Do®r Zon Verbrande H^Id DE SPAARNEBANK LOUIS BOER. Tour de Belgique in zeven dagen. Tentoonstelling van aardewerk en houtsneden. Haarlemsche Huishoud- en Industrie school. Het geval aan het Bloemendaalsche strand. Yereeniging „Zuider Spaarne". School- en Kinderwerktuinen Sint Margriet» Kinderlijkje gevonden. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Diefstal te Zandvoort. BURGERLIJKE STAND. Oprichting afdeeling Nationale Woningraad. Theater De Kroon. BLOEMENDAAL AAN ZEE. CRICKET. HEEMSTEDE. LAATSTE NIEUWS. Verblijf van prinses Juliana in het tentenkamp. Onweer en wolkbreuk boven Baden. Het kabinet Herriot. Die stroeve belastingdienst. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Doorzitten, Stukloopen, Schrijnen en smetten der Huid, verzacht en geneest men met PUROL De heer MICHELS merkt op, dat dr. De Boer gezegd heeft, dat hit geloofde, dat er toch niets meer tegen te doen was en als het consultatiebureau er moest komen, nu, dan moest het er maar komen. Dr. DE HARTOGH: „Dat is wat anders. De heer MICHELS vertrouwt ten slotte, dat het volgend jaar het consultatiebureau te Hoorn wel gesticht zal kunnen worden. Mevr. MIEDEMA meent, dat de Prov. Staten hun krachten moeten inspannen, om het verzet der huisartsen te breken. Niet moet gehoor gegeven worden aan den wensch van dr. De Hartogh, om de huis moeders slechts nu en dan advies te laten vragen aan een, consultatiebureau. Er moet niet gedacht worden aan het 'be lang der huisartsen, doch aan het algemeen belang, vooral van het toekomstige geslacht. Spr. constateert, dat er nog niet vol doende consultatiebureaux zijn. Er moet verder voor geijverd worden, dat er reserve krachten beschikbaar zijn voor de consulta tiebureaux. De voordracht wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging van het Bij zonder Reglement van bestuur voor den Bovenkerkerpolder klaagt de heer COL1JN (A. R.) er over, dat een gedeelte der be woners van dien polder steeds het onder houd van den Bovenkerkerweg hebben moe ten betalen. Die weg is nu een weg gewor den voor het doorgaand verkeer en daarom is dee heffing van een bijdrage van die be woners thans zeker een onbillijke belasting. Spr. dient een voorstel in, om alinea's 4, 5 en 6 van art. 8 van het ontwerp te schrap pen, waardoor de bijdrage van 13)4 cent per strekkenden meter door de bewoners, vervalt. Het lid van Ged. Staten, de heer VAN LENNEP, ontraadt aanneming van dit voor stel, omdat anders omver geworpen wordt het beginsel, neergelegd in art. 2 der Wa terstaatswet. De kosten bedragen veel meer dan 13J4 cent per M„ zoodat de ingelanden wel blij mogen zijn met de voorgestelde regeling. Het amendement-Colijn wordt verworpen met 568 stemmen, waarna de voordracht z. h. st. aangenomen wordt. Bij het voorstel tot wijziging van het Bij zonder Reglement van bestuur voor het Hoogheemraadschap Waterland maken de heeren KERNKAMP (C-H.) en DE JONG SCHOUWENBURG (C.-H.) bezwaar tegen het verminderen van het aantal hoogheem raden en hoofdingelanden. De laatste wijst er op, dat het bestuur van den polder geen vermindering wenschf en nu acht spr. het onjuist, dat de Prov. Staten een anderen wil aan het bestuuf zouden opdringen. De heer KETELAAR (V.-D) merkt op, dat na de tot standkoming vaft Noord-Holland's Noorderkwartier de werkzaamheden van het bestuur van Waterland wel verminderd zijn. Het lid van Ged. Staten, de heer VAN LENNEP, verdedigt de voordracht, waarbij hij er op wijst, dat van ingelanden geen be zwaren zijn ingekomen. De voordracht wordt aangenomen. Bij het voorste' tot toekennen van eigen zoowel als weduwen- en weezenpensioen aan het Gedelegeerd lid van den Raad van Toezicht voor de Provinciale Bedrijven ont wikkelt de heer DE JONG SCHOUWEN BURG eenige bezwaren. De heer LAFEBER meent, dat de conse quenties van hel voorstel te ver gaan. Waar blijven we, als we dezen weg opgaan? Straks krijgen we pensioenneering van de leden der Prov Staten. Het lid van Ged. Staten, de heer HENDRIX, verdedigt de voordracht. Spr. gelooft, dat er nog wel eenig verschil van werken is tusschen de Gedelegeerden en de leden der Prov. Staten. Omtrent de cumulatie van pensioen zullen misschien reeds in de eerstvolgende .verga dering voorstellen verschijnen. Het is beter, die zaak dan te behandelen. Dat is beter dan die kwestie nu te beschouwen bij dit voorstel. De voordracht wordt goedgekeurd. De heer Lafeber wil geacht worden, tegen gestemd te hebben. Bij het voorstel tot het aanvullen van het tarief voor den tol, geheven op den weg tusschen Krommenie en Uitgeest zet de heer BOON (R. K.) uiteen, dat de tegenwoordige