Uit Afrika. Slapeloos door Zomerhitte? Sport- en Wedstrijden. n Blauw Congresje. NIEUWE HAARL. COURANT Tweede Blad Dinsdag 20 Juli 1926 Gebruik hiertegen Mijnhardt's Zenuwtabletten. CRICKET. Rood en Wit—V.V.V. LAWN-TENNIS. PAARDENSPORT. BINNENLANDSCH NIEUWS- De gasverlichting der spoorrijtuigen. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Stijging der vleeschprijzen in Engeland. KUNST EN KENNIS. De Valkenburgsche grot optochten. KERK EN SCHOOL. Bedrog bij 't eindexamen. MARKTNIEUWS. Rood en Wit heeft door een groote over winning op het bezoekende V. V. V. weder de derde plaats ingenomen en staat er dus nu wel zeer mooi voor. Dat het Rood en Wit-battingteam voor de tegenpartij altijd bezwaren oplevert, bleek ook. weer in de zen wedstrijd. De eerste batsmen begonnen goed, doch de vrij hoog opkomende pitch verhinderde het maken van hooge scores, hetgeen ooor de snelle V.V.V.-bowlers nog meer werd verhinderd. Groo»meyer was ecnlcr de eenige now'r.r die succes had en door zijn toedoen was stand op een oogenblik 0—88, hetgeen voor Rood en Wit zeer kritie kwas. Juist op dat moment bleek het, dat bet bij de Spanjaardslaanmenschen niet alleen van de eerste batsmen behoeft te komen. Davidson had direct succes met zijn free-hitten en sloeg een aantal harde boundaries. De bowlers raakten blijkbaar hun zelfvertrouwen kwijt, want ze gingen steeds korter bowlen. Hiervan maakte Da vidson dankbaar gebruik om met een aan tal vieren en twee zessen de score zeer snel te verhoogen. Het werd meteen een groote stand voor het zevende wicket, daar Posthuma Jr. er eveneens goed het oog in had en een kanslooze 32 scoorde. Het bat ten van deze spelers was wel zeer nuttig geweest, en Rood en Wit was daardoor met een totaal van 197 veilig. Het was toch niet aan te nemen, dat V.V.V. het, na het fiel den in de warmte, eveneens zoo ver zou brengen. Inderdaad was dit ook niet het geval. Op het schitterende bowlep van Posthuma Sr. konden de batsman in het geheel niets doen en voor 54 runs zaten de Amsterdammers aan den kant. Het Rood en Wit elftal vormde in die innings een uit stekend geheel, want de bowlers werden gesteifnd door goed fielden. Het vangen =n aangooien was bijzonder goed en v. Eeghen liet achter het wicket niets passeeren. V.V.V. werd nog eens ingestuurd, doch de tijd was voor Rood en Wit te kort, om de drie punten te bemachtigen. Bovendien legden de Amsterdammers zich absoluut op tijd uitspelen toe, zoodat, toen na geruimen poos één wicket gevallen was, op 1-24 ge stopt werd. De scores luiden: Rood en Wit 1ste innings: J. v. Eeghen c. C. Mandt b. Grootmeijer 17 Ir. E. F. Wackwitz 1. b. w. b. Groot meijer 22 P. v. BueVen c. W. Grootmeijer b. J. Mandt 20 J. J. Swens b. Grootmeijer 11 Jhr. B Th. Elidas 1. b. w. b. Grootmeijer 1 H. Kruseroan b. Grootmeijer 5 S. Posthuma c.and.b. Lingen 32 B. Davidson c. de Waal b. Greotmeyer 6S_ C. J. Posthuma c. J. Grootmeycr b. Ltin- gen 7 P. P Hoomans c. C. Alandt b. J, Alandt 1 A G de Jong, not out 4 Extra's 9 Totaal 197 0. M. R. W. 27 6 79 6 7 33 16 2 3 3 44 2 1 15 4 17 2 Grootmeyer Brossios Alandt Koopman» Lungen V. V. V.'s 1ste innings. W. Grootmeyer c. S. Posthuma b. Wack witz 0 E. A. Kost c. Elias b. C. J. Posthuma 2 J, J. Grootmeyer c. v. Bueren b. W ack- witz 14 N. Slag c. Hoomans b. Wackwitz 1 2 Ch. Lungen c. v. Bueren b. Wackwitz 5 Koopmans b. C. J- Posthuma 6 C. Alandt b. de Jong 4 Panier not out H, Brossios c. de Jong b. C. J. Posthuma 0 De Waal b. C. J. Posthuma J. Alandt b. de Jong 7 Extra s 2 Totaal 54 O. M. R. W. 7 3 15 3 19 10 21 5 7 2,3 3 8 2 2 2 1 2 14 1 4 - Wackwitz Posthuma Sr. De Jong Posthuma Jr., Hoomans Davidson V. V. V.'s 2e innings: H Paiijer not out 2 J. J. Grootmeyer st. Davidson b. v. heg- hen 14 W. Grootmeyer not out 7 Extras' 1 (1 w.) Totaal 24 O. M. R. W. v. Eeghen 7 Posthuma Sr. z 7 Wackwitz 2 2 De Jong 2 f Posthuma Jr. 1 DE WEDSTRIJDEN TE NOORDWIJK. Aan de open wedstrijden, welke Woens dag a.s. beginnen, op de banen van het Ca sino te Noordwijk, hebben van dé sterkste Hollandsche spelers ingeschreven n. tim mer en C. Bryan. Behalve de inschrijvingen van vele Duitsche badgasten krijgen de wed strijden internationale, kleur door het bede- spelen van den Amerikaan van Ki)n, Hol lander van afkomst, welke gedurende het laatste jaar in Amerika uitstekende resul taten verkreeg tegen sommige van de Ame- rikaansche „first ten". Op overdekte hanen behoort van Rijn tot de allersterksten. In de te New-York gehouden kampioenschappen plaatste hij zich met Lacoste, Borotra en Brugnon in de demi-finale. HAARLEMSCHE TENNISSERS IN ACTIE. Voor de beide tournaments van deze week, Noordwijk en Bergen, bestaat bij d^ Haarlemsébe L, T, C.