerde gisteren de Haarlemsche Zwem- en Polo-Club „De Waterratten" haar jaarlijksche zwemfeest in de gemeentelijke zweminrichting aan de Kltverlaan. Dik zaten de bezoekers rondom het bassin geschaard, vol spanning de wedstrijden te volgen. Dit mag dan ook zeer zeker wel het zwem feest van het seizoen genoemd worden. Niet alleen dat men uitverkocht was, maar ook de inschrijvingen waren buitengewoon goed, 700 namen de volgende zwemvereenigingen aan de wedstrijden deel: „Het Y", „Rotter- damsche Zwemclub", Amsterdamsche Zwem- club". „Onderlinge Dames Zwemclub", „Hol- landsche Dames Zwemclub", „De Dolfijn" en tot slot „De Waterratten. De jury voor deze wedstrijden bestond uit, de heer L. A. Antbonie, voorzitter, Piet Ooms, J. Veldhoff, Mevr. E. v. d. Reide, Th. Peltenburg, D. N.Kaase, W. C. Spruitenburg, H. G. Jage- secretaris en G. Blitz als starter. Precies half twee ving de jury haar zeer moeilijke taak aan en werd begonnen met nummer één van het programma: 25 meter schoolslag voor meisjes tot 13 jaar. In deze wedstrijd was Marietje Boot de eerst aan komende, doch daar zij ouder als 13 jaai was, werd de eerste prijs toegekend aan Pautje Jager, die de 25 M. afzwom in 27 sec. en tweede werd Hermien Haase in 27.3 sec. In den wedstrijd 25 M. schoolslag voor meisjes tot 16 jaar, was Gretha v. Norden de eerst aankomende in 23 sec. en de tweede F- Cramer in 23.1 sec. Albert v. d. Meer werd eerste prijs win naar in de wedstrijd 25 M. schoolslag voor jongens tot 12 jaar, die de baan in 20.3 sec." De eerste prijs in dezen wedstrijd werd bij -ie dames g. -.-nen door M. Baron O D Z., de tweede prijs door haar clubgenoote M. Braun. De extra prijs voor de best geplaat ste Haariemsche dame werd gewonnen door mej. L. Beths. Bij den heerenwedstrijd was het jammer, dat H. C. Hemsing zich van deze wedstrijden had teruggetrokken. No. 1 werd C. David son, 2 S. v. d. Meer,die tevens den prijs won als de best geplaatste Haarlemmer, Vervolgens zou de polowedstrijd Zignea 0. D. Z. voor de 2de klasse dames-competi tie gespeeld worden, doch de Haariemsche Zwem- en Poloclub Zignea gaf dezen wed strijd gewonnen, zij heeft dus met 90 ver loren, buiten wat daar nog bij komt. Als re den werd opgegeven, dat zij geen goed ze vental in het veld kon brengen. Maar is dit wel sportief. Nu r> erd een vriendschappelijke polo wedstrijd gespeeld tuschen De Watcrratten- A. Z„ die verdiend gewonnen werd door A. Z. met 10. Over den wedstrijd het volgende: Als de heer P. Ooms beginnen fluit, gaan de zeventallen als volgt te water: „D. W. R." W. Voerman, A, H. de Bruyn Jr., C. H. de Vrugt, F. Visser, H. Pieters, S. v. d. Meer, A. Liezenberg, J. A, Goedings. W. Bank, P. Bannenberg, H. A. Goedings, J. Jeaphonion, L. K. Anthoni, ..A.Z." W. F. Jaeger. De Waterratten zijn het eerst bij den bal en nu gaat de bal eerst even terrein ver kennen, totdat hij in de handen van de Bruijn komt, die direct een schot op het A.Z.-doel lost, welk schot door den keeper echter corner geslagen wordt: deze cornet levert voor de Waterratten geen succes op. De bal gaat n uweer op het D, W. R. doel aan, doch de A, Z.'ers schieten slecht; de nfzwom, tweede was J. Scholten in 22 sec. In de wedstrijd 25 M. schoolslag voor jon gens was H. Arnoldt de favoriet, die met een heel goede schoolslag de baan in 19.1 sec. af zwom, ook zijn start was keurig, tweede werd W. Hölskè in 19.2 sec. Bij de heerenleden boven de 16 jaar, was het M. Brandt die zegevierde, hij zwom de 25 M. schoolslag in 19 sec, kort op de hie len gevolgd door H. Pieters, die er 19.1 sec. over deed. Ook de heeren Veteranen zwommen 