Eindexamens Mlddelb. Technische school. V erkeersonge vallen. Voornaamste Nieuws De financiën der kleine gemeenten. Dinsdag 1926# 50ste Jaargang No. 16305 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad STADSNIEUWS. Agenda 21 Juli DE GRENSREGELING VAN HAARLEM. Thans vraagt ook Haarlemmerliede schadeloosstelling. De Aardbeien-campagne. Aanbesteding. Bediening Kuststation te Scheveningen. Pastoor H. W. van Beek. Onthulling Koolhoven- monument. Verloren Kinderen. De aanbesteding van de zwem inrichting aan de Houtvaart. Een gecompliceerde aanrijding. Opgepast! JUBILEUM. 80 jaar in hetzelfde huis gewoond. Examens Hoofdakte. Marktdiefstal. Brutale inbraak te Bloemendaal. De verbetering van de Leidsche Vaart. Motor-ongehik in dit nummer. J. J. WEBER ZOON Telegraphxsch Weerbericht Provinciale Staten van Noord-Holland. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per weet 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverlentïën ZZ cents per regel Bi, contract belangrijke Korting. Advertentiën tusschen den tekst, ais ingezonden mededeeling, 60 cL per regel; op de te pagina s 75 ct per regel Vraag- en aanbod- advertentiën, 14 regels 60 ct. per plaatsing, elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verze tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen kertngsvoorwaarden f Oftnn Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongeval met f OCtl 0 rjende uitkeeringen: 1 OUuU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen: 1 «W* doodelijken afloop: bij verlies van een een voet of een oog: hand, f IOC bij verlies van een f Kfl bij 'n breuk van f f| bij oog: 1 lui)** duim of wijsvinger: *Ui been of arm: 1 ciU* ai verlies v. een andere vjugcr» l elkens weer duiken in de pers berich ten op over kleine gemeenten, die in finan- cieele moeilijkheden verkeeren. Zoo kon men dezer dagen den noodkreet van den burgemeester van Vlieland lezen, die jam merde, dat deze gemeente geen geld en geen prediet had en dus de verschuldigde salarissen niet kon uitbetalen. Vroeger hoorde men dergelijke klachten nimmer. Als er reden was om zich bezorgd te maken voor de Gemeentefinanciën, dan betrof dit uitsluitend de groote steden, waar allerlei belangen veel grooter uit gaven vroegen dan op het platte land. Maar nu is het omgekeerd. De steden red den zich. Is het budget wat al te groot, dan valt er altijd wat te bezuinigen, want on getwijfeld zijn er in de steden verschillen de diensten, waarvan de kosten verminderd kunnen worden, als de nood dwingt. Om eens een sprekend voorbeeld te noemen. Amsterdam betaalt voor het lager onder wijs 30 per leerling, op vele dorpen doet men het ongeveer met 10.per leerling, In het Zuiden des lands wordt op het platteland als regel niet meer dan 7.a 8.vergoed, er zijn schrijver dezes zelfs gemeenten bekend waar met 6.— per leerling wordt volstaan. Ofschoon de steden voor allerlei uitgaven meer voteeren dan het platteland, kunnen zij zich financieel veel beter redden. Doel van dit artikel is enkele oorzaken daarvan bloot te leggen. Een der eerste oorzaken van den finan- cieelen nood van sommige kleine gemeen ten is wel onze gezegende onderwijs- wetgeving. Wanneer wij ons hier eenigszins sarcastisch uitdrukken, dan is dit geenszins om het beginsel, dal aan onze onderwijs- wetgeving ten grondslag ligt, af te keuren. Integendeel wij juichen dit beginsel toe, maar wij keuren de uitwerking van het beginsel af om de voor de kleine gemeen ten nadeelige gevolgen. De Lager-Onderwijswet bepaalt, dat aan de schoolbesturen een jaarlijksche vergoe ding wordt toegekend voor de bijzondere schoolgebouwen, bestaande of in aanbouw bij de inwerkingtreding dier wet. Dat som mige schoolgebouwen veel en veel te hoog zijn getaxeerd en dat de vergoeding van de getaxeerde waarde 6K bedraagt, terwijl dikwijls door de schoolbesturen tegen veel lager rente is geleend, mogen wij als een bekend feit veronderstellen. Op de tweede plaats kan in een gemeen te met een klein openbaar schooltje en dat komt op het platteland veelvnldig voor een nadeelige factor zijn, dat aan ile bijzondere scholen per leerling wordt uit gekeerd, wat het openbaar