-competitie-spelers veel animo. Jkvr, S. van Riemsdijk, Mevr. Wetselaar, Wetselaar, Jhr. van de Poll heb ben ingeschreven voor de wedstrijden te Bergen. Jhr. van de Pol, bekerhouder, zal zijn titel in het enkelspel verdedigen, een zware taak, daar de Amsterdamsche spelers Eilers, dr. Mendes de Leon benevens de Bruyn Kops onder de deelnemers behooren. Voor de wedstrijden te Noordwijk schre ven in mej. van Beugen Bik, Jhr. de Jonge, van der Steur, Jhr. van Riemsdijk en van Eek, zeer waarschijnlijk een van de finalis ten van de Haarlemsche Jeugdkampioen schappen. DE HAARLEMSCHE JEUGDKAMPIOEN SCHAPPEN.. De uitslagen van den eersten dag zijn: Heerensingle: Eerste ronde: J. Dolleman sl. P. Quarle.s van Ufford 6—2, 8—6, J. de Visser sl. A. Hirschler 3—5, 6—1, 6—2. L. Adam sl. D. Wentholt 6-4, 64. P. Dorhout Mees sl. A. van Riemsdijk 61, 62. Th. van Eek sl. A. van Suinia 46, 61, 63. G. Dorhout Mees sl. Sturm 62, 63. J. Brand sl. J. Israels 60, 6—2. B. Ruys de Perez sl. C. Visser 60, 64. C. van Kempen sl. Th. Klinkhamer 62, 68, 61. W. Schnerr sl. J. van der Stadt 60, 62. R. Drijber sl. van de Wall Bake 64, 46; 75; J. Steffelaar sl. A. Reusz 63, 6— 2. Oli Oeng Kie sl. Ji Schuerr 4—6, 61, 75. H. Renesse sl. D. van Beusekom 63, 108. G. Renesse sl. Houtman 64, 62. Tweede ronde: W. Schuerr sl. R. Drijber 6—1, 60. Damessingle: Eerste ronde: Mej. M. de Jong sl. mei. J. Brouwer 5—2, 9—7. A. Elias sl. mej. N. Drijver 6—3, 3—6, 64. Mej. M. Wentholt sl. mej. M. Jonker 36, 86, 75. Mej. H. Andrea sl. mej. Gulpin 68, 64, 60. Heerendouble: J. Schuerr en W. Schuerr sl. C. Visser en J. van der Stadt 62, 62. D. van Beuse kom en F. Klinkhamer sl. A. Rensz en M. Dolleman 6—3. 63. A. van Riemsdijk en P. Dorhout Mees sl. A. Hirschler en Oei Oeng Kie 6—1, 7—5. H. en G. Renesse sl. Aukes en C. van Kempen 86, 63. Mixed double: Eerste ronde: Mej. Diemer Kool en A. van Riemsdijk sl, mej. Rrijver en J. Israels 263, 60. Mejv J. Brouwer en J. Brand. sl. mej. D. Gulpin en van de Wall Bake 61, 6—-1. DE ENGELSCHE PLOEG VOOR HOLLAND-ENGELAND. Voor 13, 14 en 15 Augustus op de nieuwe banen van de M. E. T. G. te Scheveningen te spelen Holland—Engeland-wedstrijd heeft de keuze-commissie van den Engelschen Lawntennis Association een sterk team ge kozen. n.l.i Mrs. Godfree, Miss Sterry, God- free, Kingsley, Turnbull, Gregory. Het zal dc eerste maal zijn, dat Mrs. Godfree, meer bekend als Miss Mc Kane, in ons land speelt. Met haar echtgenoot won zij dit jaar het gemengd-dubbelspel kampioenschap te Wimbledon. Kingsley, Turnbull en Gregory zijn Davis Cup-spelers en maken deel uit van den ploeg in de finale van de Europee- sche zóne tegen Frankrijk. Er bestaat een kans, dat de bovenge noemde Engelscbe ploeg na den Holland Engeland-wedstrijd deelneemt aan de Inter nationale kampioenschappen van Nederland (1522 Augustus). ONDERLINGE TENNISWEDSTRIJDEN OP DE BANEN VAN HUIZE „VIJVERBEEK" TE HEEMSTEDE. De uilslagen van den 7den en laatsten dag luiden als volgt: Heeren-single. Demi-finale: C, Borgerding slaat Mr. Francken: 6-4, 4-6, 9-7. Hoewel Mr. Francken in de final set 5-2 voor stond en zelfs 3 winning-strokes had, wist Borgerding door taai volhouden ten slotte toch nog met 9-7 deze set en daarmede de match te winnen. In de finale wist R. A. O. van Lierop in twee sets Borgerding op overtuigende wijze te kloppen, 6-1, 6-2. De heer van Lierop was dus winnaar van het door de Dunlop Rubber Import Cv. uitgeloofde Davis-racket. Heeren-double. Demi finale: C. Borgerding en W. Nederkoorn slaan C. J. J. H. v. Kempen en A. G. Aukes, 6-4, 10-8. Finale: R. D. Jongeneel en P. B. ter Laag slaan C Borgerding en W. Nederkoorn. 6-3. 11-9. Twee „veteranen" wisten hier de prijze- te behalen, dank zij hun uitermate tactisc' spel. Dames-single. Finale: Mevr. van Lierop slaat Mevr. Stegger- wentz-Stroinck, 7-5, 6-3, Dames-double. Finale: Mevr/ Steggerwentz-Stroinck en Mej. C Bies slaan Mevr. Veldhuysen en Mevr. van Lierop, 6-4, 7-5. Mixed-double. 3e ronde: L. A. C. Bijvoet en Mej. Bos slaan Dr. M. H. P, M. Eysvogel en Mej. C. Bies, 6-1, 2-6, 6-1. Demi-finale: P. B. ter Laagcn en Mevr. Steggerwentz- Stroinck slaan L. A. C. Bijvoet en Mej. Bos, 6-3, 6-4. Finale: P. B. ter Laag en Mevr. Steggerwentz- Stroinck slaan den heer en Mevr. van Lierop 8—6, 4-6, 6-1. Zondagavond werden met eenige geestige woorden de prijzen uitgereikt door den heer G. W. Vaags. Na de prijs-uitreiking werd een intiem tuinfeest gehouden. Later op den avond werden op de baan en in den tuin lampions aangestoken, het geen de geanimeerde stemming nog ver hoogde. Aan de wedstrijd-commissie komt een woord van bijzondere hulde toe! 