tolrechten het onderhoud van den weg vol doende dekken. Spr. is tegen uitbreiding der tolrechten, omdat hiermede geen alge meen belang gemoeid is. Bij verhooging van de tolrechten zou ook bij eventuecle over neming van dien tol door provincie of ge meente de koopsom van dien tol veel hoo- jer worden. De concessionaris heeft steeds onrecht matig tolgeld geheven en is daar zelfs mee doorgegaan na een waarschuwing van Ged. Staten. Die onrechtmatige heffingen zijn zelfs op een groot bord aangekondigd. De vorige week wilden eenige personen die onrechtmatige heffing niet betalen met het gevolg, dat het tolhek gesloten werd cn hun de weg versperd werd. Spr. vraagt, of Ged. Staten daartegen maatregelen willen nemen. Bij eventueelc opheffing van den tol zijn de gemeenten Krommenie en Uitgeest bereid, het onder houd van den weg voor haar rekening te nemen. De heer VERSCHURE (R. K.) acht ingrij pen noodzakelijk, als onrechtmatig tolheffing geschiedt. Spr. acht onderzoek van dit ge val gewenscht. Hierna wordt gepauzeerd. i De redacteur van „Musica" had 'een vraaggesprek met onzen oud-stadgenoot, Louis Boer, den vroegeren dirigent van de H. O. V., thans directeur der Militaire Kapel in den Haag. Zooals bekend heeft de kapel in Havre groote successen behaald en naar aan leiding daarvan schrijft het blad: Tijdens zijn studiejaren op het Amster- damsch Gymnasium, onderscheidde Louis Boer zich reeds als musicus: dat hij leerling van den bekwamen cello-paedagoog Piet Mossel was aan het Amsterdamsch Conser vatorium, verhinderde hem niet, ook een uil- stekend eindexamen Gymnasium te doen. Dat meende hij verplicht te zijn aan het pro fessoraat van zijn vader! Spoedig volgde het eind-examen cum laude aan het conservatorium. Op een concert met het Concertgebouworkest toonde hij zich een cellist die zich een carrière als zoodanig zou maken. Eerst werd Louis Boer benoemd als cellist in het orkest te Nice, daarna werkte hij als solo-cellist te Riga, waarna zijn be noeming tot 1ste solo-cellist aan de Phil- harmonie te Berlijn volgde Doch de mobilisatie bracht ook hier een verandering in de carrière van Louis Boer, die weliswaar uitnemend cellist bleek, doch die nog andere idealen had. Reeds in zijn Gymnasiumtijd waren die tot uiting geko men, toen hij de gevierde dirigent was van het gymnasium symphonie-orkest. Orkestleider, dat was zijn ideaal In die richting heeft hij vooral gedurende de mo bilisatie gewerkt en gestudeerd. Zijn stre ven scheen verwezenlijkt te zullen worden na zijn benoeming tot solo-cellist en 2en di rigent van de Arnhemsche Orkestvereeni- ging. Dat heeft hij 4 maanden „uitgehou den", maar toen men hem niet* in het open baar liet difigeeren, nam hij ontslag. In dien tijd legde Kriens den lange jaren gezwaaiden dirigeerstaf neer en Louis Boer werd ir. diens plaats benoemd tot dirigent van het Haarlemsch Orkest. Zéér aangename herinneringen heeft de heer Louis Boer niet aan zijn Haarlemschen tijd en toen de vacature bij de Militaire Ka pel ontstónd, solliciteerde hij, met het ge volg, dat hem de dirigentplaats werd toege wezen. Toen we zoover met den heer Louis Boer waren gevorderd tijdens ons persgesprek, stelden wij hem de volgende „gewetens vraag": Kan een harmonie-orkest u muzi kaal bevredigen? Louis Boer antwoordde met een vaart: „Ik ben enorm van het groote „orgel der groote openlucht gaan houden en ik acht de harmoniemuziek van het allergrootste belang voor de ontwikkeling van het muzi kale gevoel van de groote massa. „De harmonie muziek, aldus ging de diri gent voort, is in staat de werkelijke goede muziek tot het volk te brengen. De Fran- schen noemen dit „vulgairiser la jnusique" en er is inderdaad geen beter middel om de toonkunst te populariseeren In den goe den zin van het woord, dan door middel van een groot harmonie-orkest. Zoo'n orkest van goed geschoolde musici is in staat de mu ziek op waarlijk betooverende wijze weer te geven en het groote voordcel is, dat iedereen, die iets voor muziek gevoelt, daarvan kan genieten. Zeer terecht zegt de beroemde musicoloog Combarieu op bladz. 