UI Binnenlandsch Nieuws. Radio-Omroeo VERONICA. /v\ Herriot heeft de vorming van een kabinet aanvaard. Hij hoopte gisteren gereed te zijn. Amerika spreekt zich duidelijk uit omtrent de regeling der oorlogsschulden. Onder de Radio-berichten: De Fransch-Engelsche schuldregeling in bet Lagerhuis. Het Poolsche regeeringsprogram. Onderhandelingen betreffende het waarborgpact tusschen Rusland en Finland. Een nieuwe botsing tusschen'Hindoes en Mohammedanen in de omgeving van Cal cutta. - H. M. de Koningin te Sankt Beatenberg. De Ned. Consul te Praag. Minister Kan. Engelsche padvinders naar ons land. Zeebad Kampen. Het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het Nederig Duitsche Handelsverdrag. FEUILLETON. r H De Koningin licht ongesteld. De Bijenteelt in Nederland. FINANCIËN. JurgensVan Oss. VERKEER EN POSTERIJEN. Goedkoope trein. UIT ONZE OOST. De directeur van Financiën De aanval op de patrouille van luitenant Klaar in Atjeh. KERK EN SCHOOL. Pater C. J. Dirks S. Jf Pater Burgers O. F. M. H.H. Wijdingen in hei Aartsbisdom "T^ Retraitenhuïs „De Thabor"., HANDEL EN NIJVERHEID^ Wering van valutakooplui. De crisis in Frankrijk. De plannen van Herriot. Herriot zon van plan zijn te streven naar j jen ministerie van breede republikeinsche concentratie. Het is mogelijk, dat Poincaré eraan zal deelnemen. Herriot ontving tal rijke politieke figuren. Herriot heeft verklaard, dat zijn onder houd met Doumergue liep over de wijze, ■waarop de ministerieele crisis is uitgebro ken en over het karakter van de zitting, •welke daaraan voorafging. Herriot voegde hieraan toe, dat Doumergue hem nog niet verzocht had een ministerie te vormen, maar dat hij toch den indruk had, dat de president dit den volgenden dag zou doen. In dat geval, zeide Herriot, zal ik dé zware taak aanvaarden en trachten, erin te sla gen. Volgens goed-ingelichte kringen zou Her riot gisterenavond een regeering hebben gevormd door de vereeniging der linker zijde, zooals tijdens zijn eerste premier schap. Hij zou dan verschillende van rijn vroegere medewerkers behouden en een beroep doen op bepaalde andere rad,.soc, zooals Ds Monzie voor Financiën, bene vens vertegenwoordigers van de linkerzijde als Loucheur en Le Trocquer. De soc. weigeren deelneming. Na een korte beraadslaging heeft de soc. factie besloten geen deel te nemen aan de regeering. In dezen geest is aan Herriot ge schreven. Aan het slot van de bijeenkomst werd bovendien een motie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat een steunpoütiek slecht» kan worden toegepast binnen de grenzen, vastgelegd door de jongste soc. congressen. Herriot aanvaardt de opdracht. Herriot heeft de opdracht tot kabinets formatie aanvaard. Hl) zou aan Poincaré, die te Sampigny vertoeft, getelefoneerd hebben, dat hij hem wenschte te raadplegen. De branden In de haven van Duinkerken. Êea nieuwe brand, die aan opzet te wij ten zou zijn,, heeft Zondagnacht een groot magazijn verwoest. De schade bedraagt éétr millioen; er rifn troepenversterkingen ge zonden. Slachtoffers ran vacantiegenoegen. Geroeid wordt uit Londen, dat er gisteren Ji Engeland twaalf personen, verdronken zijn en negen bij verkeersongevallen werden gedood. De hitte der laatste dagen heeft Zaterdag avond hevige onweders tengevolge gehad In verschillende olaatsen fs het boos weer geweest. Het conflict in de Ant- werpsche haven. Onder de ketelschoonmakers op de sche ren in de Antwerpsche haven is een nieuw conflict uitgebroken tengevolge van de wijze, waarop het werk is verdeeld. Ver schillende mannen hebben gisteren 't werk gestaakt. Het schijnt, dat de scheepsherstellera van een groote onderneming gemeeae zaak met de stakers zullen maken en van hedenmor gen af in staking zullen gaan. De stand der Duitsche bevolking. De draadlooze dienst meldt, dat bij de jongste volkstelling de stand der bevolking is vastgesteld op 62.3 millioen zielen. De toeneming in de groote steden vermindert. De vervolging van Lania ingetrokken. Tengevolge van het ingrijpen der Pruisi- «che regeering is de vervolging en arresta tie van den publicist Lania, waarvan wij de vorige week melding maakten, ingetrokken. De rechtbank te Charlottenbufg had hem willen dwingen zijn zegslieden »te noemen, hetgeen, Lania op grond van ambtsgeheimen weigerde. De „VorwSrts" wijst er op, dat door dit besluit van den minister van justitie het be ginsel als juist is erkend, dat in