'Zij zorgde voor vlotte afwerking van alle partijen tot aller genoegen en men kan dan ook" op een zeer goed geslaagde wedstrijd-week terug zien. KORTEBAANDRAVERIJ TE ILPENDAM. Voor de kortebaandraverij te llpendam waren ingeschreven 8 paarden: 1. Neveda. 350 M.; 2. Pali, 320 M.; 3. Rautenkransz, 325 M.; 4. Baanveegster. 3.10 M.; 5. Auto. 350 M.; 6. Floris V, 320 M.; 7. O. Marie. 3C0 M.; 8. Lord D. 325 M. De uitslag was als volgt: 1. Lord D. van C. Spaans, te Koe.dijk, berijder D. Klomp; 2 Rautenkransz, van S. v. d. Oord, te Haar" lemmermeer, berijder K, Bakker; 3. Pal', van L. Ensing, Amsterdam, berijder idem; Auto. van N. C. Huykes, Purmerend, be rijder J. Vergap. Op de vragen van den heer Van Embden, lid der Eerste Kamer betreffende de geva ren van gasverlichting in spoorwegrijtuigen antwoordde de Minister van Waterstaat dat er bij het spoorwgongeluk bij Wouw inderdaad door het scheuren van een gas- reservoir een vlam is ontstaan; deze be hoefde evenwel niet gebluscht te worden, daar zij door het opbranden van den gerin gen gasvoorraad in zeer korten tijd vanzelf uitdoofde Het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat in gasverlichting van spoorwegmaterieel bi; spoorwegongevallen een bron van gevaar schuilt, welke electrische verlichting niei kent. Daar staat tegenover, dat bij niet eketrisch gedreven treinen de voor de elec trische rijtuigverlichting onder dc rijtuigen meegevoerde accumulatoren-batterijen bij spoorwegongevallen door kortsluiting even eens brand kunnen veroorzaken, ongere kend nog de mogelijkheid van letsel door het uitvloeien van de scherpe accumulato renvloeistof, terwijl bovendien de in het locomotiefvuur gelegen bron van gevaar blijft. Men hoede zich dan ook in deze voor overdrijving door het niet verantwoord te achten, de bestaande gasverlichting te hand havers. Het is inderdaad voorgekomen, dat een spoorwegramp "door vlamvatten van gasre- servoirs uitbreiding verkreeg. Gelukkig bleef dit tot de uitzondeingèn behooren, zoodat aart de ervaring de noodzakelijkheid van een volstrekt varbod van gasverlichting in spoorwegrijtuigen niet ontleend kan worden. F.en dergelijk verbod zou belangrijke gelde lijke gevolgen hebben; de kosten van wijzi ging van de bit de Ned. Spoorwegen aan wezige, van gasverlichting voorziene voer tuigen zouden naar schatting 12.000.000 bedragen. Gevolgen van het invoerverbod. Het invoerverbod, dat in Engeland ten opzichte van het vleesch van bet vasteland is afgekondigd, heeft uiteraard de vleesch prijzen in Groot Brittanje réeds sterk ver- noogd, maar het is meer dan waarschijn lijk, dat die stijging in den komenden herfst nog veel grooter afmetingen zal gaan aan nemen. Door ter zake kundigen wordt zelfs een verdubbeling der prijzen voor sommige soorten vleesch niet onwaarschijnlijk geacht, terwijl men voor andere toch minstens met een stijging van een derde der huidige prij zen rekening zal moeten houden. Hoe ernstig dit voor de kleine'beurzen is, wordt duidelijk als men begrijpt, dat var- kensvleesch reeds met 33 pet. in prijs is gestegen, terwijl kalfsvleesch thans dubbel zooveel kost als vóór het embargo. In den herfst zal varkensvleesch voor volksslagers onbereikbaar* zijn en natuurlijk evenzeer voor hun klanten. Welk nadeel daaruit voor een deel der slagers moet voortvloeien, is MUMIOS, 1 Juni 1926. ZANDVLOOIEN. Iemand, die voor het eerst in dit land komt, klaagt na eenigen tijd over een pijn lijken jeuk, vooral in zijn voeten. Hij denkt dat het toe te schrijven is aan de hitte en dat, wanneer hij een beetje geacclimati seerd is, die jeuk van zelf zal ophouden. De jeuk wordt echter pijnlijk en hoe meer hij die gevoelige plaatsjes wrijft, hoe pijn lijker de jeuk werdtj hij kan geen oog Js nachts dicht doen. Op het laatst deelt hij zijn geheim aan anderen mede en de onmiddellijke raad is om zijn voeten door een neger te laten nazien. Met een naald gewapend begint de neger te peuteren en haalt er de zand vlooien uit. Ervaring in dit land maakt het gevoel scherper, zoodat men spoedig weet te onderscheiden of die jeuk door een zanüvloo wordt veroorzaakt ot docr iets anders, Het is niet altijd even gemakkelijk om de plaats te ontdekken, waar de vloo 'zich in den voet heeft ingegraven, want de zandvloo is veel kleiner clan een gewone vloo en de kleur is in den regel wit. Het borën verwekt een pijnlijken jeuk, niet al leen op de plaats waar het bezig is maar in den geheelen omtrek en de geliefkoosde plaats is onder de nagels. Ik heb zoon zandvloo