513 van zijn standaardwerk „L'historie de la musique": „Wanneer de muziek slechts een erfdeel zou zijn van de élite, wanneer zij alleen toegankelijk zou zijn voor de beter gesi tueerden en de intelligenten, of voor hen die door een langdurige studie slechts de geheimen van haar taal zouden kunnen ver staan! dan zou zij aan haar eerste en groot ste roeping, een sociale kunst te zijn, te kort doen. Maar haar middelen om tot het lk te spreken zijn talrijk en het zou on geoorloofd zijn in een muziekgeschiedenis er niet twee te memoreeren en de harmonie- en fanfare-orkesten, die de muziek in de •open lucht vertegenwoordigen," En waar Combarieu het hier vooral heeft over de dilettanten-orkesten, geldt dit des te meer voor een ornest als de Militaire Ka pel. waar alleen professionals in spelen. Natuurlijk ben ik, aldus vervolgde Louis Boer, in de eerste plaats, óók krachtens mi;n studie en mijn werkzaamheid als solo cellist: „Symphoniker en mijn dirigeeren van de Co-opera-tie in Den Kaag, afwisse lend met Van Raalte, geeft m$\ ook een groote voldoening. Maar dit neemt niet weg, dat ik met de grootste muzikale vreugde de Militaire Ka pel dirigeer, omdat met de tegenwoordige instrumenten de fraaiste muzikale effecten zijn te bereiken. „tiet Mendelssohn-Concert" bijvoorbeeld? Dat is een treurige geschiedenis, ant woordt Louis Boer. Het prachtige arrange ment vopr Harmonie-orkest, dat Dunkier van dit vioolconcert schreef, is helaas bij den kazernebrand vrijwel geheel verloren gegaan. Er is nog een ander arrangement, ma^r dat haalt niet bij het werk van Dunkier. Het is ongelooflijk hoe Dunkier voor harmonie-orkest wist te instrumenteeren. Hij had een buitengewoon ontwikkeld gevoel voor de klankkleur van het harmonie orkest en daarom benaderden zijn arrange menten de origineele compositie op tref fende wijze. Dunkier en Bouwman (die met z'n 73 jaren nog steeds doorgaat met arran. geerenli zijn geniale arrangeurs van harmo niemuziek. Het liefst zou Louis Boer oorspronkelijke composities voor harmonie-orkest spelen. Koeberg en Wagenaar interesseeren zich zéér voor de Militaire Kapel en Louis Boer heeft goeden moed, dat deze Nederlandsche componisten van beteekenis, voor harmonie orkest gaan schrijven. Ook de componist Smit heeft voor een te Leiden door de studenten opgevoerd openluchtspel goede muziek voor harmonie-orkest geschreven. Trouwens neemt u eens Wagner. De be geleiding van het gebed van Elisabeth uit Tannhauser geschiedt alléén door de hout blazers. Dat is al harmonie-orkest! Het Par- sifal-voorspel heeft vele momenten, waarin alléén de tegenstellingen hout en koper worden aangewend. En Louis Boer haalt van z'n bureau de betreffende Wagner-partituur om het te demonstreeren. Over het verloop van het concours te Havre was Louis Boer begrijperlijkerwijze zeer enthousiast. De Pinksterdagen waren gewijd aan de dilettantenkorpsen. Daarna kwamen de orkesten van beroepsspelers. Het Fransche orkest, waarmede de Militaire Kapel om chauvinistische redenen den Grand Prix moest deelen, bestond uit 65 man. Dit orkest heeft goed gespeeld, doch het was merkbaar, dat het een orkest van milliciens was, en na een bepaalden tijd de muzikanten door anderen werden vervangen. Wat de Militaire Kapel prima vista kreeg te spelen, een Menue "Van Volpatty, was voor dit orkest „kinderwerk". Met het eigen gekozen werk „Romeo et Juliete", gearran geerd door Louis Boer, werd een enorm suc ces behaald. Louis Boer heeft zijn toewijding voor het harmonie-orkest in méér goede arrangemen ten omgezet, b.v. herinneren wij aan zijn „Trauermarsch" uit „Götterdammerung" van Wagner, „Finlandia" van Sibelius, „Menuet" van Rameau, „Ouverture Libousca" van Smetana, en „Morgen", lied van Strauss (oorspronkelijk vioolsolo met zang). Voegt men hierbij verschillende door Louis Boer gecomponeerde marschen, o.a. den Huldi- gingsmarsch 1923, dan blijkt hieruit, hoe deze „Symphoniker" tot een eminent leider van de Militaire Kapel werd. Men schrijft ons Zondagavond arriveerde een gezelschap reizigers afkomstig uit Amsterdam, Rotter dam, den Haag, Haarlem, Utrecht en diverse kleinere plaatsen. Zij hadden de reis door Bel gië gemaakt in eene luxe auto-car en daarbij bezocht van Brussel uit de Ardennen, de kustplaatsen, de groote steden van België, de meest bezienswaardige kasteelen en an dere bezienswaardigheden. Deze reis bleek als het ware eene zegetocht te zijn geweest voor het Nederlandsche-Bel- gische Reisbureau, de deelnemers waren en thousiast en een hunner sprak „Het was een droom Mijnheer waarmede allen van harte instemden. Het enthousiaste gezelschap nam recht hartelijk ifscheid van den heer H. Stinis die zeker kon zijn eenige tientallen meer vrienden in Nederland te hebben verworven. In den kunsthandel van J. A. Boskamp en Zoon, te Overveen, wordt van 17 Juli tot 7 Augustus een tentoonstelling gehouden van aardewerk der pottenbakkers Hobbel ?n Hobbel-v. Harten, benevens houtsneden en beeldhouwwerk van Joseph Cantré. De expositie is ondergebracht in een der zaaltjes der firma Boskamp, waar de ten toongestelde voorwerpen door de stemmige entourage