het alge meen belang een journalist, evenals een dokter of advocaat, het recht heeft getui genis te weigeren. De Aardschuiving. In een officieuse mededeeling wordt ver klaard, dat de berichten in het buitenland over de aardschuiving bij Belgrado en een daardoor bedolven trein sterk overdreven zijn. Er heeft zich wel een aardschuiving over den spoorweg plaats gehad in verband met de overstroomingen, maar er viel geen enkel slachtoffer. Op zoek naar een premier. Uit Athene wordt gemeld, dat thans weer aan den oud-premier Eutaxias is opgedra gen een kabinet te vormen. De oorlog in Marokko. Een bericht uit Rabat meldt, dat in het gebied ten zuiden van Taza de verschillende kolonnes hun omsingelenden opmarsch voort zetten, maar op hevig verzet stuiten. Hel weer is zeer slecht geworden en belemmert de operaties. De strijd tusschen Hindoe's en Mohammedanen. Lord Irwin, de onder-koning van Britsch- ïndië, die in een rede de botsingen tusschen de Hindoe's en Mohammedanen besprak, verklaarde met nadruk dat het onjuist is dat de regeering er onverschillig tegenover stond of zelfs zulke onlusten gaarne zag. Hij wees op de stage pogingen van de centrale en plaatselijke regeeringen om de vriend schappelijke betcekkingen tusschen de Hin does en Mohammedanen te bevorderen en gevallen van wrijving te vermijden. De Brit- sche regeering. zoo zeide hij, heeft van meet af aan ingezien dat harmonie tusschen deze beide groote gemsenschappen de voornaam ste voorwaarde is voor het bereiken van hun doel. Indien het antagonisme tusschen beide sekten op den duur krachtiger blijkt dan het Al-Indisch patriottisme, dan zullen de grondslagen, waarop getracht wordt op te bouwen, worden geschokt. Doch het is ondenkbaar dat het Britsche genie genoopt zou worden toe te geven dat het in Indië verslagen is. Men staat thans tegenover een toestand, waarbij de geest der bevolking dat een onjuist bericht, een nietige oneenigheid voldoende is om een algemeene botsing ten gevolge te hebben. De vice-koning gewaagde van de moge lijkheid een Al-Indische conferentie bijeen te roepen om over den toestand te beraad slagen. Ten slotte deed hij een beroep op de verdraagzaamheid, daar religieust on eenigheid als kanker in hét nationale leven invreet. Een Amerikaansche verklaring omtrent de oorlogéschulden. Mellon, de staatssecretaris van Financiën verklaart in een Zondag gepubliceerden brief, dat de regeering der Vereenigde Sta ten haar plicht als trustee der belastingbe talers zou verzaken, indien zij de oorlogs- schulden zou schrappen Hij voegt er aan toe: Zouden wij er zeker van zijn dat het Amerikaansche volk de annuleering der oorlogsschulden zou vragen, dan staat het aan het door het volk gekozen lichaam om dit uit te voeren, doch noch uit de lagen des volks, noch in de pers en evenmin van de gekozen vertegenwoordigers v^n het volk in het Congres is dit verzoek gekomen. Engeland staat geenszins aan"den rand van de vernietiging. Het is gezond van harte, zooals dé jongste oplossing der staking alle andere naties heeft getoond. Ik wanhoop niet over Europa, aldus Mellon. Mellon ontkent dat de aan de Europee- sche landen verstrekte voorschotten als giften zijn geschonken en verklaart, dat met uitzondering van Rusland, elke natie haar schuld heeft erkend en bereid is te betalen en dat, met uitzondering van Engeland, de leeningen der schuldenaarsstaten van vóór den wapenstilstand zijn geannuleerd. Noodweer op Hongkong. Een hevig onweder, vergezeld door zwa- j ren regens, heeft tal van wegen op het eiland doen overstroomen. Het spoorweg verkeer Is onderbroken, daar de in groote hoeveelheid van de heuvelen in de buurt neervallende steenen de passage blokkeeren Het verblijf aldaar verlengd. fïaar de Tel. verneemt, heeft H. M. haar verblijf te S. Beatenberg verlengd, ofschoon •anvankelijk het plan was, dat H. M. via Bazel weer naar Nederland zou vertrekken. Het is nog niet bekend, wanneer de Koningin de terugreis aanvaarden zal. H. M. heeft Zondag geruimen tijd in 't park van het hotel „Reginapalace" vertoefd doch het hotel niet verlaten. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Con sul der Nederlanden te Praag, met verlof hier te lande, de heer A. M. Doorn, voor belang hebbenden te spreken zal zijn in eene loka liteit van het Departeement van Buitenland sche Zaken te 's-Gravenhage, Plein 23, op Donderdag den 22s!en Juli a.s., des voor middags van 10 tot 12 uren. •De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Mr. J. B, Kan, begaf zich heden naar Uden (N.