onderwijs per leerling kost. Op zoo'n klein openbaar schooltje is het onderwijs, per leer ling berekend, peperduur. Een school- schoonmaakster met een jaarwedde van 100.ikost op een school van 10 leer lingen reeds 10 per leerling. Heeft de gemeente dus een openbare school met een beperkt aantal leerlingen dan' vordert dit zeer hooge bijdragen aan de bijzondere scholen, tenzij de bijzondere schoolbesturen van hunne rechten afzien en hunne school zoo beheeren, dat zij met een lagere uit- keering genoegen kunnen en willen nemen. Gelukkig gebeurt dit hier en daar, zien de schoolbesturen in, dat zij niet meer uit gaven ten laste der openbare school hebben te doen, dan het belang dat het onderwijs absoluut vordert, maar deze idee is nog lang niet algemeen genoeg doorgedrongen. De praktijk heeft ons geleerd, dat mede werking in de eerste plaats is te verwach ten van de Roomsche scholen; het zij hier met voldoening geconstateerd. Een ander bezwaar voor de Lager-onder- wijswet is de gelegenheid tot het oprichten van kleine schooltjes. Voor elke 40 leer lingen kan een school worden gevorderd. Wat een uitgaven kan dit niet beteekenen voor plattelandsgemeenten, waar dikwijls de protestanten in diverse secten zijn ver deeld, die ieder haar eigen schooi wen- schen! En ook van Roomschen kant gaat men hier niet geheel vrij uit. Want het komt nogal eens voor, dat men bij een leerlingen-aantal van eenige beteekenis de school gaat splitsen in een jongens- en meisjesschool, dit tot schade van het onderwijs en van de openbare kas. Ieder zal toch toegeven, dat er het onderwijs jnder lijdt als de kinderen der diverse, leerjaren in dezelfde lokalen zitten en uiteraard is een flinke school veel econo mischer dan twee schootjes met een be perkt aantal leerlingen. De bezwaren der Lager Onderwijswet, die wij boven ontvouwden, doen zich in de steden veel minder voelen. Daar is geen sprake van een klein openbaar schooltje, dat door zijn groote kosten per leerling de uitkeering aan de bijzondere scholen on gunstig voor de gemeentefinanciën beïn vloedt; daar is ook geen sprake van kleine bijzondere schooltjes. De opeenhoping der bevolking is oorzaak, dat, uitzonderingen daargelaten, elke' school bevolkt is met een behoorlijk aantal leerlingen. Steeds zijn veel leerlingen van omliggen de dorpen in de stad ter schole gegaan. Sommigen bezochten de lagere school in de stad, omdat het onderwijs daar in den re gel op een hooger peil stond dan op de dorpsscholen; andere leerlingen bezochten de stedelijke hoogere burgerscholen of gymnasia. Veelvuldig worden ook de stede lijke nijverheidsscholen door de dorpsjeugd bezocht. Deze dorpsjeugd betaald dan schoolgeld, soms maar lang niet altijd was dit schoolgeld iets hooger dan het schoolgeld, dat de stadskinderen moesten betalen. Maar onze gezegende Rijkswetge ving heeft dit alles veranderd. Bij de wet is thans bepaald, dat alle kosten van la ger onderwijs, M.U.L.O., hoogere burger school, gymnasium en nijverheidsschool, die de betreffende gemeente maakt, per leer ling worden berekend en dat voor deze kosten aansprakelijk is de gemeente, waar de leerling woont. En al zijn nu de ouders van den leerling best in staat om deze kos ten te betalen, de wet verbiedt om deze kosten op de ouders te verhalen. Een voor beeld uit de praktijk. Wij kennen een dorpsgrcctheid met één zoontje. Dat zoontje gan in de stad op een gymnasium, studrert niet voorspoedig, maakt reeds vner Je dede maal derelfde klasse. Jaar lijks betaald de dorpsgi meente aan het sladsbes'. ir ?0f» voor mijnheer zijn zoon. Als dit zoontje dus blijft zotten is hel eon strop - --or dc gemeente. De stedelijke g'ctn' enten profiteeren ven de omliggende dorpen Hun winketstand bestaat er voor een gced. deel van, De pu i blieite vermakelijkheidsbelasting wordt voor een goed deel dooi de dorpsbewoners betaald. Vaak leveren de steden gas en elctriciteit, soms ook waterleiding aan de omliggende gemeenten, doch de bedrijfs winsten zijn alleen voor de stad. En dat die bedrijfswinsten soms lang niet voor de poes zijn, weet een ieder. Maar als de in woners der gemeènten nu eens van het ste delijk onderwijs