van stoffeering en vloerbeklceding des te voordeeliger uitkomen. Onder het beeldhouwwerk vindt men o.a. een stoeren Mussolinikop van Arenghout, in den catalogus vermeld als» Mannenkop, een teakhouten „Verzoeking" en een „Moeder en kind" van teakhout. Onder de houtsne den valt op de „Tijds Zoom", een album van twintig houtsneden, verschillende Cbristo- nhorus-figuren «n een kindarco-n*_ Dc, aardewerk-inzending bestaat uit ser viezen, kannetjes, drijfschalen, potjes, enz., uitgevoerd in verschillende kleuren. Diploma costuumnaaien, uitgereikt aan J. Bijvoets, G. van Buuren, H. Diepersloot, A. van Holland, J. Kieskamp, J. Kort, J. van der Putten, M. Ravenhorst, F. Schouten, J. Smits J. Wielart, M. van den Anker, M. te Beek horst, A. Braber, S. Camminga, J. Fortgens, B. de. Geus, T. de Graaff, P. Koning, D. Moeskops, A. Muller, G. Reimerink. Van de 1ste naar de 2e klasse opleiding Huishoudkundige werden bevorderd D. Albers, M. Deinum, P. Hoekendijk, G. Kru- seman, F. Liebl, G. Nolson, W. Numan van Son, A. Rinse, J. van Asch, J. Breedveld, S. van Ketel, M. van der Meyle, T. Roos, L. Rinse, A. Rosbergen, G. van Wijngaarden, voorwaardelijk L. Koopman. Van de Jste naar de 2e klasse Opleiding Hulp in de Huishouding M. Bent, D. Bouwmeester, M. van Geelen, A. de Koe, B. Lok, N. Voogd, J. van Zadel, J. Tideman, voorwaardelijk T. Verdel, W. van der Werff. Van de 1ste naar de 2de Voorbereidende klassen werden bevorderd T. Becker, F. Bosma, H. Donker, G. de Graaff, S. Hajanl, L. Middelbeek, W. Roen- horst, P. Visser, C. de Wit, A. Antonijssen, J. Blom, A. Cats, C. Ebeli, B. van Honschoten J. Jongens, E. Kollerie, E. Muys, C. Nagte- gaal, J. de Ridder, A. Rotteveel, M. Thys, S. de Vries, Faber, C. van Goo., A. Kol, B. Nie- möller, P. van der Woude, J. van Bel, A. Nieuwveen, J, van Orden, A. Pauw, B. Rip- hagen, J. Uitendaal, W. Visse, M. de Wit, W. Benit, M. Boot, J. Groot, J. Hogeland, L. Jongsma, N. ten Kate, N. Lam, A. Mey, M. van der Meye, J. Ravestein, voorwaarde lijk J. Plooyer, B. Rijkens, C. Steffens, A. Mulder, M. v. Andel, J. Meyer, E. de Nys, M. Valkman, C. Bon, H, Bosch, niet bevor derd 10 leerlingen. Een getuigschrift dat zij de 2e voorberef- dende klasse doorloopen hebben, verkregen M. Bleeker, G. van Bendegom, A. Bosvelt, A. Brinkmans, G. By, M. de Jong, J. Loos, B. Luyte, G. Vos, S. Walter, F. Wolbers, E. van der Burg, W. Herzog, H. van Krieken, J. Ley- te, M. Meinsma, E. Meinster, W. van Noort. G. Riet, H. van Voorst, D. de Vries, G, We ber, W. Zuurendonk, W. de Boer, A. Cin- qualbré, J. de Kruyff, G. Renooy, S. Futs, M. Schilpzand, J. van der Velden, J. Verbeek, A. Wagenaar, geen getuigschrift J. Kuiper, J. Kruup,, E. van der Steen, J. van der Bijl, W. Lacourt, W. van Norden, A. van Fel, A. Scholten. Van de 2e naar de 3e costuumklasse wer den bevorderd H. de Boer, M. Bijster, A. Gijzenberg, J. Hartendorp, J. Moeskops, J. Oosterling, M. de Peer, N. Plas, C. Boeree, M. van den Boogaard, M. Bouman, M. Dik N. Face, E. Grechel, A. Hoevenaars, A. Hoogland, M. Lichtenberg, A. Mol, J. Snu- verink, M. Visser J. Weers, voorwaardelijk C. Redeker, G. van Vorden, P. Prins. Gisteren vermeldden we het geval aan het strand, zooals we dat uit den mond van een der strandbezoekers hoorden. Toen we het rapport der B.R.B. eens nalazen, bleek de ware toedracht der zaak. Een opgepompte binnenbal van een voetbal, toebehoorend aan kampeerders, was in zee geraakt en door den Oostenwind de zee inge dreven. Door eenigen uit't strandpubliek werd deze bal aangezien voor een bruine badmuts van een zwemster. De brigadeleden werden gewaarschuwd, maar deze hadden door hun kijker gezien, dat de drenkelinge een voetbal was. Intusschen waren een paar jonge man nen uit het strandpubliek op eigen houtje den bal nagezwommen, om de drenkelinge de behulpzame hand te bieden. Deze dreef steeds verder weg en bevond zich weldra öp o.nge- veer 1500 M. uit de kust (zeker wel wat ruim geschat), steeds gevolgd door de beide zwem mers. Toen vertrouwden de brigadeleden het niet meer en de kano .stak in zee, om de red ders zoo noodig de behulpzame hand te bie den. Maar dat was niet noodig, meenden zij. Halverwege den terugweg raakte een der zwemmers zoo uitgeput, dat hij zelf verzocht, opgenomen te worden. Blauw van kou en afmatting kwam hij aan land. De ander wist zich, achter de hand zwemmend, zelf te hel pen. Bovengenioemde vereeniging houdt haar jaarlijksch kinderfeest op Donderdag 29 Juli a.s. en zal bestaan in een reisje per spoor en tram naar Bergen (N.H.) De kinderen worden verzocht, om 7 fz uur op het schoolplein in de Bakkerstraat aan