-Br.) waar hij met den burge meester de ontginningen bezocht en daarna verschillende andere werken. Verschillende bezoeken. Driehonderd padvinders uit Fulham zul len, naar uit Londen wordt gemeld, een tweetal weken in Nederland komen door brengen. De heer Donald van den Bergh, voorzitter van de padvinders-organisatie te Fulham, heelt dat uitstapje mogelijk ge maakt. Het vertrek is op 1 Augustus a.s. bepaald. Na Vlissingen zal het gezelschap Rotterdam bezoeken, waar de Hamburg- Amerika-lijn de jeugdige bezoekers in het emigrantenhotel gastvrijheid zal verleenen. Nadat de Engelsche padvinders met hun Rotterdamsche collega's de stad bezich tigd zullen hebben, zal Delft worden be zocht. Daar zullen zij den nacht doorbren gen in een niet meer gebruikte constructie- werkplaats, die door de Nederlar.dsche re geering ter beschikking is gesteld. De groo te fabrieken te Delft zullen hun voedsel verschaffen. Vervolgens is Den Haag aan de beurt, waar de heer Laman Trip de Jongens zal begroeten en inspecteeren. Drie dagen zal men in Den Haag blijven en in dien tijd ook Scheveningen vervolgens de Leidsche universiteit bezoeken. De volgende drie dagen worden in en rondom Haarlem door gebracht, waar de militaire autoriteiten ka zernes voor de padvinders beschikbaar hebben gesteld. Ook Zandvoort staat op het programma. Vervolgens is de hoofdstad aan de beurt, waar het gezelschap onlyangen zal worden door het gemeentebestuur. Van Amster dam uit zullen natuurlijk tochtjes naar Mar ken en Volendam worden gemaakt. Gedu rende de geheele reis zal de heer Bouw meester, uit Delft, als geleider optreden. Op den landelijken weg van Kampen naar de Zuiderzee, tot voor een week of drie een der meest eenzame wegen in de om geving, heerscht thans, naar de Msbd. ver neemt, een drukte van belang. Auto's auto bussen, rijtuigen, fietsers en voetgangers ziet men er, in bijna onafgebroken rij op sommige tijden van den dag gaan naar het vroeger zoo stille Zuiderzee-strand, dat nu de plaats geworden is van een groote be drijvigheid en drukte. Er waren een groot aantal pessimisten, die voorspelden, dat de opening van een badplaats,, Kampen" zeker op een misluk king zou uitloopen. Deze zwartgalligen heb ben ongelijk gekregen en de enkele optimis ten kunnen thans zegevierend wijzen op een onverwacht succes. Want druk is het aan onze nieuwe „bad plaats". Wel is natuurlijk alles er nog zeer primitief ingericht, maar dat neemt niet weg, dat honderden dagelijks van de gele genheid' gebruik maken in het zilte nat een bad te nemen. De zee is op deze plaats niet diep. Bii o migszins lagen waterstand kan men wel minuten gaans zich in zee begeven, alvorens men een diepte van 1 M. heeft bereikt. Een nadeel evenwel is, dat de bodem, vooral dicht aan de kust, niet hard is, maar bestaat uit taaie, modderige klei. Deze ongerieflijkheid moet men echter maar voor lief nemen. Ter voorkoming van ongelukken beeft het gemeentebestuur op verschillende plaatsen waarschuwingsborden doen plaatsen, terwijl ook allerlei reddingsmateriaal aanwezig is. Bovendien houdt een aldaar gestationneer- de oppasser den geheelen dag een oog in 'n zeil. Behalve de zwemmers en baders zijn er honderden anderen, die alleen naar het strand gaan om te genieten van de zee lucht en van de mooie zeegezichten. De Zuiderze toch, wier oppervlakte bij stil weer als een spiegel is zonder plooien, waarop de vaak talrijke visschersschuiten langzaam voortglijden, biedt bij helderen hemel en stralenden zon een verukkelijken aanblik. De toeloop naar het Kamper „Zeebad" van elders begint ook reeds te komen en het lijkt wel dat de exploitanten een goed seizoen zullen maken. Voor de bezoekers is.in den vorm van radio-muziek gezorgd, voor amusement, terwijl de wapperende vlaggen aan het ter rein wat fleurigheid geven. Dit eerste jaar wordt beschouwd als een proef. Nu_ staat al wel vast, dat deze proef geslaagd is, zoodat men voor het volgende jaar kan rekenen op uitbreiding en betere regeling. Ernstig protest Verschenen is het voorloopig verslag der nerste Kamer over het ontwerp van wet tot goedkeuring van het verdrag tot aan vulling van het Nederlandsch-Duitsche ver- drag van Handel en Scheepvaart. Volgens het verslag deden velt leden een ernstig protest hooren tegen de wijze, waar op de