onder de micros coop bekeken en het diertje is voorzien van een zaag, waarmede het een gat boort groot genoeg, om zich in bet vleesch te begraven. Dit zagen veroorzaakt den pijn lijken jeuk en wanneer men die gevoelige plaats wrijft, boort bet diertje dieper. Heeft de vloo zich diep genoeg ingegraven dan voedt zij zich op het vleesch en ontwik kelt zich tot de groote van een groenen erwt. De moedervloo sterft en het achter lijf barst en honderden jonge zandvlooien komen te voorschijn. Het spreekt vanzelf dat het boren in het vleesch verzweringen veroorzaakt, zoodat heel wat negers rond- loopen roet halve teenen of zelfs halve voe ten, want laat men het te ver gaan, dan is het verbazend, moeilijk om die zandvlooieh in die verzweringen te ontdekken. Een volwassen mensch is er al gauw bij om .e vloo er uit te peuteren, zoodra de jeuk be gint, maar niet zoo kinderen. Zooals ik gezegd heb, graaft de vloo zich Waarom zijn er zoo weinig intellectueelen in de Katholieke Drankbestrijding? De intellectueelen hebben zich uitgespro ken en daar ging 't om bij deze vergade ring, die wel een zeer bijzonder karakter droeg. Zooiets gebeurt niet alle dagen in onze groote organisaties: het bestuur noodigt buitenstaanders, in wier eerlijk en gezond oordeel het vertrouwen stelt, uit, om eens rondweg te komen praten over hun niet- meewerken aan de beweging. En als ze dan komen, is dat natuurlijk niet, om van hun antipathie jegens de zaak te getuigen al zou ook dat natuurlijk geduld worden of met hun gemis aan activiteit te pronken, maar om die organisatie, die beweging eens duide lijk te maken, wat haar in dezen tijd ont breekt en waarom ze niet voldoende mede werking van dc zijde der intellectueelen on dervindt. Zulke uitspraken kunnen voor het bestuur van een groote vereeniging van het allerhoogste belang zijn en er zelfs toe lei den, dat met de actie een nieuwe koers wordt ingeslagen, die beter aan den geest en de eischen des tijds beantwoordt. Maar hoe is men gekomen tot de klacht, dat den laatsten tijd in de Katholieke Drank bestrijding het praktisch meewerken der in tellectueelen ontbreekt? Die klacht is het eerst openlijk uitgespro ken door Mgr. Ariëns, de man, die den be scheiden titel voert van „geestelijk advi seur van Sobriëtas," maar die daadwerke lijk een geheel andere plaats in den staf van het Roomsche blauwe leger inneemt, er niet ten/onrechte de generalissimus van wordt genoemd. Waarom? Om de groote, leidende kracht van zijn persoonlijkheid, die allerwe gen wordt erkend en aanvaard, en om zijn onschatbare verdiensten voor de zaak in het verleden. Is die klacht gegrond? Toen Dr. Ariëns ze uitsprak t was op een vergadering in Den Bosch bij het formeeren van het dagelijksch bestuur van Sobriëtas in nieuwe samenstelling bedoelde hij feitelijk, dat Sobriëtas niet meer, zooals vroeger, te beschikken had over een aantal voorname persoonlijkheden met grooten invloed in den lande, bij bet kiezen van leiders» Die klacht heeft uitbreiding gekregen. Ten slotte had ze dezen vorm: in 't algemeen doen de intellectueelen niet meer mee aan de drankbestrijding. De juistheid daarvan valt te betwisten en is ook op het Con gresje, gisteren in Utrecht, niet onaange vochten gelaten. Maar 't was in het belang van de zaak, dat ze aangeheven werd, met als gevolg, dat als een der voornaamste punten van actie van Sobriëtas het vorige in. bij voorkeur onder de nagels op die manier is het dikwijls onmogelijk om er bij te komen. De jeuk is echter zoo ondragelijk dat men verplicht is om den levenden na gel er af te rukken, hetwelk natuurlijk zeer pijnlijk is, maar ik heb die pijnlijke opera tie een keer of drie of vier moeten doen. Vroeger liet ik altijd een neger die peuterij doen, maar ik ben in den loop der iaren er ervaren in geworden, zoodat ik het al tijd zelf doe. Ondervinding leert. Nadat de zandvloo verwijderd is, begint die plaats te zweren en wanneer er een tien of meer uitgehaald zijn, is de voet dikwijls in zulke omstandigheden, dat loopen onmogelijk wordt. Ziekten en koortsen in dit tropen- land maken het bloed slecht, zoodat die verzweringen van ernstigen aard kunnen zijn. In onze missie, waar natuurlijk heel wat kinderen op school gaan, heeft men bijzon der veel last van die plaag, want kinderen zijn dikwijls nalatig in dit opzicht. Daarom heb ik dikwijls inspectie van de voeten. De kindetjes moeten op 'n rij op den grond gaan zitten en hun voeten worden door een ouderen neger nagekeken. Wordt zoo'n kind, herhaaldelijk betrapt met zandvlooien, dan wordt er een straf toegediend en het vuil kind, dat vermeden moet