25 M. schoolslag C. Tehn won in dezen wed strijd den eersten prijs in 20 sec. en N. J. Zwart den 2den prijs in 23 sec. Hiermede waren de onderlinge wedstrijden van de Wa terratten afgeloopen en namen de Nationale wedstrijden een aanvang. Twee estafette 4 maal 25 M. wisselslag voor dames. De O.D.Z. ploeg bestaande uit de dames Marie Baron, Marie Braun, To d. Jel en W. Grauwe won in dezen wedstrijd de eerste prijs, bestaande uit een wisselkrans. De krans moet tweemaal achtereen of 3 maal in totaal gewonnen worden, in 1 min. 11.3 sec. De tweede prijs aan Het Y I in 1 min. 20 sec. De wedstrijd 5 maal 50 M. vrijs slag Hee- fen, was zeer spannend. Liet het zich in de eerste banen aanzien dat A. Z. en R. Z. C. respectievelijk de eerste en tweede prijs zouden winnen; in de laatste banen werd dit anders en haalde de Waterratten keu rig op, zoodat A. Z. de eerste prijs in 2 min. 2.43 sec. won. Deze ploeg bestond uit de heeren: F, K. v. d. Lei, P, Bannenberg, M. Koper, K. H. Goedings en W. J. Bank, en de Waterratten-ploeg, met heerenA. Luzen- berg, C, H. Vrugt, A. H. de Bruyn Jr., S. v, d. Meer en Brandenburg de tweede prijs, in 2 min. 44.3 sec. 100 M. vrije slag heeren: S. v. d. Meer was in dezen wedstrijd de favoriet en won op Jceurige wijze de eerste prijs in 1 min. 14.1 Sec., tweede werd- M. H. Bakker, A.Z.,in 1 min. 16.1 sec. 100 M. schoolslag heeren. In dezen wedstrijd ïdie buitengewoon spannend was, werd één W. J. Bank, A.Z., in 1 min. 25 sec. L. Kor- pershoek, R.Z.C., zwom over deze baan een vijfde sec. langer, zoodat deze de tweede prijs won. C. H. Vrugt was in dezen wedstrijd piet zoo als wij dat van hem gewend zijn, of spaarde hij zich voor de wisselslag esta fette? Estafette 4 maal 25 M. wisselslag jongens. Prijs voor de eerstaankomende Haarlem sche ploeg de Droste beker. Deze beker werd verleden jaar geschonken door de cacao en chocolade fabriek firma Droste en moet 2 maal achter elkaar of 3 maal in t geheel gewonnen worden. In 1925 hadden de Waterratten deze beker gewonnen, en thans hebben zij er voor goed beslag op gelegd, en tevens den len prijs gewonnen in 1 min. 15.2 sec. Deze ploeg bestond uit de jongens C. Luman, rugslag; II. Arnoldt, schoolslag; J. Himsbergen, zijslag; en H. Jager, vrije slag. Als tweede plaatste zich in dezen wedstrijd de A.Z. ploeg, bestaande uit J. Jager, P. Z Bannenberg, H. Wegenaar, M. Koper, die er 1 min 18.2 sec. over deed. Estafette 10 maal 25 M. vrijeslag Dames. Voor eerstaankomende Haarlem ploeg om het Spruitenberg schild, dat verleden jaar door de Waterratten ploeg gewonnen werd, is thans Weer door de Waterratten gewon nen daar door geen andere Haariemsche ploeg deelgenomen werd. In dezen wedstrijd zegevierde na 'n spannenden strijd tusschen O.D.Z. en A.D.Z.; O.D.Z. in 2 min. 53.3 sec. A.D.Z. werd tweede in 3 min. 6. sec. 30 M. vrijeslag heeren juniores. Z. W. Otto, R.Z.C. was in dezen wedstrijd de favo riet in 35.1 sec. Het oude H.P.C. lid, thans lid van A.Z. legde beslag op den 2den prijs, in 55.4 sec. s maal 100 M. wisselslag heeren, rugslag, jchoolsag, zijslag en vrije slag. In dezen wedstrijd behaalde de Waterrat- ïenploeg, bestaande uit A. Luzenberg (rug- slag). C. H. Vrugt (schoolslag), A. H. de Burijn Jr. (zijslag) en S. v. d. Meer (vrije slag) na een prachtigen strijd den lsten prijs in 2 min. 26.3 sec. De A 2 ploeg, bestaande uit de heeren W. Ambachtsheer, W. Bank, F. v. d. Lei en Bannenberg behaalde den tweeden prijs is 2 min- 27.2 sec. Hierop volgde het nummer schoonsprin- gen, dames en heereit. De verplichte spron gen waren voor dames: Vre'sp'sng uit s;;.nd; 2. Va iljik voorover; 3 Ss'.'