goedkeuring van deze verdragen bij de Staten Generaal is aangevraagd. Waar voor de late indiening, korten tijd vóór het zomerreces, geen reden aanwezig is tt adh- ten. konden deze leden den indruk niet van zich aizetten, dat hier tot uiting komt, het zij de neiging van den Minister de zeggen schap der Staten-Generaal over interna tionale aangelegenheden zooveel mogelijk te knotten, hetzij de vaak gebleken trage werkwijze van zijn departement, wellicht beide, immers, om welke reden werd eerst Graag, doctor, maar eerst haal ik een flasch wijn-, een glas zal ons beiden goed doen en men kan beter vertellen, als men nu en dan de keel kan nat maken. Willem knikte, de oude Jacob ijlde naar beneden en kwam spoedig met flesschen en glazen terug. Toen deze gevuld waren, deelde hij den jongen man hetzelfde mee als hij Marga- retha had verteld. Willem hoorde zwijgend toe, hij trok zijne wenkbrauwen samen en perste de lip pen op elkaar. Hij had zich hetzelfde oordeel over zijn vader gevormd, maar het wai niet zoo hard en scherp, als Jacob het uitsprak. Ik heb ook de laatste acht dagen goed opgelet, eindigde de oude man, en wat ik beb opgemerkt, bevestigt mijne meening. En wat hebt ge ontdekt? vroeg Wil lem, die zijn opwinding niet meer kon mees ter worden, Tot een bepaalde zekerheid heb ik het nog niet kunnen brengen, het riin nog maar alleen vermoedens. En deze vermoedens? Jacob keek een poosje zwijgend voor zich uit. Och kom, zeide hij, u kan ik gerust alles mededeelen; als u mij geen gelijk geeft, zult u daarom toch niet boos op mij zijn. Neen,_ neen, wat het ook moge zijn, zeg het maar gerust. Welnu, ik geloof niet, dat mijn arme meester een natuurlijken dood gestorven is. De jonge man sprong op, alsof hij door een adder was gebeten. Hebt ge redenen voor dit vermoeden? vroeg hij. Zeker. Mijnheer Roven wist, dat zijne dochter was gekomen, om zijne vergiffenis te bekomen en zich met hem te verzoenen en al koesterde hij nog een wrok tegen haar, toch was in zijn hart iets, dat voor verzoening sprak. Weet ge dat zoo zeker? Ik zou mijn heer niet gekend hebben, als mij dat ontsnapt was. Dus gelooft ge, dat eepe verzoening zou gevolgd zijn? Zeker, Willem schudde twijfelend het hoofd. Ik vind daarin geen reden voor de juistheid van uw vermoeden, zeide hij. Denkt u, dat de rentenier dat niet in de gaten had. Dat is een gewaagde conclusie Volstrekt niet. Den avond, dat ik met mijn meester ernstig over de zaak gespro ken had en hem mededeelde, dat zijne doch ter was teruggekeerd om zich met hem te verzoenen, heeft Margaretha den rentenier binnen gelaten. Hij trad hier binnen, toen het onderhoud met mijn meester op het ein de liep en ik vond daarin niets wat mij kon bevreemden. Maar na den dood van den ouden heer herinnerde Margaretha zich, dat de rentenier een half uur vroeger was bin nengekomen. Nu vraag ik, waar is hij dat half uur gebleven? Willem keek getroffen naar Jacob, dat was eene onthulling, die natuurlijk van alles deed vermoeden en vreezen, n Ziet u, hier had het oöderhoud plaats, vervolgde Jacob, en die deur stond half open. In den winter was de deur steeds open om de warmte in dc slaapkamer te laten. De rentenier wist dat, en hij kpn dus in de slaapkamer sluippn en ons ge sprek afluisteren. En als hij niet daar was, waar zou hij dan geweest zijn? De jonge man schudde het hoofd, hij moest weer gaan wandelen, om zijn op winding meester te blijven. In de veronderstelling dus, dat dit vermoeden juist is, hoe verklaart gij u dan den dood van uw heer? vroeg hij. Ja, kon ik meer licht in de duisternis krijgen, die' daarover zweeft! zeide Jacob schouderophalend. De doctor zegt, dat hij te veel opium heeft genomen en als ik wat te zeggen had gehad, had men tot de sectie van het lijk overgegaan, maar mevrouw. 