worden. Op die manier leer ik ten minste de oudere kinderen hun eigen voeten na te zien. Ik ben hiertoe verplicht om me zelf en ook anderen te vrijwaren. Maar niettegenstaan de die voorzorgsmaatregelen, is meli niet altijd vrij van die Afrikaansche plaag. De vloo, voordat ze zich in het vleesch in graaft, verbergt zich in het zand, tusschen de voegen van den steenen vloer. Wat nu gedaan? Tk ben in Afrika, daarom gebruik ik een Afrikaansch middeltje. Ik laat san tijd tot tijd wat koeienroest halen. Koeien- mest is altijd te krijgen, want dit land is rijk aan koeien en de koeien worden des avonds altijd naar de kraal gebracht. De mest wordt met water tot een dikke vloe- stof verwerkt en ik laat de vloer door de negermeisjes besmeren. Op die manier sluit ik de lucht af en al het ongedierte tusschen de steenen moet verstikken. Het is een vuil maar prebaat middeltje en veel beter dan onze Europeesche entsmettingstof. N. STAM. jaar werd afgekondigd; méér intellectuee len I En zijn nu de intellectueelen op deze vergadering gekomen, om hun werkelooze houding te verklaren? Er waren 'n duizendtal uitnoodigingen verzonden het begrip „intellectueel" is in onze dagen zéér rekbaar! Niemand zal verwacht hebben, dat al die genoodigden op een broeiend-warmen dag naar Utrecht trokken ook al zijn de spoortarieven ver laagd om daar te gaan discuteer^n over het onderhavige punt. Daar was met een zaal, die ruimte biedt aan 'n goeie honderd personen, ook niet op gerekend. En dat deze zaal van de Industriëele Club in het Jaarbeursgebouw nog aardig gevuld was, mocht den voorzitter van Sobriëtas, den heer J. G. Suring, doen spreken van een verblijdende opkomst. Waren de intellectueelen er? Er waren professoren en doctoren, hoog eerwaarde en zeereerwaarde heeren, die allen een bekenden naam hebben, Kamerle den, die iedereen van gezicht kent, leiders en leidsters van verschillende katholieke bewegingen; de Boerenbonders waren er ten. slotte vertegenwoordigd mèt de middenstan ders- en arbeidersorganisaties. Het palet bevatte genoeg kleuren om een rijke •schakeering te geven! Het Doorluchtig Episcopaat had zich laten vertegenwoordigen door een priester uit ieder bisdom. Jhr. Ruys de Beerenbrouck kon niet komen, maar schreef een brief, waarin hij zei, dat Sobriëtas de intellec tueelen niet missen kan, maar dat ook de katholieke intellectueel, om wille van zich zelf, Sobriëtas-raan moet zijn. 'n Vriendelijke terechtwijziging aan hen, die meenen, dat de persoonlijke onthouding alleen nuttig en noodig is voor de minder-ontwikkelden! De professoren onzer Katholieke Universi teit, toch reeds vertegenwoordigd, deelden als hun meening mee, dat de drankbestrij ders en de intellectueelen elkander beter moesten leeren verstaan waar 't dan op deze bijeenkomst ook om te doen was! Ver der had de voorzitter nog 'n stapel berichten van verhindering naast zich liggen, die ook meer dan enkel kennisgevingen waren. Zóó zag 't begin der vergadering eruit, toen allen den Christengroet beantwoord hadden. Prettig was de toon op dit congresje. Zou 't verwonderd hebben, als hier eens harde noten waren gekraakt, als de werking der verschillende elementen eens tot een felle botsing had geleid? Zeker, 't botste wel, maar de schokken deden geen pijn. Daarvoor was de stemming te goed. Er wérd dikwijls braaf gelachen. Toen de inleider, prof. Brom, in het vuur zijner voortreffelijke rede, ging spreken van „een dominee, die niet katholiek was," merkte Dr. Dekkers op, dat zooiets méér voorkwam! En toen er in de pauze thee ge schonken werd, bediende prof. Veraart het gebakje en meer dan een intellectueel dong zeer „populair'' naar het bezit van een tweede koekje. Eenzelfde aangename stem- uitvoerend comité zeer keurig van 'n zand- ming was er, ondanks de warmte en ondanks het roodverhod, voor en na de pauze. In een kort, vlot openingswoord gaf de heer Suring Het doel dezer vergadering aan: contact leggen, waar dit nog niet was, en herstellen waar t was verbroken, tusschen de intellectueelen en de drankbestrijding. Toen was het woord aan den inleider, prof. dr. Gerard Brom. Brom die heelemaal niet bromt, noch met zijn lichte stem, noch met zijn van Roomsch optimisme lichten geest hooren we allen graag. Hij is iemand, die altijd iets nieuws te zeggen heeft, ook als 't over oude, bekende waarheden gaat. Hij voelt zich rus tig en vast in zijn gedegen wetenschappe lijkheid, maar heeft een te groot hart, om den dieperen toon ran het zuiver-mensche- lijk gevoel niet door zijn betoog te laten ruischen. Hij kent, als geleerde, de waarde der theorie, maar is daarnaast een te