« achtc: wants één-iea! en één vrije sprong Voor hee.es: i Zweefsprong met loop. 2 Huikduik u.' stand; 3. sa'.i.» voorwaarts uit sij»d rugwar»ts plus twee vrnc sprongen He nisbergen 1: en mededinging mecsprong, jacch dat zijn sprongen aj watat, fial gaat over of naast het doel. Even voor rust weet Goedings echter zijn club de leiding te geven (01). Met dezen stand komt rust. Na rust zijn de Waterratten weer het eerste bij den bal, maar door nog te weinig routine wisten zij hiervan niet te profitee- ren. Er wordt nu meer op den man gespeeld, doch A. Z. is sterker. Zij spelen beter sa men. A. Z. lost dan nog eenige schoten op het D. W. R.-doel, doch 't geluk is niet met hen. Ook werd er door de Bruijn een goed schot op het A. Z. doel gelost, doch de keeper wist er den bal keurig uit te houden. Als scheidsrechter Ooms dan ook einde fluit hebben de A.Z.'ers verdiend met 10 gewonnen. Het was een goed gespeelde oefenwedstrijd. Hiermede was dan ook het zwemfeest van de Waterratten teneinde. Zij kunnen alleszins op een goed geslaagd zwemfeest terugzien. Een woord van lof is hier zeer zeker op zijn plaats aan de organisatoren en leiders van deze wedstrijden. Ook de heer Gerard Blik heeft een pluim verdiend, want aan hem is het zeer zeker in de eerste plaats te danken, dat deze zwemwedstrijden reeds om half vijf geëindigd waren. Na afloop van deze wedstrijden zouden de prijzen op het plankier uitgereikt worden, maar dit ging niet gemakkelijk; men is liefst allemaal dicht bij de prijs-uitreiking, doch in de inrichting kon dit niet, (Oom Jan) de heer Draaier, terreinknecht van de Voetbalvereen. E. D. 0. wist hier goed raad op en noodigde allen uit met hem mede te gaan naar het E, D. O. terrein, waar op de tribune plaats werd genomen, en in 't veld namen plaats niet de voetbal lers, maar de jury met de prijzen.Zoo wer den op het voetbalterrein van E. D. O. de prijzen uitgereikt van een nationale zwem- had er lang niet zooveel belangstelling vooi deze wedstrijden kunnen zijn. Hierna reikte de heer Spruitenburg. met een aardig toepasselijk speechje, de schitte rende prijzen aan de gelukkige prijswinsters en prijswinners uit. Hieronder laten wij de volledige uitslagen volgen; 125 M. schoolslag A. meisjes tot 13 jaar. M, Bool, 24 sec., P, Jager, 27 sec., H. Haase, 27.3 sec. 1. B. Meisjes tot 16 jaar: Gr, v. Norden, 23 sec,, F. Kramer 23,1 sec., D. v. Bemmelen 24.3 sec. l.C. Jongens tot 12 jaar: A. v, d. Meer, 20.3 sec.; J. Scholten 22 sec., J. Hemsbergen 22.2 sec. 1 D. Jongens tot 16 jaar: H. Arnoldt 19.1 sec.; C. Zeeman 20.2 sec., J, v. d, Booren, 20.4 sec. 1 G. Heeren boven de 16 jaarr: M. Brandt, 19 sec., H. Peeters, 19,1 sec;; F. Kolderle 19.3 sec. 1 J. Heeren Veteranen: C. Fehr, 21.4 sec., N. Zwart 22 sec.; J. Kemper 22.1 sec. Estafette 4 X 25 wisselslag dames. O. D. Z. 1 min. 11.3 sec. Het IJ 1 min. 20 sec. Estafette 5 X 50 M. vrije slag heeren: A. Z„ 2 min. 43 sec. De Waterratten 2 min. 44.3 sec. R. Z. C. 2 min, 45 sec. 50 M. .schoolslag dames: M. Baron, O, D, Z. 44.2 sec., J. Otto 45,1 sec. 100 M. vrije slag heeren: S. v. d. Meer De Waterratten 1 nrin. 14,1 sec., M. M. Bakker A. Z. 1 min. 16.1 sec,, A. H, Goedings A. Z. 1 min. 19.3 sec, 100 M. schoolslag heeren: W. J. Bank A- Z. 1 min, 25 sec., L. Korpershoek R. Z. C. 1 min. 25.1 sec., C, Vrugt 1 min. 27.4 sec. Estafette 4 X' 25 M. wisselslag adspiran- ten jongens De waterratten l 1 min. 15.2 sec., A. Z, 1 min. 18,2 sec., Het IJ 1 min, 18.4 sec. Estafette 10 X 25 M. vrije slag dames: O. D. Z. 2 min. 53 sec.f A. D. Z, 3 min, 6 sec., Het IJ 3 min. 21 sec, 50 M. vrije slag heeren juniores: L. W, Otto 35.1 sec., H. C. Rozemeyer A, Z. 35)4 sec., G. P, v, d. Woud R, Z. C. 36.1 sec. Estafette 4 X 50 M. wisselslag herren: De Waterratten I 2 min. 26.3 sec., A. Z. I 2 min. 27.2 sec,, R. Z. C. 2.37 sec. Polo wedstrijd De Waterratten IA. Z.