'bijna zes maanden, nadat hel verdrag'geslo ten was, het wetsontwerp tot g'oedkeuring ingediend? De regecringscrisis kan volgens deze leden voor dit tijdsverlies geen recht vaardiging opleveren. Nu de Minister zich bevoegd achtte, als demissionair bewinds man het tractaat te dóen afsluiten -hei- ,g;en overigens betwistbaar is ken hij te gen de minder ver-reikende daad van aan vragen der goedkeuring nog minder beden king hebben. Doch, al ware het anders, de vier maan den der regecringscrisis moeten, naar de meening der hier aan het woord zijnde le den, voor het gereed maken der wetsvoor- dracht, mits het departement behoorlijk me dewerkt, meer dan toereikend zijn, zoodat het wetsontwerp begin Maart had kunnen zijn ingediend. Bij de beraadslagingen in de andere Kamer is niet opgehelderd om welke klemmende redenen dat niet geschied is; de verklaring door den Minister daarvoor ge geven mag toch allerminst afdoende heeten. Instemming werd betuigd met de nadere opname der protocollen in de sfeer van het bekrachtigingsbesluit. Vrij algemeen verklaarde men zich te leurgesteld over het geheel der bereikte re sultaten. Op land- en tuinbouwgebied zijn eenige voordcelen bedongen, ofschoon toch nog voor onze warrcbloedpaazden een p~o- hibitief werkend invoerrecht van 500 Mark gebleven is. Daartegenover is voor onze industrie niets verkregen. Aan het systeem om door spe cialist ering de meestbegunstiging in vele gevallen illusoir te maken, is door Duitsch- land vastgehouden, zelfs nog uitbreiding gé- geven. Voor den invoer in Duitschland van onze afgewerkte fabrikaten is. volgens veie le den, niets verkregen. In het algemeen stemde men in met de critiek in de Tweede Kamer geuit over de wijze, waarop de onderhandelingen zijn ge voerd en men kon de opmerking niet weer houden, dat, hoewel de grondwetsherziening van 1922 aan de volksvertegenwoordiging grooteren invloed op de totstandkoming van tractaten heeft toegekend, de regeering daarmede weinig rekening heeft gehouden. Een zwak punt in de onderhandelingen werd ook de zoogenaamde „Siundungs- kwéstie" geacht. Noch de Nedprlandsche onderhandelaars, noch de Kamers hebben zich kunnen vrijhouden van den invloed van het dreigement, dat bij niet-totstandkoming van het verdrag op onze tuinbouwproduc ten alsnog een belangrijke aanvulling van rechten zal moeten worden betaald. Niet vrij in baar beslissing. Men achtte het bedenkelijk, dat de Ka mer thans niet meer vrij is in haar beslis sing. Immers bij verwerping van het verdrag zouden grootere bedrageit door de Neder- landsche exporteurs moeten worden bijbe taald tot aanzuivering van de genoten ver mindering van het invoerrecht en de moge lijkheid ware niet uitgesloten, dat zij alsdan den staat in vrijwaring zouden trachten aan te spreken. Met voldoening was door verschillende leden de uitlating van den minister van Bui tenlandsche Zaken vernomen, dat deze be windsman nog op het standpunt stond dat ons stelsel van onvoorwaardelijke meestbe gunstiging een stelsel mag heeten, waarbij men niet ten achter staat bij anderen, die op andere basis onderhandelen. Andere leden konden deze voldoening niet deelen. Men bewonderde allerminst de resultaten van de onderhandelingen over de levering ,van Nederlandsche kolen naar Duitschland. Verschillende leden meenden te weten, dat wij aan de concessies door Duitschland ons verleend op het gebied van de spoor wegtarieven eigenlijk niet te veel hebben. Het heeft bevreemding gewekt, dat de re geering niet een clausule heeft doen opne men als voorkomt in het verdrag met Hon garije, waarbij differentiaties en buitenspo rige specificaties onschadelijk worden ge maakt door een alle gevallen dekkende be paling, dat de onvoorwaardelijke meestbe gunstiging daardoor niét mag worden aan getast. Ook zou men gaarne vernemen, waarom geen arbitrage-clausule Is overge nomen. waarbij elk verschil over uitlegging van het tractaat wordt onderworpen aan het Permanent Hof van Internationale Justitie, Men achtte het bedenkelijk, dat de Ka- H. M, de Koningin, die, zooals men weet, te St, Beatenburg in Zwitserland vertoeft, lijdt aan een lichte verkoudheid. Dank zij het voor de bijen zeer gunstige weer der laatste weken, hebben de bijen grootendeels den achterstand van de maan den Mei en Juni ingehaald en al kwamen er weinig zwermen, er is in den laatsten tijd heel wat honing gewonnen. Door de vele regens heeft de heide flink schot ge maakt en valt het weer in Augustus mede, dan belooft de heide-honingoogst heel vêel. Voor het honinggewin is een betrokken lucht met warm weer noodzakelijk en de linde heeft dit jaar den bijen zooveel honing be zorgd, dat in vele streken de honingcentri- fuge, meer bekend onder den naam honing slinger, in gebruik kon worden genomen, teneinde het product op de meest mogelijke hygiënische wijze te winnen. De boekweitverbouw in ons land neemt gaandeweg af en is derhalve de aangeboden boekweithoning grootendeels van Jiuiten- landschen herkomst. Meer nog dan bij an dere takken van landbouw, moeten de