sterke propagandist van de katholieke gedachte, om niet strijdbaar midden in de praktijk te staan en daaruit een betere wijsheid te put ten. Toen de inleider de stelling opzette, dat de intellectueelen een bijzondere verant woording dragen voor den geest van hun tijd, was het gehoor strak van instemmende aan dacht. Zoo was 't immers ook. ten slotte zijn 't de denkbeelden, die het tijdsgebeuren re gelen; bij de grootste omwentelingen in uiterlijk en innerlijk bestuur vallen de figu ren aan te wijzen, die door het propageeren van bepaalde gedachten den stoot hebben gegeven. Dat klonk alles, ook afgezien van den hel deren vorm, zoo aannemelijk. Minder aan genaam om te hooren was, dat dc katholie ken op het gebied van de beschaving nog een achterstand hebben in te halen. Over dat punt zou Pater Van Gilse later ook met den inleider den degen hebben gekruist, zoo als hij 't noemde, was er toen nog tijd voor geweest. Maar een man als Brom zegt zooiets niet losweg hij geeft 't als 'n droeve maar eerlijke erkenning. En - men kan 't betreu ren of niet zijn woord heeft hier gezag Als hij zegt, dat Poelhekke's bekende bro chure over het tekort der katholieken in de wetenschap ook nu nog actueel is, dat onze geloofs^enooten op het punt van kunst en beschaving nog achterstaan, terwijl we leiding kunnen en moeten geven.... Ja. hier was de zuivere propagandist weep aan het woord, die 't zoo diep voelt: „noblesse oblige", en 't daarom zoo diep betreurt, dat die adeldom nog niet zijn stempel heeft ge drukt op ons openbare leven. Er trilde iets in zijn toon, toen hij onze studenten intellec tueel moest achterstellen.... Er ontbreekt iets aan den Roomschen geest, die door hem niet, met 't bekende praatje van de meerdere levensblijheid, van smetten werd bevrijd. O, die oppervlakkig heid! Weinig boeken in de kast, veel wijn- flesschen in den kelder. De humorist brak door: wat zijn onder ons, katholieken, velen uitmuntend op de hoogte van wat er te eten en te drinken valt! We hebben het drinken tot romantiek gmaakt wij en de Vlamin gen nog meer. Het is noodig, dat wij onze geestelijke kracht ontwikkelen. Nu sprak de soberheidsman: we hebben 't eigenlijk te goed in Nederland en dat maakt ons leven niet beter. We moeten bezuiniging topassen in den geest van evangelische ver eenvoudiging. De doelmatigste soberheid is onthouding van dranken, die een dikwijls ge vaarlijke of schadelijke weelde zijn. Drank bestrijding geheelonthouding! De Sobriëtasbeweging 'S verslapt, erken de spreker want men heeft ze zoetsappig ontwapend. Vroeger stond ze sterk, omdat ze toen tegen een macht van uitgesproken vijanden optornde; thans wordt ze omringd door gevaarlijke vriendenIedereen sym pathiseert met haar een „liefdevolle" om helzing, waarin ze wel eens zou kunnen ver stikken! We hebben niet meer genoeg aan ons oude propaganda-materiaal, dat geen indruk meer maakt op de moderne menschen. We moeten werken met het feiten-materiaal, dat beant woordt aan de werkelijkheid van nu. Hier raakte de inleider brakken grond. Voelde hij 't? Opens was er weer de bezie ling van den strijder, die dertig iaren lang het blauwe insigne droeg en nu nog erkende, dat die geheelonthouding vooi hem iets bui tengewoon centraals in zijn leven is ge weest. Logisch, want het wezen van het Christendom wordt geraakt in de offerge dachte. Hier yas 't weer een lust naar Prof. Brom te luisteren. Hij doorleefde die jaren van schoonen strijden wees op het heerlijke ge volg: de drankweer heeft leiders voor de katholieke beweging van de laatste dertig jaar gevormd en waarborgt de gemeenschap nieuwe bezieling. Er moet harmonie zijn tusschen het natuur lijk en bovennatuurlijk element in de drank bestrijding. Uit ons werk moet de katholieke gedachte spreken. De godsdienstige herle ving, waarnaar wij streven, kan niet door werken zonder persoonlijk offer, waardoor het inwendig leven wordt verdiept en van alle verstervingen verdient een vorm, die in zooveel opzichten de samenleving ten goede komt, de voorkeur. Het heilige vuur gloeide, in het oog van den spreker, in den klank van zijn woord. Het korte gebgar onderstreepte: zullen wij, katholieken, zijn wat we moeten zijn. dan moeten anders zijn dan de anderen. Ons inzicht leidt tot de offergedachte an deze moet zich uiten in een daad: praktische me dewerking aan de katholieke drankbestrij ding! Of men 't eens of oneens was met den in leider, men moest toch applaudiseeren, waardeerend het fijne, geestige betoog, Na de thee kwamen de debaters los. Neen, debaters waren het niet, al werd wel even de toon luider en wrong bij een enkel