- Comb. 01. Secretaris: J. C. Kruyver Jr. 2de Znidpolderstr. 16. Officieel nieuws. De agenda voor de algemeene ledenver gadering van Dinsdag 20 Juli a.s., (morgen) in de St. Joseph's Gez. Ver., Jansstraat 59, te 8 uur, luidt als volgt: 1, Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. 4 Verslag Districts vergadering van 16 Juli. 5. Verslag der R. K. Comm. v. Lich. Opvoeding. 6. Bespre king reisjes senioren en junioren. 7. Reor ganisatierapport. -8, Bestuursverkiezing (af getreden F. Reekers en C. Appelman. Can- didzat gesteld: F. Beelen en F. Vosse). 9. Herziening kascommissile en elftalcommis sie. 10. Rondvraag en sluiting. Met het oog op deze zeer belangrijke agenda is aller opkomst strikt noodzakelijk- Tevens maken wij de leden attent op art. 31 van ons reglement. Dus afgesproken, alle leden zijn present. HET BESTUUR. Uitslag wedvlucht Pt, St. Mascena, af stand 270.8 K.M. 1, 7, 8, 17, 19 P. H. Boe ree; 2 H. v. Alpen; 3, 16, 15, 18 J. v. Al- wedstrijd. Zeker een unicum in de zwem- wereld. Namens het bestuur der Waterratten wer den nu de prijzen door den heer W. C. Spruitenberg, de trainer van „De Water ratten" uitgereikt, doch alvorens hiertoe over te gaan. sprak hij eerst zijn genoegen er over uit, dat zooveel belangstellenden de wedstrijden hadden gevolgd. Dan bracht spr. woorden van dank aan den heer Maarschalk, burgemeester van Haarlem en eere-voorzitter van „De Water ratten. Ook aan de Haarl. Zwemclub „De Delfi" bracht spr. woorden van dank voor het in gebruik geven van hun drijvende goalen en netten. Voorts aan de directie van de Miss Blanche cigarettenfabriek voor het beschik baar stellen van de prachtige prijzen en tot slot bracht spr. dank aan de jury voor de opoffering om den geheelen middag zich ten dienste te stellen van de zwemsport. Ook het E. D. O. bestuur en in 't bijzonde- den heer Draaier, hadden woerden van dank in ontvangst te nemen, niet alleen voor het beschikbaar stellen van het terrein, maar ooi? de vlonders, die in de inrichting waren aangebracht, waren door hen beschikbaai gesteld. Was dit niet het geval geweest, dan phen; ,4, 11 A. Carpentier; 5, 10 ,G. H.', Stouten; 9, 16, 20 M. C. Fehres; 12 L) Gim- brerebrere; 13 H. v. Mare; 14 S. Oudhui- sen. Uitslag Bordeaux, afstand 922.4 K.M. op 19 Juni: 1. P. H. Boeree; 2. A. Carpentier. Uitslag Ramboullet, afstand 461.2 K. M. op 27 Juni: 1, 3, 7 P. H. Boeree; 2, 5 A. Carpentier; 4, 6 W. van Kampen; 8 S. Oudhuisen. Wedvlucht Touri, afstand 504.2 K. M. op 4 Juli: 1. P. H. Boeree; 2, 3 L. Gimbrere; 4, 5, 8, 9 M. C. Fehres; 6, 7 J. Broekhof; 10, 13 A. Carpentier; 11. H. Menke; 12 H. Cramer, HAARLEMSCHE CONCOURSVER- ZENDINGSBOND (,;H.C:C." Bovengenoemde Bond hield Zondag 11 Juli een wedvlucht met jonge duiy^n vanaf Schaerbeek bij Brussel, afstand 168 K.M., waaraan door de aangesloten Vereenigingen „De Snelvlieger", „De Luchtgids", „Colum bia", „De Snelpost" „H.A.K." „De Ooie vaar", „Het Centrum", allen te Haarlem, „De Reisduif" Schoten, „Gevleug. Vrienden'" Öeemstéde èn Pleinls te Zandvoort, werd deel genomen met 892 duiven, welke te 8 uur 35 min, werden losgelaten. De eerste 100 prijzen werden als volgt behaald H.D. Claus le, 7e„ 26e A. Schuiten 2e, 14e, 15e J. de Vries 3e, 10e, 47e P.H. Boe ree 4eH. Roosdorp 5e, 49e, 63e G. ten Bosch 6e J.G.N. Leurs, 8e, 