im kers echter vooruitzien en al winnen de bijtjes lustig honing, de bijenhouder zorgt voor den komenden winter. Evenals andere jaren heeft de Regeering wederom aan de Vereeniging tot Bevorde ring der Bijenteelt in Nederland, welke bij na 7000 leden telt, vergunning verleend, om aan alle bijenhouders in Nederland suiker te verstrekken, welke niet veraccijnsd is, en wel tot een hoeveelheid van 400.000 K.G. Deze suiker wordt voor menschelijk gebruik ongeschikt gemaakt, daar hij onder toezicht van Rijksambtenaren gedenatureerd wordt met gemalen kalmoes en methylviolet. Deze suiker dient uitsluitend voor onder- houdsvoeder gedurende de wintermaanden en in drachtlooze tijden. Dank zij den steun van de Regeering is het mogelijk de bijen teelt niet alleen gaande te houden, doch zelfs uit te breiden, Naar dc Msb. verneemt, heeft mr. J. Wol- terbeek Muller te 's-Gravenhage zich na mens den heer A. M. van Oss„ gewend tot den officier.van Justitie. Nu de heeren Jurgens niet reageeren op de in zijn „Open Brief No, 3" door den heer van Oss geuite beschuldigingen, beeft deze middels zijn rechtsgeleerde adviseur, den officier van Justitie verzocht een onderzoek te willen instellen naar de in zijn „Open Brief" besproken tantième-aangelegenhe den. Na publicatie van zijn „Open Brief" is het inmiddels den heer van Oss gebleken, dat deze tantième-quaestie nog ernstiger is dan hij op het oogenblik der samenstelling van dien brief moest aannemen. De Ned, Spoorwegen leggen op Dinsdag 27 Juli een goedkoope trein in 2e en 3e klasse van den Kaag s.s., Voorburg Zoe- termecr-Z„ Zevenhuizen-M., Rotterdam M., Capelle' a. d. IJssel, Nieuwerk-rk, Moor drecht, Gouda, Oudewater, Woerden, Har- melen, Vleuten en Utrecht c.s. naar Zwolle en Giethoorn (Holl. Venetien terug. (Ge combineerde spoor-, boot- en punteriocht. Eervol ontslag met 8 September a.s. Aan den heer C. W. Bodenhausen, direc teur van het Departement van Financiën, is, naar Aneta uit Batavia meldt, met in gang van 8 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend, onder dankbetui ging. Verraad van een gids? In aansluiting op het reeds geseinde om trent den aanval op de patrouille luitenant Klaar in Aljeh, schrijft „de Locomotief" nog het volgende: Luitenant Klaar was Tjoet AH met zijn .?P 'i spoor en om hem onverwachts op 't lijf te vallen, marcheerde hij 's nachts door, den weg gewezen door een gids. Tjoet Ali, de geroutineerde bendeleider, had ech ter een bendetja van pl.m. 10 man uitge zonden ter verkenning en toen dit de „kom- penie in een alang-alangveld onverhoeds kon attaqueeren, heeft 't dit niet nagela ten. Of hier van verraad sprake is van de zijde van den gids, is moeilijk uit te maken, want de gids is ook gesneuveld. Zooals reeds geseind is, hebben de djahats (kwaad willigen) 6 dooden op 't veld moeten ach terlaten, terwijl weer blanke wapens buit zijn gemaakt. Aan onze zijde is gesneu veld de Javaansche marechaussee Tirtopa- wiro. Te Bakongan is aan bekomen ver wondingen één en zijn twee zwaar gewon den overleden; de een had o.a, een rent- jongsteek in rijn buik. De andere zwaar ge wonde is met nog één der licht gewonden der gouvernements-stoomer Bellatrix, naar Kóeta Radja vervoerd en opgenomen in 't hospitaal; beiden maken 't goed. Bijna alle gewonden hebben rentjong-steken (kort steekwapen). In aansluiting met de telegrammen over de gebeurtenissen in Atjeh, melden de Indische bladen nog; In den nacht van 17 op 18 Juni j.l. werd door het landschapshoofd van Boeket bij K.M. 4 op den Gajoeweg gearresteerd Mo hamad Bin Amanlekan, de leider van de beweging in Blanghedjeren (Gajoelanden), Mohama Bin Amanlekan, panglima van Lajang Boekit, werd door een patrouille in Blankedjeren opgejaagd. Hij wist Takengon te bereiken en trachtte per auto langs den Gajoeweg te ontkomen. Het landschaps hoofd van Boeket zette hem per auto na en kon Mohamad Bin arresteeren, voordat deze Bireuen (in Noord-Atjeh) bereikte. De verzetsbeweging of de samenzwering tegen het Nederl. gezag in Blangkedjeren, aldus de „Java-Bode", werd 'n tijd gele den ontdekt. Door den afd. controleur (kapt. H. Agerbeek) werd onmiddellijk een onder zoek terzake ingesteld, waarbij bleek, dat het wederom een zaakje was van „main prang" van eenige jongelieden onder boven- genoemden Mohamad Bin Amanlekan, pang- lima van Lajang Boekit, Teungkoe Aqhmad, Amanrawab en Prangagawi. In aansluiting op het