de moeilijk beneerschte heftigheid om uiting. Maar of ze tot de gekenschetste gevaarlijke dan wel tot dc oprechte vrienden van So briëtas behoorden, aller geluid gaf sym pathie. We kregen te hooren, waarom zoovele intellectueelen afzijdig bleven van de blau we beweging Dr. Huygen beweerde, dat velen door banden van familie of vriend schap aan het drankkapitaal verbonden wa ren. Ai! Terecht merkte de inleider op, dat er ook onder hen velen zijn, die tóch de drankbestrijding openlijk dienen- Prof Veraart sprak lang en gemakkelijk, maar.'t was 't bekende lied van hen, die Sobriëtas genegen zijn en toch het olfer ont gaan.. O. de beweging had vruchtbaar ge werkt.. Maar hij had bezwaar tegen de on volmaakte organisatie, tegen haar eenzijdig heid Sobriëtas moest op breeder basis ko men te staan, haar actie uitbreiden tot be strijding van alle moreele uitwassen, als b.v. de danswoede. Als zij dat deed, zouden ve len, die nu nog aan den kant staan, toetre den. De mannen en vrouwen van de praktijk trokken de wenkbrauwen hoog: zij kenden dat. En later was er de stem van Brom: wij zwemmen in algemeenheden! Door de drankonthouding bestrijden wij middelijk vele andere uitwassen. Zij is vooral voor jonge mannen hèt middel om zich te vormen voor het leven. De onthouding is geen een zijdig punt, maar een centrale macht. De heer Guit uitte bijna het tegenover gestelde van het professorale betoog. So briëtas leed onder haar tweeslachtigheid: afschaffing was maar halve drankbestrijding, waarvan geen propaganda uitging. De oude kwestie, die alleen door den groeienden tijd kan worden opgelost! Het Kamerlid Engels veteraan in de drankbestrijding, pionier maar geen durend leider herinnerde aan het verleden. De katholieke drankbestrijding had een .vrucht baar veld gevonden op het sociale terrein, waar de ellende onder den arbeidersstand zóó groot was, dat wij er, in onzen weelde- tijd, ons geen voorstelling meer van kunnen vormen. De pauper greep naar den borrel dc drankbestrijder nam zijn hand en trok hem op. Iedere arbeidersleider móést mee met de drankbestrijding, ter wille van het verarmde en versufte volk. Maar nu is er hef grove drankmisbruik niet meer en daar mee is de belangstelling van velen in de drankbestrijding verslapt. Daar schoot een nieuwe figuur uit de vergadering omhoog: Pater Arts uit Arn hem. Ha! een man van de practijk en dus taal, die hout snijdt. Wie bewijst, dat de intejlectueelen niet medewerken? Velen doen het wel! En wat praat men van een alcoholisme, dat dood zou zijn? Handen vol werk! Waarom blijven vele intellec tueelen verre? Omdat Sobriëtas een con creet offer vraagt! Neen, dc actie niet ver wateren, wij hebben ons eigen terrein en moeten daarop voortwerken. De heer Van der Bilt die zich het duidelijk al zijn er aan den anderen Kant ook velen, en daaronder in de eerste plaats oe Engelsche veeqoeren en vischverkoo- pers, die den huidigen toestand met genoe gen zien. In Smithfield, de groote Londen- sche vleeschmarkt, is men algemeen van oordeel, dat varkensvleesch dezen winter 2 - tot 2/6 per Engelsch pond van 454 Ne- derlandsch ons zal kosten, tenzij de regee ring meent, dat het gevaar voor besmet ting met mond- en klauwzeer, hetwelk het embargo in het leven heeft geroeoen, dan geweken is en het invoerverbod opheft. Velen zijn van oordeel, dat het embargo inmiddels volstrekt niet alle gevaar van mond- en klauwzeerbesmetting voorkomt. Zij meenen, dat de import van varkensharen borstels en van kalfshuiden een minstens even groot gevaar gebleken is, al is dat laatste o.ok eenigen tijd geleden van regee- ringszijde ontkend. Ook de vele tonnen groenten, die uit streken komen, waar mond en klauwzeer heerscht, zouden volgens som migen in staat zijn, besmetting over te bren gen. Men dringt er op aan, dat de Britsche re- geering zich met de Nederlandsche zal ver staan over een regeling, die het mogelijk maakt, dat Britsche keurmeesters in de groote exportslachterijen van Nederlanc worden te werk gesteld, om, na onderzoek, hun fiat v.oor export te geven. Tot dusver heeft de Engelsche regeering daarnaar ech ter geen ooren gehad. Het traditioneele gebruik te Valkenburg!.. om gedurende het seizoen iedere week een fakkeloptocht door de groeven te houden, wordt nog steeds in eere gehouden. Telken male zijn er deelnemers. De eerste dezer fakkeloptochten van dit jaar werd deze week weer gehouden. Voorafgegaan door Walram's muziek trok ken honderden touristen arm in arm. hos sende en springende en ieder gewapend met een brandende ballon door de Valkenhurg- sehe straten om vervolgens den „Berg" in te