73e, 74e, S4e, 85e H.J. Petter 9e N. Peetoom 11e, 51e J.J. Wijkhuizen 12e, 80e P. Kroon 13e, 21e p. Lindes an 16e, 56e, 83e, 88e J. Hom mers 17c, 35e J.J. Petrie 18e, 55e, 62e A.H. Lestrade 19e C, Hirs 20e, 41e, 53e, 63e A. Verdonschot 22e, 23e, 60w L. v. Breugel 24e W, Keur 25e H. Fikkert jr. 27e, 52e, 96e A. Carpentier 28e P. Bannink 29e M.C. Fehres 30e, 31e A.J. Kloek 32e K. Wits 33e R. Slot 34e J.J, Vrugt 36e J.J. Persoon 37e, 61e M. Burger 38e Job. v. Berloo 39e N. Schaap 40e G. Korting 41e B.C. v.d. Meer 43e Th. Mens 44e Éd. v. Bree 45e J.J. v.d. Linden 46e. F. Neiissen 48e J. de Heer 50er 76e A. Carpentier 54e, 75e L. Gimbrere 57e, 59e, 69e, 70e, 78e, 98e, 99e J. Broekhof 58e "j. Klurnper 65e P.J. M. v. Tetering 66e J.J. Doeglas 67e, 71e, 77e Th. v. Deurssen 68e J.J.B. Kan 7we P.J. Verputteu 79e J.F. Oudolf 81e G.J. Kors 82e Jac. Lasschuit 86e J. Vollebregt 87e G. Hoogedoorn 89e J.G. v. Leuven 90e W. Dorsman 91e W. v. Huis 93e H. v. Oldenmark 93e J.W. Radsma 94e G. Kor- tekaas 95e J. Zomerdijk 97e H. Boersma 100e. Eerste duif bereikte haar hok te 11 uur 5 min. met een snelheid van 1123 meter per minuut, laatste prijswinner 179e te 11 uur De voorzitter van de Eerste Kamer deeldeandere Jury, 'dat de man volkomen toere-j kenbaar moest worden geacht en dus wel' laatst gemoedelijk mede, dat senator X hem bericht had gezonden „verhinderd tenijn we gens verhindering." Een booze tongstruikeling maakte laatst de anti-revolutionnaire heer Heemskerk, die verklaarde „Er zijn menschen, die het Rijk verlaten, om de ontlasting te ontduiken. En de half communistische sociaal-demo craat Stenhuis betitelde ons, reactionnairen, laatst als „terugdrukkers". De heer Van Gijn van den Vrijheidsbond riep met pathos uit „De minister van finan ciën is de geïncarneerde schatkist 1" De socialist Vliegen verklaarde met nadruk: „Je kan niet plotseling vijf en zestig jaar wor den 1" De heer Moller van de Staatspartij ver ontwaardigde zich „Ik wil dien schijn beslist van mij afwerpen I" Lou de Visser wilde eens theologisch spre ken en riep uit „Bij den R.K. Heiligen Sint- juttemis zien wij elkander wel terüg." Twee verschrikkelijke nieuwigheden heb ben zich in de parlementaire taal in de laatste tijden ingeburgerd (ook in de jftrs als gevolg). Dat is het „navorenbrengen". „Zooals de vorige spreker reeds naarvoren heeft gebracht' en dan de „plooibewoner", woord, uitgevon den door den somberen J. Ter Laan bij ge legenheid van het Colijnsche „plooien glad strijken." De 29-jarige dienstbode A. M,,^ die in dienst was bij de caféhoudster v. d, V., in de Galerij te Rotterdam, had trouwplannen met den 32-jarigen straatmuzikant F. V. Daar bei- ,den graag een zoo gezellig mogelijk huisje De medewerker W. F. van „de Tijd" schrijft In alle vergaderingen.ter wereld maken de redenaars in de hitte van hun redevoeringen of der debatten zich schuldig aan allerlei won derlijke beeldspraak en over-den-tong-strui- kelingen. Maar aangezien al die vergaderingen meestal niet van zulk bijzonder algemeen be lang zijn, wordt aan de redebloesems, die in de reden aldaar rijpen, niet zoozeer de aandacht gewijd. Anders is het met de vergaderingen der volksvertegenwoordigingen, de bijeen komsten dus speciaal aan het algemeen be lang gewijd (voor vele landen geldt helaas bijeenkomsten, die althans aan de behartiging van het algemeen hadden moeten zijn gewijd Op de parlementaire lapsi linguae en beeld spraak wordt natuurlijk veel gelet. De parle mentaire journalisten zijn er tuk op. Ze zijn gemakkelijk op te pikken al die rarigheden, want er heerscht dan in het huis en op