bovenstaande weet de „Sum. Post" nog mede te deelen, dat deze streek reeds lang niet zuiver is. Eeni ge maanden geleden werd een bende gesig naleerd onder een zekeren Pangkarim. Een brigade marechaussees slaagden er in deze bende, toen ze rijst uit een kampong kwam weghalen, te overvallen, waarbij twee der volgelingen werden neergelegd, en de lei der zwaar gewond werd. Hij wist echter te 'ontkomen, door in de Tripa, die dit gebied, doorstroomt, te springen en zoo te verdwij nen. Hij schijnt echter weer hersteld te zijn, want sindsdien werd hij weer gesignaleerd. Het is niet uitgesloten, dat Pankkarim in de laatste maanden als onruststoker is opgetreden, en dat tengevolge daarvan in dit nieuwe gebied zich verschijnselen van onrust voordoen. De „Loc."-correspondent te Koeta Radja meldt omtrent den aanval bij Ladang-rimba, in het boven-Troemeensche, nader, dat de aanval des nachts geschiedde op een marsch- bivak. Door geweervuur werd de aanval af geslagen, Een kwaadwillige werd neergelegd. Onzerzijds een gewonde. Het moet waarschijnlijk worden geacht, dat in deze streek een nieuwe bende is ge vormd, die uit 22 leden bestaat, onder aan voering van Tajoe Kja Nie. 'WOENSDAG 21 JULI. Hilversum, 1050 M. 12 uur Politieber. 5.00—1.00 Vooravondconcert door het H. D. O.-orkest 7.00 Politieber. 7.10 745 Lezing: Het zwermen der bijen in ver band met het ongunstige voorjaar, door den heer J. de Meza van den bijenstand Mellona, Santpoort. 7.45 en 10.00 Persbcr. 8.15 Kurhaus-uitzending. Soüstenconcert o. 1. v. Prof. G. Schnee- voigt. Solist: Josef Wolfsthal, viool. 1. Handel Reger: Concerto grosso no. 1 B. dur op. 3 (Allegro-Grave-Moderato). 2. Svendsen: Zorahayda Legende. 3. Mous- sorgsky; Une nuit, sur le Montchauve, Fantasie voor orkest. Pauze. 4, Mozart; Ouverture Zauberflote. 5. Mozart: Viool concert A-dur, (allegro aparto Adagio- Tempi di menuetto) J. Wolfsthal. Daventry, 1600 M. 11.201.20. Het radiokwartet en solisten (contra alt, tenor, viool) 1,202.20 Muziek van restau rant Frascati 4.20 Causerie: Out of Doors. 4.35 Orkestconcert 5.35 Kin deruurtje. 6.20 Lichte muziek. 7.201 Tijdseien Big Ben, weerber. nieuws. «-* 7.45 Pianocomposities van Bach8.Ó0 Muziek. 8.20 Toscaansche liedjes met guitaarbegel. De London dansband. 8,50 Concert. Pier reVels of 1926, van het Pier Paviljoen Eastbourne. Orkest en sol. sten. 9.50 Weerber. nieuws. 10.25 Walsen door de London dansband. 10.40 „1 he long day closes," concert 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radio Paris" 17501 M. 12.50 uur Concert door het orkest Gayina 5,05 uur Concert 8.50 uur Gala* concert. Königswusterhausen 1300 M, 8.50 uuf 8.50 uur Knut Hamsun-avond. Voor* lezing uit zijn werken 9.50 uur Int Walde, symphonie voor groot orkest op, 153 no. 3, Raff. Daarna nieuwsber. Brussel 486 M. en Antwerpen MS M. 8.35 uur Concert. Werken, v. Belgische componisten 9.20 uur Mi litaire marschen. Munster 1.35—2.50 uur Concert 4.20 uur Sprookjesvertellen 5.50 6.20 uur Lezingen 78 uur Wer* ken v. Mozart 8.20 uur Lezing 8.5010.20 uur Rudyard Kipling-avond 10.20 uur Zitherconcert 11.05 uur Cabaret. BENOEMINGEN. Z. D. H, de Bisschop van HaartéiH Seeff opgericht een nieuwe parochie te 's Graven- hage onder den titel van het Allerfi. Sacra ment en "benoemd tot Pastoor den W.Eerw, heer J. H. Duymel; voorts tot Pastoor ta Amsterdam (H. Agnes) den WelEerw. heer H. W. van Beek en tot Pastoor te Aeraen- kout-Bentveld, den WelEerw. heer J. Nie- hus, kapelaan te 's Gravenhage (H. Jacobus)" In den ouderdom van bijna 80 jaar, he\, vijf en vijftigste van zijn religieus leven, is te Oudenborsch overleden de WelEerw. rater Charles Johannes Dirks S.J. Aan het college S. Antonio te Rome b&*, haalde de WelEerw. P. Archangelus Bur*1 gers O. F. M-, na met succes afgelegd exa men den titel van Lector Generalis op zijn proefschrift „De Syndico Apostolico Z.Eerw. denkt spoedig naar Nederland té komen. Z. D. H. de Aartsbisschop van KtreiJf^1 heeft op Zondag 18 Juli 1.1. in de kapri van het Seminarie „Rijsenburg" te Driebergen de Tonsuur toegediend aan de navolgende Heeren Theologanten van voTnoemd Se* minarie: H. Ch. J. Alink, C. Baas, H. J. A. Bonke, J. W. N, Delteijk, N. S. Van Dijk, H. B. M. Heir.ink, G» C. J. Hutjens, E. L, H. Ai Jagers, J, J. Kroon, F. G, van der Meer, J, M. te Riele, A. H. M. Sanders, J. Th. Ser- vaas, J, L. Smulders, J. P. C. Tempel, J, H, Th. Velthuis, Ch. L. ten