profiteeren, dan moet al les door de dorpen betaald worden. Is dit redelijk? Is dat billijk? Is het niet een zedelijk en economisch belang voor de bevolking, dat deze zich op het land verdeeld in plaats van zich in de groote steden op te proppen? En als dit inderdaad zoo is en ons dunkt dat geen redelijk mensch dit zal ontkennen wordt het dan geen tijd dat de wettenmakers in den Haag rekening daarmede houden en dat bij de wetten, die daar gemaakt wor den, op de financieele gevolgen voor de plattelandsgemeenten wordt gelet? De bestuurderen der plattelandsgemeen ten zijn over het algemeen zuinig. Het ver- antwoot*lelijkheidsgevoel voor de gelden die anderen toebehooren, is bij hen veel sterker ontwikkeld, dan bij de stedelijke afgevaardigden. Dit behoeft nog geenszins te beteekenen, dat men blind is voor de eischen des tijds of voor de sociale nooden en behoeften. Maar als men zélf zuinig is, dan wekt het wrevel, dat door de Rijkswet ten uitgaven worden gedecreteerd, die men zelf niet voldoende verantwoord acht. Sommige plattelandsgemeenten zitten nog met schulden uit het distributie-lijdvak andere hebben groote uitgaven moeten doen voor de werkloosheidsvoorziening in het tijdperk van laag-conjuctuur. Men dacht daf die werkloosheid maar een korte cri sis was; men leende geld om den werk- loozen-uitkeeringen te doen, inplaats van deze uitgaven uit de gewone middelen te bestrijden, zoodat men ten slotte èn met de schuld èn met de werkloosheid zat. Voer andere gemeenten is de woning bouw een groote strop geweest. Er was de laatste oorlogsjaren een wilde tendenz om van overheidswege te bouwen, er kwam zelfs in 1918 een woningnoodwet tot stand, krachtens dewelke gemeentebesturen bij Koninklijk Besluit gedwongen konden wor den om woningen te bouwen. Er werd toen door de gemeentebesturen gebouwd, steeds meer gebouwd met het gevolg, dat het bou wen steeds duurder werd. Van de bijdra gen, die de overheidsbouw destijds vor derde, betaalde hel Rijk K en de gemeente Vt. Maar in vele gemeenten zijn de huren te hoog om opgebracht te worden, zoodat óf den woningen leeg komen te staan, óf de huur verlaagd moet worden. En deze stroppen zijn voor rekening der gemeenten. Sommige gemeenten hebben op eigen risico nog zgn. middenstandswoningen gebouwd, die bij toenmalige duurte van het mate riaal zoo economisch mogelijk d. w. z. slecht werden gebouwd, zoodat de midden stand er thans niet meer in wenscht te wonen en zoodoende verschillende huizen leeg staan. Wij hebben hierboven enkele oorzaken uiteengezet, die de gemeentefinanciën der kleine gemeenten ongunstig beïnvloeden. Natuurlijk treden deze factoren niet alle in de kleine gemeenten op. Doch als in eene gemeente meerdere dezer factoren op de financiën hun ongunstigen invloed doen gelden en de inkoihsten der ingezetenen niet toelaten de belastingschroef, die uiteraard al heel wat wentelingen heeft gemaakt, n ogverder aan te draaien, dan is het niet te verwonderen, dat een crisis in treedt en de vroede vaderen niet meer weten, hoe de touwtjes aan elkaar te. knoopen. Scciëteit „St. Bavo". Haarlemsche Inkoop- Combinatie half negen uur „St. Caecilia" 8 uur Vioolonderwijs 3 uur R. «K. Kruideniersvereeniging half 9 uur Bevolkingsbureau 8 uur. St, Jczefsgezellengebouw. Jansstraat 59 Repetitie „Udile Dulcé" 8 uur Elftal commissie „R. K, V. Z.' 8 uur. Kleine Theresia Stichting. Tehuis voor onverzorgde zuigelingen. Spreekuur: Dins dag en Vrijdag van 34 uur. Tempeliers straat 36. Arbeidsbemiddelingsbureau +an het Sint Franciscus Liefdewerk Zoetestraat 11. Eiken Donderdag van 89 'A uur. R.K. Arbeidsbeurs voor mannen en jon gens. Sociëteit „St, Bavo", Sniedestr. 23 Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9half 12 uur, 's middags van 35 uur, 's avonds van half 8half 9 uur. 's Zaterdags alleen van Q1412 uur. R.K. Arbeidsbeurs voor- Vrouwen en Meis jes. Bloemhofstraat 1. Tevens bemidde lingsbureau voor verpleegsters en alle werkende dames. Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur en :'s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond. Tel. 11671 R.K. Bevolkingsbureau Gebouw „Sint Bavo" Smedestraat 23 Van 810 uur op Maandag-, Woensdag- en Vrijdag- R.K. Leeszaal en Uitleenbibliotheek. Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 25 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken, St. Marthavereeniging. Bloemhofstraat 1. Zondags en Woensdags van 810 uur n.m. gezellig samenzijn voor Holiandsche meisjes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat 49. Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dag van 2^-3 uur, Donderdag van 12 uur. R.K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen ook voor niet-leden van de Derde Orde te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Dinsdags van 23 uur. R.K. Reclasseeringsvereeniging, afd. Haar lem. Eiken Donderdagavond half 9 vergadering in hel gebouw der Sint Vin- centiijsvereeniging, N. Groenmarkt 22. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. SNELVERBAND, Centrale Post Telef. 15151 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit "kruis aan den huisgevel. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELIN GEN, verstikkings- en electricteitsonge- vallen. Telefoon 10231. ROODE KRUIS TRANSPORT COLONNE. Telefoon 12685 (bij geen geboot 10392). Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Aideeling Bouwkunde: J. D. H. Assies, Batavia; F. A. H. Bos, Vijfhuizen (Haarl.meer); D. Moojen, Edam; S. D. Neler, Amsterdam; J. J. de Rooy, Lei den; A. Schultheiss, Amsterdam; J. B. Slui ter, Aerdenhout (Bl.daal); Johanna van Unnik, Haarlem; G. F. Wamelink, Haarlem. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: H. A. S. van Breda; Spaarndam; P. O. Koets, Leiden; C. Lieste, Uitgeest; T. Pelle- rnans, Haarlem; J. D. van Waveren, Haar lem; P. J. van der Zanden, Leiden. Afdeeling Werktuigbouwkunde: J. F. Amelunxen, Haarlem; A. J. M. 1. de Bont, Haarlem; J. de Graaf, Lisse; E. v, d. Hardt Aberson, Laag Keppel; D. J. Heuve- link, Heemstede; J. G Hoogland, Alkmaar; S. P. Huizinga, Bloemendaal; J. D. Kist de Ruyter, IJmuiden; A. M. N Koning, Schoten; A. B. J. van Kordelaar, Heemstede; A. W. Klumper, Velsen; C. van der Kwast, Haar lem; P. M G. van der Leeden, 's-Graven- hage; H. Monteban. 's-Gravenhage; J. B Nieman, Amsterdam; J. H. Piët, Schoten. J. Smolenaars, Haarlem; H. L. Vorst, s-Gra venhage; H. F. Winthouwer. Heemstede; J H. L. van Wijk, Haarlem; P Zwaanswijk, Haarlem. Aideeling Electrotechniek: J. F. Bodifée, Deventer; G. Crèvecoeur, Enkhuizen; G. E. F. van Dijk, Alkmaar; H. J. Koets, Leiden; J. Middelie, Velseroord (Velsen); G. Rijks, Winterswijk; J. P. J. Schipper, Haarlem; P. H. van Staalen, Drei- schar; C. W. Vermeulen, Haarlem; J. van Vreden, Veessen (Heerde). Afdeeling Scheepsbouwkunde: J. W. de Bock, Haarlem; S. H. Brori- gersma, Bloemendaal; A. M. Duyverman, Leiden; R. Fania, Haarlem; J. D. v. d. Wal. Meppel. Komt de voorgestelde Haarlemsche grens regeling tot stand, dan zal het tegen Haar lem aangebouwde stadsgedeelte van Haar lemmerliede ook bij Haarlem komen te be- hooren. Dit heeft het gemeentebestuur van Haar lemmerliede aangespoord zich tot Gedepu teerde Staten van Noord-Holland te wen den en via deze tot den Minister van Binnen- landsche Zaken, met het verzoek om, nu men voörnerhens is Heemstede voor een schade loosstelling in aanmerking te brengen, ook Haarlemmerliede c.a. voor een schadeloos stelling in aanmerking te doen komen. In den brief, waarin die vergoeding wordt ge vraagd, wordt geen bedrag genoemd dat als schadeloosstelling wordt gevraagd, maar be vat een opgave van derving aan inkomsten, die voor Haarlemmerliede hei gevolg zal zijn van de annexatie van een deel der gemeente door Haarlem. Wij vroegen den burgemeester van Half weg, den edelachtharen heer L. H. Simons, nog meer bijzonderheden Omtrent de door zijn gemeentebestuur verzonden missive. Tegen publicatie had de burgemeester be zwaar, zoolang de Minister nog niet in het bezit van den brief was. En daarna dan? vroegen wij. De burgemeester lachte schSlks, „Ze doen allemaal zoo geheimzinnig in de annexatie kwestie. In Heemstede, in Bloemendaal en, naar ik in uw courant las in het interview met Mr. Slingenberg, m.eent men ook nu in Haarlem dat geheimzinnigheid noodig