te treden. Vandaar wordt, onder muziek ndar het station gemarcheerd. Vertrek van Haarlem om 8.47 Aankomst te Bergen ongeveer 11 uur. In de prachtig gelegen speeltuin van café restaurant „Duinvermaak" worden de kin deren onthaald en voorts gezellig bezig ge houden (schommels, draaimolens, enz.) Terug van Bergen ongeveer 5 uur. Aan komst te Haarlem 7 uur, waarna met muziek wordt gemarcheerd naar de Bakkerstraat. Naar het station wordt genomen de weg via Tyboutstraat, De Keystraat, Kamper- straat, Kampersingel, Kleine Houtstraat, Jansstraat en Jansweg, en van het station, des avonds, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljoris- straat, Gr. Houtstraat, Plein, Baan en Bad huisstraat, Voorhelmplein, Bakkerstraat en T yboutstraat. De groote tuin van bovengenoemde ver eeniging is verdeeld in ongeveer 300 tuintjes en een zelfde aantal „tuinlieden" verzorgt zijn of haar ontvangen stukje grond. De kinderen zijn ingedeeld in 7 groepen, die onder goede voorlichting werken. Behalve deze zeven leiders, is er nog een hoofdleider en een tuin-commissaris, n.l. de heeren J. Stolp en P. Kion. Alle tuintjes zien er keurig verzorgd uit. Voor de 300 tuinlieden was het Zaterdag middag een groote dag. Het bestuur had ge meen^, dat zij, die hun tuintjes het best had den verzorgd recht op een prijsje hadden. De prijsuitdeeling, die Zaterdag plaats had, ging gepaard met een feestje. Nadat men 'n half uurtje gewerkt had, ver zamelden de kinderen en belangstellenden Zich bij het clubgebouw. Hier had de jazz band V. O. P. I. D. O. reeds verschillende nummers ten beste gegeven. De presidente, mej. C. Westendorp sprak een woord van welkom, waarna onder leiding van de dames Van der Haaken en De Josselin de Jong verschillende kinderen op aardige wijze „De vier jaargetijden" uitvoerden. Vervolgens trokken de kinderen weer naar hun tuintje. Groepsgewijze werden hierna de prijzen uitgereikt door den heer Kion. Aan dén besten tuinier(ster) werd 'n cadeau geschonken. Zóo'n prijs ontvingen N. Hoo- gerbeets, N. Woltering, A. de Moor, J. Prin sen, F. A. Poelgeest, D. Duiverman, J. Bur gerhout. Voorts waren er nog ongeveer 150 potten met bloemen als prijs beschikbaar gesteld voor kinderen, die den best onderhouden tuin hadden. Ook werden den kinderen versna- «-ineen aangeboden. Zes weken regen. Vandaag, 20 Juli, is het Sint Margriet. De volksmond zegt, dat we het weer van vandaag zes weken houden. Het is niet te hopen, dat het dit jaar uitkomt, want pas waren wij verleden week aan den zemer be gonnen of .we zitten nu al weer in den regen tijd. Kom, laat ons hopen, dat dit jaar de uitzondering den regel bevestigt én het weer van Sinte Margriet ons weer spoedig los laat.. Door een voorbij varerde schipper werd gisteren uit de Leidsèhevaart, onder Heem stede, het lijkje van een pasgeboren kind opgehaald, hetwelk reeds in staat van ont binding verkeerde. De politie onderzoekt deze zaak. Bij de te Utrecht gehouden examens van de Maatschappij tot Bevordering der Toon kunst in de afgeloopen week, slaagden van de muziekschool te Haarlem alle candida- ten. De namen der candidaten, die voor het theorethisch gedeelte slaagden, zijn: de dames: A. Dal, M. S. Lucas, Bep van Kempen en de heer Roelof Rijshagen. Voorts de heer Tijn Bruyel voor het examen piano-onderwijs. In den na.ht van Zaterdag op Zondag be merkte een agent van politie, dat zich in een schuurtje van Z. V. V. aaa de Zand- voortschelaan te Zandvoort, een man be vond. Hij was in het bezit van 'immermans- en metselaarsgereedïchap. Desgevraagd verklaarde hij, dat hij den volgenden dag werkzaamheden moest verrichten in 'n hotel. Daar er geen aangifte van dielstc-1 kwam, liet men den persoon heengaan Maandagmorgen bevond echter dc heer A., te Zandvoort, dat timmermansgereed schappen van hem ontvreemd waren uit een huis, dat in aanbouw is in de Brede- rodestraaf aldaar. Toen hij hiervan aangifte deed, had hij niet het vermoeden op den persoon, die in het schuurtje van Z. V. V. was geweest. Het was bekend, dat hij overnacht had in een logement in Haarlem. In Haarlem werd hij weer aangehouden, en daar bleek, dat hij een gedeelte van de gestolen gereedschappen in zijn bezit had. Hij ontkende echter pertinent iets met den diefstal te maken te hebben. Daar de politie vermoedt, dat nog een tweede per soon in dit werk betrokken is, wordt nog een nader onderzoek ingesteld. Ondertrouwd: 20 Juli: A. v. Amstel en H. W. G. Freund. Getrouwd: 20 Juli; J. de Graalf en A E. A. Vosshard. Geboren: 17 Juli: M. C. Bakker—Wiep- kes, z. 18 Juli: M. Laduc—Wesseling, z. A. Mienisde Nijs, d. G. de Jong Jonkhof, d. E. HoekstraClaassen, d. Overleden: 18 Juli: A. A. Blok van Laer, 53 j-, Iordenstraat L. C. D'hontStutter- heim, 87 j„ Jansstraat. 