gaan. waar op bepaalde punten bengaalsch vuur wordt onstoken en met lichteffec'®» gewerkt. Aan een Rottcrdamsche Handelsschool. Na het eindexamen van de 2e Handels school aan den Bergsingel te Rotterdam heeft zich volgens de Tel. een merkwaardig incident voorgedaan. Het had de aandacht van de leeraren ge trokken. dat twee leerlingen, die in wis kunde steeds zeer onvoldoende waren, voor algebra en meetkunde alle schriftelijke op gaven op uitnemende wijze hadden opgelost, zonder ook maar een enkele fout te maken. Er werd een onderzoek ingesteld en daaruit bleek, dat een employé van de school de schriftelijk» opgaven vooraf aan bedoeld® leerlingen had verstrekt. De zaak is aan- handig gemaakt bij den wethouder van Cnderwijs, den heer A. B. de Zeeuw. Naai deze mededeelde, is de zaak in onderzoek en wacht hij een nader rapport af van dea directeur der school, alvorens een beslissing te nemen. Het blad voegt daaraan toe, dat overwo gen wordt, de candidaten voor het eind examen twee dagen terug te roepen. Deze onderbreking der vacantie dient voor een hernieuwd examen. Bovendien wordt over wogen een strafmaatregel toe te passen op den schuldigen employé. PURMEREND, 20 Juli 1926. 21 Kleine Fabrieskskaas 33, met merk 36. 55 Kleine Boerenkaas 36 met merk. 1 Goudsche kaas 38 met merk, handel vlug, alles per 50 K.G. 1092 K.G. Boter 1.80—1.90 p. K.G. Runderen (waaronder 335 vette en 159 melk en gelde) 0.801.05 per K.G. 1.503.85 per stuk. 38 Stieren 2585, stug. 41 Paar den 10020C, stug. 123 Vette Kalveren 0.901.20 p. K.G., matig. 2% Nuchtere Kalveren 8—23 per stuk, matig. 394 Vette Varkens 7275. Zouters 6468. 25 Magere Varkens 2642, matig. 214 Biggen 1424. stug. 591 Schapen 2332, matig. 426 Lammeren 917, matig. Kipeieren 554654 per 100 stuk. Piepkuikens 0.10 oude cavaleriepaard noemde, dat weer den militairen marsch hoorde sprak óók over het verleden, mar bleek ten opzichte van de drankbestrijding niet meer in het heden te staan, wat met den heer Van Seggelen wel het geval was. x Rector Van den Hengel deed een bijzon der geluid hooren: eerst het inwendig leven in godsdienstigen geesi ontwikkelen, dan treedt de jeugd vanzelf tot de drank bestrijding toe, omdat zij het offer der ont houding als iets gewoons leert beschou wen. Op dC kweekschool van den intelli- genten rector in het leven ook? Kijk, daar stond Chris Jansen. Vertegen woordiger van den middenstand had men hem hier genoemd. Morgen zou hij een ver gadering van caféhouders bijwonen. Tegen strijdigheid? Weineen, drankbestrijding en drankhandel moesten elkaar vinden in de bekamping van hetzelfde euvel. In de ooren der practici klonk 't niet vreemd, dat later prof. Brom van „ghrasen" sprak. Dr. Dekkers zei een waar woord. Er wordt van de intellectueelen wel wat veel gevraagd. Willen ze daaraan voldoen, dan moeten ze iederen avond vergaderen, om van de Zondagen nog niet te spreken. Het is niet meer bij te houden, er moet concen tratie komen. Overigens is er niet alleen van de geheelonthouding heil te verwachten; Zie wat er in Brabant gebeurd is! In Brabant? De heer Schalken werd fel. Wordt daar de vrijwillige onthouding niet meer gehoond? Dagelijks ondervindt hij het. Neen, de intellectueelen doen niet genoeg, omdat 't hun aan offervaardigheid en ken nis van het alcoholisme ontbreekt. De hamer van den voorzitter bewoog maar al pro testeerde de boerenafgevaardigde De Ruiter en een eenige anderen, in enkele hoeken was een beteekenisvol gemompel. Laat 'k nog alleen Pater Ildefonsus noe men. Hij was lichtelijk ironisch: waarom is 't juist Sobriëtas, die al die verschillende excessen moet bestrijden?!.... Laat men voorzichtig zijn met de leus: meer intellec tueelen! Men stoot daarmede de arbeiders leden, die in de beweging het moeilijke „kleine werk" hebben gedaan. Als we naar de intellectueelen gaan. willen ze wel mede werken. Er zijn onder hen veel alcoholisten dat bewijzen de aanvragen voor sana- toriumverpleging. Al die sprekers hadden iets te zeggen ge had en de voorzitter had gelijk, toen hij^nèf den inleider die schitterend repliceerde, hun dank bracht. Hij was dankbaar voor het resultaat van deze vergadering en Sobriëtas zou er vruchten van plukken, omdat rij nu gedrongen werd haar aandacht aan verschil lende kwesties te wijden. De Christelijke groet een vriendelijk afscheid. We stonden weer buiten in de broeihitte van den zomerdag op de stoffige straat, maar met helder hoofd en tevreden hart. Als we 't nog niet geweten hadden, dan wisten we t nu: Sobriëtas heeft vele vrienden, óók onder de intellectueelen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 5