is, mag ik mij nu wel aan al die geheimzinnig heid onttrekken? Kom, laat mij het genoegen ook erg geheimzinnig te doen." Wij hadden groot pleizier om de fijne ma nier, waarop de burgemeester het geheim zinnig gedoe in deze grensregeling-geschiede- nis hekelde en vroegen hem nog of hij dan al die geheimdoenerij noodig échtte. Weineen, zeide hij, ik heb jaren in de annexatie-beslommeringen van Amsterdam gezeten, maar alles was er van bekend. Maar laat mij nu ook gewichtig doen en u inlich tingen weigeren. „Of ik bereid ben u den brief ter publicatie af te staan als de Minister er kennis van heeft genomen? Dat wil ik wel in overwe ging nemen," zei de burgemeester op sma kelijke wijze. Het deed ons goed, dat er tenmftiste één gemeentebestuur is dat, evenals wij, de ge heimdoenerij in de grensregelings-historic een beetje belachelijk acht. Uit Limmen meldt men ons, dat de aard beien-oogst vrijwel weer tot het verleden behoort en de pluk nagenoeg afgeloopen is. In doorslag genomen, is de pluk ongeveer 50 minder geweest dan het vorig jaar, terwijl de prijzen dit jaar ook tamelijk ge ringer waren, zoodat deze zeer voorname tak voor het tuindersbedrijf niet gunstig is geweest. Gistermiddag werd door liet bestuur der woningbouwvereniging ,De Haemstede" in het lokaal voor Christelijke Belangen aan den Voorweg te Heemstede aanbesteed: Het bouwen van 58 volkswoningen, één win kelhuis en een kantoortje, op de terreinen aan de Bankastraat te Heemstede. Ingeko men waren 16 biljetten. De inschrijving luidt als volgt; Gebr. Broertjes, Heemstede, 217.350; Fa. Thunnissen en van Sambeek, Heem stede, 216.479; Joh. Kraay, alhier, 212.000; fa. H. A. v. Emmerik, alhier, 211.333; fa. J. de Vries, Bilthoven 209.990; fa, Gebr. v. d. Putten, Heemstede, 209.967; J. Bus, Wormerveer 209.252; fa. Klooster boer, Leeghwater en Hettema, Broek op Langendijk, 206.400; fa. M. Joustra, alhier. 205.946; S. Kuyt, Amsterdam, 204.600; fa. F. v. d. Waals en Co-, Heemstede, 199054; Zaanlandsche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer; 199.053; fa. Bakker en Ko- nings, alhier, 191.000; Zaanlandsche Ter rein en Bouw Mij., Kantoorhoudend te Heemstede, directeur C. Turkenburg, 188.500; Jansen en Krom, Santpoort, 179.300; H. v, d. Aa, Zaandvoort, 158.680. De gunning is aangehouden. De dir,-gen. der Posterijen en Telegrafie maakt beltend, dat het Rijkstelegraafkan- toor te Scheveningen-Haven, met ingang van 1 Augustus a. s. wordt opgeheven. De bediening van het aldaar gevestigde kust station geschiedt van het post- en telegraaf kantoor te IJmuiden uit. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de inrichting van hel adres van radio telegrammen voor scheepstat'ons, welke hunne bestemming moeten bereiken, via bedoeld kuststation, geen wijziging onder gaat. Als kuststation van bestemming be hoort, evenals tot dusver, Scheveningen- Haven te worden vermeld. De door tusschenkomst van het kust station ontvangen telegrammen zullen als kuststation van afzending, achter den naam van het scheepsstation, den naam Scheve ningen-Haven blijven dragen. De Zeereerw. Heer H. W. van Beek, pastoor te AerdenhoutBentveld, is be noemd tot pastoor van de parochie van de H. Agnes te Amsterdam. Pastoor Van Beek, die de bouwheer is van de kerk te Bentveld, is dahr pastoor sinds 1922. Vele zorgen heeft hij aan zijn parochie besteed en aldus heeft hij zich zeer bemind weten te maken. Tot zijn opvolger is benoemd de Wel- eerw. Heer J. Niehus, kapelaan te s-Gra- venhage (H. Jacobus). De onthulling van het Koolhoven-monu ment op het Wilhelmina-duin (Kopje) zal Vrijdag 30 Juli a. s. des middags te 3 uur plaats vinden, Niet altijd, maar soms is het wel eens aardig, een familie aan het strand in haar doen en laten gade te slaan.. Ook Zondag waren de vaders en moeders met hun kroost weer het overgroote deel van de vulling tusschen de strandstoelen op de open plaatsen.. Waarschijnlijk door het zomerzonnetje was de ouderlijke waakzaam heid wat slaperig geworden Tenminste een aantal van 60 verloren kin deren werd op den politiepost aan den Strandweg voor tijdelijke bewaring opgeno- men. Na korteren of langeren tijd waren