de tri- gunen tftin of meer uitbundige vreugde. In het Nederlandsche parlement wordt vrij goed gesproken. Rarigheden zijn er even zeld zaam als werkelijk goede redenaars, wat ove rigens in alle parlementen ter wereld het ge val is. Redenaar zijn is een zeer bijzondere gave. En een redenaar als Schaepman is wer-. k elijk een rara avis, een zeldzaam verschijnsel Trouwens de te behandelen materie in het parlement leent zich maar zelden tot oratori sche krachtsontwikkeling. De stoffe is meest al droog als iedere wet. Maar toch moesten zij, die parlementariërs willen worden, alvorens in de arena der politiek te treden, een cursus in de rhetorica doormaken. Dat zou heelemaal geen kwaad kunnen. Dat doen de geestelijken toch ook Er worden in de beide Kamers der Neder landsche volksvertegenwoordiging lang zulke groote enormiteiten niet meer.gedebuteerd als vroeger. Koeien van beeldspra^Jsmonstra als bijvoorbeeld „De kunstmest is de reddende engel, waarop de landbouw drijft!" komen zoo goed als niet meer voor. Zelfs een man als Braat heeft geleerd zulke gekkigheden te ver mijden. De oogst aan versprekingen, vergissingen, lapsi. linguae en verkeerde beeldspraak was ia de afgeloopen periode dan ook vrij schraal. Vele dAlgen hoor je natuurlijk niet. Er zal wel meer ongerechtigheid tegen de taal begaan zijn- Ik heb nu en dan iets opgeteekend. Men zal er vriendelijk om glimlachen, öp de eerste plaats degene, die het heeft gezegd, want dat is natuurlijk de waarheid, dat de zondaar zelf het in zijn vuur van zijn rede heelemaal niet merkt, dat hij zich verspreekt of zondelinge beeldspraak gebruikt. De heer Lou de Visser, de eenige commu nist in ons parlement trouwens een vlot re denaar wond zich laatst op, toen hij het had over de ministeries van Oorlog en Marine, die hij de organen van de „natte en droge ruzie" noemde, en wilde, nadat hij de Kamer reeds met talrijke stemmingen had vermoeid, op eens edelaardig worden en gaf den voorzitter in overweging met „staan en opzitten" te stem men. De sociaal-democratische afgevaardigde Cramer deed laatst denken aan den onsterf- lijken zich-versprekcr Borgesius, die bijvoor beeld altijd sprak o.a. van den heer „Henk Snoeckemans", toen hij verklaarde „Ik zal mij. met de vjij hopen Soms heb ik wel de gedachte, dat een afge vaardigde zich wel eens met opzet, kras uit- jjrukt- Zoo was laatst in onze WesFeen voor de Katholieken zeer slechte schbolregeling ge troffen. De regeering bracht nu een betere. Maar de katholieke afgevaardigde yan Vuu- rèb was het 'metdat'betere heelemaal niet)eens. en!verklaarde'g^uridrii„Ik:,hëb mij nög'nobït' met een nog'dqóiere*rmisch)blij gemaakt 1" Later maakte.hij-het.eens al,te .kras/toen hij het had over.de „weeldebelasting,.het kirideke, dat vóór^zijn'geb^te'als beëldschoon werd {.geprezen!" wilden gaan bewonen, doch het geld voor de woninginrichting ontbrak, spraken ze al ge- ruimen tijd geleden af, dat de a.s, vrouw dit wellicht kon bemachtigen. Daarom stal zij in een vorigen dienst geld,'waarvoor zij werd vervólgd. Bij de caféhoudster sinds eenigen tijd werkzaam, zag zij thans de kans schoon, uit de slaapkamer van deze juffrouw 25 gul den te stelen. Het geld gaf zij aan den man, die het zoo gauw mogelijk besteedde, want de bruiloft was nabij. De politie greep echter in en verstoorde het geluk. Dienstbode en straatmuzikant zijn in verzekerde bewaring gesteld, met het huis raad als stukken van overtuiging er bij. Tijdens het rangeeren van eenige wagens van het spoorwegemplacement naar de slachterijen der firma Hartog te Oss, geraakte de 36-jarige A. v. d. B„ arbeider bij genoem de firma, tusschen de buffers bekneld. Zwaar inwendig gekneusd, werd de getroffene naar het ziekenhuis overgebracht. Een straf 8 maal uitgesteld. In den avond van 2 April 1924 werd Jo seph Maurer, gemeentelijk apothekers-as sistent in een stadje bij Chicago, dood geschoten, toen twee mannen trachtten de kas te plunderen. Op aanwijzing van aan wezige klanten werd den volgenden dag Russell Scott gearresteerd. Zijn broer Ro bert (Scott, de tweede aanvaller, bleek ver dwenen te zijn. Russell begon met te bekennen, maar toen het doodvonnis zou worden voorgelezen, trok hij zijn bekentenis in, hetgeen door een technische procesfout mogelijk was. Russell beschuldigde zijn broer, het doode- gehangen moest worden, En nu de nieuwe sensatie: Robert Scott was intusschen gevonden in een gcvan-l genis, waar hij onder een anderen naam een straf uitzat. Hij werd naar Chicago overge-' bracht en verklaarde daar j.l. Dinsdag voor den rechter, dat inderdaad hij het was, die het schot op Maurer had gelost. Voor den rampzaligen Russell beteekent dit weer een nieuwe opschorting van zijn galgemaal. Maar dat een van de twee broers ten slotte hangen zal, schijnt wel zeker. Hoe Weesp zijn klokkespel kreeg. Op 21 Juli a.s., zal het 250 jaar geleden zijn, zoo meldt de Tel., dat de Weesper Vroedschap besloot, het carillon in den Kerktoren, welke eigendom der gemeente was (en is) door een nieuw ie doen vervan gen. aangezien het oude speelwerk „door de oudheit der tijdt sodaenig was vergaen, dat hetselve noodwendig diende te worden ver nieuwd." De levering van het nieuwe carillon, be staande uit 24 klokken, werd opgedragen aan den beroemden klokkengieter Piarre Hémony te Amsterdam. Hoewel in de oude geschriften der gemeente Weesp niet met juistheid is na te gaan, voor welken prijs het carillon geleverd werd, valt uit andere ge gevens af te leiden, dat het ongeveer 17.000 heeft gekost, een bedrag, hetwelk de waarde van het geheele kerkgebouw ver overtrof. Hoe de gemeente zich deze belangrijke uitgave getroosten kon, vinden wij vermeld in een werkje van Barend Peelen en Johan Houtman Thzn,, getiteld: „Korte beschrij ving der Stad Weesp," waar o.a, gezegd wordt: „In den Jaare 1672 werd deze stad met eenen vijandelijken inval der Franschen be dreigd en onder brandschatting gesteld; doch de penningen daartoe ingezameld, zijn nim mer "gehaald en men zegt, dat daarvoor met goedkeuring der Burgerij toen het keurig klokkenspel, waarmede nog heden de kerk toren pronkt, vervaardigd is," Door een bijzondere omstandigheid was Hémony in de gelegenheid, de bestelling der gemeente Weesp onmiddellijk uit voer«n, Door de „regeering van Alkmaar was n.l. reeds in 1671 aan Hémony de levering van 32 torenklokken opgedragen. De klokkengie ter, die, een kunstenaar in zijn vak was, stelde er hoogen prijs op, dat zijn werk zoo goed mogelijk tot zijn recht zou komen en verlangde daarom van het stadsbestuur van Alkmaar, dat uit den Waagtoren vier stijlen zouden worden weggenomen, opdat der klokken stem tot ver in het rond zou wor den gehoord. Doch de Alkmaarsche vroed schap wilde hier niet aan voldoen, daar zij het architectonisch geheel van den mooien. ouden toren niet wilde verstoren. Hémony bleef, van zijn kant, ook op zijn stuk staan, zoodat de 32 klokken nimmer Alkmaar be reikten. In 1676 volgde daarop, zooals boven gezegd, de bestelling van 24 klokken voof Weesp, waarvoor Hémony toen de klokken bezigde, welke oorspronkelijk voor Alkmaar bestemd waren. Dat het werk van den beiaardier ook in de 17de eeuw reeds op hoogen prijs werd gesteld, bleek