19 Juli: C. v. GelderSluiters, 72 j., Camphuijsstraat. 20 Juli: M. Honigv. d. Outenaar, 35 j„ Hazepaterslaan. Door het bestuur van het Gewest Noord- Holland van de Nationale Woningraad zijn de diverse besturen van de te Haarlem en Om streken gevestigde woningbouwverenigingen en stichtingen "opgeroepen tot een vergade ring welke gehouden zal- worden Zaterdag 24 Juli a.s» des n.m, 4 uur in de. zaal van Ho tel „Brinkman." De agenda voor deze vergadering ver meldt o.m. Oprichting van een afdeeling van den Nationalen Wcfiingraad-Bond van Wo ningbouwverenigingen. 2. Benoeming voor- loopig bestuur efc 3. Opdracht aan het be stuur tot samenstelling van een coneëpt- reglement. Verschillende malen wordt deze week in het Theater De Kroon „de laatste knockout- slag" toegebracht, en telkens verdient de laatste mepper uit zijn slag een flink ka pitaal, waarmee hij een schuld van zijn uit verkorene delgt. Deze film, die goed in elkaar zit, heeft vele interessante opnamen van het Canadeesche houttransport, waarbij duizen den boomen in hft water worden geworpen en zichzelf door den stroom tot een ontzag'lijk vlot aaneenrijgen. De belangstelling hiervan wordt nog aanmerkelijk verhoogd doorrhet feit, dat deze houtscènes in de film verwerkt zijn, ja zelfs een belangrijke rol erin spelen. Verder zijn de opnamen zuiver en goed, ter wijl men zooveel mogelijk alle bijkomstige franje tot een minimum heeft beperkt. Een- flinke bokspartij doet de liefhebbers watertanden, en de niet-liefhebbers de oogen sluiten al zull^i zij ze bij den laatsten slag zeker wel weer openen. De goed geventileerde zaal zorgt, dat men met een koel hoofd, deze, werkelijk uitste kende film zal bewonderen. Een prettige, echt Amerikaansche klucht brengt eerst even de goede bioscoop-stemming daarbij gehol pen door een geestige teekenfilmsvan Felix de kat. Een avondje naar de Kroon beteekent deze week dus een avondje van genoegen en pret tige amusement. Oefeningen der B. R. B, Gisteravond werd onder leiding van den heer Meyerink, door eenige leden van Bloemend - en Haarl. Redd. Brigades, een viertal oefeningen in zee gehouden. Zéé en getij hielpen niet mee, om de oefeningen te doen slagen, want door de groote^ vloedgolven en de sterke bran ding was 't den (denkbeeldigen) drenkelin gen bijna niet mogelijk, drenkeling te wor den. De krachtige golven maakten het bijna niet doenlijk, een eind in zee te komen. Op aanwijzing van het Haarl. Brigade-lid Mevr. de Klerk, die hier dagelijks bij elke weers gesteldheid in zee zwemt, lukte 't eert paar leden, om onder de br^ndingsgolven door- duikend, dezen te ontkomen en op een paar honderd meter van de kust te komen. De eerste veronderstelling was nu: 2 Zwemmers zijn 30C M. in zee. Een van hen krijgt kramp. De ander kan wel zwem men, maar niet zwemmend redden. Hij weet echter deft kramplijdei drijvend te houden (op den rug). De kano komt te hulp en neemt den kramplijder op. De andere zwem mer zwemt achter de kano aan naar land. De kano met drijvers, die de vorige week met kalme zee zulke prachtige diensten be wees, was gister echter tamelijk onbruik baar. 't Lukte den beiden pagaaiers niet, door de branding heen te 'komen Een. der beide „flotteurs" werd boog opgetild en de ijzeren stang, waarmee hij aan de kano be vestigd was, brak af. Ook een der pagaaien moest het loodje lijder. Toen de kano niet bij. de drenkelingen kon komen, besloten dc drenkelingen maar naar de kano te ko men. De krampman werd in de volgeloopen kano gesjord en toen v as de kust spoedig bereikt, door de sterke strooming echter wel een paar honderd meters benoorden het punt van uitgang. De volgende oefeningen, waarbij een dren keling, die door oververmoeidheid de kust niet kan bereiken, met behu'p van een lijn, uit zee gehaald moest worden, slaagde ge heel naar wensch. Bij de volgende oetening moest de kano weer te pas komen en kwam dus niet ge heel tot haar. recht. Er was voor deze oefeningen veel belang stelling. Het. publiek werd echter achter een gespannen lijn gehouden. Tot zijn eer moet gezegd worden, dat 't zich behoorlijk aan het verzoek, om niet vóór de lijn te komen, onderwierp. Vatten we dus het resultaat dezer oefè- ning samen, dan blijkt, dat de kano, zooals die door den heer Ws.pstra geconstrueerd werd, bij kalme zee prachtige diensten kan bewijzen. Bij ruwe zèe is zij echter tamelijk wel onbruikbaar. Maar bij 'n zee, als die van gisteravond, zal 't niet licht voorkomen, dat een zwemmer