alle verloren schaapjes echter weer onder de be schermende vleugels van het ouderlijk gezag veilig opgeborgen.. Maar zestig verloren kinderen is toch wel een record.! De uitslag der onderhandsche aanbeste ding van gewapend betonwerken, rioleerin- gen, e. d. ten behoeve van den bouw van een Bad- en Zweminrichting aan de Hout vaart is als volgt: Fa. Jonker van Herwaarden, Haarlem, 63.250; N.V. Rijnlandscbe Betonbouwmij. Leiden, 70.150.; N.V. Amersfoorlsc'ie Be ton Mij., Amersfoort, 75.200.; N.V. Zuid Nederl. Betonijzerbouw, 's Hertogenbosch, 76.120.; N.V. Gew. Betonbouw „de Kon- dor", Amsterdam 80.450; N.V. Intern. Be tonbouw, Breda, J 81.900.; W. M. F. Thijs- sen, Amsterdam, 82.300.; N.V. Kon. Rott. Betonijzer Mij. v. h. van Waning Co., Rot terdam, 82.888. De gunning volgt later Gisterenmiddag omstreeks half vijf reed een auto van den Schotersingel den Ver- spronckweg in. Doordat de chauffeur de bocht te klein nam, kwam de auto in bot sing met een tramwagen, die uit de richting Overveen naar den Schotersingel reed. Bij deze aanrijding bleef het echter niet. Na te gen de tram gebonst te zijn, reed de auto een wielrijdster aan. Deze, een 14-jarig meisje, H, F,, wonende op de Garenkokerskade, werd op den grond geworpen. Zij bekwam een hoofdwonde, terwijl het rijwiel ernstig werd beschadigd. Tenslotte werd de 26-ja- rige C. v. d. D.-B., die daar met een kin derwagen liep, nog het slachtoffer. Zij kreeg een diepe wonde èn schaafwonden aan het hoofd; de kinderwagen werd omver gere den, het kind viel op straat, doch bleef on gedeerd. De beide slachtoffers werden verbonden ten huize van dr. M. Eeftink Schattenkerk Het meisje H. F. kon daarna loopend zich naar huis begeven; C. v. d. D.-B. werd per auto naar haar woning vervoerd, nadat haar wonden in het St. Elisabeths-Gasthuis wa ren gehecht. Tegen den automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Eenige dames en heeren vermaakten zich Zondagmiddag op het strand. Een dame viel in het water en werd voor de aardigheid door anderen van het gezelschap onder wa ter gehouden. Ofschoon dit maar een oogen- blik duurde, bleek de greep toch ernstiger te zijn, dan bedoeld was, daar de dame be wusteloos was geworden. Met behulp van leden van de reddingsbrigade werd zij op het strand gebracht, waar de kunstmatige ademhaling werd toegepast. Het mocht hun spoedig gelukken haar weder bij kennis te brengen. r Men vraagt onze aandacht voor het merk waardige feit, dat 22 Juli a.s. mejuffrouw C. E. Teunisse, wonende Gierstraat 48, haar SOsten verjaardag viert. Tevens woont zij dan 80 jaar in hetzelfde familiehuis. Zij heeft al die jaren als plichtsgetrouwe vrouw zeer goed geleefd. Zij was al dien tijd de trouwe verzorgster van hare familie en voor velen een goede bijstand in moeilijke tijdsomstan digheden. Hare goedgehumeurdheid en ver draagzaamheid uit zich bijv. in het samen wonen gedurende resp. 35 en 27 jaren met inwonenden, die nog hunne volle dankbaar heid betuigen. De examens hoofdakte worden gehouden te Haarlem in de Rijkskweekschool, Leid- sche Vaart 220, op 20 Juli tot en met 20 Augustus a.s. Op aanwijzing van enkele burgers is gis teren door de politie een 44-jarige vrouw aangehouden, die op de Botermarkt goede ren had ontvreemd. Bij onderzoek door de politie, bleek de boodschappentasch van de vrouw 2 paar sokken te bevatten, bene vens 3 paar kousen en andere manufacturen, alles afkomstig van dieistal van markt kramen. Een huiszoeking bracht nog meer gestolen goederen aan het licht, n.l. 30 paar sokken en kousen, kussensloop en ondergoederen. De vrouw heeft bekend. Hedennacht omstreeks half vier. heeft bij den heer H. J. S., Zomerzorgerlaan 11 te Bloemendaal, een brutale inbraak plaats ge had. Dc inbreker heeft vermoedelijk met een valsche sleutel de keukendeur geODend, heeft eerst de benedenkamers doorzocht en daar een klein bedrag aan geld ontvreemd. Vervolgens is hij de trap opgegaan naar de slaapkamer en met een zaklantaarn alles doorsnuffeld. Door het licht werd mevrouw S. wakker, die uit vrees voor erger stil bleef liggen. Op de slaapkamer van de kinderen, waarheen de inbreker zijn tocht voortzette, werd