o.m. hieruit, dat de bezoldi ging hooger was danvan den onder wijzer. Voor het bespelen van het kerkorgel en het doen klinken van het carillon be taalde de gemeente jaarlijks 190 gulden! Van het carillon werd toenmaals heel wat meer gebruik gemaakt dan tegenwoordig. In de instructie voor den „orgelist en carrillon- neur" uit die dagen, vinden wij o.a. vermeld, dat „hij sal alle Saturdags des namiddags des Somers de kloeke vier, en des winters de kloeke drie uren, een ure gedurende op de kloeke speelen. Ook sal hij, als de Schut ters haer ommegang doen, of als daer Vie- tori wort gebrant, gehouden wesen, op do kloeke te speelen,1' Inval in een werkplaats te Rotterdam. Donderdagmorgen werden twee jongens door een agent van politie aange houden, omdat hun rijwielen voorzien waren van valsche belastingplaatjes. Toen de agent vroeg, hoe de jongens aan de plaatjes waren gekomen, vertelden dezen, dat zij1 die van hun oom. die te Schie dam woont, hadden gekregen. Ook deze werd door de politie gehoord. De oom ver klaarde de plaatjes gekocht te hebben bij een zekeren R. te Rotterdam. Laatstgenoem de verklaarde op zijn beurt een partij plaat jes te hebben gekocht van G. J, de H. inde Almondestraat te Rotterdam. De politie heeft daarop een inval gedaan in het perceel, dat door de H. bewoond wordt en daar een volledige werkplaats voor het vervaardigen van valsche rijwiel plaatjes ontdekt. Ook werd gevonden eeo groote partij koper-afval, waaruit de plaat» lijk schot te hebben gelost. Niettemin werdjjes werden vervaardigd, benevens de pers, hij veroordeeld, in December 1924. Toen j waarmede de valsche stempels worden ge- begonnen zijn vrouw en zijn vader een drukt. De H. werd gearresteerd. Hij hardnekkigen strijd om zijn leven j een volledige bekentenis afgelegd. Er werden inzamelingen gehouden om ad vocaten te kunnen betalen, en per draad- looze werd Robert Scott uitgenoodigd zich te melden om zijn broer van de galg te redden. Intusschen verkreeg Russell zesmaal op schorting van de ten-uitvoer-legging van het vonnis. Toen ook het zesde uitstel was afgeloopen, wendde zijn vrouw zich tot den vermaarden strafpleiter William Stewart, die om 2 uur 's ochtends, enkele uren voordat Russell gehangen zou worden, rechter Da vid uit zijn bed haalde en wist te ver krijgen, dat eerst nog door een jury zou worden uitgemaakt of Russell niet ontoe rekenbaar moest worden geacht. En zóó ;wist Stewart te pleiten, dat de jury Rus sell krankzinnig verklaarde, hetgeen diens overplaatsing* naar een gesticht voor mis dadige krankzinnigen ten gevolge had. In April van dit jaar echter werd beslot ten Russell's geestestoestand nogmaals te (onderzoeken, en 26 Juni j.l. verklaarde een Hij verklaarde, zoowel voor het jaar 1925 als voor 1926 een groote hoeveelheid val sche rijwielplaatjes te hebben vervaardigd. Aan een zekeren' van G. in de Zaagmolen straat had hij dit jaar niet minder dan 80fl plaatjes verkocht. Deze van G, werd verleden jaar reeds ia arrest gesteld, omdat men hem toen ver* dacht van het uitgeven van valsche rijwiel plaatjes en moest hem toen, wegens gebrek aan voldoende bewijs, weer op vrije voeten stellen. De thans gearresteerde" de H., verklaarde tevens, dat hij voor Van G., die ook slager van beroep is, een partij valsche goedkeu- rings-slempels voor gesmokkeld vleesch Fad geleverd. Van G. en de H. zijn thans beiden in ver* zekerde bewaring gesteld. Heb het uitstekendste aan te bieden dal iemand wenschen kan, boe zal ie wereU het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLSR, J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 8