op grooten afstand in nood komt, H. C. C. 2Haarlem. Ondanks het feit dat Haarlem met vele invallers naar den Haag trok (zoo ontbraken o.a. Anions, Healy Schotsman, v. d. Lee en Houtkooper) zijn de Schoterwegbewoners er in geslaagd om van het sterke, geheel volledige Haagsche 2 te winnen. De wedstrijd had een min of meer sen sationeel verloop. De Haagsche wint den toss en stuurt Haarlem eerst naar de wickets, waar Jaski en Maas openen op het bowlen van Neuerburg en Sodderland. Merkwaardig is het, dat wanneer de Tele graaf 20 wijst, het openingsjaar nog geen enkele run heeft gescoord, doch uitsluitend by's vallen te noteeren. Op 37 valt het wicket van Maas voor een. Op 48 duikelen Schmeink's palen en 5 runs later zit v. d. Poll voor 3 eveneens in 't paviljoen. Jaski rammelt Neuerburg eenige. malen tegen de boundary, maar op 62 gaat hij voor 21 l.b.w. Gezien de prestaties van de laatste weken zag 't er voor Haarlem niet erg hoopvol uit. Doch Bieshaar en de Ruig bleken er goed 't oog in te hebben. Op 85 sneuvelt de Ruig in de handen van E. Jansen voor een zeer goedé 16. Dayhuizen komt Bieshaar dan ge zelschap houden. Hij verleent den laatsten den noodigen steun en zij brengen* een stand van bijna 100 runs op. Op 177 wordt Dal huizen voor 20 gestumpt. Fortgens komt Bieshaar nu steunen. Twintig runs liter, dus op 197 maakt een catch van Bouwmeester een einde aan de zeer fraaie innings van Bies haar (72). Als er dan een slowbowler op Fort gens wordt aangezet, noteeren we vier op vier en hij blijft tenslotte met 43 not out. Met 46 extra's bereikt Haarlem 't fraaie totaal van 237. Het heeft aan spanning niet ontbroken, 't Zag er voor de Haagsche met 7 voor 111 slecht uit. Het openingsjaar. E. Neuerburg en Sod derland hadden daarvan ieder 16 runs. Bouw meester ging voor 23 run out. Alvorens de Ruig, Jansen cleande, had hij 21 runs. Semmeling en v. d. Loo brengen eenige ver betering in den stand. Als de laatste er 20 heeft, slaat hij een bail van z'n wicket. Het appel werdt evenwel afgewezen en dat kostte Haarlem bijkans de overwinning. Hij scoorde 73 runs en toen maakte een ongeloofelij ke runningcatch van Dalhuyzen een einde aan zijn innings. Captain Maas mocht tenslotte het genoe gen smaken om de beide laatste wickets te doen vallen, 10 minuten voor time en 17 runs onder 't Haarlem-totaal. Semmelink bleef met 34 not out. Maas met 6-64 en de Ruig met 3-37. had den goede cijfers. De volledige scores namen we reeds op in ons blad van gisteren. A. V. O. Si HAARLEM IV. A. V. O. S. bat eerst en dank zij t slechte feilden der Haarlemmers werd 't totaal 105, H. E. Klerk 53, Ch. Klerk 17. C. Kroon 10. J. Visser bowlde 3-42; W. J. Misset 1-25; W. v. Eekeren 2-29 en B. Healy Jr. 2-7. Haarlem antwoordt met 45. Alleen J. Vis ser met 15 kwam boven de 10. H. C. Klerk 2-1 Ij D.; Brauckman 4-7; J. de Klerk 1-6. en Chr. Klerk 1-3. Haarlem wer.d nogmaals ingestuurd,, .doch bij een stand van 3-51 gaf A.V.O.S. óp. Visser 27 not out, S. Mok, 11 not out. Bowlingcijfers: H. C. Klerk 110 en Chr. Chr., Klerk 2:5. Personalia, - Z. D. H. Monseigneur Geurts C.M., Apostolisch Vicaris van Yung- pingfu (China), diende op Zondag 18 Juli te HeldenPaniiingen, in de kapel van het Missiehuis St. Josephj de Mindere Orden toe aan den Eerw. Frater Gerrit van Bakel, uit Heemstede. Een muzikale wandeling. Het fanfare corps „Excelsior", bestaande uit personeel in Overheidsdienst van de gemeente alhier, zal Woensdagavond, eene muzikale wande ling maken in het noordelijk deel der ge meente. Afmarsch om 6.30 aan de Koediof- laan, langs Bronsteeweg, Overboschlaan, Heems'teeasche Dreef, Juaen Boschlaan, Crayennesterlaan, Zonnekade, Zonnclaan, Oosthoullaan, Linnaeuslaan. In den tuin van de Melkinrichting ,de Sierkan" wordt een half uur gèpauseerd, waarna teruggemar- cheerd wordt langs Zuiderhoutlaan, Crayen- nestersingel, Adr. Pauwlaan, Heerenweg en Koedieflaan, waar het eind der wandeling bepaald is. Bij goed weer zal er weer volo^ belang stelling. zijn. APELDOORN. 