het oudste meisje wakker. Op haar ge roep nam hij de vlucht. De nachtveiligheids dienst en de politie, inmiddels door den heer S gewaarschuwd, waren onmiddel'ijk ter plaatse. Een uitgebreid onderzoek in alle richtingen werd ingesteld, evenwel zonder den inbreker te kunnen vinden. De verbetering van de Leidsche Vaart t; nu op een klein gedeelte na bii de Schouw- tjesbrug, gereed. Men is er aan begonnen op 9 Februari 1926 en heeft er dus den tiid voor genomen. Maar er is nu ook een flinke verbetering ontstaan, vanaf de Emmabrug tot aan de Schouwtjesbrug, waartegen de minder goede toestand op het gedeelte van Heemstede schril afsteekt. Dat verbetering noodig was, zal ieder be amen, die dat weggedeelte tot Schouwt;es- brug wel eens betreden heeft in het af geloopen najaar. Zonder levensgevaar was daar niet te loopen, nog niet gesproken van de diepe kuilen en gaten die bii bet min ste natte weer den weg in een modderpoel veranderden. Gevaarlijk was de weg, omdat hij zoo smal was en zoo slecht behard en omdat de tram aan beide, zijden van den weg reed. De weg is nu opgehoogd, een 60 a 70 cM., met een glooiing aan de zijde van het z.g. roode dorp, zoodat de huizen daar ge lijk met den weg komen te liggen. De weg is ook verbreed en beklinkerd. De beide trambanen zijn jammer genoeg niet aan één zijde van den weg, aan den waterkant, dan, komen te liggen. Er was indertijd sprake van deze dubbele trambaan dan met een haag van den rijweg af te scheiden. Naar wij vroeger al eens mededeelden, zijn de trambanen, ingevolge de concessie, wel omhoog gegaan, tegelijk met de ophooging van den weg. De gemeente wilde wel mee helpen, om de trambanen aan één zijde van den weg te brengen, doch wenschte geen afsluiting door middel van een haag. Wan neer de trambaan met een haag is afge sloten. dan heeft het gemeentebestuur geen zeggenschap meer over de snelheid van de tram. Bovendien zou er dan een zooge naamd veldspoor gelegd worden, dat is een onbestrate trambaan, zooals op den Admi raal de Ruyterweg te Amsterdam, waarte genover de gemeente een trambaan wilde met een bestrating tusschen de rails, apdat, wanneer er geen tram op den weg is. ook de trambaan voor het rijverkeer benut kan worden. Zoo is het nu dan ook tot stand gekomen en bij alle aangebrachte verbetering doet het ietwat koddig aan, dat nu één trambaan langs den waterkant ligt en één midden op den weg, als een blijvende aanklacht over een kinderlijk gebrek aan samenwerking, tusschen gemeentebestuur en tramdirectie. Het is toe te juichen, dat het gemeente bestuur nu de Leidsche Vaart verbeterd heeft. De toestand was zeer slecht, maar de zware vrachtwagens, die er telkens op rijden ten behoeve van de bouwerij daar, heeft menige diepe geul in de bestrating gemaakt, die straks weer zal moeten verbe terd worden. Zondag kwam uit de richting Heemstede op den Kruisweg te Haarlemmermeer de be stuurder van een motorrijwiel, op de duo zitting waarvan een dame was gezeten, in botsing met eenige honden, die aldaar aan het vechten waren en zich niet wilden ver wijderen. De molor sloeg ondersteboven en de berijders werden er beiden afgeslingerd. De dame bleek verscheidene kwtsuren te hebben opgeloopen en werd bij den heer A. binnengebracht. De bestuurder was er met eenige ontvellingen afgekomen. Na verbonden te zijn, konden ze na eenig oponthoud de reis voortzetten. GOED AFGELOOPEN. Tqen Zondagnacht, een auto van de f'rma Ruigrok langs de Leidschevaart reed. liep nabij de Manpadbrug, er ee/t voorwiel af, dat in de Leidschevaart rolde. De auto bleef in den graskant staan. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Een knaapje door een auto overreden. Gisterenmiddag is op den straatweg nabij de Manpadslaan onder Heemstede, een 7-ja- rig jongetje van v. d. B., doordat het achter een wagen vandaan schoot, door een iuist passeerenden auto gegrepen er overreden. Bloedend aan het hoofd werd het jongetje bij den Heer Schr binnen gedragen en la ter naar de ouderlijke woning vervoerd. Den bestuurder, die zeer onder den indruk was, treft geen schuld. Een windhoos te Ede. Veel materieelc schade, maar geen persoonlijke ongelukken. Engelsche padvinders naar Nederland. De aanval op de patrouille van luitenant Klaar in Atjeh. Stijging der vleeschprijzen in Engeland door het invoerverbod. Bedrog bij 't eindexamen aan een handels school te Rotterdam. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het Neaerlandsch-Duitsche Handels verdrag. Dc gasverlichting der spoorwegen blijft. Electriscbe verlichting zou 12 m'lüoen kos ten. Het nieuwe Fransche kabinet, met Her- riol als premier en de Monzie als minister van financiën, tot stand gekomen. Het Poolsche regeeringsprogramma. Onderhandelingen tusschen Rusland en Finland inzake het waarborgpact. De Fransch-Engelsche schuldregeling in het Lagerhuis. Zie verder onder Laatste Nieuws. Barometerstand 9 uur v.m.: 752. Achteruit OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Licht op. Dc lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.37. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 20 Juli 1926; Hoogste barometerstand 766 2 tn.M„ *e Biarritz. Laagste barometerstand 736.0 m.M.. 't Isafjors.. Verwachting van den vond van 20 lot den avond van 21 Juli. Matige, wellicht krachtige Westelijke tot Noord-Westelijk en wind: zwaar bewolkt tot betrokken, later wel'ichi opklarend, aan vankelijk regenbuien, koeler. Hedenmorgen werd de zome-zitling van de Prov. Staten van Noord-Holland voort gezet onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin, ihr. mr dr A. Röell. Bij het voorstel tot subsidie-erleening aan „Het Witte Kruis" ten behoeve van d. Zuigelingenbescherming en Kraamverzorging. vraagt dc heer ABRAHAMS (V.P.i n. ar vttschil tusschen de ingcdiei dc rekening en verantwoording van de exploitatierekening. Spr. heeft verder bezwaar tegen de wijze \tn werken. In hel Noord-Oostelijk deel der provincie is tegenwerking van de huis artsen tegen die zuigelingenbescherrring. Is Gcd. Staten ook bekend, waarop die tegen- i werking der huisartsen is gegrond' Z,:n Gcd. Staten bereid te probecren een einde ir.aken aan die, misschien ongemotiveer d, tegenwerking? Spr. vraagt zich af, of dc betreffende commissie uit „Hel Witte Kru^ wel krachtig, doelbewust en onafhankelijk genoeg is. om deze zaak in goede banen te leiden. Zou dr. Ke-sbergen niet intermediair kunnen optreden? De heer DE HARTOGH (V B.) heeft con tact gezocht met de 4 genc-sbeeren in Hoorn en "en aantal katholieke gen-os- heeren in kleinere plaatsen De kindersterfte in Hoorn is lager dan in dc overige klei nere plaatsen in Noord-Heiland. Heeft het nut, een consultatiebureau vcor zuigelingen zorg te Hoorn te stichten, daar dc zuigc- lingenstci fte in Hoorn -lager is dan :n de omringende plaatsen? Er ontstond daardoor eenige tegenstand. Er is een zekere concur- rentievrees en heel natuurlijk. Als de kin deren naar -en consultatiebureau gaan, ver slapt de band met den huisarts. De heer Ml CHEFS (lid van Ged. Staten) wijst er op, dat Ged. Staten overtuigd zun, dat er een arts moet komen in f ie plaat sen, waar kindersterfte groot is. en geregeld rt'.drgen ira koudon. Dot kan echter niet, als de huisartsen niet medewerken. De huis arts n.l moet de moeder met de zuigelin genzorg naar het Consultatiebureau zenden. De bezwaren van de huisartsen gaan tegen de aanstelling ven een specialist. Staten mo^en echter voor del verzet niet uit oen weg gran hoewel bet Hoofdbestuur van „Het Witte /Kruis zelfs adviseerde, voor loopig nog niet met de instelbng van een consultatiebureau te beginnen. Er moet ven censulteerend arts aangesteld worden, die in alle plaatsen in W"st-Friesland zitdagen moet houden. D<- regeling kan aan de com missie uit de Staten overgelaten worden. Spr. beantwoordt vcde- den heer Abra hams op diens vraag omtrent het verschil tusschen dc kasrekening en de exploitatie rekening. Als het noodig mocht ziin, wil spr. zich gaarne verstaan met dr Kersbergen, den voorzitter van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst.'Dit zal echter r.ict noodig ziin, want sinds zich een kinderarts te Hoorn gevestigd heeft, is hei verzet van de Hoorn- sche geneesheeren gebroken, Dr. DE HARTOGH; „Die mededeeling is onjuist!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 1