Velthuis, C. J. A, Vennings en F. A. J, van Weezei Errens. En aan de Eerw. Fraters Antonius Verhees er. Michael Lomans van de orde der Cistew ciëncers van de strenge observatie. Verder heeft Z. D. H. op Maandag 19 JuK in, zijn huiskapel de vier Mindere Orden toe gediend aan beide bovengenoemde Frater# Cistèrciëncers. Bij gelegenheid van het 121^-jarig bestaa^ van het Retraitenhuis „De Thabor", te Rot. terdem, werd door de religieuzen het vol.' gend telegram van gelukwensch ontvangen van Z. D. H. den Bisschop: „Dankbaar voor den arbeid der EerwL Zusters, wenscheri' wij U en het bestuur vafl) harte geluk met het iubilé, moge de „Tha* hor" blijven tot in lengte vangdagen esaj plaats, waar het goed is te zijn.- BISSCHOP VAN HAARLEM. De Bond van Nederlandsche marktkoop lieden en de plaatselijke pachters hebben cp de te Roermond gehouden weekmarkt een lijst laten circuleeren, welke aan het gemeenteebstuur zal worden toegezonden, om te komen tot eeni verordening tot we ring van valutakooplui, wilde het niet. w/Mi n ji' ^ad er gelijk bij, antwoordde vv mem, die vlug door het vertrek ging, zij had er gelijk bij, Jacob, wat ge er ook tegen zeggen moogt. Nu, misschien had men dan meer ge weten. Ik geloof niet, dat de verklaring van den geneesheer.... Ik geef er niets voor, zeide de oude man, de heeren doctoren oordeelen dikwijls zeer oppervlakkig en onze huisdoctor kende de omstandigheden ook niet zoo juist. Jawel, hij kende ze, want hij iwist, dat eronica gekomen was, om alle plannen van den rentenier te dwarsboomen. En ik zeg u, dat er niet zooveel opium in huis was, om zich daarmee te vergeven, dat was voor mijn meester onmogelijk. Denkt ge, dat zulks een voldoende bewijs is? Neen, want als dat voldoende bewijs was, had ik het reeds aangegeven. Het onderhoud hield op. Er stormden zooveel gevoelens op den jongen man los, dat hij voor alles orde en duidelijkheid in zijn gedachten moest zien te bréngen. Ook kan ik nog maar niet gelooven, dat mijnheer Roven geen ander testament zou gemaakt hebben, begon Jaoob weer na eenigen tijd. Den avond, waarop de kater dood ging, heeft mijn meester veel nage dacht en ik heb niet geaarzeld van die >temmidg gebruik te make^, Heeft hij zich dan iets laten ontvallen, dat uw vermoeden bevestigt? Neen. Dan is het ook verder niets dan een bloot vermoeden. En als het dan toch zoo was? Dan moest het testament onder de papieren van den overledene gevonden worden. Wanneer? Als de rentenier die pa pieren ordent? Maar wat kunnen wij daar tegen doen? Ambtelijk heeft de rentenier de heele er fenis in ontvangst genomen. Men moest de papieren laten verze gelen, zeide Jacob en wees op de schrijfta fel. Het recht^ daartoe hebben wij pas, als de vernietiging van het testament is aanhan gig gemaakt. Intusschen kan de rentenier reeds in het bezit van de papieren zijin, zeide de oude bediende peinzend. Had ik de sleutel maar! Veronica trad binnen. Zij was kalm, zelfs een zekere opgewekt heid lag op haar gelaat. Ik zal thans het bevel van den erf genaam opvolgen, zeide zij met lichten spot. Ik gi heen, om in het huis mijns vaders voor hem plaats te maken. Indien u er niets op tegen hebt, zal ik u vergezellen, zeide Willem, Wij moeten allen hier blijven, sprak Jacob, wij moeten niet heen gaan, voordat wij met geweld uit het huis gezet worden, En waarom dan? vroeg Veronica, Ik heb mijn redenen daarvoor. Welke redenen kunnen dat zijn? zei de Willem en haalde de schouders op. Do hoogmoed spoort u tot dit besluit aan. O, neen, doctor; op de eerste plaats meen ik dat men niet zoo gemakkelijk moet toegeven en op de tweede zou ik graag tijd! winnen. Met welk doel? Om een onderzoek in te stellen. Gij zijt als een kind, zeide Willem ver wijtend. Ge kunt u niet petten, in hetgeen niet te veranderen 13, niettegenstaande gij de gebeurtenissen kondt voorzien en nu verwacht gij een wonder Toch niet, maar ik vertrouw op Godj rechtvaardigheid. Veronica knikte, alsof zij zeggen wildé, dat ook zij deze hoop koesterde. En als- wij dit huis verlaten hebben, dan is voor mij alles uit, vervolgde de ouda Jacob. Het geld, dat die erfenisjager mij aangeboden heeft, wil ik niet; hij moet niet kunnen zeggen, dat hij mij een aalmoes ge geven heeft. Ik heb mij weliswaar een beet je gespaard, maar ik ben intusschen ook een oud, zwak man geworden. Willen» glimlachte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1926 | | pagina 6