20 Juli. H. K. H. Prinses Juliana is hedèn middag om 3.36 met een 300 tal jongedames te Asfelt aangeko men, om zich van daar per gemeentelijke autobus naar het tentenkamp bij het Aard- huis te begeven. De reis naar Asselt werd gemaakt in een gereserveerde wagon, 3e klasse. KARLSRUHE, 20 Juli. Gisteren woed den hevige onweders boven Baden Tot he den voorftiiddag was hét onmogelijk noch van uit Karlsruhe, noch van uit Presburg of Stuttgart 'n telegrafische of telefonische verbinding met Constanz te-krijgen. In de Karlsruher wijnhaven werden gisteren twee personen door den storjn van 'n kraan ge slingerd en zwaar gewond. De schade aan den oogst is groot. I- PARIJS, 20 Juli. Enkele linksche bla den uitgezonderd, is de persontvangst van het kabinet Herriot niet zeer gunstig, De rechtsche bladen, zooals de „Echo de Pa ris" en de „Gaulois"\ noemen de regeering een uitdaging aan het land. De „Echo de Paris" acht ontbinding der Kamer dringend noodzakelijk. De „Gaulois" wijst op de moeilijkheden die de regeering wachten in de( buitenlandsche politiek. Vroe ger had Herriot de sympathie van Macdo- nald, doch hoe zal het conservatieve Engel- sche Kabinet Baldwin ,de politiek van Her riot opvatten? Naar verluidt is in de radi caal-socialistische fractie onder leiding van Franklin Bouillon een sterke oppositie te gen Herriot; men néémt aan, dat het Her riot moeilijk zal vallen een meerderheid te vinden. We hebben reeds meermalen in deze ru briek de aandacht gevestigd op de stroef heid, welke den dienst der belastingen ken merkt bij het innen der belastinggelden. Thans wordt ons als klacht weer een opmer- kelijk staaltje daarvan medegedeeld, En wij willen er ruchtbaarheid aan geven, in' de hoop, dat eindelijk ook die dienst eens wat i nader bij de burgers komt te staan. Een inwoner van Schoten betaalde zijn. belasting in termijnen af. Toen de laatste schuld voldaan werd, weigerde de belasting- I administratie het biljet als totaal voldaan te beschouwen, omdat een waarschuwing ad 0.25 niet daarbij betaald werd. De belas- i tingplichtige herinnert zich niet, ooit een waarschuwing ontvangen te hebben en, welja, het was goed recht der administratie om kwijting te weigeren zoolang die boete niet betaald was. Maar die aanmerking over dat kwartje schuld werd Donderdag ge maakt. De jongen, die de boodschap deed, had geen geld om het ontbrekende er bij te iteggen. Vrijdag en Zaterdag is het belasting kantoor gesloten en was de belastingbe taler dus niet in de gelegenheid te gaan betalen. En toch kwam reeds Zaterdag een. dwangbevel ten koste van 40 cent om de 25 cents boete te betalen. Ziedaar nu eens een staaltje van.... ja, van wat? Bureaucratie durven we het niet meer noemen. Het nadert bedenkelijk de grens van 't kinderachtige. Men had den man toch behoorlijk tijd dienen té geven, om zijn kwartje boete te voldoen. Minstens had men eenige dagen moeten wachten om te zien, of de belastingplichtige kon komen be talen. Maar ne«o, het dwangbevel moest dadelijk zee in. H«t gevolg daarvan is nu, dat de man met 40 cents kosten belast wordt voor een tot voor kort hem onbekende schuld van 0.25. Dat is het tweede fraaie punt in deze kwestie. Men stuurt een dwangbevel van 40 centen, om een bedrag van zegge vijf-en-twintig cents in te vorderen. Dat gaat te ver! men geen dwangbevelen rond te zenden. Als de belastingdienst nu eens wat minder bureaucratisch te werk wil gaan, laat hij zich dan eens verstaan met het Ministerie van Financiën, om te laten drukken een 10.000 briefkaarten met de mededeeling, dat een nog niet voldaan bedrag aan belastingen binnen een bepaalden tijd moet zijn gestort. Die mededeelingen kunnen dan in gévallen als bovengenoemd, over de post gezonden worden en kosten dan slechts 2 cents. Het effect zal gerust wel hetzelfde zijn als bij een dwangbevel en wil men die twee cents op de belastingplichtigen verhalen, welnu, daartegen zullen zij heusch geen bezwaar maken. 5% Nederland 1919 1011/8 1001/s 4% Nederl. 1917 103 103 6% Nederland 1923 100 Vte 100l/16 7% N.-I. 1921 A.. 1003/4 1003/4 6% N.-I. 1923 D.. 1045/8 1045 /8 30 Oude Vaart 49i/a dito. Gem. Eigend. 38 Mij. „Nederland" 178 Schèepvaart-Unfe 1771/j a 177 Rótterd. Lloyd 162 Paketvaart 2121/4 212 Oude Boot 98 98 Holl. Stoomboot 57 H. V. A 62l3/4 630 b Java Cultuur 340 342 Jurgens gew 175 174 Koloniale Bank 1887/8 1893/4 Indische Bank 162 162 Cert. Handel Mij,.. '491/2 150 '489/ie 149 100 Geconsolideerde 1723 /4 Kon. Olie 391 388 U. S. Steel 143 143 Marine comm ?13/l6 79/16 Vorstenlanden 166 165 Actions id 152 153 Comp. Merc. Arg 31/2 3 Poerwoderjo 105 Oude Deli 4161 /a 418 411 414 4221/2 4221/, A'dam Rubber 3261/s 3271 /2 Serbadjadi 330 330 1761/2 '761/2 Wai Sumatra 291 Dordtsche Petr. 369 Southern Rails II8I/2 H8I/2 155 155 Anaconda IOII/2 47 463 li Comm. Maxwel 53/8 20 JULI thKbln KOERS LATERE KOERS BERLIJN - 59.22 59.20 PARIJS t 5.231/2 5.09 BRUSSEL i 5.60 5.55 WEENEN 1 35.20 35.15 LONDEN 9 12.101/g 12.09?/8 STOCKHOLM t 66.70 66.60 KOPENHAGEN 66.- 65.87 OSLO «9 b 0 54.70 54.60 BAZFX 9 48.20 48.17 NEW-YORK 2,487 /8 2.485;/8 ROME 9 1 8.271/2 7.93 PRAAG 7 42x/2 7.37 WARSCHAU. 24.- 25.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 2